NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 Wat vee en bodemtot stand brachten „Vebo"-tentoonstellmg bood Hollands vee pur sang Burg. Van Kinschot opende de welgeslaagde expositie Lustig: draaiden vanmorgen de wieken van molen „De Valk" en vrolijk wapperde het dundoek in onze fiere Hollandse kleuren, daar op het Leidse veemarktterrein. En het was Hollands pur sang, wat af en aan rijdende veewagens uit heel de 'Rijn streek aanvoerden. Vet glanzende koeien, krachtige stieren, wollige schapen met fraai gevormde koppen. Varkens, die gisteren vast „in bad" waren geweest, schoon! Paarden, de edele rossinanten, en veuleritjes, lief en volgzaam. Het immers „Vebo"-dag. Al deze dieren werden uit de wagens geladen en naar de aangewezen stand plaatsen gebracht, waar de begeleidende boer al direct een praatje met zijn buur man aanknoopte. Handen werden ge drukt en uitroepen geslaakt. Ook de koeien lieten luidkeels horen, dat ze groten getale aanwezig waren, want loeiden dat horen en zien verging, vooral toen even later een pittige mars over hel marktterrein weerklonk. Steeds meer dieren werden aange voerd, terwijl boeren-en knechts ijverig met emmers water sjouwden en koe koe, kalf na kalf met 'een hand nat stro werd schoongeboend. Zo stonds zou de reeds druk bezig zijnde jury bij hen komen en dan moesten de beesten er piekfijn uitzien. Zelfs de staarten, waarvan de haren soms danig in de war zaten, werden schoohgewassen en uitgekamd. Hier was een markt- beambte biljetten voor de uitsldgen aar het bevestigen, daar werden op de rug gen der dieren nummers geplakt. Prachtig vee, een lust voor het oog! Zeer bijzonder was vooral een geheel muisgrijs paard, dat fier stappend zijn marktplaats Werd geleid, terwijl het even later aan zijn halster stond te knab belen, ongeduldig wachtend op d( jury Het edele dier trok zich van de dichtbij staande stieren en stierkalveren, die met de koppen omlaag soms loerend rond keken en met een hooghartig zwijgen het gebrul van de koeien aanhoorde, niets aan. De stieren leken zelfbewust, zeker van een prijs. Verderop waren de hokken voor de varkens en in een van deze krijtwitte gevangenissen stond een dikke zeug met een zestal heel kleine jongen. Speenvarkentjes, die'door het stro scharrelden en over elkaar heen Leids P. I. T. bereidt 10 October-actie voor Men denke aan het contact-halfuurtje In de Pieterskerk. Wij vestigden er reeds de aandacht op, dat de afdeling Leiden van het P.I.T. op Zondag 10 October a.s. in de Pieterskerk een korte dienst, die om kwart over één begint, zal beleggen voor de Leidse mili tairen overzee. Deze bijeenkomst, die spe ciaal voor familieleden bestemd is, maar waarin andere belangstellenden ook har telijk welkom zijn, zal rechtstreeks wor den uitgezonden via de P.C.J.-zenders naar de Oost en de West. Ds M. Otte- vanger, Ned. Herv. predikant, zal een korte toespraak houden, terwijl het Ned. Herv. kerkkoor o.l.v. de heer Henk Geir- naert te Oegstgeest en de heer Leo Mens, organist der kerk, medewerking zullen verlenen. De wens van de plaatselijke afdeling van het P.I.T., dat de kerk vol zal zijn, is vanzelfsprekend. De jongens overzee moeten Zondagavond 10 October om half negen luisteren. Wie nog niet aan relaties in Indonesië heeft geschre ven, doe dat ogenblikkelijk! Wy vernemen verder, dat er op Don derdag 7 October een oefenavond in de Pieterskerk zal plaats vinden. Aanvang acht uur. Aan hen, die op 10 October aanwezig zullen zijn, wordt verzocht ook op deze avond hun belangstelling te tonen. Er zullen dan enige verzen worden gezongen, opdat de radio-uitzending 's Zondags goed verloopt. 10 October is ook inzamelingsdag. In alle Ned. Herv. kerken zullen tafels waarop boeken kunnen worden gedepo neerd, die dan naar de jongens in Indo nesië zullen worden gezonden. Wil mee liever op een andere dag dan deze Zon dag zijn boeken-bijdrage leveren, dan kan men terecht bij de koster van de Pieters kerk en bij de heer D. Marck, P. J. Blok- straat, 49, alhier. A.R. propagandaclub en ARJOS beginnen winteracties De propagandaclub der anti-rev. kies vereniging „Nederland en Oranje", te Lei den, houdt a.s. Donderdagavond (morgen) 8 uur in Den Burcht een gezellige bijeen- Door de A.R.J.O.S. wordt de eerste vergadering in dit seizoen, tevens de jaar vergadering, gehouden op Dinsdag 5 Oc tober, om 8 uur in ,,'t Raedthuys", Nieuwe Rijn 19. Aan de orde komen de jaarver slagen van de secretaris en de penning meester, het programma voor het komen de seizoen en bestuursverkiezing. Vol gens het reglement zijn dit jaar aan de beurt van aftreding mej. A. G. Piene- man, die zich niet herkiesbaar stelt, de heer J. J. Overduin. Ter voorziening in deze vacatures heeft het bestuur de volgende tweetallen opgesteld: mej. G van Doorn—mej; D. de Wit, J. J. Over duin—C. Ouwersloot. Na afhandeling var het huishoudelijk gedeelte zal gediscus sieerd worden over de verhouding Neder landIndonesië. Nieuwe leden en belang stellenden zijn hartelijk welkom. D. VAN STAVEREN GERIDDERD. De voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring, de heer D. Staveren, te Den Haag, is i.v.m. zijn af scheid, aldaar gehuldigd, ook door de prot. chr. leden der commissie. Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Het „panorama" van de Paarden6teeg Te bewonderen In De Lakenhal by de. honderd foto's. Aan de honderd foto's van oude Leidse stadsgezichten, die tijdens de jubileum feesten in de winkelétalages prijkten en thans in De Lakenhal zijn tentoonge steld, is een speciale attractie toegevoegd in de vorm van een wandbesohildering, voorstellende de omgeving van malige Paardensteeg. Deze ongeveer 50 jaar geleden door de Leidse schilder J. van Dam vervaardigde curiositeit was, zoals ouderen zich zullen herinneren, vroeger opgesteld in de vorm van een veel bewonderd „panorama", dat bij een reorganisatie van het museum naar het depöt verhuisde, maar nu weer tijdelijk in een eüigszins andere opstelling te be zichtigen is. Distributievaria Morgen te Leiden weer uitreiking van bonkaarten. Men lette op de datum op het datumkaartje! dicht bij de moeder trachtten te komen. Aan een paal gebonden, heel eenzaam, stond „sik" en om haar heen lagen kogel ronde keuteltjes. Een boer, die haastig voorbij wandelde met een stok in hand, een Vebo-programma in zijn open jas gestoken, stapte er midden in. lette er niet op, „het" zat toch maar zijn klompen en bij zijn beesten stond de jury, daar moest hij bij zijn Op de zolder van het marktgebouw lagen de kazen. Rustig was het hier. Een enkele boer by een schrijvend en beoor delend jurylid. Bij iedere kaas lag 'n for mulier, dat door' de jury werd ingevuld. Hierop stonden de verschillende op- en aanmerkingen en het puntental, dat de ingezonden kaas had behaald. Aan een marktkraam van de Ver. voor Dierenbescherming stond een agent, hij verkocht ons een speldje De opening. In aanwezigheid van tal van autoritei ten w.o. mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin, het volledig college van B. en W. en de gemeente-secretaris, de voorzit ter en secretaris van de K. v. K.-met de heren G. J. Verhey van Wijk, mr dr P. G. Knibbe en verschillende burgemees ters uit de omgeving, i^ hedenmiddag de Vebo-tentoonstelling geopend. De Vebo-voorzitter, de heer J. W. Bonda, was de eerste, die het woord richtte tot de talrijke aanwezigen. Na een overzicht van de Vebo-resultaten in de voorafgaande tentoonstellings jaren te hebben gegeven, sprak de heer Bonda een woord van dank tot allen, die het wel slagen van deze expositie hebben bevor- Burgemeester jhr mr F. H. v. Kinschot, de volgende spreker, bracht op humoris tische wijze koeltechniek, rundvee en 3 October bij elkaar en legde de nadruk op het belang van de veeteelt in Rijn land. Hierna verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Hierna voerden nog het woord de heren J. G. J. Verhey van Wijk en de burgemeester van Zevenhoven, de, heer M. P. v. d. Weyden, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidscke" er in! De Overdekte gaat uit breiden Jong Leiden leert zwemmen in en zwemmend Leidien maakt tijdens de win termaanden een ruim gebruik van de „Overdekte". Er werden hier in een jaar tijd maar liefst 600 diploma's uitgereikt, terwijl een steeds groter aantal clubs en bedrijfsverenigingen een duik'in het bad komt nemen. Om vooral in de namiddag- en avond uren, wanneer er druk wordt gezwom men, de toeloop te kunnen verwerken, worden er binnenkort in de „Overdekte" enige verbouwingen uitgevoerd. Zo gaat de koffiekamer verdwijnen plaats te maken voor een aantal kleed cabines, terwijl de vloeren daar worden betegeld. Ook de douche-afdeling zal worden vernieuwd. Waar nodig worden dubbele ramen aangebracht om de wam te binnen het gebouw te houden. E „Overdekte" gaat uitbreiden! Generale repetitie „Koraal- muziek" in het Waaggebouw Het onderdeel „Koraalmuziek" neemt in het 3 October-programma steeds bijzondere plaats in. Hieraan wordt in het kader der voorbereidingen dan ook veel zorg besteed. Gisteravond vond in het Waaggebouw de traditionele generale repetitie plaats onder de eminente leiding van de heer Leo Mens. Van de zijde van de zangeres- was er goede belangstelling, de man- echter waren schraaltjes vertegen woordigd. Het merkwaardige verschijnsel doet zich nog steeds voor, dat er op de ge nerale repetitie lang niet zo veel mensen komen als voor de eigenlijke uitvoering. Wil het vocale resultaat op 3 Octo ber nu 2 October werkelyk be vredigend zijn, dan moet hierin, vol gens de heer Mens, verandering ko men, een verandering, die ongetwij feld een grote verbetering zal bete- Het Chr. muziekgelzeschap „Con cordia" verleende gisteravond medewer king. Er werd opgewekt gezongen. De heren W. van der Laan en E. W. Wichers Rollandet, resp. voorzitter en secretaris van de 3 October-vereniging woonden de repetitie by. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna M. P., d. van W. J. Waardénburg en S. C. Verhoogt; Sonja, in P. Wassenaar en F C Mack; Ja cobs, d. van P van Duyvenbode en J van Rhijn; Arelis, z. van G van Egmond en J de Jager; Dirk M, z. van K J Koene koop en A Esveldt; Nicolaas, z. van G Rees en J N de Vries; Anna E D, d. P v d Schrier en L Ravensbergenj Nicolaas H, z van N'H Egelman en Heunks; Willy C, d. van W C van Mark M C v d Berg; Elsa A, d. van K v d Meer en A Schippers. OVERLEDEN: G A Kouwenberg, wed. an C Kaapaan, 84 j. G Vries, huisvr. van C J Cornet, 82 j. In de Kloksteeg kan men zn plezier wel op RATTEN, RATTEN OVERAL TOT IN DE BEDDEN TOE! „Burenburen, kom 's gauw kijkendan kan je ze zien!" Het was op een middag enkele dagen geleden, dat de bewoonster van een boven huis in de Kloksteeg dit uitriep. De buren, nieuwsgierig, angstig, kwamen achter elkaar de trap op en wierpen van uit de keuken een blik vol afgrijzen op een ach terplatje, waar tientallen lillend-vette, donker-bruine langstaartige knaagdieren in n zich in de laatste zomerzonnestralen koesterden. Ratten, vieze, harige beesten, die van ongedierte worden gedragen, maken de bewoners van de Kloksteeg en omgeving overdag en 's nachts het leven onhoudbaar door hun aanwezigheid onder vloeren, achter behang, in kamers, kasten en bedden. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de bewoonster van het bedoelde bovenhuis 's avonds even naar haar kinderen ging kijken en zonder nadenken het van één er van wegsloeg. Ze gilde het uit, want van onder de dekens kwam rat gesprongen, die naar het bedje van haar 10 maanden oud dochtertje schoot. Gelukkig wist haar man het ongedierte onder het zeil te krijgen en dood te slaan. Gevaar voor de volksgezondheid Een acuut gevaar voor de volksgezond heid vormen deze ongure dieren, die door de eeuwenoude huizen gangen en gaten hebben gevreten, zodat de bewo ners, wanneer ze 's avonds rustig in.de huiskamer zitten, de ratten onder zich horen ritselen en rennen. Zoveel als mogelijk was heeft de veel geplaagde be woner, die 's nachts nauwelijks meer een oog kan dicht doen, de gaten, waar hij ze vinden kon, gestopt. Maar nauwelijks enkele dagen later, of de ratten hebben de toegangen al weer geforceerd. Zo is b.v. langs de trap eens een dikke eiken balk in een gat geslagen. Ook deze hin dernis was door de knagers weldra over- Nogmaals: opening cursusjaar Zendingshogeschool Mijlpaal in geschiedenis van Kerk en Zending Ds W. A. Zeydner belichtte de veranderde situatie Het vernieuwde gedeelte van de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest is, zoals wij gisteren reeds uitvoerig meldden, geopend. Met deze opening werd een nieuw cursusjaar ingeluid. In dit Zendingscehtrum zullen pre dikanten worden gevormd voor de Evangelie-arbeid in Indonesië. Ook zal hier in de rede van dr E. Jansen Schoonhoven, welke wij gisteren pu bliceerden, werd dit duidelijk naar voren gebracht de geestelijke en intellectuele toerusting van de andere categorieën van Zendingsarbeiders plaaats vinden, voorts van de echtgenoten en a.s. echtgenoten der Zen dingsarbeiders en van de arbeiders met verlof. Begraven opdracht In een wereld vol ruïnes, leed en bit terheid blijft de roeping der Kerk: te ge tuigen van het komende Rijk en van Christus' overwinning onder alle volken. De Zendingshogeschool heeft geen ander doel dan bij de vervulling van deze reldwijde taak van dienst te zijn door Zendingsarbeiders uit te rusten tot dienst betoon. Dit wat de quintessence van de rede an ds W. A. Zeydner, voorzitter van de Verenigde Ned. Zendingscorporaties, gis termiddag vóór de opening uitgesproken. r zei in het begin van zijn, toespraak, dat het niet alleen gaat om de verbou wing van de Zendingshogeschool. Wy zijn verheugd, bovenal omdat er een mijlpaal is opgericht in de geschiedenis Kerk en Zending, zowel hier als in In donesië. Deze mijlpaal mar keert het sa mentreffen van Kerk en Zen ding. Wij willen moeten open lijk uitspreken, dankbaar zijn, dat God de Kerk en de Zepding bij elkaar heeft ge bracht. Het was de problematiek van de Ned. Herv. Kerk, dat deze twee wezenlijkheden niet mengingen. Zowel in haar belijden als haar apostolaat was de Kerk met lamheid geslagen. Haar eigenlijke opdracht had zij als Kerk in de grond begraven. van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk representeerde, en ds n Schokking te Oegstgeest. Dr Harrenstein, prof. Sevenster en prof. Berg brachten gelukwensen over. Na afloop van het officiële gedeelte kregen de aanwezigen gelegenheid de ni zalen te bezichtigen. Vermelden wij nog, dat de N.C.R.V. hedenavond om half acht in haar „Ac tueel geluid", een gedeelte van de openingsbijeenkomst zal uitzenden. Het I.K.O.R. zal dit a.s. Maandagmorgen half elf doen en 's avonds om half tien over de ultra kort golf voor Oost West. Er is haast geen beginnen aan, want de muren en funderingen van deze oude huizen zijn verweerd en slecht, zodat een uitgebreid gangennet de ratten van het dak door goten, afvoerbuizen en muur gangen door het hele huis toegang geven. Bovendien hebben de bewoners bij het bestrijden nogal eens hinder van het keukenpersoneel van het achter aan grenzende Don Bosco-doorgangshuis, dat etensresten wegwerpt. Dit voedsel is voor de ratten een welkome maaltijd. Geluk kig wordt dit na herhaalde klachten wel minder. Van gemeentewege is'hier een jaar of drie geleden ook al eens een uitgebreide jacht georganiseerd, maar juist nu, waar het zo hard en dringend nodig is, laat Ontwaking Toen kwam de oorlog, die ons heeft wakker geschud. Het gaat hierom, aldus spr., dat de Kerk op weg is. De Zending heeft vroeger haar verenigingskarakter kunnen verloochenen. Het is dr H. Kraemer geweest, die er telkens met kracht en overtuiging op wees, met dit karakter gebroken moest worden. De Zending in Nederland is ge lukkig 'deze overtuiging gevolgd. De ontwikkeling is echter-nog niet vol tooid. Ook de Zending maakt een inte- i-tijd door, die voor haar strijd be tekent. Kerk en Zending staan beide eis om waarachtig Kerk te zijn. irste vrucht van ontmoeting is ongetwijfeld het met elkaar optrekken in de opleiding van de a.s. dienaren des Woords. In het slot van zijn rede wees ds Zeyd- ;r 'er nog op, dat niet de organisatie het belangrijkste zal zijn, maar het besef, ;n roeping is en dat de aposto lische taak naar behoren moet worden vervuld. Door de aanwezigen werd hierna ge zongen Gezang 146. Nadat ds Zeydner het vernieuwde gedeelte der Zendings hogeschool had geopend, Psalm 103 ge lezen en een gebed had uitgesproken, zong men Psalm 127 1 en 2. Onder hen, die de opening bijwoonden, ierkten wij op: de heer I. P. Tabaks- blatt, namens „Kerk en Israël", prof. dr C. Berg, rector-magnificus van de Leidse Universiteit, dr W. G. Harrenstein, afgevaardigde van de Geref. Zending, dr J. Rütgers, vertegenwoordiger van het Ned. Bijbelgenootschap, dr B. Richters, namens het Zendingscentrum te Baarn, ds A. Bikker, vertegenwoordiger van de Ghr. Geref. Zending, prof. dr K. H. Mis- kotte, kerkelijk hoogleraar te Leiden, verschillende aanvragen mets prof. dr G. Sevenster, die het mode van zich horen, of maakt met de opmerking, dat er vacantie is reeds veertien dagen niets aan rattenbe strijding werd -gedaan, van af. Het lijkt ons, vooral in het belang de volksgezondheid, van het grootste ge wicht, dat er hier krachtig wordt inge grepen, want het is een bekend feit, dat, wanneer in een huis de ratten' zich overdag vertonen en op het maken van gerucht niet op de vlucht laten jagen, er dan heel wat zitten. Aan deze ratten- plaag in de Kloksteeg en omgeving moet een einde komen. K. en O. in October Het Octobernummer van het K. en O.- maandblad is verschenen. Er is deze maand weer „heel wat te doen". Men constatere zelf: lezingen, cursussen, be zoek aan de meesterwerken uit Mun- chen's pinacotheek te Amsterdam, con certen door het R.Ph.O. en door het Ned. Madirigaalkoor, filmavonden (o.m. de première van Tawny Pipit) en cabaret avonden, In September liep het storm, wat de inschrijvingen betreft. UURDIENST LEIDEN—UTRECHT. De nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die a.s. Zondag ingaat, ver meldt een uurdienst op de lijn Leiden Utrecht (stoom) en de lijn Alphen Gouda (Diesel). OXFORD „Oxford" is geen onbekende klanlk in onze Leidse oren. Er is uitwisseling ge weest op velerlei terrein. Leiden ging naar Oxford en vandaar kwam men Leiden. Dr A. A. Prins kreeg een jaar studieverlof en gi ng ook naar Oxford, waar hij „member of oreèl college" werd. Weer in Leiden teruggekeerd', hield hij gisteravond voor de afdeling Leiden van het genootschap Nederland-Engeland een lezing over „Oxford". Door woord en beeld kregen we een indruk van het le ven aan de universiteit aldaar. Het i derlykste is wel, dat men tevergeefs naar een universiteitsgebouw zoekt. De colleges, die niet buitengewoon belang rijk zijn daar de „tutor" de eigenlijke leiding bij de studie geeft worden gegeVen in verschillende gebouwen. Aan de hand van lantaarnplaatjes maakten we wandelingen door deze oude gebouwen met hun romantische sfeer en waar de middeleeuwen nog doorlopen in het heden. Ook hier is de typische mengeling van conservatisme en voor uitstrevendheid, waarbij van een botsing, tussen deze beide niet eens gesproken kan worden. We wandelden door bibliotheken met de gekristalliseerde wetenschap van oude en moderne tijd en we zagen het duide lijk, dat, al verschillen de vormen, zowel hier als daar, men sleohts de weten schap wil dienen, om mede daardoor te komen tot een beter begrijpen van elkan der en een hechtere samenwerking der volkeren. „God der Schepping" Hedenavond zal dn de (Geref.) Heren- grachtkerk voor een aamtal mensen, die actief in het kader van het Evangelisa tie-werk arbeiden, de film „God der Schepping" van het „Moody Bible In stitute" te Chicago worden vertoond. De film, die in kleuren is opgenomen, geeft op boeiende wijze een globaal over zicht van de grote schepping Gods. De begeleidende tekst staat in het Neder lands. De film draait vanavond ter ken nismaking. t is de bedoeling, dat de aanwezigen zich een 'persoonlijk oordeel vormen deze wijze van Evangelie-verkondiging. Introductie is toegestaan. De voorstelling, die werd georganiseerd door de „Evan gelische Film Propaganda", begint om negen uur. Radio-recital Henri Welbooren De Leidse zanger Henri Welbooren zal morgen (Donderdag) van 13.20 tot 13.45 de microfoon van de K.R.O. (gez. een recital geven met liederen Henri Duparc en Richard Strauss. Jan Nederpelt zal hem aan de vleugel be geleiden. Unieke expositie De M.M.O.D. heeft in een etalage de „Hema" een expositie ingericht een verzameling oorlogstuig, met het doel jeugd en ouderen te wijzen op het gevaar, dat vaak schuilt in onschuldig schijnende voorwerpen. De waarschu wing in vlammend rode letters „Blijf-af" domineert. De expositie duurt tot en mei Donderdag. Men ga kennis nemen var het tentoongestelde. Chr. Geref. Evangelisatie- vereniging De. Chr. Geref. Evangelisatievereniging „Filippus" belegde gisteravond in de Chr. Geref. Kerk een samenkomst, waarin ds P. v. d. Bijl van Katwijk aen Zee sprak over het onderwerp: „Mededeelzame lief de". Spr. had als thema gekozen: „Door God gevonden" (n.a.v. Joh. 428, 29, 30 en 39) en ontwikkelde drie gedachten, na melijk: de bewerker van de liefde Gods, het bewijsstuk voor deze liefde en de ze gening door deze liefde. Spr. wees er in zijn prediking o.m. op, dat wij altijd moe ten nodigen, zowel in de bediening des Woords als in de arbeid van de Evange lisatie. Het zaligmakend geloof moet echter steeds Serenade aan het diamanten bruidspaar Aan het diamanten bruidspaarHendrik van LoefWilihelmina Nieuwenhuizen, dat zich in deze dagen mag vehheugen in een overweldigende belangstelling, werd gisteravond door de muziekvereni ging „Nieuw Leven" een grootse sere nade gebracht. Wederom was het Pioenhof verlicht en vol met mensen. Er werden door de „bruine" instrumentalisten verscheidene pittige nummers weggegeven. Zij moch- de hartelijke dank in ontvangst ne- i van het oude, maar nog krasse bruidspaar, dat ook deze avond veel vrienden en kennissen op visite had, die allen moesten meedelen in de warme hulde. Om acht uur kwam het zangkoor van „Jeruel", o.l.v. de heer F. H. v. d. Horst, enige toepasselijke liederen zingen. Een met bloemen en een grote taart werden hierbij aangeboden. Chr. Lyceum te Alphen zetti viering in Herdenking en receptie hadden veel belangstelling Onder grote belangstelling (het kerk gebouw aan de Julianastraat was z als bezet) werd gistermiddag de herden king van het 30-jarig bestaan ve Chr. Lyceum, te Alphen aan den Rijn. in gezet. Burg. Schokking en weth. Bron wer vertegenwoordigden het gemeentebe ftuur. De bijeenkomst stond o.l: heer B. Lemkes, voorzitter van het Lj ceum, die ook de zang van een leidde. De heer Lemkes opende een geschiedkundig overzicht. Op uitnodiging van ds Lambour open de burg. Schokking de rij van spreken Wij allen hebben de taak al onze krach ten in te spannen om de school op zo hoog mogelijk plan te brengen, aldui spreker. De rector, drs A. J. Scherpbier, sprak een kort woord en bracht hulde aan he! bestuur. In het bijzonder bracht hij dank aan de heer Metz, leraar, voor de waarop deze dertig jaar zijn beste krach ten had gegeven. De heer v. d. Veen, secretaris v Bond van Chr. voorbereidend en hogei onderwijs, uitte zijn voldoening ox grote bloei van de school in de achterlig, gende periode. Maurits Boot vertolkte dt dank der leerlingen, die een gebrandschil- derd_raam aanboden, voorstellende Pau« lus op de Areopagus. De heer S. J. Ko. ning voerde namens de ouders der leer. lingen het woord. Als voorzitter van het comité var leerlingen sprak hierna dr L. W. Hilder. nisse. Spr. noemde het een voorrecht, leerling te mogen zijn van het Alphen! Lyceum. Hij stond even stil bij de figuur van dr Van Haselen, eerste directeur der school. Een tweetal electrische klokken werd aangeboden. Namens de hoofden der lagere scholen te Alphen feliciteerde de heer P. Stouthamer het bestuur. Als laat. ste spreker trad op ,de heer De Groot, ens de Bond van leraren van het Chr, iddelbaar onderwijs. Met het zingen in Van U zijn alle dingen", werd deze bijeenkomst besloten. In het schoolgebouw vond vervolgens •n zeer druk bezochte receptie plaats, terwijl 's avonds een reünie van oud-leer lingen werd gehouden. „Marelita" gaat een riant clubhuis bouwen Opening van de speeltuin stuit nog op moeilijkheden Tot het vernieuwde gedeelte van de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest be hoort ook de prachtige conversatie- en conferentiezaal, bestaande uit een lees-, zit- en haardhoek. De verbouwing, die in alle opzichten geslaagd mag heten, werd bekostigd uit een fonds, dat onbekend wenst te bleven. Foto N. v. d. Horst „Kijk je daar wel eens naar?" vroeg Lies. „Als ik 't niet met mezelf eens ben, kijk 'ik naar de rivier, al dat water. Blin kend in de zomer, grauw op een donkere dag en floer in de winter, maar altijd tooi om naar te kijken." ,,'t Is de mooiste rivier, die ik ooit ge zien heb. Maar wat helpt dat?" „Het kan veel helpen, om er naar te kijken. Je wordt er soms rustig van". „Ik ben niet rustig en ik zal het nooit ;er zijn." „Je kunt nu beter gaan, want het gaat straks vloeien. Of wil je niet weg?" „Ja, ik ga maar, want ik kan niet blij- =n. Hou je taai, Lies!" Ze keek hem na, toen hij onder de bruggen doorroeide. Hoewel hij haar zag, wuifde hij niet. Zij deed het evenmin. Ze sloot de deur achter zich en gooide zich op het bed,.dat van haar en iedereen was. En ze huilde. Voor het eerst na die Octoberdagen van 1941 huilde ze. Het duurde kort. Ze schop te wild haar schoenen uit. En bleef lig gen, starend naar de zoldering. Die avond was hij bij haar gekomen, Zoals anders. Hij had niets gezegd over weggaan. Het was geweest als bij allen, die van elkaar hielden en jong waren. Ze had hem niet meer gezien. Tot vier dagen geleden, toen hij gekomen was. Plotseling. Ze was- wanhopig geweest in die dagen, want ze had van hem gehou den. Ze had gedacht aan een arrestatie door de vijand. Ze had geprobeerd om te informeren. Bij de commandant in het dorp. Ze was weggejaagd. Daarna alles anders geworden. De schippers ren gekomen en gegaan. En sommige mannen van het dorp. En uit de stad. Ze wist zelf niet meer, hoe ze er toe geko men was. Was het wanhoop geweest? Of alleen zelfmedelijden? Ze wist er geen verklaring voor. Ze had Harry opgege- geen moed gehad om een doodsbe richt af te wachten. Ze was omvergepraat door anderen. Ze had in het begin gepro beerd om aan alles weerstand te bieden. Maar het was in haar. En hier lag ze nu. Als iemand, die afschuw voor zichzelf ;t hebben. Hij was teruggekomen. En het had goed kunnen zijn. Goed kun nen zijn. Wat is goed? Niemand was goed. Niemand. Er was nu geen mogelijkheid om alles voorbij te laten zijn. Er een verleden. Een voorbij van zeven jaar. In zeven jaar had ze zich vergooid. Zichzelf en haar leven. Ze wist het. Ze wist, dat ze zelf de schuld had. Vijf-i twintig was ze nu. Ze was gezonken, diep in een bodemloze put. Zonder kans op redding. Ze kon er niet mee ophoi Want iedereen kende haar. Ze zou altijd blijven, wie ze nu was. Voor zichzelf en voor iedereen. En ze had het niet gewild. Ze had er tegen gevochten. Het had niet geholpen, want het was sterker dan zij. Ze stond op en kamde haar haren. Ze waren blond en mooi. Ze keek in een hard gezicht tegenover haar in de spie gel. Ze wist, dat ze nooit meer het meisje zou zijn, dat ze was, toen hij weg ging. Harry Verharen. Ze draaide de deur de buitenkant op slot. En stak de sleutel bij zich. Ze ging in het zand zitten. Het water kroop langzaam omhoog op de modder, Bij iedere golfspeling was het hoger. Over de brug denderde een trein. Op de rivier voeren de schepen. Grote aken en sleepboten, een enkel zeiljacht e de verte stond de stompe toren, die waakte over de stad. Over de verkeersbrug zoefden auto's. En het water kroop verder omhoog /er de modder. De zon scheen en het was zomer. Lies zag, dat het zomer was. Ze legde een kiezelsteen op de rand in modder en water. En bleef er enkele seconden naar kijken. De steen was weg. Aan haar schoenen droogde de modder. Een sleepboot gilde schor. Er was la waai van fabrieken en op de brug. Scheepsmotoren poften. Altijd de sche pen, die statig voorbij voeren. Kalm nu omdat het water .glad was. Van de houtzagerij die links lag, kwa men snerpende zaaggeluiden. En over de dijk liepen gillende kinde in de boom, die naast haar huis stond, probeerden mussen vergeefs te zingen. En het water was gerezen, tot waar het zand begon. Het vrat aan het korrelige zand. Voor zichtig werd telkens ,wat droog zand meegesleurd. Hqt spreidde zich uit de kiezelsteen, die nu al diep lag. Lies zag, dat het water haar schoenen raakte. Ze stond op en liep naai brugpijler, waar het water diep wa: Ze keek haar de stompe toren. Hij verweerd door de eeuwen. De zon scheen op de rivier. Ze liep over de basaltkeien. Er groeide groen wier op de keien. Ze waren glad. Lies stond op de stenen. Laag bij het water. Ze keek onder de bruggen door de stip, die Harry Verharen was in zijn boot. t' was nog slechts een kleine, zwarte vlek op het van zon glanzende water. Zonder te kijken waar, liep ze lager. Ze gleed uit over de gladde stenen. En viel voorover in het water bij de pijler, dat diep was en snel stroomde Heel snel stroomde en heel diep was. (Wordt vervolgd)., Augustus zou de speeltuinver eniging „Marelita" haar speeltuin op "het Schuttersveld, waarvoor B. en W. reeds toestemming gaven en de schommels, wippen en verdere toestellen gereed ston den, hebben geopend, wanneer niet het Gedeputeerde Staten was uitge bleven. Het gaat hier namelijk niet alleen m een gedeelte van het Schuttersveld, laar ook om een brug over een slootje, at langs het veld ligt, welke brug toe- mg' zal moeten geven tot het terrein. Evenwel, wie denkt, dat het bestuur an „Marelita" bij de plannen is gaan neerzitten, heeft het mis, want in afwach- de goedkeuring worden de plan- r een clubhuis voor het winter werk verwezenlijkt. Op Zaterdagmiddag 9 October a.s. gaat de spade op het Schuttersveld in de grond voor een werkelyk riant clubg- bouw, dat behalve een portiersloge, berg plaats en toiletten ook ei gaderzaal, plaats biedend aan ongeveer E.H.B.O.'ers kregen loon naar werk Gisteravond werden in „De Harmonie" diploma's uitgereikt. Ter gelegenheid van het uitreiken van bet eenheidsdiploma, cursus 1948, heeft de eerste Leidse E.H.B.O.-brigade giste ren in „De Harmonie" een gezellige avond belegd, die uitnemend is geslaagd. Nadat de voorzitter, de heer P. Agema, alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, inzonderheid de docent dok ter J. H. Teeuwen, Wees spr. op de be langrijkheid van deze avond. „Na gedane arbeid is het goed rusten," zegt het spreekwoord, maar niet voor de EHBO-er, want dan komt voor hem pas de taak om het geleerde in toepassing te brengen en op oefenavonden de kennis nog meer te verrijken. Vervolgens sprak dokter Teeuwen in gelijke geest. Deze reikte de diploma's uit aan de dames W F Legeer, S Dekker, J v d Laken, J Delmeer, Van Leeuwen en de heren J v d Tuuk, H Schouwink, R Lieb'ert, N Blansjaar, J W Snik, F van Helden, M J Willemse, J Holwerda, L Geskes, H Lock, A Sira, C P van Meer burg, A G van Leeuwen, H F van Tori- geren, J Benning en J Bergman. Na dit min of meer officiële gedeelte dankte de heer A. G. van Leeuwen dokter Teeuwen hartelijk voor al hetgeen hij voor de cursisten heeft gedaan en bood hem namens hen een fraai boekwerk aan, terwijl de heren Agema, Treur, Schreuder, Jansen en Verhoeven eveneens de hulde werden betrokken. Later op de avond sprak de heer Agema nog waar derende woorden tot mej. Van Dieren (ook haar .werd een boekwerk overhan digd) en tot de heer Versloot- en zijn commissie. Met het welbekende gezel schap-Van Heyningen bleef men nog lang bijeen. Zaterdag: filmavond L.C.O.V. Gewezen wordit op de filmavond', a. Zaterdagavond om half 8 te geven onder auspiciën van de Leidse dhr. Oranje vereniging. De speciaal in verband met het regeringsjubileum vervaardigde film Vijftig jaren" zal worden vertoond. Veertig jaar bij de Kon. Ned. Grofsmederij De heer G. M. Seijn jubileerde Gisteren vierde de heer G. M. Seyn zijn veertig-jarig jubileum bij de Kon. Ned. Grofsmederij. De jubilaris, die des morgens met zijn echtgenote per auto van huis was gehaald, werd op het hoofd kantoor namens de directie door ir Kruyt toegesproken. Spreker zei, dat de groei van de kettingfabriek ook het re sultaat is van het Werk van oudere men- met een langdurig dienstverband. Daarom dankte ir Kruyt' de jubilaris de bewezen diensten en sprak de hoop uit, dat de heer Seijn, totdat voor hem het moment zal zijn aangebroken om de dienst met pensioen te verlaten, in volle gezondheid zijn werkzaamheden zal kunnen blyven verrichten. Spr. liet zijn wensen vergezeld gaan van een envelop pe met inhoud en overhandigde boven dien het getuigschrift en de draag- medaille in zilver voor 40 jaar trouwe it van de Maatschappij voor Nyver- WONINGBOUWVER. „ONS BELANG" Op de tweede feestavond (op 9 Octo ber) ter gelegenheid van het 35-jarig be staan vari „Ons Belang" worden tien plaatsen gereserveerd voor oorlogsinvali den, die worden verpleegd in de voor malige kweekschool voor zeevaart. 50 personen, bevat. Voor de bouw en de inrichting heeft men dé medewerking verkregen van verschillende firma's en particulieren, die met vereende krachten een voor „Marelita" welkome aanwinst tot stand zullen brengen. Nog vqor de winter hoopt me clubhuis gereed te hebben, zodat de jeugdclubs daar dan kunnen gaan dam men, schaken enz. Het zal door de be- woners van „Maredijkkwartier" onge twijfeld worden gewaardeerd en gesteund. PROF. DR UHLENBECK ZESTIG JAAR GELEDEN GEPROMOVEERD. Vrydag 1 October zal het zestig jaar geleden zijn, dat prof. dr Oh. C. Uhlen- beek, oud-hoogleraar aan de R.U. Leiden en wonende te Lugano (Zwitser land) aan vorenvermelde Universiteit promoveerde tot doctor in de Ned let terkunde. Militairen met 2 jaar dienst kunnen studeren Dienstplichtige korporaals en soldaten, die de studie aan een universiteit of ho geschool wensen aan te vangen of voort te zetten, kunnen daartoe verlof krijgen, ongeacht van welke lichting zij zijn, mits zij op 15 October 1948 ten minste twee jaar in dienst zijn. Deze bepaling geldt alleen voor hen, die in Nederland dienen een vrijwillige verbintenis hebben. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noórt Zn. Luxe auto's Taxi's Leiderdorp Opgelet. In verband met de 3 Ootoberfeesten te Leiden op Zaterdag a.s., zal het huisvuil op Vrydag wordien opgehaald. V oorschoten Grote fabrieksdiefstallen opgehelderd Naar aanleiding van diefstallen, ge pleegd in een fabriek van onzes ge meente, werd door de Haarlemse recher che assistentie verleend aan de rijkspo litie alhier by het doen van huiszoekin gen. Bij een grossier werden 2800 pannen 2160 eierlepeltjes in beslag genomen, een kapper werden 2450 zijdekammen gevonden. In de woning van een 41-jarige monteur werd een grote partij vulpen houders, soepkommen, hoedendozen, pap schalen enz. aangetroffen en in beslag ge- Ook stootte men nog op seen partijtje granaten. De monteur B., die de goederen, behalve de granaten, uit de fabriek, waar hij werkzaam was, had ontvreemd, was al door de Voorschotense politie aangehouden. Naar de herkomst i de granaten wordt nog gezocht. Stemmen b(j volmacht. en W. maken bekend, dat de gele genheid bestaat om een verzoek in te dienen tot het stemmen bij volmacht in het jaar 1949. Formulieren daarvoor 'zijn ter secreitarie, kamer 13, te verkrijgen. De indiening moet plaats hebben in het tijdvak van 1 Oct. 't/m 31 Dec. a.s. Nadere iniliohtinigen ter secretarie. De woningcommissie. De burgemeester maakt bekend, dat, ingaande October 1948, de woninigcom- ui/tsluitend op de eerste en de derde Donderdag van iedere maand zit ting zal houden voor het publiek. Het aanvangsuur vaji deze zittingen blijft evenals tot dusverre gesteld op des avonds half 8. Burgerlijke stand. Cornelia P., dr v. A. P, Karremans en E. E. van Rijn, Schoolsbr. 53; Anna M., dr v. L. P. Stam en N. v. d; Grijn, Papelaan 10; Pieter M., zn v. J. J. Heyine en M. H. Gerants, Papelaan 44; Therésia M., 'dr v. J. J. Kuipers en C. C. Rekelhof, Vallkenb.w. 7; Eduard A. K. A. A. Herksköter em H. P. M. Terwijn, Voorstraat 29, OVERLEDEN: J. C. v. d. Peet, 53 jaar, Schoolstraat 146. GEHUWD: W. J. Oorschot. 31 Jr, en G. Hemert, 29 jr; S. Stolk, 22 jr, en G. v. Omanering, 23 jr. ONDERTROUWD: D. Kuiper, 25 jr, en E. Zoetemelk, 26 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2