Jlieuurr Crihsrtic GTouranl y Suiker, varkensvlees, roomboter, zeep en leer straks duurder Mr v. Royen doet nieuw Aanbod aan de republiek Wist U DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0 30 per week DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omttreken ,5lcnihxistMi te aVMrart miro teert in ItgjtiCHinrt" Negen en twintigste jaargang No. 7623 „KOELTECHNIEK" herdenkt 40-jarig bestaan Zie pag. 2 Melk tijdelijk goedkoper en 50 gram boter enz. per week meer Uit de begroting-1949 van het Landbouw-egalisatiefonds blijkt, dat in de eerst komende tijd verschillende prijzen behoorlijk zullen moeten worden verhoogd, daar verschillende subsidies worden afgeschaft of verlaagd. Zo zal de subsidie op suiker, die nu nog 15 ct. per kg bedraagt, geheel woi- den afgeschaft, hetgeen geleidelijk zal moeten worden opgevangen door verho ging van de consumentenprijs. De bin nenlandse suikerproductie is niet geheel voldoende: er zal nog ongeveer 70.000 ton moeten worden geïmporteerd. Ook varkensvlees zal duurder worden, omdat de subsidie wordt verlaagd. Hoe wel tevens de subsidie voor rundvlees zal worden verlaagd, behoeft dit niet tot uiting te komen in de consumentenprijs, omdat deze verlaging wordt opgevangen door een verhoging van de huidienprijs. Waarschijnlijk zal deze prijsverhoging -haar invloed doen gelden op de prijs van het leer. Hierover 'is echter, zo vernemen wij nader, nog geen definitieve beslis sing genomen. De beste artikelen niet alleen voor beter gesitueerden Aldus A. C. de Bruyn op congres K.A.B. In een openingsrede van de najaars- eonferêntie van de Kath. Arbeiders Be- weging, die gisteren in het Jaarbeurs- restaurant te Utrecht is begonnen, heeft de voorzitter, de heer A..C. de Bruyn, gesproken over de sociale politiek der Regering. Er moet van worden uitgegaan, aldus spr., dat de Regering een z.g. derde loonronde vooralsnog afwijst en hij bil lijkte dit standpunt, omdat een nieuwe algemene lognsverhoging 'op zichzelf geen oplossing brengt voor het tekort van verbruiksgoederen en het evenmin een oplossing is, als de prijzen evenredig omhoog gaan. De prijspolitiek mag echter in geen geval leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die naar spr. mening minimaal te noemen is. De heer de Bruyn meende, dat het ethisch niet te aanvaarden is, dat een prijspolitiek wordt gevoerd, waardoor de Gerekend wordt op een invoer van 20.000 ton vlees zonder been. De toeslag op roomboter, die belangrijk, hoger is dan die op margarine, zal even eens aanmerkelijk worden verlaagd, het geen uiteraard weer prijsverhoging met zich brengt. Ook de prijzen van bak- en braadvetten en spijsoliën zullen worden herzien. Voorts bestaat het voornemen, de te distribueren hoveelheden spysvetten te verhogen met 50 gram per week. Tenslotte bestaat de mogelijkheid, dat de prijzen voor zeep hoger worden: er is gerekend' met volledige afschaffing van de subsidies uit het landbouw -egalisatie fonds voor de grondstoffen voor de zeep- bereiding. Daar echter hiervoor ook sub sidies toegekend' zijn uit 'het Prijzen- egalisatieflondis, is nu nog niet te zeggen, in hoeverre de afschaffing van het sub sidie uit het Landbouw-egalisatiefonds m invloed op de zeep-prijls zal zijn. De te lage consumentenprijs voor „ge- oon" Cd.i. niet zuiver wit) brood eist ;n subsidie van f31 millioen, hetgeen neerkomt op 4 ct. per brood van 800 gr. De toeslag op consufnptiemelk wordt tot 1 Mei 1949 verhoogd met 1 cent per liter. Dit betekent, dat met ingang van een nog nader te bepalen tijdstip, doch tot uiterlijk 1 Mei 1949, de consumentenprijs oor melk zal dalen met 1 cent per liter. Uitdrukkelijk wordt echter in de Me- torie van Toelichting meegedeeld, dat de begroting van het Landlbouw-egalisa- tiefpnds een voorlopig karakter draagt. s dus nog mogelijk, dat er meer of minder ingrijpende wijzigingen in de plannen komen. Ergerlijk transport van slachtossen door R'dam Cadavers en levende dieren in één wagen! Duizenden Rotterdammers hebben gis teren met grote ergernis een transport gadegeslagen van 325 Ierse bootreis van drie dagen achter hadden en blijk gaven van uitputting. De beesten waren met het s.s. „Hagno" in de Merwéhaven aange komen en moesten een ware lijdenstocht maken naar de stallen en het slachthuis. Vele ossen konden niet verder, zakten inelkaar en werden, öf met een vee transportwagen vervoerd, öfop straat geslacht. Met slaan en schoppen trachten de drijvers de oververmoeide dieren op te jagen en alls er één achterbleef, werd. het beest, tot grote ergernis van Het publiek, doodgeschoten. Of, wat nog er ger is, zoals op het Hofplein is gèbeurd, in vrachtwagens gesleept, waarin reeds de bloedige, cadavers van hun lotgenoten lagen. Levende en dode ossen in én wagen! Men vraagt zich af, of er werkelijk geen middelen zijn, om dergelijke stui tende taferelen te voorkomen. Men deel de ons van het departement van Land bouw enz. mee, dat de Rotterdamse sla gerscombinatie er voor verantwoordelijk is. Wij zijn er echter van overtuigd, dat van overheidswege ingegrepen moest worden, om deze dieren, ook al zijn ze op weg naar de slachtbank, nodeloos lij den te besparen. „FRYSLAN FRIJ" ROEPT TEN STRIJDE De leider E> B. Folkertsma, strijdhond „Fryslan Frij" zeide, legenheid van de herdenking van de Slag bij Warns (27 Sept. 1345), dat de Friezen nu, evenals 600 jaar geleden, weer als minderheid staan, maar dat, als de bond de Friese idee onder Friezen en Neder landers brengt, de Friese kansen goed zijn. Spr meende, dat Warns een beroep doet op de Friezen om voor de vrijheid te strijden. Komt er licht in de moQrd op de schrijver A. M. de Jong Voormalig fascistenleider Baars zou hem hebben IN DUITSLAND GELANDE VLIEGERS TERUG NAAR NEDERLAND. -Gisteravond werd bekend, dat de in zittenden van het Groningse sportvlieg- tuig, dat in de Russische zone van Duits- land een noodlanding maakte, zich in de Russische sector van Berlijn bevinden. Vandaag zouden zij naar Nederland vertrekken, maar de piloot, de heer W Molema, zal nog enige tijd te Berlijn blijven om de reparatie van het toestel af te wachten. Antwerpen biedt gravures aan de Koningin aan De stad Antwerpen zal t.g.v. de troons bestijging aan H.M. Koningin Juliana een aantal gravures aanbieden van de fres co's in het Antwerpse stadhuis en van schilderijen van Rubens en Van Dijck, uitgevoerd door Antwerpse meesters. De gravures zullen worden aangeboden een lederen omslag. RUIM ƒ9 MILLIOEN WINST BIJ P.T.T. Het tariefpeil van de P.T.T. is i algemeen bevredigend, zo lezen wij M. v. T. bij de begroting-1949. Nochtans is een voorstel in voorbereiding tot passing van het tarief voor het inter local telefoonverkeer aan de werkelijke kosten der gesprekken. Het winstsaldo voor het Rijk bedraagt ƒ9.140.000, van- de Postchèque- en Girodienst 8.569.000 opbrengt. De winst van de Rijksppstspaarbank, tot een bedrag vai ƒ8.672.000, wordt aan de reserve toege voegd. HET JAAR 1948 WAS EEN GUNSTIG VIS-JAAR. De teruggang van de opbrengst der Noordzeevisserij noopt tot een bezinning op maatregelen om de visstand in de Noordzee op peil te houden, aldus min. Mansholt in zijn begroting 1Ó49 van het dep. van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. De IJsselmeervisserij bracht in 1948 een millioen kg meer op dan in 1947, terwijl ook de opbrengst met 1 millioen steeg. Tégen de verwachting in was ook de haring- en ansjovisvangst dit jaar uitzonderlijk goed: er werd van beide 1 millioen kg meer gevangen dan vorige jaren. De oesterteelt was eveneens bijzonder gunstig. Practisch alle in bezet tingstijd gevorderde vissèrsvaartuigen zijn weer teruggevoerd, hersteld en in dienst gebracht. Aan een reconstructie plan voor de Nederlandse vissersvloot wordt hard gewerkt. Voorman Van der Biezen krijgt 15 jaar Het R'damse B. G veroordeelde de 50- Jarige F. J. A. van der Biezen, die een jaar lang „sociaal voorman" bij het Rot terdamse gasbedrijf was, als propagandist .voor het NAF optrad, twee ambtenaren, die zich verheugd toonden over de val van Stalingrad via de S. D. naar Duitsland had laten zenden, vanwaar zij nimmer te rugkeerden, en nog een kappersbediende in een concentratiekamp had laten ver dwijnen, tot 15 jaar met ontzetting uit de kiesrechten. De eis was 10 jaar. MR OUD PRESIDENT INT. VER. VAN STEDEN. Tijdens de gisteren gehouden bijeen komst van het „Bureau Permanent" der „Union internationale des villes et pou- voirs locaux" te Den Haag, is de En gelsman Montagu Harris, die 12 jaar president is geweest, tot ere-president benoemd. President werd mr P. Oud, burgemeester van Rotterdam. Besloten werd aan de eerstvolgende algemene ver gadering der Union voor te stellen het secretariaat van Brussel naar het kan toor der Ver. van Ned. Gemeenten te Den Haag over te brengen. Inmenging van Veiligheidsraad onrechtmatig De Nederlandse vertegenwoordiger bü de algemene vergaderihg van de Verenigde Naties, dr J- H. van Royen, heeft gisteren te Parijs verklaard, dat Nederland nooit de bevoegdheid van 'de Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te komen, erkend heeft en die nooit erkennen zal; ook al heeft Nederland vorig jaar de diensten der Commissie' van Drie aanvaard. Het is nodig dit standpunt te krach- ken onder omstandigheden, die de vrij- tiger te handhaven, daar zijden pogingen worden gedaan om de V.N. te gebruiken als een bijl, die alle Nederland en de republiek doorhakt, en de ontwikkeling van een extremistisch regiem in de republiek te begunstigen, dat deze volken zou bren gen tot slavernij. Uiterst onrustbarende gebeurtenissen hebben zich de laatste weken in de repu bliek voorgedaan. Een der leiders van de republiek heeft openlijk zijn handteke ning onder het accoord der „Renville" verloochend, handelend onder leiding van lieden, die kortgeleden na blijf van vele jaren in een zeker vreemd land, naar Indonesië zijn teruggekeerd, en die andere motieven hebben, dan de wens, hun land vrede en onafhankelijk heid te brengen. De Nederlandse Rege ring zal prompt en afdoend optreden ter voorkoming van buitenlandse infiltratie, die lijdt tot terreur en slachting. Ondanks wolken van propaganda is de zaak, het om gaat, deze: Zullen de Verenigde Staten heden van de deelstaten en de democra tische rechten van hun burgers w borgen of zullen zij van het begin af worden beheerst door een. minderheid, die deze vrijheden zeker zouden vernie- De Nederlandse Regering stelt ver trouwen in de gematigde en opbouwende elementen in de' republiek en doet een laatste poging om, zowel binnen als bui ten de republiek al degenen te verenigen, die bereid zijn, mede te werken om die vrijheden te beschermen in 't kader van een werkelijk democratische federatie. Verdere splitsing van de wereld twee kampen zou leiden tot een ge\ pende botsing. Nederland is bereid, bij te dragen tot herstèl van de harmonie tus sen-de beide groepen. Nederland houdt echter vast aan twee beginselen, namelijk, dat een land zich zelf vrij mag besturen en'dat een rege ring er is voor het volk voor de regering. Al is Truman dan een gematigde figuur, in de actie voor de presidents-verkie- zingen Iaat hij het er niet bü zitten. En zo zien wij hem dan hier op een tocht door Los Angeles, waar hij een grote propaganda-vergadering toesprak. gewaarschuwd niet het volk Indonesië beginnen te DE TOESTAND OP JAVA VOLGENS DE OFFICIËLE GEGEVENS Tijdens de behandeling van de zaak tegen de W.A.-hópman van het vendel Laren-Blaricum, de 57-jarige vertegen woordiger Albert Nijland en een zijner ien, de 41-j. artiest Piet H. J. Rienks het Amsterdams B.G. zijn door ge tuigen mededelingen gedaan, die van be tekenis kunnen zijn voor het onderzoek enkele nog min of meer duistere zaken, »t name de moord op de schrijver A. M de Jong. Een der tegen Nijland gehoorde getui- „>n was de in vroeger jaren welbekende J. A. Baars, de leidpr van de „Bezem"- groep, die in 1934 werd opgeheven en later „Nederlands fascistenleider". In de bezettingstijd zegde hij de politiek vaar- en behandelde de correspondentie Nijland. Zonder uitzondering liet Baars de verraden Gooibewoners van te voren waarschuwen, dat Nijland de S.D. had ingelicht. Ook de schrijver A. M. de Jong waarschuwde hij, dat Nijland een rapport over hem had ingeleverd, waarin de Jong werd beschreven als leider van de bloedraad der illegaliteit, welk rapport onjuist blijkt te zijn geweest. De heer De Jong zou deze waarschpu- wing echter in de wind hebben geslagen, vertrouwende, op een geruststellehde mededeling van drs F. Koning van Strengholtz Uitgeversmij, die bij De Jong inwoonde en relaties in SD-kringen had. Drs Koning nam na de bevrijding een hoge positié in bij de B.S. in Het Gooi, doch bevindt zich thans in arrest. Er schijnen dus aanwijzingen te zijn, dat Nijland indirect inderdaad bettokken geweest bij deze Silbertannemoord, die werd gepleegd, twee dagen na een aanslag op Nijland. Vrees in Indonesië Het hoofdbestuur van de Ind.-Ned. Partij te Batavia schreef aan minister Drees, dat een mogelijk wegtrekken de Indonesische Nederlanders uit Indo- dient te geschieden, voor dit land onafhankelijk wordt, daar waarborgen op papier niets helpen en er alleen is vast te stellen, of levens en eigendommen vol doende beschermd worden, als de V. S. van Indonesië tot stand zijn gekomen. Het wereldfonds deelt mede, dat aan Tsjechoslowakije een lening van 6 mil lioen dollars zal worden verstrekt. De zaak tegen Nijland werd aange houden. Hij wordt er o.m. van beschul digd. ondergedoken Joden (waaronder ook kleine kinderen) te hebben nage jaagd. Tegen Piet Rienks, de geestelijke vader van „Keuvel en Klessebes" echtgenoot van Ceesje Speenhof, werd 12 jaar m. a. geëist. f WETGEVING RATIONEEL BODEM- GEBRUIK. Uit de M. ,v. T. bij de begroting vs Landbouw enz. blijkt, dat de wetgeving op het gebied van het rationeel gebruik van de grond zal worden uitgebouwd. Zo zal bijv. de wetgeving op het gebied de ruilverkaveling worden verbeterd. Op korte termijn zal een wetenschappelijke commissie worden ingesteld, die de Re gering moet adviseren ^>ver maatregelen, te nemen om verbetering te brengen in de verhouding van de bedrijfsinkomsten op vruchtbare en onvruchtbare gronden. Een wettelijke voorziening ter bestrijding van de zgn. aardappelmoeheid (ook gevaar voor bloembollen- en boomkwe kerijen) staat tevens te wachten. Slagter en Poos waren in de Cellenbarakken lid van dezelfde zangvereniging Getuigen ergeren zich aanhun gezonde uiterlijk (Van een onzer verslaggevers). |de mentaliteit van de illegale werkers Een brutale Slagter en een, ove veel aantijgingen verbaasde Poos, hebben gisteren voor het Haagse B.G. de verkla ringen aangehoord, die talrijke getuigen tegen hen inbrachten. In onze editie van gisteren meldden wy reeds, hoe het voornamelijk weduwen van door deze twee moffenhandlangers gear resteerde mannen waren, die kwamen vertellen, onder welke omstandigheden, met gebruikmaking van welke middelen en valse voorwendsels, Poos en Slagter hun slachtoffers uit hun woningen haal den en aan de Duitsers overleverden. Hun verdediging kwam hierop neer, dat zij tóch niet wisten, wat er met de gear resteerden gebeuren zou. Voor de pauze, men heeft dat in een deel onzer vorige editie kunnen lezen, kwamen o.m. de weduwen van de profes soren Mekel en Schoenmaker getuigen. De middagzitting begon met anderhalfuur lezen van schriftelijke verklaringen, voor het merendeel van nabestaanden van ver slagenen, waarin de namen Poos en Slag- I wilde leren kennen, vertelde schietpartij dooor Slagter op een van ge- tuige's medewerkers. Een Duitser riep tegen Slagter „Schiesz Martin". President tot Slagter: „Het was nog al ik an hè?, dat ze U by de voornaam noemden". Slagter: „Dat komt door de solidariteit, welke groeit tussen politiemannen, die alleen werken voor de handhaving van rust en orde." Tegen het einde van de zitting gis terenavond half negen kwam de ge detineerde N.S.B.-er Wijers, die voor Slag ter spionneerde nog enkele aarzelende verklaringen afleggen. Zijn activiteit was or Slagter geworden. Een hele verzetsgroep was opgerold. Slagter verklaarde, dat hij deze actie niet op eigen initiatief was begonnen. Raadsheer mr Schepel: „Als U zo'n goed ens was, waarom waarschuwde U de il legale werkers dan niet, dat zij gevaar liepen?" Slagter zweeg. Vanmorgen om tien uur ging men ver ter een triest refrein zijn op de den „gearresteerd en gefusilleerd." Voor de toehoorders was dit voorlezen een geestdodende bezigheid en men was blij toen, tegen half vijf, de eerste getui gen weer mondeling werden gehoord. De beide verdachten beperkten zich tot het geven van kort commentaar. Slagter wilde „de president ter wille zijn". Mej. Ziegler, indertijd de hospita de, d°or de verd. gearresteerde jhr Schim- melpenninck, vertelde, dat zowel Slagter als Poos zich schuldig maakten aan het verduisteren van allerlei, aan jhr Schim- melpenninck toebehorende artikelen. Uiteraard ontkenden beide deze beschul diging. Zij maakten er de president op at tent, dat zij een gelijkluidende verkla ring over deze kwestie hadden afgelegd, terwijl zij toch geen contact met elkaar hadden. President: U geen contact met elkaar? In de Cellenbarakken niet? Als ik niet vergis bent u daar beiden lid geweest van dezelfde zangvereniging. De Cellen barakken zijn net een zeef. Een dames- krans is er niks bij." Verschillende getuigen maakten aan merking op de goede gezondheid beide verdachten. „Zij zien er uit, of zij uit een vacantiekolonie komen." zeiden zij. De president duldde evenwel derge lijke uitingen niet. De beschuldigingen van de getuigen waren erg genoeg. Zij die aan wapenlandingen in Ede had den deelgenomen, vertelde, dat Poos hen op de afgesproken adressen met uitge stoken hand tegemoet kwam. Direct daar op werden zij door te voorschijn springen de Duitsers gegrepen en geblinddoekt. De getuige Boullaard, die indertijd voor Himmler gebracht werd, omdat deze Vijf mogendheden broeden te Parijs op een eventueel militair optreden Een Atlantische Unie en zelfs een mogelijke mobilisatie ter sprake Een woordvoerder, die te Parijs in nauw contact staat met de Britse minister van verdediging. Alexander, deelde aan Ass. Press mede, dat de ministers van Frank rijk, Engeland, Nederland, België en Luxemburg voornamelijk met elkaar gesproken hebben over een gezamenlijk program van actie zelfs mobilisatie houdende in het licht van de spanning tussen Oost en West te Berlijn. Ook is er gesproken over hetgeen er nada zièh meer concreet te verbinden, zodat de Westeuppese unie in een At lantische Unie zou veranderen. Dit punt werd reeds besproken tussen Schuman, Bevin en Marshall. Het nieuwe bewape ningsprogramma zou voorts zijn terugslag hebben op het plan-Marshall. Generaal- majoor A. Franklin Kibler, hoofd van de Amerikaanse delegatite in de perma nente militaire commissie, kwam Maan dagavond uit Washington te Parijs aan. Het nevenstaande kaartje toont de toestand Java op het ogen blik van de hui dige communisti sche staatsgreep. Men houde echter slechts voor ogen, dat er zich zowel ten Noorden als ten Zuiden van Soerakarta (of Solo) belangrijke communistische strijdkrachten be vinden en even rondom tal van belangrijke1 plaatsen in de re publiek. gedaan zal moeten worden, indien deze spanning tot gewapend optreden zou lei den, en de mate, waarin Engeland, de Verenigde Staten en Canada de vaste- landsmogendheden met land-, lucht- en zeestrijdkrachten zouden kunnen helpen in geval van aanranding. Voor Engeland namen aan de bespre kingen deel minister Alexander, de staf chef lt-gen. sir Leslie Hollis, vice-lucht- maarschalk E. C. Hudleston en Henry Hund. Amerikaanse en Canadese waar nemers woonden de besprekingen bij. Volgens Reuter zijn de financiering van het bewapeningsprogram en territoriale garanties besproken. De Westelijke lan den verzoeken namelijk de V.S. pn Ca- Vaak ging een siddering door de zaal. Tegen de 58-jarige 'brigadier-recher cheur A. Kaper te Amsterdam, die tij dens de bezetting in het gehele land een onmenselijke terreur heeft uitgeoefend, is voor het Groningse B.G. de doodstraf Zeker 25 goede vaderlanders vonden door Kapers toedoen de dood, waarvan vele Joden. Op beestachtige wijze heeft hij gevangenen mishandeld. Vaak ging een siddering door de zaal. als de advo caat-fiscaal de vele tenlasteleggingen DAT tot vrijgestelde van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en transportarbeiders met als standplaats Goriningen is be noemd de heer J. H. Spoelstra. te Den Haag, thans o.m. propagandist van het tib.c.-fonds „DBli." en C.N.V. DAT B. en W. van Amsterdam de raad voorstellen, vier houten Finse schoolge bouwen voor f749.000 te kopen richten. DAT in een adres aan de Ministerraad de Ned. Jeugdgemeenschap aandringt op herroeping van het besluit omtrent de lucljtposttarieven voor militairen overzee. DAT de K.P.M. op de op 25 Oct. te houden aandeelhoudersvergaderingeen dividend van. 7 pet over 1946 zal voor stellen. DAT B. en W. aan de Amsterdamse raad voor 1949 e*en subsidie voorstelden van f 20.000, voor het Instituut voor pers wetenschap aan de A'damse universiteit, onder voorwaarde, dat dit instituut kan aantonen, f40.000 per jaar uit andere bronnen te ontvangen. DAT de Handel- en Bouwmij „Wabo", te Eindhoven, in liquidatiemoeilijkheden verkeert, de directeur wegens wanbe heer werd ontslagen en de burgemees ters van Oss, Bergen op Zoom, Boxtel en Reusel de arbeiderslonen uitbetalen. DAT, 49 jaar oud, te Loosdrecht over- DAT de „Kota Gede" en de „Kota leed de directeur van tie N.V. Cement Unie, E. G. v. Riet. DAT prof. dr Z. W. Sneller 14 Oct. te Utrecht op de jaarverg. van het Verbond Prot. Chr. Werkgevers zal spreken „Aspecten van de huidige economi sche toestand in Nederland". DAT de alg. verg. van de N.CR(eis)V. Jan. a.s. te Utrecht wordt gehouden. DAT de beide in 1948 uitgeschreven conversieleningen in 1949 een rentelast met zich brengen van f 45.900.000, terwijl, indien de conversie niet had plaats ge had, deze lasten ruim f 40 millioen hoger zouden zijn geweest. DAT in 1949 weer twee nieuwe Rijks- landbouwwinterscholen en twee bijzon dere landbouwwinterscholen zullen wor den gesticht, zomede 20 nieuwe bijzondere lagere land- en tuinbouwscholen. DAT op de uitgaven van het Staats bosbeheer belangrijk is bezuinigd, maa: een mi.nder zorgvuldig onderhoud van d< Staatsbossen daarvan het gevolg, zal zijn. DAT het Wormser-concern te £oera- baja het dagblad „Vrije Pers" oprichtte onder voorlopige leiding van J. A. Worm- sar en N. J. F. Zandstra, in afwachting van de komst van de hoofdredacteur mi J. F. Scheers. DAT Amsterdam stappen de bij Rege ring zal doen om vertraging in de aanleg van het A'dm-Rijnkanaal te voorkomen, nu over 1949 door het Rijk slechts f 5 mil lioen voor dit werk is uitgetrokken tegen 12 millioen Agoeng", die 2500 Indonesische pelgrims Mekka brachten, te R'dam terug keerden en op 9 en 23 Oct. deze pelgrims eer naar Indonesië zullen brengen. DAT vandaag en morgen de Chr. Mid denstandsbond te Utrecht het 30-jarig be staan viert, waarbij behalve de Kamer leden A. Stapelkamp en mr dr E. Ver kerk ook prof. mr H. Hellema en dr H. S. Kalf uit Rotterdam spreken. DAT burgemeester Pierre de Gaulle m Parijs met de Nieuw Amsterdam uit Amerika is vertrokken en op weg huis R'dam zal bezoeken. DAT de import van oliehoudende zaden (voor veevoeder) nog geen 50 pet vooroorlogse peil heeft bereikt. DAT in 1948 Nederland 100.000 ton stik stof mest is toegewezen, terwijl Ï30.000 ton as aangevraagd.* DAT minister Mansholt van plan is spoedig mogelijk te breken met het systeem der quoteringen, zowel voor pro ductie als voor afzet van land- en tuin bouwproducten en voor de landbouwpro- ductenverwerkende industrie. DAT in verband met de veevoederposi tie bijzondere aandacht zal worden be steed aan verbouw en conservering var veevoeder en het drogen van gras er vooral ook van andere groenvoederge- DAT het Engelse schip „Zelo" nabij Texel een boei aanvoer, hierbij twee schroefbladen verloor en naar IJmuiden i terugkeerde. DAT de verfwarenfabriek v.h. J. Wage- makers en Zn te Breda 2 Oct. 100 jaar be staat. DAT de reeds 50 jaar bestaande boot- dienst tussen Amsterdam en Lemmer per 1 Oct. a.s. wordt opgeheven, maar de binding Groningen-Lemmer blijft be- n ^nqr DAT het Econ. Inst. v. d. Middenstand rnquête zal houclen naar omvang, en vorm van de inkoopcombi naties van middenstanders, ambachtslie- ïn en industriëlen in kleinbedrijf. DAT de St.-Crt. bevat- een beschikking toekenning" gratificatie 1948 aan voorm. staatspolitie en parketwacht, een prijzen- beschikking verbandmiddelen 1948 en eer beschikking verpleegkosten sanatoria. DAT zowel inzake het personen- als het goederenvervoer langs de weg over eenstemming werd bereikt wat het lan delijk reglement van werkvoorwaarden, alsmede de lonen en werktijd betreft. Dat de Centrale Stichting Landbouw- emigratie gereserveerd staat tegenover de Australische uitnodigingen aan niet-vak- arbeiders, waarvan we dezer dagen ge wag maakten. DAT ook de Schiedamse gemeenteraad besloot de communisten uit de raadscom missies te weren, doch de P. v. d. A.- f ractie slechts gedeeltelijk vóór stemde. DAT het A'damse B.G. de landwachter J. Dijst uit Naarden, die werkkrachten voor de Duitsers ronselde, 6 jaar oplegde. der. (Voor vervolg zie Pag. 3) Parlementsleden van Britse Gemenebest in Tweede Kamer ontvangen (Vanonze parlementsredacteur) ,U komt hier als onze collega's; wij ho. pen, dat U ons zult verlaten als onze vrienden". Hiermee beëindigde de heer Serrarens gisteravond in de rookzaal van de TWeede Kamer zijn wel komstwoord tot de parlementaire verte genwoordigers van het Britse gemenebest, die op het ogenblik. Nederland bezoeken Bij dit gezellig samenzijn waren vele le- beide Kamers der Staten-Gene- raal tegenwoordig, voorts de heer B. E F. Gage, zaakggelastigde van het Ver. Koninkrijk, de heer Dupuy, ambassadeur Canada, de heer F. K. Officer, ge- van Australië en de heer J. K vertegenwoordiger van de Zuid- Afrikaanse gezant. Het charmante wel komstwoord van de heer Serrarens werd charmante wijze beantwoord door de Australiër J. S. Rosevaer, het Canadese senaatslid Thomas View, de Ceylonees mr A, F. Molamure en de vertegenwoordiger van India, mr Balkrishna Sharma. Hierna bleef het gezelschap nog ge ruime tijd gezellig bijeen om van gedach ten te wisselen over het West-Europese vraagstukken: Voor van daag stond voorts n tocht naar Rotterdam op het program. Verkoopgolf op New Yorkse bears De New Yorkse beurs opende gisteren lager tof twee dollar toe, tengevolge van een verkoopgolf, welke toegeschreven wordt aan de ongerustheid over de Ber- lijnse crisis en het lot van de V. N. als het geschil tussen Oost en West voor de Veiligheidsraad komt. Berlijn nog deze week voor .Veiligheidsraad? Rusland zal echter alle beslissingen kunnen torpederen. De drie Westelijke mogendheden stel len thans een nota op. om Berlijn nog deze week voor de Veiligheidsraad te brengen. Vernomen wordt, dat de Raad Donderdag reeds de behandeling zal be ginnen. De grote vraag is nu of de zaak aan hangig zal worden gemaakt op grond van hoofdstuk VI of van hoofdstuk VII van het handvest. In het laatste geval wordt Berlijn beschouwd als een geschil, dat een bedreiging voor de vrede betekent, de Grote Vier zullen dan het recht veto bezitten. Op grond van hoofd stuk VI echter, dat de vreedzame schik king van geschillen behandelt, zouden de Grote Vier het veto missen. Rusland zich dan moeten behelpen met de be slissende zevende stem van de Oekraïne, practisch hetzelfde effect als dat van veto te bereiken. In elk geval be tekent dit dat de Veiligheidsraad niet tot een practisch resultaat zal kunnen komen. Intussen heeft de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, Bedell Smith, 3% uur lang een onderhoud met Truman gehad, en na afloop verklaarde hij, dat op geen tijdstip na de oorlog de betrokkingen de Sowjét-Unie meer zorgen hadden ge baard. Eerst sprak hy van .kritiek", maar toen men hem vroeg of er oorlog zee komen, veranderde hy dit woord im AMSTERDAMSE POLITIE ONTVING HERINNERINGSKRUIZEN. Het Comité Kroningsstad heeft giste ren het corps der gemeente- en vrijwil lige politie van Amsterdam herdenkings kruizen aangeboden ter herinnering de jubileum- en inhuldigingsfeesten. De eersten, die het kruis ontvingen, waren burg. d'Ailly, hoofdcommissaris Kaas jager en de wnd. hoofdcomm. Postfauma. PASSAGIERSLIJST VAN RIEMSDIJK. EN SIBAJAK. De passagierslijst van het mi. „Van Riemsdijk", hetwelk Zaterdag van Am sterdam naar Batavia vertrok, ligt bij ons ter inzage, ons ter inzage, evenals die van de „Siba- jak", die vermoedelijk 10 Oet. in R'dam j arriveert. Nederlands oudste burgeres, Mietje Jansen te Barneveld, die op 1 Octo ber a.s. de uitzonderlijke leeftijd van 105 jaar hoopt te bereiken. Goud- en zilversmeden vergader den in het Kurhaus In België is het goud moeilijk te krijgen Onder voorzitterschap van de heer W. F. Goldschmeding is gistermiddag in het Kurhaus te^Scheveningen het congres van de Federatie Goud en Zilver geopend. Mr Waltheer vertegenwoordigde de mi nister van Ec^p. Zaken en dr P. E. de Vroede de Belg- organisatie van goud. en zilversmeden. De secretaris dr mr J. A. M. v. Staay wees in zijn overzicht op het belang van het Marshall-plan en de Benelux-gedachte en stipte enkele be langrijke vraagstukken aan, zoals de fis cale waardering der goud- en zilver- voorraden. Dr de Vroede vertelde, dat in B^Jgië het goud moeilijk te krijgen is. in tegenstelling tot het zilver en het pla tina. De fiscale problemen zijn ook groot. Aan de beroepsopleiding ontbreekt ech ter nog veel en een vestigingswet bestaat er niet. Tenslotte werd uitvoerig het sa- neringsvraagstuk besproken. WEERBERICHT Overdag koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Later tijde lijke opklaringen. Matige en in t Noor den van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Morgen over dag koeler. 0 ZON EN MAAN. Woensdag 29 Sept.: zon op 8.37. onder 18.24 uur; maan op 1.18, onder 1T.85 uur. 8 October N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1