JHcunie t(tfourant Berlijn voor Ver. Naties, als laatste nota aan Kremlin niet helpt Wist U VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. "Tel redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: f 3.90 per kwartaal; f130 per maand: 0-30 per week Negen en twintigste jaargang No. 7620 DIRECTIE: F. DIEMER- CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „<>tanfuflstirb Is myn bert in tegf ZATERDAG - SPORTDAG Zie pag. 2 Het Westen verwacht reeds afwijzing door Moskou De drie Westelijke mogendheden zijn overeengekomen, om de gehele Berlijnse crisis op de agenda van de Ver. Naties te doen plaatsen, indien de laatste nota het Kremlin niet zal leiden tot een overeenstemming met Rusland. Dit warei woorden van de officiële zegsman der Britse regering, sir Hartley, aan de 1 schillende correspondenten. Het was de eerste maal, dat een officiële figuur zich op deze wijze uitliet- Generaal Clay, die uit Parijs in Berlijn terugkeerde, zei even eens, dat thans de beslissing aan Moskou is, of de viermogendhedenbesprekingen, om de Berlijnse crisis op te lossen, al of niet worden hervat. Over de drie geallieerde nota's wordt nader gemeld, dat in de 500 woorden, die zij inhouden, dè eis van de Westelijken tot handhaving van het viermogendheden- bestuur over Berlijn duidelijk uitkomt. Volgens Ass. Press verwacht het Westen reeds, dat Moskou de nota's, van de hand zal wijzen en daarom werd te Parijs van daag op een vergadering van diplomatie ke deskundigen beslist, of de kwestie-Ber- lijn aan de Veiligheidsraad of aan de ge hele Alg. Vergadering der Ver. Naties zal worden voorgelegd. Uit dit bericht bfijkt, dat inmenging der V.N. in de crisis steeds waarschijnlijker wordt. De behandeling zou natuurlijk debatten van ongekende heftigheid ontketenen. Mocht de Berlijn se crisis inderdaad aan de Ver. Naties worden voorgelegd, dan zullen Engeland en Frankrijk onmiddellijk militaire ga ranties voor West-Europa vragen aan de Ver. Staten, aldus Ass. Press. Nadat de drie Westelijke afgezanten Chëtaigneau, Roberts en Bedell Smith, na hun aankomst te Parijs, besprekingen hadden gevoerd, is Bedell Smith vannacht per vliegtuig naar Washington vertrok ken, terwijl Frank Roberts een onderhoud had met Bevin. Hierbij waren ook sir William Strang en generaal Robertson aanwezig. Sowjets verminderen straf der Berlflners. In Berlijn zelf is men er van overtuigd, dat de kwestie door de Ver. Naties behan deld zal worden. Het belangrijkste nieuws uit de Duitse hoofdstad was wel, dat de Russen de straf voor de vijf Ber lijnse jongens, die zoals bekend tot 25 jaar dwangarbeid waren veroordeeld, Zijn er gewonden gevallen tussen K.L. en K.N.I.L.? Het Eerste Kamerlid jhr Ruys de Bei renbrouck heeft, de ministers Sassen c Schokking gevraagd, waarom generaal Dürst 'Britt van zijn commando ontheven is en een officier van het K.N.I.L. commandant van de 7-December-divisie is benoemd. Tevens vraagt hij of er bij de ernstige ongeregeldheden tussen K.L. K.N.I.L. gewonden zijn gevallen en of het niet tijd wordt een einde te maken het voortbestaan van twee afzonderlijke HOGERHUIS WENST GEEN BEKNOTTING. Het Britse Hogerhuis heeft met 204 tegen 34 stemmen het regeringsvoorstel afgekeurd, volgens hetwelk het Hoger huis een wet niet twee jaar, doch slechts één jaar kan tegenhouden. Het wetsont werp zal in de volgende zitting aan het Lagerhuis worden voorgelegd, teneinde het veto van hetHogerhuis te njet te doen. Labour wil, zoals bekend, met deze beknotting, nog tijdens haar bewind, ver gaande nationalisaties doorvoeren. Vandaag stellen wij voor: WIM VAN EGMOND, Brouwerstraat 55, Rijnsburg. Wim zit bij Palembang, afgezonderd in de rimboe. Op 20 Februari van dit jaar bracht de „Zuiderkruis" hem naar Indo ■J y fej nesië en Wim is trots, dat hij niet zeeziek is geworden, hoewel velen over de reling hingen. De nachten, schrijft Wim, zijn een kruis, want hij kan bijna niet slapen, doordat de apen zo schreeuwen. Evenwel maakt hij het als chauffeur op een tank best, maar toch verlangt hij hard naar d< bakkerij, waar hij werkzaam was. Jam mer is het, dat Wim (rechts op de foto) zijn broer Saam, die ook in Indonesië niet kan bereiken wegens te grote af stand. Nijhuis is moedig vechtend gesneuveld Over de moord op de planter Nijhuis, •choonzoon van lt.-admiraal Helfrich, wordt nog gemeld, dat de, onderneming Kawoeng (bij Bandjar) aangevallen werd door een bënde van 130 man. De heer Nijhuis baande zich moedig, al schie tende, te zamen met de wachtcomman dant een weg naar een jeep, doch werd dodelijk getroffen. De administrateur Hutschenruyter, die de onderneming dertig jaar heeft opgebouwd uit f moeras, sprong uit het raam, toen z revolver bij het eerste schot weigerde en verborg zich onder het huis, teza met zijn bediende. De employé Ten Veen wist te ontkomen en liep urenlang door de sawah's om 'hulp te halen. Men moedt, dat een weggelopen t mandoer (werkbaas), die zich bij de rovers aangesloten, de hand heeft gehad i: toch hebben.verminderd. In twee geval len werd de straf tot 8 jaar terugge bracht, de overige resfc. tot vier, drie en één jaar. In de Sowjetzone zouden 5000 ex-krijgsgevangenen door de Russen wor den opgeleid om de politie te versterken. De Berlijnse bladen, die met een Wester se vergunning verschijnen, hebben gewei gerd zich aan het bevel van de door de Russen geprotegeerde politiechef, Paul Markgraf, te houden, om in de Sowjef* sectbr, slechts onder controle der Russen te verschijnen. Arabisch ^vliegtuig neer geschoten Twee Britse journalisten verloren het leven. Nieuwe verwarring is in Palestina ge wekt doordat een Joods gevechtsvlieg tuig boven Tiberias een Arabisch passa giersvliegtuig heeft neergeschoten. Trans- jordanië beweert, dat het Joodse toestel dit boven zijn gebied heeft gedaan en zal een klacht indienen bij de V. N. In het vliegtuig zaten twee Britse journalis- David Woodford en John Nixon, die de dood vonden, doordat zij er uit spron gen, voordat het vliegtuig op de grond kwam. Na de dood van Bernadotte zijn 184 leden van de Stemgroep gearresteer.d, aldus deelt de regering van Israël mede. Ook zou er te Tel Aviv een reusachtige opslagplaats van wapenen zijn ontdekt, welke aan de Stemgroep behoort." De premier, Ben Gurion, zet zijn onderzoek naar de moordenaars voort en heeft thans een beloning van 5000 ponden ster ling uitgeloofd. Hij raakt met zyn in een moeilijk parket, want nu richten de terroristen, die ondergronds zijn ge worden, zich tegen hem en 'hij ontvangt tal van dreigbrieven. Wat het politieke testament van Bernadotte betreft, de regering van Israël heeft dit thans omwonden afgewezen. Zij wil de Zuid- Palestijnse woestijn en Jeruzalem niet afstaan. Twee Duitsers brengen ons in een lastig parket Betekent uitlevering aan Zweden een gang naar Rusland? Voor de Alkmaarse rechtbank werd de uitlevering behandeld van de beide Duit sers, die op 19 Juli j.l. met een gestolen Zweeds jacht op de kust van Texel ge strand zijn. De 23-j. student uit Silezië, H. J. von der Goltz vertelde, dat hij in 1943 van Duitsland was uitgeweken naar Denemarken en zo terecht kwam in Zwe den. Daar Zweden nu nog Duitsers uit levert naar de Russische zone, werd de grond hem te heet onder de voeten had hij zich in de nacht van 6 op 7 Juli met 'de minderjarige monteur G. Horst-Styra uit Dantzig ingescheept boord van het gestolen jacht met bestem ming Engeland. Daar zou het iacht aan het Zweedse consulaat overgedragen worden. De officier zei, dat Nederland verplicht was volgens een tractaat 1859 de twee jonge Duitsers aan Zweden uit te leveren. Temeer, daar hier een jacht van ruim f 10.000 is gestolen. De rechtbank zal advies uitbrengen aan de minister. Uitspraak inzake vliegtuigongeluk bij Scheveningen Op 11 October om 2 uur zal de Raad voor de Luchtvaart uitspraak doen in zake het ongeval met het vliegtuig PH—- UAD, dat op 13 April bij de Kwartellaan in zee is gestort Voorts zal- een onderzoek worden ingesteld naar de ongelukken op 11 April bij Rome en op 16 Juni op Schiphol (beide KLM-toestellen) en op 24 Mei bij Rotte, waar een toestel van de Rijksluchtvaartschool neerstortte. Bij geen der ongelukken kwamen mensen om het leven. Vliegtuig met journalisten op Rottumeroog over de kop Gisteren maakte een sportvliegtuig van de N.V. Luchtreclame te Naarden een noodlanding op Rottumeroog en sloeg over de kop in het drijfzand, waarbij de propellor werd gebroken. Het was op gestegen om foto's te maken. De be stuurder, de heer H. de Heus en zijn passagiers, de journalisten Hans Nesna en Jan Stevens, bleven ongedeerd. Post voor de Joh. van Oldenbarnevelt. De opvarenden van de „Johan van Oldenbarnevelt", die vandaag met troe pen naar de Oost vertrekt, kunnen in Port Said en bij aankomst in Batavia post ontvangen, mits die uiterlijk resp. 26 Sept. en 11 Oct. bezorgd wordt. AMERIKA'S GEDULD IS GEEN BEWIJS VAN ZWAKTE Marshall waarschuwt Rusland zonder het te noemen Géorge Marshall was gisteren één der zes sprekers op de vergadering der Ver. Naties in Parijs. En zonder twijfel was zijn rede de belangrijkste. Bij het bestij- van het spreekgestoelte juiohte de Assemblée; slechts de Russische delegatie zweeg. Marshall besprak niet alleen, zo als reeds gemeld, de Amerikaanse wen sen voor wat betreft de Indonesische kwestie, maar in zijn betoog, waarin de naam Rusland geen enkele maal klonk, liet de Amerikaan duidelijk uitkomen, dat de Ver. Staten in geen geval met zich Weer een overval op taxi chauffeur in Zaandam Wist ondanks hamerslagen op het hoofd een der daders te grijpen. Opnieuw is de Zaanstreek opgeschrikt door een overval op een taxi-chauffeur. De chauffeur B. uit Jfwanenburg stond in de afgelopen nacht met zijn wagen het Centraal Station te Amsterdam, toen twee mannen hem verzochten, hen naar Zaandam te rijden. Een van hen zette zich achterin, de ander naast de chauffeur. In Zaandam kreeg hij, toen hij wilde keren, plotseling met een hamer klap op het hoofd. Dat had echter niet het „gewenste" gevolg. De chauffeur stapte uit de wagen en zette de achter volging op de twee personen in. Hij kreeg de man, die hem had geslagen, te pakken, doch bij het gevecht, dat ont stond, belandde de hamer opnieuw op het hoofd van de chauffeur èn wel met zulk een kracht, dat de steel brak. Het „moord"-geroep wekte verschillende om woners en met vereende krachten werd de dader, een 45-jarige stoffeerder uit Eindhoven, in een tuintje gegooid; later werd hij door de politie opgeborgen. De tweede persoon, naar. schatting 25 jaar, is voortvluchtig. De behanger verklaarde, de chauffeur van het geld te hebben wil len beroven. Hij heeft al 21 jaar in een Rijksopvoedingsgesticht doorgebracht. Montgomery verdoezelt oorlogs gevaar niet Montgomery heeft tijdens een redevoe ring in Wales, in het kader van de' actie tot het werven van 100.000 recïuten voor het reserveleger van Engeland, verklaard: „Terwijl ik niet de nadruk wil' leggen op het oorlogsgevaar, wil ik het ook niet verdoezelen. Ik wil alleen maar zeggen, laat ons de zekere weg nemen, wat er ook gebeurt. Er hangt op het ogenblik een onbehaaglijk soort vrede over de wereld en daarom is het noodzakelijk geworden op militair gebied zekerheid te hebben." WONDERLIJKE UITLATINGEN VAN DE NIZAM. De door Voor-Indië overwonnen Nizam (vorst van Haiderabad) tapt thans uit een ander vaatje. In een radiorede be schuldigt hij zijn ministers en zijn bond genoten, de Razakers, er van, dat zij hem de oorlog hadden opgedrongen, terwijl hij een regeling met Voor-Indië had gewenst. Voor het eerst na de aanslag trad Togliatti, leider der communisten Italië, weer als voorzitter in het open baar op. zullen laten spelen, hetgeen wel bleek uit zijn woorden: „Het zal een tragische vergissing zijn, als ons geduld werd aan gezien voor zwakte." Hij becritiseerde die regeringen,welke bewust hun volkeren isoleren en onder een dagelijkse terreur van geheime politie laten leven. „Mijn regering wil niet de spanning op inter nationaal gebied verhogen," aldus Mar shall, „doch zij wenst evenmin te schip peren. Onder geen voorwaarde zal zij de rechten en vrijheden van andere volke ren verkwanselen." Hij zeide er van over tuigd te zijn, dat de vraagstukken over Duitsland en Japan eerst geregeld moe ten worden, indien de Ver. Naties de vrede willen handhaven. De Pool Modzelewski was de volgende spreker en zijn betoog kwam kennelijk uit de koker van het Kremlin, toen hij zei, dat de V.N. een instrument dreigden te zijn van een politieke groep, die de stemmenmeerderheid heeft. En Wisjinsky was zelfs niet aanwezig om dit aa De Syriër Bey, de Venezolaan Blanco, de Philippino Romulo en de Egyptenaar Ahmed Pasja, waren de overige denaars. De één was lyrisch, de ander nuchter, doch in de woorden was gezindheid op de weg naar vrede. In de woorden. Verkiezingen in Frankrijk toch uitgesteld tot April Ministerraad besluit tot loons verhoging met 15 pet De Franse Nationale Vergadering i gisteren tot een nieuwe stemming ovei gegaan over het al of niet houden va kantonnale verkiezingen in October a.. Aangezien de stemmenverhouding thans 291 tegen 286 was gaan deze verkiezingen volgende maand niet door en worden op voorstel van Henri Queuille, die namens socialisten en radicaal-socialisten sprak, „verschoven naar April a.s. Het verschui ven van deze datum kan voor de rege ring van Queuille nieuwe moeilijkheden brengen, daar het bekend was, dat twee leden van het kabinet hun aanblijven hadden verbonden aan de voorwaarde, om in October verkiezingen te houden. Direct na de berichten over het de blokkeren van 70 milliard francs door de Ver. Staten, heeft de ministerraad be sloten tot een verhoging der lonen met 15 pet. Hoewel dit nog niet alle f van de arbeiders opheft, betekent deze verhoging een grote tegemoetkoming. De C.G.T. de door communisten geleide vakbond heeft echter de arbeiders aangespoord hun acties voort te zetten, om te beginnen weer een proteststaking van 4 tot 6 uur vanmiddag te houden. In Parijs werd de 24 uurs-staking vai Métro en de autobusdiensten doorgezet, terwijl overal in het land de stakingen werden voortgezet. Bouwkosten van een hotel: f 18.000 per bed Op een vergadering der plaatselijke Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Mid delburg deelde de regeringsgemachtigde, de heer Groeneveld Meyer, mede, dat van het bouwen van nieuwe hotels voorlopig niets zal kunnen komen, daar de bouw kosten f 18.000 per bed bedragen. Alleen aan bijbedrijven als bars en dancings, ver huur van vergaderzalen en door het rek ken van het seizoen is nog wat te ver dienen. De bankbiljetten van 500 en 1000 gld. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Goedhart betreffende de door de Duit- waardeloos verklaarde bankbiljettten f 500 en f 1000 heeft minister Lief- tinck geantwoord, dat 18.000 verzoeken om vergoeding zijn ingediend tot een bedrag f 60 millioen. Afgedaan zijn 4178 ver zoeken. waarvan 1794 ten bedrage van f 4 millioen zijn toegewezen en 2384 ten bedrage van f .7,3 millioen zijn toegewezen. Deserteur (op vaders bevel) krijgt voorw. straf De krijgsraad te Rotterdam veroordeel de de 19-j. T. B., uit Boertange, die op bevel van zijn vader dienst had gewei gerd, tot 4 mnd gev.straf voorw.,; zoals wij eerder meldden, verklaarde de krijgs raad zich onbevoegd, te oordelen over de vader. Kinderballon over het ijzeren gordiji Wat over land bijna onmogelijk is, gaat wel door de lucht: een tochtje naar het gebied achter „het ijzeren gordijn". Zo dacht ook een kinderbal lonnetje er 'over, dat tijdens de fees ten in De Lier was losgelaten en zon der geldige pas terecht kwam in Zech- len, binnen de Russische zone van Duitsland. De Russen stuurden het kaartje terug naar De Lier en zo kreeg deze ballon (no 575) de eerste prijs....! „ROOMPOT" VERLOOR ZIJN MIJNENVEEGTUIG Tijdens de harde wimd van de laatste dagen heeft de Ned. mijnenveger „Room pot" zijn mijnenveegtutg, een gevaarte van 16 ton, verloren. Het tuig is aange spoeld bij Noord-wijk aan Zee en wordt Maandag per trailer naar Amsterdam vervoerd. België is een van dei weinige Europese landen, welke in staat is zijn begrotin gen van 1948 en 1949 sluitend te maken. Uitgaven ten gevolge van de oorlog be dragen 1.426.000.000 francs voor 1949. In 1948 zal dit 19.800.000.000 francs belopen. Van Mook en Beel, de gaande en komende man Kort geleden kwam dr Van Mook in Nederland aan en dr Beel vertrok naar Indonesië. Nu dr v. Mook weer te Batavia aangekomen is komt er het officiële be richt, dat dr Beel weer naar Nederland vertrekt om besprekingen te voeren met de Nederlandse Regering. Is dr Beel in Indonesië op moeilijkheden gestuit, die hem bewegen, in Nederland uitgebreidere volmachten te vragen? Over de aankomst van dr Van Mook wordt nog gemeld, dat de heren Beel, Neher, Abdoel Kadir. Pinke en Spoor aanwezig waren. De Landvoogd werd vol gens Aneta met een hoera ontvangen en spandoeken met „Slamat Datang (wel kom) waren op 't vliegveld aangebracht Dr Van Mook was blij terug te 'zijn. doch kon niets mededelen. Nederlandse soldaten gruwelijk vermoord Eerst thans wordt uit Indonesië gemeld, dat op 18 September in West-Java de lichamen zijn gevonden van twee Neder landse soldaten, die met kapmessen let terlijk in stukken waren gehakt. Des niettemin leefde een hunner nog. doch hij overleed -spoedig. Beiden hadden deel uitgemaakt 14 September in was, waarbij patrouille, die op hinderlaag gevallen gevangen genomen Ze zün niet bang voor de Nederlandse soldaten, de kinderen van het dessa- schoolfie in Tjikoppo-Zuid (West-Java), die hier als elk ander kind ter wereld naar huis dartelen nu de les is afgelopen. Hoe zou het zijn als onze jongens er Leeuwengebrul uit Madioen De communistische leider Sjarifoeddin (die onlangs bekende reeds tien jaren communist te zijn, doch zich vroeger een Christen noemde en zelfs het voornemen heeft gehad als vertegenwoordiger naar de Assemblée van de Wereldraad van Kerken te gaan), heeft voor radio-Ma- dioen de bevolking der republiek aan gespoord tot algemene staking en op stand, terwijl hij tevens beweerde, dat •te Madioen geen communistische op stand gaande was, doch slechts een zui veringsactie. Hij zeide, dat hij de uitdaging van de republikeinse regering om de „rebellen" te vernietigen, aanvaardde. „Wij zijn niet bang", aldus Sjarifoeddin. „De republi keinse grondwet blijft onze grondwet! De rood-witte vlag blijft onze vlag! Het Indonesia Raja blijft ons volkslied! De republikeinse regering verwijdert zich steeds verder van het volk. De aanhan gers buiten Madioen moeten ons steu- Algemene staking en algemene opstand aren de leuzen, die weerklonken in Sjarifoeddins zwaar gestoorde rede. Ook de communistische legeraanvoer der Djokosoejono deed van zich horen nodigde alle republikeinse hoge offi- ren uit tot een praatje te Madioen. Djokja reageerde hierop door Djokosoe jono en alle hoofdofficieren onder zijn commando in staat van beschuldiging te stellen. Fabriek van vrachtauto's te Eindhoven In Eindhoven zal een nieuwe automo bielfabriek worden gevestigd door de gis teren opgericjite Van Doorne's Automo bielfabriek N.V., een zusterbedrijf van de DAF-aanhangwagenfabriek te Eindhoven. Het fabrieksterrein is 20 h.a. groot en biedt dus schier onbeperkte uitbreidings mogelijkheden. Het architectenbureau Postma te Deventer zal fabrieken toren bouwen. De productie zal reeds begin 1950 starten en omvat in aanvang vrachtauto's voor 5 en ton nuttige last, waarvan de prototypen al zijn ontwik keld en beproefd. Het betreft hier de 'eerste serie-fabricage in Nederland van vrachtauto's, die geheel volgens Neder landse constructie-ideeën zijn ontworpen. Speciaal bereide kalkoen voor de Koningin Gisteravond omstreeks half zeven ont ving H.M. de Koningin op Huis ten Bosch de directeur van de Care, Paul Comly French. Bij deze gelegenheid bood hij H.M. een Kerstpakket aan. Een aantal deze pakketten wordt thans in Amerika samengesteld en zal tijdig naar Europa worden verzonden. Het pakket, dat aan de Koningin werd geschonken, bevatte o.m. gekookte en speciaal bereide kalkoen. Zoals bekend, houden de Care-directeu- .jn thans een conferentie in Amsterdam, dat als hoofdkwartier vflbr Noord-Europa gekozen, omvattende de Benelux-lan- i, Engeland en Finland. Directeur wordt hier mf Sherlock Harrick. Na Duitsland heeft Engeland de meeste hulp nodig, zo werd geconstateerd. In ons land zal de Care zeker nog doorwerken tot Juli 1949. Tot nog toe is voor 56 millioen dol- ïaar Europa gestuurd. chinese klacht tegen rusland. Het Chinese wetgevende lichaam heeft besloten, bij de V.N. een klacht i dienen tegen Rusland wegens schending van het Chinees-Russisch verdrag, daar Rusland Dairen blijft bezet houden i Mandsjoerije van de fabrieken berooft. Ruim 8 pet van ons bos ging in de oorlog verloren Ongeveer 22.000 ha, dat is ruim acht procent van de bosoppervlakte in Neder land, ging tengevolge van de oorlog ver loren, zo vermeldt een statistisch over zicht van het Staatsbosbeheer De schade, -mtstaan door direct oorlogsgeweld, het aanleggen van vliegvelden, inundatie en diefstal, wordt'geraamd op f27 millioen. Al de bossen, die zwaar zaag- en paal- hout bevatten, moesten het ontgelden. Hierdoor verdween xpak het oudste en fraaiste bosgebied. Met het eigenmachtig kappen door de bevolking, in de honger winter, ging ongeveer een millioen m3 hout verloren. In totaal werd tijdens de oorlog 5% millioen m3 geveld, dat is 2 millioen m3 meer, dan normaal. Een systematische aanplant en veiling zal in de toekomst dit verlies kunnen vergoe den. al zal hiermee geruime tijd gemoeid zijn. Toen hij dronken was liet hij z'n meisje sturen. Gistermiddag werd voor de R'damse rechtbankvier maanden hechtenis met intrekking van zijn rijbewijs voor een half jaar geëist tegen de 23-jarige A. de M. uit Hillegersberg wegens dood door schuld. Een half jaar geleden reed De M., die onder invloed van sterke drank verkeerde, met de 18-jarige mej. V. des avonds langs de Lange Haven te Schiedam. Hij liet het meisje, dat geen rijbewijs had, ook eens sturen en ging zelf op de treeplank van zijn wagen staan. Plotseling maakte de wagen een zwenking om het water in te duiken. De M. werd uit het water ge haald, maar het meisje verdronk. Beauflghters en Spitfires van de Britse luchtmacht hebben op Malakka een aan val gedaan op schuilplaatsen van de communisten in het oerwoud. Groot-Brittannië toont sich bewust van de ernst van het moment In Januari zal de strijdmacht 825.000 man sterk zijn, met 2 millioen in reserve Op het moment, dat de Britse thuis- vloot uitvoer voor de grootste manoeuvres na de oorlog, heeft Albert Alexander, de Britse minister van Defensie, aan het La gerhuis de plannen bekendgemaakt over het In gereedheid brengen van Groot- Brittannië, in geval van nood. „De mobilisatie-machine is nagekeken", aldus Alexander, „en als het ongeluk kigerwijs nodig mocht blijken deze te ge bruiken, dan zal men merken, dat zij naar bevrediging werkt." De mihister wees er op, dat Engeland zijn veiligheid moet zoeken in een defensie, die sai DAT dr E. Q. H. M. Hoelen te Den Haag, directeur van de St. Jacobusstich- ting en de St. Ursulakliniek te Wassenaar, benoemd werd tot officier in de Orde van O.-N. DAT het Carnegie Heldenfonds aan G. N. G. van Duyvendijk, W. Ouweneel en W. M. J. van Eijk te Schoonhoven, die drie inzittenden van een te water ge raakte auto poogden te redden, een di ploma voor menslievend hulpbetoon toe- DA1 gisteren te R'dam op het twee daagse zomercongres van de Ned. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf gepleit werd voor een centrale inkoop en voorts voorzitter Rekers, die 12% jaar in functie is, werd gehuldigd. DAT het bij de R.V.S. verzekerde be drag de 1 milliard gld. is gepasseerd, ter wijl het bij haar Belgische bedrijf verze kerde bedrag de 2 milliard francs pas seerde. DAT men te Eindhoven begon met graafwerk voor zo dringend benodigde spoorwegviaducten aan de Elisabethlaan en de Emmasingel. DAT de St.-Crt. een prijzenbeschikking riviergrind 1948 bevat, alsmede beschik kingen tot vrijlating der prijzen voor bin- nenl. natuur- en mergelsteen, zomede van strandschelpen. DAT de boerderij van T. Wolters ie Aduart (Gr.) afbrandde, waarbij veel voedsel en vee verloren ging, terwijl de brandweerman J. Limburger ernstig werd gewond. DAT in de electrotechnische bedrijven te Maastricht tegen a.s. Maandag een sta king dreigt. DAT nu ook het hoofdbestuur van de Niwin over de a.s. verhoging van de briefport voor Indonesië contact heeft op genomen met de autoriteiten.. vat. DAT na 40 dienstjaren mej. E.. de Clercq afscheid nam als directrice' van de Utrechtse Openbare Leeszaal. DAT de Finse gezant in Nederland, A. Paiviö Ivalo, gisteren te Zwijndrecht de eerste balk monteerde in de 148 aldaar uit Finse onderdelen te bouwen montage woningen. DAT de signaalapparatenfabriek Haze- meijer te Hengelo omgezet wordt in de N.V. Hollandse Signaalapparatenfabriek, waarbij Philips o.a. belanghebbende DAT weer een grote groep Belgen het ^:af van hun gesneuvelde landgenoten te Willemstad (N.Br.) bezocht en dit traditie zal worden. DAT het onlangs uit Indonesië terug gekeerde Groningse oorlogsvrijwillligers- bataljon gisteren te Groningen werd ge huldigd. DAT de Marine-hoofdofficier van adm. S. D. Duyverman, per 1 Oct. directeur der administratieve diensten bij de Kon. Landmacht en tevens financieel hoofd inspecteur bij Marine en Oorlog wordt. DAT ook het Kamerlid Algra de mi nister met een aantal schriftelijke vra gen gewezen heeft op het fatale der post- beperking voor onze jongens in Indië. DAT in Waalwijk morgen een grote brandweerdag met parade wordt gehou den i.vm. het gouden jubileum van de brandweer, die dan tevens de beschik king krijgt over een moderne motor spuit. DAT te A'dam is gearresteerd de 44-j, directeur van een steenfabriek. H. B., we gens verduistering van f 13.000, die bij machtig werd door f 17.000 crediet 1 vragen op enkele auto's van een ander. DAT, hoewel.de drukte in de R'damse haven gestadig toeneemt, de scheepvaart beweging toch nog steeds geen 60 pet be draagt van de vooroorlogse. DAT Donderdag a.s. in de Ridderzaal te Den Haag Bernadotte wordt herdacht, zulks vanwege de Ver. voor Internat. Rechtsorde, het Rode Kruis en de Nat. Padvindersraad. DAT, zoals al gedeeltelijk gemeld, de directeur van Jongerius' Autobedrijf te Utrecht 4 mnd gev.straf kreeg voor het clandestien verstrekken van levensmidde- lan 400 NSB-ers, die daar werkzaam DAT Amsterdam's oudste bode, L. J. Bos, een uitstekende olieverfschilderij van burgemeester d'Ailly vervaardigde, welke schilderij binnenkort zal worden aange- DAT de fa B. Jansen en Zn. te Bergen op Zoom reeds de 250ste na de bevrijding gerepareerde spoorwagen aan de N.S. af leverde. DAT wegens diefstal en heling van grote partijen Indische producten, boord van een Ned. koopvaarder, die uit de West kwam, tal van schepelingen bij aankomst te A'dam zijn gearresteerd. DAT als gevolg van onze armoede net volgend jaar nog niet zal worden begon- met drooglegging van de Z u i d-Oost- DAT Maandag de 58-j. A'damse briga dier van politie A. Kaper voor het Gro ningse B.G. moet terecht staan wegens Jodenverraad op grote schaal en niet der dan 33 getuigen zijn opgeroepen. DAT gisteren te Westergeest (Fr.) fabriek werd geopend voor het drogen van geneeskrachtige kruiden, die in deze provincie reeds door 80 telers worden ge- I kweekt DAT wij weer 4 Duitse fabrieken kre gen toegewezen, respect, voor precisie- apparaten, chemische artikelen, plastics ventilatoren. DAT een uit de Rekkense Inrichting ontsnapte 27-j. psychopaat, die als pseude Philips-ingenieur f 1300 van kennissen wist los te maken, wegens flessentrekkerij gearresteerd te A'dam. DAT wegens afschaffing der Regerings. subsidie het volgend jaar de kolen duur der worden, behalve cokes en eierkolen. DA*T de KLM op 1 Aug. jl. 13.000 per- inen in dienst had en volgend jaar nog :n belangrijke personeelsuitbreiding zal plaats hebben, daar in 1949 een omzet f 150 millioen wordt verwacht tegen f 100 millioen in 1947. DAT de Rijkspolitie in één jaar 9000 tot 7000 man is ingekrompen ei daarbij zal blijven. DAT de 31-j. violist Constant Moerman te A'dam is overleden. DAT hoewel de R'damse kantonrechter de voorzitter van een voetbalclub te Rid derkerk f 6 boete oplegde, daar zijn club strijd met de politieverordening aldaar op Zondag had gespeeld, thans de R'damse rechtbank hem vrij sprak, daar volgens de officier hier niet van publieke verma kelijkheid kan worden gesproken. DAT nog dit jaar in het Staatsmuntbe- drijf het twee-ploegenstelsel wordt inge voerd om het muntprogramma sneller af te werken. DAT de Tweede Kamer gisteren uit haar midden een nieuwe vaste commissie heeft ingesteld en wel voor de midden- DAT volgende zomer hier te lande, vermoedelijk in A'dam, een econ. cursus zal worden gegeven in Benelux-verband, met daaraan verbonden diverse excursies, DAT de oud-hoofdman der R'damse hangt met die van anderen, de overige landen van het Verdrag van Brussel, uit Australië kwam het bericht, dat dit deel van het Gemenebest bezig is zich ontwikkelen tot het belangrijkste hulpgebied van het moederland. De vol gende, gedeeltelijk, nieuwe maatregelen werden door de minister aangekondigd: wapentypes worden in gebruik genomen voor de geleidelijke heruitrus- ting der strijdkrachten; verdubbeling dei productie van het laatste type straalja gers; extra productie van vliegtuigen in de bestaande fabrieken door overwerk re ploegen; verhoging der pro ductie van pantsergevechtswagens en van allerlei soorten ammunitie. In Januari zal de Britse gewapende macht ongeveer 825.000 man tellen. De hulpstrijdkrachten en de vrijwilligerere- serve der luchtmacht kunnen nog 60.000 vrijwilligers gebruiken. Er zal een reserve achter de deur staan van 2 millioen man, die kan worden opgeroepen, zodra dit no dig is. Anthony Eden verklaarde als plv. op positieleider, dat Engeland zijn betrek kingen met Oost-Europa slechts een duur zame en bevredigende basis kan geven indien het in staat is „kracht als uit gangspunt der onderhandelingen te heb ben." Hij zeide ernstig te geloven, dat het de grootste bijdrage tot de vrede zou zijn, indien het Gemenebest en Westerse Unie de wereld konden overtuigen le venskracht te kunnen bezitten. Boesman ook de Chinese lucht in?, Waarschijnlijk vertrekken het echtpaar Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk 12 October per KLM naar Batavia om daar te demonstreren. Het kostbare wa terstofgas zullen zij uit Australië betrek ken, waar de prijs veel lager is dan in on« land. Misschien gaat de equipe ook naar China, met name naar Shanghai, waar zij zijn uitgenodigd door de Ned. consul. WEERBERICHT Bijna overal droog De Bilt verwacht: Vrij veel overdrij vende wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer, matige en langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tus sen Zuidwest en West, weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag 25 Sept.: Zon op 6.30. onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1