NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 „In de schenkende tuit Dr D. J. Vossers opende „LevendaaP'-bazar Honderden belangstellenden brachten een bezoek Het „sprookje" van de grootse bazar van de federatie van Leidse C.J.M.V., georganiseerd ter gelegenheid van hel 70-jarig bestaan van de C.J.M.V. „Leven daal", wérd .gisteravond werkelijkheid. De actieve bazar-commissie zag, toen de mensen het gebouw „Levendaal", dat voor deze gelegenheid een bijzonder aspect had gekregen, binnenstroomden, haar werk van maanden glansrijk be kroond. En dat hebben ze zeker ver diend, de heren P. Kwestro, H. van Oosterom, M. van Leeuwen, B. van Bem- mel, F. Nap en M. Nolles. Zij hebben zich, gesteund wetende door velen, wel particulieren als instellingen, tijd noch moeite gespaard. Hun doel hierbij vanzelfsprekend om de bazar, die thans ten bate van de CJMV „Levendaal' en de federatie wordt gehouden in het wijkgebouw „Levendaal", te doen beant woorden aan de ongetwijfeld hoge ver wachtingen. De opzet mag volkomen ge slaagd heten. De bazar-zaal ziet er vrolijk en toch rustig uit. Dank zij alle medewerking waren de bazar-commissieleden in staat, om in de diverse stands veel verschei denheid te brengen. Dit bleek gisteravond de koop- en speellust van het geestdrif tige publiek bijzonder te prikkelen. Na de opening werd er al meteen gespeeld sjoelen, schieten, balgooien, voetballen op tafel enz., enz. dat het een lieve lust was om te zien en vooral om te doen. De prijzen zijn alle zeer aan te bevelen. In de schiettent maten wij onze krach ten en wonnen een geglazeerd sier-vaasje voor een kwartjeEn wèt de i sen al niet wonnen. Wij zagen er lopen met pakken havermout, tafelkleedjes, zilverwerk, sigaren, messenleggers, poe- ken, pakken lucifers, foto-standaards, bloemen en fruit Zo zouden we kunnen doorgaan. We vrezen echter, dat er voor lopig geen eind aan zou komen. Ds D. J. Vossers, wijkpredikant, open de de bazk- om kwart voor zeven in d« oud-Hollandse theeschenkerij „In de schenkende tuit", naast de bazar-zaal. Spr wees er op, dat „Levendaal" hoogte- Etalagewedstrijd Haarlemmer straat 1948 Van 24 September tot 2 October De winkeliers-combinatie Haarlemmer straat besloot van 24 September tot October a.s. een étalagewedstrijd te c ganiseren, waarbij het publiek als jury zal optreden. Beoordeeld moet worden de mooiste, de verkoopkrachtigste er meest attractieve étalage. De beste zenders ontvangen waardebonnen ter waarde van f 50, f 10, f 5 en f 1. De Ste delijke Lichtfabrieken gaven vergunning om de étalageverlichting in genoemde periode 's avonds te laten branden. De bewoners van de Haarlemmerstraat wor den verzocht, de vlaggen uit te steken. Formulieren voor deelname aan de wed strijd zijn bij de deelnemende winkeliers verkrijgbaar. In November van het volgende jaar organiseert de combinatie een tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal. „Wagenvoerders van de „blauwe" «ijn welopgevoede mensen" Op 24 April j.L kreeg een chauffeur uit Maartensdijk een lekke band op de Leid- seweg te Hillegom. Zonder op het drukke verkeer te letten plaatste hij zijn auto vlak naast de trambaan Leiden-Haarlem. Dat de wagenvoerder van een uit Haar lem komende tram. zekere A. J. W. A., de auto door omstandigheden ter plaatse niet tijdig genoég opgemerkt had en er een botsing ontstond, was dan ook niet te verwonderen. Beiden stonden thans terecht voor de Leidse kantonrechter. De chauffeur, A. D. H., verklaarde, dat hij tijdig zijn hand had opgestoken. Maar een groot aantal getuigen beweerde, dat de wagepvoerder hem onmogelijk op tijd had kunnen zien. Het O.M. achtte dan ook de chauffeur schuldig en eiste tegen hem f 20 boete of 10 dagen hechtenis. De raadsman, nv Gerrits, was het met het CL M. eens: „Wagenvoerders bij de NZHTM zijn wel opgevoede mensen, die maar niet raak rijden!" Waarmee ook de kantonrechter Instemde: f20 boete of 10 dagen voor A. D. H.! Distributievaria Uitreiking van bonkaarten aan zelfverzorgers. De uitreiking van bonkaarten 812 te Leiden aan zelfverzorgers vindt morgen (Vrijdag) plaats. Meebrengen: stamkaar ten, inwisseli ngffoonnen, datumkaartje en oproepkaart. dieptepunten heeft gekend. Thans ver keert de vereniging in een periode van opgang. Ds Vossers zwaaide in het bijzon der lof toe aan de bazar-commissie, de concierge van „Levendaal", de heer L. J. van Holder, en de welwillende zaken mensen. Hij hoopte, dat vele Leidenaars zouden meewerken om de kas van de federatie en van de feestvieren.de ver eniging te versterken. De bazar is heden avond nog geopend van zeven tot elf uur. NIWIN-comité'e in Zuid-Holland te Leiden bijeen In de grote zaal van Den Burcht vond gisteravond een vergadering plaats van de NIWIN-comité's in geheel Zuid-Hol land. In deze bijeenkomst gaf dr K. A. Andriesse uit Den Haag een uiteenzetting van het NIWIN-werk in Indië. Spr. ves tigde er de aandacht op, dat de bijdragen van het publiek voor honderd procent aan de jongens overzee ten goede ko men. De onkosten worden bestreden uit een Rijkssubsidie. Sinds de oprichting van de NIWIN werden bijna 800.000 pak ketten verzonden. Ook de radio vormt een sterke band met het Vaderland. Reeds 1354 tropenradio's gingen naar overzee. Spr. schetste de grote moeilijk heden, die de distributie der goederen in de uitgestrekte Archipel met zich mede brengt. Met een oproep, om de lopende Kerstpakketten-actie tot een succes te maken, besloot spr. zijn rede. Een leven dige discussie en een filmvertoning over het NIWIN-werk in Indië besloten de vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van het Leidse NIWIN-co- mité, rector Vester. GEMEENTE LEIDEN HERZIENING PARTIEEL UITBREI DINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeente raad in zijtn vergadering van 13 Septem ber 1948 heeft bepaald, dat de herzie ning van het plam van uitbreiding van het deel der gemeente, gelegen in de Roodenburgerpolder, wordt voorbereid. Bedoeld gebied wordt ongeveer begrensd door de Kanaalweg, Franchknontlaan, Van de Sande Bakbuyzeniaan, Lorenta- kade, Burggravenlaan, Roomburgerlaan, Dozystraat. Leiden, 22 September 1948. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Huisbrandolie en extra kolen voor grote gezinnen De gezinnen in woningen, waar olie estookt wordt, voor wie voor het sei nen 1948—'49 geen toeslag centrale ver warming kon worden toegekend, kun nen, als zij die wensen te stoken, de dis- tributiedienst een bewysttuk verzoeken, dat zij niet in het bezit zijn van brandstoffenkaart T.A. 806. Op dit bewijsstuk kan het Rijksbureau >or Aardolieproducten. Zeestraat 100-104 Den Haag een vergunning voor f" huisbrandolie verstrekken. Het ligt in de bedoeling, ook* voor het s. seizoen t.b.v. gezinnen van 8 of meer personen twee eenheden brandstof extra beschikbaar te stellen. T t T T I r T*-iT f 1,1* 3uïc StjituktBic Tuit JL «piL aWFFF" - TV< r S IPiif®*' ï-, f ?f> r~ In de theeschenkerij „In de schenkende tuit" van „Levendaal" heersten gister avond, al direct na de opening van de bazar, een en al bedrijvigheid en gezel ligheid. Een aantal dienstertjes in klederdracht voorzag de bezoekers van de nodige consumpties. Geref. rusthuis viert deze week zijn zilveren jubileum GISTERAVOND RECIPIEERDE HET BESTUUR Het Gereformeerde tehuis voor ouden in dagen bestaat a.s. Zondag 25 'jaar. Deze week reeds wordt het zilveren ju bileum van het huis. dat in de loop der jaren in een grote behoefte bleek te sien. feestelijk gevierd. Gisteravond recipieerde het bestuur en vandaag wor den de ongeveer veertig oudjes in de bloemetjes gezet, >vant, zo zegt de directie ook terecht, het is hun huis. Toen het rusthuis werd geopend, waren niet meer dan negen gegadigden. In 1944 waren er dertig bewoners. De hon gerwinter was oorzaak, dat er nog tien bij kwamen. Het getal veertig heeft zich tot heden gehandhaafd. De accomodatie eigenlijk voor dit aantal bewoners on voldoende. Men streeft er dan ook naar spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over een huis, dat aan de eisen zal voldoen. Velen kwamen gisteravond het bestuur gelukwensen. Wij merkten onder hen op: de heren'C. Mulder en J. J. van den Berg, mede-oprichters van het rusthuis, m Zwieten en C. H. van Ulden, leden ie commissie van beheer, de predi kanten dr H. J. Westerink, G. F. Hajer, J. Plomp en D. Dronkert en de heren S. Melse en P. van Weeren, resp. scriba en tweede' scriba van de Kerkeraad der Geref. Kerk. Namens de Kerkeraad werd kastje aangeboden ter plaatsing van Opnieuw contact tussen burgers en militairen Zeer geslaagde feestavond in de Gehoorzaal avonds een plaatsje rond de haard zul- De feestavond, die de le Compag nie A.A.T. gisteravond in de Stadsge hoorzaal voor militairen en burgers ten bate van 't Ned. Roode Kruis, af deling Leiden, organiseerde, klonk als een klok. Zelden is ons een zo goed verzorgd en beschaafd programma voorgezet als Charles Aerts en zijn radio-artlsten dat deden. Allereerst was daar echter kapt. T. J. van Zwol, commandant van de le Com- ple A.A.T., die een openingswoord sprak en de aanwezigen, in 't bijzonder de plaatselijke en militaire autoriteiten, welkom heette. Spr. zette het doel van ■vond uiteen en wees vervolgens op de noodzaak, dat het burgerapparaat zich in het militair systeem inleeft. We kunnen weer komen, aldus spreker, in een tijd als 1939 en 1940. Een burger staat heel anders dan een militair in de uitoefening~Van zijn taak. Laatstgenoemde mist de huislijkheid. Daarom is er con tact tussen burger en soldaat nodig en is een avond als deze belegt. Kapt. Van Zwol hoopte, dat' velen de militairen DI8TRIBUTIEDIENST HILLEGOM- LISSE-SAS8ENHEIM. Uitreiking bonkaarten 12e periode. De uitreiking van de bonkaarten voor de 12e periode zal plaats hebben te Lisse. distributiekantoor Hereweg, in het tijd vak van 20 t.m. 28 Sept. Op de nu gel dige bonkaarten is de datum, waarop de nieuwe kaarten moeten worden afgehaald, vermeld. Zelfverzorgers, die in het seizoen 1948/ 1949 niet zullen slachten en geen oproep kaarten hebben ontvangen, worden ver- gocht zich op genoemde dagen aan het distributiekantoor te melden ter verkrij ging van nieuwe bonkaarten. Stamkaar ten en inwisselingsbonnen van de nu lo tende kaarten moeten worden medege bracht len inruimen. Jan Vogel friet zijn radio-accordeon- kest en Max van Praag als solist en con ferencier, mr Oradi met kostelijke imita ties. Elly Rexon, mr Swips, Charles Aerts en Leny en Tonny Bouman traden daar na achtereenvolgens voor het voetlicht en boekten allen een zeer groot en welver diend succes. Kapt. van Zwol dankte hen aan het eind van de avond en bood de dames van het gezelschap bloemen aan. het Avondmaalsstel. Ds W. Bouwman, em. predikant bij de Geref. Kerk te dezer stede en geestelijk verzorger van het huis, gaf eveneens van zijn belangstelling blijk. Het bestuur, waarvan de heer C. Kralt als voorzitter fungeert, mocht veel bloe men en andere geschenken in ontvangst Vanmorgen begon het feest voor de be woners van het rusthuis. Omstreeks elf uur werd koffie gedronken en vanzelf sprekend ontbraken hierbij de nodige lek kernijen niet. Om half één ving een fees telijk middagmaal aan, terwijl vanavond het feest in intieme kring zal worden voortgezet. Voldoet de tuinbouwschool aan de leerplichtwet? Voor het Leidse Kantongerecht stond Maandag zekere P. C. v. d. M. terecht, omdat hij zijn leerplichtige zoon naar de Tuinbouwschool had gezonden. Het gaat er hier ni. om, of de Tuinbouwschool voldoet aan de Leerplichtwet. Het O.M. hield de zaak 14 dagen aan om de direc teur van de betreffende Tuinbouwschool te horen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Fredericus C. zn v. F. C de Hosson en A. T H. van Grieken; Aart W. van Gellecum en J. Uijttenboo- gaart; Josef C. zn v. S. P. C. J. Verde- gaal en i. E. Smit; Wilhelm zn v. J. E. M. Post en N. Keijzer; Koosje d-r v. L. J. F. van Leeuwen en A. M. den Holder; Wallem J, D. B. zn v. J. D. B. Stijger en •an der Steen; Johanna A. W. dr v. J. Massaar en C. Flanderhijn; Maria C. H. dx v. J. J. A. van Schie en W. P. J. van der Drift. OVERLEDEN: J. Weber, man, 71 jr; J. G. Rehmann, wednr, 61 jr; E. van der Linden, huisrvr. van M. C. Hoppenbrou wer, 70 jr; N. van Jieverden, vr, 60 jr; J. de Boer, wednr. 76 jrj T. de Bruyn, wednr, 82 jr; L. J. Zonneveld, man, 72 jr. GEHUWD: J. J. W. de Groote en E. G. Remmelenkamp. Het 40-jarig bestaan van de C.H.U. in Leiden Ere- en werkcomité voor bazar samengesteld Zoals wij reeds meldden, zal de afde ling Leiden van de Ghr. Hist. Unie bin nenkort haar 40-jarig bestaan vieren. De voorbereidende werkzaamheden worden reeds getroffen en o.m. zal er een bazar worden gehouden. Een ere- en werkco mité voor de bazar heeft zioh inmiddels gevormd. In het ere-comité hebben zit ting genomen de dames N. Bauman— Nienaber te Oegstgeest, dr H. C. Kors— Verhoog, A. A. van der Kwaakvan den Berg, dr J. A. M. de Planque—Arps, Sprey—van Rhijn te Oegstgeest en prof. G. F. de ZwaanTuyt. In het werkcomité hebben zitting mej. M. Langman, presidente, A. A. van der Kwaak—van den Berg, secretarei W. Singerling—Stokhuyzen, penning- meesteresse, N. Bauman—Nienaber, J C. van Dalsen—Nieuwenhuizen, C W. van Diepeningen—van Biezen, E. Filippo- Meter, G. Heemsbergen—van der Neut, J. Heertjes—Jurrianus, H. P. Hubregtsen Goedvriend, F. van Iterson—Arnoldus, Van der Laaken—Moraal, A. G. van der Meij—Schellingerhout, A. J. den Os— Jansen, W. Tymstra—Tymstra, mej. J. Voogt, G. Zandée—van Pólanen en M. A. ZeelenSchrier. Een kwart eeuw lid van „T. en D. Op 24 September a.s. hoopt de heer D. Cornet, Oosterdwarsstraat 22, de dag te herdenken, waarop hij voor 25 Jaar lid werd van de harmoniekapel „T. en D.". Van deze 25 jaar fungeerde hij 23 jaar als voorzitter der vereniging. Daar de heer Cornet in muziekkringen een geziene fi guur is, zal deze Vrijdag voor hem niet onopgemerkt voorbijgaan. „Arnoud"- en „K.K.F."-personeel had feestdag Begunstigd door goed weer hebben directie en personeel van de N.V. Kunst- zandsteenfabriek .Arnoud" te Hillegom en de N.V. Katwijksche Kalkzandsteenfabr. te Katwijk a. d. Rijn Zaterdag gezamen- *"jk een autotocht gemaakt. Om 8 uyr 's morgens vertrok een ge zelschap van ongeveer 300 man in acht touring-cars naar Schiphol, waar een interessante rondgang werd gemaakt de zich nog steeds uitbreidende luchthaven. Daarna ging de tocht door de mooie Vechtstreek naar Zeist, om in restaurafrt „Boschlust" de lunch te ge bruiken. Vervolgens reed men via Soestdijk (Kon. Paleis) en Hilversum (radio-stu- raadhuis) naar Amsterdam, ter- Hoog bezoek bü Zaalberg wü! onderweg nog een bezoek werd ge- bracht aan de theetuin „Oud-Valkeveen" Gistermddag beïocht de goeverneur me, zUn vele „tirades. ,^e P®ltz (Franse zone van I jn <}e hoofdstad verwisselde men de Duitsland), generaal Hettier de Bois autobussen voor motorboten, waarmee Lambert met gevolg de Zaalberg Deken- een rondvaart door grachten en havens fabrieken in onze stad. De generaal on-1 werd gemaakt. Vooral Hr Ms vliegdek- derhield zich geruime tijd met de direc- I schip „Karei Doorman", de walvisvaar- tie en bezichtigde daarna het bedrijf. der „Willem Barendsz" en het passagiers- Driehonderd man van de zandsteenfabrieken busten, dineerden en. juichten schip „Johan van Oldenbarnevelt" had- GENTENAREN IN ESTAFETTE DWARS DOOR LEIDEN" Naar we vernemen, zal ook een ploeg van „La Gantoise" uit Gent Zaterdag a.s. deelnemen aan de door de A.V. „Hol- land" te organiseren estafetteloop „Dwars door Leiden". Het is de eerste maal i de historie van dit athletiek-festijn, dat een buitenlandse ploeg deelneemt. De speciale dahliakeuring in Haarlem Niet groots van opzet, maar vele goede nieuwigheden met zijn brons- Ziezo, de jaarlijks terugkerende wed loop om de diverse wisselbekers is weer achter de rug. Groots van opzet is hij dit jaar niet geweest. Daarvoor had de stroming van de proeftuin, nu enkele we ken geleden, tè veel roet in het eten ge gooid. Maar, in het massale zit het niet. Want al mocht de keuringszaal van het Krelagehuis niet bepaald overvol zijn, de bewijzen lagen voor het grijpen, dat de Nederlandse dahliakwekers gewapend zijn met het motto: „still going strong" En ddt is juist het mooie van de kwekerij. Soorten, die onverbeterlijk lijken, worden kansloos geslagen. Steeds weer! En daar om blijft er altijd volop leven in de brouwerij. De inzendingen N. Peters, Hillegom, presenteerde de enorme decoratieve Helena. Een goliath onder de rose tuindahlia's. Daarnaast de helder gele Yellow Special, die vorig jaar de best houdbare dahlia bleek. Verder de exquise lilarose cactus Hoek's Glory de tintelend rode dec. Florimont. Uit Baarn, de bakermat van de Ned. dahlia- cultuur, kwam de fa Bruidegom met keur van nieuwigheden, waaronder de met het getuigschrift eerste klasse be kroonde s.c. Trajectum, de fantastisch grote witte dec. Dolly Sawyer, de kar mijnrode s.c. 918 (get van verd.), cactus Finesse Anversoise, een zwavelgeel tusdahlia'tje met een rank stengeltje (get. verd.) en de kleinbloemige oranje Favorita. En als waardig sluitstuk op deze inzending de grote dec. Ami Louis Blin. Wat een pracht kleur heeft die dahlia! Héél donker wijnrood, waarover bijna zwarte, fluweelachtige gloed. Natuurlijk sleepte ze het getuigschrift eerste klasse in de wacht. Van Ludwig en Co, Hillegom, vielen vooral op de dec. Red Dreamer, die van het mooiste rood is-, dat u zich denken kunt, en de typisch bronsgeel gekleurde Dutch Gold. Natuurlijk ontbrak de „pomponnen- koning" A. F. Bos, Hillegom, niet op dit appèl. Een keur van pompondahlia's hao deze firma opgesteld, o.a. Framboos je, die de wisselbeker voor de beste pompon be haalde, de gele Yellow Baby, Oranje Souvenir, Négrilonne, donker wijnrood vele andere. De enkelbloemige Oranjegloed trok vooral de aandacht door haar warme diep oranjekleur. Oosten, Hillegom, liet een flinke collectie anemoonbloemige dahlia's de passeren. Sterk in het oog sprongen de kanariegele A.H. (get. van verd.), die waard is onder de doop gehouden te wor den, de rode Red Queen, de witte A.E. (óók een naam waardig!) en de licht pur peren Cullinan. C. S. Weyers, Hillegom, prachtig rode dec. nr 51, de reeds bekroonde Pelegrina, s.c. Ato- mique, wit, die zeer houdbaar moet zijn, en diverse andere beauties. Gebrs. De Ruyter, Oegstgeest, bracht de mooie dec. oranje Amb. van Kleffens het zoeklicht Onze stadgenoot C. F. Hemerik had veel gele middelgrote werd namelijk mét de plaquette voi beste kleinbloemige dahlia vereerd, fa K. Maarse Dzn Jr had al een bijzonder goede dag. Die kreeg namelijk twee selbekers. Eén voor de beste buitenlandse aanwinst, die aan de enorm grote witte dec. Janine Sawyer werd toegewezen, de wisselbeker voor de beste Nederlandse aanwinst kreeg de dahlia, die we op de Jubelflora ook al zo bewonderd hebben: B.c. White Superior. Een prima witte semi-cactus, die het ver zal brengen! 't Was verheugend, zo vele goede e wigheden aan te treffen. Maar we hopen volgend jaar weer een groots opgezette keuring aan te treffen. Het oog wil ook De heer P. J. H. van der Pluijm 40 jaar in gijn zaak Tevens een koperen zakenjubileum. Op Woensdag 6 October zal de zaak van de heer P. J. H. van der Pluijm, Hogewoerd 41, 12M jaar bestaan. Tevens herdenkt de heer Van der Pluijm op die dag, dat hij zich 40 jaargeleden als koopman in gebruikte goederen in Lei den vestigde. De a.s jubilaris heeft altijd in Leiden gewerkt en als er één koopman zich be kendheid heeft verworven, dan is hij het wel. Op tal van veilingen, in bijna alle delen van ons land, kent men Van der Pluijm, wiens humor en gelykmóedigheid zijn werk doortintelen. De klanten be dient hij steeds op een wijze, die waar dering verdient, en in vakkringen profi teert men van zijn gezond advies, dat getuigt van gedegen vakmanschap. Natuurlijk geeft Van der Pluijm de ensen gelegenheid, hem en zijn fami- te feliciteren. Op 6 October is er receptie vanaf twee uur. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedrijf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBÜRGIp. Kruit, J. de Jong e Export aardbeien verboden Gisteren kwam van het bedrijfschap voor groenten en fruit de voor de aardbeientelers en exporteurs teleur stellende mededeling, dat de export van aardbeien naar Engeland met in gang van gisteren is verboden. Daar deze dag de aanvoer juist ruim 8000 doosjes bedroeg, kwam dit bericht be grijpelijkerwijze zeer ongelegen. ARM GEBROKEN. De 11-jarige J. de J. brak gistermorgen de, school aan de Haverstraat tijdens de gymnastiekles door een val van de ladder de linkeronderarm. Per E.H.D. werd de knaap naar het A. Z. gebracht. Togliatti, de Ital. communistenleider, zal zich na z'n aanslag Zondag a.s. te Rome weer op een demonstratie ver- 5. Tussen het hoge riet druilde het. Regen droop van de stengels. Er waren geen vogels, die zongen. Het was stil in de griend. Door de kleine kanalen stroomde het water weg. Het begon te ebben. Een boomstam verrotte in het slib. Wat paarse bloemen groeiden aan de buitenkant van de biezen, die groen waren van de top tot waar het water zijn hoogte punt bereikte. In het grauwe water dreef wat vuil weg. Kartonnen dozen die met de vloed de inham waren ingedreven, afval van de binnenvaart schepen, stukken hou# van kisten gingen terug naar de rivier. De boot van Esther Duurzeel dob berde de griend in. Een langzame riemslag aan beide zij den was voldoende om tegen het weg ebbende water de kreek binnen te roeien. Achter het hoge riet bij de bocht lag nog een boot. Een zwartgeteerde romp, met halve autobanden aan boeg en ach tersteven. En een enkele nieuwe plank opzij. De huik was omhooggezet. Esther roeide met ingehouden slag. De boot was niet uit de haven van haar vader's scheepswerf. Ze passeerde. Onder de huik zat een man. Hij keek niet. Hij zat met z'n ellebogen op de knieën gesteund, het hoofd in de handen. Vuil en diep-gebogen. Baardstoppels op een goor gezicht. Een vermoeid gezicht. En koortsogen, die ver langs haar heen staarden. Naar de rietstengels. Zonder ze te zien. Ze stuntelde met haar riemen, die knarsend uit de pen schoten. De man keek nu. Hij riep haar met schorre stem. Toen zij niet antwoordde, opnieuw. Esther hield de riemen hoog. Haar boot dreef langzaam terug. Tot naast de zwarte. Ze vroeg wat er was. „Honger!"-zei hij. Ze vertelde hem naar de overkant te roeien, om brood te „Kan niet!" 2ei hij. „Ben jij niet Harry Verharen, over wie het hele dorp spreekt?" vroeg Esther langgerekt. „Ze vertellen, dat Je verdronken bent." „De mensen zijn gek. Iedereen ia gek. Ik ook. De hele wereld." „Er zijn er maar weinig, die dat van zichzelf weten!" „Heb Je wat te eten?" „Waarom ga je niet naar de overkant? Daar kun je eten!" ,Jk kan niet naar de overkant Roei de griend uit en vertel ze, dat ik hier zit. Dan zeggen ze, dat ik nog gekker ben. Ze praten over jou ook. Jij bent de doch ter van Duurzeel. Ze zeggen, dat Jij ook gek bent! Iedereen is gek." Hij had niet geechreeuwd, z'n «tem was dof, toonloos. Esther hield haar boot langszij van de andere en keek naar de man onder de huik. „Heb je niets te eten by Je?" vroeg Verharen. „Neen!" „Ik heb in geen drie dagen gegeten, alleen maar gedronken hier uit die kreek, water met modder. Ik kan niet weg. Ik heb een man vermoord." „Een man vermoord?" „In de loods van Je vader, een man in 't donker Doodgeslagen. Vastgebon den. Vermoord." „Er is geen man vermoord!" „Er is een man vermoord, op de werf van Duurzeel en ze zoeken me en jy gaat me aanbrengen. Omdat ik honger heb. Nou ga ik er ook aan. Ik heb hem d» hersens uit z'n kop geslagen. Nou is hij dood. En ik heb er geen spijt van. Altijd honger. En nooit heeft iemand eten. Vooruit ge nou weg, naar de overkant en ga ze vertellen, dat de moordenaar in de griend zit. Kyk, met deze handen deed ik hetZo met m'n vuisten. Hij wilde het, dde man. Omdat er oorlog van komt. Altijd komt er oorlog van. Ze beginnen in 't klein, maar overal gebeurt het Daar aan de overkant zyn ze nu al weer bezigEn ik heb die man er voor ver moord, omdat het moest. Hij was de eerste niet. Ik heb ze by bosjes zien gaan. En ik heb nou hongerRoei naar de overkant Esther begreep er weinig van. „Maar die man leeft nog. Hij had alleen maar een paar schrammen, die jy hem hebt geslagen. Je kunt rustig terug gaan. Niemand weet, dat jy het was." „Ze hebben jou gestuurd om me terug te halen, maar ik ga niet terug. Ik kan niet. Het is natuurlijk een vaL Die ene man vermoord en ik heb er veel meer doodgemaakt. Eén man en anderen. En een vrouw ook. Misschien. Want Jy weet het nou. Jy denkt, dat je alles weet. En Je weet niks. JU weet nooit niks." Hy stond op en stapte over de achtêrste bank. Beide boten schommelden. (Wordt vervolgd). den aller Belangstelling! Tijdens de avondmaaltijd, die door de Hillegommers in „Die Port van Cleve" en door de Katwijkers in „De Pool" alle eer werd aangedaan, sprak de president-di recteur, de heer Van Henvaarden Sr. die o.m. wee» op de grote verschillen in de kalkzandsteenindustrie voorheen en thans en onder grote byval mededeelde, dat het personeel binnenkort in de vorm van spaarbrreven een aandeel in de overwinst zal krijgen. Anderzijds deed spr. een be roep op allen om mee te werken aan een zo hoog mogelijke productie, omdat de wederopbouw van Nederland dit dringend noodzakelijk maakt. Nadat een aardige verrassing voor de vrouwen en verloofden was uitgereikt, spraken namens het kantoor- en fabrieks- personeel van de „Arnoud" achtereenvol gens de herfen Oudolf, Kerkhof en Faas, die de directie dankten voor al het ge- bodene en de verzekering gaven, dat een ieder zich zal inspannen om de productie zo hoog mogelijk op te voeren/ Voor het K.K.F.-personeel sprak de heer Honsbeek. die opwekte tot eendrach tige samenwerking in de bedrijfsgemeen- schap en de directie dankte voor deze dag. De heer Van Herwaarden Jr. wees op de taak van de K.K.F. in het Neder landse volksgeheel en kondigde accommo datieverbeteringen ten behoeve van het personeel aan. In de beste stemming werd de thuisreis aanvaard en-om half tien arriveerde men in Hillegom, waar de stoet werd opge wacht door de Hillegomse Harmonie kapel. Op de muziek hiervan begaf men zich naar café „Flora", waar nog enige verversingen werden gebruikt en directie en bedrijfsleiding op de schouders gingen. Om elf uur zocht men voor het laatst de bussen op en daarmee eindigde deze alleszins geslaagde feestdag, waarvoor aan de organisatoren, de heren Van Til en Van Herwaarden Jr. een woord van warme cfank toekomt. Sassenheim Film der feesteiykheden. Gisteren werd in het K.S.A.-gebouw aan de leerlingen van alle scholen de film van de feestelijkheden te Amster dam vertoond. De voorstellingen werden door het bestuur der Oranjevereniging aangeboden. HAAGSE POLITIERECHTER. Een stevige boete. Het werd een stevige boete, die kweker W. J. G. uit Hillegom kreeg v< de bloembollen die hij geteeld had, z< der er vergunning voor te bezitten. Het was niet zo'n klein beetje geweest, want er was berekend, dat het Surplusfonds er f 11.000 schade van heeft ondervonden. Een getuige deelde mede, dat verdacht» zonder meer al zijn grond i geplant had. Gezien de schade, die was veroorzaakt, eiste de Officier f 7000 boet» of 3 maanden hechtenis, waartoe de rech ter veroordeelde. Een brutaal stukje, iet was wel een brutaal stukje, dat d« arbeider J. A. v. d. B. te Leiden had uitgehaald. In de fabriek waar hij werkte, hij kammen mee, die hij .rustig op de markt in Leiden ging verkopen. Nu vond verdachte, dat hij daartoe eigenlijk wel verplicht was, want hij had eerste week, waarin hij werkte, geen geld ontvangen van de fabriek. De Officier constateerde, dat het helemaal 1 geweest, doch vanwege het blanco straf blad luidde de eis f 20 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met proeftijd van dri» jaar. De rechter veroordeelde daartoe. De dievegge in huis. Er was over de dienstbode A. de V. al et zo heel veel goeds te zeggen, kwam er nog bij dat zij in Leiden in haar betrekking aan het stelen was geweest. Een tafelkleed, linnengoed en huishou delijke artikelen had ze laten verdwijnen. De Officier vond nu een stevige les nodig, eiste een maand gevangenisstraf, waar toe de rechter veroordeelde. VOETBAL. A.R.V.A.—L.B.F. DE ZEEUW 2—1 De Leidse Broodfabriek De Zeeuw stelde een medaille beschikbaar voor de de wedstrijd tussen A.R. V.A. (Raad van Arbeid) en het elftal van de LB.F. Het eerste treffen eindigde een gelijkspel. Gisteren wist echter A.R.V.A. beslag te leggen op de plak door L.B.F. met 21 te kloppen. Voor rust was het een slappe vertoning en werd er niet gescoord. Tien minuten na de hervatting nam A.R.V.A. de leiding (10), een voorsprong, dei zy later tot 20 vergrootte. Tien minuten voor het eind scoorde L.B.F. tegen (21). Hierby bleef het. ATHLETIEK „A.A.V. '36-C."-PROGRAMMA De „A.A.V. '36-C." te Alphen zal met twee ploegen deelnemen aan de estafett» „Dwars*door Leiden" op 25 September, de Goudse Singel-estafette op 2 October de door haar zelf te organiseren esta fette „Dwars door Alphen" op 9 October. De volgende lopers komen uit in het nummer 10 x 400 m: L. Zoetemeyer, T. Mooy, J. de Wit, J. Verkerk, F. v. Hars kamp, J. van Kreuningen, A. J Gemeenteraad van Katwijk Na voorlezing der Grondwetswijziging diverse besluiten Ook de raad van Katwijk kwam by- een i.v.m. de grondwetswijziging. Na de voorlezing kwamen'1 verschillende ge wone punten in behandeling. Bij de be noeming van leden commissie woon- ruimtewet merkte mr J. v. d. Plas op, dat hij gaarne één der leden tot de A.R. partij wilde zien behoren. De raad nam deze suggestie echter niet over. Herbe noemd werden de heren C. van Beelen, W. v. d. Luyt, W. Scheerens. A. Verdoes en B. Vooys. De commissies, belast met het onderzoek der diverse rekeningen 1947, werden als volgt samengesteld: ge meenterekening: de heren W. v. d. Luyt, B. Vooys, J. van Rijn; bedryven: G. A. Ouwerling, N. J. van Duyvenbode, W. v. d. Luyt; grondbedrijf: C. van Beelen, A. Wassenaar, D. v. d. Marei. Het voorstel, om aan W. in 't Veld te Overschie een perceeltje grond aan de Cantineweg te verhuren tegen f20 per jaar, vond geen bezwaren. Het volgende punt was een voorstel, om de verorde ning op de huurleidingen voor electrlci- teit te wijzigen. Het komt de laatste tyd namelijk nogal dikwijls voor, dat aan vragen binnenkomen om de aanleg van leidingen, dit in verband met de buitenge wone schaarste van gaskousjes.. De kos ten zijn echter nogal hoog. Voorheen was maximum gesteld: f 150. De wijziging beoogt de maximumgrens tot f 350 op te voeren. De heer A. Wassenaar (A.R.) was tegen deze wyziging, omdat hy bang was voor een zekere willekeur van de zijde der bedryven. Spr. wees voorts op enkele gebreken in de huidige verorde ning. waardoor de aanlegkosten onnodig omhoog gaan. Het voorstel werd echter na enige discussie met alleen de stem van de heer Wassenaar tegen aangeno men. Bij de aanleg zal de eigenaar van het pand hebben te betalen: f 0.30 per f 10 voorts 10 jaren lang per gelijke een heid van aanlegkosten f 0.10 per maand. Het aantal leerlingen van de Geref. school (Sluisweg) te Katwijk aan Zee is in sterk stijgende lijn, zo zelfs, dat er niet voldoende banken meer zyn, terwijl er tevens gebrek is aan een lessenaar, een bord en leermiddelen. Op grond van art. 72 der L.O.-wet werd nu medewer king gevraagd voor de aanschaffing. De gemeente heeft 21 banken in bruikleen den. omdat deze school en de raad hechtte zijn ciale kabel moeilijkheid: uitbreiding van het leer lingenaantal en daardoor tekort aaa leermiddelen. Ook zij vroeg medewerking voor de aanschaffing. Deze medewerking werd eveneens verleend (kosten f 386) Een aan het gasbedrijf verstrekte geld lening (rentende 4pct.) werd omgezet in een 3 pet. lening. Het voorstel, om ten behoeve van het gasbedrijf over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe fa- brieksmeter, werd aanvaard. De heer Scheerens verweet B. en w. echter, dat de raad ook nu weer voor een voldongen feit werd geplaatst. De nieuwe meter staat er namelijk ai. De voorz. zette uiteen, waarom. Aan een deel van het gemeenteperso- neel zal een extra-uitkering van 2 pet. der jaarlijkse beloning worden toege kend (kosten f6900). Het terugbetalen van pensioenpremie kost de gemeent» f 8500. De besluiten tot aankoop van grond van de Katw. Bouwvereniging en H. v. d. Schaar werden opnieuw vastge steld. Na begrotingswijziging volgd» voorlopige vaststelling van de rekenin gen 1946: gasbedrijf nadelig saldo f2615.84, waterbedrijf batig saldo f2666.98 en electr. bedrijf batig saldo f76.115.40. Aan de agenda werd een door de heer N. J. - van Duyvenbode ingediend voorstel toegevoegd. Het bedoelt een wyziging van het uitbreidingsplan en wel om te komen tot verandering van de her verkaveling der gronden tussen de Drie- plassenweg en de Zuid-Boulevard. Het voorstel zal door B. en w. worden onder zocht en, van prae-advies voorzien, op nieuw ter tafel komen. By de rondvraag kwamen nog enkel» zaken naar voren, o.m. de moeilijke vaar- doorgang in de Ryn. Vooral de logger» ondervinden grote hinder. Gevraagd werd; of uitbaggeren niet helpen zou. In verband met de geringe breedte van het water zal dit niet 't geval zijn. omdat de uitgebaggerde geul weer dicht vloeit. Verschillende mogelijkheden werden nog genoemd, een oplossing werd echter niet gevonden. De inwoners van „De Pan" zitten nog steeds zonder electrisch licht. De heer Ouwerling vroeg inlichtingen. Voor Kat- wyk zou dit een dure geschiedenis wor- deze huizen een spe- moeten worden gelegd. goedkeuring aan deze aanvraag (kosten .Met Wassenaar wordt nu overleg ge- f925.90). j pleegd en t.z.t. zal hier wel op terugge- De U.L.O.-school zit voor dezelfdekomen worden. Hierna sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2