jMroiwr Criitsrlif GTmtrant Laten de Verenigde Naties werkelijl eensgezinde volkeren zijn Wist U WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 Negen en twintigste jaargang No. 7618 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhmstïrfi b abebktwti myn brrl in tegfjenspoef „In de schenkende tuit Zie pag. 2 Op Algemene Vergadering te Parijs deden de sprekers beroep op wereldgeweten Het Palais de Chaillot in Parijs geleek gistermiddag op een zoemende bijenkorf: de Ver. Naties waren bijeengekomen voor hun openingsvergadering op Europese bodem. Duizenden Parijzenaars waren naar het grondgebied der Ver. Naties ge trokken om de aankomst der afgevaardigden en van de president der Franse re publiek. Vincent Auriol. te zien. Toen de delegaties van 58 landen in de grote con certzaal aanwezig waren, opende de Argentijn Bramuglia, die tijdelijk voorzitter was, de algemene vergadering van de V-N. Bramuglia zeide in zijn openingsrede I m., dat het niet gewenst was, dat enig I ind van de Ver. Naties uitgesloten werd. Zr konden geen verkorenen en buiten de wet gestelden zijn. Over geen enkel volk mag beslist worden zonder de medezeg genschap van dat volk, aldus de tijdelijke voorzitter, die voorts Amerika ten voor beeld stelde, als een land, waarin 48 sta len in solidariteit naast elkaar gaan. De wereld moest erenigd worden op dezelf- nier. opdat de Verenigde Naties werkelijk een vereniging van alle naties rullen worden. De Franse president. Vincent Auriol, verwelkomde tevoren de afgevaardigden op Franse bodem, met de woorden: „Met angst zien wij de brandhaarden zich uit breiden en de meest redelijke mensen fa natiek vJordqn- De wereld is verlamd door egoïsme en vooroordeel. Van uw morele macht is de vrede afhankelijk. Daar de moeilijkheden toenemen en ons meer en meer bedreigen wordt uw orga nisatie steeds noodzakelijker." Trvgve Lie, de secr.-generaal der V.N., bracht hulde aan graaf Folke Bernadotte kolonel Sérot en vijf andere waarne- rs, die bij het vervullen van hun taak het leven kwamen. Lie zeide, dat door ie dood van deze V.N.-functionarissen duidelijk bewezen werd, dat men in be- oaalde gevallen niet teveel mocht ver en op de plaatselijke autoriteiten. De dood dezer mannen deed dringender dan ooit de vraag rijzen, op welke ma de Ver. Naties hun medewerkers zou den kunnen beschermen. Hij had hier- enkele voorstellen, die hij later aan de Assemblée zou voorleggen. Er werd één minuut stilte in acht ge- Bernadotte die Pa lestina omgekomen rijn. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Herbert Evatt, werd door de vergadering tot voorzitter gekozen. Hij 'erwierf ïll van de 51 uitgebrachte stem- nen. Na de stemming voor het president schap verlieten Bevin, Schuman en Mar shall de vergadering. Paul Henri Spaak werd gekozen tot voorzitter der politieke commissie. De zitting der Alg. Vergadering werd vanmorgen om half elf voortgezet. Vader vindt lijk van zijn kind in gootsteenputje Toen gistermiddag de heer Vrijdaghs te Groningen, omdat zijn gootsteen ver stopt was, met een stok trachtte, vuil uit het zinkputje te peuteren, vond hij daarin het lijk van zijn twee jaar oude je Hendrik, dat sedert Zondag ver mist was. Zondag was de gootsteen eveneens ver stopt, en de heer Vrijdaghs had toen het zinkputje met een stok doorgestoken. Ongelukkigerwijze had hij toen vergeten het deksel op het zinkputje te plaatsen. Israël wil einde maken aan de losbandigheid Sleclit& de Ir gun Zwai Leumi heeft gecapituleerd Na de schandelijke moord op Berna dotte doet de staat Israël pogingen om zijn gezag te doen eerbiedigen door de in los, verband optredende strijdorgani saties. Dit streven schijnt succes te zul len hebben, wat betreft de Irgun Zwai Leumi, die haar legers ontbond en aan Israël overdroeg. De nog fellere Stern- jroep en haar onderdeel, het Vaderlands (ront hetwelk brutaalweg de schuld de moord op Bernadotte op zich blijven echter afz.ijdig. Intussen bespreekt men te Parijs het politieke testament van de vermoorde, dat door Marshall een goede basis voor een oplos sing genoemd werd, terwijl de Arabieren teleurgesteld zijn en het tragisch men, dat de grootste weldoener vat Joden (bedoeld is Bernadotte), door de handen der Joden gevallen is. In de alge vergadering van de V. N. verwierp Syrië Marshalls voorstel om de conclu- ies van dit plan goed te keuren. In diepe rouw heeft het Zweedse volk het stoffelijk overschot van graaf Berna dotte in het vaderland ontvangen. Op vliegveld van Stockholm zong de menigte een oude Psalm van Luther door een dichte haag van mensen ging de lijkstoet naar de woonplaats van nadotte. Ned. lifter bestal Belgische dame Mevrouw Helene Chaudoir, uit Luik, nam dezer dagen, toen zij Utrecht ver liet, onderweg iemand in haar auto mee, die verzocht had een eind mee te mogen rijden. Nadat de „lifter" de auto had verlaten, bleek een koffertje waarin zich o.a. een, met briljanten beizette, platina armband, een paarlen collier, enkele oor ringen en verscheidene andere juwelen bevonden, verdwenen te zijn. De politie stelt een onderzoek in. EX-BURGEMEESTER VAN HEEM STEDE KRIJGT 12 JAAR. De ex-burgemeester van Heemstede, J. H. v. Riesen, is heden door het B.G. te A'dam conform de eis veroordeeld tot 12 j. Cm. a.), wegens hulpverlening aan de vijand, zoals het opsporen van Joden, vorderen van werkkrachten, e.d. Vandaag stellen teij ÏJ voor: JOOP SCHONEVELD, Brouwerstraat 23, Rijnsburg Joóp 2 Mei 1947 met de „Irtdrapoera" vertrokken heeft het in Indië best t*n ztn en is gelukkig in zijn oude vak; tutomonteur. Eenmaal is hij van Medan vaar Batavia gevlogen, slecht bevallen: het we< Parlementsleden uit 14 lan den naar Den Haag Van 27 tot 30 September parlementsleden van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Ierland, Hindoestan, Pakistan, Ceylon, Malta, Noord-Ierland, Man, Bahama, Mauritius en vermoedelijk Bermuda in ons land ter bespreking van de Westelijke Unie, de wederopbouw, de uiwoer en Indonesië Maandag a.s. om 9 uur n.m. worden zij ontvangen in de rookkamer der Tweede Kamer, Dinsdag maken zij een tocht naar 't Westland en Rotterdam, en die zelfde dag om 4 uur zal in een bijeenkomst alle leden der Staten Generaal de v zit ter der Tweede Kamer hen toespre ken. Des avonds ontvangt de minister van Buitenlandse Zaken hen in de Tre- veszaal. Woensdag bezoeken zij Aalsmeer,, Alkmaar. Wieringermeer en Afsluitdijk en om half negen biedt de Regering maaltijd aan op Oud-Wassenaar. Rusland nog in geen 10 jaar klaar? In het Australische parlement hield de minister van oorlog. Chambers, een optimistische rede, waarin hij zich be riep op een uitspraak van maarschalk Montgomery, dat Rusland de eerste jaren geen oorlog zou kunnen beginnen. Japan de eerste twintig en Duitsland de eerste dertig jaren niet. Montgomery was volgens de minister een persoonlijk vriend van Stalin, had vaak met hem gesproken en wist meer van Ruslands vermogen om oorlog te maken iemand anders ter wereld. Haagse feestverlichting vanavond voor t laatst We maken de lezers er opmerkzaam op, dat de fraaie Haagse feestverlichting vanavonud voor het laatst zal branden en wel tot 11 uur. Bij het Mil. Hospitaal te Den Haag beleefde Katrientje v. d. Mandele de dag an haar leven, toen zij gisteren de Koningin, tijdens een rijtoer, namens de patiënten een bloemenhulde mocht brengen. Is er onenigheid onder Westelijken over Berlijn? Generaal Clay ziet nog altijd geen oorlog in de toekomst De ministers van Buitenlandse Zaken vallen, an Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk, Bevin, Marshall en Schuman hebben gistermiddag vooi maal een conferentie gehouden Berlijnse crisis. Na anderhalf uur wé zij het, volgens Ass. Press, nog niet geworden, of zij de Berlijnse kwestie of niet 1 evenmin, dat hij onafwend baar ecauu.-... Volgens Ass. Press, zal Amerika de tweede j de Westelijke mogendheden op blijven de I aandringen om aan de ontmanteling der •enDuitse industrie paal en perk te stellen. >r,e I Succes voor „Telefunken." De bekende radiotoestellenfabriek „Te- de Ver. Naties zullen bren- lefunken" is er in geslaagd haar vol gen. Het bericht oven deze onenigheid ledige installaties uit Thunngen in de werd door officiële Britse kringen ech- Sowjetzone naar de Westerse zone over klem tegengesproken. Men geeft te brengen. w™-,, ,r,n* toe dat er een begrijpelijk verschil van De volgende maand zal de Framse zone accentuering is van enkele tactischevan Duitsland economisch verenigd wor- wfftioc Hnnh pr hestaat aeen orin-den met de Brits-Amerikaanse zone, ter kwesties, doch er bestaat geen prin gieren te Genève twaalf landen, cipieel meningsverschil over de belang-, «iji giste multilateraal geen zin meer hebben en een beroep op de Ver. Naties onvermijdelijk is. De ministers zullen waarschijnlijk niet eerder dan volgende week opnieuw bij eenkomen en aangenomen wordt, dat de tuSseftliggende tijd zal worden gebruikt nieuwe stappen te Moskou. ïntus- zijn de drie Westerse afgezanten in de Russische hoofdstad, op doorreis naar Parijs, te Berlijn aangekomen, terwijl Bevin naar Londen is teruggekeerd, om vanmorgen in een bijzondere kabinets zitting verslag uit te brengen over de besprekingen. Generaal Lucius Clay blijft nog steeds optimistisch. Gisteren stond hij een in terview toe aan de Franse „Figaro" en hij zeide opnieuw, dat hij zeer zeker niet geloofde, dat de oorlog de Westelijke mogendheden onverwacht op het lijf zal Dertig millioen voor Nieuw- Guinea-kolonisatie de Regering voorgelegd Plan Een c< leiding v nenkort leggen m land deskundigen onder n ir A. F. Wehlburg zal bin- m de regering een plan voor- t een voorstel om het achter- Manokwari aan de Geelvink baai (Noord Nieuw-Guinea) open te leg- >n voor kolonisatie. Het plan voorziet een steunfonds van 30 millioen gul- ;n voor de duur van 5 jaren. Jaarlijks wil men 1000 ha open leg gen. Het pionierswerk gesohiedt uitslui tend door geselecteerde mensen, waarbij plaats zal worden toegekend aan demobilisanten van het K.N.I.L. Men wil gébruik maken van de nieuw ste technische methoden. Het bestuur van de vakgroep Detail handel in Kruidenierswaren besprak dat is hem] audiëntie met min. v. d. Brink de nv bar slecht, lij kheden betr. opleiding en gebrek Van Mook voorlopig nog aan het roer Over enige maanden wordt aftreden opnieuw overwogen De „Nieuwsgier" spreekbuis van dr Van Mook te Batavia verneemt uit Den Haag, dat de Nederlandse Regering besloten heeft, de wisseling van Land voogd enige maanden uit te stellen en pas na een nieuwe bespreking met Van Mook een'beslissing te nemen. Het ka binet en de Landvoogd kwamen tot over eenstemming over de houding, in te ne men in verband met d£ loop der gebeur tenissen in de republiek en met de struc tuur der Interim-Regering. De Haagse correspondent van het blad meldt, dat dr Van Mook Maandagochtend na ontvangst van een telegram der voorlopige Federale Regering, met een daartoe strekkend ver zoek, aan minister Drees mededeelde, voornemens te zijn, Dinsdag naar Batavia terug te keren, welk plan minister Drees met voldoening vernam. De ministerraad erkende de noodzaak van Van Mooks te rugkeer en kwam Maandagmiddag en Maandagavond bijeen. Ten aanzien van de wisseling van Lahd- voogd zal alleen een besluit worden ge nomen na nieuwe besprekingen met dr Van Mook. Naar onze parlementsredacteur neemt, is dit verhaal in grote trekken juist. Van Mooks plaatsvervanger, de heer Abdoelkadir, had namelijk de Land voogd opgebeld om hem te waarschuwen, dat zijn overkomst gewenst was, waarna het overleg met de heer Drees en de mi nisterraad volgde. Honderdvijf soldaten staan terecht Ae Batavia Voor de krijgsraad te Batavia staan thans 105 militairen van de Koninklijke landmacht terecht wegens diefstallen van goederen tussen midden 1946 en April 1947. Zelfs jeeps werden gestolen en oms voor f850 verkocht. Vrijdag komt e uitspraak. THEO UDEN MASMAN IN BEROEP De heer Theo Uden Masman, leider an „The Ramblers", is, aldus „Het Pa rool", in verzet gekomen tegen een boete f5000, hem opgelegd wegens gedra gingen in de bezettingstijd. Hij zal nu Woensdagmiddag 13 October in het kan ton gerechtsgebouw te Hilversum voor Van Loon verschijnen, die de tribu naalzaken in het Gooi afhandelt. SIGARENFABRIKANTEN WILDEN PALING VOOR SIGAREN In Oulemborg is tijdens een uitgebreide controle proces-verbaal opgemaakt tegen 32 sigarenfabrikanten. Het bleek, dat 22 van hen de sigaren rechtstreeks aan de winkeliers leverden tegen banderole- prijs, terwijl het ook zou zijn voorgeko men inlevering van banderol len of bijlevering van gerookte paling eiste. Beslissing over terugheer van koning Leopold Veertig Belgische senatoren beraadsla gen thans in twee commissies over de vraag of er een volksraadpleging zal wor den gehouden over Koning Leopold H. Als zij over enkele dagen daartoe moch ten besluiten, dan zal het parlement dit besluit moeten goedkeuren. De uitslag van een volksraadpleging is niet bindend. MIN. STIKKER UIT AMERIKA TERUGGEKEERD. Hedenmorgen is min. Stikker enige uren vroeger dan de in de KLM-dienst- regeling vermelde tijd op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar de Ver. Staten. De minister is terstond naar Den Haag gegaan. Eind dezer week vertrekt de heer Stikker naar Parijs ter vergadering de V. N. Vrouwelijke rebellengencraal op schimmel. Binmaanse regeringstroepen hebben drie uur lang slag moeten leveren tegen een overmacht van rebellen, die werden aangevoerd door een op een schimmel gezeten vrouwelijk opperhpofd, de be ruchte Ma Khin Nyoet, Slechts nadat versterkingen voor de troepen kwair opdagen, trokken de rebellen zich terug met achterlating van 87 doden. De pokken-epidemie in Zuid-Su- matra neemt in hevigheid af. Te Batavia is gisteravond de Grond wetswijziging plechtig afgekondigd. Positie der republik. regering nog steeds zeer hachelijk Djokja vestigt alle hoop op zijn troepen in Oost-Java Een republikeinse waarnemer te Bata- a heeft aan Aneta medegedeeld, dat het uiterst moeilijk zal zijn, Madioen op de communisten te heroveren, tenzij de re publikeinse zesde divisie, die te Kediri, 100 km beoosten Madioen gelegerd is, tijdig medewerkt. Volgens Aneta wordt de positie vèn Soekarno en Hatta moei- geacht. Zij zouden de massa (in Djokja) achter zich hebben, maar niet zeker zijn van hfet leger onder Soedir- terwijl de communistische minder heid door haar organisatie een belang rijke macht is. Mohammed Roem. de voorzitter van de republikeinse delegatie, heeft een belangrijk onderhoud gehad met het Amerikaanse lid van de Com- van.Drie, de heer Cochran. Terwijl republikeinse zijde de overkomst der communisten Sjarifoeddin en Se- tiadjid van Madioen naar Djokja niel bevestigd wordt, meldt het Franse pers bureau A F P.. dat in Batavia hardnek kige geruchten de ronde doen, volgens welke Sjarifóeddin te Djokja een kabinet wil vormen, waarin de communisten zouden worden opgenomen. Merkwaardig Is in dit verband een bericht van Antara betreffend de houding van Sjahrir, die zich indertijd met een kleine groep socia listen buiten het Volksfront had gehou den. Deze zegt nl„ het te betreuren,'dal de betrekkingen tussen de communistische partij en de republikeinse regering vijan dig geworden zijn. Zijn partij wenst var de reg.-Hatta de belofte, dat zij uitslui tend tegen de opstandelingen in het ge weer zal komen en niet tegen een poli tieke ideologie. Inmiddels meldt een A.P.-bencht uit Malang. dat het ook in het Opsten de republiek, van welke zijde Djokja op redding hoopt, niet pluis is Uit Malang zou men namelijk op republikeins gebied schieten hebben gehoord. Een de republiek betekent het echter, dat de Soesoehoenan van Soerakarta, die grote invloed heeft op de bevolking van Ma dioen, voor radio-Solo een rede heeft kunnen houden, waarin hij opwekt tot steun aan Soekarno en Hatta. Wat de gevechten in Tapanoeli (Suma tra) betreft ontkennen de republikeinen dat het hier gaat om een partijoorlog. Het leger zou daar slechts onderlinge geschillen uitvechten. De militaire toestand. Volgens nadere berichten patrouille ren thans in de hoofdstraten van Ma dioen vrachtauto's met rode vlaggen. Re publikeinse troepen zijn ontwapend; de 1 politie is ontbonden en de diensthoof den zijn vervangen- Er is een regering itionaal front gevormd marjono Soerjono is benoemd tot mili tair gouverneur, onder bijstand Soepardl. Assistent-resident is geworden Abdoel Moetali. berichten van republikeinse kringen t,e Batavia geloven mag, dan de TNI "de communistische tegenstand hebben gebroken te Tjepoe, Bodjonegoro Blitar. De communisten die door de rep. op 3 tot 4000 man geoefende soldaten worden geschat, zouden in een nauwt ring om de stad heen liggen en volko- afgesneden zijn. Het „Bataviaas Nieuwsblad" waarschuwt echter, enigs zins sceptisch te zijn over deze berichten. Volgens dit blad zou er nog niets ge bleken zijn van militaire daden van Djokja. In Sragen, waar onlangs nog een com munistisch garnizoen moet hebben gele gen, werd door duizenden eqn betoging ten gunste van Hatta gehouden, aldus beweert Antara. „Times" pleit voor gezamenlijk optreden in het Oosten. De „Times" meent, dat de Westelijke democratieën thans een duidelijke leiding hebben om gezamenlijk op treden tegen de pogingen van Moskou omhet nationalisme in het Oosten verkeerde banen te leiden. Het blad meent, dat Nederland er g doen, met de republiek tot ming te komen, nu deze gedwongen zich te soharen aan de zijde van ordelijke vooruitgang. PAKISTAN BLIJFT MOBILISEREN Volgens Reuter zou de regering v< Pakistan alle reservisten der luchtmacht oproepen. DAT in het Agnetapark fe Delft de 4- jarige Johanna Wensveen is verdronken. DAT Fred. Roeske, dirigent van de Man- nenzangver. „Apollo" te A'dam, tijdens zijn tournée door Zweden is benoemd tot officier in de Orde van Wasa. DAT het district A'dam van de C.P.N. gisteren een grote protestvergadering heeft gehouden i.v.m. het ontslag van communistische wethouders te A'dam. DAT door de Federatie van Kunste- tars een commissie is ingesteld, waarir a. mevr. R. Marsman en A. Coolen zit ting hebben, voor het kiezen van goeds kinderboeken en deze boeken het embleem in de commissie dragen. DAT de Chr. Jonge Boeren- en Tuin- dersbond min. Schokking verzocht de voorgenomen verhoging van de briefporti millitairen in Indonesië geen door gang te doen vinden. DAT evenals „de Groene" het weekblad „Vrij Nederland" volgens de N.R.C. zelf standig blijft verschijnen. DAT te Huizen (N.H.) 63-j. oud is over leden de oud-gouverneur van Celebes J. L. M. Swaab. DAT de commandant van de motortor- pedodienst, luit. ter zee 2e kl. W. A. de Looze, die voor zijn dappere houding tij dens de oorlog al diverse (buitenl.) onder scheidingen ontving, werd benoemd tot ridder 4e kl. der Mil. Willemsorde. DAT te Soest een melk-tankauto tegen :n huis op vloog en 3800 1. ondermelk verloren ging. DAT 72 j. oud te Kampen is overleden de oud-gemeentesecr. mr J. v. d. Oever. DAT de internat, fotografietentoonstel ling in Arti et Amicitiae te A'dam tot 3 Oct. toegankelijk is en wel iedere werk- DAT zowel onze gezant te Rome als de Ned. journalisten aldaar bij de Ital. rege ring hebben geprotesteerd tegen ertkele schandelijke artikelen in Ital. bladen over de inhuldiging van Koningin Juliana en hun rectificatie is toegezegd. DAT te Wassenaar, 81 j. oud, is overle den drs M. Hovingh. DAT te R'dam, 74 j. oud, is overleden de bekende advocaat mr W. A. v. Traa. DAT ingezetenen van Clinge (Zld) het Rijk om vergunning verzochten de haven Nieuw-Namen binnen de gemeente te exploiteren. DAT Ged. Staten van Friesland de Gijs- bert Japiksprijs 1948 voor het beste Friese proza posthuum hebben toegekend aar Myckle J. Haisma voor zijn novelle „Sim- DAT de Joost Halbertsma-prijs 1948 jor het beste Friese werk over de ge schiedenis van Friesland is toegekend aar G. Knop te A'dam voor zijn werk „Schyl- gerlen" (Terschelling). DAT i.van. het 40-jarig bestaan van de Bredase veiling, minister Mansholt Za terdag aldaar een land- en tuinbouwten toonstelling opent, die tot Woensdag duurt. DAT Ged. Staten van Zeeland bij de Regering protesteerden tegen de voorge en afschaffing van het vrije vervoei de Prov. Stoombootdienst over dc Wester Schelde. DAT Ammerzoden een marmeren plaquette zal aanbieden aan de gemeen- Bodegraven, Hazenkarspel, Koedijk, Langedijk, St. Maarten, St Pancras, Reeuwijk en Warmenhuyzen, als dank voor het adopteren na de oorlog. DAT op het 2 Oct. te Breukelen houden congres van de 10 jaar bestaande Ned. Bond v. Mondaccordeonver. gepro testeerd wordt tegen de invoer van infe rieure instrumenten, waardoor duizen den guldens deviezen verloren gaan. DAT voor de R. v. C. verwerping beroep werd geëist inzake de uitgever Morks, die wegens verraad o.m. van zijn beide broers door het R'dams B.G. tot 12 jaar was veroordeeld. DAT zijn benoemd tot ridder in de orde van O.-N. J. Spiele te R'dam, wnd. van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouwcomité en E. Dudok var Heel te Huizen, dir. van Van Heel's ge condenseerde Melk Mij, te A'dam er Kampen. DAT kolonel Edgar L. Morris Jr., uit Columbia (North Carolina. V. St.), die kaarten maakte voor de landingen Normandië, tot ridder in de Orde t O.-N. werd benoemd. DAT volgens de weekstaat van de Ned. Bank de papiercirculatie met 25 milli< gulden verminderde. DAT de firma C. J. van Houten Zoon te Weesp, met ingang van 17 Sept werd omgezet in een N.V. DAT de bloeiende Victoria Regia de Amsterdamse Hortus gisteravond vanavond voor de laatste maal in dit s zoen te bezichtigen is. DAT in een buitengewone Staatscou rant de Troonrede werd opgenomen. DAT de Bond van Kleermakerspatroons te Groningen gisteren een congres open de als hulde aan de vakgenoten, die twee eeuwen geledeif aldaar een landdag hielden. DAT bij afgravingen te Vaals de resten van een waterleidingskanaal uit de 3( eeuw zijn gevonden. DAT te Gorssel, 83 j. oud, is overleden mr P. Goldenberg, eertijds directeur de Nat. Bank en districtsdirecteur vai Rott. Bankver. te Deventer. DAT de Staatscourant een loonregeling voor het rietdekkersbedrijf bevat een opgave van merktekens op uit de circulatie genomen bankbiljetten. Tijdens het gisteravond gehouden havenspel te Schevenlngen bood dhr M. den Heüer namens alle ingezete nen H.M. de Koningin een zilveren logger aan. Het moment van de over dracht. PAPANEK'S UITLEVERING GE VRAAGD Dr Jan Papa nek, de voormalige Tsje- dhoslowaakse afgevaardigde bij de Ver. Naties, heeft als lid van het consultatief comité in een voor genodigden gereser veerde loge. de openingszitting van de algemene vergadering te Parijs bijge woond. Tsjechoslowakije heeft een arres tatiebevel tegen hem uitgevaardigd er de Franse regering om zijn uitlevering verzocht. Papanek wordt er van beschul digd fondsen tot een totaalbedrag 125.000 dollar te hebben ontvreemd. WEERBERICHT Aanhoudend koud iceer Tot morgenavond verwacht De Bilt: 's Nachts zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, voornamelijk in het Zuiden van het land, iets minder koud. Overdag: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele" buien, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige, ii Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. In de prachtig versierde Ridderzaal, die weer gevuld was met volksver tegenwoordigers en hoofden van be stuur in gala-uniform, zoals voor de oorlog, sprak H. 31. Koningin Juliana gisteren haar eerste Troonrede uit. V. De weerslag Een goede gewoonte volgende, geven rij in dit nummer de reactie weer. die de Troonrede in bladen van verschillen de richting gevonden heeft. Het spreekt vanzelf, dat die beschouwingen nogal uiteenlopen. Hierover echter zijn de bla den het wel eens, dat de Troonrede er uitzonderlijke lengte. Daarom, schrijft „Trouw" terecht, leent zij zich best voor een .samenvattende beoor deling". „Wat wij er in het algemeen van kunnen zeggen", schrijft „Trouw", „is, dat zij zeer voorzichtig is gesteld, en dat zij ten aanzien van tal van punten, die zij aanroert, en waarop zij maatregelen het uitzicht stelt, zeer gereserveerd is". Inderdaad, de Troonrede was lang. „Een vermoeiende catalogus", noemt het „Friesch Dagblad" haar, hetwelk daarna opmerkt, dat het ook dit ministerie blijk baar ontbreekt aan het meesterschap de beperking. Al even erg is. dat deze Troonrede stijl mist, schrijft dit blad, een euvel overigens waaraan na da bevrijding al de Troonreden blijk gaven. De abnormale lengte van de Troon rede, zo is het oordeel van „De Neder lander", wordt geenszins gemotiveerd door een evenredige belangrijkheid van inhoud. „Men krijgt de indruk, dat de Regering volkomen beheerst wordt door haar ambtenaren en dat de belangen van deze ambtenaren bij de afdoening der staatszaken van meer betekenis is dan het landsbelang". Ook de „N.R.C." is van oordeel, dat blijkens deze Troonrede, voor dit par lementaire jaar eerder van een reeds overladen dan van een mager rantsoen is te spreken. -Maar de Troonrede, schrijft het blad, getuigt wel van werkelijkheids zin. Ook het „Alg. Handelsblad" is dit oordeel toegedaan, wanneer het in dit staatsstuk iets hoort doorklinken van een „nieuwe zakelijkheid", een „combinatie van realisme en idealisme". Die werkelijkheidszin leest ook de „Volkskrant" (in een artikel, niet van de hand van de heer Rommel in de Troon rede: maar in de ena paragraaf valt de zakelijkheid nog al eens anders uit dan in de andere". „Een Troonrede in majeur", zo noemt haar „De Maasbode", maar het blad vraagt ook: „Men vraagt zich echter af of dit optimisme wel steun vindt in de werkelijkheid". Ietwat spijtitg zijn de bladen, die des- jds een voortzetting van het oude be wind op de smalle Rooms-rode basis hebben verdedigd, en die nog met enige weemoed aan die dagen terugdenken. Zo schrijft „De Tijd": „De Regering is ver nieuwd en de Troonrede dus weer lan ger dan die van het vorige jaar". „Maar", merkt dit blad onder meer op, „zelfs deze Troonrede komt het met een zwarte kool geschreven woord „bezuini ging" niet voor, en dit lykt ons psycho logisch van belang". Dit blad acht het voorts van grote be tekenis, dat deze Troonrede nu eindelijk iets brengt over de buitenlandse po litiek. Gereserveerd in zijn beoordeling is ook ,Het Vrije Volk". Zelf schreven we gis teren, dat in de Troonrede geen speci- socialistische stokpaardjes worden bereden. „Het Vrije Volk" constateert dat ook op zijn manier door te schrijven, dat de Troonrede in al haar lengte sober is ,op het gebied der beginselen". „Jammer genoeg, maar zo heeft de K.V.P. het ge wild, hoewel zij het ook anders had kun- krijgen." Een kleme nabetrachting dus op de kabinetsformatie. Niettemin, aldus „Het Vrije Volk", ont breken de beginselen in deze Troonrede niet, daarmede aangevende, dat het blad :oeven genoemde beginselen (die gemist worden) de specifiek socialis tische bedoelt Van die beginselen, die wel in de Troonrede staan, worden door het blad sommige met vreugde, andere echter met wantrouwen „herkend" of „ontvangen". Onder de beginselen, die met wantrouwen worden begroet, is de grote drang in deze Troonrede naar her stel van de vrije economie. Vermelden wij tenslotte „De Waar heid" (die de milliardennota in commu nistische stijl een ..Dollarnota" noemt). Dit blad meent: „De Regering-Drees is nog reactionnairder dan haar voorgang ster". En met deze „reactie" het blad ver geve ons het woord willen wij dan voor ditmaal besluiten. ZON EN MAAN. Donderdag. 23 September. Zon op 6.3T u.. onder 18.37. Maan op: 20.17, onder Porf. mr P. A. Diepenhorst droeg hedenmiddag het rectoraat van de V.U over aan prof. dr F. W. Prosheide.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1