Jüeuiw ^ViJlsrijf (iouraut Nieuwe golf van onrust stort zich uit over Frankrijk Wist U PONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; 0-30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7613 DIRECTIE: F. DIEMER- CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$tanhttsfiri) te gljcMfort myo bert in tegljenspoel* Ex-politieke gevangenen weren geen communisten Zie pag. 2 „Ik heb vertrouwen In de werkende klasse van mijn land, zodra zQ zeker is van de franc, zal alle onrust verdwijnen", zei Frankrijks twaalfde premier na de be vrijding, Henri Queuille, gisteren op een persconferentie. En in deze ene zin lag eigenlijk de gehele toestand in Frankrijk besloten- Want het land is in onrust. Gistermiddag braken bloedige stakingsonlusten uit. En de communisten stimuleren de onrust. De franc daalde opnieuw in waarde en generaal De Gaulle, kondigde, wals reeds gedeeltelijk gemeld zijn zegelactie aan. Het twaalfde Franse kabinet maakt een zware periode door. Op de boulevard Haussmann, in het centrum van Parijs, ontstond gisteren middag een hevige en 'bloedige botsing tussen 2500 stakers van de genationali seerde luchtvaartindustrie en de politie. De stakers wilden het hoofdbureau van de maatschappij binnendringen en de politie verdedigde de toegang met man macht. De arbeiders gebruikten de hekken rond de bomen en straatstenen als wapens en toen de rust eindelijk was weergekeerd telde de politie in haar ge lederen 15 gewonden en de stakers on geveer 30. De boulevard lag bezaaid met stukken hout van hekken en met stenen. De betogers protesteerden tegen het ont- van 1700 arbeiders bij de vliegtuig industrie, een gevolg van de bezuini gingsmaatregelen der regering. Reeds in de morgenuren waren 13.000 an van de vliegtuigfabrieken in staking gegaan, waarvan de bovengenoemde 2500 later op de dag demonstreerden. Spoedig daarop sloten ook circa 15.000 arbeiders de eveneens genationaliseerde, Re- naultfabrieken zich bij de stakers terwijl het algemene Franse vakverbond, de C.G.T., de arbeiders aanspoorde tot elke prijs door te zetten. Dg, anti-co munistische leiders in deze vakbond vi klaarden principieel tegen de staking zijn, doch ook geen stakingsbrekers te willen zijn. Vrijwel het gehele grond personeel (2000 man) van de vliegvelden Orly en Le Bourget, bij Parijs, legde ;ens het werk neer, aanvankelijk met het gevolg, dat de dienst Londen- Parijs moest worden stopgezet. Ook ai dere luchtlijnen zullen de gevolgen va de staking ondervinden. Overal in Frankrijk werden terstond sympathie-stakingen georganiseerd. Peugeot, mijnwerkers in Lotharingen, metaalbewerkers in het Seine-departe- ment, transportarbeiders in Marseille er 4000 arbeiders van het militaire arsenaal Tarbes in de Pyreneeën. En intussen heeft de premier, Henri Queuille, een persconferentie beleed. Hij ontkende, dat de regering van plan Heeft Evatt de schrik te pakken? De „New York Times" schrijft, dat de Australische minister van buitenlandse zaken, Evatt, die op het ogenblik in Ne derland vertoeft, de mogelijkheid onder zoekt om ed houding van Australië in hel Indonesische probleem te herzien. Tot nog toe begunstigde Australië de repu bliek ten koste van zijn bondgenoot. Australië echter ongerust ge worden door het communisme in de publiek. LANDSVERRADERLIJKE TAAL IN AUSTRALIë De Australische premier heeft in parlement verklaard, dat er een onder zoek wordt ingesteld naar de verzeke ring van de communistische leider. P. Burns, (een bekend vijand van Neder land), dat de communisten in geval oorlog aan de zijde van Sowjet-Rusland zullen vechten. FRITZ THIJSSEN KRIJGT ALLEEN BOETE Fritz Thijssen de magnaat uit het Ruhr- gebied, is voor een denazificatiegerechts- hof tot een boete veroordeeld, gelijk staand met een vijfde deel van zijn mogen. Deze uitspraak werd gebaseerd op het feit, dat Thijssen bij het uitbre ken van de oorlog met Hitier brak en naar Zwitserland vluchtte ONREGELMATIGHEDEN IN JOEGO- SLAVIë Het Italiaanse blad „II Tempo" maakt melding van ernstige ongeregeldheden op verscheinede plaatsen in Joegoslavië. Volkswachten openden het vuur op een grote menigte, waarbij slaohtoffers vie len. Te Zagreb hadden protestdemonstra ties plaats, terwijl in concentratiekam pen opstanden uitbraken. In het leger heerst ontevredienheid, waarbij het tot botsingen tussen aanhangers van Tito en de Komanform kwam Voortaan postbladen voor troepen in Indië Met ingang van 1 October a.s. mogen /oor postverkeer van Nederland naar de troepen in Indië slechts de speciaal daar toe bestemde postbladen worden gefran keerd met 10 cents. De gewone brieven, die tot nu toe, als zij voor militairen be stemd waren, mochten worden vei i voor 10 cents per 20 gram, moeten die datum met 30 cents per 10 gram worden gefrankeerd. Deze maatregel houdt verband met de overstelpende hoeveelheid post, die gaat en het vervoer per vliegtuig dreigt te stagneren. Gemiddeld worden 600.000 brieven een gewicht van 6000 kilo en 1400 kilo kranten en tijdschriften per week Indië verzonden en men hoopt door de postbladen, die 5 gram wegen, het ge wicht zodanig te verminderen, dat de kans op opstoppingen wordt uitgesloten. Nederland krijgt nieuwe golf lengten Op de pas geëindigde radio-conferentie van 32 landen te Kopenhagen is voor Hilversum I de golflengte 746 KCs kregen (ongeveer 402 meter), voor versum II 1007 KCs (ongeveer 298 ter); voorts ontving Nederland, evenals andere landen, de golflengte 1594 KCs (ongeveer 182 m) voor zwakke zenders. Nederlqpd kreeg het maximaal aantal golflengten, dat onder de huidige «tandigheden kon worden verwacht. Pas op 15 Maart 1950 zullen deze golflengten in gebruik mogen worden genomen. Aan l wot# eeo einde gemaakt. de bankbiljetten en bankrekeningen te blokkeren en nieuw geld in te Hij maakte bekend, dat zijn plan tot „redding van de franc" morgen Assemblée zal worden voorgelegd. In dit plan zijn opgenomen een bezuiniging op de regeringsuitgaven van 35 milliard francs voor het eind van het jaar ve belastingen, die 50 milliard in schatkist zullen brengen. De Franse franc is gisteren op de offi ciële, zowel als op de vrije markt zienlijk in waarde gedaald. Op de vrije markt deed de dollar 440 francs (offi cieel 311); het pond 1200 (officieel 864) 1 de Zwitserse franc 112 (officieel 79,35). Generaal De Gaulle is, zoals reeds eer der gemeld, een zegelactie begonnen. Ieder, die met zyn partij sympathiseert, voor 50 francs een sluitzegel kopen deze op een briefkaart naar Gaulle's hoofdkwartier in Colombey den. De opbrengst is voor het welzijn het land. De Gaulle verwacht 250 mil- lioen francs, dus de sympathie van 5( millioen Fransen. Henk Badings werkt aan een oratorium In opdracht van Toonkunst-afdeling Rotterdam. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt.' verneemt, heeft de afd. Rotterdam van d( Mij. tot bevordering der Toonkunst aar de bekende musicus Henk Badings op dracht verleend, een oratorium te com poneren, dat in het komende seizoen ir studie zal worden genomen en in April zijn première te Rotterdam zal beleven. Henk Badings vertoeft momenteel in Italië, waar hij werkt aan een klavier uittreksel. De tekst voor het oratorium heetf hij ontleend aan de Apocalyps,de Openbaring van Johannes. De dirigent van het Toonkunstkoor, Otto Glastra Loon, heeft het werk in overleg met Badings geconcipieerd. Het werk zal de klassieke vorm dra gen, daar het in 4 5 delen aria's, duet ten en recitatieven bevat, omlijst door muziek voor. koor en orkest. De delen voor koor zijn tohdal géschreven, sterk onderverdeeld en veelal polyphoon ge- toontzet. Het is geschreven voor koor, vier solisten, delcamator en orkest. Mr DEN HERTOG IN BELGIë GEWEIGERD. De Belgische regering heeft thans naai verwacht werd aan de Nederlandse diri gent mr Joh. den Hertog, die in het komend seizoen de leiding zou hetfcen van het Orkest van de Koninklijke Vlaam se Opera te Antwerpen, een arbeidsver gunning geweigerd. Er werd verklaard, dat het aantal Belgische dirigenten vol doende is, aldus „Het Laatste Nieuws". TEXTIEL-PUNTENKAART VA 705 WORDT ONGELDIG De punten van de oude textdelkaarten VA 705 zijn na 23 October niet meer geldig. De punten van de omloop zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig gel dig. Bloedige stakingsonlusten, 'n kelderende franc, De Gaulle om de hoek en vertrouwen van Queuille Mr STIKKER REIST NAAR WASHINGTON In Indië zijn de kaarten op tafel gelegd Bij zijn vertrek naar Washington heeft minister Stikker verklaard, dat hij Indo- de Marshall-hulp en de Benelux zal -bespreken. Men mag het zwaartepunt zijner reis niet leggen op het corr nistisbhe gevaar in het Verre Oosten, zeide hij. Tot zijn reis was Maandag be sloten, dus na de rede van het hoofd der communisten in de republiek, Moeso. „Hierdoor", zeide de minister, „zijn de kaarten duidelijk op tafel gelegd." Toen hem vroeg of de weerslag zijner besprekingen te Washington spoedig te bespeuren zal zijn, verklaarde de m' ter: ,U dient voorlopig geen verdere actie verwachten dan de verklaring van de Nederlands-Indische Regering. Wij wil len de zaak in alle rust bezien". Toen i de minister de vraag stelde of het Amerika geen vreemde indruk maken, dat men thans openlijk con e noemt, wat men vroeger als natio- me bestempelde, zeide de minister nen vroeger een grote fout had ge maakt. Hij hoopte Marshall te ontmoe- >n denkt in het midden van de vol gende week terug te keren. Van de be sprekingen zal afhangen of hij onmiddel baar Parijs gaat, of eerst naar Neder land. Mr N. S. Blom, Nederlands gedele te in de Palestijnse commissie, reist met hetzelfde toestel mede, dat bestuurd wordt door gezagvoerder Bosman, ter wijl de heer Smirnoff navigator is. Overleg met dr v. Mook begonnen Het overleg van de Ned. Regering met dr Van Mook als hoofd der pre-federale regering, is hedenmorgen op het depart, van Alg. Zaken begonnen. WEER WAPENOPSLAGPLAATSEN IN ITALIë ONTDEKT In de Fiat-fabrieken te Turijn is clandestiene wapenopslagplaats ontdekt, waarin zich o. a. verschei-nede amtitank- kanormen en zware mitrailleurs bevon den. Het is de derde wapenopslagplaats, e in enkele dagen, d-n deze fabrieken .gevonden. De onderzeeërs „Zeehond" en „O. 24" vertrokken gisteren uit Rotterdam, naar de West. Inspectie door Lt.-adm. C. E. L. Helfrich vóór het begin van de reis, die ook door twee assistenten van prof. Vening Meinesz wordt mee gemaakt, tot het doen van zwaarte krachtmetingen. Ook Haiderabad wenst thans een Commissie van Drie VEILIGHEIDSRAAD BEHANDELT HEDEN HET CONFLICT De vorst van Haiderabad, die in de het centrum des lands eerste wereldoorlog de Engelse koning slagschip cadeau deed en in de tweede wereldoorlog vele millioenen schonk, heeft thans een dringend beroep gedaan op koning George VI om te zijnen gunste te interveniëren en te bevorde ren, dat een onafhankelijke commissie van drie een vreedzame oplossing zal tot stand brengen en tevens zal onderzoeken wat er waar is van de Voor-Indische be schuldigingen. De Voor-Indiërsc zijn onder bevel van de generaal Chowdbury opgerukt naar de citadel van de Mohammedaanse strijd organisatie der Kazakkers Su Bidar, in De Italiaanse koloniën Het vraagstuk der Italiaanse koloniën, waarover de Grote Vier het niet eens kon worden, is nu overgedragen aan de Ver gadering der V.N. Rusland zal er op staan, dat de Ver gadering thans een beslissing neemt, doch Engeland en Amerika verlangen een jaar uitstel inzake Libyë en Erithrea. Minister Van den Brink ontving kruideniers Protest tegen prysbeheersing moet stoppen. Op eigen verzoek heeft minister van den Brink het bestuur van de Vakgroep détailhandel in kruidenierswaren ontvan gen, daarbij de wens uitend, dat het openlijk protest van de kruideniers tegen de prijsbeheersing gestaakt zou worden Hij gaf vervolgens te kennen nader ken nis te willen maken met de moeilijk heden en de toekomst van het kruide- niersbedrijf. De vakgroep heeft ook besloten het Niva-instituut over te nemen. Er zal dan een vakonderwijs-centrale komen, met als middelpunt het Niva-instituut met personeel. Op 27, 28 en 29 Sept. wordt te A'dam een internationaal kruideniers- congres gehouden. De aftredende rector-magnificus van de V. U., prof mr P. A. Diepenhorst, zal op 22 Sept. om 3 uur ln het AMVJ-gebouw te Amsterdam het rectoraat overdragen aan prof. dr I. W. Grosheide. moeten m geveer 95 km van de voornaamste gar nizoensplaats Sikandarabad verwijderd zijn (gisteren meldde men 33 km. Red.) Te Parijs zal de Veiligheidsraad heden beslissen of hij bevoegd is, de zaak te be handelen. Zowel op de prijsvraag van de genees kundige faculteit der Amsterdamse gemeen te-universiteit (15 Sept. 1946) als op die van de faculteit der letteren en wijsbegeerte (15 September 1947, betreffende Bolland) ls één ingekomen. Voor het Stoplicht GEBOORTE VAN EEN DEUN. Er zijn verschrikkelijk teergevoelige mensen in de wereld. Zij ergeren zich aan het op Zaterdag vier September •jl. in tranen en vreugde op de Dam geboren volkslied: „Oranje boven, oranje boven, leve de Juliaan". En zij roepen om een dichter, die een eerbie diger vorm aan deze vreugde ven. Alsof de massa niet de beste dichter is. Alsof deze deun niet „de meest individuele expressie van dt meest individuele impressie" is. On nu bij Kloos te blijven. Honderd men sen zetten op de Dam het Oranje bo ven in. En konden niet verder toen zt aan de oude woorden „leve de Wil- helle-mien" kwamen. Toen keken zt elkaar aan. „Hoe verder?" ,X>eve de Ju-li-aan" zongen toen honderd deren. Zo was, in een seconde het lied geboren, dat het nog doen zal als deze Koningin eens Haar gouden feest mogen vieren. Beslist! Daar doen noch Bertus Aafjes, noch W. A. P. Smit, noch Gré Kempen of Co Haak, maar een paar te noemen, iets Maar om de, door oneerbiedigheid bezwaarden te troosten: van de best ingelichte zijde heb ik gehoord, dat de prinsessen het thuis óók zingen, schal lend door de gangen van Soestdijk!" OP STOPPER. Bevrijdingsfakkel Zaterdag in Eindhoven Gisteren droeg burgemeester dr Henri Jean van Bayeux de bevrijdingsfakkel i de Nederlandse afgevaardigden, zij de tocht naar Eindhoven aan ving. Te Bayeux défileerden duizenden langs »t in een met kransen en Nederlandse vlaggen versierde kamer opgestelde en door oud-strijders bewaakte bevrijdings- De heer P. J. H. Denteveer van de V.V. Eindhoven was te Bayeux aanwezig. Te Eindhoven zal de Britse luchtvaart- attachc gr.-capt. J. Heber Percy aanwe zig zijn. NIEUWE VOORSCHRIFTEN ACHTER- VERLIOHTING AUTO'S De minister van Verkeer heeft de KNAC medegedeeld, dat ook oordeel verbetering van de achterver- Mdhting van auto's wenselijk is. Men ver wacht dan ook, dat het nieuwe wegen verkeersreglement verbeterde voorschrif ten hiervoor zal bevatten. Het ligt niet in de bedoeling, het Meevoeren van nood- lantarens voor te schrijven, evenmin als het verplicht aanbrengen van achter bumpers aan vrachtauto's. Een held van de Hembrug emigreert Gerrit Jacobus Bold, een der 2 onver schrokken jonge mannen, die in de nacht van 26 op 27 September 1944 onder het oog van de Duitsers 300 kisten dynamiet uit een pijler van de Hembrug haalden, emigreerde gistereif met de KLM DC 6 „Prinses Juliana" naar Zuid-Afrika. Ter dood veroordeelden in cassatie Voor de Raad van Cassatie werd gis teren wederom de doodstraf geëist tegen B. Heegers uit Utrecht, door het B.G. te Amsterdam ter dood veroordeeld wegens doodslag, arrestatie van onder duikers en zware mishandeling. Hij zelfs slachtoffers met handen en voeten aan de bumper van een auto hebben ge bonden en hen zo over de straat laten voortslepen.... Ook tegen de ex-politie agent uit Haarlem, W. M. Willemsen, door het B.G. te A'dam ter dood deeld wegens arrestatie en medeplichtig heid aan de moordaanslag op de presi dent van het Hof te A'dam, mr v. Vught, werd verwerping van het beroep geëist, evenals tegen de ex-politieman F. v. Vliet uit Groningen, die door het B.G. aldaar tot 16 jaar m. a. was veroordeeld wegens assistentie bij arrestaties neerschieten van een vluchtende restant. Uitspraken 13 October. GRATIS LEVENSVERZEKERING VOOR PROF. PICCARD. Verzekeringsondernemingen hebben prof. Piccard, voor diens vertrek naar d« Golf van Guinée. een gratis levensverze kering van 1.600.000 Belgische francs aan geboden. De geleerde vertrok, zoals ge meld, gisteren uit Antwerpen, waarbij hij nog door zijn zoon, die de reis mee maakt, vlug aan boord moest worden ge trokken, daar de omhelzingen van mevr. Piccard te veel tijd in beslag namen. Hevig kauwgum kauwend, vertrok prof. Piccard eindelijk met de „Scaldis". Aan minister prof. dr F. J. Th. Rutten is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar Nijmegen. Pessimisme over Moskou en Berlijn in de Westelijke landen Wordt Duitse hoofdstad dan toch .ontruimd onder druk van de Russen Het gematigd optimisme over BerlUn en Moskou, dat enige dagen geleden nog over de wereld heerste, begint langzaam om te slaan ln pessimisme. In Londen is men van mening, dat de Sowjets er van overtuigd zijn op de duur de Westelijke mo gendheden uit Berlijn te zullen verdrijven. Dit is echter in strijd met de herhaalde verklaringen van de geallieerden. En het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat zij, na 82 dagen blokkade, plotseling de Russische druk niet meer zouden kunnen verdragen. Dat de laatste conferentie op het Krem-1 luchtbrug. De Amerikanen hadden tot li-n met Molotof werd gehouden wordt I dusver 105 Dakota's in gebruik. verklaard door de berichten, dat Josef Stalin, „ver van Moskou", met vacantie is. Volgens Ass. Press zullen de bespre kingen in de Russische hoofdstad tegen het eind van deze week worden hervat Een tegenspraak van de ontruimings- -geruchten vormt wel het feit, dat Ame rika 40 Dakota's uit de States heeft la- vertrekken, ter versterking van de Mag men een Russisch vlag getje op z'n fiets dragen? Ambtenaar O.M. te Haarlem eist f 150 boete. Tegen de I9-jarige los-werkman C. W. uit Amsterdam is gisteren voor de Haar lemse kantonrechter f125 boete subs. 5 dagen hechtenis geëist, daar hij met een Russisch vlaggetje op zijn fiets in Bloe- mendaal was aangehouden. De ambtenaar van het O. M. was van xpening, dat de jongeman het uniformverbod had over treden, doordat hij een opzichtig onder scheidingsteken had gevoerd, dat de uit drukking was van een bepaald staatkun dig streven. De jongeman had tegenover de agent toegegeven, dat hij met het vlag getje wilde tonen, dat hij communist was. De verdediger zeide. dat verd. een vlag getje op zijn fiets had, zoals anderen een Frans, Engels of Amerikaans vlaggetje voeren. Op deze wordt geen aanmerking gemaakt. De jongeman voerde niet de partijvlag, want die heeft een tekst. Vol gens arresten van de Hoge Raad van 1934 en 1935 is het verboden met rode hals doeken en rode tulpen te lopen, doch deze worden volop gedragen en er wordt geen enkele aanmerking op gemaakt. De verdediger vroeg ontslag van rechts vervolging, daar geen bepaald politiek streven tot uiting is gebracht Washington werd voorts verklaard, dat alle verlangens, die generaal Clay de komende maanden zal doen horen, zal worden voldaan. De generaal heeft 'gisteren de geruchten, als zouden de Berlijnse communisten van plan zijn een „putsah" te ondernemen, hoogst onwaar schijnlijk genoemd. „New York Times" meent, dat de Westelijke mogendheden de kwes- Berlijm voor de Ver. Naties zullen brengen. De Sowjets gingen intussen voort met het bereohten van Berlijners. In een ge heime zitting is het proces begonnen te gen Alfred Muecken-benger, de, door de Russen afgezette, leider van de Berlijnse rganlsa-tie voor steenkooL Volgens Reu ter, heeft een Sowj et-recht bank twee Duitsers veroordeeld tot dwangarbeid twintig en vijf-en-twintig jaar, gens „gewapenderhand roven 'bij1 het dra gen van het Russische unifonn". Van verschillende zijden werd opnieuw gepro testeerd tegen de veroordeling van de jeugdige Berlijners, die aan de anti-com munistische demonstraties deelnamen. Ook de tweede piloot van het in de Russische zone neergestorte Ameri kaanse straalvliegtuig is in de Ameri kaanse sector van Berlijn teruggekeerd. IEDER KIND neemt deel aan de GROOTSE KIN- DERHULDE ter gelegenheid van de Inhuldiging van H.M. Koningin Juliana Inlichtingen aan onze bureaux. R.-K. Universiteit 1 Weer spatte een Am. schroefloos vliegtuig uiteen In Beieren is een Amerikaanse schroef- loze jager, een F. 80, in de lucht uiteen gespat, waardoor de piloot werd gedood. Een ander schroefloos vliegtuig, dat ln dezelfde formatie vloog, werd door de weggeslingerde stukken van het toestel getroffen en beschadigd. Dit is nu reeds het vierde Amerikaanse schroefloze vlieg tuig, dat sinds 4 September verloren gegaan. DAT er alleen sprake is van de moge lijkheid van gelijkstelling in de verkeers- wetgeving van rijwielen met hulpmotor met rijwielen als zij aan zeer bepaalde voorwaarden voldoen. DAT de violist Jehudi Menuhin twee concerten te Oslo zal geven, die reeds da gen te voren zijn uitverkocht en waar voor men uren in de rij kon staan ter verovering van plaatsen. DAT op 29 Oct. te Bolsward Commis saris der Koningin mr H. P. Lindhorst Homan van Friesland de „Gysbert Japiks-priis" en „Dr Joast Halbertsma- priis" voor de beste Friese litteraire werken uitreikt. DAT de R.v.C. de wegens verraad tot 18 jaar veroordeelde Bredase rechercheur B. Boogerd 14 jaar gaf. DAT wegens de druk der vermakelijk heidsbelasting het Royal-Tuschinsky Con cern per 25 Nov. ongeveer 100 musici zal ontslaan. DAT de 54 jaar oude directeur van ge meentewerken te Goes, ir C. de Hoogh, te Bennekom is overleden. DAT de R.v.C. de wegens verraad en hulpverlening aan de vijand tot 18 jaar veroordeelde R. J. Zimmerman 10 jaar oplegde. DAT de in liquidatie zijnde Stichting Nat. Hulpactie Roode Kruis een gedenk boek uitgaf. DAT 8 Oct a.s. het echtpaar J. van Zundert-Van Beers te St. Willebrord 65 jaar is getrouwd. DAT de Ned. gezant te Stockholm, jhr mr Teixeira de Mattos, met verlof ging en mr R. Neuerburg hem zolang vervangt. DAT de „Banckert" morgen uit Lissa bon naar Nederland vertrekt. DAT Calvé een dividend voorstelt van 6 pet op cum. pref. en 5 pet op gewone aandelen. DAT te Vlijmen de eerste steeen werd geled voor een spinnerij der dekenfabriek Zaalberg. DAT burgemeester W. C. ten Kate he den te Goes een openbare leeszaal en bi bliotheek opende. DAT de Poolse autoriteiten de te Slie- drecht gebouwde Poolse zandzuiger „Inz. Bukowski" overnamen. DAT Zaterdag van het terrein der Eind- hovense ijsbaan 10 grote luchtballons zul len opstijgen in het „Benelux-concours" en binnen de Benplux-landen moeten da len. DAT de Finse gezant Ivalo 23 Sept. een balk zal monteren in een der 148 te Zwyn- drecht uit Finse onderdelen samen te stellen montagewoningen. DAT van 20 tot 25 Juni 1949 tijdens de TT-races te Coevorden een interna tionale tentoonstelling wordt georgani- DAT 80 Franse landbouwers na hun be zoek aan Zeeland naar West-Brabant gin gen en vóór hun terugkeer naar Frank rijk Amsterdam en de Jaarbeurs zullen bezoeken. DAT de 28 jaar oude echtgenote van lt. J. Poppe. Ned. vertegenwoordiger bij de gecomb. Gen. Staven te Washington, door een taxi werd gedood. DAT counsellor Berkley Gage va Britse ambassade, de Britse mil. attaché col. R. A. G. Bingley, de Britse Luchtv. at taché gr.-capt. J. Heber Percy en brig. P. H. W. Hicks heden de Airborne herden king te Oosterl^eek bijwonen. DAT admiraal Helfrich persoonlijk af scheid nam van de gisteren naar de West vertrokken „Zeehond" en „0-24" daar hij na terugkomst van deze onderzeeboten niet meer in dienst zal zijn. DAT het A'damse mannenkoor „Apol lo" na een bezoek aan Kopenhagen Gothenburg doorreisde naar Oslo voorts concerten geeft in Stockholm Upsala. DAT gen.-maj. M. T. C. Opsomer i het 4de Mil. Gewest voor 2 maanden per Skymaster naar Indië vertrok. DAT gen.-maj. mr W. J. van Dijk op de op 4 Oct. a.s. te Utrecht te houden jaarvergadering van de Nat. Chr. Off.- vereniging het woord zal voeren. DAT KVP-gemeenteraadsleden niet be horen mee te werken arm benoemingen van communisten in vaste raadscommis sies, als ze tenminste het advies van partij-bestuur opvolgen. DAT de zevende DC-6, die voor de K. L. M. arriveert, „Prinses Wilhelmina" zal heten. DAT het Int. Congres voor Orthopaedie en Traumatologie te Amsterdam zijn vol gende congres in Mei 1951 te Stockholm zal houden. DAT de Raad van Beroep v. Belasting zaken te Batavia als volgt werd sa gesteld: mr Oerip Kartodirdjo v prof. mr F. Prins, mr E. C. Bruins, prof. dr J. F. Haccou en J. Bijl leden. Frankrijk weet van geen rust. Gis teren vonden hevige botsingen plaats tussen politie en stakers nabij i Operagebouw te Parijs. Triest beeld van een land, dat holt naar de af grond, als God het niet verhoedt. Dr Van Mook „Het eerste gekibbel in de kringen, die de regermgspoldtiek in Indië steunen, is reeds ontstaan", zo schrijft „Trouw". „Het gaat om dr Van Mook. De heer Van Mook .is naar Nederland gekomen en blijkbaar wensen invloed rijke kringen in de regering zijn aftre den. Andere aanhangers der regering zyn daartegen gekant. Waarom moet dr Van Mook weg? Van ons standpunt gezien zou dat dui delijk zijn. Wij hebben de regeringspo- litiek in zake Indië, waaronder het be leid van de heer Van Mook valt, steeds bestreden. Het is ook steeds duidelijk ge weest, dat de heer Van Mook persoon lijk een inzicht was toegedaan en een ambtelijk beleid voerde, dat met onze opvattingen radicaal in strijd was. Een veranderd regeringsbeleid en een vervanging van de heer Van Mook ie Maar waarom willen sommige anderen de vervanging van de heer Van Mook? Hier komt de tweespalt in het Indië- beleid aan het licht. Men zegt, dat het bestaande Indië- beleid wordt gecontinueerd. Het roer ie niet om! Waarom moet Van Mook dan verdwijnen, zo vragen de Tijd en de NRC. Waarom dan van paard te verwis selen midden in de stroom? Ja. Omdat ir handhaven nieuwen. Halfheid en tweespalt, dat is het wat hier weer aan de dag treedt. Een half heid, die tweespalt wekt. Een tweespalt, die noodzakelijk halfheid veroorzaakt. Van deze wisselwerking zullen wij in het toekomstige beleid in zake Indië naar wij vrezen, nog wel meer merken Eden ziet duidelijke verergering van internationale toestand George Marshall had graag wat bemoediging, maar geeft hem gelijk In het Britse parlement heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, verklaard, dat de communisten de macht Zuid-Oost Azië in handen willen ïen maar dat Engeland niet zal wijken. Wat de plannen voor een West-Europese Unie betreft, Bevin wilde geen koud stortbad toedienen, doch zij konden de critiek niet doorstaan. Zijn oonservatieve voorganger Eden hield een rede, die op de gehele wereld eerklank vond, toen hij zeide, dat de toestand slechter wordt en wees op de toegenomen spanning tussen de Sowj et- Unie en het Westen. Stormcentra zijn Voor-Indië en het Verre Oosten en de communisten dreigen dit gehele reusach tige gebied in handen te nemen, aldus Eden, die vroeg waarom mgn niet eerder versterkingen naar Malakka had gezon den. De aanval op Haiderabad noemde hij onomwonden „aggressie". Toen men minister Marshall te Wash ington vroeg naar Edens uitspraak over de slechte toestand, zeide hij met een grimlach: „De laatste 10 dagen zijn niet erg opwekkend geweest. Ik zou wel eens graag een beetje bemoediging willen heb ben." Toen men de vraag stelde, hoe groot de kans was. dat er op Oudejaars avond nog vrede zou zijn, zeide hy: „Wed den heeft nooit in mijn aard gelegen". Intussen heeft de Britse Labourfractie de herbewapeningsvoorstellen behandeld, Middenstanders vragen wetgeving in voor-oorlogse banen Prins Bernhard woonde het congres bQ. Het congres van de Ned. Middenstands bond, dat gisteren, zoals reeds in een deel onzer editie gemeld, in Haarlem werd ge opend en dat o.m. aandrong op voort varendheid bij de afschaffing van rant- soeneringsmaatregelen op het gebied der voedselvoorziening, werd gistermiddag bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard en minister van den Brink. De vergade ring nam een resolutie aan, waarin wezen wordt op de noodzaak van een zo danig belastingstelsel, dat de ontplooiing van het vrije initiatief in zaten niet door fiscale belemmeringen wordt geremd. De verwachting werd geuit, dat de midden standswetgeving zo spoedig mogelijk weer zal worden geleid „in de beproefde banen van de laatste voor-oorlogse jaren". ZATERDAG SLUITING BUITEN - GEW. ZITTING STATEN-GENERAAL. De Staten-Generaal komen Zaterdag a.s. 's middags om kwart voor drie in het gebouw der Tweede Kamer in Verenigde Vergadering bijeen voor de sluiting de buitengewone zitting-194& waarbij de linkervleugel felle oppositie voerde. De Britse bladen echter veroor delen deze voorstellen eenstemmig als volkomen onvoldoende. Een uitbreiding van het leger met 80.000 beschouwen zij als onbetekenend. De luchtmacht moet worden aangevat, menen zij. Min. Drees antwoordt Indische Nederlanders Minister Drees heeft in verband met de ongerustheid onder de Indische Ne derlanders over een onlangs door hem in de Kamer afgelegde verklaring een te legram gezonden aan de organisaties in Indië, welke hierop gewezen hebben. Hij noemde het hierin geenszins waar, dat hij de Indo-Europeanen als een soort tweede-rangs Nederlanders zou beschou wen. De regering, aldfus de heer Drees, is zich de betekenis van de band tus sen Europese en - Inddsohe Nederlanders ten volle bewust en hecht grote waarde aan zyn bestendiging. Zijn uitdrukking „Nederlanders, maar niet in de engere zin, waarvan ik zoeven sprak", had geen andere bedoeling dan die van opsomming van verschillende groepen. MOET LOONPLAFOND STUCA- DOORSBEDRIJF VERDWIJNEN? Een voorstel van de Haagse afdeling van de Ned. Stucadoorspatroons, om bij het hoofdbestuur er op aan te dringen, te proberen het loonpla-fond in het slu- cadoorsibedrijf te doen opheffen en te vens maatregelen te beramen dat de ta rieven gehandhaafd worden, werd aan genomen, inzoverre dat er van organisa- tiewege op het uitbetalen der tarieven moet worden toegezien, om ook op deze wijze de zwarte lonen te bestrijden. Een commissie zal een pensioenregeling voor stucadoorspatroons bestuderen, zo werd gisteren tijdens het congres, dat deze bond in Rotterdam hield, besloten. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Westelyke wind. In het bin neland iets kouder des nachts, overigens weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1