Jlteuiue £ri ii5rl)i(iTmtmnt Na tachtig dagen Berlijnse blokkade tiende Kremlin-conferentie Wist U WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel redactie: 20408; Adm 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal: ƒ130 per maand: 0-30 per week Negen en twintigste jaargang No. 7612 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tunhwsfidi te pheblevtn myo bert in tejjfjenspoet* Congres ex-politieke gevangenen Zie pag. 2 „Geen commentaar" uit Moskou en generaal Clay is nog steeds niet bezorgd Het was gisteren tachtig dagen geleden, dat het normale verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland door de maatregelen der Sowjets werd stopgezet. In deze tachtig dagen heeft de wereld met angst de gebeurtenissen in en rond de Duitse hoofdstad gadegeslagen- Men was op het ergste voorbereid. Het is niet gebeurd. Nog niet. En telkens is er weer een nieuwe verlichting van de heersende spanning. Gisteren was het de nieuwe bespreking tussen de drie Westerse afgezanten en de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, op het Kremlin te Moskou, dat 90 minuten duurde en dat evenals de negen voorgaande, strikt geheim was. Opnieuw kan slechts gegist worden, wat de heren hebben besproken, want ook thans zei Bedell Smith na afloop: Geen commentaar. Op de Britse ambassade hielden Ro berts, Bedell Smith en Chataignau, de, langzamerhand traditioneel geworden, na- Kremlin-besprekingen. En veelste maal verklaren de diverse respondenten, dat een overeenstemming over de kwestie-Berlijn werd bereikt. En in Berlijn gaan de grote en kleine ongeregeldheden voort. De (communisti sche) Socialistische (Eenheidspartij heeft bekend gemaakt niet te zullen deelnemen san de gemeenteraadsverkiezingen op 14 November a.s., omdat het besluit tot deze verkiezingen in de Britse sector genomen, hetgeen „onwettig" is. Op zijn wekelijkse persconferentie klaarde generaal Clay: „Ik maak mij niet erg bezorgd over de vraag, of de oorlog om de hoek staat.'" De Russen hebben ëén van de Ame rikaanse piloten, die gisteren uit de boven de Sowjetzone verongelukte, straalvlieg tuigen sprongen, aan de Amerikaanse autoriteiten uitgeleverd. De andere vlie ger, die eveneens het leven er afbracht, zou, volgens A.P., door de Russen n, Berlijn zijn gebracht, doch nog niet de Amerikaanse sector aangekomen zijn. Generaal Kotikof heeft bij de Britten geprotesteerd tegen de anti-i tische demonstraties van Donderdag j.l. in hun sector. Volgens een mededeling van Washing ton zijn momenteel 2500 transportvlieg tuigen voor de luchtbrug ingeschakeld. Tegen de veroordeling van de vijf jeug dige Berlijners (de jongste is zestien Franse Assemblee heeft vertrouwen in regering Maar generaal De Gaulle alleen in zichzelf De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 335 tegen 225 stemmen haar instemming betuigd met de nieuwe re gering van Henri Queuille. Deze stem ming in de Nat. Vergadering wordt als «en bevestiging van het vertrouwe de nieuwe regering beschouwd. Generaal De Gaulle is echter nog steeds vol vertrouwen in zichzelf. Giste ren zei hij, dat hij de vaste hoop koes tert spoedig geroepen te worden tot „eer. nationaal leiderschap, dat de grootheid van Frankrijk waardig is". Vandaag zou de generaal een manifest uitvaardigen, waarin hij het Franse volk verzoekt zijn stem op hem uit te brengen, zodra de ge legenheid zich voordoet. Zijn partij, de R.P.F., is een grote propaganda-acti< gonneif. De broer van de generaal, Pierre de Gaulle, burgemeester van Parijs, kwam in New York aan, waar hij klaarde, dat gen. De Gaulle bij de verkiezingen ongetwijfeld een grote meerderheid in de Assemblée zal krijgen. De prijsverhoging van het brood met 45 volgens de plannen van de rege- ring-Queuille, is gisteren ingegaan. TROPENAVONTUUR VAN A'DAMS PIEREMENT. Het A'Sams pierement, dat bij de laat ste feesten te Bandoeng groot succe; heeft gehad, is enkele dagen geleden al daar door brand ernstig beschadigd. DR BEEL TE BATAVIA AANGEKOMEN Dr Beel is hedenmorgen te Batavia aangekomen. OPPERSTE ISRAëLISCHE HOF KWAM NA 2000 JAAR WEER BIJEEN Het Opperste Israëlische Hof is ir plechtige zitting in Jeruzalem bijeenge komen, voor het eerst na 2000 jaar. De inwijdingsrede is uitgesproken door Mosje Sjertok, de president van het Op perste Hof. Felix Rosenblath hield eer korte toespraak in tegenwoordigheid var burgerlijke en militaire autoriteiten. De Zionistische Wereldorganisatie heeft krasse bewoordingen de bemiddeling v; Graaf Bernadofte in Palestina gelaakt. Nederlanders in Indië protesteren bij minister Drees Een aantal verenigingen en organisa ties te Batavia heeft in een telegram aan minister Drees verklaard, dat grote on gerustheid en verbittering onder tiendui zenden Indische Nederlanders is gewekt door zijn uitspraak in het parlement: „de Indo-Europeanen zijn Nederlanders, niet in die e •oëven sprak." Zy trekken hieruit de conclusie, dat de Indische Nederlanders, krachtens deze uitspraak, niet langer geacht worden tot de Nederlandse volksgemeenschap te be- SPOORWEG T.B.C.-COLLECTE OP 17 SEPTEMBER. Evenals verleden jaar, houdt de Spoor weg T.B.C.-vereniging op 17 Sept. het begin der staking in 1944 door middel van speldjesverkoop op de stations, een collecte. Opbrengst is voor T.B.C.-bestrij- ding onder het personeel en hun gezin Slagers waar muziek in zit Gisteren verscheen een groep ilagers uit Groenlo op de kermismarkt te Lichtenvoorde met een „pierement" om „op deze wijze nog iets te verdienen." Indachtig de rattenvanger van Hameien jaar) door de Sowjets, wegens het deel nemen aan de anti-communistische de monstraties tot de hoogste straf jaar dwangarbeid, hebben verschillende anti-eommunistische partijen en lichamen in een vergadering geprotesteerd. Op het congres van de Duitse sociaal democratische partij in Dusseldorp is dr Kurt Schumacher, die, zoals bekend, momenteel ziek is, herkozen als voorzit ter Minister Stikker naar Amerika vertrokken Voor besprekingen over communisme in het Verre Oosten. De minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, is heden voor een kort bezoek naar Washington vertrokken, orr besprekingen te voeren over de alge mene politieke verhoudingen en over d« ontwikkeling van het Verre Oosten. Fransman directeur Wereldhulp aan kinderen. De ervaren Franse econoom en deskun dige Manfred Simon, is benoemd tot waarnemend directeur van de Unac. De Noor Aake Ording, directeur van de Unac, trad, zoals bekend, onlangs af. Hunne Majesteiten de Koning en Koningin van Engeland in de staatsie koets. op weg naar de opening van het Parlement, die gisteren plaats vond TWEE BRABANTSE AARTSINBRE KERS EINDELIJK GEVAT. Twee Brabanders, die in zestien ver schillende dorpen inbraken pleegden, speciaal in vrijstaande boerderijen in de tijd dat de bewoners op het land werkten en weinig of geen sporen achterlieten, zyn eindelijk gearresteerd. Het zijn de 40-j. M. M. uit Breda en de 23-j. M. de B. uit St. Willebrord. Een inbraak te Le pelstraat. waar zy vorige week f 5100 buit maakten, is hun ongeluk geworden. Haiderabad morgen in de Veiligheidsraad De opmars nadert de hoofdstad Terwijl de Voor-Indische troepen van vyf verschillende zijden in opmars zijn naar de hoofdstad van Haiderabad en een colonne de nabij de hoofdstad gele gen garnizoensstad Secunderabad (Sikam- derabad) tot op 33 km genaderd moet zijn, zal de Veiligheidsraad mbrgenmid- dag 3 uur (volgens een ander bericht heden) het geschil tussen Haiderabad en Voor-Indië te Parijs in behandeling ne men. De minister van buitenlandse za ken van het bedreigde vorstendom, be vindt zich thans te Londen met het doel, zijn collega Bevin te spreken. Hierna zal hij naar Parijs vertrekken. Radioreportage van intocht in Den Haag Beide zenders, Hilversum I en II zullen gezamenlijk programma op 18 September 's middags de intocht Haag. ongeveer 3 tot reportage uitzenden i Koningin Juliana in Den Het communisme in Indië buiten de wet gesteld En zal krachtig worden bestreden De Ned. Indische Regering heeft in een officieel communiqué verklaard, dat „iedere communistische actie in strijd is met de openbare orde en valt onder de strafartikelen, welke de openbare orde beschermen." Dit geldt zowel voor persoonlijke handelingen, als voor deelnemers aan verenigin gen op communistische grondslag. Deze communistische werkzaamheid zal met alle wettige middelen worden bestreden. Er zal echter niet te kort worden gedaan aan de vrijheid van woord en geschrift zolang deze geen communistische ondergrond heeft en de grenzen van wettige en vreedzame handelingen niet worden overschre- Duidelijk is volgens de Regering gebleken, dat de communistische actie zich richt op omverwerping van het wettig gezag en dat zij uitgaande van Republikeins grondgebied on rust verwekt en geweld pleegt in niet-Republikeinse streken. Britse soldaten blijven drie maanden langer onder de wapenen Gespannen internationale toestand doet Engeland ernstige maatregelen nemen Groot-Brittannië zal rijn soldaten, die in de komende maanden gedemobiliseerd zouden worden, drie maanden langer onder de wapenen houden, met het oog op de gespannen internationale toestand van het ogenblik. Dit was de mededeling van Herbert Morrison, de pl.v. premier, gistermiddag aan het Britse parlement gedaan. Enige uren later werd dit belangrijke besluit aan de Britse troepen in Duitsland voorgelezen. Met een korte en voorzichtige troon rede, die slechts 56 seconden in beslag nam, had koning George, zoals reeds in een deel onzer editie gemeld tevo ren de speciale zitting van het parle ment geopend, die tien dagen zal duren bittere politieke strijd tussen de Labour-regering en de Conservatieve Party inluidt. In zijn uit 74 woorden be staande rede vroeg de koning -het parle ment de bevoegdheden van het Hoger huis te beperken en de wet op het parle- 1911 te herzien. Door deze wij ziging hoopt de Labour-regering de weg te effenen voor de nationalisatie van de ijzer- en staal-industrie, vóór de verkie zingen van 1950. Voor het begin van deze politieke ma- links hadden de parlements- blijkbaar niet veel belangstelling, toen de koning en de koningin bin nentraden waren slechts weinige zetels bezet. Op de weg van Buckingham Palace de parlementsgebouwen toonde het Britse volk een grote belangstelling. Doch 'hier ging het om „the King and Queen". Na de troonrede van de Koning, legde Herbert Morrison de verklaring af, die enigszins aan de dagen van 1939 herin nert. Behalve de maatregelen van het onder de wapenen houden der troepen, kondigde hij aan, dat de Britse strijd krachten aan het eind van dit jaar 80.000 man meer moeten zijn, dan, wanneer he oorspronkelijk programma was gevolgd. Weldra zal voor leger, vloot en lucht macht een speciale lichtingsactie worden ingezet en de uitrusting, in het bijzonder op het gebied van luchtverdediging en in- fanteriewapens, moet bespoedigd worden. Morrison zei, dat deze verklaring geen paniekstemming behoefde te veroorzaken, de regering had geen andere keuze dan deze voorzorgsmaatregelen te nemen. De productie van bepaalde schroef - loze) vliegtuigen wordt thans bijna ver dubbeld. Niet alleen in de eigen behoef ten zal moeten worden voorzien, maar ook in die van andere landen, o. a. die van de Westelijke Unie (Frankrijk, Bel gië, Luxemburg .en Nederland), welke van de Britse vliegtuigtypes gebruik ma- Tenslotte zei Morrison, dat Bevin vol gende week voor het parlement een overzicht zal geven over de toestand in de wereld. Deurensmijterij in Parijs Bij de rede van de Sowjet-vertegen- woordiger, Koelagenkof, in de 16-lan- den oommissie der V. N. voor de niet- zelfbesturende gebieden te Gènève is de Franse afgevaardigde weggelopen, terwijl hij de deur met een harde smak dicht wierp, toen de Rus hem toeriep, dat hij niet moest proberen, dezelfde methoden toe te passen, die hij als rech- in Indo-China had gebruikt. Even later liepen ook de Belg en de Brit weg en keerden pas terug, toen Koelagenkof zijn kruit verschoten had. De Chinese afgevaardigde onderbrak nog Koelagen- kofs rede en verzocht hem, eens een punt achter zijn woorden te zetten. De Fran- dreigen, dat zij volgend jaar niet aan de besprekingen zullen deelnemen, als de toon van de Rus niet verandert. Conferentie Grote Vier te Parijs over Ital. koloniën mislukt Zelfs over de onenigheid konden ze het niet eens worden De conferentie van vier grote mogend heden te Parijs over het lot der Italiaanse koloniën is mislukt, daar men het zelfs niet eens kon worden over de vorm der onenigheid, aldus Reuter. Gisteren waren ren er eindeloze vergaderingen en van nacht bleef men tot drie uur bijeen zon der 'n oplossing te vinden over de vraag, in welke vorm men de mislukking der conferentie aan de V. N. zou kunnen dedelen. Ook alle pogingen om notulen de conferentie op te stellen, bleven zonder resultaat. Nieuw geharrewar ver oorzaakte een telegram van de Australi sche regering, geadresseerd aan „de con ferentie van ministers van buitenlandse zaken te Parijs", daar Rusland wilde, dat het ails „onbestelbaar" zou worden terug gezonden. Het opmerkkeljjke was wel, dat des niettemin de Italiaanse koloniën zelf nog even ter spraken kwamen en de 3 Wes telijke landen, nog de illusie konden koesteren, dat men tot zaken zou ko- Daar Rusland het standpunt innam, dat de Italiaanse koloniën weer onder Italiaans mandaat zouden komen, herin nerde Frankrijk er aan, dat het ditzelfde reeds vroeger had voorgesteld, doch dat Rusland dit had afgewezen. Waarom zou men dan niet beginnen, met Somaliland alvast aan Italië toe te kennen, aldus Frankrijk. Rusland weigerde dit echter, het wilde of alles tegelijk aan Italië of niets. Tenslotte werden alle besprekingen ondersteboven gegooid toen Rusland Hulst haalt oude klokken uit museum Drie 17de eeuwse klokken, die in I te Hulst waren opgeborgen, w in verband met de moeilijkheden klokken te verkrijgen, weer in ere hersteld. oEén komt er in de toren van het ge- bevestigden de boeren inderhaast"demeentehuis de tweede wordt op ,,'s Lands koeien met een extra touw aan de markt-1 en ds MeInere derde opstand. voorstelde, de voormalige koloniën onder internationaal beheer te plaatsen. Natuur lijk ontbrak het niet aan beschuldigingen, dat Engeland en Ameriika bases wilden vestigen in Noord-Afrika. Een Ameri kaans plan om Engeland een mandaat te geven over een deel van Lybië mislukte. Vanmiddag zal er een laatste poging gedaan worden om het althans over de onenigheid eens te worden en dan zal wellicht het geharrewar der .vier grote mogendheden over dit onderwerp voor goed dood en begraven zijn, tot de alge mene vergadering van de V. N. het opgraaft. Naar de jonge Koningin Een deputatie van kinderen zal de jonge Vorstin de KINDERHULDE aanbieden. Doe je ook mee? Inlichtingen aan onze bureaux. Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten gisteren een particulier bezoek aan Camberwell in Engeland, waar zjj o.a. een onderwijsinstituut bezichtigden voor kinderen met verminderd gezichtsvermogen Prins Bernhard maakt een kleine rekensom VLEESBONNEN WEER VOOR 3 WEKEN GELDIG De vleesbonnen, die deze week worden aangewezen, zullen opnieuw drie weken geldig zijn. Men zal er rekening mee moeten houden, dat ook nu in vele ge vallen op deze bonnen gedurende de eer ste dagen niet kan worden gekocht, om dat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. ITALIË BREEKT BESPREKINGEN MET RUSSISCHE ZONE AF. Italië heeft plotseling zyn onderhan delingen over een nieuw handelsverdrag de Russische zone van Duitsland ge annuleerd. De Friese strijd en de slag bij Warns Zoals de laatste jaren geregeld gebeurt, wordt ook dit jaar op 26 September op het Rode Klif herdacht hoe in 1345 Hollands invasieleger onder leiding Graaf Willem IV een inval in het toen nog vrije Friesland poogde te onderne- smadelijk te worden verslagen door de Friese boeren en vissers bij Warns en het St. OdulphuSklooster te Stavoren. Graaf Willem IV sneuvelde hierbij. Thans zal men echter de klemtoon ook leggen op de hedendaagse Friese strijd. Er zijn plannen om het Rode Klif een Fries-nationale gedenkplaats te doen I worden. In zijn radio-herdenkingsrede voor de NIWIN „Wij moeten vóór alles dit wenk on baatzuchtig doen. Wij moeten naamloos dienen en niet voor elk geschenk een „dankje" willen ontvangen". Aldus sprak gisteravond Z. K. H. rains Bernhard in radiorede bij het tweejarig bestaan de NIWIN. „Dank zij de steun van U allen, particulieren en overheid, is het de NIWIN mogelijk geweest, 9% millioen gulden aan de verzorging van de troepen Indië te besteden. Negen en een half millioen is ongetwijfeld een groot bedrag, doch het betakent in twee jaar voor 200.000 mensen slechts 6Vz cent per dag man! Als U zich kunt voorstellen ;i Prins Bernhard hoeveel tijd en dus geld er voor nodig is. om met een frontgezelschap van buitenpost tot bui tenpost door de enorm uitgestrekte ge bieden te trekken, dan pas zal U het dui delijk worden, dat de NIWIN-gezelschap- pan niet zo vaak op elke post kunnen ko- als de mannen daarginds en wij hier wel zouden wensen. Thans is de derde Kerstpakkettenactie in volle gang. Voor de derde maal zal de NIWIN zorgen, dat ieder van de 200.000 mannen en vrouwen see in die dagen een pakket ontvan gen. En zij zullen dit pakket ontvangen Bevrijdingsvuur gaat door ons land Maandag wordt het bevrijdingsvuur, dat door Montgomery werd ontstoken en thans van Plymouth onderweg is naar Eindhoven via Normandië, door wiel renners en hardlopers naar Nijmegen overgebracht. Tot 5 Mei a.s. blijft het te Nijmegen branden, waarna het per estafette kaar Wageningen wordt overgebracht. Het ligt in de bedoeling om op de dag der bevrijding van Nijmegen aan de bur gerij wittebrood en corned beef uit tf reiken en men wil het tot een traditie maken, op 17 September de doden te denken met de uitvoering van het Requiem van Verdi door Toynkunst. VRUCHTBOMEN BLOEIEN VOOR DE TWEEDE MAAL. Door de natte zomer komt het by Bor- culo veel voor, dat vruchtbomen dit jaar voor de tweede keer in volle boei staan. Bij een kweker in Geesteren heeft een appelboom zelfs tweemaal een flinke vruchtdracht gegeven. d. Scheep- DAT de A'damse Raad vaart Vrijdag zal onderzoeken de „Amstelstroom" op 18 Juli nabij Lundy (Z.-Engeland) op de rotsen liep. DAT de Mechelse organist Flor Peeters ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in October tijdens een tournée door c land ook optreedt te Amsterdam en wa; schijnlijk ook te Leiden of Wassenaar. DAT i.v.m. de herdenking van de Slag bij Arnhem Vrijdag het verkeer over de Arnhemse Rijnbrug tussen 16.30 en 17.30 gestremd is. DAT de luit.-kolonels O. J. Siersma, C. T. Mathon en P. Gips en majoor Wyn- van de Nederlandse Gen. Staf als waarnemers de Am. legermanoeuvres ir Duitsland bijwonen. DAT het Hollandhuis aan de Kleerkoo- perstraat te Brussel is heropend. DAT Maastricht ter ere van de bekende R.K. schrijfster Marie Koenen, die in Januari a.s. 70 jaar wordt, een tentoon stelling van haar arbeid wil organiseren. DAT 120 ton bevroren rundvlees, die de brand te A'dam goed doorstonden, morgen in de distributie worden gebracht wegens gebrek aan koelruimte. DAT de naam der Oprechte Haarlemse Crt., die contrabande was geworden, voortaan verbonden zal zijn met de naam van het Haarlems Dagblad. DAT te Soest een kindje van 15 maan den der fam. G. een ketel kokend water over het lichaam trok en overleed. DAT de tot eerste dirigent van de Kon. Vlaamse Opera te Antwerpen benoemde Nederlander mr J. den Hertog van paalde zijde nogal onheus bejegend wordt, daar men liever die functie een Belg zag toevertrouwd. DAT de nieuwe Hongaarse gezant György Bölöni, de Hongaarse handels attaché Brodi en de heer Oberholser Ec. Zaken de Jaarbeurs te Utrecht be zochten. DAT commissaris De Quay ih Den Bosch een aantal Rode Kruis-onderschei- dingen uitreikte aan personen, die actief optraden bij de bevrijding van zijn pro- DAT minister Sassen door N. Schuur man wordt opgevolgd als Statenlid Brabant. DAT. volgens de N.R.C., er toch moedelijk een uitgave van de verzamelde werken van Couperus zal verschijnen, bestaande uit 15 dln van 800 blz. en een en ander door m.m.v. de Regering. DAT de president van Oost-Sumatra, dr Mansoer, bij een bezoek aan de Deven ter Landbouwschool de leerlingen op wekte tot het gaan naar Indië. DAT de grote bakkerijtentoonstelling, die in de beurs te Leeuwarden werd ge opend. talloze bezoekers trekt, daar men er alle producten verstrekt zonder bon. DAT de Regering overweegt het koste loze vervoer over de Schelde tussen Zeeuws-Vlaanderen en het overige Zee land af te schaffen, daar het te veel geld DAT bij de onthulling van een gedenk plaat in het clubhuis der Joodse Speel tuinver. te A'dam niet minder dan 100 kransen werden gelegd. DAT de 45 Engelse architecten na be zoeken aan Arnhem en Nijmegen morgen Maastricht in ogenschouw zullen nemen. DAT onze ambassadeur te Parijs, jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. eerst gisteren recipieerde t.g.v. de Inhul diging. evenals z'n ambtgenoot te Bo gota, mr Schuller tot Peursum. U, vam het gehele Nederlandse volk, en bewijs, dat men hen in Nederland niet vergeet, juist op de dagen, waarop de afstand het sterkst wordt gevoeld. Gaarne wil ik een beroep doen op Uw offervaardigheid oin ook deze actie tot succes te maken. Onze mannen daar ginds rekenen op dit traditioneel gewor den kerstpakket en de NIWIN rekent daarom op U." Belangrijk nieuws over de Benelux te verwachten Minister v. d. 'Brink sprak in het Jaarbeursgebouw Binnenkort zullen zeer belangrijke mededelingen kunnen worden verstrekt door de Nederlandse regering, waar zal blijken, dat het haar volle ernst met het streven naar verwerkelijking van de Benelux. Dit zeide minister Van den Brink gisteren tijdens de Benelux- dag op de Utrechtse Jaarbeurs. In zijn rede zeide hij voorts, dat de economische het einddoel blijft. Men n e eerste plaats letten op de belangen het eigen land. doch op die drie landen gezamenlijk, of. w er is, op de samenwerking Westeuropese landen, waarvoor de Bene lux tot voorbeeld kan strekken. Niet al leen de regeringen moeten de ui bereiden; vooral het bedrijfsleven moet dit doen. Er waren tal van autoriteiten uit de drie landen bijeen. Men besteedde vooral de aandacht aan de Belgische afdelingen en men werd door het Jaarbeursbestuur en de Commissaris der Koningin ont vangen. Tijdens het noenmaal sprak minister Van den Brink zijn rede uit welke* werd gevolgd door soortgelijke toespraken van de Belgische ambassadeur, Z. Exc. L. C. Nemry eh de secretaris-generaal van de douane-unie, dr E. J. E. M. H. Jaspar. Dr Evatt ontmoette ministers Drees en Stikker Dr Herbert V. Evatt, de Australische minister van Buitenl. Zaken, die gister middag op Schiphol aankwam, had he denmorgen een onderhoud met minister Drees en zou daarna minister Stikker bezoeken. Vanmiddag zou hij aanzitten aan een lunch, die werd aangeboden door de Australische gezant in Den Haag, de heer F. Keith Officer, waarna hij eer tocht door de omgeving zou maken. Van avond wordt hem ten huize van de ge zant een diner aangeboden. Ons Vorstenhuis grof beledigd .X'Europe" schrijft baarlijke onzin ovei de kroningsfeesten De Nederlandse gezant te Rome, graaf Van Bylandt. heeft bij de Italiaanse rege ring een officieel protest ingediend we gens een in het weekblad ,.1'Europe' verschenen artikel van Nicola Adelfi over de kroningsfeesten in Nederland, dat de „Volkskrant" kenschetst als gemelijke, smerige en leugenachtige onzin. Zij haalt uit dat fraais de volgende fragmenten „Zever, dagen lang hebben de Neder landers stromen Bols gedronken. Zij la gen dronken op straat. Zy aten als wilden, staande aan karretjes vol lek kernijen Voorts wordt Prinses Wilhelcsina be schreven als „de rijkste vrouw reld, die rijke pompeuze feesten geëist had om een streep te zetten achter de treurige tijd van oorlog en bezetting", terwijl van Koningin Juliana werd ge schreven, dat ,.zij een treurige jeugd had gehad en dat Prins Bernhard haar tot wat zij nu is: een vrouw, die haar gen weg weet te gaan en niet bang is tegen haar moeder in opstand te komen' De spaarzin Dezer dagen heeft minister Lieftinck ter gelegenheid van de opening der ten toonstelling van Britse overheidsvoorlich ting een en ander opgemerkt over het sparen in Nederland. De minister be de spaarzin te onzent in het voetspoor Engeland te gaan en een spaarcam- pagne te voeren op dezelfde wijze als daar te lande het geval is geweest. Het Nederlandse volk is minder gevoelig voor beroep op medewerking aan de spaar- campagne op grond van bevordering van lands belang dan het Britse. Hier moeten andere leuzen gelanceerd, andere wegen bewandeld worden. Bij de Nederlandse bevolking moet de overtui- gevestigd worden, dat beoefening de spaarzin nuttig is voor het eigen jjelang en men er voor de toekomst iets ee kan bereiken. Tot dusver is hier te lande nog wei nig gedaan voor de bevordering van de spaarzin. Er is reeds enige tijd geleden Nationale Spaarraad in het leven geroepen, die tot taak heeft, het Neder landse volk tot sparen aan te moedigen, tot dusver is er nog geen enkel advies van deze zijde gepubliceerd. De minister betoogde, dat zorgvuldige overweging van de plannen noodzake- zodat we maar zullen afwachten, er van de zijde van de Nat. Spaar raad zal komen. Belangrijk is echter wel de medede ling van de minister, dat het in de be doeling ligt, van de bestaande spaarin- stellingen bij de uitvoering der spaar- campagne gebruik te maken. Naar het ons echter voorkomt, zal het ïer nuttig zyn, als de Nat. Spaarraad et een rapport komt, waarin besproken wordt de vraag, welke oorzaken hebben geleid tot het minder sparen door het Nederlandse volk. In zyn rede merkte de ster op, dat er gelukkig tekenen ge noeg zijn, die erop wijzen, dat het volk zijn spaargewoonte getrouw is gebleven. Op grote schaal vertrouwt het Neder landse publiek zyn spaarpenningen toe aan levensverzekeringmaatschappijen, spaarkassen en andere spaarinstellingen. Het aantal inleggers bij de spaarbanken neemt toe. Volgens de min. van Finan- bestaat er een behoorlijke onder grond voor een doelbewuste bevordering van het sparen. (Voor vervolg -te Pag. 3) Koningin Juliana bezocht Engelse blindenschool Tijdens particulier bezoek van zeven nar aan Londen H.M. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben gisteren onverwacht een particulier en onofficieel bezoek ge bracht aan Londen. Zij heeft eerst enkele inkopen gedaan; in de overvolle straten werd Zij niet herkend. Vervolgens bracht Zij een bezoek van meer dan een uur de John Ruskin-school voor gedeel telijk blinde kindereu en toonde diep gaande belangstelling voor de moderne middelen en methodes, die op deze school gebruik zijn. Een woordvoerder van de Londense gemeenteraad, die de lei ding van de school heeft, zeide dat het geziene grote indruk maakte op H. M. Zy arriveerde omstreeks 11 uur te Londen in een Dakota, bestuurd door Z.K.H. Prins Bernhard zelf en logeerde n Hotel Claridges. Omstreeks zes uur ertrokken zij van Northolt. Slechts en- kejp hoge functionarissen wisten van het bezoek af. HAD BENESJ KUNNEN VLUCHTENT Een Tsjech, die na het overnemen van de macht door de*communisten uit Tsje- choslowakije naar Parijs is gevlucht heeft verklaard, dat door een illegale organisatie tweemaal contact was opge nomen met Benesj, om hem te bewegen het land te verlaten. Dit gebeurdè in Maart en April, dus toen Benesj nog pre- De Australische minister en U.N.O. gedelegeerde, dr Herbert Evatt, land de gisteren op Schiphol. Vóór hU naar de U.N.O.-vergadering in Parijs gaat, zou hU een onderhoud hebben met de ministers Drees en Stikker IS CHURCHILL BANG VOOR CONCURRENTIE. Volgens de „France Soir" heeft Winston Churchill tijdens zijn bezoek aan de Her tog van Windsor te Cannes aan de ex- koning van Engeland verzocht, op t# houden met het publiceren van zijn mé moires. Vorig jaar plaatste het Amerik. weekblad „Life" een serie artikelen van de Hertog over zijn leven tot het eind# van de eerste Wereldoorlog. WEERBERICHT Overdag droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilk Gedurende de avond en nacht zwaar be wolkt met enkele buien en vooral langs de kust tydelyk krachtig naar Noorde lijke richtingen draaiende wind. Morgei» overdag enkele overdrijvende wolken velden. Droog weer en afnemende wind. Iets kouder dan vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 16 Sept: zon op 6.15, onder 18.53 uur; maan op 16.47, onder 340 «m#. 17 Sept. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1