De bouw van 120 montagewoningen ondervond heel wat critiek Leidens raad besloot er noodgedwongen toe KUNST. EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 EEN OGENBLIK VERWIJLEN... Voordat de Raad gisteren met zijn werkzaamheden begon, wilde de voorzit ter, burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot, een ogenblik verwijlen bij de voot onze natie zo belangrijke gebeurtenissen van 4 en 6 September, de aanvaarding van de regering door H.M. Kon. Juliana en Haar inhuldiging. De langdurige en zegenrijke regeringsperiode van Kon. Wilhelmina werd afgesloten, een nieuu) tijdperk onder een nieuwe Vorstin aan gevangen, een tijdperk met grote pro blemen van nationale aard en waarin de internationale verhoudingen zullen 1 ten worden geconsolideerd, of waarin deze tot catastrophen van ongekende aard zullen leiden. Veel, zeer veel zal van de jonge Vorstin worden geëist. Ons volk schaart zich evenwel met vertrouwen rondom Haar troon. Nog zijn wij vervuld van de woor den, door Haar gesproken bij Haar in huldiging. Woorden, zo rechtstreeks uit het hart geweld en blijk gevende van zc hoge opvatting van Haar taak, getui gende van zo groote liefde voor land er volk. Met grote ontroering heeft ons volk dan ook uiting gegeven aan zijn innige dankbaarheid voor de Gave Gods, welke het in het Huis van Oranje heeft ontvan gen en van zijn innige aanhankelijkheid aan Kon. Juliana. Haar beroep op ons volk is niet tever geefs gedaan. Het Nederlandse volk U bezield door de wens, om Kon. Juliana te steunen en met Haar aan de belangen van land en volk te werken. Ook de Raad van Leiden. Spr eindigde met he\ afsmeken ban de zegen van de Aller hoogste voor Kon. Juliana en Haar fami lie. ,JDat zij lang moge worden gespaard tot heil van Nederland". Burgemeester Van Kinschot deelde vervolgens mede, dat deze raadszitting te ongeveer hall zes zou worden beëindigd. De eventueel resterende punten zouden dan worden verschoven tot de buitenge wone raadszitting, die Maandag 20 Sept. wordt gehouden i.v.m. de aflezing van de grondwetsherziening. Maandag 20 Sept. is tevens de dag van het zilveren huwe lijksfeest van de burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. De voorzitter maakte bekend, dat de heer L. Robbers (Prot.- Chr.) heeft bedankt als lid van de Raad (zulks wegens vertrek naar Utrecht). 120 MONTAGEWONINGEN Het was reeds van te voren duidelijk, dat het voorstel tot het bouwen van 120 monta gewoningen ten Zuid-Westen van de Lage Morsweg de hoofdmoot van deze Sept iberschotel van de Raad zou woi den. B. en W. stelden voor de bouw e van ondershands op te dragen aan d N.V Montagebouw Houtindustrie i.i (systeem Pont) te Amersfoort, alsmede ten behoeve van de straataanleg ira deze bouw f 154.250 beschikbaar te stel len. De heer LOMBERT (K.V.P.), die de rij van sprekers opende, kon het voorstel niet toejuichen. Vooral het ontbreken een aparte keuken zat spr hoog. Het voeren van een zgn. woonkeuken moge op het platteland gewaardeerd worden, in de steden voelt men er niet veel voor. Bovendien gaat bij deze bouw veel ruimte in de bovenverdieping verloren. Dat Kan architectonisch ook niet goed anders. Spr meende, dat men tot deze bouw niet moet overgaan, voordat er ervaring mee is op gedaan. Bij deze montagebouw wordt meer hout gebruikt dan bij normale bouw. Ook worden schuine daken gebe zigd. In vroegere bouwplannen mocht dat niet. Of er een kostenbesparing plaats vindt, betwijfelde spr sterk. Er zijn nog verschillende kleinere bezwaren. Het enige voordeel, dat er tegenover staat, is: er wordt gebouwd en in kortere tijd. Afwijzing van het voorstel is, gezien de grote woningnood, dan ook onverant woordelijk. Bij het bouwen wordt veel te weinig rekening gehouden met»de grote gezin nen. De minister wil dat wel doen, maai de lagere instanties houden zich in dezen niet aan de wensen van de hoogste chef. In een breed betoog protesteerde spr hiertegen. Grote instemming vond het voorstel bij mevr. BRAGGAAR—DE DOES (P. d. A.): 120 jonge gezinnen krijgen eigen woning en tal van andere gezin nen worden bevrijd van inwoning. Spr had ook wel bezwaren tegen deze bouw, voornamelijk tegen de woonkamer-keu ken. maar dat is geen grief tegenover B. en W. Die juichen dit systeem ook niet toe. Tenslotte deed spr enkele suggesties t.a.v. de keuken en een wasgelegenheid. Spr vroeg hoe hoog de huur zal zijn. Aarzelend en schoorvoetend slechts wilde de heer VAN ITERSON (Prot.- Chr.) met dit voorstel meegaan. Elke montagewoning immers is surrogaat, hoewel moet worden toegegeven, dat dit systeem het beste is, dat ooit op de markt is gebracht. Het is echter een stap terug, vooral wan de woon kamer-keuken betreft. Wederopbouw verkondigt steeds, dat we vooruitgaan, maar insiders weten beter: Verlaging van het woningpeil en duurder! Traditionele bouw is veel soli der enz. en tooh goedkoper. Wederop bouw staat toe, dat de kubiekprijs van de traditionele bouw ƒ35 kan bedragen (volgens de nieuwe voorschriften is zelfs 32.50 gedicteerd) en dat montagebouw 37.50 per m3 mag kosten. Maar deze ilecht ingedeelde montagewoningen, groot 260 m3, gaan 12.000 per stuk kos ten, ergo ƒ46 per m3. Zeer vreemd! Een goede woning moet goedkoper worden en de minder solide woning mag stuk ken hoger komen. En dit wordt getole reerd, omdat volgens Wederopbouw de buizen vlugger gebouwd kunnen worden. Bovendien: bij norméle bouw moet worden bezuinigd op hout, maar mon tagewoningen worden bevoorrecht met houten balklagen en vloeren, ja zelfs de keuken en gangvloeren worden van hout gemaakt Spr. betwijfelde ook ten zeerste, of hier van tijdsbesparing sprake is. Die zou alleen te verkrijgen zijn door be voorrechting: 1. door voorrang te ver lenen aan deze bouw om welke duistere reden dan ook; 2. Coor het mogen ge bruiken van houten balklagen en vloe ren. Verlos ons van de theoretici en ver strek ons practici aldus spr. Door logi scher werken zou de prijs zeker niet hoger dan 35 komen althans geen 46, en de duur van het bouwen zou niet langer zijn. Spr. wees verder op het eentonige in de architectuur bij montagebouw, een massasohepping. Waarom zijn de huizen spoediger klaar? Omdat Wederopbouw sen prae aan deze firma geeft voor ma teriaal en gunning. Maar wie de fabriek bekijkt, vraagt zich af, waarom zo'n def tige staf als van Wederopbouw zich er voor interesseert, om een werkplaats van derden, voor het grootste deel gedreven met handkracht, te verheffen tot een fabriek voor een bouwproduct. Wat spr. ook zeer hinderlijk aandeed, was, dat de bouwmaatschappij ons haar eigen architect op het dak schuift. Een werk van 1V4 millioen gulden laten uit voeren en de uitvoerder is tegelijk direc tie: twee tegenstrijdige belangen in één hand! Wederopbouw experimenteert en dic teert en wjj worden gedwongen te vol gen. Wat het zwaarst is moet echter het zwaarst wegen. Er moet gebouwd wor den en daarom moeten wij deze mindere kwaliteit woningen voor een veel te hoge prijs wel aanvaarden, maar aarzelend en schoorvoetend. De heer VAN WELZEN (Comm.) te gen de heer Lombert: Als men Weder opbouw becritiseert, becritiseert men ook de regering. Daarom is deze critiek ver nietigend te noemen. Hoe komt een der gelijk bedrijf aan een prae? Iets derge lijks ziet men ook elders, bijv. bij de grote trusts. Deze tendenz vervulde spr. met zorg. Maar het toekomstige geluk van 120 jonge gezinnen mag niet aan deze kwestie worden opgeofferd en daar om zal sprekers fractie vóór stemmen. De heer FROHWEIN (V.VJD.): Wan neer zijn deze huizen kant en klaar om te kunnen worden betrokken? Een warm voorstander van het voor stel toonde zich de heer SCHüLLER (P. vxLA.). De heer Lombert heeft gezegd: eerst ervaring. Maar dat is heel gevaar lijk in deze tijd van woningnood. Grotere woningen voor grotere gezinnen zijn niet mogelijk. (De heer Lombert zegt van wel en de voorz. hamert dit spel-van-nietes- welles-af). Alle montagebouw is volgens de heer Schüller geen surrogaat. Ook spr. had bezwaar tegen de woonkeuken, maar er zijn meer dergelijke woningen te Leiden (namelijk van „Ons Doel") en ze bevallen nogal. De heer HENDRIKS (Prot.-Chr.) maakte de loutere opmerking, dat het voorstel de volkomen instemming van de commissie van fabricage had. Het speet weth. JONGELEEN (P.vA A.), dat de heer Hendriks deze opmer king maakte. Spr. had dat zelf graag willen doen. Spr. was overigens teleur gesteld over dit debat en had gemeend, dat de raad iets meer gezegd zou hebben. Een debat over de woningnood schuwt spr. allerminst. Het gaat spr. ook niet naar zijn zin, ook wat' de woningen grotere gezinnen betreft niet, mas heer Lombert overdrijft: 7 van de te Leiden te bouwen woningen is bestemd voor grote gezinnen. Spr. acht dit wel nog te weinig en zal trachten het percentage op te voeren. Spr. is geen voorstander van de montagebouw en voelt de bezwaren ook aan. De sugges ties, die mevr. Braggaar deed. kunnen echter niet worden uitgevoerd. De huur wordt gebaseerd op die van soortgelijke woningen in 1940, verhoogd met 10 Spr. begreep niet, dat de heer Van Iterson slechts aarzelend en schoorvoe tend kon voorstemmen. Dit raadslid mers heeft steeds gezegd: bouw, bouw! De suggestie, dat deze fa bevoordeeld is, wees spr. sterk van de hand. De eerste kosten van een dergelijke onderneming zijn ontzettend hoog. Andere montage' woningen komen nog duurder. Spreker hoopte niet, dat de raad zou denken, dat hij aandelen m de fabriek heeft. Wel heeft spreker groot vertrouwen in dit systeem. Het is nog niet te zeggen, wan neer de woningen klaar zullen zijn, maar er wordt de meeste spoed achter gezet Bij de replieken wees de heer Van Iterson er nog op, dat andere gemeenten niet aan montagewoningen behoeven te beginnen, omdat men daar elk jaar wel aan het kwantum toe komt, in tegenstel ling tot Leiden. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte z.h.s. aanvaard. BENOEMINGEN De raad benoemde: tot tijdelijke lerar(es) aan het gym nasium in de klassieke talen en de oude geschiedenis: P. H. L. Eggermont; wis kunde: W L. Langenberg; Frans: mej. M. N. Baarslag: tot lerar(es) aan de h.b.s. met 5-jarige cursus in Engels: mevr. J E. Wissen- burg-Ravesteyn; wiskunde en mechanica: ir J. B. Grandjean; Nederlands (tijdelijk): B M. Noach; tot lerar(es) aan de h.b.s. voor meis jes in muziek: mej. S. Kruyt; Engels: mej. H. van Laar; plant- en dierkunde (tij delijk): mej. M. L. W. Baron; Duits (tijdelijk): dr A. J. M Bus. De verdeling van de raad in secties vond plaats. Aan de heer F. A. Schilt- huizen Sr werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand, aan de heer T. L. Groenendijk als onder wijzer aan de opleidingsschool voor gymnasium en h.b.s. aan de Kernstraat. Het hoofd van de o.l. school aan de Medusastraat, de heer J. G. A. van Sluijs, werd gesteld aan het hoofd van de opl. school voor u.l.o. Langebrug A en mej. E. E. K. Scholz. onderwijzeres aan de opl. school Kernstraat, werd overge plaatst naar de opl. school Cronestein- kade. HAMERPVNTEN De volgende voorstellen passeerden zonder of met geringe discussie de hamer: het beschikbaarstellen van f 10.000 voor de centrale verwarming van enige schoolgebouwen en het politie bureau; het verhogen met f6000 van het crediet voor de verbouwing en restau ratie van de Stadstimmerwerf (de heer VAN ITERSON (Prot. Chr.) was ver heugd, dat dit punt nogmaals op de agenda prijkte, en wel omdat thans spre kers opmerking inzake rijksbijdrage wo- ninverbetering en -splitsing juist was ge bleken, waardoor f3600 werd bespaard); het bepalen, dat de herziening van het uitbreidingsplan Roodenburgerpolder wordt voorbereid (na een technische op merking van de heer HENDRIKS, (Prot. Chr.); het verlenen van een bijdrage van maximaal f 829 voor de restauratie van het pand Herengracht 82 aan de ver. „Hendrick de Keyser"; het beschikbaar stellen van f5000 voor de verbetering van de speeltuin „Westerkwartier" aan de Ten Katestraat; het aangaan van een overeenkomst met de provincie inzake grondruiling nabij de Zoeterwoudse weg ten behoeve van het maken van een aan sluiting van het verlengde van de Lam- menschansweg aan de aan te leggen provinciale weg LammebrugVoorscho ten (de provincie betaalt aan de ge meente een toegift van f 1444.50)de aankoop van vier percelen Weverstraat van de heer P. J. van der Kley en gele gen in het ontwerp-saneringsplan Waard- grachtle Looierstraat (kosten f 1000) het wijzigen van diverse begrotingen; het aangaan van kasgeldleningen; het be sluit, om bezwaren bij Ged. Staten in t« dienen tegen de aan Leiden opgelegde aanslag in de grondbelasting 1948 i.v.m. de gebouwen van „Rhijngeest"; het ver lengen van de overeenkomst met de N.V. „Gekro" te Rotterdam inzake de des tructie van afgekeurd vlees en vee. Het voorstel betreffende het wijzigen van de met de gemeente Wassenaar aan gegane overeenkomst inzake de aanslui ting van die gemeente bij de keurings dienst van vee en vlees van Leiden (ver hoging der bijdrage van f 2000 tot f 5000) ontlokte dr KEY (P. v. d. A.) de opmer king, dat deze sprong wel wat groot was. Heeft Leiden de voorafgaande jaren dan nadeel geleden? Kan deze kwestie niet beter per inwoner worden geregeld? Na toelichting door WETH. VAN DER KWAAK (Prot. Chr.) werd conform het voorstel van B. en W. besloten. ONDER WIJSKWESTIES EN ACCOUNTANTS DIENST B. en W. stelden voor, f 1900 te votere: voor de verdere inrichting van de afde ling voorbereidend lager onderwijs van de Montessorischool aan het Schutters veld. De heer Woudstra (Prot.-Chr.) maakte naar aanleiding hiervan een op merking en schetste de positie van het bijzonder kleuteronderwijs in de ge meente als zeer zorgwekkend, er bij de wethouder nogmaals op aandringend, deze zaak energiek aan te pakken en eer eind aan de onhoudbare toestand te ma ken. Weth. Van Schaik (PvdA) ant woordde, dat B. en W. in deze diligent zijn en dat alles gedaan wordt, wat er gedaan kan worden, om verbetering aan te brengen. Langere discussie" vergde het voorstel, om f 1000 beschikbaar te stellen voor het bevorderen van het onderzoeken op be roepskeuze van leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen. De heer W o u d s t r a achtte de post van f 1000 niet voldoende gemotiveerd, maar wilde toch zijn stem niet onthouden. De heer D. J. van D ij k (PvdA) vond het een groot voorrecht, dat dit werk in Leiden kan gaan gebeuren. De heer K (Prot.-Chr.) besprak enkele aspecten, vooral i.v.m. de leeftijd en de heer Knuttel (Comm.) meende een ondui delijkheid in de redactie te hebben ge constateerd. De heer Knetsch (Prot.- Chr.): Zal deze eerste stap niet moeten worden gevolgd door een groot aantal andere stappen? Er zal een vrij grote dienst nodig zijn en spr zag in dit ver band liever een rijksdienst. De heer V o s (VVD) wees erop, dat hier alleen maai sprake kan zijn van een begin. De defini tieve uitwerking moet later plaats vin den. Maar dit begin juichte spr toe. Dit onderwerp heeft mij, aldus weth. Van Schaik, bij de beantwoording, al lang bezig gehouden. De beroepskeuze moest juist worden geleid en op de juiste leeftijd plaats hebben. Daartoe moeten ook de onderwijskrachten enigermate worden opgeleid. Deze kunnen niet alleen op hun intuïtie afgaan. Prof. Cho rus zal hierin de leiding hebben. Het is de eerste stap op de weg. we moeten zien hoe het vervolg moet zijn. Het voorstel werd conform aanvaard. Het vaststellen van de verordening be treffende de gemeentelijke accountants dienst had wat voeten in de aarde, door dat verschillende amendementen waren ingediend, t.w. door de heren Stolp, Vos, Wilmer en Woudstra. Deze amendemen ten werden óf door B. en W. overge nomen óf door de indieners ingetrokken na redactiewijzigingen of toezeggingen De heer L. Robbers bedankte als raadslid J. Th. Balkestein in xljn plaats. De heer L Robbers, die zitting had jor de Prot.-Chr. fractie heeft bedankt als lid van de gemeenteraad van Leiden, zulks wegens vertrek naar Utrecht. Hij is daar namelijk benoemd in een functie in het verzekeringsvak. In zijn plaats komt de heer J. Th. Balkestein, die in Mei j.l. zijn zetel afstond aan de heer G. Hordyk, als raadslid terug, zodat de mid denstand thans in deze fractie weer ver tegenwoordigd is. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden zal Woens dag 15 September a. s. geen spreekuur houden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: 9 Sept. S. Verdegaal, garagehouder, Schoolstraat, Noordwijker- •hout. R.-C. mr W. Th. D. A. van Eek. Cur. mr J. T. Sprik, Leiden. Ds Poerbowijogo van Djokja sprak in de Geref. Herengrachtkerk Kerkelijk leven op Midden-Java herneemt allengs z'n normale loop Gisteravond werd in de Herengracht kerk van de Geref. Kerk te dezer stede een Zendingsvergadering gehouden. In de „Leidsche Kerkbode" van Vrijdag 10 September heeft ds H. A. Wiiersimga deze vergadering warm in de belangstelling van de mensen der Kerkelijke Gemeente aanbevolen. Hierbij gebruikte hij de woorden: „Unieke gelegenheid". Wie gis teravond in de Herengrachtkerk is ge weest, moet zeggen, dat ds Wiersinga zich geen overdreven voorstelling van deze avond heeft gevormd. Ds Poerbowijogo, die in verband met zijn bezoek aan de Wereldraad van Ker ken te Amsterdam enige weken in ons land vertoeft en hier en daar spreek- 8 door B. en W., waarna aanneming van het concept volgde. Het prae-advies op het voorstel-Lom- bert en op het adres van de woning bouwvereniging „Eensgezindheid", inzake het bebouwen van het terrein van de vm. Leidse Katoenznaatschappij aan de Herengracht, werd met: enkele andere punten tot a.s. Maandag aangehouden. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Oyen (KVP) naar de nieuwe salaris- regeling van het gemeentepersoneel. Weth. Menken (KVP) antwoordde, dat deze in de raadszitting van October hangig zal worden gemaakt. Maatschappij van Letterkunde De Maatschappij van Nederlandse Let terkunde is in de Leidse Academie in bui tengewone vergadering bijeen geweest om met een drietal lezingen een terugblik te werpen op haar arbeidsveld in de periode an de regering van Koningin Wilhel- De voorzitter, mr P. J. Idenburg, open de met een welkomstwoord tot de secr.- gen. van het dep. v. O., K. en W., de rec- tor-magnificus van de Leidse Universi teit, de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. v. Kinschot, benevens het laatst be noemde erelid, de dichter A. Roland Holst. Prof. dr N. A. Donkersloot uit A'dam gaf een overzicht van de ontwikkeling der letterkunde gedurende de laatste halve eeuw en als tekenen van de huidige letterkunde vroeg spr. aandacht voor het nauwere contact met de aanverwante Vlaamse en Zuid-Afrikaanse taalgebie den. De letterkunde heeft in de afgelopen halve eeuw veel schoons tot stand ge bracht en rechtvaardigt thans de ver wachting op een bloeiende toekomst. Prof. dr C. B. van Haeringen uit Utrecht gaf een overzicht van de ontwik keling der Nederlandse taalwetenschap, waarin hij speciaal de nadruk legde op de langzamerhand gegroeide levendige be langstelling voor de dialecten, hierbij de spellingstrijd aanhalend, Prof. dr J. M. Romein uit A'dam sprak over een halve eeuw geschiedbeoefening, welke eerst georiënteerd was op Fruin, later op Huizinga. De beoefening der ge schiedkunde heeft grote wijzigingen on dergaan, er was expansie door bijtrek king van economie, politiek, sociologie, cultuurgeschiedenis etc. Het aantal his torici is sterk gegroeid. Bij K. en O. ging hei doek open Vorstelijke emigranten K. en O. begon gisteravond het toneel seizoen met een opvoering voor de hou ders van groene kaarten van „Vorstelijke Emigranten", geschreven door Jacques Devail, uitstekend vertaald door Ank van der Moer en ten tonele -gebracht d-oor het gezelschap „Comedda", dat hiermede voor K. en O. zijn eerste opvoering gaf. Het thema: „Russen in ballingschap", is niet nieuw. We kennen ze in verschillen de Europese hoofdsteden, maar dit stuk van Deval is een van de beste stukken over dit onderwerp, 't Is een stuk met de klassieke humor een lach en een traan Deze loggen echter dikwijls vlak naast elkaar en zijn soms zelfs niet te schei den, zodat dit het spelen lastig maakt Ank van der Moer en Han Beutz van den Berg hebben door hun spel, dat volko men harmonisch was, deze moeilijkheid overwonnen. Wat ons bij deze opvoering opviel, was de harmonie van het geheel De uitstekende, knappe, straffe regie van Johan Meester, die er uithaalde, wat er in zat en dit toch steeds deed zonder er „te veel" uit te willen halen. Hoewel we tegen sommige passages be zwaar -hebben, kunnen we van het geheel niet anders zeggen dan: een uitstekende opvoering van een geestig stuk, waar doorheen tooh telkens gehoord wordt het droeve lied der baltóngen, die steeds de stem van Rusland horen. We wensen K. en O met deze inzet ge luk en we hopen, met de heer De Wilde, dat de houders van groene kaarten, ook door deze opvoering goede propagandis ten zullen worden. B. Congres Ex-Pol. Gevangenen heden in Leiden begonnen Vanavond herdenkingsdienst in de Pieterskerk Vandaag, morgen, overmorgen en Vrij dag wordt in onze stad het congres ge houden van de Ned. Ver. van Ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Vanmorgen om half elf werden de congressisten in de Stadsgehoorzaal ont vangen. Handen werden geschud en er varingen en belevenissen uitgewisseld. Hedemiddag om drie uur werd het congres officieel geopend, terwijl o uur de ontvangst door het college B. en W. plaats vindt, waarna om 6 de stille tocht langs het voorlopig nument aan de Steenstraat begint. Wij herinneren nog even aan de herdenkings dienst, hedenavond in de Pieterskerk, waarin hoopt voor te gaan dr K. H. E. Gravemeijer van Den Haag. Aanvang 8 De congressisten betuigden hun grote erkentelijkheid voor de wijze, waarop Leiden logies ter beschikking heeft ge steld. Een recordstaat van dienst Toen de kantonrechter gisteren de Leidse opkoper H. K. Ph. v. d. R. strengelijk vroeg, waarom hij, verd., geen doorlopend register van goederen had aangelegd, verklaarde deze sleutelstad bewoner verbaasd, dat hij nog nooit zo'n ding had gehad. Dat was toch niet nodig, meende hij? Op des rechters vraag, hoe lang hij zijn beroep al uitoefende, ant woordde de man met evenveel onschuld: „Van mijn geboorte af." Hetgeen de rech ter wel wat lang vond. Het O.M. ver klaarde hierop met vlakke stem. dat dit een ernstige overtreding was, daar 'smans in gebreke blijven het opsporen van diefstallen ten zeerste bemoeilijkte. De eis was dienovereenkomstig 50 boete of 25 dagen hechtenis. De uitspraak was ƒ20 of 8 dagen. LEIDSE REDDINGSBRIGADE VIERT 13-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van haar 13-jarig be staan organiseert de Leidse Reddings Brigade op 23 September te 8 uur ir Overdekte" grote wedstrijden en demon straties, waaraan verschillende reddings ploegen deelnemen. beurten vervult, is rechtstreeks i hü docent is aan de theologische op leidingsschool te Djokja. naar Nederland gekomen en beschikt derhalve over de nieuwste gegevens omtrent de 6ituatie, waarin de Zending van de Geref. Kerken op Midid-en-Java zloh in de huidige can- 6tandiighed-en bevindt. Gisteravond mocht de Leidse Gemeen te genieten van het actuele woord var deze leidinggevende figuur in de jonge Javaanse kerken. Ds J. Plomp, Geref. pre dikant te Leiden, leidde de spreker in. Ds Poerbowijiogo stond in het eerste deel van zijn gedetailleerd „verslag" stil bij de ingrijpende gebeurtenissen van het recente verleden. De oorlog heeft ook in Indië veel vernietigd. Maar de hemelse Landman heeft er voor gezorgd, dat het plantje van de Zending niet onder de laars van de bezet-ter werd doodgetrapt. Integendeel! De kerk is wakker geschud en voelt nu sterker dan ooit tevoren haar eigen verantwoordelijkheid. Spr. schetste in grote lijnen de ontwik keling der Midden-Javaanse kerken. Wat hebben zij- gedurende de oorlog veel te doorstaan gehad. De moeilijkheden waren grote omvang, dat men zich som tijds met zeer veel bezorgdheid afvroeg: „Hoe moet het nu verder?" Telkens weer ervoer men echter, dat God Zijn Kerk in stand hield, al woedde de hel nog zo hevig. De bevrijding bracht geenszins een di- >cte oplossing van alle problemen met zich mee. Veel geduld, liefde en toewij ding moest men bezitten om de Javanen ervan te overtuigen, dat zich achter het werk der Zending geen macht van men sen verborgen houdt, maar dat alleen God, de Heer, er staat. Thans zijn de omstandigheden in bet leven der kerk weer min of meer nor maal geworden. Bijbelkringen, catechisa ties, kerkdiensten, Zondagsscholen en kerkvergaderingen gaan gewoon door. En dit alles dank zij de zegen van God, Die lensen in Zijn dienst wil gebruiken. In het slot van zijn boeiende rede wijd de ds Poerbowijogo nog enige aandacht de positie van en de situatie op de theologische opleidingsschool. Overal wordt de behoefte aan predikanten sterk gevoeld. Ook hierin vormen de financiële moeilijkheden een zwaar probleem. Onder het zingen van „Een vaste Burcht is onze God" werd voor de school te Djokja gecollecteerd. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stel len. Speeltuinver. Westerkwartier" Op Zaterdag 18 September a.s. wordt 's middags door de speeltuinvereniging „Westerkwartier" een grote vliegerwed strijd gehouden. Aan deze wedstrijd, die om drie uur begint, zijn mooie prijzen verbonden. TELBUBGSE SPUITGASTEN WAREN IN DE SLEUTELSTAD. Gisteren hebben Tilburgse brandweer lieden een bezoek gebracht aan Leiden. Zij werden door hun collega's in de brandweerkazerne ontvangen en brachten een bezoek aan de Pieterskerk. In „Royal" gebruikten ze het middagmaal en speel den daarna een voetbalwedstrijd tegen hun Leidse collega's. Het ontbrak hierbij niet aan spanning. Eerst kort voor het einde namen de Tilburgenaren de leiding. Leiden spande zioh daarna nog even extra in, maar had toch geen succes. Na afloop bood commandant S. P. Ha gendoorn de gasten een legpenning met inscriptie aan. In „Royal" werd de dorst nog gelaafd, waarna de Zuiderlingen huiswaarts togen. De Tilburgse commandant, Flameling, kon niet meekomen. Gewestel. en plaatselijke afj vakgroep „Kappers- bedrijven" exit Het komt thans op werkelijke eendracht aan! Ofschoon de opheffing van de gewest* lijke en plaatselijke afdelingen van di vakgroep „Kappersbedrijven", ingaand 1 Sept. 1948. nu niet bepaald me wezen werd aangezien, waren de Leid* kappers gisteravond toch in „de Harmo nie" bijeen om dit feit min of me cieel te herdenken. De vergadering wj uitgeschreven door het vroegere bestuit o.l.v. de heer C. F. Lardee, die de 1 zamelde kappers het waren er helaaj niet zoveel als men had mogen verwach ten naar aanleiding van enkele „brani dende kwesties" in het bedrijf, v> grote vraagstuk van de eendracht plaatst! De vernieuwing van de C.A.O. v kapperspersoneel vraagt nl. van de pa troons meer loon. Het fooienstelsel zj moeten verdwijnen, naar veler menin| en in elk geval zullen de tarieven m» ten worden herzien. Voor heren-zake zal de tariefsverhoging 20 pet. bedra gen, voor dames-kappersbedryven pet. Terwijl waarschijnlijk zal wor den gepoogd het systeem van kassa bons in te voeren voor de damessalon. Tegen dit laatste rees al direct eenstemmig protest, dat door de voorzit ter te bestemder plaatse zal worden g* 1 deponeerd. Sommigen ook achtten en tariefsverhoging van 20 pet te weinig waar de lasten thans zoveel zwaardei worden. Terwijl in dit verband ander zijds ook werd gewezen op de vermin, derde koopkracht van het publiek en de als gevolg daarvan voorkomende i ging van sommige kappers om concessie te doen. Er zouden daarom bv. niet al leen maximumprijzen, maar ook minina moeten worden vastgesteld, aldus dea sprekers. Een uitgebreid debat ontstond c wijze, waarop de Leidse kapperswereli zich in de toekomst zal moeten organi seren. „Hulp en vriendschap", bv. - zuiver Leidse vereniging, zal in de toe komstige publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie geen plaats kunnen vinden. Dt leden van deze vereniging zullen dus di keuze hebben tussen de Ned, Kappers- Bond (NKB) en de Ned. Vrije Kappers- bond (NVK), terwijl ook verwacht mag worden, dat de Christelijke en R.-K organisaties te Leiden, afdelingen zujjei vormen. Dat er minstens contact zal moeten z daarover waren allen het eens, terwij! men ook wel overtuigd was, dat het 1 intense samenwerking zou moeten komea De totale eenheid van de kapperswereld echter leek de meesten een illusie. Namenlijst troepentransportschip Zuiderkruis Op ons bureau ligt vanaf heden ter zage de namenlijst van de militairen, dii met het troepentransportschip „Zuider kruis'' uit Indië naar huis terugkeren. Het jubileumcomité voor het laatst in functie Indachtig aan het gezegde: vo- hoort wat, had het Jubileumcomité gis teravond al zijn medewerkers uitgeno digd voor een filmvoorstelling Trianontheater, waar behalve de film van de inhuldigingsfeesten, ook de „film van de week" werd vertoond. Na afloop begaf het gezelschap zich naar „In den Vergulden Turk", waar allereerst voorzitter van het Jubileumcomité, dr ii P. C. Lindenbergh, uitvoerig woorden van dank sprak, in aansluiting waaraan hj| de heer en mevrouw Van Kinschot geluk, wensen aanbood in verband met hun zil veren huwelijksfeest. Aan mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees werden bloemen overhandigd. De burgemeester die dankte voor de aardige attentie, huldigde het Jubileumcomité voor de wijze, waarop het de zo zeer geslaagde jubileumfeesten in Leiden had voorbereid. Het gezel schap „De Post" zorgde deze avond voor de muzikale noot- „Vroede vaderen" van Voorschoten bijeen OVER HET ONDERWIJS De spoedeisende raadsvergadering van gisteravond was belegd met het oog op de benoeming van de boventallige leer kracht aan de openbare school. Daar de eventueel te benoemen onderwijzeres een opzegtermijn van twee maanden in acht zou moeten nemen, was het nodig spoedig tot een beslissing over te gaan. Door de raad werd met algemene stem men benoemd mej. G. J. Kuipers, onder wijzeres aan de o.l. school, Emmen VI, wonende te Emmen. Door het R.K. schoolbestuur was een aanvrage ingediend om, overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, de benodigde gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van nieuwe school- meubelen, alsmede leer- en hulpmidde len ten behoeve van de R.K. meisjes school en voor een vergoeding voor de te gebruiken nieuwe lokaliteit. Blijkens de toelichting was de aan vrage te splitsen in vier onderdelen, en 1. Voor aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen voor een nieuw in ge bruik te nemen lokaliteit; 2. voor aanschaffing van nieuwe leer middelen voor het zesde leerjaar; 3. als 2 voor de drie laagste klassen; 4. voor de bovengenoemde gebruiks- vergoeding. Het sub 1 genoemde nieuwe lokaal zal Spionnaqe Contra- Spionnage door Willy le Com te Duits geivroet in Den Haag Het enige resultaat van deze publiciteit vas, dat de Japanners en Nazi's nog ge heimzinniger te werk gingen dan tot nog toe. Maar Molotoif had in zoverre succes dat de gehele wereldpers het ganse jaar 1936 vol stond over het geheimzinnig ge doe in Berlijn. Eind J-uli 1936 kreeg Krivitsky uit Berlijn, dat de door hem urtg< mannen er in geslaagd waren het totale archief betreffende de gevoerde onder handelingen te .stunten". Zij hadden kans gezi-en zich te infiltreren in de Duiit- Geheiime Dienst, welke de telegram men, die Osj-ima met. zijn regering in To kio wisselde hadden afgeluisterd en ont cijferd Op 8 Augustus 1936 ontving Den Haag bericht, dat de Russische spion die de op weg Amsterdam.. Krivitsky stapte in zijn auto en reed in razende vaart naar - - - - - -- - - Op de Rijlks- n Amsterdam ear dus te allen tijde op ingesteld zijn een eventuele inval te verwachten. Wanneer zij dus hun gehele apparaat in Den Haag in code gesteld: Na een uur hard werken beschikte men over alle gewenste gegevens. Van-uit Nederland kon Krivits ky geen code-telegrammen verzendon, Moskou werd overgeseind. En zo werd vanuit Den Haag een aller belangrijkst onderdeel der internationale SPMaa-r hef herenhuis Cedebesstnaat 32 in Dan Haag verborg natuurlijk géén W. G. Krivitsky, op de deur stond: Dr Martin Lessner, en bij de vreemdelingenpolitie stond hij ingeschreven als Lessner, dr Martin, Oostenrijker, beroep: kunsthan delaar. En wanneer „dr Lessner" bui ten Nederland op reis ging toonde hij een pas waarop stond: Ir Eduard Miller, Oos- het echter thans heel wat gemakkelijker dan vóór de tweede Wereldoorlog. Tegen woordig beschikken zij over een Ambas sade in het rustige Park 2k>rgvLiet, be staande uit drie van de grootste villa's, on. der ling verbonden. Maar de Celebesstraat kondein zij blijkbaar niet vergeten. Tot voor enkele maanden woonde in een der tijdje bij een bevriende relatie had ge woond. geëmployeerd bij één der Oost- Europese Staten, aan de Ruyohrocklaan... Zelfs de zielige overblijfselen en invloe den van de Duitse Geheime Dienst zijn af en toe in Den Haag te signa-leren. Oud- politieke-delinquenten begroeten elkaar, wanneer zij hun meldingsplicht moeten vervullen aan het bureau aan de Java- straa-t met ODKO, wat zoveel wil beteke nen als ONZE DAG KOMT OOK. De ro mantiek van een Admiraal Canaris, een Frank, Mundt en Rauter spoort deze on- voorzichtigen aan de koppen weer bij el- wraak vervulde lieden om bij dreigend gevaar 'onmiddellijk te kunnen Ingrijpen, hoewel het vrijlaten en weer gevangen nemen van een Joseph Sohreieder na tuurlijk niet bijdraagt onevenwichtige ele menten te beletten links en rechts van worden ingericht in het houten bouwtje aan de Veurseweg op het terrein huize Blijdorp. Zodra de nieuwe, Finse school, gereed is, zullen de thans aan te schaffen meubelen In deze school worden gebruikt. Hier worden dus geen overbodige aanschaffingen gedaan Slechts worden de nieuwe meubelen tij delijk in het noodlokaal geplaatst en ge bruikt om daarna naar het nieuwe ge bouw te worden overgebracht. De sub 2 en 3 vermelde aanschaffingen betreffen niet vervanging van door lang durig gebruik versleten leermiddelen deze komen dus in principe ook voor vergoeding ex-art. 72 in aanmerking. De wenselijkheid, aldus de toelichting, oi noodzaak van de aanschaffing nieuwe methode natuurkennis vermogen wij niet te beoordelen. Daarom hebben wij het hoofd der R.K. meisjesschool ge vraagd te trachten een advies van de inspecteur te verkrijgen. De inspecteur heeft echter geantwoord, dat ingevolge de L.O. Wet '20 zijn advies eerst vraagd wordt, als de raad zijn medewer king heeft verleend. Hoewel' B. deze regeling niet geheel bevredigend achten omdat het huns inziens uit gesloten moet worden geacht, dat dl raad zonder deskundig advies kan be oordelen. of een aanvrage de .normal! eisen" overschrijdt zal de raad zich hierbij moeten neerleggen. De heer Van Dodeweerd (A.R.) vond dit ook niet de juiste methode. Wat ge beurt er nu, indien de raad er accoord mee gaat en het advies van de inspec teur negatief is? Dan worden de gelden, aldus de burgemeester, Uit de eveneens overgelegde begroting blijkt, dat deze wordt geraamd op f 2177.70. De vergoeding huur zal f 7 per week bedragen. Zonder hoofdelijke st ming werd dit voorstel aangenomen. De heer Griffioen (C.H.) wees op dl slechte bestrating tussen de panden van de heren Parlevliet en Cuilenborg In de Schoolstraat Behoort dit gedeelte de weg aan de provincie of aan de meente? De burgemeester zal dit naj. Wanneer krijgen we het éénrichtings verkeer in de Schoolstraat? Besprekin gen werden gevoerd met de verkeers* uit maar nog geen oplossing is gevonden.~Bi] gerucht werd vernomen, dat ook de denstand om éénrichtingsverkeer vragen. Indien dit laatste juist is, be hoeft het niet langer uitgesteld te den. Wethouder Schrama wees nog op de bochten by raadhuis en Wijngaarden laan, welke genomen kunnen wo met een snelheid van hoogstens 25 Mevr. Romeyn (P.v.d.A.) zal nog jaartje moeten wachten op een beteri bestrating van HofwegSt. NicolaaspaA

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2