jUtmuu* £rittsrije (imtraitt Duitsers verscheurden Russische vlag van Brandenburger Poort Wist U VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ390 per kwartaal; 1-30 per maand; 0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7608 DIRECTIE: F. DIEMER- CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SldnhwsKfii Is öheMrort myo b*r» in teyijenspoet'' Niet volop wittebrood te krijgen Zie pag. 2 Werd met schieten beantwoord, waardoor diverse doden vielen Een kwart millioen Berlyners heeft gisterenmiddag een antwoord gegeven op de communistische provocaties van de laatste dagen en in een grote betoging voor de Brandenburger Tor en het plein der Republiek voor het Rijksdaggebouw gedemonstreerd tegen de situatie in de Sowjet-sector. Twee Duitse jongens beklommen de Brandenburger Tor en haalden de Sowjet- vlag neer, die zij aan stukken scheurden. De menigte wierp een jeep met Sowjet- soldaten om en zij ranselde de inzittenden af. Uit de Russische sector werd op de mensenmassa geschoten en daarbij werd een aantal personen gewond. Een jongen van 16 jaar en twee agenten van de Duitse politie in de Sowjet-sector zijn overleden. De iaatsten door stenen, die naar hen geworpen werden. de weg naar de Brandenburger Tor. Voor het opdringende geweld De betoging was georganiseerd door de Socialistische Partij in Duitsland, in sa menwerking met andere partijen. Om twee uur hadden verschillende bedrijven en winkels hun deuren al gesloten, om hun personeel gelegenheid te geven naar de betoging te gaan. Het motto van de redevoeringen, die bekende sprekers als Franz Neumann en prof. Reuter uitspra ken, was: „Berlijn roept de wereld". On der luide toejuichingen verklaarden zij, dat de Duitsers niet alleen de Oostelijke sector van Berlijn, doch ook de Ooste lijke zóne van Duitsland, ja zelfs Breslau en Stettin terug zullen krijgen. „Berlij- ners", zo zeiden zij, „maakt eindelijk ge bruik van uw het menselijke recht der noodweer" Zij kondigden nieuwe verkie zingen aan% Voor het begin der betoging, terwijl niet alleen door de kale Tiergarten. maai ook uit de Oostelijke sector langs de Lin den tienduizenden Berlijners opmarcheer den, reden jeeps met militaire Sowjet- waarnemers langs de Rijksdag. Toen de betoging werd geopend trokken zij zich evenwel in de Sowjet-sector terug. Ach ter de Brandenburgertor stonden vracht wagens met Sowjet-soldaten, die eveneens later verdwenen. Daarentegen surveil leerden troepen der Berlijnse politie in het grensgebied, zonder dat het aan kelijk tot incidenten kwam. Langs wolkenloos blauwe hemel vlogen van tot tijd dreunende formaties bommenwer pers van de Russische luchtmacht, die bo ven Berlijn haar herfstmanoeuvres hou den. Na afloop van de betoging begaf zich een delegatie van de SPD, de CDU Lib. dem. partij van het plein der Repu bliek door de Potzdammerstrasse gebouw van de Geallieerde Bestuursraad om daar een memorandum te overhandi gen. Daarin wordt geprotesteerd tegen „de onderdrukking op politiek terrein door de Sowj et-Russische bezettings macht". De delegatie met Franz Neumann aan het hoofd werd gevolgd door 10.000 betogers. De betogers bestormden het gebouw, overrompelden twee Amerikaanse wach ten en drongen binnen in het wachtlo kaal, waar een Amerikaans luitenant het memorandum uit handen van de heer Neuman in ontvangst nam. De demon stranten gingen toen ordelijk uiteen. Botsingen bij Branden burger Tor Inmiddels was het bij de Brandenbur ger Tor tot botsingen gekomen tussen demonstranten en de Berlijnse politie uit de Oost-sector. De laatste versperde n.l. moest zy evenwel wijken. Een vai Duitsers, die tot bij de poprt was door gedrongen, begon toen de zijkant var gebouw te beklimmen. Het was zijn doel de Russische vlag te bemachtigen, die op het gebouw staat. De Duitse politie uit de Sowjet-sector poogde de klimmer le dwingen omlaag te komen, maar de me nigte wierp haar met stenen en zij werd teruggedrongen tot de ruïne van het Ad- Ion hotel, vanwaar zij het vuur 'opende op de massa. Het was pistoolvuur, n naar men zegt, werd het versterkt met tommygun vuur van de Russen. Inmiddels was de vlag neergehaald, op straat geworpen en verscheurd. Bij deze incidenten vielen de hierboven genoemde slachtoffers. In het stedelijk ziekenhuis Moabit zijn 4 personen opge nomen Over de aantallen slachtoffers, die in de Oostelijke sector zijn opgenomen in de ziekenhuizen zijn geen berichten ontvangen, zodat men rekening houdt met het feit, dat er nog meer gewonden zijn, men spreekt van 22. De politie heeft verklaard, dat de Duit- ten, die de vlag van de Brandenburger Tor naalden zijn gearresteerd. Voor de duisternis viel was de rust hier hersteld. Bij het Rijksdaggebouw Eén ernstig incident vond ook bij het Rijksdaggebouw plaats, waar de menigte een Russische jeep aanhield. Er zaten drie Russische soldaten in. Opeens stopte de jeep en, terwijl de Russen er uit sprongen en met him tommyguns begonnen te drei- i, regende het stenen op de kleine auto. voorruit ging aan gruizels, waarop de Russen doorreden naar het Russische ge denkteken, dat in de Britse sector ligt er waaromheen een wacht van Britse M.P.': een cordon getrokken had. Steeds bleven de Russen met nun vuurwapenen dreigen, doch de menigte bleef lachend en honend stenen gooien scheen niet in het minst bevreesd voor de dreigementen der soldaten. Eerst toen de Russen begonnen te schieten vluchtten mensen in paniek weg. Britse soldaten Russen begonnen, toen de ruimte om 't monument en de Brandenburger Tor schoon te vegen. Over de betoging zelf wordt nog ge meld, dat de menigte een gejoel aanhief, zo vaak de naam van de Russische stads- commandant Kotikof werd genoemd. Een jonge redenaar, die yiep: „Wij buigen niet voor de dictatuur van Moskou", kreeg een grootse ovatie. De Britten hadden voor deze betoging, de grootste sinds het einde van de oorlog, toestemming gegeven, hoewel er een vei- lingheidszone van 1 km, tussen de Britse en Russische sectoren is ingesteld, waar binnen geen betogingen mogen worden gehouden. Incident met de Fransen De Franse generaal Ganeval, comman- dant van de Franse sector in Berlijn heeft de Rus Kotikof beschuldigd van het breken van zijn woord, waarbij garantie was toegezegd aan allen, die zich onder Franse bescherming in de Sowjet-sector bevonden. Dat is niet gebeurd, want er zijn enige Fransen door de 'Russen ge arresteerd. Diplomatieke reacties President Truman verklaarde gisteren over de incidenten van Berlijn: „Wij ko men op voor onze rechten in Berlijn er zullen daarnaast alles doen wat wij kun nen, om door onderhandelingen tot over eenstemming te komen. De Ver. Staten weigeren zich door communistische pro vocaties van hun stuk te laten brengen. Wij zullen ons niet uit Berlijn laten verjagen", aldus de president, volgens Dubinsky. president van de Amerikaanse Arbeiders Federatie. Bevin onderhandelde over de Berlijnse kwestie met de Amerikaanse ambassa deur, Lewis Douglas. Volgens de Daily Telegraph zullen Engeland, de V. S. en Frankrijk hun tegenwoordigers in Moskou instructies zenden voor nieuwe besprekingen mei Molotof en Stalin. Zondag zal er in Berlijn een SED (com munistische) demonstratie zijn als ant woord op de gebeurtenissen van gisteren. De papieren van Henri Queuille staan niet ongunstig Socialisten bereid met aanhangers van De Gaulle in zee te gaan haar fiat te geven aan de aanwijzing Henri Queuille als kabinetsformateur. Gisteravond heeft deze zijn opdracht offi cieel aanvaard en het gaat er naar uitzien, dat hij inderdaad het vertrouwen van de Assemblée zal verwerven. Gelijk bekend, is het nodig, dat hij in dit Franse verte genwoordigende lichaam meer dan 311 stemmen behaalt. Gisteren hebben zowel mocratische en socialistische Unie klaard het formateurschap van Queille te zullen steunen en deel te zullen ni n zijn te vormen coalitiekabinet. Hoe- ïl een woordvoerder van De Gaulle nog ns op verkiezingen heeft aangedrongen, het wel zeker, dat de hem het naast staande parlementaire groep althans deze concessie wil doen, dat de verkiezingen worden uitgesteld tot volgend jaar April. De grootste moeilijkheid schijnt voor Queuille te schuilen in het vinden vai minister van Financiën. Volgens de laatste berichten zal hij zelf de portefeuille en tevens premier zijn. Hij behoort tot de radicaal-socialisten. Men verwacnt dat Robert Schuman (MRP) Buitenlandse Zaken zal houden, terwijl voor Binnen landse Zaken de namen van Jules Moche René Mayer (rad.-soc.) en voor Arbeid de naam van Dan. Mazer (soc.) worden genoemd. Inmiddels duren hier cn daar de sta kingsbewegingen in Frankrijk voort. Bij het Elysée, waar president Auriol ver blijft, kwamen opstootjes voor. In West- Equatoriaal Afrika zijn de luchtver- bindingen van de Air France lamgelegd. Men zal vermoedelijk aan de Belgische zuster-maatschappij vragen het vei van passagiers en post waar te nem De „Vorwarts" van ouds het blad de Duitse soc.-dem. peraij, zal weer opgericht worden. H.M. Koningin Juliana en Haar Gemaal Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, op de dag der Inhuldiging gefotografeerd in de Mozes en Aaronzaal van het Kon. Paleis te Amsterdam (Officiële opname van Foto Meyboom) New Yorkse kranten weige ren advertenties Staking noopt tot uitvoerverbod benzine In New-York en omstreken staakt men aar voort: vrachtauto-chauffeurs rijden niet, waardoor melk en groenten schaars zijn geworden. De krantenbedrijven zit ten door deze staking bijna zonder papier; wordt reeds geweigerd advertenties op nemen. Voorts zijn, tengevolge va transportstaking in de auto-industrie in Detroit ongeveer 50.000 arbeiders werk loos. Wegens tekort aan auto-onderdelen zijn reeds 25.000 arbeiders ontslagen. Ook de graanfabrieken in Minneapolis onder vinden de gevolgen van de staking 1200 graanhandelaren. Aan de Westkust staken 28.000 sjouwerlieden en 15.000 ar beiders in olieraffinaderijen. In verband hiermee hebben de V.S. een tijdelijk uit voerverbod voor benzine uit de Westelijke havens afgekondigd. PARTICULIERE HANDEL MET JAPAN WORDT MOGELIJK. Binnenkort zal voor particuliere onder nemingen en bankinstellingen de moge lijkheid worden opengesteld om deel te nen aan de handel tussen Nederland Japan, welke tot nog toe geheel ii overheidshanden was. Afscheid van Benesj met rode en witte an jers De zwaarbewaakte militaire staatsbe grafenis van Benesj, heeft bij duizenden toeschouwers,»die de president een laat ste groet brachten, grote walging doen ontstaan. Zo ontlenen we aan Ass. Press.' Duizenden legden langs de weg naar het landhuis in Sezimovo Usti, waar het stof felijk overschot werd bijgezet, rode en wite anjers, kenteken van de oude partij Nader wordt gemeld dat mevr. Benesj ieer dan 5.500 betuigingen van deelne ming heeft ontvangen. Hieronder bevin den zich condolanties van Koningin J u- la, de koningen van Engeland, Noor- :n en Egypte, de sjah van Perzië. Prins Felix van Luxemburg en de presi denten van Frankrijk, Italië, Oostenrijk i Zwitserland. VRIJE PRIJZEN VOOR BUITEN LANDSE WIJNEN. Het aantal dranken, waarvoor de prijs i de Horecabedrijven is vrijgelaten, als buitenlandse likeuren, whiskey buitenlandse cognac, is uitgebreid met buitenlandse wijn, zowel per glas als per fles, aldus wordt officieel gemeld. Chauffeur onder zijn vrachtauto door aanrijding bekneld geraakt Weduwe stapte uit rijdende trein en werd doodgedrukt. Gisteravond reed nabij Boxtel (N.-B.) een luxe auto op een stilstaande met zand geladen vrachtauto, waarbij de 20-j. B. V., uit Boxtel, die onder de vracht wagen reparaties uitvoerde, beklemd ge raakte. Hij overleed in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. De uit Den Haag afkomstige drie inzittenden van de per sonenauto, moesten eveneens in het sche zusterhuis worden opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. De 60-j. weduwe W.-D. stapte gisteravond op het station Naarden—Bussum uit een nog rijdende trein, kwam tussen perron en trein vallen en werd met ingedrukte borst kas weggevoerd. Zij overleed spoedig liet 10 kinderen achter. Maak de jonge Koningin blij en neem deel aan onze GROOTSE KIN- DERHULDE ter gelegenheid van de Inhuldiging van H.M. Koningin Juliana. Inlichtingen aan onze bureaux. RANTSOENBONNEN VERMICELLI EN GEBAK ONGELDIG. De rantsoenbonnen H25 (voor 1 ran soen vermicelli e.d. of 400 gram brood) en de rantsoenbonnen H 27 (voor 1 rant soen gebak of 400 gram brood) zijn tot en met 25 September geldig voor kopen van brood. Na 25 September zijn deze bonnen niet meer geldig. REIS „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELDT" UITGESTELD. Het troepen transportschip „Johan var Oldenbarneveldt" zal, wegens motorstoor nis, later vertrekken dan aanvankelijk was bepaald. Personeel van het 402e ba taljon infanterie wordt daarom geraden de uitzending van het Strijdkrachtenpro gramma morgen om half zeven te beluis teren voor nadere aanwijzingen. Duizenden Amsterdammers deden Koningin Juliana uitgeleide Glorieuze intocht in Baarn, de Koninklijke Residentie H. M. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben gisteravond om tien voor het paleis op de Dam te Amster dam verlaten en zich naar het paleis te Soestdijk begeven. Voor het laatst brandde in de hoofdstad de feestverlich- het laatst was op het Dam- enorme menigte samenge stroomd, om dc Koningin en Haar Ge maal uitgeleide te doen. De kleine Prin sesjes waren reeds 's middags vertrok ken. In Diemen, op de grens van de ge ien de burgemeester, mr d'Ailly en hoofdcommissaris Kaasjager afscheid van de Vorstin. Onder de hulde- bewijzen, die gisteren eerst nog geduren de de grote receptie op bet palais aan H, M. de Koningin werden gebracht, bad het provinciale bestuur van Lim burg een bijzonder karakter. Drie esta fettelopers brachten een gecalligrafeerde oorkonde naar het paleis, waar de der Koningin, in Limburg, ir J. M. A. H. Houben, deze overnar mèt de lopers naar binnen ging haar aan Koningin Juliana te overhan digen. minuten over half tien arri veerde de wagen met het Koninklijk Paar aan de fraai versierde Emmabrug Baarn. Ook hier waren duizenden aan wezig, om de Koningin te begroeten. De burgemeester van Baarn, mr Van Beeck Calkoen hield er een toespraak. Langs de twee kilometer lange weg van de Kroonprins Olav opende Noors sportveld in Rotterdam Een geschenk van de R'damse Droogdok Mjj. ZJC.H. kroonprins Olav van Noorwe gen heeft gistermiddag, in gezelschap van kroonprinses Martha op een terrein bij de Waalhaven in Rotterdam het sportter rein „Norge" geopend, dat mèt het club huis door de Rotterdamse Droogdok maatschappij aan het Welvaartscomité voor Noorse zeelieden is geschonken. On middellijk daarop werd een openings voetbalwedstrijd gespeeld tussen Noorse zeelieden en het personeelselftal van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij, wel ke ontmoeting met 40 door de RJD.M. werd gewonnen. Kroonprins Olav handigde daarna een wisselbeker aa aanvoerder van de winnende ploeg. Elk der aanvoerders ontving tevens 11 me dailles als herinnering voor de spelers. brug naar het paleis werd de Koningin /eg naar Haar Residentie, luid gejuicht. Om drie minuten over tien betrad H. M. over de uitgerolde loper Haar „huis" H. M. was gekleed in een wit hermelij- len bontjas en had een licht blauwe tulen ozet op het hoofd. Prinses Margaret maakte een ommetje99 Prinses Margaret van Engeland maakt gisteren per vliegtuig de terugtocht naa Engeland. Het was een prachtige dag e de prinses vroeg de piloot van het ko ninklijk vliegtuig een tochtje te maken boven de gebieden, waar de geallieerden de hevigste gevechten hebben gevoerd. Dit „ommetje" was oorzaak, dat de tocht Schiphol naar Londen twee duurde. Er werd dikwijls laag gevlogen, zodat de prinses Arnhem, Nijmegen Rotterdam goed kon zien. Onmiddellijk haar aankomst in Londen begaf zij zich ir het Buckingham-palace, waarna d< Engelse prinses zich bij haar ouders i: Schotland zal voegen. Joden en Arabieren betwisten elkaar de berg Zion Afriki, de aanvoerder der ongeregelde Arabische troepen te Jeruzalem, heeft ge- weigerd zich van de berg Zion terug te trekken, als de Joden deze niet geheel ontruimen. Israël van zijn kant heeft de voorstellen van Bernadotte om het gebied van de bijzondere wapenstilstand te Jeru zalem uit te breiden, verworpen. Een fraaie foto van het Koninklijk Gezin, vervaardigd kort na de Inhul diging der Koningin te Amsterdam. (Officiële opname van Foto Sleyboom) Makassar kijkt met spanning naar 't gistende Djokja De politieke crisis te Djokja wordt te Makassar met grote spanning gevolgd. Da gevaarlijke druk van het communisme in de republikeinse hoofdstad is voor de Oost-Indonesische regering reden om scherp toezicht te houden op allerlei propaganda. Intussen bereikt zij de in stelling der Interim-regering voor. Een welingelicht zegsman te Makassar deelde aan Aneta mede. dat de memorie van ant woord der Nederlandse regering aan de Eerste Kamer inzake de grondwetsherzie ning een gunstige indruk heeft gemaakt, daar men vele punten van overeenstem ming met d^Bandoengse resolutie zag. INTERNATIONAAL TOEZICHT OP KOLONIËN VOORGESTELD. In de speciale commissie der V.N voor gebied zonder zelfbestuur te Genève heeft Voor-Indië voorgesteld, dat het toezicht van de V.N. op de koloniën zal worden uitgebreid. Nederland. Engeland, België, Frankrijk, Denemarken. Amerika en Zweden verzetten zich. Generaal Baay eist rust op Oost-Java Generaal Baay. de commandant van de Nederlandse troepen in Oost-Java, heeft aan de republikeinse commandanten doen weten, dat er binnen 48 uur een einde moet komen aan de overvallen op Ne derlands gebied. Anders zal hij gen. Spoor op de ernst van de toestand wijzen. Prins George en mevr. Roosevelt over de troonswisseling Gen. Crerar legde kransen in Holten en op de Dam Prins George van Griekenland heeft het A.NP. medegedeeld, de prachtige loyaliteit van het Ned. volk jegens zijn edele Souverein, hogelijk te waarderen. De Prins wenst alle mogelijke voorspoed en grootheeid aan H. M. de Koningin der Nederlanden en aan Haar loyale vol keren. Mevr. Eleanor Roosevelt heeft een hele kolom in een Amerikaans dagblad ge- DAT gemeente-ontvanger A. van Dijk te Vlissingen in eenzelfde functie te Vlaardingen werd benoemd en werd op gevolgd door de Vlissinger R. J. Zijlstra. DAT te Middelburg in een lijkkisten makerij een felle brand woedde en voor 20.000 schade werd aangericht. DAT ir J, Goedhart, Ned. handelssecre taris te Buenos Aires, Woensdag a.s. te Amsterdam en Donderdag a.s. te Rotter dam in het gebouw der Kamer v. Koop handel te spreken is. DAT de met succes gehouden tentoon stelling „Groningen 1948" gisteren is ge sloten. DAT morgenmiddag op het vliegveld „Welschap" te Eindhoven het eerste oorlogse vliegfeest wordt gehouden. DAT besloten is de Makkumer Waard i te polderen, terwijl men ook bezig met havenverbeteringen. DAT bedrijfsdirecteur P. Versteegh van de Limb. Tramw. Mij is opgevolgd door de leider van het busbedrijf J. Dor ren, die beide functies zal combineren. DAT 45 Franse landbouwers van heden tot 16 Sept Zeeland bezoeken. DAT van 17 tot 19 Sept. in het Scheve- ningse Kurhaus een congres wordt ge houden van de Int. Organisatie van Dem. Partijen. DAT tezamen met de Amsterdamse vereniging de Haagse bouwpatroons- vereniging „De^Eenheid" een Ned. Bond van Burger- en Bouwpatroons oprichtte, waarvan het secretariaat aan de Van Slingelandstraat 12 alhier is gevestigd. DAT Columbia een ruilovereenkomst met ons land wil sluiten. DAT op de Rijksweg tussen Maastricht en Heerlen een 18-jarige wielrijder, die voor een van een auto gevallen meelzak uitweek, werd .geschept" door een pas serende auto en werd gedood. DAT gisteren te Noordwijk een con gres werd geopend van de Int. Union of Marine Assurance. DAT van overheidswege het plaatsen van kleine auto's bevorderd zal worden, daar de vraag naar grote wagens veel te DAT te Bussum de 71-jarige voerman H. van zijn bok viel en werd gedood. DAT ook de Naardense gemeenteraad voor éénmaal de presentiegelden in het Wilhelminafonds stortte. DAT Dordt aan het Regiment Ponton niers een aantal muziekinstrumenten aanbood. DAT de St.Crt van heden o.m. prijzenbeschikking graanfactorswerk- zaamheden 1948 en een prijzenbeschik king koel- en vrieshuizen 1948 bevat. DAT het lijk van de boven de Wester- schelde omgekomen Amerik. vlieger in Frankfort werd begraven. DAT te Vlaardingen 59 huizen werden aanbesteed voor bijna 7 ton. DAT de Ned. ambassadeur in Canada, dr J. H. van Royen, naar de Ned. dele gatie der Ver. Naties te Parijs vertrok. DAT de Harmonie „Musis Sacrum" te Eindhoven deze week haar 100-j. bestaan DAT gisteren ter gelegenheid van 700-jarig bestaan van Goor aldaar landbouw- en veeteelttentoonstelling werd geopend, die tot 11 Sept. duurt DAT te Appingedam in 2 dagen openluchttheater werd gebouwd voor 4000 personen uit 6000 pakken stro. DAT B. en W. van R'dam voorstellen in de Kleinpolder onder Overschie 320 wo ningen te bouwen, die bijna f 5 millioen zullen kosten en by een huuropbrengst C 33 p.m. een jaarlijks tekort van f 1% ton zullen opleveren. DAT de voorgenomen ontslagen en sa larisverlagingen bij de Ned. Opera te Am sterdam geen doorgang zullen vinden, daar de directie het tekort anderszins hoopt te kunnen dekken. DAT te Zwolle geen uitbreiding wordt verwacht van het tot 45 gestegen aantal paratyphus-patiënten en een te Lemmer besmette bokkinginpakker de eigenlijke oorzaak bleek te zijn. DAT de wekelijkse automarkten te Gro. ningen en Leeuwarden worden uitgebreid met markten te Zwolle en Bolsward. DAT de president der A'damse recht bank in kort geding de eis van aandeelhouders der „Groene Amsterdam, mer" inwilligde om de fusie weekblad met „Vrij Nederland" Stem van Nederland" onrechtmatig te verklaren, doch die aandeelhouder binnen 3 weken de zaak aanhangig moet maken bij de gewone rechter. DAT de Polygoon-Profilti filmreportage der jubileumfeesten uitstekend is geslaagd en 3 kwartier duurt. DAT de per 1 Oct. in Delft te openen stadsautobusdienst zal worden door de WestL Stoomtram Mij. DAT het Tweede Kamerlid Goedhart minister Lieftinck heeft gevraagd, de be handeling van de gevallen van door de Duitsers waardeloos verklaarde bankbil jetten van f 500 en f 1000 te bespoedigen. DAT minister Stikker, blijkens antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Santen nog steeds erkenning van Israël overweegt, maar de omstandigheden niet naar zijn dit nu reeds te doen. DAT op de Utrechtse Jaarbeurs :euwe stofzuiger te zien is, vervaardigd uit licht metaal, terwijl de hulpstukken veel meer mogelijkheden bieden. Dat de Ned.-Ind. export voorlopig nog beperkt blijft tot olie, tin, copra en rub ber, doch de suiker- en thee-industrieën nog lang niet hersteld zijn en ook die der tabak nog veel herstel behoeft DAT het Tweede Kamerlid mevr. For- tanier-De Wit minister Sassen vragen heeft gesteld over het door de heer Neher aangenomen standpunt inzake de vrij la- in de republiek vastgehouden Nederlanders. DAT de Ned. Bond van Ziekenfondsen f 4000 schonk aan het Wilhelminafonds hor kankerbestrijding. DAT in de stationshal en de Centrale Werkplaats te Tilburg gedenkplaten den onthuld ter nagedachtenis van z gesneuvelde Spoorwegmannen. DAT Z.-Afrika een cultureel accoord met Nederland wil aangaan. DAT te A'dam zijn opgericht een stich ting, die zich ten doel stelt een instituut voor perswetenschap aan de Gem. Uni versiteit aldaar te vestigen en een stich ting tot vorming van een persbibliotheek. DAT Koning Frederik IX van Dene marken een tocht met zijn jacht maakte van zijn zomerverblijf in Zuid-Jutland naar Kopenhagen, om daar persoonlijk aan de Ned. gezant, jhr Van Lennep, zijn gelukwensen met de Regering van Konin gin Juliana aan te bieden. DAT in Limmen door de politie eer vluchtende inbreker, die in Heiloo dief stallen had gepleegd, werd neergeschoten ji met een ernstige buikwond naar Alk- iaar werd vervoerd. DAT wij geen 300 ton boter, zoals AFP meldde, doch andere artikelen zullen uit- Dor Tsjechische auto's. wyd aan de troonswisseling. Zij is e* zeker van, zo schrijft zij, dat de nieuwe Koningin nimmer het contact met alle lagen der bewolking in eigen land en de overzeese gebiedsdelen zal verliezen. De Kroonprins van Zweden. Gustav Adolf, heeft de heer D. de Bes, de direc teur van het Amstelhotel, waar zo vele vorstelijke gasten hebben vertoefd, on derscheiden met de Koninklijke Vasa- Orde. Het daarbij behorende kruis heeft de Prins persoonlijk overhandigd. Een der Canadese vertegenwoordigers, generaal H. D. Crerar. de vroegere be velhebber van het eerste Canadese le ger, bracht gistermiddag een bezoek aan de militaire begraafplaats te Holten. Hij legde er een krans aan de voet van het kruis. Hij toonde zich dankbaar, dat zijn gesneuvelde soldaten zulk een mooi* rustplaats op Nederlandse grond gevon den hadden. Des avonds boden de Cana dese ambassadeur en mevr. Dupuy ter ere van de generaal een diner aan. Ook de ministers Stikker en Schokking. gen. Kruis en de Amerikaanse ambassadeur, dr Herman B. Baruch, waren aanwezig. Heden zou de generaal op Soestdijk lunchen, waarna hij een krans zou leggen bij het Dam-monument. DR WEISSMAN KOMT MET MIN. STIKKER PRATEN. Dr Michel Weissman, speciaal gezant van Israel, zal Maandag per auto van Brussel naar Den Haag reizen om minis ter Stikker te ontmoeten. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt» Voor het Westen van het land: geleide lijk toenemende bewolking met later enkele plaatselijke buien. Meest matige wind, aanvankelijk Zuid-Oostelijk, later draaiend naar richtóngen tussen Zuid en West. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen. Voor het Oosten van het land: tamelijk veel overdrijvende be wolking. maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Z.-O.-wind met iets minder hoge temperaturen dan vandaag. ZON EN MAAN Zaterdag 11 Sept. Zon op 8 07, onder 19.05; Maan op 16.29, onder 23.02, 17 Sept. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1