IHroiw CeiJtscljr (iïéuratit Toch aanhangers van De Gaulle in de Franse regering? Wist U DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0 30 per week. en twintigste jaargang No. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-1S ATIOTSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „jtanhttstiffa U QfjcHrtWi myn bert in teoJjeiwpixt" In Leiden 120 montagewoningen Zie pag. 2 Nadat Herriot bedankte, zoekt de nieuwe formateur Queuille naar bredere basis Frankrijk staat voor de noodzaak, met spoed een regering te krijgen, die in staat is, financiële maatregelen te treffen, op dat de waarde van de franc behouden blijft. Maar een levenskrachtige regering uit de centrum-partijen, de de „derde macht" vormen, is niet meer mogelijk. Verbreding van de basis heeft echter de consequentie, dat er nieuwe verkiezin gen moeten komen, een eis, die met name door de aanhangers van De Gaulle steeds met kracht naar voren is gebracht. In deze neteligheid moet nu Frankrijks nieuwste kabinets-formateur, de radi caal-socialist Henri Queuille een oplos sing proberen te vinden. Tevoren had president Auriol de grijze staatsman Her riot gevraagd, een nieuwe regering t£ vormen. Deze weigerde echter, mede orr zijn leeftijd maar in de voornaamste plaats, omdat hij een opdracht niet ir overeenstemming achtte met zijn consti tutionele verantwoordelijkheid als pre sident van de Assemblee. Henri Queuille is een vooraanstaand Mannentaal van Marshall inzake Bèrlijn Tegen intimidatie-pogingen zullen we krachtig tegenstand bieden. Terwijl er niet het minste schot komt in de besprekingen der vier militaire gouverneurs te Berlijn, omdat Rusland het recht van veto wil hebben en de anderen daarvoor niets gevoelen, heeft Marshall kort en goed te kennen gege ven, dat deze besprekingen onmogelijk zijn zolang Rusland pressie uitoefent, door het verwekken van ongeregeld heden. Aan dergelijke pogingen moet krachtig tegenstand worden geboden, aldus Marshall. De Russische militaire gouverneur wees inmiddels zowel het Amerikaanse als het Franse protest af er antwoordde met de scherpste tegenbe- schuldigingen. De ontvoerde West-Ber- lijnse politieagenten noemde hij „zware jongens." Om verdere incidenten met de Russen te voorkomen verbieden de Brit ten in hun zone massabetogingen binnen één kilometer afstand van de Russische zone, doch in de loop van vandaag zou den nog honderdduizenden Duitsers tegen de Russische methoden protesteren. Op de grens van Beieren hebben de Russen thans een station gesloten als voorzorg tegen de kinderverlamming. Benesj in gespannen sfeer uitgedragen Mevrouw Gottwald conduleert de weduwe In een gespannen atmosfeer en temid den van een groot machtsvertoon, heeft gisteren de nationale begrafenis van pre sident Benesj plaats gevonden. De plech tigheid begon in de erezaal van het mu seum te Praag, waarna de kist het mu seum werd uitgedragen, geëscorteerd door soldaten met de bajonet op het ge weer en door gewapende burgers, de z.g. fabrieks-militie. Achter de baar lie pen. in zware rouw, mevrouw Benesj, leden van het parlement en vele diplo maten. Een millioen mensen was in Praag aanwezig om de overledene de laatste eer te bewijzen. Er was groot militair vertoon. Overal langs de route was zware bewaking opgesteld, om iedere vorm van demonstratie of zelfs een staatsgreep de kop in te drukken. In het Pantheon, sprak de premier van de republiek, Zapotocky, een rede uiiit. De president en mevrouw Gottwald con doleerden in het museum mevrouw Benesj, maar namen niet deel aan de begrafenis. Vrijdag zal Benesj, in een eenvoudig graf op zijn landgoed by Se- zimovo Usti worden bijgezet. Te middernacht is het stoffelijk over schot van Benesj te Sezimovo Usti aan gekomen en in de wintertuin der villa vam de president op plaatst. radicaal uit de vooroorlogse jaren. Her haalde malen is hij minister geweest. In het pas gevallen kabinet-Schuman was j minister van Openbare Werken. Voor de eerste maal zijn, voor Auriol nieuwe kabinets-formateur opdracht if, een regering te vormen, vertegen woordigers van Rassemblement du Peuple Frangais (De Gaulle) bij de president ontboden, n.l. Giacobbi, de voorzitter de Gaullistische parlementsgroep en Jean Palewski. Zij hebben ook een onderhoud gehad met de nieuwe kabi netsformateur en hem medegedeeld, dat zij zich achter een eventuele rege ring zullen scharen, indien in October plaatselijke verkiezingen worden gehou den en ter voorbereidng van nieuw gemene verkiezingen de kieswet her vormd wordt In de loop van vandaag zou Queuille de socialisten en de M R P. ontvangen en hen polsen, of zij op deze voorwaarden aan een regering willen deelnemen. Parlementsleden van de M. R.P. hebben echter reeds ltten doorsche meren, dat zij zich zullen verzetten tegen elke wijziging in het kiesstelsel der evenredige vertegenwoordiging. Volgens Ass. Press schijnt geprobeerd te worden, een radicaal ministerie te vor men, waarin de M.R.P. en de rechter vleugel sterk vertegenwoordigd zijn er waarvan de socialisten geen deel zullen uitmaken. Tenzij natuurlijk de socialis ten in tegenstelling tot hun houding in het jongste verleden terwille het behoud van Frankrijk over hun be zwaren tegen een samenwerking met De Gaulle heenstappen. Generaal De Gaulle begint Vrijdag grote reis door Zuid-Frankrijk Hij zal redevoeringen houden, waarin hij op het Franse volk een beroep doet, te ei: dat dit parlement zichzelf ontbindt opdracht geeft, nieuwe verkiezingen te houden. Inmiddels hebben 10 leden van de M. R.P., 5 onafhankelijken, 3 socialisten, radicalen en een lid van de boerenpartij in de Raad der Republiek Vincent Auriol verzocht, een regering te doen voi die tot ontbinding van de Nationale Ver gadering zal overgaan. Meer maar duurder witte brood Gewoon brood niet in prys verhoogd. Tengevolge van de verhoging van de graanprijs stegen de bloem-'en meelprij- zen, zodat de broodprijs moest worden verhoogd. Een subsidieregeling kon wor den bereikt, als het gewoon brood niet prijs zou stijgen. De prijsregeling voor wittebrood van Juni j.L wordt echter per 13 September a.s. ingetrokken, zodat de bakker nu niet meer gebonden is aan maximumprijzen voor dti brood. Voorts kan de bakker de productie Dor wittebrood vergroten door verrui ming van de beschikbaar te stellen hoe veelheid zuiver witte bloem. Inhuldigingskrant uitverkocht Zeer tot onze spijt is ons Inhuldi gingsnummer van Dinsdag geheel uit verkocht. Reeds direct nadat onze krant Dinsdagmiddag uitkwam kregen wij een stroom van aanvragen om extra-nummers, zodat wij thans helaas niemand meer kunnen helpen. Wel hopen wij U eind volgende week van dienst te kunnen zijn met ons boekje „Toch zal zij Koninginne zijn", waarin alles omtrent de Inhuldiging, mooie foto's, is opgeno- DIRECTIE Smokkelende douane beambte doodgeschoten Bij de Gildenhauserstrasse te Gronau an de Nederlandse grens heeft een Duitse douane-beamte zijn collega E. Berentz, die geschorst was wegens zijn voormalig lidmaatschap van de NSDAP, doch over veertien dagen weer in dienst komen, doodgeschoten, omdat hij geen gehoor gaf aan het bevel: „Halt!" Uit het onderzoek is gebleken, dat Be rentz de laatste maanden regelmatig de Duits-Nederlandse grens passeerde, zo dat vermoed wordt, dat hij smokkelde. GEZAGVOERDERS KON. ROTTER DAMSE LLOYD BEVORDERD Drie gezagvoerders van de Kon. Rot terdamse Lloyd werden bevorderd in rang bij de Kon. Marine Reserve. De commodore van de vloot der Dloyd, ka pitein C. H. Vellinga, gezagvoerder van de Willem Ruys, werd kapitein ter zee. De gezagvoerder van de „Slamat", die volgende week in de vaart komt, de heer J. D. Jibben, kreeg dezelfde rang. Kapi- tein-luatenan-t ter zee werd gezagvoerder J. C. Schneller vam de „Garoet". Geen compromisvoorstel van Cochran Naar aanleiding van de geruchten te Batavia, dat het nieuw-benoemde Ame- rikaanse lid der Commissie van Drie een MAXIMUMPRIJZEN NAAIMACHINES compromis zou voorbereiden, heeft de Met ingang vam 16 Sept. zijn de navol gende maximumprijzen voor naaimachi nes vastgesteld: Handnaaiinaohdne met kap f 202.50; Trapnaaimadhiine f 217.50; Inzinknaai- machine, voorzien van 3 laden f 287.50. Alle voor machines met söhuitjesspoel. Voor maohimes met rimgspoel zijn deze prijzen: f 245, f 275 en f 345. Voor het zig-zag-type C.B. of voor het type met enkelvoudige rondlopende grijper: f 420, f 450 en f 520. Geheimzinnige moord bij Boxmeer Lijk van een Duitse vrouw gevonden De Boxmeerse politie vond in een bos het lijk van een ongeveer dertigjarige vrouw, dat reeds twee weken daar ge legen moet hebben en in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Een on derzoek wees uit, dat de vrouw een Nabij de Limburgs-Duitse grens werd in verband hiermede een zekere H. aan gehouden, die in het bezit was van een koffer met vrouwenkleding en andere voorwerpen, die verdenking wekten. H. werd als politiek delinquent gezocht en woonde daarom in Duitsland. Hij be kende van de moord af te weten, maai verklaarde, dat een uit Nijmegen afkom stige onbekende die zich in Duitsland zou bevinden, de moord gepleegd had, De vrouw is door een schot in de nek getroffen. Enige aanwijzing in de rich ting van de onbekende heeft men gevonden. Marken en Hoorn kregen gisteren eensklaps hoog bezoek Koninklijk gezin vanavond terug naar Soestdijk H.M. de Koningin heeft gisteren, zoals wij in een deel der vorige editie nog konden melden, onverwachts een bezoek gebracht aan het eiland Marken, daarbij vergezeld door de drie oudste Prinsesjes, het Noorse kroonprinselijk paar en erf- groothertog Jan van Luxemburg. Het was een grote dag voor Marken. In het bijzonder ook voor Lysje Uithuisje-Van Riel, die in 1916 (tijdens de watersnood, waarbij 16 mensen omkwamen) in een onder water gelopen kamer op Marken werd geboren en die als petekind door Koningin Wilhelmina werd aangenomen. Lijsje, die thans zelf moeder van vier kin deren is, werd aangesproken door Ko ningin Juliana, die zich geruime tijd met haar onderhield. Het bezoek aan Marken ERNSTIG GRENSGEVECHT OP DE BALKAN De Griekse generale staf meldt, dat ge- uniformeerde lieden uit Zuid-Slavië Griekenland binnendrongen en zich bij de guerillatroepen aansloten, zodat het Griekse leger gedwongen was, een be langrijke hoogte te ontruimen. Later werd deze echter heroverd. De meeste vorstelijke gasten heclen uit ons land vertrokken Gisteravond werd op 't Paleis afscheid genomen katafalk GOEDE ZAKEN MET HET BUITEN LAND OP DE JAARBEURS De eerste twee dagen van <ie Utrechtse majaarsbeurs, die speciaal voor de ex port waren gereserveerd, waren, zoals ook verwacht werd, niet overmatig druk. Opvallend veel buitenlandse inkopers bezochten de beurs. Zeer goede zaken werden gedaan. Vandaag stellen wij IJ voor: SAAM VAN EGMOND, Brouwerstraat 55, Rijnsburg Saam heeft het best getroffen in Indië, Waar hij 2 Mei van het vorig jaar met de Jndrapoera" naar toe werd gebracht. Hij heeft daar een druk, afwisselend leven. Als chauffeur werkt hij bij de tandheel kundige dienst. Zijn taak is oin doktoren naar hun ziekenhuizen en vliegvelden te Zo betrad gisteren H.K.H. Prinses Margaret Rose het Mauritshuis te Den Haag, charmant en lieftallig als immer Rusland krijgt kous op de kop inzake Djokja De Russische motie om de onafhanke lijkheid van Djokja te erkennen werd door de V. N.-commissie voor niet zelf standige gebieden te Genève met grote meerderheid, namelijk 8 tegen 1, worpen, terwijl Egypte, Voór-Indië, China en Frankrijk zich van stemming onthielden. Prinses Margaret Rose heeft gistermid dag, zoals gemeld, een bezoek gebracht aan het Haagse Mauritshuis. Zij werd rondgeleid door de conservator, dr S. J. Gudlangsson. Vooral Rembrandt, Jan Steen en de Hollandse meesters uit het bezit van haar Vader bewonderde zij. Vervolgens bezocht zij, met de graaf en gravin van Athlone en de Britse ambas sadeur. „De porceleyne Fles" te Delft; daar werd zij rondgeleid door de direc- de heer J. G. Adriani en het gevolg door de onderdirecteuren M. C. v. d. Hoop H. W. Mauser. Het bezoek aan de Nieuwe kerk en het Prinsenhof, kon door tijdsgebrek niet doorgaan. Wel reed men langs het Prinsenhof. De tentoonstelling „Dé Vrede van Munsteer" in het Prinsenhof werd giste- bezocht door de Franse afgevaardig den Paul Ramadier en George Duhamel. Vanmorgen zou prins Olaf van Noorwe gen deze expositie bezichtigen. Het Deense prinselijk paar ging gister middag naar 'Asschers diamantindustrie te Amsterdam. De tienjarige Alita Asscher bood bloemen aan. Gisteravond 'hebben de vorstelijke gasten zich op het Paleis na het gala diner verenigd in een afscheidsbijeen komst, waarbij ook H. M. Koningin en Prins Bernhard lange tijd aanwezig Vandaag vertrokken vele gasten. Prins Axel vloog vanmorgen met de Scandina vian Airlines System naar Kopenhagen. Het Zweedse kroonprinselijk paar ver trok met de Scandinavië-Express naar Stockholm. Ook prinses Margarete BUITENLANDSE GASTEN ONDER SCHEIDEN Aan een aanrbal vorstelijke gasten, le den van hun gevolg en leden van bijzon dere missies, die ter bijwoning va: Plechtige inhuldiging naar Amsterdam zijn gekomen, verleende H.M. Koningin Juliana een aantal hoge onderschei dingen. Zo ontvingen om. het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ko ningin Elisabeth van België, prins George van Griekenland, F. F. Farril van Mexico, dr D. Esquerra van Columbia, P. Coeïho de Almeida van Brazilië, J. J. Varela van Argentinië, E. Bombiere Italië, de hertog van Palmella uit Por tugal, dr Henry Koemhoed Chang China en M. Dagnino uit Venezuela. Mgr. Velerio Valeri, die het Vatifcaan vertegenwoordigde, ontving het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. Denemarken zou per trein reizen. Het Noorse prinselijk paar blijft nog enige dagen in ons land. Prinses Margaret vloog vandaag naar Londen terug. De graaf gravin van Athlone gingen naar Den Haag en maken de oveftocht naar Enge land met de nachtboot. Prins George van Griekenland zou zich weer per trein naar Parijs begeven en erf-groothertog Jan van Luxemburg zou waarschijnlijk per vlieg tuig terugkeren. Koningin Elizabeth ver trok vandaag per auto naar België. Prinses Margaret vertrok vanmorgen ■n half elf van Schiphol, gekleed in een lichtblauw ochtendcostuum, een licht blauwe toque op het hoofd, liep zij onder het gejuich van de menigte belangstel lenden. vergtootd van de Britse ambas sadeur, de Zuid-Afrikaanse en de Cana dese gezant, het platform op. De prinses reikte de witgehelmde militairen van het motor-escorte één voor één de hand. Ontslagvöorstel der comm. wet houders van Amsterdam De A'damse gemeenteraad heeft gisteren opnieuw het vertrouwen in de communistische wethouders opgezegd. Op 31 Maant j.l. was dit reeds geschied, doch een voorstel tot ontslag kon toen niet worden ingediend. De wet, die dit mogelijk maakt, is eerst op 15 Juk 1948 aangenomen en eist opnieuw een gging van het vertrouwen. Namens de gezamenlijke fractievoorzitters heeft de heer Faber (P.vd.A.) gisteren twee ties ingediend om de raad opnieuw doen uitspreken, dat de wethouders ïgers en Polak niet meer het verl n van de raad bezitten. Deze moties wenden met 27 tegen 9 stemmen aange- sn. Tegen stemden de C.P.N.-fractie- leden en de Onafh. mevr. Heijermams na diende de heer Faber een voor in tot ontslag der comm. wethou ders. Wordt dit voorstel in de volgende raadsvergadering aangenomen, dan gaat het ontslag onmiddellijk in. MIJNRAMP IN JOHANNESBURG Zeven mensen, allen naturellen, heb ben het leven verloren door een instor ting in een goudmijn bij Johannesburg. Dertig inheemse mijnwerkers werden daarbij onder goud en stenen bedolven en laat in de avond waren 10 hunner nog steeds niet bevrijd. Enkele blanken werden licht gewond. Onder hen be vonden zich geen Nederland na informatie. Vergezeld van enige Harer buitenlandse gasten en de drie oudste prinsesjes bracht H.M. de Koningin gisteren met de „Piet Hein" een bezoek aan Marken, waar Zy zich ongedwongen al het bezienswaardige liet tonen. Verzet tegen publiekr. bedrijfsorganisatie WERKGEVERS EN WERKNEMERS RICHTEN ADRESSEN AAN DE KAMER Het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland heeft in open brief aan de leden van de Tweede Kamer critiek uitgebracht op het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het verklaart zich solidair met het minderheidsrapport, bij de voorbereiding van het wetsontwerp uitgebracht door de heer A. Borst Pzn. Het Verbond is bang, dat er geen wer kelijke b e d r y f s-organisatie komt, maar een samenstel van min of meer gecamoufleerde overheidsorganen. Ook het C.N.V. heeft over dit wetsont werp een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Het is minder critisch dan de Christelijke Werknemersorganisatie, maar heeft toch ook bezwaren. Bijvoorbeeld had het de kwestie van de ondernemings raden v graag in hetzelfde wetsontwerp geregeld willen zien. Op de inhoud van het adres komen wij nog wel nader terug. DAT de verlichting van Oudewater van. avond nog brandt en er gemiddeld 5 lam pen per inwoner brahden. DAT de politie-ambtenaar van het Bu- :au Joodse Zaken te A'dam, G. W. Oude Wolbers, van het A'damse B.G. 20 j. kreeg doodstraf), evenals de SD-hand- langer A. Jansen uit Oosterhout van he' Bossche B.G. DAT de „Kota Inten" thans de laatste boerenreis in dit jaar naar Canada maakt met 400 emigranten aan boord en volgend jaar gerekend wordt op 10.000 Ned. gezin- i-voor 11 Sept. de keuringen reeds beginnen. DAT min. Stikker heden een beleefd heidsbezoek bracht aan zijn Belgische eol- lega Spaak. DAT burg. d'Ailly gisteren de Bond van Ned. Vroedvrouwen, die aldaar vergadert, op het A'damse stadhuis ontving. DAT gisteren op het Veemarktterrein te Utrecht de Nat. Paardendemonstratie is geopend. DAT op 11 Sept. uit Brussel een „geal lieerde vriendschapstrein" naar Luxem burg vertrekt, hiermede een reis door Europa incl. Nederland aanvangend. DAT is benoemd tot sec.-gen. van het dep. van Econ. Zaken te Batavia G. J. Schimmel en van het dept. van Scheep- brengen, of ook wel naar de gaande en vaart A j j A Franken. komende schepen met Hollandse jongens. Veel Rijnsburgse jongens heeft hij op die DAT met mim Van Scha maaru manier reeds ontmoet. In zijn vrije tijd Harmsen, dir.-gen. van de Rijkswateistaat, leert hij voor het Middenstandsdiploma. m°rgen de grote verkeersbrug Erg leuk is, dat hij een Indische jongen pel by Deventer zal openen. Nederlands leert spreken. Hij maakt het DAT de burgemeester van Makassar ts opperbest, maar hoopt toch weer snel gisteren door burgemeester Oud op het de timmermanswerkplaats te staan, 'R'damse stadhuis is ontvangen. DAT m.i.v. 1 Sept. het telefoonverkeer met Australië, Brits Guyana, Ceylon, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika is geopend. DAT een Roemeense economische dele gatie in Nederland vertoeft voor het voe- :n van besprekingen. DAT de dezer dagen in Drachten ge opende Chr. kweekschool de naam Konin- in Juliana Kweekschool heeft gekregen. DAT mevr. Steijn, de weduwe van de laatste president van de Oranje Vrijstaat, gisteren van Schiphol naar Zuid-Afrika is teruggekeerd. DAT de nieuwe motorloodsboot „Alde- baran" in IJmuiden is gearriveerd en deze haven thans drie loodsboten heeft. DAT mr N. H. Muller uit, Leeuwarden Nederland vertegenwoordigt op het 11 12 Sept. te Aarhuis in Denemarken houden congres van oud-padvinders. DAT de hoofdredacteur van het Nieuws blad van Heusden en Altena, de heer Rosa te Waalwijk, gisteren zijn gouden jubi leum in het uitgeversbedrijf vierde. DAT 15 Sept. om 10 uur in het Intern. Cultureel Centrum te A'dam het drie daagse „Congres Europese Opinie-onder- zoek" wordt geopend. DAT de voorz. van de Alg. Ned. Zuivel- bond, mr J. Linthorst Homan, op de zo mervergadering in Leeuwarden heeft aan gedrongen op modernisering in het zuivel- DAT Prins Bernhard voorzitter het erecomité van de op 25 en 26 Sept. te Sion (Zwitserland) te houden Eerste In ternationale Luchtvaartrally. DAT te Napels een aantal smokkelaars werd gearresteerd, in 't bezit van diaman- ten, cocaïne en geldsbedragen, die ver moedelijk afkomstig zijn van in Nederland gepleegde diefstallen. DAT het Ned.-Britse monetair accoord, hetwelk op 7 Sept. jl. afliep, met een jaar verlengd. DAT de Stichting van de Arbeid moge lijkheid zal onderzoeken tot samenstel- ag van een standaardcontract voor mu- ci in het amusementsbedrijf. DAT vandaag de Ver. v. Waterleidings- belangen in Ned. een algemene vergade ring te Dordrecht houdt. DAT hoofdinspecteur E. J. A. A. Quaed- vlieg van de Volksgezondheid tevens be noemd is tot directeur van de Veeartsenij. kundige Dienst. DAT te Nijmegen aan het Maas- er Waalkanaal een haven wordt aangelegd het uitgegraven zand bestemd wordt ter dichting van de gaten in de woeste binnenstad. DAT het stoffelijk overschot van mgr 7*eels Zaterdag te Venray in het familie graf wordt by gezet. DAT zes Deense ingenieurs, architecten zakenlieden, leden van een reisvereni- ging. vanmorgen met twee speciale KLM- vliegtuigen in Amsterdam arriveerden jor een verblijf van drie dagen. DAT voor de Almelose rechtbank gens fraude tegen zeven personeelsleden Van Gend Loos straffen werden geëist variërend van één tot 3 jaar. DAT de Friese Beweging aan de uit Indië teruggekeerde militairen van het Friese bataljon een oorkonde met een Fries welkomstgedicht heeft aangeboden. DAT de brug over de Dommel in de weg tussen Boxtel en Eindhoven morgen voor alle verkeer is gestremd. DAT te Locheum een Julianaboom geplant, door een stek van de in 1940 door de Duitsers omgehakte Juliana-Bemhard- boom te poten. DAT de St.-Crt. van gisteren prijzenbeschikking huishoudnaaimachines onderdelen 1948 bevat DAT Dinsdagavond a.s. houder mr A. de Roos van Amsterdam ter nagedachtenis aan gedeporteerden van hel Speeltuinverbond „Transvaalkwartier" al. daar een gedenkplaat onthult in het club gebouw. DAT het bedrag van onze in omloop zijnde bankbiljetten de laatste week te rugliep met f 13 millioen tot f 3064,5 mil lioen. DAT de Groenlose raad het presentie geld der plechtige raadszitting ter be schikking stelde van het Kankerfonds. DAT het Nederlandse Openluchtmuseum te Arnhem de 100.00ste bezoekster, dr C. H. Nijkamp uit Amsterdam, ontving. DAT tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw werd benoemd schout-bij-nacht G. B. Salm en tot idem in de Orde van O.N. de heer C. Smit van de N.V. Kon. Ned. Stoomb. Mij en It. t. z. 1ste kl. J. Metz (met de Zwaarden). DAT de onlangs te Amsterdam gearri veerde eerste Deli-tabak van de nieuwe pakken, ondershands voor f IJ per half kg verkocht werd aan de Neder landse sigarenindustrie. DAT het Karei Doormanfonds in 1947 aan 200 gezinnen van Marinemannen steun verleende en f 15.784 verstrekte incidentele steun. DAT cichorei, mosterd en peekoffie niet Ten slotte heeft het N.V.V. :n brief over de bedrijfsorganisatie s de Tweede Kamer gezonden. Hoewel grote lijnen met het ontwerp instem mende, verzet het (rode) verbond zich tegen een organisatie van onderen op: moet meer centrale overheidsleiding komen. Ook het wetsontwerp op de onderne mingsraden heeff de vakverenigingen aar de pen doen grijpen. In een brief an het C.N.V. aan de ministers van So- iale Zaken en Economische Zaken wor den bezwaren uiteengezet tegen de werk kring en de wijze van samenstelling van de gedachte ondernemingsraden. Men aanwijzing der leden bij geheime stemming en niet door de besturen. Het N.V.V. toont zich in een brief de Tweede Kamer (in tegenstelling tot het C.N.V.) verheugd over het fei de ondernemingsraden bij een afzonder lijke wet worden geregeld. Principieel bezwaar heeft het N.V.V. tegen de bedrijfscommissie toegekende bevoegd heid, om candidatenlijsten in aanmerking te doen komen, die buiten de vakbewe ging om tot stand zijn gekomen. Hinderlijke fout in rijm prent voor de jeugd Ter ere van het Regeringsjubileum wordt thans op de scholen een rijmprent uitgereikt..Men moge de bedoeling loven om de jeugd een herinnering voor haar gehele leven mee te geven, doch het wel bijzonder hinderlijk dat tengevolge van een fout. op de climax van het ge dicht de naam der jubilerende Koningin als „Wihelmina" wordt weergegeven. Verbazingwekkend is, dat èn de dichter, èn de tekenaar, èn de lithograaf, èn de drukker èn de Regering, in wier dracht de rijmprent is gemaakt, dit het hoofd hebben gezien. Het betrof hier toch geen spoedarbeid, waarvan de dag bladen dagelijks het stempel (moeten) GEEN SOCIALISATIE VAN DE KOLENMIJNEN. De staats-commissie-Couvee heeft haar rapport aangeboden aan H.M. de Ko ningin en minister v. d. Brink. Uit dit rapport blijkt, dat er geen reden is, de particuliere mijnen te socialiseren en dat het beheer over deze mijnen kan worden opgeheven. Wel moet de samenwerking wettelijk worden geregeld, waarvoor een wetsvoorstel is ontworpen. Dit voorziet duurde 1% uur. Daarna richtte de Piet Hein de steven naar Hoorn. Omstreeks half drie liep het jacht daar de haven binnen. De vorstelijke bezoekers maak ten een wandeling van bijna een uur door het stadje, daarbij rondgeleid door de burgemeester. Omstreeks half vier ging men terug naar Amsterdam. Om kwart voor zeven passeerde het schip de Oranjesluizen en tegen half acht arri veerden H.M. de Koningin, de Prinsesjes de gasten op het paleis. Hedenavond om half negen zou het Koninklijk gezin zich per auto naar Soestdijk begeven. Cour van gelukwensen ten paleize De bestuurders van alle provinciën, in tal van gemeenten, afgevaardigden i corporaties, van onderwijs, kur.st, handel, industrie, financiën, scheepvaart, sport etc., kortom van alle gebieden van het Nederlandse leven, boden heden ten paleize in de loop van de dag Koningin Juliana en de Prins hun gelukwensen Men verwachtte minstens 1500 gas ten. De Koningin zal waarschijnlijk over enkele dagen in Haar paleis in Den Heag nog een groot aantal bezoekers uit Zuid- Holland en Gelderland ontvangen om hun gelukwensen in ontvangst te nemea OOK HONGARIJE HULDIGDE KONINGIN WILHELMINA Ook ^e president van de Hongaarse republiek heeft naar eerst thans wordt gemeld, aan H.M. Koningin Wilhelmina vóór de troonswisseling een gelukwens- telegram gezonden, waarin werd ver zekerd, dat Hongarije nooit za! vergeten, welke hulp ons volk in moeilijke tijden aan Hongarije heeft geboden. Minister Lieftinek over het sparen Op de tentoonstelling van de Britse voorlichtingsdiensten Zoals wij reeds in het kort meldden, heeft minister Lieftinek gisteren, inëeen der zalen van het Panorama Mesdag aan de Zeestraat, de tentoonstelling van de Britse voorlichtingsdiensten geopend. Het contact centrum op Voorlichtings- gebied, dat deze expositie organiseerde, nodigde juist deze minister uit, omdat de expositie grote aandacht besteedt aan de nationale spaarcampagne in Engeland. Deze mededeling viel in het bericht van gisteren weg. In zijn rede zeide de minister, dat een Engelsman geneigd is een raad van zijn regering op te volgen. De Nederlander is minder volgzaam en daarmee moet men bij de voorlichting rekening houden. Niet in de uitgifte van bijzondere spaarbrie- ven moeten wij, als in Engeland, het zwaartepunt leggen, maar in een stimu lering en coördinatie van acties, uitgaan- le van de diverse bestaande spaarinstel- .ingen, naast een voorlichting van het publiek, gericht op het belang, dat elk I heeft bij zoveel mogelijk sparen. I Namens de Britse ambassadeur woon de diens handelsattaché, de heer R. V. Laming, de opening by. Tot Dinsdag a.s. is de expositie van 10 tot 17 uur geopend. Scherp Nederlands protest te Boekarest Nederland heeft in een scherp gestelde iota geprotesteerd tegen Roemeruës ..nationalisatie" van buitenlandse eigen dommen. Het wenst of teruggave van het ontvreemde of een behoorlijke schade loosstelling. Roemenië wildé namelijk de gedupeerde buitenlanders afschepen me: Roemeens geld. Engeland zond een ge lijk luidende nota en tegelijkertijd zon den Amerika, Frankrijk en België pro testen, terwijl Zweden en Zwitserland eveneens vertogen indienden. HOEDER VAN HET VERZET Naar eerst thans gemeld wordt, heeft in alle stilte op 2 September een depu tatie van de Stichting L.O. en LJC.P., bestaande uit ir H. van Riessen, drs Raaymaker en de tekenaar op het pa leis op de Dam aan H.M. Koningin Wilhelmina een tekening ,J)e Troos tende" aangeboden, uitgevoerd door Rinse Hamstra. Aan de achterzijde luidt de opdracht: „In eerbied en dank baarheid opgedragen aan H.M. Konin gin Wilhelmina, de moeder van het verzet, de troosteres bij uitnemendheid door de L.O.-LJC.P. Stichting en G.O.I.W.N., 2 September 1948". Reproducties van ,J)e Troostende" zullen aan alle medewerkers in het tierzet worden aangeboden met een citaat van Prinses Wilhelmina. „Vsr- vuld met diepen eerbied en bewonde ring breng ik U allen hulde voor uw verzet, dat gij al die lange en bange jaren hebt volbracht, een verzet, dat u samensmeedde tot een eendrachtig volk, dat zich zijn roeping beunut is" Wilhelmina. Amerika zal Israël de jure erkennen Marshall heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten na de verkiezingen van volgende maand, de staat Israël volledig de jure zullen erkennen. Om de erken ning door de Beneluxlanden te verkrij gen, heeft de heer M. Weissman, bijzon der gezant van Israël, te Brussel een onderhoud gehad met Spaak. Hy komt ook naar Nederland. Engeland sprak de geruchten, afc zou het na de herfstzitting van de vergade ring der V.N. Israël willen erkennen, tegen. Vrij tvarm weer Tot morgenavond verwacht De Biltt Heldere nacht met weinig wind en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen enkele overdrijvende wolken maximumprijzen zijn gebonden, j bijv. in de instelling van een Nationale banken maar droog en over het algemeen DAT gistermiddag te Blaricum onder Kolenraad. Twee leden dienden een min- zonnig weer. Zwakke tot matige Zuide aanwezigheid o.m. van jhr Six het stoffe- derheidsnota in: zij wensen feitelijk so- JÜ*® wind. Ongeveer dezelfde tempera- lijk overschot van de heer W. Kamerling, cialisatie doch kunnen ook accoord gaan.tuur aIs vandaag, die als ruiter in de ereëscorte van H.M. met de oprichting van een gemengd ZON EN MAAN Koningin Juliana door een beroerte werd'Staats particulier bedrijf, dat alle mynen| Vrijdag 10 Sept Zon op 6.06. oodef getroffen, ter aarde wefd besteld. I omvat. 19.07 u., maan op 15.36, coder 32.13 LIL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1