JUruurr £riïtsrl)( (dmirant Jaarbeursdirectie ziet naaste toekomst nogal somber in Wist U WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; 0-30 per week. H3ET?A&S£,,,L CHRISTELIJKE AT1CMAAL DAGBLAD "SftrtS Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7606 DIRECTIE: F. DIEMER- „StcnhxisüA Is i myo bert in teyjjenspget* Directie en personeel van Leidse textielfabrieken er op uit Zie pag. 2 Vandaag opende Utrecht weer haar poorten (Van een onzer verslaggevers) Utrecht is weer gastvrouwe: Zij ontvangt, getooid met vlaggen en bloemen, de zeer talrijke bezoekers van de 51ste Jaarbeurs, welke gistermorgen binnen haar poorten werd geopend. Deze Najaarsbeurs getuigt opnieuw van de ontwikkeling, welke dit centrum van binnen- en buitenlandse handel bij voortduring ondervindt. Niettegenstaande het nijpende gebrek aan plaatsruimte is deze Beurs weer groter dan de in April ge houden Jubileumbeurs; aan de reeds bestaande oppervlakte is nog 2000 m2 toe gevoegd, waardoor nog ruim 400 standhouders een plaats kregen. In de rede, welke mr J. Miiliius, dlirec- de Kon. Ned. Jaarbeurs kort; i de opening hield voor persvertegen woordigers uit biinrien- en buitenland, kilonk een - ondertoon van ernst, welke bijna tot pessimisme werd. Daar was niet alleen bezorgdheid in verband met de binnenlandse economi sche politiek, de vermindering van koop kracht en het peil der productie, maar ook de klacht, dat van overheidswege nog steeds niet het belang der Neder- Jaarbeurs op de juiste waarde wordt geschat, hetgeen uitkomt in het .feit, dat het Jaarbeursbestuur nog altijd tevergeefs wacht op goedkeuring van de .bouwplannen en toestemming tot.de uit voering daarvan. Waar de opbouw en het herstel van Ne- .derliand zijn gebaseerd op het handels verkeer met het buitenland en daardoor ook op de representatie van ons land bui ten de grenzen, acht het bestuur het van urgent belang, dat niet langer de deel neming aan de Beurs beperkt moet zijn en telkens opnieuw gegadigden moeten worden teleurgesteld. De heer Milius achtte voorts in zijn rede de economische omstandigheden nog verre van bemoedigend. Wel is, vol gens publicaties van regeringszijde, sinds de bevrijding belangrijke vooruitgang te boeken, maar er is nog allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. De ma teriële nood is nog hoog en bij velen is er een wanverhouding tussen 'nkomsien en noodzakelijke uitgaven te bespeuren. Lang niet iedereen begrijpt, aldus mr Milius, dat het belangrijk tekort op de betalingsbalans een object van perma nente zong is, vooral, daar wij die over enkele jaren zonder hulip in evenwicht rullen moeten brengen. Het zijn de ver goeding van rerue en aflossing, de we deropbouw van Indië, het herstel en de reconstructie van ons politieapparaat en de behoeften voor de bevolking, welke op deze balans een loodzware druk oefenen. Daar tegenover produceren wij nog lang niet genoeg en is onze arbeids productiviteit nog niet op het juiste peil. In 1947 was slechts de helft van de in voer door de uitvoer gedekt: vóór de oorlog, toen wij bovendien nog allerlei inkomsten uit buitenlandse beleggingen hadden, bleef nauwelijks een vierde deel ongedekt. Om het gat te vullen werden 'thans buitenlandse effecten verkocht, de goudvoorraad aangesproken en achter stallige dividenden en coupons van Ame rikaanse effecten overgemaakt. Onder deze omstandigheden is het dus wel dui delijk, aldus de heer Milliius, dat wij zon der de Marshall-hulp op een uiterst be denkelijk niveau zouden zijn aangeland. Verarming In de goederensfeer kan over het alge- een een daling van de omzetten worden geconstateerd, welke het gevolg zijn van verminderde kooplust. In dringende be- behoeften, in de oorlogstijd ontstaan, is hen en de toestand, waarin alleen sprake is van normale vervanging van kleding, gebruiksvoorwerpen, meubelen, machineriën, enz. treed't in. Dit gaat voor- anneer de markt van een bepaald product overvoerd raakt, gepaard met daling van prijzen. De na de oorlog ont- industrieën, o.m. in -de meubel-, speelgoed-, aardewerk- en borstelbran- ohe, ondervinden hiervan reeds de moei lijkheden. Ook in café- en restaurantbe drijven doet zich nu de vraag naar dure schaarse consumptie-artikelen is af genomen, daling van de omzetcijfers i den Nederland van Oranje-Nas- n Oranje. Voorts van de Raad in Zij sinds 1927 De onderscheiding van Prinses Wilhelmina Koningin Juliana grootmeesteres van de M.W.O. De onderscheiding, die aan H.K.H. Prinses Wilhelmina is ten deel gevallen, van ridder eerste klasse der Militaire Willemsorde, wordt hoogst zelden toege kend. Tijdens Haar gehele Regerings periode is dit slechts driemaal geschied. Gouverneur-generaal Van Heutz was de enige Nederlander, in 1903; in Juli 1946 werd koning George van Engeland tot ridder Grootkruis benoemd ei posthuum, president Roosevelt. H.M. Koningin Juliana is thans bij het aanvaarden van het koninklijk grootmeesteres van de Militaire Willems orde geworden. Tevens zijn onafschei delijk aan de Kroon der Nederlanden verbonden de Orde va: Schen Leeuw, de orde sau en de Huisorde V2 is Zij thans presidente State geworden, waarv reeds lid was. De versierselen van de M.W.O. eerste klasse van Prinses Wilhelmina zijn, als het grootkruis van de Koningin, door edelsmeden te Utrecht vervaardigd. Ook de versierselen van de koning van Enge land zijn juist gereed gekomen en zullen hem spoedig met een gecalligrafeerd rid derdiploma worden overhandigd. Dr Van Mook op weg naar Nederland Dr Van Mook is hedenmorgen per ^vliegtuig van Batavia naar Nederland vertrokken voor „besprekingen va: gemene aard". Aangezien hij niet Vrijdagavond wordt verwacht, vertrekt dr Beel pas Zondag naar Indië. NIEUWE KALENDER MET PRINSESSENFOTO'S Evenals vorig jaar heeft ook thans H. M. Koningin Juliana een aantal speciaal voor dit doel vervaardigde foto's van haar vier dochtertjes ter beschikking gesteld van „Pro Juventute". Zij zijn gebruikt voor de Pro Juventutekalender 1949, -welke na October verkrijgbaar is. Rotterdamse goudzwendel voor de rechter Nog steeds twee „goudstaven" in omloop. De 45-jarige smid A. K. en de 42-jarige koopman N. A. H., beiden uit Rotterdam, de twee hoofdfiguren uit de „goudsta- ven"-zwendel. die kort geleden in de Maasstad openbaar werd, hadden zich gisteren te verantwoorden voor de Rot terdamse rechtbank. K. maakte de goud staven van koper en lood en een laagje bladgoud, H. „ging de boer op". Verdachten ontkenden, maar mr C. W. baron van Dedem eiste twee jaar met af trek en onthulde in zijn requisitoir dat nog steeds twee „goudstaven" in omloop lijn. KORTING OP SALARISSEN VAN GEPENSIONNEERDEN Een Koninklijk besluit is te verwach- en op de salarissen op Nederlandse basis van N I. en andere gepensionneerden, die hier te lande door het Rijk worden dienst genomen. De korting zal variëren van 5 tot 25 pet. der bezoldiging. Perspectieven Mr Milius weidde vervolgens uit over de perspectieven inzake de buitenlandse situatie, welke, naar zijn mening, weinig hoopvol zijn. De onmiddellijk na de oor log gepropageerde politiek „export of sterven" is meer en meer vastgelopen. Tot een voor ons land noodzakelijke ui/t- breddiing van de uitvoer is het nog niet gekomen. Redenen hiervoor zijn o.m. de stijgende concurrentie en het feit, dat die verkopersmarkt verzadigd raa'kit, zoals b.v. bij de textiel. Nederland en België staan hierbij voorts voor het bewaar, dat zij voor namelijk luxe, semi-luxe of veredelde producten op de wereldmarkt kunnen brengen, waarvan de invoer juist zoveel mogelijk wordt beperkt. Om het econo mische leven op gang te houden, zal dus nog grotere krachtsinspanning, nog gro tere besparing en nog meer versobering van het dagelijkse leven moeten worden betracht. Hiertoe wil de Najaarsbeurs een 6timu- -ns zijn en daarom is het zulk een han dicap dat, waar vele landen, zelfs Duits land, alles doen om de Jaarbeurzen te vergroten, de Nederlandse Beurs geen toestemming tot uitbreiding krijgt. De deelneming De verhuurde netto-oppervlakte van de Najaarsbeurs bedraagt 37.427 m2. tegen 35.742 m2 ibij de Voorjaarsbeurs. Er zijn 2794 deelnemers, van wie 1434 met Nederlandse en 1360 met buitenlandse producten; rond 450 aanvragen moesten worden geweigerd. Bij de verdeling naar de landen waaruit de artikelen afkomstig zijn. staat Nederland uiteraard bovenaan met 1434 deelnemers, dan volgen Enge land het 3i4, de VS. met 248. België en Luxemburg met 158 en voorts nemen deel: Frankrijk. Zwitserland, Tsjecho- Slowakije, Duitsland (58), Denemarken, Ziweden, Italië. Oostenrijk, Canada, Hon garije, Noorwegen, Finland, Joegoslavië, Argentinië, Australië. Liechtenstein, Po len, Israël, Zuid-Afrika (voor het eerst na jaren en met 1 deelnemer) en Ma- Machines en werktuigen, agrarische producten, kantoormachines en andere kantoorbenodigdheden, electroteohniek en radio, vormen weer de grootste groe pen. Door de meubelafdeling, welke uit sluitend op de Najaarsbeurs komt, is de gehele Beatrixhall bezet. Er zijn buiten landse secties van België en Luxemburg (de gehele Irenehall), Joegoslavië Zuid-Afrika. Op Dinsdag 14 September wordt er een Belgisch—'Luxemburgse dag gehouden. Moge de historie eenmaal vermelden, aldus besloot mr Milius zijn rede, dat sinds de eerste Jaarbeurs, gehouden der de regering van Koningin Juliana, het Nederlandse bedrijfsleven zijn -gang omhoog heeft voortgezet. Gistermiddag lunchte H.K.H. Prinses Margaret ten huize van de Canadese .ambassadeur Z.Exc M. P. Dupuy (midden achtergrond). Verder v.l.n.r.: Mevrouw, Dupuy, H K.H. Prinses Margaret Rose, Mevrouw Fouché, Z.Exc. M. F. Keith Officer (gezant van Australië), de Gravin van Athlone en Z.Exc. L. Fouché (gezant van Zuid-Afrika) SCHUMAN'S KABINET-ZONDER-HOOP IS AL WEER GEVALLEN Verdeelde radicaal-socialisten zijn er de oorzaak van Het kabinet-zonder-hoop van Robert Schuman is niet meer: de Assemblee heeft het doen vallen, toen gisteren een door verschillende afgevaardigden ingediende motie van vertrouwen werd verworpen met 295 tegen 289 stemmen. Groots bloemencorso voor Kon. Familie Koningin met prinsesjes vandaag op het IJselmeer (Van één onzer verslaggevers) Gisteren trok door de hoofdstedelijke straten een bloemencorso, zoals men zel den heeft gezien. Rijnsburgse en Aals- meerse kwekers" en Amsterdamse bloe menwinkeliers hadden er vóór gezorgd. Bijna honderd smaakvol versierde auto's en andere voertuigen maakte een vele kilometers lange rit, waarna men op de Dam voorbij het Koninklijk Gezin defi leerde. H.M. de Koningin stond met haar drie oudste kinderen op het balkon van het Paleis. De burgemeesters van Rijns burg en Aalsmeer, resp. mr P. N. Hö- weler en dr D. H. Peereboom Voller, legden een bloejnenhiuldie neer bij het nationaal monument voor de gevallenen. H.M. begroette elke personengroep uit de stoet. Nadat het corso was gepasseerd, vertrok de Koningin met haar kinderen van de achterzijde van het paleis met onbekende bestemming. In de loop van de middag keerden zy terug. Nadat zij gistermiddag reeds een tocht je door de grachten hadden gemaakt, aan boord van een politievaartuig, maakten de drie oudste prinsesjes vandaag met hun Vorstelijke Moeder een tocht op het IJsselmeer, op het jacht Piet Hein. Om half tien vertrokken zij per auto naar de haven en in de late namiddag werd het schip terug verwacht. Prins Bern- hard was -niet aan boord. Doodslag door dronkenschap te Nijmegen Gisternacht kreeg de 47-jarige rijwiel hersteller L. J. uit de Dr. J. Berends- straat te Nijmegen een dusdanige on enigheid met zijn kostganger, de 53-jarige timmerman Th. v. G., dat de mannen, die beiden „in kennelijke staat" verkeerden, elkander met bijlen te lijf gingen. J. liep zware verwondingen in de hals op, moest naar het Canisiusziekenhuis worden ver voerd en overleed op weg daarheen. Th. v. G., die een wond in het been opliep, werd gearresteerd. Jongen voor ogen van zijn familie verbrand Tapte met zyn broer benzine uit een motorrijwiel. Terwijl twee broers, Jan en Roel de Martinez in Zelberg (Deurne) bezig waren, benzine af te tappen uit de tank van een motorrijwiel, vatte plotseling de benzine vlam met het ontzettende gevolg, dat Jan's kleren in brand vlogen en de 23-jarige jongen voor de ogen van zijn familie zo ernstig verbrandde, dat hij 's avonds in het ziekenhuis overleed. Zijn 30-jarige broer Roel werd zó zwaar gewond, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. Bij de reddingspogingen door de ouders kreeg de moeder van de slacht offers vrij ernstige brandwonden aan haar rechterarm en haar gezicht, terwijl ook de vader en de zusters brandwonden opliepen. Wanneer gaan eieren, suiker enz. van de bon? Verschillende bladen hebben de laatste tijd berichten gepubliceerd over het distributie-:vry worden van enkele arti kelen, zoals eieren, suiker en brood. Bij informatie deelde men ons van bevoegde zijde mee, dat er inderdaad besprekingen gevoerd worden over het afschaffen van de distributie voor sommige artikelen. Data. waarop diit zal geschieden, zijn thans echter nog in geen geval men. Zeker niet düe voor eierer van de productie in het najaar kleiner is dan in voorjaar en zomer. Zie de koel huiseieren, die nu op de bon worden verstrekt. Men waoh-te dus rustig af. Rijst en olie in bonnenlijst van morgen zyn de reeds aan- jor rijst en olie in Donderdag opge- Prinses Margaret lunchte in Wassenaar en in de Residentie OOK HEDEN MAAKTEN VORSTELIJKE GASTEN UITSTAPJES Zes stemmen kreeg de Franse premier te weinig. Hadden de radicaal-socialisten eenstemmig het advies van hun voorzit ter, Herriot, gevolgd, dan had Schuman ongetwijfeld een verdere kans gehad. Doch vijftien leden stemden tegen. Her riot schijnt hier zo ontstemd over te zijn (hij wilde Schuman steunen), dat hij het voornemen te kennen heeft gege ven, af te zullen treden als voorzitter van de radicaal-socialistische partij. De oppositie tegen Schuman werd gevormd door de communisten, de Gaullisten, de liberalen, de onafhankelijk-republikeinen (waartoe Reynaud behoort, wiens plan nen het kabinet-Marie ten val brachten) en de hierboven reeds genoemde 15 radi caal-socialisten. Schuman had in het debat gewaar schuwd tegen het gevaar van een derde kabinets-crisis in 6 weken. Voorts noem de hij de stakings-activiteit van de vak verenigingsleiders ontoelaatbaar. Al deze Avaarschuwingen hielpen niets: na het afwijzende votum van de Natio nale vergadering verlieten de ministers de zaal om president Auriol hun ontslag aan te bieden. De lopende zaken worden uiteraard door het demissionnaire kabinet afgehandeld. Schuman heeft het slechts 64 uur kunnen volhouden. Inmiddels duren de stakingen op echt Franse wijze voort. De nog door de rege- ring-Schuman toegezegde bonus var 2500 francs i.v.m. de prijsstijging in Augustus, komt, naar een vakverenigings leider meedeelde, nog lang niet tegemoet aan de arbeiders-eisen. President Auriol is onmiddellijk be gonnen met niéuw overleg. Volgens Her riot (nog) voorzitter van de radicaal-s listen, wordt verwacht, dat de volgende kabinets-formateur uit deze groep zal worden gekozen. Staking slaagde volkomen De laatste berichten uit Parijs melden, dat de staking bij de openbare diensten volkomen geslaagd is. VuUophalers, kenhuispersoneel en beambten va; waterleiding hebben het werk neerge legd. Intussen pleegt de Franse president overleg met verschillende politici, ook met de communisten. Grondwetswijziging in het Staatsblad De vier wetten tot verandering vair de Grondiwet zijn hedien in 'het Staats blad versohenen. Dr Van Mopk heeft een algemene gratie afgekondigd van 1 tot 8 maanden voor veroordeelden tot tijdelijke vrijheids straffen. Naar wij gekondigde bonnen de bonnenlijst van a Prinses Margaret Rose heeft gistermid dag aangezeten aan een lunch, die door de ambassadeur van Canada en mevrouw Dupuy op „Groot Haesebroek" te Was senaar werd aangeboden. Ook waren aan wezig de Britse ambassadeur. Sir Philip Nicholls en de gezanten van Zuid-Afrika Australië, de volledige Britse r de inhuldiging, de graaf en gravin i Athlone en de aan hen toegevoegde; Ned. adjudanten. Prinses Margaret heeft heden de lunch gebruikt bij de Britse am bassadeur in Den Haag. Gisteren bezochten prins Axel van De nemarken met, zijn echtgenote en prins George van Grièkenland de grafische in dustrie van Joh. Enschede en Zn. te Haar lem. Zij bekeken de fabricage van nieuwe Ned. postzegels. Ook vanmorgen maakten de vorstelijke gasten uitstapjes. Zo be zichtigden de Zweedse kroonprins er kroonprinses het Rijksmuseum, en in het Sted. Museum de werken van de Aziatische kunst en de werken van Frans Hals. De prins en prinses van De nemarken bezochten vandaag de*'Deense legatie in Den Haag en de kroonprins en briek van Delfts blauw „De Porceleyne Flesch" te Delft bezoeken. Tenslotte vernemen wij, dat de Zweedse kroonprins gistermiddag op de Zweedse legatie te Den Haag lunchte, o.a. met nister Stikker en de vice-president vai Raad van State, jhr mr Beelaerts Blokland. Later in de middag liet hij zich de leden der Zweedse kolonie in Neder land voorstellen, waarbij de Prins o.a nevr. De Miranda uit Rotterdam de gouden Wasa-medaille heeft uitgereikt. - j secretaresse van het hoofdbestuur der Zweeds-Ned. Vereniging. Ook kroon prinses Louise was hierbij tegenwoordig. Prinses Margarete van Denemarken be zocht vanmiddag in de Haagse Houtrust- halen de tentoonstelling „De Ned. Vrouw". Door kleine papiertjes ontmaskerd Tijdens de feesten is in Amsterdam een internationaal zakkenrollerspaar gearresteerd. De koster van de N.Z. Kapel aan het Rok in ontdekte achter een hek zeven lege portemonnaies. In vier er van vond men kleine papiertjes, aan de hand waarvan de eigenaars op gespoord konden worden. Even tevo ren echter had men in de Kalverstrcat op heterdaad een Franse zakkenroller betrapt, op wie een groot aantal kleine voorwerpen van waarde werden aan getroffen. De gedupeerden herkenden allen hun eigendommenOok de vrouw van de Fransman was in de buurt. Uit de passen bleek, dat het echtpaar geopereerd heeft in Italië, België, Zwitserland en bij de Olym pische Spelen in Engeland. Op de bonnenlijst van morgen komt een bon voor alle leeftijdsgroepen die recht geeft op het kopen van éi De bevoorrading zal op vele plaatsen enkele dagen vergen en wel met koel huiseieren, waarvan de prijs twee cent hoger is dan die van verse eieren. Voorts wordt meegedeeld, dat, nu de keuzebon nen zijn vervallen, de broodbonnen voortaan weer om de 14 da-gen aange wezen zullen worden. prinses van Noorwegen maakten eer naar Marken. De inhuldiging is ook in het buitenland gevierd. Zo te Berlijn, op het Ned. con sulaat van Jeruzalem, bij de Ned. ambas sadeur te Rome. in het „Holland-House' te New-York en de Ned. club aldaar, waar mr van Kleffens recipieerde. Pierre de Gaulle, voorz. van het Parijse gemeen tebestuur. heeft zijn persoonlijke felici taties en die van Parijs aan Koningin Ju liana doen toekomen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zou Prinses Margaret heden middag om drie uur een bezoek brengen aan het Mauritshuis. Vanmiddag kwam zij voor de lunch bij de Britse ambassadeur om kwart voor één in Den Haag aan. Na het Mauritshuis zou zij vanmiddag de fa- Studenten brachten prinses Margaret een groet Twaalf A'damse studenten zijn gisteren op de Amstel in twee ai» elkander ge koppelde motorbootjes langs het Amstel- hotel gevaren. Met luid hoorngeschal trokken zij de aandacht van Prinses Margaret Rose, die voor het raam van het hotel verscheen en de groet der stu denten enthousiast beantwoordde. Mgr Poels overleden In den ouderdom van 80 jaar is gis teravond te Heerlen overleden mgr. dr. A. Poels, proto-notarius apostolicus huisprelaat van Paus Pius XI. Door het overlijden van mgr, Poels verliest de R. K. clerus van Nederland ;n belangrijke figuur. Oók op sociaal terrein heeft de ledenè zich bekendheid verworven. In 1903 was hij betrokken bij de spoorweg staking; vaak trad hij op als gezagheb bend bemiddelaar bij de mijndirecties. In 1910 werd hij benoemd tot aalmoeze nier van de arbeid. Talrijke publicaties verschenen van zijn hand. MARSHALL-HULP VOOR INDIë Nederlands-Indië heeft thans Marshall hulp ontvangen voor een bedrag vé millioen dollar, waarvan 12 millioen de aankoop van Japanse katoentjes. Bevrijd uit de republiek Van 28 April tot 20 Augustus j.l. zijn door de republiek 2581 gezinsleden soldaten van het K.N.I.L. uitgewisseld, o.a. 1144 Europeanen en 1231 Oost-Indo- RUSLAND EN DE ITAL. KOLONIëN Rusland heeft voorgesteld een confe rentie van de Grote Vier bijeen te roepen tegen 15 Sept. a.s. om te beslissen over de toekomst der Italiaanse koloniën. Engeland stemt hiermede in. De vorstelijke loge in het Concertge bouw te Amsterdam tijdens het gala concert van gisteravond, v.l.iur.: Kroonprins Gustaaf Adolf van Zwe den, Koningin-moeder Elisabeth van België, H. M. Koningin Juliana. Z.KJI. Prins Bernhard en de gemalin van Kroonprins Gustaaf. Sociaal strijder Ruim tachtig jaren oud is heengegaan dr H. A. Poels. de grote sociale strijder van de mijnstreek. Het einde werd lang verwacht maar nu het gekomen is. treft het toch diep. Want dr Poels had de liefde verworven van duizenden en nog eens duizenden en de oprechte bewondering dankbaarheid van allen, die het belang :ien van een gezond en krachtig maat schappelijk leven. Overal ter wereld hebben het commu nisme en het socialisme zich in het bij zonder geworpen op de grootindustrie en op de mijnen. Dat echter in ons land de mijnstreek behouden bleef voor de Chris telijke gedachte op sociaal terrein, is men selijkerwijze stellig te danken aan de on baatzuchtige ijver en de nimmer aflaten de krachtsontplooiing van de man. die dan het moede hoofd heeft neer gelegd. Mgr dr Poels is werltzsam gr"eest uit liefde tot Christus en daarom ook uit liefde tot zijn naasten. Het was bij hem zoals zijn moest: het Evangelie werd bij hem een Evangelie van de daad. Ge streefd heeft hij en met succes naar betere volkshuisvesting, naar betere so ciale verhoudingen, naar vredelievende betrekkingen tussen werkgever en werk nemer. Hij was de advocaat der mijn arbeiders. zijn huis is wel genoemd de krachtcentrale van heel een machtig or ganisatieleven in Limburg, en dit was het geheim hij genoot het vertrouwen zowel van de arbeiders als van de mijn- directies. Thans is hij heengegaan. Maar deze ian. die als devies het woord had „Mi- :reor super turbam". „ik heb medelijden met het volk", heeft al hetgeen hij be reikte en de dankbare nagedachtenis daaraan ons gelaten als een erfenis, die bewaard en uitgebouwd moet w'orden. In hem is belichaamd, dat Evangelie en sociaal leven geen tegenstellingen zijn. doch veeleer liggen in elkanders verlengde. DAT mr Th. de Graaf, specialist Indische zaken, dr Beel zal opvolgen als Tweede Kamerlid. DAT Vincent Auriol t.g.v. het regerings jubileum aan Prinses Wilhelmina schrif telijke gelukwensen en een tapijt deed toekomen. DAT is benoemd tot notaris te Arnhem A. Prakken uit Deventer. DAT Nederlanders uit Berlijn waarbij ook 55 uit de Russische zo; kasteel „Tickelsburg" het Inhuldigings- feest vierden en 350 kinderen uit Aken Kerkrade zijn geweest. DAT vertegenwoordigers van de Ned, v. K. in Amerika na voorafgaand be richt te spreken zijn op 17 Sept. om 2 uur i de K. v. K„ Damrak 62a, A'dam. DAT mevr. Gatsonides uit Heemstede et een sportwagen de eerste prijs het Concours d'Elegance te Kortrijk België). DAT het houden van bokken ouder dan maanden alleen is toegestaan met ver gunning van het Ryksveeteeltconsulent- schap, v. Imhoffstraat 33, Den Haag. DAT de authentieke Acte van Afstand, gecalligrafeerd door Piet van Trigt uit Den Haag. voor het nageslacht bewaard blijft in het Kabinet der Koningin. DAT te A'dam een voorlopig comité is gevormd, hetwelk opwekt de versierin gen te bewaren, teneinde voortaan de hoofdstad in de Kerstweek ook luister te kunnen bijzetten- DAT de Nederlanders in 1946 per hoofd per jaar 19.1 liter bier consumeerden doch dit in 1947 met 2 liter verminderde. DAT min.-president W. Drees morgen middag de tentoonstelling „Groningen 1948" zal bezoeken. DAT B-. v. d. Weij, dir. van het post kantoor te Bergen op Zoom, gisteren 40 jaar bij de PTT was. DAT het Panamese s. s. „Perla" bij Hoe- dekenskerke aan de grond liep, doch op eigen kracht vlot kwam. DAT de R'damse diergaarde „Blijdorp" werd verblijd met een geschenk van twee tapirs en een oehoe (grote uil). C. T. Stork D. Wzn., gedelegeerd ran ie gelijknamige maohine- faDriek te Hengeiu, die S0 jaar bestaat, benoemd tot ridder in de orde van O.N, DAT de St.crt. van gisteren o.m. de beschikkingen „Verlening van ontheffing vestiging en uitbreiding aardappel stomerijen" en „Prijzen van mollebonen" bevat. DAT de Rijksconsulent voor grond- en pachtzaken ir S. H. de Jong, met stand plaats Den Haag, is ontheven van de werkzaamheden in het ambtsgebied van de prov. N.-Holland. DAT J. J. Bruggeman, chef afd. Per soneel- en arbeidszaken bij het gem. voersbedrjjf te A'dam, is benoemd tot ridder in de orde van N. DAT thans te Artesia, Grand Rapids en Holland-Michigan (V. St.) Friese avonden worden gehouden, terwijl ds D. Dijkstra te Oranje City geregeld in 1 Fries preekt. DAT in een voorm. Duitse bunker op Terschelling een Fries cultureel wordt gebouwd. DAT de meeste badhuizen in Neder land weer handdoeken krijgen toege wezen. DAT de paratyphus-gevallen te Zwolle vermoedelijk aan het eten van ondeugde lijke gestoomde bokking te wijten zijn, doch nog niemand is overleden. DAT de te Zuilen gearresteerde burge meesterszoon géén zoon van de burge- eester dier gemeente is. DAT gisteren de sympathieke oud hoofdredacteur van „Het Vaderland", C. M. Schilt, te Wassenaar zijn 70ste verjaar dag mocht gedenken. DAT 28 Sept. de K.L.M. haar dienst New-YorkSjanghai opent, de z. g. n. Oriënt Star. DAT de gepens. Schout bij Nacht E. G. de Wijs 79-j. oud te Den Haag is overle- heden te Hoogland, bij Amers foort, begraven werd. DAT namens het Ned. leger in Indië vorige week aan Koningin Wilhelmina fraai album met 150 fbto's doen en laten is aangeboden. DAT dezer dagen het 5-j. dochtertje der familie N. te Swalmen en het 7-j. zoontje der familie B. te Linne. bij Roer mond, door auto's werden gedood. DAT de 64-j. W. te Deventer wordt vermist en hij vermoedelijk is verdronken DAT op verzoek van de politie te Ter- neuzen in Deventer werd gearresteerd zekere R. wegens verduistering f 3000 ten nadele van z'n patroon. DAT schilders tot 35 jaar, die menen in aanmerking te kunnen komen koninklijke subsidie, 3 olieverfschilde rijen plus minstens 5 tekeningen oordeling dienen te zenden aan Marx Kolthoff, Oranje Nassaulaan 6, A'dam- Zuid. DAT de K.P.M. f 20.000 schonk het Kankerfonds. DAT in verschillende bladen nogal ek is uitgeoefend op de radio-reporta ges der Inhuldigingsplechtigheid, daar sommige verslaggevers zich te veel dron gen tussen 't gebeuren en de luisteraars DAT dr M. H. G. 25 j. verbonden is aa kliniek „Bethlehem" Tholen morgen de R.K. Vrouw e Den Haag. DAT de Nieuwe Kerk te A'dam nog te •zichtigen is tot morgenavond 10 DAT de inhuldiging van Koningin Ju- ma behalve in Oost- en West-Indië diverse hoofdsteden ook in Zuid- Afrika is herdacht, met name in kerk diensten te Johannesburg. DAT te Alkmaar 39 j. oud is overleden de arts H. E. J ten Kley. DAT 65 j. oud te Noordwijk/Zee is overleden dr P. H. Burgers en hij Vrij- op N. Evkenduynen te Den Haag begraven wordt DAT benoemd is tot persofficier van H.M. Koningin Juliana mr dr I. G. v. Maasdijk, terwijl aan de res.-kapt. Gerard Rutten ontslag is verleend uit de dienst van H.M. Koningin Wilhelmina DAT van de diverse colleges, die de Inhuldiging der nieuwe Koningin her dachten. nog dient vermeld de Hoge Raad. waar o.m. de president mr dr J. Donner het woord voerde. DAT de eerste der 12 twee-motorige Convairvliegtuigen der K.L.M. op Schip hol arriveerde. DAT ook „De Waarheid" in haar ver slag over de Inhuldiging der Koningin de kleurige stoet op weg naar de Nieuwe Kerk als „inderdaad een indrukwekkend gezicht" bestempelde. De kristallen tumbler, welke presi- den Truman aan H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft aangeboden. Ont werp van Sidney Waugh, die er mu- ziekmotieven ter herinnering aan Stephen Foster in verwerkte, een negercomponist Verder defileren langs baar van Benesj verboden Gisteravond werd aan het Tsjechische volk te Praag verboden om verder langs de baar van Benesj te défileren. Tot grote ontevredenheid van de menigte, welke trachtte de afzetting te doorbreken en riep: „Wij willen vrijheid, wij willen BenesjGelijk we al gedeeltelijk meldden is de staatspolitie opgenomen in de Benesj- gezinde Sokolsportorganisatie. WEERBERICHT Vrij tvarm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN Donderdag 9 Sept.: Zon op 6 04. onder 19.10 uur; Maan op 14.12, onder 21.36 uur. 10 Sept. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1