DE KUYPER Auto Spuitwerk De Kroon op fotowerk Dit merk: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 Bid stonden voor Koningin Juliana In bijna alle kerken van Leiden werd Zondagmorgen bidstond voor H.M. Ko ningin Juliana gehouden. In de Pieters kerk. die stampvol was. ging voor ds J. Swijnenburg. Deze feestelijke dienst werd geopend met het zingen van Psalm 1031: ..Loof, loof de Heer. mijn ziel. met alle krachten," waarna de voorgan ger Psalm 72 las. Vervolgens werd de kanselboodschap van het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk voorgelezen. De Gemeente zong hierop Gezang 293:1 en 2: „O God, die droeg ons voorgeslacht in nacht en storm- gebruis." Ds Swijnenburg hield een toespraak naar aanleiding van Psalm 8:5, 6 en 7. Ik voel mij. alsof ik sta aan het begin van een nieuw jaar. aldus begon spr. De afgelopen jaren gaven het besef, dat er toch wel iets bestendings zou zijn op de aarde. Het noemen van de naam Wilhhelmina reeds gaf een gevoel van veiligheid, dat wij bij alle veranderingen en wisselingen "•toch iets hadden in ons nationale leven, waarop wij konden bouwen. Nu gaat er waarlijk iets veranderen. En het gevoel van weemoed gaat van ons zo maar niet weg. We zien weer duidelijk, dat ook de troon op aarde geen vast en onwankel baar ding is. De heerlijkheid van de mens komt wel zeer klaar tot uitdrukking in het Ko ningschap. Ook dat is genade, dat de mens kan zijn. God heeft de mens zo ge zegend, dat hij leven kan en dat hij de wereld aan zijn voeten kan zien liggen. God heeft de mens groot willen maken. Ons Koningschap omvat meer dan wat de staatsrechtelijke functie van de Ko ning of Koningin inhoudt. Het betekent, dat ons volk ook in benauwde tijden wacht op het initiatief van zijn Vorst of Vorstin en dat ons volk een zichtbaar punt heeft, waarop het zijn oog kan rich ten. Het is een grote zegen van God, dat Hij zulk een Koningschap aan ons volk heeft willen verlenen. De achtste Psalm zegt niet zonder meer: „Hoe groot is onze Koning." In de allereerste plaats is deze Psalm een lied op de goedheid Gods. Er is blijdschap en in onze nieuwe Koningin zien wij, dat God aap ons denkt. Wij hebben een Koning, Jezus Christus, van Wie waarlijk gezegd kan worden, dat Hij alle dingen aan Zijn voeten onder worpen heeft en door Wiens weldaden wij ook een leven als volk mogen heb ben. hoe onzeker dat ook is. Er is Christelijke Gemeente, die blijft bidden voor de regering van Koningin Juliana. Wij hebben het geloof, dat zegt, dat het eeuwige Koninkrijk van eer en heerlijk heid komt. Dan zullen alle dingen in Hem verheer lijkt. zijn. De dienst werd besloten met het zin- ;n van Gezang 1663 en 4: „Halleluja, loflied rijze Hem, die onze banden slaakt!" Na het uitspreken van de zegen door de predikant werden nog het eerste zesde couplet van het Wilhelmus ge zongen. Hel komende feest van „Ons Belang" Zoals wij reeds meldden, zal de oningbouwvereniging „Ons Belang" op 25 September a.s. haar 35-jarig bestaan In verband hiermede heeft zich uit de leden een feestcomité gevormd, dat op Zaterdag 18 September in het bestuurshuis, Molenstraat 32a, aan het bestuur een huldeblijk zal overhandigen. Op Zaterdag 25 September zal het be stuur in de middaguren in „De Har- ,ie" recipiëren, terwijl 's avonds in.de grote Stadsgehoorzaal een bonte avond zal worden gegeven. Het cabaretgezel schap van Fred Fagel zal hier optreden. Daar de grote zaal niet alle leden kan bevatten, zal op Zaterdag 9 October een tweede avond worden aangeboden. Door het werk van „Ons Belang" zijn i onze stad vele doeltreffende arbeiders woningen tot stand gekomen. Wij wijzen slechts op de 82 woningen aan de Toma- tenstraat, die dit jaar in gebruik werden genomen. Wij verwachten, dat het be stuur van deze woningbouwvereniging op de komende feestdagen niet over ge ringe belangstelling zal hebben te klagen. Sfeer irt 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! VOOR DE TUCHTRECHTER Edelmoedigheid en te duur brood Het was het verkopen van wittebrood x>r 56 cent, m plaats van voor 26 cent, dat de directeur van de N.V. v. d. Mey's Bakkerijen te Leiden op het matje braoht bij de tuchtrechter. Verdachte zei, het gedaan te hebben om de men sen, vooral maagpatiënten, te helpen. De tuchtrechter vond, dat verdachte het dan voor de gewone prijs had moeten verkopen en veroordeelde hem tot f 300 boete onvoorwaardelijk, 3 maanden slui ting van het bedrijf voorwaardelijk f 100 boete voorwaardelijk. Chiel de Boer hield de thuis blijvers aangenaam bezig! Optreden ten bate van de Stichting 1940—1945 We hebben Leiden wel eens drukker en voller gezien op de avond van een nationale feestdag. De Sleutelstad was gisteravond nu wel niet bepaald uitge storven, maar de feestelijke verlichtin gen brandden niet direct voor drommen volks. Wat gelegenheid had om naar de hoofdstad te trekken, maakte gebruik van de uitstekende reisgelegenheid, waarvoor de Nederlandse Spoorwegen, vooral in het Westen, hadden gezorgd. Maar de thuisblijvers, gedwongen of niet, werden door het jubileum-comité .niet vergeten. Men had gezorgd voor een uit stekend programma in de grote stads gehoorzaal, waar in plaats van de eerder aangekondigde kleinkunstavond van Georgette Hagedoorn, Chiel de Boer op trad met een door omstandigheden in gekrompen, maar toch in goede conditie verkerend ensemble. De avond, waarvan de baten bestemd waren voor de Stichting 19401945, werd geopend door de heer Tj. Linksma, die een uiteenzetting gaf van datgene, wat de stichting doet. Voor dat werk geen plicht, maar een voorrecht is per jaar 8% millioen nodig, waarvan de staat er 6 bijdraagt. Dat betekent per hoofd en per jaar 30 cent. Een klein beetje be schamend is het dus wel. dat zelfs dit kleine bedrag niet wordt opgebracht, al dus spr. Leiden had eigenlijk f 24.000 moeten opbrengen: het bracht er slechts f 8.000 op. Een aansporing de Stichting te steunen was na dit alles bijna over- Het gezelschap Chiel de Boer, dat te recht in Nederland een zeer goede naam heeft, trad hierna voor het voetlicht met een beschaafd en geestig programma, waarin de schimmen van Chiel en diens spitsvondige taalvondsten domineerden, tfat overigens voor een deel wel te dan ken was aan de afwezigheid van de on volprezen Mustafa. Peter Aryans as sisteerde hem zeer kundig en de beide dames van het gezelschap, Dini Amstel en Katja Berndsen, brachten nog wat meer „bruis" in. De tekst van Chiel de Boer zelf en de muziek van Bert Botterman, die ook de begelei dingen componeerde. Een half gevulde zaal reageerde ple zierig en toonde zijn tevredenheid met het gebodene door een warm applaus. Voor Katja Berndsen waren bloemen. De avond werd bijgewoond door wethouder van Schaik en de leden van het jubileum comité. Wat hij had9 schonk hij weg99 Zendeling Alb. J. de Neef in alle eenvoud ter ruste gelegd Zaterdagmiddag werd in alle eenvoud het stoffelijk overschot van zendeling Albert J. de Neef op de begraafplaats bij „het groene kerkje" te Oegstgeest teraardebesteld. Allereerst vond een plechtige rouw dienst plaats in de kerk. Als eerste spre ker voerde hier dr K. J. Brouwer, Zen- dingsdirector te Oegstgeest. het woord. De aanwezigen, o.w. zich verscheidene kerkelijke en burgerlijke autoriteiten be vonden, hadden reeds gezongen Psalm 89 1: .,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheen". Dr Brouwer las Jo hannes 4 10 tot 14. Wij staan thans voor de realiteit van de dood, aldus spr., maar welk een on uitsprekelijke troost is het, dat wij mo gen weten, dat ons aller vriend het Ko ninkrijk Gods is binnengegaan. Het Zen- dingsveld en het werk in dienst der Zen ding hebben het leven van De Neef be- Burgemeester plantte herinneringsboom op het Gerecht „Ons Doel" besloot baar feest met gezellige avond Hnmor en rhytbme in bont allerlei De woningbouwvereniging „Ons Doel" zette Zaterdag de viering van haar 30- Jarig bestaan voort met een feestavond in de grote Stadsgehoorzaal. De voorzit ter, de heer M. H. Noteboom, heette wel kom en sprak een openingswoord, bracht dank aan zijn mede-bestuurders, de raad van commissarissen en het jubi leum-comité voor het vele werk, dat wa: verricht. Het is helaas eenfeit, dat wij in onze vereniging op het gebied vap de wo ningbouw niet veel kunnen doen, aldus spr. De benarde tijd ontneemt ons bijkans alle mogelijkheden. Jaren zullen er» nog voorbij moeten gaan, willen wij aan onze verplichtingen kunnen voldoen. De heer Noteboom wees er nog op, dat zij, die een goede woning hebben, een groot voor recht genieten. Maar wij gaan niet bij de pakken neerzitten- Door hard werken hopen wij uit de moeilijkheden te ge raken. Het gezelschap van Cora Miller ont wikkelde in het verdere gedeelte van de avond een variété-programma, waarvan frisheid, humor en rhythme de belang rijkste kenmerken waren. Haar mede werkenden oogstten veel succes, 't Was een avond van gezelligheid en vrolijk heid. Wethouder A. J. Jongeleen was als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur aanwezig. Ook waren er afgevaardigden van de zusterverenigingen van „Ons Doel" uit Leiden, Oegstgeest en Rijns burg. L.S.C. Volharding L.S.C. „Volharding"' heeft Zaterdag met 14 personen deelgenomen aan de Jubileum-propaganda-tócht voor de pak ketten-actie voor de militairen in Indië, georganiseerd door W.S.V. „Trouw Moed—Volharding" te Leiderdorp. Na afloop mocht elk lid een fraai uit gevoerd diploma in ontvangst terwijl de vereniging in aanmerking kwam voor een 2e prijs, bestaande uit een lauwertak. Vandaag stellen wij V voor LEEN VAN DUYN (tweemaal!) uit Noordwijk. De bovenste Leen van Duyn heeft zijn familie in de Stijntjesduinstraat (nr 35) te Noordwijk aan Zee, de onderste Leen 50 Jaar geleden kleinbladige, nu grootbladige linde Onder grote publieke belangstelling werd gistermorgen op het Gerecht in te genwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. wij opmerkten: het college van B. en W. en bestuur en leden van het jubileum comité, een herinneringsboom geplant. Ir P. C. Lindenbergh, voorzitter van het jubileum-comité, heette alle aanwezigen welkom. Hij wees op de belangrijkheid van deze dag en sprak er zijn genoegen over1 uit, dat er in Leiden een boom zal groeien, die de-gedachte aan 6 September 1948 levendig zal houden. De heer J. Jonker, voorzitter van de af deling Leiden van de maatschappij tuin bouw en plantkunde, bracht naar voren, r vijftig jaar geleden in Leiden een kleinbladige linde werd geplant. Thans heeft de maatschappij een grootbladige linde uitgezocht. Zij wil in zeer beschei den mate weergeven, wat Wilhelmina voor Nederland heeft betekend. De heer Jonker droeg hierna de boom over aan het gemeentebestuur. De burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote, zeide, dat wij aan het begin staan van een nieuw tijdperk in geschiedenis. Maar naast onze nieu- Koningin staat gelukkig nog Prinses Wilhelmina, aan wie ons volk zo veel heeft te danken. In vol vertrouwen kun- wij ons achter Vorstin Juliana scha- Jhr mr van Kinschot memoreerde, dat Prins Willem van Oranje onder de linde van het slot Dillenburg afscheid heeft genomen van zijn moeder Juliana van Stolberg. Ook daarom heeft deze linde betekenis. De boomplanting werd door de burgemeester verricht, die even wel later werd bijgestaan door de heer Jonker en ir Lindenbergh. Duyn komt eveneens uit Noordwijk. De bovenste ging op 2 Mei van het vorige jaar met de Indrapoera naar Indië, eerst enkele maanden in Batavia en d na in Makassar. Nu zit hij in Medan. Hij is met een week verlof in Prapat bij het Tobameer geweest. Daar ontmoette hij de onderste Leen. Bij het Tobameer is het prachtig en de jongens hebben een fijne week gehad. Maar ze zullen tocfr blij zijn, als ze weer naar Noordwijk terug kunnen. Gelukkig sturen ze goede berichten. Oud-spoor- en tramwegmannen in Utrecht bijeen Verhoging van pensioenen punt van bespreking Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de bond van gepensionneerden bij de Nederlandse spoor- en tramwegen werd in gebouw „Tivoli" te Utrecht herdenkingssamenkomst gehouden, die werd bijgewoond door ruim vijftien honderd belangstellenden, o.w. velen uit den. De voorzitter van het jubi leumcomité, de heer J. Swart uit Utrecht, deelde mede, dat van de directie der een telegram met gelukwens binnengekomen. De bond telt ongeveer 14.000 leden. Tijdens de vergadering werd er in gedachten gewisseld over verhoging, an pensioenen. Verhoging is nodig, oi dat het leven van thans veel duurder dan dat van voor de oorlog. Het vaste vertrouwen werd uitgesproken, dat het de drie samenwerkende bonden, 50.000 gepensionneerden omvatten, gelukken de verhoging te verkrijgen, Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" speelde twee coupletten van het Wilhel- De burgemeester bracht tot slot een driewerf „hoera!" uit op onze nieuwe Vorstin. Het publiek hief nog een „lang leve de burgemeester" aan. Buurt- en speeltuinver. „Groen- oord" vierde feest Jong en oud nam opgeruimd deel Zaterdagmiddag begon om twee uur in de wijk rond het oude landhuis ,Groenoord" een geanimeerd Oranjefeest, dat geopend werd met kinderspelen in de Hansenstraat en de Pasteurstraat. Ver schillende Leidse firma's hadden vooi uitgebreide tractaties zorg gedragen, ter wijl ook de vereniging zelf voor allerlei heerlijkheden had gezorgd. Des avonds verenigden de buurtbewo ners zich in de grote hal van het slacht huis. die door de directeur, dr K- Reits- welwillend ter beschikking was ge steld. Men had enige invaliden van de pas geopende medisch-sociale dienst van de Marine aan het Noordeinde uitgeno- terwijl ook de commissaris van po litie, de heer R. Meyer en dr ir P. C. Lindenbergh aanwezig waren. BUURTVER. „HET MAREDIJK- KW ARTIER" De buurtvereniging „Het Maredijk- kwartier" heeft haar leden gisteren ver rast met een optodht, die in alle opzich ten zeer geslaagd mag worden genoemd. Fraaie groepen waren er van versierde fietsen, autopeds, hoepels, kruiwagens, enz. Het publiek had grote belangstelling voor het kleurrijke schouwspel. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Cornelis G A, zn v C Baart en B van Orden; Johanna, dr v G de Horn en J Massaar; Petrus J, zn v J G Klein en S P Rombout; Bernardus J L A, zn v G C B de Frankrijker en J A Tim mermans; Burger N, Zn v B N Vliegent- hart en J C Hensen. Overleden: J C Zwaan, vr, 85 jr; J Jungerius, man, 67 jr; J Mulder, wed. van W F Choufour, 87 jr. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Leiden zal mor- Sassenheim Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 15.751.17 en terugbetaald f 23.715.33. Geslaagd Geslaagd voor het toelatingsexamen van het Willem Lode wijk Gymnasium te Groningen J v. d. Molen. Oegstgeest Ons dorp In feeststemming. In het kader der jubileumfeesten von- :n Zaterdagmiddag in „Buitenlust" kin- ;r- en volksspelen plaats, waarna 's avonds de muziekvereniging „Triumph" haar tonen liet horen. De Inhuldigingsdag werd aangevangen met een H. Mis in de R.K. kerk. terwijl 's middags een sportfeest op het A.S.C.- terrein werd gevierd onder auspiciën van de Oranjevereniging. Allereerst kwam een combinatie van de Chr. Korf balvereniging „Fiks" in het veld tegen een combinatie van „Pernix" üit Leiden, waarbij „Fiks" won met 73. In de pauze gaven dames van de gymnastiekvereni ging „Olympia" de Arnhemse vrije oefening „Mooi Holland" ten beste, ter wijl de heren hetzelfde deden in de z.g. K.L.M.-serie. Het hoogtepunt voor de jeugd was wel de ballonwedstrijd. Onder gejuich wer den door 500 kinderen ballonnetjes aan de lucht gegeven met een kaartje met de naam. De eigenaar van de verst ge komen ballon krijgt de prijs. Na deze wedstrijd werd nog eens een ouderwetse voetbalmatch gespeeld door elftal padvinders en elf leden van de voormalige voetbalvereniging „S.C.O." „S.C.O." won met 4—1. De oudste Oegstgeester gymnastiek vereniging O.G.A.V. vertoonde in d< pauze staaltjes van haar kunnen op de turntoestellen. In „Buitenlust" werden 's middags •n zeer geslaagde kinderoptocht weder - n kinderspelen gehouden, terwijl avonds de boerendansen de aandacht trokken en de heren hun krachten kon den meten met touwtrekken. Een vuur werk besloot de feesten in deze wijk. Raadsvergadering. De Raad komt Donderdagavond 9 Sep tember om 7 uur bijeen. Aan de agenda ontlenen wij: Voorlezing van de procla matie, uitgevaardigd bij de aanvaarding der regering door Koningin Juliana; be ëdiging en installatie van de heer C. M. den Hollander; benoeming van eei de commissie voor financiën er derwijs, ter voorziening in de vacature J. J. van de Poel; benoeming leden lissie van advieè als bedoeld- artikel 8, le lid, der Wöonruimtewet 1947; voorstel tot aankoop van land de Hofdijck; idem inzake het verzoek het R.K. Kerkbestuur om ten be hoeve van de jongensschool medewer king te verlenen tot het herstellen van d< oorlogs- en bezettingsschade; idem inzake hernieuwde voorlopige vaststelling de gemeente-rekeningen over de jaren 1944 en aanbieding van de ge meenterekeningen over de jaren 1995, 1946 en 1947; idem tot toekenning een gratificatie (vacantietoeslag) aan het gemeentepersoneel; idem in zake machtiging tot het aangaan van kasgeld leningen. paald en beheerst. Hij heeft veel mogen doen en nam een grote plaats in, in welke kring hij ook verkeerde. vie gedronken zal hebben van het dat ik hem geven zal, die zal in eeuwigheid niet dorsten". Dit woord uit de Schrift karakteriseert De Neef. Hij God'het levende ter had gegeven. Dit water was in hem geworden tot een fontein van water. Wat hij de mensen gaf, gaf hij alleen van zijn Heer en Heiland uit, op welk gebied van het leven ook. Hij kon niet anders zeggen dan: Wat ik heb. geef ik U. En had hij? Het levende Woord Gods, waardoor hij zelf een kind van God was geworden Albert Zaaier: dat was zijn pseudo- iiem. Hij was een zaaier. Daartoe had :'n Heer hem geroepen. Hoeveel zijn er niet, die mede door zijn werk hun gees telijke dorst konden lessen? Hij was de fontein, die springt tot in het eeuwige leven. Dr W. F. Dankbaar, eveneens dingsdirector te Oegstgeest, die de laatste jaren nauw met zendeling De Neef mocht samenwerken, las een gedeelte van 2 Cor. 4. God heeft Zijn dienstknecht doen ingaan in de eeuwige vreugde. On danks zijn wankele gezondheid van de laatste jaren, moest De Neef arbeiden, opdat het leven, dat hij had ontvangen, anderen zou werken. Er zijn tal lozen, voor wie het begrip Zending iden- geworden met deze nu overleden zendeling. In zijn dankbaarheid vooi door De Neef gedane werk was dr Dank baar ook de tolk van het N.J.V., welke organisatie de thans overledene bijzondere banden onderhield. Mevr. C. de NeefDroppert sprak nog ;n persoonlijk woord. Op haar verzoek zongen de aanwezigen Gezang 244 4: „Die hoop moet al ons leed verzachten". Hierna werd de kist, waarop slechts een bouquet rozen lag, naar de groeve gedragen. Dr Brouwer bad, toen de kist in het graf was neergedaald, het ..Onze Vader". Rijnsburg Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Augustus werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f5248.75 en opgenomen f5477. Attentie! Dinsdag wordt door de distributie- dienst geen zitting gehouden. Gezinnen, die op die dag hun bonkaarten moesten afhalen, kunnen dit doen op Donderdag 9 September. De verdere data van uit reiking zijn Dinsdag 14 Sept. (niet-zelf- verzorgers) en Vrijdag 17 Sept. (zelfver- zorgers en niet-zelfverzorgers), telkens 8.3012 en 1.304 uur. Men raadplege voor de datum het verstrekte datum kaartje. Begrafenis J. Jungerius Onder grote belangstelling werd Zater dagmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. Jungerius teraardebesteld op de Geref. begraafplaats aan de Sandtlaan. Ds v. d. Linde sprak aan het graf naar aanleiding van het leven van Job. Spr. wees op de broosheid van ons leven. Doch ,.al is de stam afgehouwen, de tronk kan toch.weer nieuw leven-voortbrengen. De heer Zwaan sprak nog een woord dank namens de familie. Bid en dankdiensten Gisteravond zijn in alle kerken var Rijnsburg bid- en dankdiensten gehou den. t Half om Half. Mandarinette. V/feïllc Maison. Crème de Roses MARGA ILERGO CHANTEUSE MEXICAINE 3 JS c a mi JOH* DE KUYPER ZOON ANNO 1695 SCHIEDAM Bijzondere raadsvergadering Leiderdorp Wethouder Splinter ridder in de orde van Oranje Nassau /V oordwijkerhout Lichting 1949, al of niet gekeurd Het totaal aantal inigeschrevenen van de lichting 1949 bedraagt 106. Hiervan werden 61 goedgekeurd en 4 voor tijde lijk ongeschikt verklaard. 32 bleken ge heel ongeschikt voor militaire dienst, terwijl 2 niet werden gekeurd wegens vrijwillige dienstneming. Wegens ver blijf in het buitenland werd 1 «iet ge keurd; 6 vielen er buiten wegens oplei ding voor een geestelijk ambt. Geslaagd Mej. M. P. v. d. Burg behaalde aan de R.K.-Vaksohool voor Meisjes te Har- li ngen haar diploma van de 2-jarige cursus hulp in de huishouding. Benoeming schoolhoofd De heer G. v. d. Meer, hoofd van de jongensschool V. G. L. O., is benoemd tot hoofd van de land- en tuinbouwschool te Warmenhuizen. naar de Specialisten Fa. j. VAN MUIDEN en ZN LEVENDAAL 176—178 TEL. 22469—24668. Zaterdagmiddag kwam de raad van Leiderdorp in buitengewone vergadering bijeen ter gelegenheid van de troonswis seling en het 25-jarig jubileum van wet houder M. P. Splinter. Nadat een tweetal nieuwe raadsleden was beëdigd, te weten de heren J. Boon en M. Moraal, sprak de burgemeester een herdenkingsrede uit. Prinses Wilhel mina heeft na een zegenrijk en kloek bewind Haar taak als Koningin der Ne derlanden neergelegd. Zij was een Oranje naar het voorbeeld van Willem de Zwij ger, de Vader des Vaderlands. Zij wai de Moeder des Vaderlands, Nadat beslo ten was een telegram van gelukwens bede voor een zegenrijke levensavond aan onze afgetreden vorstin te zenden, las de voorzitter de proclamatie voor van Koningin Juliana. In diepe afhankelijk heid en vol vertrouwen in het Huis van Oranje, werd ook aan Koningin Juliana een gelukstelegram verzonden. Het is vandaag, aldus de voorzitter, ook voor wethouder Splinter een gedenk waardige dag. Precies op 4 September 1923 werd hij tot wethouder gekozen is van die tijd af onafgebroken als zodanig in functie geweest._,Zijngrote- deskundig heid op ditr terrein- heeft zeer veel - bij' gedragen tot de snelle opkomst der ge meente in de jaren 19301942. Op zijn aandrang besloot de raad in 1931 tot stich ting van een grondbedrijf, welk besluit voor de gemeente van onschatbare v de isgebleken. Vanaf dat tijdstip dag tekent de stormachtitge groei der ge meente Met vaste hand en groot doorzicht regelde hij de gang van zaken. Grote beheer bouwrijp gemaakt en konden moplexen werden in die jaren in eigen terstond als bouwgrond worden verkocht. Het grondbedrijf is tot op heden nog .financiël gezond en beschikt ovei ruime reserve. In die jaren werd ook de Lage Rijndijk van een klinkerdek zien. De invloed van wethouder Splinter op de gang van zaken in de gemeente Gisteren was het d e dag van Leidens jeugd Er was sport zowel 's morgens als 's middags De inhuldigingsdag was de dag van de jeugd van Leiden. Hadden de ouderen al eerder sportevenementen gehad, gisteren was zij aan de beurt en zij heeft deze ge legenheid met beide handen aangegrepen. Op de verschillende velden, die onze goede stad heeft, werden 's morgens de voorwedstrijden gespeeld. En de fina listen waren 's middags zo gelukkig voor vele toeschouwers de eindstrijd te mogen leveren. Het moet wel een groot ogenblik voor hen zijn geweest, "toen ze eerst aan bföl-ciné on UÜolfslrc -.h.( .eylenLeel\^ Spionnage Contra- Spfonnage door Willy le Comte Voorspel tot de Wehrwolf Aktion99 in Duitsland Merkwaardig is echter het feit, dat len dezer geïnterneerden wisten te vluchtenHierover is tot nu toe wei nig bekend geworden. Volgens de Argen tijnse officiële berichtgeving waren ei geen doden onder de 965 leden der be manning. B-5 berichtte echter aan zijn Hoofdkwartier, dat er zich slechts 845 man in het bewuste interneringskamp be vonden Waar waren deze honderdtwintig Duitsers? Dit was een van de vraagstuk ken, die B-5 had op te lossen. Hij ont dekte, dat zij de grondleggers werden van de eerste ondergrondse nazi-beweging. B-5 kwam velen van hen op het spoor samen met de voortreffelijke Ray Josephs, wist hij zijn lastgevers van dag tot dag over deze duistere figuren in te lichten. Onder de 120 ondergedokenen bevonden zich, alles volgens de officiële gegevens, zes eerste-officieren, een-en- twintig tweede-officieren, drie radio-tele grafisten en zes-en-twintig allround-tech nici. Zonder uitzondering uitstekende vakmensen, welke door de Duitse Ge heime Dienst op voortreffelijke wijze werden ingezet De vluchtelingen werden met behulp van de ongeveer honderd-tachtig-duizend man sterke Duitse Vereniging (volgens de statistieken van 1940) in Argentinië, bij verschillende bevriende relaties on dergebracht. Hun vlucht geschiedde met medeweten van omgekochte bewakings manschappen. Enigen hunner werden door een Duitse U-boot afgehaald, anderen hielden zich op de hierbovenaangehaalde wijze schuil, weer anderen huwden met Argentijnse vrouwen, voorzien van valse passen en papieren. Zelfs was er een dozijn, dat zich voor Duitse vluchtelingen uitgaf en een onderkomen kreeg in klooster.... Maar de nazi-vindingrijk heid grensde aan het ongelooflijke. Wan neer dit niet alles in koude zakelijke rap porten der Geallieerde Geheime Dienst was neergeschreven, zou men glimlachend over zoveel fantasie de schouders opha lenEen paar zagen zelfs kans om prominente beroepsvoetballers te worden, terwijl één zee-officier organist werd, en een zeer goede zelfs, in een der kerken van Buenos Aires De Duitse Geheime Dienst financierde de gehele beweging. Drie technici, die in Duitsland zelfs dringend nodig waren, begaven zich aan boord van een Spaans vrachtschip. Zij waren in het bezit van twee passen, een Spaans en een Duits. Wanneer het schip door de Geallieerden werd aangehouden, toonden zij hun Spaanse pas, in Spanje hun Duitse. De zes eerste-officieren kregen ieder het bevel over een U-Boot. U-Boote, die in de Argentijnse wateren moesten ope rerenVan de in Argentinië onderge dokenen ontvingen zij code-berichten over geallieerde scheepsbewegingen. On der hen was Jürgen Wattenberg, die door de Amerikanen gevangen werd geno men, nadat hij een Braziliaans handels schip had getorpedeerd. De rapporten van B-5 vermelden echter ter. De Duitse Marineattaché Dietrich Nie- buhr en vooral zijn chef: Baron Edmund von Therman speelden een belangrijke rol in dit gebeuren. Eenmaal legde B-5 de hand op een af schrift van het navolgende schrijven: 16. August '42 „An Kurt Ridzewski: Sie werden eingeladen, sich am Don- neratag, den 20. August 1942, um 11 Uhr, im Büro des Deutschen Hauses vorzustel- len, denn der Unterzeichner will Ihnen eine offizielle Bekanntmachung über- reichen, die für Ihr zukünftiges Leben von groszem Wert und groszer Woichtig- keit s Dit schrijven was gericht aan één der geïnterneerde zeelieden, die op vertoon van dit epistel toestemming verkreeg, der bewaking, een bezoek aan het Duitse Gezantschap af te leggen. De „Bekannt machung" bestond natuurlijk uit bijzon derheden betreffende Ridzewski's toe komstige ontvluchting. (Wordt vervolgd). de „ere-tribune" werden voorgesteld na de strijd te hebben gewonnen, door de heer C. F. J. Coers te worden toege sproken. Alvorens de scholieren echter „Leidse Hout" togen, defileerden zij op de Breestraat voor de locoburgemeester, weth. J. C. van Schaik. Ook weth. A. J. Jongeleen sloeg vanaf het bordes stadhuis de jeugd gade. Uitstekend was de entrée van de scho lieren (1500 uit de hoogste klassen alle Leidse scholen) in de „arena". Nadat ze zich hadden opgesteld, werden gesproken door weth. J. C. van Schaik Deze merkte op, dat de 6e Sept. bijl geheel aan de jeugd was gewijd. En moest het zijn, aldus spr., want het waè de dag van de jonge Koningin Juliana. „Zij heeft Zaterdag gezegd, zo vervolgde spr.: „Ik roep de jeugd op derland een goede toekomst op te bou wen". Dat kan gebeuren door eendracht en samenwerking. Eendracht maakt macht, dat is vroeger wel eens vergeten. Maken jullie van Nederland een geluk kig land!" In het feit, dat de hoogste klassen var alle scholen op het sportveld byeen wa ren, zag spr. een goed begin van d< nieuwe tijd. Met een „lang leve Koningin Juliana' en „lang leve de jeugd van Nederland" besloot spr. zijn speech. Hierna volgden een vrije oefening op de wijs van „Alle-man van Neerlands stam" en een vlagoefening op de wys „Wij willen Holland houen". Gezien het feit, dat de generale repetite wegens regen moest vervallen, verliep het ge heel goed. Aan 't eind werden 2 couplet ten van het Wilhelmus gezongen, de vlag gen gehesen en 'n drie werf hoera op Ko ningin Juliana uitgebracht. Vol animo werd toen een aanvang ge maakt met de eindspelen. Het was vanzelfsprekend, dat de jeugd de wedstrijden van 's morgens nog in benen had zitten. Nochtans spaarde zich ook in de finales niet. De uitslagen waren: Voetbal: Langebrug (b)—RKLS (Os- en Paardenlaan) (lagere scholen) 1—0; Gem. HBSChr. ULO middelbare scho len) 2—2, (Gem. HBS w.n.s.) Slagbal: RK school (Haarlemmerstr.)- Openb. Lagere school (Haverstr.) 2542. Handbal: RK ULO—Openb. ULO 3—1 Korfbal: Gymnasium—Gem. HBS 01. Vermelding verdient, dat de tamboers en pijpers van de padvindersgroep P. V., meisjesgilde de RK HBS-padvinders onmiskenbaar. Niet alleen op ge meentelijk, maar ook op kerkelijk terrein deed hij zich gelden Als kerkvoogd en president-kerkvoogd van de Ned. Her vormde Gemeente heeft hij de stoot ge geven tot een belangrijke restauratie van het kerkgebouw en het orgel. Door zijn bezadigd en beheerst optreden heeft hij ch in de gemeente een groot gezag ver- Vanaf October 1944 was hij loco-bur gemeester, totdat hij op 7 Mei 1945 werd benoemd tot waarnemend burgemeester, welk ambt hij bekleedde tot 1 Augustus 1946. Zijn benoeming in de gemeente vond grote bijval. Alleen zijn leeftijd, de heer Splinter is thans 74 jaar, heeft de burgerij ervan weerhouden om op de Kroon een beroep te doen hem tot bur gemeester te benoemen Zyn optreden houding vroeger en tijdens de bezet tingsjaren. hebben hem de autoriteit bezorgd, die hij heden geniet. Door de erschillende politieke partijen wordt hU algemeen geacht. Indien iemand dan ook onderscheiding in aanmerking komt, dan is het wethouder Splinter. Onder luide beval van de raad en geno digden deelde de voorzitter mede, dat het de Prinses-Regentes had behaagd, hem te benoemen tot Ridder in de 'Orde vati- Orahje-Nassau.' Het oudste- lid van de raad, de heer J. van Stralen, sprak daar- i de nieuwe ridder toe namens de raad bood hem een fraai bloemstuk aan. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Splinter voor de vele goede woorden. Hij was volkomen verrast. Wanneer hem zou hebben g?vraa?d. 'toe lang hij al wethouder was. dan zou het heb ben moeten nazien Er is in dq afgelopen jaren veel gebeurd. Het is thans reeds de 3e burgemeester, de 5e college-wet houder, de 3e gemeente-architect en de 4é gemeente-ontvanger, die hij meemaakt. ,En ieder woelt hier om verandering", aldus de heer Splinter, want de vierde gemeente-ontvanger gaat nu ook al weer vertrekken. Van de raadsleden van 25 jaar geleden is niet een meer overge bleven in de raad. Tweemaal vierde hij burgemeester een 25-jarig ambts jubileum Alleen de gemeente-secretaris, heer Corts, heeft 25 jaren met hem samengewerkt. Hij viert dit jubileum et een dankbaar hart. De heer Splinter sprak de wens uit, dat hij dit ere-teken nog enige tijd mocht dragen en bracht dank aan allen, die de Prinses-Regentes in deze aangelegenheid van advies hadden gediend. Koudekerk aan den Rijn Burgerlijke Stand Geboren: Leendert z v Jacobus Veen en Maartje Vonk. Ondertrouwd: Adrian us van Boom 26 j, en Cornelia van Doorn Personalia De heer C. Stroo is benoemd tot gods dienstonderwijzer-hulpprediker Ned. Herv. Gem. alhier. Actie „Pro Rege" De collecte voor het jubileumpaJoket heeft opgebracht f 152. 28 pakketten kon den naar Indië worden verzonden. Denk aan de gevers! Herdenkingsdiensten In de Ned. Herv. Kerk werd gister avond een herdenkingsdienst gehouden. Het kerkgebouw was stampvol. Als eerste spreker voerde het woord ds Groene- wegen, Ned. Herv. predikant van Den Haag, met het onderwerp: „Een godde lijke boodschap op een koninklijk feest". De tweede spreker was ds H. de Valk, plaatselijk predikant der Geref. Kerk. Deze sprak over „Ineengeslagen handen". Het Ned. Herv. koor o.l.v. de heer L. B. Korstanje zong enige liederen. De sa menkomst werd ook bijgewoond door de loco-burgemeester, de heer H P. Bloot, da wethouders en de gemeente-secretari*. Leiderdorp Het grote „inhuldigingsfeest" Het „iahuldigingsfeest" in onze gemeente is buitengewoon goed geslaagd. Een woord van hulde en dank is zeker op z'n plaats voor de dames en heren van het feestcomité, dat zich tijd noch moeite heeft gespaard om er werkelijk een feest van te maken. De dag v»p gisteren begon met een reveille, reeds om zeven uur. Tot half elf waren er bidstonden in alle kerken. Het levend schaakspel trok veel belangstelling, alsmede de wielerwed strijd. Ja, voor alle punten van het pw gramma interesseerden de Leiderdorper» zich, omdat de punten stuk voor stuk goed waren. Zoals in bijna alle buitengemeen ten van Leiden werd ook hier de middag gevuld met diverse volksspelen voor jong en oud. Het concert door de Chr. mu ziekvereniging „Concordia" uit Leiden combinatie van overtrof alle verwachtingen. Een groot Franciscus-1 vuurwerk vormde een waardig slot van stam de stoet vanaf de Pieterskerkgracht deze onvergetelijke dag. In ons blad vaa naar de „Leidse Hout" begeleidden met morgen hopen wij op enkele programma» muziek. punten dieper in te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2