Hicumc geihsciftCourant thans eensgezind om troon" Wij betrokken de wacht bij de kathedraal Indrukken uit de Nieuwe de Kerk tijdens inhuldiging van Juliana DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408: Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f3 90 per kwartaal; f 1.30 per maand; f0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7605 DIRECTIE: F. DEEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tonhttsfirlj is öbettmit mya bert in te^enspoet* Voor onze FOTO-REPORTAGE zie pag. 8 Zo tvaarlijk helpe mij God Almachtig (Van een onzer verslaggevers) De inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Juliana is gistermiddag in Amsterdam een gebeurtenis geworden, zo vol kleur en licht, zo vorstelijk en majesteitelijk, maar daarnaast zo vol van menselijke bewogenheid, dat we als volk van Neder land sterk de ervaring hebben gehad, een heilig ogenblik te beleven. Onvergetelijk is het geweest: de inhul digingsstoet, die dat prachtige Paleis op de Dam verliet en waarlyk schreed naar •n-oude Nieuwe Kerk. De eerste rit in de gouden koets in het middaguur, omstuwd door al de kleur en de pracht van de Nederlandse militaire traditie, de oude van Grenadiers en Jagers, de jonge, strijdbare, van Irene- brigade en Luchtstrijdkrachten. Amsterdam heeft H.M. de Koningin werkelijk ingehuldigd! Het kwam zo enthousiast voor de dag. Zo groots, met drommen mensen, die graag alles zien wilden. Die Amsterdammers, die op de Dam waren, zaten er Als maar wachten. de hele nacht. Van zeven uur in de mor gen af was het niet mogelijk de Dam tot op vijf honderd meter te naderen. Op het middenterrein zaten enkele honder den toeschouwers, gewapend met tele scopen, die aan het station bij tientallen aangeboden werden. Een schare, die nog tegelijkertijd beweging in de wachtenden, want nu moeten de leden van de Staten- Generaal zich naar de kerk begeven, komend uit het paleis. Bevelen klinken, de geweren worden aan de schouder gebracht en daar treedt uit het paleis naar buiten een klein, ie het grijs gekleed peloton luchtvaarttroe pen, dat de, naar de Verenigde Vergade ring schrijdende Kamerleden, voorafgaat. Kamerleden arriveren In de professorale toga volgt, vlak ach ter hen, prof. mr Kranenburg. Na hem zien we prof. Romme gekleed in minis- tersuniform, die hij als oud-minister ge rechtigd is te dragen. Naast hem gaat'de heer Kropman en daarnaast gaat, Kamerlid-uniform, de; voorziter Tweede Kamer, dr Kortenhorst. En achter hen alle bekende gezichten van de jongste verkiezingskranten: Schouten in uniform van Kamerlid, Tilanus in dat van kapitein, Van der Goes van Naters in jacquet, predikanten- merleden in toga, burgemeesters werd aangevuld met hen, die op'de daken I ambtsgewaad. ™dej steken of hoge hoe van de omliggende gebouwen een nlaats den' Pr°' Gert>randy blootshoofd en hel hadden gevonden. Grauw is de hemel boven de hoofd stad. Wolken, zwarte donsen op de, ge lukkig vrij krachtige wind, drijven langs de hemel en geven de zon geen kans. Studentenweerbaarheid uit Leiden, Utrecht en Amsterdam marcheert voor, vormt een ere-waebt en lost het peloton luchtvaarttroepen af, dat, onder de tonen van de R.A.F.—mars met vol applaus afmarcheert. Dan verdwijnen, even voor negen uur, ook de studenten van het toneel. Een enkele wacht blijft achter en de kijkers krijgen het gezicht op de mannen, die, onder toezicht, in jacquet en rok, de rode loper op haar plaats leggen. De wacht posten worden afgelost, tribunes en daken vullen zich met mensen en op de peristyle van de Nieuwe Kerk blazen bazuinspelers psalmen en gezangen over de wachtenden. Van tijd tot tijd wisselt de paleis-beiaardier Vincent hun tonen af met klokkeklanken en zo wordt het negen uur vijftien. Over de kleine steentjes komt kwiek aangemarcheerd de erewacht van cadet ten en adelborsten, die bij de pilaren van de pergola hun plaatsen innemen, twee man bij elke pilaar. Kortaf en scherp zijn hun bewegingen. Het gebaar waarmee ze allen tegelijk de handen op de rug leggen en de plaats rust innemen, is een flits. Die pergola is een fijn getrokken blauwe en crèmekleurige lijn langs de kuise contouren van het paleis. Visnetten, als in 1898, dekken haar af. En omdat het weer dreigt, is daarover een dek van plastic gelegd. Het is tussen paleis en kerk de enige versiering. Evenals Zaterdag hebben de wachten den nu weer gelegenheid de nieuwe uni formen van ons leger te bewonderen. Het zijn in hoofdzaak officieren, die zich voor de hoofdingang van de kerk bewegen. Terwijl de studentenwacht weer in rukt en, tegelijkertijd in het front, voor de toeschouwers de, met geweren toege ruste erewacht van mariniers haar plaats inneemt, wordt de statieloper met snelle, zenuwachtige halen geveegd. Het stof vliegt over de glimmende schoenen van de adelborsten met hun ponjaarden en de cadetten, die witte riemen om hun Uniformen dragen. Dan wijst de klok vyf minuten voor tien. Voor de hoofdingang rijden enkele auto's voor, waarin leden van de hofhouding arriveren. Er komt communistische lid Haken in een blauw grijs colbert-costuum. Hij is de enige, die niet in pontificaal was. Een fleurige toon in al dit zwart en ambtelijk zilver en goud, brengen onze dames Kamerleden met haar uitvoerige, smaakvolle toiletten, waarvan men alleen betreuren kan, dat ze zo weinig zichtbaar zijn omdat ze, heel hoffelijk uiteraard, tussen twee mannelijke collegae inge klemd, ter kerke togen. (Voor vervolg zie pag. 3) (Van een onzer verslaggevers) In de voorname beslotenheid der eeuwenoude kathedraal in het hart van de hoofdstad des lands, is Juliana, Koningin der Nederlanden, plechtig ingehuldigd. Hier heeft Zij, temidden van Haar Dier baren, van Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders, leden van buitenlandse vorstenhuizen, regerings representanten uit vele landen ter wereld en vertegenwoordigers van alle geledingen des volks, Haar waardigheid ontvangen en aanvaard. En door heel het blijde land, ja tot ver over de grenzen is het geluid van die jonge, ontroerde stem uitgedragen: „Ik zweer aan het Nederlandse volk, dat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de Staat met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren, dat Ik de algemene en bijzondere vrij heid en de rechten van alle Mijne onderdanen zal beschermenMaar daarbij ook de eerbiedige ivoorden van een Kind, dat Haar Ouders dankt voor hun leiding in Haar leven, dat belooft, de voet stappen van Haar geliefde Moeder te zullen drukken, en de erkenning, dat slechts door Gods genade alle dingen mogelijk zijn. Zo is op deze Septembermorgen opnieuw het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje, hervlochten en versterkt. Midden in het van feestgewoel trillende centrum van Amsterdam, de oude, rijke koopstad, is voor enkele uren de historie herleefd in de statievollfe stoet, welke de jonge Koningin omgaf. Rond de roman tische, zestiend'eeuwse dracht van herau- ;n trompetters, de Koningen van Wa penen en ceremoeniemeesters ruist de wiekslag van het verleden, maar in de ogen der jonge Vorstin leeft de ernst en de hoop van het heden. Onder het gebeier der klokken, de lichte klanken van het carillon en het gedreun der vreugdeschoten wacht de stille, grijze kathedraal, half verscholen achter de e muren van het Koninklijk Paleis, zich afwendend van het luidruchtig ge juich van duizenden toeschouwers, die amper een glimp opvangen van haar prachtig, gotisch profiel. t is nauwelijks negen uur in de mor gen, als de eerste genodigden de Nieuwe Kerk betreden. Op het met wijnrood moquette beklede troonpodium, met als achtergrond het zware, koperen koorhek, wachten de beide troonzetels, die 56 jaar geleden voor het eerst werden ingenomen door de twaalf-jarige Koningin Wilhel- nfina en Haar Moeder, Koningin-Regentes Emma, bij de opening van de Staten- Generaal. De zetels zijn antiek: zwaai verguld en bekleed met rode stof. Roer loos hangen de lange, smalle vlaggen in de kruisvorm der kerk; uiterst smaakvol rond de machtige pilasters, een ryke bloemversiering met dieprose begonia's fijn groen aangebracht. Er is een be scheiden tooi van palmen en laurieren aan weerszijden van het koorhek en bij de ingang van de kerk. Van de balcons han gen kostbare tapijten af; maar 'de meest imposante aanblik bieden de prachtige gotische ramen, in stillen, voorname kleu- De Regalia Recht vóór het troonpodium staat de credens-tafel, waarop de symbolen het Koninkrijk, de regalia, zijn uitgestald op het wijnrode, met gouddraad bestikte kleed. Allereerst de Nederlandse Kroon, de gouden bewerkte hoofdband versierd met saffieren, robijnen en smaragden, waaruit zich met paarlen getooide gouden bandeaux verheffen, die naar het middel punt der kroon buigen en samenkomen een gouden wereldbol met kruis. Daarnaast ligt de scepter, een vergulde staaf, welke eveneens in een in antiek corintisch kapiteel gevatte Rijksappel eindt. Voorts de Rijksappel, een gladde vergulde bal, gevat in een met gekleurde edelstenen bewerkte gouden band, kroond door het Christelijk kruis. En ten slotte de Grondwet; de tekst met de hand gezet uit een hiervoor ontworpen letter door de grafische kunstenaar De Roos, gedrukt op oud-Hollands papier. De tach tig pagina's zijn goud op snee, hoofdstuk aanduiding in rood gedrukt, de initialen van elk nieuw hoofdstuk in het blauw; zij is gebonden in een perkamenten band met opdruk van het wapen in goud en heraldi sche kleuren. De kerk vult zich onder hen zijn talrijke vertegenwoor digers en leidende figuren op maat schappelijk en cultureel gebied. Dan komen, om half tien, de eerste hoogwaardigheidsbekleders binnen e wordt het een feest van kleuren! Daar zijn de leden van het Corps Diploma tique, van het Internationale Hof var Justitie, de dragers van de Grootkuisen der Orde van Oranje Nassau en Huis orde van Oranje, de Commissarissen der Koningin in de provincies, het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, de burgemeesters der grote ste den vertegenwoordigers der kerkgenoot schappen, onderwijs en kunst, daar zijn professoren in toga, hoge militairen uniform. it is een wirwar van statierokken zeer veel goudbérduursel en passe menten, schitterende uniformen, eerbied waardige toga's, het geflonker van me dailles, het glanzen van ambtsketens. Daartussen het rood van de kardinaals mantel en het purper van bisschoppelijke gewaden. Zeer fijn tussen al deze sprekende kleuren zijn de pasteltinten var „Kan ik misschien zeggen Een kleine juierpersoons auto stopte voor het Atnstelhotel, waarop in deze dagen de vlaggen van vele naties prijken. Een paar dames waren de inzitten den van de blauwe wagen. De portier van het hotel kwam de trappen af en vroeg door de opengedraaide ruit, waarmede hij de dames van dienst kon zijn. Zijn de Athlones thuis? vroeg een «der dames. De Athlones zijn uitgereden, me- Dat is erg jammer, vond de dame. Kan ik misschien zeggen, wie er geweest is? vroeg de behulpzame por tier. Even weifelde de dame. Toen zei ze glimlachend: Zegt U maar, dat Prinses Wilhel- mina even langs is geweest. damesjaponnen en chique hoeden. Een rustige grondtoon Vormt het zwart vele herencostuums. Enkele minuten voor tienen betreden de leden van Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal de kerk door de officiële ingang. Verscheidenen zijn in amitsgewaad gekleed. Zij begeven zich naar hun plaatsen vooraan tegen over de troon, maar velen blijven even toeven bij de credenstafel om de tekenen der Koninklijke waardigheid van dicht bij te beschouwen. Nauwelijks zijn zij gezeten, of een zeer treffende groep trekt de aandacht: achter de ministers treden de vertegenwoordigers van Oost en West binnen. Daar is de afgevaardig de van de voorlopige Federale Regering van Indonesië, prof. dr T. H. Hoessein Djajadiningrat, daar zijn sultans uit het Oosten en hoogwaardigheidsbekleders uit het Westen. Zij zijn gekleed in de rijke het Nederlandse volk: pracht van Indische statiegewaden... Een blij en tegelijk weemoedig ogenblik: voor de eerste maal in Haar leven riep H.K.H. Prinses Wilhelmina: ,J.eve de Koningin",.en dat zei alles...* Zitting geopend De inhuldiging der Koningin geschiedt, volgens de grondwet, in een openbare vergadering van de Staten-Generaal. Prof. mr R Kranenburg, voorzitter der Verenigde Vergadering, gekleed ambtscostuum van hoogleraar, heeft zich, omgeven door vijf griffiers der Staten- Generaal, gezet aan de met groen geven tafel, die aan de rechterzijde tegenover de troon is geplaatst. Om precies kwart over tien opent hy deze officiële zitting en leest het Konink lijk Besluit ter bijeenroeping van deze vergadering voor. En voor het eerst horen wij de aanhef: „Wij, Juliana, Koningin der Nederlanden De voorzitter benoemt dan de Com missie voor in- en uitgeleide der Koningin, en waarvan mr L. G. Korten horst, president van de Tweede Kamer, voorzitter is. Een der griffiers deelt mede, dat Kamerleden bericht van verhindering hebben gezonden en dan wordt de zit ting tot elf uur onderbroken. Door de ingang aan de Nieuwe Zijds- Voorburgwal treden nu de deputaties uit het buitenland binnen. Zij worden ont vangen door de Aide-ceremaniemeesterg en opnieuw wordt aan het kleurrijk ge heel de pracht van uniformen, ambts gewaden en fraaie toiletten toegevoegd. Wij zien bij de bijzondere missie der V.S. de vriendelijke, bejaarde mevr. Eleanor McAdoo-Wilson, bij de Franse deputatie Paul Ramadier, voorts enkele Mexicanen, de zeer imposante figuur van de Pause lijke nuntius Mgr Valero Valeri, afge vaardigden uit Canada, Argentinië, Bra zilië, Italië, Portugal, Zwitserland, China, Venezuela Finland Siam en Zuid-Afrika. Men begroet elkaar, men onderhoudt zich even met elkaar en men neemt zijn plaats in, ter linkerzijde van de troon. De kerk is nu bijna geheel gevuld. Nog wachten de zetels der Nederlandse en buitenlandse vorstelijke personen. Een licht stemmengeroes ruist door de kerk; de organist, Henk Loohuys, preludieert zachtjes. Dan, te 10.40 uur, gaan opnieuw de deuren aan de Damzijde open. Men ziet hoe de erewacht het geweer presenteert: voorafgegaan door twee Kamerheren en Aide-ceremoniemeesters betreden de bui tenlandse vorstelijke gasten het kerkge- Langzaam schrijden zij binnen: Prins Gnstaaf Adolf en Kroonprinses Louise van Zweaen, die een zuster van Lord Monntbatten is; Kroonprins Olav Kroonprinses Martha van Noorwegen, Prins Axil en Prinses Margaretha Denemarken, Prinses Margaret Rose van Engeland, de Erf-Groothertog Luxemburg, Prins George van Grieken land, Koningin Elisabeth van België met Albert, Prins de Ligne. Staande schouwen de aanwezigen deze vorstelijke stoet, welke met talrijke leden van het gevolg wordt aangevuld. De Aide-cere- monlemeesters leiden de vorstelijke per- sonen naar hun plaatsen, vóór de buiten landse missies, eveneens rechts De buitenlandse vorstinnen zijn gekleed in zachte pasteltinten; tussen het valt zeer op de prille jeugd van de Britse prinses Margaret Rose, gekleed in japon van rose atlas met wijd-ploiende rok, het pittig gezichtje omlijst door het eenvoudig-gekapte donkere haar met charmant kapje van rose en witte v( fluwelen lint. Een ogenblik later naderen, door de ingang aan de Nwe Zijds Voorburgwal, zodat Zij de gehele kerk doorschrijden, H.K.H. Prinses Wilhelmina der Neder landen met haar kleindochters Kroon prinses Beatrix en Prinses Irene. Zy den vergezeld door Prinses Armgard Lippe Biesterfeld, de Moeder van Prins Bemhard. Er trilt even ontroering door het kerk gebouw, als deze kleine groep nadert. H.K.H. Prinses Wilhelmina het valt nog moeiiyk deze naam neer te schryven voor Haar, die zolang onze Ko ningin was draagt onder een psars- fluwelen mantel met zilvervos een toilet zachttintig fraise met donkere bloem motieven, de beide Prinsesjes trippelen naast Haar in lichtblauw tallen Jarkjes kransjes in t haar, haar gryze bont jasjes over de arm. Prinses Armgard draagt een zwart robe met bypai hoed en een wit bontjasje. Prinses Wilhelmina kijkt ernstig, e Prinsesjes lachen en zien kennelijk nieuwsgierig rond: Beatrix vrijmoedig. Irene een beetje verlegen. Maar als zy eenmaal naast haar Grootmoeder is ge zeten en even de druk van Haar hand heeft gevoeld, is zij meer op haar gemak. H.K.H. Prinses Wilhelmina zet zich vóór de buitenlandse gasten, rechts naast Haar zit Irene, links Prinses Armgard en Prinses Beatrix. Tussen de buitenlandse Koningin Juliana tijdens Haar grote rijtoer van Zaterdag: Rechtop van lijf, rechtop van ziel! vorsten heeft Prins Aschwm, broeder vai Prins Bernhard, plaats genomen. De stoet En dan, klokslag elf uur, dringen door de openstaande deuren de tonen van het Wilhelmus binnen. Er luiden klokken, er dreunen schoten. Het orgel zet het Volks lied in, alle aanwezigen rijzen zwijgend op. De prachtige Koninklijke stoet nadert. Een adembenemend schouwspel van waar lijk zeer vorstelijke allure. Voorop de in middeleeuws costuum geklede herauten en hoornblazers, de koningen van Wape nen, en daarachter in al de praal en statie van het Hof de hoogste vertegen woordigers van de traditionele Hof- functies, omringende de jonge Koningin en Haar gemaal. Een schittering van goud en juwelen, zijde en fluweel, wuivende veren, brillante uniformen, voorname staatsietoiletten. Hooggedragen de symbolen van het rijk, de Rijksstandaard en de legervaandels. Onvergetelijk Het moeilijke is. de talloze indrukken van de grootse dag van gisteren in enkele woorden te verwerken. Zoals zo dikwijls gebeurt, dekken woorden hier slechts ten dele het wezen. Daarom houden wij ons als vanzelf aan het simpele, maar werke lijk toch zinrijke woord: onvergetelijk. Waarlijk, het was onvergetelijk voor diegenen, die in Amsterdams Nieuwe Kerk de ontroerende plechtigheid moch ten bijwonen. Maar stellig ook voor al diegenen, die elders in de gelegenheid waren, door middel van de techniek, te volgen wat daar in de hoofdstad des lands geschiedde. Het was onvergetelijk voor ieder onzer, die op welke wijze ook kennis neemt van de bijzonderheden de zer treffende stonden. Wat is er gisteren eigenlijk gebeurd? Koningin Juliana heeft zich aan het Ne derlandse volk verbonden. Zij was reeds onze Koningin van het ogenblik af. waar op Prinses Wilhelmina haar acte van af stand tekende. Maar gisteren was het *t plechtige moment van inhuldiging en beëdiging, het ogenblik waarop Vorstin en volk elkander trouw zwoeren. Laten wij het niet vergeten, wy hebben gisteren gezworen. Koningin Juliana heeft dat gedaan en wij hebben dat gedaan. Wy hebben dat gedaan, omdat zij het hebben gedaan, die ons vertegenwoordigen. Gis teren zijn er dure banden gelegd, giste ren zijn verplichtingen aangegaan van de hoogste orde. Daarom is het zo goed. dat de dag van gisteren onvergetelijk is. Zeker, in deze dagen van plechtige feesten en feestelijke plechtigheden lopen wy ook als volk als het ware over de toppen der bergen. De straten zijn versierd, de vlaggen hangen uit en wij zien het leven vol van vrolük» heid en dankbaarheid. Maar straks wor den de versieringen ingenomen, worden de vlaggen ingehaald en herneemt het le ven zijn gewone gang zonder versieringen en zonder vlaggen. Juist dan is het zo goed. dat de dag van gisteren ons onvergetelijk is geworden, dat wij niet zullen vergeten wat wij gis teren hebben gezworen en plechtig be loofd. Want niet in dagen van vrolijkheid en blijheid, maar in de dagen van donker heid, ja in de gewone sleurgang van het leven is het, dat de trouw wordt beproefd, dat de trouw gaat leven. Dankbaar zijn wy voor alles, wat de dag van gisteren aan Vorstin en volk heeft gebracht. Dankbaar zyn wy heel in het bijzonder voor de treffende en diep- zinvolle reden, waarmede onze Vorstin haar hoge ambt heeft aanvaard. Het is een rede, die steeds weer herlezen moet wor den, treffend als zij is door de menselijke en persoonlijke toon, maar niet minder door het roepingsbesef. Gelukkig een volk, dat een Koningin heeft, die zo spre ken mag en die in al haar bescheiden heid zo ten overstaan van allen zich uiten durft God zy onze Vorstin van dag tot dag nabij. Hy zegene haar in de vervulling van haar zware taak. En Hy geve het ons als volk deze Koningin waardig te zyn. Tante Mien, Tante Gees en Ouwe Dirkie konden het maar niet ver werken, dat de nieuwe Koningin nu ook al meteen in de Jodaan kwam kijken. Mens, mens, waar hebben we het aan verdiend Maar het glanzende middelpunt deze stoet is Koningin Juliana, het hoofd getooid met juwelen, de zware Konings mantel om de schoaders. Prachtig kleurt het rood van de mantel het bleu-royal haar statig gewaad, waarop een schit terend collier van edelstenen flonkert. ZJI.H. Prins Bernhard. in gala-uniform Luit-Generaal, leidt Haar by dc Dochter in deze ogenblikken moet voe len... niemand dan Zy alleen ook weet, dat er in Haar omgaat nu Zy terugtreedt als Eerste Vrouwe des Lands en Haar waardigheid op de schouders Harer Doch ter heeft gelegd En niet alleen in het kerkgebouw, maar door heel het land luisteren de mensen hoe een jongen Koningin aanvaardt de re gering van een volk, dat meestrijd in de worsteling tot herstel na zware slagen, na vernieling, roof en dood. een volk dat zich nu een weg opwaarts vecht en aan welks hoofd deze jonge Vrouwe zal gaan. (Voor vervolg rit pag. 3) Militaire Willemsorde voor Prinses Wilhelmina Ook Prinses Margaret en prof. Kranenburg gedecoreerd De eerste regeringsdaad van Koningin Juliana is geweest, gelijk Zy zelve heeft bekend gemaakt in Haar rede in de Nieuwe Kerk, het verlenen van het rid derkruis der Müitaire Willemsorde eer ste klas aan H.K.H. Priness Wilhelmina. Ha ermee heeft Zy in het bijzonder ge- eerd het leiderschap van onze vroegere Vorstin in de zwarte tijd van oorlog en onderdrukking, toen verzet tot het vreugdevolle einde ie geboden tegen een tyran. die ons vaderland uitplunderde en bezet hield. Ook het buitenland heeft onze jonge Vorstin in het bijzonder geëerd: na de gustermdddag op het Paleis op de Dam gehouden lunch heeft zy de 18-jarige prinses Marget Rose van Engeland de hoge onderscheiding verleend ven het grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Ditzelfde Kruis zal verleend worde» aan prof mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Keener en ven de Verenig- begrijpon, mt H«r de V-v-tafag do S—X-.-t.i.I Het is zeer stil in de kerk. Jonge vorstin Zich op de troonzetel neer zet. Haar Gemaal neemt plaats aan Haar linkerhand. De zestig leden der hofhou ding scharen zich achter hen. Het Toon kunstkoor, onder leiding van Eduard van Beinum, zingt het Wilhelmus, de kleine Prinsesjes kijken vol bewondering naar Haar Moeder. De brede koningsmantel ligt wydge- spreid rond de troonzetel. En wy zien niet meer onze geliefde Prinses, die door haar innemendheid vele harten veroverde, onze jonge, ernstige Koningin in al Haar Majesteit Haar zware taak aan vaardend met opgeheven hoofd en in on wrikbaar Godsvertrouwen, naar het voor beeld van Haar Moeder. Als de laatste klanken van het volks lied zyn verklonken neemt Koningin Ju liana het woord. Zij kan nauwelijks de ontroering, welke zich aan Haar opdringt, meester worden. Haar stem trilt, wanneer Zy zich tot Haar Moeder richt, maar wordt helder en klaar, wanneer Zy daar- i de eed aflegt. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft ge durende deze rede, die de aanwezigen diep in het hart greep, zeer stil gezeten. Wat gaat er in Haar om op dit aangrij pende moment? Ongetwyfeld voeren haar gedachten Haar terug naar die Septemberdag, juist een halve eeuw geleden, toen deze ceremonie op dezelfde wijze zich voltrok Zyzelf. als achttienjarige, het middel punt van dit plechtige gebeuren was. Nie- dan Zy 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1