llkuiuc Cri Jtsiift (tfminmt Treinverkeer met Berlijn wordt waarschijnlijk hervat Wist U DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 BUR eD REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel redactie: 20408. Adm.: 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: f3.90 per kwartaal; f 1-30 per maand; f0 30 per week Negen en twintigste jaargang No. 7602 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL! J K-N A TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tenliMstirij te ofiebteort myn bert in legfozaspttV' Leidse Hout-U.L.0.- school geopend Zie pagina 2 Drukke vergaderingen van de militaire gouverneurs Hoewel de dood van Zjdanof uiteraard geen invloed zal hebben op de besprekin gen op het Kremlin, verwacht men toch dat Stalin en Molotof het te druk zullen hebben om al te veel aandacht aan de op lossing van de Berlijnse kwestie te be steden. Inmiddels werden gisteren te Moskou de eerste rapporten verwacht van de litaire gouverneurs van de verschillende Duitse zones, die druk te Berlijn vergade ren. Ook gisteren zijn deze weer bijeen geweest en voor vandaag stond weer samenspreking op het program. Overigens heerst er een volkomen stilzwijgen ovei de aard en het beloop def besprekingen. Niet alleen de militaire gouverneur: Clay (Amerika), Robertson (Engeland) Koenig (Frankrijk) en Sokolofsky (Rus land) hebben vergaderd, maar ook drie groepen van deskundigen. Deze houden zich bezig met verkeers-financiële en eco nomische aangelegenheden. Het liet zich aanzien, dat de besprekingen over de ver- keersaangelegenheden tot de meest be langrijke behoren: hierbij waren gene raals van alle vier mogendheden tegen woordig. In dit verband is het van belang, dat volgens het dagblad „Der Kurier" het baanvak Helmstedt-Maagdenburg in spoorlijn naar Berlijn geheel is hersteld en onmiddellijk voor het verkeer kan worden geopend. Men zal zich herinneren, dat „technische moeilijkheden" op dit baanvak destijds door de Russen als offi ciële redenen voor de sluiting werden op gegeven. Der Kurier schrijft verder dat een hervatting van het interzonale spoor wegverkeer verwacht wordt, indien Twee arbeiders te Bergen op Zoom gedood door projectiel En een jongen te A'dam, die op slaap kamer demonteerde Gistermiddag te kwart voor twee vond op het terrein van de ijzerhandel J. de B. te Bergen op Zoom een ernstig onge luk plaats, dat aan twee personen het leven kostte. Twee handelaren in oude metalen, de 21-j. L. L. v. d. Meer en de 19-j. J. Let- schert, waren bezig met het versjouwen van ijzer, toen zich een geweldige ont ploffing voordeed. Zij werden op slag gedood. Vermoedelijk heeft zich tussen de partij oud ijzer een granaat bevonden, die ontploft is. De twee slachtoffers waren beiden ge huwd en vader van een kind. Voorts is gisteravond in de Eerste Van Swindenstraat te Amsterdam de 14- jar. C. Heersma in z'n woning gedood, doordat hij een in Zandvoort gevonden projectiel op z'n slaapkamer wilde de monteren. Dr W. A. Visser 't Hooft onderscheiden De algemeen secretaris van de Wereld- wad der Kerken, dr W. A. Visser 1 Hooft, is bevorderd tot ridder dm de orde van de Ned. Leeuw, welke onderschei ding hij ontving uit honden van de prae- •es der Ned. Herv. Synode, dr H. J. F. Wesseldijk. De Koningin wilde met dr Visser 't Hooft ook alle andere bevor deraars vam de oecumenische gedachte eren. Een der voorzitters van de Wereld raad, de Franse Pasteur Mare Boegner, Is benoemd in het Legion d'Honneur. LeemhuisViëtor en Pegels voor R. v. C. De drie beambten van de „Staatspoli tie", Leemhuis, Viëtor en Pegels, die door het Haagse B.G. tot levenslang werden veroordeeld, zullen op 27 Sept. om 10.15 uur terecht, staan voor de Raad van Cassatie. Gisteren legde het B.G. te Den Bosch de S.D. handlanger A. Wol/terbeek uit Eindhoven 12 jaar op. In het Prinsenhof te Delft werd giste ren het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin herdacht door de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, welke herdenking werd bijgewoond door de burgemeesters van alle gemeenten der provincie. Mr Kesper, de commissaris dier Koningin, sprak een rede uit. 's Mid dags was het gehele gezelschap de gast van het bestuur van de tentoonstelling „De Ned. Vrouw" in de Haagse Hout- rusthallen. Naderhand recipieerden die heer en mevr. Kesper op „De Wiltzangh" èn Wassenaar, waarbij o.a. enige minis ters aanwezig waren. Koningin naar Ruige Hoek Koningin Wilhelmina zal zich, na Haar vertrek uit Amsterdam op 6 September, begeven naar de Ruige Hoek, waar Hare Majesteit, dan als Prinses der Neder landen, gedurende een week zal ver- Roode Kruis stelt atoom-wapens buiten de wét Op de internat. Rode Kruis Conferentie te Stockholm zijn de atoomwapens buiten de wet gesteld. Aan de 54 deelnemende ktnden werd om bekrachtiging verzocht. „SCANDINAVISCHE BENELUX." Naar het model van de Benelux zijn Zweden, Noorwegen, Denemarken en IJsland het eens geworden over een economische samenwerking. Ook daar •taat thans eep tolunie op 't programma. DE K.L.M. EN DE VERENIGDE NATIES. Van K.L.M.-zijde spreekt men een Reu- terbericht tegen als zouden vijf Britse vliegtuigen, die met Britse piloten ter beschikking van de Uno in Palestina •taan, door K.L.M.-machines vervangen worden. Men heeft geen enkel verzoek in dit verband gekregen en bovendien Is het de vraag, of onze luchtvloot op korte termijn vyf vliegtuigen kan vrij maken. zachting van de blokkade door de onder handelingen te Moskou mogelijk wordt Dan zal ook een nieuwe treinverbinding' van Berlijn naar München onmiddellijk dienst gesteld worden. De stedelijke autoriteiten van Berlijn hebben gisteren besloten de vier geal lieerde militaire gouverneurs te vragen Berlijnse vertegenwoordigers toe te laten bij de vier-mogendheden-besprekingen. Prof. Wisse aan het klokketouw Prof. G. Wisse, de bekende tijdrede- naar, die in deze jubileumdagen (zoals reeds eerder gemeld) ook een dubbel gouden jubileum herdenkt (50 jaar predikant en 50 jaar getrouwd!), heeft ons een aardige herinnering verteld, die geheel past in de Oranjesfeer van deze dagen. Tegen het einde van April 1909, toen ons land in spanning verkeerde over de komst van een Koningskind, keek men ook in de kleinere plaatsen van het Sticht nieuwsgierig uit naar de eerste berichten. Radio en telex verzorgden toen niet de bliksemsnelle berichtge ving zoals tegenwoordig. Prof. Wisse, toen predikant van de Geref. kerk van Driebergen, had echter gezorgd voor een afspraak met een particuliere re latie in Den Haag, van wie hij de blijde mare uit de eerste hand kon krijgen. Inderdaad was hij de eerste, die het nieuws hoorde. Hij rende naar de kos ter, want die moest de klok luiden. Maar deze kerkdienaar was nergens te vinden. Prof. Wisse bedacht zich niet lang en luidde samen met zijn zoontje zelf de klok, die heel Driebergen op die vroege morgen van 30 April deed opschrikken. Prof. Wisse had de pri- Ca 200.000 ton verse groente naar Duitsland Handelsaccoord met de Brits- Amerikaanse zone In de handelsovereenkomst welke tus- en Nederland en de Bi-zone van Duits land tot stand gekomen is, wordt voor land o.m. voorzien in een uitvoer 200.000 ton verse groenten tot een bedrag van f 10 millioen. Daarmede wor den ook de moeilijkheden opgelost, welke ontstonden na de levering van onze x groenten aan Duitsland in de eerste helft van dit jaar, waarvoor tot nu toe nog geen betaling verkregen werd. De reeds geleverde groenten worden nu beschouwd als een onderdeel van het in het han delsverdrag overeengekomen contingent. De totale uitvoer van Ned. producten zal rond f 181 millioen bedragen en de Bizone zal aan Nederland voor f230 millioen leveren, w.o. de steenkolen voor rond f75.5 millioen. Aan ons land wordt ge leverd machinerieën, kranen, volkswa gens, rijwielonderdelen, hout, glas, aar dewerk, textiel voor Ned. Indi4, muziek instrumenten, e.d. Van onze zijde is o.m. voorzien in een levering van 100.000 ton consumptie- en 12.000 ton pootaardappe- len en van machinerieOn voor de bak kerij-industrie. Tenslotte is deze ovei komst van belang voor onze transito handel. De Bi-zone is bereid een belang rijk gebruik te maken van onze tran sport-diensten. MONUMENT IN BELIË VOOR NED. UITVINDER VAN HET LICHTGAS. Bij het 75-j. bestaan van de Unie van Ingenieurs te Leuven (België), zal o.m. de Ned.suitvinder van het lichtgas, J. P. Minckelers, worden herdacht. De Unie besloot voor hem een standbeeld op richten, waarvan de onthulling zal plaats hebben op 5 Sept. Leeuw wandelde door het dierenpark van Emmen In het Noorder-dierenpark te Emmen ls gistermorgen de 15-jarige Leeuw Ro land door een niet afgesloten schuif van zijn ren de tuin in gewandeld. De ge kooide dieren toonden geen vrees voor de ontvluchte, doch de antilopen bijvoor beeld verkeerden in doodsangst. Met steenworpen is Roland tenslotte weer teruggedreven naar zijn hok. Politie en maréchaussée, in allerijl gewaarschuwd, behoefden de vuurwapens niet te ge bruiken, BENOEMING COMMISSARISSEN NED. BANK. Tot leden van de Raad van Commis- arissen van de Ned. Bank zijn benoemd: G. H. Crone, ir M. H. Damme en H. L. v. Eeghen, allen te A'dam, mr W. G. F. Jongejan, en mr M. P. L. Steenberghe, beiden te Den Haag, B. G. Kernkamp, Groningen, M. ter Kuile te Enschede, W. H. v. Leeuwen te Delft, mr K. Ph. d. Mandele en Ed. Nijgh, beiden te R'dam en A. Pierson te A'dam. De Watermanmorgen vroeg in Rotterdam De „Waterman" wordt morgenochtend vroeg met 1400 uit Indië repatriërende militairen in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord bevindt zich o.m. het Groninger O.V.W. bataljon 112RL De ontscheping begint om 9 uur. Negen Nederlandse piloten gaan voor de U.N.O. vliegen Zij vervullen koeriersdiensten in Palestina. Zo juist door de Rijksluchtvaartscho.l afgeleverde leerlingen zullen negen, door de U.N.O. voor koeriersdiensten in Pa lestina gecharterde De Havilland „Dragon rapide" toestellen besturen. De KLM zal de toestellen in Palestina onderhouden. Vier er van zijn in bruikleen overge- ;n van de Nederlandse legerlucht- macht; de vijf andere van verschillende buitenlandse maatschappijen. Twee Ne derlandse toestellen zouden gistermiddag vertrekken; de overige twee vermoede lijk de volgende week, Zij vliegen in con- vooi, onder leiding van een oudere KLM- gezagvoerde*. Rode aap te Djokja komt meer uit de mouw Instructies uit Moskou en een nieuw „Politburo" Naar aanleiding van het samengaan van Sjarifoeddins socialisten met de communisten verklaarde een woordvoer der van de Ned.-Indische regering, dat de verhoudingen te Djokja zich thans duidelijker aftekenen, hetgeen con quenties zou hebben op politiek gebied eventueel op het terrein der onderhan delingen. Hij meende dat Moeso, die tezamen met Soeripno uit Oost-Europa Djokja is teruggekeerd, met duidelijke instructies uit Moskou is gekomen zeide dat de oude communisten in republiek, die meer nationalist dan c< munist waren, thans wel definitief ter zijde werden gesteld. Belangrijk is thans de vraag of Hatta zich kan handhaven tegenover de munisten, thans een der grootste partijen in de republiek. De woordvoerder vraagt zich af of het volgende kabinet waarvar telkens sprake is, geheel of vrijwel ge heel communistisch zal zijn. Het Djokjase persbureau „Antara" meldt, dat de communisten te Djokja een speciaal congres hielden ter verkie zing van een nieuw „politburo". C. v. G. D. te Djokja door betogers opgewacht Ra<üo-Djoikja riep om. dait de Gommis sue van Goede Diensten bij aankomst op het station te Djokja ontvangen is jeugidd/ge betogers, drie een resolutie, waarin werd verzocht de onderhandelingen af te breken, tenzij deze worden gevoerd op een basis v gelijkheid. Djokja smokkelde voor millioenen Politie te Singapore jaagt hoofd kwartier uiteen. De te Singapore verschijnende „Free Press" meldde, naar A.P. seint, dat het geheime hoofdkwartier voor het smok kelen van opium en goud uit de Djokjase republiek van Singapore werd overge plaatst naar Bangkok, nadat de politie te Singapore verscheidene smokkelagenten arresteerde en deporteerde. Velen vlucht- n naar Bangkok en de Philippijnen. Belangrijke documenten vielen in han- ;n van de politie, waaruit bleek, dat de opbrengst van deze sluikhandel gebruikt wapens, machinerieën enz. voor Djokja te verkrijgen. De organisatie, ook Europeanen deel uitmaken, heeft eerst te Singapore en Manilla voor raden aangelegd van allerlei producten, doch schakelde, toen de Nederlanders dit onmogelijk maakten, over op goud en Zij verhandelde te Singapore en Manilla voor ongeveer 20 millioen dollars, terwijl een Indonesiër, Ishak Madi, een fortuin van meer dan 3 millioen dollar vergaarde. Mevr. Goldie Meyerson bij haar ver trek uit Tel Aviv naar Moskou, waar zy als eerste diplomatieke vertegen woordigster van de staat Israël zal optreden. Als tegenhanger van de New Look deze nieuwe gala-uniformen in oude stjjl welke by de Inhuldiging zullen worden gedragen, van 1. naar r. een lid der frinses Irene Brigade, een Grenadier en een Jager. Gala-Uniformen, die reeds in 1829 werden gedragen, zijn thans klaar Het grootste dieel van volk denkt, dat de tijd, dat erewachten betrokken werden door militairen in rode, blauwe, zilvergebiesde en goudge- voorby is e-regiment „Irene' meriting gekomen voor deze gate-uni formen, welke door particulieren zijn betaald. een „Militaire modeshow" maak ten wij met deze nieuwe uniformen ken- Tussen de barakken van het toch tige kamp Zeeburg, bij Amsterdam, her leefde de oude tijd van het leger door de kleurige uniformen, die alle de Jagers maken een uitzondering ge baseerd zijn op oude traditie. De Grena diers in de blauwe jasjes met de rode mouwopslagen en gele of gouden „lassen" op de borst, de lange blaiuwe broek en de ouderwetse berenmuts, een halve meter hoog, van zwart bant, met de gre nadiers-badge, de oranje cocarde en de officieren de pluim. Zij hebben rode, opstaande kraag met twee lissen en de oude knopen, zoate die reeds dn 1829 werden vervaardigd. Ook de mannen van het garde-regi ment „Irene", die met de komende feest- n in gala-uniform erewachten zullen betrekken, zien er piekfijn uit. t meest opvallend aan hen is de zwarte helm, naar het model, dat wij de Londense Bobby zo goed ken- Boven op dien helm de marimriers- piek, opzij de zilveren knopen en van i de invasiester in goud en oranje, KORT NIEUWS UIT DE INHUL- DIGINGSSTAD. Gisteravond kwamen op het Cen- raal Station te Amsterdam 99.546 reizigers aan! Eén van hen was mgr Valeri, vertegenwoordiger van de Paus bij de Inhuldiging. Kroonprins Gus- Adolf en prinses Louise van Zweden, die volgende week in Amster dam zullen zijn, verblijven deze week in Denemarken. Amsterdams burgervader reikte vandaag aan 800 schoolkinde- elke school twee, een jubi leumboekje uit. Op school ontvangen oudere kinderen bovendien een „Oranje-beker" en een gedenkplaat van Bertus Aafjes en Piet Worms. Elke school krijgt ook een nieuw portret van de Ko ningin. Niet alleen de hoofdstad, ook de Maasstad „hoort" de inhuldiging aan kondigen: de luchtverdedigingskruiser, Hr Ms Jacob van Heemskerck, geeft om ïur des morgens 101 saluutschoten en de inhuldiging, dus om pl.m. half één, HUISHOUDGOEDEREN VOOR BEDRIJVEN. Apothekers, kantoren, scholen en be drijven kunnen bij de plaatselijke distri butiediensten eens per half jaar aanvra gen in aanmerking te komen voor tex tielpunten voor handdoeken. Slagerijen kunnen bovendien punten voor lakens aanvragen. WEST-DUITSE PARLEMENTAIRE RAAD. Gistermiddag is te Bonn de eerste zit ting van de parlementaire raad voor d« West-Duitse zones bijeengekomen, om d£ grondwet voor een West-Duitse staat te bespreken. Dr Konrad Adenauer, vóc der Chr. Dem. Partij, werd voorzitter. Onze Koningin maakte een zegetoc^ door Amsterdamse volksbuurt'1- De „Jordaan'' werd in allerijl nog wat versierd (Van een onzer verslaggevers). Opnieuw heeft Amsterdam gisteren zijn aanhankelijkheid aan onze Landsvrouwe getoond, toen H.M. de Koningin vrij onverwachts in de middaguren een rij toer maakte door de hoofdstad. De Koningin had de wens te kennen gege ven, speciaal de Jordaan en „Oost" te be zoeken. Hier stonden dan ook de Am sterdammers in de nauwe straten rijen dik. In allerijl werden in deze specifieke volksbuurten nog versieringen aange bracht. Ja, zelfs tien minuten voordat de Koninklijke stoet arriveerde, was mer nog druk bezig, guirlandes van denne- groen over de straat te spannen. Toen onze Landsvrouwe om ongeveer kwart over vijf in de Jordaan verscheen, ging er een golf van geestdrift door de rijen. Langzaam reed de auto, waarin H.K.H. Prinses Juliana en de drie Prin sesjes Marijke was thuis gebleven waren gezeten langs de mensenzee. Hon derden van deze „eenvoudigen des volks' hingen uit de ramen en de hoge bezoe kers van de Jordaan beantwoordden de hulde-betuigingen met handgewuif alle zijden. Toen de Koninklijke stoet terugkeerde bij het paleis op de Dam stonden ook hier duizenden en nog duizenden te juichen en te zingen. Even later zwaaiden H.M. de Koningin, de Prins en de Prinses met de drie doch tertjes hartelijk vanaf het balcon naar de menigte. De Dam was vanmorgen al weer vroeg vol beweging en vertier. Leerlingetjes van de Jan de Liefdeschool defileerden langs het paleis, waar hun vrolijk ge juich eerst H.K.H. Prinses Juliana Marshall Vol bewondering voor onze Koningin Hoe het Regeringsjubileum buiten de grenzen werd herdacht Op ©en persconferentie verklaarde de Amerik. minister van Buitenll. Zaïken, George Marshall* dat het hem persoon lijk een groot genoegen deed uiting te geven aan zyn gevoelens van bewonde ring voor hetgeen Koningin WiLhelmrina heeft gedaan in de lange Regeringsperio de van vijftig jaar. Bewondering ook voor de verheven idealen, welke zij de wereld heeft voorgehouden. Ook de Spaanse avondbladen wijden op de voorpagina grote artikelen over het Regeringsjubileum. De Britse sectie van „The Anglo- Netherlands Sport's Association" heeft besloten, aan de Koningin een 64-delig Chinees thee- en koffieservies te schen ken. Het is vervaardigd volgens hetzelfde patroon als het servies dat de Royal Crown Derby Works bij het huwelijk van Prinses Elisabeth schonk. De Ned. kerken in Parijs houden Zon dag dankdiensten en op 6 Sept. wand- een feestavond gehouden. Schuman worstelt bij kabinetsformatie met de socialisten over de lonen Weer kleine stakingen die het ergste doen vrezen nog i 101. Het valt voor de Franse kabinetsfor mateur Robert Schuman niet mee. een kabinet te vormen. De radicale parlemen taire fractie heeft besloten, aan de re gering deel te nemen, maar de socialisti sche partij is zover nog niet kunnen ko men. Gisteren heeft Schuman het groot ste gedeelte van de dag doorgebracht met pogingen, de socialisten voor zijn program te winnen. De parlementaire fractie van deze partij is. na een lang durige vergadering, nog niet tot een be slissing kunnen komen. Vandaag zouden de besprekingen worden voortgezet. Het struikelblok is de te voeren financiële en economische politiek. Uit recente ge gevens is gebleken dat in de maand Augustus de prijzen der levensmiddelen met 10 pet zijn gestegen. Mede in ver band hiermede heeft het uitvoerend co mité van het algemeen Frans vakverbond (de CGT) dat onder communistische in vloed staat, besloten de vaststelling van een basisloon van 13.500 fr. per maand te eisen. De aanvankelijke eis bedroeg 12.800 fr., terwijl het huidige basis-loon is vast gesteld op 10.500 fr. Ook het uitvoerend comité van de „Force Ouvrière" heeft een DAT i.v.m. opgravingen op het militaire kerkhof te Margraten men uit i punt van piëteit dringend verzoekt thans alle publieke belangstelling achterwege te laten. DAT overdracht van en aanvragen euwe tuinbouwteeltvergunningen v in behandeling worden genomen door de Plaatselijke Bureauhouders van de Voed- selcommissaris. DAT de Ned. Middenstandsbank te 's-Gravenhage in haar uitgave „Economi sche Publicaties" drie branches behandelt; kruidenierszaken, drogisterij en kleinhan del in groente en fruit. DAT min. Rutten morgen naar Hilver- im gaat om zich nader te oriënteren op het gebied van het radiobestel. DAT de Jaarbeurs-directeur, mr J. Mi- lius, vanavond om 7 uur over Hilversum II zal spreken over de komende najaars- DAT de bankbiljettencirculatie de afge lopen week is toegenomen met f 67 mil lioen tot f 3077,5 millioen, waarmede eer recordhoogte is bereikt. DAT de acteur Louis van Gasteren door de Franse regering is benoemd tot „Offi- de l'Académie" wegens zijn diensten voor de Franse dramatische kunst in Nederland. DAT in de Stcrt. van gisteren zijn op genomen een Beschikking tot vrijlating prijzen voor groentenconserven intrekking van de Beschikking zake de besmetverklaring dér luchthaven Karachi. DAT voor het gemeentehuis te Diepen- ?en een gedenkteken is onthuld als hulde aan de Koningin. DAT B. de Vries 4 Sept. 25 j. lid van de Raad van Harlingen is en sinds 1937 wet houder (P.v.d.AJ. DAT gisteren in Den Bosch een Oranje- bollen-optocht werd gehouden door 2000 kinderen. DAT volgens mededeling van min. Stik ker aan het Tweede Kamerlid Dassen bin- nenkort een regeling voltooid is voor fa miliebezoeken in de Ned.-Duitse grens streken. DAT het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten f 75.000 heeft uitgetrokken vot financiering van de proefnemingen met het snel bevriezen van vis door het Centr. Inst voor Voedingsonderzoek. DAT het Ned. Instituut voor Volkshuis vesting op 24 en 25 Sept. in „Bellevue" te Amsterdam een congres houdt over df woningnood. DAT binnen het kader van de tentoon stelling „Groningen 1948" gisteren aldaar een legerdag is gehouden. DAT minister In 't Veld morgen de ten toonstelling „Groningen 1948" zal bezoe ken. DAT m.i.v. 1 Oct. 1948 is benoemd tot ref.-directeur van het PTT-kantoor te Oud-Beierland de heer J. B. Schiermeyer uit Amsterdam. DAT in Aug. jl. in Amsterdam een oorlogs record aantal schepen, nl. aankwamen, metende 300.168 N.R.T. 283 schepen vertrokken met tezamen 276.201 N.R.T. DAT de heer P. K. de Goede gisteren afscheid nam als hoofd van de afd. van de Kon. Rott. Lloyd, waar bij hem verschillende geschenken voor zijn privé-jacht werden aangeboden. DAT op 4 Sept. om 4 uur de eerste steen wordt gelegd van een nieuw conferentie gebouw voor „Kerk en Wereld" op het landgoed „De Horst" te Driebergen. DAT de Rijksveeteeltconsulent ir H Verschuyl morgen om 7.15 uur n.m. vij Hilversum spreekt over „De nationale de monstraties van landbouwpaarden op 8 er 9 Sept. te Utrecht"» DAT i.v.m. de afwezigheid van jhi Snouck Hurgronje uit New-York mej. mi M. Z. N. Witteveen optreedt als wnd per manent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. DAT te Papendrecht is opgehaald het lijk van de sinds 27 Aug. vermiste 44-j. schippersknecht E. Schweiger uit Offen- dorf (Did.). DAT in het kader van het regeringsju bileum in Zutfen een wielerronde van 100 km en een herdenkingsspel zijn gehouden. DAT de bekende onderwijzer aan de Chr. School te Loppersum, dr T. v. Ab- bema, op 62-j. leeftijd aldaar is overleden. DAT de R'damse arts P. Jas 76 jaar oud aldaar is overleden. DAT de classificeerder B. Blonk uit R'dam in het vier meter diepe ruim van het s.s. „Jupiter" is gevallen en overleden. DAT mevr. Rost van Tonningen-Göbel. die destijds naar Duitsland vluchtte en bij een clandestien bezoek aan haar moeder te Hilversum werd gearresteerd, waardelijk is vrijgelaten. DAT 56 j. oud te Dordrecht is overleden de heer M. Stevense, rector van het Chr. Lyceum aldaar. DAT voor zijn steun aan de zeemans vrouwen in bezettingstijd de heer C. Smit der Ver. Ned. Scheepvaartmijen is noemd tot ridder in de Orde van O.N. DAT is benoemd tot ridder in de Orde van O.N. de secr. van de Noord-Ned. Wa tersportbond S. J. Oly te Sneek en mej. J. J. Kiewit, directrice van het Wilhel- ina Kinderziekenhuis te Utrecht. DAT is benoemd tot hoofdcommies i.v.d. m Landbouw c.a. de arbeidscontractant F. A. J. Kranenburg. DAT de 10-j. J. v. d. Haven uit R'dam. die te Hilversum wilde leren fietsen, door •n auto werd gedood. DAT in de N.O.-polder dit jaar ruim 5 millioen stuks turf uit de gpoqd "y.gi r basis-loon geëist en wel van 13.350 fr. per maand. Aan deze eisen wordt op het ogenblik kracht bijgezet er is grote dreiging. Er schijnt nl. een stakingsbeweging op grote schaal voorbereid te worden, die tot uit barsting zal komen, indien de regering niet terstond speciale maatregelen treft. Nader wordt gemeld, dat de Franse so- ciiallistische partij heden besloten heeft, niet deel te nemen aan de regering drie Schuman zal vormen. Hiermede zyn zijn kansen vrijwel tot mul gedaald. Stalin betrekt erewacht bij Zjdanof Zal diens dood RussischJoegoslavische verhoudingen verbeteren? De begrafenis van Zjdanof, de man, die als opvolger van Stalin genoemd werd. heetf gedurende verscheidene uren verkeer te Moskou stil doen leggen. De kist werd gedragen door Stalin, Molotof en andere politieke grootheden, terwijl ook Stalin zelf de erewacht bij de baar betrok. Een grote menigte sloeg de plech tigheid gade. terwijl in de grote bedrij ven te Moskou. Leningrad en overal waai de dode bijzonder bekend was. rouw plechtigheden werden gehouden. D« Joegoslavische communistische partij heeft een kort condoléance-telegram ge stuurd. Overigens verwacht men in di' land, dat nu de machtigste aanstoker var het Tito-conflict, Zjdanof, overleden is. de mogelijkheden tot toenadering met Rusland zijn vergroot Het stoffelijk i schot ligt in staatsie opgebaard, ei aan de voet van de muur om het Kremlin worden begraven. Benesj gaat hard achteruit De toestand van Benesj blijft nog steeds „zeer ernstig." Een herstel mag niet mi verwacht worden. De rechterarm en 1 rechterbeen zyn thans geheel verlamd de verlamming van de linkerzijde is erger geworden. Dank zij penicilline fun geert de bloedcirculatie weer normaal, evenals de werking der longen. De oud president is nog steeds bewusteloos. LEIDER DER R.-K. PERS IN POLEN GEARRESTEERD. De Poolse veiligheidspolitie heeft mgr Kaczynski gearresteerd, hoofdredacteur van het Roomse Weekblad „Tygodnik Warszanski". Kaczynski is minister var Opvoeding geweest in de Poolse rege ring te Londen en in de laatste tyd coördinator van de kerkelijke pers in Polen. Dr SCHACHT OP VRIJE VOETEN. Nadat eerst tegenstrijdige berichten over de invrijheidstelling van dr Schacht circuleerden, wordt thans gemeld, dat deze financiële goochelaar vandaag op vrye voeten is gesteld. Ir. J. van der Ploeg, tyd. wt hoofdambtenaar t,b. van de secretaris Staat van Landbouw en Visserij in Ned.-Indië werd, te rekenen van 1 Aug. i?gnpemd tot secretaris-generaal rmx dit departement de kleine Marijke op de ven later ook H. M. de Koninr bui ten lokte. Hedenochtend om half elf heeft FLM. de Koningin op Haar paleis ontvangen de heer Carel Briels. actor intellectualis de drie staddonepelen met tien van zijn naaste medewerkers, w.o. B. Stroo man, schrijver van het Kron:r.gsspel en Max Vredenburg, die de spelen toon- 't Prinselijk Paar naar 1948 Anno ChristL Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard hedenavond in de Stadsschouwburg te A'dam de voor stelling by t# wonen van „1948 Anno Christi." Koningin ontving vandaag huldeblijken Van Wilhelminafonds, Asva en Joodse jeugd. Vanmiddag om twaalf uur heeft het comité Nationaal Huldeblijk, onder voor zitterschap van burgemeester Arn. d'Ailly ten paleize te Amsterdam oen ge schenk aan H. M. de Koningin overhan digd. Om drie uur zou een deputatie van de Amsterdamse Studentenvereniging ASVA een stoel aanbieden, waarvan de kussens zijn versierd met de wapens der faculteiten en twee der jongste leden van de Joodse jeugdorganisatie Tikwa- tenoe zouden vandaag een miniatuur wetsrol overhandigen. Het is een op per kament geschreven antieke rol, liggend in een blauwleren cassette en onder scheidt zich alleen van de rollen, die in de synagoge worden gebruikt door baar grootte. Prinselijk Paar vloog boven Amsterdam Om circa 9 uur gisteravond heeft het Prinselyk Paar met een particuliere ma chine van Prins Bernhard de verlichting van Amsterdam vanuit de lucht bezich tigd. Men toonde zich na afloop zeer voldaan. De Prins bezocht gisteren de Nat. Han del-, Industrie- en Nij verhei etstentoon stelling „Nahinto" in het RA.I.-gebouw Prinsesjes maakten watertocht De drie oudste Prinsesjes hebben he denmorgen met een boot van de water poli tie een tochtje van ongeveer ander half uur door de Amsterdamse havens en grachten gemaakt. Pijnlijk gemis Velen, die. hetzij in het stadion, hetzij in de huiskamer voor de microfoon, de hulde van het Nederlandse volk aan H. M. de Koningin gezien en beluisterd hebben, zullen enkele namen gemis» hebben, zo schrijft „Trouw". In het ka- van de tegenwoordige modieuze is-rode combinatie, deed de tekst schrijver wel optreden de revolution- nair Domela Nieuwenhuis, de man var 1918, Troelstra, en in een adem naast hem prof. Aalberse. Waar bleven echter Kuyper. Lohman, Talma en anderen uit de Christelijke levenskring, die toch ze ker niet minder verdiensten voor land volk verwierven? Dit was een pijnlijk gemis, maar het was ook on-Nederlands deze namen gewoonweg te negeren. Maandag 100 saluutschoten te Batavia Op het ogenblik, dat Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plech tig wordt ingehuldigd zal een saluutbat terij, die is opgesteld tegenover het Pa leis van de Landvoogd op het Konings plein, het eerste schot van honderd s luutschoten lossen. Deze saluutbatterij i: de enige, die op 6 September in de Ar chipel zal vuren. Op Schiphol arriveerde gisteren mevr. Eleonore Wilson Mr Adoo, dochter van de voormalige president der V.8., als vertegenwoordigster van pres. Truman bü de Inhuldiging. Mr Llyod Van Steere van de Amer. am bassade begroette haar. WEERBERICHT Toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Büt: Wisselende bewolking met vannacht enige regen en morgen enkele plaatselijke buien, voornamelijk in het Noord-Westen van het land. Matige, in de kuststreken tydelijk krachtige wind tussen Zuid-West Cn Hfninin I' I I - ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1