Uiterst stijlvolle Jubileum-zitting van Leidens Gemeenteraad NIEUWE LEIDSCHE COURANT Adres van hulde aan H.M. Koningin Wilhelmina Een uiterst stijlvolle en plechtige raadszitting werd gisteren gehouden ter gelegen heid van de 68ste verjaardag van Koningin Wilhelmina, Haar gouden regerings jubileum en tevens Haar afscheid als regerend Vorstin. In de geheel bezette raads zaal was voor deze buitengewone vergadering van Leidens gemeentebestuur een zeer smaakvolle bloemenversiering op de tafels aangebracht. Slechts enkele raadsleden waren, klaar blijkelijk wegens vacantie, afwezig. Ook de communistische fractie was voltallig present Onder de genodigden bevonden zich verder de besturen van het Jubi leumcomité, de vereniging Koninginne dag, de Leiflse Chr. Oranjevereniging, de 3-Octobervereniging, veelal met de da mes der bestuursleden, deputaties van de Leidse kerken en kerkgenootschappen, ven de te Leiden gevestigde militaire in stanties, van het Leids Studenten Corps en van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, en voorts de hoof den van dienst en tal van hogere amb tenaren der gemeente. De publieke tri bune was geheel gevuld met belangstel lenden. Toen Leidens eerste burger, jhr mr F. H. van Kinschot, gestoken in het voor deze plechtigheden zo dienstige ambtsge waad-met-degen, om 3 uur de raadszit ting plechtig opende, hadden vele Lei- denaars zich op het eveneens van een eenvoudige maar doeltreffende versiering voorziene Stadhuisplein, verzameld, om de door de burgemeester uit te spreken rede via de luidspreker te beluisteren. Het Leids Politiemuziekgezelschap had zich op het bordes opgesteld om voor de muzikale omlijsting zorg te dragen. Rede van de burgemeester Onder de indruk als wij waren van de wijze, waarop deze raadszitting plaats vond, maar vooral van de reden, waar óm, zou het ons een groot genoegen zijn geweest, de rede van jhr mr Van Kin schot in extenso in ons blad te kunnen doen afdrukken. Helaas, het nageslacht, dat dit nummer nog eens zal opslaan indien deze wens niet ijdel is zal de speech elders te rade moeten gaan. Het moge zich daarbij tevens geen ogen blik verdiepen in het allergrootste der problemen van de journalist anno 19 het gebrek aan plaatsruimte. Het zij c inmiddels vergund, met enkele grepen volstaan. De burgemeester schetste in grote •ijnen de talrijke verdiensten van H. M. ie Koningin en zeide, dat het Haar wel tot grote voldoening moet strekken Haar in de komende jaren moge sterken, e weten, dat Haar bewind tot een zegen /oor ons land en volk is gewet Wijzend op de overeenkomst tussen de :erste Oranje en de huidige Vorstin, -.eide spreker, dat in beider regerings- ijdperken de vreemde machten tenslotte moesten wijken voor de niet te breken geestkracht van ons volk en het verlan gen naar vrijheid om de zaken des lands te regeren naar eigen aard en geweten. Toen als nu een overmachtige dwinge land. die met vertrapping van recht er menselijkheid streefde naar een opper- machtige positie in de statenwereld. Toen ils nu een Oranje, die de leiding /erzet op zich nam. De regeringsperiode van Koningin Wil- lelmina is niet gemakkelijk geweest. In lit tijdsgewricht vonden op schier elk gebied grote veranderingen plaats. Maar ;teeds heeft Zij Haar regering met de lich wijzigende inzichten en omstandig heden tijdig in overeenstemming ge- De burgemeester vlocht in zijn rede lok woorden ter herdenking van de Vrede van Munster in 1648 en de herzie ning van de grondwet in het jaar 1848. Sedert deze herziening treedt de persoon les Konings in staatszaken niet laar buiten op en openlijk blijkt het leel van de Vorst in regeringszaken dan ook niet meer. Maar zij, die uit hoofde van hun positie daarover kunnen leien, getuigen met diep respect Haar helder inzicht in de belangen land en volk en van Haar volkomen ob jectiviteit, dat dit aandeel van H. M. Ko ningin Wilhelmina belangrijk was. Zo is Haar regering een periode geweest vruchtbare samenwerking tussen regering en Staten-Generaal. Was de taak van Koningin Wilhelmina niet gemakkelijk, Zij wist zich moet Haar toch ook een bron van kracht rijn geweest gedragen door de liefde van gans Haar volk. Nu Zij het besluit heeft genomen om heen te gaan. moge het Haar enigermate tot vreugde strekken, dat Zij de plaats, die Zij harten van Haar onderdanen inneemt, zal blijven behouden. Het moge Haar eveneens tot vreugde strekken, aldus spreker, dat Nederland met Haar Koninklijke dochter Prinses Juliana, die nu reeds door banden van liefde met ons volk is verbonden, de toe komst met vertrouwen tegemoet gaat. Adres en Oranjebitter De burgemeester stelde, aan het einde van zijn rede gekomen, voor, het volgen de adres aan H. M. de Koningin te doen verzenden: „Mevrouw, De gemeenteraad van Leiden is op heden in een bijzondere vergadering bijeengekomen ter herdenking van dr verjaardag en het vijftigjarig rege ringsjubileum van Uwe Majesteit. De raad voelt zich gedrongen, O' deze gedenkwaardige dag zich to Uwe Majesteit te richten om ziji eerbiedige gelukwensen aan te bie den ter gelegenheid van de vervul ling van Hoogstderzelver acht er zestigste levensjaar en om jegens Uwi Majesteit uiting te geven aan zijn ge voelens van diepe dankbaarheid er warme hulde voor het gedurend vijftig jaren, vaak onder moeilykr omstandigheden, gevoerde beleid. Gedenkend de aan ons land in Uwe Majesteit geschonken zegen, spreeki de raad de eerbiedige wens uit, dat het de Allerhoogste behage Uwe Ma jesteit nog menig jaar, mede voor ons land en volk, te sparen." Spreker besloot met de bede, dat het H.M. Koningin Wilhelmina moge gegeven zijn, getuige te zijn van een volledig her stel, onder het regiem van Haar dochter, van de aan Nederland door de oorlog toe gebrachte wonden. Na deze woorden zette het Leids Po- litie-muziekgezelschap het Wilhelmus in, dat in de raadszaal onder intense stilte werd aangehoord. Ook dit was een plech tig ogenblik. Na een driewerf hoera vooi de Koningin door alle aanwezigen, ver klaarde de burgemeester deze buitenge wone zitting voor gesloten. In da burgerzaal van hot stadhuis v/elk een prachtige gelegenheid voor een dergelijke gebeurtenis! recipieerde burgemeester Van Kinschot vervolgens als vertegenwoordiger van'H.M. de Ko ningin in de gemeente Leiden. Behalve burgemeester waren mevrouw Van Kinschot, de vier wethouders en de ge meentesecretaris aanwezig. De wethouders, de aanwezige raads leden en de boven reeds genoemde ge nodigden waren de eersten, die de bur gemeester de hand drukten. Velen volg den: vertegenwoordigers van instellingen verenigingen en particuliere personen. Inmiddels werden thee en Oranjebiter geserveerd. Een medaillon Een voor de Sleutelstad in het alge- een, maar voor de burgerzaal in het bijzonder belangrijk moment had plaats, toen de voorzitter van het Jubileum comité, dr ir P. C. Lindenbergh, naar trad, om de gelukwensen van feest vierend Leiden over te brengen. Toen aan het eind van het vorige jaar het Jubileumcomité zijn werkzaamheden begon, aldus dr ir Lindenbergh, werd al spoedig de wenselijkheid uitgesproken, naast de voor te bereiden feestelijk heden, waarvan alleen de herinnering overblijft, ook een blijvend blijk hulde en dankbaarheid aan H.M. de Ko ningin namens de gehele Leidse bevol king aan het gemeentebestuur aan te bieden. Het Jubileumcomité werd er opmerk zaam op gemaakt, dat in het stadhuis nog geen beeltenis van de Koningin aanwezig was. Het comité was van mening, dat hier een taak namens de gehele bevol king zou kunnen worden vervuld, daarin op waardige wijze te voorzien. Er werd advies ingewonnen bij de architect van de burgerzaal, prof. Zwiers. Deze achtte de achterwand van deze zaal de meest juiste plaats voor beeltenissen van de Koninklijke familie vorm van medaillons Met het oog op de financiën kon de opdracht tot het vervaardigen medaillon van de Koningin niet zó vroeg aan een kunstenaar worden gegeven, dat de beeltenis nu reeds in voltooide toe stand kon worden aangeboden. De glo baal opgemaakte resultaten van de Ju bileumviering geven echter voldoende zekerheid, dat het benodigde bedrag (ad f30001 kon worden geschonken. Het comité weet de gehele Leidse be volking achter zich, aldus spreker, wan neer het, namens de burgerij het ge schenk aanbiedt, om het te plaatsen op één der mooiste punten van het stadhuis. Wij hopen, dat deze beeltenis van H.M. de Koningin daar tot in lengte van dagen zal prijken als blijk van dankbaarheid en verknochtheid. De burgemeester dankte dr ir Linden bergh voor de bijzondere wijze, waarop het comité de viering heeft doen verlo pen. Spreker was verheugd, dat de finan ciële uitkomsten zo goed waren, en tevens dankbaar voor deze blijvende herinne ring. Het is de bedoeling, dat het medaillon in wit marmer zó wordt aange bracht, dat in de loop der jaren andere beeltenissen van leden der Koninklijke familie er om heen kunnen komen. Er op de achterwand van de burgerzaal ruimte genoeg! HERENIGING IN 'T ZICHTWat dr H. J. Westerink, Geref. predikant, hier op de receptie in de burgerzaal tot zijn collega in de Hervormde Kerk. ds M. Ottevanger, zegt, laat zich slechts gissen, maar een feit is het, dat dokter P. Jasperse, vooraanstaand figuur in de Geref. Kerk onderhoudend art- 31 D.K.O er ernstig over napelnst. Wie weet.... Foto N. van der Horst. Leidse Chr. Oranjevereniging vierde het gouden jubileum Met een terugblik naar „vervlogen jaren" De Leidse Chr. Oranjevereniging be legde Maandagavond in de grote zaal de Stadsgehoorzaal een feestelijke samenkomst, waarop de „Timdelerclub" het jubileumspel „Vervlogen Jaren" van Pieter van der Does ten tonele voerde. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op: de burgemeester en zijn echtgenote, de heren F. Verstegen, ge meente-ontvanger, D. van der Kwaak, wethouder, W. v. d. Laan, voorzitter 3 October-vereniging, dr ir P. C. Linden bergh. voorzitter van het Jubileum comité en de vereniging „Koninginne dag", en de heer D. W. van der Wal, waarnemend commissaris van politie. De voorzitter, mr dr N. G. Geelkerken, zeide in zijn openingswoord, dat wij heugd, maar ook weemoedig zijn, m weten, dat wij voor de laatste maal op deze wijze de verjaardag van H.M. Koningin mogen vieren. De banden, die er bestaan tussen dynastie en volk, kun nen echter niet verslappen door de abdi catie van de Koningin, al zullen de ban den tussen Haar en het volk van Neder land iets minder direct lopen. De Ko ningin zal blijven de beminde Vrouw, aan Wie ons land veel te danken heeft. Door het comité regeringsjubileum Lei den is het volgende telegram namens de gehele Leidse burgerij aan H.M. Koningin Wilhelmina gezonden: „Het comité regeringsjubileum Leiden, zich hierbij wetend de tolk van alle inwoners der stad, wenst Uwe Majesteit eerbiedig geluk met Haar geboortedag. God daarvoor dankend jegens Uwe Majesteit vervuld met de diepste erkentelijkheid, brengt het U hulde en dank voor Uw weldadig zegenrijk vijftig-jarig bewind. De aanwezigen betuigden hun instemming et een hartelijk applaus. „Vervlogen Jaren" is een historisch stuk. geschreven door een eigen kracht de „Timdelerclub." Het spreekt zelf, dat wij bij de beoordeling vai verdere gedeelte van deze avond hier mede rekening hebben te houden. Dit jubileumspel bestaat uit vijf be drijven, waarvan de eerste vier worden ingeleid door een voortoneel. Over de wijze, waarop de voortonelen werden ge geven, hebben wij niets dan lof, maar de tonelen zelf kunnen wij niet en: te lang en zelfs langdradig. Bo vendien nogal wat herhalingen en deze het, die bijv. de ernst aanwezigen gaven hun een welgemeende Voor „Koninginnedag". De opvoering voor de vereniging „Koninginnedag" op de avond Koninginnedag zelf bleek een minder groot succes. Niet dat het stuk niet ge apprecieerd werd: er waren verbeterin gen aangebracht, die de vlotheid geheel bevorderden en de spelers gaven zich met een tikkeltje minder planken koorts dan de eerste avond. Zelfs het feit, dat één van de hoofdrolspeelsters op het laatste moment verstek liet gaan vangen moest worden door een leesrol, vermocht de veerkracht van het ensemble niet te verlammen. Men speelde met de zaal reageerde £ul. Maar die zaal zelf!! Niet half bezet. Hetgeen r wonderlijk verschijnsel mag heten na eerste avond met een afgestampte zaal. Lindenbergh opende de avond korte speech en liet vervolgens het eerste en het zesde couplet Wilhelmus zingen. In de pauze sprak de heer C. Lau de spelers toe en bood de dames een prachtig bouquet aan. Een korte maar vurige aansporing, „1 ninginnedag" te blijven steunen, óók deze dag voortaan op de laatste April zal De gouden tamboer De heer H. de la Bye uit Leiden was er zélf hij, vijftig jaar geleden, toen Pro Patria uit de Sleutelstad de ere- iaacht vormde bij de inhuldiging der jonge Koningin. Dat was in 1898. De jaren gingen en De la Bye, die onder meer boten ging bouwen voor de stu dentenverenigingen in Leiden, werd van gewoon tamboer tambour-maitre. En hij is een goede maitre, want hij leidde tal van veelbelovende studenten op voor tamboer. De tegenwoordige commissaris van de jubilerende Ko ningin in Friesland, mr Linthorst Ho- man, is nog bij hem in de leer geweest. Nu marcheert hij een krasse negen en zestiger nog eens in de rijen van Pro Patria. Weer stapt hij over de Dam. Hij vindt het grote dagen. De herinnering voegt hij straks bij zijn andere onvergetelijke herinneringen, toen deze „Gouden" tamboer deel uit maakte van de erewacht voor generaal Smuts en Winston Chürchill. Hij zal straks heel wat te vertellen hebben als zijn zes kleinkinderen aan zijn stramme knie zullen leunen, honderduit vra- ÜZf; Officiële publicatie Uitbreidingsplan. De burgemeester brengt ter algemene kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedgekeurd: a) het door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 11 Juli 1947 vastgestelde partiële uitbreidingsplan „Noord", trekking hebbende op gronden, gelegen ten Zuiden van de Stinksloot, ten Westen de Zijl en ten Noorden van de Oude Rijn, de Herensingel en de Maresingel tot de spoorbaan naar de Lichtfabrie ken, met de daarbij behorende bebou wingsvoorschriften; b) het raadsbesluit van 11 Juli 1947, het strekt tot intrekking het bij raadsbesluit 6 November 1933 vastgestelde uitbrei dingsplan, zoals dit nader is gewijzigd. Het goedgekeurde plan c.a. ligt voor in ieder ter inzage ter gemeentesecre tarie, afdeling Algemene Zaken. De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 26 Augustus 1948. Gouden jubileum J. P. Mulder Sr Zoals wij reeds meldden zal de heer J. Mulder Sr op 6 September a.s. het feit herdenken, dat hij 50 jaar geleden de drukkerij aan de Breestraat werd Onvergetelijke herinnering voor de jeugd Dit gouden jubileum zal door die heer Mulder op 7 September worden gevierd. Middags zal de gouden jubilaris met zijn familie van 34.30 uur in „Het Gul den Vlies" recipiëren. Wal de brandweer doet, doet ze goed Getuige de demonstratie op de Karnemelksbrug Het jubileumcomité Nieuwe Rijn Botermarkt zal Maandagavond geen spijt hebben gehad van de organisatie va brandweerdemonstratie op de Karne melksbrug. Het zag op de Botermarkt en de Nieuwe Rijn zwart van de belang stellenden, die zich bij het demonstreren de W van Wilhelmina, toen dunne motregen op hen neerdaalde, niet de plaats lieten brengen. De demon stratie slaagde weer goed. We zijn dat zo gewend van de mannen van mandant Hagedoorn. Ze kregen dan ook enige open doekjes. Ook burgemeester en mevrouw Van Kinschot sloegen 't interessante schouw spel enige tijd gade. De heer W. G. Aldershoff Jr trekt zich uit de school terug J. v. Anken fungeert thans als nemend hoofd van de Geref. ULO- kopschool. Naar wij v« Heer W. G. Aldershoff Jr., hoofd van de Geref. ULO- kopsohool aan de Hooglandse Kerkgracht, heden 1 Sep tember, op me disch advies met ziektever lof gegaan. Wanneer de hr Aldershoff of ficieel afscheid zal 31 AVGVSTVS -~W. G. ALDERSHOFF Jr. niet kend. Een de finitieve afkeuring heeft nog niet plaats gevonden, ofschoon deze wel binnenkort een feit kan worden. De heer J. van An ken zal in deze hoofdloze periode optre- worden gevierd, besloot zijn woorden. den als waarnemend hoofd. Voor de schooljeugd betekent de abdi catie van Koningin Wilhelmina nog een extra verlies: het gemis van een glorieus einde van de stralende zomervacantie. Deze laatste Koninginnedag in Augustus echter heeft men tot een onvergetelijke trachten te maken. Wat Leiden betreft men daarin zeer zeker geslaagd. Boottocht in plaats van Lunapark Voor de Geref. jeugd organiseerde het bestuur van de Geref- schoolvereniging Maandag in plaats van het Lunaparx boottocht naar de Kaag. Men had daarvoor de gehele dag een boot afge huurd, zodat des morgens de scholen Hooglandse Kerkgracht en 's mid dags die aan de Stadhouderslaan en aan de Lusthoflaan van deze gelegenheid ge bruik konden maken. De stemming aan boord was gedurende de vaarten puik; de jeugd hing vol aan dacht over de reling en het onderwijzend personeel had er dan ook geen kinderen Onvermoeid enthousiast reageerde op iedere „gebeurtenis" op het wijde water: zeilers, die voorbij laveer den, zwemmers, die 'n bruine van water arm uit de baren omhoog sta ken, ten groet! En eerlijk-voldaan zong bij aankomst aan de steiger van „dat men nog lang niet naar huis wilde!" Kinderaubade op het Stadhuisplein. Leiden werd de volgende morgen ge werkt door een grote reveille, verzorgd door alle Leidse luidklokken. Vrolijk klonken de zware en lichte slagen de oranje-klokken over de stad. Zij luid den het feestprogramma in, dat begon met een grootse aubade aan het ge meentebestuur met muzikale begeleiding thet Leids Politie-muziekgezelschap op 't Stadshuisplein. De kinderen zongen onder de bezielende leiding van de heer N. J. Swierstra vier bekende liederen, w.o. het Volsklied, waarmede de zang- hulde werd ingezet. De burgemeester dankte, mede namen; de overige autoriteiten, voor de mooie zang en wees in een kort woord op de grote betekenis van het Huis van Oranje het algemeen en van Koningin Wil helmina in het bijzonder voor ons land en volk. Met een driewerf „hoera!" werd plechtigheid besloten. Kinderfeesten in de Stadsgehoorzaal Te omstreeks 9 uur waren zowel de grote zaal als de foyer van de Stadsge hoorzaal geheel gevuld met leerlingen van de Zesde klassen der lagere scholen, een hele morgen lang. En dat was toch in het geheel niet te lang. Want het moet gezegd: H- Nolles en zijn vrouw Grappig voorval De balloovaarder, die gistermiddag te Amsterdam het blauwe luohitruim koos, heeft een grote omweg gemaakt om in Den Oever (N.H.) te landen. Toen hij gistermiddag met zijn balilon over Voor hout dreef en merkte, dat hij geheel uit koers was, zakte hij zo laag boven de Elstgeesterpoider, dat hij daar kon vi zich bevond. Annie Nolles-Heuff wisten met hun pop penspel en hun goocheltoeren de jeugd bezig te houden! Daar kwam nog bij, dat men voor smakelijke tractaties had gezorgd: limo nade en gebak; en dat een strijkje, het gezelschap Well, de stemming danig wist te verhogen. In de groote zaal sprak de heer P. Herfkens de kinderen toe, in de foyer de heer N. B. M. Vreeburg. De tractaties werden aangeboden door de firma's Boogaards. Pel en Corba en (voor het onderwijzend personeel!) door de Edel achtbaar-fabrieken en de firma Wolters. en W. en de commissaris van politie getuigden eveneens van hun belangstel ling. Ernstig vergiftigingsgeval te Rijnsburg Familie at besmette kip In Rijnsburg heeft zich een ernstig vergiftigimgsgeval voorgedaan. De fami lie Jungierius van de Dijk ait Zondag middag een kip, die, zoals uit een onder zoek is komen vast te staan, paratyphus had. De vader, die een groot deel van kip opat, is aan de gevolgen hiervan reeds overleden. De dochter uit dit geszin verkeert in zorgwekkende toestand. Daar mervrouw Jumgerius niet veel van de kip heeft gegeten, verkeert zij buiten levens- Noordwijk In zee verdronken. Maandag is het 9-jarig jongetje va uit Noordwijk, in zee verdronken. Waar schijnlijk heeft de sterke stroom het ventje meegesleurd. Niet alleen de bijzondere zitting van Leidens raad, maar ook de receptie in de burgerzaal, had gisteren een plechtig verloop. De foto toont ons van links naar rechts, wethouder D. van der Kwaak, wethouder A. J. Jongeleen, wet houder J, C. van Schalk, mevrouw Van Kinschot, burgemeester, Jhr mr F. H. van Kinschot (in statie-ambtsgewaad en met degen), wethouder S. Menken en ge meentesecretaris mr J. Bool. (Foto N. van der Horst.) BERICHT Vanzelfsprekend was vloed van kopy. Tal van berichten verslagen, vooral van feestvieringen van buurtverenigingen en in de omliggende plaatsen, moesten dan ook overstaan. - Red. NL.C. TELEGRAM „HOOIGRACHT". Door het bestuur van de buurtvereni ging „Hooigracht" werd het volgend# telegram gezonden aan Koningin Wil helmina: „Het bestuur van de buurt vereniging „Hooigracht" te Leiden biedt Uwe Majesteit haar eerbiedige geluk- :en aan met Uwe Majesteits ver jaar- en jubileum. Tevens bieden de be stuursleden privé Uwe Majesteit drag, groot 145, aan voor het ter ge legenheid van Uwe Majesteits Jubileum opgerichte Kankerbestrijdingsfonds." De oplossing nabij Op initiatief van burg. De Graaf werd Maandagavond in het gemeentehuis Voorhout een vergadering belegd, wa voor het gehele bestuur der Oranjever eniging (in liquidatie) en de dagelijkse besturen van de plaatselijke organisa ties waren uitgenodigd. Ook de beide wethouders waren aanwezig. Naar i leiding van deze bijeenkomst, waarop wij nader terug komen, werd gisteren een proclamatie uitgevaardigd, waarin de burgemeester de bevolking bekend maakte, dat een bevredigende oplossing is verkregen. Bijna tienduizend stadgenoten luisterden naar koren en corpsen De laatste uren van deze laatste Koninginnedag op 31 Augustua Voor het concert van vocalisten en instrumentalisten gisteravond op bet Stadhuis plein was de belangstelling overweldigend: oud en jong kwam naar het centrum van de oude Sleutelstad. Reeds om half zeven hadden er zich groepjes opgesteld en zo tegen half acht stonden naar schatting bijna tienduizend stadgenoten dicht op een gepakt op Vismarkt, Korenbeursbrug, Nieuwe Rijn, Aalmarkt en in de Korenbeurssteeg. Ook in de kerk feest Alles gaat voorbij, maar 's Heren genade is tot in eeuwigheid Jubileum-Jongerendienst in de Hooglandse Kerk Temidden van het feestgedruis van de laatste dagen kwamen vele Leidenaars gis termorgen in tal van kerken bijeen onder de klank van het Woord, om God te loven en te prijzen voor wat wij als volk van Nederland in de afgelopen vijftig jaren, mede door middel van Koningin Wilhel mina, mochten ontvangen. Het zou een grote zonde zijn, als ons volk geen feest vierde in de kerk en er alleen genoegen mee nam op straat zijn vreugde te demonstreren, aldus ds P W Spruyt, die in de Hooglandse kerk een jubileumjongerendienst leidde. Het is zeer nodig, zo sprak de predikant in zijn feest- .rede, dat ook de jeugd van Leiden zich vierde bedrijf, dat de doorbraak van de riCht op God, Die de grote Bekende is ge- ellende van de oorlog in het huiselijk leven liet zien, niet aan het publiek deden gevoelen. Een woord van hulde aan alle spelers, die glans en actie aan het spel, dat ge lukkig niet helemaal van humor is ont bloot, wisten te geven. Wij willen slechts noemen mevr. A. Oudshoorn-Aalbersberg en mevr. A. Ouwerkerk-v. d. Blij, die de moeilijke taak hadden de voortonelen te verzorgen. Ook eeD woord van waarde ring aan het adres van de heer P. A. Kouwenhoven, die de zeer moeilijke taak kreeg een stuk voor deze avond te schrij ven. Zijn werk is ongetwijfeld door het publiek geapprecieerd. Na afloop werden de spelers door mr dr Geelkerken gehuldigd J" worden voor de ganse wereld. Hij is de Vader van onze Heer, Jezus Christus, is Hij ook de Vader van ons leven, oi Koningin, ons volk en onze wereld. 1 hebben te maken met een God. Die daden verricht en tekenen opricht. Psalm 103 spreekt over het voorbijgaan der dingen. Maar dit indrukwekkende lied begint en eindigt met lof. En degene, die wordt opgeroepen om mee te loven, moet met zijn gehele zijn loven, zonder enige reserve voor zijn eigen ik. We doen niet alleen mee als leden der Kerk, maar o als leden van ons volk. Ons volk moet zijn geheel loven! De Koningin heeft geregeerd in volko- van onze Vorstin staat God en 1: Zijn Geest, Die ook in Haar werkt, hebben een biddende Landsvrouwe, Die het volk op Haar hart draagt. En de jeugd mag Haar dankbaar zijn, ook al kent zij iaar een stukje van Haar regering. Alles gaat voorbij. Juliana zal straks scepter overnemen. Als wij met weemoed het voorbijgaan der dingen gedenken, roept-^e psalmist ons toe: „Maar des He- genade is tot in eeuwigheid, Zijn ge rechtigheid is over kindskinderen, ovei hen, die Zijn verbond bewaren en Zijn ge boden gedenken, om ze te doen". God gaat door. Zijn genade is zonder begin en der einde. Hij heeft met ons Vorstenhuis een verbond opgericht. Men zong na deze feesttoespraak: O God, die droeg ons voorgeslacht in nacht en stormgebruis, bewijs ook ons Uw trouw en macht, wees eeuwig ons tehuis! De zang werd begeleid met orgel trompet. Tot slot werden staande het eerste en zesde couplet van het Wilhel mus gezongen. Ook Benthuizen Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam gistermorgen i buitengewone openbare vergadering bijeen onder leiding van de burgemees ter. Na opening werd unaniem besloten tot het vaststellen en verzenden van adres van hulde aan Kon. Wilhelmina :n adres van trouw aan Kon. Juliana. De zitting van de raad werd met dank zegging gesloten. Kont na elkaar kwamen de muziek corpsen „Concordia", „T. en D." en „Nieuw Leven" onder vrolijke marsto nen naar het door de politie vrijgehou den plein gemarcheerd, waar zij zich rond het kleine platform opstelden. Al leen „De Post" was nog niet van de door deze vier muziekkorpsen gehouden ster- tooht dwars door Leiden teruggekeerd hierop was het wachten. En wachten duurt lang Inmiddels hadden zich op de ene gaan derij van hert stadhuis een honderd tal zangers en zangeressen van de Chr. Gem. Zanigver. „Halleluja", zangkoor „K. en O." Leids capelila koor, en eraiige andere koren verzameld, terwijl ip de andere gaanderij een aantal autoriteiten had plaats genomen. We merkten op de burgemeester en zijn echtgenote, wet houder Van Schaak, de heer Verstegen en enkele leden van het jubileumcomité met hun dames. Tegen kwant voor acht arriveerde ad spelend „De Post", door de eveneens blazende collega's begroet. Even later greep Herman Stemz op het platform naar zijn stokje en het „Wien Neer lands bloed" klonk over het plein de andere kerken vonden de iiigde herdenkingsdiensten plaats. Het is ons onmogelijk, ze alle weer te geven en om geen onderscheid te maken, hebben we alleen die jeugd- ook de men geloof en vertrouwen. Achter het le- dienst verslagen. Red. NXi.C. Ze wilden maar geen bad nemen, die deelnemers aan de motorbehendighelds- wedstryden in „De Leidse Hout". Totdat nr 20. naar onze mening onvrijwillig, er toe overging. Natuurlijk was dit een kolfje naar de hand van onze fotograaf Die rijdt ook motor, maar niet door vijvers- Niettemin „nam" hjj zUn „collega" tUdens zjjn duikeling. Werd er in de jeep gelachen? Foto N. v. d. Horst. Nauwelijks waren hiervan de laatste no ten weerklonken, of het koor onder led- ding van mevr. Stenz deed zich 1 stemmig horen in een drietal liederen uit „Valerius GedenkMank" en het Ju bileumlied 1948. Vooral het laatste was bijzonder van tekst en toon. Een harteljjk applaus en dan was beurt weer aan de corpsen, vaderlandse liederen speelden, werd hier en daar in de verzamelde menigte meegezongen. Jammer, dat niet één massale danktoon opsteeg uit de monden der duizenden, dit had dan ongetwijfeld een indruk wekkende en grootse manifestatie kunnen zijn. Na uitvoering van de pittige mars muziek, tegen het einde waarva schemering snel begon te vallen kleurrijke verlichting var de Koren beursbrug werd ontstoken, evenals ddo talrijke gebouwen in de ommiddfei» lijke omgeving, werden twee coupletten het Wilhelmus gespeeld, door velen meegezongen en bracht de burgemeester drie hoera's op de verjarende vorstin uit. a voor een vertrokken nu de mu ziekcorpsen, terwijl de menigte zich langzaam ging verspreider ir de verlioh- straiten, waar verlichting en versie ring een onweerstaanbare aantrekking»- kracht uitoefenden. De jeugd trok achter „De Post" aam op weg naar de Nieuwe Beestenmarkt, waar diiit muziekcorps temidden t rijke toehoorders oog een uur teerde. „Nieuw Leven" kwam korte tijd later weer terug naar het verlichte stad huisplein en deed zioh hier e horen. Toen om twaalf uur de zware klok van het stadhuis haar laatste slagen over verlicht Leiden deed horen, betekende dit het einde van de laatste Koninginne- dagvierlng op 31 Augustus. De Potentaat aller potentaten geve Haar nog vele, vele jaren temidden van het volk, Zjj een moeder des lands 1 De vlag op 978 meter l De heer Boesman heeft de vlag uit de „Rambaildo" op Vrijdag 27 Augustus uitgeworpen op de hoogte van 978 meter. R. G. de With overleden Zondag is in de ouderdom van 67 jaar overleden de heer R. G. de With, direc teur van de vereniging „Het Kaasmerk" te Leiden, en een bekende figiuur in zui velkiringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2