jHruurr £ciïi5cl)r (STmtrmtl Nederland was gisteren één feestende familiekring I Hoogtepunt der festiviteiten concentreerde zich in Amsterdam WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 BUR 6D REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ390 per kwartaal; ƒ1.30 per maand: ƒ0 30 per week Negen en twintigste jaargang No. 7601 DIRECTIE: F DIEMER. CURISTEUJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StdniuflsRrli is otjeMewtl myn bert in tegijenspoet" Ulah-Ulah in de Professorenwijk Zie pag. 3 (Van onze verslaggevers) DE LAATSTE KONINGINNEDAG op 31 Augustus heeft alle records*ge broken. Diep indrukwekkend was de hulde van het Nederlandse volk in Amsterdams Stadion zeker het hoogtepunt van de gehele dag maar even imponerend waren de kinder-vlaggetjes en de primitieve slingers die wij in tal van dorpjes en kleine stadjes ontdekten. Nederland heeft een feestweek ingezet, zoals het zelden heeft beleefd. Het feest in de hoofdstad had wel een bijzonder cachet door de aanwezigheid van de complete Koninklijke Familie en men kan gerust zeggen, dat het gehele volk er zich om de Jarige heeft geschaard om haar te huldigen. Een wolkenloze hemel, waarin een stralende Oranjezon, overkoepelde reeds de hoofdstad, toen H. M. Maandagmiddag na haar vertrek uit Den Haag, het Amstelstation binnenreed, waar Zij werd begroet door Amsterdams burgervader, mr Arn. d'Ailly. Zij zeide in Haar antwoord, dat Amsterdam voor Haar steeds zal zijn de stad, waar het volks verzet tegen de overweldiger het eerst als een vlam naar buiten sloeg. „Dat Am sterdam moge groeien en bloeien", was haar wens. Toen Zij naar buiten kwam, klonk on middellijk op het Julianaplein het Wilhel mus uit 300 kelen van gemengde koren, ste Prinsesjes na afloop met spoed i het Paleis terug en kropen na een windende dag onder de wol En Den Haag De Residentie is .gisteren, bij de ring van de laatste Kamnigimnediag op 31 Augustus, weil heel sterk uit de plooi Van de vroege morgen af hebben feest gangers uit de stad en het land, ja tot België toe door de stad gezworven en hebben het zich im de hitte van de,mid dag op het Scheveningse strand gemak kelijk gemaakt. Dat was daardoor bon ter dan ooit. In de ochtenduren werden in de schillende kerken dankdiensten gehou sen van een carillon werd besloten. Iets verder op ligt Dordt, waar het historisch spel „De spion van de Prins" werd opge voerd. Haarlem, dat pas een opgewekt bloemenfeest achter de rug heeft, had nog voldoende bloemetjes bewaard om deze op Oranjedag buiten te zetten. Na tuurlijk werkte het feest in de naburige hoofdstad des lands versoberend, i desondanks was het een vrolijke dag. Een groepje Engelsen, dat de massa-aubade van schoolkinderen bijwoonde, hoorden we uitroepen: „This is marvellous.' ballonvaarder C. de Vos Klootwijk steeg er met zijn „Martial van Schelle" op. Met rasse schreden begeven wij thans naar het Zuiden, dat in eigen stijl feest vierde. Vijf Bossche muziekkorpsen maakten in de vroege ochtenduren de burgers wakker. Telegrammen zond de Raad, in plechtige zitting bijeen, Koningin en Prinses. Een allegorische optocht was het hoogtepunt en er veel floodlight. Ook de Eindhovense Raad kwam gisteren bijeen om t grammen te verzenden en Breda had tuurlijk een militair schouwspel. Nu nog even naar Zeeland: dat zw geschonden land had tooh zijn versiering en verlichting aangebracht en vierde onder leiding van de grijze Fred. Roeske, die reeds in 1898 de zanghulde leidde. Hartelijk dankte de Vorstin hem. „Ook vijftig jaar geleden heb ik voor U gedirigeerd. Majesteit." En Zij antwoord de, bewogen: „Dat ben ik niet vergeten" Voor de auto strooiden dan duizend kleine ouderloze kinderen bloemen op de te vol gen route. En dat was nog maar 30 Aug. Welk een feest werd het de 31ste! Nim mer te voren zag Amsterdam zulk een Uitbundig feest als deze twee dagen. Reeds vroeg waren de straten er gisteren weer vol blije mensen, die allen vast van plan waren, de Koninklijke Familie te gaan zien. Wel, op het balcon van het Paleis verschenen zij reeds des morgens: d( Prinsesjes, Prinses Juliana en Prins Bern- hard die op zijn beurt zijn filmcamera cp de menigte richtte en ten slotte kwam daar ook de Koningin zelf. 19.000 zangers op de Dam Om elf uur begon voor het paleis aubade, die zeer ontroerend was. gentienduizend zangers, weer onder lei ding van Roeske, huldigden hier Moeder des Vaderlands, op een wijze, die vele aanwezigen een brok in de keel deed schieten. Daarna leek het wel of geheel Amsterdam zich langs de zonnige foute had geschaard, die de Koninklijke Familie zou volgen naar het Olympisch Stadion, waar het Jubileumspel „In Neer- land's Tuin" werd opgevoerd. Op daken, op de balkons, op de raamkozij nen. op de trams, op de telefooncellen en op de trottoirs in vele dikke rijen juichte •n wuifde het publiek- En terwijl gelijk tijdig de heer Boesman met zijn ballon fcoven het dak van het Paleis verscheen (hij landde bij Den Oever) zetten do Juichkreten zicht aan het begin van de onafgebroken keten tot het Stadion in Deweging. Het was geweldig! En na het spel volgde een nieuwe zege tocht. Na aankomst in het Paleis ver scheen de Koningin met het Prinselijk Gezin wederom op het balcon. Groots en symbolisch was ook het dra gen van de Kroon door de straten, de gouden Kroon, die bij het spel het mid delpunt vormde. Deze honderden kilo's zware Kroon werd om beurten gedrggen door groepen uit alle geledingen van het volk, gedragen door eeltige en door blanke handen en kwam ten slotte, ge flankeerd door mannen van de B S in blauwe overall, op de Dam aan, na ruim twee uur te zijn getorst door de mannen •n vrouwen van Nederland. Direct na het bereiken van de plaats der bestemming bruist het Wilhelmus omhoog, ontbloten burgers de hoofden, en salueert alles wat Uniform draagt. Voor een raam van het paleis beweegt zich ook het witte armpje Van de jongste Oranjetelg Laten we nu zwijgen Des avonds was er een vuurwerk, waar bij ook het Prinselijk Gezin aanwezig Was. Men noemt dit het grootste vuur werk, det Nederland ooit gezien heeft. Ver na kinderbedtijd reden de drie oud- buurtkampioenen traden tegen elkaar aan op het Malieveld om de kampdoer voor Den Haag aan te wijtzen. Des middags hebben tienduizenden de stralende zon op het Malieveld een zeer on-Haags maar uitermate fe telijk programmamimmer gekeken: De pushballwedstrijd tussen zes gemeente raadsleden en zes leden van de Commis sie voor de Haagse jubileumfeesten. Het Idd van de raad van State prof. Poelje trad als captain van het las zestal op. Wethouder Dresmé vuurde de gemeenteraadsploeg aan. De vreugde Mevr. Boesman startte tegen kwart voor vijf met haar ballon voor een bileunnvluoht. Zjj koerste terstond ia richting van de zee, maar wist, door op honderd meter hoogte te blijven ia landwind tot Aerdenhout te komen, zij veilig landde. Des avonds musiceerde de Marine kapel onder leiding van Gijsbertus Nieuwlanid op het Malieveld. Duizenden waren toen in de stad om de feestelijke verlichting te zien. Om kwart voo: ontbrandde er op het Malieveld schitterend vuurwerk, dat een fonkelend besluit van deze jubileumviering w De ivetenschap Mannen van de wetenschap, samen me! vele autoriteiten (jhr mr E. W. Röell voor de Koningin, minister Joekes, secretaris sen-generaal enz. enz.) waren gistermid dag bijeen in het Indisch Instituut, i het „wetenschappelijk appèl" was gewijd aan takken van wetenschap m.b.t. de tropen, gedurende het tijdvak van H.M.'s Regering. De Delftse hoogleraar dr ir G. v. Iterson begon met een voordracht over „Icones Bogoriensis", prof. dr C. C. Berg uit Leiden behandelde „Metamorphose der cultuurwetenschappen in Indonesië gedurende de laatste halve eeuw", over „Vijftig jaar ontwikkeling van de econo mische wetenschappen in Ned.-Indië" sprak prof. dr E. de Vries uit Wagenin- gen, waarna prof. dr N. H. Swellengre- bel van Amsterdam over de volksgezond heid sprak. De andere steden nu enkele flitsen uit het gehele land. Natuurlijk heeft ook Rotterdam zijn fees telijke plunje aangedaan en trok het zijn beminnelijkste gezicht. Het is een lust de ogen, dat spel van kleur en licht. Koraalmuziek van de toren der Prinsekerk luidde het feest in. Mr K. P. v. d. Mandele, de voorzitter van het comité voor nationale belangen, hield een feestrede voor het stadhuis, toen begon een groot défilé van verenigingen en klonk een zanghulde. Zeer velen toefden langs de oever van Maas, waar het een sprookje gelijk was. Van Rotterdam naar Leiden, waar een zeer plechtige raadszitting plaats vond. Een adres aan de Koningin werd vastge steld en het feestcomité droeg een bedrag aan geld over, bestemd voor het aanbren gen van een medaillon van de Koningin in de Burgerzaal. Ook in Vlaardingen was een Raadszitting, waar tot het plaat- dam geen gebruik maakte van het officiële station te Bchevenmgen, was er toch aan de halte Pompstationsweg een klein groep gelukkigen, dat van het afscheid getuige kon zijn. En dit afscheid was wél spontaan! Koninginilefeest met optochten, défilé' ballonwedstrijden en vuurwerk. Uit Axel in Zeeuws Vlaanderen startten estafette lopers, die in Amsterdam des morgens aan de Koningin een oorkonde overhan digden. Naar Gelderland, deze prachtige van ons land. Erepoort na erepoort, sloot de straten van Arnhems binnenstad af. Zelfs op de ruïnes bloeiden weelderig de feestplanten. Nijmegen had na de Vi daagse reeds feest, maar ook nu heeft men de feestkleedij weer aangetrokken. Tijdens een receptie van B. en W. van Doetinchem werd een geluk-wens-tele- gram aan H. M. gezonden. Vóór de fees telijkheden werd op het Rijks-Opvoe dingsgesticht „De Kruisberg" in Doetin chem, een gedenkplaat onthuld ter na gedachtenis van twee gévallen ambte naren, A. B. Bijlsma en K. Bosma. In het openluchttheater van Ede werd „Vorstin des volks", van Jan Derks opgevoerd en in Lunteren werd bij de Ned. Herv. kerk de Koningin Wilhelminaklok over gedragen, een geschenk van de bevol king aan het gemeentebestuur. En zo zouden wij verder kunnen gaan. Wij zouden wel elk dorp willen bezoe ken om vooral te laten uitkomen, dat overal het feest der Koningin werd ge vierd. En niet alleen in het land, ook n West en Oost en in andere landen werd met dankbaarheid het Regeringsjubileum herdacht. Oost en West De feesten in Oost-Indië duren twaalf dagen. Behalye de radiorede van dr Van Mook, werd te Batavia geparadeerd voor generaal Spoor. Voorts waren er een receptie van buitenlandse vertegenwoor digers, kerkdiensten en sportwedstrijden. Het Lunapark zouden echter velen mij den, omdat er geruchten gingen, dat ter roristen van plan waren, handgranaten te gooien Ook Suriname en de Ned. Antillen vierden volop feest. Drukte op de Dam eiste 490 patiënten Verschillende doden waaronder een Haags kolonel Niet minder dan 530 maal verleende de A'damse GGD op Koninginnedag hulp aan onwel geworden of in verkeersongeluk ken betrokken personen Ernstige onge- wel en bij de aankomst s zij reeds overleden. De een nieuw record: 490 de ur machtig sche dag I improviseerde verbandplaatsen binnen gedragen en slechts een enkele moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de Lairessestraat werd de 42-j. Amsterdammer, J. K., onwel en overleed ter plaatse. De res.-kol. der Artillerie, L. H., uit Den Haag maakte een val van zijn paard en overleed eveneens. Des middags werd de 5-j. J. V., in Duiven- drecht, door een passerende auto dood gereden. Het aantal verkeersongelukken te A'dam bleef tfus, ondanks de drukte, zeer gering. Koningin Juliana zal eed op oude Grondwet afleggen Het lag aanvankelijk in de bedoeling plechtige afkondiging van de veranderin- in de Grondwet nog vóór 4 Sept. te doen geschieden. Dit is niet mogelijk ge bleken. Koningin Juliana zal dus Maan- a.s. de eed afleggen op de Grondwet de thans bestaande tekst. Waarschijn lijk zullen de Grondwetsveranderingen vóór de nieuwe zitting van de Staten- Generaal, welke op de derde Dinsdag van Sept. wordt geopend, worden afgekondigd. De gouverneur-generaal van Zuid-Afri- ka. maj. Gideon Brand van Zyl, heeft gisteren een gelukwenstelegram aan de Koningin gezonden, waarin o.m. de vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide volken wordt gereleveerd. ZONNIGSTE KONINGINNE DAG IN 50 JAAR De reeks van 50 Koninginnedagen heeft, ook wat het weer betreft, een zeldzaam slot gehad. Gisteren was het tri. te De Bilt de zonnigste 31 Augustus van de laatste 50 jaar. De zeer warme en zon nige Koninginnedag van 1929 werd in dit opzicht nog overtroffen. De max. tem peratuur was gisteren hoger dan 25 gra den, hetgeen sedert 1942 niet meer op 31 Aug. is gebeurd. Het aantal zor ledagt gegroeid t Wist U DAT de dochter van de ex-pres. der V. S., die Truman zal vertegenwoordigen in de Nieuwe Kerk te A'dam, een per soonlijke brief met de gelukwensen var de burgemeester van New-York zal mee brengen. DAT de voormalige Rotterdamse NSB- brandweercommandant D. A. Budde, die o. a. de dood van de brandweerman Eland op zijn geweten heeft, door het Haagse B. G. tot zes jaar is veroordeeld. DAT de 37-jarige Rotterdamse chauf feur E. H. H. M. Scheffer wegens moord op de 33-jarige buffetjuffrouw J. Bak ker op de Coolhaven aldaar <1 Maart jl.) eroordeeld ie tot 6 jaar gevangenisstraf. DAT op Westerveld het stoffelijk overschot is gecremeerd van mr A. van Olst, oud-lid van de Raad van Justitie en Batavia, die op 25 Augustus te Hilver- ïm overleed. DAT generaal Kruis, t. g. v. het rege ringsjubileum, een bemoedigend schrij- heeft gericht aan militairen, die langdurig verpleegd worden. DAT de R. v C de ex-directeur van de Rotterd. Stoom Tram, ir A. J. Kuiper, wegens aangifte van personeel aan de S.Dtot 3 maanden voorwaardelijk ver oordeelde. (Eis was f5000 boete.) DAT K. H. van Heusden, die als Nazi omroeper te Hilversum dienst deed, zijn is van 8 jaar, door de R. v. C. hoor de bevestigen. DAT de Vlissingse café's, als protest tegen het aldaar opgelegde tapverbod. gisteren gesloten waren en ook op 6 Sept. niet open zullen zijn. DAT de 36-j. motorrijder A. E. uit Apel doorn gisteren aldaar bij een botsing met auto zijn linkervoet en een gedeelte van het linkerbeen werden afgerukt. DAT Maandag aan de Sluisjesdijk (Waalhaven) te R'dam de eerste paal i slagen voor het montagebedrijf van Ned. Kaiser-Frazer Fabrieken. DAT de behandeling van de beruchte pantsersmokkel-affaire, waarin ook de wielrenner Braspennincx is betrokken, is uitgesteld tot 1 en 2 Oct. a.s. DAT enige leden van de Ind. delegatie, o.w. de voorzitters van de Riouw- en de Billitonraad, Maandag een bezoek brach ten aan de Kon. Rott. Lloyd te R'dam. DAT door toekenning van de 2 pet cantietoeslag het dreigend conflict tussen de voerlieden te Leeuwarden en hun werkgevers tot een oplossing is gekomen. DAT de gemeente Eersel (N.B.) dit week-end haar 1200-jarig bestaan heeft gevierd. DAT de 24-j. voorm. SD-portier Joseph Gerrese te R'dam, die arrestaties ver richtte en de heer Van Welsum dood schoot, door het Rott. B.G. is veroordeeld tot 20 j. R.W.I. (eis was doodstraf). DAT Zaterdag in Goes een kaderverga dering van de Chr. vakbeweging in Zee land is gehouden, bijgewoond door verte genwoordigers van elf "der Chr. besturen bonden. DAT de 1500 Amerik. studenten, die ruim 2 maanden in West-Europa hebben doorgebracht, vandaag met de „Volen- dam" uit R'dam naar hun land terugkeren. DAT Nederand van de ECA een mach tiging ontving voor de aankoop van stik- stofhoudende kunstmest tot 855.000 dol- DAT de regisseur Albert van Doorn morgen met zijn echtgenote Nel Oosthout naar West-Indië vertrekt om te regissei en lezingen te houden. DAT aan de Commissie voor wettelijke regeling der Ondernemersraden onder voorzitterschap van mr dr A. A. v. Rhijn onder dankbetuiging eervol ontslag is Beschuit, koekjes, gebak e.d. zonder bon! Minister Mansholt schaft de keuzebon af Minister Mansholt heefï besloten, de zgn. „keuzebon" voor brood- en bloem- producten af te schaffen. De datum, waarop dit geschiedt, is nog niet defi nitief vastgesteld, doch zal zeer spoe dig worden bekend gemaakt. Dit be tekent, dat biscuits, beschuit, gebak, koekjes, vermicelli, spaghetti en ma caroni dus zonder bon verkrijgbaar zijn. Het broodrantsoen wordt dan hoogd tot 2000 gram per week per persoon. Bestaat er kans op oplossing van de Berlijnse crisis Geallieerde Bestuursraad zou weer gaan vergaderen Terwijl Maandagmiddag op het Kremlin te Moskou opnieuw een onderhoud heeft plaats gehad tussen vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden en Mo- lotof, schijnt de oplossing van de Berlijnse crisis iets dichterbij te komen. Gisteren zijn nl. de vier geallieerde militaire gou verneurs van Duitsland te Berlijn bijeen gekomen om besprekingen te voeren ovei het monetaire probleem en mogelijk ook over de opheffing van de Sowjet-blok- kade te Berlijn. De vier gouverneurs den opdracht ontvangen hebben de nodige voorzieningen op schrift te stellen het herstel der verbindingen te land invoering van de Sowj et-mark als e geldsoort te Berlijn. Zo spoedig mogelijk moet rapport aan de viermogendheden- conferentie te Moskou worden uitge- Het Duitse persbureau DNB kwam met het bericht, dat de Geallieerde Bestuurs raad 'te Berlijn weer zou gaan functionne. indaag zou bijeenkomen. Dit be richt werd later echter ingetrokken. Ove rigens wijst een ander bericht, uit Ame rikaanse bron, er op. dat er toch wel iets die richting gaande is. Alleen is nog niet vastgesteld wanneer de vergadering zal plaats hebben. Inmiddels heeft de Berlijnse gemeente raad. die gistermorgen zou bijeenkomen, besloten niet te vergaderen voor er een definitief antwoord van de Russische ge neraal Kotikof binnen is over het vormen beschermd neutraal gebied rond het stadhuis. Overigens is wel gebleken, dat de Russen zich verzetten tegen de aangekondigde plannen tot het houden iwe gemeenteraadsverkiezingen, ;r deze de Russische zone van Berlijn beteeffen. Andrei Zhdanov te Moskou overleden Werd genoemd als opvolger van Stalin. Gisteren is te Moskou overleden Andrei Alexandrowitsj Zhdanov, lid van het Po litbureau en secretaris van het Centrale Comité van de communistische partij der Sowjet-Unie. Zijn naam werd genoemd als mogelijke opvolger van Stalin. Zhda nov werd 2 Februari 1896 geboren en stierf, volgens het officiële communiqué aan te hoge bloeddruk en ernstige ader verkalking. Morgen zal hij te Moskou worden begraven op het Rode Plein, aan de voet van de muur van het Kremlin. Koningin ontvangt mevr. Steyn H.M. de Koningin zal morgen mevr. M. T. Steyn, wediuwe van de laatste pre sident van Oranje Vrijstaat, in particu liere audiëntie ontvangen. Benesj ernstig ziek Benesj ligt ernstig ziek in zijn buiten huis te Sezimovo Usti. Hij lijdt aan een ernstige stoornis in zijn bloedvaten. Gis termorgen verloor hij het bewustzijn en hoewel de communiqué's aanvankelijk enige vooruitgang spraken, vreest voor zijn leven. GRONDWETSHERZIENING DONDER DAG IN EERSTE KAMER De Eerste Kamer komt Donderdag avond om half acht bijeen om de vier grondwetsherzieningen in het openbaar te behandelen. Eventueel zal de behan deling Vrijdagmorgen om 11 uur worden voortgezet. Ouders naar 't feest: 3 kinderen verbrand Terwijl de oudiers naar de feestver lichting waren gaan kijken, zijn in het gezin Dekker aan de Veen weg te Apel doorn 3 jongens, een 5-j. tweeling en een jongen van 8 jaar, op verschnikkelijlke wijze om het leven gekomen. Door tot toe niet opgehelderde oorzaak brak nl. brand in de woning uit. waardoor de kinderen aillen om het leven kwamen. Hulp kon niet meer baten en ook de in boedel werd grotendeels vernield. Een fraaie op j l. Maandag vervaardigde foto van onze in ere vergrijsde Lands vrouwe, tijdens het moment, dat ze voor het laatst als Koningin afscheid nam van Den Haag, t-w. op het stationnetje Pompstationsweg. ,Ik heb de goede strijd gestreden" zo sprak H.M. de Koningin In Haar laatste rede als regerend Vorstin in het Olympisch Stadion KONINGIN WILHELMINA heeft gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor het laatst als regerend Vorstin Haar volk toegesproken Grote stilte viel onder de vele duizenden op de tribunes en onder de mil- lioenen, die door de radio deze toespraak volgden, vóór het Jubileumspel een aanvang nam. De Koningin sprak de volgende woorden: ,Jk dank alle aanwezigen voor hun te genwoordigheid alhier op dit ogen blik. Met vreugde begroet ik de vertegenwoor digers uit Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen, die hierheen zijn ge komen om mijn jubileum te herdenken en de inhuldiging van mijn dochter by te Dat ik mij, vanwege mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon heb moeten be perken, doet mij leed, maar ik geef allen is de werkelijkheid na de bevryding een teleurstelling geworden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troonsaf stand bind ik u dit op het hart. Met erkentelijkheid denk ik voorts aar velen, hetzij hoog of laag geplaatst, die ge durende deze lange jaren mij bij liet ver- ik niet kan ontmoeten de verzekering, vullen van mijn taak hebben bijgestaan, dat ik met hun herdenking meeleef en met En thans gaan mijn gedachten terur belangstelling volg al hetgeen zij naar het verre verleden, naar mijn kin hebben ondernom i myn jubileum te In het bijzonder waardeer ik daarbij het streven om niet alleen een feest te ui zonder meer, maar om dingen tot stand te brengen van blijvende waarde onze toekomst. Een kleine vergoeding voor hetgeen my ontgaat is, dat ik thans door de microfoon tot u kart spreken en zo ir persoonlijke aanraking met u kan zijn. - Ik zal u niet vermoeien met een opsom ming van al wat geschiedde in deze vijf tig jaren; slechts ruil ik een enkel woord zeggen over het alles beheersende gebeu ren van de jongste tijd, het verzet hier er in Indonezië, onze vrijheidsstrijd. In het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leoen hebben gegeven. En allen, de levenden er hen die zijn heengegaan dank ik uoor hur vaderlandsliefde en voor wat zij mij ge geven hebben in hun samenwerking Het is voor mij een vreugde te weten dat ook mijn beide kinderen, ieder op verschillende wijze, hun uiterste krachten hebben gegeven in de grote strijd voor dt bevrijding van het vaderland en met i allen mijn actieve medewerkers zijn ge weest. Zij kennen als gij het jongste ver leden; als ikzelf hebben zij met u medege leefd en begrijpen zij u. Thans loopt dit tijdperk voor mij ter einde. De strijdende taak, die wij allen te zamen gehad hebben, die tvij zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga ik neerleggen. Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd i verwacht van de toekomst. Voor velen derjaren en de liefde van myn onverge telijke grijze vader. Ik denk aan myn Moeder, aan wie ik zc onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, aan haar, de tvyze Regentes, die mij opvoedde en met haar moederlijke liefde en zorg omringde, aan haar. wier hart steeds uit ging naar de lijdenden in ons volk. Ik denk aan myn innigbetreurde man die my by hef vervullen van mijn taak tot grote steun is geweest en wiens nage dachtenis by ons volk steeds in het teken zal staan van dienende liefde. Nu wend ik mijn blik naar de naaste toekomst, naar de troonsbestijging van mijn dochter. Het is voor my als moeder een aangrij pend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moei lijke en ingewikkelde tyd, een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor m$ op het beeld van onze stammoeder, wier naam zij draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaardigheid, groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, de Moe der van de Vader des Vaderlands. Ik kan mijn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tijd, bezieling moge putten uit deze lichtende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroeger en later tijd geldt: ik heb de goede strijd ge streden, ik heb de loop geëindigd, ik heb het geloof behouden". Dr Beel groot-offici«r in Orde van Oranje Nassau In de Maandag gehouden vergaderis* van de ministerraad is aan de oud-min. - pres. dr L. J. M. Beel d onderscheiding als groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt. WEERBERICHT Overwegend droog weer morgenavond: Hartelijk wuivend naar de 19.000 zangers, die hun scheidende Vorstin gisteren op de Dam in Amsterdam een aubade brachten, stonden daar de Koningin en het Prinselijk Gezin op bet balcon van het paleis. Om nooit te vergeten.-. De Bilt verwacht te Iets kouder® nacht meest .'.wakke wind en op enkele plaat sen nevel of mist Morgan overdag: toe nemende bewolking, maar overwegend droog weer. Matige, in hot Noorden vai het land nu en dan vrij krachtige w. wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAA* Donderdag 2 Sept. Zon op oadtf 19.26 uur: Maan op 3-W. onder flUt m*. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1