C VIJFTIG JAAR MAATSCHAPPELIJK LEVEN 1 Incasso Bank n.v. n.v. a. hartman zone'n 14 DEN VADERLANT GHETROUWE Door H. DIEMER Hier is waf groois verricht onder Gods zegen NIET zonder een gevoel van diepe weemoed is het mogelyk een blik te slaan op het nationale leven, gelijk het verliep tijdens de gezegende regering vaa onze jubilerepde Vorstin. Weemoed, omdat de twee-eenheid Nederland en Koningin Wilhelmina straks niet meer in één adem zal kunnen worden genoemd, doch de weemoed zal vergezeld gaan van grote dankbaarheid jegens God, Die tiaar spaarde en in staat 6telde de vóór vyftig jaar gedane plech tige belofte in te wisselen. Zes September 1898 werden by de Inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Am- Een sleperspaard uit het Rotterdamse havenkwartier, verdreven door de vrachtauto. sterdam de eenvoudige woorden gespro ken, die de richtlijnen bepaalden, *welke de 18-jarige Koningin wenste te volgen in Haar regeringsbeleid: „Ik acht het een groot voorrecht, dat het myn levens taak en plicht is, al mijn krachten te wijden aan het welzijn en de bloei van mijn dierbaar vaderland". Wie als de schrijver van dit artikel bewust deelnam aan het maatschappelijk leven van ons vaderland in deze gehele periode, waarin dat leven in vele opzich ten een ongekende vaart nam, verheugt zich bij enig nadenken steeds méér over het feit, dat deze belofte tegelyk een profetie bleek te zullen zijn. Natuurlijk is God de gever van al het goede, doch menselijk bezien hebben de trouw van Koningin Wilhelmina en het geloof van het Nederlandse volk in Haar beleid tezamen een machtige stimulans geschonken voor de ontwikkeling van het maatschappelijk leven naar de aard van het tijdsgewricht Heeft de Koningin zich persoonlijk bemoeid met industrie, han del en verkeer als Haar altijd in die richting bezige overgrootvader Koning Willem I? Immers neen. Doch door Haar optreden onder alle omstandigheden als constitutionele vorstin; door de hoge positie, welke Zij innam in de wereld; door Haar grote belangstelling in het wel en wee van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, niet het minst op maat schappelijk gebied, zonder voorkeur voor welke maatschappelijke groep ook; door Haar plichtsbetrachting en Haar vredes wil heeft Zij het zeer grote, wyl onmis bare, deel geleverd van de stuwkracht, zonder welke Nederland nooit de eer volle positie had kunnen innemen, welke ons land, ondanks zijn klein grondgebied in Europa, is ten deel gevallen. De bevolking van ons land is in vijftig Jaren geklommen van ruim 5 millioen tot 9'/4 millioen. Ons zuidelijk buurland telde voor een halve eeuw ruim 1 4 mil lioen inwoners méér dan Nederland. Thans staat het in bevolkingsgetal achter. De bevolkingsaanwas van Nederland staat van de westelijke Europese volken percentsgewijs bovenaan, en de sterfte is verhoudingsgewijs het laagst. De ge- ondheidstoestand valt in het algemeen te loven. Dó eerste kwarteeuw der regering van Koningin Wilhelmina kenmerkte zich door een stijgende welvaart, al vertoonde een enkel jaar tijdelijke maatschappe lijke inzinking. In Nederlands-Indië kon een sterke economische vooruitgang worden bereikt. Duitsland, ons achter land, beleefde omstreeks en na de eeuw wisseling een hausse, vooral op in dustrieel gebied. Van het een en ander plukte Nederland op meer dan één ge bied de vruchten. Het transito-verkeer en de handel bloeiden. De zeevaart kwam tot grote ontwikkeling. De vracht vaarders van de wereldzeeën hadden voor een niet gering deel weer hun domicilie in ons kleine land. De havens moesten uitgebreid worden. Rotterdam groef de grootste binnenhaven van Europa, en de Nieuwe Waterweg kreeg een diepgang, geschikt om de grootste zeekastelen toe gang te verlenen. In dezelfde stad, welke er naar dong aan de top te komen van de vastelandshavens, en hierin slaagde, ver rezen hele straten als het ware uit de grond. De scheepswerven langs de grote stromen zongen aanhoudend het een tonige lied van de hamerklop. Het in dustriële leven ging ontbotten. De kleine nijverheid veroverde haar deel. Land- en tuinbouw gingen veredelingsmethoden in toepassing brengen en hun producten werden in grote hoeveelheden over zee- en landgrenzen ter markt gebracht De welvaartsbeker goot zijn goede gaven uit over alle delen der bevolking, en of schoon voor sociaal-achterlijke verhou dingen nog niet voldoende oog was, ver toonde de eerste anderhalf decennia der 19e eeuw het stempel van rustige, zich steeds meer verbreidende welvaart Toen brak in 1914 de eerste wereld oorlog uit. Ingeklemd als ons landje zat tussen de grote oorlogvoerenden, straks zo goed als afgesloten van de zeeën, be spied door de argusogen der strijdende volken, waren de moeilijkheden intens groot. En ondanks het verbroken contact met ons Indië en ondanks grote beper kingen, vooral in dingen van het gewone leven, was het verloop economisch nog niet zo slecht. Wij verkeerden ongeveer in de positie van Zweden en Zwitserland in de tweede wereldoorlog. Sedert heb- bij wij zelf België met zijn klachten van toen beter leren verstaan. Na eind 1918, toen Duitsland en zijn vrienden het hoofd moesten buigen, verhief zich een korte hausse, van welke wij onze matige portie plukten. Daarna volgde een diepe inzin king. en toen Koningin Wilhelmina in 1923 Haar 25-jarig jubileum vierde, teis terde grote werkloosheid onze volks huishouding. W De tweede helft der halve eeuw ken merkte zich door opeenvolging van ups en downs. Onze welvaart hangt nu een maal af van het internationaal conjunc tuurverloop. Toen, begonnen in 1924, de wereldmarkt in 1925 zich meer gelijk matig herstelde, volgde een aantal goede jaren, in welke aen het omhoogvoeren der ingezonken welvaart ijverig gewerkt werd, en ook veel werd bereikt. Tot 1929, toen in Wallstreet de grote beurscrisis uitbrak, waarvan de gevolgen inter nationaal van catastrofale aard zouden blijken te zijn. Prijsdalingen op een wyze, als npoit mogelyk was geacht, instorten van internationale en nationale mai/kten, en werkloosheid van ongekende omvang. De eerste helft der dertiger jaren zal met een zwarte kooi blyven aangegeven in de economische geschiedenis van Nederland, trouwens van menig land- Veel leed heeft zich toen verspreid over verschillende groepen der bevolking. Te midden van een internationale crisis van zulke aard staat een klein land, hetwelk reeds gezien zijn weinige natuurlijke hulpbronnen en de hoge ontwikkeling zijner bevolking, aangewezen is op het verkeer in en met de wereld, voor een groot deel hulpeloos. Geen enkele rege ring van zulk een land kan langs de weg van autarkie een matige welvaart helpen tot stand brengen. Deze depressie, welke diepe voren heeft getrokken in onze volkshuishou ding, begon in 1935 iets af te zwakken. Nadat in West-Europa verschillende landen tot devaluatie van de munt waren overgegaan, waaronder ook Nederland in September 1936, vertoonden zich meer dere herstel-verschijnselen, welke hier in sterkere, daar in mindere mate, aan hielden tot het jaar, waarin de tweede wereldoorlog het gehele economische leven in zijn greep zou omknellen en grotendeels ontzielen. De noodzaak van versterking en uit bouw der fundamenten staat in het nauwste verband met de toenemende bevolking. Verwacht wordt, dat deze ia ons land zal kunnen stijgen tot wellicht twaalf millioen. De leer van Malthus wat betreft de toeneming v%n het voedsel in rekenkundige en de toeneming der bevolking in meetkundige reeks moet in Nederland voortdurend beschaamd wor den. Op allerlei wijze is dit probleem aan gevat. Emigratie kon en kan hulp bieden, doch slechts in zeer geringe mate. In ons land zelf moet de hoofdslag worden geleverd. De stryd tegen het water zit ons volk in het bloed. Wie de kaart van het Holland der 16e eeuw opslaat, ziet in één oogopslag wat het doorzettings vermogen van ons voorgeslacht hier tot stand bracht waar eenmaal het hart van het verzet klopte tegen de Spaanse macht, aan welke in dit brok waterland een halt werd toegeroepen. De 20e eeuw zou hier niet voor onderdoen. De Wieringermeer- polder is drooggevallen, zelfs voor de tweede maal, omdat de Duitsers de snode moed hadden de dijken door te steken. De Noord-Oostpolder met zyn veel groter oppervlakte is nu aan de beurt. Van heinde en ver, uit vele landen, komen de bezoekers om kennis te nemen van het scheppen van nieuwe cultuurgrond. Wan neer straks nog andere grote delen van de voormalige Zuiderzee worden omge toverd in vruchtbare landouwen, zal de bebouwbare oppervlakte van Nederland met 10 zyn vergroot. Met recht wordt gesproken van onze Twaalfde Provincie. Al is het niet op dezelfde grootse wijze, toch was en is het mogelijk nog méér nieuwe cultuurgrond te verwerven, om de agriculturele rijkdom te vergroten. Door ontginning van ontveende gebieden en heidevlakten, door ontwatering, ruil verkaveling, en bebossing van woeste gronden. Doch ook de opbrengst van de ten Na deze oorlog, die nog vers in 't ge heugen ligt, was het Nederlands taak weer zijn eigen plaats in de wereldhuis houding in te nemen. Laat ons nu nog eens Koningin Wilhelmina noemen. Het zal wel aller overtuiging zijn, dat het koninklyk voorbeeld in de jaren van verdrukking en vernieling, het inspreken van moed en het heenwijzen naar een betere toekomst, gelijk van Haar lippen telkens mocht worden gehoord, voor een niet te schatten deel de impuls hebben geschapen om het hoofd ervoor te hou-' den, om daardoor èn door eendracht en werkwil, nó de bevrijding, waaraan Zij nooit twijfelde, te komen tot een snel herstel. En ofschoon heden bij Haar afscheid nemen van de regering, nog klacht op klacht kan worden beluisterd over bottlenecks op zo menig gebied, welke dit herstel in zyn gewenste voortgang belemmeren, is er toch reden voor grote dank voor wat reeds is bereikt. Dat zulks mogelyk was, en steeds duidelijker zal blijken, wanneer het Nederlandse volk zich op zyn taak blijft werpen, en hier althans de eendracht vertoont, welke op maatschappelijk gebied noodzakelijk en onmisbaar is, is een gevolg van het merkwaardige, dat gedurende de gehele regeringsperiode van Koningin Wilhel mina zonder ophouden gewerkt is atfri het versterken der fundamenten van onze volkshuishouding. Fundamenten, welke voor een deel dateren uit het ver leden, en voor een ander deel zijn gelegd In de laatste halve eeuw. Zowel in goede, als in kwade jaren. Misschien in de laatste wel vooral, omdat dan de noodzakelijkheid het duidelijkst spreekt. Bovendien zijn uitvindingen en techniek niet gebonden aan maatschappelijke opgang of nedergang. De moderne tyd. De gigantische walsen „Quarto" en „Duplo" van de Hoogovens te IJmuiden. dienste staande cultuurgrond is per land maat zeer sterk gestegen. Kunstmest vulde aan of verving de stalmest. Coöpe ratie werd de vorm van zelfhulp op tal rijke gebieden van de agrarische sector. Tuin- en landbouw gingen steeds verder de weg van veredeling op, voorgelicht door het vakonderwijs, en speelden een groeiende rol in de export, noodzakelijke tegenhanger van de grotere import. Zelfs het type van de boer veranderde mét de grondige wijziging der structuur. Doch het bevolkingsoverschot is op deze wyze niet op te vangen, integendeel, menselijke arbeidskracht maakte zelfs in de bewerking van het land plaats voor energie-kracht. De gemechaniseerde land bouw had immers zijn intrede gedaan. Vele andere bronnen moesten dus worden aangeboord. En zo is in deze halve eeuw de grote opdracht geweest tot een ge wijzigd productie-apparaat te komen ten bate van het voortdurend sterk stijgend inwonersaantal- De bodemschatten der wereld zijn zeer ongelijk verdeeld over de verschillende landen. Zo bezign is de afhankelijkheid der volken van elkaar wel zeer groot. Een bron van oorlogsgevaar blijft- hier schuilen. Sommige landen als Amerika en Rusland zijrt rijk bedeeld, ofschoon ook zij hulpbehoevend zyn ten opzichte van bepaalde mineralen. De minerale hulpbronnen van Nederland zijn weinige. Ijzererts Is niet aanwezig- Bereikbare steenkoolgebleden onder het landopper vlak kunnen niet genoeg opleveren voor het benodigde verbruik, al blijft onze mijnbouw werken me» het meest moderne (Vervolg op blz. 16) WAAR IJ EN AMSTEL samenvloeiden, strekt zich de grootste stad van het Ko ninkrijk der Nederlanden het schone en sterke Amsterdam. De oudste oorkonde, waarop de naam der stad voorkomt dateert van 1275 - toen Floris V i de lieden wonende te of bij Amsterdam tolvrijheid in heel Holland verleende. Uit dit Amsterdam groeide de stad, die in de Gouden Eeuw de grote stapelplaats voor Europa IN DITZELFDE AMSTERDAM, en Pari/s een financieel centrum, - opgericht. Nu, na SI jaren vervult xjr* als ffn der vijf grote banken een belangrijke taak in het economische leven van het vaderland. 92 Vestigingen in "Nederland zou worden, en waar soms 4000 schepen tegelijkertijd voor anket lagen. Toen, na een tijdperk van stilstand, op 1 November-1876 het eerste zeeschip door het pas geopende Noordzeekanaal voer, begon voor Neérland's hoofd stad een nieuwe periode van ongekende bloei. De Tweede Wereldoorlog bracht ook Amsterdam zware slagen toe, maar snel richt de stad zich weer op door de vastberaden heid van haar nijvere bevolking. VAN STALEN MATRASSEN, MEUBELEN I/fit»! IC ANTEN MATRASSEN- EN RAPOKEABKIEK ZEVENBERGEN HOLLAND TELEFOON 1 Goede muziek t gelegen :elt Uw inkelljk t de Groot, het Sweeliru mofooiiplaten! Hebt i kunt het beluisteren Wanneer U tU<lens de jubileum-dagen ln Amsterdam bent, bezoekt dan de „NAHINTO" ln het R.A.I.-gebouw; het zal ons een genoegen zyn, U in stand 17/2 te ontvangen. Daar zit muziek in

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 15