k r<IEUWE LEEDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 194 Richting Rotterdam Om ruim zeven uur was het voo heer en mevrouw Boesman de hoogste tijd, de tocht te aanvaarden. Anders zou den ze in het donker geraken. Hun reis genote was de 12-jarige Hanny Visser, De „Rambaldo" Is los. HU voert, behalve wat reclames, de heer en mevrouw Boesman en de 12-jarige Hanny Visser mee naar verre streken. Maar eerst zou nog een vlag worden uitgeworpen. Foto N. v. d. Horst een nichtje, dat voor het eerst een bal lonvaart zou meemaken. Ze zou alleen maar een regenjas meenemen, „want de gondel U het warmer dan op de grond, omdat je met de wind mee gaat" e was „helemaal niet bang", maar zou later toch met een pinkelend oog door haar vader en moeder worden nagestaard. Ook de heer Daminet uit Leiden zou «neevaren, maar onder de gegeven omstan digheden kon dit niet plaats hebben. Voor het zover was, hadden enkele of- Tienduizenden zagen de Rambaldoopstijgen Geslaagde ballonvaart op initiatief van „De Professorenwijk" Hanny Visser - twaalf jaar - Neerlands jongste ballonvaarster Al heeft men de middag dan ook wat moeten „rekken" wegens een kleine tegen slag. de buurtvereniging „De Professorenwyk" heeft met haar ballonopstUging alle eer ingelegd en een hoogtepunt bereikt van de Leidse feestelijkheden van gisteren. Naar schatting hebben niet minder dan 25.000 personen van het curieuze schouw spel genoten, waarvan echter Ongeveer 19.000 buiten de terreinafzetting. Een teken van deze jublleumtUd! ficiële maar gelukkig in stijl gehouden plechtigheden plaats. Mevrouw Boesman bood de heer Beversluis een Gouds wand bord aan, ter gelegenheid van deze dag vervaardigd En de heer Beversluis dankte mevrouw Boesman daarvoor op eigen wijze en onder een duizendvoudige lach meteen stevige zoen! Even voor de start spraken de burgemeester en de heer Beversluis het ballonvarende trio met een kort afscheidswoord toe. De laatste bood mevrouw Boesman een ruikertje aan: rode rozeri en witte anjers, samengebonden met een blauw lint. Nog moest wat ballast worden uitge worpen, maar toen gingen de touwen los en onder de tonen van het Wil helmus ging de ballon de lucht in! Snel, omdat ze niet geheel gevuld was. Op grote hoogte werd een drie kleur uitgeworpen voor de hoogte- schattingswedstryd. Velen staarden de „Rambaldo" nog lang na, hem en zijn inzittenden in gedachten een goede vaart toewensend. De ballon is later gedaald in de ge meente Berkel/Rodenrljs. De hoogte, waarop de vlag werd uitgeworpen ls nog niet bekend. GEREF. KERK (ART. 31). In afwijking van de mededeling in de Geref. Kerkbode zijn de diensten als volgt: half 11, Gebouw Prediker, en 5 uur Doopsgezinde Kerk, ds F. F. Venema van Bergschenhoek. Inderdaad een teken, want geld speelt wel degelijk weer een rol. De ton-aotde is geen succes geworden, verschillende versieringen zijn achterwege gebleven en diverse gebeurteniseen vonden een minder grote belangstelling dam ver wacht werd. De Jubelflora zou één of twee jaar geleden zeker nóg veel meer bezoekers hébben getrokken. Terwijl de kermissen tóch weer niet te ktegen Voor „De Professorenwijk" is het de vraag, of ze „er uit zal draaien". Men had graag het dubbele aamtal van de 6.000 willen boeken. Toch hebben de letterlijke buitenstaanders heel wait ge- Werkmans Wilskrachfs fiere en zwie rige tonen en de welgemeende wel komstwoorden van de heer Beversluis, voorzitter van de organiserende vereni ging, openden de middag, waaraan di verse attracties waren verbonden. Zo werden enkele honderden postdui ven opgelaten, om als evenzovele aan kondigers van de „Rambaldo" dienst t< doen. De concours -federatie had hier voor zorggedragen. Vele tientallen kin- der ballonnen gingen bovendien de lucht in. De vraag is nu maar, welke ballon de grootste afstand zal afleggen. Verder waren aan deze ballonvaart een hoogte- sdhattings- en een lamdimgspteaU&epa- bngswed strijd verbonden. Een der mannen, die voor deze middag een pluim op hun hoed verdienen, is de heer Bergmans, de man aan de micro foon. Hij heeft de lange uren vam wach ten weten te bekorten op een interessan te en leerrijke wijze. Hij heeft de heea Nell, weerkundige van de Haagse ballon- club, voor het forum gesleept, om iets te vertellen van de meteorologische er varingen en verwachtingen. Hij heeft ook de heer Boesman, de ballonvaarder en anderen aan het prarten weten te krijgen. Het weer werd gunstig geacht: weinig wind en ver zicht. Bij de heersende wind werd een vaart verwacht van 25 km per uur im Zuidelijke richting. De heer Boes man dacht, in de buurt van Rotterdam te zullen landen. Mevrouw Boesman—Visser, zo vertel de ons de luidspreker verder, zou giste ren haar 28ste vaart maken. Haar huwe lijksreis maak ben zij en haar man in de gondel van een ballon. En hier volgen nog enkele gegevens van de „Rambaldo" zelf: de ballon kan 700.000 liter lichtgas bevatten en 800 kg zand moest in zakjes aan het net den gehangen, om hem op de grond te houden. Het luchtschip is een omge bouwde oorlogs-kabelballon en gemaakt van een dubbele laag katoen, gedrenkt in rubber. „Ballonvaarders V* Na het lange wachten steeg de span ning ten top. toen enkele toch al „hoge" Leidenaren de hoogte zouden ingaan Het waren burgemeester Van Kinschot en de heer Meyer, commissaris van po litie, die onder de veilige hoede var commandant Boesman en na toestem ming van hun echtgenoten dit waagstuk zouden gaan ondernemen. Veel gevaar was er overigens niet bij, want een twin tigtal Leidenaars hield de ballon stevig met een kabel vast. Hoogstens was daar het gevaar van een flinke stoot met de mand op de speelweide. Men had namelijk niet al veel gas de ballon was niet geheel gevuld en bovendien waren de twin tig helpers erg beducht, dat ze hur zware last tegen der Professorenwijk speelweidegrond zouden laten botsen Maar de duizenden betalende bezoekers hebben van dit „op en neer" ter dege ge noten en de in de gondel staanden gun den hun dat graag. De tweede opstijging (eveneens aan kabel) verliep beter. Naast de heer Boes man hadden ditmaal plaats genomen dr ir Lindenbergh en de heer Beversluis, mannen van mindere importentie naar dit bleek. De heer Beversluis op deze wijze de lucht te zien ingaan was feest op zich zelf. Hij kwam echter maar gedeeltelijk enthousiast weer beneden: de 19.000 hadden zijn oog getroffen! OVERDAG EN 's AVONDS IN DE STAD De feesten in onze stad bereikten gisteren een hoogtepunt. Tal van Lei denaars hadden vrijaf en reeds 's gens kon men merken, dat er veel mensen op de been zouden komen. Weliswaar culmineerden de festivitei ten in het concours-hippique en de bal lonopstijging, maar toch is het zi het Leiden van nu zelfs zonder feesten ontelbare belangstellenden zou trek ken. Immers: wat te denken van di luisterrijke versieringen, rijk in va riatie en originaliteit, en de fascine rende illuminaties. Bieden de verlich tingen sprookjesachtige gezichten, de versiering doet het ook zeer goed, vooral wanneer de zon haar omglanst, zoals zij dat gisteren rijkelijk deed. Duizenden stadgenoten, die iets of veel wilden zien van wat er te genie ten valt, gingen naar de zeldzame Ju- belflora. Zij combineerden dit bezoek met een rondgang door de feestelijk bevlagde stad. De drukte was gezellig. Voor slenteren langs de straten werd haast geen gelegenheid geboden, zc boeide de kleurrijke binnenstad. Toegegeven moet worden, dat Lel den, wat de versieringen betreft, ir het verleden wel eens beter uit de bus is gekomen de oudere generaties zullen hier van kunnen getuigen maar laten we in deze tijd blijven. En als we dat doen en even de moeilijk heden er van onder de ogen zien, dan mogen we tevreden zijn over wat in onze stad door vele vlijtige handen werd bereikt. Met groot genoegen hebben wij de Breestraat bewonderd, eveneen: Doeza8traat en de Haarlemmerstraat. De etalages omlijsten de straatversie- ring op treffende wijze. Gisteravond hebben wij met een stille trots gestaan voor de Academie, het Stadhuis, V. er D., De Faam, Het Gulden Vlies, de Ne derlandse Bank, lemco en Peter Lee- nen. De Korenbeurs lag in een oranje gloed, voortgebracht door honderden lichtjes. Wij pretenderen geen volledigheid. Daarvoor zijn de versieringen en de illuminaties te groot in getal. Al met al dus: Leiden mag er zijn. Het doet op waardige wijze mee aan de hulde, die ons volk aan H.M. de Koningin wil brengen. EEN DOKTER NODIGT De Zondagsdienst der huisartsen wordt dit weekeinde waargenomen door de dok tere Van Alphen, Van Bockel, Hartman Kore en Lahr. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt waar genomen: van Zaterdag 28 Augustus, 8 uur, tot Zondag, 29 Augustus, 8 uur, door apo theek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 de Havenapotheek, Haven 18, teL 20085; Zondag, 29 Augustus, 8 uur tot Zaterdag, 4 September, 8 uur door apo theek Herding en Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136; te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 28274. Op 31 Augustus gaat de wachtdienst In m 13 uur. Gistermorgen werden de Engelse gasten van de sportploeg uit Oxford in de burgerzaal van het stadhuis officieel ontvangen. De burgemeester sprak hen toe. Met wijs beleid Afdeling der N.A.T.U. zorgde voor goed spel Als onderdeel van de feesten stond ook opvoering van het toneelstuk „Met wijs gisteravond op het programma de eerste beleid", geschreven door Jef Heydendael, en gespeeld door leden van verenigin gen, die bij de N.A.T.U. zijn aangesloten, een en ander onder regie van Arend Hauer. Wij willen beginnen met te erkennen, dat het schrijven van een jubileumstuk moeilijke opgaaf is en de auteur is zich dit ook bewust geweest; immers Mientje vraagt aan het eind: Verschoon ook de auteur, dtc de schriklijk' opdracht kreeg Om vijftig jaar rechtschapenheid te dwin gen in een spel. Men reken'd' uitslag niet Wij hebben echter wel met de uit slag rekening te houden; de auteur heeft het stuk nu eenmaal aan de openbaar heid prijsgegeven; en al willen we veel door de vingers zien, het blijft voor ons een zeer zwak stuk. Bij een stuk voor het regeringsjubileum zal toch de figuur van de Koningin centraal moeten zijn. Een schrijver is er vrij in, hoe hij de zaak wil aanpakken, maar de figuur, waar het om gaat, moet belicht worden. Heydendael nu voert verschillende Oranjes ten tonele: Juliana van Stol berg, Hendrik, Lodewijk, Prins Willem. Maar wanneer we nu de karaktertrek van deze personen zien. vinden we die veel meer terug in Nel de Bolder, de moeder, die haar kinderen voor het vaderland geeft, dan in de Koningin. De schrijver staat ook nog wel eens op gespannen voet met de historische ge beurtenissen, en we horen daardoor soms wonderlijke dingen. In het gedrukte stuk bij sommige van deze „vrijheden" wel voetnoten, maar toch lang niet by allemaal. Op het toneel krijgen we ech- geen „noten" en dan worden het fouten. Om maar één ding te noemen: de mobilisatie was niet in '38, maar in Het idioom, dat de schrijver in de historische gedeelten gebruikt (op de Lezers schrijven ons Lunapark zoals men weet, In Leiden Lunapark. Daar ontmoet men veel r sen. Maar ik had toch geenszins verwacht dat ik er kinderen zou aantreffen. Wel te verstaan: kinderen met een., vrijkaartje, verkregen door middel van de scholen. Niet alleen openbare scholen doén daar aan mee, ook enkele Christelijke scho len. Dit vind ik te ver gaan. Nu weet ik wel, dat er toch wel kinderen naar het Lunapark gaan zonder medewerking van de scholen, maar laten de Christe lijke scholen, die ik bedoel, het toch niet in de hand werken. Het zou zeker beter zijn geweest, als ze er tegen hadden ge waarschuwd. Ik hoop. dat zij, die deze hebben verzonnen, dit nooit hun hoofd zullen halen. Ik heb Dillenburg en op het Prinsenhof te Delft), is niet dat van de zestiende eeuw, n van de twintigste, en daardoor gaat stuk „sfeer" verloren. Wij willen hulde brengen aan Arend Hauer, voor wat hij heeft weten t« reiken met deze groep spelers uit schillende verenigingen. Hij heeft er één geheel van gemaakt. Het was een heel goede opvoering met goed spel. De dige souplesse ontbrak wel eens en spreken moet veel gearticuleerder, n het resultaat bleek toch, dat overgave en animo gerepeteerd is or de feestweek iets goeds te kunnen bren gen. Gespeeld werd in een uiterst sober décor, waarbij Hauer met z'n belichting uitstekende effecten wist te bereiken. Zij nog vermeld, dat de schrijver deze première bijwoonde. B. GEEN „MAN OP STRAAT Er waren gisteren maar weinig „mai nen op straat", die hun dagelijks werk deden. En de zwoegers, die gisteren wél hun werk. onder moeilijke omstandig heden en terwijl wij feestten, volbrach ten, willen wy niet storen, zodat de rubriek „De man op straat" vandaag niet geplaatst wordt. KLEURENFILM BIJ MOLEN „DE VALK" De kleurenfilm van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond werd gis teren bij molen „De Valk" onder zeer grote belangstelling gedraaid. Deze film, technisch goed verzorgd, gaf een duide lijk beeld van de omvang van de K.N.G.V Jubelfeesten. Er is een groot aantal zeer mooie en indrukwekkende momenten ln w.o. de grote optocht door de straten van Arnhem, op weg naar de weide, wa< en vlaggendemonstratie plaats vindt DE VOETBAL-ELFTALLEN VOOR 31 AUGUSTUS. De voetbalelftallen voor de wedstrijd op 31 Augustus in „De Leidse Hout" zien er als volgt uit: Militair elftal: doel: de Wit; achter: Van Hoof en Holvat; midden: Huis, Kolkman (Go Ahead) en Gerritse; Van Es, Bolman, de Vos, Ummels Van Lef. De^spelers komen uit 2e e kl- K.N.V.B.-clubs Zij spelen in groen shirt en rode broek Leids elftal: doel: D. Oudshoorn (Lugd.); acher: J. Rljsbergen (L.D W. en D. v- Pijlen (Lugd.); midden: W. Riet bergen (A.S.C-), H Filippo (L.D.W.S) en J. Neuteboom (L.F.C.); voor: B. en J- v. d Weyden (L.D.W.S), P- v. Polanen en C. Lens (Roodenburg) en H- Teeuwen (Lugdunum). Distributievaria Alle distributiekantoren zijn op 31 Aug. en 6 Sept. gesloten. Detaillisten worden verwezen naar het inleveringsschema elders in dit nummer. Kamerbewoners moeten vóór 12 Sept. hun aanvraagformulieren voor brand- stoffenkaarten afhalen. De formulieren tenminste terdege aan geërgerd, i moeten worden ingeleverd op de aange- J. Heine man. I geven datum. Hel athletiekprogramma van 31 Augustus De Leidse Athletiek Commissie heeft de Leidse athletiekploeg samengesteld, die zal deelnemen aan de sportwedstrij den op 31 Augustus. De sterkste Leidse athletes en athleten komen in het veld. o.a. op de 80 m. de dames A. Montfoort (Sportief) en A. v. Ovest (Brunhilde) Op verspringen E. Pannekoek (Sportief) en N Ju (Brunhilde). Discuswerpen R de la Bije (Nieuw Brunhilde) en P. Veld hoven (Bataven). Op de estafettenum- mere komen ploegen uit van Sportief, Nieuw Brunhilde, De Bataven en Brun- h.lde. Ook de herennummers zijn sterk bezet. Op de 100 m. verschijnen de gebroeders Nota aan de start. Dick Nota gaat de prestaties van de vroegere Nederlandse kampioen Wim steeds meer benaderen. Op de 400 m. staan opgesteld: J. Plkart (Holland) en W. van Dorp (Bataven) Op de 1500 m. J. van Rooyen en J. Jans sen van Holland en J. Vollebregt (Bata ven). Op de 3000 m. C. Kraan en L. v. d Steen (Bataven); op polsstokhoogsprin gen H. Bresser, F. Bresser en A. Gieske, allen van „De Bataven." Op de estafette nummers komen ploegen van „De Bata ven" en Holland uit. Van militaire zijde zijn diverse belang rijke inschrijvingen binnengekomen, ter wijl ook de Oxford-ploeg, die op het ogenblik in Leiden te gast is, van de partij zal zijn. De bezetting is dus wel zodanig, dat het publiek van een uiter mate boeiende athletiekwedstrljd zal kunnen genieten. Het programma voor Maandag 's Avonds half 8, Stadsgehoorzaal: Feestavond Leidse Chr. Oranjevereni ging, opvoering van „Vervlogen jaren" door de Timdelerclub. 's Avonds 8 uur: Muzikale rondgan gen „De Post" en „Concordia". Op het gisteren gehouden concours-hippique werden fraaie staaltjes geleverd. Deze twee ruiters wisten met hun paarden de muur wel te nemen. Een goede opname! Foto N. van der Horst. Bezoekers van concours-hippique leefde intens mee Er werden vaak goede prestaties geleverd a ging 'halverwege land vam de Kon. Ned. Federatie van landelijke rij verenigingen, 't Was een concours, dat velen uren van ontspan ning bradht, maar volop inspanning ver eiste van de leden der deelnemende ver- endgingen, t.w. de „Alpheuse Ruiters" (Aiphen), „Boreftse Ruitere" (Bodegra ven), „RijTiruiters" (Koudekerk), „Burobt- rudters" (RijnSburg)„Bemtruitere" (Bent huizen) .Buónkantruiters" (Hillegom), „Gouwen-uitere" (Waddinxveen), „Ko ningin - Emma - ruitere" (Wassenaar) „NorUhgo-mitere" (Noordwijk) en „Pa lensteynruiters" (Zoetermeer). En de paarden niet te vergeten. Intens heeft het publiek meegeleefd met de verrichtingen der ruiters op de ook heeft het kaars met de mond uit een tobbe water rten halen en daarbij vaak flink nat werden. Haar paarden keken daarbij zeer meelevend toe of namen, als ze de kans kragen, de loop. We denken aan de pop- ace, waarby de winnaar De Wit een in-new-look op een paard met zich voerde. De boerin zwaaide met een vlag getje de aanwezigen vriendelijk en vro lijk gedag. Een ander voerde een politie agent met een geweldig rode neus mei En nu ook gaan Tweede inschrijving haring en wittebrood OP ZATERDAG 11 SEPTEMBER Met niet geringe schrik heeft het be- er. het tijdstip waarop, niet bijzonder gelukkig zijn geweest. (De tweede inschrijving heeft plaats op Zaterdag 11 September, des avonds van 8 tot 10 uur in de vestibule van de Stadsgehoorzaal. WU rekenen nn ook op de medewerking van al onze lezers, die zich nog niet lieten Inschrijven. Nu op Zaterdagavond 11 September ook g&an! Red. N.L.C.) Officiële publicatie Inzameling huisvuil. In verband met de verjaardag van H. M. de Koningin zal op Dinsdag 31 Augus tus e.k. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisVuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Dinsdag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Maandag, 30 Augustus a*. De Directeur Gem. Relnigings- en Ontsmettingsdienst. stuur van de 3 October-vereniging kennis genomen van het stukje in de Nieuwe Leidsche Courant van 24 Augustus met betrekking tot het gering aantal gega digden voor de uitdeling van haring er wittebrood op 2 October a.s. Ons bestuur werd er ook reeds door verschillende teleurgestelden op gewezen, dat zij de aanplakbiljetten niet gelezen hadden en zij verzochten ons bestuur, alsnog in de gelegenheid gesteld te den, zich te kunnen opgeven. In de laatstgehouden bestuursvergade ring werd eenstemmig besloten, deze ge legenheid zeker nog te geven, wel be seffende dat één van de hoogtepunten van de herdenking van Leiden's Ontzet, die op zo symbolische wijze de krach-1 tige houding van de Leidse bevolking ge durende het Beleg en Ontzet ln 1574 tot uitdrukking brengt, niet teloor te laten niet i het Het gaat hierbij .cadeau doen" van haring en wittebrood uitsluitend voor behoeftigen, gaat er om„ dat de Leidenaar van heden zich telkenjare weer bezint op de moe dige en roemrijke houding vaderen in 1574. Die Leidenaars immers waren het, die tot de eersten behoorden, die begrepen hebben, dat vrijheid alleen verkregen wordt door lijden van ern stige ontberingen, door helfhaftig verzet en door het brengen van grote offers. Ten slotte plukte niet alleen de stad Leiden de vruchten van deze in 1574 ge-' brachte offers, doch heel Nederland dankt hieraan zijn vrijheid. Dat deze traditie hoog gehouden moet worden staat boven alle twijfel besmur stelt daarom de Leidenaars, die deze gedachte mede willen helpen hoog houden, maar al te gaarne in de gelegen heid zich alsnog op te geven. Ten slotte dapkt het bestuur van d« 3 October-Vereniging de redactie van de Nieuwe Leidsche Courant voor de op merking, die zij in haar blad over deze zaak heeft gemaakt en het bestuur erkent ten volle, dat de wijze van bekendmaken Geen wonder, dat de burgemeester en commissaris Meyer goed lachen had den: ze vormden een te «ware „bal last" en bleven maar dicht bU de grond. De kwestie van hoogtevrees kwam niet eens ter sprake. De beer Boesman was ook in de gondel aan wezig, maar is op de foto niet zicht baar. Foto N. van der Horst Maandag aubade op het Haagt Malieveld Afscheid aan H.M. de Koningin Maandagochtend heeft op het Haagse Malieveld om 11-30 een grote Nationale zanghulde plaats, waar H.M. Koningin Wilhelmina aanwezig zal zyn. Aan deze aubade nemen duizenden zangers zangeressen uit alle delen van ons land deel. Ook zullen honderden schoolkin deren hun stemmen laten klinken. Deze hulde, welke als afscheid van de Resi dentie aan H.M. de Koningin bedoeld is, is voor iedereen toegankelijk. Aange raden wordt zo vroeg mogelijk aai zig te zijn, teneinde van een plaats zekerd te zijn. al zonder hoofd rond. Op de sprinigniummere werden goede, maar ook minder goede prestaties miige vereeniigingen enige nieuwelingen in haar midden. Zeer Interessant wa: ook het nummer vrijheidsdressuur. Daar bij bleek toch wel bijzonder, dat he' paard een zeer intelligent dier is. Het ging naar het vereist was netjes dood liggen, gehurkt aan een taffeltje een bordje eten. enz. Vermeldenswaard is ook het nummer la flêohe, ingestu deerd door de heer Beverwijk, oud wachtmeester by de artillerie te Leiden. Het programma werd na een woord van de voorzatter van de. Concours-com missie, de heer I. J. Sloos. geopend mei een manoeuvre en caroussel. Een W werd gevormd en het Wilhelmus weerklonk. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en dr ir P. C. Lindenbergh, voorzitter van het jubileum-comité, namen de pa rade af en deelden de pry zen uit aan de winnaars van de dress uur-wedstrijden. DE UITSLAGEN De uitslagen waren: Kaarshappen: 1. mevr. v. Wijck- v. d. Stoel, Kon. Emmarulters; 2. mej. D. v. d. Stoel, Palensteynruiters; 3. mej. Toos van Os, Kon. Emmaruiters. Costuumrace: 1. Paul v. Straten, Kon. Emmaruiters; 2. W. v. d. Kwaak, Burchtruiters. Hoedengevech-t: 1. S. den Her tog, Alphense ruiters; 2. P. Hoogendoorn, Kon. Emmaruiters; 3. W. van der Marei, Duinkantruiters; 4. C. den Hertog, Al phense ruiters; 5. Rozeboom, Rijnruiters. Groepspringen met tweetal len: 1. Kon Emmaruiters, 0 fouten; 2. Boreftse ruiters, 0 ft.; 3. Northgoruiters, 0 ft.; 4. Alphense ruitere, 2 ft.; 5. Palen steynruiters, 2 ft. I n d i v idu e 1 e dres sïrur Ring A: 1. J. Boer met „Kista", Boreftse ruiters, 7 pt.; 2. W. Lekkerkerker met „Hendo", Kon. Emmaruiters, 6.53 pt.; 3. J. van der Marei met „Spencer", id. 6.21 pt.; 4. H. Vink met „Piet", Boreftse ruiters, 6.17 pt.; 5. P. Koetsier met „George", Gouwe - ruiters, 6.14 p.; 6. P. Vergeer met „Ura- na", Boreftse ruiters. Idem, Ring B.: 1. mevr. Van Wijck- v. d. Stoel, 6.68 pt.; 2. C. Verduyn met „Flip", Burchtruiters, 6.61 pt.; 3. T. Broek met „Dick", Alphense ruiters, 6.36 pt.; 4. C. Vergeer met „Jet", 6.28 pt.; 5. A. Vergeer met „Margriet", 6.25 pt.; 6. K. F. den Hertog met „Hero", Alphense ruiters, 6.7 pt. Dressuurproeven voor tallen: 1. Palensteynruiters, 33. 2. Gouweruiters, 31.43 pt.; 3. Northgo ruiters, 29.93 pt.; 4. Alphense ruiters, 29.57 pt. Dressuurproeven voor acht tallen: 1. Boreftse ruiters, 33.50 pt.; 2. Kon. Emmaruiters, 32.85 pt. Eierenrace: 1. mej. C. v. d. Stoel, Palensteynruiters; 2. mej. N. Kwaker- naak. Rijnruiters; 3. mej. G. Segaar, Burchtruiters. Zadelrace: 1. J. Veldwish, Palen steynruiters; 2. A. van Klaveren, Burcht ruiters; 3. Rozenboom, Rijnruiters; Hogendoorn, Bentruiters. Poppenrace: 1. L. de Rooy, Palen steynruiters; 2. Van Dam, Rijnruiters; 3. De Wit, Duinkantruiters; 4. K. Vergeer, Boreftse ruiters; 5. P. A. Zandbergen, Burchtruiters. Extra prijs voor mooiste pop: De Wit, Duinkantruiters. Individueel springen: J. Boer, Boreftse ruiters, 0 fouten; P. Bot, idem, 0 ft.; J. Dorrepaal, Rijnruiters, 0 ft.; T. van den Broek, Alphense ruiters, 0 ft.; L. de Rooy, Palensteynruiters, 2 ft.; J. van der Marei, Kon. Emma ruiters, 2 ft.; Van Stralen, idem, 2 ft. Geen greintje pose Matthijs Schreuder stelt ten toon Geboren en getogen in Oegstgeest en daarbij van huis uit boekbinder, is er in Matthijs Schreuder geen greintje pose, als hy met enige trots langs „zijn" schil derijen loopt. Hy wéét. dat hy als auto didact niet tot in de laatste penseelstreek au sérieux genomen wordt, maar hij weet óók, dat hem een drang werd mee gegeven, die hij niet kon weerstaan, en dat hij het geluk had, die kunstenaars te ontmoeten, die hem konden helpen- Zo werd omstreeks het einde van de eerste wereldoorlog Wim Wijman de leermees- an deze rasechte Hollander, die ver liefd was op polders en akkers, en onder ging hij naast de Invloed van de grote Leidenaar. Floris Verster, de vriendschap de nog levenden: Van Driesten en Rosemeier- Het resultaat van jarenlang hard en ernstig werken is thans te zien op een kleine tentoonstelling, ingericht ten huize de kunstenaar in de Kempenaer- straat: van Hollands licht doordrenkte landschappen en bloemstilleven6. die van dit genre alleen het leven willen zijn, warm en sterk, één jubelende lofzang! De onwikkelingsgang van deze schilder is die van alle thans werkende impressio nisten, en hier duidelijk te volgen: donkere jeugdwerken, precieus op het doek gebracht, naast blonde, .krachtig gepenseelde composities. Wat dat laatste betreft echter één opmerking. Het is natuurlijk bij iedere kunstenaar wel zó, dat hij naast zijn gelukkige momenten de vele uren heeft, dat inspiratie i blijft- Wat dan in moeizaam zwoegen wordt gewrocht, is doorgaans voo kunstenaar zelf wal leerzaam, maar de kunstliefhebber ongenietbaar Schreu der is zo naïef geweest het publiek ook deze zijde van zijn persoonlijkheid te laten zien. Zodat deze tentoonstelling naast krachtige werken studies bevat, die noch in opbouw, noch in kleur en toon belangrijk zijn. Men ga deze expositie echter zien om Schreuders „gelukkige momenten". Om zyn in tegenlicht ge schilderde boeketten vooral- En vergete daarbij niet het meer decoratief gehou den bloemstilleven met het gobelin, om voor dit doek staande te constateren, dat Matthijs Schreuder nog vele mogelijk heden in zich bergt. C. Th. R. Ex-Burgemeester de Ruyter van Steveninck voor het tribunaal Voor het Haagse tribunaal zal op Donderdag 9 September voor de tweede maal behandeld worden de zaak tegen ex-burgemeester van Leiden, De Ruyter van Steveninck. Zoals bekend was door hem een bezwaarschrift tegen de eerste uitspraak ingediend. De busdienst LeidenHaarlem Het schijnt in de bedoeling te liggen. op de komende buslijn LeidenHaar lem deels een 20-minuten-, deels een 10- minuten- en deels een 5-minutendienst in te voeren. De prijzen zullen met geveer 20% worden verhoogd. Het ziet er naar uit dat de N.Z.H. alles zal doen, de Bloembollenstreek tevreden te stellen. Ons land viert feest Overal wapperen de vlaggen ter e in het Koninklijk Jubileum. Iedere maakt zich op om feest te gaan viert men zal ook in de huiselijke krii gaarne iets extra's klaarmaken. Omd op deze dagen bij mooi weer liefst veel buiten wil vertoeven, om versieringen te zien en mee te doen a de feestelijkheden, zal de huisvrouw rekening mee houden dat het menu l makkelijk te bereiden moet zijn, zod van deze feestdagen kan geniete Een schotel, bv. een jachtschotel of got schotel, welke reeds een dag van tevort bereid kan worden en op de dag ze wordt opgewarmd, gegeven met s~ komkommer, vraagt weinig tijd. feestelijke Oranjepudding, bv. var pakje sinaasappel-gelatinepudding, met yoghurt of stijfgeslagen eiwit ven wordt, kan ook de vorige dag al g maakt worden. Iets extra's zal men ook gaarne willi geven. Voor de huisvrouwen die zelf ie willen klaarmaken laten wy nog enij recepten volgen: Oranje gebakjes (16 stuks). 200 gram (3 kopjes) bloem en 10 gra bakpoeder of 200 gram zelfrijzend ba meel, 100 gram (2/5 pakje) boter of garine, 70 gram (4Vz eetlepel) basterdst ker, iets zout, ongeveer 2 eetlepels me! De bloem met het bakpoeder zout vermengen. De boter of de marg rine tot kleine klontjes snijden, de ker en het vocht toevoegen en het geht tot een stevig deeg kneden, dat soep doch niet nat mag zijn (anders voegt nog iets bloem toe). Van dit deeg 32 rom koekjes steken (hier een glas of de seltje voor gebruiken), 16 kleine rondjes en 16 zeer kleine rondjes 0 grootte van een vingerhoed). De koekjes op een bak-plaat leggen 15 min. in een matig hete oven gaar lichtbruin bakken. Heeft men geen dan probere men een ingevette koekep met deksel erop, op een zéér zacht pit] Vervolgens maakt men crème au beurre van: Va liter melk, 25 gram (2% eetlept maizena, 60 gram suiker, 50 gram bot of margarine, zout, (vanillesuiker sinaasappelessence) De melk op een klein deel na aan kook brengen met de suiker en iets z Met de rest van de melk de maizena a 1%, BU een feest als we thans meemaken behoort een feestmuts! BU de tatie van de schoolkinderen lieten burgemeester jhr mr F. H. van schot, dr ir P. C. Lindenbergh i heer P- Herfkens (van rechts links) zich de poffertjes smaken. Foto N. van der Horst mengen en hiermede de melk binden, vla onder roeren iets af laten koelen de boter of de margarine erdoor mange De crème verder onder roeren koud lati worden en op een koele plaats wegze ten om op te stijven. Is ze stijf, d mengt men door 2/3 gedeelte crème een pakje vanillesuiker en kleurt men oranje met sinaasappi Ook heeft men nog nodig glazuur 80 gram poedersuiker, 1 eetlepel watj sinaasappelessence. De poedersuiker ven, het water, toevoegen en enige dru Als de koekjes gebakken zijn, de groo ste twee aan twee op elkaar plakk met een laagje witte crème au beun Het bovenste koekje glaceren door h met een mes te bestrijken met oranj glazuur. Op de koekjes een klein rondje plakken met witte crème beurre. Dit eveneens glaceren en ve volgens het kleinste rondje er boven: zetten met witte crème. Hier boven: met oranje crème au beurre (met b hulp van een spuitzakje of een papien zakje) een torentje spuiten. Ook spu men nog wat garnering op de uitsfc kende rand van het onderste koekje. Bokkingtoastjes. Toastjes of geroosterde sneetjes broo gerookte bokking, een uitje, wat pep en fijngehakte peterselie, boter of m; De toastjes besmeren met wat boter margarine. De bokking schoonmaken fijnsnijden. Een uitje zeer fijn hakken raspen en met wat peper door de bé king roeren. Hiermede de toastjes b? leggen en er wat fijngehakte petersel overheen strooien. Dr D. L. Kedde, insp. Volks gezondheid met standplaats Leiden Bij K.B. is, te rekenen van 1 Juli 1W dr D. L. Kedde ontheven van zijn wer! zaamheden als inspecteur van de volk gezondheid in algemene dienst bij dienst, welke in het bijzonder is last met de handhaving van de wetteijl bepalingen op de uitoefening der arts nijbereidkunst, van de warenwet de opiumwet en met de zaken, rakeni de hygiëne van bodem, water er toegevoegd aan de hoofdinspecteur vi de Volksgezondheid. Hem zyn als specteur van de Volksgezondheid bij noemde tak van dienst, als ambtsgebi aangewezen de keuringsgebieden A sterdam, Haarlem en Utrecht. Bij schikking van de minister van Zaken is aan dr D. L Kedde voorloj Leiden als standplaats aangewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2