Jiicu mr £riésd)r Courant Franse Kabinet struikelde op het herstelplan van Reynaud Wist IJ Voor het komende Feest ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 r BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 108. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0.30 per week. DIRECTIE: P. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanfMsdrb Is ofjefckwt* myo bfrt in tcgïjempoet- Negen en twintigste jaargang No. 7599 „De Qpbouw" Boeken T ijdschriften BREESTRAAT 151 LEIDEN Telefoon 20733 Na 33 dagen premierschap diende Marie vanmorgen zijn ontslag in tfa een ambtsperiode van slechts 33 dagen Is het tiende kabinet van Frankrijk na de bevrijding, dat van André Marie, hedenmorgen vroeg afgetreden- Na een vergade ring van vijftien uur, waarin getracht werd, om het eens te worden over de voor waarden voor een hervormingsprogramma van de minister van Financiën, Paul Reynaud, heeft de radicale eerste minister Marie, zijn ontslag ingediend bij de pre sident der republiek. Vincent Auriol, met de mededeling, dat niet te overbruggen verschillen in het kabinet waren gerezen. Leek het aanvankelijk, dat het zeer drastische program van Paul Reynaud de instemming van het gehele kabinet zou hebben, thans is gebleken, dat dit niet het geval is. Zoals bekend hield dit program plannen voor een economisch- en financiëel herstel in, die een verho ging van voedselprijzen en een vérgaan de beperking van de uitgaven voor pu blieke diensten betekenden. Reynaud wilde o.a. prijsverhoging van brood, melk, gas, benzine, petroleum en van de spoor wegtarieven. Reeds gisteravond waar schuwde het socialistische blad „Le Po pulaire" de regering, dat, onmiddellijk stappen ondernomen moesten worden, om de prijzen op het niveau der vaste lo nen te brengen. Ook had Paul Reynaud een ingrijpende verlaging der militaire begroting gevraagd. Na felle debatten is het kabinet het over zijn program niet eens kunnen worden, met het ge volg, dat er geen andere weg open lag dan aftreden. De meeste waarnemers zijn van mening, dat dit de ernstigste van alle na-oorlogse Amerikaanse kerken houden dankdiensten Voor het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Charles Taft, voorzitter van de Fede rale Raad van Kerken in Amerika en de Henry Beltman, voorzitter van de Gen- Synode van Herv. Kerken in Amerika, hebben samen een oproep gericht tot alle Protestantse kerken in de V.Sh-, om Zondag 5 September dankdiensten houden voor hetgeen H.M. Koningin Wilhelmina en Haar volk voor de ver breiding van het Christelijk geloof heb ben gedaan. In deze boodschap wordt ge sproken van „een lange Regerings periode, tijdens welke een oprecht ge tuigenis van het Christelijk geloof werd gehandhaafd". TITO IS OOK BOOS OP HONGARIJE oegoslavië heeft mu aan Hongarije een protest-nota overhandigd. Evenals Roe menië, wordt ook Hongarije er van be schuldigd te trachten Tito en zdjn rege ring omver te werpen door propaganda in Joegoslavië. Honderd verdachten in de voetbal pool-affaire In anderhalve dag tijds zijn voor het Kantongerecht te R'diam 100 verdachten en 57 getuigen in de voetbalpool-affaire gehoord. Naast enige hechtemsstraffen werd in totaal tegen de f 20.000 aam boe tes gerequineerd. Gisteren was de Pari- Mutuelpool met 48 verdachten uit alle delen des lands aan de beurt. De hoofd zetel van deze organisatie is in Tarnger en de hoofdverdachten in Nederland zajn de 35-j. groente-exporteur M. A. v. d. A. uit Den Haag en de 29-j. bedrijfsleider m een Haagse drukkerij S. v. d. H. Tegen de erste, bij wie alle draden dezer intr- nationale organisatie samenkwam' werd een principale hechtenis van maanden geëist en togen v. d. H. f 4( boete. NATIONALE PLUIMVEEPRIJS VRAAG. De Alg.. Ned. Pluimveeteelt-vereniging heeft een prijsvraag met als eerste prijs f1000 uitgeschreven, waarin ge vraagd wordt een gemotiveerde uiteen zetting te geven van maatregelen, die kunnen leiden tot het paraat zijn van de leent vaderlandse pluimvee-houder ij bij de te verwachten concurrentiestrijd tussen de exporterende landen. Bovendien moet ons land een vooraanstaande plaats in gaan nemen. Inzendingen moeten 1 Jan. 1949 binnen zijn. Nadere inlich tingen verstrekt: mevr. A. BekinkNieu- wenhuis, Akkerzicht, Lunteren (Gld.). Nieuwe onder-directeuren bij de K.L.M. Per 1 Sept. zijn tot onderdirecteur bij de KLM benoemd de heren F. von Bal- luseck (Middengroep van het Directoraat- Vervoer), D. Millar (dienst Financiën van het Directoraat Financiën en Admi nistratie) en M. v. Pelt (adm. diensten van het Rirectoraat Financiën en Admi nistratie). Per 1 Jan. worden onderdirec teur S. v. d. Bent (Directoraat Interne Organisatie) en M. J. v. d. Ploeg (Direc toraat Financiën en Administratie). Reeds 20.000 bezoekers op de Jubelflora De Jubelflora trok zowel gisteren al vandaag weer talrijke bezoekers. D 20.000ste werd vanmiddag tussen 2 ei 2 uur verwacht- Franse politieke beproevingen is. Ass. Press meent te weten, dat indien de cri- t een chaotische toestand mocht lei- sr door Auriol een beroep zal wor den gedaan op Edouard Herriot, de voor zitter van de Nat. Vergadering, om de leiding te nemen van een tijdelijke .liquidatie-regering". President Auriol is vanmorgen vroeg direct begonnen met de besprekingen een opvolger voor André Marie, van de eerste politieke leiders, die Auriol raadpleegde, was Paul Reynaud. Reynaud heeft aan de pers medege deeld, dat het kabinet ten val kwam, wegens onenigheid over de loonschaal. De socialisten waren ongerust over uit werking, die de aangekondigde prijsver hogingen der levensmiddelen op de ar beidersbevolking zouden hebben en wil den, dat het kabinet zou besluiten tot toelage voor de kosten van het le vensonderhoud. Reynaud en de socialis ten struikelden over het bedrag van een dergelijke toelage en daarop viel het kabinet uiteen. Het kabinet blijft aan om de lopende zaken af te handelen en de minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft aangedrongen op spoedige vorming ïen nieuw kabinet, om de onderhan delingen die momenteel op internationaal gebied gevoerd worden, geen schade te berokkenen. De eerste besprekingen met Auriol waren officieus en eerst heden middag om 3 uur zou met het eigenlijke overleg begonnen worden. NEK OPENBARE AANBESTEDING TE NOORDIJK. Gisteren vond in het raadhuis te Noord, wijk voor rekening van de gemeente Noordwijk en onder architectuur m dal Geert Drexhage, de openbare aanbeste- i loop ding plaats voor de bouw van 64 wonin- nie gen met bijbehoren nabij de Boerenbur- genveg en Egmonderstraat. Er waren 24 it ge inschrijvingen. De hoogste was J. Witte- brood te Purmerend voor f760.000. De laagste was K. v. d. Bunt te Zeist, voor f637.500. De op een na laagste was Van der Heidens Bouwmaatsch. te Wagenin- gen, voor f670.320. De gunning is aan gehouden. Toestand in Jeruzalem wordt elk uur slechter Graaf Bernadotte is momenteel in Zweden Waarnemers der Ver. Naties in Jeru zalem hébben een telegram gezonden Graaf Bernadotte, die zicih in Zwe den bevindit, waarin wordt meegedeeld, dat de toestand te Jeruzalem over de ge hele linie slechter wordt. Op Rihodos meent men, dat Bernadotte vóór 2 Sept. naar zijn hoofdkwartier zal terug keren. In de Heilige Stad gebruiken beide partijen zwaar materiaal, granaten, mortiervuur, mitrailleurs en sluipschut ters. Van het bestand merkt men niet veeL Intussen heeft Egypte bij de VJN. geprotesteerd, omdat Zionisten op 12 Juli j.l. het Egyptisch consulaat in Haifa binnengedrongen zijn. De Arabische Liga heeft de beriohten tegengesproken over de protesten tegen Italië, in verband met hulp aan Zionisten. „De Arabieren waar deren de goede bedoelingen van Italië", werd in een communiqué gezegd. Staatsdrukkerij biedt nieuwe grondwet aan Bjj Inhuldiging van Koningin Juliana. De taatsdrukkerij heeft op het ogen blik, aldus „De Tijd", in een kleine op lage een boek onder handen van 80 pa gina's, waaraan bijzondere zorg wordt besteed: het Is de nieuwe Grondwet, die gebruikt zal worden bij de inhuldiging in de Nieuwe Kerk. Het exemplaar wordt uitgevoerd overeenkomstig de mo dernste typografische opvattingen; ge bruikt ls een nieuwe letter van S. H. de Roos. de „Roos-Romein". De hoofdstuk aanduiding is in rood, de initiatlen van elk nieuw hoofdstuk is blauw. Het wordt met de hand gezet, gedrukt op oud-Hol lands papier van Van Gelder en gebon den bij Brandt in Amsterdam- De 80 bladzijden met gou op snee worden ge vat in perkamente band, waarop het Ned. wapen met heraldische kleuren. In een voudiger uitvoering ontvangen ministers Kamerleden een exemplaar. E«rst loet de Eerste Kamer de Grondwetswij- ging echter nog goedkeuren. Wanneer Koningin Wilhelmina de Grondetswijzi- ging nog voor Haar afstand met Haar handtekening bekrachtigd heeft het geen vermoedelijk Haar laatste Rege- ringsdaad zal zijn zal de nieuwe Grondwet door de directie van de Staats drukkerij aan de nieuwe Vorstin worden aangeboden. Achtste onderhoud vond op "t Kremlin plaats Maar ook nu blijft het besprokene geheim Gistermiddag om vijf uur pl. tijd, heb ben de drie Westelijke afgezanten, Ro- bertse Chataigneau en Bedell Smith, zich opnieuw naar het Kremlin begeven voor hun achtste onderhoud met Molotof. Voor het eerst, sinds het begin der on derhandelingen, woonde Wisjinsky de bijeenkomst bij. Zoals bekend, was Wisjinsky tot voor kort Russisch ver tegenwoordiger ter Donau-conferentie. Om 8 uur hebben de drie vertegenwoor digers het Kremlin weer verlaten. Ro berts verklaarde, dat er géén communiqué over dit onderhoud zal worden verstrekt. De drie vertegenwoordigers kwamen ver volgens op de Britse Ambassade bijeen. Frank Roberts heeft aan Bevin een lang rapport doen toekomen over de laatst gehouden conferentie, die volgens welin gelichte kringen, echter niet de laatste zal zijn. De Residentie in feestgewaad: ze zal stralen van licht en kleur, zoals bü het proefbranden gisteravond bleek: de aloude Hofvijver In ongewone luister van duizenden lampen. Het onderhoud tussen Franco en Don Juan Over het onderhoud tussen generaal Franco en Don Juan, de Spaanse troon pretendent, dat, zoals reeds in een deel onzer edities gemeld, gisteren op een jacht in de Golf van Biscaje. plaatsvond, werd nog nader, gemeld, dat tijdens de besprekingen de mogelijkheid van het herstel van het koningschap besproken zou zijn. Officieel werd echter bekend gemaakt, dat het onderhoud liep over de opvoeding van de prins van Asturië, de tienjarige Juan Carlos. Don Juan zou n.L wensen, dat zijn zoon in de herfst in Madrid op school zou gaan. Een aftreden van Franco, zoals door sommigen uit dit plotselinge onderhoud werd geconsta teerd, ligt dus niet voor de hand. AMERIKA VÓÓR EUROPEES- PARLEMENT De regering der Ver. Staten heeft rich een sterk voorstander verklaard van de vorming van een „Europese vertegen woordigende vergadering", waarin aiHe „Westeuropese Marshaill-üainiden'' verte genwoordigd zouden zijn. De Ver. Staten hebben een door Frankrijk -geleide stap om te komen tot een .West-Europees par lement met adviserende bevoegdheid ge steund. Secties van Wereldraad der Kerken over menselijke rechten en Jodendom Veel verschil van mening openbaart zich (Van één onzer verslaggevers) Het opperste Gerechtshof in Kroatië jeeft het doodvonnis uitgesproken over drie en veertig leden der Oestasji-hewe- ging. De beschuldigingen luidden: samen werking met de Duitsers, gedurende de bezetting en het optreden na de bevrij ding als „buitenlands agent". Ook gisteren hebben de gedelegeerden .an de Wereldraad der Kerken in de verschillende secties discussies gevoerd. Op de bezoekersconferenties werd dit maal gesproken over de Kerk in Afrika en het Nabije Oosten. In de vierde sectie kwam gisteren de menselijke waardig heid ter sprake. Het is de plicht van elke regering, zo concludeerde men, om de menselijke rechten te erkennen en de onderdanen hierin te beschermen. Een internationale actie voor deze rechten moeten de kerken, waar mogelijk, aan moedigen. Betreffende de kolonale situa tie werd men het er over eens. dat zelf bestuur ln de overzeese gebiedsdelen het doel is, doch dat de Kerken in het tussentijdse bestuur moeten worden ge kend. Een der gedelegeerden sprak de wenselijkheid uit, dat de vrijheid der kerken zich moet uitstrekken tot de mo gelijkheid om economische hulp van de staat te weigeren. Het gebeurt, dat de Staat door financiële steun de kerk onder haar invloed wil krijgen, waardoor zij de spreekbuis wordt van politieke aspi raties. Ten aanzien van de rassenkwestie werd ter sprake gebracht, dat het ge wenst is, in de V.S. een eenheid vrijheid te krijgen en niet een vrijheid voor het ene individu, die niet geldt het andere. In sectie I was veel verschil van ning. W. Robinson uit Birmingham, lid van de Church of Christ, bracht hier naar voren, dat het uiteindelijk doel moet zijn om te komen tot een grote, gemeenschappelijke kerk: de afzonder lijke kerken zullen allen moeten samen smelten tot een grote algemene Wereld kerk. In de commissie inzake de vrouw in de Kerk, zijn de besprekingen in volle gang. In een der commissievergaderingen is ook gesproken over de houding t.o.v. de Joden. De discussies op dit punt zul len wel zeer lang duren, meende Men is het er over eens, dat de Kerk één of ander standpunt moet inn< zijn echter twee groepen theologen, die elkander wellicht moeilijk zullen vin den; in Europa is men. aldus de woord voerder van deze commissie, bisschop Angus Dun uit Washington, over het al gemeen van mening, dat de Joden een bijzondere theologische betekenis heb- Gods Heilsplan, maar de Ameri kaanse theologen beschouwen de Joden als „gewone mensen als iedereen". In tussen blijkt wel, dat de verschillen groter zijn, dan men meende. Ontvangst door Gemeentebestuur Gisteravond zijn de 2000 deelnemers door B. en W. van Amsterdam ontvan gen in het Paleis op de Dam, dat zelden zoveel gasten tegelijk heeft gehad en verscheiden en illuster gezelschap. De aartsbisschop van Canterbury beant woordde de toespraak van burg. d'Ailly. Mussert wilde Hitier af en toe bloemen sturen Uit Duitsland kwamen 3000 documenten. Dr A. E. Cohen, die enige weken ge leden voor het verrichten van archief onderzoekingen naar Berlijn vertrok, is dezer dagen teruggekeerd met meer dan 3000 fotocopieën van documenten, bestemd voor het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. Er zullen duplicaten aai directoraat-generaal van Bijz. Rechtsple ging worden gegeven. Onder de docu menten bevinden zich persoonlijke gege vens van bekende Duitse en Nederlandse S.S.-officieren, zoals Seyss Inquart, Rau- ter, Wimmer, Lages, Aus der Fuenten, Gemmeker en Schreieder. Er is ook een telegram bij van Bormann, dat beves tiging brengt van de zelfmoord van com missaris-generaal Schmidt. In een brief vraagt Mussert aan Hitler of hij hem van tijd tot tijd „als een groet uit het Westen", bloemen mag sturen. Boven dien is er een volledig Duits vonnis van de commandant van Vught, Gruenewald, die verantwoordelijk werd gesteld voor het z.g. „bunkerincident". Berlijnse kwestie Amerikanen achtervolgen en beschieten waanzinnig rijdende Russische auto Gemeenteraad vraagt Sowjet-maatregelen tegen communistische demonstraties Berlijn broeit nog steeds. Behalve de nieuwe massabetogingen van gisteren vooi het gemeentehuis en op de Potzdamer Platz tegen de zware handel, is het van morgen tot een ernstig incident gekomen tussen Amerikanen en Russen- In de Amerikaanse sector werd nl. een Russische Amphibiewagen met twee officieren en twee gewone soldaten, die met een vaart van 96 kilometer per uur door de straten raasde, door een Amerikaanse auto achtervolgd wegens te hard rijden. Over kilo meters werd de Jacht voortgezet. Ook de Amerikaanse militaire politie voegde zich in Jeeps en op motorrijtuigen bij de jachtmakende auto. Driemaal kwam de militaire politie de raad, dr Suhr, heeft de fractieleiders Sowjetauto voor en zette een wegversper ring uit, die echter door de Russen omver werd gereden. Op Postdamer Platz werd de achtervolging in de Russische sector voortgezet, zonder dat de Amerikanen het bemerkten. Toen de Russische auto de sectorgrens naderde, losten de Amerika nen enkele waarschuwingsschoten, waar bij twee banden werden geraakt en één Sowjetsoldaat in de schouder werd ge wond. In de Sowjetsector gekomen, werd de jacht gestaakt. Amerikaanse en Rus sische functionarissen hebben direct na het incident een bijeenkomst gehouden. De Russen, die zich in de achtervolgde auto hadden bevonden. toonden zich „hoogst verontwaardigd" over „het hoogst onbeschaafde gedrag" van de Amerikaanse militaire politie. De Amerikanen waren ontstemd en verklaarden, dat de Sow jets met voorbijzien van de openbare veiligheid de maximumsnelheid hadden overschreden. De voorz. van de Berlijnse gemeente- Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Soldaat F. J. Geurts uit Nijmegen en tweede-luite nant H. L Troost uit Brielle. Kon. Ned.-Ind. Leger: Soendanees sold. 1ste klasse Markasem en Ambon- nees soldaat 1ste klasse S. Tahuperiory. De Kon. Marine rapporteerde deze week geen verliezen. DUITSE VELDMAARSCHALKEN ALS BURGER OP HET MATJE De veldmaarschalken von Brauchitsch, Rumdstedt, Manstein en kolonel-generaal Strauss, zullen als oorlogsmisdadigers voor een md'liitadir-^etreohtehof in die Britse zone van Duiitéland verschijnen. Aller eerst zullen zij echter gedemilitariseerd worden, zodat zij geen krijgsgevangenen meer zijn, daarna zal hun officieel wor den medegedeeld, dat zij' berecht zullen worden. Gratie-verlening bij jubileum en troonbestijging Minimaal een maand, maximaal een jaar Vandaag is verschenen het K.B. van 26 Augustus j.l.. in werking tredende op de dag na de inhuldiging van Koningin Juliana tot verlening van gratie, i.v.m. het 50-jarige Regerings-jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de troons bestijging van H.K.H. Prinses Juliana aan allen, die tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld. De gratie wordt verleend voor een vierde gedeelte van de straf met een minimum van een maand een maximum van een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd, zü, die zich tijdens hun detentie slecht hebben ge dragen of na voorwaardelijke veroor deling of invrijheidstelling, wegens 1 gedrag toch moesten worden gedetineerd. Ook voor vervangende vrijheidsstraffen geldt het gratie-besluit niet Het besluit heheft betrekking zowel op politieke delinquenten als op andere gestraften. In de Overzeese Gebiedsdelen zal een algemene gratie van dezelfde strekking worden verleend, terwijl mi nister Wijers heeft bepaald, dat t.a.v krachtens het Tribunaalbesluit geïnter neerden de interneringsperiode overeen komstig zal worden verkort. Het gratie- besluit heeft alleen betrekking op nissen, die vóór 31 Aug. 1948 in kracht van gewijsde zijn gegaan. Resoluties Congres van Europa aan Regering overhandigd Aan de ministers Drees en Stikker zijn 'gisteren door een delegatie van het Congres van Europa o.l.v. de heer P. A. Kerst ens resoluties overhandigd. In zijn antwoord op de toelichtingen van de he ren Kerstens en Brugmans zeide min. Drees, dat het nieuwe kabinet rich op de resoluties van het Congres nog niet heeft kunnen bezinnen, doch zeker synv paithiék staat tegenover de gedachte in zake meer samenwerking dn Europa. Over de resoluties en het initiatief-voor- stél zal de Regering rich beraden, zodra dit opportuun wordt. TSJ.SLOWAAKSE VLUCHTELINGEN ORGANISATIE ONTDEKT. Volgens Reuter heeft de Tsjechoslo- waakse veiligheidspolitie een organisatie ontdekt, die politieke vluchtelingen helpt ontsnappen. In ZuidMoravië werden elf personen gearresteerd, onder wie de prior van een klooster. Men zou sa gewerkt hebben met een klooster ln Wenen, om de vluchtelingen de grens over te krijgen. ARGENTINIë KENT KON. WILHEL MINA ONDERSCHEIDING TOE Argentinië heeft HJM. de Koningin de hoogste onderscheiding van de Orde va de H. Martinus de Bevrijder toegekend. de Soc. Dem., de Chr. Dem. en de Liberale Partij ontvangen, om een brief Russische stadscommandant, Koktikof, op te stellen, waarin geprotesteerd wordt te gen de gisteren herhaalde communistische demonstraties tegen de gemeenteraad voor het gemeentehuis in de Sowjetsec tor. In de brief werden directe maatrege len door de Russen geëist, en er werd op een spoedig antwoord aangedrongen. De fractieleiders besloten tevens om vanmor gen te 10 uur opnieuw een gemeente raadsvergadering te houden. Indien Kok tikof niet bereid is aan de eisen der frac tieleiders te voldoen, zou deze vergade ring in één van de Westelijke sectoren worden gehouden. Volgens majoor Otsjin, Russisch verbindingsofficier bij het ge meentebestuur, zou het verzoek van Suhr worden afgewezen. Tegen midder nacht had Suhr het antwoord van Kotikof ontvangen, doch hy weigerde iets over de inhoud bekend te maken. Robertson. Clay en de Franse plv. gou- ?rneur, Noirot, hebben gisteren een be spreking over de politieke situatie ge voerd. Het door communisten beheerste Coöpe ratieve Berlijnse Genootschap heeft giste- op Postdamer Platz een betoging ge houden tegen de zwarte handel. Deze de monstratie verliep ordelijk en na afloop ging de menigte rustig uiteen. De politie de Westelijke sector heeft 50 personen gearresteerd tijdens een razzia op de zwarte handelaren van Kottbusserdamm in de Amerik. zone. De luchtbrug, die nog steeds stoord wordt gehandhaafd, kost Amerika thans ongeveer 260.000 dollar per dag. Sowjet-Russisch commandant vermoord. De Duitse politie in de Britse heeft bevestigd, dat de Russische mandant van Oschersleben (Sowjet-zone) enkele dagen geleden is vermoord door Duitser, die nog op vrije voeten is. Naar verluidt is de moordenaar een 25- jarige tolk, die vloeiend Russisch spreekt. DAT gisteren het nieuwe carillon in het R'damse stadhuis officieel in gebruik genomen, voor welke beiaard het ge- meentepersoneel f 75000 bijeen bracht. DAT het Eerste Kamerlid, P. A. Kerstens is opgenomen in de redactie van het R.-K. weekblad „De Linie". DAT de heer A. Hentgen eervol ont slagen is als consul-generaal der Neder landen te Luxemburg en dat zijn zoon belast is met de waarneming der zaken. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 April 1947 met België gesloten verdrag inzake de uitoefening van de geneeskunst in dt grensgemeenten. DAT de gezant van Australië en dt ambassadeur van Groot Brittannië gis teren een bezoek brachten aan de ten toonstelling „Groningen 1948" te Gro ningen. DAT gisteren de vol-automatische in stallatie van het telefoondistrict Oss in gebruik werd genomen. DAT de redactie van „Critisch Bulle tin" is uitgebreid met Karei Jonckheere en prof. dr N. P. van Wyk Louw. DAT het aanbal fietsers met verblin dende electrische rijwiellantarens nog steeds groot is en in het belang va verkeersveiligheid wordt geadviseerd de lampen naar beneden te richten. DAT slechts 20, w.o. Nederland, van de 57 deelnemende landen aan de F.A.O. hun contributies geheel hebben voldaan. DAT jhr F. E. C. Everts, voorzitter van de Nederlandse Aankoopcommissie te New York Officier in de O.v.O.N. is geworden A. J. Rothstein, secr.-generaal dezer Ridder in deze orde. DAT de Stcrt van gisteren o.m. bevat »n regeling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden in het grindbaggerbe- drijf en een prijzenbeschikking witwas- serij-industrie. DAT de Goese gemeenteraad medewer king zal verlenen aan de totstandkoming an een Prot. Chr. ziekenhuis aldaar. DAT 1400 Bredase kinderen onder auspiciën van de geestelijkheid gisteren an bezoek aan Antwerpen brachten. DAT van 12-17 Sept. te Maastricht voo: 't eerst een internationael keramisch con gres gehouden wordt, waarvoor uit vrij wel alle landen van West-Europa belang stelling bestaat. DAT gisteren de Friese slagers te Leeu warden een protestvergadering hielden /er de vleesvoorziening. DAT Kerkrade f 90.000 beschikbaar stelde voor de aanleg van een gemeente lijk sportpark van 3 hectaren en 12.000 zitplaatsen te Kaalheide. DAT i.v.m. de bouw van een sluis van 30 Aug. af het verkeer van Zutfen naai Deventer zal worden omgeleid. DAT van 13-26 Sept. het verkeer ovei de brug bij Montfoort door herstelwerk zaamheden gestremd zal zijn. DAT de Nijmeegse ambtenaar, die bij de grote bonnenzwendel betrokken is, zij bonnen kreeg uit het plaatselijke vernii tigingsbedrjjf van distributiebescheiden. DAT mr dr J. A. van Thiel, lid, benoemd werd tot voorzitter van de Amsterdamse reclasseringsraad en mr A. ridder van Does, rechter aldaar, tot gewoon lid. DAT t.g.v. de Nederlandse dag op Vlaamse jaarbeurs te Gent minister v. d. "Brink Maandag daar een bezoek zal bren gen. DAT de Zuid-Limburgse imkers hun bijenvolken wegens een tijdelijk voerverbod niet meer naar de Belgische heidevelden kunnen brengen. DAT het Zweedse schip „Osric" giste ren als 6000ste dit jaar de Rotterdamse haven binnenliep. DAT voor het Rotterdamse B.G. 10 jaar werd geëist tegen de 55-jarige dr H. H. Hondelink, het laatste bezettingsjaar di recteur van het ziekenhuis Bergweg al daar en lid van de Oostfront-ambulance. DAT de nieuwe Poolse gezant heden middag op het Loo aan de Prinses-Regen tes zijn geloofsbrieven zou overhandigen. DAT te Nijmegen overleed, 74 jaar oud, A. J. J. Geldens, honorair-consul van DAT een Belgische motorboot met een zoutlading in het Mastgat op de zg. „blin kende dam" voer en men nu probeert het schip vlot te krijgen. DAT te Nijmegen de grondwerken van het uit te breiden gemeentelijke haven en industrieterrein aan het Maas-Waalka naal aldaar werden aanbesteed en hel laagste inschrijfbedrag f 789.000 was. DAT de uitbaggering van de Zaan- damse haven op 1 Sept. wordt stopgezet, daar de uitvoerder geen gelegenheid meer heeft de specie te bergen. Goud naar Nederland gesmokkeld Diamanten teruggesmokkeld in Amerika Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt heeft het onderzoek der Ame rikaanse politie maar die smobkelaffaire 2 Amerikaanse dames, die 7 Aug. j.L New York werden aangehouden om dat zij liefst 350.000 dollar aan diamanten uit Nederland en België in de Ver. Sta- trachtten te smokkelen, verschillen de opzienbarende bijzonderheden aan het licht gebracht. Deze dames, die resp. uit Chicago en New York afkomstig waren, reisden met koffers met dubbele bodems, waarin zij haar kostbare smokkelwaar vervoerden. Het is gebleken, dat zü goud, in Zuid-Amerika opgekocht, naar Neder land en België smokkelden in deze kof fers en het goud hier tegen hoge prijzen de hand deden. Voor de Nederlandse Belgische valuta's kochten zij in Am sterdam en Antwerpen voor grote be dragen, die in totaal in de mdllioenen moeten hebben gelopen, aan geslepen en ruwe diamant en voerden deze clandes tien Amerika in. Daar werden de dia manten met grote winst van de hand gedaan. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de dames, die steeds per vliegtuig reisden, van verschillende maatschappijen gebruik maakten om niet op te vallen. Tenslotte kreeg de Ameri kaanse justitie een tip uit Europa, waar op de arrestaties volgden. Men vermoedt met een uitgebreid complot te doen te hebben, dat zich over Noord- en Zuid» Amerika en Europa uitstrekt. Weer een treinaanslag in West-Java Passagierstrein „op hol gestuurd". De passagierstrein van Cheribon naar Tjikampek (West-Java) werd gisteravond op ongeveer acht kilometer van laatst genoemde plaats, door een geüniformeer de bende aangehouden, seint Aneta. Het treinpersoneel en een deel van do reizigers werd gedwongen uit te stappen en de bende stuurde de trein zonder enige bemanning met een deel van do reizigers verder. Gelukkig wist het stationspersoneel van Tjikampek onheil te voorkomen door op de locomotief te springen en de trein tot staan te brengen. De bende had op de locomotief een rood-witte vlag aangebracht. ARTS VAN PRINSES ELIZABETH NAAR BALMORAL CASTLE. Sir William Gilliat, president van do Koninklijke academie voor gynaecologie, is gisteren per vliegtuig naar Balmoral Castle vertrokken, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Britse prinselyk gezin. Een half millioen kost Amsterdams Ned.-Indië, Suriname esn Curasao te koop feesttooi. De gemeente betaalt er f 180.000 van, de rest doen particulieren. Het is de wens van H. M. de Koningin, dat soberheid betracht zal worden by de ver siering en in Amsterdam heeft men zich inderdaad niet aan overdaad schuldig gemaakt. Wat echter niet wegneemt, dat de versiering er geweldig is. Enkele cy- fers: elke guirlande van lampjes kost 10 a 13 gulden. Alleen de Kalverstraat komt al op f60.000. De gemeente hing 12 a 15 kilometer groen op. Marine-invasie. Een deel van de ma rineschepen, die in Amsterdam luister zullen bijzetten aan de feestviering, is gisteren de haven binnengevallen. Ook zy gaan feestvieren, de Amsterdamse oudjes, wezen, invaliden, zieken enz. Extra mooie plaatsen bü optochten, feest in de ziekenhuizen en voor allen, die van gemeentewege ondersteuning krü- gen, volgende week een toeslag van 25 pet. „Ik ben ln een feestend land ge komen" zal de indruk zü'n ook van de luchtreiziger, die op Schiphol aankomt Ook het vliegveld wordt versierd en ver licht Dan is ook meteen die woestenij, die Schiphol nog is, wat gecamoufleerd. Trouwens, gisteren is van het in aan bouw zünde complex een prachtig res taurant in gebruik genomen. In Duitsland doen onze landgenoten vanzelfsprekend, ook mee. Door de geld- zuivering kwam men zonder voldoende geld te zitten. Uit ons land werden daar om 11.000 vlaggetjes. 10 grote vlaggen en een party' oranjelint naar Duitsland ge zonden, waar alleen in de Britse zone al 80.000 Nederlanders wonen. Er zün 90 Ned. verenigingen en 20 luistergroepen, naar de speciale uitzending van Hilver sum 1, die vier jubileumprogramma's heeft samengesteld. Vanavond hoort men een prijsvraag en volgende week spreekt dr Prinsen, secr.-gen. van BinnenL Za ken. De verenigingen organiseren concer ten, bü'eenkomsten, enz., 360 kinderen uit Aken zyn volgende week de gasten van Kerkrade en in de voedselpakketten, die de Regering zendt, zit extra zeep en toffee's. „Canada roept Nederland", de Ned. uit zending uit Canada op 16.84 en 19.58 m., biedt op 31 Aug. om 6 uur een speciaal programma met toespraken van ambas sadeur Van Royen, min.-president Mac kenzie King en uittreksels uit een rede van H. M. de Koningin zelf, in 1942 in Canada gehouden. Het carillon van de Vredestoren van Ottawa speelt het Wil helmus. Wot Canada betreft: Dit land zendt de hier zeer bekende generaal H. D. Crerar, ex-bevelhebber van het eerste Canadese Leger en Pierre Dupuy, de ambassadeur te Den Haag, naar de Inhuldiging. En Ass. Press meldt ons uh Canada: .Eén ding spüt Prinses Juliana heel erg en dat is, dat Haar troonsbestijging Haar verhindert, een informeel bezoek te bren gen aan Canada, waar Zy de oorlogsjaren doorbracht, aldus vertelde de Ned. am bassadeur dr H. J. van Royen op een persconferentie. Nataiurlyk kan Prinses JuMana ails Koningin een bezoek aan Canada brengen, maar dan draagt dit bezoek een formeel karakter". Uit Indië komen twee vertegenwoordi gers van de federale pers, Hartis Si tom poel en Tjia Seng An naar ons land voor de feesten. Buitenland: Portugal wordt vertegen woordigd door de hertog van Paüimela. ambassadeur in Londen en Argentinië door de gezant in Den Haag, J. J. Varela. Philatelist en opgelet! Van 31 Augustus af zün ook hier herdenkimgszegels van I bü de afzonderlijke philatelistentoketten. In Batavia worden speciale poststempels verkocht. Gastvry Amsterdam. Nadat in de pers was gepubliceerd, dat de logiesruimte in Amsterdam was volgeboekt, werd het VW-bureau overstroomd met aanbiedin gen voor kamers, zodat wellicht ieder een wel een onderdak kan vinden. Het Rijksmuseum is op 31 Aug. en 8 Sept. gesloten. Het vuur van Uithulsermeeden (een van de vier uithoeken van het Ryk, waar over wy reeds schreven) zal op 6 Sep tember tussen 9 en 11 uur des avonds worden ontstoken. Het brandt op een wad aan de zeedük en wordt gevoed door koolzaadstroo. Verschillende autoriteiten zullen er bü zijn. U kunt per auto óók komen, maar als U dat te ver vindt: de plechtigheid wordt per dadio uitgezonden. Dubbel feest viert Numansdorp: het be staat volgende week 300 jaar. Geen Jubileumfeesten in Uitgeest? Enie tijd geleden berichtten we om trent een geheimzinnige keelziekte in Uitgeest. Nog steeds is men er niet in geslaagd deze ziekte uit te roeien en het aantal gevallen varieert tussen de 20 en 30. Men overweegt thans de Jubileum feesten te beperken of achterwege te laten. De inenting en zuigelingenzorg is reeds stopgezet Bloemen uit Den Haag voor de graven in Indië „De Ned. Vrouw" en de bloemenhulde Op de tentoonstelling „De Ned. Vrouw" te Den Haag zün, zoals reeds gemeld, bloemen beschikbaar, die de bezoekers (stens) kunnen neerleggen aan de voet van het aldaar opgestelde Verzetsteruis. De opbrengst van deze bloemen, die door de Icwekera gratis geleverd werden en door de vrouwen vrijwillig tot bouquet- tem gebonden, zijn bestemd voor de vy'f organisaties voor oorlogsslachtoffers. Reeds werd er op deze wijze f 4200 inge zameld. De bloemen van de openingsdag der tentoonstelling zyn naar de Waate- dorpervlakite en de begraafplaatsen in en om Den Haag gebracht Op 31 Aug. gaan de bloemen naar het Nat. Monument op de Dam im A'dam, op 7 Sept. naar Vught en op 8 Sept. naar Den Helder. Op 4 Sept worden stro-bloemen aan de be zoekers aangeboden, die in twee kransen gebonden, door de KL.U naar Indië Denemarken heeft van de E.CA. een machtiging ontvangen, voor de aankoop van stookolie in Nederland. Het gaat hiee om een bedrag van 245.000 dollar. WEERBERICHT Minder bewolking Tot morgenavond verwacht De Bil* Koude nacht met weinig wind. Droog weer met minder bewolking en in het Zuiden van het land iets hogere tempe ratuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord-Oost en Oost. ZON EN MAAN. Zondag 29 Aug.: Zon op 5.46, onder 19.36 uur: Maan op 23.38, onder 16.54 uur. Maandag 30 Aug. Zon op 5.48, onder 19.31 r. Maan onder 17.54 uur. 3 Sept. NEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1