NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 Paleis of stal Ds Jac. Overduin sprak in de Zuiderkerk Mooie herdenkingsavond van de L.C.O.V. Terwijl In het hart der stad de drom men wandelaars zich langzaam voortbe wegen en het vele schone met kreten van bewondering gadesloegen, had zich gis teravond een gering deel der burgerij af gescheiden, om in de Zuiderkerk stonde stil te staan bij het gouden rege ringsjubileum van Koningin Wilhelmina. In deze, door de Leidse Chr. Oranjever eniging belegde herdenkingssamenkomst, sprak ds Jac. Overduin, Geref. predikant te Amsterdam, over: „Paleis of stal". Alvorens tot zijn onderwerp te komen, haalde ds Overduin persoonlijke herinne ringen op van de Oranje-avonden in de Stadsgehoorzaal. In zijn jeugdjaren groeide in hem verzet als er Oranjespeeches den afgestoken. Later kon hij dat innerlijk verzet beter onder woorden brengen, 't Oranje huis werd teveel geidealiseerd, zodat de heilige engelen Gods als 't ware een minderwaardigheidscomplex tegen over de Oranjevorsten kregen. Er was af godendienst bij. Spr wilde geen gezwollen rhetoriek en mensenvergoding brengen. Het waarom van deze dienst zag spr in de eerbied, het respect en de dankbaar heid, die we kunnen hebben voor onze Koningin. Zij heeft de goodwill van het Oranjehuis verstevigd, niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten. Vandaar, dat alle partijen mee willen doen aan haar huldiging. Willem van Oranje heeft ge zegd, dat het volk er niet is voor de vorst, doch de vorst voor het volk. Hij sprak deze woorden in een tijd van despotisme en was daarmede zijn tijd ver vooruit. Koningin Wilhelmina heeft de geest der Oranjes gevoeld. Zij leefde en leeft met het hart bij het volk. Ook in Londen, en dat is dienst geweest. Hoe lijnrecht in strijd met deze geest stond het optreden van de dictators. Komend tot zijn onderwerp, vergeleek spr het paleis van Herodes met de stal van Bethlehem, waarin Christus werd gebo ren. Die twee stonden dicht bij elkaar, maar er was tweeërlei opvatting over ko ninklijke macht: de Goddelijke en de men selijke. Gods macht was zo innerlijk sterk en onverwoestbaar, dat Hij zich kon permit teren om Christus in een stal, in armoede, geboren te laten worden. Christus' macht was dienen van zijn geboorte tot Zijn kruisdood. Zijn regeren was een offer brengen. Herodes daarentegen leefde in een pompeus paleis en verborg daarin zijn innerlijke armoede. Op zelfbehoud en zelfhandhaving was hij uit en hij ging over lijken. Kinderen werden vermoord. Christus ging over Zijn eigen dood. Al vaak, zo vervolgde ds Overduin, is de wereld kapot gemaakt van uit paleizen. En zij kan slechts gered wor den door de kracht uit de stal. De regering van Koningin Wilhelmina bezit allerlei aspecten. En die zijn beoor deeld naar relatieve menselijke bepalin gen. Maar Christus grijpt dieper en hoger. Hij vraagt, hoe de verhouding is tussen het paleis in Den Haag en de stal van Bethlehem; en die van het Koninkrijk der Nederlanden en het Koninkrijk Gods. In dien er geen onzichtbare draad bestaat tussen Den Haag en Bethlehem, dan volgt Zijn oordeel Maar als het slechts een fi liaal wil zijn van de stal van Bethlehem en als de kroon wil staan L van het kruis, dan heeft het betekenis voor het Koninkrijk Gods. Koningin Wilhelmina grijpt sterk terug op Willlem de Zwijger. En hij begreep de betekenis van de stal van Bethlehem. H M. koos tot levensdevier: Le Christ avant tout Christus voor alles. Maar wie slaagt er geheel in, om Christus alles te stellen. De laatste woorden van Willem Oranje waren: Mon Dieu, mon Dieu, ayez pitié de moi et de mon pauvre peuple mijn God, mijn God, heb medelijden met met mijn volk. Als God met het recht zou willen treden, we zouden niet bestaan. Christus heeft willen dienen door Zijn Vader uitermate hoogd. En gelukkig is Nederland, als het paleis verbinding heeft met Bethlehem als de kroon staat in de schaduw van 1 Wij hebben, aldus spr, Oranje lief. Wij zijn Koningin Wilhelmina dankbaar. We zullen juichen bij de gouden koets en I paleis, omdat vele relatieve aspecten grote waarde zijn, maar bovenal het gebed worstelen dat de verbinding paleis-stal blijft bestaan en de kroon in de schaduw van het kruis blijft. Ook voor ons onderdanen gelden de zelfde vragen, zij het dan, dat paleis en kroon in de verkleinende vorm moeten worden gebruikt. Onze feest viering moet niet zijn naar de dode, maar naar de levende God. De voorzitter van de Leidse Christelijke Oranjevereniging, mr dr N. G. Geelker ken, opende deze dienst na gemeenschap pelijk gezang met gebed, een woord van De Munnik-Oxford Dank zij de medewerking van de amb tenaar van de lichamelijke opvoeding te Leiden, de heer Coers, komt Oxford ook op de banen van „De Munnik" spelen, en wel op Vrijdag 27 Augustus. De Engelse gasten komen te ongeveer 10 uur op het tennispark aan. Om zoveel mogelijk par tijen te spelen, worden er geen sets ge speeld. maar partijen van 10 games. Voor „De Munnik" komen uit de dames E. Ko ning, B. van Schaik-Sanders, T. Bouhuys en D. Lamers, alsmede de heren J. den Holder, L. Engelenburg, J. W. Boot en P Brouwer. Het meespelen van W. Alders- hoff is nog niet zeker. Ongetwijfeld zal „De Munnik" het niet gemakkelijk krijgen omdat volgens de berichten Oxford met een sterke ploeg komt. Het winnen V£ wedstrijd staat echter bij deze sportuit- wisselingen niet pp de eerste plaats, daar het voornaamste doel is de vriendschaps banden tussen de steden onderling te stevigen. „De Munnik" zal hiertoe zeker 't hare bijdragen. Om half één wordt i can tine gezamenlijk geluncht. Aan deze lunch, die door enkele dames-leden wordt verzorgd, nemen ongeveer 35 personen welkom, in het bijzonder tot burgemees ter jhr mr F. H. van Kinschot, de wethou ders D. van der Kwaak en J. C. van Schaik, de voorzitter van het jubileum comité, dr ir P. C. Lindenbergh, de verte genwoordigers van verschillende kerkge nootschappen en zusterverenigingen. Spr zette in het kort het doel van de samen komst uiteen. Hierna werden twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. Mevrouw Helena Schouwman-Quispel, .t-mezzo, verleende vocalistische mede werking, op de piano begeleid door Peter Hansen. Twee jaar stond het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Hazerswoude in de steigers. Vanmiddag werd het, grotendeels gerestaureerd, wederom in gebruik genomen. Op Koninginnedag: militairen contra burgers Groot sportfeest in „De Leidse Hout" Op Koninginnedag zal Leiden niet stoken blijven van sport. Ditmaal zal het •gaan tussen militairen en burgers van Leiden. Dat dit treffen tot stand zal komen, is te danken aan het prijzens waardig initiatief van de commandant le comp. A.A.T., kapt T. J. van Zwol. Het lag nl. in de bedoeling, dat zijn compie meedoen aan het défilé op 31 Augus- door de garnizoenscommandant er de burgemeester af te nemen. En omdat zijn jongens dan toch vast zaten, besloot hij sportwedstrijden te organiseren. Het défilé gaat, zoals bekend, niet door, maar de wedstrijden wel. Kapitein Van Zwol had hiermede ook nog een andere be doeling. Zijn jongens zijn in Maart in Leiden gekomen en hij wil hen graag vóór de winter met de burgers van Lei den in contact brengen en de burgerij meer belangstelling bijbrengen voor Jan- de-militair. En sportontmoetingen acht de commandant daartoe een uitstekend middel. Het programma ziet er veelbelovend uit. Er is om 1 uur een militaire motor- behendigheidswedstrijd op de speelweide van de Leidse Hout. Sensatie, zal er wel volop zijn. Zo wordt er door een vijver gereden, waarbij duikelingen lang niet denkbeeldig zijn. Om half 3 is er dan op het hoofdter- ;in een dual-meet op athletiek-gebied tussen uitblinkende militairen (krachten van mil: kampioenschappen te Hilversum) schaduw en een Leidse ploeg, met enkele Oxfordse Zij gingen met de Jubelflora-prijzen strijken Afd. Boskoop van de Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Medaille H. K. H. Prinses Juliana: Fa Maarse Dzn. Jr.. Aalsmeer. Medaille Z. K. H. Prins Bernhard: groep warme kasplanten, Fa. G. Lodder. Utrecht. Medaille Gemeente Leiden: Tuinaanleg Bloemistenpatroonsver. Leiden. Medaille Hoofdbestuur Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde: bloemen en vaste planten van de Kon, Kwekerij „Moerhelm" i Koophandel Leiden: Medaille Kame Bindwerk C. Kri Kleine Gouden Medaille van Bloemist V keiiers Leiden: Cacteeën van K. Edelmar van de Afd. Amsterdam der Ned. K< bouw en Plantkunde: Kniphofia's van de Fa. G. Lubbe en Zn.. Oegstgeest. Verguld Zilveren Medaille Kriest: mooist gearrangeerde inzending groep Dahlia's Fa. K. Maarse Dzn. Jr.. Aalsmeer. Aardewerk Bord Marcel B. Keezer groep Dahlia's, aanleg vijver enz. Fa. Bakker er Geerlings. Heemstede. Grote gouden medailles. Fa. G. Lod- lende bego- lerdlng. groep v kasplanten Utrecht: Idem winterbloe nia's en schalen: A. J. Stem Haag; idem cacteeën: K. Edelmi idem bloemen, vaste planten N V. Kwekerij Moerheim, Dedemsvaart: idem bindwerk. C. Kriest. Leiden: idem Gladiolen. N.V. Konij nenburg en Mark, Noordwijk: idem Knip- hofia enz. G. Lubbe en Zn.. Oegstgeest. Bindwerk Kroningsmantel C. Hosman, Lelden. Groep Dahlia's Fa. K. Maarse Dz. Jr., Aalsmeer: idem Fa. J. P. Bakker en C. Geer lings, Heemstede: idem J. H. Smit, Lelden; idem Fa. Gebrs. de Ruyter, Oegstgeef bladverliez leester i bladhoudende h< conferen: Afd. Boskoop en Omstreken der Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde Groep Sieraardewerk met bloemwerk: Pot- terij Zaalberg, Leiderdorp. TuinaanlegBloemistenpatroonsvereniging. Leiden. Kleine gouden medalUes Dec. Groep afgesneden Chrysanthen: Fa. C. M. van Zaal Mz., De Kwakel. Dec. Groep Bindwerk: Buurman's Bloe menmagazijn. Leiden. Groep Grootbl. Begonia's: M Koppe, Er- melo. Groep Perkplanten van Afdeling Lelden en Omstreken. Groep Cacteeën in schalen: K. Edelman. Feeuwljk; idem. idem: J. Kroon. Voorscho ten; idem in combinatie met bloemen: Kriest, Leiden. Groep Succulenten: van Ver. Succulenten Afd. Leiden met lof v. d. Jury; Idem: J. H. Smit. Leiden. Groep Cacteeën: A. van Zijverden, Aals- Bindwerk: J. Buurman en Zn., Lelden. Van mr Dr Geelkerken aan Phantasiestuk C. Hosman. Leiden. Groep Dahlia's: Fa. J, G. Ballego en Zn., Leiden. Phantasiestuk (prijsvraag): J. Buurman en Volkst Leidei sche Bond R. J. Oudshoorn. Oegstgees Dec. Groep vaste planten en rotsplar L- van der Sijs, Kwekerij „Die Leythe". derdorp. Verguld zilveren medall Dec. Groep Bindwerk: H. Eradus. Le Groep Pelargonium Zonale: Mrs Cox, C. Smitskamp. Zeist Groep Bindwerk: Fa Rlemens, Lelden ec. Groep Bindwerk: Wed. W. de Koning, isburg; idem D. Blansjaar, Leiden; idem H. van der Voort, Leiden; Idem: A. Riel, Getuigschrift eerste klasse. Dahlia Oranje Nassau van Fa. J. G. Bal lego Zn.. Leiden. Dahlia Bronze Elsie vai C. T. Kemink te Leiden. Chrysanthemur „Arnhem" van Fa. C. M. van Zael Mzn. t De Kwakel Tritoma „Empress of India" va M. G. Lubbe en Zn. te Oegstgeest. Dahll, „White Superior" van Fr. K. Maarse Dz. Ji Aalsmeer. Chrysantemum „Corona" van Ft C. M. van Zaal Mzn. te De Kwakel. Dahli; „Hobby" van Fa. K. Maarse Dzn. Jr. t. Aalsmeer. Dahlia „Trajectum" van Fa. D. Bruidegom te Baarn. Getuigschrift Chrysanthemum „George Fa. M. C. v. Zaal Mzn. De F Zaailing 99 van Fa. G. Lubbi geest. Dahlia (s.c.) „Charmir Mac Leod" De Kw Idem; i akel, Tritoma :n Zn.. Oegst- „unarming" van N.V. T. te Haarlem. Dahlia No. 60 I. Hillegom. Chrysanthe van Fa. C. M. van JSger idem. Dahlia Amber Star" Fa. Gebrs. De Ruyter. Oegst- eest idem „Zaailing 35a" idem. Idem No. 38: J. H. Smit. Leiden. Idem Calore: Fa. D. ruidegom. Baarn. Idem Sunklst; Idem; id. aailing 666 idem. Acter n.b. Plenty: Kon. iwekerlj „Moerhelm". Dedemsvaart. Delphl- um Luysii Rose Beauty: ld. Dahlia Shirley IestwellFa. J. G. Ballego en Zn. Leiden, 'ahlla Zaailing 807: Fa. D. Bruidegom. g A 19 van Bakker tede. Dahlia „De Globe' Jr. Aalsmeer. mstede. Dahlia sn Geerlings. Fa. K. Maar- Zijverden Eervolle vermelding. aardappel, van D. var eer. Dahlia's-perkplanter i Fa. Gebrs. De Ruyter athleten aangevuld. Het programma ver- Dames: 80 m hardlopen, verspringen, discuswerpen en 4 maal 80 m estafette. Heren: 100 m., 400 m., 1500 m., 3000 m., 4 maal 100 m. estafette, Olymp. estafette, speerwerpen en polshoogspringen. Om half 4 vangt dan de voetbalwed strijd aan tussei het Leidse elftal en het elftal van de technische troepen uit Utrecht. De opbrengst van deze wedstrij den is voor de Unac en het Prins Bern- hardfonds. 's Avonds, om 7 uur, verenigen de deelnemers zich in de Cadiclub aan een warme maaltijd, waarna de prijzen zul len worden uitgereikt en feest zal wor den gevierd. Kinderen van de Rijndijkstraat maakten uitstapje Zoals reeds onder de geplaatste foto werd gemeld, maakte de buurtvereniging der Rijndijkstraat gisteren met de kinde ren der leden een uitstapje. Om 9 uur werd gestart en koers gezet naar Den Haag en Scheveningen, waar onder meer de haven werd bezichtigd. De kinderen maakten het uitvaren van twee loggers mee, die juist het ruime sop kozen. Ver volgens ging de tocht door het Westland naar Rotterdam. In Diergaarde Blijdorp werd volop genoten. Het afscheidssignaal kwam voor de kinderen te vroeg! De Maastunnel werd nog aangedaan en daar na werd de terugtocht ondernomen. „LEIDEN"—ORNAS. Zaterdagmiddag, om 4.30 uur speelt „Leiden" op het terrein aan de Zoeterw. singel een wedstrijd tegen Ornas uit Den Haag. De Leidenaars treden als volgt aan: doel: C. Batelaan; achter: J. de Leeuw en H. Meester; midden: P. Lepe laar, Th. Stikvoort en J. Kwestro; voor: C. v. d. Kraan, T. Lasander, J. Delfos, L. v. d. Stoel en W. Nievaart. Ned. Herv. kerk van Hazerswoude heden middag opnieuw in gebruik genomen Bedehuis een sieraad voor de gemeente Het kerkgebouw van de Ned, Herv. Gemeente van Hazerswoude is heden middag om twee uur in een speciale kerkdienst, waarin de plaatselijke predi kant, ds Chr. v. d. Leeden, voorging, wederom in gebruik genomen. De kerk heeft, zoals bekend, een gron dige restauratie ondergaan. Reeds malen hebben wij aan deze ratie een artikel gewijd, zodat wij thans niet diep op het herstel-proces zullen ingaan. Het volgende willen wij evenwel onder de aandacht brengen: De tekenen van verval der kerk waren van ernstitge aard. Het geheel was ver zakt en stond scheef. De muren hadden scheuren en het behoeft geen verwon dering. dat de autoriteiten op een gege- moment de eis stelden: er mag geen godsdienstoefening meer in het bedehuis plaats vinden; de situatie is gevaarlijk. De kerkdiensten zijn gedurende die tijd gehouden in het gymnastieklokaal van de Chr. school. Vooral in de bezettingstijd kwam de. Kerkvoogdij voor geen gemak kelijke taak te staan. Mei 1942 was de kerk voor gebruik gesloten. Men zag toen geen weg om de nodige restauratie materialen te verkrijgen. Aan het architecten-bureau Dekker Van der Sterre werd opgedragen plan tekeningen en een begroting te ma in Augustus 1946 werd met het werk begonnen. Twee jaar heeft df restauratie geduurd. Onder het gehele gebouw is een nieuwe fundering gelegd. Verzakking of uitzet ting Is uitgesloten. Boven (over de mu ren) is het geheel met zware betonbal- ken versterkt. Van groot belang is ook, dat de vroegere zaalkerk nu een kruis kerk is. Twee transepten zijn gebouwd, zodat de kerk aan meer mensen plaats biedt dan vroeger het géval consistoriekamer is in dé kerk ingebouwd de hoofdingang komt, als voorheen, e toren. Deze wordt ook gerestau reerd. Dit werk zal echter nog wel enkele maanden vergen, maar men heeft verwachting, dat hij dit jaar gereed Het inwendige der kerk is, zo moge- jk, in de oude styl gehouden. Het prach tige koorhek, de kansel, het doophek, kortom alles, wat enige historische De binnenstad in feest-sfeer „WEET JE NOG WEL, OVDJE Natuurlijk was het doel van de Leidse winkelweek om, gebruik makende van de feestelijkheden, een direct aansprekende reclame-campagne voor de middenstands- bedrijven te voeren. Maar de winkelweek bereikt méér. Het aanzien van de binnen stad is er dermate door verlevendigd, dat zich, ook zónder concreet doel, n de vrolijk versierde straten be geeft en de vele kleurige etalages be kijkt zonder de vooropgezette bedoeling kopen. Dat de wedstrijd in het be kijken en herkennen van oude foto's van de Sleutelstad daarbij een bijzondere aan trekkelijkheid is, behoeft geen betoog. Vaders en moeders zeulen middagen lang hele trossen kinderen en groot enthousiasme langs de winkelruiten der deelnemers, zich het hoofd brekend over straat of plein, gracht of steeg, die zij zich maar niet kunnen herinneren! Lang niet al die vaders en moeders heb ben Abraham gezien en het is dus niet verwonderlijk, dat er vóór de étalages lang en soms heftig gedelibereerd wordt tussen de vaders en moeders on derling. Een kleine opmerkelijkheid aan huls of een achtergrond, kunnen dan de doorslag geven. En de kinderen luis teren met open mond. Want er komen ook héél wat verhalen los uit de „goede, oude tijd!" Zó ls dit tevens een zeer sportieve en leerzame vacantie-be- zigheid geworden. Waarboven het rood, wit, blauw en oranje klappert in de Lezers schrijven ons Een arbeider zegt zijn mening Dezer dagen kwam ik in het bezit van het programma voor de feestviering van het 50-jarig regeringsjubileum van onze Koningin. Nu weet ik niet, of het in an dere gemeenten ook zo is, maar om by Leiden te blijven, ik vraag me af: Moeten we de bloemententoonstelling, het jubi leumconcert, de ruitersport enz. ook be schouwen als onderdelen van de feeste lijkheden, die bestemd zijn voor geheel Leiden, dus ook voor de inwoners met een bescheiden beurs? Toen ik het program ma doorlas, kwam de vraag bij mij boven, of dit alles gepaard moet gaan met prij zen, die door de arbeider niet kunnen worden betaald. Nota bene wordt voor de herdenkingsdienst in de Zuiderkerk nog f 0.75 gevraagd! Leiden. LEZER. de bezit, werd voor de restauratie uit de kerk verwijderd. Het meubilair werd zijn oude, bijna vergane verflagen daan. Als nieuw kwam het uit de „smelt kroes" te voorschijn. Dan wijzen wij nog op de gebrandschilderde ramen. Hazerswoude heeft nu weer een Ned.- Herv. kerk, die een sieraad is voor de gemeente. Omtrent de ingebruikneming van het bedehuis en de toespraak van ds Leeden hopen wij morgen nader te Officiële publicatie Receptie Gouden Regerings jubileum De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat hij op 31 Augus- ter gelegenheid van het Gouden Regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, des namiddags van vier tol de Burgerzaal van het Stad huis (ingang Breestraat) voor de burgerij, instellingen en verenigingen een receptie zal houden. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. INZAMELING HUISVUIL In verband met de Jubileumfeesten zal op Vrijdag 27 Aug. en Zaterdag 28 Aug. e.k. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dagen geen emm aan de openbare straat te plaatsen. De Directeur Gem. Reinigings- Ontsmettingsdienst. Dr K. E. H. Oppenheimer binnenkort naar Leiden Ds H. C. Touw van Utrecht zal hem bevestigen Naar wtf vernemen, cal dr K. E. H. Oppenheimer, Ned. Herv. predikant te Hallum (Friesland), die in de vacature van Ds D. Kuilman bU de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede werd beroepen met de bijzondere opdracht om het gees telijk werk onder de Leidse studenten ter hand le nemen, eind September of begin October a.s. naar Leiden komene. De datum van bevestiging en intrede is nog niet vastgesteld, maar men koestert de verwachting, dat deze in September zal liggen. Dit zou zeer voordelig zijn, omdat de nieuwe cursus aan de Universi teit op de derde Maandag in September een aanvang zal nemen. Naar wij verder vernemen, Oppenheimer in de Pieterskerk, morgendienst, door ds H. C. Trouw, stu dentenpredikant te Utrecht, worden be- De nieuwe predikant, waarnaar vooral in universitaire kringen reeds lange tijd mete groot verlangen wordt uitgezien, zal komen 'te wonen in de Leeuwerik straat (Vogelenbuurt). Dr Oppenheimer hoopt in onze stad samen te werken met de Gereformeerde studentenpredikant, ds G. Toornvliet. Dr Oppenheimer werd in 1905 geboren. ij was candidaat in Groningen en werd op 12 Juni 1938 hulpprediker te Gronin gen. Achtereenvolgens was hij predikant te Nieuw Dordrecht (11 Juni 1939) en te Hallum, waar hij op 25 Augustus 1946 zijn intrede deed. WELKE APOTHEEK? (Van heden tot Zaterdag). De avond-, nacht der apotheken te Leiden wordt heden (Donderdag 26 Aug.) 18 Zaterdag 28 Augustus 8 uur w door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 262/4. FOKVEEDAG TE ALPHEN AAN DEN RIJN (Van onze deskundige medewerker). De fokveedag te Alphen a.d. Rijn, ge organiseerd door de Fok en Contrölever. „Alphen a.d. Rijn en Omstreken" en van de geitenfokverenigingen te Alphen, Zoe- terwoude-Leiderdorp en Ter Aar, werd gisteren op het IJsclubterrein te Alphen gehouden. Deze jaarlijkse fokveedag, waaraan tevens een boerenkaasdag van inwoners van de gemeente Alphen was verbonden, is, wat de aangifte betreft, zeer goed ge slaagd. Ditzelfde kan gezegd worden van de kwaliteit van het aangebodene. Daar wij ons uiteraard zullen beperken in ons overzicht tot het zwartblaarvee- slag, omdat deze fokvereniging ver het grootst aantal zwartblaarfokkers telt, wil len we toch opmerken, dat inzonderheid de heer Oskam geen onverdienstelijke groep zwartbonten had ingezonden. De openingsrede werd gehouden door de burgemeester van Alphen, de heer Schokking, voor een aantal genodigden. Uit deze rede bleek voldoende, dat Alphense magistraat zeer sympathiek staat tegenover het streven van de boe- renfokkers en dat van de resp. verenigin gen in het bijzonder. Het bezoek was vry bevredigend, hoe wel in het begin het weer niet werkte. Het was goed aan het vee te zien, dat de grasgroei uitstekend is geweest tot De conditie der dieren was opvallend beter dan het vorige jaar, terwijl de die ren in het algemeen goed verzorgd den voorgebracht. Jammer, dat dit jaar de fokvereniging van Aarlanderveen niet meedeed. Overigens is het bestuur zeer actief geweest en verdiend zij een woord van waardering voor de vele arbeid, die eenmaal aan een dergelijke organisatie zit. Deze fokvereniging, die nu bijna 25 jaar bestaat, heeft zich doen kennen als der der grootste verenigingen van Zuid-Hol land. Het aantal koeien van i leden, dat gecontroleerd wordt, benadert de 2500, zodat het nut van melkcontröle li behoorlijk doordringt. Bij de oudere stieren kwam de Jury 3or een zeer moeilijke beslissing t< staan, daar de beide rivalen „Concurrent' in v. Zwieten en „Johannes" van Vis- r, elkaar zeer weinig toegaven. Vertoont „Concurrent" veel adel, .Jo hannes" kon op iets meerdere diepte er vastheid van bouw bogen. Na langdurige overwegingen werd „Concurrent" la ge plaatst en „Johannes" lb. Later werden zij ook resp. kampioen en reserve kam pioen. Bij de 2-jarigen ging de strijd om „Im perator" van gebr. Roest en „Maurits" v. Dorp. Twee heel goede stieren, beiden van best type. De 1%-jarigen waren als regel, gezien de leeftijd, matig, waarbfj „Carlos", die behoorlijk type is, zich eerste zag geplaatst. Bij de stierkalveren was een heel goed kopnummer, n.l. „Jan" van Nic. v. Zwie ten. Stiertje met veel toekomst. De kuiskalveren waren van zeer goede kwaliteit, die in uniformiteit en type uit blonken. Vooral de dieren van C. v. Zwie ten, J. van Dorp en J. A. Wolmerstett geven goede hoop voor de toekomst. De rubriek oudere melkkoeien boven 5 jaar telde niet minder dan 38 aangiften stuk voor stuk bijna alle bekroningswaar- dig. Hierin kwamen dieren vo fraai type, met goede tot zeer goede u-geno- een dergelijke collectie kan de vereniging met recht trots zyn, wa ders door een vereniging niet zo gauw wordt overtroffen. Gonne van de Wit, later kampioene. Alida 5 v. v. Zwieten, Noortje 2 en Corrie v. Dorp, bezetten de kopplaatsen, terwijl nog tal van prima dieren volgden. Bij de 4-jarige koeien kwam de beste platte Sien van Stal v. d. Kloot Meyburg gevolgd door haar stalgenote de geblokte Keetje. De productieklasse bevatte, toen het tal geformeerd was, verschillende prima melkkoeien. Jeltje van H. Voorbij kreeg het hoogst aantal punten en werd la, terwijl ze later tot reserve kampioene werd uitgeroepen. Is van fraai type met zeer goede melktekens, kon iets i formaat hebben en doet iets teer a;__.. De nog iets jonge, doch sterk gebouw de Leentje 17 van Van Zwieten was een der beste dieren van de fokveedag en is een waardig vertegenwoordigster van de zwartblaarfokkery, werd lb. Bij de dragende koeien kwamen 3 zeer goede kopnummers voor, resp. van J. v. Dorp, Stal v. d. Kloot Mé^burg en A. v. Dorp, die misschien later op de „Ve- bo" nog wel eens in volgorde kunnen verwisselen. Spionnage Contra- Spionnage door Willy le Comte Z7 Het verraad van Tyler Kent Volgens mr Josef Kennedy was Kent bezeten door een hem volkomen beheer sende Jodenhaat. De Amerikaanse staats- is ervan overtuigd, dat dit complex Kent tot zijn misdaad bracht. Geld kon geen rol spelen, want zijn ouders waren rijke, vooraanstaande leden der Ameri kaanse society. „Toen Kent gearresteerd werd", zo verklaarde Mr Kennedy, „vroeg ik hem, hoe hij tot zijn verraad was gekomen en wat zijn ouders er wel van zouden den ken"Kent toonde echter geen berouw, maar beriep zich op zijn haat tegen de Joden". Kent had zijn studies gevolgd aan de Universiteit van Princeton (UB.A.) en de Sorbonne te Parijs. Later stu deerde hij nog aen de Universiteit te Madrid en de George Washington Uni versity te Washington. Zyn vader was een vooraanstaand diplomaat geweest. Tyler werd geboren in Mandsjoerije, aar zijn vader destijds werkzaam was op het Amerikaanse Consulaat Reeds spoedig bleek zijn intelligentie en aan leg voor talen. Reeds op 22-jarige leef tijd trad ook de jonge Kent in Ameri kaanse diplomatieke dienst. Zijn eerste functie bekleedde hij op de Amerikaanse Ambassade in Moskou, terwijl hij in October 1939 werd overgeplaatst naar Londen. Kort na zijn aankomst in de Russische hoofdstad begon hij politieke vergade ringen bij te wonen. Op zich zelf niet verdacht, daar een diplomaat op de hoog te dient te zijn van het politieke gebeu ren in het land, waar hij zijn werk moet verrichten. Hij toonde zich zeer ingeno men tegen de dreigende Tweede Wereld oorlog. Hij haatte de oorlog, zo zeide hij, en sympathiseerde met iedere groep in Engeland, die voor de vrede was. Kent werd een veel geziene toehoorder bij de Vergaderingen van Mosley, de Britse fas cisten-leider. Daar luisterde hij met wel gevallen naar betogen over internationale vredesbewegingen en werd hem lang zaam het anti-Joodse gif ingedruppeld, Op deze bijeenkomsten trof hij o.a. Admiraal Sir Barry Domville, het vroe gere hoofd van de Britse Marine-inlich tingendienst, destijds een belangrijk lid van de Engels-Duitse Vereniging. Sir Barry werd later door de Britse autoriteiten geïnterneerd. Kent geloof de, dat de Joden de schuld waren van de komende oorlog. De propaganda van Mosley begon haar invloed op Kent uit te oefenen. Zijn prestaties op de Ambassade ble ven echter normaal. Af en toe maakte hij een anti-Joodse opmerking, maar daar bleef het schijnbaar bij. Toen brak de Tweede Wereldoorlog uit. Op de 18e Mei vroeg een hoge amb tenaar van Scotland Yard belet bij de Amerikaanse Ambassadeur, Mr Kennedy De politie-autoriteit vertelde de ambas sadeur een geschiedenis, die deze nau welijks wi-lde geloven Het betrof dan ook wel een hoogst delicate aangelegen heid. Mr Kennedy moest aanhoren, dat Tyler Kent de aandacht van Scotland Yard op zich had gevestigd, omdat hij zich meermalen in gezelschap bevond van uiterst twijfelachtige lieden. Mensen, die bekend stonden voor hun pro-Duitse en anti-Joodse ideeën. Verder deelde men de Ambassadeur mee, dat Kent zich vaak behield met een vrouw, die reeds geruime tijd door de Britse Intelligence Service en Scotland Yard in het oog werd gehouden. Haar naam was Anna Wolkowa, een genaturaliseerde Russin. Zij was de dochter van een vroegere Tsa- rastisohe Admiraal en zij werkte met Mosley samen. Miss Wolkoma woonde reeds lang in Engeland en had zich in het Londense sooiety-leven weten i dringen. Men verdacht haar ernstig, dat zij verbindingen onderhield met de Duit se Geheime Dienst. Het was Scotland Yard bekend, dat Anna Wolkowa en Ty ler Kent samen een auto hadden en men was ervan overtuigd, dat zij op zijn minst Kent gebruikte om iets van hem te weten te komen. De man van Scotland Yard drong na deze inleiding met klem aan op toestemming om Kent's appartemen ten te doorzoeken. De Amerikaanse Ambassadeur was zeer verbaasd. Hij wilde na dit ernstig onder houd geen gebruik maken van Kent's di plomatieke onschendbaarheid en ver leende de politie-man de gevraagde toe stemming Hij gaf echter te kennen, dat alles op een misverstand moest berusten. De Ambassadeur en één zijner sec rissen begeleidden de Britse politieman •naar Kent's kamers.... Het resultaat van de huiszoeking brach ten wij reeds in het begin van dat ver haal naar voren. De nacht van de 18e Mei 1940 was vooi wijlen President Roosevelt één der on rustigste uit zijn gehele leven. De telefo nische boodschap van de Amerikaanse Ambassadeur in Londen veroorzaakte een enorme opschudding in het Witte Huis. De Duitsers, Japanners en Italianen wa ren acht maanden achtereen dagelijks op de hoogte gesteld van ieder vraagstuk en ieder besluit, dat behandeld en geno men werd. De gehele, diep geheime, in houd der besprekingen tussen Winston Churchill en Roosevelt in vijandelijke handen.... Een erger schandaal en een zwaardere slag had de Amerikaanse di plomatie niet kunnen treffen. De Duitse Geheime Dienst had maandenlang ken nis kunnen nemen van elk telegram van en aan alle Amerikaanse Ambassades, Gezantschappen en Consulaten over de gehele wereld Kent werd onmiddellijk gearresteerd, evenals Anna Kolkowa. Eigenaardig is echter, dat de hoofdmisdadiger, wat Kent ongetwijfeld was, slechts tot zeven jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en Wolkowa tot tien. Men vraagt zich af of hier geen overdreven mildheid is be tracht, gezien de tientallen vijandelijke spionnen, die voor veel minder ernstige isdrijven tot de strop werden veroor deeld. (Morgen: Von Rundstedt's spookbrigade) HET PROGRAMMA VOOR MORGEN Half 9, Nieuwe Rijn: start Oranje-wan deltochten (15 en 25 km). Half 9—half 10, Oud-Hor tuszlcht: start rijwieltocht, met wedstrijd versierde rij wielen; 9 tot half 1, Schuttersveld: dressuur- wedstrijden voor achttallen, viertallen en individuele klasse B niet toegankelijk voor publiek); 10 uur, Beestenmarkt b(j molen „De Valk": openluchtconcert door „T. en D."; 1011 uur, Galgewater tussen de mo len van de firma Noordman en de spoor brug b(j „De Vink": demonstratie water skiën door de heer Th van Lent, uit De Kaag (kan vanaf de Haagweg gratis worden gadegeslagen); 2 uur. Schuttersveld: concours-hip. pique, 100 deelnemende paarden; Half S, Speelweide „De Professoren- wijk", De Sltterlaan: attracties en wed strijden i.v.m. ballonopstijging, massale oplating van ongeveer 800 postduiven, kinder-ballonwedstrijd enz.; Half 7, idem: ballonopstijging (Haagse tandar Muzikale man); mdgar. „T. De melkschotten en melkvaarzen ren iets minder goed. De dragende zen hadden 2 prima kopnummers, nl Engelina 14 van C. van Zwieten en Maria 5 van J. A. Wolmerstett. De 3-tallen pinken waren zeer goed, vooral het eerste 3-tal van J. van Dorp en dat van C. van Zwieten. Fraaie die ren van zeer goed type en veel adel. De stamvaders Concurrent en Majoor 2 van Van Zwieten en Niv. v. d. Akker Mzn., lieten prima uniforme groepen kalveren zien, dieren met toekomst. Bij de fokfamilies kregen de afstam melingen van de 17-jarige oude koe Corrie, die inmiddels totaal 50.000 kg melk produceerde, welverdiend een te prijs, eigenaar J. v. Dorp. Eveneens behaalde deze fokker een eerste prijs met een groep afstammelin gen van Napoleon 1904 S. uniforme groep, met goede kruisvormen. Een kele een bemerking op het uier. Bij de rubriek 5 eigengefokte volbloe den werd de zeer uniforme groep van Van Zwieten eerste, gevolgd door d« eveneens uniforme groep van J. v. Dorp. De eersten vertonen iets meer diepte en krachtiger dieren, de laatsten iets snit en goede kruisvorm. Bij de grote bedrijfsgroepen kwamen dezelfde fokkers in die rangorde, ge volgd door de geblokte ruime dieren L. de Wit. Ook de overige groepen ren zeer goed. Straks op de „Vebo" op 29 September zullen deze dieren, gecombineerd met die uit de andere fokverenigingen, lust zyn voor het oog voor de veelief hebbers en zullen de Rfjpstreekfokkeri opnieuw getuigenis afleggen van Sfeer in t gezin? De „Nieuwe Leidscheer in! ernstige wil tot opvoeren stapel, zowel wat products terieur betreft. Zij vormen voor hun collega's niet- fokkers de basis, waarop hun veestapel* kunnen worden opgebouwd. Terwijl voor het Nederlandse volk de zo nodige bron van zelfvoorziening AFDELING A: GRONINGER ZWART- BLAAR VEESLAG Stieren van 3 jaar en ouder la „Concurrent" van C. van Zwieten, lb „Johannes" (reserve kampioen) M. Visser, 2a „Govert" van S. C. Rijlaars dam, allen Alphen aan den Rijn. Stieren van 2 jaar la „Imperator" van gebr. Roest te Alphen a.d. Rijn, lb „Maurits" van J. v. Dorp te Hazerswoude, 2a „Victor" van H. Voorbij Hzn te Alphen a.d. Rijn, 2b „Winston" van gebr. Van Harten te Woubrugge, 3a „Reindert van Oostheem" J. Wassenaar te Alphen a.d. Rijn. Stieren van 1 jaar „Carlos" van gebr. v. d. Meer, 2 lson" van A. den Hertog, 3 „Herion" C. van Zwieten, allen Alphen a.d. Rijn. het Leidse Politie-i gezelschap; 8 uur. Schouwburg: afd. Leiden NATV, toneelspel in 3 bedrijven „Met Wijs Be leid", door Jef Heydendael; 10 uur vm.11 uur nm.. Stadsgehoor zaal en omgeving: „Jubelflora 1948". WIELERWEDSTRIJDEN OP 31 AUG. IN „HAAGWEGKWARTIER.' De Leidse wielrenclub „Swift" zal de jubileumwedstrijden van het „Haagweg- kwartier" opluisteren met een koppel wedstrijd over 70 ronden. De leiding be rust bij Jan Riethoven. De volgende koppels zullen rijden: Jac. de GrootB. Kruit; RysbergenKnop- perts; Joop RiethovenH. Vos; C. de RaadtC. v. Velzen; W. VreeswijkJ. Vervooren; P. BouthoornR. Wallet en Jac. de JongF. Zoons. Distrihutievaria Sluiting distributiekantoor. Het distributiekantoor te Leiden is morgen (Vrydag) na 12 uur gesloten. Rubriek IV-A, kalfstieren 1 „Joost 2" van A. van Dorp te Hazers woude, 2 „Johnny" van C. van Zwieten, .Martin" van W. C. v. d. Vis, beiden Alphen a.d. Rijn. Rubriek IV-B, kalfstieren la „Jan" van N. van Zwieten te Hazers woude. lb ..Hugo" van C. van Zwieten,i 2 „Johan" van Wed. v. Niekerk. 3 „An- dries" van Wed. G. den Hertog, allen Alphen a.d. Rijn. Rubriek V-A, kuiskaivereen „Margriet" van L. van Gaaien Czn, 3 „Jeeltje 3" van H. Voorbij, beiden Alphen a.d. Rijn. Rubriek V-B, kuiskalveren la „Corrie 8" van J. van Dorp. Hazers woude, lb „Adrie 8" van J. A. Wolmer stett, 2a „Alida 18" van C. van Zwieten, 2b „Elba 12" van C. van Zwieten, allen Alphen a.d. Rijn, 3a „Beatrix 3" van J. Dorp, Hazerswoude, 3b „Jolanda 8" an C. van Zwieten, eervol: „Marijke 2" an L. v. Gaaten Czn, beiden Alphen .d. Rijn. Rubriek V-C, kuiskalveren la „Dientje 18" van C. van Zwieten, lb „Alida 20" van C. van Zwieten, 2a „Juliana" van N. v. d. Akker Mzn, allen Alphen a.d. Rijn, 2b „Noortje 5" van J. Dorp, Hazerswoude. 3b „Teuntje" van v. d. Akker Mzn, eervol: .Bertha" van H. Voorbij, beiden Alphen a.d. Rijn. Rubriek VI-A, melkkoeien kampioene: „Gonne" van L. de Wit, Alphen a.d. Rijn, lb „Noortje 2" van Dorp, Hazerswoude. lc „Gretha" van L. de Wit, Alphen a.d. Rijn. ld „Beatrix" Dorp, Hazerswoude. le „Alida 7" an Zwieten. 2a „Maartje 2" van S. C. Rijlaarsdam, 2b „Irene" van L. de Wit, 2c „Fenny 3" van H. Voorbij, allen Alphen a.d. Rijn, 2d „Bets 3" van J. v. Dorp, Hazerswoude, 2e „Adrie 2" van J. A. Wolmerstett, 3a „Liesje 3" van C. v. Zwieten, 3b „Pietje" van N. v. d. Akker Mzn, 3c „Beatrix" van L. de Wit, 3d „Fenna 7" van L. de Wit, 3e -„Agatha" van L. Vergeer, eervol: „Miesje" van gebr. v. d. Meer, allen Alphen a.d. Rijn en „Leeuwenstein" van gebr. v. Harten, Woubrugge. Rubriek VI-B, melkkoeien la „Alida 5" van C. v. Zwieten, Alphen a.d. Rijn, lb „Corrie 2" van J. v. Dorp, Hazerswoude, lb „Wilhelmina" van L. de Wit, lc „Adrie" van Jac. Rijlaarsdam, ld „Mary" van M. v. Gaaien, le „Jopie 7" van C. van Zwieten, 2c „Jopie 8" van C. van Zwieten. 2b „Hendrika" van N. v. d. Akker, 2d „Cita" van N. v. d. Akker Mzn, 2e „Alida 6" van C. v. Zwieten, 2f .Zwartje" van A. den Hertog, allen Alphen a.d. Rijn, 3a „Bertha 2" van J. van Dorp. Hazerswoude, 3b „Nora I" van S. C. Rijlaarsdam, Alphen a.d. Rijn, 3c „Elza 2" van A. van Dorp. Hazerswoude, 3d „Violetta 3" van wed. A. v. Leeuwen Hoogstraten. 3e „Peggie" van Jac. Rij laarsdam, 3f „Clazina" van P. de Graaf, allen Alphen a.d. Rijn. Rubriek VII, melkkoeien la „Sien" van v. d. Kloot Meyburg, lb „Keetje" van v. d. Kloot Meyburg, Alphen a.d. Rijn, 2a „Margriet" van M. Galen, Hazerswoude, 2b „Grietje" S. C. Rijlaarsdam, 2c „Jannie" van L. Vergeer, 3a „Armgard" van L. de Wit, ,Anna" van N. v. d. Akker, allen Alphen a.d. Rijn, 3c „Nellie" van A. Hoogstraten, Ter Aar, eervol: „Anke" Akker, Mzn, Alphen a.d. Rijn. Rubriek Vin, productieklasse en reserve kampioene: „Jeltje" van H. Voorbij Hzn, 43 pnt, lb „Leentje 17" an C. v. Zwieten, 35 pnt, 2a „Margriet" an A. den Heertog, 33 pnt. 2b „Gretha" an Gebr. v. d. Meer. 31 pnt, 3 „Jansje" an H. Voorbij. 31 pnt, allen te Alphen d. Rijn. De rest van de uitslagen hopen wty morgen te publiceren. B i

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2