Spionnage NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 19481 Stadsnieuws Aan een der Leidse grachten is een sprookjestuin ip aanleg Bloemen- en plantenpracht van .Jubelflora" in Stadszaal en langs Aalmarkt en Stille Rijn ons nog van het grote feest ei Sleutelstad wordt hard gewerkt voorbereidingen. Breestraat en Haarlem merstraat vertonen met de aan de trot toirrand in de grond gestoken palen heel ander beeld dan gewoonlijk. Aan menige gevel zijn werklieden bezig, groenslingers aan te brengen. Prachtige étalages ziet men reeds door de gehele stad. Er wordt met toewijding gewerkt! Ons mooie stadhuis werd reeds in avond-feestkleed gestoken. Tientallen schijnwerpers op Breestraat en Vismarkt zetten het in floodlight. Maar veel meer grote panden worden er geïllumineerd. Reeds zagen we „De Faam" aan de Hoog straat proefbranden. Vanaf de brug de Prinsessekade een sprookjesachtig ge zicht door de weerschijn in het water. Van Berge Henegouwen aan de Aalmarkt zorgde voor de overkant. In deze contreien is vanzelfsprekend nog veel meer te verwachten. Op de Breestraat deden de honderden lampjes van „Het Gulden Vlies" het uitstekend. Morgen is het de grote dag van de „Jubelflora 1948" en deze tentoonstel ling belooft iets zo nloois te worden, dat onze taal niet ryk genoeg zal blij ken te zijn om deze pracht te be schrijven. We zijn gisteren even de Stadsgehoor- zaal doorgelopen, waar aarde en gras zoden de gronden van de grote zaal, foyer en kleinere zalen bedekken en nijvere tuiniers bedrijvig werken en in- Daarna kwamen we op de Aalmarkt en hier bleven we vol verbazing staan. Dit wordt een waar lustoord. Langs de waterkant waren mannen een grastapijt aan het leggen, stenen werden aangedra gen om een lange afscheiding te maken halverwege de straat tot aan het water, zand en plantaarde werd aangevoerd om aanstonds planten en bloemen vast te houden. We zagen dikke groenslingers van boom tot boom op de Stille Rijn. De Baileybrug was bedekt met groen: de pergola! Zelfs de schuiten, waarop de brug rust, waren nauwelijks op te mer ken. Electriciens waren doende met lei dingen aan te leggen voor de verlichting. De fonteinen in het water wachtten "bp het ogenblik, dat ze konden spuiten. En het leek wel, of de schuiten en bootjes, die anders tydens de bloemenmarkt lig gen gemeerd, nu waren doorgevaren naar de Aalmarkt en de Stille Rijn. Ze lagen daar aan de kanten, zwaar beladen met planten en bloemen, die, zodra de entou- worden opgesteld Felicitatie-register Op de „Jubelflora 1948", tevens grote najaarskeuring van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Lelden, bestaat voor iedere be zoeker gelegenheid, een felicitatleregis- ter te tekenen, dat aan H M. Koningin Wilhelmina zal worden aangeboden by gelegenheid van haar 50-jarig regerings- De route van. de bloemen- collecte Morgenochtend heeft de bloemencol- lecte voor de patiënten der ziekenhuizen plaats. Op vier punten wordt begonnen, voorafgegaan en begeleid door muziekauto's. Men schenke een bosje vers gesneden bloemen aan de collectri- ces en brenge zo een beetje vreugde ln de harden van hen. die niet mee kunnen feesten als ze wel graag zouden willen. Posteer u met uw bloemen voor uw huls als de auto passeert. Breng uw bloemen naar de auto als deze de straat niet pas seert, waar U woont. De routes, die de vier auto's nemen, zijn als volgt: Route I. Hoge Rijndijk, Zoeterw. Singel, Cronesteinkade, v. d. Mandelerkade, De Sitterlaan, Kamerlingh Onneslaan, Lam menschansweg, Plantsoen, Plantage, Ho- gewoerd. Rijnstraat, Herengracht, Oude Rijn, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Stadhuis plein. Route II. Da Costastraat, Haagweg, Wit- tesingel, Herenstraat, Kastanjekade, Lam- menschansweg, Leliestraat, Doezastraat, Rapenburg (O.Z.), Breestraat, Korevaar- Route Hl. v. Slingelandtlaan, Warmon- derweg, v. Oldenbarneveltstraat, Johan de Wittstraat, Rijnsburgerweg, Stations weg. Rijnsburgersingel, Haarlemmerweg, Groenoordstraat, Hansenstraat, Maresln- gel. Korte Mare, Oude Singel. Beesten markt, Morsstraat, Morsweg, Lage Mors- weg, Constantijn Huygenslaan. Bredero- straat, v. Baerlestraat, Vondellaan. Route IV. Sumatrastraat, Lage Rijn dijk, Sieboldstraat, Javastraat, Herensin gel, Oude Herengracht. Langegracht, Oostdwarsgracht, Oude Singel, Jan Vos- sensteeg, Oude Vest, Turfmarkt, Haar lemmerstraat, Haven. Zijlsingel, Tromp straat, v. Speykstraat, Evertsenstraat, Zijlsingel. NED. CHR. BOND VAN VERZEKERINGSAGENTEN ENZ. Opgericht is een afdeling Leiden v de Ned. Ohr. Bond van verzekerings agenten en ziekenfondsboden. Het be stuur van de afdeling wordt gevormd door de heren C. de Jong. 3 Octoberstr. 57a, voorzitter; A. v. d. Pluym Jr., Tul penstraat 17, secretaris; P. v. d. Kwaak, Driftstraat 8. penningmeester. De afde ling is aangesloten bij de Leidse Ohr Besturenbond. DE TUINTJESWEDSTRIJD. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de definitieve uitslag van de giste ren en vandaag gehouden volks- en voor tuinenwedstrijd nog niet bekend. DE UITREIKING VAN HARING EN WITTE BROOD Verschillende lezers lazen met ver wondering in de N.L.C. van gisteren, dat men zich reeds heeft moeten opgeven voor de uitreiking van haring en witte brood op 2 October. Men heeft de aanr plakbiljetten blijkbaar nogal eens over het hoofd gezien, nu de jubileumfeesten de aandacht vragen, en ook geen aan kondiging in de dagbladen gelezen. Het verzoek, om nogmaals de gelegenheid tot Inschrijving open te stellen, geven wij hierbij door aan het bestuur van de 3 Octobervereniging, maar wij betwijfelen of het er van kan komen. Distributievaria Bijzondere arbeid De inlevering van naamlijsten bijzon dere arbeid moet te Leiden plaats heb ben op Woensdag 25, Dinsdag 26 en Vrij dag 27 Augustus; op Vrijdag alleen van 30—12 uur. i De Hoogstraat is in tweeën gedeeld door een rieten afscheiding, eveneens „begroend", die de bezoeker van deze ware Jubelflora regelrecht naar de Bai leybrug brengt. Dat zullen hier een kre ten van bewondering worden geslaakt, wanneer laten we hopen, dat het weer een beetje meewerkt en er weinig of geen wind staat 's avonds de bezoekers een blik werpen op de sprookjeswereld, die zich voor hun ogen ontrolt. Een bloementuin aan beide zijden van het water en waarin de kleurrijkste bloe men geuren, fel beschenen door schijn werpers en zachtgekleurde lampen, die heel deze pracht in het water weerspie gelen. Zacht spuiten de fonteinen omhoog en overgieten de grasmat en de planten en bloemen. Wanneer men eerst in de Stadsgehoorzaal, wordt betoverd door de hier aanwezige flora, en dan aan dc achterzijde van dit gebouw in een sprook. jestuin stapthet is om stil van t( worden. Het lijdt geen twijfel of deze „Jubel- flora" wordt een der hoogtepunten de herdenking in de Sleutelstad. Zoals bekend opent de expositie morgenmiddag om 12 uur, terwijl ze tot en met Zater dag, van 's morgens 10 tot 's avonds 11 uur voor het publiek toegankelijk de Stadsgehoorzaal. In het Waaggebouw is een „Flora-restaurant", waar de wendige mens versterkt kan worden. De winkelweek en de raadwedstrijd Behalve de Jubelflora wordt ook de winkelweek morgen geopend. Dank zij de medewerking van zo goed als alle vooraanstaande Leidse winkeliers be- ook deze veel. Niet minder dan 450 za kenlieden doen er, zoals bekend, aan mee. De officiële opening vindt morgen ochtend om 11 uur in de Stadsgehoorzaal plaats. Van morgen af vindt men bij de 450 winkeliers de étalages feestelijk ver sierd en etra verzorgd, waarmee de Leidse winkelstand uiting wil geven aan zijn vreugde over het jubileum van onze Koningin. Voor het Leidse publiek is aan deze winkelweek een pakkende attractie ver bonden in de vorm van een grote raad- wedstrijd onder het motto: „Weet U nog wel?" Van morgen af tot de sluitings dag. 1 September, vindt men bij alle deelnemende winkeliers een foto uitge stald van een punt, „ergens in Leiden",' zoals dat er een 50 jaar geleden uitzag. Dank zij de medewerking van de zijde van het gemeentelijk oud-archief is van 100 aldaar berustende orginele negatie ven het benodigde aantal foto's gemaakt (hoeveel het er zijn, wordt niet ver klapt!) Iedere rechtgeaarde Leidenaar zal belang stellen in deze prachtige beel den van onze oude stad. Deze belangstelling kan hem of haar een zoet winstje opleveren. Degene, die het special hiervoor uitgegeven oplos singenboekje het grootste aantal van deze Leidse stadsbeelden juist vermeldt, wint de hoofdprijs van f 250 in Waardebon nen. te- besteden bij de deêlnemènde winkeliers. Er zijn voorts nog vele geld prijzen. Nadere gegevens vindt men in het feestprogramma en in het oplossin genboekje. dat tegen tien cent bij de deelnemende winkeliers te verkrijgen is Hoe zit dat eigenlijk? Namens de Ned. stucadoors-patroons- bond, afd. Leiden, en de R.K. stucadoors- patroonsbond, afd. Leiden, verzoekt men ons te willen melden, dat van een geno men besluit van de regionale commissie voor het bouwbedrijf, vermeld in de N. L.C. van gisteren, noch bij de bedrijfs- raad in het stucadoorsbedrijf, noch bij genoemde bonden en afdelingen van ge noemde bonden iets bekend is. Zó wordt het grootse programma geopend Denkt U aan de vlag (Woensdag) morgen luidt als Het programma vc 9 uur: Bloemencollecte voor de patiën ten der ziekenhuizen (voor de route zie men elders in dit nummer); 10 uur: officiële opening van de fees telijkheden, in de burgerzaal van het Stadhuis; 11 uur: opening van de winkelweek; 11 uur: opening van de „Jubelflora 1948'' (om 12 uur openstelling voor het publiek, tot 's avonds 11 uurj; 3 uur: muzikale rondgang door het Lelds politie-muziekgezelschap; 8 uur: muzikale rondgang door de Har moniekapel Werkmans Wilskracht" 8 uur: herdenkingsdienst, georganiseerd door de Leidse Chr. Oranje-vereniging, om 8 uur in de Zuiderkerk. Spreker is ds Jac. Overduin. Geref. predikant te Amsterdam, vocalistische medewerking verleent mevr. Helena Schouwman Puispel, alt-mezzo. Denkt V aan de vlag? En aan de Oranje op uw borst? R.-K. BOND VAN ZIEKENHUIS- VERPLEGING AFD. LEIDEN. De afdeling Leiden van de R.-K. Bond an ziekenhuisverpleging hield gister avond in „In den Vergulden Turk" haar jaarvergadering o.l.v. dr H. W. J. W. J. Kortmann, n. werd besloten, de aftredende bondsvoorzitter, dr Damen, een huide fonds aan te bieden, dat zal dienen voor verzorging van hulpbehoevende oud-ver pleegsters. De bonds-j aarvergadering '49 zal in Leiden worden gehouden. Verschil lende attracties zullen hieraan worden verbonden. Getracht zal worden de sala- a' der verpleegsters te verhogen. Gentenaren amuseerden zich hier uitstekend Zeer hartelijk afscheid op het Stadhuisplein Dat tussen Gent en Leiden hechte vriendschapsbanden worden gesmeed door de sportuitwisseling, bleek gister middag bij het afscheid der Belgen op het Stadhuisplein wel ondubbelzinnig, 't Was daar een drukte van belang van gastheren en -vrouwen, vergezeld vaak door hun kroost, die maar moeilijk de Gentenaren naar hun tehuis konden laten vertrekken. Een jongedame trok zich van de Hollandse nuchterheid niets aan en zei vaarwel met zuidelijk temperament. Zo werd het vertrek wat later dan was vastgesteld. Dat kwam echter ook door een bridger, die niet los kon komen zyn verzorgers en een half uur te laat arriveerde. Chef d'équipe, Van den Berg, vond dit maar zó-zó. Dit is echter het voornaamste: de Belgen waren enthou siast over hun verblijf in Leiden. Zij hebben het hier, naar zij zeggen, uit stekend gehad en komen gaarne nog weer eens. Nu, daar zal nog wel gelegenheid voor bestaan. Tot zo lang dus. Leidse Middenstandscentrale Het personeel en de feestdagen Gisteravond kwam de Leidse Midden standscentrale in vergadering bijeen ter bespreking van de vacantieregeling van het personeel bij de a.s. jubileumfeesten Na rijp overleg en breedvoerige bespre kingen kwam men tot het volgende be sluit: Aan alle winkeliers met uitzon dering van de winkeliers in de levens middelenbranche in de meest uitgebreide des woords wordt geadviseerd om Vrijdag 27 Augustus hun zaken te sluiten en a.s. Zaterdag 28 Augustus ge opend te zijn. De ambachtspatroons wor- er aan herinnerd, dat 31 Augustus September, alsmede de andere feest dagen, voor hun personeel snipperdagen VOOR DE KANTONRECHTER TE LEIDEN Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Zang zij onze leus reeds eerder op: Het gemeente We feestprogramma vast niet kwaad. Alleen veel activiteit verwacht zelf. Meelopers en mei schik willen hebben Er wordt de burgerij die alleen ander, zul len vast vervelen. En daarom ieder le-1 1 vere zijn of, haar deel. Er moet Veel gezongen worden! Uiter aard bij de officiële opening, als var ieder verwacht wond', dat uit volle borst het Wilhelmus meegezongen wordt. zijn er drie zangavonden en het strekt de plaatselijke zangverenigingen dat zij zo spontaan hun medewerking Drie avonden worden gegeven, in de kerk Oudshoornseweg, Geref. kerk Raadhuisstraat en kerkzaal Mart ha- Sticrfting. In ieder gebouw treden dere koren op; de toegang is gratis. Hier zal ook samenzang plaats vinden. En dan is er een grote zangavond op het feestterrein. Hier zal de heer G. H. Franken de leiding hebben. Hij heeft op dit gebied zijn sporen verdiend. Maar tevreden over de medewerking was hij niet steeds. Nu zal de zang gestimuleerd worden. Hoe? Ook al weer door de medewerking van de zangverenigingen. Deze zullen tussen het publiek verspereid plaats ne men. En door dit voorbeeld aangemoe digd, kan het niet anders, of zelfs de die het meest hardnekkig de kaken op elkaar pleegt te houden, zal harte meedoen. het komen. Niet alleen op het gebied van de zang. maar ook bij het défilé, bij de fakkeloptocht enz. enz Dan zal er voldoening zijn als de 6e September voorbij is. Kativijk aan den Rijn Opbrengst collecte Het beest deed niemand kwaad. De hond van W. de B. uit Zoeterwoude had op de Vrouwenweg een voorbijgan- zijn been gebeten, na eerst de linkerbroekspijp aan flarden te hebben getrokken. De eigenaar van het beest kon deze hap van zijn hond niet be grijpen, daar ..Hector", wanneer hij niet werd opgejaagd, een hond was, mand kwaad deed. Het O. M. Leidse kantongerecht, waarvoor De B terecht sond. merkte op, dat hoewel verd, nog door de burgemeester waarschuwd de gevaarlijke hond vast te houden, hij er zich niet aan gestoord had. De pl.v. kantonrechter mr De Clercq veroordeelde verd. tot 15 boete of hechtenis, terwijl De B. ook nog de schade heeft moeten Vergoeden. Een luttel geval. G. J. van T. uit Lisse kon maar begrijpen, dat hij voor zo'n luttel geval terecht moest staan. Zijn schapen hadden de tuin van zijn buurman lekker der groen vermoed en waren daar tussen bloemen en planten aan het grazen ge gaan. Grote schade in buurmans tuin as natuurlijk het gevolg. De uitspraak in de kantonrechter luidde 5 boete of dagen hechtenis. Slepende schippers. Twee schippers, H. C. v. d. S. uit Hoog- made en H. V. uit Amsterdam hadden resp. te Leiderdorp en in De Zijl nabij Leiden een boot op sleeptouw genomen. Beide verdachten wisten niet, dat dit verboden is, hetgeen hen toch oordeling niet deed ontlopen: resp. ƒ8 of 4 d. h. en ƒ4 of 2 d. h. Onschuldig veroordeeld. In een hooiland te Warmond had W. H. O. uit Den Haag zijn tent opgeslagen en er gekampeerd. Zonder een schrifte lijke vergunning van B. en W. is dit ver boden, was het oordeel van het O.M. De verdachte evenwel betoogde, dat ii schrijven van de A.N.W.B. zwart op wit te lezen, dat hiervoor geen vergun- Zó presenteert zich *s avonds heidens eerste gebouiv (Foto N. van der Horst.) ning nodig is en dat hij onschuldig tot 3 boete of 1 dag hechtenis was veroor deel d. De zaak werd hierop aangehou den tot 13 September, waarop O. de schriftelijke verklaring van de A.N.W.B.' moet overleggen. Het verse kadetje. De knecht van bakker A. J. v. T. had vóór tien uur 's morgens verse kadetjes verkocht en dit is verboden. Beiden stonden nu terecht. De baas beriep zich er op, dat hij het niet had kunnen hinderen, de knecht erkende zijn i treding, maar vond, dat het zo moeilijk was om iemand, die zonder brood zit, te weigeren. De kantonrechter was van oor deel, dat er maar even moet worden ge wacht op het verse, kadetje en veroor deelde de bakker tot ƒ6 of 3 d. h. en d£ knecht A. H. M. tot ƒ4 of 2 dagen. Haastige spoed is zelden goed. Om de trein naar Amsterdam nog te kunnen halen had J. J. W. L. uit Sassen- heim niet de gebruikelijke weg naar hel station gevolgd, maar was hij de spoor baan overgestoken. Gevaarlijk, vond de kantonrechter en verdachte was het met hem eens. Uitspraak ƒ3 of 1 d. hechtenis. Een dnur zoodje paling. In de nacht van 12 op-13 Mei j.L had de 73-jarige J. P. uit Leiden in de Does te Leiderdorp zonder vergunning met twee peuren gevist. Verd. gaf dit toe, maar merkte op, dat men 's nachts lijk de grenzen kan zien. Het O.M. vroeg verd. of hij als echte peuëraar dacht, daar meer paling te vangen. Verd. bleek daar niets gevangen te hebben. Uitspraak ƒ5 boete of 2 d. h. Hü had het verkeer gestremd. J. J. B. uit Voorhout had, onder „in vloed" zijnde, in de Herenstraat te Lisse veel kabaal gemaakt en de hele breedte de straat nodig gehad, zodat het ver keer tijdelijk gestremd was geweest. Verd. had er spijt van en omdat hij nu zonder werk is, veroordeelde de rechter hem tot ƒ5 boete of 2 dagen hechtenis. Avondmuziek in de Hooglandse Kerk Voor een vrij talrijk gehoor speelde Piet Uiterlinden gisteravond op het mag nifieke orgel van het Hooglandse kerk avondmuziek. Hij opende met de be kende toccata en fuga in d klein van Joh. Seb. Bach, waarvan de klanken, soms fors :er zacht parelend, door de flauw verlichte gewelven van het kerkgebouw weerkaatsten. Hoe teer wist de organist het „Wenn wir in höchsten Noten sein" te vertolken, zodat het nog stiller in het wijde kerkgebouw werd dan het al orgelstukken van Bach speelde Piet Uiterlinden nog twee composities van César Franck. Het koraal 3 in a klein was gevoel het mooist en tevens een weluidend besluit van deze avondmuziek, gespeeld door een waar en oprecht kun stenaar. Velen verlieten onder de indruk het kerkgebouw, waarin ze, na een dag enerverende werkzaamheden, tot stille waren gekomen. Rijpivetering Bijzondere arbeid De inlevering van naamlijsten bijzon dere arbeid moet morgen (Woensdag) geschieden van 8.3012 en 1.304 uur. Kativijk aan Zee Gereformeerde Gemeente Hedenavond half 8 spreekt in het kerk gebouw der Geref. Gemeente aan de Re misestraat cand. A. Vergunst uit Leiden- Grote jubileumzangavond Alvorens de feestelijkheden te Katwyfc officieel zullen aanvangen, zal er Vrij dagavond a.s. in de Nieuwe Kerk om uur een jubileumzangavond worden ge houden, waaraan verschillende koren zullen meewerken Er wordt gesproken door ds J. J. v. d. Krift over „Op de plaats rust" en door ds W. van Boeyen over „Voorwaarts met brandende lam pen". Medewerking verlenen het Chr. Gem Koor „Excelsior" uit Katwijk aan Zee en voorts het Chr. Gem. Koor „Zingt de Heer" uit Noordwijk aan Zee. het Ned. Herv- Kerkkoor uit Noordwijk-Bin- nen en het Chr. Gem Koor „Looft de Heer" uit Lisse. Voor de begeleiding zorgt de Chr. Muziekvereniging U.N.I. Chr. Geref. Gemeente Morgen (Woensdag) spreekt om 8 uur in de Chr. Geref. Kerk ds v. d. Bijl- Koudekerk aan den Rijn Koudekerks Oranjefeest Het feestprogramma luidt -als volgt: Maandag 30 Aug.: 1.30 u. opstellen der schoolkindeern bij het gemeentehuis; afmars naar het feestterrein: 2.- u. kinderfeesten, wedstrijden, enz.; 2.30 uur ronde van Koudekerk, grote wielerwed strijd. traject: Hoge Waard, Lage Waard, 5 km, ronde Wordt driemaal gereden; 30 u. stoelendans te paard voor dames Dinsdag 31 Aug.: 9 - u. ringsteken per fiets in de Hoge Waard voor dames heren; 10 uur ringsteken met paard tilbury, ook voor versiering is een prijs beschikbaar gesteld; 1.30 uur planking- wedstrijd in de Rijn voor ervaren zwem- zwemsters; 3 u. uitvoering gym- nastiekver. „Aspasia" op het feestterrein; blaastrappen voor dames; 4.30 kussengevecht voor dames en heren; 5 u. touwlrekken voor heren: 7 uur stoelen dans voor dames en heren; 11.30 u schit terend vuurwerk. Het feestterrein is op het land van de heer P. Smit aan de Hoge Waard. De prijzen voor de wedstrijden zullen bij de fr Ketel in de etalage te zien zijn Zaterdagavond 28 Aug. kan men i hotel De Bruin en café Lieverse 7 tot 9 uur opgeven voor deelname. Men wordt verzodht ook de gevels te illumi neren of te versieren. Mooie prijzen zijn >k hiervoor beschikbaar. Het „Hogeland". Moorgen (Woensdag) zal er gecollec teerd worden voor de reclasseringsarbeid „Het Hogeland". Dat dit werk niet vergeten worde! Leiderdorp Het programma ziet er aantrek kelijk uit Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden regerings jubileum van H. M. Koningin Wilhel- de inhuldiging van H. M. Ko ningin Juliana, ziet er als volgt uit: Dinsdag, 31 Augustus: Kinderfeesten. Na de dankdiensten in dé morgenuren worden alle kinderen van 4 tot en 13 jaar om 1 uur op de Acacialaan wacht. Voorafgegaan door de Chr. ziekver. „Concordia", uit Leiden, gaat de jeugd om half 2 naar het gemeentehuis, waar aan de burgemeester, als vertegen woordiger van de Koningin, een zang- hulde zal worden gebracht. Daarna gaat „Concordia" de kinderschare voor de kinderspelen worden gehouden. Maandag, 6 Sept. Volksfeesten. Na de reveille in de morgenuren den in de kerken bidstonden gehouden. Om half 11 wordt op het weiland voc Groenendijkstraat een levend schaakspel vertoond. Dit belooft een interessant nummer te worden. Om kwart over 11 wordt een wielerwedstrijd gehouden. Van half 2 tot 3 uur ringrijden met paard en wagen en van 3 tot 4 uur ringrijden op de fiets. Tussen 4 en 6 uur worden diverse volksspelen georganiseerd, kaakhappen voor dames, kruiwagenrijden voor paren, stoelendans, tonnetje steken en sprietlopen. Om 6 uur wordt een esta fetteloop gehouden over 4 maal 200 meter. Om 8 uur worden, tijdens het concert van „Concordia", de prijzen uitgereikt. Om half 11 groot sluitingsvuurwerk. Viswedstrijd van R.C.L. De voetbalver. R.C.L organiseert Za terdag a.s een viswedstrijd. Deze wordt gehouden in De Zijl en begint om 3 25-Jarig jubileum Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer D. de Jong, Patriqjoniumpark 2, dienst trad bij de fa. Gebr. Ginjaar, Kleiwarenfabriek alhier. De jubilaris en zijn echtgenote werden van hun woning afgehaald en aan de fabriek door de fir manten en het personeel gehuldigd. ne heer De Jong werd daarbij toege sproken door één der firmanten, die hem als blijk van waardering, naast de ge bruikelijke bloemenhulde, een enveloppe met inhoud overhandigde, waarbij hem tevens werd uitgereikt een oorkonde de bronzen gedenkpenning, verleend door de Ver. v.- handelaren in bouwmate rialen. Vervolgens werd de jubilaris toe gesproken door één van de leden van het personeel, die hem namens het per soneel een lamp en een bloemstuk schonk. Na afloop van de huldiging werd jubilaris gelegenheid gegeven, de her denking verder in eigen kring te Contra- Spionnage door Willy le Comte Fritz Mandl, wapenkoning van Argentinië 25. Maar in het zakelijke New-York ving de intrigant bot. De Amerikaanse zaken lieden wensten niet op Balkan-methoden Nu wierp Mandl zich op de organisa- 3 van een enorme staal- en yzer-indus- ie in Argentinië. Hij wilde in deze af faire niet minder dan honderdvijftig millioen dollar investeren. Toen dit plan uitlekte begon de Amerikaanse Geheime Dienst Signor Federico Mandl onder ver scherpte controle te stellen. Nog steeds trachtte hij zijn vroegere rouw, Hedy Lamarr terug te winnen. Zij wenste hem echter niet te ontvangen. Zelfs stichtte de nog steeds, op zijn ma- verliefde Federico een eigen film onderneming. In 1940 zag de Gloria- Filmmaatschappij het licht. Maar Hedy Lamarr was niet te koop. Nadat de Gloria Film „New-Wine" had gedraaid ging de zaak op de fles. Een der weinige t: acties, die Mandl verlies opleverde, rigens was voor hem een bedrag twee-honderdduizend Dollar een baga- .tel In New-York had Mandl een uiterst belangrijke bespreking. Hij had een zeer geheime bijeenkomst met een vertegen woordiger van de Duitse „Rheinmetall- Werke", waarvan hij patent kocht en een overeenkomst aanging betreffende het „uitlenen" van Duitse technici aan zijn Argentijnse fabrieken. Zoals bekend be stonden er nauwe betrekkingen tussen de Rheinmetall-Werke en de Hermann Göring-Werke Na de laatste afwijzing van Hedy La marr zocht Mandl zich een nieuwe re presentatieve echtgenote. Hij verloofde zich met Barones von Schneider, een nicht van de beruchte dr. Rintelen, de man, die een werkzaam aandeel had in de moord op Dollfusz. Beiden zijn nog steeds gehuwd en wonen met hun twee kinderen in Buenos Ayres. Mandl's Amerikaanse tegoeden werden op last van de autoriteiten aldaar „be vroren", nadat de FBI een telegram van hem in handen had gekregen, hetwelk hy naar Duitsland had gezonden. Het onthulde Mandl's plannen ten op zichte van Zuid-Amerika. Het werd zonden ten tijde uit Duinkerken, heid uit het oog en telegrafeerde Duitsland dat hü volkomen accoord ging met een volledige samenwerking met Hermann Göring-WerkeVerder v< klaarde hy zich bereid, staal en yzer Argentinië voor de Duitse Wehrmacht willen produceren. Hy verzocht patenten van de Krupp-fabrieken voor deze pro ductie te mogen overnemen. Ook stelde hy voor, in Argentinië wapens te fabri ceren, welke later door de Duitsers ge bruikt konden worden om de Amerika nen in hun eigen werelddeel aan te grü- pen Berlijn antwoordde telegrafisch, dat het met zyn voorstellen „einverstanden" Ook dit telegram viel in handen de Geallieerde Inlichtingendienst.... De fascistische omwenteling in Argen tinië in Juni 1943, bracht Federico Mandl op het toppunt zijner macht. Kort na de revolutie kocht hy een der oudste Argen tijnse Firma's, de IMPA, en begon tanks, vliegtuigen, kanonnen en ander wapen tuig in nog grotere hoeveelheden dan hy tot nog toe gefabriceerd had, aan te ma ken Nu drong het pas tot de Geallieerde Geheime Dienst door, waarom destüds de Duitse Regering er in had toegestemd aan de heer Mandl zijn millioenen te res titueren. Toen naar aanleiding van het hoven de Britse terugtocht staande, Mandl op de zwarte lijst der velen dachten, dat Geallieerden werd geplaatst, merkte hij ruiier onoverwinneiyx was. unjKoaar i scnamper verloor Mandl zyn gewone voorzichtig-1 gericht, i bang voor de militaire macht en oorlogs industrie van Argentinië Sommige deskundigen verklaren, dat Federico Mandl de man is die de geroofde millioenen der nazi's beheert, men hem de vermogens van leidende natio- naal-socialisten hebben toevertrouwd, die van plan waren naar Argentinië u wyken. Admiraal Canaris zou zijn mede werkers geadviseerd hebben na de in storting van Duitsland, zoveel mogelyk naar Argentinië te vluchten. Tegen het einde van de Tweede We reldoorlog verbrak de Argentynse Rege ring ten slotte de betrekkingen met de As-mogendheden en arresteerde Mandl tydelyk. Inmiddels werden zyn fabrieken door de Staat overgenomen en trad Ar gentinië toe tot de Pan-Amerikaanse Statenbond. Maar Mandl's fabrieken w ken rustig door voor de Argentyi Weermacht. In feite veranderde er nil Argentinië zit nog vol met de meest duistere figuren uit SS, SD en Abwehr- kringen. En daar zal een man als Ad miraal Walter Wilhelm Canaris, welke de galg van Neurenberg ontkomen is derdak vinden?? Misschien werkt de kleine Admiraal weer als ten tyde van Franz von Rinteln in New-York, thans in Buenos Aires, als een vernieuwde uit gave van Mozes Meyerbeer, zyn vroegere schuilnaam Het bewys van zyn dood is nog steeds niet geleverd. de Verenigde Staten zün' (Morgen: Het verraad van Tyler Kent.) Noordwijk Programma der feestelijkheden De Oranjever. te Noordwyk aan Zee heeft het volgende programma vastge steld voor de feestelijkheden op 31 Aug. i 6 Sept. a.$.: Dinsdag 31 Aug.: 8 uur v..m. koraal- muziek van de toren der Ned. Herv. kerk; 9 uur gemeenschappelijke kerk dienst in de Ned. Herv. kerk, sprekers ds Cupedo en ds Bouma; 10,30 uur geza menlijke rondwandeling van de school kinderen, begeleid door „De Echo der Duinen", waarna traotatie in de scholen: verzorgd door comité Nationale Gedenkdagen; 3 u. ringrijden met ver sierde tweewielige paard en wagens in de Hoofdstraat: 4 u. optreden van goo chelaar; half 8 uitdeiking <Ier pryzen op het kerkplein; 8 uur concert; 9 uur lam pionoptocht. Zaterdag 4 Sept.: 12.30 uur paarden- repnen op "bet:Strand"met-boerenpaarden. Maandag 6 Sept.: 8 uur v.m. koraal- muziek van de kerktoren; 9 u. tobbetje steken voor jongens en meisjes van 12 16 jaar; 9 uur ringrijden op versierde fietsen voor meisjes van 12—16 jaar; 9 u. mastklimmen voor jongens en mannen boven 16 jaar; 9.30 uur hardlopen met hindernissen op de N. Boulevard voor jongens van 9—12 jaar; 9.30 u. vlaggetje steken voor jongens en meisjes van 7— 10 jaar; 10 uur gecostumeerd spoorlopen voor jongens en meisjes van 10—14 jaar: 11 uur estafetteloop voor kinderen van 1216 jaar; 12 uur prysuitreiking op het kerkplein; 2 uur tobbetjesteken voor per sonen boven 16 jaar; 3.30 u. kruiwagen race voor paren van 16 jaar en ouder; 5 u. touwtrekken voor groepen van 4 man bij de watertoren; 8 uur prysuitreiking op het kerkplein; 8.30 uur concert. Voor alle wedstrijden zijn fraaie pryzen beschikbaar. Winkelweek tijdens de Jubileum feesten Tijdens de feesten organiseert Noordwijkse Middenstand een winkel week. In de eerste plaats wordt een wed strijd gehouden, welke winkel de mooiste étalage heeft, wat beoordeeld zal wor den door gen jury, bestaande uit beroeps- etaleurs. Vervolgens worden door de deelne mende winkeliers by aankoop bonnen beschikbaar gesteld, waarop diverse pryzen gewonnen kunnen v den. De prijzen bestaan uit: enkele tourvluchten per KLM naar een plaats in Nederland, waarbij de verblijfskosten inbegrepen zijn. Verder uit enkele één- of tweedaagse vacantieuitstapjes binnen ons land, eveneens met inbegrip van blijfskosten. Wy zijn er van overtuigd, dat ook deze winkelweek dus een groot succes den zal. Uitstapje ouden van dagen. Donderdag, 26 Aug. a.s., gaan de Noordwykse ouden van dagen een dagje it. De deelname staat open voor perso en ouder dan 65 jaar. Harddraverij. De jaarlijkse harddraverij, georgani seerd door de Noordwykse harddravery- „Prinses Irene", wordt, zoals be kend. Donderdag 26 Aug. a.s. gehouden op de NoordBoulevard. Vergadering voetbalver. „Noordwyk". Onder leiding van de voorzitter, dr J. 'an Nes, hield de voetbalver. „Noord wyk" een ledenvergadering. De opkomst goed, daar ongeveer 75 leden aanwezig waren. Medegedeeld werd, dat met 10 elftallen aan de competitie zal worden deelgenomen. Helaas is dit sei zoen het nieuwe sportterrein nog niet be schikbaar, zodat ook nu nog op het min der goede veld aan de Duinweg moet worden gevoetbald, terwijl ook op het KRV-terrein verschillende wedstryden gespeeld moeten worden. Van het ge meentebestuur is bericht ontvangen, dat het seizoen '49'50 de beschikking verkregen zal worden over de nieuwe sportvelden, welke mededeling met in stemming werd vernomen. Besloten werd elk jaar opnieuw de elftalcommissie te verkiezen, zulks op aandrang van de leden. Verschillende zaken kwamen nog de orde, waarby de tongen los kwa- waarna de voorzitter deze ge animeerde vergadering sloot. Geref. Bond Woensdag 25 Aug., 's avonds 8 uur. zal 3or de Geref. Bond spreken ds J. Gos- linga van Utrecht. Geboren: Elisabeth, d. v. C. Th. Noppe i M. Rietvink; Egbertus J. Th., z- v. H. A. J. Lambers en L. M. Beekman; Arii z. v. J. Barnhoorn en P. Hazenoot; Cor; nelis G. M„ z. v. J. L- de Ridder en G. R Vink. Overleden: C. NijmanSchot, 76 j. Ondertrouwd: B. v. d. Wiel, 26 j. en l G. Nelisse. 22 j.; A. Middeldorp, 26 j- A. den Duik, 21 j. Getrouwd: A. E. Admiraal en M. A. Ja cobs; F. H. Kriek en M. Duindam; A. dc Vink en C. M. Koemans. Noordwijkerhout De feesten in De Zilk. Woensdag en Donderdag a.s. zullen in De Zilk de school- en volksfeesten wor den gehouden. Het programma is als volgt: Woensdag 9 u. optocht met muziek voor schoolkinderen. Daarna wedstrijden om prijzen. Prijsuitreiking om 17 u. Don derdag 9 u. behendigheidswedstrijden op herenfietsen voor jongens van 1315 j,;| 9 u. manden kruien voor meisjes van IS IS jaar; 9.30 u. hardlopen met hindernis sen voor jongen 16 en 17 jaar; 9.30 be hendigheidswedstrijden per fiets voor meisjes van 16 en 17 jaar; 10 u. behendig heidswedstrijden op het losse paard; 10 u. tobbetje-steken voor mannen boven 18 jaar; 10.30 ringsteken per fiets voor da mes boven 18 jaar; 14 u. ringsteken voor paard en tilbury of 4 wielige luxe wa gens; 16 u. hardlopen voor meisjes van 18 jaar en ouder; 16.30 hardlopen „de ronde van de Zilk" voor meisjes en jon gens boven 18 jaar; 22.30 groot vuurwerk tot slot. Oegstgeest Hoe Oegstgeest gaat feesten Het programma voor de feesten is ver schenen. Op Zaterdag 28 Aug. wordt om 2 uur de feestweek geopend met een rede van burg. J- C- Baumann, waarna mevr- N. Baumann-Ninaber de winkelweek zal openen, waaraan 49 middenstanders deelnemen. Daarnaast wordt in het Wilhelminapark het feestelijk markt terrein geopend- Om 3 uur vangt op de Hofbrouckerlaan de automobiel-hinder- q, waarvoor zich vele automo-1 bilisten opgaven, zodat het bestuur zich genoodzaakt zag, by het aantal van 35 te stoppen. Op de avond van deze eerste dag concerteert Werkmans Wilskracht op hei marktterrein en wordt aldaar een openluchtfilmvoorstelling gegeven. De tweede dag. Maandag 30 Aug., staat j het teken van de kinderspelen. Om j half 2 verzamelen de kinderen zich op het schoolplein Terweeweg, waarna zij ch naar het A.S.C -terrein begeven Avonds om half 9 zal een lichtstoet ver trekken vanaf de Oranjelaan en zal de fakkeloptocht, die zich in Buitenlust for-1 meert, zich hierbij aansluiten. De verjaardag van onze Koningin wordt om half 8 geopend met een kerk dienst in de R-K- kerk, waarna om 9-15 zanghulde door de Oegstgeester schooljeugd wordt gegeven en burg. Baumann een toespraak zal houden. In Pauluskerk zullen om half 11 ds Visser en ds v- d. Heijden voorgaan in kerkdienst. Tussen 12 uur en half 1 wordt in het raadhuis gelegenheid ge boden de felicitatieregisters te tekenen. Om 2 uur begint de grote kinderoptocht, de Oranjelaan wordt opgesteld en in Werkmans Wilskracht mede werking verleent, terwijl de traditionele ringrijderij om 4 uur en de hindernis wedstrijd voor rywielen om half 5 een aanvang neemt. De dag wordt besloten door een taptoe van Werkmans Wils kracht op het Wilhelminapark -Vanaf 5 uur zullen in Buitenlust nog volksspelen worden gehouden, waarby Triumph haar tonen zal laten horen. Op 3 Sept. wordt 's avonds om 8 uur ;n herdenkingsdienst gehouden in de Geref. Kerk. waar zullen spreken ds G. Duinen. Geref pred te Wassenaar, Pater G M. Lohuys O F.M-, terwyl vr. Valk en de heer Van Luyn vocale de heer Tobé muzikale medewerking verlenen. Zaterdag 4 Sept. organiseert de buurt vereniging „Ons Genoegen" van 28 uur kinderspelen, opgeluisterd door de muziekvereniging Triumph. De dag van 6 Sept. staat, na de R.K. kerkdienst om half 8, 's middags in het teken van de sport. Vanaf 2 uur zullen de plaatselijke gymnastiekverenigingen OG-A-V. en Olympia een demonstratie geven De leden van de Chr. Korfbal vereniging Fiks zullen onderling hun krachten meten, terwijl de voormalige voetbalvereniging S-C.O. een wedstryd zal houden tegen een padvinders-elftal. Temidden van deze sport zullen 500 kin deren hun ballon oplaten, aan welke ge beurtenis een wedstrijd is verbonden. In Buitenlust worden die dag nog van 28 uur kinderspelen en 's avonds volksspelen georganiseerd, terwijl de dag aldaar om 11 uur besloten wordt met een groot vuurwerk. Al met al een programma, waaruit blijkt, dat het bestuur der O.V. zich alle moeite heeft getroost, om elk wat wils te ■bieden. Rijnsburg A.s. Zaterdag orgelconcert Onlangs is opgeicrht een comité tot het organiseren van orgelconcerten in Zuid- Holland-West, te geven door de beste Nederlandse organisten, bijgestaan door verschillende vocale en instrumentale solisten. Op deze wyze hoopt het de orgelmuziek van Nederlandse en buiten landse componisten een bredere bekend heid te geven. Waar tot nu toe vrywel uitsluitend het publiek in de grotere plaatsen in de gelegenheid was van goede orgelmuziek te genieten, wil het comité, dat leden telt in verschillende grotere en kleinere plaatsen, het orgelspel ook naar de kleinere gemeenten brengen. Ter gelegenheid van het regerings- jubieum vanLH. M. de Koningin organi seert het comtié een feestelyk orgelcon- de Geref. kerk aan het Rapen burg op Zaterdag a.s. De organist Feike Asma zal daar werken van Handel, Tours, Boëlmann en Jan Zwart ten ge hore brengen. Mevr. Rie van Spronsen- Selier uit 's-Gravenhgae, bekend door haar optreden voor de radio, zal haar medewerking aan dit concert verlenen. (Haar ouders stamden uit RijnSburg). Voorhout Burgerlyke Stand Geboren: Sebastianus J. C., z. v. C. H. m Dam en J. M. Wessels; Maria C. J., v. Chr. C. Wessels en J. M. A- v. d- Berg; Clasina E. C„ d. v. L. J. Vink en A. Ransdorp; Martinus G. M., z. v. J. A. Venne en A. E. Hoogkamer; Gysbertui J. W. van Leeuwen en C. C. Lan- geslag; Aaltje, d. v. G. v. d. Tang en C. d. Bent. Ondertrouwd: B. v. d. Nouland, 29 j. i M. Th. W. v. d. Hulst, 28 j.; C. J. van Noort, 27 j. en J. A. van Beek. 26 j.; P. L. Paardekooper, 40 j- en C. A. Venne, 35 jaar. Getrouwd: H. J. Deters, 31 j. en C. M. d. Meer, 27 j. Overleden: Helena L. M. Verhaegen, uim twee maanden, d. v. A. E. Verha*» gen en M. C. de Winter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2