Jticuure jCeiftsdjc (iourant LAATSTE ONDERHOUD TUSSEN STALIN en de Westel. afgezanten Wist U DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 r~ BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408: Adxn.: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7595 DIRECTIE: P. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanluasliA fcohcMtw# myn bert in tegljeifcsp«t* Een sprookjestuin in aanleg Zie pagina 2 De geldkwestie te Berlijn nog steeds het tere punt voor een oplossing Hoewel er tijdens de bijeenkomst op het Kremlin te Moskou, tussen de Westelijke afgezanten en Stalin thee en gebakjes werden geserveerd, menen wU dat het resultaat der besprekingen toch meer „suurs dan soets" heeft opgeleverd. Maar Bedell Smith glimlachte na afloop van de conferentie, hetgeen wordt uitgelegd, dat er toch enig succes is geboekt. Het is ook thans nog niet zeker, dat deze conferentie, die onder de grootste geheimhouding heeft plaats gehad, de laatste is geweest. Stromen van woorden zijn over de diplomatieke lippen gevloeid en het feit, dat de uitwisseling van ge dachten precies 4 uur en 40 minuten heeft geduurd, wordt toch ook al als een tamelijk gunstig teken beschouwd. Ver moedelijk zal nu het resultaat in de vorm van een gezamelijk communiqué aan de regeringen der vier hoofdsteden worden voorgelegd. Twee der drie gedelegeer den van de Westelijke mogendheden zijn van plan. reeds zeer spoedig naar hun land terug keren en naar verluidt, zou Socialisten en liberalen tegen grondwet West-Duitsland In ontwerp wordt slechts over staten afzonderlijk gesproken De grote politieke partijen van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland hebben hun ontevredenheid geuit over de ontwerp-grondwet voor een „federatie van Duitse staten", die gisteren door een commissie van de elf West-Duitse lands regeringen is gepubliceerd. De socialis ten en de rechts-liberalen vinden, dat het ontwerp veel verder in federalisti- «che richting gaat, dan door hen wordt gewenst. Vanzelfsprekend verzetten ook de communisten zich tegen de grondwet voor West-Duitsland. Het ontwerp wordt volgende maand voorgelegd aan de West- Duitse constituerende vergadering, die te Bonn bijeen moet komen. Nergens rept het ontwerp over „West-Duitsland", de elf staten worden steeds bij de namen ge noemd en er wordt in bepaald, dat ver tegenwoordigers uit Berlijn zitting in de beide, te vormen, kamers zullen hebben Eventuele deelneming der Oost-Duitse staten blijft mogelijk Het rechtstreeks gekozen parlement zal 400 leden hebben, plus 30 vertegenwoordigers voor Berlijn. GAAT AMERIKA NIET NAAR CONFERENTIE VAN HAVANNAH? Er gaan geruchten in Washington, dat de Ver. Staten de inter-Amerikaanse conferentie over buitenlandse koloniën, die op 1 September te Havannah begint, zullen boycotten De voornaamste reden daarvoor zou zijn, dat de betrekkingen met Groot-Brittannië, Frankrijk en Ne derland door deelneming slechter zouden worden. Ferme jongensstoere knapen... Generaal Franco is weer eens blij met zichzelf. Van het balcon van het raad huis te Soria heeft hij verklaard trots te zijn op zijn nationale beweging, die van Spanje het enige Europese land maakt, dat niet bang behoeft te zijn voor het communisme. „Slechts een zwak volk, zonder geestkracht, kan een prooi voor het communisme zijn. Waar een ware Spanjaard is, is voor geen plaats." tig" en beschaafd", aldus de stafchef het Cubaanse leger, generaal Genovevo Perez Damera, die onlangs een bezoek aan Europa heeft gebracht drukken over verschillende landen op schrift heeft gesteld. Wie wordt burgemeester y Utrecht In doorgaans goed ingelichte kringen kan men op het ogenblik de mening horen verkondigen, dat het bij de benoe ming van een burgemeester voor Utrecht zal gaan tussen lt.-kol. A. H. J. L. Fiévez. oud-minister van Oorlog, en mr J. A Jonkman, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen. Van dit tweetal schijnt in derdaad eerstgenoemde de meeste kans te maken. Vandaag stellen wij IJ voor: LEENDERT RAVENSBERGEN, Noordeinde 22, Rijnsburg. Leen was dezer dagen, de 19e, jarig heeft met andere Rijnsburgers onder de tropenzon het feest gevierd. Op 27 Febr. Jl. vertrok hij met de „Zuiderkruis" Frank Roberts, de speciale afgevaardigde de Britse regering, Moskou reeds Donderdag verlaten. Volgens bronnen, die in nauw contact staan met de Westerse afgezanten, zouden er toch weer nieuwe meningsverschillen gerezen zdjn, waardoor de besprekingen met het Kremlin een ander aspect kregen, hetgeen ten gevolge kan hebben, dat de conferentie met Stalin en Molotof toch niet het laatste woord beteknt. Volgens Reuter wordt in Londen aangenomen, dat de geldkwestie te Berlijn het tere punt bij de besprekingen vormde. Men is van mening, dat on- lighedd ten aanzien van dit punt de fundamentele oorzaak zou zijn van een eventueel falen der pogingen van de Wester9e mogendheden om een basis te soheppen voor verdere Vier-Mogendhe- denbesprekingen over Duitsland. In Juni hadden de Westerse mogendheden zich bereid verklaard, de Sowjet-mark als enig betaalmiddel in Berlijn te erkennen, mits zulks onder controle zou staan van e vier mogendheden. De Sowjets wezen deze voorwaarde echter van de hand en stonden er op, dat de gelduitgifte alleen onder hun con trole zou staan. Volgens Westerse waar- rs zouden de Sowjets zich op het standpunt gesteld hebben, dat uitsluiting de Westerse mogendheden van de Berlijnse geldregeling de eerste wezen lijke stap zou betekenen naar hun alge- gehele uitsluiting uit Berlijn. Maar zoals weet, hebben de geallieerden hun Britten arresteren op hun beurt te hard rijdende Russische commandant Behalve Thomas Headen lieten de Sowjets nog twee Amerikaanse officieren vrij Russische soldaten zijn gisteren opnieuw de Amerikaanse sector van Berlijn binnen gedrongen, waar zij een Duitse fotograaf hebben gearresteerd. De Duitser verzette zich hevig en een patrouille van de Amerikaanse militaire politie, die opdracht heeft de Sowjet-sector niet te betreden, kon niets uitrichten- rechten in Berlijn niet willen prijs geven. Het is ten aanzien van dit punt, dat thans dan ook nog zeer grote moeilijkheden bestaan. Rekening houdende met de mogelijk heid, dat de toestand te Berlijn niet zal verbeteren, heeft Clement Attlee giste ren meer dan twee uur besprekingen gevoerd met hoofden van de gewapende diensten en verschillende ministers. Zoals men weet, werden thans per maand 20.000 man gedemobiliseerd, doch Bevin heeft verklaard, dat deze demobilisatie plannen gedeeltelijk moeten worden stop gezet, teneinde meer troepen op de been te houden. Bij de besprekingen w o.a. maarschalk Montgomery, alsmede Cunningham, chef van de Marinestaf, Shinnwell, minister van Oorlog en Hen derson, minister van Luchtvaart Volgens een woordvoerder van Britse dep. van BuitenL Zaken zal Frank Roberts voorlopig nog te Moskou blijven. De toestand werd ook vanmorgen nog critiek genoemd. De drie Westelijke af gezanten zetten hun onderlinge confe rentie na het onderhoud met Stalin Molotof tot in de ochtend voort. Uitspraken Dr. Galjard en jeugd leider W esterweel De 50-jarige exleider van de Ned. Am bulance aan het Oostfront, dr J. S. Gal jard, arts te Wassenaar, die voorheen door het Tribunaal een int erneringsstraf van 10 jaar, waarvan 5 jaar voorwaar delijk, was opgelegd, werd gister door de Kantonrechter tot een miernerings- straf vanaf 5 Juli '45 en eindigende op heden, veroordeeld. De voormalige Haagse Jeugdleider J. J. Westerweel, die als hoofd van de afd Sociale Zaken bij de Ned. Volksdienst werkzaam is geweest en tegen wie een voorwaardelijke internering van 6 maan den was gevorderd, werd veroordeeld tot ontzetting uit de kiesrechten terwijl hem het recht werd ontzegd, ambten te be kleden. Zoals wij reeds in een deel van onze edities van gisteren meldden, hebben de Russen de Amerikaanse functionaris, Thomas Headen, na een gevangenschap 21 uur, vrygclaten. Zijn fototoestel had hij terug ontvangen, doch de film er uit gehaald. Headen verklaarde, dat hij dankbaar was, om weer terug te zijn. De Russen, die hem behoorlijk be handeld hadden, vroegen hem, hoe het communisme dacht en of Henry Wallace, de links-gerichte candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, kans maakte bij de verkiezingen in November. In de loop van de dag kwamen nog twee Amerikaanse officieren terug, die sinds 5 Augustus door de Russen werden vast gehouden, toen zij zich, zonder het te n, in de Sowjet-sector hadden be vonden. Ook zij waren correct behandeld hadden niet met de gevangenis ken- is gemaakt. Natuurlijk gaat het „hard tegen hard" i Berlijn. De Britten hebben gisteren in hun sector een Russische officier, die te hard reed, gearresteerd. Volgens Ass. Press was de arrestant, de commandant Lepedow, van het, door de Russen gecon troleerde radio-station van Berlijn, dat in het hart van de Britse sector ligt. Tot dusver is Lepedow nog niet vrijgelaten. Paul Markgraf, de politiechef in de Russische sector, heeft Arthur Lehmann benoemd tot zijn plaatsvervanger. Leh- fond dat helemaal niet erg, want hij wilde graag eens iets van de wereld ziet eens iets anders dan „de tuin". Na fijne reis belandde hij in Palembang, i het viel wat tegen: elke dag wachtklop pen. Gelukkig ter afwisseling patrouille lopen. In iedere brief roemt Leen het goede eten. De rattenplaag is vervelend. Leen, ook van ons nog de hartelijke ge lukwensen! Aankomst en vertrek der gasten bij Inhuldiging In aansluiting aan hetgeen reeds is ge publiceerd over de Vorstelijke stoet welke om 11 uur 's morgens van het Pa- de Nieuwe Kerk zal gaan, kan nog het volgende worden medegedeeld: Zes Sept., 9.30, zullen de leden der Sta- ten-Generaal, de Raad van State, de tegenwoordigers van Oost en West e ministers zich in het Paleis op de Dam verzamelen. In dezelfde volgorde verla ten zij het Paleis aan de Damzijde. De leden der Staten-Generaal om 9.55 de overigen om 10.10 uur. Te 10.20 uur zullen ten Paleize wezig zijn de Vorstelijke personen die de plechtigheid zullen bijwonen, met gevolg'en de Nederlandse eredienst. Zij zullen het Paleis aan de Damzijde bin nengaan. De Vorstelijke gasten met hun gevolg zullen te 10.40 uur uit het Palels vertrekken en zich door de pergola de kerk begeven. De leden van de bijzondere mi worden om 10.20 uur in de Nieuwe Kerk. ingang N. Z. Voorburgwal, ontvangen. De Moeder van onze nieuwe Vorstin, H.K.H. Wilhelmina, Prinses der Neder landen, vergezeld van de prinsesjes Bea trix en Irene en H.D.H. Armgard, prin ses van LippeBiesterfeld, zal om 10.50 uur het Paleis aan de Damzijde verla ten en zich per auto naar de Nieuwe Kerk, ingang N. Z. Voorburgwal, be geven. Koningin Juliana zal zich zoals gemeld om 11 uur naar de Kerk begeven. Alle autoriteiten zijn in ambtscostuum of in gala, de officieren zyn in eer nieel tenue. Bij de ingang van de Kerk wordt Hare Majesteit ontvangen door de inmiddels samengestelde commissie van in- en uitgeleide uit de Staten-Generaal. De volledige commissie volgt in de stoet de opperceremoniemeester en gaat voor H. M. uit. Als resultaat van de besprekingen zul len 25.000 Duitsers, die sedert het einde van de oorlog in Denemarken verbleven, naar de Britse- en Amerikaanse zones terugkeren. Onder hen bevinden zien 4000 oud-militadren. Per week zullen er 2000 gerepatrieerd worden. Er gaan 20000 naar de Britse- en 5000 naar de Amerikaanse zone. n wordt aangeduid als „een lid var oude socialistische familie en eer die vele jaren in een concentratie kamp heeft doorgebracht." Veertig Australische piloten zullen naai Berlijn vertrekken, om ingeschakeld te worden bij de voedselaanvoer, via de luchtbrug. Volgens het Russische nieuwsbureau, heeft maarschalk Sokolofsky besloten, de gemeenteraadsverkiezingen in de Sowjet. Duitsland, die in October zou den worden gehouden, dit jaar niet te doen plaats vinden. Verschillende „demo cratische" organisaties hadden niet genoeg tijd gehad, om zich op de verkiezingen voor te bereiden." WISSELING BELGISCHE VERTEGEN WOORDIGING C.v.G.D. In een communiqué van de Belgische regering wordt medegedeeld, dait ter Paul van Zeeland op zijn verzoek eervol werd ontslagen als Belgisch tegenwoordiger in de Comm. van Goede Diensten en dat als zijn opvolger gewezen de heer R. Herremans, gevol machtigd minister en buitengewoon ge zant, die hem reeds enige tijd heeft ver vangen. Na een verblijf in België voor bespre kingen met de regering vertrekt de heer Herremans morgen per vliegtuig weer naar Batavia. BATAVIASE ZIEKENHUIS EINDELIJK VAN DJOKJA OVERGENOMEN Na drie jaren in handen te zijn geweest van de Djokjase republiek werd gen het grote Bataviase ziekenhuis, de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting door de Nederlandse autoriteiten genomen, meldt Aneta Met de algemene leiding is thans belast dr De Mol Otterloo- Door de Nederlandse Bond Vrouwen, werkzaam in bedrijven en roep, wordt op 4 Sept- in Den Haag bijeenkomst gehouden. Het programma vermeldt een openingswoord presidente, mevr. mr M. F. W. van Meerten, een bezoek aan de expositie „De vrouw van 18981948", en een- feestdiner. Ballon van mevr. Boesman boven Duitsland beschoten Na uur bij Düsseldorf geland De Haagse ballonvaarster, Boesman-Visser, die als deelneemster de Sittardse ballonrace eveneens startte, is na een tocht van 4% uur gis teren bij Düsseldorf geland. Ballonvaar- ders uit die plaats merkten haar op er haalden de ballon in hert schemerdonker heuvelhelling bij Waldeck feeste- Bij Mürchen-Gladbach ging de ballon over een militair kamp, waar mer begon te schieten, doch toen de Neder landse kentekenen gezien werden, werd st vuren gestaakt. De tweede Hollandse ballon, bemand door de heer Boesman, ging precies Düsseldorf. Op 1000 meter hoorden zij geluidsversterker op een feest roepen: „Ballon, komm doch herunter" Hij landde in hel donker bij Düsseldorf de tuin van een zwakzinnigengesticht. Vele patiënten kwamen haastig gekleed 30 mAer lange staart pakken. De derde Nederlandse ballon v de heer Visser. Deze landde, na veel moeilijkheden, door de wind gedreven, West-Duitsland. De ballons zijn door tussenkomst van de Ned. consul te Düsseldorf weer terug vervoerd. Roosendaalse industrie hielp mee aan Nationaal Huldeblijk Namens het comité „Nationaal hulde blijk aan H. M. de Koningin", hebben burgemeester d'Ailly van Amsterdam en de heer G. Boulanger, secretaris van het comité, een bezoek gebracht aan de Roo sendaalse galvanische industrie van J. de Bookelaar. Zij brachten de dank van het comité aan het personeel over voor de belangeloze medewerking. Er zijn door de fabriek gratis 2% millioen speldjes gehard en gepolijst; per dag werden ongeveer 90.000 stuks afgeleverd. De speldjes zijn zoals men weet door de Rijksmunt te Utrecht geslagen. NIET VEEL OPLEVING IN DE SCHOENENHANDEL Uit het onlangs gepubliceerde omzets- verloop in de détailzaken in schoeisel, in de grootwinkelbedrijven, warenhuizen en middenstandszaken van Jan. 1947Juli 1948 blijkt dat 4 maanden van dit jaar niet bijzonder gunstig waren. De ophef fing van de schoenendistributie bracht wel is waar opleving, maar direct daarop zakten de omzetten belangrijk. Er is ko- vast te staan dat het grootwinkel bedrijf terrein wint op de middenstands- bedrijven. De omzetdaling is te wijten toenemende concurrentie en dalende koopkracht van het publiek. Stichting voor de Landbouw levert critiek op Rijks bemiddelaars College werkt traag en onjuist. De hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw, levert communiqué critiek op de wijze behandeling der collectieve arbeidsover eenkomsten door het College van Rijks bemiddelaars, welke „traag" wordt ge noemd. Ook zyn ernstige bezwaren ge- i tegen de werkwijze van het col lege, dat vergaderingen voor de betrok- kenen belegt zonder dat deze voordien bezwaren van het college tegen de onderhavige ontwerp-C.A.O. op de hoogte zijn. De nog te behandelen ontwerpen zijn door de Stichting thans gepubliceerd. De bezwaren zullen ter kennis worden gebracht van de minister van Sociale Za ken, de Stichting van de Arbeid en het college zelf. Indische Bestuursvoorzieningen in overgangstijd Bevoegdheden Gouverneur-Generaal gaan over op Federale Regering Uit Bandoeng komen de eerste berichten over de inhoud van het wetsontwerp ov de bestuursvoorzieningen in overgangstijd. Natuurlijk uit Bandoeng en niet uit Den Haag. Dat zijn we trouwens gewend. Wij hadden echter de hoop, dat de nieuwe minister van Overzeese Gebiedsdelen wat meer pnbllcatie-gezlnd zon zijn. dan 'in het verleden werd ondervonden. Het komt ons voor, dat de Nederlandse Regering tot publicatie had dienen over te gaan, zodra het voorontwerp aan de federale conferentie te Bandoeng was overhandigd. buitenlandse betrekkingen, de financiën en dergelijke belangrijke zaken. Inzake de vestiging van buitenlandse betrekkin gen in Indonesië en het voeren van het buitenlands beleid besluit de Nederlandse Plats te Berlijn, waar de laatste dagen bedenkelijke politieke potsen zijn verkocht. De stippellijnen geven de grenzen van de verschillende zones aan, zodat duidelijk uitkomt hoe licht hier de verschillende bezet ters tn moeilijkheden komen. Bernadotte vraagt bestands* controle in Egypte .Amerika zal naar Arabische kant .overhellen". -- - Het voorontwerp van wet telt 32 artike len en voorziet in de instelling van een federale raad, bestaande uit vertegen woordigers der deelstaten. Voorts een federale volksvertegenwoordiging, be staande uit ten minste twee en ten hoog ste tien vertegenwoordigers uit elke deel staat, die niet voor hun daden in de volksvertegenwoordiging verantwoording schuldig zijn aan hun deelstaat. Ten derde een federale regering, te benoemen door de federale raad en bestaande uit tenminste vijf Indonesiërs, zoveel moge lijk uit verschillende gebieden. Deze fe derale regering is verantwoordelijk aan de federale raad en de volksvertegen woordiging. Tenslotte voorziet het wets ontwerp in de vorming van een kabi netsraad, bestaande uit de federale rege ring en het college van secretarissen van staat. De besluiten van de federale regering moeten worden genomen in kabinetsraad. Belangrijke beslissingen betreffende de Ver. Staten van Indonesië en de Unie moeten worden genomen in overeenstem ming met de federale raad. De bevoegd heden van de gouverneur-generaal gaan over op de federale regering. Er komt een hoge vertegenwoordiger van de Kroon, in overeenstemming met wie het benoemingsrecht wordt gehanteerd en met wie overleg wordt gepleegd over de Gistermiddag woonde het Prinselijk Paar te Amsterdam de vergadering bU van de Wereldraad van Kerken. H.K.H. Prinses Juliana te midden van ds Boegner, voorz. van de Raad (r) en de Aartsbisschop van Canterbury DAT al 200.000 personen het onlangs geopende openluchttheater bij „het Kopje" te Bloemendaal bezochten. DAT 2 Nederlanders naar Washington vertrokken om daar te getuigen in het proces tegen „Axis Sally" (Gillars), die in de oorlog, ook vanuit Hilversum, in dienst van Hitler en Mussolini anti-geallieerde radio-propaganda maakte. DAT de Eindhovense gemeenteraad de plannen van Philips „zelfbouw" goed keurde en het personeel direct met de bouw van eigen woningen is begonnen. DAT op een speciale herdenkingsbijeen komst van de Staten van Noord-Holland op 2 Sept. een Koningin Wilhelmina Stu diefonds zal worden opgericht voor kin deren van provinciaal personeel. DAT te Rotterdam zijn opgericht de N.V.'s: Nederland-Frankrijk, Nederland- Oostenrijk en Nederland-Duitsland, met als doel de handel op die landen te bevor- DAT M. Wils is benoemd tot architect, ir J. D. Hilarius tot ingenieur en P. Ch. de Krieger tot hoofdcommies bij Weder opbouw en Volkshuisvesting. DAT het Tweede Kamerlid Hermans minister Stikker heeft gevraagd wan de wederzijdse regeling van het grensver keer tussen Nederland en de Britse zóne van Duitsland wordt ingevoerd. DAT Noord-Holland verleden jaar, door warme zomer, bijna 3% millioen liter water meer gebruikte dan in 1946. DAT sedert 19 Aug. het 15 jaar oude dienstmeisje J. P. Moleman uit Nieuwer- Amstel wordt vermist en de Amsterdamse politie inlichtingen verzoekt, daar men vreest dat zij het slachtoffer van een 20- jarige oplichter is geworden. DAT de oorlogsschade te Bergen op Zoom, door de opbouw van 2500 panden, i vrij wel hersteld is en hier 2lA millioen gulden gemoeid was. DAT ook te Vlissingen twee verplaats bare houten Finse scholen, van elk 6 lokalen, zullen gezet worden voor f 180.000. DAT de Friesland-Holland Bank te Amsterdam over 1947 geen dividend uit keert, maar de gehele winst ad f 38.000 zal toevoegen aan de reserves voor oor logsrisico. DAT van 31 Aug. t/m 6 Sept. de be bouwde kom van Amsterdam voor alle particuliere luchtvaart verboden is. DAT van 3 Aug. tot 23 Dec. a.s. H. Ch E. van Ede van der Plas oud-dir.-gen. der Rijksluchtv. dienst is benoemd tot plv. lid van de Raad voor de Luchtvaart. DAT er tijdens de feestelijkheden te Leeuwarden een openluchtschaakspel wordt gespeeld met „levende" stukken. DAT gisteren 400 slagers uit de provin cie Utrecht in hun hoofdstad protesteer den tegen de vleesvoorziening in ons land. DAT België n.a.v. de door brand woeste militaire luchtvaartopleidings school te St. Truiden op ons verzoek nissie zal zenden om na te gaan in hoeverre ons land kan helpen voc herbouw en ook de Britse luchtvaart attaché in Brussel zulks heeft toegezegd. DAT gistermiddag de brandweer uit Eerbeek. Dieren. Apeldoorn en Brummen korte, maar felle vuurzee bluste de papierfabriek van Huiskamp en Si ders, die door een brandende pot teer was ontstaan. DAT voor het Amsterdamse B.G. 8 jaar en 15 jaar ontzetting uit het beroep journalist en radio-omroeper tegen de 28-jarige Nazi-propagandist C. T. Tonne- ian werd geëist, aldaar en het Hof op Sept. uitspraak doet DAT voor het Rotterdamse B.G. 12 jaar werd geëist tegen de 48-jarige ex-N.S^ D. A. Budde. van 1942-'45 commandant van de brandweer aldaar, beschuldigd van verraad. DAT tijdens zijn vacantie te Turijn, 33 jaar oud, overleed de journalist letterkundige Niek Verhaagen. wnd hoofdredacteur van „De Prinsenstad" schrijner van de roman „Zonruiter". DAT het Franse tijdschrift „Illustra tion" i.v.m. het komende regeringsjubi leum een artikel heeft gewijd aan land als bloemenland. Regering. Naast de vertegenwoordiger Kroon kunnen gedelegeerden Kroon worden aangewezen. In overleg met de vertegenwoordigers van de Kroon regelt de federale regering de opleiding van de federale strijdkrachten. Uiteraard blijven de bevoegdheden ta.v. het KNIL, het Koninklijke Leger en de Koninklijke Marine bij de Koning. De commandanten land- en zeemacht hebben in de kabinetsraad stemrecht, waar het zaken betreft, die op hun terrein liggen. Indien op bepaalde punten geen over eenstemming wordt bereikt tussen ver tegenwoordigers van de Kroon en d< federale regering, kan een beslissing worden gevraagd b(j de Nederlandse re- De eerste reactie van de federale con ferentie is niet in alle opzichten enthou siast Men acht de bevoegdheden van d« federale regering te beperkt en die var de hoge vertegenwoordiger van de Kroon te groot Het college van staatssecretaris- moeten worden benoemd door de federale regering en moeten worden teruggebracht tot een technisch ambtelijk apparaat. Ook op de strijdkrachten wil meer invloed kunnen hebben, terwijl met name ook de voor vele gevallen nodige overeenstemming tussen de fede rale regering en de vertegenwoordigers an de Kroon beperkt zou willen Het schijnt de bedoeling te zijn, het voorlopig advies van de federale confe rentie op dit wetsontwerp in Nederland te bespreken. Gelijk bekend maken ver schillende leden van de conferentie deel de delegatie, die in verband met de inhuldigingsfeesten naar Nederland komt. De mogelijkheid wordt onder ogen gezien, dat de conferentie-leden, die hiervan geen deel uitmaken, na de fees ten ook naar Nederland komen, om aan de besprekingen deel te nemen. AFGEVAARDIGDEN UIT OOST EN WEST BIJ REGERINGSJUBILEUM. De lijst van afgevaardigden uit de Overzese Gebiedsdelen voor het rege ringsjubileum en de inhuldiging bevat i. prof. dr P. A. Hoesein Djajadiningrat, aantal minister en andere vertegen woordigers van verschillende staten, de president van Oost-Sumatra, teunkoe dr Mansoer, sultan Hamid II van Pontianak, vertegenwoordigers van de Chinese Arabische minderheidsgroepen, ir E. D. Wermuth, van het I.E.V., mr P. A. Blaauw, mr 'C. C. van Helsdingen C.S.P., terwijl onder leiding chef-staf generaal-majoor D. C. Buur man van Vreeden, het Kon. Ned.-Indische Leger een delegatie zendt, waarvan deel uitmaken kapt. J. Faber, ridder M.W.O. Vaandrig Bisschoff, Menadonees sergL 2e kl. H. J. Irot, ridder M.W.O., Ambon- nees korporaal S. Matahelemoal, drager Bronzen Kruis en sergeant Tatang Wahjoe. Uit Suriname komen o.m. de vertegen woordiger in Nederland, mr dr R. H. Pos en enige leden van de Surinaamse Staten, de Raad van Advies en de c f eren tie Nederland-Suriname-Curagao, dr M. F. de Costa Gomez, de heer W. R. Planz en enkele andere vooraanstaanden. Een vertegenwoordiger te Cairo, heeft Egypte verzocht vijf V.N.- w aarnemers toe te la-ten, om in Egypte de naleving van het bestand te contro leren. De Egypt, regering schijnt daar tegen geen bezwaar te hebben. Intussen hebben Irak en Trans-Jordanië besloten hun legers samen te laten gaan „in de strijd om de bevrijding van Palestina". Volgens Israëlische berichten, zouden op de Trans-Jordaanse basis Mafrak, grote oorlogsvoorbereidingen worden getroffen. Djamal El Hoesseini. tweede voorzitter van de Palestijns-Arabische uitvoerende commissie, heeft voorspeld, det de Ame rikaanse politiek ten opzichte van Palesti na, na de presidentsverkiezingen in No vember, ten gunste van de Arabieren gewijzigd zal worden. Hij gaf als reden op, dat Amerika het Arabische mensen materiaal en de Arabische olie in een volgende oorlog nodig zal hebben. De commandant van Egyptische troepen in Jeruzalem, Ahmed Abdoel Aziz Bey. it in Jeruzalem gedood. Op het Joodse We reldcongres te Genève heeft Alexander Easterman Egypte beschuldigd een „Hit- leriaans terreurregiem" tegen de Joden te voeren. „Moeder des lands'' in alle theaters Flitsen uit een halve eeuw Regering Ter gelegenheid van het Gouden Re geringsjubileum van HM. de Koningin is door Polygoon-Proftitd een nationale film „De Moeder des Lands" uitge bracht. In dit filmpje, dat ruim 20 minu ten duurt, is door de scenario-schrijver A. Koolbaas slechts spaarzaam gebruik gemaakt van het grote journaal-archief, omdat hij de nadruk heeft willen leggen op het Nederlandse volk, „rond het welk Willem van Oranje een dijk gelegd heeft, even stabiel als de Hondsbossche". Het begin geeft een misschien al te uit voerige beeldenreeks van een Oranje feestdag in Amsterdam te zien. waarna de camera overglijdt op bedden vua het boerenleven. Daarna ziet de toe schouwer flitsen uit de halve eeuw van de regering van onze Koningin: de Koningin steeds te midden van Haar volk, de vreselijke oorlogsjaren zonder Haar, de spontane vreugde bij Haar te rugkomst Deze film bedoeld als be zinning op de waarde, die het Oranje huis voor Nederland heeft is als zodanig zeker geslaagd. Men heeft reeds^ 15 co- pieën naar Indië i J se posten i LOMAKIN BOEKTE REEDS ZES WEKEN GELEDEN PASSAGE Emplqyé's van de „Zweeds-Ameri kaanse scheepvaartmaatschappij" hebben bevestigd, dat de consul-generaal der Sowjet-Unie, te New York, Jacob Loma- kin, ongeveer zes weken geleden passaga had geboekt voor Zweden. Dit geschied de dus, voordat Amerika Lomakin's ge loofsbrieven nietig verklaard en aan Rus land om zijn terugroeping verzocht we gens zijn onbetamelijk optreden in da zaak-Kosenkina. Chepirnykh. de Russi sche vice-consul in New York gaat ook naar Rusland terug, maar zal Lomakin niet vergezellen. TSJECHISCHE GRENS WORDT SCHERPER BEWAAKT De Tsjecho-Slowaakse grenspolitie heeft de bewaking van de grens langs de Amerik. zone van Duitsland aanzienlijk verscherpt, om te voorkomen, dat nog meer vluchtelingen de wijk nemen. Ztij hebben wachttorens geplaatst en zouden Duitse uniformen dragen, die de refugié'* moeten misleiden. DE RECHTEN VAN DE VROUW.... Da Economische en Sociale Raad der V.N., nam te Genève een resolutie i waarin alle wettelijke en administrati maatregelen worden betreurd, die vrouw het recht ontzeggen haar land herkomst te verlaten, om met haar i in een ander land samen te kunnen zyn. Rusland, Oekraïne en Polen stemden tegen- MEVR. KOSENKINA WORDT GEOPEREERD. Volgens het laatste bulletin van het Roo9evelt-ziekenhuis te New York, maakt mevr. Kosenkina het goed. Deze week zal zij een operatie aan haar rechter knie ondergaan en binnen een dag of mogen de journalisten haar interviewen. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noorden van het land: matige, langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige wind tussen W. en Noord. Wisselende bewolking met enkele plaat selijke buien. Vrij koel weer. In het Zuiden van het land: meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Wisselende bewolking, maar bijna over al droog weer, doch plaatselijk ochtend mist Ongeveer dezelfde temperatuur als ZON EN MAAN. Woensdag, 25 Aug. Zon op 5.39. onder 19.44. Maan op 21.34, onder 1146; 28 Aug. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1