De Koningin in ballingschap Spionnage NIEUWE UETDSCHE COURANT 8 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1943 Sportuitivisseling Leiden—Gent De bezoekende Gentenaren boekten successen op tal van fronten Voor de tweede maal in de geschiedenis van de sportuitwisseling tussen Leiden en Gent rjjn de sportbroeders uit de Belgische Academiestad Zaterdag naar Leiden gekomen. In drie bussen arriveerden zü ongeveer half twee op het Stadhuisplein, voorafgegaan door enkele particuliere wagens, waarin de families Verhaest en Van den Berg waren gezeten. Direct daarop was men in het Leidse stadhuis een en al actie. Het comité voor sportuitwisseling zette alles op haren en snaren om de gasten, die een uur later arriveerden dan verwacht was, alsnog in staat te stellen rustig een stukje te eten en toch alles op tijd te laten verlopen. Dat dit niet lukte, ligt zeker niet aan de heer Coers en zijn staf. Zo verscheen „Concordiai" onder meer een half uur te laat op het voetbalveld voor het spelen der volksliederen wat kwam de Brabanconne er slecht af! en arriveerden ook de Amsterdammers te laat voor het spelen van de basket-ball- wedstrijd. Gent boekte diverse successen. Zo won nen de Belgen de equipe-wedstrijd op floret, de voetbalontmoeting der ge meente-ambtenaren, de basket-ballwed- strijd, de keurturnwedstrijd- en de bridge drive. Leiden zegevierde op sabel en het vertegenwoordigend KNVB-elftal speelde op het nippertje gelijk tegen het reserve- elftal van La Gantoise. Officiële ontvangst. Voor de wedstrijden begonnen, waren de Gentenaren op het stadhuis tegen woordig bij de ontvangst door B. en W. Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot, riep daar de gasten en in het bij zonder schepen Verhaest, een hartelijk welkom toe. Spr legde de nadruk op de basis van deze sportuitwisseling, nl. het leggen van nader contact tussen steden en landen. Schepen Verhaest dankte voor de hartelijke ontvangst en wees op de uitbreiding die deze uitwisseling zal ondergaan. Gentse kunstenaars zullen bun werken over enkele weken in Leiden exposeren. Spr schetste nog de diepere betekenis van dit nader contact, waarna beide volksliederen werden gespeeld en de thee werd gebruikt. En toen ging het naar de sport-arena's. Kleine Gentse basket-bal zege De basket-bal-ontmoethïg russen een Gentse en Amsterdamse ploeg werd in het voordeel van Gent beslist. Basket-bal is een interessant en spannend spel. dat het midden houdt tussen luchtbal en korfbal. De ploegen bestaan ieder uit vijtf man, die moeten proberen de bal in een ring te werpen, die 3 meter boven de grond is aangebracht. De Amsterdammers waren physiek sterker, maar de techniek van de Gen tenaren was beslist beter. Voordeel trek kend uit hun lengte namen de Amster dammers spoedig een 84 voorsprong. Gent veranderde daarna van tactiek en kwam geducht opzetten. Met rust stond zy 15—19 Dit groot deel te danken aan het feilloos be nutten' van de vrij talrijke strafworpen. een kunst, die de Amsterdammers lang zo goed niet beheersten, Na de hervat' ting eenzelfde spelbeeld. Het einde kwam met een 34—35 zege voor Gent. De heer J. C F Coers heette de spelers welkom en de heer A. Schmüll uit Am sterdam gaf vooraf een korte verklaring van spel en spelregels. Voetbalwedstrijd zonder veel strijd. Op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel bonden La Gantoise 2 drietal invallers tegen een Leids KNVB- elftal, zonder UVS-et Weyden als invaller voor Van Dorp, de strijd aan. Strijd schrijven hiervan was eigenlijk alleen in de eerste helft en dan nog niet eens van heftige strijd, sprake. Daarna kon hier moeilijk meer van worden gesproken en lieten in het bijzonder de Leidenaars zulk slap en fantasieloos voetbal zien, dat het 't aankijken nauwelijks waard was. In de eerste helft hebben de Leide naars de beste kansen gehad. De cor ner-verhouding sloeg ver in hun voor deel door, maar met uitzondering van linksbuiten Teeuwen, werd er weinig ge schoten. Zo kon het gebeuren, dat niet Leiden doch Gent met een 12-voor- sprong ging rusten. Filippo scoorde uit een voorzet van Teeuwen doch even later maakten de Belgen gelijK, toen keeper Oudshdorn een opgevangen bal liet vallen, die door Vaji der Wiele in 't net werd gewerkt. Een fraaie kop bal van Filippo werd daarna even fraai door de overigens wat nonchalant spelen de Belgische keeper Van Iseghem, tot corner verwerkt. Deze leverde niets op Wat nam J. v. d. Weyden de corners toch slecht. Toen Rietbergen een bal wat slap lippo miste hierna de kans van de dag, t ging De Belgen speelden in de tweede helft wat beter dan daarvoor. Hun plaatsen, afdekken, positiekiezen was lang niet slecht en 't zag er geruime tijd naar utt, dat zij zouden gaan winnen. Wel werd het door een fout in hun verdediging door Filippo nog 22, maar toen de Leidse achterhoede wegens een vermeend hands- spel bleef staan, hergaf Lippens Gent de leiding (23). Deze stand bleef zo tot vlak voor het einde, toen een blunder Van Iseghem Gent alsnog de zege kostte (3—3). Gemeentepersoneel van Gent won royaal. Buiten de uitwisseling om stond fle wedstrijd tussen het gemeentepersoneel Leiden en Gent. Lang was het on zeker of deze ontmoeting door kon gaan, daar de L.V.B. Zaterdagmorgen een veto uitsprak tegen het meespelen van een zestal leden van onder zijn gebied ressor terende clubs. Niettemin kwamen deze spelers, die hun Gentse collega's geen vergeefse reis wilden laten maken, toch it en de wedstrijd ging door. Leiden bood in deze match goed tegen stand en eerst na 26 min. wist Gent door Lefèvre te scoren (01). De gasten ble- daafna druk uitoefenen op het Leidse doel, doch zonder verder resultaat. Bij een aanval der thuisclub was Windhorst doorgebroken, maar zijn schot faalde. De Gentse keeper wist nog 2 bijna zekere doelpunten te voorkomen. Uit een hoekschop, waarbij de bal direct het doel verdween en door Allegaard, vergrootte de gasten hun voorsprong in de tweede helft tot 03. Ook daarna bleven zij overwegend in de meerder heid en 't was nog eens Allegaard, die scoorde (04). In 't halfduister klonk bij deze stand het eindsignaal. Uitstekend turnen In de Gehoorzaal. Van uitstekend turnen van Gentse en Leidse athleten, heeft een niet talrijk publiek 's avonls in de Stadsgehoorzaal kunnen genieten. Zoiets had men in de Sleutelstad nog niet vaak kunnen be wonderen Bij de Gentenaren was hel speciaal G. Marien en bij de Leidenaren Pommer, die zich bijzonder onder scheidde. Gent won tenslotte met 37.8 pt. verschil. Hier volgt een overzicht van de_prestaties. nt: Rek 93.4 pt. (beste prestatie: G. Marien, 18.6 pt.) Ringen: 93.4 pt. (beste prestatie G. Marien, 18.7 pt.)' Paard volt. 78.5 pt. (beste prestatie: G. Cattoir, 16 pt.) Vrije oefening 106.5 pt. (beste prestatie: G. Marien, 19.5 pt.) Brug, 97.2 pt. (beste prestatie: G. Marien, 19.2 pt.). Paard- springen, 89,3 pt. (beste prestatie: G. Marien, 18 9 pt.). In totaal 562.9 pt. Rek 92.6 pt. (beste prestatie: J. Pommer, 16.4 pt.) Ringen 92 pt. (beste prestatie: J. Pommer en Vink, 15.9 pt.) Paard, 72,3 pt. (beste prestatie J. Pom- (beste prestatie: J. Pommer, 15.2 pt). Brug, 90.1 pt (beste prestatie: J. Pom mer, 18 pt.) Paardspringen, 91.3 pt. (beste prestatie H. den Hertog, 17.2 pt). In totaal 525.1 pt. Burgemeester Van Kinschot sprak aan 't begin van de avond de turners toe. De prestaties werd beoordeeld door jury-leden, 2 Leidenaars en 2 Gentena- ■en. De Leidse ploeg bestond uit 7 leden fan „Excelsior" en W. v. Polanen ,Jahn", Gent verscheen met een ploeg nan 7 man. Gent wint de floret- en Leiden de sabelwedstrUd. In de bovenzaal van de sociëteit „Ami- itia" vond een floret- en een sabelwed strijd plaats tussen de équipes van Lei den en Gent. De leiding had de heer Gijsberti Hodenpijl en als hoofdsecon dant trad op de heer Jean Vandervoodt uit Rotterdam. Te ongeveer 19.30 uur werd onder grote belangstelling een begin gemaakt met de équipewedstrijd floret, waarin zoals te verwachten was de Gentenaren de toon aangaven. De Leidenaars gaven goed partij, doch konden niet verhinde- dat de subliem werkende Belgen 124 deze ontmoeting wonnen. Vooral het schermen van de Gentse cap tain, dr L. de Groo, was een genot om te zien. In de vier door hem getrokken partijen kreeg hij slechts één touché m, nl. van v. d. Belt. In de sabelwedstrijd hebben de Leide- aars zich gerevancheerd voor de met Pasen jl. in Gent geleden nederlaag. Zy wonnen deze ontmoeting piet 9—7. Er werd zeer goed geschermd en vooral de partij tussen de óude rivalen Alexandre en Van Vliet de laatste won al zijn partijen was van hoog gehalte. Na een vinnig duel won Van Vliet met 51. Verzijden was ook op dreef en won 3 van de 4 partijen. Floret Gent: 12 gewonnen partijen. P o De Groo 4 1 Bernard 4 9 De Taye 3 13 Henriet 1 16 Leiden: 4 gewonnen partijen. De Jager 2 16 v. d. Belt 1 16 Ligtenberg 1 19 Van Campen 0 20 Sabel. Leiden: 9 gewonnen partijen Van Vliet 4 7 Verzijden 3 14 De Jager 1 18 P. Erades 1 19 Gent: 7 gewonnen partijen. Alexandre 3 10 Raes 2 16 De Poorter '2 18 Van Quakebeke 0 20 Na afloop reikte de nestor van c_ Leidse schermers, De Jager, de prijzen uit en overhandigde aan de heet Alexandre een door het lid van A.E.W. Weyland, zeer artistiek uitgevoerde oor konde betreffende het hem reeds met Pasen in Gent verleende erelidmaat schap dier vereniging. Tijdens het hierna gehouden gezellige samenzijn dankte de heer Wijnendaele de Leidse schermgemeenschap namens alle Gentse schermers voor de genoten gastvrijheid. Ook de bridge-drive voor Gent. In „Het Gulden Vlies" vond de bridge drive tussen Leiden en Gent plaats. Het viertallen-ontmoeting, die 14.4 pt.). Vrije oefening, 86.8 pt. 4—2 door de gasten werd gewonnen. deze week. Vooral onder de bakers bestaat enige ontstemming tegenover het comité Re geringsjubileum 1948, omdat zij in geen enkel opzicht in de keuze der feestdagen werden gekend. Met name werden ten aanzien van a.s. Zaterdag tal van moei lijkheden verwacht. Men vreesde, dat aan vele deuren geen gehoor zou worden ge geven en dat daardoor ernstige stagnatie zou ontstaan. Bovendien gunde men het personeel ook gaarne een vrije dag, al zouden daar de bezwaren van nóg meer nachtarbeid te genover staan. De bedrijfscommissie van de bakkers, bestaande uit vertegenwordigers van de fabrikanten, de patroons en de gezellen, heeft thans besloten, a.s. Zaterdag geen brood te bakken en af te leveren. Vrij dag wordt gebakken en afgeleverd voor drie dagen: Vrijdag, Zaterdag en Zondag In een annonce in de plaatselijke dag bladen zal het publiek nog worden ver zocht, in dezen algehele medewerking te verlenen, d<*>r a.s. Vrijdag voor drie _a- gen brood af te nemen en vooral te zor- op zijn backs terugspeelde, scoorde Lar-gen dat er iemand thuis ia, als de bezor- muceau nogmaals voor Gent, 1—2. Fi-1 ger komt. De bezorgers rukken a.s. Vrijdag eerder dan normaal uit. Ni Tekort aan verse vis IJmuidens markt overvoerd met haring In de week van 12 tot en met 18 Aug. werden in IJmuiden aangevoerd 33.285 kisten verse haring en 7-670 kisten verse s Voor voorrang en export werden hier- uit de markt genomen 8.929 kisten i haring en 1.355 kisten Ook de vorige week dus heeft de verse haring weer de boventoon gevoerd ir IJmuidens haven. Het schijnt, zo vertelt de belangenge meenschap van de verenigde vishande laren, dat er een niet verplichte afspraak tussen de reders is, om afwisselend de schepen op verse haringvangst te sturen en slechts sporadisch op fagen. De reder bekijkt namelijk de zaak zo, dat op een haringreis 2 a 3 maal zo veel besomd wordt als op een visreis, de handelaren echter zien onder het oog. dat de klant afwisseling in de vissoorten wil hebben en zij begrijpen maar al te goed. dat het visverbruik alleen dan op gevoerd kan worden, als men zijn rela ties ook iets anders kan voorzetten dan verse haring. De haring is inderdaad zeei in trek, zoals blijkt uit het feit, dat ei meer dan 5000 kisten per dag in Neder land worden verkocht, misschien mede dank zij de kwaliteit en het vetgehalte De verenigde vishandelaren van IJmui den verdelen de verse vis zoveel mogelijk eerlijk, maar dat ze het niet in alle opzithten met het systeem van de reder! eens kunnen zijn, is begrijpelijk. De broodvoorziening in 't komende weekend Vrijdag wordt voor drie dagen afgeleverd De bakkers en ook andere leveranciers de laatste klanten eerst in de natniddag- van levensmiddelen vragen zich af, hoe uren bereiken. het met de voorziening van brood ed. De Arbeidsinspectie heeft er in toege- moet gaan op de aanstaande feestdagen stemd, dat as. Vrijdag reeds om 8 uur het bijzonder aan het eind van I vers brood mag worden afgeleverd.'De bakers beginnen te middernacht al te bakken, terwijl Donderdagavond om 10 uur met de voor arbeid wordit begonnen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Marien A., z. v. W. Grave- kamp en M. v. Rijn; Willem J., z. v. A den Duik en L. M. Papendrecht; Johan nes, z. v. J. v. Zeist en W. Tilstra; Geer trui L., d. v. L. v. d. Reijden en G. Geuke; Helena A„ d. v. M. A. Oldenhof en H A. Haasnoot. Overleden: M. A. C. v. d. Lind«n, huis vrouw v. J. Nagtegaal, 70 j.; A. de Mol, d. 5 d. Het bouwbedrijf tijdens de jubileumfeesten Aansluitend aan de door de Bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf genomen be slissing inzake de a.s. jubileumfeesten door de regionale commissie voor 1 bouwbedrijf (rayon 29) na gepleegd ovi leg besloten, dat in het rayon Leiden op Zaterdag 28 Augustus en Maandag September niet zal worden ewerkt. In bijzondere omstandigheden kan van deze regeling dispensatie worden verkregen na schriftelijk verzoek tot de regionale commissie. HOGEWOERD-VERENIGING De Hogewoerd-vereniging besloot, geen versiering aan te brengen. Wel hoopt het bestuur, dat de winkeliers en bewoners ieder persoonlijk zoveel mogelijk zullen versieren op een fraaie wyze en dat bo vendien huis aan huis zal worden ge vlagd. In eigen vlees Het is een algemeen bekend verschijn sel, dat de formulering van ambtelijke regelingen vaak aan duidelijkheid te wen- i overlaat. De taal der ambtelijke stu-k- n is veelal niet te lezen en nog minder begrijpen. Er wordt daarop met recht dikwijls critiek uitgeoefend. Dat een af deling van een Rijksinstantie in het pu bliek critiek uitoefent op de ambtelijke taal van een andere afdeling, is echter iets geheel nieuws. Wat ds het geval? In de Staatscourant van 6 Juli j.l. werd van wege het Rijksbureau voor papier, pa- pierverwerkende en grafische industrie besohiking gepubliceerd. De publici teitsafdeling van hetzelfde Rijksbureau heeft zich geroepen gevoeld, aan belang hebbenden een circulaire te doen toeko- aarin deze beschikking is opge- In een toelichting merkt deze af deling op: „Voor wie, ook na herlezing, het juridisch proza van deze bekendma king een obscuur libel mocht blijven, volgt hieronder een in gangbaar Neder lands gestelde verklaring en toelichting" Alstublieft! Daarmede kunnen de geach te collega's het wel doen! Beide publica- verschenen onder auspiciën van het Ministerie van Economische Zaken. N.O.M.A.T.E.G maakte met de kinderen een fijn uitstapje De Chr. jeugdvereniging „N.O.M.AT. E.G." maakte met de kinderen haar onderafdelingen het jaarlijks uitstapje. Pluvius scheen hen ditmaal te illen vergezellen, want reeds vóór het vertrek was zijn aanwezigheid danig te merken. Toch kon dit de vreugde niet verstoren en werd om half acht grote autobussen met gejuich gestart 1het werd weldra droog! Het eerste doel was de pyrgmide van Austerlitz, waar de inwendige mens werd versterkt. Daarna werd fijn ge speeld in de speeltuin, maar de spel breker was weer de regen, die het gezel schap noopte, vóór de vastgestelde tijd de bussen te gaan. Al rijdende werd weer droog en na een mooie tocht beriekte men de omgeving van de Hars kamp. Ook hierin werd weer prettig ge speeld in het bos. waarbij de laatste twee fikse regenbuien van deze dag neervielen. verversing ging het v wel over Ede, Wageningéh, de Grebbe, Doorn en Zeist, waar in „Bef Jagershuis" de avondboterham werd ge nuttigd en nog wat werd gespeeld aangrenzende speeltuin. uur ging het fluitsignaal de terugtocht via Utrecht. Toen het ge zelschap om kwart voor acht het vereni gingsgebouw bereikte en daar hoorde, dat het in de Sleutelstad niet had gere gend, moest men toch getuigen, dat ondanks enkele regenbuien een fijne dag had gehad. De kinderen waren met recht „dankbaar en voldaan" en het bestuur met de leiders en de leidsters niet minder. Een traditie gaar langzamerhand te loor Ongeveer 700 inschrijvers haring en wittebrood Zaterdag vond de inschrijving plaats voor de uitreiking van haring en witte brood op het feest van Leidens ontzet, dit jaar te vieren op Zaterdag 2 October. Er waren, evenals vórig jaar, ongeveer 700 gegadigden, vergeleken bij vooraf gaande jaren een gering aantal. B. EN W. HOUDEN A.S. WOENSDAG GEEN SPREEKUUR. Burgemeester en wethouders van Lei den zijn verhinderd op Woensdag 25 Augustus a s. spreekuur te houden. DE BUITENGEWONE RAADSVERGA DERING OP 31 Augustus. De buitengewone vergadering i gemeenteraad van Leiden op Dinsdag 31 Augustus vangt om 3 uur aa A. s. Donderdagavond plantsoen- Door het Leids politie-muziekgezelschap t Leids politie-muziekgezelschap a.s. Donderdag, 26 Augustus, i een Plantsoenconcert, waarvar programma als volgt luidt: 1. Klankfestijn, T. Hannush, arr. P. J. Molenaar; 2. Cavaleria Rusticana, M. J. H. Kessels; 3. Espana, Suite de Valses, Par. E. Waldenfel; 4. Marche Américaine, Souza; 5. Voorwaarts Mars!, W. Ciere, arr. A. Dreieeen; 6. Flots du Da nube, wals, S. Ivensvise; 7. Jubelklange, s, E. Mebel; 8. Holland Jubelt, Adr. J. Maas; 9. Finale. AFVAART VAN EEN BOMSCHUIT Wat een gebeurtenis was dat vroeger, mdere wIjkers hert- illen jaar 1613 i Reders, vrouwen, kindi nilieleden en de predikant tr getuige van. Een raadsel u jver de bomschuit: Eertijds ik levend was. En voede die daer leven, Doodt zynde draech ik die, Die leven is gegheven: Jae ick loop over 't hooft, Al ben ik sonder voet. Van dien, die leven heeft, En noch hy swyghen moet. MAAR OOK TOEN: JE MAINT1ENDRAI De plotselinge inval der Duitsers in Nederland op Vrijdag 10 Mei 1940 ver wekte bij ons volk eerst schrik en ont steltenis, die weldra oversloeg in diepe ■erontwaardiging. Sinds Zondag 3 September 1939, toen Engeland aan Duitsland de oorlog ver klaarde, waren ruim acht maanden ver lopen. In die maanden was veel gebeurd. Eerst de Duitse opmars over de grenzen Oostenrijk en Sudetenland, van de landen Bohemen en Moravië. Daarna volgden Polen, Denemarken en Noor wegen. iren inderdaad ernstige waar schuwingen, en aanstonds ging Neder land dan ook over tot de mobilisatie zijn strijdkrachten. Velen bleven hopen dat ons land, e\ als in de eerste wereldoorlog, ook weer buiten de krijg zou blijven. En die hoop mocht men op goede bronnen koes teren. Had Nederland niet steeds eer stipte neutraliteit in acht genomen? En had Hitier niet meer dan eens plechtig verklaard, dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien? En nu was plotseling tóch de ver schrikking van de oorlog over ons kleine, welvarende land losgebarsten. Koningin Wilhelmina, die in haar meer dan 40-jarige regering zo vaak het rechte woord had gevonden ter vertolking wat leefde in het hart van het Neder landse volk, zei 't ook nu weer zo heel juist in haar proclamatie op de eerste oorlogsmorgen: „Nadat ons land met angstvallige gezetheid al deze maanden een stipl traliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander voornemen had dan dezt houding streng en consequent vol te hou den, is in de afgelopen nacht door de Duitse weermacht zonder de minste waar schuwing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit, niettegenstaande de plechtige toezegging, dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien zolang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voor- beeldeloze schending van de goede trouu van wat tussen beschaafde statenbehoor lijk is". Dat was echte Oranjetaai, zoals we van onze Koningin verwacht hadden. Maar enige dagen later deelde de radio zonder enige inleiding of commentaar mede, dat onze Vorstin in Engeland toefde. Dat begrepen we niet en door velen zijn toen boze woorden gesproken. Dat Prinses Juliana heenging om haar Lezers schrijven ons: Hoe vieren onze jongens in de tropen de feesten Jager Peter" zond van uit zijn voor post de volgende, geheel in soldatentrant gestelde, ontboezeming naar het Vader land, dat zich voorbereidt op de jubileum- inhuldigingsfeesten. Zijn kreet uit de rimboe is meer spontaan dan weloverwo- zoals kreten overigens meestal zijn. We zullen de veiligheidspelden en Hansa- plast dan ook maar laten voor wat ze zijn en van harte met „Jager Peter" hopen, dat hij deze artikelen niet nodig zal hebben. Dat het onder onze jongens in Indië nodig ook mogelijk is gebleken, zélf fondsen vormen voor de nagelaten betrekkingen van hen, die hun leven gavén, móge in feestvierend Nederland toch wel even de volle aandacht hebben. Of zou zelfs dat te veel zijn gevraagd? Red. N.L.C. In Holland worden duizenden en nog eens duizenden guldens gespandeerd aan verlichting en versiering. Allemaal heel aardig, maar nu eens afwachten, hoeveel er gegeven wordt voor „Jan Sol daat". die hier z'n zo geroemde en opgehe melde „plicht" vervult voor 't vaderland. O ja, de Niwin is weer bezig met pakket jes. Heel aardig hoor: met een foto er in, 50 sigaretten, Hansaplast, veiligheidspel den en poeder. Is 't niet om het uit te gil len van de lach? Vieren ze in Holland ook feest met Hansaplast? Plakken ze daar uit louter plezier en genot ook pleisters op elkaar en prikken ze zich in de feest vreugde met veiligheidspelden? Nu, wij kerels van 23 jaar, wel, hoor! Wij zijn nog zo kinderlijk! Het ergste nog, dat dit betaald wordt door de gewone i. Ik zal niet zeggen, dat we die artike len niet kunnen gebruiken, maar om dal feestpakketje te stoppen, vind ik toch wel een beetje raar. We kunnen ech ter wel feest-neuzen krijgen en feest-stok- gekke hoedjes, bij de Welfare, een muts f 0.60, een lampioen (zonder kaars?) f 1.10 en toeters (laat me niet lachen) f 0.50. Ik zie 't al gebeuren, hier in deze buitenpost, iedereen met een feestneus op en een toeter. En een lol, zeg! 't Gaat weer precies eender als met 5 10 Mei: er zal wel weer noppes te doen zijn. Het feit zelf vind ik niets erg. hoor, je kunt hier toch geen goed feest vieren, helemaal niet in de omstandigheden waarin wij zitten, op zo'n voorpost. Maar dat de mensen in Holland en de regering zelf nu niet zien, dat er iets scheef zit, dat kan er bij mij niet in. Er is nergens geld nog niet eens om de nagelaten trekkingen steun te geven, want daarvoor worden nog hier (in Indië) fondsen opge richt onder de soldaten, om die mensen bij te springen, (Brigadefonds, Divisie fonds) en dat moet allemaal komen uit de platte portemonnaie van de soldaat. Maar moeten er grote verlichtingen ko- len, monumenten of vuurwerk: oh, dan jn er centen genoeg. Laat Jan Soldaat zich maar doodvechten" voor 't lieve va derland, dat zo met hem mee leeft! JAGER PETER Tuinfeest van het Westerkwartier De vrolijke lotgevallen van Flippie Flink Het bestuur van de speeltuinvereniging .Westerkwartier" organiseerde Zaterdag /oor de kinderen een gezellige middag. Panders Jeugdtoneel kwaim op visite, in een burgemeester met zijn knech', een veldwachter en de kwa jongen Flippie Flink. Wat hebben de kinderen van Flippies streken genoten! Maar ook de „moraal" ontbrak niet en aan het spel werden hoge gesteld. Telkens werden de kinde- ook bij de behandeling betrokken. Vol spanning hebben ze meegelefd en meegeavontunierd. In de pauze en na af loop werden de jongens en meisjesgetrac- teerd op koek en ijs. Contra-Spionnage door Willy le Comte Fritz Mandl, wapenkoning van Argentinië 24 Maar Ma-ndl's interessen gingen der dan wapens te fabriceren en fabel achtige winsten te toucheren. In bezocht hij met zijn VTiend Starhemberg bioscooptheater en zag hij een Tsje chische film, waarin de hoofdrol werd vervuld door Hedy Kiesler. Onmiddellijk wendde hij zich tot de Prins en zei: „Ich werde diese Frau heiraten". Haar vader was directeur van Weense Bank. Door middel van zijn vele relaties gelukte het Mandl met de familie kennis te maken. Zij was jong, betove rend en buitengewoon intelligent. Na enige maanden vond het huwelijk plaats. Haar naam luidde Hedy Kiesler. Thans is zij over de gehele wereld bekend als Hedy Lamarr, eén der beste actrices. Intussen naderde de Tweede Wereld oorlog met rasse schreden. De Balkan- landen maakten zich gereed. In Oosten rijk groeide de nationaal-socialistlsche partij zienderogen. Mandl's vriend, Prinz Starhemberg, werd lid der Oostenrijkse Regering en Vice-Kanselier. Mandl kreeg hot monopolie voor de uitrusting der Heimwehr. Starhemberg wenste zijn volgelingen tot de tanden te wapenen, maar Oostenrijk was arm en kon de enorme kosten hiervoor niet dragen. :Maar Mandl had een idee, hetwelk. Kort voor de overweldiging van Oos tenrijk door Hitler's horden bezochten Mandl en Prinz Starhemberg het Ita liaanse Gezantschap in Wenen. Zij had een onderhoud met de persoonlijke vertegenwoordiger van Mussolini: Dr Eugenio Moreale. Moreale was destijds directeur van het Persagentschap Stefani droeg de officiële titel van „Pers attaché". Mandl en Starhemberg stelden Mo reale voor honderdduizend geweren van Italië te kopen. Deze geweren had Oos tenrijk aan Italië in 1919 moeten over dragen bij wyze van herstelbetaling. De Italianen hadden ze eenvoudig in een arsenaal opgeborgen. Men kon ze toch niet gebruiken, omdat het Italiaanse leger een ander kaliber schietwapens gebruikte. Zy verzochten om een 1 koopsom, voor d^ Italianen waren geweren immers van weinig waarde. Verder spraken zy af, dat zij van deze honderdduizend geweren er zestigduizend aan het Hongaarse Ministerie van Oor log zouden verkopen maartegen de prijs van honderdduizend...... Op deze wijze had Stanhemberg veertigduizend geweren gratis Het is moeilijk deze dingen te geloven, maar er bestaan documenten, die deze smerige handel bewijzen. De zaak kwam namelijk door een bloot toeval licht. Een paar spoorwegarbeiders reden huiswaarts met de goederentrein, de wapens vervoerd werden. Zij open den de deur van een wagen waarop „Machine-onderdelen" stond geschreven. Wie schetst hun verbazing toen zij con stateerden dat zy met honderden gewe ren gevuld wasDe arbeiders rappor teerden de zaak en deze werd tot eer groot politiek schandaal. Zelfs de Vol kenbond werd erin gekendWie. smokkelde wapens tussen Oostenry-k en Hongarije?? Maar Prinz Starhemberg liet de zaak de doofpot stoppen; enkele weken later marcheerden de Duitse troepen Oostenrijk binnen en namen de geweren i beslag. Maar deze duistere transacties waren iet naar de zin van Hedy Mandl. Zij vroeg scheiding aan. Mandl deed alle moeite haar te vermurwen, maar Hedy bleef op haar stuk staan. De scheiding ging door. Toen Hitiers troepen Wenen binnen marcheerden vluchtten Mandl en Star hemberg naar Italië. Het was de Duitse Geheime Dienst maar'al te goed bekend wat Starhemberg's plannen geweest wa ren. In feite was hij een vijand van het „Dritte Reich". Met behulp van Musso lini redde Mandl zijn vermogen uit Oos tenrijk, maar zijn wapenfabrieken wer den door de Duitsers in beslag genomen. Het is nauwelijks te geloven maar Mus solini zorgde er voor, dat de Duitsers de waarde van deze fabrieken terugbetaaldenHij ontving een mil- lioen Pond Sterling. Van Italië reisde Mandl naar de Franse Rivièra, waar hy een luxueuze villa liet inrichten. In samenwerking met de Oos tenrijkse Quisling en vroegere minister van Buitenlandse Zaken dr Guido Schmidt, voerde hij allerlei manipulaties uit om over zijn overal in Europa ver spreide geldmiddelen naar Frankrijk over te hevelen. Toen hem dit gelukt was, na links rechts met steekpenningen te hebben ge werkt, besloot Mandl een „plezierreis" naar Argentinië te maken. De eigenlijke bedoeling vestiging indien Mandl zich de moeite wilde geven de oorlogsindustrie op gang te helpen, vanzelfsprekend zou Mandl dan Argen tijnse burgerrechten verkrijgen. De wapenkoning keerde naar Frank rijk terug met de titel: „Consul Paraguay in Monte-Carlo." Voor multi- millionnairs zijn dergelijke predicaten vrij eenvoudig te verwerven: bovendien ziin zij zo gemakkelijk, ze garandei diplomatieke onschendbaarheid en kere privileges bij buitenlandse reizen. Overigens verkocht Mandl voorheen t pens aan generaal Estigarriba, president van Paraguay. Na besprekingen met bekende Duitse staalfabrikanten te hebben gevoerd, trok hij in October 1938 weer i Buenos Aires. Hij begon met zich enorme vee-farm en een rijstplantage te schaffen en wachtte verder rustig tot zijn tientallen millioenen via Frankrijk en Zwitserland bij de Argentijnse banken binnenstroomden. Daarna richtte hij de „Sociedad Ano- nima Financiera Industrial Argentina" op. Hijzelf bleef op de achtergrond, maar zijn stromannen bedienden hem op zijn wenken. In deze firma nam hij een be kende Argentijnse fascist op Men dreef zaken van allerlei soort, in textiel, cement, synthetische rubber en kunstzijde. Ook kocht Mandl zo en pas sant een hele scheepvaartmaatschappij, de „Dodero La Plata Linie." Verder schafte hij zich vrachtschepen aan. die hij dan met hoge winsten aan Japan ver kocht In de winter van 1939 op 1940 bezocht hy New York en Washington en voerde daar dagenlange besprekingen met de natuurlijk zijn toekomstige Wallstreet-magnaten. Mandl wenste dit land voor te bereiden. eroot- aantal koopvaardijschepen te kopen, Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! kinderen in veiligheid te brengen, kon ien billijken. Maar de Koningin! Nederland, ons Vaderland, in niet te /erziene moeilijkheden enOranje gevlucht! Dat was voor ons een onge- ijmdheid. die we zo opeens niet ver klaren konden. Dat maakte onze hulpe loosheid nog groter. Oranje was altijd 't schild, waarachter we wegschuilden alt het noodweer over onze erve losbarstte. Als ieder wegvluchtte, was Oranje ge- te spreken: „Ik zal handhaven!' O, nooit als juist in die bange dagen van 1940 is uitgekomen, welk een onbeperkt iven het Nederlandse volk in Oranje stelt. Velen hebben heel gauw beschaamd ingezien, dat hun eerste oordeel voor- en hun boze woorden zonder enige grond. In de strijd om Den Haag werd een Duits vliegtuig neergeschoten, waarin 't lijk werd gevonden van Graaf von Spo- neck. En deze man droeg het bevel bjj zich. dat Koningin Wilhelmina aan de avond van 10 Mei dood of levend in Ber lijn moest zijnWas onze Koninklijke Familie één dag langer gebleven, dan zonder twijfel gevangen genomen naar Berlijn gevoerd; dan wa« inderdaad gesehied, wat wij vreesden, dat gebeurd was: het verband tussen Nederland en Oranje verbroken. Onze Koningin móést heengaan en wel zo spoedig mogelijk, wilde zij althan» voor 't benarde vaderland kunnen blij ven werken. Zoals Willem van Oranje eens naar de Dillenburg trok, om daar uit het verzet in de Nederlanden te leiden, zo trok Koningin Wilhelmina met hetzelfde doel naar Engeland. Die r wel de zwaarste tocht geweest, die Landsvrouwe ooit heeft gemaakt. En later hebben wij God er voor gedankt, dat het de trawanten van Hitier niet gelukt is, ons ook nog déze nationale schande aan te doen: onze Koninklijke Familie als gevangenen in triomf rond te voeren door de nazi-hoofdstad. De oude hofprediker ds W. L. Weiter stierf 30 Juli 1940 op 90-jarige leeftijd. Maar vóór hij heenging ;ong hij nog ale met stervende lippen: Neen, 't was geen vlucht, die U deed gaan, maar volgen, waar God riep; 'k Vraag niet wat in U is doorstaan, een strijd hoe zwaar, hoe diep. Wie twijfelt er thans nog aan, dat het voor ons land van de grootste betekenis is geweest, dat een vrije Koningin Wil helmina voor onze landsbelangen Engeland en Amerika pleiten en werken kon? Wie met aandacht kennis nar wat over het verblijf onzer Vorstin te Londen in de jaren 19401945 gemeld werd, kan niet anders dan oprechte en diepe bewondering hebben voor Haar, die vooral in de moeilijke jaren van haar ballingschap toonde een echte Landsmoeder te zijn. Reeds de eerste avond, dat zijn m Buckingham Palace vertoefde na gevaarlijke en sensationele tocht met Engelse destroyer, die haar over Noordzee bracht vaardigde zij een proclamatie uit, waarin zij van haar volk voor onbepaalde tijd afscheid nam. pereert niet. Doet allen wat u mogelijk is in 's lands welbegrepen belang. Wij doen het onze. Leve het Vaderland!" aldus besloot zij de merkwaardigste pro* 'clamatie, die ooit door haar tot haar volk werd'gericht? Diezelfde avond wendde zij zich ook met een boodschap tot de gehele wereld om uiteen te zetten, waarom zij Neder land had verlaten. „Voor Nederland wil ik tot de wereld spreken: niet over de gerechtigheid rechtvaardigheid van zijn zaak, die b\j eerlijke mensen geen verdediging nodig heeft, noch over de onzegbare verschrik king of over de schandelijke methoden, welke zijn dapper leger en zijn onschul dige bevolking verdragen moeten, maar van de waarden, van de idealen, van de christelijke cultuur, welke Nederland aan de zijde der geallieerden tegen de aanval der barbaren helpt verdedigen. Trouw blijvend aan de zinspreuk van het Huis van Oranje, Nederland en van die ganse, onmetelijke delen van de wereld, die voor datgene strijden, wat oneindig veel waar devoller is dan het leven: Je Maintiendrai Ik zal handhaven!" Alphen aan den Rijn ,D Drie eeuwen geleden werd een vaart gegraven. 5 En daarna werd een kerk gebouwd ze Alphense correspondent). Nadat hij met hem bekende Argentijnse zy zouden onder Argentijnse vlag op officieren gepraat had, ontving hy na I Duitsland en Japan varen enige tijd de mededeling, dat de Argen tijnse Regering het op prys zou stellen,! (Wordt vervolgd). (Van on Wil een volk enig respect in de wereld verwerven, dan is daartoe een onmisbare voorwaarde, dat men ook nationaal be wustzijn heeft. Men moet overtuigd zijn in eigen innerlijke kracht. In kleinere kring is dat terug te bren gen tot een provinciaal of gemeentelijk superioriteitsgevoel. Als regel is de mens geneigd, de eigen woonplaats om be paalde eigenschappen in de hoogte te steken. Ook dat kan geen kwaad, zolang men met de benen op 'de grond blijft. Men moet zich wachten voor ongezond chau- Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Er waren voortdurend oorlogen en geruchten van oorlogen tussen de be woners van aangrenzende gemeenten. Er was één voortdurende rivaliteit. Zo ook tussen de gemeenten Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn, thans teza men Alphen aan den Rijn vormende. Er zijn nu nog wel eens sporen van te be merken. Oudshoorn heeft een historische kerk, daterende uit het jaar 1665. Alphen kreeg de voldoening, dat die kerk op haar grond werd gebouwd. Hoe dit mogelijk was? Achter het centrum van Alphen, aar de Westzijde, loopt een vaart. Deze ij geleid vanaf de Rijn tussen de Juliana- straat en Prins Hendrikstraat (de Hof- brug), „stroomt" langs de Paradijslaan, achter de Stevinstraat, dan langs het be drijf van de firma Samsom en mondt dan weer in de Rijn. Zonder betekenis voor de scheepvaart. Welgeteld zijn er drie vaste, laag liggende bruggen over. Terloops zij hier opge merkt, dat de vierde, de Hofbrug, ophaalbrug is geworden, nadat dit nodig was geworden voor het transport v kolen naar de gasfabriek. Wellicht zijn er nog oude Alphenaars, die weten, dat de Julianastraat.en de Prins Hendrikstraat door een vaste brug waren verbonden. Waarvoor die vaart daar gegraven is. reeds ongeveer op de helft van de 17e eeuw, dus pl.m. 300 jaar geleden? Er was uiteraard wat scheepvaart, maar het ging alles met hand- en windkracht. Nu was reeds toen het Rijngedeelte, dat door het huidige centrum gaat, vrij smal. Dit had tot gevolg, dat de stroming hier zeer sterk was en men soms achter- dan vooruitging met de „schip- «i perderjj." t- Een enkele maal ziet men dit toneel m zich nog wel eens afspelen, wanneer Id ééndagszeilers met hun vaartuig de Alphense brug moeten passeren. Welnu, om die krachtige stroom te breken, is toen de vaart gegraven (die ons bekend naamloos is) enl daaraan hebben we de prachtige Para- jn dijslaan met eeuwenoude bomen te dan- n van de schilderachtigste ge- M deelten van Alphen. Maar wat heeft dit alles nu met dl Ned. Herv. Kerk aan de Oudshoornseweg fi te maken? Het punt, waar thans genoemde kerk staat, was laag gelegen. Wanneer menj®5 oplet is te zien, dat het gebouw thani] iets hoger, vanaf de grond, verrijst dan omliggende percelen. g De aarde, die men verkreeg door het] graven van de eerder genoemde vaart, il namelijk naar het perceel getranspor teerd, waarop thans bijna 300 jaar gele den de kerk is gebouwd. Zo kon het in vroegere jaren gebeuren, dat jonge burgers en burgeressen van Oudshoorn en Aarlanderveen (thans dt Alphense „Lage Zijde") met elkaar aan 18 het bekvechten waren op de brug der zuchten (de Aarbrug), die de grensscheH ding vormde. Pochten de Oudshorennaars op hunl D mooie kerk met de prachtige ramen, dan speelden de anderen hun troef uit: „Ja, g maar zij is tooh gebouwd op Alphenst Het huidige geslacht weet daar niei meer van, maar in de grijze oudheid heefl deze troef zeer zeker waarde gehad! ,c Oegstgeest in de Pauluskerk een gecombineerd» dienst van de orthodox- en vrijzinnig*! Hervormden plaats vinden. Ds Visser e«| ds v. d. Heyden hopen voor te gaan. Weer thuis. i Met de Grote Beer is de O.V.W.-er Adr. Dofferhof uit de Dorpsstraat terug* gekeerd uit Indië. Ruim twee jaar e maanden was hij van huis geweest. Een zeer enthousiaste ontvangst is hem bi) zyn terugkeer bereid. Hij was ingedeeld bij de Marine-genietroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2