jUmurp geitedft (ioitraitt Honderd-en-vijftig kerken vergaderen samen in Amsterdam Wist U MAANDAG 23 AUGUSTUS 194g BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 11.30 per maand; ƒ0 30 per week. Negen en twintigste Jaargang No. 7591 DIRECTIE: F. DEEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „fltanïuflstlrli Is qfjeMeurt myo bert in teyijeitspoet- De Koningin in ballingschap Zie pagina 2 Grootste oecumenische gebeurtenis sinds eeuwen gisteren begonnen (Van een onzer verslaggevers) Zo is dan het congres van de Wereldraad van Kerken begonnen. Plechtig, indruk wekkend en waardig, zoals het de kerken betaamt. Over de gehele wereld hebben klokken de bijeenkomst ingeluid en het was voor de 145 deelnemende kerken een historisch uur, toen haar vertegenwoordigers zich giétermiddag tegen drie uur in kleurrijke stoet naar de kerk begaven. Een demonsttratie van verdeeldheid naar landaard èn naar overtuiging maar ook een vurige uiting van een verlangen naar de eenheid van allen, die. Jezus Christus belijden als Heer en Zaligmaker. In de kerk zagen wij vele autoriteiten: de ministers Lieftinck, Götzen en Schok king, drie Commissarissen der Koningin, secretarissen-generaal van Justitie en Binnenlandse Zaken, burgemeester d'Ailly en de ambassadeurs van Amerika, Frank rijk, Noorwegen, Zweden, Zuid-Afrika en de Oostenrijkse zaakgelastigde. Een groot de.el van de leidende geestelijkheid uit de gehele wereld schreed tegen drie uur de kerk binnen. Aan het hoofd ging dr K. H. E. Gravemeyer, in donkere toga met de rode cappa en zijn eredoctoraat. Witte, paarse, zwarte ambtsgewaden van bis schoppen en predikanten volgden. Drie duizend toeschouwers zagen deze stoet, en toen de geestelijken hun plaatsen hadden ingenomen zong de gemeente „Alle vol ken op aarde moeten knielen". Toen deze klanken waren verklonken opende dr Gravemeyer de dienst met een oproep tot gebed. Na opnieuw zingen spraken alle aanwezigen, in eigen taal, de geloofsbelij denis uit. De aartsbisschop van Canterbury, dr G. F. Fischer, ging voor in gebed; ds Mare Boegner uit Frankrijk verrichtte de Schriftlezing uit Joh. 17 18-26 en de aarts bisschop van Upsala, dr E. Eidem, las een gedeelte van Openbaringen 5. Jubelend klonk daarop het „U zij de glorie". Dr Jorn Mott, de grijze voorz. van de Wereldraad, die reeds zoveel voor de oecu mene verrichtte, ging in zijn toespraak de voorbereidingen na. De vergadering in Amsterdam komt bijeen op een zeer bij zonder ogenblik in de wereldgeschiedenis. Ondanks gevaren en moeilijkheden leeft in mijn hart hoop, zei dr Mott. Want wij hebben een grote Christus, die gisteren en heden Dezelfde is in alle eeuwigheid. Hij is de centrale figuur en enige hoop van onze Wereldraad. Een bijzonder moment was het, toen een Brits-Indiër in zijn lange witte kleed met blauwe sjerp combinatie van wit. blauw en zwart een Indisch geestelijk lied aanhief; ontroerend was deze Oos terse zang in het Westerse kerkgebouw. Ds D. T. Niles uit Ceylon hield een preek n.a.v. Exodus 3:11: „Wie ben ik, dat ik tot Farao zou gaan?" Ook voor de congressisten geldt het, dat zij in dee moed hun eigen machteloosheid moeten zien, staande aan de voet van het kruis. God roept ons, te gaan tot een wereld, Herderlijk schrijven R.-K. Kerk over Wereldraad „Terug naar de Moederkerk" enige weg naar eenheid In de Rooms-Katholieke kerken ds gis teren een herderlijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen over het congres van de Wereldraad van Kerken, waaraan de R.K. Kerk niet deelneemt. Ook de RK. Kerk betreurt de verdeeldheid. Haar afzijdige houding komt voort uit het be sef, dat zij onwrikbaar trouw moet blij ven aan de taak, die Jezus Christus haar heeft opgedragen. De verdeeldheid der Christenen kan slechts op één wijze wor den beëindigd: door terugkeer tot haar, aldus het schrijven. De gelovigen "worden met aandrang opgeroepen tot een vurig gebed voor allen, die aan het congres deelnemen. In alle kerken wordt a.s. dag een plechtige mis opgedragen voor de eenheid van aille Christenen. ZWEDEN BLIJFT TOCH PARAAT De opperbevelhebber van de Zweedse luchtstrijdkrachten heeft het Parlement verzocht om toewijzing van 10.6 millioen Zweedse kronen voor onderzoekingen op het gebied van de straalaandrijving 65 millioen kronen voor de aankoop vliegtuigen. TOESTAND IN BIRMA WORDT KALMER De opstandige, communistische troe pen zijn in vele districten van Birma bedwongen en de regering is de situatie meester. PRINSES MARGARET ROSE WERD ACHTTIEN JAAR. Prinses Margaret Rose van Engeland heeft Zaterdag op Balmoral Castle i familiekring haar 18de verjaardag vierd. Er was een taart met achttien kaarsen. Uit alle delen van het Britse ge menebest waren er duizenden gelukwen- len. En de markies van Blandford, die als toekomstige verloofde van de prinses Wordt genoemd, behoorde tot de weinige gasten. André Gide, Nobelprijswinnaar 1947 voor litteratuur, is in Italië herstel lende van een korte ziekte. Politie overviel winkeliers te Baarle-Nassau Vele goederen in beslag genomen. Een groot aantal C.C.D.-ambtenaren, politiemannen en grenscommiezen over viel dezer dagen alle Nederlandse win kels in het Brabantse grensplaatsje Baar- le Nassau, waarbij alle artikelen, die alleen in Belgische wirjkels verkocht mogen worden, zoals chocolade, sigaret ten, tabak, koffie, thee en Zuidvruchten in beslag werden genomen. Tot botsin gen is het niet gekomen. Rauter voor Raad van Cassatie Baron van Tuyl v. Serooskerken proc.-fisc. Indertijd schreven wij, dat het nog niet zeker was of mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, dan wel prof. G. Lan- gemeyer als proc.-fisc. op 20 October ir de zaak tegen Rauter v'oor de R. v. C. zoi optreden. Thans vernemen wij, dat eerst genoemde deze functie zal vervullen. in bij de meerderheid der volken de wortels van het Christelijk geloofs leven verloren zijn gegaan. De wereld wordt verscheurd en geslagen en bij de Kerk rijst de vraag der discipelen: „Heer, zult Gij in deze tijd het rijk Israël weer oprichten; wanneer komt het uur in ver vulling?" Christus' antwoord geldt ook or ons: „Gij zult Mijn getuigen zijn", het persoonlijk leven, maar ook in de wereld. rev. Niles gaf de aartsbisschop van Thyateira, dr S. Germanos, volgens Griekse ritus de Wereldraad de zegen des Heren. even stijlvolle wijze vertrok de delegatie. Buiten was de belangstelling eer groot. Eerste zitting in Concertgebouw In het Concertgebouw is gisteravond de eerste plenaire zitting gehouden on der voorzitterschap van de aartsbisschop Upsala, dr E. Eidem. Geen plaats bleef onbezet. „Lof zij den Heer, de almachtige Koning der Ere" was de openingszang, na Schriftlezing door dr Eidem. Het thema van de zitting was: „Hoe God ons geleid heeft" en dit werd behandeld door de bisschop van Chiches- ter, G. K. A. Bell, bisschop Y. T. Brilioth uit Zweden, dr John A. Mackay van de Princetown-University in de V.S. en ds Mare Boegner uit Parijs. Geholpen door de walkie-talkies op ultrakorte golf, de vertnuftige vertalingstoestellen, die de Unesco in ons land ook gebruikte, volgde het internationaal gezelschap het ge sprokene met spanning. Wereldraad officieel opgericht Vanmorgen heeft het congres der ker ken met algemene stemmen de resolutie aanvaard om te komen tot stichting van Wereldraad der Kerlien. De vorming de raad is hiermede voltooid. In de geschiedenis der Kerk zal 23 Augustus 1948 worden geboekstaafd als een belang rijke datum. Langdurig was het applaus, toen de voorzitter, dr Fischer, aartbisschop Canterbury, mededeelde, dat de Raad opgericht. Een moment stonden allen op "n stil gebed dit ogenblik te over denken. In een eenvoudig gebed werd de arbeid opgedragen aan Gods goedertie renheid. Dr Mare Boegner legde nog enkele andere resoluties aan de vergadering want deze zitting stond in het teken het practisch werk. Nadat verschil lende benoemingen waren gedaan, schet ste de secretaris-generaal, dr W. A Visser 't Hooft, de lijnen, waarin d€ arbeid zich zal gaan bewegen. Hij vroeg de kerken, weer levende kerk te worden of t- blijven. Droefheid sprak hij uit het feit, dat sommige plaatsen nog leeg n. In het bijzonder stond hij stil bij de Rusisoh-Ortih. Kerk, die bevreesd dat Westers kapitalisme in de Wereldraad heerst. De deur naar Rusland blijft ech ter open, want de Kerk wordt niet door politiek beïnvloed en kent slechts afhan kelijkheid van Jezus Christus. Prinselijk Paar op vergadering van de Wereldraad Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard zouden hedenmiddag een deel het congres van de Wereldraad van Kerken bijwonen. Vanmorgen kort voor arriveerde de Prinses in hét Pa leis op de Dam. Korte tijd later kwam daar ook Haar gemaal aan. Om half één ontvingen zij 26 gedelegeerden van de Wereldraad van Kerken, w.o. de 5 con gresvoorzitters, die als gasten het noen maal gebruikten. Gedenkpenning van de Wereldraad De schriftkunstenaar G. J. Haalboom uit Utrecht heeft een gedenkpenning ont worpen voor de vergadering van de We reldraad van Kerken. De voorzijde toont het oude kerkelijke symbool, dat de reldraad tot het zijn maakte: een schip met kruismast De keerzijde toont de overwinnende kruisvaan van Christus, die de slang in bedwang houdt en straks vernietigt. De penning is geslagen C. J. Begeer te Utrecht met een diameter van 60 mm, in brons. John Foster Dulles in Amsterdam John Foster Dulles, republikeins ver tegenwoordiger van het Amerik. State Department bij de V. Naties, speelt be halve in de politiek ook een belangrijke rol op kerkelijk gebied. Zo woont hij ook enkele dagen het congres van de Wereld raad van Kerken bij. Hij is hier echter als privé-burger en wenst zich absoluut niet over politiek uit te laten. Morgen middag zal hij het conges toespreken t Woensdag gaat hij weer naar Amerika. BESPREKING DULLES-DOUGLAS IN AMSTERDAM? De Amerikaanse ambassadeur in Lon den, Lewis Douglas, zal, volgens Ass. Press, morgen in Amsterdam een bespre king hebben met John Foster Dulles, de expert in buitenlandse aangelegenheden de Amerikaanse republikeinse partij, die momenteel in de hoofdstad vertoeft, als gedelegeerde bij het Wereldcongres der kerken. De besprekingen zouden o de kwestie-Berlijn gaan. TELEGRAMMEN VAN JURISTEN- CONGRES VOOR KONINGIN EN PRINSES. Aan het slot van de laatste zitting i het Juristencongres werden namens congressisten telegrammen gezonden de Koningin en de Prinses-Regentes. Aan de Koningin werd aan het einde van haar Regeingsperiode hulde gebarcht en i de Prinses werden eerbiedige groeten oprechte wensen aan de vooravond van de troonsbestijging gezonden. DIENSTPLICHT BEVORDERT „VLUCHT IN HET HUWELIJK' Toen bekend werd, dat gehuwde i nen van dienstplicht in Amerika zouden worden vrijgesteld, volgens de verklaring van Truman, steeg de animo om ir huwelijksbootje te stappen op waarlijk verbluffende wijze. In Brooklyn moest de politie een queue van jonge mannen in bedwang houden, die zich voor bureau van de burgerlijke stand begon nen te verdringen. Toen de politie de deuren sloot, Zwermden tientallen paar tjes naar het bureau van de burg. stand ui Manhattan, dat blijkbaar nog ge opend was. De geologen dr R. W. van Bern- melen en dr C. P. A. Zeylemans var Emmichhoven nemen in opdracht van d« Indische regering deel aan het omstreeks 25 Augustus in Londen te hemden inter nationale geologische congres. Treffen „West" en „Oost" elkaar vandaag in het „Hol van de Beer" over Duitsland Daarna zou waas van geheimzinnigheid worden opgeheven De afgezanten van de drie Westelijke mogendheden te Moskou staken ten huize de Amerikaanse ambassadeur, Bedell Smith, de koppen bU elkaar on terrein te verkennen, maar gedurende het week-end heeft geen nieuwe conferentie met Molotov plaats gevonden. De heren hadden een vrije dag en koesterden zich in het Russische zonnetje- De wereld ziet nog steeds gespannen goed te realiseren, dat het communisme vol nieuwsgierigheid uit naar hetgeen op de conferenties te Moskou werd be kokstoofd en waaromtrent men nog steeds in het duister tast. Volgens Reuter zullen de „Grote Vier" nu spoedig de uit- siag bekend maken van de besprekingen, die 24 dagen geduurd hebben. Vandaag, Maandag dus. zou toch nog een laatste vergadering op het Kremlin worden ge houden. Alsdan zouden de Westerse af gevaardigden hun „laatste aanbod" doen >en bijeenkomst met Molotov, waar- ook Stalin door zijn tegenwoordigheid de nodige luister zou bijzetten. Men houdt nog steeds ernstig rekening met een con ferentie der ministers van buitenlandse zaken, die dan in Parijs gehouden wordt. Politieke waarnemers wijzen er op, dat men eerst het „spreek met Molotov en 't komt in orde" zal toepassen en daarna nog confereren met Maarschalk Stalin, voordat de Westelijke afgevaardigden hun hoofdsteden terugkeren. Als de Westelijke afgezanten dus Molotov en Stalin te zien krijgen, wordt er nadien communiqué uitgegeven voor een ge lijktijdige publicatie in Londen, Parijs, Washington en Moskou. Men zal verstandig doen zich niet teveel an enig resultaat voor te stellen dit verband citeren wij het rechts-radicale Franse blad „l'Aurore": „De handige Sowjetbeer aldus dit persorgaan staat een babbeltje toe, nadat hij eerst de Donau heeft leeggedronken de onverteerbaarste volken in Europa heeft opgepeuzeld. De beer is nog lang niet verzadigd, want al pratende met de Westerse afgezanten, legt hij een ruige zware klauw op Berlijn Men dient zich gaat tot het einde der wereld." Naar het Franse persbureau A.F.P. verneemt, zou Stalin de Westerse gezan ten vanavond te acht uur op het Krem lin ontvangen. Dit politieke feest gaat dus door. OOK ROEMENIE NIET NAAR RODE KRUIS-CONFERENTIE Evenals Polen, zal ook Roemenië nie deelnemen aan de Internationale Rode- Kruis-Conferentie te Stockholm, wegens de aanwezigheid van Franco-Spanje. Potsdamer Platz verdeeld in politie kampen met prikkeldraadversperring Amerikaanse en Russisehe officials gearresteerd Terwijl er over de wereld een scheidingslijn loopt tussen „Oost" en „West", de twen verschillende machtscentra en ideologieën, heeft men thans, naar analogie daarvan, op de Potsdamerplatz te Berlijn een brede kalkstreep getrokken. Vermoedelijk dient men dit te beschouwen als een symbolische voorstelling voor de absoluut ge spleten, internationale politieke toestand. Headen is in ieder geval nog steeds in Russische handen. De Britten hebben Gisteren vond In de Nieuwe Kerk te Amsterdam de plechtige opening plaats van het Congres van de Wereldraad van Kerken, een luisterrijke gebeurtenis voor het naar eenheid zoekende wereld-protestantisme. Dr Boegner van Parijs tijdens zijn rede- Weer een treinaanslag op Java VIJF DODEN, ZEVEN GEWONDEN Op de grote spoorlijn tussen Bandoeng Batavia bracht een bende van c.a. 30 lan nabij Poerwakarta een goederen- ein tot ontsporing, waarna zij onmid dellijk het vuur opende. Bij een brug over een ravijn was c.a. 40 m rails opgebroken. De zware trein, die door twee locomotieven werd getrok ken, vloog uit de rails, waarna de beide locomotieven, een tender en de voorste wagen in het twintig meter diepe ravijn stortten. Hierbij werd een brugpijler be schadigd. Een machinist en twee politiebeambten waren op slag dood, twee anderen werden later dodelijk getroffen. Zeven anderen, waaronder de tweede machinist, twee politiemannen, twee conducteur werden gewond. De bende verdween inderhaast, schriftelijke bedreiging optredende Nederlandse militairen ach terlatend, die was ondertekend door „Witte Meeuw". Men heeft zeer snel maatregelen getroffen voor opruimdngs- en herstel werk, terwijl uitgebreide militaire tegen maatregelen worden genomen. De schade bedraagt drie millioen gul- Alle treinpersoneel en de politiebewa- kon zich goedhouden, maar twee politie agenten, die bij een dergelijke behande ling tekenen van leven gaven, werden doodgeschoten. Wapens, kleren en kost baarheden van de doden werden door de in het zwart geklede bendeleden meege nomen. Velen van hen hadden lang haar. Men hoopt de spoorbaan binnen twee dagen gereed te hebben. PAUL REYNAUD NAAR DE VER ENIGDE STATEN. In financiële kringen van het Interna tionale Monetaire Fonds en de Wereld bank te Washington, hecht men groot belang aan de reis, die de Franse rr ter van financiën in September nas V.S. zal ondernemen en waar hij einde dier maand zal arriveren. Op de bijeen- komst der gouverneurs van het Fonds er eventueel de Wereldbank, zal Reynaud aanwezig Het is op dit plein, in het centrum der hoofdstad gelegen, dat de Russische, Amerikaanse en Britse sectoren samen komen. Gedurende het weekend hebben de Russen van dit, in Berlijn belangrijke strategische punt, gebruik gemaakt voor hun bekende „hinderpolitiek" en het stichten van verwarring. Zulks met het doel te demonstreren, dat zij nog steeds er op hopen, dat de Westelijke geallieer den Berlijn verlaten. Feitelijk zag de Potsdamerplatz er uit als een leger kamp en een grote menigte sloeg de op eenvolgende incidenten vol spanning gade. Aan de ene kant van het plein was het Russische kamp, aan de andere kant het Amerikaanse en Britse. De En gelse militairen hadden een strategische prikkeldraadversperring opgericht, terwijl ook nieuwe grensborden in drie talen waren geplaatst. Een radio-auto van de versterkte Duitsce politie uit de Weste lijke sectoren stond aan de Amerikaanse zijde van de kalklijn, terwijl aa andere zijde wagens van de Russisch- Duitse politie patrouilleerden. ~e ernst van de situatie blijkt ook uit artikel in „Neues Deutschland", waar in de communisten de arbeiders aanspo- nen te werken met de politie, omdat deze alleen het belang van de ar beiders dient. Let wel: de Sowjet-poli- tie, dus die van Markgraf, want die var dr Stumm is, volgens de Russen, de be schermers van alle profiteurs, zwarthan delaren en ongewenste elementen. Vol gens het Russische persbureau Tass, wa ren de provocaties goed voorbereid, ge tuige de aanwezigheid van Britse en Amerikaanse journalisten en fotografen. -est sensationele incident was de arrestatie door de Russen van de Ameri kaanse functionaris Headen. De Ameri kaan Thomas Headen, plaatsvervangend chef der afdeling censuur van de Ame rikaanse Mil. Voorlichtingsdienst, werd gearresteerd door drie met Tommy-guns bewapende Russen. Hij stond met vrouw kinderen op het trottoir aan de Britse ie van de Potzdamerplatz, toen de jeep met de Russen kwam aanrijden er Headen maar had in te stappen. leder- die een fototoestel bij zich had, liep de kans gearresteerd te worden. Volgens Headen, had haar echtgenoot foto's genomen van achter de Britse prik keldraadversperring, maar op het moment zijn arrestatie, droeg hij het toestel de schouder. Het Sowjet-hoofdkwar. in Berlijn ontkent, volgens Reuter, iets te weten over deze arrestatie, Lijken werden beroofd. Een overlevende, die zich niet uit de voeten kon maken en zich dood had ge houden, vertelde „Aneta", dat met mes en een slag in het gezicht men derzodht of hij werkelijk dood was. Hij JAPANS DOKTER IN MALAKKA GEARRESTEERD. Tijdens hevige gevechten naby Kwala Loempoer (Malakka), waarbij twee Britse soldaten en zeven communistische opstandelingen sneuvelden, werd Japans dokter gevangen genomen, die sedert de oorlog was ondergedoken in c wildernis en verdacht wordt van het ve lenen van hulp aan de opstandelingen. UITROEIER DER JODEN AAN POLEN UITGELEVERD. Amerikaanse autoriteiten hebben dr Friedrich Neumann, verantwoordelijk voor de uitroeiing van alle Joden de Poolse stad Poznan, aan le Poolse regering uitgeleverd. zyn, terwijl hij tevens de gelegenheid baat zal nemen, om met de Engelse mi nister van financiën. Sir Stafford Cripps, de economische toestand in Europa gron dig onder de ogen te zien. AMERIK. HAVENSTAKING GERECHTELIJK VERBODEN Tegen de Bond van Amerik. havenar beiders is een gerechtelijk bevel uitge vaardigd, waarbij de staking van 45.000 havenarbeiders, langs de gehele Atlanti sche kust der V.S., die gisteren ginnen, werd verboden. De arbeiders zijn ontevreden over de vergoeding voor ove: CURARCAOSE „KABINETS"-CRISIS OPGELOST. De formateur van het College van Al gemeen Bestuur op Curagao, de heer W. Plantz, heeft thans de namen bekend gemaakt van hen, die worden voorgedra gen als lid van dit college. Het zijn de heren W. Plantz, dx J. Beaujon, L H. Caprilles, dr A W. J. Desertine, W. F. G. Mensing en A. G. Statius Muller. NOG ALTIJD Honderden personen hebben dm de Slo waakse hoofdstad, Bratislava, een arvti- semietische betoging gehouden. Onder de aangehouden personen bevonden zioh Duitsers, die vroeger lid waren van fascis tische organisaties. DAT dit seizoen al 150.000 personen »zoek aan het nationale park „De Hoge Veluwe" brachten. DAT resident D. H. Hollestelle het be stuur over Oost-Borneo overnam van dt dienstdoende resident, dr E. L. van Son DAT de referendarissen der PTT, mr J H. Groen en B. W. A. Gastelaars, zijn be noemd tot administrateur bij het hoofdbe stuur. DAT mededelingen over opheffing van de broodrantsoenering in ons land per 1 Oct. of 1 Nov., n.a.v. het feit dat zulks in Belgie geschiedt, onjuist zijn. DAT Zaterdagavond te Numansdorp de l-jarige motorrijder H. Rietveld, pas als O.V.W.-er uit Indië terug en de 58-jarige wielrijder K. v. Rietschoten, tegen elkaar reden, zodat beiden op slag dood waren. DAT „De Groene Amsterdammer", „Vrij Nederland" en „De Stem van Ne derland" een fusie zullen aangaan met als hoofdredacteur Joh. Winkler, thans wnd. hoofdred. van Het Parool, voorheen red. leider Arbeiderspers en secretaris van mr P. J. Troelstra. DAT- de Ver. „Nederlands Fabrikaat" weer een filmprogramma voor verenigin gen en bonden beschikbaar heeft en op Prinsegracht 73, Den Haag, hierover in lichtingen worden verstrekt. DAT met een kapitaal van f 500.000 is opgericht de N.V. confectiefabriek „The National" te Maastricht, DAT t/m 28 Aug. te Leerdam een ex positie is van kristal, vervaardigd van 1898-1948, met o.a. de fraai geslepen bo kaal, welke aan Koningin Juliana wordt aangeboden. DAT op 4 Oct. de heer J. L. F. M. Bianchi, burgemeester van Geertruiden- berg, zijn 25-jarig ambtsjubileum zal DAT het dichtmaken t haven en het maken va: Waspik, werd gegund vo f 152.990. n de bestaande een nieuwe te r resp. f 115.790 DAT Zaterdag de „Alkmaarse-dag" op Schiphol is gevierd met een speciale vlucht voor kaasdragers, West-Friese boe rendansen en een harmonieconcert. DAT minister Wijers eervol ontslag kreeg als vice-pres. van het Gerechtshof president van 't Bossche B.G., met als opvolgers resp. mr F. J. J. M. de Nerée Babberich en mr J. E. Poerink. DAT op 4 Sept. de Zaanse raadsleden J. Dor jee en J. F. M. J. Kamphuys hun zilveren jubileum vieren en dit in de zit- ng van: 2 Sept. zal worden herdacht. DAT de heer P. Salade, benoemd consul m Frankrijk, te Batavia is toegelaten tot de voorlopige uitoefening van zijn cc laire functies. DAT het blad van Vaticaanstad, de „Os- servatore Romano" een zeer waarderend artikel over H.M. Koningin Wilhelmina heeft gepubliceerd. DAT na een openingswoord van gen.- majoor Oudendyk de Legertentoonstelling thans te Eindhoven haar tenten opende. DAT het terrein „Wechelerveld", evi buiten Deventer, voortaan bestemd is c de jeugd van de straat te houden onder toezicht van gediplomeerd personeel, de eerste bijeenkomst werd bijgewoond door 3500 kinderen. DAT aan mr A. C. Leendertz op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als pre sident van de arr.-rechtbank te Almelo. DAT de expositie „Nederlands nieuwe kerken in 1949 te Arnhem", oorspronkelijk 4-19 Sept. in Gejje's hoofdstad te hou den, is uitgesteld tot begin 1949. DAT i.v.m. de op 3 Sept. op het IJ te houden vlootschouw, de vaart door de Oranjesluizen voor niet deelnemende sche- van 's morgens 11 uur tot na afloop gestremd zal zijn. DAT door besprekingen met Ec. Zaken de moeilijkheden in de Drentse yeen- derijen zijn opgelost daar de prijs v' persturf werd verhoogd. DAT n.a.v. het 700-jarig bestaan van Sittard daar een grote Rode Kruis-oefe- ning plaats vond met 1200 deelnemers, waarvan 300 „slachtoffers". DAT kardinaal De Jong op de laatste dag van het 700-jarig bestaan van de Keulse Dom, aldaar een pontificale Hoog mis opdroeg en hij bij vertrek door 20.000 personen werd toegejuicht. DAT m.i.v. 2 Sept. iedere Donderdag van 1013 uur te Emmeloord een land- botiwbeurs wordt gehouden. Ook Sjahrir betrokken bij opium-smokkelarij De te Semarang verschijnende ..Loco motief" publiceerde twee brieven van de vertegenwoordiger van de S'pore and Hongkong Steamship Coy, de Chinees Lim Swee Teng, gedateerd 26 en 29 Maart 1947 en gericht aan Soetan Sjaihrir, toen maals premier van de Djokjase republiek. Hierin verklaarde Lim, in Oct. 1946 te Tegal in het motorschip „Senghwa kg opium te hebben ingenomen, die door de republikeinse regering naar Tegal was vervoerd en door Lim naar Malakka werd gesmokkeld. Australische weerklank De „Sydney Morning Herald" schrijft, dat ten gevolge van de opiumaffaire het vliegen van Australische vliegtuigen naar Nederlandse grondgebieden in de toe komst alleen onder Nederlandse super- zal geschieden. In sommige geval kan het recht om te landen aan Australische vliegtuigen, die van Singa pore naar Nederlands territoir vliegen, geweigerd worden. (Het opmerkelijke in dit bericht is, dat er van „Nederlands territoir" sprake is en de republiek ner gens wordt genoemd. Red.) van alle tong en taal en natte Het verblijdende aspect van de ver gadering van de Wereldraad der Kerken: alt alle werelddelen zijn broeders gekomen. Een negerpredi kant in de rü der afgevaardigden. NEDERLAAG GRIEKSE REBELLEN BU GRAMMOS THANS VOLKOMEN. Het Griekse leger heeft thans de weer stand gebroken van de laatste guerilla- strijders in het gebied van het Grammos- gebergte Aan de zijde der rebellen den de laatste dagen 1000 doden gevallen zijn, terwijl 1500 anderen naar Albanië vluchtten. Men verwacht, dat de burger oorlog voor het eind van dit jaar onder drukt zal zijn, maar generaal Markos, de rebellenleider, heeft reeds een tegen offensief aangekondigd. Albanees protest bij de Ver. Naties. Albanië heeft geprotesteerd by de Ver. Naties tegen de grensschendingen en pro vocaties van Griekse rebellen en rege- ringstroepea blijkbaar als représaille, de chef van de Sowjet-Duitse criminele politie gearres teerd. toen hy een bokswedstrijd bij woonde. Volgens de Britten zal hij er tiemannen uit de Westelijke zone ont worden beschuldigd een aantal poli- voerd te hebben. Generaal Clay is tevreden over de pro viandering van West-Berlijn want de voedselvoorraden zijn voldoende voor 35 dagen, terwijl de oogstvooruitzichten zeer gunstig zijn, De Sowjets passen ook in Berlijn het „Proletariërs aller landen ver enigt U" toe, want zij hebben 25.000 Duitsers uit de Westelijke sectoren ge- iviteerd om in de Sowjetsector te ko- ienwerken! Vanmorgen vroeg, heeft zich opnieuw m incident voorgedaan, toen acht met tommy-guns bewapende Sowjet-militai- de grens der Amerikaanse sector overschreden en een Duitser arresteer den, die de Sowjet-sector werd binnen gesleurd. Volgens een later bericht, hebben de Westelijke autoriteiten Frans Erdmann, chef van de criminele politie in de Sow- -sector, nadat deze voor een rechtbank de Britse sector was verschenen, weer vrijgelaten. Het Russische volkslied ontbrak Zaterdagavond is in de Opera van Tel Aviv „Thaïs" opgevoerd. De vertegen woordiger van de Amerikaanse regering, James McDonald, en vier' leden van het Sow jetgezantschap woonden de opvoering bij. Toen het orkest het Amerik. volks lied en het volkslied van Israël ten ge hore bracht, maar niet het Russische, ver lieten de vier Russen de zaaL...~ MEVROUW KOSENKINA GAAT VOORUIT Volgens een bulletin van het Roose- velt-ziekenhuis te New York gaat de Sowj et-onderwyzeres, mevr. Kosenkina, gestadig vooruit. Zij is Zaterdag van d« lyst der, in levensgevaar verkerende, pa tiënten geschrapt. Lindberg richt zich tot de mensheid „Geestelijke wederopleving tegen alles vernietigende wetenschap" De beroemde Amerikaanse piloot, Charles A. Lindberg dringt er in zijn nieuwste boek „Of Flight and Life" op aan, „dat er een geestelijke wederople ving zal komen, ter bestrijding van de wetenschap, die de door haar geschapen beschaving verwoest". De piloot, door wiens pionierswerk eens de gehele wereld in opschudding was, schrijft, dat de Ver. Staten nog de enige natie zijn, die grote kracht bezit „Thans moet in ons geweten gebrand worden, dat zij de Anti-Christ kan worden, die de vroege Christenen hebben voorspeld, tenzij de wetenschap door een grote morele macht gecontroleerd wordt Wij bevinden ons in de greep van een wetenschappelijk materialisme en onze zaligheid en onze enige redding zijn gelegen in het con troleren van de macht van de Westerse wetenschap door de geest van een, door de eeuwige waarheden Gods, geleide Westerse filosofie". Lindberg zegt ten slotte, dat de vrijheden, waarin de Ame rikanen geloven, door Rusland in grotere mate met voeten worden getreden dan door Nazi-Duitsland. ACHTDUIZEND KILOMETER MET DE ATOOMBOM. Generaal Carl Spaatz, tot voor kort stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, zegt in een rapport, dat Amerika het eerste land moet zijn, dat een door gelui den bestuurbaar projectiel ontwikkelt atoombom 8000 km ver te kunnen brengen. De „verheugende" com mentaar van Spaatz was, dat er geen ver dediging bestaat tegen een dergelijk wapen. C. v. G. D. houdt het been stijf Leimena met zijn documenten naar Djokja De Comm v. Goede Diensten hand haafde haar genomen besluit om de con ferentie met de republikeinse delegatie een week uit te stellen i.v.m. de toestand het Djokjase vliegveld. Indien Djokja de bruikbaarheid van het vlieg veld voor een regelmatige verbinding garandeert, vertrekt de commissie vol gende week Maandag naar Djokja. Dr Leimena is met de bij het Batavias* incident in beslag genomen en weer te rugegeven stuken naar Djokja gereisd. De kwestie wordt te Djokja besproken verwacht, dat de republiek deze week haar plannen aan C. v. G. D. mede deelt De standaard van de Prinses-Regen tes (en straks van de Koningin) zal in het vervolg op het paleis aan de Dam te Amsterdam niet meer in het torentje op de koepel worden uitgestoken, doch an der de wijzerplaat aan de Damzijde van de koepel. WEERBERICHT Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavorxti Voor het Noorden van het land: Matige tot krachtige langs de Waddenkunst tij delijk harde Zuid-Westelijke wind, later afnemend. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig veran dering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: Aan vankelijk zwakke tot matige Zuid-Weste lijke wind, later tijdelijk veranderlijke wind. Toenemende bewolking met raor- n enige regen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Dinsdag 24 Aug.: Zon op 5.36, onder 19.46 uur; Maan op 21.21, onder 10.32 uur, 26 Aug. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1