Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 17 AUGUSTUS 19 Oegstgeest naar kasteel Oud-Poelgeest In historische omgeving werd „Marijke van Poelgeest" opgevoerd EEN SPEL VAN BEZETTING EN BEVRIJDING Op het voorplein van het, in oude staat omgetoverde, kasteel „Oud-Poelgeest", ging gsteravond de première van het openluchtspel „Marijke van Poelgeest", va Hoekstra, dat ons in het eerste bedrijf verplaatst In het begin van de 80-Jarige log, waar zij, naar wie dit stuk Is genoemd, en Arnold van Endegeest hun eerste liefdesdagen doorbrengen. Don Diego, de bevelhebber der Spaan- «e troepen dingt, met zijn zuidelijke swier, eveneens naar Marijke's hand, zich, gelyk de Duitsers in onze bezet tingstijd, noch een gast, noch een in dringer voelende. Hij beschuldigt Geerte Janszdochter van hekserij, waardoor Schout en schepenen gedwongen worden de waterproef toe te passen. Mede hier door weet Arnold, dat er geen recht en vrijheid onder het Spaanse juk meer zal bestaan, waarom hjj ook de beslissing neemt zich bij het leger van de Prins van Oranje te voegen. In het tweede bedrijf, dat ons de be zettingsjaren voor de geest haalt, den Arnold en Marijke weer voor de keus geplaatst. Ook thans is het Arnold door de terechtstelling van een illegaal werker duidelijk, dat er slechts één keus is, namelijk zich te voegen bij geallieerd verband strijdend, leger, dat in het derde bedrijf, na de capitulatie der Duitsers, ook op Poelgeest verschijnt, met Arnold als kapitein der Pantser- troepen. Wie gisteravond naar „Oud-Poelgeest" U gegaan met de gedachte een spel te zien, betrekking hebbende op of in band staande met het 50-jarig regerings jubileum van onze Vorstin, in welks feestelijk kader dit spel immers werd opgevoerd, is wel bedrogen uitgekomen. Het was een spel van bezetting en be vrijding en zo gezien kunnen we vrede mee hebben. De vertolking zelve was in het eerste bedrijf over het algemeen goed te noe men. Wies Elshof als Marijke echter, kon, op zijn zachtst gezegd, niet in de schaduw staan van haar tegenspeler Daniëls, die, hoewel zo nu en dan wat mat, goed spel te zien gaf. Ook mag dit gezegd van Van der Horst en Dunné, resp. Heer van Poelgeest en Schout. Een uitstekende vertolking gaf Nora Boer man van haar rol van Geerte Jansz dochter, terwijl Veldman, alias Don Diego rolvast en vlot spel te zien gaf, waarin de Spaanse zwier wel wat ge wild was. Het tweede bedrijf was. in tegenstel ling tot het eerste, vrij stijlloos en ont bloot van veel werkelijkheidszin. Wie zich ooit voor de Duitsers te verant- De heer B. Turk nam afscheid bij de Havendienst Gisteren nam de heer B. Turk, brug wachter eerste klasse, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid van het personeel van de havendienst. Nadat de heer Turk met zijn familie door de heren Roosendaal en Nagtegaal per auto van zijn huis was gehaald, werd hij, omdat de directeur van de markt- en havendienst, de heer L. A. Mennes, wegens ziekte woorden heeft gehad, zal moeten' toe geven, dat hij nimmer de kans kreeg oir een dergelijke vloed van woorden af te steken als de verzetsman Janssen. En dan maar daargelaten, de wijze waarop deze het fragment uit „De 18 doden" Jan Campert ten beste trachtte te gev de niet bepaald stramme houding der Duitsers en het organisatorische gebrek, waardoor niet te constateren was of het vliegtuig een luchtaanval ondernam of de bevrijding inluidde. De overgang het derde bedrijf gaf hierdoor een melige indruk. Dit slot, waarin we de climax wacht hadden met een grootse en w dige, doch enthousiaste apotheose, ging als een nachtkaars uit en bloemen voor de spelers waren het sein dat het einde daar was. Jan Grefe, die' de regie had, was als proloogspreker en de geestelijke uit het laatste bedrijf goed, iets wat we ook niet anders van hem verwacht hadden. Keu rige costumes verhoogden het cachet in het eerste bedrijf, terwijl de décors, door de auteur ontworpen, uitstekend waren verzorgd. De tribune was bijna geheel bezet en it weer werkte mee. Officiële publicatie Varkensmarkt gaat niet door. Burgemeester en Wethouders van Lei den maken nader bekend, dat de kensmarkt, die in verband met de jubi leumfeesten was verzet van Vrijdag 27 Augustus op Woensdag 25 Augustus a.s., niet zal worden gehouden. Leiden, 16 Augustus 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. J. C. VAN SCHAIK, loco-burg. MET Z*N ALLEN IN DE LEVERPASTEI De grossier in levensmiddelen P. J. V. te Oegstgeest had dn het eerste kwartaal van dit jaar een dikke 10.000 blikjes leverpastei aan de handel verkocht daarvoor dn plaats van 19 ct. per blikje 26 of 29 cent berekend. Ofsohoon toegelaten verbruikersprijs 23 cent was, bleken velen van zijn afnemers het toch nog een aanlokkelijk aanbod te vinden. Zij „trapten er in" maar trapten tege lijkertijd in een proces-verbaal. Op een ochtendzitting in de vorige week moesten ze met z'n allen voc Haagse prijzenrechter verschijnen. De grossier voorop. Hij had naet veel i brengen, maar hoorde zich zonder veel omhaal veroordeeld tot 2000 gulden boete en voorwaardelijke sluiting van bedrijf met een proeftijd van 2 jaar. Bovendien wordt zijn misstap op zijn kosten per advertentie bekend gemaakt. Daarna volgde in een uur tijds het défilé van de 23 afnemers uit Den Haag. Leiden en omgeving, die dachten het dure goedje wel te kunnen slijten. Naar gelang van het aantal dat zij gekocht hadden, kregen allen een boete van 10 tot 30 gulden, waarbij de resterende blokjes verbeurd werden verklaard. Hoe Rijnsburg op 31 Augustus en 7 September zal feestvieren Lijvige programma's wachten op uitvoering terende kleuren vam Nederlands vlag; 3. Wij willen Holland houden. (2 couplet ten); 4. Wilt heden nu treden voor God den Heere (2 coupletten); 9.30 uur aan vang optocht van alle schoolkinderen, begeleid door de muziekver. „WWhel- de Chr. Mondacoordeon ver. „Ad- Caspers, Noord wijk, Aan de schooLkim- •-optocht is een wedstrijd verbonden t prijzen van f 30-, f 25-, f 20- en f 10. 11 rt^dïrecteur. de heer D. R. Kooiman. Bewone attractie voor alle "jirtKrMirecteur, die de jubilaris hartelijk toesprak. Als voorzitter van het jubileumfonds bood de heer F. van Dissel hem vervolgens namens het gehele personeel een enve loppe met inhoud plus wat sigaren aan De scheidende brugwachter dankte ont roerd en nodigde het gehele personeel uit, te zijnen huize enige verfrissingen te komen gebruiken. Drie 4-jarige Leidenaars naar het Ziekenhuis Drie 4-jarige Leidenaars maakten gis teren kennis met het ziekenhuis. Zo had het jongetje H. C. W. op de Haarlemmer straat meer oog voor het gekochte ijsje, dan voor het verkeer en werd hjj door een auto gegrepen. De jeugdige D. K. wilde de wereld ook eens van een drie meter hoge steiger, waarop zijn vader op de Hooigracht-hoek Groenesteeg bezig was. bekijken. Ongelukkigerwijs was hij echter eerder weer beneden dan boven. De verwondingen waren niet noemens waard. Tenslotte beoefende het knaapje J. V. een eigenaardig spelletje. Hij slin gerde een straatsteen in de hoogte en ving die met zijn hoofd op. Zijn bol kon er niet tegen en vertoonde naderhand een gat Weefkunst van de Ind. Archipel in Volkenkunde Met ingang van Woensdag 18 Augustus zal in het Rijksmuseum voor Volken-1 kunde een tijdelijke opstelling te bezich tigen zijn van weefkunst en weeftech- niek van de Indische Archipel. Tevens zal worden opengesteld een nieuw on derdeel van de vaste opstelling, welke gewijd is aan de praehistorie. Daarin is tentoongesteld een kleine keurcollectie van stenen en bronzen voorwerpen van Java met ter vergelijking enige voorwerpen op praehistorisch gebied uit verschillende andere gebieden van de Benoeming aan de Leidse Houtschool Aan de Ohr. Nat. school voor L. O. en (M)TJLO, de leidse Houtschool, is be noemd tot onderwijzeres aan de afd. L. O. (Opleidingsschool voor HBS en Gym nasium) mej. A. Heyloo, Hoge Morsweg te Leiden, onderwijzeres aan de Ned Herv, school te Boskoop. Gymnastiek in kleuren op de Kaasmarkt In de grote feestweek einde Augustus, brengt het Foto- en Filmbedrijf Studio-S uit Arnhem een openlucht geluidsfilm- voorstelling op de Kaasmarkt. Hier wordt 's avonds van 910 uur de kleurenfilm: „Kon. Ned. Gymnastiek Verbond Jubel feest Pinksteren Arnhem" gedraaid, welke vrij voor iedereen te zien is. Een documentaire, die ongetwijfeld een kijkje waard zal zijn. STAATSEXAMEN A. Voor het staatsexamen gymnasium A is te Amersfoort geslaagd onze plaatsge noot, de heer A. de Wit. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 810 te Lelden. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Woensdag. 18 Aug,) plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 94.401 t/m 102.400. Uitreiking vindt plaats aan het distribu- Sekantoor, ingang Langebrug, van 8.30— l en van 2—4.30 uur. kindercabaret, op de plein en Julianasohool; JuW- ■voetbalwedstrijd tussen RUnsb. I en HFC I. Terrein; Witte Hek. voor a/lle kinderen van 580 jaar. Op 6 en 7 September. Ter gelegenheid van het 50-jarig Re geringsjubileum van H. M. Koningin W-il- helmina en de ambtsaanvaarding door Kondngdn Juliana wordt op Maandag 6 September des avonds in alle kerken van Rijnsburg een herdenkings-dank- dienst gehouden. Sprekers en tijd van aanvang worden nader bekend gemaakt. Het bloemencorso op 7 September zal na een rondrit door het dorp via Aalsmeer (waar ook een corso aansluit) naar Amsterdam trekken. Terug gaat het over Halfweg, Haarlem. Heemstede, Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Rijnsburg. Groot volksfeest op Dinsdag 7 Septem ber: 7 uur reveille vanaf de toren; 7.30 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Astrid, d van S Boelee en M C Leeflang; Irma Christina, d van M I de Zwijger en C G M Glasbergen; Wil lem Frederik, z van F Stouten en P de Bruijn; Geertruda Maria Jacoba, W P Holswilder en M G Stipdonk; Alber- tus Johanna Maria, z van H J Keij M M van Dam; Jacobus, z van F de Nobel en A Smits; Gerardus Hendrikus Maria, z van G A van der Haar en M J A Aker boom; Poppe Watze, z van W Nauta en A Nauta; Johanna Wilhelmina, d van H J Heijmans en A Kraij; Willem, z van J Kluivers en S Filippo; Antje, d van W de Mol en K de Vreugd; Clazina Ma rianne. d van L Goedegebuure en A de Jong; Johannes, z van J Stouten en E. OVERLEDEN: P van der Poel, E Dullers, m, 68 j. -. 52 j; huis onder leiding van de heer J. Schoneveld; de voorzitter der Oranje vereniging, de heer Joh. Verhave, spreekt een openingswoord: 2 uur ringrijden per tilbury; 2 uur ringrijden per rijwiel en heren; 2 uur: touwürek- wed- Voor de Leidse kantonrechter Niet alle „Hollands Glorie" is glorie Een grote partij flessen met ondeug delijk bleekwater had de Amsterdamse fabrikant S. K. aan een Leidse firma verkocht. En dit gaf hij toe, toen hij gisteren voor de Leidse kantonrechter moest terecht staan, maar voerde als ver dediging het gebrek aan grondstoffen aan. Bovendien had een andere fabrikant, onder zijn etiquet „Hollands Glorie", dit product voor hem vervaardigd. De kan tonrechter veroordeelde S. K. tot 150 boete of 75 dagen hechtenis. Om de orde in studentenclub te 's Morgens om vijf uur had de student P. C. J. v. d. L. met een pistool op het Levendaal gelopen. Maar, zo verklaarde hij gisteren tegenover de kèntonrechter, dit pistool was nodig om de orde in de studentenclub te bewaren. Onder grote belangstelling van mede-studenten luid de de uitspraak 2 boete of 1 dag hech tenis met teruggave van het pistool. Denk om het rode achterlichtje Een groot aantal personen moest gis teren voor de kantonrechter verschijnen, omdat zjj 's avonds hadden gefietst zon der brandend achterlichtje. Eis en uit spraak werden nu nog ƒ2 of 1 dag hech tenis,' als waarschuwing bedoeld, maar de straffen zullen hoger worden. Het regent! Vrouw, steek de parapluie op In Februari had W. B. zonder vergun- lig van B. en W. aan een gezin een op slagplaats als verblijf gegeven. Het was geen ideale woning geweest, want alles ontbrak, er waren gaten in de muren en als het regende, moest men de parapluie Gpsteken. W. B. gaf dit toe, maar wist niet, dat het verboden was het gezin onderdak te verschaffen. De kanton rechter veroordeelde hem tot ƒ5 boete of 3 dagen hechtenis. Een boom gesneuveld, een auto gekraakt Op de Herenweg te Rijnsburg had L. B. uit Den Haag met zijn vrachtauto de bocht niet goed genomen, waardoor boom en een geparkeerde auto het moesten ontgelden. Verdachte verklaarde de kantonrechter, dat de remmen onklaar waren geworden. De uitspraak luidde 15 boete of 5 dagen hechtenis. Fanny Blankers-Koen bezoekt. Hillegom Vanmiddag half vijf zou Fanny Blan kers-Koen ©en bezoek brengen aan Hil legom en wel speciaal aan de firma Lösohke en Kruydenberg tg.v. het 20- jairig bestaan van deze zaak. De burgemeester en zijn echtgenote zullen mevrouw Blankers begroeten, maar verder wordt van dit bezoek, op verzoek, geen drukte gemaakt Katwijk Geeft met milde hand. De grote Rode Kruis-collecte wordt In de beide Katwijken gehouden op Donder dag, Vrijdag en Zaterdag. Filmvoorstelling. Hedenavond 7 en 9 uur wordt in hel gebouw der Jongelingsvereniging, uit gaande van de Stichting Chr. Filminsti tuut te Ermelo, vertoond de film „Bezet Gebied." V.V.V.-wielerwedstrijd op de Nienwe Duinweg. Onder auspiciën van V.V.V. zullen Donderdagavond half zeven wielerwed strijden gehouden worden op het terrein aan de Nieuwe Duinweg. Verschillende bekende wielrenners zullen er aan deel- Op het programma staan sprint-, achtervolgings- en koppelwedstrijden. Bijzondere arbeid. Inlevering van naamlijsten bijzondere arbeid moet morgen (Woensdag) en over morgen (Donderdag) plaats hebben. Men lette op de op de naamlijsten gestempel- datum. Katwijk aan Zee WUdingsdienst in Oude Kerk. Hedenavond 8 uur wordt er, zoals wij reeds meldden, in de Oude Kerk een wij- dingsdienst gehouden, waar ds Van Arkel Haarlem zal spreken over: „Ik moet heden in Uw huis blijven." Medewerking wordt verleend door de heer Joh. den Daas, bas-bariton. Predikbeurt. Morgenavond 8 uur spreekt in de Chr. Geref. Kerk ds v. d. Bijl. Vlet aangespoeld. Aan het Noorderstrand spoelde gisteren m vlet aan. De herkomst is onbekend. Zij werden geoefend zwemmer en zwemster Diploma-zwemmen in „De Zijl". In de zweminrichting „De Zijl" heeft gisteravond weer een groot gemengd koor van zwemlustigen een aanval gedaan op het begeerde diploma. De heren exami natoren hadden geen onaangename taak, zij konden aan allen het gewenste pa piertje uitreiken. De gelukkigen Jongens (diploma A): Dik Arendsen; Wout Arendsen; de heer Cornells; Alexander de Koning; Piet Boeklee; Hen drik Honsbeek; Frans Haneveld; Corne lls Hogervorst; Henk Trouwee; Bert Berg- Henk Henzen; Piet Dool; Joh. Ma den; Wim v. Egmond; Joh. v. Bemmel; Joh. Beekman; Corn. v. d. Laan; Cees Haastrecht; Arie Hoogstraten; Henk Koome; Daan Amoldus; Joop Veldt; Jan Stouten; Hans Hollebeek; Frans Monta- Jan Schreuder; Frans Teleng; Piet de Horn; Aat Mentink; Jan v Hees; Wim Leeuwen; Henk de Boer; André Ver biest; Bert Petres; Piet Kwestroo; Gerrit Kooreman; Leo Karteman; Aat Kapaan. Jongens (diploma B): Casper Schaap, Theodorus Zandvliet, Jacob Ober en Adrie Corpel. Dames (diploma A): mevr M. Blom, ïevr. M. H. Minne, mevr. J. de Jong, ïevr. G. Zierikzee, mevr. W. J. Kolder- ïan, mevr. J. van Leeuwen. Meisjes (diploma A): Corry Baars, Tiny Duyenaars, Elly Mol, Klarientje Jonker, Maartje v. d. Ham, Gerda v. d. Pelt, Loek Dijkstra, Anri Nachtegaal, Rietje Plu. Jeantje Roest, Willy v. d. Leek, Saartje Hemerik, Leny Mol, Ineke Kolderman, Jopie Rietveld, Anny Hofman, Anny de Jong, Githa de Hoed, Jeantje de Boer, Garda Montanus, Nelly Teleng, Diny Haccou, Ada Schellingerhout, Greetje Tegelaar, Heimientje v. Dinten, Tiny van Zijp, Marietje Moene, Tootje Verkade, Rietje Gilian, Beppie Prins, Rietje Beu- gelsdijk, Relia Piket, Coby v. Loe, Corry Benning, Anny Mulder, Rachel Ouds hoorn, Steiny Boers, Mara Holtzen, Tia Ober, Sylvia v. Rooyen, Bep Kruyt, deze sloep Adrie Pley, Klazien Ju, Corry v. Sibille, Tiny Hoogervorst, Rietje Veldt, Hanny Corel, Henny van Zijp, Rietje Kok, Iet Wassenaar Blansjaar, Thea Visser, Janny Mulder, Tientje Mollman. Leny Meyer, Rietje v. d. Pol, Gretha Menijn, Adrie Menijn, Rietje Benvenuli, Rietje Bey, Suze de Koning, Trientje Beekman, Anny Schuur- man, Miny Comelisse, Riekje Filippo, Rietje de Rooy, Willy Robbers, Greet Colpa, Beppie Hillebrand, Fientje Baart, Cony Petiet, Jenny v. Slingerland, Janny Ouwersloot, Jopie de Wolf, Alie Kwestroo, Rietje Thoma, Louize Kastner. Zaterdag wordt een hevelput van de waterleiding buiten werking gesteld, waarmede men Zondag gereed hoopt te zijn. Aangezien de gemeente Wassenaar met de aangesloten tien waterverbrui- kende gemeenten die dag met een re- 500 kub. m. moet toekomen, moet het waterverbruik tot een mini um worden beperkt. Met de troepentransportschepen „Grote Beer" en „Johan van Oldenbar-; neveldt, die op 19 en 20 Aug. worden verwacht, arriveert om. een aantal Was- militairen uit Indië. Prinses Juliana en Prins Bernhard terug Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig uit Londen op Soesterberg geland- Zij hebben zich onmiddellijk per auto naar Het Loo begeven. De jubileumwedstrijden werden voortgezet Eensgezindheid Jr. en Rondom de Haven Sr. wonnen lauwertak. Gisteravond werden de jubileumwed strijden, georganiseerd door de Federatie van Buurtverenigingen, voortgezet. Om de derde plaats streden allereerst de Eensgezindheid Jr. tegen de Rodou Jr. Eensgezindheid toonde zich de sterkste en leidde met rust reeds met 20. In de tweede helft scoorde zij nog eenmaal (3—0) en legde daardoor beslag op de uitgeloofde lauwertak. Onbegrijpelijk was het, dat de St. Pan- eras Sr. voor het spelen van de verlie zersronde tegen Rondom de Haven Sr. niet kwamen opdagen. De lauwertak kwam nu Rondom de Haven zonder krachtsinspanning in 't bezit. Morgenavond om 7 uur wordt de finale om de L.S.C.-beker gespeeld tussen Haagwegkwartier jr. en Professorenwijk Jr. (1214 j.). De aftrap in deze wed strijd zal worden verricht door het be stuurslid van het Leids Studenten Corps, de heer Blauw. Donderdagavond, eveneens om 7 strijden de Burgemeesterswijk Jr. tegen de Professorenwijk Jr. (1517 j.) in de finale om de Lindenbergh-beker. Het eigen karaktei van de boerenstan II. Meisjes (diploma B): Riek Rasser, Mientje Pientje, Willy Blankestein, Tuny v. Gorkum, Tientje Wassenaar, Eli Stef- fin, Coby van Zijp, Willy de Groot, Willy Verkade, Anri Nachtegaal, Rietje Dreef, Gerry v. Loe, Tiny Arnoldus, Rudie v. Zandwijk, Franco v. d. Burg, Alie Som- meling, Tiny v. d. Weyden, Truus Hols wilder, Henny Penseel, Emmy Sloot. Willy de Jager, Corry Segijn, Adrie Kraan, Mies Martijn, Ridy v. d. Ster, Mientje v. d. Pol, Janny van Es, Rijsdam, Reekje Paauw, Claziena v Klugt, Rietje Broers, Willy Zirkzee. Ds H. W. Eerland van Dokkum verbond zich aan de Chr. Geref. Kerk te Lisse Vacature ds Ponstein na een jaar vervuld Het was Zondag voor de Chr. Geref. Kerk te Lisse een blijde dag doordat de vacature van ds A. Ponstein na ruim 1 weer vervuld werd door de komst va H. W. Eerland van Dokkum. In de morgendienst had de bevestiging van ds Eerland plaats door zijn zwager, ds M. W. Nieuwenhuyze van Den Haag, welke dit deed naar aanleiding van Joh. 329-30. Hij had als thema van zijn pre diking „De Vriend des Bruidegoms" en sprak over de volgende drie punten: De ambtsstaat, de ambtsvreugde en de ambts- wet, waarbij bij het Middelaarswerk var de Vriend des Bruidegoms breedvoerig belichtte. Vervolgens werd door ds Nieu wenhuyze gewezen op de ambtswet, nl. de roep „bekeert U" en het uitstallen van de rijkdommen Gods door de predikanten als hun roeping tegenover de gemeente, bij welke roeping de predikanten minder moeten worden opdat Christus wa moge. Ten slotte wekte spreker de ge meente op tot liefde en gebed voor haar prediker. Des middags deed ds Eerland intrede met de tekst uit 2 Cor. 214-17. Ds Eer- land sprak over „Des Heeren triumph- tocht" en verdeelde zijn met grote aan dacht gevolgde predikatie in drie punten: I. De Triumphater; 2. De Triumphgever; 3. De Triumphkracht. Spreker schetste in vroeger dagen de Romeinse legers de stad Rome binnentrokken met de roem buit en daarbij medevoerden de ge bonden gevangenen. Alzo zal ook Chris tus' triumphkracht eens wezen. Alsdan zal het ook een voorrecht wezen, gebon den te mogen zijn aan Christus. Welke door Zijn borgtochtelijk lijden de garan tie is van deze triumphtocht. Christus wil over ons triumpheren. Die kennis Hem wordt door Zijne dienaren aar plaatsen verkondigd. Dit Woord wenst spreker ook de gemeente van Lisse te brengen, doch waarschuwt, dat het Woord Gods de ene is ten leven en de andere ten dode. Spreker wenst geen handel in deze of een naar de mond praten, noch gemoe delijkheid naar het gevoel, doch alleen Christus en Dien gekruist! Dat is de bood schap, die hij te brengen heeft en hij wil daarin de naam Gods groot maken, wekte de gemeente op zich te laten bidden om aan de zegewagen van Chrisr tus verbonden te zijn en de tocht te eeuwi- gen leven te mogen medemaken. Na de predikatie sprak ds Eerland woorden van dank tot de Kerkeraad Fin. Commissie voor de hartelijke ont vangst hem en zijn gezin bereid. Vervol gens richtte hij zich tot de vertegenwoor digers van het gemeentebestuur, verte genwoordigd in de personen van de loco burgemeester, weth. J. W. A. Lefeber er de gemeentesecretaris, de heer M. W. var Dijk, alsmede tot de afgevaardigden var de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk. Ge ref. Gemeente en Geref. Kerk onderh. art. 31. Namens de classis Haarlem richtte ds Sluiter zich tot de nieuwe predikant Ouderling J. van Rossen sprak een telijk woord van welkom. Hij beval ds Eerland aan in het gebed der gemeente verzocht hem de bekende zegenbede uit Ps. 134 toe te zingen. Ten slotte sprak ds Nieuwenhuyze Den Haag woorden van dank tot zijn zwager voor de eer, dat hij hem tot zijn dienstwerk te Lisse heeft mogen inleiden bevestigen. Spionnetje Contra- Spionnage door Willy le Comte Duitse infiltratie in Ierland Max Fiël had Russel bevolen zich ■nooit in verbinding te stellen meit het Duitse Gezantschap in Dublin. Het geld moest hij op verschillende banken onder Ierse namen onderbrengen. Dit was een verstandige maatregel, want Russel werd door de Ierse politie koortsachtig ge zocht en leefde onder verschillende na- en vermommingen dan hier en dan De Ierse Regering, dde er zo prat op ging slechts twaalf spionnen in gevan genschap te hebben, was desondanks be id voor de Duitse Geheime Dienst, n toe kwamen er rapporten binnen geheimzinnige parachutisten, die bij1 nacht en ontij op verschillende een- plaatsen gesignaldeerd waren. De Valera zond dan ook een hoge ambte naar de Duitse Legatie aan de Northumberland Road no. 58 in Dublin. De Duitse Gezant, Eduard Hempel. toon de zich echter ten hoogste verontwaar digd over dit bezoek: „Weshalö glaubec Sde, dasz die Falschirmjager Deutsche seien?", zo vroeg hij, „Meiner Meinung nach sind es Englander", en, vervolgde de Hitler-diplomaat: „Wir unterhalten dde freundschaftlichsten Beziehungen mit Irland und würden nde so etwas De Valera was machteloos. De Engelse en Amerikaanse couranten stonden die tijd vol met artikelen over deze onvind bare parachutisten. De Ierse Regering kreeg klacht op klacht van geallieerde zijde. Men drong er op aan ten minste te protesteren bij de man, die zeker op de hoogte diende te zijn: Majoor Hemming Thompsen, Secretaris bij het Duitse Ge zantschap en de eerste man van de Duitse Geheime Dienst in Ierland. Zelfs drong men aan op arrestatie van de on dergedoken Russel en van Maiooi Thompsen. Majoor Thompsen had een uitstekend koeriers-systeem georganiseerd tussen de Engelse en Amerikaanse Legerkam pen in Noord-Ierland en zijn eigen hoofdkwartier in Dublin. Zijn agenten smokkelden geld, propagandamateriaal en inlichtingen over de zeshonderd mijl lange grens van Ierland. Het Is de lezer vanzelfsprekend bekend, dat het Noor delijke gedeelte van het eiland Brits be zit ds. Tijdens de tweede wereldoorlog bevonden zich in dirt Britse gedeelte van Ierland duizenden geallieerde militai ren, bestemd voor de invasie. Op zekere dag rapporteerden enige vissers van de Ban-try-Baai dat zij aan de kust bij Galway Duitse U-Boten ge zien hadden. De onderzeëers voeren op de kust aan en de vissers hadden ont dekt, dat grote, zware kisten werden uitgeladen. Onmiddellijk na ontvangst van deze rapporten rukté de Ierse po litie uit. Men vond na een zorgvuldig onderzoek van de betrokken kuststrook inderdaad de gesignaleerde kisten Duitse vuurwapens: machinegeweren, legerrevolvers, Mausergeweren. traan gas-bommen en dynamiet. Op deze wijze gaf men uitvoering aan de in Hotel „Commerce" in Rotterdam gesloten transactie: het materiaal was bestemd voor de IRA. In een kelder in Galway trof men nog een ander ge deelte der zendinig aan. De Britse Intelligence Service ont dekte. dat de Duitsers een aanzienlijke familie in Dublin hadden bezócht. De Ierse autoriteiten werden hiervan op de hoogte gesteld en vier Ierse detectives deden een inval bij een der eerste dames uit de Ierse upper-ten. Mevrouw Isolde Gormede echtgenote van de be kende Ierse auteur Francis Stuart Isolde was de geadopteerde dochter van Majoor McBride welke na de opstand in 1916 was gefusilleerd. In haar villa vond de Ierse politie de eerste sporen van Duitse parachutisten. Mevrouw Stuart-Ganme protesteerde heftdig tegen deze huiszoeking, echter zonder resultaat, de detectives gingen rustig hun gang. Het gehele gebouw werd van onder tot boven doorzooht en eindelijk vond men in een kast. zorg vuldig onder kledingstukken verborgen, een model-opgevouwen valscherm van het Duitse Luftwaffe-type. In een ge reedschapskist in de kelder vonden de politiebeambten een kortegolf-zender terwijl men tussen de boeken van Fran cis Stuart een zeer belangrijke ontdek king deedin een zwart notitie-boek je stond de geheime radio-code van de Duitsers Voorwaar een goede vangst. Mevrouw Stuart-Gonne's villa was één der be langrijkste punten van samenkomst der vijandelijke spionnen. Geregeld bezoch ten zij haar en deelden dan hun bevin dingen over Britse en Amerikaanse scheeps- en troepen-bewegingen mee. Vervolgens zond Isolde deze inlichtingen door middel van de kortegolf-zender aan Duitse U-Boote, op deze wijze een on noemelijke schade berokkenend aan de Geallieerde scheepvaart. Mrs. Francis Stuart-Gonne werd ge arresteerd en kwam voor een Militair Gerechtshof. Haar schuld werd onom stotelijk vastgesteld. Zij bekende, dat zij de radio-zender van een Duitse para chutist had ontvangen, maar beweerde, dat zij de haam en de verblijfplaats van* de man niet wist, die enige weken in haar villa had gewoondOndanks de bekentenis van zijn echtgenote en de on loochenbaarheid der feiten ontkende Francis Stuart de schuld van Isolde. Hij zelf had met de zaak totaal niets uit te staanzo verklaarde hij althans. Maar eniige maanden later hoorde men op de radio de stem van een nieuwe Lord Haw-Haw.De Duitse Geheime Dienst had het verstandiger geoordeeld de Ierse schrijver naar Berlijn te brengen, waar hij zich occupeerde met het uitspreken van pro-nationaal-socia- listisohe uitzendingen naar zijn vader land.... tiWordt vervolgd). Heel de Leidse Schaakbond doet mee aan grote afvalwedstrijd AU Inzet van de lustrumfeesten. De Leidse Schaakbond bestaat 13 Octo- ;r a.s. 20 jaar. Het bestuur van de Bond is geenszins van plan dit feit onopge merkt te laten voorbijgaan. Het hoogte punt van de feestviering zal worden ge vormd door een toumooi met 6- en 4-kam- pen, dat van 2 tot en met 6 November zal worden gehouden. Nadere bijzonder heden hierover volgen nog. Voorts wordt er in de maanden Septem- ?r en October een grote afvalwedstrijd georganiseerd, waaraan alle leden vi L S.B. kunnen deelnemen. Het aantrekke lijke van deze wedstrijd is, dat de zwak kere spelers niet bij voorbaat zijn uitge schakeld, daar bij remise de sterkere spe ler afvalt. De vier laatste overgebleven schakers bestrijden elkaar in een vier kamp van 2 tot en met 6 September on teer fraaie wisselbeker, die beschik baar is gesteld door het Philidor-lid, de heer T. Ooms. De beker moet 3 maal ach tereen of 5 maal in totaal worden gewon nen om definitief in iemands bezit te ko men. Verder zijn er nog 4 mooie prijzen beschikbaar gesteld, benevens een extra prijs voor die speler, die met het grootste bordnummerverschil weet te winnei Wedstrijdleider is de heer Jac. Galjaard, Drie Octoberstraat 3, Leiden, tel. 24321. De inschrijving sluit op 1 Sept. a.s. De eerste ronde wordt gespeeld in de week van 6 tot en met 11 Sept. a.s. Nadere bijzonderheden over de wed strijd zijn de leden toegezonden. Philidor U en IIICaïssa I en H 6-4. Gisteravond vond in „Amiaitia" derom een oefenwedstrijd plaats tussen Philidor en Caïssa. In totaal zijn er nu 3 ontmoetingen gespeeld: de eerste ein digde in een gelijkspel (44), de tweede won Philidor met 85 en ook de derde match won Philidor, ditmaal met 64. De gedetailleerde uitslag vam de laat ste ontmoeting is: Mr. A. J, Mulder—P. Vlugt Jac. GaljaardH. E. Christdaamse Vt—V* E. W. v. d. BurghC Goudberg I P. BankemaF. P. Hemerik J. KiliuwerG. Horree V A. J. H. v. d. MeulenM. Gort 1 J. BuurmanF. Sobilrthuizen 01 J. PadingA. v. Laarhoven 1- J. v. LeeuwenW. v. Wijngaarden 1- C. J. W. Conijm—W. Zitmam DAMMEN H. Laros komt by D.C.L. spelen Morgenavond, om 8 uur, zal de heer H. Laros uit IJmuiden, die onlangs als tweede eindigde in de wedstrijd kampioenschap vam Nederland, simul taan komen spelen tegen leden van D CL. Tevens speelt hij een blindpartij met W. Huisman. Deze match zal op 't demonstratiebord worden toegeÜcht door de heer P. Olivier. Zoals bekend speelt Laros ook mee in de in het na jaar te houden wedstrijd om de wereld titel. Brand bij wasserij Koeners te Delft Burgerwas kon worden gered Een korte hevige brand heeft gister avond omstreeks 6 uur gewoed in de stoomwasserij „Hof van Delft' fa. A. J. M. Koeners aan de Hugo de Grootstraat te Delft. De brand ontstond in de droogkamer en daar de brandweer even moest wachten voor de spoorbomen, had het vuur gelegenheid zich snel uit te breiden. De droogkamer brandde ge heel uit en ook aan enkele andere afde lingen werd schade aangebracht. Dt schade, die door verzekering werd ge dekt. wordt geschat op f8000. Er zijn slechts lompen verbrand en de burgerwas wist men bijtijds geheel in veiligheid te brengen. De brand is waarschijnlijk ont staan omdat een meisje onvoorzichtig is geweest bij het roken. Hoe de statistiek van de Molukse kerk er uit ziet Een statistiek van de Molukse Kerk laat de volgende cijfers zien: Aantal doopleden: 205000. Aantal lidmaten 80.000. Aantal kerkgebouwen 440. Er zijn 425 voorgangers terwijl de beide theologische opleidingsscholen tezamen 110 leerlingen tellen en een staf van van 10 docenten. Het aantal volksscholen be draagt 375 met 10.000 leerlingen, waar onder 1000 niet-Christenen. Voorts leiden onderwijzers 400 Zondagsscholen met; 5000 leerlingen en zijn er 40 jeugdclubs 25.000 leden. De kerk bezit verder hospitaal (capaciteit 50 bedden) exploiteert een polikliniek; in deze beide inrichtingen zijn 15 medische krachten werkzaam. En tenslotte is er weeshuis, dat 70 kinderen telt, die door t mensen verzorgd worden. CORRESPONDENTIE. „Jager Peter". Uw ingezonden stuk ,Hoe vieren onze jongens in de tropen de Jubileum- en Kroningsfeesten?" zou zeker geplaatst worden, als we uw naam adres en niet alleen uw pseudoniem ten. Red. N.L.C. weerstaan en de zenuwachtigheid van de huidige tijd tegen te gaan. Het stadsleven en de stedelingen heb ben hun voordelen, ook de boerenstand het boerenleven. De een kan niet zonder de ander. Samen zorgen ze voor het noodzakelijke evenwicht in 't geeste lijke leven der mensheid. (Van onze landbouwmedewerker) Tot de eigenaardigheden van de b; renstand kan ook gerekend worden soort groepsvorming, een voelen dat m bijeenhoort, elkander nodig k; en het als vanzelfsprekend beschou dat mem, mits dit werkelijk nodig helpt, zelfs al vindt men de nabuur, men de helpende hand biedt, niet e bijzonder sympathiek. Men gevoelt zi als groep een eenheid, die bijeentoehcx en waarmee andere groepen zich hebben in te laten. Dat is wel zó st« geweest, dat geen jongeling het m<x wagen liefdesbetrekkingen met e jongedochter van een ander dorp aan Zoals we reeds opmerkten vervagen grenzen als gevolg van het toeneme verkeer, doch in vele plattelandsgemet ten kan men nog bemerken de exc! sieve plaats, die een dorp met de daar! behorende boerderijen innam. (Feitelj is het omgekeerd: de boerderijen beh ren niet bij het dorp, doch het dorp de boerderijen). Zo vond men vaak in dicht bijee gelegen gemeenschapsgroepen, zoals een dorp met omgeving kan noeme heel verschillende zeden en gewoonte Zo kan het voorkomen, dat het veel kerkser is dan een kortbij gelegi ander dorp. Zo kan men opmerken, b.v. in Noord-Holland bepaalde strek "zyn, waar bijna nooit een kind gedoo wordt, terwijl er andere zijn, ongedoopte met de vinger wordt aang wezen. Zo kan men in Friesland dorp! vinden, waar elk huwelijk kerkel; wordt ingezegend, ook al behoren jonggehuwden niet tot de „kerksen", te wijl een half uur verder een dorp li waar in geen 100 jaar een huwelijk plechtigheid in de kerk plaats vond. zijn er bepaalde overwegend Roomi Gereformeerde, Hervormde of Vrijzi niige dorpen. In de laatste decennia is echter ve veranderd en heeft vooral ook de laats wereldoorlog wijzigingen gebracht, in de loop der volgende jaren merkba zal worden. Meer dan ooit tevoren koi een verschuiving, een doorelkaar schu ven van de plattelandsbewoners Het groot gebrek aan boerderijen, eigen bedrijven, brengt meer en een dooreenmengen van vroeger afzoi derlijk staande bevolkingsgroepen m zich mee en zo verdwijnt het exclusiev dat vroeger, zoals we zagen, verschillei de centra kenmerkte. Reeds wezen we op de zuigkracht, d de steden en de industriecentra op deel der plattelandsbevolking uitoefene Maar het zijn niet alleen de mind® waardigen, degenen die aangegrepe door de geest van de tijd genot bove arbeidsvreugde stellen, die het pla land verlaten. Ook de meerwaardigen, die zich tot de wetenschap aangetrokke voelen, verlaten de plek, waar hun wie stond, om hun geestesgaven te ontwil kelen. Het platteland bracht en brenj vele mannen van de wetensdhap v wordt wel eens de voedingsbodem de geestelijke volkskracht genoemd. Waar de meerwaardigen zich aar wetenschap geven en de minderwaai digen zich door de „geneugten" stad laten-aantrekken, blijft de middel moot achter, terwijl van dezen er n zijn die door de nood gedrongen daar ze geen gelegenheid krijgen e eigen bedrijf te stichten in andei don landarbeid hun levenswerk moete Men spreekt soms van de „domra boer" en komt hiertoe, omdat de boe andere dingen denkt, anders denk neestal dieper doordenkt dan stedeling, die veel meer indrukke krijgt, veel meer ziet en dus alles vluch tiger verwerken moet. Toch is er geen enkele reden om dez titulatuur te gebruiken. Integendeel. D boer weet veel, dat brengt de noodzaa Maar hij weet veel van heel ander dingen dan die de stedeling interesserei En wat algemene ontwikkeling aangaa mag hij achterstaan bij de stadsgewoner die door velerlei gesprekken, welke h; overal op kantoor, in de fabriek, op d tram kan aanhoren, over veel meesta oppervlakkig kan meepraten, v. boer weet, weet hij grondiger. Hij op eigen ervaring, eigen neming, eigen overlegging en gelooft du meestal alleen eigen ervaring, is daar door degelijker, vaster gegrond ook kortzichtiger, met als gevolg, dat hi dikwijls generaliseert en verkeerde clusies trekt. Ook in kunstzinnge uitingen van platteland is eenvoud en natuur-schoon heid hït kenmerkende. Hierom kan ech ter de schoonheidswaarde wel groot zijn Uit de oudheid kwamen de Edda, he Nibelungenlied, zelfs volgens sommigei de Ilias van Homerus uit de agrarisch wereld tot ons, evenals het Javaansi Wajangspel. Uit de aard van de zaak zal het platte land minder cultuuvoortbrengselen leve- het minder dicht bevolkt de bewoners over minder tijd beschikken kunnen om zich aan de nodige bespiege- ngen over te geven. Helaas leveren de laatste tijden niet eer zulke scheppingen als vroeger •uwen brachten, maar de leegte op dit terrein is niet enkel een plattelandsver schijnsel: men is thans veelal „onmachtil i het artistieke" geworden, zoals we ;ns lazen bij dr De Vries Reilingh. De bouwkunst van het platteland had :n eigen karakter, niet alleen wat huizenbouw betreft, doch ook f meubilair, evenals bij de kleding gebruiksvoorwerpen, evenwel op het platteland no| wel veel karakteristieks, nog veel ge meenschapszin. De familie- en buurt- sohapsbanden zijn nog sterk en opval lend is nog het meeleven met elkaar. D« stedeling mag dikwijls zelfs zijn naasti buur nog niet eens bij name kennen, ge heel anders is het ten plattelande. Daar leeft men geheel met elkaar n De gevolgen hiervan zijn, dat op het eerste ontmoeten afwerend staat tegenover de vreemdeling en deze arg wanend bejegent. Wanneer men echter belangstelling toont in het werk leven der boeren zal het ijs spoedig ge- oroken zijn en de argwaan plaats maken voor warmte en hartelijke toenadering voor een gulheid en jovialiteit, die men bij de stadsbevolking nooit zal Bedachtzaamheid, geduld, vasthoudend heid, doorzettingsvermogen, zich afhan kelijk gevoelen van de natuur, doch bewust zijn van eigen kracht, conserva tisme (niet steeds in ongunstige te vatten), zijn de kenmerken boerenstand. Daardoor is deze stand d« bron van onze volkskracht, daar ze steedl weer de andere bevolking infiltreert, zo dat ze kan dienen om de excessen, toe het stadsleven kan leiden, te leren, de ziekelijke drang naar sensatil van vele uit het lood geslagenen te ie

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2