Jlifuuie £eihsrlif (£mtrant VIJFDE CONFERENTIE OP HET KREMLIN tijdens lievige onweersbui Russen laten de Duitsers oogsten voor Berlijn en Clay ziet geen verandering Wist U DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 DIRECTIE F DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ilmihttsfirfc 1$ ahcWfucn myo bert in teyfjenspoet* Negen en twintigste jaargang No. 7589 SALZBURG, een wondere parel Zie pag. 3 fd Voor de vijfde maal is het Kremlin gisteren de plaats geweest, waar de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, de drie Westelijke vertegenwoordigers beeft ontvangen, in een bijeenkomst, de drie en een half uur in beslag am. Zoals na deze besprekingen zo langzamerhand de gewoonte wordt, weigerde de Westelijke diplomaten ook thans iets aan de wachtende journalisten te zeggen, behalve Bedell Smith, die weer eens sarcastisch was: „Zoals gebruikelijk, drie uur met Molotof, en de bijeenkomst begon wat te laat"- Verder lieten zij zich niet uit. Tijdens de conferentie woedde boven Moskou een hevig onweer met fel weerlichten en zware donderslagen. buurt van Lübeck. De piloot bleef ongedeerd. Volgens een Brits function- zijn twee Russische „Yaks" gis termiddag een Brits „Viking"-toestel in luchtcorridor Berlijn-Hamburg zo dicht benaderd, dat een herhaling van het beruchte ongeluk van 5 April jJ. dreigde. Op het vliegveld Fuerstenfeld- brueck (Beieren) kwamen weer 56 Ame rikaanse jagers Op de Britse ambassade hebben de drie afgevaardigden daarna een rapport klaar gemaakt voor Londen, Washington en Parfijs. Sommige kringen menen, dat deze bijeenkomst de laatste is geweest en dat nog deze week een besluit ver wacht kan worden. Generaal Clay heeft te Frankfort ver klaard, dat hij geen aanwijzingen aan wezig acht, die duiden op enige verande ring in de politiek der Westelijke mo gendheden, wat betreft West-Duitsland en het vormen van een voorloopige rege ring te Frankfort. Hij zeide echter niet ten, welke besluiten in Moskou zou den worden genomen. Clay ontkende met grote stelligheid de geruchten, dat hij zou aftreden, indien deze besluiten van zijn standpunt zou den afwijken. Over de Russische drijfveer voor de blokkade van Berlijn, zei de Ameri kaanse gouverneur, dat hij daar nog niet precies achter was, maar hij meende, dat niet de valuta-kwestie, doch de ge hele Duitse kwestie ook voor Rusland op het spel stond. De Australische minis- an Buitenlandse Zaken, Evatt, heeft met Bevin een onderhoud gehad over de besprekingen te Moskou. Een Brits schroefloos vliegtuig van het rpe „Vampire" heeft een noodlanding gemaakt in de Sowjetzone van Duitsland, Weer 20 Westmarken per Duitser Ontwerp grondwet werd vandaag besproken. De drie Westelijke, militaire gouver eurs in Duitsland, hebben, na hun te Frankfort gehouden besprekingen i gedeeld, dat in West-Duitsland op Vrij- i.s. twintig Westmarken per Duitser beschikbaar gesteld zullen worden, ter aanvulling van de veertig nieuwe Mar ken, die reeds, tegen inlevering van oude Marken, per hoofd werden uitgereikt. Geld, arkomstig van de verkoop van levensmiddelen, die in de dubbelzone, op kosten der geallieerden zijn ingevoerd, ïr beschikking worden gesteld van euwe Duitse bank voor de weder opbouw. Zoals reeds gedeeltelijk gemeld, hebben de geallieerden het treinverkeer de Leipziger Messe vrboden, zodat reizigers dus op auto of bus aangewezen zullen zijn. In Beieren kwamen vandaag afgevaar digden der elf West-Duitse staten bijeen n een ontwerp-grondwet te bespreken. MINISTER NEHER „MET HINDER NISSEN" NAAR INDIë. Hedenmorgen vertrok minister Neher. Uitgeleide gedaan door minister Götzen. Sultan Hamid II van Pontianak en de heer Bannier van het ministerie van O.G. Schiphol naar Indië, maar zijn vlieg tuig kreeg motorstoring, keerde terug en kon eerst om half tien wederom opstijgen. DE 16DE TSJECHISCHE GENERAAL GEVLUCHT. Overste Genek Kudlacek is de 16e Tsje chische generaal die sedert de commu nisten in dat land aan de macht kwa- nen, vluchtte naar de Amerikaanse zone n Duitsland. SAOEDI-ARABIÉ WEIGERT 15 MIL- LIOEN DOLLAR. Met de woorden: „Wij aanvaarden alleen hulp van een vriend, maar niet het land, dat onze vijand steunt", weigerde Saoedi-Arabië 15 millioen Ame rikaanse dollars, die voor gebruik van dat land, op de import-exportbank ston den sedert 1946. TRUMAN TEKENT ANTI-INFLA- TIEWET. „Met tegenzin" heeft president Truman heden de door de republikeinen Ingedien de anti-inflatiewet ondertekend. De wet wordt binnen een maand van kracht. Vandaag stellen ivij U voor: ANTON JANSEN, Prinsenstraat 79, Leiden. Onlangs op 26 Juni heeft Anton jn eerste verjaardag in Indië gevierd. Op i Februari jl. vertrok hij met de „Volen- dam". Hij had een goede reis en prachtig weer. Als chauffeur is hij ingedeeld bij de genietroepen in Tandjong Poerang. Het werk vindt hij prettig en hij heeft het best naar zijn zin. Over de prachtige tuur raakt hij niet uitgepraat, maar Hol land gaat toch bovenal! Op de foto De Russenu hebben de boeren in hun ine bevolen de oogst binnen te halen, n Berlijn van voedsel te voorzian. „Rijp of niet, het graan moet binnen" zo luidt het bevel. Een nieuwe poging dus om de Duitsers te paaien. Wat echter niet in góede aarde zal vallen is het verbod in Leipzig, om naar de Britse of Ameri kaanse radio-zenders in Duitsland te luisteren. Gerrit de Stotteraar te Den Haag gearresteerd Door zijn vrouw kwam men achter de verblijfplaats De beruchte 27-jarige inbreker-u breker, „Gerrit de Stotteraar", is gister avond om half zeven in een woning de Van Limburg Stirumstraat te Haag, door 3 Amsterdamse rechercheurs gearresteeerd. Zoals men weet lukte het Gerrit ongeveer twee maanden geleden voor de derde maal te ontsnappen, dit maal uit een cel in het Amsterdamse Huis van Bewaring. Nauwkeurig heef* de recherche alle personen, die wat met de Stotteraar te maken hadden, gevolgd. Zo viel het op dat zijn vrouw vaak naar Den Haag reisde. Gisteravond sloegen de rechercheurs hun slag en troffen de vluchteling inderdaad aan op het adn waarheen zijn vrouw zich begaf. Nu Gerrit de Stotteraar op het hoofdbureau te Amsterdam, waar men speciale n regelen heeft genomen. Hij heeft door vele inbraakj es een respectabele buit veroverd, die hij op twee verschillende schuilplaatsen heeft opgeborgen. RESERVE-OFFICIEREN KON. MARINE IN EREFRONTEN. Reserve-officieren der Kon. Marine thans niet meer in werkelijke dienst zijn en willen deelnemen aan de erefronten bij de Koninklijke rijtoeren op 30 Aug. en 6 Sept. te Amsterdam, kunnen zich vór 24 Aug. schriftelijk opgeven bij de adjudant van de commandant Zeemacht Nederland, Marinewerf kade 7 te Amster- In het verwoeste Keulen werd Zondag het 700-jarig bestaan gevierd van één der weinige gebouwen, die ongeschonden uit de oorlog te voorschijn zijn ge komen: de beroemde Keulse Dom. De processie op weg naar de Kathedraal tussen met mensen bepakte, ruïnes. De staat Israël heeft een nieuwe munt Koers gelijk aan die van Engels pond. Het nieuwe Israëlische Pond zal van heden af, inplaats van het thans in om loop zijnde Palestijnse Pond, de wettige munt van Israël zijn. Het voorlopige Par lement heeft reeds de daartoe nodige wet ten uitgevaardigd. Gedurende een maand worden de Palestijnse Ponden tegen een gelijke koers als de nieuwe, omgewis seld. maar van 15 September af, zullen zij vreemde valuta zijn. De nieuwe munt eenheid zou voor minstens 50 pet. gedekt zijn door vreemde valuta en wel voor namelijk ddllars. De officiële wisselkoers zal gelijk zijn aan die van het Pond Ster- vier dollar voor een Israëlisch Pond. De bankbiljetten zijn reeds in Dec. 1947 in de Ver. Staten gedrukt door de „American Banknotes Co." Men verwacht dat de onderhandelingen over de finan ciële betrekkingen tussen Engeland Israël spoedig zullen beginnen, zelfs v dat Engeland Israël erkent. Over de Palestijnse kwestie wordt voorts nog gemeld, dat op vele plaatsen bestandschendingen plaats vonden. Een Arabische scherpschutter heeft in Jeruzalem een Joods verbindingsofficier doodgeschoten, die de Amerik. consul-ge neraal vergezelde op een inspectietocht. Het Arabische hoge comité heeft de Ara bische volken opgeroepen om te voor komen, dat de Joden Jeruzalem bezetten. Bernadotte heeft een plan opgesteld tot hulp van driehonderdduizend Pa lestijnse vluchtelingen. De Joden hebben het Roode Kruis-cen- trum te Jeruzalem bezet. De hoofdwaar nemer van de VN. heeft hen daarop ge last er uit te gaan. doch hieraan is nog geen gevolg gegeven. NIEUWE WIJSJES OP ADAMS PALEISCARILLON. Gedurende de feestweek in Amsterdam zal de beiaardier van het Paleiscarillon te Amsterdam, de heer J. Vincent, dage lijks zijn klokken bespelen. Na 6 Sept. zal hij het carillon versteken, d.w.z. dat nieuwe uurs- en halfuurswijsjes komen. TARWEGRIES UITSLUITEND OP KEUZEBON-VERMICELLI. Aangezien gebleken is, dat dienaan gaande hier en daar misverstand bestaat, wordt medegedeeld dat tarwegriesmeel uitsluitend verkrijgbaar is op de keuze- vermicelli, en niet op tarwe bloembonnen. EEN ZIEKELIJKE THYSSEN VOOR HET GERECHT. Het proces tegen Fritz Thyssen, eens Duitslands rijkste industrieel en finan cier van het nazi-bewind, zal vermoede lijk twee a drie weken duren. De 74-ja- rige ziekelijke staalkoning voerde giste ren voor het denazificatietribunaal Koenigstein tot zijn verdediging aan, hij thans de armste man in Duitsland is. Voornaamste materiaal tegen hem is zijn eigen boek „Ik heb Hitier gefinancierd", dat in 1941 in Londen is verschenen. Thyssen zou in 1933 100.000 mark NSDAP hebben seschonken, en een mil lioen na 1933 Na het procc teniet de statenloze I Thyssen zich naar zijn dochter in Argen- Rustig verloop van de Haarlemse melkoorlog Door de uitstekende vaeantieregeling in de Haarlemse melkbezorgers en de vlotte bediening van de huisvrouwen op de afhaalplaatsen, zijn er over de voor ziening tot nu^'toe geen klachten bin nen gekomen. Er is een groot aantal af haal-stations "ingericht en dreig* er ergens een melktekort te ontstaan, dan wordit direct van een centraal punt aan gevoerd, Daarom heeft het Bedrijfschap er voorlopig van afgezien door de C. C. D. proces-verbaal te laten opmaken, tegen die bezorgers die n: Politieagent te Batavia doodgeschoten Relletjes bij Djokja's onafhankelijkheidsfeest Enorm smokkelcomplot in Amsterdam ontdekt Ned. geld in geslachte kippen naar België gebracht De rijkspolitie te Diemen heeft in nauwe samenwerking met de Recherche Invoerrechten en Accijnzen te A'daan, een uitgebreid smokkelcomplot opge rold. Niet minder dan 15 personen zijn reeds gearresteerd, terwijl het onder zoek nog wordt voortgezet. De zwarte Handel in de hoofdstad heeft door deze arrestaties een gevoe lige klap gekregen. Grote partijen tuurzijde goederen, textiel, sigaretten, zonnebrillen, galanterieën enz. enz. "w den de hoofdstad binnengesmokkeld via diverse winkeliers tegen zeer zwarte prijzen aan het publiek te koop aange boden. De bedragen, die bij deze han del gemoeid waren, zijn met geen moge lijkheid te schatten. Een der gearresteer den had bijvoorbeeld voor f 14.000 zon nebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit België, waar zij met Nederlands geld werden gekocht. Dit geld werd op uiterst ge raffineerde wijze over de grens gebraoht, nl. door twee klppenhandelaren uit Cu- lemborg, die het geld verstopten in ge slachte kippen, die zij bij honderden te gelijk per vrachtauto en met de daarvoor benodigde vergunningen, over de grens brachten. In België werden dan de goe deren gekocht, waarna zij weer naar Nederland .werden gesmokkeld. Het complot heeft vertakkingen in Amsterdam, Roosendaal, Oulemlborg, Geldermalsem, Blairicum en Breda. De gearresteerden zijn inmiddels reeds >or die Officier vam Justitie geleid. KALME EN GEZELLIGE HARTJESDAG IN AMSTERDAM. De traditie van de hartjesdag, die in Amsterdam ieder jaar op de derde Maan- in Augustus plaats vindt en als een voorproefje van de Koninginneviering werd beschouwd, begint uit te sterven, de oorlog stond deze avond bekend en vol onrust, ruzie met de politie, stoken van vuurtjes, vuurwerk. Gisteren het echter zeer rustig. Slechts was :n officieel vuurwerk en een fakkel optocht met het politiemuziekcorps. Wie wordt burgemeester van Utrecht? Naar de „Volkskrant" meent te weten binnenkort de benoeming te verwach- in van de oud-minister van Oorlog, luit.- kol. A. H. J. L. Fiévez, tot burgemeester Utrecht. Het beste is, dit maar rustig e wachten, daar ook dr Beel en dr Witteman als candidaten genoemd zijn oor deze post. Onze Koningin ontving eerste huldeblijken Deputatie van de Nad. Vrouw op het Loo Zoals wij in een deel onzer vorige editie reeds hebben vermeld, heeft gis teren een delegatie van „de Nederlandse Vrouw 18981948" op het Loo H. M. die Koningin het geschenk van de Ne derlandse vrouw aangeboden. De 750.000 handtekeningen vormden ongetwijfeld het voornaamste deel van het huldeblijk, aan ook die Nederlandse vrouw in het buitenland en de vrouwen van Aru- hebben deelgenomen. Voorts ontving H. M. een wat-perkamenten schrijfmap met vignetten uitbeeldende de vrouw in haar verschillende milieux: als cen trale figuur de regerende vrouw en daar omheen de vrouw bij het beoefenen van de werken van barmhartigheid, de vrouw als moeder, de werkende vrouw en de intellectuele vrouw. Voorts ont ving de Koningin een exemplaar van het gedenkboek: „Vrouwen van Neder land". een zilveren speldje van de ex- ie en een gedicht van Elisabeth van Miaasdijk. Nadat de cadeaux waren overhandigd, onderhield H, M. zich, terwijl thee werd gedronken, enige tijd met haar bezoek sters, die na een uur weer vertrokken. RUMOERIGE PROTESTVERGADERING VAN 400 SLAGERS TE DEVENTER Vlees in Sept. vrij of anders voorziening in eigen hand i de i Aan de vooravond van de viering van het driejarig bestaan van de Djokjase republiek werden op het erf van het gebouw, waar de republikeinse delega tie te Batavia huist, demonstraties ge houden waarbij een vreugdevuur werd ontstoken. Aangezien dergelijke demonstraties niet geoorloofd zijn, greep de politie in, waarop plotseling een schot weerklonk, waardoor een politieagent werd gedood Onmid-delijk werd krachtdadig ingegre- en het gebouw, dat achtereenvolgens ambtswoning was van Soekarno, Gani en de delegatie, werd voor de zoveelste maal onderworpen aan een huiszoeking. Volgens een nader bericht meldt een ooggetuige, dat op het betreffende erf :- tot achthonderd Indonesiërs verza meld waren, merendeel leden van jeugd verenigingen, rond een kampvuur. Er zou een film vertoond worden, doch aan gezien voor demonstratie noch film ver gunning was aangevraagd verbood de politie de voorstelling Plotseling werd door een schot uit het gebouw een agen* gedood, waarna de politie in de lucht terugschoot. Twee meisjes en een jongen werden in de arm getroffen. Het resultaat vam de huiszoeking is nog niet bekend. Men arresteerde twee Indonesiërs. „Kinderen" van 25 jaar Van republikeinse zijde meldden zich vele ooggetuigen, die om. beweerden dat de politie onschuldige kinderen had ge wond. waarbij er zelfs een zou zijn over- Bij navraag bleken deze „kinderen" ge- jniddeld 18 tot 25 jaar oud te zijn! Ook Soetan Sjahrir had een uitnodiging gekregen om bij deze demonstratie aan wezig te zijn. Hij kon echter niet door het politiecordon heenkomen en bezocht later de gewonden in het ziekenhuis. Er was vergunning verleend tot het houden van een bijeenkomst binnenshuis van 300 man. Toen hoofdcommissaris B Damen echter 500 man in de tuin zag, die steeds aangroeiden, gaf hij de hoofdbe woner van het bewuste gebouw opdracht de bijeenkomst te sluiten de aanwezigen heen te zenden. Hieraan kon echter niet worden vol daan. aangezien niemand zich geroepen nolde als „leider" op te treden en men -""eerde, dat deze bijeenkomst spontaan zou zijn gehouden. Bevelen van de potüie werden beant woord met een demonstratief „Merdeka" (Vrijheid)-geroep en het zingen van strijdliederen. Men wierp de politie met stoelen en plotseling werd geschoten. Wapens bfj Delegatielid gevonden. Nader werd gemeld, dat bij de huiszoe king een aantal wapens in beslag werd genomen. Zo vond men bij een lid var de republikeinse delegatie in Batavia eer automatisch wapen met twee patroonhou ders. De eigenaar meende, dat hij als „overste in de republikeinse strijdkrach ten" gerechtigd was tot het dragen Het staat nog niet vast, wie de politie man, een Chinees, heeft doodgeschoten. Alle bijeenkomsten ter gelegenheid v het driejarig bestaan van Djokja werden te Batavia door de politie afgelast. een zeer rumoerige vergadering heb ben gisteren 400 slagers uit het Oosten, Noorden en Zuiden des lands te Deventer geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de vleesdistributie. Zij eisten eenparig algehele afschaffing an de vleesdistributie met ingang van 5 Sept, tot zolang zes ons vlees per man per 14 dagen, komende herfst geen vlees in- en en vrije inkoop van vee door de slagers. Wordt in Sept. de vleesdistributie niet afgeschaft, zo was ter vergadering de al gemene opvatting, dan zullen zij er weer .-er vergaderen of zij de vleesvoorziening iet zelf ter hand kunnen nemen. Voordat het tot de motie kwam, waarin ;n en ander werd uitgesproken, ging het ;er rumoerig toe onder de slagers, die hun vergadering zagen als een demonstra tie tegen minister Mansholt. „Wat de melkboeren bereikt hebben, kunnen wij ook bereiken" werd er geroe pen. „Zwart vlees is al goedkoper, dan wat wij op de bon mogen geven". Zo volgde het ene wilde voorstel op het an dere. Het hielp^weinig of de bondsvoor- itter, de heer Van der Eijk uit Den Haag, betoogde dat minister Mansholt zelf in conferentie met de slagers heeft toe gegeven dat de tot nu gevoerde vleespoli- tiek heeft gefaald en de oorzaak van de moeilijkheden moet gezocht worden in de afschaffing van de verplichte veelevering. Het tumult nam wel de grootste vormen i (met gevolg dat de vergadering even daagd moest worden), toen de heer v. d. Eijk zeide dat als de slagers zelf de toe slag aan de boeren zouden moeten beha len. hun dit 70 millioen zou kosten. De vrije handel zou direct een moordende onderlinge concurrentie ondervinden. Ook de- mededeling dat Argentinië 2 ton vlees zou leveren, werd ontva et geroep als „Schei maar uit". Nadat het bestuur had toegezegd dat bij geen afschaffing der vleesdistributie, ve vergadering bijeengeroepen worden en de motie met algemene stem- was aangenomen, kwamen de gemoe deren wat tot rust. Deze bewogen vergadering was uitge schreven door het Gewest Overijsel van de Algemene Nederlandse Slagershond. Hoofdkwartier van generaal Mark os ingenomen Het dreigt vaak vergeten te worden, aar ook in Griekenland woedt nog steeds de strijd. Een bloedige burgeroor log. Thans komt Reuter met het bericht, dat de regeringstroepen gisteravond Aetomelitza, hot hoofdkwartier vai rebellen-generaal Markos, hebben inge- ;n. Volgens andere berichten uit het gebied van Grammos, waar zwaar wordt gevochten, is het front der guerillastrij- ders overal aan het instorten. De, toch al fraaie, Amsterdamse Nieuwe Kerk, wordt voorbereid op de inhuldiging van Koningin Juliana. De geschilderde panelen van het be roemde orgel zyn gerestaureerd, de prachtige preekstoel is schoongemaakt en rond de majestueuze pilaren spelen zon en schaduw. DAT A. C. v. d. Vliet te R'dam is be noemd tot ridder in de Orde van O.N. DAT aan dr L. H. Louwe Kooymans op verzoek eervol ontslag is verleend als hoofd der chemisch-bacteriologische afd. van het Rijksinst. voor Drinkwatervoor ziening. DAT de Stcrt. van gisteren o.m. een 2de wijziging der prijzenbeschikking han delsmarge medische instrumenten 1947, prijzenbeschikking minerale terpen- 1948 no 2, een wijziging van de prij zenbeschikking matrassen en ledikanten 1948 en een beschikking „bestrijding tu berculose onder het rundvee" bevatte. DAT op 26 Aug. de eerste steen van een flat van 30 woningen op de boulevard Bankert te Vlissingen gelegd zal worden. DAT mr C. W A. Schurman benoemd is tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Bangkok. DAT, volgens de P.T.T., thans weep wel telegrammen naar Palestina ver den kunnen worden. DAT Deventer in de Rielerenk terein zal kopen om daar een ni zwembad te vestigen, ter vervanging het in de oorlog aan de IJssel vernielde bad. DAT J Hofman 10 Sept. in „Bellevu te Adam afscheid neemt als voorz. v: 1 de Ned. Chr. Grafische Bond. DAT Heemstede eeh deel van hel landgoed „Meer en Berg" wil aanschaf- en. om het recreatie-oord en wandelbos .Groenendaal" uit te breiden. DAT de Rooms Friese Bond ii Rijsterbossen in Gaasterland een landdag heeft gehouden, waaraan 1300 personen deelnamen. DAT de najaarsbeurs te Utrecht niet toegankelijk is voor kinderen beneden de 16 jaar. DAT officieel is vastgesteld dat het Nederlandse jacht „Duenna" door ongeluk is vergaan, maar dat de raad van de enige overlevende, de heer N. Wezelman. niet uit te varen, niet door de omgekomenen is opgevolgd. DAT een Nederlands vrachtvliegtuig voor een Franse automobielfabriek New York een pletwals van bijna 5000 kg vervoerde. DAT ten behoeve van de Nederlandse agrarische exportpropaganda een lend- bouwpaviljoen is vervaardigd, bestemd om op exposities in het buitenland als inzending uit te komen en dit gebouwtje voor het eerst te Frankfort zal staan. DAT het 50-jarige slachtoffer van explosie op de „Frans Naerebout" Zierikzee, J. C. Raguit, in het ziekenhuis aldaar is overleden. DAT in het zanddorp te Middelburg een z.g. ,.maycrete"-woning totaal af brandde. daar in de badcel een geyser iwas blijven branden. Felle brand bij Polygoon te Haarlem Achteraf viel de schade nogal mee. Gistermiddag is. vermoedelijk door kortsluiting, brand ontslaan in de mon tagekamer van de filmfabriek Polygoon, aan de Kouden Hom, te Haarlem. Daar de in het gebouw aanwezige snelblussers weigerden, stonden in korte tijd ook de opname-, projectie- en droogkamer in lichter laaie. De ijlings toegesnelde brandweer kon, met behulp van militai- uit de naastgelegen Kouden Horn- kaze i half i - de be dwingen. De fel brandende films oorzaakten veel hitte, wat het blussings- werk zeer bemoeilijkte. Van de kostbar* apparatuur is niet veel verloren gegaan, daar de militairen en de brandweer het merendeel naar buiten in veiligheid kon den brengen. Slechts enkele waardeloze geluidsbandjes gingen in de vlammen op. De stagnatie in het bedrijf is van dien aard, dat de werkzaamheden heden alweer normaal voortgang konden vin den en de journaals op de gewone tijd zullen uitkomen. Min. Drees roept op tot bestrijding van de kanker Ons gehele volk zal met het Wilhelminafonds H.M. de Koningin huldigen Er zal een Wilhelminafonds worden gesticht ter bevordering van de kankerbestrij ding. Als een nationaal huldeblijk bij het Regeringsjubileum van H.M- de Koningin il Haar naam worden verbonden aan de strijd tegen de volksziekten, die onder leiding van ons Vorstenhuis reeds zo lang wordt gevoerd. Zoals aan de bestrijding de tuberculose de naam van wijlen Koningin Emma onafscheidelijk is ver bonden, zo zal het ook nu zijn met de naam van onze Vorstin. Zo sprak gisteren minister-president W. Drees o.m. voor de radio. Voor een belangrijk deel, dank zij het i volk staan. Het jubileumgeschenk aan Emmafonds, heeft de t.b.c.-bestrijding in H. M. de Koningin biedt daartoe de mo ons land uitstekende resultaten afgewor- gelijkheid. Laat niemand Uwer de ko pen. honderdduizenden, die door hun mende feestdagen ingaan zonder het ju- talrijke kleine en grote bedragen de bileumsinsigne te dragen. Het financiering van het onderzoek hebben mogelijk gemaakt, hebben er toe bijge dragen, dat de beklemming van net onaf wendbare, het ongeneeslijke, van de "a.c. is geweken. Datzelfde kunnen wjj, helaas, zo ver volgde min. Drees, van de kanker nog iet getuigen. De dreiging van deze ern stige ziekte neemt toe. De sterfte ten ge volge van de kanker wordt groter in plaats van kleiner. Van het begin dezer eeuw tot nu toe steeg het sterftecijfer van 9,4 op 13,1 per 10.000 inwoners. Een tergend stijgen, dat op machteloosheid schijnt te duiden tegen een aansluipend gevaar, waar men geen vat op kan krij gen. Deze dreiging kan worden gekeerd door uitvoerig en intensief wetenschap pelijk onderzoek en door toepassing op ruime schaal van de resultaten van het onderzoek. Opleiding van specialisten en voorlichting van artsen is noodzakelijk. Patiënten moeten er van doordrongen worden, dat er in het allereerste stadium wel degelijk genezing mogelijk is. De patiënt, durft zich echter vaak niet te realiseren, waar hij aan toe is. Moei zaam en zorgvuldig moet deze ziekte uit ons volk worden uitgesneden. Dit alles vergt echter grote financiële offers van ons gehele volk. Gelijk vijf tig jaar geleden moet achter de werkers met hoofd en hand, die de kanker be vechten. de grote massa van het gehele Vriendin van Seyss kreeg 8 jaar De uitspraak van het Rotterdamse B G. tegen de 50-jarige Dolly Dibbets i echtge note van W. G. P. te Den Haag*, die zich ontpopte als een vriendin van Seyss Inquart en bovendien verdacht werd spionnage in Nederland, België en Spanje voor de S.D. en ook illegale werkers ver ried, luidde 8 jaar m.a. De eis was 15 jaar. NIEUWE HOOFDREDACTEUR VOOR „DE MAASBODE" Mgr. dr J. Wiitlox, die sedert 8 Febr 1929 hoofdredacteur was van het r. k. blad „De Maasbode", heeft per 1 Sept. a.s. wegens gezondheidsredenen ontslag gevraagd. In zijn plaats is benoemd Pa ter prof. dr Stephajvus Teaser O. P.. hoogleraar in de ethica en de sociologie aan het roomse philosophacum te Zwolle. Als mede-hoofdredacteur werd aange wezen de Kameroverzichtschrijver van de Msb., de heer Leo HaaeAzel laatste week van de maand in iedere s meente verkrijgbaar. Minister Drees zeide ten slotte te vertrouwen, dat de bedrij ven en ondernemingen naar vermogen zouden deelnemen in dit geschenk. Russen blijven putten uit de zaak-Kosenkina „Haar wil werd met verdovende middelen verzwakt". De geruchtmakende zaak-Kosenkina wordt door de Russen steeds verder uit gebuit. Gisteren sprak de Sowjet-vice- consul. Tsjerpoernych, een politieverkla- ring tegen, volgens welke mevr. Kosen- kina van haar bed in het Roosevelt-zie- kenhuis naar hem zou hebben gewezen, als de man, die haar in het Sowjet-consu- laat gevangen hield. Radio New-York be richtte. dat mevr. Kosenkina's toestand kritiek was en dat zij nog te zwak was om bezoekers te ontvangen. De Russen zullen voor het ogenblik de zaak niet bij de Ver. Naties aanhangig maken, terwijl zij voorts beweren, dat mevr. Kosenkina"s gezondheid en geestelijke vermogens on dermijnd waren door de „krachtdadig* ontvoering naar het Wit-Russische cen trum en de injectie met verdovende mid delen ter verzwakking van haar wil". Aan burgemeester O'Dwyer van New- York is een rapport overhandigd, waarin de Sowjet-beschuldigingen. als zou de Russin ontvoerd zijn, ontzenuwd worden. Dat zij uit het raam van het consulaat is gesprongen om aan haar gevangenschap te ontsnappen, wordt echter bevestigd Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: wis selende bewolking met plaatselijk och tendmist. Enkele verspreide buien, hier en daar met onweer. In het Noord-Westen van het land meest matige wind uit rich tingen tussen West en Zuid. Overigens weinig wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN. Woensdag 18 Aug.: Zon op 5.28, ond*f 19.58; Maan op 20.08. onder &26. 19 Au*. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1