Twee Oranjetruien leidden urenlang in Olympische wegkoers 4 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 194 Voorting werd tweede na zware strijd, maar lekke band schakelde Faanhof uit (Van onze speciale verslaggever.) Twee renners In oranjetrni hebben uren achtereen een heldhaftige strijd gestreden op de kronkelende wegen van het majestueuze Windsorpark, waar de koningen van Engeland zich in het eeuwenoude Windsor-castle een grijs brok steen van een meter dikte voor hun vacantie plachten terug te trekken. In dit sprookjes achtige woud met willekeurig neergeplante standbeelden van groenbronzen ruiters, trokken op deze koude en gure Augustus-dag 141 Olympische wielrenners over de oneindig lange betonweg naar Cumberland Gate, voor de wegwedstrijd over 200 km, waarin Nederland eindelijk kon laten zien, dat het ook als wielernatie nog mee telde. Faanhof en Voorting lagen het grootste deel van de race op kop en de laatste sleepte voor ons land nog een zilveren medaille in de wacht- Vier landgenoten drukten klokslag hall twaalf de pedalen van hun lichte fietsen- Slechts één van deze mannen met de oranjetrui zou ruim vier en een half uur later de finish bereiken, na zonder mankementen een traject van 200 kilo meters te hebben afgelegd. Maar voordat het zover was, heeft deze pezige, maar broodmagere Nederlander, Voorting, een *t Verklaarde uitzicht Belgrado, maatstaf voor een „Viermogendheden- conferentie" mTK ZAL nooit meer liegen" dat is J. de titel van het stuk. dat momenteel door een Amerikaans-Brits-Frans- Russisch gezelschap, te Moskou wordt opgevoerd.Hopen wij, dat het inderdaad een internationaal, politiek blijspel zal blijken te zijn met een humoristische „pointe" en het geen drama zal worden, de atmosfeer opnieuw ladende met onheil. Het liegen heeft in de interna tionale politiek al heel wat rampen ver oorzaakt en het erge is, dat de leugen in extra-gecamoufleerde vorm wordt ge serveerd, de leugen in dienst wordt ge steld van een z.g. „diepere motivering." Maar. helaas, is die motivering slechts de verborgen machtsdrang „pur sang." De Russen denken, dat zij van het zich ontwikkeld hebbende geschil tussen „Oost" en „West" de dupe zijn, maar de Amerikanen denken op hun beurt, dat zij er de dupe van worden en nu gaat men zeggen, dat dit een onverzoenlijk standpunt is. Dit laatste is tenslotte slechts een vasthouden aan egocentrici teit en in wezen hoort niets onverzoenlijk te zijn, behalve dan, dat men geen alliagi kan maken van twee verschillende ideologieën. Er moeten «derhalve Moskou concessies worden gedaan, evenwicht moet ge vonden worden, maar vóór alles dient een tweede „München" vermeen. Waarom zou men het eigen principiële standpunt niet handhaven, maar zich toch omhoog* werken tot de erkenning, dat men ook het gedupeerd zijn vën de tegenstander -dient te vee- góeden door concessies. Reeds vroeger merkten wij' op, dat de grote fout van alle internationale ferenties daarin schuilt, dat steeds direct wordt aangestuurd op het politiek com promis, zonder de psychologische over brugging. En juist deze laatste overbrug ging is noodzakelijk, teneinde wederzijds wantrouwen en angst weg te nemen. Als de ene partij uit vrees voor de ander, omdat hij zich gedupeerd voelt, zegt: „ik vermoord je nog eens", zal zulks bij de candidaat-vermoorde angstreacties doen ontstaan. Ergo, de wederzijdse angst dient allereerst weggenomen, waarvoor dan het vertrouwen in de plaats kan komen. Is men met dit geestelijk saneringsproces nu te Moskou bezig of is het oude markt van loven en bieden? Als beide partijen er op uit zijn, de invloeds sfeer tot geheel Duitsland uit te breiden, Rusland heer en meester wil worden over Berlijn en Amerika zich blijft pant seren tegenover het zich na schiuvende „ijzeren scherm", ja, dan wordt óók Moskou een mislukking. De barometer wisselt tussen optimistisch pessimistisch. Zal er een „viermogend- heden-conferentie" volgen of niet. talloze polsingen die thans te Moskou hebben plaats gehad Bedell Smith speelt voor sfinx, want Amerika wenst zeker de vrede niet tot elke prijs. Terwijl de posities ten aanzien van de vraagstukken, te behandelen op een „viermogendheden-conferentie" toch be trekkelijk labiel zijn en de strategische macht daarbij een grote rol speelt, kan men zeggen, dat het spel van Belgrado, waar de „Donau-operette" werd opge voerd, onder regie der Russen, geen ap plaus der Westelijke mogendheden kan uitlokken. De Donau-conferentie heeft Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten voor de naaste toekomst eenvoudig uit gesloten van deelneming aan de controle op de Donau-scheepvaart. De vraag rijst, of Engeland, Frankrijk en Amerika nu de nieuwe Russische conventie zullen willen ondertekenen. Van Russische „goodwill" is op de Donau-conferentie geen sprake geweest. Het streven naar een compromis, de bereidheid tot inter nationale samenwerking bleek ook hier weer een leugen te zijn. Volgens het ontwerp van de Rus, Wysjinski, zullen slechts oeverstaten zitting hebben in de nieuwe Donau-com- missie. De Russen hadden te Belgrado alle voorpost-posities betrokken en zij camoufleerden hun doeleinden, zijnde de opperheerschappij in Zuid-Oost-Europa. Was de Amerikaanse afgevaardigde, CavJndish Cannon, oprecht, toen hij ver klaarde. dat -de Amerikaanse interesse voor de Donau-kwestie voorsproot uit het verlangen naar vrede en de mische vooruitgang van Europa? Joego-Slavië vond natuurlijk v Amerika wilde, volgens deze afgevaar digde, slechts de economische pénétratie doorvoeren om in bepaalde landen de politieke macht te verkrijgen. Niet zon der ironie vroeg de Joego-Slavische afge vaardigde, of de Ver. Staten ook aan bui tenlandse schepen verlof zouden geven, om vrijelijk de Amerikaanse rivieren te bevaren. En ook Anna Pauker, de Roe meense minister van buitenlandse zaken, stond natuurlijk achter Moskou, belang der Donaulanden vereiste, dat alleen deze landen het beheer over de Donau uitoefenden. Belgrado is dus geen symptoom van een nieuwe phase in de politieke verhoudingen en het bedroe vende is, dat de Westelijke mogendheden lich dit alles moeten laten welgevallen De politieke leugens, gemotiveerd door machtsdrang, zijn nog steeds aan de orde van de dagl barbaarse strijd moeten uitvechten de laatste twee ronden zelfs moederziel alleen tegen een nog geheel compleet Belgisch team en tegen fel op de Olympi sche titel beluste Fransen. De eerste ronde was nog niet voorbij, of de luidsprekers slingerden reeds een bekende naam in de ruimte: „Faanhof, Holland, is leadingTwee ronden later kreeg deze Faanhof de volle steun van zijn ploegmakker Voorting, en uren lang hebben deze twee volbloedrenners am voortgeploeterd over de klim mende en dalende weg, in het besef, dat één kilometer achter hen een peloton voortjakkerde, waarin wielergrootheden- wereldklasse van de partij waren. Lange tijd hield Johansson, een helblonde Zweed, met de armen en benen van een worstelaar, hen gezelschap- Maar Johans son kreeg een lekke band. Hetzelfde over kwam de derde Nederlander: Grift, die reeds in de derde ronde, rammelend op de velg, voorbij kwam. Hij hield het nog vier ronden uit. Toen gaf hij op. In de negende ronde werd ook Peters de dupe van een plat bandje. Er vielen slacht offers bij bosjes- Nog slechts twee Neder landers lagen in de course. Maar deze landgenoten liepen dan ook op kop. Het was te begrijpen, dat deze twee Nederlanders het op den duur niet zouden kunnen volhouden tegen de aanstormende overmacht van een verbeten, jagend peloton. In de 11e ronde werden zij op geslokt door een kopgroep van acht man, aangevoerd door de pittige Fransman Beyart. Maar de naam van was reeds gevestigd- Faanhof hadden meer dan de helft van de rit s de kop voortgejaagd, met een voorsprong, die steeds om en nabij de twee minuten schommelde- Na vijftien ronden sukkelde een snikkende Faanhof met zwarte huil- strepen over zijn gezicht de baan uit. Zjjn band was in gruizelementen gereden en reparatie-materiaal was er niet. Toen de zeventiende ronde, de laatste! Nog steeds een groep van acht renners aan de kop. Met Voorting- De bronzen benen van de Fransman Beyart drukten de pedalen tot een razend hoog toerental. Hij liep uit, tien, twintig meter en gleed juichend over de finish: Olympisch kam pioen. Maar dicht achter hem flitste plotseling een, diep over het stuur ge bogen, figuur in oranjeshirt langs de groep .Er was geen houden aan. De Nederlander Voorting was tweede gewor den in deze monsterachtige race. De uit slag van de eerste zes was als volgt: 1- José Beyart (Fr.). 5 u- 18 min- 12.6 sec.; 2- Voorting 5 u. 18 min. 16-2 sec.; 3. L. Wouters (België) zelfde tijd; 4. Delathouwer (België), 5. Johansson (Zweden), die zich toch weer bij de kopgroep had weten te voegen; 6. Mait- land (Gr- Brittannië). België won d ploegwedstrijd. Mevrouw Heemskerk schaak kampioene Stumpers eerste In de bondswedstrijden De bondswedstrijden van de Kon. Ne* Schaakbond zijn geëindigd. De eindstand luidt: 1. Stumpers 5% p., 2. Baay 4% p.. 3. en 4. Kok en Visser 4 p., 5. Grapperhaus 3% p., 6. en 7. Bunt en Groeneveld 2>/3 p. en Mulder 1% p. Stumpers en Baay mogen ni deelnemen aan de voorwedstrijd om he kampioenschap van Nederland (tienkamp in November te Nijmegen. De wlnnaa: speelt een kamp met Euwe. Mevr Heems kerk speelde remise met mevr. Roodzant li de 7e partij om 't kampioenschap van Ne derland. Zij heeft nu 4 p. en mevr. Rood zant 3. Mevr Heemskerk blijft dus kam FINLAND KAMPIOEN GYMNASTIEK HEREN De gymnastóek-wedstrijiden voor heren hadiden bij het landenklassement het vol gende resultaat: 1. Finland 1.358.3 pnt.; 2. Zwitserland 1.356.7 pnt.; 3. Hongarije 1.330.85 pnt. Bij de darmes waren de wed strijden zoo laat afgelopen, dat de jury de bekendmaking der uitslagen tot vandaag uitstelde. Zelfs moeten nog enkele oefe ningen geturnd worden. Tsjeohoslowa-kije het Officieuze klassement op de plaats. Nederland is voorlopig Nederland vijfde. In het officiële klassement is deze Voorting I stand gelijk gebleven. Hongarije werd 1 tweede en de Ver. Staten derde. niet in overall. Nu zijn z t het sjouwen en spijkeren Waar vrouwen hamers, kwasten en nijptangen hanteren Blik achter de schermen van het nog gesloten Houtrust Nieuwsgierig als wij vrouwen nu eenmaal zijn, konden wij het eenvoudig niet laten te trachten iets aan de weet te komen van wat zich daar allemaal in de grote Haagse Houtrusthal afspeelt. Immers de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" wordt Woensdag a.s. geopend en hoever zou men nu reeds gevorderd zijn? Een vraag, die ons zeer ter harte gaat. Ons wordt toch door geleerde psychologen gebrek aan inventie, organisatievermogen en wat al niet schoenen geschoven, zodat wij allerminst geschikt zijn volgens deze heren al thans om zo iets enorms als deze ten toonstelling te organiseren. „Zoveel vrou- en bij elkaar dat wordt niets anders ,n geroddel en gekibbel", is dat niet de communis opinio van Z.E- De Man? Welnu, heren der schepping, deze ten toonstelling is het levend tegenbewijs Daar in Houtrust wordt gewerkt. En hard gewerkt. Wat er tot stand komt, is het resultaat van zulk uitgebreid voor bereidend werk, zulk prachtig in elkaar grijpen en ineenvloeien van alles wat er de vrouwenwereld aan krachten leeft, dat wij durven dit gerust te voorspel- ieder en óók de man enthousaist onder de indruk de tentoonstelling verlaten zal. Wij hebben een gehele middag in Hout rust rondgekeken onder leiding van Mevr. J. Heihuizen-ter Braake, die de ziel van dit alles genoemd kan worden. Maar alles vertellen wat er te zien zal zijn, doen wij niet. Des te groter wordt de verrassing! Wel zullen wij een tipje van de sluier oplichten, om U nieuwsgie riger te maken dan U bent. Welnu dan elk aspect van ons vrouwenleven vindt men er de vrouw in het gezin, in stad en platteland, in het beroep, in de kunst, de sport, de mode. Niets is vergeten. En op welk een geestige en doeltreffende wijze uitgebeeld! Weet U, hoe de over de man denkt en de man o vrouw? Als U het nog niet wist, zal deze tentoonstelling het U leren! Zou het ook niet nuttig zün Uw echtgenoot duidelijk te laten zien (als hij het nog niet goed beseft), welke uiteenlopende functies huisvrouw in zich verenigen moet, welke werktijden zij maakt? Toch klagen wij □ooit, omdat wij het er voor over hebben ons huis goed verzorgd en gezellig houden Maar het mag toch wel eens het openbaar gezegd worden! En dan is het sociale aspect van deze tentoonstelling uiterst belangrijk, zien hier wel eens zo duidelijk, hoe er in deze laatste 50 jaren de positie de vrouw in de maatschappij vooruitge trokken wordt in het openbare leven. Hoe kan het ook anders in een land. dat 50 jaar lang zegenrijk geregeerd is door Vrouw en dat wederom door Vrouw bestuurd zal worden? Een betere hulde aan onze Vorstin dan deze Ten toonstelling over wat de Nederlandse Vrouw in die jaren gepresteerd heeft er nog presteert, is haast niet mogelijk. Wij hoorden nog, dat men aardige sou- srnirs, als speldjes, een boekwerk, ont worpen heeft en dat hoort philatelis- ten een bijzondere poststempel ter ere deze waarlijk Nationale Vrouwen tentoonstelling uitgegeven wordt Wij waren wij bekennen het eerlijk vervuld van trots, toen wij Houtrust verlieten. Lezeressen, komt in grote ge tale, maar vergeet vooral net Uw echt genoot of verloofde mee te nemen! Dra. H. E. Kokee-van den Berge. gaan is, hoe zij steeds r be- De Nederlandse successen Vanmiddag had in Wembley-sbadion de slotplechti-gheid van de „Elfde Olym pische Spelen van de Moderne Tijd" plaats. Aan het eind van dirt grote sport gebeuren geven wij een lijstje van de zeer bevredigende resultaten, die land op de sportcentra van Londen de omstreken behaalde. Vijf gouden medailles: 100 m. handlopen: Fanny Blankers- Koen, 11,9 sec. 80 m. hordien: Farnny Koen, 11,2 sec. (nw. wereldne- 200 m. hardlopen: Fanny B'lanikers- Koen, 24,4 sec. 4 x 100 m handlopen dames: X. Stadit-de Jong. N Wiitziers-Timmer, G. v. d. Kade- Koudijs, F. Blankens-Koen, 47,5 sec. 200 m schoolslag Vliet, 2 min. 57,2 sec. Twee zilveren medailles: 200 km. wegwedstrijd wielrennen: 2. Voorting 5 u. 18 m. 16.2 (1. Beyart (Fr.) 5 u. 18 m. 12,6). Kanovaren dames 500 m.: 2. Mevr. v. d. Anker-Doedens 2.32.8 (1. K. Hoff, Den 2.31.9). Negen bronzen medailles: 5000 m. hardlopen: 3. Wim Slijkhuis 14.26.8 (1. G. Reiff, België, 14.17.6). 1500 m. handlopen: 3. Wim Slijkhuis 3.50.4 (1, Eriksson, Zweden 3.49,8). Starklasse zeilen: 3. Bob Maas 4731 pnl (1. Ver. St. 5828 pnt). Fire Fly-klasse zeilen: 3. Koos de Jong 5204 pnt. (1 Denemarken 5543 pt). 100 m borstcrawl dames: 3. Manie L. Vaessen 1.7.6 (1. G. Andersen, Den. 1.6.3). 4 x 100 m. borsfcerawü dames: 3. I. Schuhmaoher, M. Mansman, M Vaessen, H. Termeulen. 4.31.6 (1 Amerika 4.29.2) Gewichtheffen zwaargewicht: 3. A. Oharité 412% kg (1. Da-vis V S. 452% kilogram) Waterpolo: derde prijs. (Italië kampioen) Hockey derde prijs (India kampioen) Fraaie prestatie van de Fransman Chevallier bij de ruiters De Nederlanders op de 13e en 24e plaats De laatste dag van de samengestelde rui-terwedstrijd, die werd bij-gewoond door Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard, heeft de superioriteit bevestigd de Franse ru-i-ter. met de toepasse lijke naam. Chevallier. Na de beide eer ste da-gen de dressuur en de cross-coun try foutloos te hebben volbracht heeft hij gisteren 'het springconcours vlekkeloos af gewerkt. Zo zelfs, dat hij in plaats van strafpunten, vier winstpunten kreeg en daarmee de Olympische titel veroverde „Aiglonne". Een zeer fraaie prestatie van deze Franse kapitein Tweede werd de Amerikaanse luit.-kol Henry, die 21 strafpunten had en derde de Zweed-se kapitein Selfelt met 25 strafpunten. Onze landgenoot Van Loon leverde een uitste kende prestatie d-oor op een veld van 33 ruiters de 13de plaats te bezetten op „Spring Steel" met 62 strafpunten. Dr Ten Cate werd nummer 24 op „U-nique de Genval" met 164% strafpunten. Het la-ndenklassement luidt: 1. Ver. Staten; 2. Zweden: 3. Mexico. Zweden zegevierde in het voetbaltournooi Ruwe tweede helft in finale tegen Joego-Slavië (Van onze speciaie verslaggever). De Olympische voetbalfinale is achter de rug. Gelukkig. Want deze op Wembley gehouden finale tussen de sterkste ploe- van het Europese Continent, Zweden Joego-Slavië, ontaardde in de tweede helft, toen de Vikingers, dank zij een strafschop, met 31 de leiding hadden gekregen, in een gooi- en smijtpartij, waarbij de spelers elkaar met het groot ste genoegen uit het veld trapten. Ver gissingen? Het leek er nigt op. En scheids rechter Ling, een referee van grote re putatie in Engeland, kon er zo goed als niets tegen uitrichten. Toch wel even, want om de, verre van sportieve, verto ning niet al te lang te rekken, floot hij het einde, toen er zeker nog vier minuten moesten worden gespeeld. In de eerste helft kon deze wedstrijd nog enige aan spraak maken op een goede demonstratie Er werd door beide partijen uiterst knap gespeeld. Staaltjes briljant voetbal ont lokten dan ook tal van malen een donde rend applaus. En de enkele ongelukjes toen nog niet zo erg. Vooral niet, omdat de spelers elkaar steeds met een vriendelijk lachje van „Heus, irf kon er niets aan doen", de hand drukten. Uit flitsende aanval kon de Zweedse rechtsbinnen Gren, zijn land de leiding geven. Een Joego-Slavische reeks aan vallen volgde. Er moest een doelpunt komen. Enkele minuten voor rust kogelde middenvoor Bobek dan ook onhoudbaar de gelijkmaker in (11). In de tweede helft begon het lieve spektakel, Gunnar Nordahl, de Zweedse midden voor, gedoelpunt had, (21). Nordahl vloerde een Joego-Slaaf en deze hem even later op zijn beurt, toen de bal nog een flink eind van de beide spelers verwijderd was. Scheidsrechter Ling naar de beruchte stip. Strafschop. Gren schoot de penalty in. Het was 31 Zweden. Wat nu volgde had weinig met voetbal uit te staan, maar Zweden had de gouden, medaille gewonnen. Dat de twee ploegen, waarbij zich ook de win naars van de derde prijs, de Denen voeg den, nog zo broederlijk naast elkaar op het ere-platform stonden en elkaar ge lukwensten, was een ontknoping, waarop we eigenlijk niet.meer hadden durven hopen. In de strijd om de derde prijs tegen Groot-Brittannië, had Denemarken met 53 gewonnen. Vrouwen preken in drie talen te Baarn Voor-conferentie voor Wereldraad van In het Geref. Zendingscentrum te Baan is een conferentie geopend waarvan d oecumenische Raad der Kerken in Neder land als gastheer optreedt en welke wordt gepresideerd door mevr. Mac Crea Cevert uit New York. Het is een voorbereidings conferentie voor de Wereldraad van Kerken In Baarn zijn alle vrouwen vertegenwoor digd, die over de gehele wereld een belang rijke plaats op kerkelijk terrein Innemen Zij bespreken: le. de theologische basis dei werkzaamheid van man en vrouw in d« kerk. 2. de verschillende beroepen van dt vrouw in de kerk. 3. de vrijwillige arbeid van de vrouw in de kerk. 4 de vooruitzlch- ten.-voor de vrouwen bij leidende functi) de ïging. dr Ehrenstrom, directeur van het studie partement van de Wereldraad van Kei een lezing. Morgen gaan ln een kerkdl drie vrouwelijke predikanten voor in Engels. Duits en Frans. Na 5 dagen dreggen heeft mer Dordt het lijkje van de 5-jarige Jiskoot opgehaald, die van het schip „Marknymph" was gevallen. De aankomst - n jhr. Van Vredenbnrch te Tanger, waar hy benoemd is tot administrateur van de Internationale Zone- (Foto Aero-Holland) Nederlaijdse hockeyploeg bedwong Pakistaanse meesters Derde prijs veroverd in wedstrijd op een spiegelglad veld Driemaal is scheepsrecht. Dit gold gisteren voor de hockeywedstrijd om de derde prijs tussen Nederland en Pakistan. Want het Nederlands Elftal heeft een klinkende revanche genomen voor de 16 nederlaag op de Pakistanners in de series en met 41 over deze fenomenen van de hockeysport gezegevierd. Een verdiende over winning voor deze bepleisterde elf jongens, die tijdens deze Spelen niet minder zeven zware wedstrijden hebben moeten spelen om dit zeer goede resultaat te behalen. Wat de Nederlanders op Lyons' Sports- grounds te zien gaven, was wel zeer goed werk. Zij bleken na de nederlaag en het 1—1 gelijkspel van de dag tevoren, het Pakistaanse spel volkomen door te heb ben en in deze opnieuw gespeelde wed strijd om de derde prijs hebben zij op spiegelgladde veld getoond, dat zij over deze, technisch zo superieure, spelers de baas waren. Temidden van deze modderpoel gevoelden de Nederlanders zich veel meer in hun element dan de tegenstanders. Wonderlijk genoeg meen den enkele spelers van Pakistan de glad heid meester te kunnen zijn, door hun schoenen, enkele zelfs hun kousen bovendien uit te trekken. Maar het leek er veel op, alsof zij op een ijsbaan zonder schaatsen speelden. Zelfs de Ne derlanders met hun bedopte schoenen, gleden soms nog een paar meter door en de Pakistanners konden zich dikwijls slechts met de grootste moeite op de blote benen houden. Gedurende de eer ste helft was de grote onproductiviteit van onze voorhoede, die kans op kans verknoeide, zeer verontrustend. En het waren dan ook de tegenstanders, die het eerste doelpunt van de wedstrijd scoor den. Met een afgemeten rollertje gaf linksbinnen Aziz zijn land de leiding Grote militaire collecte door heel ons land In de periode van 114 Sept. De 5 militaire fondsen „Het fonds 1815 Dor verminkten en nagelaten betrekkin- >n" de „Kon. nationale Vereniging tot steun aan miliciens-Stamil", „Eereschuld dankbaarheid", het „Karei Doorman fonds" en de ,Prins Bernhard Stichting" zullen gezamenlijk de hulp aan allen, die in 1940"45 en door de toestand in Indo nesië momenteel getroffen zijn, ter hand nemen. Ook zullen de strijders en nage laten betrekkingen uit vorige oorlogen door deze* fondsen geholpen worden. Daartoe zal van 114 Sept. in het gehele land een collecte gehouden worden, waar- ook militairen van land- en zee macht en oorlogsvrijwilligers mogen mee doen. Op 22 Aug. zal vice-admiraal b.d. L. J. Quant in het Programma van de Nederlandse Strijdkrachten een oproep tot de bevolking richten. Voor Amster dam is de collectedatum 4 Sept. Zal postvervoer per helicoptere ooi hier ingang vinden? Afgewacht ivordt of de proeven in Engeland slagen OLYMPISCH LA1SDEN- KLASSEMENT Zonder de gymnastiek-uitslagen is het landenklassement der Olympische Spelen als volgt: Goud Zilver Brons Pnt- Ver. Staten 38 27 25 193 Zweden 17 11 15 88 Italië 8 10 8 52 Frankrijk 9 6 12 51 Gr Brittannië ..3 14 5 42 Hongarije 8 3 10 40 Denemarken 5 7 8 37 Nederland 5 2 9 28 Turkije 6 3 2 26 Australië 2 6 4 22 Zwitserland 1 6 5 20 Finland 2 4 3 17 Tsjecho-Slow. ..5 2 17 Argentinië 3 3 1 16 België 2 2 3 13 Egypte 2 2 1 11 Noorwegen 1 3 2 11 Zuid-Afrika 2 1 1 9 Oostenrijk 1 3 6 Canada 1 2 4 Voor elke gouden medaille 3 punten, voor elke zilveren 2 voOr elke bronzen 1 punt. DE OLYMPISCHE KAMPIOEN BOKSERS. Na de finales van gisteren werden de volgende boksers Olympisch kampioen: vlieggewicht: Perez (Argentinië), (hij had dus niet voor niets zijn hoofd kaal laten knippen om wat gewicht te verliezen), bantamgewicht: Czik (Hongarije); veder gewicht: Forementi (Italië); lichtgewicht Dreyer (Z.-Afrika); weltergewicht: Tor- ma (Tsj.-slow.); middengewicht: Papp (Hong.); halfzwaargewicht: Hunter (Z. Afrika); zwaargewicht: Inglesias (Argen tinië). Waarom wil de Wereld omroep naar Amsterdam? Het Eerste Kamerlid Teulings heeft minister Rutten gevraagd of deze zijn goedkeuring heeft gegeven in principe aan verhuisplannen van de wereldomroep van Hilversum naar Amsterdam, en waarom. Voorts wil hij weten wat het zal kosten aan, geld en bouwvolume, of het contact met de technische apparatuur niet zal worden verbroken, of de ver huizing niet voorbarig is i.v.m. de be slissing over hét statuut van de wereld omroep, en of de omroepverenigingen wel zijn gehoord. (01). Twee minuten later kwam de ge lijkmaker, via Van Heel, door Boerstra ingeslagen. Reeds drie minuten na de rust wist de handige Bromberg, die van alle 22 spelers het meeste hinder van de gladheid scheen te ondervinden, ons land 21 voorsprong te geven. Uit een straf-bully, die werd toegekend, toen Bromberg gemangeld werd, scoorde Kruize ons derde doelpunt (31). Zeven minuten voor het einde stelde Esser de Nederlandse zege volkomen veilig, door handig twee tegenstanders te omspelen keeper Moghal het nakijken te geven. De elf Nederlandse jongens hadden Pa kistan bedwongen en de derde prijs ver overd in het hockey-tournooi, achter In- "ia en Gr.-Brittannië. TWEE HONGAREN IN DE PRIJZEN INDIVIDUEEL. De eindstand in het schermtournooi op sabel (individueel) luidt: 1. en Olympisch kampioen, Derevich (Hong.) 7 overw. 2. Pinton (Italië) 5 overw. 23 ontv. treffers. Kovacs (Hong.) 5 overw. 24 ontv. tref fers. De kampioen Derevich hoorde gis teren, dat hij voor de tweede maal vader geworden was. VER. STATEN BASKETBALL KAMPIOEN. Zoals te, verwachten, was, is de ploeg van de Ver,T Staten basjsptbaiy-kampioen geworden. Frankrijk werd twee en Bra zilië drie. Una Sancta Er is een tijd geweest dat spreken o de Kerk vrijwel hetzelfde was als sprek over de oorlog. De ene heilige Kerk God was jammerlijk uiteengevallen verdeeld. Inplaats van als een machl leger op te trekken, zag men hiér vendel onder eigen banier marcheren, t daar een afdeling onder eigen vaandel o; trekken en nog verder een peloton tn een eigen naam gaan, terwijl r, der heel dikwijls fel bekampte. De éi grote Kerk die Jezus oorspronkelijk 6 doelde was tragisch uiteengevallen. Maar het droevigste van alles was, d de Christenen geen oog hadden voor zonde van deze verdeeldheid en haar di ook niet betreurden. Men accepteen haar eenvoudig als een soort onafwendba noodlot der geschiedenis. Wel waren ook in ons land enkelen die-onder de v deeldheid leden en bijna met smeekten dat de gelovigen toch i zouden worden (wie denkt in deze c niet aan dr J. H. Gunning Hzn.), r grote kerkelijke massa bleef onverschitüj onaandoenlijk. Men leed er m* Men kón er niet onder lijden, omdat r immers de geestelijke pijn er niet voelde in zichzelf. Maar God ts goed en er kwam i ring! De oorlogsjaren, hoe vreselijk t hebben het wonder teweeggebracht! Vól die bittere jaren was de eenheid x, kerk ook wel aanwezig, maar z_ verborgen en was daarom onzichtbaar. Als gij Indië nadert, ziet gij tientalld kleine eilandjes verspreid op het liggen, schijnbaar zonder enig contact v elkander. Maar men heeft mij verteld, dj heel in de diepte deze eilanden toch c tact hebben omdat de bomen en de ploi ten, die er op groeien, hun wortels in ij diepte samenstrengelen. Zo, onzichtbai voor het oog, maar toch werkelijk, besto«[ er vóór de oorlog al eenheid tussen verschillende kerken. Maar nu kwam h wonder, dat men bedroefd werd deze eenheid zo weinig zich manifestet en naar buiten optrad. Gevolg hiervan j geweest, dat de oecumenische overtuigi veld won, dat men ging vragen, hier en daar smeken, om meer ei En God, die zelf dit gebed in de hart had verwekt, verhoorde het en geeft ij aan ons land de eer, dat het straks plaats der ontmoeting van Gods Were kerk mag worden! Als Jezus laatste gebed hier op was om de eenheid van Zijn Kerk, wilu( wij de verhoring ervan, voor aan ons ligt, niet langer tegenhouden. I ten wij heel ootmoedig zijn en belijd^ dat geen enkele kerk de hele 1 bezit of uitspreekt. Wij moeten vc der leren. De kerk, die gewoon was te ceren, moet er nu vreugde in vinden 4 Mariagestalte aan te nemen en zich doq anderen te laten inlichten. Minder beien} rijk is wat wij in Amsterdam zullen bret gen dan wat wij er ontvangen en meenj men zullen. Laten wij in ieder geval non vergeten, dat het slechts „met al de htj ligen" is dat wij het mysterie van God 4 van Zijn verlossing verstaan kunnen. Goi Kerk is een orgel. U kunt een bepaald muziek uit de witte toetsen alléén halei, en u kunt een bepaalde muziek uit 4 zwarte toetsen alléén halen. Maar u kul pas de echte muziek krijgen uit de loitj „Met al de heiligen" moge de Kerk da Hem loven, die het meest te loven is d van Wie zij zingt: Om haar als bruid te werven Kwam Hij ten hemel af. Hij was 't Die door Zijn sterven Aan haar het leven gaf. 's-Gravenhage. A. G. BARKEY WOL Onlangs heeft men dagelijkse postdienst per hefschroefvlieg tuig geopend, welke het noordelijke ge deelte van het district East Anglia be strijkt van de plaatsen Great Yarmouth Lowestoft aan de oostkust tot aan Peterborough in het westen met alle tussenliggende plaatsen. De dienst wordt uitgevoerd door de British European Air ways volgens een contract met het Gene ral Post Office, dat voorlopig tot 30 Sept. s. geldt, aldus de Transport Crt. In Amerika werd reeds twee jaar ge leden een dergelijke dienst in de omge ving van Los Angeles geopend. Het verschil bestaat echter daarin, dat in Amerika de „helimail" fungeert als aan vulling voor het grondvervoer, dat daar- extra porto wordt geheven, terwijl Er moet een millioen voor Niwin bij elkaar komen Reeds nu aan het werk voor de Kerstpakketten Het is vreemd om in het hartje van de zomer Kerstpakketten te verpakken, doch de Niwin doet het, want straks vieren onze soldaten het feest van Chris tus' geboorte in de tropenhitte. En niet alleen de soldaat, ook de planter op zijn afgelegen onderneming, ver van vrouw en kinderen, bedreigd door terroristen, en de zendeling, die reeds tientallen jaren werkt op een eenzame post. De pakketten bevatten veel verrassingen en goede Volksherstelsigaretten om „Heim wee" en heimwee te verdrijven, stroop wafels, zoet roggebrood, kaas, pepermunt, snoep, een zakagenda, een Kerstgroet het Maleis en Nederlands, een potlood dan nog of een foto-étui, of foto-kalen der of een caricaturenboekje. De pak keten zijn duur. er moeten er 200.000 verzonden worden van f5 elk. Waarom zo duur? Omdat de grote industrieën niet a 11 ij d het leeuwendeel kunnen leve ren Nu betalen we ze allen uit onze eigen zak. Er zit ook meer in de pak ketten dan vroeger. Het zal niet meeval len zo veel te betalen, daarom- kan men gezamenlijk een pakket zenden, want er zijn coupons van f 2.50, f 1.00 en f 0.50. Het is veel, maar het geld moet er komen. Ga daarom aan het werk, trek er zelf op uit en wek vrienden, kennis sen, buren en straatgenoten op. Met de nieuwe week begint de campagne, het zal niet meevallen want de jubileum- pakkettenactie is pas achter de rug, maar het moet slagen. Waarom? Dat beseft ge pas ten volle als ge zelf op een eenzame post hebt gezeten. CONFLICT BIOSCOOP-PERS TE VELSEN Thains is aam de IJmuider-couraTK toegamig ontzegd bot het Rex-tihea/ber Velsen, aamigeziem de directie zich me*, kon verenigen met de recensies. Ook het lopende adverten/tiiecontract zal niet ver nieuwd worden. Engeland de helicoptère ln het betre fende gebied het grondtransport gehe 1 al vervangt zonder extra porto. Het is merkwaardig, dat men op de wijze tot de speciale postvliegdienst teruggekeerd, terwijl hieruit oorspronk lijk het tegenwoordige luchtverkeer ontstaan Van 1918 tot 1925 werd in Ver. Staten luchtpostvervoer door mib taire vliegtuigen, daarna door luchtvaai maatschappijen en deze vervoerden eerste jaren ook vrijwel uitsluitend po! Ook in andere landen is de post de bas het latere uitgebreide luchttran port geweest en zelfs toen het luchtve keer er niet meer geheel van afhankell werd het nog zo nieuwe vervoêrb! drijf door de postcontracten in moeilijl tijden lonend gehouden. In de laats jaren keert men hier en daar terug t de speciale postvliegtuigen. t vervoer van luchtpost kan op tw eren geschieden- In de eerste plaa met het „vliegende postkantoor", ei groot vliegtuig, dat behalve de postladit enkele postbeambten aan boord heeft. dat stempelen, sorteren en de verde; afhandeling gedurende het transport gi schieden. Ih de tweede plaats met het hefschroe vliegtuig, dat een nieuwe schakel in h postvervoer en luchtverkeer is en dat mogelijkheid opent, plaatsen zond vliegveld en tevens gespeend van ei treinverbinding, snel te bedienen. Het gekozen district in Engeland he« de nieuwe dienst dringend nodig, da het zeer weinig grondvervoer heeft, d door vele rivieren en meren ook n< sterk wordt vertraagd. Veelal moet g gebruik worden gemaakt van ponten e veren. Het hefschroefvliegtuig bespoedi de postbesteldngen tussen de Midlands East Anglia met twaalf uren. De BEA maakt gebruik van Sikersl S-51 toestellen, hetzelfde type dus wa» mede de Stichting Hefschroefvliegtuigi in ons land experimenteert Deze macb nes voeren 180 kg post mee, neerkomeW op ongeveer 8000 brieven en briefkaa ten. De BEA bezit drie van deze toesta len en twee kleinere van het type Be 47B3. welk laatste echter voor andei doeleinden wordt gebruikt. Beide zijn vi Amerikaans fabrikaat, maar de Sikorsi wordt in Engeland door de Westlat vliegtuigfabriek ln licentie gebouw Waarschijnlijk zal men later, wanne Engeland op het gebied van de he schroefvliegtuigen verder is gevorder van eigen fabrikaat gebruik willen n ken. Ten tijde van de aanschaffing eve wel waren de genoemde typen de enl{ die in Engeland een bewijs van lucfc waardigheid hadden verkregen. Ongetwijfeld zullen ook de Nederland posterijen de resultaten met de nieiH dienst met belangstelling tegemoet zie daar men ook in Nederland plan had, mogelijkheden van het nieuwe vervoe middel onder ogen te zien. In hoever het voor postvervoer hier te lande was de kan hebben, is echter moeilijk voorspellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 4