jMwuir ^rihsdir (ioumnt TIL ANUS: Moeten we nu nog langer met die republiek onderhandelen? Wist U SATERDAG 14 AUGSUTUS 1948 f BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 Negen en twintigste jaargang No. 7587 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanfyasticti is afjebfewti myn Ijert in teigijenspoet" Overigens zal de Unie de daden van dit Kabinet zakelijk beoordelen (Van onze Parlementsredacteur) Het b?k':.d in Inddë blijft, met zorg ver vuilen, aldu? sprak gistermiddag in de Tweede Kamer de heer Tilanus (C.H.). Om ddt r.a-der aan te tonen verwees hij naar de inderdaad klemmende oproepen om hulp die door planters en anderen van Indéë gezonden worden. Is verder overleg met de repubMek niet nutteloos, zo luidde de vraag, waartoe de heer Ti lanus in dit verband kwam. Nu straks, na de Thoonrede. breder van gedachten over het regeringsprogram loan worden gewisseld, wilde de heer Ti lanus voor datataal met enkele algemene opmerkingen volstaan. Stellig heeft de C.H.U. de laatste twee jaren scherpe cri- tiek moeten uitoefenen op het beleid van het kabinet-Deel. Dit mag eohiter niet verhinderen, tevens een woord van waar dering te doen horen De vraag werd in dit verband gesteld, levin ontlinofl Pobertson naar Londen Om te informeren naar 't consult te Moskou De diplomatieke onderhandelingen ovci hetgeen te Moskou besproken is tusser Molotof en de Westelijke afgezanten duren nog steeds voort. Op het Foreign Office te Londen werden Lewis Dou glas, de Amerikaanse gezant en René Massigli. zijn Franse collega, ontvangen door Sir William Strang, die als de naamste Britse expert geldt vooi kwestie Duitsland. Na dit onderhoud heeft een diplomatiek woordvoerder ein delijk -officieel eens iets losgelaten. Re den voor pessimisme is er niet, maar de ,ups en downs" zijn als een normaal verschijnsel te beschouwen. De terugkeer van generaal Robertson naar Londen staat eveneens in direct verband met de besprekingen in Mos kou. Een correspondent van het A.N.P. te Berlijn wijst op de moeilijkheden, die bij het overbruggen der standpunten zijn gerezen, en die ook in de Duitse hoofd stad een zeer duidelijke weerslag heb ben gevonden. Vandaar dat te Londen opnieuw consult met generaal Robertson nodig werd geacht. De Sovjet-admini stratie heeft door het demonstratieve vertrek van haar personeel uit het ge bouw van het geallieerd militair be stuursbureau. en door het verwijderen' van de Sovjet-vlag, waarvan door ons reeds melding wqrd gemaakt, opnieuw getoond, dat zij de administratieve ver deling der stad een voldongen feit acht Als „doux souvenir'' bleven alleen de portretten van 'Lenin en Stalin achter. In de Westelijke stations van de S-baan. die door alle sectoren loopt, wil men thans filialen gaan stichten van de coöperatieve levensmiddelenwinkels der Sovjet-sector. De zorgen voor de kolen- voorziening in de a s. winter nemen toe en men hoopt dat het internationale Rode Kruis een initiatief zal nemen tot voorziening van de ziekenhuizen. Nadat het verkeer door de lucht-cor- ridor vanwege het slechte weer gedu rende de nacht onderbroken was, werd het transport hedenmorgen hervat. De grond van het vliegveld Gatow was ech- ter zodanig doorweekt, dat de vlieg- j tuigen naar Tarmac gedirigeerd moesten worden. Bedrijfscredieten voor gedemo biliseerde middenstanders De mogelijkheid is geopend om aan I eigenaars van middenstandsbedrijven tij dens hun militaire dienst en gedurende 1 jaar en 3 maanden na de dag van groot verlof of ontslag een periodieke bedrijfs- tegemoetkoming te geven. Bovendien kan men een bedrijfscrediet ontvangen om de zaken snel tot de vroegere omvang te herstellen. Vandaag stellen tvij U voor: DIRK ZWAAN, Brouwerstraat 36, Rijnsburg. Deze keurige foto betreft Dirk Zwaan, die op 10 November van het vorige jaar met de „Kota Baroe" vertrok. Als soldaat le klasse bij de Grenadiers en Jagers moet hij wachtlopen voor de gevangenis sen, waarin de extremisten worden opge borgen. Hele brieven schrijft hij van blijdschap, als er weer een paar van deze extremisten worden binnengeloodst. Na eerst in Batavia te zijn geweest, werd Dirk overgeplaatst naar Amboina Batoe- mirak, waar hij bovenvermelde taak ver tuit. Hij vindt, dat de tijd omvliegt. Ook de natuur maakt steeds weer veel indruk Op hem. Brieven zijn bij Dirk altijd harte lijk welkom. het kabinet-Beel reeds voor de verkiezingen zijn portefeuilles ter be schikking had gesteld. Dit had na de verkiezingen altijd nog kunnen geschie den. Van de verkiezingen zelf zei de heer Tilanus, dat zij een gematigde verschui ving naar rechts hadden opgeleverd Dat thans ook enkele leden van de aan vankelijk buitenparlementaire oppositie in het parlement zitten (de heren Ger- brandy en Weiter), achtte de heer Tila nus gelukkig, al heeft hij tegen verschil lende gedachten van de Rijkseenheidsbe- weging bezwaren. Het is belangrijk, dat deze heren hier hun mening kunnen uiten en eventueel weerlegd zien. Aandacht verdient voorts, dat de Middenstaindspar - tij meer dan 40.000 stemmen verwierf. De C.H.U. blijft het betreuren, dat geen nationaal kabinet bot stand is gekomen. Dat de A R. Partij wegens haar houding ten aanzien van de grondwetsherziening is uitgeschakeld, valt ernstig te betreuren. De houding van de P. v. d. A. bij deze kabinetsformatie jegens de C.H.U. en de V.V.D. was voor partijen, die zichzelf respecteren, onaanvaardbaar. Die partij zit nog altijd te hoog in het zadel. Een ander bezwaar tegen de P. v. d. A. is, dat zij haar Kamerleden bindt aan uitspraken van partijinstanties. Tegen zulke bindin- ?n bestaat in de CH.U. groot bezwaar. Dat er eindelijk een kabinet is, geeft _jn gevoel van opluchting en dankbaar heid. We zullen op zijn daden acht geven, aldus de heer Tilanus. die aan het eind zijn betoog uiting gaf aan zijn be reidheid, het kabinet niet onwelwillend tegemoet te treden en zijn beleid zakelijk .te beoordelen. Gelijk we al in een deel onzer edities meldden voerde vóór de heer Tilanus nog de heren Oud en v. d. Goes het woord. De heer Oud noemde het fout de P. v. d. A., dat zij niet met de V.V.D. wilde samenwerken. Dat de fracties niet direct bij de formatie betrokken zijn, be tekent niet, dat er geen parlementair kabinet zou zijn. Is mr Van Schaik ge slaagd omdat hij ook het minister-presi dentschap had te vergeven? Toch had ook dit veel moeite gekost omdat de P. v. d. A. geen V.V.D.-er op minente plaats wilde, en mr Oud heeft er bij de heer Stikker persoonlijk op gedrongen om ondanks zijn bezwaren de portefeuille van buitenlandse zaken te aanvaarden, vooral i.v.m. Indië en omdat de crisis niet langer mocht duren, heeft spr. genoegen genomen met de heer Drees als minister-president. Deze is trouwens als persoon aangewezen om d£ samenwerking te bevorderen. De rege ringsverklaring opent de mogelijkheid reëel en wil wat Indië betreft, aansluiten op een resultaat dat aanvaardbaar is vooi van samenwerking met de V.V.D. Zij is de grote meerderheid van het volk. De V.V.D. begroet het kabinet met vertrou- De heer Van der Goes Naters (P. v. d. A.) weet de eerste mislukking der kabinetsformatie aan het feit, dat ook voor een smallere basis geen mei derheid was, de tweede was niet gestrand door de P.v. d. A. doch door de Kamer rede van mr Oud gedurende de formatie. De formatie is er in geslaagd, de midden weg tussen een parlementair en extra parlementair kabinet te bewandelen. De P. v. d. A. had een tweepartijen-kabinet gewenst, waarom wilde de K.V.U. dit en twee jaar geleden wel? Stelt U zich Fanny Blankers-Koen niet voor als'n vrouw, die altijd maar vliegt en rent; hier doet ze het ook eens heerlijk kalm-aan op een schildpad in Ouwehands dierenpark. Pa Blankers controleert de snelheid. En Jan de afstand, die zijn moeder afgelegd heeft.... De laatste „run" voor de finish.... Rode aandacht en rode spot voor de rede van Weiter Moge minister Sassen niet de laatste minister van 0. G. zijn (Van onze Parlementsredacteur). een met aandacht, zij het soms (van de zijde der P.v.d.A. met name) met spot aangehoorde rede, waarin deze oude parle mentariër toonde nog veel van zijn oude kracht te bezitten, heeft gistermiddag ;n de Tweede Kamer de heer Weiter hulde gebracht aan de heer Van Schaik, die de Rooms-rode coalitie niet heeft gecon tinueerd. Een Rooms-rode coalitie, aldus de heer Weiter, zou in lijnrechte strijd zijn ge weest met de uitslag der verkiezingen. Dit betekent intussen niet, dat de heer Weiter het nieuwe kabinet in overeen stemming met de verkiezingsuitslag acht. De verhoudingen geven op die vraag een duidelijk antwoord. Welke is in het kabinet de plaats van de heren Stikker en Schokking? De heren hebben steeds gezegd, dat het roer moest, maar de Regeringsverklaring er weinig van zien. Ernstig is, dat de A.-R. niet in het kabinet zitten; dat ./stellig een zwakke plek. Zij zijn het, die pal zijn blijven staan. Ze zijn door de formateur zelfs niet gehoord over de kabinetsformatie, en dat terwijl toch de mwezigheid van de oppositie het we- ?n van de democratie vormt. Onder de Rooms-rode coalitie was het i feite niet de Regering, maar waren et de partij-instanties, die regeerden. Van regeren door overtuigen kwam niets terecht. Des te groter moet de dank zijn aan de zelfstandigdenkende R.K., die spre ker in de Kamer brachten. In het kabi net zelf is het monopolie van P.v.d.A. en Stuwgroep ten aanzien van Indië ein delijk verbroken. In dit verband werd dank gebracht aan inister Sassen, die onder deze moei lijke omstandigheden de zware porte feuille van Overzeese Gebiedsdelen heeft aanvaard. Mogè de heer Sassen niet de laatste minister van O.G. blijken te zijn Mei bracht grote perikelen voor woningbouw Gebrek aan materialen en bouwvak arbeiders lm Mei jjl. werden 2800 woningen goed gekeurd, doch er kwamen slechts 2143 gereed. Terwijl er in Januari 40.000 wo ningen im uri/tvoeninig waren, was dit ge tal in Mei tot 43.000 gestegen. Het oedrag der goedgekeurde bouwwerken daalde In Mei tot f 97 millioen tegen f 119 miilldoen in April. Gereed komt er maandelijks slechts voor f 65 millioen. De gemiddel de bouwprijs daalde in-Mei tot f 10.850 tegen f 11.420 dm vorige maanden of f 36.86 en f 38.11 per kubieke meter. De voorzie ning van cement, baksteen, kalkzandsteen en hout werd slechter, dde van dakpan nen was slecht, zodat mindere kwalitei ten moesten worden gebruikt. Er was een groot tekort aam stucadoors, schil ders, timmerlieden en metselaars. aldus de heer Welter, die er nog op wees dat men in Engeland, waar de heer Chur chill vaak veel feller tegen zijn regering tekeer gaat, deze toch geen extremist noemt, zoals hier velen van de oppositie zeggen. Aan het einde van zijn betoog, stelde de heer Weiter twee vragen aai regering. De eerste vraag luidde; „Waar om is er zo'n haast bij de grondwetsher ziening?" en de tweede: „Waarom is ei geen haast bij het herstel van rust er orde in Indië?" Dinsdagmiddag wordt de bespreking van de regeringsverklaring voortgezet. Dan komen de heren Schouten en Wage naar aan de beurt. Het ligt voorts ii voornemen, dat de Kamer volgende 1 ook met de grondwetsherziening gereed zal komen. Daarom zal op enkele dagen ook des avonds worden vergaderd. Jubileumpostzegels van 10 en 20 ct Van 31 Aug. t/m 30 Sept. zijn aan postkantoren speciale herdenkingszegels t.g.v. het regeringsjubileum van H M. de Koningin verkrijgbaar, in waarden var 10 en 20 cent, met de beeltenis van onze Vorstin. De zegels zyn ook in het inter nationaal verkeer geldig t/m 31 Decem ber 1949. De ontwerpen en de gravures zijn van S. L. Hartz, de tekst ei waarde-aanduiding van J. van Krimpen. Intocht Koningin Juliana in de Residentie Het A.N.P. meldde heden: HM. Koningin Juliana zal 18 September Haar officiële dmtoohit in Den Haag doem im de bekende crèmekleurige calèche, waarmede Zij ook op de vierde Septem ber een rijtoer door Amsterdam maaikrt. Op 21 September zal H.M. zich per gouden koets en met groot ceremonieel naar de Ridderzaal begeven ter opening van de gewone zitting der Staten-Gene raal Prinselijk Paar' te Londen „gewoon' uit Prinses Juliana en Prins Bernhard, die momenteel enige dagen te Londen ver toeven, zijn gisteren een avondje uit ge weest. Zij bezochten Victoria Palace er zaten in de stalles tussen het publiek in, dat hen niet herkende. Het Prinselijk Paar zal zich 31 Augustus naar de hoofdstad begeven en in het paleis op de Dam vertoeven tot na de feestelijkheden en plechtigheden van regeringsjubileum en inhuldiging. Kind dat van trein sprong beide benen afgereden Ljjkje van vermist knaapje te Dordt gevonden. Het 4-jarig jongetje W. v. D. te Dordt, sprong gisteren van een rijdende goede rentrein, die door een gedeelte der stad op weg was naar de industrieterreinen. Het kind kwam met de beide benen onder de wielen van een wagon terecht, met het verschrikkelijk gevolg dat ze afgereden werden. De toestand van het knaapje is zorgwekkend. Melkoorlog in Haarlem uitgebroken Wie onrechtmatig met vacantie gaat. krijgt bekeuring. De Haarlemse melkbezorgers gaan in 2 ploegen met vacantie: van 15 Aug.— 21 Aug. en van 29 Aug.4 Sept. Gedu rende die tijd zal Haarlem zijn melk halen aan buurt-afhaalplaatsen, verzorgd door de thuisblijvende ploegbe- zorgers. Hiertegen werd geprotesteerd en zo verbood het Bedrijfschap voor Melk de vacantieregelïng van de bezorgers. Maar deze gaan toch! Nu is er een con flict uitgebroken, want achteraf nam het publiek wel genoegen met de regeling, zal het Bedrijfschap door de C.C.D. proces-verbaal laten opmaken tegen die melkbezorgers, die hun dagelijkse leve ringsplicht niet zullen nakomen, als zy vacantie zijn. Min. Drees Maandag voor de radio Maandagavond, onmiddellijk na het ieuws van 8 uur, zal minister-president Drees via beide zenders spreken over het nationale huldeblijk -an H. M. de Konin gin: het fonds voor de kankerbestrijding. Weer geen verliezen in Indië De Regering maakt bekend, dat er in de afgelopen week in Indië geen verliezen zijn gerapporteerd. Ook de vorige week zijn geen verliezen gemeld. K.LM. VOOR HET LAATST VAN LA GUARDIA Op 18 Aug. zal voor het laatst een K-L.M.-ConsteHaóion vaai hert vliegveld La Guardia naar Amsterdam vertrekken. Het toestel dat op deze dag van Amster dam naar New York vertrekt zal dan eerst op hert nieuwe Idlewild landen, waarmede de verhuizing van de K.L.M. naar de grootste vlieghaven ter wereld, een feit is 't Amstelhotel bereidt zich voor op stroom van hoge gasten Ook Seyss, Göring en Himmler hielden er gaarne verblijf Het vermaarde hotel aan de Amstel werkt op volle toeren, om de vele hoge gasten te huisvesten, die i.v.m. de a.s. feesten naar de hoofdstad komen. Ook de buiten zijde van het hotel krijgt daartoe een extra beurt. De eerste verdieping van de rechtervleugel wordt bezet door Kroonprins Olaf van Zweden en Prinses Lonise met hun gevolg. Kroonprins Olaf en Prinses Martha van Noorwegen en Prins Axel Prinses Margaretha van Denemarken krijgen de tweede en derde verdieping in deze vleugel. De eerste verdieping van de andere werpers, terwijl het dak een rood-wlt- Viruly en zijn mannen gedecoreerd Namens de Zweedse Koning heeft Graaf Bernadotte gisteren te Rome de be manning van het Uno-vliegtuig onder scheiden. Gezagvoerder Viruly kreeg de medaille van verdienste van het Zweedse Rode Kruis in het zilver, 2de vlieger Berkum, telegrafist de Jongh, werktuig kundige Groenendijk en steward van Ommeren in het brons. Vanavond komt het toestel voor revisie naar Schiphol. BURG. VAN PONTIANAK BEZOCHT ROTTERDAM. De burgemeester van Pontianak heeft gisteren, vergezeld van de kroonprins Koetei en zijn echtgenote en enige leden van het Haagse adoptiecomité, bezoek aan Rotterdam gebracht. Het ge zelschap werd ontvangen door burge meester Oud en heeft o.m. een toch.t door de havens gemaakt. Kwart van 't Betuwse fruit weggestormd De totale stormschade aan de fruit teelt blijkt 10 k 15 pet te bedragen. De Betuwe heeft wel het sterkst geleden met 25 pet schade aan de appelen, 21 pet aan de peren en 23 pot aan de pruimen. vleugel is voor Prinses Margaret Rose de graaf en gravin van Athlone. Prinses Margaret Rose krijgt de kamers indertijd Koning Alfonso verbleef. Zij zijn, zoals alle kamers in het hortel, moderne stijl uitgevoerd. Hoofdkleur de salon is blauw met meubels van coromandelhout en een aantal fraaie va- van cloisonné porcelein met inge legd koper. In salon en« slaapkamer han gen schilderijen van Nederlandse 18e en Ie eeuwse meesters. De andere verdiepingen van deze vleu gel zijn gereserveerd voor de erfgroot- hertog van Luxemburg en Prins Aschwin, In de geschiedenis van het Amstel hotel vormt dit massale vorstenbezoek hoogtepunt. Na de oorlog werd het bezocht door maarschalk Montgo mery, generaal Foulkes, generaal Crerar Winston Churchill. Voor de oorlog logeerden er de Oostenrijkse keizerin ah van Perzi en Koning Alfonso van Spanje. Minder gewaardeerde maar niet min der veeleisende gasten waren Seyss In- quart, Göring en Himmler Tijdens de feestweek zal het hotel, dal op initiatief van dr Sarphati werd ge bouwd, verlicht worden door schijn- Russen willen Oostenrijk armlastig houden Te Wenen heeft Alexei Zheltov, tijde lijk Russisch gouverneur in Oostenrijk, intrekking van het bilaterale accoord geëist, dat op 7 Juli j.l. tussen de Ver. Staten en Oostenrijk gesloten werd, in verband met het Europese Herstelpro gramma. De aap komt weer eei Russische mouw. De Russen willen geen hersteld Oostenrijk" via Marshall-hulp n de dwaze motivering luidt natuurlijk, dat door de Amerikaanse steun de Oos tenrijkse industrie vernietigd wordt werkloosheid zal toenemen, spreekt vanzelf, dat de Amerikaanse gouverneur Geoffrey Keyes, de Russi sche eis krachtig heeft afgewezen. Een „Exodus" bij Hamburgs interneringskamp Zoals men weet, was het sohip „Exodus 947" indertijd met Joden opweg naai Palestina. De Engelsen brachten de op varenden naar Frankrijk en vandaar weer naar het kamp Oldenburg bij Ham burg. In de nacht van 10 Augustus nu, werd buiten het kamp, een grote uittocht van mensen gesignaleerd en volgens de Engelsen, waren de Joden moeilijk te administratoren. Hoe het ook zij, alle Joden van de Exodus 1947, zijn nu uit het internerings kamp verdwenen. blauwe geïllumineerde kroon torst. Fanny ook uitgenodigd Tot de velen, die de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen, behoren behalve binnen- en buitenlandse grootwaardig heidsbekleders verschillende verzetsstrij ders alsmede Fanny Blankers-Koen de 88-jarige prof. dr. ir J. Kraus, oudste oud-minister in Nederland, dee! uitmaakte van het kabinet-De Meester (1905—'08). Van onze gezanten zullen alleen aan wezig zijn onze ambassadeur in Frank rijk. jhr mr A. W. L. Tjaröa van Star- kenborgh Stachouwer als Grootkruis de Ned. Leeuw en onze gezant bij het Vaticaan. De leden van de beide Kamers der Staten Generaal begeven zich in de och tend van 6 September naar het Paleis op de Dam, van-waar zij te voet in cortège onder de pergola naar de Nieuwe Kerk gaan. Om kwart over 10 wordt in de Nieuwe Kerk de vergadering van de beide Ka- geopend. Na voorlezing van het K. B. wordt de commissie voor in- en uitge leide benoemd, die H.M- bij de ingang ontvangt, waarop de voorzitter van deze commissie Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de zetels op het troon- podium begeleidt. Bemanning vliegboot Soekawati gewond. De gehele bemanning der vliegboot president Soekawati van Oost-Indonesië door een auto-ongeluk op Timor ge wond, zodat de president niet verder kan Op het startschot van de Hertog van Edinburgh vertrokken 144 wiel renners voor de 200 km lange wegwedstrijd, waarin de Nederlanders Faanhof en Voorting zo'n grote rol zouden spelen. (Zie pag. 4) Oproer in Birma en Malakka wordt ernstiger Er komt een politiemacht van 15-000 man. een gevecht bij Rangoon is een legermacht van 600 deserteurs, die de Birmaanse regering omver wilden wer pen, op de vlucht gedreven. Een tweede troep opstandelingen werd door vlieg tuigen uiteengejaagd. Er zijn 150 deser teurs gesneuveld. Intussen woedt ook op Malakka de strijd voort en er zal een speciale politie macht van 15.000 man worden gerecru- teerd, waarbij 3000 man kader van de Palestijnse politie wordt gebruikt- Te Kuala Lumpur zijn 5 opstandelingen op gehangen. omdat zij wapens bij zich hadden. Te Singapore kwam een Ameri kaans schip me wapenen aan- TREINSTAGNATIE AMSTERDAM- HET GOOI. De spoorlijn Amsterdamhet Gooi was hedenmorgen na vijf uur gestagneerd door een gebrek aan de electrisch» letding- Pas om 11 uur slaagde men er het euvel te verhelpen, tot groot onge rief der vele forensen. AMSTERDAME JONGEN IN DELFT DOOD AANGETROFFEN. Een schipper, die met zijn boot in Delft ligt, trof gisteren de 18-j. J. van Buren uit Amsterdam, die met zijn toe stemming aan boord was. dood in zijn kooi aan. De politie heeft het lijk naar het gasthuis vervoerd om een onderzoek naar de doodsoorzaak te laten instellen. ZWITSERSE RODE KRUIS PER NED. DAKOTA NAAR STOCKHOLM. Half Augustus begint in Stockholm het landen-congres van het Rode Kruis. Het int. comité te Genève en gedelgeerden van de Zwitserse regering, in totaal 15 personen, vertrekken 18 Augustus per Dakota van Aero-Holland "vanuit Genève en keren met hetzelfde vliegtuig op 4 September weer terug. Rumoer om de beide Sow jet-burgers Kosenkina en Samarin Bedell Smith wast zijn handen in Amerikaanse onsehuid .Een gangsters-bende, die met dollars betaald wordt", aldus scheldt de Izvestia op de Witgardisteji, die volgens dit blad, het initiatief namen in de affaire Kosen kina en Samarin, maar uiteindelijk zijn de Amerikaanse autoriteiten verantwoor delijk. Mevr. Kosenkina, die in het Roo- DAT voor het onderzoek naar de zaak van de ontploffing aan boord vai loodsvaartuig Frans Naerebout materiaal werd gezonden naar het Laboratorium voor het Stoomwezen te Den Haag. DAT door de openstelling van de nie weg tussen Ossendrecht en het Belgische Santvliet de afstand Bergen op Zoom-Ant- werpen met 7 km bekort is. DAT de Nederlandse voordrachtskun stenares Marguerite Couperus voor eer tournée naar Engeland vertrok, waar zij in enige oudé kastelen met folkloristische „Songs of the British Isles" zal optreden. DAT in het kader van de Tilburgse ju bileumfeesten op 27 Aug. een delegatie te Amsterdam aan de H.M. de Koningin mens alle sportverenigingen een album zal aanbieden. DAT Hr. Ms. „RQ 2", met aan boord de directeur van de afd. Geophysica var K.N.M.I., dr J. Veldkamp, terugkeerde van een onderzoek naar de storingen het aardmagnetisme, welke vorig jaar de buurt van de Waddeneilanden werden geconstateerd. DAT met de Eindhovense bevrijdings feesten op 18 Sept. het traditionele vuur weer door marathonlopers uit Bayeux zal worden overgebracht. DAT de 31-jarige Amsterdamse motor rijder J. L.. doordat hij onwel werd, al daar een dodelijke val van zyn motor maakte. DAT „Artis" een. luipaard aan de Ant werpse dierentuin schonk. DAT Eindhoven van 27 Aug.-6 Sept. het inhuldigingsfeest zal vieren, met als hoog tepunt de opvoering op 31 Aug. van An ton Coolens' „Spel voor de jeugd". DAT wegens verraad voor het Arn hemse B.G. 8 jaar werd geëist tegen de oud-burgemeester van Voorst, J. C. Hes- selink en 18 jaar R.W.I. tegen de Apel- doornse landwachter H. Krooneman. DAT de radio-journalist Joh. Pauw 3{ j. oud te A'dam is overleden. DAT het Tweede Kamerlid Borst minis ter Mansholt vragen heeft gesteld over d< snelle daling van de toewijzing van var kensvlees voor binnenlands verbruik van 800 ton tot 25 ton in de week van 26 tot 31 Juli, waarvan de slagers zelfs niets kregen. DAT gistermiddag de wetenschappelijke expeditie van prof. dr A. E. Pulle met de „Cottica" naar Suriname is vertrokken. DAT n.a.v. de brochure „De toekomst van Ypenburg", Rotterdamse raadsleden vragen stelden over de eventuele uitbrei dingsmogelijkheden van dit vliegveld, i.v.m. de invloed op de exploitatie van Schieveen. DAT de tijdelijk zaakgelastigde te Madrid, mr W. J. G. baron Gevers, weer op zyn post is teruggekeerd. DAT eind November of begin December te Bolsward een grote nationale postdui- vententoonstelling wordt gehouden. DAT tussen de ophalers van de Ver. „Oud papier" en de Haarlemse afdeling van de Centrale Bond van Transportarbei ders een loonconflict is uitgebroken, waar door de meeste lopers voor eigen rekening zijn gaan werken, doch nieuw personeel is aangenomen. DAT de weg Doetinchem-Varsseveld i.v.m. werkzaamheden is afgesloten. DAT ook Breda voor grootse feestver lichting zal zorgen met als centrum de be kende Grote Markt. DAT de Stscrt van gisteren o.m. bevatte een prijsaanduidingsbeschikking eetwa ren- en drankenverstrekkende inrichtin- gen-1948, een 5de wijziging prijzenbe- schikking spijzen 1946, een wijziging prij- zenbeschikking kleine eetwaren voor ge bruik ter plaatse van verkoop 1947 en een uitvoercontrolebeschikking melkpoeder. DAT de Australische minister van De fensie, senator J. Armstrong, gisteren Phi lips bezocht. DAT de leden der permanente militaire commissie der Vijf en een groep Belgische officieren de Legertentoonstelling te Rot terdam bezochten. Samarin. de Russische onderwijzer in New York, die zich moet verant woorden wegens on-Amerikaansc activiteit. Evenals mevr. Kosenkina, die uit het raam van het consulaat sprong, werd hem terugkeer naar Rusland belet sevelt-ziekenhuis ligt, geniet thans de tedere bescherming van 15 mannelijke er vrouwelijke agenten. Ondanks haar ern stige verwondingen, been-bekken frac tuur, tengevolge van de sprong uit de vierde verdieping, maakt zij het redelijk wel en haar psychisch evenwicht keert terug. Het betrekkelijk klein incident, heeft diplomatieke stappen tengevolge, en leidt tot verwikkelingen. De Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, heeft tijdens zyn onderhoud met Molotof. cate gorisch ontkend, dat de Ver. Staten, op enigerlei wijze bij een onwettige actie, zoals de Russen ten laste leggen, betrok ken zijn. Dit serieuze „dementi" volgde, nadat de Russische ambassadeur te Washington, onverwacht, een afspraak met Robert Lovett, onderminister van Buitenlandse Zaken, had afgezegd. Als mevr. Kosenkina in het ziekenhuis kran ten leest, zal zij wel weer in een goed humeur geraken. De Russische vice-con sul is het gelukt, haar in het ziekenhuis op te zoeken. Zy voelde er echter niet voor, naar een ander ziekenhuis te wor den overgebracht, ofschoon zy dan een Russisch sprekende verpleegster ter be schikking zou krijgen. Het-ziet er naar uit, dat mevr. Kosenkina toch zo spoedig mogelijk een dagvaarding zal ontvangen, om als zij daartoe in staat is, voor de commissie van onderzoek te verschijnen. Amerika wil nu eenmaal weten, wat voor politiek vlees zij in de kuip heeft. Vol gens een ander bericht, heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken zich bereid verklaard, alsyl te verlenen jan Samarin en mevr. Kosenkina. WEERBERICHT Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk toenemende bewolking ge volgd door enige regen en geleidelijk tot krachtig toenemende wind uit Zuide lijke richtingen. Later: meest krachtiger en aan de kust wellicht tijdelijk harde wind draaiend naar Zuid-West of West en enkele plaat selijke regenbuien. Vrij koeL ZON EN MAAN. 15 AugZon op 5 23. onder 20.05. Maan op 18 31, onder 0.40. 16 Aug.: Zon op 5.25, onder 20.03. Maan op 19 15. onder 110. 19 Aug. V-M-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1