D TAXI'S ROLFILMS 6x9 NIEUWE LETDSCHE COURANT 8 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1943 Zwitserse Olympische ploeg was in Leiden De polowedstrijd moest worden afgebroken Onder grote belangstelling vond gisteravond in de zweminrichting „De Zyl", de internationale ontmoeting plaats tussen de zwemmers (sters) van de kring Den Haag en de Zwitserse Olympische ploeg. De organisatie was bij de Leidse Zwemclub in voortreffelijke handen en alleen Pluvius bleek deze avond de spel breker. Eerlijk gezegd, is ons de Zwitserse ploeg, vooral op de baannummers, nogal tegengevallen, en de gemaakte tijden wa ren van die aard, dat logisch gesproken een dergelijke afvaardiging geen schijn van kans had. Beter was echter de waterpoloploeg, maar jammer genoeg kon slechts de eer ste helft worden gespeeld. De duisternis was oorzaak, dat deze bijzondere avond, verder zo goed geslaagd, ontijdig moest worden afgebroken. Na enkele korte toespraken en het spe len van de volksliederen, werden de wedstrijden in een vlug tempo afgewerkt. De uitslagen zy'n als volgt: 400 m borstcrawl heren: 1. H. Witter- mans (Zian) 5 min. 32 sec.; 2. D. Buyze (HZPC) 5 min. 32.7 sec.: 3. R. Bollen (Zian) 5 min. 32.8 sec.: (Schneider, Zwit serland. 5 min. 36 sec.) 200 m schoolslag dames: 1. L. Mens (LZC) 3 min. 11.6 sec2. E. Kobé (Zwit serland), 3 min. 11.8 sec.; 3. E. Veer Charité (Zian) 3 min. 20.1 sec. 100 m. rugcrawl heren: 1. K. Geer- ling (Zian) 1.18; 2. Blumer (Zwitser land) 1.19. 100 m borstcrawl dames: 1. T. Over- voorde (DZV) 1.20.3: 2. R. v. d. Gaag (Zian) idem; 3. H. Erisman (Zwitserland) Idem. 100 m borstcrawl heren: 1. L. A. v. d. Berg (HZPC) 1 min. 4.3 sec.; 2. H. Wit- termans (Zian) 1 min. 6.8 sec.; 3. J. Ka merbeek (SNA) 1 min. 7.2 sec;; 4. C. Stomps (LZC) 1 min. 11.2 sec.; 5. Schnei der (Zwitserland) 1 min. 13 sec. 200 m. schoolslag heren: 1. Widmer (Zwits.) 2 min. 57.8 sec.; 2. Kunz (Zwits.) 2 min. 59.8 sec.; 3. Wildhaber (Zwits.) idem; 4. Broomans (Zios) 3 min. 5.5 sec. 100 m. rugcrawl dames: 1. Gouterswei- ler (Zwits.) 1.28.8; 2. T. van Overvoorde (DZV) 1.30.4; 3. G. Kropff (Zian) 1. 5 maal 50 m. estafette heren: 1. HZPC 2 min 28 sec.; 2. Zian 2 min. 32 sec.; 3. Zwitserland 2 min. 39.8 sec. 3 maal 100 m. wisselslag dames: 1. Zwit serland 4 min. 27.6 sec.; 2. Gecomb. ploeg kring Den Haag, 4 min. 34.6 sec.; 3. Zian 4 min 35.5 sec. Na een nummertje schoonspringen door een van de Zwitserse sportgasten volgde tot slot de waterpolowedstrijd. Het Vier jubilarissen bij Gemeente werken Gemeentewerken heeft morgen (Zater dag) vier jubilarissen: de heren C. v. d. Mey en J. v. d. Mey, straatmakers, P. Segaar, hulpstraatmaker, en N. de Vries, werkzaam bij de afdeling riolering tra den 25 jaar geleden in dienst. Zij zullen morgen om 11 uur in de aanbestedings kamer van het stadhuis officieel worden gehuldigd. HAAGSE RECHTBANK. Herhaalde diefstal. De chauffeur L. .K. te Leiden had in tyzee zaken voor de rechtbank zich te ver antwoorden, omdat hij meermalen dief stal had gepleegd door middel van in braak. Tegen verdachte werd een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van preventief. De rechtbank heeft hem conform die eis veroordeeld. De slappe opvoeding. De arbeider P. H. uit Leiden had een slappe opvoeding ontvangen en daardoor was hij met verkeerde vrienden in aan raking gekomen. Wegens diefstal, subs, heling, heeft hy zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, waarbij de Offi-' cier tien maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft hem wegens heling veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, met aftrek van preventief. BURG. STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN: C. Schot, huisvr. van L. G. Nijman, 67 j. L. van Herwijnen, huisvr. van M. P. van Hooidonk, 73 j. GEHUWD: F. Blickman en N. Bal. ONDERTROUWD: J. M. H. Borghans, 26 jr en J. M. de Groot, 26 j.; L. Bousie, 24 j. en M. C. v. d. Kaav, 22 j.; Avd Gug- ten, 19 j. en W. W. Gijsman, 19 j. P. de Koekkoek, 28 j. en C. Hartkoorn, 31 j.; P. Philippo. 30 j. en M. J. Hamstra, 25 j. P. G. v. d. Steen, 24 j. en C. Kromhout, 20 j.; J. v. d. Weijden, 28 j. en C. Duivenvoor den, 28 j.; I. de Wolf. 25 j. en B. Konings, 20 j. H. J. G. Mak, 25 j. en A. G. Mosies. 23 j.; F. Crama, 23 j. en B. v. d. Ster, 27 C. A. Buijsen, 25 j. en J. A. Denekamp, 23 j.; W. Dubbelaar, 20 j. en C. J. de Kleijn, 24 j. GEBOREN: Mary, d. v. E. A. T. Slig- gers en J. Sloos; Maria H., d. van J. van Belkum%n D. Freesen; Willem, z. van I. J. Azier en L. v. d. Hoogt; lse M., d. van P. de Klerk en J. J. Nievaart; Jan, z. van J. F. Prikkel en G. Reinstra; Salomon, z. van S. Groen en E. v. d. Weide; Albertus L.. z. van J. A. v. d. Meij en C. J. v. d. Geer; Carolina M„ d. van G. D. J. Oude Elferink en J. S. Hofste; Marie E.. d. van H. A. Balkenende en M. Broekhuizen; Ja cobus C., z. van M. J. Sprengers en J. Ruigrok; Hendrika A. G., d. van M. Lam en H. B. Koelewijn. Kunst en Letteren Pianorecital George van Renesse voor de Katwijkse Kunstkring George van Renesse is een knap pia nist. Zijn handen zijn voor dit instru ment geschapen. Ragfijn tokkelde hij de boekdelen van de Sonate C gr. t. van Mozart (K.V. 330) op het klavier. Ook de Etudes van Chopin werden technisch zuiver gespeeld. Maar noch in deze werken noch in de verrukkelijke Kinderszenen van Schu mann werd muziek gehoord, die „tot de ziel ontroert". Trouwens, evenmin als Schumann al die Kinderszenen op één avond heeft gecomponeerd, evenmin kunnen zij op één avond achter elkaar worden gespeeld. Men holt van de ene belevenis naar de andere en de pianist heeft geen tijd. zich die belevenissen innerlijk te realiseren. Daardoor bleef deze psychologische muziek te veel han gen in het stoffelijk notenbeeld. Bij de overige gespeelde werken van Chopin bleef alles aan de oppervlakte. Ook met de opvatting waren wij het niet eens. Tijdens de drie werkjes van De bussy echter bleek Van Renesse contact te hebben met de componist. Hier viel zuivere „muziek" te beluisteren. Het gehele program leek ons ingesteld op het „badseizoen". Wij voor ons had den Van Renesse graag in een modern Frans programma gehoord: Zijn inner lijke aanleg dringt hem diie kant uit. Theo ten H. sterkt LZC-zevental was als volgt samen gesteld: doel: Van Woerkom (Zian), mid den Versluis (LZC), v. d. Voet (Zian) en Versluis (LZC), voor: F. Smol (Zian), Lut (L(C) en Tegelaar (LZC). Direct ontwikkelt zich een enthousiast spel met beide ploegen om beurten in de aanval. Slechts wanneer een Zwitser het water moet verlaten, kan onze internatio naal Smol de leiding nemen (10). Even later schiet dezelfde speler hard tegen de bovenlat. De keeper weet weg te werken. Met beide doelen nogmaals in gevaar, weet eindelijk de midvoor van Zwitser land keurig gelijk te maken (1—1). Zoals gemeld werd het te donker voor verder spelen en togen allen onder he vige regenval naar Royal, aan de Doeza- straat, waar onder een gezellig samen zijn de heer B. J. Moolenaar alle aanwe zigen dank bracht voor het gepresteerde. Spr overhandigde de Zwitsers als aan denken een Hollandse molen. Van Zwit serse zijde werd dank gebracht voor het spontane Leidse onthaal. „Nieuw Minervaheropende gerestaureerde bovenzaal De heer en mevrouw A. Favier moch ten gisteren goede belangstelling, vooral in de vorm van een zeer groot aantal bloemstukken, ondervinden, toen zij de geheel gerestaureerde bovenzaal van hun café-restaurant „Nieuw-Minerva" her openden. Onder de bekwame leiding van de heer J. Paddenburg werd een geheel verkregen, dat als een staaltje van archi tectonische interieurkunst mag worden gekenmerkt. Vooral door het scheppen van een grote mate van intimiteit. Al kohden de meeste stamgasten-studenten wegens uitstedigheid in verband met de vacanties niet aanwezig zijn, ook vooral van die zijde bleek men de heropening op prijs te stellen. TUCHTRECHTER MET VACANTIE. De tuchtrechter is tot 14 September met vacantie en zal dus voorlopig geen zittin gen houden. Desertie belangrijk zwaarder gestraft Drie Leidse militairen veroordeeld wegens zwendel De krijgsraad te velde te Rotterdam veroordeelde dezer dagen twee militai ren wegens desertie tot 5 jaar en 4 jaar m.a., waarby voor de eerste maal in een desertiezaak een straf van 5 jaar werd uitgesproken Een maand geleden werd nL het strafplafond voor desertie ver hoogd. Voorts werden de 36-j. A. U., de 31-j. C. v. d. L. en de 22-j. D. M., mili tairen afkomstig uit Leiden, veroordeeld tot 1 jaar en 6 mnd., 2 jaar en 1 jaar m. a. wegens zwendel met verlofpassen en maaltijdbonnen. KOSTER EN KOSTERES GEREF. GEM. 45 JAAR GETROUWD. Het zal op 27 Augustus a.s. 45 jaar ge leden zijn, dat het echtpaar A. Leemans en E. Leemansde Vogel, wonende Mid delste gracht IA in het huwelijk trad. De heer en mevrouw Leemans zijn sinds jaar en dag koster en kosteres van het kerkgebouw der Geref. Gemeente aan de Nieuwe Rijn. Voorhout Onze plaatsgenote, mej Gré Spieren burg. slaagde gisteren in Den Haag voor akte K (nuttige handwerken). Aanbesteding burgemeesterswoning Bij de onderhandse aanbesteding voor de bouw van een burgemeesterswoning werd ingeschreven door: L. P. H. Ver- ster voor 36.206; J. A. Uljee voor 37.075; H. Warmenhoven voor 51.972,40. De gunning werd aangehouden. Kantoor gemeente-ontvanger gesloten Het kantoor van de gemeente-ontvan- er is van 16 tot 27 Aug. a.s. gesloten. V oorschoten Hoeveel lampjes branden er voor de NIWIN? In de Oranjeboom, die van 25 Augus tus tot 6 September voor het raadhuis te Voorschoten zal zijn opgesteld, brandt des avonds een aantal witte en oranje lampjes. Niet alleen ter versiering, maar ook ter versteviging van de kas van het NIWIN-Comité. Gedurende de tijd, dat de boom is opgesteld, loopt namelijk een prijsvraag. Opgave: hoeveel oranje-lamp jes branden in de boom en hoeveel witte lichtjes zijn er? Bovendien: welke naam van vorstelijke personen uit ons Oranje huis stellen die witte lampjes \ioor? In- schrijfbiljetten voor deze prijsvraag zijn a f 0.50 van 16 Augustus af verkrijgbaar bij vele winkeliers in Voorschoten. De ze prijzen zijn van 25 Augustus af te bezichtigen in de étalage van de firma Nieuwendijk aan de Schoolstraat. Wie raden wil, hij rade! En hij versterke daarmee de kas van het NIWIN-comité. dat het geld kan gebruiken voor de Kerst- ?>akketten-actie voor onze jongens in ndië. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Concourssucces. Aan het tweedaags concours te Ermelo werd deelgenomen door de Chr. Gem. Zangvereniging „Con Amore" alhier, di- acteur de heer F. van Elk. De vereniging I behaalde in deze afdeling een eerste prijs met 321 punten. Vingers afgezaagd. De 19-jarige timmermansknecht H. uit Ter Aar heeft bij het verrichten van ma chinale werkzaamheden in het bedrijf van de fa. A. van D. van een zijner han den drie vingers afgezaagd. Collecte T.B.C.-bestrijding. Zaterdag wordt in onze gemeente een speldjesverkoop gehouden ten bate van het bekende Sanatorium „Zonnegloren". Bedankt. Ds J. D. Koers, vlootpredikant, wonende te Noordwyk, heeft bedankt voor het be roep van de Geref. Kerk te Oudshoorn. Hillegom Burgerlijke Stand. GEBOREN: Adrianus J., z. van L. P. v. Loon en E. J. Warmerdam; Petrus C. T., n C. A. Verdegaal en P. C. Enthoven; Maria A. C., d. van T. C. Ruigrok en C. M. E. Hulscher; Cortsianus A. H. M., z. van N. Broekhof en G. A. Hoogeduin; Apolonia J. M., d. van H. G. Duwel en P. A. Westgeest; Gerarda W. M., d. van J. P. Topper en C. M. Kooyman; Martinus W„ z. van J. W. Keijzer en A. H. v. d. Jagt; Anna A., d. van L. P. Dekker en E. Walraven; Erik, z. van C. v. d. Berg en van Blitterswyk. GETROUWD: C. A. Ruigrok en J. M. A. Goemans; J. Weijers en J. Rusman; J. C. Zethof en M. E. Jansen; M. Janse J. J. v. d. Panne; C. Rijerskerk en F. B. Veldkamp. Katwijk Ter inzage. De passagierslijsten van de „Johan van Oldenbarneveldt" en de „Groote Beer" liggen ter inzage bij onze agent te Kat wijk a. d. Ryn, de heer G. v. d. Eykel, Kerkstraat 32. Zee 4.1C40~* Onderzoek naar de historie van de Rijnstreek Reeds vele eeuwen geleden belangrijk centrum? Cuyk gaat het 2000-jarig bestaan her denken; Beverwijk viert feest om het 650- jarig bestaan. Van hoeveel plaatsen is dc geboorte onbekend? Zeker van de grote meerderheid. Bepaalde aanwijzingen over de sprong vormen soms de namen. Leiden wordt afgeleid en in verband gebracht met het Lugdunum uit de Romeinse tijd. Voor Alphen noemt men het uit dezelfde tijd daterende Albiniana, een naam nog voortlevende, doordat bijv. het schoenen- bedrijf Raaphorst die als firmanaam koos. Positieve aanwijzingen zijn er uit de tijd van 2000 jaren geleden niet veel. Uit latere eeuwen blijkt, dat de Rijnstreek reeds vroeg een omstreden centrum De Alphense wijk Gouwsluis komt met name ter sprake in de tijd van de Hoekse en Kabeljauwse twisten en de bekende gravin Jacoba van Beieren leed hier eens een stevige nederlaag met haar soldaten. Dat ten tijde van het beleg van Leiden de Spanjaarden te Alphen in deomtrek van het huidige centrum een kampement hebben gehad, is by de uitvoering bouwwerken, o.a. de Ned. Herv. kerk, het licht gekomen. In het rampjaar 1672 strekte de triomf tocht van de legers van Lodewijk de Veer tiende zich uit tot de omstreken van Bo degraven, Nieuwkoop en Zwammerdam. In het latere Franse tijdperk blijkt deze omgeving ook een rol gespeeld te hebben in het verzet. Bij al die worstelingen heeft de water rijke omgeving ongetwijfeld haar invloed doen gelden. De geschiedenis van de Rijnstreek echter, voor zover ons bekend, niet te boek gesteld. Er zijn hier en daar losse gegevens, maar tot de vorming een geheel kwam het (nog) niet. De oorzaak hiervoor moet ongetwijfeld worden gezocht in het feit, dat een levend geslacht zich over 't algemeen maar nig bekommert over de historie. Hoe nig families kennen eigen afkomst. Het zijn éénlingen, die aan historie doen. Maar gelukkig, ze zijn er dan toch. Dit bleek ook dezer dagen nog De heer E. van Elk te Alphen aan Rijn, die reeds herhaalde malen blijk gaf historische speurzin te bezitten, bemerKte op een fietstocht in de omgeving van Gouwsluis in een z.g.n. baggerstaal aardewerkscherf, die hij als deskundige uit de oudheid kwalificeerde. Dit is inderdaad juist gebleken. Het stuk en meerdere stukken, die hij vond, behoorden tot het Romeinse tijdperk. Een en ander heeft het ver moeden veld doen winnen, dat in deze omgeving een Romeinse neder zetting is geweest. Uiteraard interesseert ook de Historische Vereniging te Alphen zich voor deze vondst, die er vermoedelijk toe leiden zal dat door een terzake kundige professor definitief onderzoek wordt ingesteld. Gebeurt dit inderdaad, dan zal het mis schien nog eens mogelijk worden de ge schiedenis van de Rijnstreek vanaf dit, punt te beschrijven. Velen zullen dit op prijs stellen. Oude en Nieuwe Wetering Gemeenschappelijke dankdienst Op Maandag 30 Augustus, 's avonds om half 8, zal een gemeenschappelijke dank dienst (Ned. Herv. en Geref.) worden gehouden. Ds Knottnerus en ds Van den Bos hopen voor te gaan. Valkenburg De nieuwe Geref. Kerk. Dezer dagen hoopt men met de bouw van de nieuwe Geref. Kerk te beginnen, om het bedehuis over ongeveer een half jaar klaar te hebben. Het zal ongeveer 260 zitplaatsen tellen. Onder architectuur van de heer v. Nieuwkoop te Oegstgeest heeft de gunning plaats gehad. Brandweerdemonstratie. De Katwijkse brandweerlieden heb ben gisteravond, toen de Nieuwe Kerk „in brand stond", getoond hoé hoog en vlug ze kunnen klimmen en hoèzeer ze echte „spuitgasten" zijn. Jammer, dat het weer niet medewerkte. Niet alleen was de kerk daardoor al nat genoeg, maar (bovendien was de belangstelling van de J zijde van het publiek daardoor minder dan anders verwacht had mogen worden. De brandweercommandant, J. Gesink, deelde de bevelen uit Aanbesteding Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van 21 woningen, 3 dubbele schu- n 9 schuren. Er waren 11 inschrij- Laagste was de firma De Vooys Verdoes met ƒ270.062, hoogste de firma D. van der Plas met met ƒ320.344. De gunning is aangehouden. Ze waren op bezoek Woensdagavond verkeerden velen in ongerustheid omtrent enige leden van de Katwijkse Reddings Brigade, die om half zes met hun vlet in zee waren gegaan. Eerst om half tien keerden zij van hun roeipartij terug. Zij hadden een bezoek gebracht aan een logger. Inmiddels had men radiotelegrafische berichten uitge zonden en de kustwachten van de ver missing op de hoogte gesteld. De strandfeesten Het was erg jammer, dat het w. gisteren niet meewerkte. Toch werd VOOR Garage Burggraaf! BADSTRAAT 3, TEL. 2293 KATWIJK AAN ZEE DAGELIJKS VERSE ZEEVIS Paling. Nieuwe Haring, enz. Kabeljauwfilets. TRAMSTRAAT, eindpunt tram. Telefoon 2550 P. van der PLAS Onbeperkt verkrijgbaar bij J. M. A. WATERREUS g=™ Spionnage en Contra- Spionnage door Willy le Comte Enrique Luni en de kanarievogels De Federal Board of Investigations (Amerikaanse geheime dien6t) vriend Luni scherp op de korrel. Vooral na zijn bewering over het verkochte pa tent. De dossiers in de archieven var Patentbureau in Washington bevatten tienduizenden namen, doch de naam En rique Luni ontbrakJ. Edgar Hoover, Hoofd der F.B.I., gaf opdracht de Cu baanse regering in te schakelen. De poli tie in Havanna toog aan het werk. goed. Binnen enkele weken kreeg Amerikaanse Ambassadeur de navolgen de bijzonderheden op zijn schrijftafel: le In heel Honduras was geen familie lid van Enrique te vinden- 2e De politie in Havanna sprak haar ernstig vermoeden uit dat Luni in contact stond met de Duits-Japanse actie in de Panama-kanaalzone. 3e Men overlegde enige brieven, schijn baar onschuldig, over scheepsbewe- gingen. 4e Peilingen van Cubaanse radiosta tions wezen uit dat de mogelijkheid bestond dat vanuit Luni's woning werd uitgezonden. Men achtte het tijd eens een kijkje te gaan nemen in Luni's mode-zaak. Aldus geschiedde. Op een vroege morgen klopte Kapitein Foyet van de Cubaanse Inlich tingendienst aan Enrique's deur. Een slaperige stem antwoordde hem en be klaagde zich over het te vroege lawaai, het was nauwelijks half zeven. „Open maken", luidde Kapitein Foyets scherp bevel. Luni hoorde de stemmen en de vele voetstappen. Hij voelde dat er iets niet pluis was en de politie voor zijn deur stond. Het was nog te vroeg om zijn kanarievogel-truc te gebruiken. Noch tans opende hij mopperend, in pyama gekleed, de deur. Foyet en zijn ondergeschikten zeiden geen woord. Onmiddellijk vingen zij aan met de huiszoeking. Alle papieren en boeken namen zij in beslag. Kasten wer den ondersteboven gehaald, zij zochten onder de bedden, draaiden de zakken van Luni's kledingstukken om, maar het eind resultaat was nihil. Luni herademde en begon op te spelen: „Ik neem dit niet. U zult rekenschap van uw wandaden afleggen Ik zal onmiddel lijk mijn Consul waarschuwen. Dit is geweld. U heeft niet eens een bevel tot huiszoeking". Maar Kapitein Foyet liet zich niet over bluffen door de glibberige Luni. In de eerste plaats toonde hij hem het bevel tot huiszoeking terwijl hij hem tegelij kertijd kortaf bevel gaf zich direct aan te kleden om als gids te dienen bij de doorzoeking van de mode-zaak Luni's verontwaardiging werd zo mogelijk nog groter. Hy trachtte de Consul van Hon duras aan de telefoon te krijgen: hij kwam echter tot de ontdekking dat diens kantoor nog was gesloten. Er bleef hem mets anders over dan Foyet's bevel op te volgen. „Waarvan word ik beschuldigd? U zult toch „niets vinden", bracht Luni mopperend in. Kapitein Foyet bleef stoïcijns kalm: „Wij zullen zien. Als in derdaad alles in orde is heeft U niets te vrezen", antwoordde hij. De winkel werd grondig doorzocht. Men vond wederom niets. Luni's gezicht klaarde merkbaar op. Zijn vijanden vin gen bot, dacht hij bij zichzelf. Toen de i>olitie juist op het punt stond de zaak te verlaten, kwam Kapitein Foyet op een lumineus idee: „de kelder doorzoeken" beet hij zijn ondergeschikten tie. Luni werd plotseling weer uiter mate nerveus- Hij bezwoer, dat daar niets te vinden zou zijn. Rustig steeg Foyet echter de keldertrap af, zich van Luni's jeremiades totaal niets aantrekkend. Onder een stapel houtwol onitdekte men de koffer met de geheime zender De F.B.I. had gelijk gehad. Luni werd gearresteerd en in de ge vangenis geworpen, waar hij een vol ledige bekentenis aflegde. Hij begon met zyn werkelijke naam be kend te geven: Heinrich August Lüning. verantwoordelijk voor het torpederen van talrijke geallieerde handelsvaartui gen. Hij bekende ook dat hij In contact stond met de Duits—Japanse spionnen in Panama en Honduras. Ook vertelde Luni van zijn opleiding in de Gestapo-school te Hamburg. Zijn familie in Duitsland kreeg van het Duitse Kriegsministerium een regelmatige vergoeding. De vijftien honderd dollar, die hij op gezette tijden vanuit Boston ontving, kwamen van conto der Duitse geheime dienst op r van een hunner agenten, hetwelk reeds vóór het uitbreken der tweede wereld oorlog aldaar was geopend. Ook deze agent werd geknipt. Vijf rechters van het Cubaanse Hoog gerechtshof veroordeelden Enrique Luni ter dood. De spion werd overgebracht naar de tweehonderdjarige Spaanse ting Castillo Principe. Zijn laatste was nog eenmaal Rebecca te mogen Dit werd geweigerd, evenals zijn verzoek om genade, hetwelke door zijn Consul aan President Fulgencio Batista overgebracht Doch de trouwe Rebecca poogde haar vriend Enrique nog eenmaal te mogen zien. Aan de vooravond van zyn executie wachtte zy de ganse nacht aan de gevan genisdeur. Wederom verzocht Luni haar nog even te mogen spreken, maar tever geefs. Bij het aanbreken van den dag vroeg Luni rustig om een glas sinaasappellimo nade en een sigaar. Dit verzoek werd in gewilligd. Direct na het uitdrukken het sigareneindje werd hij door twee priesters, een officier en acht soldaten naar de plaats zijner terechtstelling ge bracht. Op de weg daarheen passeerde hij zijn eigen doodkist. Luni werd bleek, doch vertrok geen spier. Hij weigerde blinddoek. De priesters lieten hem het kruisbeeld kussen. Dan weerklonk het bevel: „Vuur Buiten Castillo Principe wachtte Re becca. Zij volgde de kar, waarin het stof felijk overschot van de spion nas begraafplaats werd vervoerd. Op zijn graf plaatste zij een grote kran6 bloe met groot enthousiasme en onder goede belangstelling gekampt. De wedstrijden gistermiddag zijn wat verlaat door de hevige regen. De voornaamste prijzen werden als volgt behaald: Autopedwedstrijden op de Zuid-Boule vard (10—14 jaar): 1. Jan van der Rest, 2. Adriaah Rijke, 3. Rob Koning; treinenloop (1014 jaar): 1. Jan van der Rest, 2. Hans van der Knaap, 3. Annie in Oostveen; maken van zandfiguren (814 jaar): eerste prijzen Martha van Dam en Kees Steensel, tweede prijzen Hermien Mulder en Suus Dekkers, derde prijzen Tilly Landman en Frits van Hoorn; vlaggetjes-steken: 1. Geeke Koster, 2. Janny van der Ster, Jenny Dijkstra; zaklopen (810 jaar): 1. Hans Plag, 2. Marijke van Herwaarden, 3. Dick Hoek; zaklopen (1114, jaar): 1. Pietje v. d. Bent, 2. Liesje van Beelen 3. Nel van Oostveen. Er werden ook tal van troostprijzen uitgereikt. Koudekerk aan den Rijn Adres van ds Wolven Het adres van ds J. Wolven, Geref. predikant alhier maar thans veldprediker Indië, luidt thans: kapt. ds J. Wolven, 11.04.20.008, Staf le Inf. Brigade, Paleis Buitenzorg, Veldpost Batavia. Leimuiden De komende feesten Zoals wy reeds meldden, is in onze gemeente een comité gevormd om het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin waardig te vieren. Het comité bestaat uit de leden van het Oranje- Comité en is aangevuld met enige voor aanstaande personen, o.w. de burgemees ter, de beide wethouders, de pastoor, de kapelaan en de beide predjkanten. Op 30 Augustus zal 's avonds om zeven ar door de protestanten een gezamen lijke kerkdienst worden gehouden, ter wijl het R.-K. deel der bevolking de dienst zal houden op 31 Augustus, vóór de aanvang der festiviteiten. Op de 31ste zullen 's morgens om 9 uur de feestelijkheden worden geopend met i optocht, waaraan alle verenigingen organisaties kunnen deelnemen. Ver sierde wagens met uitbeeldingen van takken van industrie zijn hartelijk wel kom, ook versierde fietsen, bakwagens Het comité hoopt, dat alle verenigin- :n aan deze optocht zullen deelnemen dat deze niet onder zal doen voor de optocht, gehouden ter gelegenheid van de bevrijding in 1945. Om half tvfree zullen volksspelen wor den gehouden, o.a. sprietlopen, tonne- tjessteken, hardlopen met hindernissen dames en heren en hardlopen dames. Te 4 uur zal door de schooljeugd zianghulde worden gebracht aan der gemeente, terwijl daarna kin derwedstrijden zullen plaats vinden de kinderen worden getracteerd. Avonds zal een bonte avond worden gegeven, die om acht uur zal beginnen. Verenigingen, die nog geen bijdrage heb ben toegezegd, kunnen dit alsnog doen. Het bestuur van het feestcomité is als volgt samengesteld: J. W. de Ren, voor zitter G. A. Tasseron, C. J. van Berkel, penningmeester. Noordwijk Auto gestolen Tijdens het vuurwerk van deze week werd een op de Jan Kroonsweg gepar keerde auto gestolen. Nasporingen door de politie hadden tot resultaat, dat de volgende dag de wagen in Oegstgeest onbeheerd werd aangetroffen. De politie bezit enkele aanwijzingen, die wel tot arrestatie van de daders zullen leiden. Ds Koers naar „Bloemendaal". Ds J. D. Koers, vlootpredikant en w< nende alhier, heeft de benoeming tot geestelijk verzorger van de stichting „Bloemendaal" te Loosduinen aangeno men en bedankt voor de beroepen der Geref. Kerken te Joure en Oudshoorn (Alphen aan den Rijn). Voor „Het Hogeland". Morgenmiddag (Zaterdag) wordt een collecte voor „Het Hogeland" gehouden. N oordwijkerhout M.OEDERCURSUS. Vanwege „Het Wit-Gele Kruis" wordt wederom een moedercursus (acht lessen' gegeven. De lessen vangen aan Dinsdag 14 September e.k„ nam. 7.S St. Jozefscholen (Naaischool, ingang Lan- gevelderweg). Aangiften zo spoedig mo gelijk bij de wijk- en kraamverpleegsters, bij voorkeur op Maandag of Dinsdag tus- 5 of Zaterdag tussen nam het wijkgebouw. Het be hoeft geen uitvoerig betoog, van hoeveel belang deze cursussen zijn voor moeder kind. Het blijkt hoe langer hoe meer dat zij vooral er toe bijdragen, bijgelovig heden uit te roeien en verstandige op vattingen ingang te doen vinden. Burgerlijke stand GEBOREN: Jozeph Th. I., z. v. T d. Berg-Lommerse; Johannes J. M., W. Heemskerk-Zoet; Wilhelmus A„ C. J. de Winter-van Egmond; Lambertus G. M. D., z. v. L. Bessiers-Bos; Josephus J. M„ z. v. J. J. Lammers-Aartmans; Theodorus J„ z. v. C. P. Bader-Bakker; Hendricus J.. z. v. Th. J. Langeveld-van den Berg. Rijnsburg Kinderen van „Andreas" bezochten Wassenaar. Gistermiddag ging de Chr. Geref. Zon dagsschool „Andreas" met enkele auto's naar Wassenaar. Wat hebben de kinderen genoten! In de Dierentuin hebben ze zich 't best geamuseerd, terwijl in de speel tuin naar hartelust werd geravot. De kin deren kregen tal van versnaperingen. Om half zeven werd het sein huiswaarts ge geven. Allen kwamen om zeven uu voldaan thuis aan. J.V.-voetbalcompetitle. Gisteravond om zeven uur werd competitie de voetbalwedstrijd „Eben- Haëzer"—„Kuyper" gespeeld. De regen stroomde neer. maar ook deze kon de voetbalenthouisiasten niet weerhouden. „Eben-Haëzer" won deze pittige en spor tieve wedstrijd met 20. De stand var deze competitiewedstrijden is nu all „Eben Haëzer".. 2 2 4 7—! „Pro Rege" 2 1 1 2 10—7 „Kuyper" 2 1 „Spreuken" 2 0 2 0 4-13 Dinsdagavond wordt de beslissende wedstrijd „Eben Haëzer" „Pro Rege" gehouden Het gaat om de beker! Voetbalwedstrijd. Maandag: Duitse infiltratie onder anti-Britse Ieren). Het eigen karakter van de boerenstand Morgenmiddag om 5 uur zal er op het terrein aan het Witte Slik een voetbal- ontwikkeling belemmeren, zoals wedstrijd worden gespeeld tussen Rijns- reeds gedurende een lange reeks burgse Boys en Hillinen uit Hillegom. I jaren belemmerd hebben. De plattelandsbevolking in het algjJ meen, maar de boerenstand meer in ha bijzonder, draagt een eigen stempt; heeft een eigen karakter, waardoor a zich kenmerkt en onderscheidt van (i stadsbewoners- Men heeft niet veel fat nodig om, door onze steden ga; de „provincialen" met bijna onfeill zekerheid uit de schiften. Dit eigen karakter van het boeret leven is in de loop der eeuwen ontsta: berust op de zo göed als steeds ge lijkblijvende natuur met haar weerke de seizoenen van lente, winter, op de immer blijvende boi als arbeidsobject en dus bron van staan, op de planten en huisdieren. Da op de gehele verschijningsvorm van natuur met haar geheimenissen, lange tijd geheel verborgen bleven n dieel geheimenissen blijven welke men niet vermag te ontsluiere dus volstrekte overgave overgave die licht een soort fatalism kan kweken, een overgave die vaak leid tot onvoorwaardelijk geloof in de Schep Bestuurder van het heelal, dod ook tot een blind overgeven aan wat natuur brengt, zonder achter deze natuu de Schepper te lang; zo is het t« dele nog. Maar toch is, vooral de laatste halvi of driekwart eeuw, een grote verande ring gekomen. Het technisch kunnen va ontwikkelde zich heid, die bij velen de gedachte dee< postvatten: we weten en kunnen alles in tegenstelling met voorheen, vooral bij de plattelandbewoners de ning heerste; wij weten niets. De woor Oarlyle: „Wat de mens weet, 1 1 dun vliesje boven de onpeil. bare afgrond van wat hij niet weet" gelden voor velen niet meer. Nieti schijnt meer onmogelijk, niets onweet baar. Stoom en electriciteit. radio en televiai radar hebben in de achter gende jaren het wereldbeeld ten zeersti gewijzigd. Deze wijziging is ook doorge drongen tot de bevolking van het platte land. De boer en tuinder leerden, door bodembewerking en bodembemes ting, door selectie, door rationele bestrij ding van de plantenziekten en insecten plagen, door warenhuizen, bakken de natuur gedwongen kan worden ia bepaalde richting te gaan. Veel wat geheimzinnig was verdween. Doel niet alles. Er blijven ook nu. ondanks di Immer voortschrijdende wetenschap, no; vele vraagstukken zonder oplossing. oude boerenopvattingen dwenen. Misschien wordt wel teveel al reactie op het verleden overboord gewor zal het voor een deel na kortö of langer tijd terugkeren- Toch blijft de boerenstand iets eigen by. zoals de boer een boer blijft, ook veranderen zijn werkzaamheden, blijft een eigen levensstijl, die zich kaï uiten in een eigen plattelandscultuur de omstandigheden daar gun zijn. Zo'n cultuur wordt nie gemaakt, niet geschapen, doch treedl vanzelf naar voren. Ze bloeit op en tijdelijk zich terugtrekken, zoals plant haar levensuiting terügtrëkt in bd of wortelstok, maar na bepaalde eer opleeft en bloeit. De boerenstand zal steeds een eige» stand blijven, al moge de meer inten sieve aanraking met andere bevolkings groepen, mogelijk geworden door velerlei verkeersmiddelen en gestimuleerd dooi radio, de vroeger vrij scherpe be grenzing afronden en vager van lijnen maken. Het feit is, dat de arbeid der boerei afhankelijk blijft van de groeikracht dei natuur. Dit onveranderbare fundamen het boerenbedrijf beheerst dit ge hele bedrijf. Het blyft op de boerderij elkaar komen van de nood zakelijke bezigheden en een wachten met deze bezigheden tot de natuur deze mo gelijk, maar tevens noodzakelijk maakt Dit onderscheidt het boerenbedrijf alle andere, waarbij binnen bepaaldi grenzen een versnelling der noodzake lijke handelingen steeds mogelijk is een alsmaar verder doorgevoerde v deling van de arbeid het arbeidsprocel beïnvloeden kan. Door deze karakteristiek van de land arbeid wordt een apart stempel op dit werk en tevens op de beoefenaars dit werk gezet. Het brengt mee 'n nood zakelijk wachten op het gunstig moment en dan weer met alle kracht zich werpen op de arbeid, uit vrees voor ongunstig! beïnvloeding van andere natuurver schijnselen. Een andere reden voor het eigen stem pel, dat de boerenbevolking verkreeg. de noodzakelijkheid om bij zijn werk terrein, het land, te wonen, terwijl d! min of meer grote uitgestrektheid dit werkterrein het dicht opeenwonen als in de stad onmogelijk maakt brengt een zekere vereenzelviging zich mee, een andere houding tegenovei anderen dan bij dicht-opeen-wonendea Bovendien zyn er in het agrarisch levet steeds lange perioden van intensief hard werken gedurende vele uren per dag. dat er geen tijd is voor ontspanning, geestesarbeid, geen tijd' vaak om de krant te lezen. Voor velen zijn de offers, die hierbij gebracht moeten worden, te groot gaat van de verhoudingen, die er zijn is andere bedrijven, van de regelmatige beid. de beperkte arbeidsduur, de veil gelegenheden tot ontspanning en ontwik-' keling en de (schijn) schoonheid, die stad biedt, een zuigkracht uit, die ze kunnen weerstaan. Doch dit wegtrekken naar de stad heeft weer tot gevolg, dat alleen zij, die met hart en ziel het agra risch leven zijn toegedaan, blijven e» door deze selectie de eigenaardigheden van de plattelandsbevolking scherper uitdrukking komt. Wel zal door de nauwere aanrakial met anderen de typische boerencultuur van vroeger, zich uitend in eigen litera tuur. volksdansen, zang. gebruiken, anderingen van betekenis ondergaan zelfs verdwijnen, doch dit neemt niet weg, dat het volkskarakter op het plat teland gans anders zal blijven dan- in d« dichte bevolkingscentra, wat zich op den duur zal manifesteren in een plattelands- cultuur. zij het in geheel andere vorm dan voorheen, mits de tijd daartoe d< gelegenheid zal geven en geen staatkun dige verstoring foorloe) noch een econo misch déraillement (malais) de vrij' dit n

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2