llkttiw £Vi ïtsrl)i (£mtraut Romme betreurt het, dat de Regering 4 partijen steunt met op Wist U VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 DIRECTIEF DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Jtrnihrasluti Is otirHrom mijn bert in Negen en Iwintigste jaargang No. 758S Een Romeinse nederzetting bij Alphen vóór 2000 jaar Zie pag. 2 De debatten in de Tweede Kamer namen vandaa? een aanvang (Van een onzer verslaggevers.) Zo zijn dan vandaag de debatten in de Tweede Kamer begonnen n.a.v. de Rege ringsverklaring, die minister Drees gisteren heeft afgelegd. De rij van sprekers werd ditmaal geopend door de heer Romme (K.V.P.). Hij meende dat dit op zijn weg lag. Het vorige kabinet was parlementair en de K.V.P. was een regerings partij. Gebruik bracht mee, dat eerst de oppositiepartijen het woord voerden. Thans echter is er een extra-parlementair kabinet, zodat er geen directe regerings partij en. vooralsnog ook geen oppositiepartij is. De KVP is eenstemmig in haar oor- kabinet. Als de heer Van Schaik deel, dat onder de huidige omstandig heden continuering van het vorige ka binet niet zonder meer wenselijk was. Toch is er in twee jaar tijds geen ka binet productiever geweest dan het ka- binet-Beel en de KVP heeft er geen spijt van, dit kabinet te hebben gesteund. Dr Beel heeft de dank van het Koninkrijk verdiend. Niettemin heeft de KVP steeds een bredere basis meer geacht te zijn in 's lands belang. De heren Drees en Stikker zijn nog iets anders dan loutere aftreksels van Karl Marx en Adam Smith. Behalve de wenselijkheid tot basisver breding is er ook de noodzakelijkheid, en wel met betrekking tot het Indische beleid in zijn geheel en niet alleen tot de grondwetsherziening. Zekerheid hier omtrent heeft de heer Beel terecht ver langd. Dit verlangen is steeds en een stemmig door de fractie der KVP ge steund. Er moesten waarborgen zijn, dat de zaak niet mis zou gaan; dit was het verschil tussen de opvattingen der KVP en de PvdA. Tenslotte eiste ook de reconstructie van het maatschappelijk leven een bredere basis. We zijn in een periode, waarin de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie haar intrede doet. Deze moet gedragen worden door een zo groot mogelijk deel van ons volk. De heer Romme zou van dit kabinet gaarne willen boren, waarom een par lementair kabinet niet tot stand kon komen. De PvdA heeft dat niet gewild. Waarom konden parlementaire figuren elkaar wel vinden, maar was de binding van de fractie uitgesloten? Te betreuren is, dat een parlementair kabinet op de basis van vier partijen niet tot stand is gekomen. De KVP had gaarne de verhouding tot de P. v. d. A. uitge breid tot een of meer andere groepen. Niet duidelijk is ook, waarom er veran dering moest komen in de leiding van het Zijn er veranderingen op til in Indië? Wacht maar tot November, zegt Australisch minister Er is verandering in de lucht en dat blijkt uiit de houding, die de Austra lische minister vain buitenlaaidse zaken, Evaitt,, heeft aangenomen ten aanzien van Indië in de economische en socia le naad der Verenigde Natiën te Genève. Toen daar namelijk de toelating van de repoebük en van Vietnam tot de econo mische commissie voor Azië en het Verre Oosten ter sprake kwam. schaar de Australië zich niet, als naar ge woonte, aan de zijde van Rusland en Polen die natuurlijk vóór toetreding waren, doch vormde één frorut met Nederland en Nieuw-Zeeland, die uit stel verlangden. In November, aldus Evatit. zou de toestand in Indië mis schien wel gewijzigd zijn en dan zou de bovengenoemde commissie zelf gemak kelijk een beslissing kunnen nemen. Oud-minister Galissen vroeg namens Nederland waarom men niet even-goed Haidarabad en de opstandelingen in Ma- lakka en China zou kunnen uitnodigen. „VERSLICHERAAR" BöCKLING KRIJGT 14 JAAR. Voor het A'damse B.G. werd de 49- Jarige A. C. Böckling, die als ..Versli- cheraar" Nederlanders opspoorde, die ver boden handel dreven in effecten en ju welen tot 14 jaar veroordeeld. Hij heeft «echt tot cassatie. Vandaag stellen wij IJ voor: Soldaat M. VAN DUYVENBODE, De Waal Malefijtstraat 57, Katwijk aan Zee. Met niet minder dan 13 plaatsgenoten Vertrok Marinus op 27 Februari jl. met de mZuiderkruisnaar de Oost, met bestem- 'Ta persoonsoffer heeft gebracht binet mogelijk te maken, verdient hij waardering. De zaak staat anders als hij aan beginsel heeft geofferd. Moge de nieu we premier zijn taak van coördinerende leiding met succes volbrengen! Moge het kabinet een team zijn! De heer Drees zou de functie niet op zich hebben geno men, als hij niet een redelijke kans aan wezig achtte. Wat is echter in het kabi net de plaats van de vice-minister-presi- dent? We kennen wel de persoon, maar niet zijn nieuwe werkkring. Tenslotte de persoonswisseling aan het departement van O., K. en W. Moge zijn opvolger zich zo snel inwerken, dat dit departement niet aan productiviteit zal verliezen en moge minister Rutten aan het eind van zijn bewind dezelfde hulde verdienen als de heer Gielen. In de rege ringsverklaring heeft de regering blijk baar alleen licht willen laten vallen op een aantal hoofdpunten. Vele onderwer pen zijn zelfs niet genoemd. En wat wel genoemd is, is vaak meer een deksel dat niet wordt opgelicht. Een betrekkelijke uitzondering maakt alleen de Indonesische paragraaf. Die pa ragraaf wordt door de KVP onderschre ven; moge dat straks ook voor de uit werking kunnen gelden. Twee aanvullin gen zijn echter noodzakelijk en wel dat de plannen onder alle omstandigheden doorgaan, ook als de republiek niet zou meewerken, en voorts zijn inlichtingen gewenst over de communistische infil- Herna werd gepauzeerd. Mr L. G. Kortenhorst voorzitter Tweede Kamer Ondervoorz- mr Donker en mr Terpstra. De Prinses-Regentes heeft mr L. G Kortenhorst (K.V.P.) te Den Haag be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer gedurende de huidige buitengewone zit ting Tweede voorzitter is mr L. A. Don ker (Arb.) en derde voorzitter mr J Terpstra (A.R.,. Bij de eerste stemming verkreeg mr Kortenhorst gisteren 64 stemmen, de heer Serraren6 13, dr Beel 2 en mr Terpstra 2. Bij de tweede stem ming kreeg mr Donker 75 stemmen en bij derde stemming mr Terpstra 85 stem- Russische onderwijzeres te New York springt uit vierde etage van Consulaat Zijn Kosenkina en Samarin spionnen of anti-communist De Russische onderwijzeres, Kosenkina, die in het Russische consu laat van New-York werd vastgehouden, is uit een raam van de vierde verdieping gesprongen. Zoals men weet, is Kosen kina een Russin, die kinderen van Sow- j et-gedelegeerden bij de Ver. Naties les gaf, maar verdacht werd van spionnage. De vorige week werd zij door een Wit- Russische groep naar de woning van de dochter van Tolstoï gevoerd en kreeg daar een injectie. De Russen haalden haar terug, maar de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit wilde haar ondervragen, hoewel zij het exterritoriale consulaat niet uitkwam. Zij werd gedag vaard om voor het opperste gerechtshof van de Ver. Staten te verschijnen. Volgens latere berichten zou me' Kosenkina uit het raam gesprongen zijn, nadat zij over de radio had in welke moeilijke situatie zij gewikkeld was. Zij bekwam een beenfractuur ernstige inwendige kneuzingen, hetgeen noodzakelijk maakte, dat zij naar het Roosevelt-ziekenhuis werd overgebracht. Mevr. Kosenkina was dus niet voor het gerechtshof verschenen, want de Russi sche consul-generaal negeerde het bevel, toen het hem werd aangeboden. De berichten, welke een licht werpen op de mentaliteit van mevr. Kosenkina, spreken elkaar tegen. Volgens mevr. Tolstoi, bij wie de Russische onderwij zeres een onderdak vond, wilde Kosen kina absoluut niet naar Rusland terug, omdat zij niets met het communisme te maken wilde hebben en zij had zelfs gesmeekt haar te helpen. Na de vlucht van mevr. Kosenkina, maakte de Rus sische onderwijzer, Samarin, zijn schuil plaats bekend, die met zijn vrouw en Texelse trawler won origi nele viswedstrijd Haalde veel meer op dan Britse tegenstander Tussen een proef tussen een Britse en een Nederlandse trawler om te zien welk soort schip op bepaalde graden het best was te gebruiken, is gebleken dat de Hollander in het vissen de baas was. Ne derland was vertegenwoordigd door een trawler uit Texel, Enigeland had de ex- mariine vissarssdhuit Platesst afgevaar digd. De Texelse boot is ongeveer 75 voet lang, met een 200 PK motor en de Engelsman meet 90 voet. met een 240 PK Beide schepen visten enige dagen dicht bij elkaar en haalden beurtelings hun netten in, terwijl de vangsten nauwkeurig gecontroleerd werden. Met groot ver schil won de Hollander deze originele wedstrijd Hij haalde 60 pot meer schol op, meer dan twee maal zoveel tarbot, griet en wijting, 30 keer zoveel makreel en vele malen meer tong. Doch ook werd vele malen meer „bodem" opgehaald, hoofdzakelijk bestaande uit zee sterren. Het Britse ministerie van Landibouw en Visserij, dat de wedstrijd georganiseerd had. constateerde dat op deze visgronden een Hollands schip, met 5 man aan boord een zeer rendabel schip is, hoofdzakelijk door zijn type van het sleepnet en het bevestigen daarvan. Baby vloog de kinderwagen uit Door het springen van een band reed op de Koninginnelaan te Soest een'vracht auto tegen een kinderwagen. Het wagen tje werd geheel vernield, maar de baby van zeven maanden, die een tiental meters verder op het trottoir terecht kwam. bleef vrijwel ongedeerd, zo meldt „De Tijd". Ook twee kinderen van drie en vier jaar, die bij de kinderwagen ston den. kregen geen noemenswaardig letsel. BINNENKORT WEER PINDAKAAS. Volgens „De Kruidenier" is binnenkort weer pindakaas te verwachten, verpakt ymng Palembang, waar hij 19 Maart am- jn potten van 370 gram netto. Daartoe zal veerde. Tot nu toe hebben hij en zijn ka- 140.OOO kilo Indische grondnoten over di- meraden het daar bij Palembang (om verse fabrieken worden verdeeld. De juist te zijn: in Pladjoe, 30 km van Palem- bonaanwijzing moet nog geschieden. bang) reuze naar hun zin. De kameraad- schap is prima en in hun vrije tijd trek- r- ken ze er steeds op uit, om per jeep foto's Kunstgebit-perikelen te gaan maken. Over één ding zijn ze niet Een zekere mej. F. W. te Zwartsluis te spreken: de sigaretten! Zij krijgen twee heeft dezer dagen een onaangename er- soorten en de ene soort wordt de „heim- varing opgedaan. Ze had pas een kunst- wee"-sigaret genoemd. Marinus is even- gebit aangeschaft en merkte daardoor als alle jongens dan ook o zo bly als er r.iet, dat ze een klein zinken plaatje in een pakje uit Holland komtmet goede slikte, dat aanvankelijk op een pan sigaretten. Met de bananen staat Marinus was gesoldeerd. Toen ze pijn kreeg in de op goede voet, dat bewijst de foto wel. F.n slokdarm begaf ze zich naar het zieken- nu nog flink wat post van familie, vrien- huis te Meppel om van de kwelling ver den en bekenden! llost te worden. drie kinderen was ondergedoken om repatriëring naar de Sowjet-Unie te snappen. De vraag is dus, of beiden zich werkelijk aan spionnage hebben schul dig gemaakt. Molotof heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, een officiële verklaring doen toe komen over de positie van Russische leerkrachten in Amerika. Uit het protest van Molotof blijkt, dat Jieu. a^e -éwa AvxfiL Vïiuéj.-rtxi'X icï-rz .In, "(/ie 2tn-i>iecC J-tezt-ca xv-h-or^, ~tht Ja-rité foué/xoxié Osu Jvuméim» aj C&zemies erf iJze Serieé Tatjana en Wladimir, de kinderen van de leraar aan de Russische school te New York, Samarin. Evenals me vrouw Kosenkina werd hem belet naar Rusland terug te keren, aange zien beiden zich moeten verant woorden wegens anti-Amerikaanse activiteit. mevr. Kosenkina, die op de Wit- Russische nederzetting vertoefde, een, aan de Sowet-Unie vijandige, verklaring wilde afdwingen. Mevr. Tolstoi wordt ook in het geding gebracht, want volgens de verklaring van Molotof, zou ook haar organisatie aan de ontvoering van Sama rin hebben deelgenomen. Molotof zou de onmiddellijke vrijlating van mevr. Kosenkina en Samarin heb ben geëist. De New-Yorkse politie voert een strenge bewaking uit in de zaal het ziekenhuis waar Kosenkina zich be vindt, en de politie heeft zelfs aa arts van het Russische consulaat de toe gang tot het ziekenhuis ontzegd. Volgens het Franse persbureau A.F.P. willen Sa marin en zijn echtgenote van hun Rus sische nationaliteit afzien. Deze zaak wordt van Russdsche zijde enorm opge blazen en men beroept zich op het stand punt, dat het bevel van het gerechtshof te New-York in strijd is met de diplo matieke onschendbaarheid. Slag om Arnhem wordt weer herdacht I Evenals voorgaande jaren zal ook nu eer op 16 en 17 September te Ooster beek en Arnhem de herdenking plaats vinden van de aldaar gesneuvelde Air borne militairen. Op 15 September om c.a. half twaalf komen 300 gasten uit En-, geland aan, die zullen logeren in Ooster beek en Arnhem. Op 16 September zal 's middags eerst een tocht langs de slag velden worden gemaakt en om 5 uur vindt bij het monument te Oosterbeek een herdenkingsplechtigheid plaats. De volgende dag om 9 uur is er een rooms- katholieke dienst op het Airborne kerk hof te Oosterbeek en om 11 uur is daar een protestantse dienst. Tegelijkertijd zullen in enkele kerken in Arnhem eens diensten worden gehouden. Om 4 uur een stille rondgang: bloemen- vlaggenhulde langs het monument de voet van de Rijnbrug te Arnhem. Nog een „Slag om Arnhem" Ambtenaren van de Prijsbeheersing ln Arnhem hebben vele schilders en lood gieters uit de omgeving op hun prijzen gecontroleerd, met gevolg dat er 30 uit Arnhem, Velp, Oosterbeek en Nijmegen boeten kregen variërende van f 50—f 3500 totaal voor ruim f 27.000. De bevolking spreekt van de „tweede slag om Arnhem" welke nóg niet geëindigd is, want vol gende week zijn de Ook Prinses Juliana te Londen Prinses-Regentes Juliana bevindt zich momenteel bij Prins Bernhard te Lon den, ter bijwoning van de Olympischt Spelen- De Prinses, die incognito is, zal waarschijnlijk begin volgende week met de Prins naar ons land terugkeren. AFSCHEID MINISTER SCHOKKING VAN A'DAMSE AMBTENAREN. Minister Schokking heeft gisteren op het Amsterdamse raadhuis afscheid ge nomen van de ambtenaren. De heer J. R. Koning, voorz. van de Ver. „Nederland— Denemarken", schonk de scheidende wet houder een Deense gardesoldaat met ge presenteerd geweer en een Deense vlag de linkerhand. De chauffeurs van he stadhuis boden een mand bloemen aan De minister blijft voorlopig nog te Am sterdam wonen. Autorijden op Zondag Met het oog op de komende feestelijk heden in den lande heeft de minister var Verkeer en Waterstaat a.i. ontheffing verleend van het „Zondagsrijverbod" op de Zondagen 29 Aug. en 5 Sept. MINISTER LIEFTINCK NAAR AMERIKA In de tweede helft van September zal minister Lieftinek. naar Washington gaan, daar een vergadering van het inter nationale monetaire fonds bij te won< Dagen achtereen hebben de zeilers met de wind gevochten in de baai van Torquay. De stryd is thans beslist en Nederland kwam uit de bus met twee bronzen medailles, één voor Bob Maas en één voor Koos de Jong. Bob Maas en De Jong sleepten nog twee bronzen medailles uit het water En mevrouw Van den Anker met haar kano onze eerste zilveren plak (Van onze speciale verslaggever) Bob Maas en Koos de Jong wonnen by het zeilen een bronzen medaille. Mevrouw van den Anker-Doedens sleepte voor Nederland de eerste zilveren plak uit het vunr by het Kanovaren. Onze, op zeer hoog peil spelende, hockeyers bevochten 11 gelijkspel op het sterke Pakistan en zy zullen nu nogmaals om een derde plaats moeten vechten, vanmiddag om vier uur op het terrein van de Lions' Sport Club. Zo is de dag van gisteren voor ons land weer een goede geweest. Ons totaal aantal pry zen is gebracht op 5 gouden-, 1 zilveren en 8 bronzen medailles. Nederland doet het toch niet slecht op de Olympische Spelen. achtste plaats te brengen bij de Draken Voor de derde maal Bob Maas Voor de derde maal is de zeiler Bob Maas op de Olympische Spelen binnen de prijzen gevallen. Hij veroverde in 1932 in Los Angeles een tweede prys en in 1936 won hij in zijn klasse bij de wed strijden te Kiel, de bronzen plak. En in 1948 was het Torquay. Een matig begin in de eerste dagen. Een heel goede race op de laatste: Bob Maas werd in de Star- klasse derde. Koos de Jong, die gisteren bij de Fire Flies reeds heel goed stond, heeft eveneens een bronzen medaille ge wonnen. Tijdens de laatste race wist hy zich tweede te plaatsen achter de Deen Elvstroem. De overige landgenoten heb ben, hoewel zy zich niet in de prijzen zeilden, toch een bevredigend resultaat behaald. De Vries Lentsch werd elfde by de Swallows en Jonker wist het tot de Politie-oorlog in Berlijn nam weer scherper vormen aan Westerse afgezanten brachten opnieuw een bezoek aan Molotof Twee en een half uur lang hebben de Westeiyke afgevaardigden met Molotof en diens vice-minister Smirnof, geconfereerd. Vóór en na de besprekingen hield het Westeiyk. blok ruggespraak op de Amerikaanse ambassade te Moskou. Te oordelen naar hun gelaatsuitdrukking, staat de zaak er niet zo slecht voor, maar dit alles kan camouflage zyn. Wederom sprak Bedell Smith: „Wy zyn nog tot geen enkele definitieve conclusie gekomen." Over de gevoerde besprekingen ligt De eindklassementen luidden: Fireflies: 1. Denemarken 5543 p.; 2. Ver. Staten 5408 p.; 3. Nederland (de Jong) 5204 p.; Zes meter klasse: 1. Ver. Staten 5472 p.; 2. Argentinië 5120 p.; 3. Zweden 4033 p. Swallows 1. Gr. Brittannië 5625 p.; 2. Portugal 5579 p.; 3. Ver. Staten 4352 p. 11 Nederland (De Vries Lentsch) 2494 p. Stars: 1. Ver. Staten 5828 p.; 2. Cuba (4849 p.); 3. Nederland (Bob Maas) 4731 p. Draken: 1. Noorwegen 4746 p.; 2. Zwe den 4621 p.; 3. Denemarken 4223 p.; 8. Nederland (Jonker) 2508 punten. Uit deze uitslagen blykt wel, dat ook bij het zeilen de Ver. Staten weer heel wat prijzen wonnen. Zij kwamen met uitstekende boten, waaraan bijv het ma teriaal van onze landgenoten niet kon tippen. Maar dit kon toch niet verhinde ren, dat twee hunner op de eervolle derde plaats eindigden. (Voor vervolg van de Olym pische Spelen zie pag. 3.) Toch R'dam en Antwerpen in plaats van Hamburg Als vervolg op de voor ons meer opti mistische uitlating van ambassadeur Har- riman te Brussel, welke wij gisteren meldden, werd in Washington bekend ge maakt, dat de militaire autoriteiten nog steeds het waas der geheimzinnig heid. Trygve Lie, van de V.N., heeft ge zinspeeld op de mogelijkheid, dat het gehele Duitse vraagstuk ter sprake zal komen op de algemene vergadering, die September te Parijs wordt gehouden. De Berlijnse correspondent van het ANP maakt melding van een toespraak, die een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur over alle zenders heeft gehouden. Hierin werd het Duitse volk gewaarschuwd tegen het Kremlin, ter wijl de macht der wapens, als atoom bom, tanks en vliegtuigen in herinnering werd gebracht. Meer dan 80 procent van het Amerikaanse volk zou bereid zijn achter de regering te staan, zelfs al zou dit een oorlog tengevolge hebben. De Berlijnse politie-oorlog nam gisteren weer scherpe vormen aan, doordat de militaire politie uit de Sowjet-sector, gesteund door Russische soldaten, de handelaren tot in de Amerikaanse sector uitstrekte, straten blokkeerde, trams aan hield en arrestaties poogde te verrich ten. Hieraan kwam ook de Duitse poli tie, gesteund door Amerikaanse en Britse militairen, te pas. De Amerikaanse ravitailleringsvlieg- tuigen behaalden een record, want in de afgelopen 24 uur werden 360 vluchten gemaakt en 2070 ton goederen getrans porteerd. Tezamen 'met de toestellen van de R.A.F., ging er op één dag bijna 5600 door de lucht. De moeilijkheden duren voort, want de Sowjets hebben zich thans volledig teruggetrokken uit de Kommandantura. De Russische vlag, welke bij de andere vlaggen op het bouw stond, is ingehaald. Ook elders blyven de Russen hinderen, wan. „Voice of America" wordt gestoord door zenders, die op Russisch gebied liggen. Oud-ministers in commissie van Negen Mannen De parlementaire commissie van gen, die nauw contact met de Regering onderhoudt over de staatkundige her vorming van het Koninkrijk, zal, nu de heren Joekes. Sassen en Stikker minis ter zijn geworden, aanvulling behoeven. Naar „Het Vrije Volk" meldt, zullen de oud-ministers Jonkman en Beel ei Vonk wel benoemd worden. Eerste ontvangst Zoals de regeringsverklaring was, zo /as ook haar eerste ontvangst in de meeste bladen. Vaag was zij en dat was dan nog een van de gunstige dingen, die van te zeggen viel. We hadden graag er houvast gehad, schreven we gisteren. ,Wenig houvast", luidt ook een der con clusies van „De Maasbode". „Onvolledig", aldus karakteriseert haar de „N.R.C.". En het aangekondigde beleid van minis ter Stikker moet zelfs het „Alg. Handels blad" erkennen: „De politieke kant blijft vaag" Toch moest dat een van de belang- ijkste punten uit de verklaring geworden zyn. Omdat de regeringsverklaring vaag is. laat zij ook allerlei uitleggingen toe. De verschillende stromingen, waarop het ka binet steunen moet. hebben van die mo gelijkheid dan ook gretig gebruik ge maakt. Wil men een voorbeeld? „Van vooropgezette dogmata is in het program van deze verbrede Regering ge lukkig niet veel meer te merken", juicht het „Alg. Handelsblad", dat plotseling alle critiek. zelfs ten aanzien van Indië en de republiek, vergeten schijnt. En het blad gaat voort: „De grote twistvraag van ge leide of vrije economie wordt er als zoda nig niet langer gesteld". Maar „Het VrUe Volk" trekt uit de regeringsverklaring heel andere conclusie: „Onder leiding zijn Regering kan ons volk ook ver tonen, dat het niet waar is. wat wij Juli op de schuttingen lazen, dat ge leide economie alle energie doodt". Neen. er is weinig houvast. Maar hier- ;er zijn de meeste bladen, indien niet alle. het wel eens: Het is in hoofdzaak een voortzetting van het gevoerde beleid. „In hoofdzaak blijft de lijn van het vorige ka binet doorgetrokken", schrijft „De Maas bode". „Het is dezelfde lijn. al is het een ander potlood", is het oordeel van de „N.R.C."die hierop laat volgen, dat de kleur van het potlood niet erg is ver anderd. al is de tint niet geheel dezelfde gebleven. ..Maar de punt van het potlood schijnt wat scherper geworden: De lijn zal aldus iets strakker kunnen zijn". „Het Vrije Volk" constateert „die zelfde lijn" uiteraard met voldoening: „Geeste lijke grondslagen en koers van het kabi net laten zien. dat de basis dezelfde is Van een kabinet-Drees had men^ ook moeilijk anders kunnen verwachten". En het blad voegt hieraan toe: „Wij kunnen geen enkel kabinet een blanco-mandaat geven. Zeker geen kabinet, dat zijn be staansrecht ontleent aan zyn program". Weliswaar belooft het kabinet velschil lende goede dingen. „Maar", zo schrijft de „N.R.C." terecht, „de eerlijkheid gebiedt op te merken, dat het vorige kabinet her haaldelijk heeft betoogd, naar dat alles te streven". Inderdaad, men kan dit nuchter consta teren en zonder een bijzonder beroep op de eerlykheid. Dezelfde lijn dus. Dit geldt ook Indië. Reeds schreven wij. dat hetgeen de rege ringsverklaring over de republiek te berde bracht, weinig goeds doet ver wachten. „Het roer gaat niet om met Indonesië". glorieert Het Vrije Volk", maar wat de regeringsverklaring over de republiek zegt. doet „Trouw" opmerken, en wU zijn het met het blad geheel eens: ..Wij vragen ons af, hoe het mogelijk is. dat een man als de heer Stikker, wiens partij onder de leuze: „Het roer moet om", inzake Indië haar verkiezingspropaganda voerde, zulk een regeringsverklaring kan onderschrij ven. want hier gaat het roer niet om. Maar hier wordt de politiek-Beel dood eenvoudig voortgezet". Neen, teleurstellend was de regerings verklaring. Zij was vaag en onbevredi gend. Toch schreef „De Maasbode" met maani, tut ue uiuiiaiie auiurueuen van v,., West-Duitsland opdracht hebben gekre. gen voorbereidingen te treffen tot het openen van besprekingen over het ge bruik van R'dam en Antwerpen als sitohavens voor W.-Duitsland. De vooruitzichten voor een dergelijke regeling worden thans gunstig geacht. Nader meldde het A.N.P. uit Washing ton, dat zodra een overeenkomst tus sen het in- en uitvoer-bureau van Bi- zonia en vertegenwoordigers van Ne derland en België zal zijn tot stand ge komen, de verschepingen over R'dam en Antwerpen naar het Duitse achterland, zulten vermeerderd worden. OPNIEUW KOPPENSNELLERS Een tweede groep Dajakse koppensnel lers is uit Brits-Borneo op Malakka aan gekomen om tegen de terroristen te vechten. „Neen", schrijft het „Alg. Handels blad", dat optimistisch is, met enig recht: „Op het program komt het aan". „Neen", schrijft het „Alg. Handelsblad". dat optimister is: „Het zal op de uit werking aankomen". Dan is naar ons oordeel het gelijk nog meer aan de zyde van „De Tyd", die in een artikel overi gens reeds voor de publicatie van de re geringsverklaring geschreven opmerkt: „Niet het program en niet de uitwerking, maar de geest is beslissend. Het kabinet bestaat uit mannen, die niet allen wezen- lyk hetzelfde willen, al zijn zij het eens geworden over een formule". Werkelyk: „Op de geest komt het aan". En daarom blijft de twijfel bestaan, of van dit veelslachtige kabinet het beleid is te verwachten, dat ons land nodig heeft. De regeringsverklaring kon ons al leen maar voeren langs mistige paden. DAi' is benoemd tot hoofdingenieur vaste dienst bij de Rijksgebouwendienst G. A. W. Lutjens. DAT de Belgische hulpdouanekantoren te Lommei-Brug 12, Hoeke, Middelburg, St. Laureins, St. Margriet, Staak-Asse- velde en Oudenburgse Sluis (Wachte- beke), die practisch niets te doen hadden, zijn opgeheven. DAT ter vervanging van het vernielde een nieuw kantoor met bedrijfsruimte voor de Prov. Stoombootdiensten te Vlis- singen is geprojecteerd met o.m. een machinehal van 270 vierk. m. DAT de „Zeemeeuw" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland motorpech kreeg en een achttal passagiei's een nacht op de Westerschelde moest doorbrengen. DAT aan de hoofdcommies van de PTT te Amsterdam, J. van Drunen, op verzoek eervol ontslag is verleend. DAT de N.V. Emballagefabrieken Houthandel te Rotterdam over 1947 pet voorstelt (vj. 5). DAT prof. ir W. Schermerhorn als vc zal optreden van het van 1-10 Sept. Scheveningen te houden int. congres t luchtkartering en ir B. Scherpbier als secretaris. DAT de 67-jarige Haarlemse stuurman P. Klaverweide, toen hy te IJmuiden op een ladder stond, door een tram werd weggestoten en op de stenen te pletter vieL DAT ir A. H. Boerma, vertegenwoordi ger van de „Food and Agriculture Orga nization", zijn post in Rome als directeur van het Europese bureau der F.A.O. heeft aanvaard. DAT Middelburg goedkeuring ontving voor de verdere afbouw van 't Gothische gedeelte van het stadhuis. DAT de brand op het Zweedse schip „Westhor" bij Borkum geblust is en het schip naar Emden wordt gesleept DAT de politie te Hoevelaken twee jeugdige Duitse vluchtelingen uit de Rus sische zóne van Berlijn aanhield, die in Nederland werk wilden zoeken, maar al vast begonnen met een serie diefstallen. DAT mevr. Pellis-Martens, uit Drost bij Breda, dit jaar de 100.000ste bezoeker van de gemeentegrotten te Valkenburg was, en zij feestelijk werd ontvangen. DAT de commissie ter behandeling van beroepszaken van koopvaardypersoneel is geliquideerd. DAT op 24 en 25 Sept. te Zierikzee een tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen wordt gehouden, als bewijs van 't voorbye inundatieleed. DAT op de najaarsbeurs van 7-16 Sept. te Utrecht verscheidene nieuwe machines en snufjes te zien zullen zijn en de KLM weer extra zakenvluchten naar Soester- berg zal maken. DAT de heer Schuurman Hess uit Hil- legersberg de 200.000ste bezoeker op de Legertentoonstelling te Rotterdam was. DAT op 24 en 26 Sept. door de volks hogeschool te Bakkeveen „Friezendagen" zullen worden gehouden DAT te Makkum dit seizoen niet min der dan 170.000 kg ansjovis van de Wad denzee werd aangevoerd tegen een ge middelde prys van 28 ct. per kg. DAT Zwitserse, Amerikaanse en Neder landse studenten het voormalige Duitse kamp op Ameland verbouwen tot jeugdherberg „De Kleine Grie". DAT het Alg. Hbld. 4 pet uitkeert 1947. DAT een Eng. schip uit R'dam vertrok met 9000 ton Nederl. steenkolen voor Ned. Indië. DAT t.g.v. de inhuldiging op 6 Sept. on 3 uur de Studentenorganisatie S.S.R. in d< Nieuwe Kerk te A'dam een grote open bare bijeenkomst belegt, met zang en eer korte lezing over „Calvinisme en Koning schap". DAT de Holl. Sociëteit van Levensver zekeringen te A'dam over 1947 acht pet uitkeert. DAT de gemeente Woensdrecht met Oorlog onderhandelt inzake de overdracht van het vliegveld aan de Staat. DAT het Amerik. tijdschrift „Life" 16 Aug. maar liefst 5 fotopagina's wijdt aan het jubileum van onze Vorstin. DAT het park te Maastricht, waari 29 Aug. een monument ter nagedachtenis van de bekende Maastrichtse mu: Henri Hermans wordt onthuld, naar hem zal worden genoemd. DAT „Het verjaagde water", welk boek Den Doolaard schreef n.a.v. de droogleg ging van Walcheren, in de Ver. Staten verschenen onder de naam „Roll bach the Amsterdam trekt een feestkleed aan van 12/4 kilometer 'T AANTAL LICHTJES OP GEEN 100.000 NA NAUWKEURIG TE SCHATTEN Ter „aankleding" van Amsterdam ter Nijvere handen naaien 120 km zoom gelegenheid van de inhuldigingsfeesten aan vlaggedoek en het aantal electrische worden 12*4 km stof gebruikt, 12 km lampen voor de feestverlichting is op groene slingers en 18 km palen. j geen 100.000 stuks nauwkeurig te schat ten, zools architect C. Feitkamp op een persconferentie meedeelde. Men versiert de Heren-, Keizers- en DAT de besprekingen over een CAO. in de Zeeuwse landbouw zyn mislukt en thans de ryksbemiddelaar bindende ar beidsvoorwaarden zal opleggen. DAT de Britse radio in de komende winter een hoorspel zal uitzenden de roman van Louis Couperus „Van oude DAT de vakgroep Detailhandel in Kruidenierswaren de minister heeft zocht de distributie van zeep en zeep- producten op te heffen. DAT door een explosie in een trans formatorhuisje te Spakenburg deze ge meente al vanaf Dinsdagavond zonder stroom zit, terwijl ook Amersfoort cn Bunschoten enige tyd stroomloos zijn ge weest. DAT onze druivenoogst dit jaar weer op 16 18 millioen kilo wordt getaxeerd. DAT het tot Eerste Kamerlid gekozen Statenlid van Limburg, jhr Ruijs de Bee- renbrouck, als Statenlid wordt opgevolgd door K. M. van Hinsberg te Geleen. DAT het 7e na de oorlog voor de K.P.M. gebouwde motorvrachtschip, de 2000 ton metende Kalabi, vanuit R'dam een proefvaart heeft gemaakt en Zater dag naar Indië vertrekt om daar dienst te doen. DAT t/m Zaterdag in Lekkerkerk een expositie wordt gehouden over haar histo rie der laatste 50 jaar. DAT de Cuhianse militaire missie, die A'dam bezocht, gisteren naar Zwitserland is vertrokken en daarna Madrid zal aan doen. Prinsengracht, een deel van de Amstel, de Blauwbrug en wellicht ook de Magere Brug met lampjes. De Westerkerk. Zui- derkerk, Nieuwe Kerk. Muiderpoort en Haarlemmerpoort worden verlicht met schynwerpers, terwijl het Frederiksplein met gaslicht wordt geïllumineerd. De ha vens krijgen een byzondere versiering en ook het monument voor Koningin Emma op het Emmaplein wordt verlicht. Hoogtepunten in de versiering worden Rembrandtplein, Leidse Plein, Konings plein en Dam. Op de Dam, het Kwakersplein, Merca torplein, Museumplein, Javaplein en Mos- veld worden geluidsinstallaties opgesteld, zodat ieder de afscheidsrede van Ko ningin Wtlhelmina en de plechtigheid in de Nieuwe Kerk kan volgen. Nederige buiging van Tlto. Tito, de Joego-Slavische minister- president, heeft na de veroordeling door de Kom inform, thans officieel ontkend, det zijn communistische party een weg zou g»an. die afwijkt van die van Moskou. Aanhoudend koel weer Tot morgenavond verwacht De Büt: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Meest matige w.nd, hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord Aanhoudend koel u-eer. ZON EN MAAN. 14 Augustus: Zon op 5.22, onder 20.01; Maan op 17.34. 19 Augustus VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1