ff Spionnage NTEUWE UETDSCHE COURANT DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 Een halve eeuw taaie volharding DE HEER J. P. MULDER Sr BINNENKORT IN HET GOUD Maandag 6 September a.s. zal de heer J. P. Mulder Sr. het feit herden ken. dat hü voor 50 jaar werd ver bonden aan de boek-, steen en offset- drukkery van Mulder en Zoon aan de Breestraat 70. zo vernemen wy. De heer Mulder, die in onze stad mede door zijn vele functies op verschil lend terrein ruime bekendheid geniet, kwam reeds op 19-jarige leeftijd i zaak van zijn vader. Hij maakte goede vorderingen en werd omstreeks 1911 mede-firmant van het bedrijf, dat zich allengs uitbreidde. De zaak bereikte mede door zijn gedegen leiding een grote bloei. Zijn toewijding en energie kwamen ln al zijn werk steeds tot uitdrukking. De heer Mulder, die enige tijd geleden rijn zilveren jubileum mocht vieren als J. P. MULDER Sr. voorzitter van de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente van Leiden, heeft zich, zoals wij al opmerkten, in het organisatieleven sterk bewogen. Van zijn functies noemen wfj: voorzitter va Ned. Bond van Steendrukkerijen, v van hy thans ere-voorzitter is. voorzitter van het district Leiden van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het druk- Ter kennis van de leden va ineenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van de raad delijk zal worden gehouden op Dinsdag 31 Augustus (bijzondere vergadering) daarna vermoedelijk op Maandag 13 Sep tember. Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd Herdenkingsdienst in de Pieterskerk Zoals bekend houdt de Ned. Ver. var ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd op 14, 15 en 16 September a.s haar congres te Leiden. Op Dinsdag 14 September organiseert de vereniging de Pieterskerk een herdenkingsdienst, waarin als spreker hoopt op te treden dr K. H. E. Gravemeijer van Den Haag. Het Ned. Herv. kerkkoor zal medewer king verlenen. LAATSTE RADIOPRAATJE VAN HET JUBILEUMCOMITÉ Morgenavond om kwart over zever rioht het Jubileumcomité zich voor d< 22ste en laatste maal tot de Leidse be volking via de derde lijn van het Gem. Ra-dio Distributienet. Sprekers zullen zijn de 2e secr., de heer J. C. J. Lambermont en de voorzitter, dr ir P. C. Lindenbergh. Kinderkoor „Ex Animo" zong en ging uit Daar het kinderkoor „Ex Animo" een Uitnodiging van de N.C.R.V. had ontvan gen, om gisteren het kinderuur te ver zorgen, was besloten om het jaarlijks uitstapje dit jaar naar Hilversum en om geving te doen plaats vinden. Zo ver trokken gistermorgen 4 autobussen aller eerst naar Schiphol, om vervolgens naai Bussum te gaan. Hierna gingen de kin deren naar Oud-Valkenveen, terwijl het grote kinderkoor de reis voortzette naar de studio. De uitzending slaagde prachtig Na de uitzending werd de studio bezich tigd. Over Baarn, Soestdijk en Utrecht werd in vrolijke stemming naar huis ge reden en talrijke ouders wachtten bij „Rehoboth" de dankbare kinderen op. Vinger afgekneld Gistermogen is in de fabriek van de gebr. P. aan de Resedastraat, de 26-j. in strumentmaker G P. met de rechterwijs vinger in een drukpers bekneld ge raakt. De vinger werd afgekneld. Het slachtoffer werd per E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Been gebroken Gistermiddag stek heit 5-j. meisje Trijntje B., wonende aan de Maredyk. terwijl zij aan het spelen was, plotseling de rijweg over. Zij liep tegen een onbe kend gebleven wielrijder op, brak een been en moest naar het Aoad. Ziekenhuis worden overgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Suzanne, d v L H v d Vos en J C Stavleu; Hiltje C N, d v J P Fontein en H M Kingma, Johann es P M z v G C Gottenbos en A H C M Stukkelman, Ma- rdaJMP, dvWTvd Holst en C J Dri essen. Overleden: A Francken, huisvr. v S Huisman, 87 jr. A v d Boogaart. man, 76 j. Gehuwd: A C Draijer en A Siera: J H Horree en M Stikkelorum; L v d Kaaij en W M Ober; J A Koster en A Tuuren- hout; L H Lij ben en C M Weijts; G Mul der en H J v d Laaken; F Offerman en S. M. Weber; J Pennenburg en J Mader, G Plug en C Biesbroek; A van Voorst en H E Piekaar; W F Werk en G J Rood- akker. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 810 te Leiden. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Vrijdag 13 Aug.) plaats aan ge zinnen. waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 75.601 t.m. 81.000. Uit reiking vindt plaats aan het distributie kantoor, ingang Langebrug, van 8.30—12 en van 2—4.30 uur. Sfeer in t gezin? De ,JSieuwe Leidsche" er in! kersbedrijf, hoofdbestuurslid van Chr Bond van Drukkerspatroons, terwijl hij tevens de stichter is van het Over- lijdensfonds in de werkgeversorganisaties. Ook als bestuurslid van het Militair Te huis te dezer stede heeft de heer Mulder bekendheid verworven. De a.s. gouden jubilaris, die zowel op maatsch. en kerkelijk als op onderwijs terrein een vooraanst. plaats inneemt, nog in de kracht van zijn leven en denkt er niet aan de drukkery, waaraan hij zo nauw is verbonden, te verlaten, als hem de gezondheid daartoe wordt gegeven. Zijn leven ligt hier. In moeilijke tijden viel het niet mee het bedrijf op gang te houden. Maar door taaie volharding en onverwoestbaar doorzettingsvermogen staat het er en het mag er wezen. Ongetwijfeld zal de heer Mulder op zijn gouden dagen, die vlak voor hem liggen, veel belangstelling genieten, maar van familiezijde verzoekt meij ons mede te delen, dat de jubilaris er prijs op stelt dit feit in zo beperkt mogelijke kring te herdenken. Voor hem en de zijnen hopen wij, dat hij nog lange tijd in zijn zaak mag arbeiden en dat hij over enkele jaren het geluk mag mede smaken, dal er zal zijn ter gelegenheid van het eeuw feest van zyn drukkerij. Vijfjarige drenkelinge gered Gistermiddag is het 5-j. meisje There- sia B., wonende aan de Hoge Morsweg, bij het spelen op een zolderschuit achter het terrein van Wernink te water ge raakt. De schipper W. van der Voort uit Voorschoten begaf zich te water en wist het reeds gezonken kind op de wal te brengen. De brugwachter C. Turk paste met resultaat kunstmatige ademhaling toe, terwijl de E.H.D. het meisje naar huis vervoerde. Voor de Tuchtrechter Oneerlijk handelen geen hebzucht. P. H. alhier had wollen dekens in plaats van voor f30 voor f35 verkocht. Met gordijnstof had hij ook oneerlijk ge handeld. Mr Vos moest de feiten erken nen. maar.hebzucht is er bij mijn cliënt niet te vinden; hij heeft óók wel eens met verlies verkocht." De boete was f200 Vitrage. J. van R. alhier had vitrage, die hij op de zwarte markt te Den Haag voor f3 per meter had gekocht, in Voorschoten voor f3.50 p. m. verkocht. De rechter merkte op, dat de normale inkoopsprijs f 1.06 en de normale verkoopsprijs f 1.02 is. Verd. kreeg f 40 boete met verbeurd verklaring van zes meter in beslag geno men vitrage. Dure groente. C. Z. te Katwijk aan Zee had z'n spi nazie 15 cent per kg te duur van de hand gedaan. Boete: f40. f3000 winst op één auto ging niet door. L. v. D. uit Bodegraven had een auto Voor f8000 geleverd. Dit was f3000 te veel. De boete was f 600, alsmede terug betaling van de f 3000. Hardleers. A. S. uit Oegstgeest moest voor de derde maal terecht staan, omdat hij zijn goederen niet had geprijsd. „Daar moet nu maar eens een einde aan komen," oordeelde de tuchtrechter. De hardleerse verdachte kreeg f40 boete. Om de Lindenbergh-beker Succes voor de Professorenwyk Gisteravond speelden de Professoren- wijk-juniores (1517 jaar) voor de demi-finale tegen de junioren van de Tuinstadwijk. In beide elftallen kwamen, door de vacantie gedwongen maar tegen de afspraak in, spelers van 12 tot 14 jaar uit. Tot de rust ging de strijd gelijk op Na de rust van beide kanten gevaarlijke aanvallen: na 15 min. zet de rechtsbuiten Prof.wijk goed voor en de midvoor schoot in: 10. Nu gaat Tuinstadwijk haar elftal veranderen en dat wordt noodlottig: na een voorzet van de rechts buiten kopt de kleine linksbinnen var Prof.wijk keurig in (2—0). Prof.wijk komt daardoor in de finale uit tegen Burgemeesterswij k. Alle drie de ploegen van Prof.wjjk zitten thans in de finale. T. EN D.—NOACK Het voetbalelftal van T en D speelt s. Zaterdag om 4 uur op het N B. LO- terrein aan de Zoeterwoudse singel een vriendschappelijke wedstrijd om een beker tegen Noack uit Amersfoort. ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD. De Leidse zwem- en poloclub „De Sleutelstad" organiseert een jeugd-volks- zwemfeest. Voor wat het Haagwegkwar- tier betreft, kan men zich voor alle leef tijdsgroepen opgeven by de heer Crama. Van Lennepstraat 2. VISWEDSTRIJD „HAAGWEG- KW ARTIER Zaterdagmiddag as. houdt de buurt vereniging „Haagwegkwa.ru/er" voor haar leden een grote viswedstrijd. Heden (Donderdag) de laatste dag van inschrij ving. Tuinfeest „Westerkwartier" De speeltuinvereniging „Westerkwar tier" houdt op Zaterdag 21 Augustus haar jaarlijks tuinfeest. Ditmaal wijkt het bestuur af van de gewoonte om kinder spelen te organiseren. Niet minder dan „Panders Jeugdtoneel" zal op de speel tuin optreden en de kinderklucht „De vrolijke lotgevallen van Flippie Flink' opvoeren. Jaarvergadering A.S.C. Op de jaarlijkse algemene ledenver gadering van „A.S.C." werd de heer S. J. Koopmans als voorzitter herkozen. In de plaats van de heer A. J. F. Eichhorn, die als zodanig bedankt heeft, werd de heer P. H. van Nierop, Haarlemmerweg 49, tot secretaris gekozen, terwijl i: plaats van de heer C. A. Burggraaf, die eveneens bedankt heeft, de heer J. M. Abrahams tot penningmeester werd ge kozen. Daar de heer Van Nierop nog niet in Nederland is teruggekeerd, zal de heer Eichhorn (Haarlemmerstraat 49a) tot 1 September a.s. het secretariaat blijven waarnemen. Het bestuur werd verder aangevuld met de heren G. K. Boender, C. H. Boom, A. J. F. Eichhorn, G. J. Prevo, G. Remme en H. D. van Weizen als commissarissen. Tot elftalcommissie leden voor de hogere elftallen werden benoemd de heren P. Mooten, H. C. Vreeken en H. D. van Weizen. Haagse Tribunaal De vlag ln de gracht. „Als het aan jullie gelegen had, dan lag de Nederlandse vlag nu in de gracht, en zou het met ons raar uitgepakt zijn", aldus de Haagse kantonrechter, die thans de tribunaalzaken behandelt. De loswerk- man M. K. uit Leiden was voor de vijand werkzaam geweest, in Polen nam hij deel aan de straatgevechten, deed er bewa kingsdiensten. Het tribunaal had geadvi seerd internering tot 26 Aug. 1951, aan welke beslissing de hoge autoriteit goéd keuring had onthouden. Besch. vroeg een clemente straf. Uitspraak op 23 Aug. Haagse Rechtbank Inbraak in een danshuis. J. v. d. K. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad we gens inbraak in een danshuis te Leiden, waar een klein bedrag aan geld werd ge stolen. Daarna had hij ook nog ingebro ken in de woning van een arbeider. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. De recht bank heeft verd. conform die eis veroor deeld. Belangrijke aanbesteding te Leiden Bijna 300 woningen. Namens de Woningbouwverenigingen „Ons Belang". „De Goede Woning" „De Eendracht" wordt op Donderdag 26 Augustus in het Stadhuis, onder leiding van de architecten Bern. Buurman en ir M. P. Schutte aanbesteed: bouwplan II. bestaande uit een complex van 30 bouw blokken. bevattende 287 arbeiderswonin gen. 7 winkelwoningen, 1 rijwielherstel- plaats. 270 stenen schuurtjes, diverse tuinafscheidingen, enz. Het betreft hier een deel van het plan-Noord, gelegen achter de Mare- en de Herensingel. De beste resultaten De minister van Handel en Nijverheid heeft aan de heer B. Raaphorst te Leiden een boekwerk uitgereikt voor de beste resultaten, in 1947 by het Middenstands examen behaald. Lezers schrijven ons: Mind the Dutch regulations of traffic! Wy waren dezer dagen getuige van in eigenaardig ongeluk, dat merkwaar digerwijze nog goed afliep. Naast het fietspad van het Haagse Schouw naa spooriyn LeldenDen Haag stond groepje gesticulerende mensen, terwijl heer in hun ^nidden geen boe of ba maar aan een fiets zat te draaien i'n bebloede hand met een zakdoek afveegde. Deze heer bleek een Engels- te zyn, die links van de weg rijdend „tegenligger" had getorpedeerd, die daarover, begrypelykerwyze, zeer ont sticht was en niet begreep, waarom hy het slachtoffer van deze aanval was ge worden. Wy legden hem uit, dat het ryverkeer in Engeland gewoon is, links te houden en dat z'n „aanvaller" zeker in een ogenblik van verstrooidheid de Hollandse verkeersregels had veron achtzaamd. De Albionees drukten we eens op het hart, rechts te houden, want dat hy door z'n „albsent-minded- grote ongelukken kon veroorzaken. In deze dagen, waarin zoveel buitenlan ders en vooral Engelsen hier al fietsende autorydende rondreizen, kan hun niet te vaak gezegd worden: Mind the Dutch regulations at traffic! Denk om de Hollandse verkeersregels! H. v. d. W. Haringhandelaren gaan niet staken Er zal minder haring worden afgenomen. (Van een onzer verslaggevers.) Het bestuur van de Landelijke bond van Haringhandelaren, -venters, enz. is dezer dagen te Utrecht bijeengekomen om de maatregelen te bespreken, die genomen moeten worden om te trachten de maxi mumprijs voor schoongemaakte haring (10 cent) ongedaan te krijgen. Voorop werd gesteld, dat aan staking niet wordt gedacht, maar wel, dat met alle mogelijke legale middelen de stryd zal worden aangebonden om een betere prijs te bereiken. Enige tijd geleden is er een regeling ontworpen, waarby ook de reder aan een maximumprijs werd ge bonden. Kort voor het in werking treden van deze regeling is echter een beschik king verschenen, waarin vermeld werd, DE VICTORIA I REGIA BLOEIT Naar men ons mee deelde zal heden- en morgenavond voor het eerst in wonderschone Hor- tusplant de „Victo ria Regia" bloeien. Het publiek wordt tussen 9 en 11 uur in de gelegenheid gesteld deze uit- zonderlyk schone bloem te zien ty- dens het bloeien, dat, zoals men wellicht weet, niet lang duurt. Men kan zich daartoe vervoegen by de ingang van de Hortus Botanicus, op het plein van het Universiteits gebouw aan het Rapenburg. - Ook de Lotus staat in bloei. dat de maxprys voor de reder door elkaar genomen werd verhoogd. Hiervan is de vakgroep echter niet op de hoogte ge steld. Tenslotte is besloten de leden te adviseren niet zoveel haring meer af te nemen, daar voor de geldende maximum- pry's niet gewerkt kan worden- Er zyn voorts besprekingen aangevraagd met de minister en de dir.-gen. voor de Pryzen. Gerookte en gestoomde haring 1 ct. duurder- In verband met de grootte van de ha ring werd tot 1 Sept. a.s- de maxlmum- verkoopprys voor gerookte en gestoomde haring gebracht op 10 cent (oude prijs 9 cent per stuk). Voor de verwerker zal tot 1 September een maximum-verkoop- prys gelden van 7% cent per stuk). Te Soerabaja is in de leeftyd van 56 jaar overleden de heer mr L. Gunning, advocaat en procureur aldaar. I ."li qSjfÊM n y jr vsai& f Êr v w u S f f -9; Het nieuwe kabinet kwam gistermorgen byeen ter bespreking van de Regeringsverklaring, die premier Drees in de Tweede Kamer zal afleggen. V.l.n.r. zittend: mr Schokking, mr Stikker, mr v. Schalk, W. Drees, prof. Rut ten en mr Sassen. Staand: prof. Lieftinck, mr WUers, dr In 't Veld, mr Joekes, S. L. Mansholt, prof. v- d. Brink, i van Maarseveen en L- Götzen (belden met bril). Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Speeltuin „Bloemhof" krygt glijbaan De outillage van speeltuin „Bloemhof wordt steeds beter. Het actieve bestuur zorgt daar wel voor, ondanks het feit, dat over weiiniig contanten beschikt. De uitbreidingen van na de oorlog zullen a.s. Zaterdag hapr bekroning vinden in het in gebruik nemen van een vier meter hoge en twaalf meter lange glijbaan. Daar was een fonds voor gevormd. De kost bare aanschaf maakte veler belangeloze medewerking nodig en die is prompt ver kregen. Zo zal het Zaterdag opnieuw „jeugdfeest" zyn in ,3loemhof' C. N. V. organiseerde Jeugdtochten Het Chr. Nat. Vakverbond nam dit jaar het initiatief fietstochten te organiseren de leden van de aangesloten jeugd clubs. 14 jongens uit onze gemeente na- aan een dergelyke tocht deel. even- een elftal jongens en meisjes uit Woerden, Wassenaar, Den Haag, Scheve- ningen en Loosdiuinen. De groep stond onder leiding van de leider van de Al- phense club, de heer S. van Leeuwen. Het prachtige tocht geworden. De eerste dag trapte men naar Nijkerk, de twee de dag was het doel Zutphen, de derde dag naar Nijverdal vierde dag naar Hoogeveen, Vrijdag terug naar Kam- *n met de nachtboot over het IJssel- naar Amsterdam, vanwaar ieder de laatste dag tydig naar huis ging. Overal vond men een gastvrij en gra tis onderkomen by C. N. V.-leden. Er was voldoende tyd om van de natuur te ge nieten. De deelnemers zullen deze dagen vergeten Mode-Examens de te Den Haag gehouden examens zijn geslaagd voor onderwijzeres eostuum- mamtelvak: de dames D. Verhorst en van Berkel; voor coupeuse costuum- en mantelvak: de dames N. Buitelaar. M. Oudshoorn en C. van 't Wout; voor costu- e: de dames A de Ridder en M de Regt. Allen werden opgeleid aan de mo de-vakschool van mej. P. v. d. Pol alhier. Hazerswoude Gemeenteraad. De raad vergadert morgen (Vrijdag-) avond om half 8. De agenda vermeldt de volgende punten: behandeling van de be en van Ged. Staten tegen de veror dening op de heffing van keurloon (t.a.v. fabrikanten van verduurzaamde levens middelen); voorstel tot verlenging van de overeenkomst met de N.V. Gekro te Overschie, betreffende de destructie van afgekeurd vee en vlees: verzoek van de handelsavondschool te Boskoop om sub sidie (voor vyf leerlingen ad f 10 per leerling); vaststelling van de exploitatie vergoeding aan de byzondere scholen 1947; aanvrage van het bestuur der voor Geref. Schoolonderwys aan het Dorp om gelden voor een nieuwe reken methode; idem. voor de ophoging van de speelplaats en het plaatsen van enige ban- voor de tussen de schooltyden blyvende leerlingen; verzoek van feestcomité Dorp om subsidie; voorstel tot aanschaffing van een smalfilmprojec tor ten behoeve van de scholen in de ge meente en welke bij toerbeurt kan den gebruikt (kosten f500); verzoek de bouwver. „Volksbelang" om o dracht van grond aan de Molenlaan ;en grond- en bouwvoorschot de bouw van acht woningen; verzoek de bewoners van het Rietveld om korter uitpad; voorstel inzake de verbe tering der straatverlichting; wijziging be grotingen 1947 en 1948; restitutie aa ambtenaren der gemeente van pensioens bijdragen. Subsidie voor de feesten. De volksspelencommissie (Dorp) heeft Contra-Spionnage door Willy 1c Comtc Enrique Luni en de kanarievogels Enrique Luni ontplooide 'n enorme acti- 'iteit, hy reisde de ene staat na de andere if en verstrekte de agenten van Cap tain Gough geld, wapens en instructies Op zekere dag meldde hy zich weer bij het Cubaanse vluchtelingencomité en deelde glimlachend zyn bevindingen „Hy had in Beliza een oude oom gevonden, die zich bereid verklaard had hem te helpen". Luni zou in Havanna filiaal openen van de elegante mode zaken van zyn oom in Honduras Hy huurde een comfortabele woning in de Teniente Rey ln Havanna. Luni hechtte aan het degelijke leven van een eeriyk, werkzaam koopman, wilde de ellende vergeten, die hy door toedoen het Hitler-regiem had ondergaan en was niet meer dan natuuriyk, dat hy van het loven nog wenste te maken wat ervan te maken vielDat vertelde hy tenminste. Men ta*of hem veel aan in allerlei amu sementsgelegenheden, vooral matrozen- tingeltangels. Hij zat dan in 'n onopval lend hoekje en scheen zich van wat er ge beurde niet veel aan te trekken. In de „New York Bar" verheugde een van de meisjes, die daar het beroep van „hos tess" uitoefenden een byzondere belang stelling van de heer Luni. Rebecca, een slanke Cubaanse, wier werk het was de matrozen aan te zetten tot het maken van buitensporige verteringen- Enrique kende al deze bar-kneepjes, maar dit scheen hem niet af te schrikken. Hij sprak met haar over zyn modezaak en gaf voor ryk te zyn als Croesus. Rebecca werd de meest trouwe en oprechte vrien din, die men zich wensen kan. Een be tere zaak, dan deze vuile spionnage waardig. De betreffende dossiers wyzen niet uit in hoeverre Rebecca medeplichtig was aan Lusi's spionnage-arbeid. Zelfs is het mogelijk, dat zij er door hem totaal werd buitengehouden. Maar de doortrapte spion wlsrt uit haar zyn informaties te halen, die zy weer van de dronken ma trozen kreeg. Luni had, volgens opdracht van Paul Kraus, zich stuk voor stuk in verschil lende delen van Midden-Amerika onder delen aangeschaft tot het fabriceren van een kor te-golf-zender. Verder hield hy er een voor een man zonderlinge liefhebbery op na: hy hield kanarie-vogels. Erie Stanley Gardner, één der bekendste auteurs van Amerika op het gebied der criminaliteit, schreef eens een boek over een moordaffaire waarin kanarievogels een gewichtige 'rol speelden; hy zal echter nimmer voorzien hebben, dat in de koude realiteit van het spionnage-wezen deze onschuldige dier tjes werkelijk een belangryke zol zou den spelen- Wy weten niet, of Admiraal Canaris, Luni op dnt idee gebracht heeft. Het hoofd van de Duitse geheime dienst stond bekend als een groot natuurliefhebber In ieder geval maakten Luni's kanaries voldoende lawaai om het monotone getik van zijn morse-sleutel te overstemmen. Bovendien gebruikte hy zyn kanarie- stam als voorwendsel de kamer dicht te houden, waarin zich zyn geheime zen der bevond. Als de kamerverhuurster deze wilde reinigen schreeuwde Luni vanachter de gesloten duur, dat hy niet direct open kon doen, omdat zyn vogeltjes door de kamer fladderdenHy ver zocht haar, of de eventuele bezoeker even buiten te willen blyven wachten, totdat zy weer in hun kooitjes waren op geborgen. De handige schurk was dan in de gelegenheid zyn zender snel te ver bergen- Daarna opende hy dan hygend en kuchend van het inspannende „ka-. narie-vangen" de deur, in zyn handen een vlindernetje In het begin werkte Luni vrywel al leen. Hy rapporteerde dagelyks door middel van zyn zender wat hyzelf Rebecca te weten waren gekomen. Zyn mode-zaak liep uitstekend. Hy betoonde zich een allervlytigste zakenman. Dage lyks schreef hy tenminste meer dar twintig brieven aan verschillende in- er export-firma's in Latyns-Amerika. Hy informeerde naar de koers van verschil lende waren en naar de verschepingsmo- gelykheden. Hy bestelde links en rechts kleine zendingen en vroeg dan tegelijker- tyd wanneer hij een en ander verwach ten kon, wanneer de schepen de havens verlieten en vanzelfsprekend welke men deze schepen droegen. Op dezelfde wyze stond hij in verbinding met Noord- Amerikaanse firma's. Alles schynbaar onschuldige, zakelyke brieven. Deson danks werden zyn brieven als het war£ gespeld door de Britse en Amerikaanse Intelligence-officers. Enkele kleinighe den hadden hun aandacht, bijvoorbeeld het feit dat Luni op regelmatige tydstip- pen van een bekende Bostonse Bank be dragen van vyftienhonderd Dollar over gemaakt kreeg. Luni beweerde, dat dit geld betrekking had op een door hem aan een Amerikaans zakenman verkocht patent tWord/t vervolgd) de raad vefiocht om een subsidie f500 i.v.m. de jubileumfeesten, zulks naast de reeds toegestane f 1.per kind voor het kinderfeest. B. en W. adviseren gunstig, maar willen ook de Rijndyk wat geven, n.L f 200, hoewel daar de feesten al hebben plaats gehad, maar de od- brengst der lotery bleef daar belangryk beneden de raming. Geen nieuw pad door het Rietveld. B. en W. adviseren de raad, niet tot het aanleggen van een nieuw pad door het Rietveld te besluiten, maar het pad van de heer Langhout te verbeteren (kosten f 3000)B. en W. hebben verschillende ge teerde wegen bezien, maar hen is geble ken. wat hen door de heer Dekker reeds was medegedeeld, dat zowel het pad in de Loete als het zgn. Kerkepad in Aar- landerveen een goede onderverharding hebben, wat voor het te maken pad door het Rietveld ook absoluut noodzakelijk is en waardoor de kosten al wordt het egaliseren door de bewoners van het Rietveld uitgevoerd ruim f 10.500 zou den bedragen. B. en W. achten deze uit gaaf niet verantwoord, mede met het oog op de mogelijkheid, het pad van de heer Langhout met belangrijk minder kosten te verbeteren. Verbetering der straatverlichting. B. en W. stellen de raad voor, hen een crediet van f50.000 toe te staan voor de verbetering van de straatverlichting van de Dorpstraat en de H. Ryndyk. B. en W. hebben van de stedelyke lichtfabrieken te Leiden de volgende begroting gehad: 74 lantaarns aan de Ryndyk f33.930; 71 in de Dorpstraat f 21.522; 19 aan het West einde f4.765; 54 in Voorweg, Loete en Roemer f16.130, totaal f76.347. W. zyn doordrongen van de nood zakelijkheid om de straatverlichting op korte termyn te verbeteren, maar willen zich i.v.m. de kosten toch beperken tot de twee grootste kernen der gemeente «Dorpstraat en Rijndijk, kosten f55.452). Van de N.V. „Nettenbouw" te Amster dam is eveneens een aanbieding ontvan gen voor de vervanging van de bestaande straatverlichting door natriumverlichting (Dorpstraat en Rynlijk samen plm. f 50.000)Deze N.V. kan de lantaarnpalen uit voorraad leveren tegenover Leiden een levertyd van twee jaar. B. en W. wil len zich eerst deskundig laten voorlich ten, alvorens te kiezen. Katwijk aan den Rijn Uitreiking van bonkaarten. Morgen (Vrydag) zijn aan de beurt de bewoners (niet-zelfverzorgers) van Ach- terkerkweg, Achtersteeg. Achterweg, Bruggestraat, Callaoweg, Commandeurs pad en Commandeurslaan (8.3012 en 2—4.30 uur). Katwijk aan Zee Concert „Werkman» Wilskracht" Hier volgt het programma van het con cert, dat Zaterdaga/vornd gegeven wordt doo-r „Werkimains Wilskracht" uit Leiden: 1. Fortes Fort/una, mans, G. Dik; 2. Ouverture Zi/geunerbaron, Strauss; 3. Carnaval norvégien, Svendsen; 4. Fem- landda, Sibelius 5. Za Dé, mars, G, Dik; 6. Kaiserwals, Joh. Strauss; 7. Engeland vaarders, mars Schild; 8 Heinzelmarchen- Lichtparade, Noach; 9. Les jolles Vien- noises. wals Ziehrer; 10. Miet moed voor waarts, mars G. Dik. Evenals verleden jaar stapt de kapel Zaterdagavond omstreeks half 8 uit de tram by de halte Duinoord. Langs Zee weg en Voorstraat gaat het dan al mu sicerende naar de Boulevard. Uitreiking van bonkaarten. Morgen (Vrijdag) zyn aan de beurt de bewoners (niet-zelfverzorgers) van West pad, Chr. de Wetstraat, Kon. Wilhelmina- straat, Wyborgstraat, Zeeweg, Zuidstraat Zwanenburgstraat (8.30—12 en 24.30 uur). Chr. Geref. Gemeente. Ds P. v. d. Byl heeft bedankt voor Werkendam. Niet doorgegaan De behendigheidswedstryd met perso nenauto's die gisteren op het parkeerter rein tegenover de muziektent zou wor den gehouden, is niet doorgegaan, wegens te geringe deelname. Een „vlag" trok door de straten Een „vlag" trok gisteravond door Kat- wijks straten. Het was een reclame-, tevens geluidswagen, verzorgd door Phi lips voor de verkoop van insignes voor de kankerbestrijding, het Nationaal Hul- deblyk aan HM. de Koningin. De „vlag" was uitgevoerd in rode. witte en blauwe lampen, terwijl een Oranje wimpel er boven stond. Tal van jonge dames zorg den, dat de insignes aan de man kwa men. Er werden goede „zaken" gedaan. Soordwijk Vnurwerk. Het vuurwerk, dat gisteravond op det boulevard plaats vond, mag geslaagd heten. Er waren tienduizenden enthou siaste toeschouwers. Schaakwedstryd. Vrijdagavond zal er een schaakwed strijd worden gehouden tussen Noordwij- kers en badgasten in „Seinpost". Aan vang acht uur. Voetbalwedstryd. Zaterdagmiddag speelt Noordwijk I tegen badgasten op het strand. De match begint om vier uur. „Melodla". Vrijdagavond concerteert de Noordwyk- se Accordeonver. „Melodia" op de bou levard. Noordwijkerhout Het feestprogramma. Het programma van de a.s. Jubileum ImhuMii'gi'ngsfeestien is békend). Of de LnihuidtigirugsdBig 6 Sept. zal er da' avonds te 7 uur vóór het Raadhuis e«» zanghulde gehouden worden. De burg» meester zal een toespraak houden. In aai> sluiting hierop lampionoptooht. De kio derfeesten zijn op Dinsdag 7 September. Woensdag 8 en Donderdag 9 Septem«( ber zyn de grote volksspelen. De Woei», dag wordt begonnen des morgens te 8 u met godsdienstoefeningen in alle kerkes voor de behouden terugkeer van alle iS Lndië vertoevende dorpsgenoten. Donder^ dagavond te 10 uur groot vuurwerk cj het feestterrein. Voorhout Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert de volgend! week Woensdag, 's avonds half 8, voor di afwerking van een agenda van niet minj der dan 21 punten. O.a. een kasgeldleninj van f300.000 aan te gaan voor de bouw van woningen en beschikbaarstelling van f 1.200 voor tractatie en feestviering va? de schoolkinderen ter gelegenheid vat het regeringsjubileum. Transformatorstation enz. In verband met de uitbreidingsplannes der gemeente, stellen B. en W. prae-advies aan de raad voor, e drag van f 15.274.60 beschikbaar te stellen' voor het bouwen van een transformator! station, voor de volledige uitvoering een hoogspanningskabel en een laagspan^ ningskabel, gasbuizen en een gasregu" teurgebouwtje. dit laatste in verband r de bouw van 34 woningen. Nieuwe overeenkomsten. Tevens delen B. en W. aan de ra mede. dat naar aanleidin van een bespre king met de stedelyke lichtfabrieken t« Leiden, een ontwerp-overeenkomst voor gaslevering en een voor de levering van electriciteit van genoemde directie werd ontvangen. In deze nieuwe overeenkom sten zullen de tarieven, welke in deze ge meente zullen gelden, geheel gelijk zijn aan die, welke te Leiden gelden. Teven* zal de straatverlichting belangrijk goed koper worden. Deze nieuwe overeen komst kan per 1 Jan. 1949 ingaan. Tydelijke riolering. Voorts dient in afwachting van de de finitieve riolering in de kom der gemeen te voor de 34 nieuwe woningen met spoed een tijdelijke voorziening te wor den getroffen. Hoewel dit rioleringsstelsel van beperkte duur zal zyn, zal voor zover mogelyk met het definitieve stelsel reke ning worden gehouden. Dit kan geschie den door het gebruik van materialen, welke ook later voor dit doel kunnen worden aangewend. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f7.780.— voor dit doel op de begroting te brengen. In het ontworpen rioleringsschema wordt eveneens de afwatering van het gehele! Boerhaavekwartier opgenomen, zodat de verontreiniging van de Luizenmarktpol- der, hetgeen de laatste jaren regelmatif geschiedde, tot het verleden behoort. V oorschoten Inbraak. In de nacht van Maandag op Dinsdag zyn by de heer P. J. van der Peet, rij wielhandelaar, Schoolstraat 69, ontvreemd een radio-toestel, een vloerkleed en kistje met geld. Terwijl de betrokken fa milie met vacantie was, is men het hui* binnengedrongen, na een ruit te hebben ingedrukt. Valse bankbiljetten. Ten vervolge op ons bericht ovei tydens de paardenmarkt in omloop bren gen van valse bankbiljetten, deelt de Rykspolitie ons mede. dat thans een derde verdachte, iemand uit onze ge meente, is aangehouden. Partiële herziening uitbreidingsplan. Het door Ged. Staten ingevolge artikel 40 der Woningwet vastgesteld plan tot partiële herziening van het uitbreidings plan „Hofweg-Krimwijk", met de daarbij behorende kaart en toelichtende schryving. ligt van 16 t.m. 29 Aug. ter ge meente-secretarie voor een ieder ter i zage. Opbrengst T.B.C.-coIlecte. De huis-aan-huis-collecte ten bate der t.b.c.-bestrijding heeft f 322.31 opgebracht Verlichting WUngaardenlaan. De verlichting van de Wijngaardenlaan wordt aanmerkelyk verbeterd. Tot dusver geschiedde deze verlichting door middel van gaslantaarns en dit vereiste steed* een speciale zorg, terwyl het ook kon gebeuren, dat door de een of andere c zaak de verlichting achterwege bleef of hiaten vertoonde. Het technisch personeel der gem. be drijven is nu bezig andere lantaarns te plaatsen en een electrische verlichting aan te brengen. Op zich zelf is dit niet zo bijzonder, maar dit personeel deed meer. Men werkte mee om bezuinigingen aan te brengen, welke het bedrijf en duJ de gemeente ten goede komen. In de werkplaats werd een en ander besproken en men kwam op het idee de oude gaslantaarns gedeeltelyk te gebrui ken door op 't bestaande 'n verlengstuk te monteren en ook alles zelf uit te voeren. Deze lantaarns zyn aanmerkelyk goed koper dan nieuwe, waarbij men nog de kans loopt, dat directe levering is uitge sloten Het resultaat is het bewys, dat in een bedrijf de gedachte van een en keling omgezet kan worden in een goed# daad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2