|licuurr £ri&srlK (tfouraut Tegenslagen in Indië verlammen de wederopbouw in ons land Wist U PONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f3.90 per kwartaal; f 1.30 per maand: f0 30 per week. DIRECTIE; P. DIEMER. CHR1STEL1] K-1V ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonttrnstirti k «hfHews mytl bfri in legSjtmpttl' Negen en twintigste jaargang No. 7585 Biefstuk bracht brons Zie pag. 3 Aldus minister Drees in de Regerings verklaring van hedenmiddag Het nieuwe kabinet heeft zich hedenmiddag om een uur aan de Tweede Kamer gepresenteerd. Ter gelegenheid hiervan heeft minister-president, W. Drees, een Regeringsverklaring afgelegd, waarin hg allereerst dr Beel een pluim op de hoed steekt voor het enorme werk, dat hij in de afgelopen jaren heeft verricht- Het optredende kabinet, aldus de heer Drees, steunt niet, als het vorige, op een vaste samenwerking tussen bepaalde parlementaire groepen, doch richt zich op de verwezenlijking van een program, waarop de ministers zich hebben ver enigd. Dus een program-ministerie. De verhoudingen in ons land worden ongunstig beïnvloed door de tegenslagen in Indië. Daarop zal de aandacht van de Regering en de Kamers zich allereerst moeten richten. Ons land heeft zich ver bonden mede te werken tot het schep pen van nieuwe staatkundige verhoudin gen, waarbij zullen worden gevormd de vrije en souvereine Ver. Staten van In donesië, in een hechte duurzame Unie, Ook Prins George van Grie kenland naar Nederland .Margaret Rose verlaat Engeland op 3 September Volgens het Franse persbureau A.F.P. zal Prins George van Griekenland de Kon. familie vertegenwoordigen bij het jubileum van HM. Koningin Wilhel- mina. Namens Zwitserland zal de Zwit serse gezant, de heer Kohli, de inhuldi ging op 6 September in Amsterdam Koningin Juliana bijwonen. Over het be zoek van Prinses Margaret Rose geland wordt nog gemeld, dat zy op 3 September Engeland per vliegtuig laat en vier a vijf dagen in ons land zal vertoeven. Geschenken, die mevrouiv Steyn de Koningin zalt aanbieden Mevr. Steyn, de weduwe van de laatste president van de Oranje-Vrijstaat, neemt, wanneer zij op 25 Augustus naar ons land komt, om Zuid-Afrika te vertegen woordigen bij de jubileumfeesten van H. M. de Koningin, als geschenken voor onze Landsvrouwe, een tafel met een blad van goudhoudend gesteente mee, alsmede een oorkonde in een kistje van Zuid- Afrikaans Inheems hout en een cape van «truisveren, die momenteel in Londen worden vervaardigd. BALLPOINT-MAGNAAT NAAR NEDERLAND Milton Reynolds, de fabrikant van de ball-poinrtpennen is uit New York ver trokken voor een rondgang langs zijn Europese fabrieken. Ook Nederland komrt aan de beurt. In Züricïi zal hij een fa briek oprichten, waar ook zeep zal ge maakt worden. Blind en half lam op brancard voor haar rechters Het Amsterdamse B.G. veroordeelde gisteren de 33-j. juffrouw J. C. van Ge- mert uit Utrecht, die een aantal bij de familie Van Ree aan de Rijnlaan aldaar ondergedoken Joden enz. had verraden, tot vier jaar gevangenisstraf m.a. Deze verdachte, die, tijdens de detentie blind is geworden en lam aan het linkerbeen, lag op een brancard voor haar rechters. Toen zij het laatste woord kreeg, riep zij uit: „Eén wens heb ik, arresteer mijn man en verhoor hem!" Een rapport heeft uitgewezen, dat zij geestesziek is en ten tijde van haar verraad ook reeds minder toerekeningsvatbaar is geweest. RIJSTPELLERIJEN DRAAIEN WEER Door de aanvoer vaji 2000 ton Bassedn- ryst en rijst uit Egypte, zijn voor het eerst na 7 jaar, de rijstpellerijen in de Zaanstreek weer in werking gesteld. De eerder uit Amerika ontvangen 400 ton was al gepeld. De inkoop geschiedt echter nog steeds door de overheid. Tegen politie-lafaard 9 jaar geëist Weduwe van gefusilleerde kreeg on- kostenrekenlng thuis. Willem Dijs, destijds inspecteur van politie en chef van de bewakingsdienst van Philips te Eindhoven, werd kort na de iruvail der Duitsers tot hoofdcommissa ris van politie bevorderd. Hij stond giste ren voor het B G te Den Bosch terecht- Hij heeft jongemensen, onder verdenking van spionnage op het vliegveld, gevangen laten zetten en een dansleraar A. wegens Vermoedens van spionnage persoonlijk gearresteerd Deze werd in Duitsland doodgeschoten en zijn weduwe kreeg de rekening der executie-kosten, groot 2.000 mark gepresenteerd. Ofschoon hij ver klaarde onder angstpsychose te hébben gehandeld werd toch maar 9 jaar tegen hem geëist. LIJK VAN DE CONSUL NAAR AMERIKA Op verzoek van het Amerikaanse mi nisterie van Buit. Zaken wordt het stof felijk overschot van de in de R'damse Merwehaven verdronken Amerikaanse consuV H. M. Donaldson binnen enkele degen per schip naar de Ver. Starten Overgebracht. Tragisch einde van vriend der paardensport Even voor de aanvang van het eours-hippique te Zwolle, dat gist begon t.g.v. de jaarlijkse feestweek, werd die voorzitter van het uitvoerend comité, jhr J. G. O. S. van Schmidt auf Alten- «tadt, die in paardensportkringen zeer be kend is. plotseling onwel. Hij zonk ineer en een dokter, die zich op het terrein be vond, constateerde de dood. NIEUWE RODE AANVALLEN OP MALAKKA. Chinese rode terroristen hebben i: Johoroe op Malakka twee rubberonder nemingen verbrand. Voorts werden enkele moorden gepleegd. gelijkwaardig verbonden met het Ko ninkrijk. Uit de besprekingen met de vertegenwoordigers van de negara's en daerahs, die thans hier zyn, hebben wij overtuiging gekregen, dat overeen stemming met deze gebieden bereikt zal worden, allereerst t.o.v. de instelling in overgangstijd van een Indonesische Fe derale Interim-regering en voorts t.o.v. de inrichting der Ver. Staten van Indo- esië en de Unie. Uitermate teleurstellend blijft de .ver houding tot de republiek. Nu de ver tegenwoordigers van de gebieden, die de conferentie van Bandoeng deel- ïn, een beroep op de republiek heb ben gedaan om mede te werken en ook de C.V.G.D. haar pogingen zal hervatten, moge dezerzijds worden gezegd, dat Ne derland zyn woord gestand zal doen, dit ook verwacht van de weder- v. de andere Overzeese Gebieds delen wordt het vruchtbare overleg voort gezet. De Regering vertrouwt dat de Staten-Generaal zullen willen medewer- Regeringsverklaring in tien punten 1. Regering en Volksvertegenwoor diging dienen spoedig moeilijkhe den in Indië op te lossen. 2. Grondwetsherziening moet snel worden afgehandeld. 3. Vruchtbaar overleg met de West wordt voortgezet. 4. Economische betrekkingen met Marshall-landen zullen worden verstevigd. 5. Er wordt gestreefd naar een slui tende begroting op de gewone dienst. 6. Landbouwpolitiek, gericht op ver hoging van een nationale bodem productie, blijft onmisbaar. 7. Op sociaal terrein wordt op de in geslagen weg voortgegaan. 8. Distributie zal, als goederenvoor ziening het toelaat, verdwijnen, zodat Overheidsapparaat kan wor den ingekrompen. 9. Er wordt gestreefd naar finan ciële gelijkstelling voor het mid delbaar- en voorbereidend hoger onderwijs en het buitengewoon lager onderwijs. 10. Het woningvraagstuk zal met kracht ter hand worden genomen. ken tot tweede lezing ziening. Gewagende van de hulp der V.S., die wij toch over enkele jaren weer zullen moeten missen, zeide de heer Drees, dat gestreefd wordt een sluitende begroting op de gewone dienst te krij- i. Nauw overleg met de partners in de BENELUX blijft geboden, maar ook samenwerking met de andere West- Europese staten moet worden gezocht. Handelsverkeer, zowel naar West als naar Oost, moet worden uitgebreid. Het is nood zakelijk, dat het verkeer met Duitsland spoedig in normale banen wordt geleid. Onmisbaar blijft in dit verband een land bouwpolitiek. gericht op verhoging van een rationele bodemproductie. Een stelsel matig investerings-, industriële- en con- junctuurpolitiek, zal worden gevoerd. Aan de energievoorziening wordt grote aandacht besteed en jaarlijks zal een nationaal budget worden opgesteld en in het parlement voorgelegd. De Regering vertrouwt, dat de Staten- Generaal zullen medewerken tot een spoedige behandeling van de wetsont werpen i.z. bedrijfsorganisatie en onder nemingsraden. Naarmate de goederen voorziening het toelaat, zal de distri butie geliquideerd worden. In sociaal opzicht zal op de ingeslagen weg wor- J~n voortgegaan. Een constflictieve loon- prijspolitiek zal worden gevoerd. Op er bestaanszekerheid zal het oog blij- gericht. Ook een krachtige woning- politiek zal worden ter hand genomen. Aan de strijdmacht zal binnen het raam der financiële en sociale mogelijkheden worden gebouwd. Verdere toepassing van de gedachte der financiële gelijkstelling, m.n.v. het mid delbaar- en voorbereidend hoger onder wijs en het buitengewoon lager onderwijs, zal worden bevorderd. Op het ogenblik, dat H. M. de Koningin Wilhelmina op het punt staat de kroon, die zij een halve eeuw op waarlijk Vor stelijke wijze heeft gedragen, over te dragen aan H. K. H. Prinses Juliana, zo besloot de heer Drees zijn rede, wor stelt Nederland met grote problemen, die beslissend zijn voor de toekomst. Wy zul len ons allen tot het uiterste moeten inspannen. Onze varkensstapel zal sterk worden opgevoerd tot de slager Besprekingen te Moskou naderen haar eindstadium Financiële represailles tussen „Westelijken" en Sowjets Uit hetgeen Marshall betreffende de Berljjnse crisis heeft verklaard kan men cludcren, dat Amerika, niet het compromis met Rusland wil „om der wille van het compromis", hetgeen trouwens slechts uitstel van exeeotle zou betekenen. Het Juiste standpunt is echter, voort te gaan met pogingen om een vredelievende oplos sing voor de hangende geschillen met de Russen te bereiken. Na bioscoopbezoek te Amsterdam doodgestoken Madoerezen wilden zich wreken om een meisje De Javaanse bediende Tojib van de Mij Nederlaiid is gisterennacht te Am sterdam d-oor 12 Madoerezen van het mo torschip „Java" zo deerlijk met messte ken toegetakeld, dat hij aan bloedverlies overleed. Tojib was me*, het meisje van der Madoerezen naar de bioscoop ge- st en toen hij naar buiten kwam stond het twaalftal hem op te wachten om hem een pak slaag te geven. Voordat men het wist, kwamen de messen te voorschijn en Tojib zakte in elkaar. Het twaalftal vluchtte de Czaar Peterstraat in en wierp lessen in het water, doch een agent vervolgde hen in een taxi en bracht hen met zijn revolver tot staan. Een der man- in heeft reeds bekend, de dodelijke ste rn te hebben toegebracht. Zweeds schip brandend verlaten Vannacht geraakte het Zweedse motor schip „Westhor" ten Noorden van Bar kam in brand. Het Engelse schip „Moray Fimbh" nam de kapitein en de uöt dertien leden bestaande bemanning over. Uit Bremerhaven is sleepboothulp onderweg. Ingrijpende Indische hervormingen Niet veel program op korte termijn? Bandoengse resolutie wenst een snel tempo (Van een onzer verslaggevers) Zoals bekend, is op de eerste Ban doengse conferentie de tweede gevolgd en deze laatste conferentie acht het nood zakelijk. reeds vóór de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië een begin te maken met de feitelijke gezagsoverdracht, en wel zo snel moge lijk. Wellicht reeds vóór de grondwets herziening, voor zover de bestaande grondwet hiertoe mogelijkheden biedt. Aldus vernamen wij in een uitgebreid onderhoud met een aantal leden pas naar Indië teruggekeerde deputatie van de tweede Bandoengse conferentie. Dat de Nederlandse gemeenschap zo wel hier als in Indië, enigszins vreemd en zelfs wantrouwend staat tegenover de resolutie, waarin dit verlangen van df conferentie werd neergelegd, is begrijpe lijk, aangezien men niet enthousiast i: voor een versnelde overdracht van he feitelijk gezag gedurende de interim- De keizer van Iran, Mohammed Reze Pahlavi, heeft te Parys een bezoek ge bracht aan de Moskee. De vorst werd er met veel statie ontvangen door Si Kadour Ben Gabrit en verscheidene andere Mohammedaanse en Franse autoriteiten. De drie diplomatieke vertegenwoordi gers van de Westelijke landen, zijn nu gisteravond, in gezelschap van de Britse zaakgelastigde Harrison, en de Ameri kaanse ambassaderaad. Kohier, te Moskou bijeengekomen, waar zij nieuwe instruc ties hebben ontvangen. Volgens Reuter hadden zy voor vandaag om een nieuw onderhoud met Molotof verzocht- In Londense diplomatieke kringen, is men mening, dat de besprekingen nu eindelijk in een beslissend stadium zijn gekomen, waardoor dus de huidige fase der onderhandelingen over Berlijn haar einde nadert. De weg zou dus thans ge plaveid zijn met goede voornemens en bedoelingen, leidende naar een „vier- mogendheden-conferentie". Te Londen blijft men overigens gereserveerd, men houdt zich aan het „wait and see". Het voor de hand, dat beide partijen er op uit zijn, zo min mogelijk concessies te doen en anderzijds voordelige posities nemen. De weigering van de Weste lijke mogendheden, om de plannen van West-Duitse staat uit te stellen, blijft echter een belangrijk struikelblok. De Westelijke geallieerden zijn desnoods wel bereid een Sowjet-munt in heel Berlijn te aanvaarden, maar dan onder gemeen schappelijke controle, welke door de Russen niet geduld wordt. De Russische perscommentaren op de Moskouse be sprekingen zijn iets optimistischer dan zij in dagen geweest zijn. De situatie in Berlijn zelf. is vrijwel onveranderd: alle aandacht blijft op de handhaving van de luchtbrug geconcentreerd. De Ameri kaanse minister van Luchtvaart Stewart Semington en de stafchef, Hoyt Vanden- berg, zijn te Berlijn gearriveerd, en eerst genoemde heeft verklaard, dat nog meer nieuwe Skymasters aan de lucht brug zullen worden toegevoegd, teneinde ook bij slechter weer de proviandering van Berlijn op peil te kunnen houden. Ook andere militaire autoriteiten op lucht vaar tgébied, als gener aal-majoor Curtis Lemay en William Turner, hebben de toestand te Berlijn geïnspecteerd Nog steeds vernemen wij van overtredingen der luchtveiligheidsregels bij Berlijn- De Britse autoriteiten zullen een formeel protest indienen bij de Sowjets naar aan leiding van de vlucht van 12 Russische jagers, die, zoals wy hebben gemeld, 's nachts boven de Britse sectoren plaats vond. De Russen zijn bang voor de waarheid, want de verspreiding v democratisch, Westelijke bladen wordt de Russische zone nu vrijwel onmogelijk gemaakt. Het lijkt op een communistisch monopolie op het nieuws, dat bij de Westelijke geallieerden een krachtig pro test zal uitlokken- De banktegoeden in Oostelijke marken zijn nu ook in de Westelijke sectoren geblokkeerd als represaille tegen de Russische blokkade der Westelijke tegoeden in Oostelijke marken. In de praktijk zijn er dus nog geen symptomen die wijzen op een gun stiger verhouding. APPEL- EN PERENOOGST MINDER DAN 50 PCT VAN 1947. Inzake de fruitoogst van dit jaar rekent men in ons land op 100.000 ton appelen en 50.000 ton peren (v. j. respect. 2r en 140000 ton). Dit is dus veel minder, doch de pruimenoogst wordt op 35.000 ton getaxeerd, terwijl hij verleden jaar maar 20.000 ton beliep. DEENSE SCHIPBREUKELINGEN NAAR HUN VADERLAND TERUG. De 38-j. schipper van het vergane Deense jacht „Agathe", Hakon Rasmus sen. die achteraf wèl een „lichte' -op-vrije-voeten blijkt te zijn, gen op Zoom Christiansen werd vanochtend tot 12 jaar veroordeeld KRIJGT 8 DAGEN OM IN CASSATIE TE GAAN Vanochtend hoorde General der Flie- ger, Christiansen, voor het B.G. te Arn hem, 12 jaar (m.a.), tegen zich uitspre ken. Christiansen krijgt 8 dagen de tijd om in cassatie te gaan. Het Hof verwierp het verweer van de verdediger en achtte verschil aanwezig tussen een onrecht matige- en rechtmatige oorlog en tussen onrechtmatig en rechtmatig verzet. Hij heeft het internationale recht geschon den. Bovendien is niet voldaan aan de voorwaarde, dat by represailles een even redigheid met de gepleegde daden moet bestaan. Dit werd door het hof gestaafd met vele voorbeelden, zoals de fusillade van 5 gijzelaars te Rotterdam, van 10 te Bloemendaal, het platbranden van Put ten, een vergeldingsmaatregel, die bin nen 24 uur werd uitgevoerd. Christiansen heeft zich niets aangetrokken van zijn plicht om het leven van de Nederlan ders te beschermen, die hem was opge legd volgens het oorlogsrecht. Niet be wezen werd geacht dat verdachte gewe ten heeft dat de mannen van Putten naar een Duits concentratiekamp zouden gaan, waardoor velen het leven lieten. Tot de 3 bezetters, die het leven van de Neder landers tot een hel hebben gemaakt, be hoort naast Seyss Inquart en Rauter echter ook verdachte, maar van deze Hitler-vereerders en beschermelingen Goering is hy de minst brute ge- De voorlezing van de motivering van het vonnis, wat door de president ge schiedde, vorderde een half uur. Antwerpen en Rotterdam toch Duitse doorvoerhavens? Meldden wij gisteren, dart. er, doordat die geallieerde bezetrtingsautoriiteiten de tarieven te hoog vinden, weinig kams is, diait die Benelux-havens worden ingescha keld voor het Duitse tramsdtoverkeer, dat sedert 1945 via Duitse havens looprt, te Brussel verklaarde de ambassadeur voor het Eur. herstelprogrammaArvell Har- rimam, op een persconferentie, dat hij hoopvol gestemd is omtrent de resultaten van de onderhandelingen om diit transito- verkeer via R'dam en Antwerpen te led- periode, zy het ook met uiteindelijke erkenning der Ned. souvereiniteit. Het betreft hier hervormingen, die zich zeer snel zullen voltrekken, aangezien de con ferentie vasthoudt aan de toegezegde datum van 1 Jan. 1949 voor de totstand koming der V. S. van Indonesië, terwijl velen dit als een onmogelijkheid be schouwen. Een overdracht van feitelijke bevoegdheden zou echter deze „fatale datum" van veel minder gewicht maken. Op 24 Juli betuigde de Ned. Regering haar adhaesie met het initiatief der ferentie. De nieuwe Regering kan zich natuurlyk niet officieel uitspreken, het feit, dat er op het diner van regering deputatie op Maandagavond een sfeer begrijpen en waardering bestond, het feit, dat het diner reeds op Maandag avond gehouden is, en dat de delegatie tevreden naar huis gaat, spreekt duide lijke taal. Van belang is natuurlijk de vraag of de republiek zich in het grote geheel wil voegen. In ieder geval willen de deel staten meepraten in de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek, want zaak, die de deelstaten gaat. De resolutie der conferentie is geen ontwerp voor een wet, noch voor een grondwetswijziging, doch geeft richt lijnen voor de interim-periode, dus on middellijk na de grondwetswijziging of nog eerder. Echtpaar rijdt zich met motor te pletter Vijf kinderen plotseling hun ouders kwijt. Op de Rysweg bij Wolvega probeerde gistermiddag de chauffeur van de expe ditiefirma van der Wagen uit Ooldeber- koop de remmen van zijn vrachtauto. Na zich eerst in de spiegel overtuigd te heb ben dat er geen ander verkeer naderde, zette hij de wagen plotseling stil. Op dat ogenblik reeds de 45-jarige veehouder K. Neef uit Munnekeburen met zijn motor tegen de vrachtauto op. Hij was op slag dood evenals zijn vrouw, die op de duo zat. Het echtpaar laat 5 kinde- Vacantiekleding mag geen aanstoot geven De warme dagen in Juli hebben bij vele vaea-ntie-gangers geleld tot e sen op kleding-gebied, aldus de A. N. W. B. Het komt veel voor, dat trekkers vaag gekleed langs de wegen liggen of zitten. De A. N. W. B verzoekt de toeristen met aandrang zich te richten naar de opvat tóngen van velen in ons land, die zich aan bedoelde excessen ergeren en verzoekt zich met betrekking tot de vacantóe-kle- dang niet te laten verleiden tot buiten sporigheden BEDANKT PIET Strroodorp, een vergeten hoek van Noord-Beveland, is gisteren me', enige plechtigheid door de burgemeester van Kamperland, J. van dier Maas, op het electricirteitsnet aangesloten. Om de kos ten zo laag mogelijk te houden, hadden de bewoners eerst gedurende enkele we ken zelf de kabelsleuf gegraven. Gisteren was het de grote dag en werden 36 wo ningen aangesloten. Piet Vershiys, die lantaarnopsteker, werd met een enkel woordje gehuldigd, want ook zijn taak is nu volbracht. Internat, spoorlijn dwars door Europa? Charles Dewey, lid van de Congres commissie voor toezicht op het Marshall plan, die thans te Parijs vertoeft, alwaar hij besprekingen voert met leden der welke voorwaarden de Christelijk Histo- Chr. Hist. Unie laat zich niet met kluitie in het riet sturen Zij wenst van de Regering preeies te weten wat ze met Indië wil Nauwkeurige lezing van het voorlopige verslag der Tweede Kamer over de wets ontwerpen tot herziening van de Grond wet geeft een duidelijke aanwijzing op Franse regering en daarna nog meer hoofdsteden van Marshall-landen zal be zoeken, voert ook onderhandelingen over de oprichting van een internationale spoorlijn met eigen rollend materieel onder gemeenschappelijk toezicht van de West-Europese regeringen. Deze spoor lijn zou lopen van Kopenhagen tot de uiterste punt van Italië. rische fractie haar stem zal geven hervormingen, die betrekking hebben op Indië. Immers „verscheidene leden" ma ken onder verwijzing naar het amende- ment-Tilanus hun stem afhankelijk van de duidelijke en nauwkeurige beantwoor ding der volgende vragen, waarbij zy niet genoegen zullen nemen met een al gemene terminologie: DAT te New-York besloten is .Motion Picture Export Association' >ns land haar bedrijf te laten voortzetten. DAT mr L. Loeff, van de commissie- Van Poelje, voor het ontwerpen van een grondwet voor Aruba, met goede resul taten terugkeerde. DAT de Goese middenstanders mee doen aan een op 29 Aug. te houden win kelweek t.g.v. het inhuldigingsfeest. DAT „De Bezige Bij" te Amsterdam op 26 Aug. een speciale Oranjepost-feest- krant laat uitkomen, welke f 0.45 per stuk kost en waarvan de opbrengst geheel voor het Prins Bernhardfonds is bestemd. DAT de kantoren der Belgische ambas sade te Den Haag (Andries Bickerweg lc) en die der consulaten-generaal te Amster dam en Rotterdam Maandag gesloten zul len zijn. DAT kardinaal De Jong 15 Aug. in hel Utrechtse stadion i.v.m. zijn 40-jarig priesterjubileum gehuldigd wordt. DAT het maximum toegelaten bedrag voor postwissels naar Curacao is verhoogd en het bedrag voor wissels uit Curacao op maximum f 100 is gesteld, terwijl het bedrag voor Luxemburg is bepaald op 1600 Lux. franken. DAT benoemd is tot ref. aan Buitenl. Zaken mr H. F. v. Tienhoven. DAT de rijwielzaak van Appels te Ber- uitgebrand. DAT de tijdens de oorlog vernielde telefooncentrale van Kesteren weer is hersteld en het nummer K 8886 is. DAT post voor de „Banckert", bestemd voor Colombo, uiterlyk op 17 Aug., voor Port Said op 30 Aug., voor Malta 5 Sept. en Lissabon 12 Sept. op de bus moet zijn gedaan. DAT 51 jaar oud te Den Haag is c leden mr J. J. Schoevers, hoofdinsp.-titu- lair by 's Rijks belastingen. DAT in de Steenstraat te Arnhem ae 54-j. onderwijzeres mej. J. Braam door een auto is doodgereden. DAT te Den Haag overleed, 80 jaar oud, het oud-Rotterdamse schoolhoofd C. Valk. DAT oud-onderofficieren en actieve on derofficieren der instructiebatterij van 1881 te Arnhem in de Bergansiuskazerne te Ede hun jaarlijkse reünie hielden A. F. Gostman uit Den Haag een dank woord sprak. DAT dezer dagen op de bloemenexposi- tie te Apeldoorn de 300.000ste bezoeker verwacht wordt en men, met nog 11 da gen voor de boeg, er financieel wel uit zal springen. DAT tegen de beide politieke misdadi gers uit de Langstraat, P. v. d. Hammen en Anton Collard, berucht te Waalwijk, voor het Bossche B.G. 15 jaar werd geëist DAT het oud-Tweede Kamerlid Jac Vos zijn functie als voorzitter van de Roosendaalse Fokveecentrale. na 30 jaar. heeft neergelegd DAT het 413de bataljon, dat op 15 Sept. zal vermoedelijk met zyn gezin via be- DAT de oudste inwoner van Raams-naar Indië vertrekt, gisteren officieel af- middeling van de Deense consul op een donk. J. Honcoop, op 102-jarige leeftijd is scheid vah het garnizoen Bergen op Zoom boot naar Denemarken worden gezet. 1 overleden. nam. DAT op 16 Aug. de fruitkoopman M Verbiest 60 jaar op de markt van Bergen op Zoom heeft gestaan. 1. Komt er in de Unie een werkeli Koninklijk gezag; 2. Welke concrete inhoud heeft dit; 4. Voor welke departementen; 5. Komt er -een Unie-parlement; 6. Hoe en in welke samenstelling: 7. Komen er nog andere Unie-organen; 8. Welke en met welke bevoegdheden; 9. Hoe is het met de souvereiniteit der Unie; 10. Wordt dit een oppersouvereiniteit; 11. Wordt de Unie geen Beneluxverhou- ding; 12 Was te Bandoeng niet een Benelux- constructie uitgangspunt; 13 Komt er van nu voortaan een eind aan het noodrecht; 14. Zullen art. 3 en 4 van Linggadjati worden toegepast, in het bijzonder voor Ambon. Minahassa en Timor; 15. Wat gebeurt met Nieuw Guinea; 16. Wat is de toekomstige status der republiek; 17 Zal er een einde komen aan de bui tenlandse vertegenwoordiging der republiek; 18. Zal de republiek desnoods tot de orde worden geroepen, als zy de grondwet schendt? „Andere" leden maakten hun oordeel over de innerlijke waarde der herziening afhankelijk van uitvoerige inlichtingen, waarbij met name het Fox-i de verhouding tot Rusland ter sprake „Verscheidene" andere leden verklaar den, dat er geen reden was tot wijziging van hun standpunt. Zy handhaafden hun bezwaren tegen het amendement-Tilanus en waren van oordeel dat als Indië Een program-ministerie, zo heeft middag in de regeringsverklaring minis ter-president Drees zyn kabinet genoemd. Het steunt niet, zoals het vorige, op een vaste samenwerking tussen bepaalde par lementaire groepen, maar degenen, die werden aangezocht voor het minister schap, hebben zich op een bepaald pro gram verenigd. Geen party of fractie heeft zich gebonden, al wordt ten aan- menig punt vertrouwd op in stemming in brede kring. Een program-ministerie dus. Maar nu het betreurenswaardige, dat in deze regeringsverklaring zo weinig blijkt van program. De minister-president ver wijst zélf naar de Troonrede en de be handeling van de begroting en wij kun- daarvoor voelen. Men mag een kabi- dat juist is opgetreden, niet het hemd i het lijf vragen, maar wy hadden toch wel gaarne van concretere voor- ;mens gehoord. Of openbaart zich thans reeds, dat van dit wel zeer heterogene kabinet niet veel concrete plannen te verwachten is? Het heeft er iets van weg. In deze rege ringsverklaring wordt soms een bepaalde redenering opgezet, die iets doet ver wachten, maar een volgende zin neemt de toezegging al weer half terug. Of ook, gaat een redenering een ietwat be denkelijke kant uit, maar een volgende haast zich reeds om ons gerust te stellen. We hadden gaarne meer houvast gehad in deze regeringsverklaring, ook al om dat de minister-president het kabinet nog andere manier heeft aangeduid Hij heeft van zijn kabinet gezegd, dat zekere continuïteit vertoont met het voorgaande, maar dat het toch ook belangrijke mate een ander karakter heeft Het ware niet ondienstig geweest indien de ministers hadden doen uit komen waar dan wel de verschillen lagen, ook in >et program dat men dan wel wil uitvoeren. Ons dunkt, dat juist de nieuwe ministers er prijs op hadden moeten stellen, dit andere karakter meer in bijzonderheden aan te geven. Of wij dan in deze regeringsverklaring geen aangekondigde wijzigingen menen te hebben opgemerkt? Zeker, maar zU zijn vaag en omsluierd en laten nog vele mogelijkheden open. Wij denken aan Indië. Of is het ook toevallig, dat zo met nadruk word ge sproken over een reële Koninklijke Unie met eigen gezag en eigen organen, een Unie die gelijktijdig tot stand moet ko men met de Verenigde Staten van Indo nesië? Ook dr Beel heeft eens aldus ge sproken, maar zijn woorden waren in middels alweer verzwakt en de heer Van Mook en zijn omgeving stelden in volg orde van afwerking de Verenigde Staten Indonesië verre vóór de Unie. Neen, het moet gelijktijdig en het moet een reële Koninklijke Unie worden, zegt de heer Drees nu, en het belangrijke ia, dat op deze punten geen verschil bestaat tussen Den Haag en ..Bandoeng". Dit zou oordeel Batavia moeten be schamen. Maar zoals gezegd, ook dit alles blijft nog vaag en onomlijnd. Daarom zijn de ragen zo belangrijk, die in het voor lopig verslag der iSveede Kamer zo juist verschenen over de grondwets wijziging zijn gesteld. Die vragen laten vaag en onomlijnd antwoord niet langer toe. Echter, ook op dit punt neemt in haar verklaring de regering met de linker hand veel weg van hetgeen zij met de rechterhand geeft. Men zie wat zij zegt de republiek, die weliswaar uiter mate blyft teleurstellen, maar die niette- nog altijd wordt opgewekt om in de Verenigde Staten van Indonesië te treden. Dit wordt zelfs van groot belang geacht „voor een herstel van de staat kundige en economische eenheid in Indo- het herleven van de wel vaart. voor het scheppen van een rechts orde. die waarborgen biedt voor allen". deze dingen anders. De repu bliek binnen de Federatie betekent het paard van Troje binnen de muren. MMM^^Bprognm-oiniitern mal vooralsnog niet veel program. De rege ringsverklaring is niet van die aard, dat zy de Kamerdebatten veel stof biedt. Die debatten zullen zich des te sterker bezig houden met het totstandkomen van dit ministerie en met de beide mislukte pogingen, welke daaraan voorafgingen. Bovendien komt Indië zelf volgende week meer in het bijzonder aan de orde. Combineert men in de gedachten nog ïns de beide punten: kabinetsformatie 1 grondwetsherziening, dan wil het ons voorkomen, dat het bij de debatten in de komende dagen niet in de laatste plaats kunnen gaan om deze vraag: Zou het staatkundig niet aanzienlijk zuiver der zijn geweest, indien het vorige kabi net, dat deze grondwetsherziening heeft voorbereid, niet zo voortijdig zijn ont slag had gevraagd? De verkiezingen droegen ditmaal toch geen periodiek karakter? Had het niet veel meer voor de hand gelegen, dat het kabinet, dat de grondwetsherziening heeft voorbereid, haar ook in tweede lezing zou hebben verdedigd? Onze critiek op het regeringsbeleid mag ons niet weerhouden, onze instem ming te betuigen met da ernstige woor den. waarmede de regeringsverklaring besluit. Mogen wij inderdaad, steunende op hogere beginselen en ondanks de sterke verschillen in staatkundige over tuiging, gezamenlijk de kracht opbrengen om de zware taak te vervullen, die Nederland in dit donkere tijdsgewricht heeft. Aug. aanvangt en die van de schoenoi afdelingen op 24 Aug., maar alle stands uiterlyk 4 Sept. om 7 uur klaar moeten zijn. DAT het Drongelse veer Maas is gerepareerd en weer normaal dienst doet. DAT op 18 Aug. te Weesp een veeten toonstelling wordt gehouden t.g.v. het 50- jarig bestaan van de landbouwvereni- ging „Samenwerking" met een concours- hippique op 19 Aug. en een nat. ringrij- derij op de volgende dag. DAT op het station Kapelle-Biezelinge een gedenkplaat voor de in Duitsland om gekomen spoorweg man J. P. Rijnberg is onthuld. DAT in verband met druk reizigersver- voer Vrijdag en Zaterdag extra-treinen van en naar België worden iilgelegd. DAT op 18 Aug. de brug by Keizersveer over de Bergse Maas met eenige feeste lijkheid geopend wordt en de baileybrug wordt weggehaald1. DAT ir A. H. Joustra. een van de eerste consulenten in het buitenland, benoemd is tot inspecteur van de Landbouw. DAT de Stscrt van gisteren o.m. beschikking ontheffingen verbod stoffenbesluit bevat, een wijziging lijst van meststoffen, een beschikking arbeids- buitenlandse krachten, b. tijd ondernemingen voor vervaardiging munisme en het Fox-contract. I 13 Augustus. Zon op 5J0 onder 20 00. van herenkleding en een vacantieregelingi Natuurlijk waren ..zeer vele" leden Maan op 16.25. onder 23.37. 19 voor timmerlieden. voorstanders van het ontwerp. I y. m. TWEE ARTSEN OVERLEDEN. Op 68-j. leeftijd is overleden dr If. Munk, rustend arts te Oegstgeest. Heden had in alle stilte de begrafenis te Nij megen plaats. Voorts overleed 55 jaar oud de heer C. M. Kroes, geneesheer te Oostvoorne. WEERBERICHT Plaatselijk regenbuien De Bilt verwacht tot morgenavond* half tot zwaar bewolkt met plaatselijk onafhankelijk wordt, regenbuien. Matige tot vry krachtige drie grote gevaren zijn: Uiteenvallen wind tussen Noord-West en Noord. Koel verdwijning als rechtstaat; b. dicta-1 weer- de republiek; c. het spel van( ZON' EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1