Gescheiden en toch verbonden Nieuwsflitsen uit de omstreken Ons WILHELMÏENTJE Spionnage 2 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 191 f DE GenèveStockholm (met omwegen) per fiets TWEE JONGE ZWITSERS DEDEN HOGEWOERD AAN Alphons en Marcus zongen: „Houd'er de moed maar in Het gebeurt niet elke dag, dat twee jonge Zwitsers ons redactiebureau binnen rollen, om te vertellen, dat ze de Hollandse meisjes zo aardig vinden. „Frisse, leuke maisjès, zonder opvallende rouge, lippenstift en nagellak. Daar moeten de meesten in Zwitserland ook niet veel van hebben." Over de moeders der Hollandse meisjes tijn Alphons Eschen Moser en Marcus Bossard al even enthousiast: „Overal werden we gastvrij ontvangen en het duurde niet lang, of we moesten foto's gaan bekijken van zonen en dochters. We merkten op, dat er hier een gezond gezinsleven bestaat. Prachtig! Op Zondag gaten allen in de familiekring." Ze hebben hun oren en ogen wel open, deze twee jonge Zwitsers en weten om gekeerd heel wat te vertellen. „Antwerpen is een grote havenstad. Maar Rotterdam zagen we toch liever. Het is er prettiger en de mensen zijn er vrijgevig. Hier in Holland heerst een betere discipline asjeblieft geen dic tatuur! dan in Frankrijk en België. Van oorlogsschade is hier al veel minder te zien en er wordt blijkbaar hard ge werkt aan de opbouw. „Maar Nederland heeft Antwerpen heel handig afgesloten, door de Schelde te nemen. Dat is een beetje ondeugend. Trouwens, de hele Rijn hebben jullie •igenlijk van óns!" In Zoeterwoude overnacht De nacht hadden deze jonge, vrolijke globetrotters doorgebracht in „Het Witte Huis" aan de Hoge Rijhdijk als gasten overigens. Ze waren een en al lof. Beiden zijn instrumentmaker en hun doel is Stockholm. GenèveStockholm per fiets en dat maar niet linea recta: in ons land bijvoorbeeld bezochten ze, na in Putte (Brabant) hun eerste pleister plaats te hebben gevonden, onder meer Walcheren, Rotterdam en Den Haag. Amsterdam was na Leiden aan de beurt. In Delfzijl hoopt het tweetal een boot voor Denemarken te vinden, om van daar weer over te steken naar Zweden. Duitsland immers moet gemeden wor den: daar komen we toch niet in. Van daar ook, dat de fietstocht door Frank rijk, Luxemburg en België leidde. Een paar honderd fanc hadden ze op zak, toen ze van huis gingen. Reeds in Genève hadden ze zoveel pech, dat er geen sou overbleef. Maar ze scharrelen hun kostje wel op. Als het weer nodig wordt, komt de guitaar te voorschijn enkele liedjes het calotje van Marcus in de hand en de dubbeltjes en kwartjes zorgen voor een maaltijd of wat drinken. Soms zijn er guldens of rijksdaalders bij, zoals gisteren op de Hogewoerd, en een Haagse rijkaard sloeg met tien gulden een record. Voor Zwitserland! Ze hebben een brede kijk op de samen leving der volkeren en toch: rasechte nationalisten zijn deze Zwitsers. Ze spreken en streven voor hun land. „Waarom we naar Stockholm gaan? Bij ons in Zwitserland neemt de instru mentmakerij een grote plaats in. Maai Zweden heeft het staal plus een grote voorsprong van tijdens de oorlog. Men heeft ons daar ingehaald en is ons zelfs vóórgekomen. En \nu willen wij eens gaan kijken, wèt de Zweden beter en ef- Voor de Tuchtrechter Auto te duur verkocht, C B., uit Oegstgeest. had een gebruikte auto, die hij voor f1850 had gekocht, voor f2550 verkocht. De tuchtrechter vond dit geen werk en veroordeelde B. tot f250 boete. Vervoer van goederen. J. Th. v. N., uit Warmond, had voor het vervoer van goederen te veel gerekend. Verd. was meer voor deze bvertreding voor geweest. De eis luidde: f 100 boete met de waarschuwing: Kom nu niet voor de derde maal terug. Gebrek aan vet. De huisvrouw van J. v. d. V., uit Rijns- burg, had op zekere dag gebrek aan vet. Zij had toen zwart vet gekocht. „Het kopen van zwart vet moet nu maar eens uit zijn", vond de tuchtrechter. Hij leg de verd. een boete op van f 150. Te dure drank. J. J. de Gr., te Alphen aan den Rijn, die wijn en jenever te duur van de hand had gedaan, kreeg f450 boete. Bijna alle bloemenhandelaren uit Leiden op het matje. Bijna alle bloemenhandelaren uit Lei den moesten terecht staan wegens het niet prijzen der bloemen. Zy voerden aan, dat bloemen vrij zijn en het prij zen wegens concurrentie niet mogelijk is. De rechter was het hiermede niet eens en veroordeelde allen tot f10. ZIJ. DIE SLAAGDEN. Voor de akte handelswetenschappen M.O. A is geslaagde de heer J. Th. van der Voort, voor het diploma vakbe kwaamheid naai-machinehandel de heer J. J. Dernee, beiden te Leiden. Extra-vermelding voor Eva Kann Op de expositie van figuurschetsen te Den Haag Op de expositie van „het figuurschet sen aan de Vrije Academie voor Beel dende Kunsten" gehouden in Amicitia te Den Haag, kwam onze stadgenote mej. Eva Kann voor een extra-vermelding van de jury in aanmerking. Evenzo Leo K. Zeldenrust, onze tekenaar en criticus voor schilderijen en mej. Miep de Leeuwen uit Den Haag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Frederik, z van F v d Woerd en A D J Barten; Krijn, z van F Koper en D A de Bruin; Aaltje J, d van J H Treur en A Bruinekroeft; Jo hanna, d van S P Heshusius en H Stou ten; Pieter, z van S Singerling Hillebrand; Mariëtta A T, d van C N v d Zwaan en G Louwers; Jannie, d van C v d Dop en G Hansen; Johannes J, z van J J v d Huizen en H van Wensveen. OVERLEDEN: G J de Winter, huivr. van A J Zitvast, 50 j; D A Cooiman, man, 55 j; W C v d Nieuwendijk, huisvr. van W F Benning, 38 j. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 810 te Lelden. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Donderdag 12 Aug.) plaats gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 70.201 t.m. 75.600. ficienter doen dan wij en hoè zij het doen. Om dan na een jaar naar Zwitser land terug te keren en het geleerde toe te passen. In Stockholm gaan we in een fabriek werken. We kunnen er terecht, at is afgesproken." „En waarom per fiets?" „Om een héél klein beetje mee te helpen aan de samenwerking der volkeren. Om de ver bondenheid te tonen. Bovendien, om jonge Nederlanders uit te nodigen, ook eens per fiets naar óns land toe te komen: ze zullen dan even gastvrij worden ont vangen. En tenslotte, om tevens eens wat van de wereld te zien." Dat zullen Alphons en Marcus onge twijfeld doen. Ze hebben alles mee. vooral de gave, om in een uur tijds vrienden te maken- „We komen nog eens terug", beloofden ze „Dan vertellen we weer verder, ook van de Christelijke ar beidersbeweging, die ook wij kennen We hebben ze dan ook graag een „Auf Wiederseh'n" toegeroepen. De gelegenheid maakt de dief Jongens en meisjes uit de Rijnstreek betrokken bij inbraak. Een groep meisjes en jongens van 17— 18 jaar vermaakte zich op een der eilandjes aan de plasranden onder Reeu- wijk. Gebrek aan lucifers voor het aan steken van een sigaret bracht de jonge lieden op het idee, om in een op dat ogenblik onbewoond piashuisje in te bre ken en daar een doos lucifers te be machtigen. Tot zover liep dus alles be trekkelijk goed af en bleef het bij het lucifersdoosje. Des anderen daags liep het niet zo goed af. Een meisje uit Reeuwijk, twee meisjes uit Bodegraven, een jongen uit Alphen aan den Rijn, een meisje en een jongen uit Rotterdam en een jongen uit Gouda, braken te samen formeel in, in twee piashuizen, ditmaal echter niet om lucifers. Het interieur van de piashuizen werd aan een onderzoek onderworpen. In het ene werd voor een waarde aan goederen van pl.m. f 100 buitgemaakt, terwijl uit het andere voor een waarde van pl.m. f250 werd gestolen, welke ge stolen goederen onder elkaar werden verdeeld. Lakens, kussenslopen, dekens enz. verhuisden naar de ouders van de Rotterdamse jongeling. De politie zat er dadelijk achter en stelde vijf meisjes in arrest. De gestolen goederen werden alle achterhaald en in beslag genomen. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt en ook tegen de ouders van de Rotterdamse jongen, we gens heling. Nog even een liedje op de Hogewoerd, ter afwisseling eens een Italiaans, ge volgd door een gebroken „Houd'er de moed maar in..." Polly, een geschenk van een boerenfamilie te Zoutelande (Zeeland) heeft reeds zijn zitplaats op de bagage ingenomen en spoedig gaat het met een kalm gangetje „we heb ben geen haast!" naar Amsterdam. Foto N. van der Horst. De reis van „Eensgezindheid" Omtrent het uitstapje van de buurt vereniging „Eensgezindheid", waarover wij reeds gisteren uitvoerig schreven, deelde men ons nog mede, dat de kinde ren onderweg het paleis Soestdijk (vanaf de weg natuurlijk) hebben bezichtigd. Het bestuur zag er van af een bezoek te brengen aan de pyramide van Austerlitz. Men kwam er wel dicht in de buurt. Het weer liet niets te wensen over. De eerste grote pleisterplaats lag even bui ten Baarn: de hei, waar de jonge deel nemers en deelneemsters de maaltijd nuttigden. Opgetogen trok men verder naar de bekende speeltuin in Valkeveen. Helaas was hier de grond, tengevolge van de zware plasregens, bijna in een moeras omgezet. Toch heeft men er zich uitstekend vermaakt. Op Schiphol wis ten de jongens en meisjes haast geen raad met hun verbazing; stóm-verbaasd waren ze. Er stegen en daalden veel kas ten. De terugtocht naar de Sleutelstad is verlopen in een uitermate gezellige stemming. „Eensgezindheid" zal deze dag niet licht vergeten. Oude liefde roest niet! Te Voorschoten zijn ondertrouwd: Bartel Vollaard, oud 74 jaar, zonder beroep, wonende le Klaaswaal, en Geertruida Dijkshoorn, oud 67 jaar, zonder beroep, wonende te Voor schoten. Te Noordwijk ruim 10.000 sigaretten in beslag Ambtenaren van de C.C.D. te Leidi hebben te Noordwijk proces-verbaal op gemaakt tegen een sigarenwinkelier, kellner, een Rotterdammer en een Am sterdamse vrouw die ingesloten Is wegens het verkopen van sigaretten zon der bon en tegen zwarte prijzen, variërend van f2.25 tot f3.per pakje. Er werden 10.600 sigaretten in beslag genomen. De heer D. Dorsman directeur PTT-kantoor Noordw.-Binnen Bij beschikking Van de directeur-gene raal der P.T.T. is te rekenen van 16 Juli 1948 de commies bij de P T T. de heer D. Dorsman benoemd tot hoofdcommies tervens aangewezen als directeur van Post- en Telegraafkantoor te Noordiwyk- Binnen. BENOEMD TOT HOOGHEEMRAAD Tot hoogheemraad van het groot wa terschap van Woerden is m.i.v. 1 Augus tus 1948 benoemd de heer W. Boer te Bodegraven. KONINGINNEDAG ZONDER KONINGIN Vijf maal (van 1940 tot 1944) heeft Nederland Koninginnedag gevierd zonder Koningin, dat wil zeggen zonder dat Koningin Wilhelmina op onze vaderlandse grond tegenwoordig was. Toch is ook toen die dag waarlijk gevierd, 't Moest wel stil en clandestien gebeuren want nergens waren de mof en zijn satellieten banger voor dan voor de uiting van Oranjeliefde maar in duizenden Nederlandse gezinnen werd de verjaardag van Hare Majesteit toch op waardige wijze herdacht. vaasje met oranjebloemen voor 't raam Rondom de radio staan, 't Goeie mens was niet thuis en deze maand al weer acht jaar ge- heel de Zondagmiddag zijn de helden De broodstrijd herleeft Ambtenaren van de C.C.D. hebben tegen de bakker v. d. M. proces-verbaal opgemaakt wegens het verkopen van 800 gram wittebrood (vier-aan-één) In plaats van voor f 0.26 voor f 0.56 afgehaald. Officiële publicatie Marktdagen eind Augustus Burgemeester en wethouders van Lei den maken -bekend, dat, in verband met de jubileumfeesten op 27 en 28 Augus tus, de op die dagen gebruikelijke mark ten als volgt zullen worden gehouden: De veemarkt en poelierswarenmarkt van Vrijdag 27 Augustus vindt plaats op Woensdag 25 Augustus; de kaasmarkt van Vrijdag 27 Augus- is wordt niet gehouden; de groente- en fruitmarkt van Vrijdag 27 Augustus wordt niet gehouden; de algemene dag- en avondraarkten van 28 Augustus worden gehouden op Don derdag 26 Augustus; de groente- en fruitmarkt en de boom- en bloemenmarkt van Zaterdag 28 Augustus worden als gebruikelijk gehou- Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J BOOL, J. C. VAN SCHAIK. Weth. loco-burgemeester. ZONDER VERGUNNING ZICH GEVESTIGD. H. J. J. moest voor de Leidse kanton rechter verschijnen, omdat hij zonder vergunning van de Kamer van Koophan del in een perceel te Leiden radiotoestel len had gebouwd. Bovendien had hij de hinderwet overtreden door machines te gebruiken, die de omwoners hinderden. J. erkende de overtreding; zijn aanvrage om vergunning was afgewezen. Eis: f 16 of 5 dagen met sluiting van het bedrijf. Uitspraak echter: f50 of 14 dagen hech- MEDAILLE VOOR TROUWE DIENST. Te Nieuw-Millingen werd de gouden medaille voor 36 jaren trouwe militaire dienst uitgereikt aan de adjunct-onder officier C. J. A. Drabbe uit Leiden. Voorhout Uitreiking van bonkaarten. A.s. Donderdagmiddag 13 uur de let ters U en V. Gouden priesterjubileum. De eerw. heer H. E. Heijtveldt, rustend pastoor van Voorhout en thans verblij vend te Hillegersberg, hoopt op 15 Aug. zijn gouden priesterjubileum te vieren. leden, maar die eerste Koninginnedag zonder Koningin herinneren we ons nog heel goed. 't Was net of de Duitsers, die je op straat tegen kwam, begrepen, dat 't voor ons een heel bijzondere dag was. En tal van moeders hadden de grootste moeite om hun met oranje getooide kin deren binnen te houden. Misschien zijn er wel jongens en meisjes onder de lezers, die zich die dag ook nog vaag herinneren. 's Avonds zaten we allemaal om de radio om naar Londen te luisteren En er was heel wat te horen! Allereerst wer den we toegesproken door Prinses Juliana van uit Canada, die haar toe spraak besloot met de woorden: „God geve, dat we de volgende 31ste Augustus weer in vrijheid, vrede en met vreugde kunnen vieren. Leve de toekomst, leve Nederland, leve de Koningin." Die woor den van onze tegenwoordige Prinses- Regentes waren ook alle Hollandse jon gens en meisjes uit 't hart gegrepen maar 't zou nog vijf jaar duren, eer ze in vervulling zouden gaan Gelukkig, dat we dat toen nog niet wisten. Na de Prinses sprak Prins Bemhard. die toen in Londen vertoefde. In een kort. echt- mannelijk woord, verklaarde hij: „Wan neer ik mag geloven, dat ik, door vrouw en kinderen te missen, de Koningin en Nederland tot steun ben. dan is daar mee mijn diepste wens vervuld." Zo werd 't tóch nog een goede avond in menige Hollandse huiskamer en in duizenden Hollandse harten. Daar buiten slopen de spionnen rond, maar daar had den we lak aan. Onze moeders hadden gezorgd voor een extra versnapering en bij orgel en piano werden 'vaderlandse liederen gezongen. Zo was 't in 1940 en zo is 't in de bange bezettingsjaren gebleven: Koninginnedag binnenshuis. Dat was ook de opzet. Als een aardige herinnering uit 1941 bewaren we een geypt briefje van deze inhoud: „Heel Nederland in huis. Overdag de werkzaamheden zoveel mogelijk beper ken Des avonds na zeven uur niemand meer op stTaat. Vooral de kinderen, ook overdag, in huis houden! Zeg het voort! Leve de Koningin!" Maar natuurlijk brak de vreugde en de plagerij zich ook wel eens baan naar buiten. In sommige plaatsen stonds 's morgens vroeg rfiet grote witte letters op de straatstenen geverfd- Oranje bo ven! Ook het bekende OZO werd op vele muren en schuttingen gezien. Ergens anders had men de stoepen van be kende N S.B.-ers met oranjeverf volge- smeerd. Vlaggen werden die dag gewas sen en achter 't huis.te drogen ge hangen. Het Oranjeminnende Nederland bedacht die dag honderd en meer slim migheidjes om aan zijn liefde voor de verjarende Vorstin uiting te geven Mep scheen zich plotseling al de trucjes uit de Franse tijd te herinneren. VUURWERK! Zelfs hebben we (in 1940 of '41) nog prachtig. vuurwerk gezien, afgestoken door Hollandse vliegers in Engelse ma chines. De mof ging met zijn afweerge schut geweldig te keer, met als enig ge volg dat het vuurwerk hoe langer hoe mooier werd. Rood-wit-blauw, veel oranje en tot slot een schitterende W tegen de donkere avondhemel. O. voor Oranje waren onze „bescher mers" toch zo beducht. We herinneren ons nog een Zondagmorgen, toen we uit de kerk thuis kwamen en een N S B-post voor de deur vonden. Op de eerste étage woonde een weduwe en die had toen bezig geweest uit te vinden juffrouw zat Zonder resultaat, 's Avonds stond 't We lééfden in die sombere jaren op de B.B.C. vooral op en omstreeks Koninginnedag. En zo waren we ook tuigen van de prachtige samenkomst de grote Albert Hall te Londen op 31 Augustus 1942. Daar werden vele klin kende redevoeringen gehouden, meest ontroerde matroos der koopvaardij, die jarige Vorstin aldus toesprak: „Majes teit, ik weet eigenlijk niet hoe ik u feli citeren moet. Maar ik weet, dat u koopvaardij een warm hart toedraagt daarom zeg ik het maar net zoals ik het tegen mijn eigen moeder zou zeggen: Hartelijk gefeliciteerd en nog vele ja- Toen we dèt hoorden we scha- er ons nóg niet voor! sprongen de tranen in de ogen. Juist ging daar buiten een mof op zijn zwaar bespijker de laarzen voorbij. En grimmig mom pelde we: een land. waar een eenvoudige zeeman zó z'n Koningin kan toespreken, krijg je er nooit onder! Want weliswaar gebeurde dit te Londen. Maar 't getrouwe afspiegeling van de volksgeest in bezet gebied We willen eindigen met een woord van Koningin Wilhelmina. En daartoe kiezen we 't slot van een dankbetuiging, die zij voor radio-Oranje uitsprak woord op de vele gelukwensen, die zij op haar verjaardag mocht ontv Sport en Wedstrijden Waterpolo en zwemmen De komst der Zwitsers Zoals bekend, organiseert L.Z.C. mor gen (Donderdag) een groot internatio naal zwemfeest in „De Zijl". Het Zwit- Olympisch waterpolo-team zal dan uitkomen tegen het sterkste Leidse zevental, terwijl oojc sterke Nederlandse zwemmers (sters) hun kunnen zullen tonen. 0.m. staat een nummer hoog springen op het programma, evenals een nummer snelzwemmen. Morgenochtend worden de Zwitsers door het comité Leiden uit Amsterdam gehaald en vervolgens ondergebracht bij hun resp gastheren. Op verzoek der Zwitsers wordt 's middags een bezoek aan Noordwijk gebracht. Wethouder J. C. van Schaik zal 's avonds als loco-burgemeester aanwezig zijn, alsmede vertegenwoordigers va vereniging NederlandZwitserland. De opening vindt plaats door de heer Moolenaar. De Zwitsers komen met een zeer goede poloploeg, terwijl op de verschillende zwemnummers voor Leiden zullen star ten: schoolslag dames: L. Mens en H Casper; rugslag heren: H. de Tombe; borstcrawl: C. Stomps. Na afloop is ei een gezellig samenzijn in „Royal" aan de Doezastraat. DAMMEN Vierkamp R.D.C. (Rijnsburg) Doordat Olivier gisteravond zijn uitge stelde partij tegen Vletter won (eerst m 80 zetten) luidt de stand in de vierkamp om de donateursbeker thans: P. Olivier 8 punten, F. Laterveer 6 punten, Leeuwenburg en A. Vletter, ieder 3 pun ten Donderdag wordt de laatste ronde gespeeld. gescheiden, des te nauwer weet ik mij met u verbonden. De aanhankelijkheid allen zal een onmisbare en belangrijke steun zijn voor de bezielende en verant woordelijke taak, die op myn schouders zal komen te rusten op die grote dag, de „Ik dank ook allen, die mij dit blijkldag van onze herrijzenis, de dag die ik niet hebben kunnen laten toekomen om- niet zonder opzien tot God zal aanvaar- dat zij verhinderd worden door de du»n-|den. De Heere zij met geland. Al zijn wij door afstand'het einde der dagen c Alphen aan den Rijn A.A.V.-successen. Zaterdagmiddag nam een viertal athle- ten der „AAV "36-C" deel aan het eerste deel der Zuidhollandse athletiekkam- pioenschappen, die het district Zuid-Hol land verwerkte op de Nenijto-sintelbaan te R'dam. De Alphense athleten brachten het er uitstekend af. Zij veroverden twee kampioenstitels, een derde prijs en een vijfde plaats. Voor deze 5e plaats zorgde J. de Wit, die na een moedig gelopen race als uitstekende vijfde eindigde in 2 min. 20 sec. W. Versteeg veroverde de kampioenstitel op speerwerpen met een worp van 49,31 m., terwijl hij vanaf de eerste worp aan kop had gestaan. Voor de derde maal werd Th. Mooij kampioen van Zuid-Holland op het nummer hink- stap-sprong. Thans veroverde hij de titel met een sprong van 13.29 m. Zijn club genoot A. v. d. Nagel legde beslag op de derde prijs op dit nummer met 12,99 ro. Hij bleef hiermede juist onder de presta tie. die voor promotie naar de A-klasse nodig is (13 m.). Voor deze knaap, die nog junior is, is dit een buitengewoon fraaie prestatie, die perspectieven opent. Geslaagd. Bij de te Den Haag gehouden examens voor akte K (nuttige handwerken) slaag den van de school van mevr. N. C. v. d. Veer-Snel alhier de volgende leerlingen: N. van Wassenaar te Katwijk-Binnen-, B. de Mooij te Rijnsburg, C. by de Vaate te Boskoop en M. van Dorp te Rijnsater- woude.- Spreekuur burgemeester. .De burgemeester is verhinderd Donder dag het gebruikelijk spreekuur te houden. Verkeersongeval. Toen de 16-jarige v. H. alhier in volle I Wat ook onzeker is. Een ding ataat vast: staat nog steeds BOVENAAN Van alle soorten wordend WILHELMIENTJES het meest gevraagd. ZEGT 3>AT NIETS Probeer U .ze pok eens nog steeds 27'^ c«nï par hall pond. LET OPVolgende week vindt U de •*r 1 Nc K IEU.WE -SfoORTEN O Boterkoekjes ONDERAAN in onze advertentie ■KUH Hoogsi Advertentie uit een te Vlaardingen verschijnend blad. Wilhelmientje bovenaan, N.S.B. onderaan. Op deze wijze gaf men in de bezettingstijd uiting aan zijn nationale gevoelens. Contra- Spionnage door Willy Ie Comte Enrique Luni en de kanarievogels Hoewel in 1943 „Captain" George Gough. „De Koning van Beliza", met negentien zijner sub-agenten door de Amerikaanse Geheime Dienst was ont maskerd als spion voor de Duits-Japanse Inlichtingendienst in de Panama-Kanaal zone en daarvoor in de gevangenis van Panama werd terechtgesteld, waren nog niet alle, voor de Geallieerden gevaar lijke individuen opgeruimd. De Amerikaanse Intelligence-officers Uitreiking vindt plaats aan het distri- hadden reeds lang verdenking opgevat butiekantoor, ingang Langebrug, van tegen een geheimzinnige figuur welke op 8.3012 en van 24.30 uur. jhet eiland Cuba leefde- Deze toonde alle uiterlijke kentekenen van een Duitser doch gaf zich uit voor een politieke vluchteling en was in bezit van een Hondurese pas. Zijn naam luid de. althans volgens de papieren welke hij toonde, Enrique Luni. Jood, geboren te Honduras. Een groot deel van zijn leven had hij in Rotterdam gewoond. Hy beweerde kans gezien te hebben, tijdens de Duitse invasie in Nederland te vluch ten met achterlating van al zijn bezit tingen. Hij reisde door geheel Centraal-Ame- rika en wendde zich overal tot de Vluchtelingen-comité's, welke de „arme Joodse vluchteling" met geld, voedsel en kleding gaarne hielpen. Luni was een grote, grove figuur met een onaangenaam opgeblazen gezicht, een klein donker snorretje, zware, dichte wenkbrauwen en een enorme haardos, welke aan die van een componist deed denken. Sommigen hielden hem voor een Spanjaard; hij sprak dan ook voor treffelijk Spaans maar zijn langdurig verblijf in Nederland verloochende zich niet. Hij verried dit door een licht Hol lands accent. Het is de voortreffelijke Amerikaanse journalist Kurt Singer, die in zijn boek „Spes and Traitors of Word-War II" een scherp licht doet schijnen op de werkzaamheden van Enrique Luni zoals deze hieronder volgen. Als bezitter van een Hondurese pas was Luni in de gelegenheid zich gemak kelijk van de ene naar de andere staat in Midden-Amerika te verplaatsen. Het is thans uit de dossiers te Washington bekend geworden, dat Luni deze pas van „Captain" George Gough had gekregen. Deze had op zijn beurt de pas ontvangen van Gestapo-Inspektor Paul Kraus, chef der Gestapo te Hamburg. Luni's eigenlijke naam luidde: Heinrich August Lüning, een der beste leerlin gen van Admiraal Canaris' spionnage- school en na de dood van Gough recht streeks verantwoording schuldig aan Paul Kraus. Hij was geboren in Bremen waar zyn vrouw en zevenjarig dochtertje nog steeds woonden. Op een wondermooie morgen, het was 29 September 1941, liet het passagiers schip „Villa de Madrid" op de reis van Havanna het anker vallen. Het schip had honderden vluchtelingen aan boord welke nauwelijks aan de nazi-ghetto's en gaskamers hadden weten te ontsnappen Onder hen bevond zich Enrique Luni- Hij vertelde de Cubaanse politie en de besturen der vluchtelingencomité's eer verschrikkelijke geschiedenis over zijr wederwaardigheden Door de Duitse ter reurmaatregelen had hij zijn gehele be zit in de steek moeten laten, hy was totaal berooidHij vergat echter mee te delen, dat hij een bedrag van drie duizend Amerikaanse Dollars in zijn kle ding genaaid had. Hij wist zijn ondervra gers echter te overtuigen en men wees hem een eenvoudig kamertje van de YMCA toe. Hy hoopte, zo zeide hij, spoe dig naar Honduras te kunnen oversteken daar woonde nog familie van hem die hem wellicht aan een betrekking helpen. Inderdaad vond hij in Beliza een werk gever! Captain Gough, Hoofd Duits-Japanse spionnagedienst. den bespraken de havenspion-nage in de Panama-Kanaal-zone en geheel Midden- Amerika en stelden een uitgebreid plan op om in de kortst mogelijk tijd de meest mogelijke geallieerde tonnage tot zinken te doen brengen. Hetgeen hen in het be gin dan ook inderdaad meesterlijk ge lukte. De geallieerde scheepvaart tussen Cuba en Florida trof slag op slag. vaart met zijn rijwiel achter een auto vandaan kwam, botste hij tegen een mo torrijwiel, komende uit Rijnsaterwoude, op. De man kwam te vallen en kreeg een vrij ernstige hoofdwond. Na behandeling werd het slachtoffer naar zyn huis ge bracht. De motor werd zwaar bescha digd. Katwijk aan den Rijn Geslaagd. Mej. N. van Wassenaar is geslaagd vooi de akte K (nuttige handwerken). Katwijk aan Zee Roekeloos gereden. Zekere P., alhier, had op 3. Juni j.l. met zijn auto in de Kerkstraat roekeloos ge reden, zodat een fietster, mevr. B., onno dig tegen het trottoir werd opgedrukt, kwam te vallen, zich ernstig bezeerde en haar kleding beschadigde. De Leidse kan tonrechter veroordeelde tot f25 boete of 15 dagen hechtenis. Brandweerdemonstratie In het kader van de VW-week zal de brandweer Donderdagavond half 8 bij de Nieuwe Kerk een demonstratie geven. Gedacht zal worden, dat de toren van deze kerk in brand staat Stranddlenst Donderdagavond om 8 uur wordit op het strand bij de Voorstraat een strand- dienst gehouden. Spreken zal ds W van Boeyen over „Even bellen". Uitstapje per autobus Gisteren is een groot aantal kinderen uit de Ligusterstraat en omgeving, kin dieren van leden der buurtvereniging Ligustrum per autobus op reis geweest Het hoofddoel voor de rit was Amster dam. waar Artis een beurt kreeg en eer rondvaart door de grachten en havens werd gemaakt. Natuurlijk stond ei en speeltuin op het programma. Openluchtconcert van U.N.I. In het kader van de V.V.V.-strandfees- en van deze week gaf de muziekvereni- jing „Uitspanning na inspanning" gister avond op de muziektent aan de Boulevard een concert, het eerste na het herstel der tent. Bestond er Maandagavond Van Nelle-films reeds grote belangstel ling, gisteravond was deze enorm, boulevard was niet verlicht, maar de „vierde" het feest mee. Er heerste zeer prettige boulevardstemming. Predikbeurt In de Geref. Gemeente (Remisestraat) treedt morgenavond om half acht op cand. C. Zwerus van Rotterdam. Blijde intocht Het concert van U.N.I. werd gister avond na Psalm 150 vervolgd rtiet „Blijde Intocht", gecomponeerd door de directeur de heer G. Dik, met het oog op deze uitvoering. Noordwijk Vakdiploma. Voor het diploma vakbekwaamheid naaimachinehandel is geslaagd de heer W. van Ammers. Vuurwerk ging niet door. Het vuurwerk is gisteravond wegens de ongunstige weersomstandigheden niet doorgegaan. Het ligt in de bedoeling het hedenavond om half tien te doen plaats vinden, mits het weer het toelaat. Noordwijk IA.S.C. In een matige wedstrijd verloor Noord wijk I gisteravond met 54 Leidse A.S.C. Voor de rust was het spel slecht. Na de rust ging het beter. Door de schuld van de keeper moest Noordwijk een onverdiende nederlaag N oordwijkerhout Alhier is opgericht de postduivenver eniging „De Duivenklievers"; 26 personen zijn reeds als lid ingeschreven. Rijkspostspaarbank. Gedurende Juli is ingelegd f 10.157.71 en terugbetaald f 17.370.95. O, die woningnood. P. G. B. alhier had zonder vergunning van B. en W. aan een gezin huisvesting verleend en moest daarom voc Leidse kantonrechter verschijnen. O.M. eiste f25 boete of 12 dagen hechte nis; uitspraak f 20 of 10 dagen. De student C. C. J. M. de W. had zioh Verscheurd Christendom Onder deze titel reageerde de (R.K. Leidse Courant gisteren in een „driestar als volgt op het stukje ,J)e haat tegen d Protestanten", dat wij uit het „Leids Hef vormd Kerkblad" overnamen (men r"~ N.L.C. van jl. Maandag, pagina 4): „Een brief, die twaalf R.-Katholiekei _it de stad Figueras aan de Protestants predikant aldaar zonden, laat ons n duidelijk zien. hoe groot de haat r onder de R.-Katholieken in Spanj tegen de Protestanten heerst." Aldus begint een artikeltje ,Leids Hervormd Kerkblad", overgeno nen in de „Nieuwe Leidsche Courant' vaarin wij het hebben gelezen. Na bovenstaande aanhef volgt de be doelde brief. Wij nemen aan, dat geciteerd; en dan keuren wy die brie onvoorwaardelijk, zonder enige reservq af. Een uitlating bv. als „persoonlijk zul ge voortdurend vervolgd worden" is ii strijd met de katholieke mentaliteit, me| de positieve voorschriften van de katho- lieke moraal. Een katholiek, die zó denk en handelt, denkt en handelt niet als katholiek! Als wij dit hebben geconstateerd, daj moet ons toch óók van het hart de vraag of het verantwoord is, zulk een brief met de bovenvermelde aanhe{ meer. En deze vraag beant woorden wij beslist ontkennend. De oppervlakkige lezer en een redac tie moet er zich van bewust zijn, dat ei velen oppervlakkig lezen zal uit dii brief, waarboven de redactie eei kop heeft geplaatst, die ,,'t doet". „Di haat tegen de Protestanten", en die paat regels ter inleiding, maar al te gemak kelijk concluderen: „zó staan in Spanji de katholieken tegenover de Protestan ten" of erger nog: „zó staat de Katho lieke Kerk tegenover de Protestanten.1' Die brief is van twaalf katholiekei in Spanje. Zouden er in Nederland niet twaall Protestanten zijn te vinden, wier uitlatin gen ten opzichte van katholieken, Katholieke Kerk, zeker zo haatdragend zijn?! Wij hebben in ons blad meermalen op zulke uitlatingen de aandacht gevestigd Maar: wy hebben er nooit aan toege voegd, dat men daaruit nu nog eens delijk kon zien, „hoe groot de haat onder de Protestanten in Neder, land tegen de katholieken heerst tegendeel; indien wij enig gevaar mogelijk achtten, dat de lezer daaruit zou trekken een conclusie, diffamerend en blamerend, ten nadele van d e testanten, wezen wij er op, dat God zij dank dèt niet was de geestesgesteld heid van d e Prostestanten in ons derland Waarom wij dit nu schrijven? Niet omdat wij enige behoefte ge' len, in een controverse te treden. Maar wél, omdat wij behoefte gevoelen, uiting te geven aan onze diepe overtui ging, dat nu, vóóral nu, in deze tijd, onder Christenen alles moet worden meden, wat de tegenstellingen kan verscherpen, wat de verwijdering kan vergroten; en alles moet worden wat mogelijk is, om elkaar tt kunnen beorrdelen en waarderen objectieve, ware normen. een plicht van de, helaai, verscheurde Christenheid. Voora.' wij herhalen het in deze tij d. De Leidse Courant ronduit dankbaar voor deze driestar, zijn we weer ee stevigd in onze mening, dat, als het aan dit blad lag, de verhoudingen in Spanje heel wat anders en heel wat beter zou den uitzien. Helaas, ook de Leidse Cou- heeft het in Spanje niet te vertellen, haar redactie kan even goed als wij weten, hoè moeilijk de positie der Protes tanten daar is. Een vergelijking met Ne derland gaat dan ook volkomen mank. Zeer zeker is de gewraakte brief slechts symbool. Maar dan toch een symbool als zodanig was er alle reden, hem te '.ren. Red. N.L.C. kantonrechter meende, dat men in Oegst geest niet zo erg op de vestiging van denten gesteld is. Eis: f25 boete of 12 d. h., uitspraak f 10 boete of 5 dagen hech- Rijnsburg Oproep aan de Rijnsburgers. Vrijdag a.s. wordt er in Rijnsburg een collecte gehouden ten bate van het Rode Kruis, dat zeer veel geld nodig heeft Doet allen mee om het Rode Kruiswerk verder mogelijk te maken en geeft daar- zoveel ge missen kunt voor deze stelling, die uw aller belangstelling steun niet kan missen. Nuttige handwerken. Onze plaatsgenote. mej. B. de Mooy, is geslaagd voor de akte K (nuttige handw.). Voetbal wedstryd. Gisteravond bonden de J.V. „Spreu ken" en „Pro Rege" de strijd aan met hel bruine monster. Het werd een sportieve wedstrijd. Doelpunten maken ging „Pro Rege" 't best af. Met een 31 stand werd gerust. Het werd na de rust zelfs 61. Dit werd „Spreuken" toch al te ba werd „gevochten." De wedstrijd eindigdt in een 83 overwinning voor „Pro Rege." Aan het adres van „Spreuken" zeggen we: een andere keer beter. Aanbesteding van 20 woningen. Uitgaande van de woningbouwvereni ging „Spinoza" en onder architectuur van de heer A. v. d. Heyden, te Leiden, vond gistermorgen in „Vliethof" de aan besteding plaats van de bouw van twin tig woningen met bijwerk, te bouwen nabij het Noordeinde te Rijnsburg. Er waren zestien inschrijvers. De hoogste was H. de Graaf en C. van Osnabrugge te Voorschoten, voor f 227.000 (perceel A), De op een na laagste was de combinatie v. d. Vijver, van Egmond en Van Iter- son, voor f209.418 (perceel A) en f201.498 (perceel B). De laagste inschrijver was J. v. d. Broek, te Soest, voor f 195.300 (perceel A) en f188.605 (perceel B). TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedrijf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG Gouden priesterjubileum. Pastoor Th. Kwakman, alhier, hoopt op 15 Augustus a.s. zijn gouden priesterju bileum te vieren. Roelof arendsveen Gelukgewenst! Mej. M. van Dorp slaagde te Den Haag voor de akte K (nuttige handwerken). dg up bidg. ue siuaeni x-. k,. j. ra. ae w. naa zioni i Wordt vervolgd) zonder vergunning hier gevestigd. DejV Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2