Jlifuuic %tiitödjr CTouraiit Enthousiast Amsterdam haalde gisteren Fanny Blankers-Koen in Wist U WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408, Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste Jaargang No. 7584 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken jJjtorfhwsfirij Is gheUeottt myu Ijert in lejjfjenspocf Twee jonge Zwitsers zongen op de Hogewoerd Zie pagina 2 Grootse hulde door de bevolking van de hoofdstad (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam heeft zijn, plotseling beroemd geworden, stadgenote, de Olympische kampioene, Fanny Blankers-Koen, bij haar thuiskomst een hartelijke, voor haar zelf misschien wat al te drukke en pompeuze, ontvangst bereid. Men moet teruggaan tot de binnenkomst van Parmentier met de „Uiver", na de Melbourne-race, om zich zulke mensenmassa's bij een sportgebeurtenis te herinneren. Wat Fanny Blankers in het Wembley- pioene te zien arriveren. Er was bijna stadion deed vier gouden medailles na geen doorkomen aan, maar met enig ge- elkaar veroveren spreekt wel heel duld en wat passen en meten gelukte het paarden en rijtuigen een plaats op de bin nenplaats van het Prinsenhof te geven. Namens het gemeentebestuur bood Ruijs bloemen aan. Sportvrienden en eerders trachtten een plaats te vinden in de raadszaal. Mevr. Blankers liet de vele toespraken over zich heen gaan, terwijl haar dochtertje op schoot zat, en haar man en trainer Jan Blankers met de kleine Jan naast haar zaten. Burgemees ter d'Ailly sprak een hartelijk welkomst woord en betrok ook de andere athleten in de eer, evenals Jan Blankers. „Het ge meentebestuur wil u gaarne eren", zo be sloot de burgemeester, „maar wat zullen wij u geven? Om gouden medailles geeft niets meer. Daarom hebben wij beslo- n een exemplaar van het officieel ge denkboek ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin te schenken, om de ingenomenheid var gemeentebestuur uit te spreken, dat in het jubileumjaar zulk een schitterende over winning is verkregen". Namens de minister van Onderwijs com plimenteerde de heer Miedema de Am sterdamse athleten met haar succes Fanny Blankers dankte met een enkel woord voor de haar gebrachte hulde. „Ik sta perplex", zeide zij. „Meer kan ik niet tggen". Daarna zette zich de tocht langs de ju belende massa voort naar de Haarlemmer straat, waar de familie Blankers woont. Daar vierden de buurtbewoners apart feest. Zij ontving tal van geschenken :n fiets van de buurt. Eindelijk was Fanny Blankers-Koen thuis, om weer op rust te komen en sport te gaan doen. In Amsterdam keerde de rust langzaam terug. sterk tot de beweeglijke bevolking hoofdstad. Voorheen een burgeres als an dere vrouwen, alleen in sportkringen be faamd, tilde de roem haar eensklaps op het ereschild en met grote gewilligheid erkent iedereen haar meesterschap. Deze stemming brak zich gistermiddag langs de grote route, overal baan. Zeer geestdriftig waren de Amsterdammers hun toejuichingen voor de Olympische ko ningin. Overal zag men juichende men sen. Aan alle ramen, op alle balkons, op daken en tramwagens. Men strooide con fetti. En iedereen bracht hulde aan deze slanke, stille vrouw, die nu en dan de hand bewoog om bescheiden te danken voor het enthousiasme. Op het Centraal Station waren familie leden ter verwelkoming aanwezig. In een open rijtuig, bespannen met vier schim mels, waarin mevr. Blankers met haar man en beide kinderen zaten, begon de zegetocht door de stad. In andere rijtuigen volgden Fanny Blankers' ouders en an dere familieleden in de stoet. De bewo ners van haar vroegere woonplaats, Hoofddorp, hadden zich gekleed in het boerengewaad, blauw, rood, zwart en wit en zorgden voor een extra vrolijke noot. Bij het Stadhuis Was een grote menigte samengestroomd om de Olympische kam- Mr Oud zal nog wel wal blijven Wie wordt burg. van Utrecht? Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, staat het thans nog geenszins vast, dat mr Oud, nu hij Kamerlid is ge worden, zijn ambt van burgemeester van Rotterdam zal neerleggen, gelijk hier en daar al werd gesuggereerd- Aanvankelijk werd dit wel verwacht, daar mr Oud ook fractievoorzitter van de V.V.D. is In libe rale kringen is men echter van mening, dat het burgemeesterschap van de Maas stad, zowel voor onze handels- en econo mische betrekkingen (we hebben thans ook een V.V.D.-minister van Buiten landse Zaken) als voor de partij, van zeer groot belang is. Ook worden thans enkele namen ge noemd voor de vacature van burgemees ter te Utrecht. Oud-minister Jonkman. Witteman of Fiévez? Natuurlijk is het een strijd tussen K.V.P. en P.v.dA., maar het waterke- vermoedt. i gaan.. Maakt jacht op de muskusrat! De muskusrat, die zoals wij in oais blad vain Zaterdag 31 Juli uitvoerig be schreven, oan zijn waardevolle pedis Ameritoa in W.iEuiropa werd blijft een gevaar voor onze ringen en voedselvoorraden. Van Mei 1941 tot Juni 1948 Nederland 177 exemplaren vooral in Noord Brabant. Gevonden dieren, delen e uitwerpselen, waarvan men dat zij ervan afkomstig zijn, moeten naar de burgemeester worden gebracht dan wel opgezonden naar de P lantern- ziektenkundige dienst te Wageningen. waarna direct voor een intensieve be strijding in de betreffende streek ge zorgd wordt. „WILLEM RUTS" IN DIENST VAN PRINSES MARGRIET-FONDS Ongeveer een tiende van de duizen den liefhebbers, due zioh hebben aange meld om de „Willem Ruys" te bezichti gen, hebben dezer dagen te Rotterdam een (rondgang mogen maken. Het waren er ongeveer 6000. die daarvoor een gul den moesten betalen. Maar ze deden het graag, want het gehele bedrag is be stemd voor het Prinses Margmetfomds. TROEPENSCHEPEN HEBBEN ENIGE VERTRAGING. Dg troepenschepen „Grote Beer" en „Johan van Oidenbarnevelt", hebben enige vertraging ondervonden, zodat zij vermoedelijk niet vóór 19 en 20 Aug. te Amsterdam worden verwacht. Vandaag stellen ivij V voor: NICO NOORT, Kanaalstraat 1, Rijnsburg. Nico Noort vertrok in October 1946 met de „Bloemfontein" naar de tropen. Hij werd door zijn neef met nog acht dere Rijnsburgers van de boot gehaald. Nico schrijft, dat het in Indië prachtig is, maar de toren van Rijnsburg vindt hij toch mooier. Veel heeft hij aan zijn kapitein zijn beste vriend! verloren, toen deze het vorige jaar stierf. Nico is als be roepschauffeur ingedeeld bij de 7 Decern- ber-dii'isie en hoopt nog dit jaar naai buis terug te keren, al is de kans niet groot Zijn brieven schrijft hij opgewekt en met veel humor. Margaret Rose maakt eerste officiële buitenlandse reis Voor de Inhuldigingsfeesten in Amsterdam Het is voor prinses Margaret Rose de eerste maal, dat zij alléén een reis het buitenland maakt, wanneer zij, zoals gemeld op 6 September in Amsterdam namens de Britse kroon de inhuldiging van Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden zal bijwonen. Het is tevens de eerste maal dat zij haar vader, koning George VI vertegenwoordigt. Sedert het huwelijk van haar oudere zuster zijn de officiële plichten van de 17-jar. prinses Margaret toegenomen, daar prinses Eliza beth, die haar eerste baby in de herfst verwacht, niet meer in het openbaar verschijnt. OUDE TEXTIELPUNTEN ONGELDIG Na 24 October zijn de bonnen van de oude textielkaart VA 705 niet meer dig. De bonnen van de thans in gebruik zijnde kaarten VA 804 voorlopig nog wel. Aannemer, die te hoge lonen betaalde, moet 1 maand zitten De Ec. Politierechter te Arnhem heeft de aannemer C. J. H., uit Didaim, veroor deelde tot 1 maand hechtenis en stilleg ging van diens bedrijf voor de tijd van 1 jaar, wegens het betalen van te hoge Ionen. De Officier noemde hem een ty perend voorbeeld van due Nederlanders, die telkens maatregelen in het alge meen belang genomen, aan hun laars lappen. De eis luidde: 14 dagen hechte nis en 1% jaar sluiting. OUD-BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM WERD 102 JAAR De oud-burgemeester van Schiedam, de heer M. L, Honnerlage Grete, vierde gisteren in zijn huis aan de Baronielaan te Breda opgewekt zijn 102de verjaar dag. De jarige is nog zeer kras, want an- ging hij zelf nog ter stembus. Bij £oed weer maakt hij dagelijks nog een wandeling. Alleen de ogen willen iriet goed meer mee. maar met „voorle zers" houdt hij zich tooh nog op de hoogte van het dagelijks wereldgebeuren. KONING VAN SIAM VERTROKKEN. Hedenmorgen heeft de koning van Siam, die incognito in ons land vertoefde, met zijn gevolg Nederland weer verlaten, reist via Maastricht en Luik naar Wilhelmina II Als de aanwijzingen, welke wij hier en daar ontvingen, juist zijn, aldus schrijft „De Nederlander", dan mag worden verwacht, dat Prinses Juliana bij de a.s. troonsbestijging Koningin zal worden niet onder de naam Juliana, maar Wilhelmina, Haar tweede r welke dan uitsluitend als staatshoofd zal worden gevoerd. Hiermee zou dan de traditie worden gevolgd, welke in ons land ten aai van Oranjevorsten bestond. De i Willem is dermate verknocht aa geschiedenis van ons land, en niet der de naam Wilhelmina, dat ons volk ongetwijfeld met grote vreugde vernemen, dat Nederland ook in i toekomst wederom onder een Konin- ging Wilhelmina zou leven. De i Juliana zal dan de lieve herinnering zijn aan de periode, waarin de Kroon prinses het nationale leven verrijkte met Haar hoge tegenwoordigheid er het symbool was van Neerlands toe- In Engeland heeft men kunnen zien, dat de Hertog van York toen hij Koning werd mede terwille vc traditie de historische naam George aannam, ofschoon hij deze naam bezat. Het volk nam van dit besluit met blijdschap kennis. Natuurlijk spreken practische i wegingen in deze weinig mee, doch als men bedenkt hoezeer de naam Wilhel mina In ons gehele volk verweven i; en talloze veranderingen nodig zijn als hij veranderd moet worden in Juliana, dan komt te sterker uit hoezeer voort zetting van de geliefde -naam van het staatshoofd in goede aarde zou vallen, aldus besluit het blad. Kon. Familie genoot van bloemenpracht te Apeldoorn Ook de kleine prinsesjes van de party Gisteravond tegen half zes. toen het merendeel van de bezoekers reeds was vertrokken, arriveerde H.M. de Koningin, vergezeld van Haar dame du palais, L. F. de Beaufort, op de bloemen tentoonstelling „Bloemen in Berg en Bos" te Apeldoorn, korte tijd later ge volgd door de Prinses-Regentes met de drie oudste prinsesjes. De botanis-leider van de tentoonstel ling D. Bouma leidde de Koningin rond, terwijl de architect N. P. de Koo de Prinses-Regentes en haar dochtertjes in voorlichting dienden. Vooral Prinses Juliana, die Zaterdag aar vluchtig de tentoonstelling had kunnen zien, toonde zich opgetogen en verbleef langdurig in de hal, waar de Ned. Gladiolus-Vereniging exposeert. Na anderhalf uur nam het hoge gezelschap afscheid. Herdenkingsfilm „Moeder des Lands' nadert voltooiing Op de Prinsengracht te Amsterdam draaien de camera's De rit van Fanny Blankers-Koen door Amsterdam, in een rijtuig, getrokken door vier schimmels, is een ware zegetocht geworden. Verkeersopstoppingen, trams, die beklommen werden en massa's opgewonden Amsterdammers, die hun gonden Fanny luidkeels toejuichten't Was prachtig, maar laat het nu afgelopen zijn. Moerasbevers, een winstgevend zaakje De heer C. van Ginkel te Woudenberg, :o meldt „De Tijd", heeft.zich toegelegd op het fokken van moerasbevers. Hij be zit thans twee paar oude en twee paar jonge dieren. Het is een liefhebberij, die eel geld opbrengen kan, daar een bevertje van enige maanden reeds f300 waard is. Bovendien vermeerderen de bevers zich snel en zijn hun pelzen zeer in trek, evenals hun vlees Geredde Denen toch geen SS-ers familie Nog steeds spoelen bezittingen aan In een deel onzer edities hebben wij gemeld, dat die opvarenden van het bij Ameland vergane Deense jacht „Agatha" vast werden gehouden, omdat zij een ge vluchte SS-ers faimilde zouden zijn. Ass. Press melidit echter dat de Rijkspolitie in Hallum op Ameland, na ontvangen inlichtingen van de Rijksvreemdelangen- ddenst, heeft medegedeeld dat er op het gezelschap niets aan te merken vieL Rasmussen, het hoofd van het geredde Deense gezin, is nooit gearresteerd ge weest. dooh stond onder toezicht van die politie, dat echter werd opgeheven. De anderen van het gezelschap, zijn vrouw Anne. zijn zoon Knut en zijn beide doch ters Henny en Danis, mogen gaan en staan waar zij willen. Zij willen liever nog blijven om htm bezittingen, die nog steeds aanspoelen, te verzamelen. He+ A.N.P. deelt verder mede, dat de boot zwaar overbelast was. Men is voorts verbaasd over de grote hoeveelheden levensmiddelen, die zijn bomen aandrijven, genoeg voor een we reldreis. De opvarenden waren dan ook kennelijk van plan in een ander land een nieuw leven te beginnen. Rasmus sen zelf ds 38 jaar. zijn vrouw 39, zijn zoon en dochters resp. 18, 16 en 14. OOK VOOR D.U.W.-ARBEIDERS 2 EXTRA VERLOFDAGEN? De raad van Vakcentralen (C.N.V., K.A.B. en N.V.V.) heeft aan de minister van Soc. Zaken en Wederopbouw zocht ook aan D.U.W.-arbeiders in de D.U.W.-werken, t.g.v. het regeringsju bileum 2 extra verlofdagen met behoud van loon te geven, daar aan werkgevers algemene vergunning werd verleend, der- l gelijke verlofdagen te verstrekken. Vissen de Beneluxhavens achter het net Uit Frankfort wordt gemeld, dat de onderhandelingen tussen het Brits-Ame rikaanse in- en uitvoerbureau en de ver tegenwoordigers der regeringen van Ne derland en België, betreffende de inscha keling der Beneluxhavens in het verkeer met Duitsland, zonder resultaat zijn ge bleven. De door de Benelux gevraagde vrachttarieven vond men te hoog. Indien men niet tot overeenstemming komen met de Beneluxstaten, zou i tueel kunnen worden overgegaan tot uit breiding van de Duitse zeehavens, zodat deze het totale Duitse scheepvaartverkeer zullen kunnen verwerken. Aldus eer klaring van Am. zijde. Gedeputeerden zullen niet ontevreden zijn Wetsontwerp voor troonsbestijging in de Kamer De besprekingen van de gedeputeer den der Bandoengse conferentie in Ne derland hebben slechts kort geduurd, doch het is niet gewaagd te veronder stellen, dat deze gedeputeerden niet on tevreden naar huis zullen terugkeren. Een hartelijke tegemoetkomende hou ding der Regering en een diep begrip zullen hen in hun mening versterkt heb ben, dat het nuttig was, rechtstreeks naar Nederland te gaan zonder daarom nog de Indische Regering te passeren en zelf in Nederland de koe bij de horens te vatten. Nu spreekt het vanzelf, dat de Rege ring generlei bindende toezeggingen kan doen. De ingrijpende wijziging, die de gedeputeerden voor de interim-periode verlangen, moet worden tot stand ge bracht bij de wet. Als de ministers dus plannen hebben, an moet eerst de Raad van State wor den gehoord, de Staten-Generaal zullen de plannen moeten goedkeuren en zon der Koninklijke handtekening kan niets tot stand worden gebracht. Verwacht wordt, dat de resultaten spoedig zullen blijken en te Bandoeng ogenschouw zullen worden genomen. En het is de bedoeling, dat deze resultaten niet alleen te Bandoeng zullen worden behandeld, doch ook in de Tweede Ka mer vóór de troonsbestijging zullen wor den afgedaan. SOWJET-DICTATUUR OP DE DONAU- CONFERENTIE Op de Donau-conferentie te Belgrado, heeft de Franse delegatie een wijziging voorgesteld in de Russische tekst, welke streng vasthield aan de Russische souve- reiniteit op de rechten van de Donau, maar dit Franse tegenvoorstel werd ver worpen, zodat Rusland een bevoorrechte positie blijft ii Van de diverse plannen om, band met het regeringsjubileum H. M. de Koningin een grote Neder landse film te maken, is niet veel terecht gekomen. Er was niet voldoende studie ruimte beschikbaar en de plannen, het buitenland een film te draaien, stuitten op onoverkomelijke be- Tooh zal er een film verschiji Polygoon-Profilti heeft n.l. aan A. Kool haas opdracht gegeven, het vervaardigen van een korte film, getiteld .Moeder des Lands". De heer Koolhaas heeft een film samengesteld, die onge- half uur duurt en waarin eer documentair overzicht wordt gegeven het leven der Koningin. Enkele korte speelscènes brengen de menselijke sfeer tot leven. Reeds is de opname-staf Amsterdam bezig met het digen van zo'n speelscène op de Prinsen gracht. Er is uiteraard ook gebruik ge maakt van veel archiefmateriaal, de Regeringsvoorlichtingsdienst, speciaal die stukken film, die de intocht de Koningin in het Zuiden van ons land beeld brengen. Er zijn daarbij buiten gewoon aangrijpende opnamen. Voorts heeft men nog een aantal filmbeelden verwerkt, ter beschikking gesteld door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Op verscheidene punten in het ge deelte van de film, dat de Duitse bezet ting behandelt, worden de beelden geïl lustreerd met passages uit de Londense redevoering van de Koningin. gedeelten van de bijna vol tooide film zijn opgenomen door de ope rateurs Blansjaar en Van Haren Noman. Lijk van Amerikaanse consul gevonden Gistermiddag omstreeks 4 uur werd de Merwehaven te R'dam het stoffelijk overschot gevonden van de 41-j. Ameri kaanse consul uit Antwerpen, de heer H. M. Donaldson, die, zoals bekend, Za terdagmiddag van het „American Defen der" viel en verdronk. Het lijk werd door de rivierpolitie geborgen. WEER EMIGRANTEN NAAR CANADA De „Kota Inten" met gezagvoerder G. W. Visser vertrok gisteravond uit Rot terdam voor de zesde maal naar Canada met 400 Nederlandse boeren met hun zinnen, voornamelijk uit de Noordelijke provincies, verder honderd Belgen, Zwit sers en Scandinaviërs en nog 250 Men nonieten uit Bremerhafen aan boord. Allen hopen in Canada als boeren een nieuw vaderland te zullen vinden. Voor de geestelijke verzorging t mede ds D. J. Scholten uit Ballum (Fr.) en pater v. d. HeuveL Ds Soholten heeft op verzoek van de Friezen een serie gra- mofoonplaten met Friese liederen mee genomen. Deze beide heren zijn deze week met de montage begonnen. Voor de muzikale begeleiding van de film adviseert Rutger Schoute; de algehele artistieke leiding ligt bij de schrijver van het scenario, die ook de tekst heeft verzorgd, welke door Ph. Bloemendal zal worden gesproken. Landgenoten, moeten we zó gaan feestvieren? De Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen herinnert er met het oog op de naderende feesten nogmaals aan, dat er nog steeds 15.000 Nederlan ders in de republiek worden gevangen gehouden en wijst er op, dat Nederland niet kan gaan feestvieren, voordat deze landgenoten zijn bevrijd. Zij vraagt alle Nederlanders, op korte termijn, him me ning over deze wantoestand aan het adres der vereniging kenbaar te maken: Van Hogenhoucklaan 134, Den Haag. Hij dacht al niet meer aan die ring Twee jaar geleden verloor de heer D. W. den Herder uit Goes aan net strand van Zoutelande zijn trouwring. Natuurlijk heeft hij nog even naar zijn kostbare eigendom gezocht, maar zijn gezond verstand zei wel, dat het in het gunstigste geval een speld in een hooi berg was! Het mag dan ook een zeer grote zeldzaamheid heten, toen dezer dagen de ring in het zand, dat twee zomers door duizenden voeten en schopjes, door zee en wind is omge woeld, werd teruggevonden! De bur gemeester van Zoutelande bracht de heer den Herder %et blijde nieuws. We kunnen ons voorstellen, dat de oren van de gedupeerde even getuit hebben! Cochran spreekt duidelijke taal Geen nieuwe bevoegdheden voor Commissie van Drie. Het nieuwe Am. lid der Commissie van Drie, de heer Cochran, heeft te Batavia verklaard, dat hij geen nieuwe voorstel len meebrengt en dat hij uitbreiding van de bevoegdheden der Commissie niet nodig acht. Wat betreft het voorstel Dubois en Critchley zeide hij, dat hij lid De heer Cochran zal binnenkort Djokja reizen. Aneta verneemt, dat het periodieke vertrek der Commissie van Drie Kalioerang een week is uitgesteld. De laatste drie weken is er te Batavia slechts eenmaal vergaderd, nl. door de Veilig heidscommissie, die Zaterdag j.L bijeen- DAT Cuyk aan de Maas, lius Caesar reeds schreef, van 14 tot Aug. haar 2000-jarig bestaan viert DAT aan de veerman Y. Verveer te Slikkerveer nabij Ridderkerk de medaille in brons, verbonden aan de Orde van O.N., werd verleend. DAT gisteren op het Schuttersveld te Hilversum de eerste paal werd geslagen voor het kasteel, te gebruiken bij het var 19 t.m. 25 Aug. als onderdeel van de jubi leumfeesten op te voeren openluchtspel „Floris V, der Keerlen God". DAT directeur W. Vogt morgenmiddag ter gelegenheid van zijn zestigste verjaar dag receptie houd in de AVRO-studio te Hilversum. DAT het Noorderdierenpark te Emmen enige nieuwe aanwinsten ontving, o.m. een schildpad uit O.-Afrika met een ge wicht van 100 kg. DAT het benoemde hoofd van de Ned. Missie te Tokio, H. Mouw, voor belang hebbenden Vrijdagmiddag van 2.30 tot 5 u. te spreken is Plein 23 te Den Haag. DAT de Tuchtrechter voor de Voedsel voorziening in Juni f 200.000 aan boeten oplegde en f 91.000 aan schikkingen, ge baseerd op bijna 3000 uitspraken. DAT Roosendaal binnen enkele weken aangesloten zal zijn op het mijngasnet het aangekochte materiaal voor vernii wing van de gasfabriek weer van de hand aal worden gedaan. DAT de bekende Amerikaanse compo- ist van film- en jazzmuziek, Irving Ber- n, samen met de journalist Irving Hoff- lann. Vrijdag uit Parijs in ons land zal aankomen. DAT het bekende Amerik. tijdschrift „Life" z'n chef-fotograaf naar ons land heeft gezonden om een kleurenreportage van de jubileumfeesten te maken. DAT te Vlissingen de jubileumfeesten 30 Aug. worden geopend met een her denkingsdienst in de St Jacobskerk en het lid der Ged. Staten A. Schout zal spreken. DAT als voorz. van het D. B. van het Ec. Techn. Inst. v. Zeeland optreedt de Comm. der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot, als vice-voorz., het lid van Ged. Staten A. L. S. Lockefeer en als secr. de secr. der K. v. K. te Middelburg A. S. de Jonge. DAT in Juli JL, toen de melk voor 't eerst van de bon was, hier te lande 32 millioen kilo consumptiemelk per week is afgeleverd tegen 30 millioen kilo per week i de voorafgaande maand. DAT het feestcomité uit de burgerij het 600-jarige Beverwijk 5 fraaie stoelen aan het College van B. en W. heeft ge schonken. DAT 82 j. oud te Schiedam is overleden de oud-procuratiehouder der likeursto kerij „De graauwe hengst" D. A Maltha. DAT benoemd is tot officier in de Orde van O.N. de heer A. M. C. A&selbergs te Bergen op Zoom. DAT oud-docenten en oud-leerlingen der RH.B.S. te Assen, die i.v.m. het 80-j. bestaan der school de reünie op 16 Oct. willen bijwonen, dit kunnen melden aan Oudestraat 2 aldaar. DAT de binnenstad van A'dam tijdens de komende feestweek voor autobussen wordt afgesloten en 's avonds alle rijver- keer in de binnenstad verboden DAT de gezant van Havanna, J. I. Noest, zal worden benoemd tot consul-generaal te Sydney. DAT de folkloristische groep uit Orange, de bakermat der Oranjes, die i.vjn. de jubileumfeesten in de Residentie zal op treden. ook Den Bosch zal bezoeken. DAT de blinde Vlaamse beiaardier Mar cel Trimbos uit Turnhout, leerling Staf Nees, een beiaard-concert in Den Bosch komt geven. DAT 600.000 exemplaren der jubileum rijmprent van Bertus Aafjes en Piet Worm voor de scholen zijn bestemd. DAT op 5 Sept. het traditionele bloe mencorso weer door Zundert zal trekken, ditmaal met motortractie, en sommige praalwagens duizenden guldens kosten. DAT Den Bosch gisteren op hartelijke wijze het teruggekeerde 8ste Regiment Stoottroepen heeft verwelkomd en daarna een défilé plaats had. DAT als plv. lid werden benoemd in de examencommissie voor scheepswerktuig- kundige J. Marks te Leiden en voor stuur mansdiploma a.b.v. vissersschepen K M. Bok te Den Haag en kapt L z. b-d. H. A. Gregory te Wassenaas. DAT te Eindhoven is overleden H. M. J. Zijdenbos, alg. procuratiehouder bij Philips. DAT mr G. van 't Huil, referendaris bij de Rijksverzekeringsbank, is benoemd tot administrateur en de referendaris n G. L. van Schouwenburg op verzoek eer vol ontslag kreeg. DAT op grond van het Zuiveringsbesluit aan S. van Deventer alsnog eervol ontslag is verleend als directeur van het Rijks- Kröller-Müller. DAT de Stscrt. van gisteren o.m. bevat een beschikking tot gedeeltelijke vrijstel ling van motorrijtuigenbelasting voor reparatie zijnde motorrijtuigen, een prijzenbeschikking kogellagers 1947 intrekking perstoeslagbeschikking stro '47. DAT tijdens opgravingen bij de Lemmer een groot wrak van een 17-eeuwse koop vaarder bloot kwam, het grootste tot nu gevonden. DAT in de afgelopen week dan bankbil- jettenomloop met ongeveer 38 millioen afnam. DAT de directeur van Van Gend en Loos, de heer P. C. van Houten, op 15 Aug. bij de Holland-Amerika-Lijn in dienst zal treden en zijn opvolger de heer H. van Wessum is. DAT op 12 Sept. ongeveer 1500 Lim burgse Stoottroepers te Maastricht een reünie zullen houden en dan in het Wij- kerveld een gedenksteen onthuld wordt DAT behoudens goedkeuring van de Raad van Utrecht een lagere Horeca-dag- vakschooi wordt opgericht. Een oud Amsterdams grachtenhuis zal «en belangrijke plaats innemen tn de nationale herdenkingsfilm .Moeder des Lands", die tijdens de jubileum feesten vertoond wordt. Cineasten op de Prinsengracht in actio. Afgezanten der Grote Drie kregen nieuwe instructies Dozijn Russische yaks vloog boven West-B erlijn Uit Washington, Londen en Parijs, zijn in de afgezanten der Grote Drie te Mos kou, nieuwe instructies gezonden, die direct betrekking hebben op de Berlijnse blokkade, omdat deze de voornaamste hinderpaal vormt in het hangende ge schil tussen Oost en West. Uit Berlijn zelf wordt gemeld, dat het voedselbureau thans gesplitst is, in een afdeling voor de Westelijke en een Sowjetsector, hoewel gemeenschappelijke chef voor beide kantoren is benoemd. Enige sen satie verwekte het feit, dat een 12-tal Russische Yaks 's nachts een vlucht maakte boven de Britse en Amerikaanse seetoren van Berlijn. Het Sowjetleger- blad „Rode Ster", beschuldigt de Wes telijke geallieerden van de vestiging van monopolies en „kolonisaties", die indu strie en grondstoffen van West-Duitsland hun macht hebben. Speciaal Amerika moet het ontgelden. De handelsdelegatie uit de Sowjetzone van Duitsland, welke deze week te Frankfort werd verwacht, heeft haar bezoek zonder opgaaf van re denen afgezegd. Reynaud krijgt heel wat te vertellen Om Frankrijk te saneren. De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp van minister Paul Rey naud, hetwelk hem grote bevoegdheden geeft op financieel en economisch ge bied, om hervormingen tot stand ts brengen. Het gaat om de reorganisatie van het belastingstelsel en de genationa liseerde industrieën, teneinde Frankrijk in 1952 hersteld te hebben. De hulpver lening via het plan-Marshall, speelt hier bij vanzelfsprekend de belangrijke roL Het ontwerp werd aangenomen met 325 tegen 215 stemmen en 49 onthoudingen. Stuttgart hoofdstad van Duitse staten De vertegenwoordigers van Noord- Wuerttenberg-Baden, in de Amerikaanse zone, Zuid-Wuerttenberg en Zuid-Baden, in de Franse zone, hebben te Karlsrune overeenstemming bereikt, over een fusie van deze staten. Na ratificatie, moet de overeenkomst aan een volksstemming on derworpen worden, en de nieuwe Staat zou dan Stuttgart tot hoofdstad hebben. Volgens Reuter, zyn de vertegenwoor digers van de elf West-Duitse Leander, op een eiland in het Chiem-meer (Beie ren) bijeen geweest, voor het ontwerpen van een voorlopige constitutie. Ondanks de besprekingen te Moskou, wordt er dus toch haast gemaakt, met de vorming van een aparte West-Duitse staat HOUDT "M IN DE GATEN. Soeripno, die onlangs te Praag diplo matieke betrekkingen aanknoopte tussen de Sowjet-Unie en de Republiek is op een „onbekende plaats op Java" aan gekomen. Italiaans Volksfront ter ziele. Naar het Franse persbureau ATP. uit Rome meldt, werd op een vergadering van het hoofdbestuur van het „Demo cratisch Volksfront" besloten, deze orga nisatie, die vóór de algemene verkiezin gen was opgericht, maar weer te ont binden. Voor de eerste maal sinds de oorlog, zullen Amerikaanse troepen deelnemen aan manoeuvres van het Franse leger in Duitsland, welke op 16 Aug. aanvangen. WEERBERICHT Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht de Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met emge regen. Later plaatselijke opklaringen en hier en daar enkele regenbuien. Meest matige wind tussen Zuid en West Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 12 Augustus: Zon op 5.18, onder 20.KL Maan op 15.07, onder 2307. 10 Augustus VJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1