Jlir uiar getitócke Courant Razende Zuidwester bracht veel schade doch weinig persoonlijke ongelukken Vooral in Zuid-Oost Engeland werd de bevolking zwaar getroffen Wist U MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 ..EDACTLE: Hogewoera 103. Adm-: 22710. ling: 58936- ABON SMENTEN: 3.90 per 1 i per maand; ƒ0.30 per Negen en twintigste Jaargang No. 7582 Pl KRCl'liilF. DEE MER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken p$tanhtosfW» ahebkvtrt mya bert in tegijenspoel* Vijf gouden en vijf bronzen plakken Zie pagina 3 ■en vliegende Zuidwester storm heeft ttyden6 het afgelopen weekeinde gewoed boven de kustgebieden in Nederland en Engeland. Vooral boven het Kanaal heeft het danig gespoort- Zondagmorgen vroeg bereikte de wind hier een snelheid ïtt kilometer per uur. Aan de Zuidoostkust van Engeland xyn 450 huizen onder gelopen door de slagregens, welke de storm begeleidden. Duizenden mensen dakloos geraakt en honderden telefoonleidingen werden vernield. In gedeelten Londen viel in 14 uren ruim 25 mm rege. Du storm 'boven het Kanaal was de hevigste, die sinds lang is voorgekomen. Verscheidene vissersschepen en andere Heine vaartuigen zijn óf gestrand óf ge zonken. Voor het leven van opvarende: ven een van deze schepen, het jacht ^Duenna" uit Southampton, werd gister- Kabinet en Pers In hun perecommentaren tonen de Roomsoh-Kath. bladen zioh met uitzon dering van „De Volkskrant", vrij gereser veerd tegenover de nieuwe regering, die Vrijdagavond werd bekijdgemaakt. Ook het sociaistische blad „Het Vrije Volk" „Het Parool" zijn niet geestdriftig. De N.R.C. en het Handelsblad, de oude libe rale bladen dus, tonen zich geneigd tot een gustig oordeel, .doch zien met belang stelling uit naar het regeringsprogram. „De T y d" plaatst boven zijn hoofd artikel mgr Nolens' historische woorden „uiterste noodzaak" en noemt het kabinet het toevallig product van krachten, die tegen elkaar in gewerkt hebben in stede van in vertrouwenvol beraad gezamenlijk het beleid vast te stellen, dat in 's lands belang het enige en onontkoombare leek. Het blad had kennelijk de voorkeur ge geven aan een voortzetting van de ro rode coalitie. Men is geëindigd, aldus „De Tijd", met dit uit de uiterste noodzaak geboren kabinet, waarmee de geschiede nis een wel ironische interpretatie geeft van een beroemd woord, dat jarenlang richtsnoer is geweest voor de katholieke politiek, maar toch stellig niet met de be doeling, dat de uiterste noodzaak nog ooit zou worden een kaibinet onder socialisti sche signatuur. Het maakt den indruk, dat men hier slechts een kabinet heeft samengesteld uit heterogene delen om bepaalde poli tieke doeleinden veilig te stellen. In ieder geval zal de wijsheid van Drees en van Van Schaik samen meer dan dig zijn om ongelukken voor het einde van dit avontuur te voorkomen. De „Maasbode" is „dankbaar, i niet voldaan". Het blad beperkt zich tot een overzicht van de personen, die uit t kabinet verdwenen zijn of er in opgeno men. Het eeerste optreden in Nederland van een kabinet onder socialistische sig natuur zal bij velen weinig geestdrift wekken, aldus het blad, doch als het eenmaal nodig was, dan moge politiek ge sproken de keuze van den heer Drees zeker als de beste worden beschouwd. Prof. Romme in „De Volkskrant' het R.K. ochtendblad, daarentegen is be ter te spreken. Wat de samenwerking van het kabinet betreft het eerste wat hier opvalt, is, da de samenstelling breed is. In de eerste plaats omdat, mede gelet op de politieke figuren in het kabinet, redelijke waarbor gen lijken te bestaan voor de noodzake lijke doorvoeringsmogelijkheid van 't In donesische beleid. In de tweede plaats omdat, naar redelijke verwachting, daadwerkelijke realisering van de zc langrijke bedrijfsorganisatie door deze brede samenstelling zal worden bevor derd. En in de derde plaats, omdat de nood der omstandigheden een zo breed mogelijke samenwerking in de leiding van 's lands zaken wenselijk maakt mits, voegen wij er aan toe, die sam werking gericht zal blijken te zijn op de verwkezenlijking van een vooruitstre vend program in Christelijke richting. „Trouw" is van oordeel, dat dit kabi net inzake Indië het roer niet zal kunnen wer.de. „Het zal naar alle waarschijnlijk heid een iets betere koers varen dan het vorige kabinet deed, dat op zijn beurt weer een tikje beter was dan het kabi- net-Schermerhorn. Het zal door de poli tieke constellatie, waaruit het geboren werd en waaraan het gebonden is, niet kunnen doen wat het doen moet. Het zal niet kunnen en willen dat wat een Ne derlands kabinet nu doen moet en ook zou kunnen doen." „Het Vr ij e Volk" acht dit kabinet niet het beste, dat Nederland in de stige moeilijkheden van dezen tijd had mogen verwachten. Een twee-partijen kabinet was de beste oplossing geweest. Niet deelnemen aan deze vierpartijenre- gering zou een opgeven hebben betekend van de sociale, financiële en Indonesische politiek en het kiezersvolk zou dit niet begrepen en na korten tijd slecht gewaar deerd hebben. Het kabinet van mr Van Schaik is niet het beste, maar de minis ters van de P. v. d. A. hadden het niet met hun verantwoordelijkheid overeen kunnen brengen, zo zij er buiten waren gebleven. En in elk geval is de leiding van minister Drees een waarborg. „Het Parool" wijst op het feit, dat het regeringsprogram aanvaardbaar moet zijn zowel voor de progressieve minister president Drees, als voor de conserva tieve mr Schokking, de principiële „orde naar". mr Lieftinck en de „anti-ordenaar" mr Stikker. Dit program kón niet dui delijk zijn. Nu de voortzetting van een koers, die door een duidelijke kiezers meerderheid gedragen wordt, is afgewe zen, staan wij aan de vooravond van een compromissen-politiek, waarbij elke rechtlijnige belissing verijdeld wordt door het onvermijdelijk streven naar de eenheid der tegendelen. „Het Handelsblad" wil zijn oor deel opschorten tot het regeringsprogram er is. De verbreding van de basis lykt het blad in elk geval in overeenstemming met de uitslag der verkiezingen. Er was een verschuiving in gematigd rechtsen zin en dit behoorde in de formatie tot uiting te komen. Blijkt het regeringspro gram rekening te willen houden met de realiteiten, waarvoor wij ons geplaatst zien, dan zal men zich moeten verheu gen over deze poging om in breed ver avond gevreesd. Het jacht ie met zes man aan boord ter hoogte van de Guersney- eilanden gezonken. De reddingboot van Guersney heeft slechts één schipbreuke- lingw eten op te pikken. Het is de 54- jarige Nederlander N. Weiselman, die in zwjjm viel toen hij, na 6 uur in 't water te hebben gelegen, aan land werd ge bracht. Hij was aan het gezicht gewond. Nadat hij bij kennis was gekomen v telde Weiselman, dat zijn metgezellen hij Zondagmorgen het jacht hadden moeten verlaten en in de sloep wa gegaan, die echter kort daarna zonk. Naar de vijf overige opvarenden wordt gezocht; ook een vliegtuig neemt aan he opsporingswerk deel. Eigenaresse van de „Duenna" was d< Engelse mevr. D. S. van den Bergh, echt genote van de te Londen geboren luit.- kol. Dowald van den Bergh, voorz. de Netherlands Benevolent Society "i van de Londense magistratuur. Het 360 ton metende Nederlandse scheepje „Ferocia" heeft ter hoogte Portland een klein jacht ontdekt, dat afgedreven. De „Ferocia" bleef de nabijheid totdat sleepboothulp gearriveerd. Ook Prins Bernhard. Ook Prins Bernhard, die Zaterdag met zijn eigen vliegtuig van Hendon was op gestegen, ondervond hinder van de storm. Met aanzienlijke vertraging arri veerde hij op de plaats van bestemming, het vliegveld Cowes op het eiland Wight. Ook uit ons eigen land stroomde het stormnieuws van alle kanten binnen. De „Eiland Marken" van de rederij Koppe, die tussen Marken en Monniken dam een tourigtendienst onderhoudt, liep in de storm in de Gouwzee aan de grond. De tientallen passagiers werden met een klein bootje naar Monnikendam ver voerd. De zeiljachten „Staluma" en „De Vrijheid", die in de storm op het IJssel- meer voor anker waren gegaan en averij hadden bekomen, werden aan boord van de „Gouwzee" en de „Gel derland" van de rederij Zwaag, die de dienst tussen Harderwijk en Amsterdam onderhoudt, genomen. n aan de Griekse regering toebeho rende kraan werd losgeslagen van de rede van Vlissingen geankerde sleepboot. De kraan strandde op bank. De storm havende de tenten va: tentoonstelling ,3everwyk 650 jaar", die moest worden gesloten. Ruim honderd werken de gehele dag om de schade te herstellen. Om zeven uur in de avond kon het publiek weer worden toege- Door de storm was de waterstand in het Buiten Y te Amsterdam zo laag, de Oranjesluizen geen scheipen r konden worden geschut. Verscheidene schepen van passagiersdiensten moesten het IJsselmeer blijven liggen. passagiers werden met kleine bootjes in boord gehaald. Gistermiddag om vijf uur bedroeg de waterstand in het Buiten Y 1,95 beneden A. P., d.w.z. 1.70 beneden normaal. In de hoofdstad zelf gaven 'bomen, die tramrails vielen, veel stagnatie. Roekeloze waaghalzerij Twee jongelui, wien blijkbaar de stormwind in het hoofd was geslagen, hadden zich te ver op de IJmuidense Vandaag stellen wij V voor: DPL. J. V.D. BIJL, UIT BENTHUIZEN. zou J. v. d. Bijl, dienstplichtige 53 Garderegiment Pr. Irene, C-Divisie „7 December", graag de uniform voor z bakkerijgoed verwisselen, hij kan het Indië best uithouden en weet ook van prachtige natuur te genieten. De foto geeft >n heel klein staaltje van, hoè mooi het b\j PasirEurih is. Rijdend met zijn carrier heeft Joop al heel wat meege maakt, vooral tijdens de politiële actie. Hij acht het dan ook een wonder Gods, dat hij tot dusver gespaard is gebleven. Op 16 October 1946 stapte hij aan boord de „Volendam", om bijna een maand later op de rede van Priok te debar- band samenwerking te zoeken in het be narde landsbelang. Ook de „Nieuwe Rotterda Courant" acht het nieuwe kabinet in overeenstemming met de verkiezingsuit slag. De algemene kers zal niet veel ver anderen. De grondwetswijziging duidt die koers aan en als men hem met juist be leid volgt, zal de bredere samenstelling van het kabinet de nodige vesterking kunnen opleveren, mits die verbreding goed worde begrepen. derpier gewaagd, waar het water door de storm overheen beukte. De reddingboot „Neeltje Jacoba" vier uit, doch de waaghalzen werden gered door een aantal vrijwilligers, die behulp van een lijn hen naar het strand terugbrachten. De geeltje Jacoba' bleef in de nabijheid. Vee in moeilijkheden. Bij Makkum aan de Friese IJsselmeer- kust, steeg plotseling bet water zo hoog, dat het vee op de weiden voor de kust, die slechts bij zeer hoog water in en najaar onderlopen, door het water werd verrast. Men kon enige koeien red den, doch een aantal paarden liet zich niet vangen. Na enige tijd waren slechts de koppen van de dieren nog zichtbaar en soms overspoelde een stuifzee'tje geheel. Later werd een der dieren gered, doch re beide andere zwommen va: kust af. Gelukkig zakte tegen de middag het water en konden alle dieren laat in de avond in veiligheid worden gebracht. Ongeveer halverwege Makkum ec Kornwerderzand sloeg nog een bagger- Bij de haven in Makkum knapte een paal van het electrisch net af. In Mak kum en Harlingen werden bomen worteld. Nieuwe overval op Mcdakka Zestig communisten hebben de onder neming Telok Sengat in Johore op Ma- lakka overvallen tijdens een bioscoop voorstelling en de Schotse administrateur Rice, doodgeschoten. Zijn vrouw en veer tienjarige dochter vluchtten in het oer woud. De bandieten verdwenen met me deneming van vrachtauto's en een jeep a alle gebouwen in brand te hebben gestoken. In Kelantan was opnieuw een gevecht met een Britse colonne, waarbij 1 Gurkha sneuvelde. Na 42 km hardlopen, waarvoor hty 2 uur, 34 min- en 51.6 sec. nodig had. komt de Argentijn Cabrora nog zo Reynaud vecht voor zijn programma In de Franse Nationale Vergadering wordt een hevige strijd gevoerd om het herstelprogram van Reynaud, waartegen niet alleen de communisten, maar ook de Christelijke en andere niet-communisti- sche vakgroepen zich verzetten. Een com- unistisch voorstel, om het plan af te Uzen, werd met 386 tegen 201 stemmen :rworpen. Tevoren heeft echter de fi nanciële commissie 'n amendement aan gebracht, waarbij de vergadering rechts- streeks toezicht houdt op de verhoging en verlaging der belastingen, doch Reynaud heeft gedreigd, dat hij zal aftreden, als hij de bevoegdheden niet ontvangt. Opstand in Thibet uitgebroken Aanhangers van de vermoorde regent van Thibet, Jechen, zijn op verschillende plaatsen een opstand begonnen. De haard de opstand bevindt zich op ongeveer km ten N.W. van Lhasa, dus aardig weg naar het rode penetratiegebied. Aanvallen op garnizoenen werden ge- Prinses Juliana nam afscheid van 't Rode Kruis Plechtigheid te Apeldoorn Op de Zaterdag in Apeldoorn gehou den vergadering van het Ned. Rode Kruis was 'het -belangrijkste punt van het pro gramma het aftreden van Prinses-Regen tes Juliana als voorzitster. Na een korte afscheidsrede werd de Prinses toegespro ken door de onder-voorzitter, ir F. C. C. baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen, die er op wees, dat het hoofdbe stuur steeds de -geest der liefde bij de Prinses had ontmoet De afd. Ede stelde voor om tigjt. het feöit, dat straks de afgetreden voorzitster het Kon. -gezag aanvaardt, een nieuw Rampenfonds in te stellen, waartoe alle Amerikaans bruidsmeisje voor Hollandse bruid Margaret CartwrLght, een knap meisje van 23 jaar, dat in Pittsburgh (Am.) op een bank werkt, gaat binnenkort naar Europa om bruidsmeisje te zijn van een Ned. meisje, dat zij nog nooit gezien heeft. Een Ameriik. soldaat vertelde n-L. twee jaar geledien aan Margaret, dat Li- zeke de Bra-uw, dochter van j-hr. mr A. K. C. de Brauw, vroeger te Den Haag en thans te Baam, zo -graag wilde correspon deren met iemand in de Ver. Staten. Margaret deed het en sinds die tijd heb ben de meisjes ontdekt, dat zy zich voor dezelfde dingen interesseren, oa. kunst, Uzeke heeft thans Margaret uitgeno digd als bruidsmeisje te fungeren bij haar huwelijk op 15 Sept. Margaret wist drie id en verlof te krijgen en vertrekt enkele dagen naar ons land. Plesman geopereerd De president-directeur der K. L. M., dr A. Plesman, heeft kenhuis te ondergaan. Dezse slaagd. Dr Fl< k zijn v Eigen vliegveld voor R'dam Plan-Schieveen goedgekeurd. De minister van Verkeer en Water staat heeft het door de gemeente Rotter dam ingediende plan voor de aanleg van de luchthaven Rotterdam in de polder Schieveen in algemene zin goedgekeurd. Rotterdam kan nu de voor de uitvoering dit plan noodzakelijke onteigeningen voorbereiden. De benodigde terreinen zullen een op pervlakte van 282 hectaren beslaan. B. ~7. van Rotterdam hebben de Raad medegedeeld, dat, afgezien van enkele tuinen, 31 eigenaren door de onteigening zullen worden getroffen. Op het totale gebied bevinden zich 36 woningen, waar- 38 gezinnen te zamen 312 personen zijn gehuisvest. De kosten van de ver krijging van het terrein worden geraamd 3 millioen gulden. Zoals bekend, zal de gehele aanleg van het vliegveld ongeveer vier jaren in be slag nemen. Snelste vrouw ter wereld miste de trein Na wordt xfl morgen te Amsterdam verwacht. De dames-athleten, met Fanny incluis, hebben de trein gemist! Hoe dat moge- is, begrijpen wij niet, maar hel wordt ons uit Londen bericht, dus het zal wel zo zyn. Nu worden zij morgenmid dag 2.10 u. aan het Centr. Station te Am- sterdam verwacht, waar een commissie van ontvangst ter verwelkoming aanwe zig zal zijn. Fanny zal op het stadhuis de burgemeester worden ontvan- waarheen zy in een open rijtuig, getrokken door vier witte paarden, zal rijden. - Moederliefde De 62 jaar oude wed-uwe Young, in Bloombury (Pennsylvacnië), heeft 2.000 dollar gestort, ten behoeve van haar Tussen hoop en vrees aangaande de Berliinse kwestie Nog geen beslissende resultaten van onder handelingen bekend Zal het mogelijk zijn, dat „Oost" en „West" beide, de regels van het spel in acht nemen en de verdere onderhandelingen niet onder druk geschieden? Want immers, wat onder pressie tot stand komt, zal weinig levensvatbaarheid tonen. We zyn nu zo ver, dat de Westerse afgezanten ten spoedigste een uitnodiging van Molotof ver wachten voor nieuwe besprekingen en het ziet er naar uit, dat de periode van voor lopige onderhandelingen nog wel even zal voortduren. VROUWEN KOMEN VOOR VROUWEN OP Het bestuur van de expositie „De Ned. vrouw 18981948" heeft de minister van O. G. verzocht, ook vrouwen te laten deelnemen aan de uit 35 personen be staande delegatie die eind Augustus t.g.v. Jubileum en Inhuldiging uit Indonesië Nederland komen, st wenst -hen op de tentoonstelling bijzondere ontvangst te bereiden. DAT Querido Verlag te Amsterdam en Bermann-Fischer Verlag te Stockholm, twee belangrijke uitgeverijen van Duit se litteratuur, samensmolten tot een nieuw concern, dat zich te Amsterdam vestigde. DAT 13 Aug. de oudste inwoonster Poortvliet (Tholen) de wed. Koppenol- Grys, die 14 kinderen heeft, waarvan de oudste 70 j. is en de jongste 50 jaar wordt, zelf 95 jaar hoopt te worden. DAT de A'damse schilder D. B. Nan- ninga op 15 September zijn 80ste verjaar dag hoopt te vieren, ter gelegenheid waarvan die dag te zijner huize eei ceptie zal worden gehouden. DAT te Bladel de schuren en stallen van de boerderij van de wed. S. Timmers zijn afgebrand en 15 wagens hooi, bene vens de gehele roggeoogst verloren gin gen. DAT de Singkep Tin Maatsch. 1947 een dividend uitkeert van 4 pet. op pref. aandelen. DAT Zaterdag in Dordrecht de penning meester van de Intern. Dambond, W. H. Lieve, is gehuldigd i.v.m. zijn zilveren jubileum als secr. van de Ned. Bond. DAT van 26 Aug.-6 Sept. in het RAI- gebouw te A'dam de tentoonstelling „NAHINTO" wordt gehouden (nat. han del-, industrie- en nijverheidstentoon stelling). DAT de gaslevering aan de Staatsmijnen uit het Ruhrgebied (240.000 M3 per et maal) te Heerlen thans contractueel is geregeld. DAT de gewijzigde bepalingen betref fende het kinderrecht 1 Sept. van kracht worden. DAT in Tegelen Zaterdag de 8ste Lim burgse Huisvlijttentoonstelling is geopend. DAT hedenochtend per KLM de hoofd aalmoezenier kol. H. J. J. M. v. Straelen naar de troepen in Indië is vertrokken. DAT het Esperanto-congres in A'dam gesloten en het volgende in Parijs wordt gehouden. DAT op de Limburgse Roode Kruisdag te Sittard op 21 Aug. een gecombineerde rampen-oefening wordt gehouden, grootste die ooit hier te lande heeft plaats gehad. DAT tussen Hongarije en Nederland eer aanvullende handelsovereenkomst is ge tekend, waarbij Hongarije exporteert o.m spoorwegmateriaal, stalen buizen, rijwiel- naven en -kettingen, brilleglazen en soja bonen. DAT in kasteel Laufenburg te Neuss bij Keulen een Ned.-Duits Cultureel Centrum is opgericht voor de uitwisseling van ge leerden, hoogleraren en studenten. DAT het Instituut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten, Haagsteeg 3, Wageningen, een ontwerp samenstelt van een moderne fruitdroger met een capaciteit van ca. een ton fruit per dag. DAT in Roosendaal de kinderspeeltuin van het recreatiecentrum rond het histo rische „Vrouwenhof" officieel is geopend. DAT in de R.K. kerken in Maarsen Utrecht gisteren de 20ste Arriëns-herden- king is gehouden. DAT gisteren de 1000ste Ned. bedevaart naar Beauraing (België) is gehouden. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is tijdens het week- naar Washington teruggekeerd, ten einde Bedell Smith, de Amerikaanse am- ideur te Moskou, een nieuwe ge dragslijn voor te schrijven. De Ameri kaanse ambassadeur Douglas te Londen confereerde met sir William Strang, de leider der Duitse afdeling van het Britse departement van buitenlandse zaken. De agenda voor een eventueele viermogend- hedenconferentie is nog niet vastgesteld en de hele affaire is nog lang niet kannen ën kruiken. Zulks blijkt ook uit de mededelingen van de correspondent van Associated Press te Washington, die zelfs gewaagt van een kritiek punt, w de besprekingen over het Duitse vraagstuk beland zouden zijn. Genoemde correspondent legt er nogmaals de druk op, dat de Sowjet-Unie een lastige wederparty is en deze vermoedelijk tracht uit te vinden, welke prijs de Wes telijke naties betalen willen voor d< schaffing van de Berlijnse blokkade. Het gaat er om, of er een basis is voor derhandelingen, om in deze koude oorlog tot een wapenstilstand te komen, alles vindt plaats achter een muur geheimzinnigheid en wij zijn dus weder beland in de ouderwetse „geheime di plomatie." Dit heeft ook zyn nuttige zyde. omdat de verschillen tussen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden nog zo groot zyn, dat de onderhandelingen niet via een gemakkelijk uitgedachte formule ge- d kunnen worden. Inmiddels heb ben de Westelijke bezettingsautoriteiten nieuwe beperkende maatregelen afge kondigd voor het gebruik van gas en electriciteit, teneinde van de kolenvoor- Nasporingen naar „Latecoere 631" waren vergeefs Het is thans wel zeker, dat de naspo ringen naar de vermiste Franse reuzen- vüegboot, de viermotorige „Latecoere waaraan vier scherpen en 22 vlieg tuigen deelnamen, weinig anders dan de zekerheid van een totale catastrophe hebben opgeleverd. Een catastrophe, die sterk herinnert aan de mysterieuze ver dwijning van de Amerikaanse pi-Loot Kingsford Smith. De overblijfselen van de vliegboot, drie men in zee heeft ge vonden, een stuk betimmering, het blad van een tafel en nog andere resten, dra gen sporen van brand, op grond waarvan i veronderstelt, dart de machine door explosie is vernield. St Laurent volgt Mackenzie King op als president van Canada Als Mackenzie King in September af treedt als premier van Canada, zal de liberale leider St. Laurent hem automa tisch opvolgen. Hy is van Franse afkomst en voorstander van een Atlantisch ver drag tussen Canada, de V.S., Engeland. Frankrijk en de Benelux. BENELUXMINISTERS IN SEPT. BIJEEN? Waarschijnlijk zullen in September de ministers van de drie Beneluxlanden weder bijeenkomen. De vorige bijeen komst was begin Juni op Chateau d'Ar- dennes. De deskundigen van de vijf v bereidingscommissies hebben dit n.L rige week te Brussel voorgesteld. Rusland alleen zal de Donau controleren Aldus werd besloten op conferentie te Belgrado. De Donaucanferentrie te Belgrado heeft m einde gemaakt aan de deelneming «1 Engeland en Frankrijk aan de con tróle op de Donau. die nu geheel in han den is van Rusland en zijn vazalstaten. ■n nieuwe Donauconventie wordt be paald. dat de koopvaardij op die rivier voor ieder openstaat, doch dat alleen ma rineschepen van de Donaulandeo da ri vier mogen bevaren. raden in de Westelijke sector te bespa ren. Practisch komt het hierop neer, dal de gaslichten in de straten niet meei zullen branden. Aan sensatie ontbreekt het niet, want het Berlijnse blad „Tele- graf" meldt, dat de Russen loopgraven en artilleriestellingen aanleggen langs de Westelijke grenzen van Berlijn. Russen houden razzia onder Berlijnse politie Het door de Russische autoriteiten ge handhaafde, hoofd van politie te Berlijn, Markgraf, heeft thans een aantal politie agenten doen arresteren, die onder de Westelijke mogendheden werken, doch de Russische sector van Berlijn wonen. Zo werd Amerika gedisqualificeerd op de 4 maal 100 m. estafette heren. Dui delijk is te zien hoe Mei Patton, reeds over de witte wisselstreep het stokje overneemt van de negerathleet Harry Dillard. Groot-Brittannië was eigen lijk tweede, doch verkreeg nu de teerstegouden medaille. Russische onderwijzeres in Amerika ontvoerd? Men had haar slechts willen „bevrijden" Gravin Tolstoi, dochter van de bekende Russische schijver Leo Tolstoi, heeft de Am. autoriteiten gewaarschuwd, dat per soneel van de Sowjetambassade een Rus sische onderwijzeres in de nabijheid van New York heeft ontvoerd en haar ge vangen houdt in het ambassade gebouw. De vrouw woonde in de kolonie van Rus sische vluchtelingen. Karl Mundt. de voorzitter der commissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse handelingen, deelt mede, dat de vrouw mededelingen had willen doen. die de Russen niet welge vallig waren en heeft het departement van Buitenlandse Zaken gevraagd, of dit mag worden geduld. Van Russische offi ciële zyde wordt thans het verhaal opge dist, dat de vrouw tegen haar wil gevan gen werd gehouden en door het Russische ambassadepersoneel met geweld was be vrijd. fjlen zou, aldus beweren de Russen, deze vrouw hebben willen dwingen een artikel tegen Rusland te schrijven. Bijzonderheden over de Kronings plechtigheid Inhuldiging Vangt 6 September om 11 uur aan Thans is bekend gemaakt dat de in huldiging van Koningin Juliana op 6 Sept. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, om 11 uur aanvangt. De vorstelijke stoet is als volgt sa gesteld: voorop 2 herauten in heraldieke costuums, gevolgd door 2 koningen e eens in schilderachtige historische dracht met tekenen van hun waardigheid. Dan volgen de jager meester jhr W. H. de Beaufort met de hoofden van hof-depar tementen, zoals de eerste stalmeester. d« intendanten van de diverse paleizen, d« opperhoutvester en jagermeesters, dc groot-officieren, de drager van het rijks zwaard en van de rijksstandaard, de vier vaandels van de Grenadiers en Jagers, het Irene-regiment en het Korps Mari niers en dan de opperceremoniemeetser, mr G. C. D. van Hardenbroek. Deze gaat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard vooraf. De zware, met her- Toestand invaliden vraagt dringend verbetering En dat wordt ook mogelijk geacht. Invaliden, helpt u zelf. Vecht voor uw positie in de maatschappij, vecht in het persoonlijk leven om boven uw leed uit te komen. Er zijn twee soorten invaliden, in de eerste plaats de man, die er boven uit wil, die er alles op zet en die ook meestal slaagt, en de man. die invalide wil blijven, aldus was kort samengevat het pleidooi van de heer B. N. v. d. Hen gel, directeur van het Ned. Instituut voor Orthopaedie. bij een demonstratie in Den Hout te Den Haag op Zaterdagmid dag, waarbij verbluffende resultaten waren te zien van het werk met prothe sen. Mensen, die de bovenarmen moesten missen en van wie beweerd werd. dat er voor hen niets meer viel te doen. kunnen met behulp van goede prothesen leren, zich zelf te helpen. Hiervoor is echter goed materiaal, goede scholing en wils kracht nodig. De spr betoogde echter, dat de positie van de invalide in Nederland ongunstig is. Om dit te verbeteren stelde spr. twee eisen: A. voor elke invalide de beste prothese. B. de invalide mag geen handelsobject worden. De tegenwoordige prijzen en winsten noemde spr. schanda lig hoog en ook verklaarde hij, dat er door Nederlandse fabrieken nog een min derwaardig product wordt geleverd, en dat de Rijksverzekeringsbank ter bespa ring van enkele honderden guldens de in valide dwingt een prothese te kopen, waarmee hij niets beginnen kan. terwijl er in het buitenland wel prothesen te krijgen zijn, die de invalide weer in staat stellen zich zelf te helpen. Ook op de dringende noodzaak van goede invalide- scholen wees spreker. Het grote struikel blok is dikwijls de invalide zelf. hij moet niet berusten, persoonlijk en maatschap pelijk moet hij zelf het werk ter hand nemen om zijn positie te verbeteren, aldus spr. Vele medici, invaliden en an dere belangstellenden woonden de de monstratie by. melijn omzoomde mantel van Hare Ma jesteit wordt door 4 Harer adjudanten gedragen. Hierna volgen nog enige hoog- afgesloten door een aantal vlag- en op- perofficieren. Aan de ingang vn de kerk wordt de Koningin welkom geheten door ontvangst uit de Sta- kerk is, is bereids in ons blad gemeld. Vermiste Dakota na maanden ontdekt Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Duitsland heeft mede gedeeld. dat het wrak van een Ameri kaanse Dakota, die sinds November van het vorige jaar met 22 personen aan boord werd vermist, is teruggevonden in de sneeuw, op een hoogte van 2700 m, in de Italiaanse Alpen, ten Zuiden van Turijn. Een patrouille van de Italiaanse politie deed de ontdekking en trof de stoffe lijke resten van twee passagiers bij het wrak aan. Een 9kipatrouille is naar de Dakota, waar indertijd vliegtuigen van vijf verschillende landen vergeefs naar hebben gespeurd, vertrokken. AFHALEN INDIË-PASSAGIERS VAN DE „ORANJE". Personen, die familieleden van de „Oranje" wensen af te halen, kunnen zich wenden tot het Scheepvaarthuis te A'dam, waar per familie of alleen rei zende passagier uit Indië maximaal 2 kaarten worden verstrekt. BELGISCHE LUCHTMACHTSCHOOL AFGEBRAND De Belgische opleidingsschool voor de luchtmacht, naby St Truiden, is afge brand, waardoor veel kostbaar materiaal, o.a. radarinstrumenten en vliegtuigen, verloren is gegaan. Unole Sam moet dokken voor Uncle „Jozef". Amerikaanse maatschappijen hebben de regering te Washington aangesproken voor 14 millioen dollars, wegens de leve ring van octrooien aan Rusland, inge volge de leen- en pachtwet. WEERBERICHT Verder afnemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele plaatse lijke regenbuien, hier en daar met on weer. Weinig verandering in temperatuur. In het Noorden van het land mange tot zwakke wind uit Westelijke nctitai**n. In het Zuiden van het land meest zwak ke en later veranderlijke wind. ZON EN MAAN. 10 Augustus: Zon op 5.15, onder 20.14 Maan op: 12.21, onder 2227. 12 Aug. K.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1