JUraorr jCcittsdjr GTourant Zal Molotof vandaag opnieuw Westerse afgezanten ontvangen? Wist U VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 Negen en twintigste jaargang No. 7580 DIRECTIE: P. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slanltiostirt Is ohfMtwil myn bert in tcjjtiupael" Onze waterpoloploeg in de kwartfinale Zie pagina 3 j Russen eisen opschorting vorming ener West-Duitse regering De afgezanten der Westelijke mogendheden te Moskou hebben van hun respectieve regeringen opdracht ontvangen, een nieuw onderhoud aan te vragen met de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Volgens Reuter, zouden er reeds uitgewerkte bijzonderheden zijn over de voorstellen, de plaats en de vorm van de viermogendhedenconferentie. En reeds wordt Potsdam als toekomstige zetel der conferentie genoemd. Welingelichte kringen te Londen zijn van mening, dat reeds vandaag verdere stappen bij Stalin zouden worden gedaan, via diens minister Molotof De besprekingen zouden het Duitse vraagstuk en de Berlijnse crisis omvat ten, waarbij dan als uitgangspunt het lutaprobleem in de Westelijke sectoren wordt aangenomen. Concluderende kan men izeggen, dat de kansen voor het wel slagen van een nieuwe viermogendhe denconferentie niet overmatig bemoedi gend zijn, maar ontmoedigend Het hangt er maar van af, tot welke concessies beide partijen bereid zyn, der daarbij aan. prestige in te boeten. Terwijl Robertson weer te Berlijn teruggekeerd, is de Belgische premier Spaak, naar Londen vertrokken, waar hij o.a. met Bevin consult zal houden. Volgens het Londense blad „The Evening Standard", wordt in diplomatieke krin gen voorspeld, dat de Westelijke mo gendheden bereid zullen zijn, voorlopig geen aparte Duitse regering in Frank fort op te richten, als Stalin bereid is, de blokkade van Berlijn op te heffen. Maar men kan er zeker van zijn, dat de Sowjet-Uie eveneens zal aandringen, stem te vérkrijgen in de internationale controle over het Ruhrgebied. Het Russische militaire bestuur heeft de financiële blokkade te Berlijn voor het ogenblik opgeheven en er werd met het Berlijnse stadsbestuur een overeen komst getroffen, betreffende het deblok keren van de tegoeden, van het stads bestuur en der West-Berlijnse industrie. De Russen hebben volkomen onverwacht aan het stadsbestuur toestemming ge geven, een deel van het tegoed ad 350 millioen Mark op te nemen. Hierdoor kan aan het einde dezer week aan het Welke accoorden nog van kracht?, vraagt Engeland De Britse afvaardiging ter Donau-con- ferentie heeft gisteren te Belgrado twee resoluties ingediend De eerste strekt er toe. aan het Internationaal Gerechtshof te verzoeken, om vast te stellen welke internationale accoorden, betreffende de Donauscheepvaart, nog van kracht zyn en welke staten bij die verdragen zijn betrokken. De tweede resolutie heeft tot doel hetzelfde vraagstuk voor te leggen aan een internationale rechtbank, die uit drie leden bestaat. Een van de leden moeten worden benoemd door Rusland, het tweede door Engeland en Frankrijk en het derde door de secr.-generaal der Ver. Naties. De Joego-Slavische delega tie heeft voorgesteld, dat een commissie, waarin alle stembezittende landen ver tegenwoordigd zijn, de voorgestelde con venties voor de scheepvaart op de Donau ral bestuderen. Republikeinen maken het de Amerikanen meer naar de zin Truman's inflatieprogram door een matiger overstemd. Het repubükeinse wetsontwerp tegen de inflatie, dat is ingediend in plaats van Truman's anti-inflatie-program, gisteren door het Amerikaanse Huis Afgevaardigden met 264 tegen 97 stem men aangenomen. Het ontwerp gaat veel minder ver, dan Truman's program. Het maakt geen gewag van de door Truman gevraagde loon- en prijscontrole, voegdheid tot rantsoenering van bepaal de producten een belasting op boven matige winsten. Enkele democraten me ren, dat Truman tegen het wetsontwerp rijn veto zal uitspreken. gemeentepersoneel van 130.000 man het loon weer worden uitbetaald en ook tal van Berlijnse firma's geraken daardoor weer even uit de moeilijkheden. Deze plotselinge toegevendheid der Russen wordt in verband gebracht met de toe komstige besprekingen te Moskou. Ech ter wordt er van Britse zijde op gewe zen, dat de Russen hun eisen inzake fi nanciële controle van Berlijn niet hebben laten varen, maar deze maatregel slechts een tydelyke overbrugging van de acute moeilijkheden betekent. Israël wil rechtstreeks met Arabieren onderhandelen Het probleem der 300.000 Arab, vluchtelingen De Isrsëlietisohe regering heeft de re geringen der Arabische landen uitgeno digd, vredesonderhandelingen te voeren. Dit betekent dus, dat zou worden aan gestuurd op rechtstreeks contact, dat sinds 1936 niet imeer plaats vond. Mosje Sjertok, de Isr. min. van buiten!, zaken, heeft zulks in een onderhoud met Bernadotte, de be middelaar, besproken. Bernadotte is daar na naar Haifa vertrokken. Syrië heeft ge protesteerd tegen de bezetting van de petroleumraffinaderijen te Haifa door Is raël letische strijd-kraohtem. hetgeen een sohending van het bestand is. Voorts zal Bernadotte een beroep doen op de gehele wereld, om de 300.000 Arabische Pales tijnse vluchtelingen te helpen en de terug keer naar him woningen te verzekeren. RUSSEN VOEREN OOSTENRIJKS SPOORWEGMATERIAAL WEG. "De Oostenrijkse regering zal bij de ge allieerde bestuursraad protesteren tegen het wegvoeren van niet te vervangen spoorwegmateriaal door de Russen. Deze beweren, dat het materiaal, waaronder ook wagons, Duits bezit is. Mr Van Schaik staat thans voor de laatste hindernis Nu de personen gevonden zijn, bespreking van het werkprogram Vandaag stellen wij U voor: KORP. P1ETER VAN DER MEIJ, VOORHOUTERWEG 7, RIJNSBURG. Op 10 September 1947 een datum die hij nooit vergeet! vertrok Piet mi uSloterdijk". Thans werkt hij, korporaal bij de mariniers, als verpleger in het rnarinehospitaal te Soerabaja. Het werk bevalt hem uitstekend. Wel ziet Piet veel nare dingen, maar juist daardoor helpt hij graag het leed verzachten. In buurt zijn ook enkele Rijnsburgers, zodat hij niet geheel in de eenzaamheid Piet heeft het best naar zijn zin, v hunkert steeds naar brieven, vooral ook uit Groningen! (Van een onzer verslaggevers) De kabinetsformateur, mr Van Schaik, heeft gisteren ogenschijnlijk een rustige dag gehad. Tenminste, tot in de avond uren heeft hij geen bezoekers ontvangen. Wel heeft hij 's-middags een kort bezoek gebracht aan het kabinet van de dem. minister-president. 's-Avonds heeft mr van Schaik met de heren Beel, Drees en Sassen geconfereerd en we menen hier veilig uit te mogen afleiden, dat mr van Schaik de personen, die hij voor minister heeft bestemd, heeft gevonden en thans is overgegaan tot bespreking van het werkprogram. Natuurlijk kan dat nog grote moeilijkheden opleveren, want het staat wel vast, dat de P. v.d. A. weer een heeft moeten laten. Immers, aan vankelijk hevig gekant tegen opname van figuren uit de middenpartijen in het kabi net, heeft de P. v.d. A tenslotte toege stemd, deze figuren op niet-prominente plaatsen te accepteren, mits de heer Drees premier wordt. Voor een niet-politiek departement voelt de V.V.D. echter niet en ook wenst zy geen zitting te nemen onder het premierschap van een socialist, schreven wij gisteren reeds, in deze hou ding heeft dc V.V.D. echter, nadat de P. v.d. A. er tenslotte blijkbaar in heeft toegestemd dat mr Stikker toch Buiten landse Zaken zal krijgen, ten dele vol- Gisteravond zou het Indonesisch hoofd stuk besproken zijn, waaruit we kunnen concluderen, dat mr Sassen uiteindelijk toch op Overzeese Gebiedsdelen komt. Men zou zich nu als het werkprogram dus geen onoverkomenlijke bezwaren brengt het volgende kabinet kunnen denken: premier: Drees (Arb.) minister zonder portefeuille: mr v. Schaik (KVP); Financiën: prof Lieftinck (Arb); Econo mische Zaken: prof v. d. Brink (KVP); Binnenlandse Zaken: mr van Maarseveen (KVP); Buitenlandse Zaken: mr Stikker (VVD); Overzeese Gebiedsdelen; mr Sas sen (KVP); Sociale Zaken: mr Joekes (Arb); Justitie; mr Weyers (KVP); Oorlog en Marine: mr Schokking (CHU)Weder opbouw: dr In 't Veld (Arb); Onderwijs: prof Rutten (KVP) en Landbouw enz.: Mansholt (Arb); Voor Verkeer is nog geen candidaat genoemd. Hieruit blijkt dus, dat in het nieuwe kabinet 6 K.V.P. en 5 P. v.d. A ministers zouden komen. Of de P. v.d. A. dat zal nemen, zullen we zeer waarschijnlijk reeds morgen weten. Nader vernemen wy, dat prof Rutten, hoogleraar te Nijmegen, hedenmorgen een bezoek aan mr van Schaik heeft gebracht. De Franse vliegboot antwoordde niet... Wel twee drijvende zetels gevonden. Over het terugvinden van de Franse reuzenvliegboot „Latecoere 631", die sinds Zondag met 55 inzittenden wordt ver mist, weet Reuter te melden, dat de „Air France" deze berichten als een valse ra diomelding heeft gekenschetst. Zoals wij in een deel onzer edities van gisteren reeds meldden, was het nieuws met de grootste reserve ontvangen. Volgens Reu ter, beeft een Amerikaanse kustwacht thans geseind, dat twee drijvende zetels gevonden zijn in de Zuidelijke Atlantische Oceaan. Men neemt aan, dat deze afkoms tig zijn van de Franse machine. Enige tijd later berichtte een vliegtuig, dat ver dere wrakstukken gevonden waren. Men blijft zoeken. Het wordt thans wel heel onzeker, of het toestel nog met overle venden gevonden zal worden. Belangrijk nieuws voor onze postabonne' s Dank zij de medewerking der PTT zal het met ingang van 28 Aug. moge lijk zijn, dat onze postabonné's des Zaterdagsmiddags de voor hen bestem de courant, die anders eerst des Maan dags wordt besteld, kosteloos afha len aan de postinrichtingen in de ver schillende plaatsen. De postabonné's moeten daartoe schriftelijk een verzoek indienen bij de postinrichting hunner woonplaats, onder vermelding van naam en plaats van vestiging van ons blad. Het afhalen dient in 't algemeen te geschieden tussen 18.00 en 19.00 uur op de hoofd-, bij- en hulpkantoren en tussen 18.00 en 18.15 uur op de post stations. Plaatselijke omstandigheden kunnen deze uren vanzelfsprekend doen wijzigen. Indien men van deze regeling wil profiteren, dient ten spoe digste eeii daartoe strekkend verzoek te worden ingediend bij de postinrich ting. Onze vaste postabonné's "krijgen nog een afzonderlijke mededeling. Voor hen, die slechts enkele weken met va- cantie buiten de stad vertoeven vol staan we met bovenstaand bericht. Meisje bij Hoek van Holland in zee verdronken Haar broertje kon op tyd gered worden. Gistermiddag omstreeks 5 uur i 9-jarige Willy Bartel, die zich met haar broertje bij Hoek van Holland in zee be vond, verdronken. Het meisje, dat niet kon zwemmen, verloor haar evenwicht en verdween in zee. Zij werd door een sterke stroom meegetrokken. Haar broer tje, eveneens in nood verkerend, kon echter tijdig gered worden. Na een spoelde het lijkje aan op het strand het badbedrijf, veel Zuidelijker dan het ongeval plaats vond. Het is ongeveer 12 jaar geleden dat iemand bij de Hoek in zee verdronk. Amsterdamse dagbladen en de vrijheid der critiek In de A'damse dagbladen van gister avond zijn geen bioscoopadvertenties op genomen. De afd. A'dam van de Ned. Bioscoopbond heeft nl. aan een der bla den een advertentie onthouden, daar deze afdeling geen genoegen nam met de toon van een filmrecensie in dit blad. De overige bladen besloten toen deze annonce te weigeren, wijl zy in de i regel van de Bioscoopbond een poging tot aantasting van de vrijheid der critiek zien. En niet ten onrechte. (De redactie van een dagblad mag nimmer onder de druk van de adverteerder buigen. Red.) Aan de stuurlieden der grote vaart J. J. M. Meily, C. D. Moulijn, A. B. T. Zit- wing, allen van de Kon. Rott. Lloyd, er H. Mikmak van de Stoomv. Mij „Neder land", zijn door min. Vos beloningen, ir de vorm van twee boekwerken, toege kend, als waardering van hun aandeel in de bewerking van aan het KNMI over gelegde verdienstelijk bijgehouden jour nalen. Siams Koning incognito op „Oud-Wassenaar" De thans in ons land vertoevende Ko ning van Siam, de 20-jarige Bhumibal Adulyadey, heeft met zijn gevolg intrek genomen in kasteel „Oud-Wassenaar" de Siamese vlag moest worden in gehaald, omdat de Koning incognito in land verblijft. Ter begroeting aldaar aanwezig de consul-gen. van Siam Den Haag, G. A. Sardeman, de groot officier van het Civiele Huis van de Ko ningin, mr W. C. baron Snouckart Schauburg en de chef van het protocol het dep. van Buitenlandse Zaken, J. Visser. De KLM had bloemen ge stuurd en Philips Eindhoven heeft de Ko ning een groot radiotoestel ten geschen ke gegeven. Het Franse kabinet is het eens... Het Franse kabinet heeft na een zitting van 7 uur bekend gemaakt, dat het met algemene stemmen tot overeenstemming is gekomen over een wetsontwerp tot uitvoering van het economisch herstel- program van Paul Reynaud, de nieuwe minister van Financiën. Vanmiddag zou het bij de Nat. Vergadering worden in gediend. KABINETSWIJZIGING IN HONGARIJE Erik Molnar, de Hongaarse minister an Buitenlandse Zaken, is afgetreden, wegens zijn benoeming tot ambassadeur Moskou. Zijn opvolger op Buitenland- Zaken is Raik, tot dusver ministei i Binnenlandse Zaken. De nieuwe functionaris op dit departement wordt Janas Kadar. Raik en Molnar zijn com munist. Als typisch staaltje van de Amerikaanse mentaliteit drukken we deze tekening af uit de Chicago Tribune, Stalin, die een lont bU een bom houdt, wordt herinnerd aan het lot van andere overmoedige dictators. Stimulering aanvoer van slachtvee Ter stimulering van de aanvoer vai slachtvee is thans bepaald, dat veehou ders, die de volgende weken slachtvee van de beste gewichtsklassen leveren, naar evenredigheid voorrang van leve ring zullen krijgen in die weken van hel najaar, waarin door een te grote aan voer dë overname van slachtvee zal moe ten worden beperkt. We vertrouwen, dat deze maatregel spoedig een einde zal maken aan de hui dige vleesschaarste. ER KOMT: CHOCOLADE-KAAS. Naar „De Kruidenier" verneemt, zal binnenkort een nieuw artikel in de han del komen: chocolade-kaas, een variatie op de chocolade-pasta. VER. VOOR VOLKSZANG HULDIGT KONINGIN. Zestienhonderd leden van de Ned. Ver. voor de Volkszang uit alle delen van het land hebben gisteren in de congreszaal van de tentoonstelling B.B.B. (..Bloemen in Berg en Bos") te Apeldoorn, op hun wyze, dus door zang, het gouden Rege ringsjubileum willen vieren. De voorzit ter, oud-minister mr dr L. N. Deckers, richtte een eerbiedige gelukwens tot de Vorstin, welke felicitatie een stoffelijke uiting vond in een eenvoudige bloemen hulde, die in de loop van de dag ten paleize Het Loo werd bezorgd. Een deel van de gezongen liederen werd vi radio uitgezonden. Haagse slagers morgen in spoed vergadering bijeen De besturen van de Haagse Slagerspa- troonsvereniging en de R.K. Slagers- patroonsvereniging hebben, in verband met de „gederailleerde" vleesvoorziening, een spoedvergadering uitgeschreven op morgenavond 8.30 u. in Excelsior, alle slagerspatroons uit Den Haag en streken. Na een spoedvergadering hebben de Groningse slagers gistermiddag besloten de zaken tot 12 Aug. te sluiten. Er werd felle critiek geleverd op het beleid zake dé vleesvoorziening, daar Gronin gen zich bij de verdeling van het schaarse vlees ten achter gesteld voelde. Tot het eind van de volgende week is er in Amsterdam geen vlees verkrijgbaar, daar de aanvoer vrijwel geheel vermin- Groter theerantsoen of geheel van de hon Volgens het „Vrije Volk" komt er meer ^hee. Ofwel de distributie wordt over enige tijd opgeheven (nadat de handel voldoende is bevoorraad), ofwel het rant soen wordt op korte termijn van een half ons tot één ons per maand verhoogd. Een bon voor één ons thee per maand zou betekenen, dat het theeverbruik weer op vooroorlogs peil komt. OOK GEMEENTERAAD VAN ESSEN IS PRO-KRUPP. Na de Bond van oud-arbeiders van Krupp, heeft ook de gemeenteraad van Essen tegen de veroordeling van Alfred Krupp von Bohlen en enige der andere oud-directeuren van het 'concern gepro testeerd. Zij vinden ook de straffen te hoog. Enkele voormalige leiders der Ber lijnse sociaal-democraten, die zich in 1946 bij de (communistische) Socialisti sche Eenheidspartij, SED, aansloten, heb ben als lid bedankt en om heropneming in de Soc. democratische partij verzocht Al weer 9 jaar.Ja, ja, 't gaat hard. Toeristische avonturiers in Frankrijk In het bijzonder. Frankrijk geniet te genwoordig het twijfelachtige genoegen, overstroomd te worden door Nederlan ders, die er op uit zyn. zich door enrnge weken werken een goedkope en hoopt langdurige vacantie te schaffen, aldus meldt de A.N.W.B. "zijn inderdaad sommigen, die trachten zich daar definitief een bestaan te ver schaffen, doch de meesten begeren slechts weinig moeite aan francs te komen. Dit loopt vrijwel steeds op een teleur stelling uiit. Het werk ligt in Frankrijk niet opgeschept en het werk voor vreem delingen is aan zeer strenge voorwaar- kwamen al binnen, zodat onze reputatie in dat land er ook niet op vooruit gaat. Dit avonturierstoerisme moet dan ook worden afgeraden, hetgeen vanzel&pre- kend serieuze candidaa t-emigranten niet behoeft af te schrikken. Zij kunnen zich wenden tot de Stóohting Landverhuizing Nederland, L. Voorhout 20. Den Haag. DE „FRIESLAND" KOMT IN DE VAART ut ss. „Friesland", het eerste va beide diiit jaar door de Kon. Rott. Lloyd Amerika gekoohte baby-flattop-sohe- pen, heeft met goed gevolg zijn technische proefvaart gemaakt en zal nu binnenkort de vaart komen onder gezagvoerder kapt. B. A. van Gelder. Zondag begint in Houston de eerste reis in de Java-New York-lijn, waarna het waarschijnlijk naar Rotterdam komt. Prinses Irene verjaarde temidden van duizenden juichende kinderen Versnelling op haar fiets meest gewaardeerde geschenk Om twee uur gistermiddag openden zich de grote witte deuren van het Paleis Soestdyk. Een kinderbox werd voor d« ingang op het bordes geplaatst. Een ogen blik later tilde Prinses Juliana Haar jongste dochter over de rand van de box in haar kleine domein. Dit was het sein voor het begin van het grote verjaardags- défilé langs het Paleis ter ere van Prin- Ruim twintig minuten lang trok het bloemencorso van de Baarnse kinderen, maar ook van deputaties uit vele andere plaatsen, zoals Rotterdam, aan het Prin selijk Gezin voorbij. Glunderend keek de DAT de Glasfabriek Leerdam 'm 28 Aug. aldaar een tentoonstelling zal houden over de ontwikkeling der glasin dustrie in de laatste 50 jaren. DAT thans officieel is besloten de Haar lemse stadstram op 1 Oct. en de tram Lei- den-Haarlem in Dec. te doen verdwijnen de diensten te doen overnemen door bussen. DAT nu weer de boerderij van P. Vriens Zijpe tengevolge van hooibroei is afge brand en bij de boeren wordt aangedron gen op scherpe controle op hooibroei. DAT morgen in het gebouw Heren gracht 505 te A'dam de eerste der 7 ten toonstellingen van de Federatie Beroepsverenigingen van Kunstenaars wordt geopend. DAT thans ook de aannemers op Wal cheren en West Zeeuws Vlaanderen de extra-kosten voor het aantrekken arbeidskrachten in de aanneemi moeten verdisconteren. DAT het streven van de uitgevers, direct aan het publiek te leveren, heeft geleid tot een conflict tussen Uitgevers- Boekverkopersbond en zulks z'n oor zaak vindt in de te geringe belangstel ling welke vele boekhandelaren t.a.v minder gevraagde werken aan de dag leggen. DAT begin September zowel te Hilver- im als Batavia militairen voor de radio zullen zingen en dit gezamelijk wordt uitgezonden. DAT de Haagse Islamieten morgen 11 jr v.m een samenkomst zullen houden Ruychrocklaan 54 ter gelegenheid van liet einde der vastenmaand» DAT de Haagse arts dr M. E. Polano, die van 1904-1941 als dermatoloog ziekenhuis Zuidwal arbeidde de gouden medaille van de gemeente mocht ont vangen. DAT 64-j. oud te Den Haag is overle den de luit.-kol. b.d. van het Indische leger J. M. G. Schaafsma. DAT de Haagse ballonvaarder Boesman 21 October te Batavia zal opstijgen zulks ook elders in Indië wil doen, alles onder auspiciën van het Rode Kruis. DAT onder Bergen op Zoom een 1 jongen E. is dood gereden. DAT in het Noordhollandse dorpje Groet momenteel jonge esperantisten uit 10 landen bijeen zijn, ter bijwoning het congres van de Intern. Esperanto- Jeugdorganisatie. DAT de Kantonrechter te Bergen op Zoom een zekere W. V. uit Putte 3 weken principale hechtenis oplegde (eis was weken), daar hij in kennelijke staat v: dronkenschap een motor had bestuurd. DAT proces-verbaal is opgemaakt tegen de 18-j. v. d. K. te Bergen op Zoom. die Breda onbewerkt goud ten verkoop aanbood en thans naar de herkomst dit goud wordt gezocht. DAT bij de Rott. Droogdok My. giste- ;n het 9300 ton metende m.s. „Maasha- en" te water is gelaten, welk schip is gebouwd voor de Gebr. van Uden's Scheepv. Mij aldaar. DAT de legertentoonstelling van 21-28 Aug. in Eindhoven, 4-11 Sept. in Enschede 18-25 Sept in Groningen wordt ge houden. DAT prof Zook uit Washington en Dhr. Croonemeyer namens Chanute (Ohio) het door deze plaats geadopteerde Zevenber gen bezochten. DAT is opgericht een Kath. Vakbond van personenvervoerders langs de weg met als voorlopig bestuur: F. A Arke Enschede (voorz.), secr. M. J. Clarenbeek, Jan v. Nassaustraat 10, Den Haag en A J. Beuk te Naaldwijk. DAT de oprichting van een Prot. Chr. en een Alg. bond op dit terrein te ver wachten is, terwijl de huidige organisa tie zal worden omgebouwd tot een fede ratief top-orgaan. DAT 29 Deense spoorwegambtenaren die in ons land vertoeven, gisteren als gast van de Ned. Spoorwegen o.m. de centrale werkplaatsen in Haarlem en treinen Utrecht bezichtigden. DAT de mil. attachés der V S. en Cana da, kol. J. A. Holly en kol. Doucet, een driedaagse tocht langs de militaire in richtingen in Westelijk Nederland maken. DAT tot onze buitengewone gezant en gevolmachtigd minister in Griekenland werd benoemd de heer G. W. Boissevain. DAT tot hoofdingenieur der Telefonie Telegrafie werd benoemd ir L. R. M. Vos de Wael, thans ingenieur der T. en T. te Den Haag. DAT volgens een antwoord van de mi nisters Vos e.a. aan het Tweede Kamer lid v.d. Goes v. Naters de waterverbete ring van de Dinkel, waarover een nieuwe bespreking met de Britten zal worden gevoerd, tot nu toe is afgestuit op mate riaalgebrek. DAT met een kapitaal van f5.500.000 te Den Haag is opgericht de N.V. Aero- Holland als vervanging van de bestaande vennootschap onder firma Aero-Holland. DAT 63 jaar oud te New York is over leden de heer A. B. Picard, dir. van de Wed.. K. v. K. aldaar. het eerbetoon. Het wel een zeer aantrekkelijke stoet: bok- kenwagentjes, versierde fietsen, „zeilbo ten" enz. „Vind je het niet enig. al die leuke poppenwagens en zo?" vroeg de Prinses- Regentes. En Irene zwijgzaam als zij is knikte nadrukkelijk met het hoofd. En tussen al deze juichende kinderen voelde de postbode, die weer een nieuwe lading felicitatietelegrammen kwam bin nendragen, zich wat verlegen; via een zij-ingang verdween hy. Natuurlyk is iedereen benieuwd wat een Prinses al zo op haar verjaardag krijgt. Een lang ge koesterde wens van Prinses Irene vervulling gegaan: een versnelling op haar fiets. Dat beschouwde ze wel als het mooiste cadeau. Dan was er een auto ped, die Prinses Margriet meteen maar als de hare beschouwde ei doos kleurpotloden. Namens de Ned. Strijdkrachten werd door een deputatie van de Kon. Marine een verjaardagstaart en een cassette ta felzilver aangeboden. Dit geschenk is be doeld als een vervolg op de collectie ta felzilver, die Irene vorig jaar strijdkrachten ontving. Elk jaar wil men een verdere aanvulling geven, telkens aangeboden door een ander onderdeel. Hierna mocht de nieuwe ponywagen in de tuin worden geprobeerd. In beslo ten kring werd het feest verder gevierd, waarbij ook Prins Bernhard aanwezig was. Ook H. M. Koningin Wilhelmina bezocht des morgens Paleis Soestdyk. Britse hoogwaardigheidsbekleders houden krijgsraad De hoogste Britse autoriteiten van Hongkong. Malakka, Noord-Borneo en Singapore komen in deze stad byeen met Malcolm MacDonland, Brits algemeen commissaris in Z.O.-Azië, om te beraad slagen over de communistische opstand op Malakka. „VAN RIEMSDIJK" EN „SIBAJAK" VOOR GEZINSHERENIGING Het nieuwe KPM-motorschip „Van Riemsdijk", dat de eerste twee jaren zal gaan varen voor de Kon. Java-China Paketvaart Lijnen, zal daartoe omstreeks 18 Sept. naar Batavia varen en dan als vracht-passagiersschip worden benut in dienst van de gezinshereniging. Er is een accomodate voor 51 vol<w. passagiers. De ..Sibajak" van de Kon. Rott Lloyd vertrekt 21 Oct. m het kader der gezins- Woningnood Het vraagstuk van de volkswoning bouw is voor het ganse volksleven zo mogelyk van nog ingrijpender betekenis dan de werkloosheid in de dertiger jaren, zei de vorig week Ruppert op de alge mene vergadering van het C.N.V. en hij moest hieraan toevoegen, dat tot heden minder is gedaan aan het lenigen van de woningnood dan in dé dertiger jaren aan de werkloosheid. Het is begrypelijk ei\ het valt toe te juichen, dat het C.N.V. in het komende najaar aan de woningnood een byzonder congres zal wijden. Van grote betekenis zyn thans de mededelin gen. welke dezer dagen van de zyde van de minister van Wederopbouw zyn ge daan. Minister In 't Veld heeft tot nu toe gelukkig zyn kracht niet gezocht in redevoeringen en beloften. Hy heeft een massaal ministerie te beheren en een kolossale last rust op zijn schouders. Hij is nu begonnen met enige sanerings maatregelen. Blykbaar zal eerst een drastische beperking worden toegepast op de uitgifte van bouwvergunningen. Er was langzamerhand een wanverhouding ontstaan tussen het aantal woningen, dat gereed kwam, en het aantal woningen, dat in uitvoering is. Op dit ogenblik zyn 43.000 woningen in aanbouw en dit is aanzienlyk meer dan de materiële moge- lykheden toelaten. Het is duidelyk, dat aan hoe meer huizen op eenzelfde ogenblik wordt ge werkt de kosten hoger en de bouwduur langer worden. Er moet nu eenmaal een zeker evenwicht zyn tussen de hoeveel heid werk en het aantal bouwvakarbei ders en materialen. Op zichzelf is het al een bedenkeiyk verschynsel, dat het evenwicht tussen deze beide factoren zo ernstig kon wor den verstoord. Hoe is het mogelyk, dat een aanzienlyk hoger aantal bouwver gunningen is uitgereikt dan in overeen stemming was met de technische moge lijkheden? Het is wel aardig om zoveel woningen in aanbouw te zien. maar het practisch nut van dit alles is gering, wan neer de bouw van het ene huis die van het andere in de weg staat en omge keerd. Concentratie van de mogelijkheden is geboden. Dit zal moeten leiden tot ver snelling van het tempo en tot verlaging van de kosten. Het is kenmerkend, dat de bouwtyd van een woning, die normaal van zes tot acht maanden duurt, de laatste tyd was opge lopen tot gemiddeld elf en een halve maand. De gemiddelde kosten per wo ning zyn thans f 10.850, of drie en een half maal zoveel als voor de oorlog. Wy hopen, dat minister In 't Veld zal slagen in het combineren van deze twee belangryke vereisten: Concentratie van de technische mogelijkheden en vrylaten waar mogelyk van het particulier initia tief. Uit de woningellende zullen we toch eens moeten zien te geraken. De werke- ïykheid is in deze na-oorlogse jaren sterk achtergebleven by de plannen. Het bouw plan 1946 voorzag in de bouw van 10.000 woningen. In werkelykheid kwamen er 1744 gereed. Het bouwplan 1947 beloofde ons zelfs 28.000 woningen, maar het wer den er slechts 9256. De vooruitzichten voor 1948 zyn gunstiger, maar het ia altyd nog een benauwende gedachte, dat tien jaar lang 70.000 huizen per jaar ge bouwd zullen moeten worden, willen we de achterstand inhalen. Op het gebied van de woningbouw hebben we een Overheid nodig, die haar heil niet zoekt In allerhande voorschrif ten, maar die zelf weet van aanpakken, die vooruit durft te zien en het parti culier initiatief weet vrij te laten en aan te vuren. Want wy zyn het eena met de voorzitter van het C.N.V.. de wiv ningbouw is tot nu toe veel te veel het stiefkind geworden met alle funeste ge volgen van dien. WEERBERICHT Enkele plaatselijke buien Tot morgenavond verwacht de Bilt Matige en langs de Waddenkust af en toe vrU krachtige wind tussen Oost- en Zuid-WesteUjke richtingen. Enkele plaat- selyke buien, hier en daar met onweezk. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag. 7 Aug Zon op 5.10. onder --- 20.20. Maan op 7.58, onder 21.46 MM, herenjéiflS van Rotterdam onar Batevaa* 12 UZ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1