FILHRC ££Prononce nationaal f°C* Ali AUTO Met Punten NIEUWE LETDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 Wat U beslist moet weten over tuberculose Uiteenzetting van dr P. Vermetj ™u'Ski?ba'fl te Voorschoten voor de school- artsendienst „Katwijk" I Bij het jaarverslag over 1947 van d schoolartsendienst „Katwijk" heeft de schoolarts, dr P. Verniet te Voorschoten, zoals bekend, een uiteenzetting gegeven over de tuberculose. Dr Vermet heeft zich in deze uiteenzetting bepaald tot het ge ven van een algemeen antwoord op de vele vragen, die hem naar aanleiding var het jaarverslag over 1946 door gemeente lijke autoriteiten, onderwijzers en ouders zijn gesteld. Gezien het grote belang er van, ontlenen wij het volgende aan de be schouwingen van de schoolarts, terwijl in een volgend nummer de uiteenzetting zal worden vervolgd en beëindigd. Tuberculose is een besmettelijke ziekte, veroorzaakt door bacillen, uiterst kleine diertjes of liever plantjes. Deze tuberkel bacillen, waarvan er in één kubieke m.m. 1000 millioen een plaats kunnen vinden, zijn alleen bij sterke microscopische ver groting te zien. Uit proeven bij dieren is duidelijk gebleken, dat deze bacil een niet te onderschatten vijand is. Dat de t.b.c. van de mens op de andere en- van het ene dier op het andere over kan gaan, weten we vooral, sedert Robert Koch in 1882 als verwekker der t.b. tuberkelbacil ontdekte. Eerst na deze ontdekking kon de bestrijding van de ziekte systematisch ter hand worden ge nomen. Hiervoor was het vooral nodig de eigenschappen van de verwekker te leren kennen. Buiten het lichaam van mens of dier kan de bacil zich niet vermeerderen. Wel kan hij in leven blijven, al leidt hij nog zo'n minimum bestaan. De laagste tem peratuur, die we in ons klimaat kennen, doodt de bacil niet. In riolen, dus in een milieu van rottingsprocessen, kan hij maandenlang blijven leven. De bacil is echter niet bestand tegen zonlicht. Aan de oppervlakte van besmette stof volgt de dood reeds na enkele minuten, in die pere lagen na enkele uren. In vochtige toestand is de bacil veel minder tegen inwerking van hogere temperaturen bestand. Reeds 1 mi nuut bij 100 gr. C. is dan dodelijk. Bij fió gr C. volgt de dood in 15 mi- nutrn In het dagelijks leven maakt men een dankbaar gebruik van deze wetenschap, bijv. door de melk voor het gebruik tot het kookpunt te ver hitten, al dient men dan eigenlijk nog wel rekening te houden met de het vel enkele tubelkeibacillen kunnen zijn blijven In de fabrieken wordt de melk z.g.n. ge pasteuriseerd. Vroeger geschiedde dit door een uur te verhitten bij 63 gr. C. Tegenwoordig volgt men andere me thoden, o.a. die volgens Stassano, waarbij de melk in een ringvormige stroom 0.6 mm. dikte 20 seconden wordt verhit bij 75 gr. C. en die volgens Voltana, wa bij de melk bij eenzelfde temperatuur tijd in een dunne laag tussen platen wordt geleid. Ook bij deze methoden krijgt practische zekerheid, dat alle tuberkel bacillen, en tegelijk andere voor de i schadelijke soortgenoten, gedood zijn. Aan de nieuwste methode om met geluidsgol ven alle bacillen te doden, waarbij de melk over platen stroomt, die hyperso- nische trillingen (d.z. onhoorbare ge luidstrillingen) teweegbrengen, zijn ons land nog niet toe. Waar tuberkelbacillen ook gevonden worden, steeds zullen zij direct afkom stig zijn van mensen of dieren, die lij dende zijn aan tuberculose, immers in dc natuur is buiten het lichaam geen ver menigvuldiging mogelijk. We noemer hier mens en dier tegelijk, omdat geble ken is, dat tuberkelbacillen van menser bij dieren tuberculose kunnen veroorza ken en omgekeerd. Er zijn echter vier soorten. Het mensentype of humane type wordt vooral bij de mens gevonden. Verder bij apen, honden, varkens en koeien. Het rundertype of bovine type komt voo alle zoogdieren, vooral by koeien. Ook besmetting van mensen komt dikwijls voor. Het vogeltype of aviaire type vindt men bij vogels, doch ook wel bij zoog dieren (vooral by varkens). In de praktijk hebben we vrijwel uit sluitend te maken met de verhouding van de mens met het rundvee, enigszins ook met geiten, honden en katten. Dat de mens ook voor dieren gevaarlijk kan zijn, schreven we reeds. Een recente mededeling uit Deense bron, vermel dende, dat een nieuwe melkersknecht in een t.b.c.-vrije stal bijna alle koeien be smette, moge ter illustratie dienen. Op welke merkwaardige wijze besmettingen tot stand komen, toont een geval, waar bij een papagaai, die leed aan open huid t.b.c., zijn eigenaar besmette. Deze vogel was door zijn inmiddels aan tuberculose overleden vorige baas besmet, die de ge woonte had sommig voedsel eerst te kau wen alvorens het te geven. De wegen, waarlangs de besmetting tot stand kan komen, zijn iste de lucht wegen, 2de het maagdarmkanaal (en 3de de huid, die we verder buiten beschou wing laten). Flügge wees het eerst op de geoogst. Ditmaal was speciaal gedacht de badgasten. De zaal was goed bezet. Ds J. J. v. d. Krift sprak een openingswoord. Hierna ging men over tot de opvoering. kleine druppeltjes, die bij het spreken inhoud van „Marjatta" hebben we de lucht in geslingerd worden. Ook bij de voorbijgegane winter reeds besproken. zodat we dit thans achterwege laten. Uitreiking bonkaarten. Uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Vrijdag 6 Aug.) plaats aan zelf- verzorgers, wonende te Katwijk aan Zee letters L t/m Z, en aan niet-zelfverzor- gers, bewoners van: Tijmstraat, Varke- visserstraat, v. d. Vegtstraat, Vlierstraat, Voorstraat, Vreugdeweg, Waaigat, Wees huisstraat. De loketten zijn geopend van 8.30—12 en 2—4.30 uur. Naar Berg en Bos. De leden van de Katwijkse aannemers- bond hebben hun zomerreisje gemaakt en zijn per bus naar Apeldoorn streken gereisd. Behalve aan de schone natuur van de Veluwe werd speciaal aandacht geschonken aan de schitteren de bloemententoonstelling in Berg er Bos. De terugreis ging over Zeist er Utrecht. De Kaag Vervolg der jubileumfeesten. Gedurende de middaguren van de der de dag van de jubileumfeesten hebben de organisatoren van het feest volle dacht besteed aan de kinderen, kleintjes liepen in optocht, voorafgegaan door muziek, door de Binnen- en Buiten- Kaag. Het was een schouwspel vol kleur fleur. Op het feestterrein werd een middag bereid om nooit te vergeten. De kindervriend Jo Spier boeide het grut van de aanvang tot het einde. Af werd er gepauzeerd terwille van d tatie. Ook nu gaf de heer Th. van Lent zijn kunsten als waterskiër te zien. Om half negen begon de lang wachte gondelvaart. Ruim acht duizend personen keken met veel genoegen naar de talrijke op vernuftige wijze versierde bootjes, die door ontelbare lampjes in feeërieke gloed waren gehuld. Het rustige, sfeervolle geheel werd opgeluis terd door een pittig stukje muziek. Alle deelnemers hebben meegewerkt om het voorbijglijden van deze lichtvloot tot hoogtepunt van de dag te maken. Bob Kion's gezelschap toonde ook deze avond weer zijn kunnen. De Kagenaars kunnen terugzien op een zeer goede dag. Leiderdorp Middenstandsdiploma. Voor het middenstandsdiploma zijn ge slaagd de heren A. Schalkers, W. Jansen, der Zwan, H. Tijssen, W. Zuider- i H. Bijsterbosch en de dames E. patiënten met ernstige open vormen tuberculose, zullen slechts enkele drup peltjes meevoeren, doch bij een erg hoes tende (of niezende» patiënt, zal dit in sterke mate voorkomen. Dat dit niet alleen in de kamer van een zieke, maar ook in een school, op een fabriek of in een koestal het geval kan zijl zonder meer duidelijk. Naast de druppeltjesbesmetting is besmetting mogelijk door inademing stof, waarop zich tuberkelbacillen bevin den. Zowel de druppeltjes als de stof kunnen in de neus en keel worden op gevangen en ingeslikt, waardoor de mo gelijkheid van een besmetting via hei maagdarmkanaal geschapen wordt, zoals dit ook het geval is bij het nuttigen var besmet voedsel. In gezinnen van veehouders zal mer zowel met besmetting via de luchtwe gen als via het maagdarmkanaal reke ning moeten houden. Vaak is de besmet ting op rekening te stellen van het nut tigen van besmette melk. In dit verband willen wy nog eens ernstig waarschuwen tegen het ge bruik van rauwe melk, dat ten plat- telande nog zo veelvuldig voorkomt. Een enquête, door ons in 1946 te Stompwjjk ingesteld, leerde, dat vrij wel iedereen zich daar in meerdere of mindere mate aan bezondigde. Sommigen beweren, dat door het koken de smaak zodanig verandert, dat ze de melk niet meer lusten. Anderen geloven, dat rauwe melk veel voedzamer is: de melk moet „levend" gedronken worden. Dit zijn wel zeer funeste denkbeelden! (Wordt vervolgd). Katwijk aan Zee Buurtreisje. Gistermorgen vertrok een autobus met een groot aantal leden van de buurtver. „Ligustrum" voor een reisje naar Apel doorn, waar een kijkje werd genomen op de prachtige tentoonstelling in Berg en Bos. De omstreken waren eveneens een bezoek waard. In Utrecht werd gedineerd. Vandaar ging het huistoe. Wederom opvoering „Marjatta". De Chr. reciteervereniging „Ora et La- bora" heeft gisteravond in de kapel het bekende karakterstuk „Marjatta" opge voerd. In de afgelopen winter werd met de opvoering van dit stuk veel succes de Graaf, E. van der Hoek-van Leeuwen, N. Schipper en A. van Leeuwen, allen op geleid door het instituut-Reijerse. Noordwijk Ds J. D. Koers, alhier, vlootpredi- kant, is ook beroepen te Joure (Gerei kerk). DISTRIBUTIEDIENST HILLEGOM - LISSE - SASSENHEIM. Met ingang van Maandag 9 Augustus zijn de kantoren van de distributiedienst te Lisse en Sassenheim voor het afhalen van formulieren en het in ontvangst nemen van distributiebescheiden nog slechts drie dagen per week geopend wel op Maandag. Woensdag en Vrijdag, te Lisse van 9 tot 11 uur v.m. en te Sas senheim van 1.30 tot 3.30 uur n.m. afhalen van levensmiddelenkaarten ge schiedt op de data, op de nu geldige bonkaarten aangegeven. Uitreiking bonkaarten 810. Maandag 9 Augustus is te Lisse de laatste dag voor de uitreiking van bon kaarten voor de 10e periode. Hun, die deze bonkaarten nog niet hebben afgi haald, wordt verzocht, dit op 9 Augustus te doen. Het kantoor te Lisse is hiervoor geopend van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3.30 uur. De zelfverzorgers, die geen oproep kaart mochten hebben ontvangen, kun nen de bonkaarten afhalen op Woensdag 11 Augustus tussen 9 en 12 en van tot 3.30 uur. De bonkaaarten worden te Sassenheim uitgereikt van 12 t/m 19 Augustus i Burgerzaal. Naar Katwijk. De kinderen van de buurtvereniging D.V.V. hebben een uitstapje naar Kat wijk gemaakt. De reis ging per speciale tram. Het jonge volkje vermaakte zich. buitengewoon. Ongelukje. ,Mej. D. reed in de Kerklaan met haar fiets tegen een stilstaande wagen. Zij geraakte door de botsing bewusteloos, ondervond verder geen nadelige gevolgen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende Juli ingelegd ƒ18.954,46 en terugbetaald 18.449,33. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het 7351. Voórhout Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: H. J. Deters, 31 j. en Cl. M.- van der Meer, 27 j. OVERLEDEN: J. S. van Rijn, 74 jaar, ongehuwd; Petrus A. M. van der Ploeg, 2 jaren. GEBOREN: Johannes, Nieuwkoop en Tr. Eveleens; Catharina B. G., d. v. J. Lemmers en A. A. van c' Berg; Cecilia C. M., d. v. A. v. d. Slot M. A. Went; Johannes Th. J., z. v. J. v Velzen en P. IH. Hoek. Geslaagd. Onze plaatsgenoten To van Dam, Rie Braat, H. Oostdam, J. Zwetsloot, J. Gent, N. v. d. Burg en J. Mourits slaag den voor hel middenstandsdiploma. Zoeterwoude Brandje. Gistermorgen omstreeks elf uur is Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsché" er in! brand uitgebroken in de werkplaats de fa. E. Hulsbos en zonen. Door wonenden werd terstond met emi water het blussingswerk begonnen, inmiddels gealarmeerde brandweer be hoefde geen dienst te doen. De zolder van de werkplaats met enig materiaal brandde geheel uit. De schade wordt door de verzekering gedekt. Opbrengst collecte. De inzameling voor het huldeblijk „De Ned. Vrouw", aan H. M. de Koningin, heeft f 651.40 opgebracht. Een mooi resul taat! R.-K. ziekenfonds opgeheven. Het R.-K. ziekenfonds „St. Antonius van Padua" is. na 23 jaar te hebben be staan, opgeheyen. Het bestuur heeft de leden voorgesteld, zich en bloc sluiten bij een nationaal verplegings- fonds. Aldüs werd besloten. Droevig verdrinkingsgeval te Kijkduin Gistermiddag om kwart voor 5 haddén zich ter hoogte van golfbreker 27, te Kijkduin, de 60-jarige G. de W. en zijn -jarige dochter F. de W., wonende aan de Parcifalstraat, te ver in zee begeven. De dochter werd met levensgevaar gered door de 24-jarige J. v. E. uit de Kijk- duinsestraat nr 27, die zich aan eeh red- ee begaf. Hy kon de dochter overgeven aan twee agenten van politie, die zidh ook te water hadden begeven. Daarna begaf v. E. zich weer in zee en probeerde de vader te redden. Toen deze aan 't strand was gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Consumptie-ijs en bacteriën De ondervakgroep „Consumptie-ijsbe* reiding" schrijft ons: De N.L.C. van 29 Juli j.l. publiceerde enkele raadgevingen in verband met de warmte. Daarin alviseert een dokter o.a. „alleen hygiënisch toebereid en verpakt ijs" te gebruiken, „want met de warmte breiden eventuele bacteriën zich snel uit". Nu vinden de bereiders van het schep» ijs zich terecht in hun eer aangetast, om dat in deze uitspraak het verpakte ija verkapt wordt aanbevolen. Wij hopen, dat de dokter het niet bedoelt zoals htf het heeft neergeschreven, want de even tuele bacteriën breiden zich met de warmte in verpakt ijs even goed snel uit. Zolang ijs inderdaad ijs is, dus 'n tem peratuur heeft beneden 0 graden Celsius, is er geen warmte, die de gevreesde uit breiding zal bevorderen. Als de dokter de lichaamswarmte bedoelt, dan geldt dit voor alle ijssoorten en by iedere tempe- ratuursgesteldheid. Waarom speciaal het y's wordt, ge noemd is ons overigens niet duidelyk, temeer niet, omdat iedereen toch weet, dat de keuringsdensten van waren op alle levensmiddelen, dus ook op consump tie ys, een scherpe controle uitoefenen. HAAGSE RECHTBANK Inbraak Tegen die chauffeur L. K. uit Leiden had de Officier "twee zaken aanhangig gemaakt, omdat verdachte tweemaal diefstal door middel van inbraak had ge pleegd. Voor de combinatie van die feiten luidde de eis een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr J. T. Sprik, wee® op moeilijke omstandigheden voor ver dachte, en vroeg clementie. HAAGSE POLITIERECHTER Het varken was teveel. Het varken dat de krweker A. B. t® Sassenheim in voorraad had, was teveel; het was met de papieren niet in orde. De Haagse Politierechter bemoeide zich met het geval, en de Officier eiste f80 boete of 30 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde conform de eis. De kaas kwyt. De colporteur A. B. te Leiden had kaa® zonder bon weten te bemachtigen, maar dit werd een strafbaar handeltje. Waar het -gekochte voor eigen gebruik bestemd wilde de Officier volstaan met f 10 boete of 5 dagen heohtenis, en verbeurd verklaring van hetgeen in beslag wa® genomen. De rechter veroordeelde daar toe. Familieberichten Heden werd door verkeersongeval plotse ling van ons weggerukt ons innig geliefd Dochter tje en Zusje JOHANNA in de bloeiende leeftijd van 13 jaar. De Heere, Die als de God des Verbonds ons zo veel jaren blijde en dank baar deed genieten van dit Zijn geschenk moge ons vertroosten, nu Hij haar weer tot Zich nam 2 Cor. 69 en 10 Leiderdorp: A- WISSEL T. P. W. WISSEL- Koelmans Ambon (Ned. O-I.): MARTHA Eindhoven: NELLIE Tjimahi (Ned. O.-I.): PIET Leiderdorp: TRIJNTJE CORRIE RIEK AAD HEIN. Leiderdorp. 4 Aug. 1948 Park Die Leythe 1. De begrafenis is bepaald op Zaterdag 7 Aug- a s nam- 3 uur te Leiderdorp Advertentiën Dr. Lahr HERVAT MORGEN DE PRAKTIJK. J. C. Meyboom VANAF VRIJDAG AFWEZIG. AFWEZIG TOT 29 AUG. C.G.J.v,Alphen Waarneming: dokterstelef. VERLOREN Zaterdagavond in de Tram van 7.05 uur van Katwijk naar Leiden, een portefeuille met f 150 a f 200 en bijbe- horen. Verliezer zeer gedu peerd, daar het al zijn han- delsgeld is. Wie inlichtingen kan verstrekken, krijgt beloning. J Rooyakkers. Oranjestraat 32, Leiden. T_ M jNatBlB®*! OOST VIEST, THUIS BES! waren de oplossingen van de nationaal Spreek woorden-wedstrijd Dat hel niet moeilijk was wisten we. Daarvoor zijn de spreekwoorden en de NATlONAAL-mesjes te bekend Maar dat er zó veel goede oplossingen zouden komen, dat hadden wij tóch niet verwacht. Het spijt ons jullie niet allemaal te kunnen -meenemen op deze NAT ION A AL-EXCURSIE naar de Jubileum-Bloemententoonstelling. Wel stellen wij 150 extra plaatsen be schikbaar. dus geen drie honderd maar vier honderd en vijftig. Alle gelukkigen kregen inmiddels be- .j&fs richt met uitvoerige in- lichtingen. ,5°° ^V>v- - 'Wit Laten wj hopen dat het n zal zijn - in elk geval u een reuze gezellige dag! - DEVENlE85I»èA.l Bel op 23055 Personeel gevraagd Voor 2 avonden per week flinke nette werkster, ge wend zelfst. te werken, vooi het schoonhouden van kan toorruimte. Aanm.: Rijns- burgerweg 21. Vrijdagmor- i tussen 912 uur. Verkoopster, banketbak kerij. Per 1 Sept. betrouw bare, flinke, zelfstandige ver koopkracht. Leiding kun nende geven. Goed salaris. Tevens handig jong meisje om in 't vak te worden opge leid. Br met referenties ïr 9282 bur. blad. Personeel aangeb. Net meisje. 19 jaar, G.G. v. 1. kl. gez. Omg. Oegstgeest van 8.304 uur. Zondags vrij. Br. onder 9277 bur. blad. Meisje, als hulp in huishouding (intern). Br. 9275 bur. blad. Te koop aangeb. In onze opruiming Damestruitjes ZONDER PUNTEN EN TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJZEN. Jong echtpaar zoekt Gem. Kamers piet (of gebruik van) keu- fcen op goede stand in Lei- ten of naaste omgeving. Br. &o. Z-3788, Adv. Bus. Alja, Utrecht Grote en kleine kamer vloerzeil, vloerkleed 55 95, tevens pracht salon kleed, gangloper, deurmat ten, één persoons ledikant 19, twee persoons Eng. ledikant, compleet 38.50, Hooigracht 55. In prima staat zijnde stof zuiger 125 volt 20 en Hal- ler petroleumvergasser 7.50, na 6 uur. Pr. Frederikstr. 28. Zwaar eiken ameuble ment, 2 armstoelen, 6 stoe len, prima terra bekleding. Zeer mooi pluche divan kleed. haardfauteuiltjes dressoir, mahoniekastje, 2- zitsbank met 2 armfauteuils. Muusse, Hooigracht 59. Tele foon 23264. Kleine B-M. 525. Spaar- garenstraat H, Oegstgeest. Een in goede staat zynde platte handkar, goed voor bloemenvervoer. 20 Roe ge mengde asters. 15 roe afri kanen, een kast chrysanten en 90 roe bloemkool. A Intvelt, Baron van Wasse naarstraat 2, Rijnsburg. Wegens vertrek een in goede staat zynd orgel, met eiken kast. Wijttenbachweg 31, Oegstgeest. Buitenboordmotor, 2 cyl. Sieboldstraat 34, Leiden. JongensrUwiel, met Tor pedonaaf. damesrijwiel, he- renrijvviel, verchr. uitvoering m. trommelremmen. heren rijwiel m. torp. naaf tegen elk aann. bod, licht motor rijwiel D.K.W. 175, Rapen burg 54. Een goed onderhouden wandelwagentje met wagen- zak, tevens fietszitje. Te bevr. Langebrug 85, boven. De Jong's taxibedrijf Nw. materiaal 25 ct. per km. Speciale auto's voor het buitenland. 's-ZONDAGS GEOPEND. MEUBELEN Bekende contantzaak ver koopt voor vastgestelde con tantprijzen verhoogd met de daarvoor vastgestelde renten MEUBELEN op termijnbetaling. U krijgt ons adres toegezon den als U schrijft aan hel bur. v. d. blad onder no. 9276 Te huur gevraagd Zit-slaapkamer met pen sion, in Leiden. Br. onder nr 9280 bur. blad. Een gepensionneerde vr. in klein gezin (Prot.) een zitkamer met slaapkamertje ook met gezellig verkeer. Br. onder nr 9284 bur blad. W oningruïl Wie wil ruilen? Flink huis, kan door twee gezinnen be woond worden, voor net klein huisje op gezellige stand Br. nr. 9283 bur. blad. Diversen Vereniging van Slechtho renden. De theemiddag ten huize van mevrouw T. Kra nenburgSiemens op 10 Aug. as gaat niet door. Geeft het door! Zit-Slaapkamer GROTE AANVOER EENDENEIEREN Te koop aangeboden OPEL 1938 SEDAN, in prima staat. Br. no. 9278' an dit.blad. IJZEREN GOLFPLATEN: 185 x 67 Grote goedkope party te koop (ook in kleine partyen) Brasserskade 63, Delft. CEVRAACD BAKKERSBEDIENDE bij P. Nagtegaal, Terweê- weg 82. Oegstgeest. Prot. iGodsdient CASINO DAGELIJKS VAN 2—6 UUR Geheel Nieuws programma OLYMPISCH NIEUWS Engeland slaat Nederland. Reiff wint de 5000 meter, Slijkhuis werd derde. Fanny BlankersKoen kampioene op 100 meter.. Marie Vaessen derde op de 100 meter borstcrawl. OPTISCH GLAS (in technicolor) DE NEDERLANDSE ANTILLEN EEN KOSTELIJKE TEKENFILM WINKELINRICHTING Techn. Bur. N. KLOOTS MAREDIJK 68. WEGENS VACANTIE GESLOTEN VAN 7 t/m 14 Augustus. ir/j ZONDER PAS EN MET DEVIEZEN IEDERE DINS DAG EN DONDERDAG NAAR BRUSSEL 11.75 VRIJDAG: Kaasmarkt Alkmaar, Volendam 6.50, Rhenen, Ouwehands Dierenpark 7.50, Hoge Veluwe 9.-, Texel 10.75, Giethoorn 11.-. ZATERDAG: Autorace Zandvoort 4.75, Kopje van Bloemendaal 3.50. MAANDAG: Oisterwijkse Vennen 10.-, Texel 10.75, 't Gooi 6.50, Rhenen 7.50. DINSDAG: Valkenburg 12.-, Nijmegen, Berg en Dal 8.75, Holterberg 10.50, Friese Meren 11.50, Oisterwijkse Vennen 10.-. WOENSDAG: Montferland 10.-, Rhenen 7.50, Giet hoorn 11.-, Hoge Veluwe 9.-, Texel 10.75. DONDERDAG: Valkenburg 12.-, Friese Meren 11.50, Holterberg 10.50, Nijmegen, Berg en Dal 8.75, Zeeland 10.-. IEDERE MAANDAG 2 dg. Valkenburg 38.-. 3 dg. Valkenburg en Ardennen 65.-. 2 dg. door Eigen Land 38.-. Alles inbegrepen. HOTAM REISBUREAU AGENTSCHAP LEIDEN. VISMARKT I. TEL. 248G2. Brengt Zonneglans in Ijuisl Zo is het. Mevrouw, Peli wint het met glans I Vraag daarom nooit naar „wrijf- was", maar vraag Pelil Dit ideale onder houdsmiddel voor meubelen, parket en lino leum, is zeldzaam zuiver van kwaliteit. Met zorg samengesteld uit edele wassoorten. Per doos 36 Ct. Formaat No. 2. ,,'t Is een Erdal product, dus goed"! AMSTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ N.V. gevestigd te AMSTERDAM UITGIFTE van f 1.000.000.- gewone aandelen, in stukken groot nominaal 1000.aan toonder, ten volle delende in de winst over het boekjaar 1948 en volgende jaren. Ondergetekende bericht, dat zy de inschrijving op boven genoemde aandelen, uitsluitend voor houders van gewone aandelen, openstelt op VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 i des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bij haar kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage, tot de koers van 150 pCt., op de voorwaarden van het prospectus dd. 4 Aug. 1948. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bij de inschrijvingskantoren. Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. AMSTERDAM. 4 Augustus 1948. voor halve Punten of wel zonder Punten 't heeft NIETS te betekenen, als U voor Uw koopt316 g6ld ni6t dC BESTE KWALITEITEN Koopt bij ONS en U heeft HONDERD PROCENT zekerheid dat U de VOLLE WAARDE ontvangt. VRIJDAGMORGEN 9 uur begint Onze Speciale Verkoop van diverse KWALITEITS-artikelen tegen extra Verlaagde prijzen. ZIET ONZE ETALAGES Haarlemmerstraat 137 hoek Donkersteeg 2-4-6 „Het Leidsche Wollen Dekenhuis" GROTE WERKGEVERSORGANISATIE te 's-GRAVEïfc HAGE vraagt voor spoedige indiensttreding GEROUT. STENO-TYPISTE SECRETARESSE Vereisten: Einddiploma H.B S. of Gymnasium- Vlot steno en typen in de Nederlandse taal. Sollicitaties met uitvoe rige inlichtingen te richten onder No. 88204 Adv. Bur. Di® Haghe, Plein 11, Den Haag. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDERDORP roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZER in de Lichamelijke Oefening aan de openbare en bijzondere lagere (UL O.) Scholen ia hunne gemeente. De wedde zal, behoudens goedkeuring door hogere instanties, bedragen: 99.— per wekelijks les uur per jaar, na 1, 2, 3, 4 en 5 jaar te verhogen met respectievelijk 4ƒ3.—, ƒ4.—, ƒ3.— en ƒ4.— per wekelijks lesuur per jaar tot een maximum van ƒ117.— per wekelijks lesuur per jaar. Aantal wekelijkse les uren 13. Het bezit van de akte M.O. Lichamelijke Oefening strekt tot aanbeveling. De aanstelling heeft voorlopig voor de duur van een jaar plaats Sollicitaties voor 25 Augustu® a.s. aan de Burgemeester. schoonhouden kantoor van 8.45 uur—14 uur. Spoed. Aanmelden L. A. Os- Paardenlaan 43. De avonturen van Prof. Créghel „AU banditos!" „Alle haaien", riep Michiel, toen ze vlak by het huis waren, „ik mag een garnaal zyn ak dat geen hotelletje iel Dat noem ik boffen, meneer Créghel! En inderdaad, het was een hotel. Ze lie pen er tweemaal omheen en hadden toen nog geen teken van leven bemerkt „Ik ga aankloppen", vermande Créghel »ich, en juist wilde hij een ferme tik op de deur geven, toen met een ruk het raam opengeschoven werd en een don ker uitziend manspersoon zijn hoofd naar buiten stak „Aij, banditos!" riep hij, „waarom zwalkt gij bij nacht en onty om mijn cafetaria? Spreekt op, voordat ik U smadelijk verjaag! Presto. Prestol"

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 4