Hieuwe jpriitórljf (Courant Volgt spoedig een tweede onderhoud met Josef Stalin? Wist DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel- redactie: 20408. Adm.: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOTS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhaisBA te ahetimn ntyo bert ia tegljetupoef Negen en twintigste jaargang No. 7579 Tweede gouden medaille voor Fanny Blankers-Koen Zie pagina 3 VoorwaardeDat Duitsland niet door Amerikaans kapitaal gekoloniseerd wordt Ook te Washington heerst nog steeds het grote zwijgen, want Marshall heeft gewei gerd zich uit te laten over de stand van de besprekingen in Moskou. In Whitehall schijnt men iets meer te weten- Het Britse antwoord aan Moskou, dat na rugge spraak met de Franse en Amerikaanse collega's is samengesteld, zou, volgens Ass. Press, vandaag in Moskou ontvangen worden. Hoewel ook hier het diepste stil zwijgen bewaard wordt over de genomen beslissingen, bevestigen officieuze bron nen, dat een ontmoeting tussen de diplomatieke vertegenwoordigers van het Wes ten enerzijds, en Stalin en Molotof anderzijds in de lucht hangt. Moskou is gearriveerd, met een rapport over de toestand in Berlijn. Al met al blijft het dus bij gissingen, maar Renter's correspondent meent dat Rusland er bijde onderhandelingen Berlijn op zal staan, dat de Westelijk#' mogendheden de plannen voor een rege- nimtg te Frankfort opgeven. Zulks onder het mom, dat Duitsland niet door Ame rikaans kapitaal 'gekoloniseerd mag wor- Hert Duitse Nieuwsbureau D.P.D. meldt, dat de Sowjets de grens tussen Thienin- gen (Russische zone) en Beieren (Amerik zone) hebben heropend voor een beperkt grensverkeer. Vierhonderd Duitsers begonnen meft het aanleggen van nieuw vliegveld in de Franse sector Berlijn en voor er een maand verstreken is, zullen 20.000 Berlijners - onder Amerik leiding aan het projeot werken, want hert vliegveld moet met het oog op de pro viandering door de lucht, nog voo: winter gereed zijn. Eigenaardig, sedert enige dagen wordt een Duitse radiowagen van de dienst der hulppolitie uit de Britse sector van Ber lijn. met vier agenten vermist. De wagen werd het laatst gesignaleerd te Grüne- wald, vlak bij de Russische zonegrens. Défilé langs dodencel 601 op 18 Sept. Daarna reünie in het Kurhaus. Op 18 Sept., des morgens wordt we derom een défilé gehouden langs de do dencel 601, in het „Oranjehotel", van Al- kemadelaan 850, te Scheveningen. Na af loop wordt des middags een reünie in het Kurhaus gehouden, welke toegankelijk voor nabestaanden, leden en begunstigers van de stichting „Öranjehotel" (cellen barakken). Werd vorig jaar een kroes met inscriptie en een houten lepel met botermes als aandenken beschikbaar ge steld, dit jaar zal een zeer speciaal sou venir worden aangeboden. Deelnemers moeten zich voor 20 Aug. melden bij mej. M. Th. C. v. d. Ent, Borneostraat 12b, Den Haag, secretaresse der stichting „Oranje- hotel". Een onbekende gever, schonk het comité dezer dagen f 1Ó00. Inmiddels was de Berlijnse kwestie, bestaande bassadeurs voor Amerika en Frank rijk, resp. dus Lewis Douglas René Massigli, alsmede Sir William Strang, gisteren voor het eerst sinds het onderhoud' met Stalin te Londen bijeen gekomen. Robertson-, de Britse bevelheb ber in Duitsland, heeft rapport uitge bracht over de valuta-kwestie de een of andere oplossing gevonden moeten worden voor het probleem, diat er twee geldsoorten in Berlijn circuleren, alvorens een vienmogendhedenconferein- tie over de Duitse vraagstukken door gang zai vinden. Ook Moskou speelt voor sfinx, want, hoewel de Franse en Amerikaanse bassa-deurs een bespreking hebben gehad met Frank Roberts, de speciale Bui afgezant en Geoffrey Harrison, de Britse zaakgelastigde, is ook hiervan niets ont huld. Wij wandelen dus nog steeds ii raadselen. Van belang is nog, dat Frangois Sey- doux, adviseur van generaal Koenig, it Donauconf. nieuw hoofdstuk vaii de wereldvrede Russen eigenen zich alle voordelen toe Op de Donau-Conferentie te Belgrado, heeft Wisjinski verklaard, dat de Russi sche conventie de souvereine macht va de Donaulanden waarborgt en niet, zo als met de conventie van 1921 het geval was, onrechtvaardige privileges niet-Donaulanden werden toegestaan. Het aandoenlijke van 's-hereu Wisjinski's be weringen is, dat deze Russische conven tie zou bijdragen tot de economische er culturele samenwerking tussen de landen van het Donaublok en alle andere landen, derhalve en nu komt het een bij drage vormend tot de wereldvrede, de mentis, de Tsjechoslowaakse minister var Buitenl. Zaken, was zo clement zijn vriend Wisjinski te steunen en met pathos klaarde ook hij. dat de Westelijke gendheden afstand moeten doen van aanspraken. Het behoeft geen betoog, dat de Amerikaanse gedelegeerde, Cannon, van leer trok tegen al deze enormiteiten. Hij beschuldigde de Sow jet-Unie ei de Donau slechts ten eigen bate e misch te exploiteren. Amerika had nooit gepoogd, monopolistische controle te krijgen en geen voordeel getrokken uit de bezetting, ten aanzien van de handel op de Donau. Deze Donau-conferentie be wijst opnieuw, dat de Russen iedere voor postpositie uitbuiten. Anti-neger manoeuvre mislukte In de Amerik. Senaat hebben de Repu blikeinen 'gisteren hun pogingen gestaakt om er een wetsontwerp door te krijgen, dait d'e verkiezings-belasting verbiedt (een middel om het stemrecht var negers in enkele Zindelijke staten ts perken). Dit is een overwinning voo Zuidelijke democraten, wier zgn. „fili buster" tegen het wetsontwerp reeds vijf dagen duurt. Zoals men weet, betekent dit filibuster, dat om de aanvaarding van een wetsontwerp op te houden, steeds maar redevoeringen worden gehouden over onderwerpen, die er niets mee uit te staan hebben. Dr Heinrich Brü-ning, de voormalige Duitse rijkskanselier, is gisteravond in de Britse zone van Duitsland aangeko- Amerika bestrijdt de inflatie. Het Republikeinse wetsontwerp ter bestrijding van de inflatie is reeds door de bankcommissie van het Amerik. Huls van Afgevaardigden goedgekeurd en dit komt nu binnenkort voor het Congres. Signaal van de Franse vliegboot opgevangen Omtrent de verdwijning van Frankrijk's grootste vliegboot, die op weg was naar Marokko en waarvan vermoed wordt, dat hij voor de Zuid-Afrikaanse kust in zee 6tortte, werd heden door A.F.P. gemeld, dat men er een signaal van opgevangen heeft. Zo men weet raakte hij Zondag zoek en zijn er 55 mensen aan boord. Amerikaanse superforten speuren thans ook de zee af. AARDAPPELACTIE VOOR NEDER LANDERS IN DUITSLAND. De aardappelactie voor de Nederlan ders in Duitsland is zo'n groot succes ge worden, dat het Aardappelcomité nog een bedrag van f 100.000 heeft overgehouden. Met deze gelden wordt voor iedere Ne derlander een stuk huishoudzeep en voor kinderen tot 7 jaar toffees gekocht, ge schenken, die worden gevoegd bij het jubileumpakket, dat door de Ned. Rege ring deze maand aan Nederlanders in Duitsland wordt gezonden. SCHIEDAM BOUWT GROOTSTE ZANDZUIGER TER WERELD De werf Gusto te Schiedam kreeg van de Argentijnse regering opdracht een zandzuiger te bouwen, die als de groots*» ter wereld kan worden beschouwd. NIEUW TWEEDE KAMERLID Tot lid der Tweede Kamer voor d,e C.P.N. is. wegens het bedanken van mevr. W. v. d. Muyzenberg, P P. J Met- scher en H. van Weizen, benoemd ver klaard J. H. Hermans te Vaals (oud-lid der Eerste Kamer), Politie waakzamer dan „De W aakzaamheid" Veesmokkelaars veroordeeld Zes personen, betrokken bij eeen vei smokkelschip „De Waakzaamheid" u Yerseke, dat beladen met 32 koeien op 29 April j.l. onderweg van Leiden België op de Oosterschelde bij Katten- dijke was aangehouden, werden te Mid delburg veroordeeld. De schipper J. M. uit Yerseke hield vol, dat hij van de smokkel op 10 April niets wist en op verzoek van enkele Belgen, die hy niet kende en in Rotter dam gesproken had, in Leiden de koeien had geladen. De Officier meende, dat M. „zwijg geld" verwachtte van iemand achter de schermen, vergeleek deze wijze smokkelen met die per pantserwagen eiste 1 jaar en 3 maanden met verbeurd verklaring van schip en koeien. Het vonnis luidde één jaar met aftrek 1 verbeurdverklaring. De makelaar L. S. uit 'sHeer Arends- kerke, én van de mensen achter de schermen, sloeg op de vlucht toen de politie hem thuis opzocht. Hij gaf 10. en werd veroordeeld tot één jaar met aftrek. De eis bedroeg 1 jaar maanden. De broer van M., de knecht P. P. uit Yerseke en de matroos A. E. 'uit Bres- kens kregen resp. 2 maanden met aftrek, 7 weken met aftrek en 3 maanden met aftrek. De Zierikzeese veehandelaar A. M., die bij de verkoop bemiddeling verleende, kreeg 4 maanden met aftrek ƒ2000 boete. Drie jaar geëist tegen Marine- Baurat Pelleter B.G. gelastte voorlopig onmiddellijke invrijheidstelling. Voor 't A'damse B.G. stond dezer dagen terecht de 33-j. Oostenrijkse Marine-bau- in scheepsbouwkundig ingenieur W. E. Pelleter, die van 24 Sept. "43 tot aan de capitulatie de technische leiding van de rijkswerf te Den Helder had. Hem werd ten laste gelegd het opslaan van munitie in een met het Rode Kruis- embleem gemerkte noodverbandplaats, het dwingen van Nederl. werkkrachten de vijand te werken en het te werk laten stellen van Nederlanders in Duits land. Er waren 20 getuigen a charge en 6 a décharge. Volgens getuige-verklaring a ir F. W. K. de Klerk, wnd. directeur i de werf, was verd. vurig partijman hadden de Duitsers spoedig de sleutel posities op het bedrijf. Verdachte ont kende het hem ten laste gelegde en schoof de schuld op de Ortskommandant. De adv.-fiscaal eiste 3 jaar (m.a.) Het Hof gelastte, zoals de verdediger had ge vraagd, de onmiddellijke invrijheidstel ling van verd., daar de ten laste gelegde feiten nog niet bewezen konden wor den. Uitspraak volgt op 17 Aug. GAAT SOÉRIPNO NAAR PRAAG TERUG? Soeripno, die in Mei te Praag de over eenkomst tekende, waarbij de Sowjet- Unie en de republiek diplomatieke be trekkingen aanknoopten, heeft volgens het Chinese blad „Keng Po" te Batavia opdracht ontvangen, naar Praag terug te keren. (Zijn terugkeer zal 'n nieuwe be vestiging zijn van de verwerping van het accoord der „Renville" door de repu bliek. Red.) Joden nog steeds op de Britten gebeten Zowel Joden als Arabieren beschul digen elkaar in Palestina nog steeds var bestandschendingen. Volgens Reuter heb ben de Joden meegedeeld, dat zij Britse bemanningen van in dienst van de be middelaar staande, vliegtuigen, zouden arresteren, als deze op Israëlitisch grond gebed landen. De vertegenwoordiger var Israël bij de Veiligheidsraad te Lake Suc cess, heeft er op aangedrongen de kwes tie der internering van de Joden op Cyprus te bespreken, want, zoals men weet. zijn hier nog 11.000 Joden door Engeland geïinterneerd. Een auto var internationale Rode Kruis is bij Haifa op een landmijn gereden en in de lucht gevlogen. Hoewel de auto totaal vernield werd. kwamen, wonder boven wonder, de Rode Kruismannen met de schrik vrij. DUITSE DUBBELZONE NAAR DE UTRECHTSE JAARBEURS. De Brits-Amerik. zone van Duitsland zal. aan de a.s. Utrechtse Jaarbeurs deel- Viering der jubileumfeesten op de Sibajak Gisteren scheepten zich 1600 man lossingstroepen in op de „Sibajak". Er heerste een opgewekte stemming, temeer nu men zich op een schip begaf, dat wat meer comfort biedt dan de gebruikelijke troepenschepen. De commandant, Overste Werdmölder, heeft speciale voornen om de jubileumfeesten onderweg te ren, al komt het schip juist 31 Augustus NAAR RECHTSZEKERHEID TEGENOVER OVERHEIDSBESLUITEN. Een commissie is ingesteld, o derzoeken in hoeverre behoefte bestaat aan een orgaan, dat klachten kan onder zoeken over besluiten, handelingen en weigeringen van administratieve organen, waartegen geen rechtsmiddel bestaat. Een en ander, om de rechtszekerheid van de burgers bij de huidige omvang der Staats bemoeiing te verhogen. Voorzitter is dr M. J. Prinsen, secr.-generaal van Binnen landse Zaken en secretaris mr P. J. M. Aalberse, adv. en proc. te Den Haag. PRINS EN PRINSES VAN SIAM IN NEDERLAND. Prins Biraibongse van Siam en zijn echtgenote arriveerden met een privé- vliegtuig gistermiddag op Schiphol en werden ontvangen door de secretaris van K.N.A.C., J. baron van Harinxma thoe Slooten en de heer H. Westerman namens de K.L.M. De prins neemt als coureur deel aan de K.N.A.C.^autoraces te Zandvoort. Frans protest by Egypte Inzake Suez. Frankrijk heeft by Egypte geprotes teerd tegen het feilt, dait Egypte op grond van die strijd in Palestina zich het reohit aanmatigt, alle door het Suez-ikanaal va rende, schepen <te onderzoeken. Dr Van Mook heeft opruiing tot or deverstoring strafbaar gesteld met zes jaren gevangenisstraf. Mr Van Schaik is wel zeer vasthoudend Had langdurig onderhoud met vier dem. ministers (Van een onzer verslaggevers) De moeilijkheden, waarmede de forma teur heeft te kampen, zijn gisteren wel zeer groot geworden. Nadat in de loop van de morgen bekend was geworden, dat, zoals wij gisteren reeds schreven, mr Stikker voor de portefeuille van Verkeer en Waterstaat had bedankt, werd bezoek van mr Oud in de middaguren vrijwel als vaststaand aangenomen, dat de V.V.D. geen zitting zal nemen kabinet, waarvan de heer Drees zitter is. Maar juist op die voorwaarde ging de P. v. d. A. accoord met het zitting nemen van de V.V.D. en C.H.U., zij het dan op niet prominente plaatsen, zo ver luidt het. Het zag er toen donker uit. Van heeft mr Van Schaik vervolgens geconfereerd met de ministers Drees, Lieftinck, Van Maarseveen en v. d. Brink, terwijl hy daarvoor nog ontvangen had prof. Romme en mr Sassen en mogelijk ook de heren Tilanus en Joekes. Laat in de avond bracht prof, Lieftinck wederom bezoek aan de formateur, it mr Van Schaik reeds vandaag of morgen zijn opdracht zou teruggeven, lijkt ons niet juist. Met grote vasthoudend heid probeert mr Van Schaik alle moge lijkheden en die zijn er, de samenhang de belangrijke politieke departemen ten goed in het oog houdend, nogal. Zal hij de P. v. d. <A. of V.V.D. of beide tot soepeler heading weten te bewegen' Namen noemen in dit stadium is ondoen lijk. Alleen zij, die dagelijks met de for- teur in aanraking komen en dat zy'n weinigen weten hoe de kaarten liggen. Prinses Juliana bezoekt Baarnse tentoonstelling Vrijwel onopgemerkt door het publiek bracht de Prinses-Regentes met haar part. seor.esse, mej. mr H. A. Sneller, gis term iiddaig een bezoek aan de tentoon stelling „Baarras Kunstbezit", waar u men weet ook veel is geëxposeerd, wa" aan Kon. Emma 'heeft toebehoord en aar H.M. de Koningin is afgestaan. Prinses Juliana werd rondgeleid door de heren v. Ingen en C. V. K. dier Veerlader. Prins Bernhard bezocht Koningin Elizabeth Prins Bernhard heeft gisteren een ver-, jaardagsbezoek gebracht aan Koningin Elizabeth van Engeland, die nu 48 jaar is. KAREL LOTSY „ZWAAIT AF". Met ingang van 28 Juli werd aan de ;s. kapitein voor alg. dienst K. J. J. Lotsy, voorzitter KNVB en chef de mis- Nederland bij de Olympische Spelen, eervol oAtslag uit militaire dienst verleend. BENDE TERRORISTEN TE SEMA- RANG VERNIETIGD Te Semaramg is een grote bende terro risten gearresteerd, tengevolge van de ontdekking van 10 handgranaten en vijf flessen ontploffingsmiddelen in een mand met rijst. Te Semarang, by Kendal en Demak zijn tientallen arrestaties ver- De aankomst der Bandoengse delegatie op Schiphol Nog enkele meters scheiden Maureen Gardner (Eng.) en Fanny Blankers van het lint, iedere vezel is tot het uiterste gespannen en danonder een orkaan van toejuichingen blijkt ónze landgenote toch de snelste te zyn geweest. De •"de gouden plak is door Nederland uit het vuur gesleept! Bandoengse deputatie kwam op Schiphol aan Oud-minister Neher liet niets los Gisteravond kwam de deputatie der Nieuwjaar tot stand te brengen. Premier conferentie van staatshoofden te Ban-j Pberadiredja weigerde elke verklaring doeng, bestaande uit de heren mr L.| en toen hem verzocht werd, iets in de Bahrioen uit Ooét-Sumatra, voorzitter! Indonesische taal voor de microphoon te der conferentie, Anak Agoeng Gde, spreken, weigerde hij, terwijl hij telkens, Agoeng, premier van Oost-Indonesië, wanneer hij deze weigering herhaalde, Adil Poeradiredja, premier van Pasoen- dan, Sultan Hamid II, staatshoofd van West-Borneo, Abdoel Malik, voorzitter van de adviesraad van Zuid-Sumatra, en mr A. J. Vleer, secretaris der conferen tie, benevens de adviseurs, de heren mr J. Hangelbroek, mr R. Moh. Kosasieh, G. van Gelder, J. B. van Schendel. mr L. Tlelenius Kruythoff op Schiphol aan. Tegelijkertijd keerde de gedelegeerde van het Opperbestuur, de heer L. Neher in Nederland terug. Ter begroeting waren aanwezig de ministers mr J. A. Jonkman en L. Götzen, voorts de heren jhr mr. H. van Vredenburch, kapt. t.z. Z. C. Moolen- burgh en dr Bannier. Oud-minister Neher liet slechts los, dat hij uit Nederland een uitnodiging had ontvangen om spoedig over te komen voor besprekingen. De op bouw in Indië noemde hij verbazingwek kend. Sultan Hamid II wees alle vragen af met de woorden: „Ik kijk wel uit Mr Bahrioen verklaarde, dat men zes dagen in Nederland hoopte te blijven, ter wijl de heer Abdoel Malik mededeelde, dat sommige leden der deputatie later naar Nederland zouden terugkomen ter bijwoning van de jubileumfeesten. Pre mier Anak Agnoeg Gde Agoeng be treurde het dat de kabinetscrisis nog steeds onopgelost bleef, daar snel beslis sen thans noodzakelijk was. Met nadruk noemde hij een unie tussen Nederland Indonesië in de vorm van prof. Rom- s superstaat thans onmogelijk en vol gens zijn oordeel wenste niet alleen Oost-Indonesië, doch verlangden alle Indonesiërs een vrij samengaan van twee staten. Hij meende, dat het technisch mo gelijk zou zijn, de hervormingen voor DAT de electrische treinverbinding A'damUtrecht, via Breukelen, begin October hersteld zal zijn. DAT te Bergen op Zoom is overleden de oud-directeur der Zuid-Ned. Spiritus fabriek A. G. J. de Vries. DAT 1 Aug. in Indië is verongelukt de l-j. res. Ie luit. E. Bridié uit Oegstgeest. DAT zeer binnenkort de nieuwe fabriek der N,V. RheemEvenblij te Zaandam stalen transportvaten gaat vervaardigen. DAT we vermoedelijk binnenkort een groot kwantum Belgische sigaren kun- verwachten. doch ze minder goed zijn dan de Nederlandse. DAT P. de Gruijter en Zn te Den Bosch pet zal uitkeren op de pref. en 4M: pet op de gewone aandelen. DAT te Den Haag op 75-j. leeftijd ls overleden de homoeopathische arts A. Boerma en hij Vrijdag om kwart over 2 op de Alg. Begraafplaats ter ruste wordt gelegd. DAT de bekende Friese drukker en gever W. A. Eisma uit Leeuwarden aldaar 79 j. oud is overleden. DAT behalve de kudde heide-schapen bij Ede, voor wier behoud geijverd wordt, land nog een kudde telt in Elspeet, doch deze in het najaar zal verdwijnen. DAT de „Joh. v. Oldenbarneveldt" niet, zoals door een zetfout gisteren gemeld. 7 Aug. doch 17 Aug. arriveert. DAT in de Horecabedrijven geen ei ■eer mogen worden verkocht, ook niet in verwerkte vorm. daar de productie af- DAT een uitvoeringsbeschikking Bezol digingsreglement Brandweerpersoneel in de St. Crt. van gisteren en St.bl. I. 354 vermeld staat. DAT in de St.bladen I 352 en I 353 be sluiten zijn gepubliceerd m.b.t. een.grati ficatie van 2 pet van het jaarsalaris met een maximum van f 50 voor burgerlijk Rijkspersoneel en ambtenaren der Rijks- en gem. politie. DAT M. G. Haringman, perschef van het comité Benelux-handelsbelangen, als eer ste Nederlander de bronzen Beneluxme- daille ontving. DAT dr J. C. Koningsberger eervol ont slag kreeg als Regeringscommissaris der Surinaamse Waterleidingmij en is opge volgd door J. Bakker, raadadviseur op Financiën. DAT ir J. C. Keiler te Zwollerkerspel, dir. van de Waterleidingmij. „Overijssel' en adviseur bij het Dep. van Wederop bouw, is benoemd tot officier in de Orde van O.N. DAT het echtpaar G. v. BergenWil- lems te Oude Tonge Dinsdag 60 j. is ge trouwd. DAT ter ere van z'n voorzitter E. Ku- pers, die 40 jaar de vakbeweging diende en volgend jaar heengaat, een Kupers- Studie- en Ontspanningsoord zal worden gesticht. DAT een 24-j. jongeman in het bijzijn van z'n meisje verdronk in het natuurbad te Soest en hij het tweede slachtoffer al is in korte tijd. DAT het s.s. Zeeman op weg is n; R.dam met 1000 pakken Besoeki-tabak binnenkort nog een grote partij tabak is te wachten, die op Java werd aangetroffen. DAT A. J. Rijnberk te Tiel 15 Aug. 60 jaar tandtechnicus is in dezelfde prak tijk, vroeger bij wijlen dr P. Schoon- dermark, nu bij tandarts Van Nouhuys. DAT uit de Maas te Maastricht het lijk is opgehaald van de Belgische ser geant M. H. Hemeryck, die Maandag onder Petit Lanaye (B.) verdronk. DAT gisteren in tegenwoordigheid van min. Gielen het 100-j. bestaan is gevierd van het Kath. Gesticht voor vrouwelijke blinden „De Wijnberg". DAT telegrafisch aan de Regering dank is gebracht voor de ontvangst en gastvrij heid, die de Amerik. studenten bij hun studiereis voor het Marshall-plan in Ne derland ondervonden. DAT reeds goede voortgang wordt ge maakt met het huldeblijk van de Friezen aan de Koningin, n.l. met de restauratie van de laatste rustplaats der Friese Nas sau's in de Grote Kerk te Leeuwarden. DAT vorige maand in R'dam 50 dron ken autobestuurders ter ontnuchtering zyn opgesloten en de Justitie thans straf fen heeft uitgedeeld van 1 maand hechte nis plus 1 jaar intrekking rijvergunning. DAT de dir. van het Staatsveeartsenij- kundige Onderzoekingsinstituut te A'dam, dr H. S. Frenkel, naar Mexico is geweest om van advies te dienen inzake de bestrij ding van mond- en klauwzeer. DAT 25 Franse fruittelers onder auspi ciën van de Volkshogeschool te Bergen ons land bezoeken. DAT de A.T.O. met Van Doorn samen in Aug. 1939 beschikten over 600 vracht auto's tegen bijna 45.000 in particulier bezit, en deze cijfers in Jan. j.l. luidden 957 vrachtauto's met 332 aanhangwagens tegen ruim 66.000 particuliere vrachtwa gens. DAT in de staatsmijn.„Maurits" te Lut- terade een speciale dienst is ingesteld onder de naam „Veiligheid in de chemi sche bedrijven" o.l.v. dr ir H. A. J. Pieters, die is bevorderd tot hoofd ingenieur. DAT de passagierslijst van de ,.Gro*e Beer", welk schip vermoedelijk 16 Aug. te Amsterdam aankomt, op onze bu reaux ter inzage ligt met de hand de microphoon bedekte. Hedenmorgen had een deel der gede puteerden van de Bandoengse conferen tie een bespreking met minister mr J. A. Jonkman op het departement van O.G. en een met dr J. Beel op diens kabinet. Hedenmiddag zou er een bespreking zijn met de ministers. Het Fox-concern stookt tegen Nederland De republ. handelsvertegenwoordigcr te Washington, Soemitro, die een belang rijke rol vervult in de Amerikaanse Oost- Indische Compagnie van Fox, is thans een nieuwe actie begonnen tegen de Marshall toewijzingen aan Nederland en beweert, dat Nederland de Marshall-hulp gebruikt om zijn troepenmacht in Indië op de been te houden. (Naar men weet, ontvangt de republiek veel geld voor haar propaganda in Amerika, van „vrienden van Indone sië." Red.). TELEFOONKABEL DOORGEZAAGD Alle abonné's in Ritthem naby Mid delburg waren twee dagen van telefoon verbinding verstoken tengevolge van het doorzagen van een telefoonkabel. De po litie stelt een onderzoek im. Boomloze wouden Nu de schoolexamens in België voorbij zijn, wordt de oogst aan blun ders verzameld: „De toendra's zijn boomloze wouden in Zuid-Amerika". „Tyrol is een grote bioscoop in Parijs". „Nero was een wrede tyran, die zijn arme onderdanen kwelde door op de viool te spelen". „De bewoners van het oude Egypte werden mummies ge noemd". En tenslotte was een isthmus een stuk land, dat twee zeeën ver bindt. INTERNATIONAAL CONGRES VAN CHRISTENEN EN JODEN Op het van 2229 Juli in Freiburg (Zwitserland) gehouden congres van he' I.C.C.J. (Intern. Council of Christians and Jews), waar geestelijken en leken van alle religies, opvoedkundigen, schrij vers, personen van internationale dag bladpers, radio en film aanwezig waren (Nederland was vertegenwoordigd door de directeuren van middelb. scholen^ Kees Boeke, Bokhorst en Dudok) is de wens uitgesproken, dat een rechtvaar dige vrede in het Heilige Land harmonie en broedersahap tussen al zijn godsdien stige gemeenschappen teweg moge bren gen. PRIJS VAN VISCONSERVEN IN ONS LAND. Visconserven in blik, die voor de ex port zijn bestemd, doch om bepaalde re denen niet meer kunnen worden uitge voerd, mogen in het binnenland worden verkocht. Daar de hoge prijs, die in het buitenland wordt bedongen, op grond extra zorg voor bereidingswijze en pakking, voor de binnenlandse niet verantwoord is, is thans een speciale regeling getroffen, die de prijzen elke partij afzonderlijk aan bepaalde voorwaarden bindt. Deze verordening is afgekondigd in het Voedselvoorzienings blad nr 64 van 31 Juli. De Voor-Indische consul-generaal te Batavia H. Raghaven. is benoemd tot idem te Praag. Te Zandvoort is bij het wemmen verdronken de 48-j. A<dammer M. F v. d. K. 't Wordt tijd De kabinetsformatie stuit nog steeds op grote moeilijkheden. Het wordt in al ster ker mate een kabinetscrisis. Ook voor mr Van Schaik ziet het er somber uit. De oorzaak? Dat de P. v. d. A. nog al tijd te hoog op het paard zit en geen enkel besef blijkt te hebben voor de nederlaag, die zij bij de verkiezingen heeft geleden. Zij is het, die nog steeds haar stempel op de formatie wil drukken, ook al wordt dat met de dag onverdraaglijker. In het bijzonder tegenover de beid* middenpartijen, de CJLU. en de V.VJ)., is de houding van de P. v. d. A. wel zeer vernederend. Het is bekend, dat de socia listen het liefst het Rooms-rode beleid zouden voortzetten, maar er is nu een maal een grondwetsherziening, en er zijn verkiezingen geweest. Bij deze verkiezin gen is de middenmoot van 't Nederlands* volk naar voren gekomen. Edoch, de P. v. d. A., die altijd zo gretig aan anderen gebrek aan werkelijkheidszin heeft ver weten, toont thans een schier hopeloos gebrek op dit terrein. De P. v. d. A. meent nog steeds, dat er niets veranderd is, en zo er in de samen stelling van het kabinet dan al een wij ziging moet komen, dan mag deze volgens de P. v. d. A. alleen hierin bestaan, dat van de C.H.U. en de V.V.D. uitsluitend niet-prominente figuren op prominent* plaatsen mogen komen of prominente fi guren op niet-prominente plaatsen. Verder wenst de P. v. d. A. niet te gaan, en het gevolg was dan ook. dat de heer Stikker van de V.V.D. blijkbaar met het Departement van Verkeer genoegen zou moeten nemen, iets waarvoor hij begrij pelijk feestelijk heeft bedankt. Dat was overigens niet de enige reden, waarom naar het schijnt, de heer Stikker er de brui van gegeven heeft. De verder* samenstelling van het kabinet zou van die aard worden, dat inzake het Indisch* beleid geen verbetering te verwachten ware. Immers, volgens de gevolgde opzet zou de heer Drees van de P. v. d. A Mi nister-President worden, de Indische spe cialist van de P. v. d. A-, Joekes, minister van Sociale Zaken, en aan het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zou iemand komen met weinig Indische ervaring. Geen wonder, dat de heer Stikker zich alsnog bedacht schijnt te hebben. Maar als er geen man van de V.V.D. in het ka binet komt. voelt ook de C.H.U. weinig voor een zetel. Met het gevolg, dat men weer even weinig ver is als te voren. We kunnen de gedachte samenstelling ook in cijfers uitdrukken. Welnu, dan zou den de K.V.P. en P. v. d. A., die samen 59 zetels tellen. 12 ministers mogen leveren, en de C.H.U. en de V.V.D. met hun 17 zetels samen 2 zetels. Hiermede is de ver houding al enigszins getypeerd. Dit verloop is somber. Het is vooral somber, wanneer men in aanmerking neemt, dat ons land minder dan ooit een kabinet kan ontberen. Het is al erg ge noeg. dat op het ogenblik, waarop het nieuwe Amerikaanse lid van de commissie van Goede Diensten en de Bandoengse delegatie ons land bezoeken, ons land nog altijd niet meer dan een demissionnair ka binet heeft. Het perspectief is ook daarom somber, omdat de heer Van Schaik de geschikte an leek. de moeilijkheden op te lossen. Hij was niet, zoals de heer Beel. de ver persoonlijking van het Rooms-rode be wind. Hij geniet qen algemeen vertrou wen. is bekwaam en heeft ervaring. Bo vendien daar wees de ..Maasbode" gister avond terecht op had hy in de bespre kingen een object meer te „verhandelen" dan de heer Beel, namelijk het minister presidentschap, waarvoor hij niet zelf in aanmerking wenste te komen. Dat ook hij tot nu toe niet kon slagen, accentueert de ernst van de situatie. Het wordt tijd, dat het verstand en de nationale zin eens woordje gaan meespreken. Onderzoek legen generaal Christiansen onvolledig Einduitspraak Arnhemse B. G. op 12 Augustus. (Van een onzer verslaggevers.) Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, dat vanmorgen uitspraak zou doen in de zaak tegen generaal Christiansen, heeft slechts een tussenvonnis gewezen. Het Hof was van oordeel, dat het on derzoek niet volledig is geweest, achtte een certificaat van echtheid betreffende het uitgevaardigde bevel t.a.v. Putten noodzakelijk en stelde de procureur-fis caal in de gelegenheid, dit certificaat alsnog over te leggen. De procureur-fiscaal, mr G. Fikkert, deelde mede, dit certificaat reeds uit Neurenberg te hebben ontvangen. Het werd door de griffier voorgelezen. Het meldt, dat de Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden beveelt, de mannelijke bevolking te evacueren en het dorp Put ten. uitgezonderd de huizen van d* N.S.B.'ers, af te branden. Naar aanleiding van dit certificaat had Christiansen niets mede te delen, waar na de president bekend maakte, dat de eind-uitspraak op 12 Aug. a.s. zal plaat» vinden. LEDEN DEFENSIECOMMISSIE BENOEMD. Tot leden der defensiecommissie van 12 Mei ji. zijn benoemd H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, voorzitter, dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, J. v. d. Kieft, Tb. D J. M. Koersen, drs. H. A. Korthals, mr A. B. Roosjen. jhr mr C. A. M. J. Ruijs de Bee- renbrouck. H. W. Tilanus, E. A. Vermeer, mr G. Vixseboxse, mr G. Vonk en J. J. Vorrink, tot adviserende leden gen.-ma). P. L. G. Doorman, kol. A. Baretta, kapt. t.z. P. Rouwenhorst, kol. B. A. Sjoerdsma, overste J. D. Backer, kap. It. t. z. G. Koudijs, hfd.off. d. adm. n J. F. Staver- man, tot secretaris-adv. lid de gep. kapt. t. z. jhr J. F. W. de Jong van Beek en Donk, adj. seer. It. t. z. I. J. K. Kempee» en J. G. Cox. benevens kapt. J. J. Ver meulen. De vloot- en de legercommissi* zijn ontbonden. WEERBERICHT Enkele plaatselijke buien Tot morgenavond verwacht De Blit; Hall tot zwaar bewolkt met enkele plaat selijke regenbuien, hier en daar met on weer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. ZON EN MAAN. Vrydag 6 Aug.: Zon op 5.09, onder 20.22, Maan op 6.26, onder 21.30 uur. 12 Aug. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1