Nog steeds 15000 Nederlanders de gevangenen van Djokja Spionnage NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 Amerikaanse gasten op 't stadhuis ontvangen Leidens gastvrijheid geprezen Nadat de ruim 300 Amerikaanse pro fessoren. lectoren en studenten, die mo menteel Nederland „doen"'. Maandag door het Rotterdamse gemeentebestuur waren ontvangen, stond voor gisteren een ont vangst op het programma in het Leidse stadhuis. De morgen was gewijd aan „colleges", waaronder een van dr H. M. Hirschfeld over het Duitse vraagstuk. Voor een goed begrip van het Duitse probleem, aldus dr Hirschfeld, moet men voor ogen houden, dat de Duitsers zijn gesplitst in twee duidelijk onderscheiden groepen: een Oostelijke en een Weste lijke, tussen welke een grens loopt, die samenvalt met de vroegere rijksgrens van het imperium van Karei de Grote en met het huidige „ijzeren gordijn". De Ooste- lijken zijn, ofschoon zij het zelf allerminst willen erkennen, sterk Slavisch beïnvloed, de Westelijken geheel gericht op de cul tuur van West-Europa. Het gebrek aan gevoel voor de democratische idealen Lege ger des Heils De komst van het Nat. Musiekkorps Onze lezers worden neg eens herin nerd aan de komst van het Nationaal Muziekkorps van het Leger des Heils (stichter William Booth) naar Leiden op a.s. Zondag. In het bijzonder is de verwachting der muziekliefhebbers hoog gespannen voor de uitvoering, a.s. Zon dagmiddag om 3 uur in de Remonstrantse kerk te geven. Er wordt op veel belang stelling gerekend. SUCCES VAN OOSTHOEKS MANNENKOOR. Op het te Putten op de Veluwe ge houden zang- en muziekconcours be haalde Oosthoeks mannenkoor te Zoeter- woude een eerste prijs in de tweede af deling met 317 punten en onder leiding van de heer P. J. van der Velden. In de 2Vz jaar, dat dit koor bestaat, is dit de vierde maal, dat een eerste prijs werd behaald. Zwarte sinaasappelen Lisse is tegen het einde van April bloememparadijs en daarop had J. v. d. S. gerekend, toen hij op 25 April aan de vrolijke kijkers sinaasappelen verkocht, die zwart waren, wat de prijs betreft, maar lokkend oranje voor de dorstigen. Dat de prijs te hoog was, had v. d. S. overigens wel geweten, want hij had zijn waar wijselijk niet geprijsd. Zy kosten, voor wie er nieuwsgierig naar is f 2.10 i. p. v. 76 cent per kg. Hetgeen de man een proces verbaal kostte en hem gisteren voor de tuchtrechter bracht. Op des rechters vraag, hoe hij aan zijn kost bare waar, die een distributie artikel was gekomen, antwoordde v. a. S., dat hij „zuinig" was geweest en ongeveer 40 kg had weten „over te houden". Wat de tucht rechter niet beliefde te geloven, weshalve hij de man veroordeelde tot f 25 boete met verbeurdverklaring van 22% kg in beslag genomen sinaasappelen. L.S.G.-ERS OP DE BONDSWED STRIJDEN TE DEN HAAG. Ook van het Leids Schaakgenootschap rullen enkele spelers meedoen aar jubileum Bondswedstrijden van de K.N. S B te Den Haag. Het zijn de heren ir J Westra en A. J. Rotteveel, terwijl de heer A. E. J. Modderman als wed strijdleider zal fungeren. Reieclub A. Paulownastraat Enkele jaren geleden hebben bewoners van de Anna Paulownastraat een club .opgericht. Deze club had Maandag haar uitgaansdag. De tocht ging Utrecht naar Den Bosch, waar de beroem de St. Jan werd bezichtigd. Na bij de Oisterwijkse vennen volop genoten te hebben van de mooie natuur, werd in Breda gedineerd. Zeer „voldaan" werd naar Leiden teruggereisd. Goede buurt schap leidde tot prettige samenwerking. Men was de organisator van de tocht dankbaar. Sfeer in t gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! FEESTVIERING HAAGWEG- KWARTIER OP 31 AUGUSTUS. De buurtvereniging Haagwegkwartier heeft haar feestprogramma voor 31 Aug. samengesteld. Van 912 uur zullen er kinderspelen worden gehouden, terwijl em 5 uur een gecostumeerde voetbal wedstrijd zal plaats vinden tussen Haag wegkwartier en Rodou (Witte Singel) Er zijn mooie prijzen beschikbaar. Feike Asma hedenavond voor de N.C.R.V. Concert In de Oude kerk te Amsterdam Hedenavond zal de bekende organist Feiike Asma van kwart over acht tot negen uur voor de N.C.R.V. concerteren. Het concert wordt gehouden in de Oude kerk te Amsterdam. Het programma luidt als volgt: 1. Or gelhymne: „Wilt heden nu treden voor God de Here", Jan Zwart; 2. a. Gavotte, W. Boyse; b. Andante, S. S. Wesley; 3. Concerto in c, G. F. Handel; 4. Cantdlène. Jos. Rheinberger; 5. Toccata, W. Ralph Driffill; 6. Hollandse Rhapsodie, Feike HAAGSE RECHTBANK. De diefstal ln het danshuis. De werkman J. v. d. K. te Leiden had zich des nachts toegang verschaft tot een danshuis. De buit die werd gemaakt, was wel niet groot, doch omdat verdachte ook nog elders had ingebroken, eiste de Officier thans tegen hem een jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr C. A. J. Dolk pleitte clementie. De slappe opvoeding. Volgens de verdediger, mr J. A. Schue- ring, was de opvoeding van de los arbei der E. H. te Leiden te slap geweest, en daardoor kwam hij op het verkeerde pad. Verdachte stond terecht omdat hij had ingebroken in een woning waarvan de bewoners afwezig waren; een klein be drag aan geld was gestolen. De Officier vorderde tegen verdachte tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief. De raadsman vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke atraf. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 810 te Leiden De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Donderdag 5 Aug.) plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 43.201 t/m 48.600 Uitreiking heeft plaats aan het distri butiekantoor, ingang Langebrug, van 8.30—03 en 8—4.80 uur.I dacht dr Hirschfeld veroorzaakt door een te korte traditie op dit punt. Hetgeen de taak van de bezettende mogendheden niet gemakkelijk maakt t.a.v. de democratise ring van Duitsland. En toch is deze nodig, wil Duitsland een positieve bijdrage leve ren in het herstel van Europa. Wat Ne derland betreft: het heeft dit Duitse her stel dubbel hard nodig, want al zal men moeten streven naar een herstel van de Duitse export, Nederland heeft dringend het herstel nodig van de Duitse import, wil het voldoende afzetgebied vinden voor zijn producten. In de Burgerzaal In de middaguren ontving het gemeen tebestuur van Leiden de Amerikanen in de pas gereed gekomen burgerzaal. Bur gemeester van Kinschot was vergezeld van de wethouders Van Schaik, Jonge- leen en Menken, alsmede van de gemeen te secretaris, mr Bool. Ook de rector-mag- nificus, prof. mr J. C. van Oven, nam aan de ontvangst deel. De burgemeester, die in zijn welkomst woord de hoop uitsprak, dat 't plan Mar shall Nederland de oude kracht zou terug schenken, gaf vervolgens een overzicht van de geschiedenis van Leiden en van zijn voornaamste gebouwen. Uitvoerig en met trots werd de bouw van het nieuwe stadhuis gememoreerd. Met dankbaarheid herinnerde spr. aan het geluk, dat Leiden beschoren was in de afgelopen oorlog, waarin het behalve twee bombardemen ten van beperkte omvang geen schade opliep. Om te eindigen met de wens. dat de bezoekers zullen huiswaarts keren met de beste indrukken van Holland in herinnering. De rede van de burgemeester werd be antwoord door de culturele attaché var de Amerikaanse ambassade, die de hoffe lijke gastvrijheid van Nederland en spe ciaal van Leiden prees, zowel in de loop der geschiedenis als in het heden be oefend. Speciaal dankbaar was deze spreker om de culturele erfenis, die de Nederlanden aan Amerika hebben nage laten. Spr. besloot met een woord dank namens de Amerikaanse gezant, dr Baruch. Het conflict in „Bloem bollencultuur" Pogingen van het hoofdbestuur tot oplossing er van In een dezer dag gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zich beraden over de toestand in de vereniging en over de middelen, die tot het einde van de be staande onertigheid zou kunnen leiden. Vrijwel algemeen was men van gevoe len, dat een ernstige poging moest wor den gedaan een oplossing te bereiken. Waar een overbrugging van de zozeer verschillende standpunten van saneerders en anti-saneerders niet wel mogelijk werd geacht, is gezocht npar een weg, welke tot overeenstemming zou kunnen leiden, zonder dat een der partijen haar principe zou behoeven prijs te geven. Door de vergadering werd algemeen erkend, dat zolang de maatregelen blij ven bestaan, de belangen der leden ten aanzien dezer maatregelen, behartigd dienden te worden. Het verstrekken adviezen daarover aan de betreffende instanties zal daarom ongehinderd v< gang moeten vinden. Aangezien echter steeds weer de moei lijkheden ontstaan, welke tot de bestaan de impasse hebben geleid, meende men dat het juister zou zijn de Alg. Ver. weei te doen worden tot een werkelijk „Alge mene" vereniging, waarin zich allen thuis zouden kunnen voelen en gezamenlijk de algemene vakbelangen zouden kun nen behartigen. Het adviseren over n regelen en wat daarmede verband houdt zou kunnen worden overgelaten aan dc direct belanghebbenden. Het hoofdbe stuur zou dan, als vertrouwensmannen van de leden der Alg. Ver., de adviezen van deze groepen kunnen toetsen aan het algemeen vakbelang. Tevens werd over wogen op welke wijze de banden tussen het hoofdbestuur en de groepen nauwer zouden kunnen worden aangehaald. Op deze wijze zouden de beide stromin gen in het vak wellicht elkander kunnen vinden. Besloten werd een voorstel ir deze geest aan de eerstvolgende leden vergadering voor te leggen. Twee leden verklaarden zich tegen dit besluit. GEZINSVERZORGSTER. Mej. M. v. d. Mey, te Leiden, is ge slaagd voor het diploma Gezinsverzorg ster A. (Ingezonden) Langzamerhand is in alle kringen van - onze samenleving bekend geworden, dat nog steeds duizenden land- en rijksge noten gevangen worden gehouden in de republiek, doch helaas realiseert ons volk zaoh im 't algemeen nog niet voldoende wait dit betekent. Hebben 5 jaar bezetting en de naweeën van de oorlog ons zo afgestompt, dat ja renlange gevangenschap van duizenden onschuldige mensen in Ned.rlnddë, geen drang tot hulpverlening, geen gevoel van verontwaardiging, ja zelfs geen gevoel vam deernis meer weet op te wekken? Heeft het woord vrijheid voor ons een andere betekenis dan voor onze land- en rijksgenoten ioi de republikeinse concen tratiekampen? Het is d e Gemeenschappelijk e Actie van Nederlandse Vrouwen, verenigend vrouwen van alle gezindten en zich stel lend buiten en boven elke politieke rich ting, geweest, die sedert meer dan een jaar niet heeft opgehouden de regering steeds opnieuw op haar plicht te wijzen, om ongeacht de belemmeringen van bin nen- of buitenland, de onmiddellijke in- vrij-hei-dsstelling van de rampzaligen te Hoewel de regering herhaaldelijk ver zekerde, dait het lot van deze mensen haar zeer ter harte ging en dat zij alles deed, om de bevrijding van deze onge lukkiger te bevorderen, zijn er tot nu toe nog geen ran deze 15.000 Nederlan ders vrij gelaten. Moeten wij ons niet verbijsterd af vragen, hoe het mogelijk is, dat rege ringsvertegenwoordigers op vriendschap pelijke voet verkeren met de republi keinse machthebbers, die onze mensen gevangen houden en ook de toegang tot de kampen aan het Nederlandse Rode Kruis weigeren? Hoe kunnen zij aan gezamenlijke fees ten deelnemen, terwijl onze vrouwen en meisjes in gedwongen concubinaat leven met soldaten van de republiek? Is ons regeringsbeleid de weerspiege ling van ons volksgeweten? Laten wij ons bezinnen: wij zijn Christenen en weten dus dat elk men sen-leven waarde heeft en dat wij Chris telijke waarden als mededogen, naas tenliefde en rechtvaardigheid moe ten hoog houden. Mogen wij als Christenen dulden, dat jonge vrouwen en meisjes gedwongen worden een afschuwelijk en onterend leven te leiden als slavinnen of bijzitten van primitief denkende mensen, door hun leiders tot fanatisme en blinde haat opgezweept? Door welke hel moeten onze zusters gaan, eer zij bevrijd zijn of de verlos sende dood vinden? Er zijn in de republiek immers geen remmen! Geen angst voor vergelding houdt deze bende- en T.N.I.-led-en af van daden van sadistische wreedheden. En moeten wij, moeders, er in berus ten, dat onze zonen, die naar Inddë zijn gegaan om de volken ginds te bescher men, door er rust en veiligheid te bren gen. telkens ten offer vallen aan sluip moord door extremistische bendeleden, die zich steeds weer op republikeins ge bied terugtrekken? Het Nederlandse volk moet er zich van bewust worden, dat over de hoofden van de regeringsmannen heen, het oordeel der geschiedenis ons zal treffen en oordelen. (w.g.) W. VAN 'T ROOD— GERTH VAN WIJK Secretaresse van de Gemeen schappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen. P.S. De Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen verzoekt Uw me ning kenbaar te willen maken door die te zenden aan het secretariaat. Van Ho- 134, Den Haag. OPDRACHT Aan hen, die schandelik verlaten en vei ge ten, In de geheime kampen, diep in t binner nog hong'ren, wank'lend op de Van dood en leven, en v Dat zij op hun bevrijdin wie wi) enkel ichten, doch Aan hen, aan wie het moederland geen red ding bracht, Toen over hun geliefd oud Indië zonk d< Zodat hen nu alleen de Dood nog kan be- Uit 't massagraf, 'rijder levende ver smacht, hen wil ik, gedenkend lang vergan tijden. deze krans van rottan en melati wijder J. F. KUNST. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Verordening voor honden. In de nieuwe politieverordeningen ko- ,en de volgende bepalingen voor betref fende het houden van honden: a. wind honden en andere z.g. „lange" honden mogen zich in het geheel niet buiten bebouwde kommen bevinden: b. andere honden mogen niet loslopen in het veld; honden mogen op wegen niet onbe heerd lopen. Honden, die in strijd met deze bepalingen worden aangetroffen, kunnen door of vanwege de politie wor den opgevangen en, als dit laatste niet mogelijk is, worden gedood; d. honden katten mogen geen overlast veroor zaken; e. geleiders van honden zijn ver plicht. er voor te zorgen, dat voetpaden iet door uitwerpselen van deze dieren worden verontreinigd; f. in mogen honden niet loslopen, ook onder toezicht. Tweekamp A.Z.C.—O.Z.V. Heden- (Woensdag-) avond wordt Ln Alphens Zwembad de jaarlijkse twee kamp gehouden tussen A.Z.C. en O.Z.V uit Oudewater. Benthuizen Heraanbesteding. Bij de gehouden heraanbesteding van vier woonhuizen voor de bouwver. „Alg. Belang" werd als volgt ingeschreven: fa. Groen en Bregman 44.898, gelbr. Graper ƒ45.197, gebr. Schellingeriiout ƒ45.420 en J. van Noort ƒ45.855. Katwijk aan den Rijn Opbrengst collecte. De op 24 Juli gehouden collecte voor verschillende inrichtingen voor barm hartigheid onder de jeugd bracht f90.43 op. Katwijk aan Zee Geref. Gemeente. Morgen (Donderdag) spreekt in het kerkgebouw der Geref. Gem. (Remise- straat) ds M. Blok van Zeist. Toch verdronken. Zoals wy 23 Juli meldden, bestond het vermoeden, dat een 13-jarige jongen in de Watering was verdronken. De politie, die twee dagen heeft gedregd, kon ech ter niets vinden. Het vermoeden blijkt nu echter helaas waarheid te zijn ge weest. Gistermorgen is het lijkje op het strand bij Wijk aan Zee aangespoeld. Betekenis van de duinkaart. Voor hen, die in het bezit zijn van een duinkaart, die a f 0,25 op het politie bureau is te bekomen, zijn de duinen, zowel in het Zuiden als in het Noorden, uitgezonderd de zeereep, vrijgegeven. Ieder kan dus voortaan vrij de duinen betreden. Chr. Geref. Gemeente. Hedenavond, 8 uur, spreekt in de Chr. Geref. kerk ds P. v. d. Bijl. „Marjatta" voor badgasten. Hedenavond, half acht, voert de Chr. Reciteerclub „Ora et Labora" in de ka pel „Marjatta" op. Deze opvoering is speciaal bestemd voor badgasten. Strandienst bij de Voorstraat. Morgenavond (Donderdag) om acht uur wordt bij de Voorstraat op het strand een Stranddienst gehouden. Spreken zal ds W. van Boeyen, Geref. predikant al- Hulpactie doofde brand gevolgen. Op het kampeerterrein had één der bewoners het ongeluk een petroleumstel om te laten vallen. De gevolgen bleven niet uit: de tent verbrandde. Direct draaide een hulpactie op volle toeren. Er werd gecollecteerd en de gedupeerde fa milie ontving f96 om de schade te kun nen opvangen. Demonstraties K.RB. Zaterdag a.s. worden door de Kafw. Reddmgs-Brigade op het strand demon straties gehouden. Deze ziullen geschie- n samenwerking met de N.Z.H. Red- ddmigsmaatschaippij en de commandant het vliegveld Valkenburg. Om 3 uur wordt begonnen met een kettiingiredddng: uur: een bootreddinig; om half 4 slaat een kano met twee inzittenden om, waarbij de volledig bemande reddings boot te hulp zal snellen: 4 uur: een red ding met een K.R.B.-haspel en om 4.15 een bootredding, geassisteerd door een vliegtuig. De geïmproviseerde onge lukken gebeuren alle ongeveer 400 EINDSTAND „P A. v. d. WERFF". Twaalf leden volbrachten in Nijmegen de vierdaagse afstandsmarsen. Voor de eerste maal nam deel mej. W. Dijkman, voor de tweede maal mevr. L. Zwart Teunissen, mej. T. van Oort en mej. J. Salman en de heren M. Zwart. P. Dek ker en J. Berendsen. voor de derde maal de dames L. van Ardenne en B. Brugge en de heren W. van Rijn, J. Land- waart en A. v. d. Houwen. BURGERL. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Petrus C., z. v. S. A. v Leeuwen en A. M. L. Verdegaal; Harry, z. v. A. Moraal en T. K. P. Vierkant; Frits R., z. v. J. de Kiewit en A. G. Noor- dervliet; Catharina, d. v. W. F. Benning en W. C. v. d. Nieuiwendijk; Coert H., v. J. W. Hins en H. W. Baarda; Johannes A., z. v. N. G. Pieterse en H. E. Hooger- vorst; Freddy M. J. N., z. v. A. van Ben ten en J. C. v. d. Mey; Antonia M., d. v C. P. A. Verkijk en E. Clardij. OVERLEDEN: J. van Dijk, zn, 1 jaar; J. Stol, wed. van A. van Koperen, 82 jr. GEHUWD: H. van Roon en J. L. Ver beek. de zaak zullen Uit de aard de deelnemers zeer gade. Het belooft e oefening te worden. De Kaag De jubileumfeesten. Ondanks de regen heeft het dorp De Kaag de feestweek ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin goed ingezet. Het zag er uit, dat het lucht-water de gecombineerde uitvoering van de Chr. gemengde zang vereniging ..Looft de Heer" en de R.-K. harmoniekapel „Canite Tuba" zou doen afgelasten, maar men vond een oplossing door de uitvoering in de grote scheeps- loods van de firma Van Lent te laten plaats vinden. Een grote schare genoot van alles, wat hier werd geboden. En het moet worden gezegd, dat dit op hoog peil stond. Vermelden wij verder het opwindende waterskiën van de heer Th. van Lent. De tweede avond ving aan met de offi ciële opening door de burgemeester var Alkemade. Deze wees in een toespraak op de betekenis van het regeringsjubi leum. Een waardige viering is een eerst* vereiste. De wedstrijd van motorrijders met hindernissen is een groot succes ge worden. Het hoogtepunt was wel het op treden van Bob Kion met zijn gezelschap. Ned. Herv. Gemeente. Bij de Ned. Herv. Gemeente is, zoals reeds gemeld, beroepen Ln de tweede predik an tsplaa ts (komende vaca t-ure-ds J. Hadders) ds A. J. Flink te Kapelle a. d. IJssel. Ds Flink werd in 1909 boren. Hij werd im 1941 candidaat Noord-Brabant, terwyl hij im hetzelfde ja-ar weid benoemd tot hulpprediker te Nieuw-Venmep. Op 13 Dec, 1942 deed hij als predrikamt zijn intrede im de Ned. Herv. Gemeente vam V-oorhouit; 9 Dec. 1945 verwisselde hiij deze plaaits Kapelle a. d. IJssel. Lof i Lisse. uitgesproken voor het feit, dat Lisse weer f1000 voor de jongens in Indië heeft bijeengebracht. Burgerlijke stand. Geboren: Wilhelmina P. C. dr v. C. J. d. Lem en A. Hiltenman; Johammes M. A. zn v. N. G. Mens en K. M. Zwaam; Gijsbertus G. M. zn v. H. Sdhreurs en H, E. Kleij-n; Catharina J. zin v, A. Vds- J. Eiigenraam; Maria C. A. dr v. A. Clemens en C. G. v. Ruiten. Gehuwd: J. Schoone en C. v. d. Poel. Overleden: Elisabeth J. vam der Vlugt. 38 jr; Jacob Hoek. 72 jr, echtgenoot van G. v. d. Bent. Eer van hun werk! De heer Ohr. Steenwiinkel is geslaagd voor het practijfc-diploma boekhouden; S. Dronkers en mej. I. Jumelet voor H.B.S.-B en mej. E. Sterk voor H.B.S.-A. Begroetingsavond. Vrijdagavond zal in de Ned. Herv. kleuterschool een begroetingsavond wor den gehouden voor gedemobiliseerden, familieleden en verloofden. Gedecoreerd. De heer S. Verdegaal, Beek-brug, ont ving uit handen vam Prins Bernhard namens de Prinses-Regentes het bronzen kruris M.W.O. wegens heldhaftig optre den als marinier in Inddë. Succes der brandweer. De Lisser brandweer behaalde op de wedstrijden te Bussum de negende prijs. Er waren 19 corpsen aanwezig. Nummer één werd Wierim g erwa ard Benoemingen. De heer Joh. Kroon, alhier, as benoemd tot onderwijzer aam de Chr. school be Sassemheim, mej. M. S. Schravendeel bot tijdelijk onderwijzeres te Nieuw Venmep N oordivijkerhout Zondagsschool maakte uitstapje. Gisterochtend ongeveer 10 uur vertrok ken circa 70 leerlingen van de Ned.-Herv. Zondagsschool, in twee bussen vai fa. Brouwer te Noordwijk-Binnen er der goede geleide, van het witte kerkje naar Duinrell. Nadat de kinderen hier waren uitgeravot en wat hadden gege ten, werd naar de speeltuin -,De Gouden Leeuw" te Voorschoten gereden, i de jeugdige Noordwykerhouters met allerlei spelletjes hun hart ophaalden. Na een rijtoer langs het vliegveld Valken burg en over de Noordwykse Boule vard, bereikte men de plaats van her komst ongeveer half 7 weer. en wel ir goede stemming en ruim voldaan, vooral ook vanwege de heerlijke tractaties. Autobotsing (met z'n vieren). had een auto-botsing p naby ..De drie witte palen" tussen auto's. Drie auto's kwamen uit de rich- Ned. Aardolie Mij verricht grondboringen bij Hazerswoude Zal geologisch onderzoek petroleumresultaten opleveren? (Van een onzer verslaggevers). Wie Hazerswoude (dorp) vroeger na derde, zag twee torens, die van de Ned- Herv. en die van de R.K. kerk. Maar er is enkele weken geleden een bijzondere toren bijgekomen. Geen klok hangt er ln, geen wijzerplaat is er aan, geen stenen zijn er, die de toren vormen, maar een toren van staal staat er. waarin wind er regen, zon en maneschijn vrij spel heb ben. Wat Is het doel van zijn aanwezig heid? Over het algemeen is het zo, dat eer boortoren zo heet ook de nieuwe toren van Hazerswoude ons meedeelt, dat in een bepaald gebied in de toekomst grote veranderingen te verwachten zijn. Men boort, al dieper en dieper gaat het. vast te stellen, welke nuttige delfstoffen in onze bodem aanwezig zijn. In ons kleine land zijn reeds tal boortorens verreden. Niet alleen voor verkrijgen van steenkool en zout, ir ook voor het winnen van petroleum. In de bezettingsjaren heeft men nabij Coevorden op een diepte van 1250 meti voor de tweede maal petroleum aange boord. De eerste olie werd in ons land verkregen uit een diepboring in de buurt van Winterswijk. Dit was in 1923 Niet veel petroleum werd hier gewonnen; het resultaat van deze boring bedroeg slechts een paar honderd liter. De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft vooral enige jaren voor 1940 grote belangstelling gekoesterd voor olie in Nederlandse bodem- De regering ver strekte een vergunning, waardoor de maatschappij boringen mocht verrich ten. Het werk vlotte. Vlak voor de oorlog was men in het Noorden van ons' land met twaalf boringen bezig. Er werd ge boord tot over de 1000 meter Het resul taat was echter zeer onbevredigend. De tijd van 19401945 bracht de be moeiingen van de Duitsers met onze bo ringen met zich mede De Nederlanders wilden het werk staken, maar de ge legenheid hiertoe was helaas afwezig. De uitvoering van het werk bleef in handen van landgenoten en er werd flink boteerd. Na de bevrijding werd het werk met vernieuwde krachten moedig voort- Het oog van Hazerswoude is met eer zekere spanning gericht op de nieuwe toren, die zijn stalen neus niet minder dan 28 meter de lucht in steekt. De lan delijke rust, even achter het dorp, enigermate verstoord. De machines de Ned. Aardolie Maatschappij, de N A M„ die in verbinding staat met de B P.M ratelen hier dag en nacht door. Boeren komen af en toe een kijkje nemen om te vragen, hoe diep men a heeft geboord en of er wat naar boven is gekomen. Ook wii stelden een geoloog deze vragen. Tot ongeveer 600 meter men thans gekomen. Verscheidene derzoekingen hebben reeds plaats gehad wij noemen: Delft. Bleiswijk en Bent huizen. Het doel van de boringen is ken nelijk om vast te stellen, waar olie wordt aangetroffen. In Hazerswoude is men ongeveer eer maand aan het boren. Hoe lang het werk zal voortduren, is nog niet te zeggen. Dit is afhankelijk van de resultaten, die zul len worden bereikt. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedryf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG en Contra-Spionnage door Willy le Com te De Gaulles geheime agenten in Noord-Afrika Een paar dagen later wandelde Henri Köpfler dood-rustig door de straten van zijn geboortestad. Vlak by het stadhuis gekomen kwam een Duits officier de hoek om. Henri was herkendOn middellijk trok deze zijn revolver en knalde hem neer. Drie kogels drongen in het lichaam en twee in het hoofd. De jonge man stierf ter plaatse Op zyn graf lag een berg van bloemen en een krans welke Generaal De Gaulle liet droppen. Maar al deze eerbewijzen konden een van Frankrijks dapperste zonen niet tot het leven terugbrengen. Jean Peroux, Henri's boezemvriend, nam op staande voet de missie van de overledene over Twee maanden later verscheen Maurice Mercier, alias Jean Peroux, in Colombo-Bechar, de heetste plaats van Algiers. Hij droeg de uniform van een soldaat van het Vreemdelingen- Legioen en maakte deel uit van de dui zenden die aan de Trans-Saharaspoorweg tewerkgesteld werden. Het was 'n moordende arbeid- De tempe ratuur bereikte een hitte van honderd- dertig graden Fahrenheit Tenten waren er niet, de arbeiders moesten de nacht ooder <to blote hemel doorbrengen.. De. sanitaire toestanden waren onbeschrij felijk. Het drinkwater was onzuive stonk, het werd vermengd met calcium chloride. De arbeiders stierven bij tien tallen aan dysenterie, typhus en tropen- koortsen. Zelfs de zieken werden ge dwongen door te werken, totdat ze er bi; neervielen. Er was geen tijd, om deze ongelukkigen een eervolle begrafenis te geven. Vlug groef men een zandkuil, waarin de doden werden neergelegd. Maurice Mercier's lot onderscheidde zich in geen enkel opzicht van dat zijn medearbeiders. Hij voelde, dat hij het niet lang meer kon uithouden. Ont vluchten was in de onherbergzame woestijn onmogelijk. Maurice stond onder commando een zekere kapitein Linak, Duitser geboorde, welke echter reeds twintig jaar in het Franse Vreemdelingenlegioen diende. Zijn onmenselijkheid overtrof die van alle andere officieren. Mercier hield deze Linak nauwkeurig in de gaten- Er klopte iets niet met deze KapiteinMeermalen was Linak af wezig. Maurice was er achter gekomen dat hij dan met een vliegtuig naar der grote steden van Noord-Afrika vloog Casablanca. Oran en El Hajeb. Kapitein Linak werd door zijn man nen gloeiend gehaat. Men loerde op een kans hem te doen verdwynen De arbeid ging echter meedogen loos verder, monotoon, eindeloos, depri merend. Maurice, een slaaf als alle an deren. had geen gelegenheid zijn op drachten uit te voeren Hij zon op en oplossing. Mercier wist op slinkse wijze in de gunst van de gehate Linak te komen De arbeiders haatten hem er om. Maar het Linak had d» macht het lot van zyn, nieuwe vriend belangrijk te verbeteren Maurice werd overgeplaatst naar de veldkeuken als privé-oppasser van de Kapitein. Later benoemde Linak Maurice tot opzichter. Linak bleef echter uitermate voorzich tig en schonk nog niet direct zijn volle vertrouwen. Toen hy echter vernam Maurice een Elzasser was en Duits sprak en dat, zoals Maurice hem vertelde, hij zioh meer Duitser dan Fransman voelde verdween Linak's laatste argwaan Op een gegeven dag vertelde Linak aan Mercier, dat hij in dienst stond x Admiraal Canaris' geheime dienst, bood hem aan om naar Casablanca gaan, waar hy dan de chef van de Duitse Inlichtingendienst voor Noord-Afrika zou treffen. Een zekere Herr Schultze Deze Schultze ontving Maurice in Hotel „Alfa" in Casablanca. Zij dronken en apiritief op het terras en keken samen naar het exotische publiek. Mer cier had geen flauw benul, wat Schultze met hem wenste te bespreken. Hij begon aan Maurice te vertellen, dat Linak hem warm had aanbevolen, maar dat hij er nog aan twijfelde, of hij wel geschikt zou zijn voor het inlichtingendienst- Maurice Meinier ging uitermate listig te werk met deze Herr Schultze: verwacht niet, dat U onmiddellijk Uw vertrouwen schenkt", zo opende hij de aanval. „U bent vanzelfsprekend vreesd. dat ik Uw eventuele opdrachten aan De Gaulle of aan die vervloekte Britten zal doorgeven. Ik kan mU in Uw denkwijze verplaatsen. Maar ik kan be wijzen, dat ik volkomen te goeder trouw Dit maakte indruk op Herr Schultze, Maurice vervolgde: „Ik heb het navol gende voorstel. Als ik inderdaad veoq Generaal De Gaulle zou werken, zou ik dan doen? Ik zou natuurlijk de Duitse vliegvelden in Afrika, de Trans- Sahara-spoorweg, de Marine-steunpun ten en de zendstations bespionneren. Zo zie ik mij tenminste de taak van een geallieerd agent, Herr Schultze. Het lijkt mij nu een prachtig voorstel dat ik, mij voordoende, als ware ik een oprecht Frans patriot, mij indring bij de agenten van De Gaulle en U rapport uitbreng over alles wat ik van hen te weten kom.... Ziet U, op deze wijze kunt U mij in dienst nemen, zonder dat U Uw eigen plannen aan mij behoeft te open- Schultze ging hierop in. Maurice ont ving vijftigduizend Francs en een spoor kaartje naar Dakar. Maar eerst keerde hij naar Linak terug om hem het resultaat der besprekingen mee te delen. Kapitein Linak bleek uiterst ingenomen met het behaalde ces. De hebzuchtige duivel zag onmid dellijk kans zijn inkomsten te vergrotne: „Nu kan ik eindelijk helemaal vrij uit met je spreken." zo ving hij aan. „Je be grijpt natuurlijk dat ikzelf ook Herr Schultze werk- Maar ik heb door deze vervloekte spoorbaan veel te weinig tijd. Schultze betaalt mij per rapport, een vaste toelage krijg ik niet. Als jij me nu enige van jouw toekomstige rap porten geeft, dan zit er voor mij ook iets extra's aan. We delen vanzelfsprekend Dit voordel was nu juist wat Mercier verwachtte. Inwendig juichte hij van blijdschap bij zulk een direct succes Hij beloofde Linak te zullen helpen. „Maar", opperde de handige Fransman, „waar heb je dan speciaal Interesse voor?" ÉWordt vervolgd) De trams rijden vandaag weer door Den Haag Loonsverhoging van 13 pet. voorgesteld. De Haagse tramstaking is opgeheven. In een gisteren gehouden vergadering van de Haagse afd. van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, waar het nogal rumoerig toeging, werd hiertoe besloten. Vastgehouden werd aan 't voor stel van 13 pet. loonsverhoging, binnen de korst mogelijke tijd toe te passen. Wordt hieraan niet voldaan, of op andere wijze de voorwaarden te kort gedaan, dan men het werk onmiddellijk n en. Daartoe blijft de stakingskas f 40.000 achter de deur. Ds D. Veldkamp, ds A. J. Wormgoor, ds Jac. Poort en ds G. van den Berg richt- ten namens de Haagse pedikanten van de Ned. Herv. Gem. aan de directie van de H.T.M. en de verbonden verenigings besturen een schrijven waarin werd ac gedrongen op een oplossing van de kw tie door overleg binnen de kortst moge lijke tijd. Tot het stakende personeel richtten zij een schrijven, waarin zij als hun oordeel uitspraken, dat het onder alle omstan digheden trouw moet blijven aan vakorganisatie. isterdam. Een er van wilde de asseren. doch moest plotseling doordat, tegen de regelen het verkeer in, een auto uit de richting Rijnsburg de grote weg op ging. De ste auto remde sterk, waarop de tweed» auto-bestuurder niet onmiddellijk kon reageren, naar links uitweek en daardoor in botsing kwam met een uit de richting Den Haag komende zware vrachtauto. D» derde uit de richting Amsterdam komen- reed tegen de tweede aan. Twee auto's waren zodanig beschadigd, dat zij door de firma v. d. Ameele moesten den weggesleept. De derde luxe auto kon, licht beschadigd, zijn weg vervolgen. D» uit de richting Rijnsburg komende auto, Oude Wetering 55 Jaar gehuwd. Op 18 Aug. viert het echtpaar Abraro van Iperen en Dirkje van IperenSna- terse, Huigsloterdijk 8, zyn 55-jarig hu- welijksfeest. Sassenheim Benoeming. Tot Ohr. onderwijzer alhier is benoemd die heer Joh. Kroon te Lisse. Voorhout Uitreiking van bonkaarten. Morgen (Donderdag-)middag van 1 tol i de beurt de letter i KRAS de Delftse ,o nplaats officieel i een der oudste Velders l Nijm ging l gevolg de Vi« aagse te hebben gelopen, nam hij e erfrissend bad in de Waal aar Delft wandelen. Niet eens langs d< ortste weg, want hij knoopte er een paa\ imiliebezoeken aan vast in Tiel, Gorin iem. Leiden en Voorburg! ZIEKTEWETPREMIE. De Hoge Raad heeft thans uitspraak gedaan in een oude twistvraag, nl. welk deel van de ziektewetpremie, de werk gever mag inhouden op het loon van een werkgever, die meer dan f 10 per dag verdient. De Hoge Raad heeft nl. beslist, dat;- wanneer de werknemer meer ver dient dan f3130, de premie wordt be rekend op 1 pet van het volle loon, tot een maximum van f 60 per week. Dr H. BRUGMANS HOOGLERAAR TE UTRECHT. Dr H. Brugmans te Den Haag is be noemd tot hoogleraar in de bijzondere leerstoel in de Franse letterkunde te Utrecht vanwege de „Ver. tot bevorde ring van de studie van het Frans". ONDERCOMMANDANT WILLY ZiiHLKE KRIJGT 7 JAAR. De 43-j. Duitser Willy Zühlke, die alf ondercommandant van de Amsterdamse gevangenis gevangenen mishandelde, kreeg gister van het A'damse B.G. 7 jaar (m.a.). Eis was 12 jaar. Post voor de Sabajak, uit te reiken in Port Said, moet uiterlijk 6 Aug. op d» bus zijn. Post voor Batavia: op 22 Aug, VALKENBURGS RAAD VERGADERDE Men was het niet in alles eens De gemeenteraad van Valkenburg kwam Maandagavond in openbare verga dering voltallig bijeen, onder voorzitter schap van de burgemeester, de heer A. C. de Wilde. Na opening ging de voorz. over tot beëdiging van het nieuwgekozen lid, de heer N. Ouwersloot. De ingekomen stukken leverden meer stof dan de gehele agenda. Om te beginnen kwam de be groting der nieuw aan te leggen riolering in de Hoofdstraat ter sprake. De meeste leden stonden er op, dat zij eerst op de hoogte zouden worden gesteld van de maten der te gebruiken buizen. De voorz. meende, dat het niet tot de competentie van de raad behoorde, om te oordelen over technische aangelegenheden. Dit werd door de leden bestreden, die op het standpunt stonden, dat, wanneer zij een bepaald object gelden beschikbaar stelden, wel degelijk moeten weten, welke materialen er verwerkt worden en hoe daarvan gebruik wordt gemaakt Naar aanleiding van een schrijven t de minister van Landbouw. Visserij Voedselvoorziening om in de verpachting van het viswater De Rijn aan de Leidse Hengelaarsbond, waarop nog steeds geen ministeriële goedkeuring is verkregen, tevens de mogelijkheid open te stellen om het water De Rijn ook te laten be vissen door een beroepsvisser, stelden B. en W. voor om de min. te berichten, hiermede niet accoord te kunnen gaan. Hier verklaarde de raad zich eenparig tegen. De heer Poot kwam met een ander voorstel, nl. om de verpachting aan de Hengelaarsbond, welke nog steeds niei bekrachtigd is, geheel te annuleren er De Rijn weer als voorheen aan de be roepsvisser, namelijk de heer G. Nasveld, uit Voorschoten, te verpachten. Met dit voorstel ging de raad accoord. Ingevolge een schrijven van Ged. Sta ten, dat het niet mogelijk was om aan de reeds verleende subsidie aan de Oranje vereniging en de muziekvereniging ook nog een bedrag toe te voegen ten einde aan de schoolkinderen een herinnerings boekje te schenken, besloot men om deze verenigingen in overweging te geven, elk een bedrag van f 50 op de reeds aan verleende subsidie te laten verval-. len. ten einde toch het voornemen tot schenking van een herinneringsboekje uitvoering te kunnen geven. Vervolgen* werd met 4 tegen 3 stemmen besloten tot het lidmaatschap van de ANWB. Tegen stemden de heren Zwaan, v Meij en v. Dijk.. Hierop stelde de raad nieuwe reglemen ten vast nopens de rechtstoestand van de secretaris, de ontvanger en de ambte naar van de burgerlijke stand. Vervol gens een nieuwe verordening der preca riorechten, daar gebleken is. dat de i goeding. welke door de Sfed. Lichtfa brieken wordt verstrekt, voor het dichten van gemaakte sleuven in de weg, te laag is. Besloten werd om dit bedrag op t» voeren van f 1 tot f 3.50 per m2. Ten slotte besloot de raad om gelden beschik baar te stellen voor woningverbetering, onder voorbehoud, dat deze alleen i strekt zullen worden als de eigenaar financieel aan de grond zit en het huil om bouwvalligheid te voorkomen, drin gend reparatie behoeft. In de rondvraag bracht de heer Poot het gesprek weer op de riolering. Thans blijkt, dat slechts één zijde van de Hoofd straat van dat riool zal kunnei! profi teren. De voorz. betoogde, dat dit steeds het voornemen is geweest. Alle leden verklaarden zich daartegen en betoogden om beurten het onlogische daarvan. De heer Poot beschuldigde weth. Zwaan van schromelijke tekortkoming in taak als wethouder van openbare x. ken, omdat deze zich niet voldoende op de hoogte stelt hoe een object wordt uit gevoerd. maar voor de voet weg tekent. Besloten werd om de mogelijkheid tot aansluiting aan beide zijden in de hand te werken. De heer Poot vroeg of het nog niet mogelijk was om een openbaar lichtpunt aan te brengen nabij het School plein. De voórz. zegde toe, het voorstel in overweging te nemen. De heer Ouwer sloot besprak de slechte samenwerking tussen gemeente en brandweer, en het lange uitblijven der gratificaties. De voorz. eiste tegenspreken van deze be schuldiging. Na nog enige ondergeschikt» vragen, sloot de voorzitter deze verga* derin£.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2