Nieuwsflitsen uit de omstreken DE JONG Spionnagi Dagboek ran een leugenaar NIEUWE LETDSCHE COURANT MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 Academici uit de Verenigde Staten arriveerden in Leiden Ter bestudering van „het plan-Marshall in werking" wij op de Met de trein, die aansluit op de Har-1 Oven uit. „In Mei 1945 wich'boot, arriveerde Zaterdagavond om-I rand van de hongerdood!" «tree>ks 10 uur aan het Leidse station' ----- een 300-tal Amerikaanse hoogleraren, studenten en wetenschappelijke mede werkers, die ter bestudering van de eer ste resultaten van de Marshall-hulp enige dagen in ons land vertoeven. De basis voor dit bezoek is Neerlandis oud ste universiteit, van waaruit trips wor den gemaakt naar Rotterdam, Den Haag «n Amsterdam. Het gezelschap werd verwelkomd met vrolijke muzielc van het Leids Politie- Mireiekgezelschap dat er op de late avond nog dapper op los blies. Het ver voer naar de diverse nachtlogies verliep eahter minder vlot, daar het aantal auto bussen niet voldoende bleek en men zich door een enorme berg bagage moest heemverken. Het gezelschap vatte een en ander echter niet al te tragisch op en men legde hier en daar zelfs heel voort varend de zo nodige persoonlijke con tacten. Hetgeen werd vergemakkelijkt door het feit, dat de politie voor een uit stekende afzetting had zorg gedragen, zodat alleen zij, die er iets mee te maken hadden, zich vrij op het terrein konden bewegen. De belangstelling van de zijde van het publiek was ondanks het late uur nog „Laat a niet misleiden!" In het groot-auditorium heette de rec tor magnificus het gezelschap hedenmor gen welkom met een korte rede, waarin hy enige richtlijnen gaf bij dit bezoek aan Nederland en Neerlands oudste uni versiteit. „Laat u niet misleiden door het verzorgde en opgewekte uiterlijk land en ons volk!" zo riep prof. Van Prof. Van Oven gaf een overzicht het leven_in Nederland gedurende de be zetting en vooral tijdens de hongerwinter, daarbij in het bijzonder het Leids verzet belichtend, de eerste pogingen Duitsers om de universiteit in hun macht te krijgen en het geïmproviseerde maar spontane begin van het studentenverzet. Ook de pogingen om van Leiden een Duitse frontuniversiteit te maken rele veerde de rector magnificus. Waarna hij het woord gaf aan prof. dr J. Tinbergen, die als directeur van het Centraal Plan- Bureau een historisch overzicht gaf van de positie van Nederland vóór de oorlog, de veranderingen die wereldoorlog nr. 2 daarin bracht en de huidige activiteit en problemen. Kruideniers hijsen de stormbal Amendementen in de raad Het laat zich aanzien, dat er vanmid dag in de raad over de verordening gem. accountantsdienst nogal gediscussieerd zal worden. Behalve het Zaterdag reeds melde voorstel van het Prot. Chr. lid, de heer S. M. Stolp, stelt zijn fractieleider, mr C. J. Woudstra zich voor, enkele amendementen in te dienen. Deze betref fen enige redactionele aanvullingen. Tenslotte heeft de heer Th. B. J. Wil- mer (fractieleider KVP) de bedoeling een viertal amendementen voor te stel len, eveneens ter aanvulling. HOE NED. KUNSTENAARS WERKEN. Onder auspiciën van de V.V.V. te Noordwijk zal Woensdag a.s. om 3 uur in het schoolgebouw Nieuwe Zeeweg te Noordwijk aan Zee door burgemeester mr G F W v Berckel, een tentoonstel ling „Hoe Ned. kunstenaars werken" worden geopend. Deze expositie is eei eerste poging om weer tot een grotere samenwerking te komen tussen beeld houwers, schilders, glazeniers en kunst- nijveraars. Kunstenaars uit alle delen van het land hebben hiervoor ingezonden. Op de avonden van 11 en 18 Aug. wor den in de tentoonstellingszaal in Grand Hotel „Huis ter Duin" lezingen gehouden. Dertig jaar Op 1" September a.s. ral het "dertig jaar geleden zijn, dat de bond van gepension- n eerden van de Nederl. Spoor- en Tram wegen in het leven werd geroepen. Dit feit zal ook in Leiden feestelijk worden herdacht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Christina M, d van F Riet kerken en M van Rosse; Charlotte C S, d van J Brouwer en J J de Wijs; Johannes J, z van J W Elstgeest en C C Q Borst; Johanna C, d van C W Brouwer J H Hardijzer; Johannes W, z van J W Snik en M Chaudron; Antonius P, z van P Hesseling en A G Peters; Marinus J, z van N Kralt en T Glasbergen; Johannes H, z van idem. OVBERLEDENA C Laman, vr., 73 j. BENOEMING AAN DE LEIDSE HOUTSCHOOL Mej. A. Heijloo, wonende te Leiden, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Leidse Houtschool. Zij was eerder onder wijzeres aan de Ned. Herv. school te Boskoop. HAAGSE RECHTBANK. Te slap opgevoed. Volgens de verdediger van de tuinman J. L. B., uit Lisse, was deze jongeman te ?lap opgevoed, en dit had hem op het verkeerde pad gebracht. Wegens dief stal door middel van inbraak op verschil lende plaatsen in de bollenstreek, heeft B. terecht gestaan, waarbij tegen hem drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief werd geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek. Heling. De monteur A. R. te Hillegom. heeft terecht gestaan omdat hij een kist met gereedschap had gekocht en verkocht; de kist was van diefstal afkomstig. Ver dachte wist dat niet, zo zei hij, en hij had het gedaan om iemand te helpen. Wegens heling eiste de Officier tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Dat valt mee! De Officier had tegen een machine bankwerker H. W. E. Z., te Lisse, vier maanden gevangenisstraf geëist wegens kopen van goederen, die van diefstal af komstig waren. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot f40 boete of 20 dagen hechtenis. Om een ander te helpen. De landarbeider G. T. v. d. M. te Lisse had een hoeveelheid papier gestolen om dat een kennis daar erg om verlegen zat. Hij had er zelf geen voordeel van gehad. Oe Officier vorderde tien maanden ge vangenisstraf in verband met het gun stig rapport over verdachte. De recht bank heeft vier maanden gevangenisstraf opgelegd. Diefstal. De boekbinder J. J. O. te Lisse heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad wegens diefstal van verschil lende goederen, voor welk feit de Offi cier tien maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft vier maanden gevan genisstraf opgelegd. Distrïbutievaria Uitreiking van bonkaarten 810 te Leiden De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen (Dinsdag 3 Aug.) plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd een stam- kaar'.nummer heeft van 32 401 t.m. 37.800. Uitre.k g vindt plaats aan het distri butiekantoor, ingang Langebrug, van 8.30—12 en vam 2—1.30 uur. Men schrijft ons; In kruidenierskringen is veel beroe ring gewekt door de plotselinge beslis sing van de Ondervakgroep vleeswaren- en vleesconservemfabrieken, inhoudende, dat per 1 Augustus alle gemaakte af spraken inzake het verstrekken van kor ting aan inkoopcombinaties, vrijwillige filiaalbedrijven, enz. zijn vervallen. Na de oorlog hebben de vleeswarenfabrikan- ten in sterker mate dan vroeger het gevel was, gebruik gemaakt van het intermediair van inkoopcombinaties, wat samenhang met een grotere concentratie in de levensmiddelenhandel. Een korting vam 4 werd toegestaan, maar de fabri kanten, die niet van deze bemiddeling profiteerden en die hun debiet ten dele verloren zagen gaan, oefenden een in vloed uit, die tot bovengenoemde beslis sing leidde. Men acht het in vakkringen echter bijzonder ergerlijk, dat de korting ad 4 voor de grootwinkelbedrijven ge handhaafd blijft en spreekt in dit ver band van meten met twee maten. In kruidenierskringen is door dit besluit de stormbal gehesen, zo zegt het Weekblad Kruiden ierswaren, VISCLUB VAN WIJK. Zaterdag had de visclub Van Wijk (V.V.W.) een viswedstrijd te Oude Wete ring, die gehouden kon worden dank zij medewerking van verschillende fir- s en winkeliers. Uitslagen: 1. J. Wil- lemsen (met extra prijs), C. Willemsen. IJzerman, 4. W. van Putten (met extra prijs), 5. A. Meijer, 6. Van Duuren, 7. Boelee (met extra prijs). 8. W. Laman, Plezier (met extra prijs). 10. W. Holwerda, 11. Ruitenbeek. Van landingsboot tot Zendingsscbip De „Zaman Baroe" lag twee dagen in Leiden Wie belang stelt in het werk der Zen ding. regelmatig bijeenkomsten bijwoont en tijdschriften, de Zending betreffende, leest, kan steeds weer horen, dat de delen van vervoer ten behoeve va zendeling en zijn arbeid op de uitgestrekte Zendingsvelden nog veel te beperkt zijn. De oorzaak ligt wel in het feit, dat weinig gelden beschikbaar zijn om in behoeften te voorzien. Het is daarom verheugend verschijnsel, dat verscheidene verenigingen en organisaties zich mede ten doel hebben gesteld, gelden in t melen voor het doen verkrijgen vai paalde middelen. De een werpt zich op een Zendingsvliegtuigje, een ander heeft het oog gericht op een motorboot, mee de zendeling over de rivieren of meer gemakkelijk afgelegen posten kan bezoeken. Zaterdagmiddag om 1 uur kwam er zo'r Zendingsmotorboot, bestemd voor het ter rein van de Verenigde Nederlandse Zen dingscorporaties op Oost-Celebes, in stad aan. Het schip, dat mede dank zij het C.J.M.V. tot stand kon worden gebracht, draagt de naam van „Zaman Baroe' omgebouwd op een werf te Hendrik Ido Ambacht en werd vorige week door omstandigheden onofficieel te water laten. Het was oorspronkelijk een 1 dingsmotorboot der geallieerden, die nog heeft dienst gedaan tijdens de invas Normandië. De leiding op de boot berust in handen van ds D. J. Baars, die reeds meerdere jaren op het Zendingsveld werkzaam is. Deze predikant-zendeling staat in con nectie met de classis Emmen der Ned. Herv. Kerk. Het Drentse volk. behorende tot deze Kerk, heeft in zijn geheel bijge dragen tot het doen ombouwen van de .gaman Baroe". een boot. die er zijn mag :n ds Baars zeker grote diensten zal be wijzen. Vanmorgen is het schip naar Haarlem vertrokken om vervolgens naar Drente, zijn bakermat, te stevenen. Binnenkort hoopt men de boot naar Indië te doen v Leids comité „Nationaal Huldeblijk" gevormd Nodigt allen uit tot storting van een extra bijdrage let is bekend, dat zich een uitvoerend comité uit het nationaal comité heeft ge vormd, hetwelk zich ten doel stelt onder de Nederlandse bevolking gelden in te zamelen.t,er verkrijging van pen fpnds, dat aan H.. M. de Koningin als nationaal huldeblijk, in verband met haar 50-jarig Regeringsjubileum, zal worden aangebo den en waarvan de gelden zullen worden aangewend ten behoeve van de kanker bestrijding. Dat deze bestemming de volle sympa thie heeft van de gehele bevolking, staat vast, en dat Leiden, als medisch centrum, hier een ereplicht heeft te vervullen, is evenmin aan twijfel onderhevig. Voor Leiden heeft zich, onder voorzit terschap van prof. dr G. O. E. Lignac, een plaatselijk comité gevormd, welk comité de Leidse bevolking in al haar ge ledingen, alsmede de Leidse ondernemin gen, verenigingen e.d. uitnodigt voor dit ongetwijfeld sympathieke doel, naast het kopen van een speldje, een extra bijdra ge te storten op de hieronder genoemde rekening. Deze bijdragen komt geheel goede aan de kankerbestrijding. De aandacht wordt er op gevestigd, dat belanghebbenden zich tot de inspecteui der Belastingen kunnen wenden, tenein de te verkrijgen, dat hun bijdragen als bedrijfsonkosten van de winstbelasting worden vrijgesteld. Het comité is overtuigd, dat de gehele Leidse bevolking zal medewerken om een bedrag bijeen te brengen dat én Hare Ma jesteit tot grote blijdschap zal stemmen èn tot groot heil zal zijn voor de gehele bevolking. Het werkcomité bestaat uit: prof. dr G. O. E. Lignac, voorzitter, H. C. Smit, se cretaris, E. H. Moens, penningmeester, D. C. Kok, apotheker, J. C. Meijboom, arts, "T. v. Rossem, chirurg, M. I. Smit, voorz. id. v. buurtver., H. de Wilde, voorz. K. O., allen leden. In het Comité van Aanbeveling hebben de volgende heren zitting: Jhr. mr F. H. Kinschot, erevoorzitter, burgemeester Leiden, dr ir P. C. Lindenbergh, voor- ;r, voorzitter Jubileum-Comité 1948, prof. dr C. C. Berg, secretaris v. d. Senaat der Rijksuniversiteit, Leiden, mr E. J. M. H. Bolsius, lid van Gedeputeerde Staten d. provincie Z.-H., mr J. Bool, secreta- is der gemeente, mr P. E. Briët, advocaat n procureur, prof. J. P. Bijl, dir. inst. v. praevent. geneeskunde, J. Drijber, prae- ses L.S.C., S. W. Hagedoorn, commandant brandweer, prof. dr A. J. M. Holmer, hoogleraar in de verloskunde en vrou wenziekten, deken A. H. M. J. Homulle, deken en pastoor, G. Hordijk, voorzitter Chr' Besturenbond, A. J. Jongeleen, wet houder, D. van der Kwaak, wethouder, mr C. J. Leembruggen, voorzitter Leidse vereniging v. industriëlen, St. Menken, wethouder, R. J. Meyer, commissaris van politie, C. W. F. H. v. d. Muysenbergh, praesës R.K.S.'Vv Si! Atfgustinus,. prof. mr C. van Oven, rector magnificus der Rijksuniversiteit, Leiden, J. van Oyen, voorzitter Kath. Arbeiders Beweging, J. C. van Schaik, wethouder, mej. jkvr. C. J. L. M. Sickinge, praeses V.V.S.L., H. Snijder, praeses S S.R., mr F. J. J. Trap man. secretaris Leidse vereniging v. in dustriëlen. J. C. J. Verhey van Wijk, voor zitter Kamer v. Koophandel en Fabr. v Z.-H., dr J. E. Baron de Vos van Steen- wijk. pres. curator der Rijksuniversiteit, Leiden, ds D. J. Vossers, voorz. Kerke- raad N. H. Gemeente, ds dr H. J. Weste rink, gereformeerd predikant, mr K. Wiersma, secretaris curatoren der Rijks universiteit, Leiden, dr C. R. Zijerveld, directeur v. d. gem. geneesk.- en gezond heidsdienst. Eventuele bijdragen op giro-rekening no. 9200 van de Amsterdamsche Bank, bijkantoor Leiden, met vermelding: bij drage „Nationaal Huldeblijk". voeren. Vermeld zij nog, dat op de boot een polikliniek aanwezig is. Verder zijn er een keuken, slaapkamer, woongelegen heid, enz. Gistermorgen werd in alle Ned. Herv. Kerken afgekondigd, dat men hel schip in de middag en avonduren kon be zichtigen. Van deze gelegenheid werd ook gebruik gemaakt. Dodelijk ongeval te Hillegom Bakker aangereden en gedood. Zaterdagmiddag vond op de Weere- steinstraat een ernstig ongeval plaats, dat aan een bekend ingezetene der gemeente het leven heeft gekost- Aan de rechter zijde van de straat stond een auto ge parkeerd. Achter de auto kwam bakker Van Dongen met zijn wagen en achter hém naderden twee luxe-auto's, waa de tweede door middel van een kabel door de eerste werd getrokken. De i ste der beide chauffeurs haalde links uit en passeerde. De tweede be stuurder evenwel was door slaap over mand en botste tegen de bakker op, die over de weg werd geslingerd. Er spoedig medische hulp aanwezig en nadat de dokter een zware hersenschudding had geconstateerd, werd Van Dongen ir zeer ernstige toestand naar het zieken huis te Haarlem overgebracht. Hier is hij echter spoedig tengevolge van de opge lopen verwondingen overleden. Vanzelf sprekend maakte de politie proces verbaal op. Koninginnegracht 135, den Haag Nassaulaan 56. Groningen Pooltcheweg 72. Breda De export van bollen e.d. naar de V.S. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft thans officieel bekend gemaakt, dat de quarantainemaatregelen r poot- en plantgoed alsmede zaden bloembollen zijn herzien De nieuwe regeling wordt met 1 Jan. 1949 van kracht. Alle soorten planten en zaden zullen bij aankomst in de Verenigde Staten een behandeling moeten ondergaan, teneinde Amerika te beschermen tegen planten- ekten. welke van buitenaf worden in gevoerd. Toont een onderzoek aan. dat zich geen "ziekten onder het geïmporteerde bevin den. dan zal een quarantainebehandeling ndet noodzakelijk zijn. Het is thans duidelijk dat de maatre gelen, die de Ned Plantnziektenkundi- gen dienst dezer dagen aan de bloem bollenkwekers heeft voorgeschreven, niet overbodig zijn. De exporteurs naar Ame rika moeten thans alle voor dit doel be schikbare producten, ter beschikking van de dienst houden, droog en zonder zand of grond, („gepoetst", zoals de vaklui het uitdrukken). Wij herinneren er echter aan, dat bij de herziening der quarantainemaatrege len in de Ver. Staten de bepalingen voor bloembollen hetzelfde zullen blijven Het departement zal echter een groot ge deelte van de informele quarantaine pro cedures, welke voor de herziening ook gevolgd werden, vastleggen in een spe ciale regeling. Dit betekent echter niet. nu het gevaar voor bloembollen- exporteurs geweken i* -int medege deeld werd, dat wann' -> omstandig heden het nodig zouder maken, een quarantainebehandelinig van bloembollen kan worden geëist, of de invoer wor sen verboden. Voorlopig blijft er dus nog het risico, at de Amerikanen het nodig kunnen achten om dé invoer te verbieden. Inmiddels heeft het bedrijfschap voor sieri eeltproducten bepaald, dat dit jaar 4.2 kg hyacimtbollen per are moet wor den ingeleverd. De aanvoer moet ge schieden in de maand October bij de verschillende veiliugen. ,.Het Oosten" Zaterdag hield bovengenoemde vereni ging een wedvlucht., vanaf Maastricht. 168 km. De duiven werden gelost 2 uur met Z.W.-wind. De eerste duif werd geconstateerd om 25124, de laatste pryswinnënde duif om 259—10 De uitslag was als volgt: 1. Van Helden, 2—46. H. Kettenis. 3. A. Singeling, 5. Van Gennip, 7—8—9 P. Groenendijk. Alphen aan den Rijn Blijde middag voor 500 kinderen Dat het Zaterdagmiddag feest was in Oudshoorn, bewees de kleurige en fleu rige kinderoptocht, die, voorafgegaan door de muziekvereniging ,Arti et Reli- gioni", een wandeling maakte door de Hooftstraat. Dat werd ook bewezen door het feit, dat van tal van woningen de driekleur wapperde. En geen wonder; de speeltuinvereni- ng „Oudshoorn" opende haar tuin (een tijdelijk terrein), gelegen aan de Van Eeghenstraat. Vol ongeduld wachtte het jonge volkje, na de wandeling, op de opening. Maar er moest eerst gespeecht worden. Dit geschiedde door de zitter, de heer Jasperse, die verschillen de personen welkom heette en hartelijk dankte voor de verleende steun en slotte een dringend beroep op de jeugd deed, zuinig te zijn op de speelmate- Ir J.. D. J. Waardenburg, directeur gemeentewerken, feliciteerde het be stuur en knipte het lint door. Verschil lende sprekers voerden hierna nog het woord: de heer Vijlbrief uit Leiden mens de N.U.S.O., de heer C. P. de Jong namens de oudste zustervereniging „Bloemhof", de heer W. A. Lam voor de buurtvereniging „Oudshoorn Vooruit" en tenslotte de heer L. C. Slootjes, raadslid, namens het gemeentebestuur, waarvan B. en W. verhinderd waren. De kinderen werden getracteerd. En „Arti", onder leiding van de heer W. J. Smolders, zette deze feestmiddag luister bij door het geven van een concert. Speeltuinvereniging „Oudshoorn" kan gefeliciteerd worden met dit. uit eigen ijver verkregen resultaat. AWSV-ers namen deel aan Vierdaagse. Zaterdagmiddag werd de Alphense deelneemsters en deelnemers aan de Vier daagse aan het station een warme ont vangst bereid: de dames E. Vis, B. van Ofwegen, J. Koelewijn en L. Noordenbos en de heren W. Klein, Th. Verhoef, Jac. Verhoef, J. van Tol, B. van Tol en W. Verboom, J. v. d. Linden en Fr. v. Ber- kel De heer P. Verkade was voor de AWSV-ers een waardevolle verzorger. KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. Zaterdagavond speelden aan de Nieuwe Sloot Alphia en Alphense Boys. De eerste elftalspelers van de Boys had den geweigerd uit te komen en Alphia kwam tegenover een combinatie van twee en drie te staan, waarvan de Al- phianen met 41 wonnen. Rest nu nog Zaterdag te spelen wedstrijd A. R.C.Alphia. De eerste ploeg heeft 6. de tweede 4 punten, dus A.R.C. heeft gelijk spel genoeg, om dit jaar de beker aan Alphia te ontfutselen. Katwijk aan Zee Uitstapje „Ora et Labora". De Chr. reciteervereniging ,.Ora et La bora", onderafdeling van de C.J.M.V., maakte haar jaarlijks uitstapje. Om haif 7 werd gestart naar Apeldoorn. Voor de eerste rust werd een bezoek gebracht het jagershuisje bij Zeist, waar een boterham werd genuttigd. Vandaar ging de tocht naar de Grebbeberg en verder Arnhem (de ..bedriegertjes!") en het Prins Bernharddal bij Apeldoorn, een .warme maaltijd werd gebruikt. Dé 'terugtocht' werd genomen door het Gdoi en Amsferdaih. C.J.M.V.-ensemble „De Zeekanters". Het bestuur van de mandolineclub „De Zeekanters" heeft de heer Jac. Gouw uit Oegstgeest benoemd tot directeur van het ensemble. Onze plaatsgenoot, de heer Muizelaar, slaagde te Haarlem voor het hoofdacte examen. Plano-avond. Donderdag 12 Augustus komt voor de Katwijkse Kunstkring in de kapel de bekende pianist George van Renesse. De musicus zal werken van Mozart. Schu- ann en Chopin spelen. De onderstaande leden van de Kat wijkse Reddingbrigade hebben deelge nomen aan de zeeprestatietocht te Bloe- mendaal op j.l. Zaterdag: de dames A. v. d. Voort. M. van Egmond, S. van Amerongen, J. Franse, J. A. Brand en de heren W. L. Schaap, A. P. H. Dolk, M. P. Viool, B. Vis, M. 'Haasnoot, J. van Rijn, P. Ouwerling. M. Verdoes, A. Was- ïnaar en L. Kruyt. Wjjdingsdienst in de Oude Kerk. Morgenavond (Dinsdag) om 8 uur wordt er in de Oude Kerk een wijdings- dienst gehouden voor geheel Katwijk en de jongeren onder de badgasten. Ds Toorenvliet van Leiden hoopt te spreken /er: „God en onze levensnood". Grote aanvoer van haaien. - Te IJmuiden was er de laatste dagen der vorige week weer grote aanvoer van kleine haaien. De IJM 9 (Haarlem) en de KW 9 voerden ze aan en de Perseus had niet minder dan 100 kisten aan boord. De prijzen zakten, mede door het warme tot f 8 per kist van 50 kg. Weer in de vaart. De KW 33 (Machiel) zal deze week weer in de vaart worden gebracht ter ha ringvangst. De motorlogger is grondig ge repareerd bij „De Dageraad" te Wou- brugge. Ook de trawllogger KW 17 (Arie Nico) is na een reparatie aan de motor 1 in de vaart. V oorschoten Opening speeltuin Leidseweg-Noord. In het stralende middaigzomnetjes mar cheerde de kleurige kinderstqgt, gewa pend met vlaggen en voorafgegaan door de geluiidswagen, langs de Leidseweg. Dit was de inzet van een zeer belangrijke en prettige middag. Nadat het hele stel over het speelterrein was uitgefladderd (en toen bleek pas goed, welk een groot aantal kinderen de Leidseweg bezit!) nam direct de voorzitter van de buurt vereniging, de heer F. v. d. Broeke, het woord om alle aanwezigen hartelijk wel kom te heten, maar inzonderheid de bur gemeester, vergezeld van de gemeente secretaris, de heer Buijs, ohef van de beplantingsdienst en mevr. Romijn. raads lid. Na veel moeite was eindelijk een terrein gevonden om als speeltuin te dienen. Velen hebben hieraan hard en belangeloos gewerkt, waarvoor de voor zitter hen hartelijk dank zegde. Hierna verkreeg de burgemeester het woord, die er zijn vreugde over uitsprak, dat door eendrachtig samenwerken gemeentebestuur en buurtvereniging keurig speelterrein was ontstaan, speelterrein moge mede bewerken, dat de 'goede verstandhouding tussen d'e buurtbewoners wordt bevorderd en de jeugd, naast een aardige speelgelegen- heid, tevens waardevolle en practische opvoedkundige lessen krijgt. Met een vermanend woord aan d'e jeugd, om toch vooral zuinig om te springen met de verschillende speeltuigen, besloot de bur gemeester zijn openingsrede. Onder ge juich weid daarna door de burgemeester de vlag gehesen en konden de jongens en meisjes bezit nemen van de wippen, zweefmolen en zandbak. Daarna volgden versohillende behen digheidsspelletjes. waaraan allen met zeer veel animo deelnamen. Mooie prij zen waren de beloning voor de winm Later op de avond werd hert feest de ouderen ingezet met een behendig heidswedstrijd voor motorrijders. Veel en hartelijk is er gelachen om de „fouten", die sommige rijders maakten. I kwamen de dames en heren aan de b WIJ HEBBEN VACANTIE van 9 t/m 14 Augustus maar staan voor spoedgevallen ook dan tot Uw dienst INSTALLATEURS Contra- Spionnage door Willy le Comte De Gaulles geheime agenten in Noord-Afrika Elzas-Lotharimgen in 1943. Deze ge- soljiedenis begint in een klein rustig dorpje. De Zondagsk lokken riepen de bevolking ter kerke. Het was even vóór Kerstmis. Van de wereldbrand merkte vrijwel niets. De nazi-bezetter was verstandig genoeg zich niet met de reli gieuze aangelegenheden der Elzassers te bemoeien. Een orgel zong onder de handen van m talentvolle musicus: Henri Köpfler, afkomstig uit Arbois. 21 jaar oud. Hij klein en donker van uiterlijk en zijn levendige bruine ogen keken vrij en frank de wereld in, uit een nog kinder lijk gezicht. Hij begeleidde het zangkoor speelde eigen variaties op oude kerk- hymnes, af en toe thema's uit de streng- verboden Marseillaise inlassend. Tot groot genoegen der gemeente, zoals, toen onze organisten een paar maten van het Wilhelmus fantaseerden. Plotseling werd de vredige rust in het kerkje verbroken. Buiten op straat hoor de men het aanslaan van motoren, Duitse vloeken en commando's en het voorbij razen van auto'sMen zocht naar de leider der plaatselijke verzetsbeweging Wanneer zou dit alles toch tot een gun stig einde komen? De gemeente bad innig en oprecht voor Frankrijk's bevrij ding. Maar de Zondagsrust bleek nog niet voldoende verstoord te zijn. Eensklaps, midden onder het gezang, staakte Henri Köpfler zijn orgelspel. De gelovigen draaiden zich om en keken naar boven. Na een ogenblik van radeloze verbazing zette men het gezang voort, echter zon der begeleiding. Köpfler's handen rust ten op de toetsen, terwijl hij sprakeloos naar een als een fantoom, plotseling ver schenen man, staarde Zijn vriend Jean Peroux. Ongelooflijk scheen het, maar daar stond hij voor hem, levend en wel, Jean, die een half jaar geleden door de Duitsers ter dood was veroordeeldNiemand had er aan getwijfeld, of Jean Peroux was, door vijandelijke kogels doorzeefd, ergens op een -r,bekende plek begraven. Wat was er gebeurd!? „Er is geen moment te verliezen" zei Jean. „Ga onmiddellijk mee, ik moet je spreken." Jean en Henri verlieten de kerk langs de smalle, donkere achter trap, die voor de organist bestemd was. Haastig vertelde Jean, dat hij kans had gezien uit de Duitse klauwen te ontsnap pen, via Zwitserland, Engeland had be reikt en nu met een speciale opdracht van Generaal de Gaulle was gedropt. „Je verkeert in levensgevaar, Henri." „Zijn de „boehes" er achter gekomen, dat ik Generaal Gdraud bij zijin vlucht heb geholpen?" vroeg Henri. „Neen, dat is het niet", verklaarde Jean opgewonden Henri, de begaafde organist, maakte reeds drie jaar deel uit van de Franse verzetsbeweging. Hij was één der eer sten. die trouw aan Generaal de Gaulle had gezworen. Deze roeping had hem reeds menige slapeloze nacht en gevaar lijke avonturen bezorgd. Hij was het hoofd van die afdeling der Franse ver zetslieden, welke vluchtelingen over de Duits-Franse grens in Elzas-Lotharingen smokkelde. Dwangarbeiders, ontvluchte krijgsgevangenen en geallieerde piloten werden onder zijn toezicht in veiligheid gebracht. Ook het omgekeerde had plaats gevonden Honderden geallieerde spion- nage-a genten waren met zijn hulp het Derde Rijk binnengegaan. Zijn werk werd door de Franse regering in Lon den zo gewaardeerd, dat hij de leiding had gekregen bij de bevrijding van Gene raal Giraud uit de vesting Königstein. De Generaal was door Henri Köpfler persoonlijk tot de Zwitserse grens ge bracht. Henri was dus een belangrijk knoop punt in de Franse verzetsbeweging. En het was op grond van deze positie, dat Jean Peroux hem kwam waarschuwen. Henri had Belgen, Nederlanders, Noren, Zweden, kortom mensen van vrijwel alle nationaliteiten, met inzet van zijn leven geholpen; maar men was hem op het spoor, zo vertelde Jean Peroux. In Lon den was men door middel van Britse agenten hierover ingelicht. Henri moest dus onmiddellijk verdwijnen. Dit wa boodschap, welke Jean, in persoonlijke opdracht van Generaal de Gaulle, aan Henri Köpfler moest overbrengen. Beide vrienden schudden elkaar de hand en Jean Peroux verdween. Nog diezelfde nacht zou hij terugvliegen naar Engeland. Henri liet er geen gras over groeien. Haastig begon hij het hoogst nodige in een koffertje te pakken toen hij beneden op straat een auto hoorde stoppen. Hij liet alles liggen, rende naar beneden, liep de keukendeur uit, greep zijn fiets, maar het was reeds te laat Met recht was het een feest voor „kin deren van 0 tot 80 jaar", zoals de om roeper ons had medegedeeld. Vele mooie prijzen, o.a. een paai- prachtige Delfts blauwe schalen met zilveren hengsel, waren door verschillende fabrikanten ter plaatse belangeloos afgestaan. Steeds kenmerkt zich. het buurtfeest van d« Leidseweg-Noord door een eendrachtig feestvieren in een zeer opgewekte stem ming. Woubrugge Gemeenteraad De gemeenteraad vergaderde Vrijdag avond. Er was vergunning verkregen tot aanbesteding van 7 woningen. Aan da heer H. v. d. Nagel, hulpkeurmeester bij de gemeentebedrijven, werd met ingang van 1 Juli j.l. eervol ontslag verleend. Na enige discussie werd besloten het raads besluit tot verhoging van de prijs voor da van de Stichting Erven Cornelis Sprongh gekochte grond te Hoogmade in te trek ken. Een wijziging in de gemeenschappe lijke regeling van de schoolartsendienst en enige begrotingswijzigingen werden goedgekeurd. Het laatste agendapunt betrof de ge meentesubsidie ten behoeve van de R K. school te Hoogmade. Deze school achtta een bedrag van f 13.62 per leerling ta laag, vroeg aan de minister f 36.per leerling en ontving als antwoord een voorstel van de minister, accoord te gaan met een bedrag van f25.De meerder- I heid van het college van B. en W. stelda voor, bij de minister in beroep te gaan tegen dit voorstel. Na enige discussie ver- klaarde de raad zich met 4 tegen 3 stem men daarmede accoord. Bij de rondvraag informeerde de heer Zwetsloot naar te Hoogmade geplaatst» hekken en de heer Boon wilde inlichtin gen hebben over afrastering van een perceel te Hoogmade. Laatstgenoemde zon ook gaarne zien, dat het besluit van de vorige raadsvergadering tot afsluiting van het Noordeinde te Hoogmade voor autoverkeer ongedaan werd gemaakt en dat door slootdemping en andere maat regelen de scherpe bocht in de weg zon worden weggenomen. De voorzitter be- j treurde in antwoord hierop, dat de heer Boon niet aanwezig was ter vorige ver gadering, aangezien toen is uiteengezet, dat deze genoemde maatregelen zeer hoge kosten zouden meebrengen, terwijl i zelfs dan nog niet alle moeilijkheden uit I de weg zijn geruimd. Nadat gebleken was, dat de afrastering voor de pastorie der Ned. Herv. Kerk slechts van tijdelijke aard is, werd da vergadering gesloten. - is WU beleven wel een hoogconjunctuur in de publicatie van oorlogsdagboeken. Z» worden gröten, uit de verschillende oorlogskampen sprekende, ingevoerd nog jaren nadat zü gestorven zijn. Het zal de taak van de historieschrijver zijn om ook aan deze dagboeken het materiaal te ontlenen voor het schetsen van zjjn beeld. Maar ook de niet-historicus zal in deze dagboeken gaarne een blik willen werpen, al zal die blik soms nauwelijks kiinnen bijdragen tot verrijking van zijn geest- Meer ivaarschuicing dan onthulling Kan ook de kennisneming van Goeb- bels' dagboek tot verrijking van de geest bijdragen? Wij betwijfelen het zeer. De uitgever heeft dit boek een waar schuwing genoemd, en wij zijn van me ning. dat hij de betekenis van deze publi catie hiermede zuiver heeft aangegeven Eèn waarschuwing is dit boek in ver schillende opzichten. Wij zien in dit boek. welke geraffineerde, ja duivelse gedach ten en gevoelens zich van de mens kun nen meester maken. Nogmaals worden wij bij het lezen van dit dagboek er bij bepaald, hoe het nationaal-socialisme tenslotte niet anders was dan een volko men amorele staatsleer. Waar ral dit duidelijker kunnen blijken dan uit het geschrift van de man, die van dit systeem de propagandist bij uitstek was? Men heeft van dit boek gezegd, dat het huiveringwekkend is. Ook dat is jui9t gezien. Er gaan hier schier peilloze diepten open van menselijke afval, van loslaten van normen. De normen zijn los gelaten en daarom nam de leugen hier de plaats in van de waarheid, de leugen die hier met verbluffend knap vakmanschap wordt gebezigd de verfijnde tactiek die alles dienstbaar maakt aan de staat en in de staat aan de eigen kleine partijgroep. Leugen bestendigd Men heeft van dit boek ook gezegd, dat het een onthullend boek is. En weer had men gelijk. Maar toch slechts tot op zekere hoogte. Want ook Goebbels had, indien hij in leven ware gebleven, willen onthullen wat hij aan zjjn dagboek toe vertrouwde. Maar daarom heeft het boek als onthulling niet dan een zeer betrek kelijke waarde. Het onthult tenslotte weinig meer dan hetgeen Goebbels zelf onthuld wilde zien. Daarom zal men op heel vele blad zijden van dit dagboek ook nu nog tever- geers naar de waarheid zoeken. Men zal er dingen in onthuld vinden, die de Duitse machthebbers tijdens de oorlog voering verborgen moesten houden om de strijd niet te ondermijnen. Maar voor het overige heeft Goebbels ook in dit dagboek de leugen welbewust bestendigd Ook dit dagboek moest voor hem het grote doel dienen, waarop hij heel zijn propaganda inzette, om namelijk de Führer als de grote figuur onder zijn volk te laten voortleven en de trouwe volgeling Goebbels als een goede tweede. Hoe meer eer voor Hitier, des te groter waardering voor Goebbels. BELGIë WINT DUINRELL Er viel Zaterdagmiddag tijdens de Intern, terrein wedstrijden op „Duinrell" te Wasse naar weer van uitstekende motorsport te genieten. Ruim 10.000 toeschouwers zagen door een stof gordijn de titanenstrijd van de Nederlander H. A. Rietman uit Doetinchem op Matchless tegen de Belg F. Thomas. De Engelse ploeg, die in de eerste manche een matige indruk maakte, kwam voor het twee de deel niet aan de start en gaf te kennen, dat het parcours te slecht was. De uitslag individueel was: 1. Thomas (België) 59 min. 59 sec., 2. Rietman 1 uur 15.2 sec., 3. Dom (België) 1 uur 2 min. 4. Jansema (Hengelo) 1 uur 3 min. en 5. v Heukelom (Hilversum) 1 uur 5 min. Uitslag landenteams: 1. België a-team (A. v. Hoven. C. Dom en F. Tho mas) 2 uur 3 min. 11.7 sec. 2. Nederland a- team (Jansema, v. Heukelom en Rietman) (Wordt vervolgd), a uur 3 min. 45 sec. Dus zoeke men in dit dagboek niet ta veel. Men mene niet, dat het de diepste geheimen heeft geopenbaard van da heersende kliek binnen het Derde Rijk, al komt er natuurlijk wel zo het een en j ander los, waarvan we slechts kunnen j walgen. Neen. wat dit dagboek juist in zijn handhaving van de leugen laat zien, is de benauwende diepte, waarin de men- senziel neerzinkt zo hij God verlaat. Dat is het dan ook. wat dit boek inderdaad onthult en werkelijk op een huivering- wekkende wijze En daarin bevat het een waarschuwing, welke temidden van alle verdraaiingen en leugens niet valt j mis te verstaan. „Dagboek van Joseph Goebbels". in- 1 geleid en van aantekeningen voorzien door dr Louis P. Lochner. Nederlandse vertaling en bewerking van mr C. van Rij. Uitgave I N.V Internationale Uitgeversmij. Het We- i verdrijft muggen MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN IJMUIDEN, 31 Juli.. Stoomtreilers: IJM 6 l 17.800. 14 f 7.500. Kustvissers: UK 90 f320. IJM 229 f 1300. IJM 316 f 620, KW 7J f 1080, KW 21 f 320, UK 39 f 1320, UK 243 f 950, UK 1 f 1380, UK 79 f 1320, KW 123,' f6000, KW 51 f 1800, KW 227 f 1700, IJM 270 f880. IJM 79 f 940, IJM 271 f 510, IJM 80 f840, IJM 201 f 650, UK 162 f 2000, EH 20 f200. HD 25 f 900, KW 107 f 1420, KW 8» f3420. Totaal 2700 kisten. KATWIJK AAN ZEE, 2 Aug. Afslag:) KW 151 met 105 kantjes. Prijzen f 32—59. Vangstberichten: KW 86—5 k. 18—45 k, 20—7 k, 138—8 k, 25—5 k. 14—60 k. 2—2 k. 3—11 k. 5—10 k, 47—40 k, 140—30 k, 43—50 k,, 15—40 k, 167—35 k, 170—50 k, 97—6 k, 45—16 k. 22—45 k. 50—60 k. 35—20 k. 129—10 k. 16JI —17 k, 124—20 k, 56—30 k. 79—7 k, 147—50 k (moet nog 30 netten halen). 130 geen vangst, 19—45 k (uit 35 netten), SCH 353—14 k, SCH 107—17 k, IJM 268—7 k. IJM 283—5 k, IJM, 75—5 k. Scheveningen gemiddelde vangst 20 k. Vlaardingen 30 k en Katwijk 24 kantje». VLAARDINGEN. 2 Aug. Binnen van d# haringvisserij: VL 114, A. Visser, met 28 last eigen vagst; VL 50, J. Schenkel, met 46 la»! van zeven schepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2