"glwmt ^ri&sdjr Courant 'mro De drie Westerlingen op zoek naar een Rus Wist U [948 FATERDAG 31 JULI 194? BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 108. Tel- redactie: 20408; Adm.; 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7575 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stenhttstufc fe ntyo bert in tegftenspoef $20^^ VULPOTTIÖÓD 5 IN GOUD EN ZILVER EEN NUTTIG GESCtfENft Wordt, nu Molotof met vacantie is, Stalin zelf aangesproken Molotof's Sowjet-ster schittert door afwezigheid. De drie afgezanten der Westelijke geallieerden zijn naar Moskou getogen, teneinde de weg tot het diplomatieke Inzicht te bewandelen. Maar de Rus heeft vacantie genomen. Hij zit te vissen- Wat zal er nu verder gebeuren, indien het tête-a-tête met Molotof niet spoedig plaats vindt? Zal men nu proberen Stalin aan zijn rode jasje te trekken? Maar is Stalii misschien ook in de Newa aan het vissen? Deze „stunt" betekent winst voor d Russen, want zij krijgen tijd voor hun antwoord- i Inmiddels is het accent verlegd op de militair-strategische maatregelen. Ne Bevin's openhartige mededeling in het Lagerhuis, zijn de militaire chefs van leger, marine en luchtmacht in Downing- street 10 bijeen gekomen, teneinde van de sterkte der Britse troepen poolshoogte te nemen, in verband met de Berlijnse crisis. Generaal-majoor Johnson krijgt het commando over de 60 Amerikaanse superforten, welke 14 dagen geleden naar Groot-Brittannië gevlogen zijn. Hij zal dus het opperbevel voeren over I luchtmacht, welke de basis vormt een luchtdivisie. Voorts vernemen dat het Amerikaanse leger opdracht heeft gegeven, dat alle Amerikaanse reserve-officieren, die zich in Duitsland bevinden, herkeurd moeten worden. De situatie jn Berlijn is nog steeds uiterst verward- In een brief aan mevr. Schroe- der, de Burgemeester van Berlijn, heeft de bevelhebber van de Sowjet-sector klaard dat hij geen rekening houdt met het besluit van de gemeenteraad om Mark graf te ontslaan en hij deze nog steeds als de chef der politie beschouwt. Ver tegenwoordigers der communistische par tij (SED), der liberaal-democr- partij en de Chr. democr- unie uit de oostelijke zone. werden door Russische officieren te Karlshorst ontvangen, het hoofdkwartier van het Russische militaire bestuur- Te dier gelegenheid werd hun medegedeeld, dat de beoogde demonstratie's en inci denten tijdens de vergadering van het ge meentebestuur van 29 Juli op bevel van Moskou waren afgelast. Voorts, dat de eenheidspartij haar strijd „tegen nood onderdrukking" moet voortzetten en daarbij kan rekenen op de volledige dersteuning der Russische autoriteiten. De Russen zullen ertoe medewerken, dat Herman Matern, de voorzitter der Ber lijnse eenheidspartij, tot burgemeester wordt benoemd en Karl Lutke, de voor zitter van de communistische fractie,tot tweede burgemeester. Zij sturen er f op aan, dat de Sowjets het bestuur Berlijn geheel in handen krijgen. Hongarije''s president afgetreden Zoltan Tildy, de president van Hon- gary, is afgetreden. Hij heeft in een brief aan hot parlement verklaard, dat geen politieke overwegingen hem tot deze stap Rebben genoopt, doch iemand uit zijn onmiddellijke omgeving had ernstige misdrijven tegen de republiek begaan. Tildy kon om deze red-en niet verwach ten, dat het volk hem volledig en on voorwaardelijk vertrouwen bleef schen ken. Zijn verzoek we ring van alle partijen Het ministerie van Binnenl. Zaken Vic- .on de t te Cairo, bij zijn woning te verlaten, door de politic in zijn been geschoten i-s. Scornoky, die beschuldigd wordt van spioranage er hoogverraad, wordt sindsdien in arrest gehouden. Hij keerde veertien dagen ge leden uit Cairo terug en kreeg Donder- zijn ontslag als diplomatiek verte- De politieke koers van Moskou dus gehandhaafd, van matiging i sprake- De luchtbrug naar Berlijn kost veel geld; het aandeel van Engel de kosten bedroeg 60.000 pond sterling per week. Volgens een, later ontvangen, Reuter- bericht uit Londen, heeft Frank Roberts, particulier-secretaris van Bevin, een on derhoud gehad met Valerian Zorin, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie. Over het ver handelde is nog niets bekend. Het officiële Sowjetblad de „Taegliche Rundschau", heeft heden alle personen en instellingen in de Westelijke sectoren van Berlijn gewaarschuwd, om niet te gehoorzamen aan de orders, welke ge geven worden door de Britse, Franse of Amerikaanse bevelhebbers. Een ieder die zulks doet, doet het op eigen risico. De orders van de bevelhebbers der Weste lijke sectoren missen elke rechtsgrond- Ommens wethouders ver sloegen bureaucratie Gemeente mag van eigen hout bouwen De Ommense wethouders Immink Seinen verdienen en onderscheiding. Zij hebben, door eigenhandig een „verboden" zomerhuisje in Ommen te bouwen het ambtelijk formalisme doorbroken. Minis ter In 't Veld heeft n.l., aldus de het Alg. Dagblad toestemming gegeven, dat de ge meente Ommen zomerhuisjes van het, ir de Ommer bossen aanwezige hout mag bouwen. Ze zijn dus baas in eigen huis, de wet houders en ze hebben het kostelijk goed der autonomie nog op andere wijze dedigd ook. Toen dezer dagen een ambte naar ten gemeentehuize verscheen, om nu eens precies vast te stellen, wie er aan die clandestiene bouwerij had meegedaan, snelden de ijlings gewaarschuwde wet houders naar het gemeentehuis, stelden vast, dat niemand zonder toestemming van B. en W. gebruik mag maken vai gebouw en lieten de ambtenaar verwij- Van Ommen begint dies de victorie. Noord-Engeland mist zijn kranten De drukkers van de Noordelijke filia len. der Londense bladen o.a. te Manches ter zijn in staking gegaan, omdat zij 20 shilling meer per week willen verdienen, en Maandag komen de kranten dus niet meer in de bus vallen. OVERWINNING DER ITALIAANSE REGERING. De door de communist Longo, in de Italiaanse Kamer ingediende motie van wantrouwen, n.a v. de aanslag op Togiiati' is ingetrokken, na een debat, waarin zich verscheidene incidenten voordeden. Mr J. R. H. van Schaik de nieuwe Kabinetsformateur Nadat dr Beel de opdracht niet kon uitvoeren Wat verwacht moest worden is geschied. Dr L. J. M. Beel heeft gisterenmiddag de Regentes ver zocht hem te ontheffen van de hem verstrekte opdracht tot vor ming van een regering. De Regentès heeft daarop mr J. R. H. van Schaik opgedragen een kabinet te vormen. Mr. van Schaik vroeg de op dracht in beraad te mogen houden. Gisteren is de heer Van Schaik reeds met zijn eerste besprekingen begonnen. Hij ont ving de heren Drees. Romme. Tilanus en Oud. Het zou de. be doeling van de nieuwe forma teur ziin een kabinet op een brede basis te vormen. Nader vernemen wij dat van ochtend om half elf de heren Beel en Drees door de kabinets formateur. werden ontvangen. Krupp schuldig bevonden In aansluiting aan hètgeen reeds gemeld, werd Alfred Krupp, die een vermogen van 175 millioen dollar bezit, tezamen met 5 kameraden door de Amerikaanse krijgsraad te Neurenberg schuldig bevon den aan plundering van bezette landen. De openbare aanklager had nog ver klaard, dat Krupps „doodsdynastie", schuldig was aan misdaden tegen de vrede en aan mishandeling van duizen den dwangarbeiders, doch op deze beide punten werd Krupp vrijgesproken. Nader wordt gemeld, dat de veroor deling van Krupp en zijn kameraden, geschiedde wegens hun plundering van Frankrijk én o.a. ook Nederland. Stakers van de Haagse Tram hielden vanochtend by de remise aan de Frans Halsstraat een wagen van lijn 11 aan. Een militair sloot de deuren van het voorbalcon, om de al te strjjdlustigen er buiten te houden- Maar toen vlogen de stenen door de ruiten. Wel een triest begin van 's-Gravenhage's hoogtijdag! Rode bacillen infecteren het Witte Huis De Russische spionnagedienst heeft blijkbaar een contactman op het Witte Huis, aldus kwam tot uiting bij het hoor van een zekere mevr. Bentley door een subcommissie van de Am. senaat. Deze spion had volgens haar aan de Rus sen medegedeeld, dat de Amerikanen op het punt stonden, de Russische code te breken. Zij zelf was spion van de Rus sen geweest, doch had genoeg gekregen van het communisme. Zij vertelde ook nog. dat de Am. communistische partij op zijn minst één contact had bij de Amerikaanse regering, waardoor die partij in staat was, partyleden op sleu telposities te plaatsen. Personen die ir xeg'eringsdienst zijn, verschaffen de Rus sische spionnage inlichtingen over leger, luchtmacht en oorlogsproductie, voegde zij e Vandaag stellen wij U voor: MARINIER L. VAN DER BENT, VARKEVISSERSTRAAT 183, KATWIJK AAN ZEE Marinier Hie kl. L. v. d. Bent is op 28 Augustus 1947 vertrokken en zit thans in Soerabaja. Zijn moeder is dezer dagen ja- tig geweest en ter gelegenheid daarvan vroeg zijn meisje Ali, de foto in de N.L.C. af te drukken. De foto werd bij het ver trek, nu op een maand na een jaar gele den, genomen te Rotterdam. Zoals men ziet: onze vandaag voorgestelde mariniei vertrok niet alléén. Bij de afvaart kreeg hij nog een brief van zijn Ali en deze brief ttaat hij op de foto te lezen. Donauconferentie te Belgrado Donauconferentie te door elf landen wordt deelgeno men, werd door de Joegoslavische minis ter van buitenlandse zaken, Simic, ge opend' met een toespraak. Hij beweerde, dat in het verleden geen enkele interna tionale overeenkomst had kunnen voor komen, dat de Donau gebruikt werd vooi aggressie tegen de landen, waar zij door heen stroomt. Thans hebben de volks democratieën onder aanvoering van Rus land, het grootste gedeelte van de Donau in bezit. De Joegoslavische regering hoop te op internationale samenwerking tus sen landen, die er onderling zeer ver schillende economische systemen op na houden. Aan de conferentie wordt deel genomen door Engeland, Frankrijk, Rus land, Amerika, Joegoslavië, Roemenië, Oekraïne, Hogarije, Tsjechoslowakije en Boelgarije. Oostenrijk is geen lid, maar wordt door waarnemers vertegenwoor digt. GLOBE-SNIPPERS De regering van Siam voert een actie voor morele 'herbewapening. Om te be ginnen wil men de gegolfde kapsels van vele studerende jongedames verbieden, omdat zij aanstoot geven en de aantrek kelijkheid verhogen voor het andere ge slacht. Nedyam Raghaven werd am bassadeur van India in Tsjechoslowakije. Amerikanen hebben een statistiek van muggenbeten aangelegd. Bij een uniform drager maakten de muggen vijf voltref fers in duizend duikvluchten. Doch op een Nylon-gekoust been boekten zij 600 treffers in duizend aanvallen. Rome telt 7231 priesters en nonnen onder zijn bevolking en meer dan 27.000 straatven ters. Engeland heeft een „New Look- vliegtuig". Het is van onbrandbaar mag nesium, heeft de propeller in de staart kan 333 km per uur maken. Tot 7 Augustus wordt in Maknö het 33e inter nationale Esperanto-congres gehouden. Nederland is vertegenwoordtgd door ir J. R. G. Irtirüaker. Dertien mijnwer kers werden gisteravond vermist, na een ontploffing in een mijn bij Edgewater (Alabama). Veertien passagiers en vier leden der bemanning van een Britse Da kota ontsnapten gisteren aan de dood. De piloot maakte een noodlandingin Sywell (Eng.), de passagiers klommen uit de machine, die enkele seconden later ontplofte DIRECTEUR-I. G. FARBEN KRIJGT 6 JAAR. In aansluiting op hetgeen gisteren reeds werd gemeld, is de president-oemmissaris de I.G.-Farben, Karl Krauch, door het Hof te Neurenberg veroordeeld tot 6 jaar, wegens zijn aandeel in de uitbui ting, van naar Duitsland gevoerde ar beidskrachten. Post voor de Zuiderkruis. Post voor de „Zuiderkruis", uit te rei- >n in Port Said, moet uiterlijk 1 Aug. verzonden zijn. Voor Batavia is de da tum: 15 Augustus. De Alg. Kunstzijde Unie heeft over 1947 een dividend vastgesteld van 7 pet Op 18 Aug. wordt II-7-R.I., het zin gende bataljon, ta Amsterdam verwacht uit Indië (meest Amsterdammers). Pas op: oude bankbiljetten in omloop Er worden weer oude bankbiljetten van f 25 in omloop gebracht. Het zijn de biljetten met rode opdruk, uitgegeven in 1940 en 1941. In het Zuiden van Fries land is het een vrouw en in het Noorden een man, die ze aanbiedt. Men wordt verzocht bij aanbieding direot de plaat selijke politie te waarschuwen. NIEUWE BENZINEREGELING VOOR FRANKRIJK. Volgens de ANWB is een nieuwe ben- zinebonnenregeling voor buitenlanders in Frankrijk getroffen, waardoor het mo gelijk is zowel in Parijs als in Dyon, Grenoble. Lyon, Nancy, Straatsburg en Troyes, benzinebonnen op de dagen, waarop de Banque de France gesloten is, bij andere instellingen teverkrijgen. De adressen worden door de ANWB ver strekt. Waardezendingen naar Kaap-Verdische eilanden en Hongkong. Met ingang van 2 Aug. wordt het weer mogelijk brieven en doosjes met aange geven waarde te verzenden naar de Kaap-Verdische eilanden, Malaya (met inbegrip van de Maleise staten: Johore, Kedah, Kelantan, Perlis en Trengganu), de Cook's Eilanden en het Britse gedeelte van Samoa. M.i.v. 15 Aug. is dit weer mogelijk naar Hongkong. WEKELIJKS ZEEPOST VOOR DE STAAT ISRAËL. Met ingang van 3 Aug. zal van Neder land uit wekelijks correspondentie per zeepost worden verzonden voor de staat Israël. Aangetekende stukken kunnen alleen op risico van de afzenders wor den aangenomen. Het R'damse B. G. veroordeelde de 44-jarige insp. der rijksbelastingen (Landstormer) J. J. v. d. Vlugt, aldaar, tot 8 jaar (m. a.). In verband met het regeringsjubileum van HM. de Koningin overhandigde gisteren de voorzitter van Simavi, dr G. Royer (links) aan de ondervoor zitter van het Rode Kruis, op het hoofdbureau te Den Haag, aan gen.- majoor de Daubanton, namens H.M., een geschenk in geneesmiddelen. ONDER-COMMANDANT ZEEMACHT NAAR INDIË TERUG Met het m.s. „Oranje", dat diezer dagen 'an Prtok is vertrokken, keert terug sohout-bij-nacht G. B. Salm, die is ont heven van de functie van omdercomman- dant dier Zeemacht in N. Inddë, welke functie niet meer zal worden vervuld. Vice-admiraal Pinke heeft in Batavia officieel afscheid genomen van de v trekkend^ onider-commandanit. PARAPLU'S ZONDER PUNTEN. Van heden af kunnen paraplu's z> der afgifte van textielpunten worden ge kocht. Ook voor reparaties aan en overtrekken van paraplu's behoeven geen punten meer te worden "afgegeven. Wilde tramstaking in Den Haag gooit roet in feest-eten ALLE TRAM- EN BUSVERKEER LAMGELEGD ■gadering in I door de politie met de gummiknuppel pslofen van-1 worden verwijderd. Op verschillende nacht 700 man personeel van de Haagse trams en autobussen tot reen al&miene staking. Reeds ]awt was men niet tevreden /er de per^neelsvoorwaarden _bij de H.T.M. en de prysbaaeersingsbepaVmgen ?ven ruimte voor eén loonsverhoging. Men wenst gelijkschakeling met het personeel van de Amsterdamse en Rot terdamse tram-mannen- hetgeen zou neer komen op een gemiddelde loonsverhoging 15 pet., waarbij echter hét tech nische personeel en de mannen met zeer veel dienstjaren in loon achteruit zou den gaan. Om hieraan tegemoet te komen zich een toeslagregeling gedacht, waardoor hun loon ongewijzigd zou blij- Zoals te verwachten sloten het oudere het technische personeel zich niet ge heel aan bij de staking, zodat vanmor gen enkele trams en bussen konden uit rijden, die dan over het gehele net wer den verdeeld. Onmiddellijk na de vergadering bega- ;n stakersploegen zich naar de hun aangewezen remises om te posten. Hoewel de leiding van de stakers uit drukkelijk had gewaarschuwd tegen alle wanordelijkheden, bleken incidenten niet te vermijden- Bij de remise aan de Lijsterbesstraat ging een groep stakers op de rails lig- het uitrijden te beletten. De werden door de politie wegge- Enkele posters verschaften zich toe gang tot de rijdende trams en moesten uitge- Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezeh zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat W P. van Rijswijk uit Schiedam en serg. C. J. Ventevogel uit Goes. Kon. Ned. Ind. Leger: Jav. soldaat Paiman, Chin, soldaat Thio Soen Lie. De Kon. Marine rapporteerde deze week geen verliezen. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l. zijn 47 man gesneuveld en 11 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslijsten be vatten 609 namen. plaatsen bekogelden stakers de trams met werkwilligen met vuil en stenen, hetgeen resulteerde in gebroken ruiten. Ook het pupliek bemoeide zich hier en daar met het geval, en de leidende figu- dezer staking moesten zich inspan- om de orde onder hun m handhaven. Overal werden werkwilligen jouwd. Ten slotte gebood de directie H.T.M. dat de rijdende wagens sen zich naar huis moesten begeven, dat tegen tien uur in de ochtend het ge hele tram- en busverkeer was lamgelegd. De staking wordt gefinancierd door het personeel van de Rotterdamse Amsterdamse trams en de Haagse taxi chauffeurs, die de stakers hun normale loon garanderen gedurende de tijd staken. Een consequentie van deze staking dat de „Gele Tram" naar Leiden rijdt. Export van bloembollen Met verschillende landen zijn de laatste tijd handelsverdragen gesloten, we posten zijn opgenomen voor in uitvoer van sierteeltproducten, die de belangen der bloembollen-exporteurs welkom zijn. Gedurende de periods 1 Juni 1948 tot 31 Mei 1949 mogen Denemarken worden uitgevoerd bloembollen ter waarde van 1-500.000 D. Kronen 830.000). Naar Frankrijk mogen gedurende 1 Aug. '48 tot 31 Juli '48 2000 ton bloembol len worden geëxporteerd waarvan 150 ton 3or Noord-Afrika. In tegenstelling tot vorig jaar zijn thans geen uitzonderingen opgenomen boom- en bloemkwekerij-producten. Hier tegenover staat een invoer van bloembol len ter waarde van 30 millioen Franse francs 371.100). Het verdrag met Zwitserland is lengd tot 30 Juni 1949. Gedurende deze periode mogen worden uitgevoerd: bloem bollen ter waarde van 2.500.000 Zw. francs 1.540.000). Gedurende 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 zullen naar de Russische zone in Duits land mogen worden geëxporteerd boom kwekerijproducten tot een bedrag var 50.000 De uitvoer zal plaats hebben op com pensatie-basis DAT het hospitaal der Kon. Marine aan de Bloemendaalseweg te Overveen 3 Aug. officieel in dienst wordt gesteld. DAT de Coöp. Inkoopvereniging te Bedum diverse artikelen, die hier niet meer voor verkoop in aanmerking ko men, zoals Engelse soepen, naar Wenen heeft gezonden. DAT van 11 tot 16 Augustus te Noord- wolde een tentoonstelling wordt gehou den t.g.v. het 75-jarig bestaan der riet nijverheid aldaar. DAT de oud-directeur der Verenigde Papierfabrieken te Eerbeek, M. C. San ders, 74 j. oud is overleden. DAT gisteren de „Tabinta" te Quebec aangekomen met 300 Ned. immigranten, merendeels boeren. DAT Sittard t.g.v. zijn 700-j. bestaan op 22 Aug. ballonfeesten houdt, georgani seerd door de Haagse Ballonclub. DAT op Schiphol arriveerden Prins C. Rajada Bhisek Sonakul en Prinses Dhani van Bangkok, door de Siamese regering uitgezonden voor de Unesco-conferentie van 2—13 Aug. in Utrecht. DAT de vt Hulp aan Zieken van Geest, A. B. L. Radix te A'dam, 9 Aug. zijn 60ste v jaardag en zijn zilveren jubileum als ciaal werker viert DAT op zy'n verzoek eervol ontslag is verleend aan A. Goudswaard als Ned. vice-consul te Oost-Londen, onder benoe ming tot ridder in de Orde van O.N. DAT de N.V. Haagse Buurtspoorwegen over 1947 7 pet «itkeert DAT de heer M. A. Govaert, exporteur te Groede, op 3 Aug. om 7.30 uur voor de K.R.O. zal spreken tot de aardappel-im porteurs en -consumenten in Frankrijk. DAT te Zwolle 59 kleine midden standswoningen met douche-cel zijn over gedragen aan een woningbouwver. en ze f 15.000 hebben gekost DAT lt.-adm. Helfrich vanmorgen in R'dam de legertentoonstelling opende. DAT na de reeds gemelde Meyer Schwenke, Streng en Kierdorf, die op 18 Aug. voor de Commissie v. d. Pers zuivering zuilen verschijnen, op 24 Aug. de beurt is aan dr W. v. d. Vaart Smit van het z.g.n. Ned. Chr. Persbureau en op 26 Aug. de Haagsche Crt. met „Gooi en Eemlander", de Ned. Ver. voor DAT C. Versloot te Hardinxveld witte aal heeft gevangen en deze zame vis aan de R'damse Diergaarde cadeau deed. DAT te Arnhem 81 j. oud is overleden de T.B.C.-specialist dr H. G. Schuurman. DAT te Haarlem 60 j. oud is c leden de directeur-eigenaar van hotel „Royal" aan het Stationsplein aldaar, M. A. Versteegh. DAT de 63-j. J. V. uit Den Haag na het baden te Scheveningen onwel werd en overleed. DAT blijkens een onderzoek van de K.N.A.C. in het gedrag van de Ned. weg gebruikers tijdens de laatste twee jaren gelukkig enige verbetering valt te bespeu- DAT m.i.v. morgen het luchtrecht voor Nigeria, de Unie van Zuid-Afrika, Zuid- West-Afrika en Mozambique is verlaagd. DAT prof. dr C. J. v. d. Klaauw te Leiden is benoemd tot lid van de Com missie van Advies voor het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurweten schappen. DAT op zyn verzoek eervol ontslag is verleend aan prof. dr G. Minderhoud te Wageningen als lid van het College van Rijiksbemiddelaars. Plechtigheden in A'dam tijdens inhuldiging Rytoeren op 4 en 6 September. Na de troonsafstand van Koningin Wil- helmina, zal de nieuwe Vorstin op 4 Sept. des middags een eerste officiële rijtoer van 11 km door Amsterdam maken. Op 6 Sept. volgt de plechtige inhuldiging in de Nieuwe Kerk. Van het Paleis op de Dam loopt zij onder een 70 meter lange per gola naar de Kerk. Deze Kerk is van bin nen volledig hersteld. Koningin Juliana en Prins Bernard nemen plaats op het troonplaform voor het koorhek. Prin ses Wilhelmina der Nederlanden zal met de oudste Prinsesjes aan de rechterzijde van het troon'platform gaan zitten. Voor de troon staat de credenstafel met daarop de kroon, de scepter, de Rijksappel en de grondwet. Koningen van wapenen zijn res -majoor J. B. P. M. de Swart, uit den Bosch en res.-koL der Cav. jhr P. Six te Amster dam, bekend uit het verzet. Als herauten van wapenen treden op ritm. G. A. van Borssum Buisman en mr Th. graaf van Lynden v. Sandenburg. Het Rijkszwaard draagt generaal Kruis en de Rijksstan daard admiraal Helfrich. Na de inhuldi ging volgt om half drie een wandelrit de Gouden Koets door de hoofdstad v 5 km. Bloemencorso op Prinses Irene Ter gelegenheid van de verjaardag Prinses Irene, op 5 Aug., zullen de kiiï- deren der lagere, scholen van Baarn er Soest een bloemencorso houden en defi leren voor het Prinselijk Gezin. De deel name staat ook open voor kinderen tot 14 jaar. dje tijdelijk met vacantie in Baarn of Soest vertoeven. Onze excursies met de „Vander steng''' „De Nieuwe Leidsche", wil U niet alleen een onvergetelijke vaartocht met de „Vandersteng" bezorgen, maar heeft tevens maatregelen genomen, om U op de gemakkelijkste en zekerste wijze naar de vertrekplaats te Rotter dam te vervoeren. Handelt U naar de volgende aanwijzingen: A. U neemt de trein, die om 7.19 uur uit Leiden vertrekt naar station D.P. Rotterdam; B om 8 uur staat en gids aan de Zui delijkfi uitgang (kenbaar aan een -courant), die brengt U naar en spe ciaal voor U gereserveerde electri- sche tram, voor 25 cent per persoon. Deze extra tram bréngt U naar de Westzeedijk. Bij het prachtige houten Noorse Kerkje stapt U uit en we wan delen door het park naar de ingang van de Maastunnel, vanwaar de „Vander- steng" om c.a. half negen vertrekt. Het programma van de tocht houden we nog geheim. Aan boord zal dit meege deeld worden. U kunt er verzekerd van zijn dat 1) het volle pond krijgt. Tot ziens aan boord en behouden vaart. Kerkboek voor Prinses Beatrix De Commissie van uitvoering van Geref. Schoolverband heeft besloten aan Prinses Beatrix een kerkbij beitje aan te bieden op de dag van de inhuldiging van haar Koninklijke moeder tot Koningin der Nederlanden. Prinses Juhaina juichte dit plan zeer toe, al oordeelde zij,,dat haar oudste dochter nog te jong was om al te diep te worden ingeleid in de beteke nis van de datum voor haar leven. Het Geref. Schoolverband heeft nu een be roep gedaan op de aangesloten scholen om alle kinderen voor dit doel een cent te doen afdragen, zodat het een geschenk zal worden van alle kinderen. De Bijbel zal een gecalligrafeerde opdracht krijgen en op de band komt in goud het wapen van Prinses Beatrix te staan met haar ETHIOPIë WENST ERITHREA TERUG. Ethiopië heeft de „Groote Vier" ge waarschuwd zich tegen Italiaanse aggres sie te zullen bewapenen, indien Italië het voogdijschap over Erithrea krijgt. „Even zien of het nog kan," dacht gisteravond prof- Lieftinck tijdens de première van „Het wonderlijk uur" op het Binnenhof. Maar wat is een kleintje koffie vergeleken bij een milliardennota? NEW FOUNDLANDS VERENIGING MET CANADA. Canada treft maatregelen voor de aan sluiting van New Foundland bij de Cana dese federatie. CORRESPONDENTIE VOOR OPVAREN DEN NED. SCHEPEN. Met het s.s. ..Rembang" en het m.s. „Helena", die op 11 Aug. resp. naar Oost- en West-Indië vertrekken, kan zee post worden verzonden, mits deze corres pondentie tenminste drie dagen voor het vertrek ter post is bezorgd. Opvarenden het s.s. „Zuiderkruis", met militai- onderweg naar Indië, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze morgen in de brievenbussen zit. Corres pondentie. uit te reiken in Batavia, moet uiterlijk 15 Aug. ter post bezorgd zijn. Een nieuw begin Overeenkomstig de verwachtingen sinds de laatste dagen heeft dr Beel ook de tweede kabinetsformatie niet tot stand kunnen brengen. Voor de tweede maal is hij van de opdracht ontheven. Mr Van Schaik is thans formateur. Hij is dat blijkbaar geworden geruime tijd voordat het bericht officieel werd. Immers de heer Van Schaik heeft gisteien reeds verschillende fractie-voorzitters ontvan gen, terwijl zyn benoeming eerst gister avond werd bekend gemaakt. Heeft hij eerst in alle rust wat contacten willen zoeken? Waarom is dr Beel ook in zijn tweede formatie niet geslaagd? Naar onze over tuiging, omdat hij aan de aangezochten uit de C.H.U. en de V.V.D. niet voldoende garanties heeft kunnen of willen bieden voor een ander beleid, zowel ten aanzien van Indië als ten aanzien van de financiën. Het schijnt wel zo te zijn, dat dr Beel bij zijn tweede poging geen contact meer heeft opgenomen met de C.H.U. en de V. V.D. als zodanig. Daarom is het verwijt, dat zijn stranden aan die beide partijen zou moeten worden verweten, reeds on juist. Neen. dr Beel heelt ditmaal geen contact gezocht met deze beide partijen, maar met personen uit die partijen. Daar mede is natuurlijk niet gezegd, dat die personen er anders over denken dan de partijen waartoe zij behoren. Wij begrijpen volkomen, dat deze per sonen uit deze beide partijen niet wensten mede te werken, zolang dr Beel geen vol doende garanties kon verstrekken. Wel heel goedkoop is de critiek, uit socialisti sche hoek en uit een gedeelte van de K. V.P. op hen uitgebracht. Volgens deze cri tiek zouden de zondebokken de C.H.U. en de V.V.D. zijn. Maar zij, die deze critiek uitoefenen, vergeten, dat juist zij zelf het zijn, die bij voortduur hebben aangedron gen op een voortzetting van het oude twee-partijen-beleid, waaraan dan per gratie nog enkele andere figuren mochten meedoen, mits zij het „progressieve" spel maar niet zouden bederven. Deze ..progressieven" wilden het voor de volle verantwoording laten van de C. H.U. en de V.V.D., indien deze beide niet met de grondwetsherziening accoord konden gaan. Zouden ze dat niet. dan zouden ze „chantage" plegen. Alsof het spel van de aanhangers der smalle Rooms- rode basis met de speculatie op de „onbe taalde" steun van C.H.U. en V.V.D. geen chantage zou zijn! Wij blijven dan ook van oordeel, dat aan de C.H.U. en de V.V.D. géén gebrek aan medewerking mag worden verweten, zo lang zij geen garanties ontvingen en zo lang zij geen zekerheid hadden, dat zowel het kabinet als zijn program beantwoor den aan de uitslag der verkiezingen. Onbegrijpelijk achten wij de mogelijk» heid, welke de N.R.C. zonder enige be strijding oppert, dat het oude kabinet, wordt aangehouden. Mochten er binnen dat kabinet dus niet erbuiten wel licht mensen zijn, die dit bezwaarlijk zou den achten, dan zouden die toch kunnen aftreden Zulk een mogelijkheid mocht toch nau welijks opkorpen in een blad, dat vóór de verkiezingen de V.V.D. heeft aanbevolen. Deze „oplossing" ware wel in flagrante strijd met de uitslag van de verkie zingen. Bij deze verkiezingen leden de so cialisten een bedenkelijke nederlaag. De K.V.P. bleef in zetelaantal gelijk, maar binnen de K.V.P. zijn er gelukkig velen eerlijk genoeg om te bekennen, dat men hierin geen steun aan het regeringsbeleid mag zien. Niet het regeringsbeleid, maar de eenheid der partij was voor de K.V.P. Inzet der verkiezingen. Daarnaast gingen de middenpartijen, die de regering scherp hadden gecritiseerd. vooruit. Desondanks zou het kabinet gelijk moeten blijven?? Met deze opmerking had men eens vóór de verkiezingen bij de adspirant-kiezers van de V.V.D. moeten aankomen! Wij hopen, dat mr Van Schaik, in heel deze constellatie een „Homo Novus", een nieuwe man, zijn krachten zal willen ge ven aan het kabinet, dat ons land thans 't meest nodig heeft. n.l. om de formulering van het „Alg. Handelsblad" te gebruiken, een kabinet, dat geacht mag worden „een zo breed mogelijke samenwerking rond om een practisch werkprogram" te zijn. Dit zal zijn een kabinet dat zich niet gaat vermeien in experimenten, maar dat weet wat regeren is, èn in Nederland, èn in Indië. Truman wil grote financiële bevoegdheden President Truman heeft thans het Con gres gevraagd, om grote bevoegdheden ter bestrijding van inflatie. In aansluiting aan hetgeen reeds vermeld, wenst hij thans o.m. controle op prijzen en lonen, belas ting op overmatige winsten en regle mentering van het bankcrediet. Zijn be doeling is, dat de kosten van levens onderhoud met 4 pet worden verlaagd. Truman wordt gesteund door een verkla ring van zijn raad, dat de prijzen over een breed front een stijging zijn be gonnen. AUSTRALISCHE WAPENS NAAR MALAKKA. Een Liberator, geladen met 100 sten- guns en munitie voor de strijd tegen da communisten, is uit Australië te Singa pore aangekomen. DE MOEILIJKHEDEN BEGINNEN OP JE VEERTIGSTE. N.a.v. de vragen van het Tweede Ka merlid Van Lienden heeft minister Drees zijn ambtgenoten verzocht, bij ontslagen uit de overheidsdienst rekening te hou den met de kansen op een nieuwe werk kring. en tevens zal het rijksarbeids bureau de indienstneming van goede werkkrachten boven de 40 propageren. Er zyn thans 16.604 ingeschreven werk lozen en D.U.W.-werkers boven de 40. WEERBERICHT Droog iveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Langs de Westkust: veel binnendryven- de wolkenbanken, overwegend droog weer met zwake tot matrige Zuid-Weste lijke wind. Ohgeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. In het overige gedeelte van het land: plaatselijk ochtendmist, overigens enkele overdrijvende wolken banken met droog weer en weinig wind. In de Noordoostelijke provincies koeler. ZON EN MAAN. Zondag 1 Augustus Zon op 5.01, onder 20.31, Maan op 0.40, onder 18.00. 2 Aug. Zon op 5.02, onder 20.29. Maan op 0.58, onder 19.11 uuj, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1