jUeuitn' geiltödft (üonraut Onvergetelijk Olympisch schouwspel in het Wembley-stadion Wist U VRIJDAG 30 JULI 1948 r~ BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7574 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonhttstidi fc ofjeMeort myn bert. in te^benspoet* BOLLENSTREEK IN REP EN ROER Zie pag. 2 Duiven vlogen, athleten marcheerden, de Koning sprak, en het was 89 graden (Van onze speciale verslaggever) Indien de gehele wereld de officiële opening der Olympische Spelen in het massale, zonverzengde Wembleystadion met eigen ogen had kunnen zien. zou men alle ge dachten aan oorlog onmiddellijk verbannen. Deze plechtigheid had niets met sport uit te staan. Zy was een waar symbool van het mooiste, dat deze wereld kent en waarnaar het gehele mensdom hunkert: Vrede. In deze revue der naties school niets gedwongens. Geen bombast. In haar eenvoud kwam de ware Olympische ge dachte volkomen tot haar recht en deze eenvoud heeft de 85.000 bevoorrechten die deze landenshow mochten bijwonen, diep ontroerd. Reeds uren vóór die openingsplechtig heid werden de ondergrondse treinen, de twee vendiepingendioge bussen en de taxi's bestormd door Britben, Amerika nen, Belgen, Denen, Zuid-Afrikanen, j door vertegenwoordigers van alle naties, die naar Londen waren getrokken. De, I speciaal voor de Spelen aangelegde, weg, I naar het blok beton, dat Wembley heet, was een wirwar van wagens en zich ver- j dringende mensen. In het winds title sta- dion bestookte de zon meedogenloos het j publiek. Op de zware berenmutsen en schilderachtige, maar, verre van zomerse uniformen van de pijpers, trompetters j en drummers van His Majesty's Brigade of Guards. Op de drie goudbetreste of ficieren, die volkomen roerloos bij de vlaggemast stonden. Op de 'leden van'het Internationaal Olympisch Comité en de landelijke comité's, die officieel in rok en met hoge hoed, wachtend op die ko ning, een ware marteling doormaakten. Doch deze verstikkende 'hitte het was 89 graden vergat men bij het briljante sohouwspel, dat zijn opening had, bij d'ö aankomst van koning George en de Bribse- koninklij'kfe familie. Griekenland opent de ry. i De kanonnen dreunden 21 saluurtsoho- j ten de starre lucht in. De Griekse athle- j ten betraden het Wembley-stadion. Ze I trokken voorbij de koninklijke loge. Wembley daverde. Dan in alphabetische volgorde de andere 59 landen. Afighani- I Btan met zijn ruiters in onberispelijke j. uniformen', Australiërs in groene blazers en met strohoeden op, Chinezen in witte broeken en donkere jasjes, Denen in rood en wit, Finse ruiters in parade- Uniformen, Liechtenstein, met twee afge vaardigden. Een eenzame deelnemer van Malta. me1, een „geleende" vlaggedra- I ger. Voor hem een, tot een geweldige ovatie aanzwellende, applausdonder. Vier mannen van Monaco en dan Nederland. Even daarvoor had prins Bernhard zich bij de vorstelijke personen op de tribune I gevoegd. Nederland. Voorop de heren I Lotsy, Quartos van Ufford en mr v. d. i Houten. Reserve-doelman Landman i. de Nederlandse vlag. Achter hem de i'meisjes, daarna de jongens. Allen blauwe jas en met een witte pet op het hoofd. Ook voor hen een daverend sport paleis. Dan eindelijk na Tsjechoslowakije, iZuid-Slavië, Spanje, de grote groep Ame rikanen en 'tot slot d'e Britse gastheren: stilte. Onnatuurlijke stilte. Het uur heeft geslagen. Op het middenveld stonden ze in bonte regelmaat van levendige kleuren. (daggen, uniformen. De zon daarop. Lord Burghley sprak: „Het uur heeft geslagen. Een onwaarschijnlijke droom wordt van daag werkelijkheid." Dan Koning George, VI, met rustige stem: „I proclaftn opened De Nederlandse ploeg is het veld op gemarcheerd. Prins Bernhard heeft op de tribune plaats genomen. Naast de Britse koningin-moeder Mary, die weer naast de graaf van Athlone is gezeten. Over een maand kunnen we rijst eten Maar goedkoop kunnen we ze niet I the Olympic Games of London celebrating the XIV Olympiad of the modern aera." De rijst, waarvoor onlangs Woorden uitgesproken in een doodse inleveringsbon werd aangewezen, wordt stilte. Doch nauwelijks had hij het laatste eind Augustus gedistribueerd, woord gezegd of trompetten van de Hou- De maximumprijs werd vastgesteld 0,10 per 100 gr., dus heel wat hoger dan de prijs in 1945 door de stijging rijstprijzen. Bovendien werd de rijst bij de oude prijsregeling gesubsidieerd. Wel wordt thans subsidie gegeven voor kindermeel van rijst (rijstebloem), zodat hiervoor de prijs gelijk blijft aan die van *1945, n.l. ƒ0,24 per pakje van 250 gram. sehold Cavalry bazuinden een fanfai de ruimte. Zevenduizend duiven vlogen in een dichte wolk naar de blauwe lucht over de hoofden der 6000 athleten. dieren waren de kluts wat kwijt. Uit de donkere manden, vlogen ze boven juichende menigte de schroeiende zoi gemoet. Ze wiekten weg naar alle wind streken om de wereld te verkondigen, dat de Olympische Spelen waren begonnen. Langzaam en statig rees de Olympische vlag met de vijf ringen aan de vlagge- Het vuur wordt binnengedragen. Nog grootser was het ogenblik, toen John Mark, een 23-jarig student, wiens naam men tot het laatst geheim had ge houden, met de Olympische fakkel het stadion binnenrende. De athleten, in for maties op het veld, vergaten een ogen blik de gehele plechtigheid. Alleen om halsrekkend, de in fel wit geklede loper met het verblindende Griekse vuur te zien. Zij stormden uit hun rangen en juichten met het enthousiaste publiek. Lenig sprong deze Britse allround-athleet de trappen op naar de schaal, waar ruim twee weken het Olympisch vuur zal bran den. Wqer zo'n adembenemende stilte toen Mark de fakkel boven de schaal hield. Daarna een aanzwellend gejuich, toen de vlam uit de schaal omhoog golfde. De aartsbisschop van York, dr Cyrill Forster, sprak in een prachtig geformuleerde rede het grote nut van deze tot vrede-aan- zettende Spelen. Dan het sluitstuk van deze grootse sport-demonstratie. De Britse hordenloper, Donald Finlay, sprak de eed uit. De vlaggen van 59 landen negen. „Wij zweren, dat wij bij de Olympische Spelen eerlijke strijders zullen zijn en de regelen van de Spelen zullen eerbiedi gen. Wij nemen deel in ridderlijke geest, land en voor de glorie van de sport." Na twee en een half uur was dit schouwspel afgelopen. Het werkelijke leven begon onmiddellijk weer buiten het stadion. In de hitte drong en duwde de menigte, zuchtte en klaagde, vocht om het eerst de ondergrondse te bereiken, die haar terugbracht naar de kokende Lon- dense hel STALIN HOUDT ROEMENIË ZOET. Rusland heeft de Roemeense herstel betalingen met ongeveer 183 millioen gulden verminderd. Britten doden 32 opstande lingen op Malakka Bij Batoe Arang, heit bekende mijn- I Stadje op Malakka, dat onlangs door communisten^ overvallen werd( hebben troepen en politie 32 opstandelingen ge- I dood en vele hunner gebouwen in brand gestoken. (Voor een dergelyk feit werd, volgens Ass. Press, op Java een onderzoek gelast tegen kapitein Westerling. Red.) Treurende vrouwen te Ludtvigs- haf en Huilende Duitse vrouwen wachtten' he- i d-enmorgen bij het, reeds overvolle, kleine lijkenhuis van Ludwigshafen, op I de dodenlijst, die nog niet gereed was. I Franse en Duitse reddingsploegen zoch ten in de grillige puinmassa's en vonden armen en benen en verkoolde lijken. In het geheel zijn 16 gebouwen van Duits- I lands chemische fabriek de I.G. Farben, 'Verwoest. H'et aantal slachtoffers is ge- lukkiig lager dan oorspronkelijk geraamd Generaal Spoor in het zilver Morgen hoopt generaal Spoor te E tavia in intieme kring in het Preanger- hotel te Bandoeng zijn zilveren jubileum •ls officier te vieren. Onze beste len! Onder het bord met De Coubertin's leuze: „Het belangrijkste der Olym pische Spelen is niet het winnen, ttaar het deelnemen. Veroveren is niet het gewichtigste in dit leven, maar 'n goede stryd te voeren", staat de laatste Marathon-loper, John Mark, halt makend in een groet. Met het Olympisch vuur. Oud leed gisteren z'n eerste échec in de Tweede Kamer Waarom al die haast met die wijziging van de Grondwet r verslaggevers). (Van f De V.V.D. begint langzamerhand tot het besef te komen, dat met een kabinet-Beel, of het nu oud dan wel demissionnair of nieuw is, weinig waarborgen zijn te be> halen voor een beter Indisch beleid. Het kon niet anders, of in de vergadering de Tweede Kamer moest mr Oud deze conclusie wel bij zichzelf voelen op komen. Aan de orde was gistermiddag eer voorstel van de voorzitter, om de voor stellen tot Grondwetsherziening reeds Woensdag a.s. in de afdelingen te doen behandelen, dus op een tijdstip, het nog helemaal niet zeker is of we d een nieuw kabinet hebben. Dit kwam het bijzonder de heer Oud zeer ongele gen. Voor zijn fractie is het meer dar voor vele andere fracties van groot be lang, te weten, hoe het nieuwe kabinet zal zijn samengesteld en welk beleid dus te verwachten is. De heer Roosjen (A.R.) zou met het voorstel van de voorzitter alleen accoord kunnen gaan, wanneer hieraan werd toe gevoegd: „indien intussen binet is opgetreden." Dit werd later door de heer Wagenaar (Comm.) stel geformuleerd. Deze maakte de juiste opmerking, dat bij aanneming van voorzitters voorstel de mogelijkheid wezig is, dat dan het nog altijd demis- sionnaire kabinet op het afdelingsverslag ir< de Memorie van Antwoord R.K. bouwpatroons zien af van de gratificatie Feestdagen 31 Aug. en 6 Sept. blijven snipperdagen De vooruitzichten voor het bouwvak zijn nog slechter dan verleden jaar, stateerde de voorz. van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons op de gisteren te Apeldoorn gehouden jaarvergadering. Hij gaf de suggestie om, i.v.m. de prijs- beheersing, niet in te schrijven op aan bestedingen, waarvan de begroting niet bekend is of wanneer men met de in schrijvingssom deze begroting over schrijdt. Van de toestemming van de Rijksbemiddelaars om 31 Aug. en 6 Sept. als extra vrije dagen te beschouwen, wordt geen gebruik gemaakt, daar reeds eerder was besloten beide dagen als zgn. snipperdagen te doen gelden. Inschrij vingen op werken, waarvoor andere voor. schriften gelden dan die van Waterstaat, Genie, Spoorwegen enz., werden verbo- evenals het toekennen van een gratificatie aan werknemers. Besloten werd de naam te wijzigen in Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond. HET LAND ISRAEL WIL NIEUWE GRENZEN. Mosje Sjertok, de minister van buiten landse zaken van Israel, heeft de Veilig heidsraad gevraagd, de grenzen van Is raël te herzien in verband met de over winningen, welke de Joden de laatste tijd hebben behaald. Hij zeide voorts, dat Israël zou weigeren, Jeruzalem te ont- dat het de 300.000 Arabische vluchtelingen niet meer zou laten terug- DE HEER COCHRAN IN NEDERLAND AANGEKOMEN. t nieuw benoétnde Amerikaanse lid de Commissie van Drie, de heer Merle Cochran, is vanochtend op Schip hol aangekomen. De heer Cochran, die, zijn intrek nam jn Hotel des Indes Den Haag, hoopt 6 Augustus a.s._ n; 'Indië door te reizen. geren, hetgeen reeds een vorm v lementair debat is. Maar de heren Romme (KVP) en van der Goes van Naters (P. v. d. A.) gooi den het weer over-.de boeg van de haast, die er met dit onderwerp zou moeten worden betracht, waaraan blijkbaar de door de V.V.D. gevraagde waarborgen moeten worden opgeofferd. De heer Tilanus (C.H.) bleek van oor deel, dat de voorstellen tot grondwets herziening thans reeds op zakelijke gron den kunnen worden behandeld. Een voorstel-Oud om de voorstellen Woensdag nog niet in de afdelingen te behandelen, werd verworpen met 4121 stemmen. Het voorstel-Wagenaar om het afdelingsonderzoek te doen plaats hebben als het nieuwe kabinet Woensdag bekend is, onderging hetzelfde lot. Tevoren had de Kamer de communisten uit de commissies voor Indië, Buitenland se Economie geweerd. KRENTEN EN ROZIJNEN Binnenkort zullen de winkeliers de beschikking krijgen over wat krenten en rozijnen. De maximumprijs krenten is f 0.22 per 100 gram en voor rozijnen f 0.16. Nieuwe bonnen voor werkkleding aangewezen De bonnen voor werkkleding H6 e zijn toj, nader order geldig verklaard. Op de bonnen H6 kan men kopen: een all, een werkpak van drill, keper of sa tijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mi schort. Op de bonnen L6: een werkbroek of een werkjasje van keper, drill of sa tijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een kort werkjasje, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen ,H7 t/m H12 en L7 t/m L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t/m H5 en LI t/m L5 en de rantsoen bonnen VC en VD blijven voorlopig geldig. AANVRAGEN RIJWIEL- EN REIS KOSTENVERGOEDINGEN. Voor toestemming tot het verlenen v rijwielvergoedingen buiten de lonen of andere arbeidsvoorwaarden om, dienen de werkgevers zich in het vervolg direct te wenden tot het Gew. Arbeidsbureau ter plaatse. Dispensatieverzoeken betref fende kostgeld- en reiskostenvergoedin- worden uitsluitend behandeld door het Rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage Van Jansen tot Bakkerstein blijft Er zijn in ons land legioenen men sen, die doodgewoon Jansen, Bakker of Smit heten. En-„what is in a name?" Heel veel! Vandaar het heerlijk ideaal yan velen een dubbele geslachtsnaam is, bijv.: Van Jansen tot Bakkersrtein of van Bakker tot Smittenburg. „Bin nenlandse Zaken" had blijkbaar inder tijd weinig zin voor humor. Het de partement verzocht de„ Hoge Raad vanAdel" een onderzoek te doen in stellen naar het feit, of Van Jansen tot Bakke/stein wel rechtmatig was. Ech ter „hoe warm het was en hoe ver...!'- Echter, Holandse guldens kunnen be ter besteed! Echter, de rechtelijke macht Heeft nog wel wat anders te doen. Den Haag geniet het „voorrrecht" van 3000 echt scheidingen! En vandaar, dat wij in deze hittegolf-periode vernemen, dat het onderzoek naar de rechtmatigheid van „Jansen tot Bakkerstein" enz. wordt stopgezet. H. S. K. Internationaal beheer van Ruhr-bekken. Engelse, Franse, Amerikaanse, Neder landse, Belgische en Luxemburgse des kundigen zullen einde Augustus bespre kingen voeren voor de oprichting van een internationale beheersraad voor het Ruhrbekken. De Indische regering heeft Indonesiërs benoemd in de buitenlandse dienst te Sjanghai, te Manilla, te Rangoon, ter- in Saoedi Arabië, Washington en Manilla reeds Indonesiërs werkzaam zijn. Doodstil was het in Wembley, toen Koning George, de enkele eenvoudige v den sprak: „Ik verklaar de Spelen geopend". Toen barstte het gejuich i los. Nog dreunender. BE VIN OVERWEEGT STOPZETTING VAN DE BRITSE DEMOBILISATIE Verdween Molotof uit Moskou, nu Amerika op de deur klopt De Berlynse crisis moet men zien als een gebeurtenis, waarbij men wellicht geweld zyn toevlucht zal moeten nemen. Tot nog toe konden elke maand Engeland 20.000 soldaten naar huis gezonden worden, doch nu zal Engeland wj schijnlyk gedwongen zijn, een einde te maken aan de demobilisatie, aldus t klaarde Bevin in een overvol Lagerhuis, dat zwijgend en in spanning toeluisterde. Deze verklaring werd gegeven in ant- voedselblokkade en de leden der socialis- oord aan Churchill, die van Bevin een tische eenheidspartij, een communistische uitspraak gevraagd had over de inter- mantelorganisatie, liepen boos weg, toen nationale toestand, vooral met het oog zij bemerkten, dat zij die stemming niet op Berlijn en de diplomatieke en defen- verijdelen konden. positie van Engeland. Bevin deelde Terwy, zodoende de moeilykheden j u °f I°e voortduren en de Westerse mogendheden gedemobiliseerd had ten pogingen doen om tot een bespreking te )anH wedf °Pbo™ vai\,het komen, is Molotof uit Moskou verdwene -S'4T toestand zouden scheppen, waarbij heB1 „llden spreken. ZUn plaats- vervanger Wisjinski is naar Belgrado ge reisd, zodat men meent met een welover wogen belediging te doen te hebben. geweld mogelijk werd. overtuigd, dat het Huis thans geen verklaring zou wensen over de maatregelen, welke de Regering neemt of zou kunnen nemen met het oog op De Moskouse pers heeft geen melding de dingen, die zouden kunnen gebeuren. Semaakt van de rede, die Bevin in het Engeland is steeds bereid over de Ber- Leerhuis heeft gehouden over de Ber- lijnse geldkwestie met de Russen te pra- crisis- Ook he.eft de. Pers geen ge- ten, zelfs zou het niet afkerig staan wa® gemaakt tegenover invoering van eenheidsgeld kou of zelfs van Sowjetgeld te Berlijn, mits dit geschiedt onder het gezag dei- de aankomst te Mos- Frank Roberts, de particuliere van Bevin en van Walter Bedell Smith, de Amerikaanse aihbas- mogendheden en mits er geen dwang sadaur. wordt gebruikt, aldus Bevin, die tevens j mededeelde, dat er de laatste dagen tel Londen overeenstemming is tot stand bij het zwemmen gebracht de V.S. en met Frankrijk bereid is alle problemen met de Sowjet-unie te bespreken. Inmiddels kondigt de Berlijnse radio >n nieuw Russisch protest aan tegen het „lage vliegen" van de Amerikaanse Engelse toestellen, die Berlijn van voedsel voorzien en het bleef niet bij protesten alleen, doch er werd ook daad werkelijke bemoeilijking van de gealli eerde vliegers geconstateerd. Een Brits vlieger rapporteerde nJ. dat twee Rus sische jagers zijn Dakota tot op 100 meter genaderd waren. De Berlijnse gemeente raad nam gisteren een motie geprotesteerd werd tegen de Russische Arnold Meijer op vrije voeten gesteld Omstreeks half Juli is Arnold Meijer, de voormalige leider van „Nationaal Front", op vrije voeten gesteld. Hij was indertijd zoals gemeld tot 4 jaar aftrek veroordeeld. Doordat thans an de straftijd verstreken is, is hij, volgens de geldende regelingen, ver vroegd uit gevangenschap ontslagen. La- ze hopen dat hij wat geleerd heeft! Drie mensen verdronken Gisteren is de 61-jarige gepensionneer- de wisselloper M. Mol, uit Leiden, bij het zwemmen verdronken in het Noord zeekanaal nabij de Coenhaven. De poli tie heeft Zijn lijk nog niét gevonden er zet het dreggingswerk voort. Ook de 28-jarige Amsterdammer, Frits Mechiot, verdronk en wel bij het zv merj in de Fordhaven, Terwijl voorts de 16-j'arige dekknecht Ph. v. d. Minne, bij het putten van een emmer in het Johan van Hasseltkanaal aldaar vieL Hun lijken zijn reeds opgehaald. DOODVONNISSEN TE DACHAU OPGESCHORT. De uitvoering van alle. doodvonnissen, door Amerikaanse krijgsraden, te Dachau geveld, is opgeschort, hangende een on derzoek naar onregelmatigheden bij de processen. Uncle Sam verkoopt minder auto's. De Amer. Vereniging van autofabri kanten deelt mede, dat de invoerbeper kingen in het buitenland, welke weder een gevolg zijn van het dollargebrek, sterke daling van de Amerikaanse uit voer van auto's hebben veroorzaakt. DAT de eis van de A'damse Off. van Justitie tegen de hoofdred. van „De Nieuwe Post", L. A. Rodrigues Lopes, we gens smaadschrift jegens de Haagse po litieman H. P. Huisman f 500 inplaats van f250 zou zijn geweest, als verdachte niet reeds f4000 aan beledigde had moeten betalen bij civiele vordering. DAT te Den Bosch de eerste paal werd geslagen voor een groot kantoorgebouw 'an de likeurfabrikant Cooymans. DAT thans definitief besloten is de Blauwe) Tram-lijnen HaarlemHeem stede en HaarlemLeiden door buslijnen te vervangen. DAT verzocht wordt nog eens te her ineren aan de onthulling door de part. secretaresse der Koningin van een monu- te Haaren (N.B.) op Zaterdag a.s. op initiatief van een aantal oud-politieke gevangenen ter nagedachtenis aan over leden lotgenoten. DAT, gelij'k al gedeeltelijk gemeld, M. Ruppert en W. Ornel het C.N.V. vertegen woordigen op de tweede Londense con ferentie van vakbonden der 16 Marshall- landen. DAT 55 jaar oud te Groningen is over leden C. H. Roelfsema, directeur der ge lijknamige oliefabrieken. DAT F. H. F. Pas uit Soest, die in 1943 een begin maakte met het verraad van de sabotage-groep „C.S. 6", van het A'damse B.G, 6 jaar kreeg. DAT de N. V. gebr. van Uden's ScheeD- vaart en Agentuur Mij. te R'dam binnen enkele dagen haar 100-jarig bestaan vieut. DAT behalve in A'dam en Den Haag ook in Zaandam, Harderwijk, Middelburg, Axel en Amersfoort arrestaties zijn ver richt i.v.m. de door de Haarl. recherche in beslag genomen 100.000 valse textiel punten. DAT er nog steeds geen klaarheid is ge rezen omtrent de ergerlijke vernielingen, die dezer dagen werden gepleegd op het vliegveld Twente, waar in een als weer station ingerichte bunker diverse kost bare instrumenten werden stukgeslagen of gestolen. DAT de veehouder J. de Bruin te Rockanje door een stier is aangevallen en gedood. DAT wellicht reeds volgend jaar met indijking van de 100.000 H.A. grote Zuid- Oost-polder wordt begonnen, die zal grenzen aan het Gooi en aan Gelderland en dubbel zo groot wordt als de Noord- Oostpolder. DAT dezer dagen het 6-j. zoontje der wed. van Andel te Zwanenburg in de Ringvaart is verdronken. DAT in het onlangs met Frankrijk af gesloten handelsverdrag frs. 50 millioen is uitgetrokken voor de import van Fran se motorrijwielen. DAT de thans gesloten „Zilveren Schelp" in Den Bosch bijna 70.000 be zoekers trok. DAT de geruchten inzake de onenig heid tussen min. Fiévez en de hogere legerleiding door lt.-gen. Kruis officieel worden tegengesproken. DAT Maandag a. s. de 50.000ste bezoe ker wordt verwacht bij de herdenkings tentoonstelling van de Vrede van Munster in het Prinsenhof te Delft. DAT de St.Crt van gisteren o.m. bevat een Beschikking „Gebruik Autovervoer in Overheidsdienst", een Prijzerubesohik- king/ „Verkoop op Afbetaling" en een Prijzenbesohikking „Katoenen lakens en DAT de nieuwgebouwde Nierdbrug te Gennep officieel is 'geopend. DAT ook in Bolsward 90 Oostenrijkse kinderen voor 3 maanden vacantie zijn aangekomen. DAT ook de Vakgroep Slagerij te 's-Gravenhage telegrafisch aan de Rege ring verzocht stappen te doen voor doende aanvoer van slachtvee en hand having van het rantsoen van 200 gram. DAT van 21 t/m 26 Aug. te 's-Grave- lajid de 4e Intern. Signifische Zomer- conferentie wordt gehouden speciaal t.a. van het misbruiken der taal, en o.a. mr dr J. J. Boasson te Den Haag als spreker optreedt. DAT van de werf der N.V. „Vooruit gang" te Foxhol de door de Poolse rege ring bestelde stoomsleepboot „Perkun" te water is gelaten, welk schip 65 m lang is en twee 500 pk machines heeft. DAT de gisteren voor het A'damse B. G. begonnen zaak tegen de 45-j. Duitse Kriminal-Sekretar Paul FrÖhlich is ver daagd tot 11 Sept. a.s. DAT het Centr. Bureau voor de Tuin bouwveilingen, de veilingen verzocht heeft, tijdelijk de aanvoer van tomaten en 'komkommers voor Duitsland, te ver goeden uit eigen middelen. DAT de 40-jarige J. Jansen uit Wins- sen bij Nijmegen door een hooikar werd doodgereden. DAT het 'kohierbedrag der inkomsten belastingen in Juni met ƒ173 millioen toenam en de raming met 136 millioen overtreft, terwijl de niet-kohierbelastin- gen over het eerste halfjaar 1948 reeds 65 pet der raming over het hele jaar op brachten. DAT de Kon. R'damse Lloyd 4 millioen dollar van de Internat. Bank for Recon struction en Development mag lenen, t. b'.v. de in Amerika gekochte schepen „Friesland" en „Drente". DAT het Zvfolse B.G. de Landwaehter B. Vaartjes uit Steenwijk en de Joden verrader J. Dijkers, voorm. opperluite- nant der Arnhemse politie, beiden 14 j. gaf (m. a.). DAT, volgens de K.N.A.C., de banden- controle aan de Belgische grens is op geheven. DAT de 54-j. V.-man L. Walraven uit A'dam door het B.G. aldaar tot 15 jaar werd veroordeeld wegens Jodenverraad en de politie-agent Tj. de Vries voor hetzelfde feit tot 7 jaar. DAT de Eternit—fabriek te A'dam over 1947^van de winst ad. f 329.420 IVtfo uit- DAT een 26-j. handelsreiziger uit Nw. St. Joostland wordt gezocht, die f4500 in casseerde op kwitanties, welke hij, toen ze nog blanco waren, ontvreemde bij de fa. H. en Zn. te Middelburg. DAT het A'damse B. G. de geschorste rechercheur van de Rijksrecherche P. v. d. Nadort en de hoofdinspecteur op non- actief van de Rijksrecherche Centrale J. H. Groeneveld, beiden uit Den Haag. ver oordeelde tot straffen gelijk aan het voor arrest. Utrecht begon zijn 1900- jarig bestaansfeest Stad ligt gekneld in te enge grenzen Om kwart voor twee begonnen giste ren de klokken van de Utrechtse Dom te luiden als begin van de feesten, waar mede deze stad haar 1900-jarig bestaan viert. In een pleohtige buitengewone zit ting van de gemeenteraad gaf de loco burgemeester weth. H. A. Bekker een historisch overzicht van de stad en wees er op, dat Utrecht nog steeds gekneld ligt in te enge grenzen en daarom niet in staat is te doen, wat van een gemeenie van die omvang verwacht moet worden. In een ingekomen stuk deed een dames comité toezegging namens de burgerij een exemplaar van de nieuwe stadsvlag aan te bieden, welke na de vergadering op het raadhuis-bordes werd gehesen. Een adres van hulde werd tenslotte ge zonden aan de Koningin tg.v. haar gou den regeringsjubileum. Oudste tweeling van ons land ivordt 95 jaar Op 5 Aug. hopen mej Anna Maria Theresia de Bont te Waspik en de wed. Huiberdina Petronella van Schijndel De Bont te Baardwijk (Waalwijk) haar 95ste verjaardag te vieren. Zij zijn de oudste tweeling van Neder- AFHALEN PASSAGIERS VAN DE „ORANJE". Familieleden en relaties kunnen bur gers en K.N".I.L.-militairen, die Dinsdag 17 Aug. om 12 uur in A'dam met de „Oranje" aankomen, afhalen mits zij over een eigen vervoermiddel of taxi beschikken, waarmede de passagiers met handbagage kunnen worden vervoerd. Speciale kaarten hiervoor kunnen wor den aangevraagd bij Passagedienst van de Stoomvaart Mij „Nederland", Scheep vaarthuis, Amsterdam. Nog geen eind aan de hitte. Uit de gegevens die ons verstrekt wer den door het K.N.M.I. blijkt, dat de eer ste dagen het warme weer nog wel zal aanhouden, al zullen de maximum-tem peraturen vooral aan de kust wat min der hoog worden. De kans op enkele onweersbuien neemt echter toe. Koude oceaanlucht bracht in een kleine trog van lage druk in Frankrijk op som mige plaatsen zware onweders. Als John Mark het Griekse vuur in de brander heft en de vlam omhoog schiet, is het weer stil in 't Stadion. WEERBERICHT Aanhoudend warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weinig of geen 'bewolking. Morgen overdag: zonnig, droog en warm *-* zeer warm weer, maar in het Zuiden het land later enkele verspreid op tredende onweersbuien. Langs de Wad deneilanden meest matige Oostelijke wind. Overigens weinig wind. Aan de Noordzeekust op sommige plaatsen in vallen van een koelere zeewind. ZON EN MAAN. Zaterdag 31 Juli Zon op 4.59, onder 20.32, Maan op onder 16.40 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1