jUeuure geiltödft (£<mrattt Wist U noJ WOENSDAG 28 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7572 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwsttrij fc eljeMeon myo bert in tegljensjiott" VIERDAAGSE BEGONNEN: brandende zon over schaduwloze dijken. Westelijke geallieerden willen onderhoud 'S met Molotof in eigen persoon ten. O 1 H Valt Berlijn in twee afzonderlijke gemeenten uiteen Op de hoogte is het eenzaam, maar dat kan men van de luchtcorridor boven Berlijn niet zeggen. De door de Westelijke geallieerden toegepaste sancties schijnen bij de Russen weer tegenmaatregelen uit te lokken. En de „Deusche Presse Dienst" suggereert zelfs, dat de crisis te Berlijn, aan het einde dezer week, een hoogtepunt -en-i Zai bereiken- Het Sowjet-bestuur zou voornemens zijn, afdoende maatregelen te treffen tegen het goederenvervoer naar Berlijn door de lucht- Nie, leen; is dus hoog tijd, dat er nu einde- •n .oplossing komt voor deze steeds onhoudbare toestand. Daar wordt dan ook naar gestreefd, want de Ameri kaanse ambassadeur, Bedell Smith, gisteravond via Berlijn naar Moskou teruggekeerd met instructies van dc Westelijke mogendheden voor een re'ge- ling van de Duitse crisis. De drie am- rnd Ibassadeurs in Moskou sturen aan op eer persoonlijk onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo tof, en Bedell Smith heeft over de Ber- lijnse kwestie tijdens zijn oponthoud in de Duitse hoofdstad, ook met Clay nog besprekingen gevoerd. Eén ding staat vast, dat men het er althans over ee: hoe nu verder tegenover Rusland op te treden. Reuter zinspeelt op aen alternatieve procedure, indien Stalin niet bereid zou zijn, directe besprekingen met .de Wes telijke vertegenwoordigers te voeren. Alsdan zou een nota dér drie Westelijke mogendheden aan Moskou worden handigd. Het is dus nog niet zeker, of een viermogendhedenconferentie, betref fende de hele Duitse kwestie, zal plaats vinden. Bevin is niet met vacantie naar Malta gegaan, maar zal morgen, zoals gemeld, in het Lagerhuis zijn verklaring afleg gen. Ongeveer 3000 man van de RAF, die reeds in Augustus of September met j groot verlof zouden gaan, zullen onder de wapens moeten blijven, in verband met het grote aantal mensen, dat nodig is voor de bevoorrading door de lucht van Berlijn. Blijkens een opinie-onderzoek j trouwt het merendeel der Berlijners, dat de Amerikanen zullen blijven, en de ning overheerst, dat uiteindelijk de toch tot een gewapend conflict zal leiden. De moeilijkheden met de communistische politiechef, Paul Markgraf, zijn in verre opgelost, dat dr Stumm, door de Westerse mogendheden als hoofd der Berlijnse politie is erkend en de politie macht van Oost-Berlijn dus voortaan heeft te uisteren naar de instructie Markgraf, terwijl de politie der drie [Franse Kabinet door parle ment goedgekeurd „Gaullisme zonder de Gaulle". De Franse radicale premier, André Marie, heeft de goedkeuring van het parlement voor zijn nieuwe kabinet ge kregen, met 329 stemmen voor en 191 tegen. Er waren 49 onthoudingen. De premier verzocht de afgevaardigden eer ^communistisch voorstel voor een alge meen debat over de nieuwe regering tE verwerpen, dit als bewijs van vertrou wen in de nieuwe coalitie. De commu nisten beschuldigden de nieuwe regering er van, de weg te openen voor generaal De Gaulle en intussen een politiek Gaullisme" zonder De Gaulle te willen volgen. Belgische regeringscrisis ivordt dreigender Het toesluit van de Katholieke fracties van de Belgische Kamer en Senaat bij het parlement, een tekst in te nen tot het houden van een volksstem ming over de terugkeer van koning Leo pold. dreigt meer en meer een regerings crisis te veroorzaken. De socialisten zijn lil. niet van plan van hun standpunt, dat een dergelijke volksstemming in strijd ii met de Grondwet, terug te komen. Ei wordt rekening gehouden met de ver- Vanging van de huidige katholiek-socia listische door een katholiek-liberale rege ring, die een referendum zou kunnen be werkstelligen. Tito voor geen goud te koop Op het communistisch congres te Bel grado, heeft Bebler, onderminister van Buitenl. Zaken gezegd, dat het vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie, de basis is van Joegoslavië's buitenlandse politiek. „Ons land is het laatste van alle andere Europese landen", aldus Bebler, ,.dat zijn goud uit de Ver. Staten terug kreeg, maar er toestaat geen goud ter wereld, waarmee men het Joegoslavië van Tito kan kopen." Westelijke sectoren zich "moet richten naar de bevelen van dr Stumm. Men kan dus spreken van een splitsing in het po- litie-apparaat en ook de voedselvoorzie ning zal die spjlitsing ondergaan, omdat de Russen een apart Berlijns voedsel- bureau gaan oprichten. Dit alles draait dus daarop uit, dat Berlijn o"ver enige tijd zal uitgeenvallen in twee afzonderlijk bestuurde gemeenten, hetgeen het be drijfsleven, de industrie en de handel zal ontwrichten. Er komen ook gesplitste giro-kantoren. Inmiddels neem de werk loosheid, tengevolge van dé Russische blokkade, enorme afmetingen aan. Transport van 75.000 L. benzine. Vanochtend kwamen op het vliegveld Gatow te Berlijn, twee Lancasters uit Engeland aan, waarvan elk 75.000 liter benzine vervoerde. Op het vliegveld wa ren extra brandspuiten aanwezig, vooi het geval er een ongeluk zou gebeuren. Dit waren de eerste handelsvliegtuigen, die voor het transport naar Berlijn den ingeschakeld en de voorlopers zijn voor een geregelde dienst. TABAKSRANTSOEN IN WEST- DUITSLAND VERDUBBELD Voor Augustus is het tabaksraaiitsoen in de Brits-Amerikaanse zone van Duits land verdubbeld. Mannen omvangen dan 80 en vrouwen veertig sigaretten per maand. di <rtTruman wil met kracht de hoge prijzen te lijf Zelfs weer distributie, als dat nodig mocht zün In een rede voor beide huizen vam het Congres heeft president Trumam een programma voorgelezen, bestaande uit punten, die de wapens vormen, waarmee men de strijd wil aanbinden tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud in de Verenigde Sta ten. Nog tijdens deze zitting moet het Congres ervoor zorgen, dat o.a. de infla tie wordit beteugeld en de woningnood opgeheven. De punten van het programma zijn: belasting op buitensporige winsten; de bankcredieten moeten aan banden wor den gelegd, evenals de speculate op de 1 goederenbeurzen; invoering van een stel sel van toewijzingen voor schaarse goe deren; scherpe controle op de huren; volmacht voor de regering om weer rantsoenering in te voeren (distributie); Prijscontrole op enige soorten goederen. De president deed nogmaals een be liep op het Congres om maatregelen te treffen ter bescherming en uitbreiding Van de burgerrechten en de individuele Vjrijheid van de negers in de Zuidelijke BELG. REGERINGSAMBTENAREN ACCOORD MET LOONSVERHOGING. De Belgische ambténaren zijn accoord €egaan met een regeringsaanbod voor een loonsverhoging van vijf procent en 'Voorts enkele andere verbeteringen. Is Russisch gezant i De Loosduinse molen „De Korenaer" is hedenavond eveneens fraai ver licht. Voor het laatst sierde het feest kleed de oude molen by het huwe lijk van het Prinselijk Paar. Ook H. M. de Koningin was toen verrukt over het effect. Afwachtende houding van dr Beel Besprekingen zyn ten einde. In kringen rond de kabinetsformatie is men thans van mening dat dr Beel zeer binnenkort naar de Prinses-Regentes zal gaan om zijn ministerslijst aan te bieden. De gisteren reeds hier en daar opge doken geruchten over de vervanging van de heer Van Maarseveen aan Justitie, door mr L. A. Donker, het P.v.d.A. Tweede Kamerlid, namen vanochtend vastere vormen aan. De heer Van Maar seveen gaat in dat geval naar Binnen landse Zaken. Mr Schokking (C.-H) gaat dan naar Verkeer en dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, C. d. K. in Noord- Holland, naar Buitenlandse Zaken. De heer Beel wachtte vanochtend de reacties af van de verschillende perso nen, door hem aangezocht in het kabi net zitting te nemen. In kringen van de P.v.d.A. houdt men er nog wel rekening mee, dat er vandaag of morgen nog een fractie-vergadering nodig zal zijn, om over dr Beel's uitein delijk resultaat van gedachten te wis selen. VERRAAD VAN EEN GESCHEURDE JAS Na een diefstal in Friesland werd de zer dagen een stukje van een jas ge vonden, dat achter een spijker was blij ven haken. Dit stukje paste precies in een jas van een jongeman uit Eestrum, diie spoedig door de mand viel, tezamen met drie dorpsgenoten. Zij hadden de laatste tijd niet alleen veel pluimvee, maar ook niet minder dan 110 rijwielen ontvreemd. Het viertal is opgesloten. Nederland antwoordt de Comm. van Drie Nederland heeft thans .te Lalke Success geantwoord op de aanval der Commissie van Drie op de Nederlandse controle op de republikeinse handel. De door de Commissie in het reeds door ons gemelde rapport inzake dit onderwerp geuite be schuldigingen, als zou Nederland de re publiek blokkeren en het accoord der Renville" niet nakomen, werden afge- vezen. Nederland belet alleen de smok- cel in wapenen en gestolen goed van Nederlanders en buitenlanders. Coloradokever-invasie kan verwacht worden Door het warme weer is het gevaar jor coloradokever-invasies weer sterk toegenomen. Men waarschuwe daarom terstond de diverse instanties, wanneer deze vijanden van onze oogst ont dekt! OVERBLIJFSELEN VAN OER-OS TE HEERLEN GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden onder de ge- neente Hoensbroek bij Heerlen heeft nen de horens en de nekwervel van een >er-cs gevonden, welke overblijfselen zouden dateren van ongeveer een half millioen jaar geleden. De horens hebben sn lengte van 75 cm. BRITSE PAPIERPOSITIE WORDT PRECAIR. De Britse kranten zijn bezig aan hun laatste papierreserves. De voorraden, die Juli 1947 nog 120.000 ton bedroegen, zijn gedaald tot 80.000 ton. NED. GEZANT PHILIPPIJNEN De heer A. J. D. Steenstra-Toussaint benoemd tot Ned. gezant en gevol machtigd minister bij de republiek der Philippijmen. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Sluis Gisterenmiddag om twee uur kwam H. M. de Koningin in het vlaggende, juichende, tot de laatste man uitge lopen Sluis aan. Zoals men weet om er de beplanting van de stadswallen, ge schenk van de samenwerkende Neder landse studenten corpora, in ontvangst te nemen. Oip de wallen, waar de duizen den zioh verzamelden, stonden de ver tegenwoordigers van de studenten, ge tooid met de emblemen van hun corps, de dames met aardige baretten, achter de voor H. M. bestemde zetels opgesteld.1 Ook buitenlandse studenten, die op Wal cheren werken, waren hier aanwezig. Na de plechtigheid liet H. M. zich de ver tegenwoordigers van de studentencorpora en het gemeentetoestuur van Knooke, de Belgische zusterstad van SLuïs voorstel len. Hoewel dezon brandde en er geen zweem van schaduw was, stond H. M. geruime tijd in de zon met de studenten te spreken. Zij gebruikte met de studen ten eh het gemeentebestuur van Sluis de thee in „De Pauw" en vertrok me gepavoiseerde boot „Prins Willem I' een tocht door Oostburg en Breskens, naar Vlissingen, waar de Koninklijke trein wachtte. Rode haan woedt op het platteland Enkele boerderijen uitgebrand Te Waalwijk brak, vermoedelijk door kortsluiting, brand uit op de zolder van d'e woning van de schoenfabrikant L. Leenheers. Arbeiders vain de nabijge legen schoenfabriek „De Amstel" tastten het vuur onmiddellijk aan met eigen ma teriaal, waarna de brandweer er nog een sohepje op deed, zodat het vuur beperkt bleef tot de zolder, waar echter een par tij leer ter waaide van f 10.000 geheel verloren ging. Deze partij, was diezelfde ochtend aangekomen en niet verzekerd. Ook het benedenhuis werd beschadigd. Het huis was laag verzekerd. De heer Leenheers was uitstedig. >orts ontstond gistermiddag brand in schuur van de boerderij van de fa. en Kwad'ijk te Sliedrechit, vermoede lijk veroorzaakt door de dorsmachine. De brandweer kon het woonhuis behouden De schuur brandde geheel uit. Een aan tal landbouwmachines ging verloren. De boerderij van de heer W. Zwager- en te Hensbroek bij Alkmaar brandde •gisteren t.g.v. toooitoroed geheel af. Het sloeg oveT naar enkele in de om geving liggende woningen, maar een be- brand kon hier worden bedwon- Slechhs een klein deel van de inboedel m de heer Zwagerman kon worden ge red. De boerderij was laag verzekerd. NIET ALLEMAAL TEGELIJK EEN EI! Tengevolge van de zich ontwikkelende export naar België en de productiedaling land is de hoeveelheid eieren niet toereikend om de detaillisten volledig »n voor de bonaanwijzing van Donderdag. Maar de bon 'blijft 14 dagen geldig en binnen deze periode zullen allen van het vereiste quantum worden In Eindhoven was het warmer dan in Batavia een hittegolf In geheel West-Europa heerst mo: teel een hitte-golf. Gisteren stegen de temperaturen in ons land bijna overal tot boven 67 graden. In Eindhoven zelfs tot bijna 83 graden. Dit is een tempera tuur. die hoger is dan de gemiddelde ir Batavia, waar de thermometer meestal om en nabij de 78 graden aanwijst. In de afgelopen nacht daalde het kwik op mige plaatsen niet beneden 68 graden. De lucht, die zich nu boven West-Europa bevindt is zo warm, dat de maxin temperatuur hier en daar kan oplopen tot 85 graden Bij deze temperatuur be gint de opbouw van de atmosfeer echter onstabiel te worden, zodat vorming van Intern. Hof gaat zich niet met Palestina bemoeien Syrië is er ie Lake Succes niet in ge slaagd, het Palestijns geschil door het Imternalioinaal Hof te laten behandelen. De Veiligheidsraad weigerde met zes Stemmen vóór, één tegen en vier onthou dingen, o.a. Amerika en Rusland, Syrië's verzoek te bekrachtigen. Otto Skorzeny is ontsnapt Volgens Radio-Frankfort, is Otto Skor zeny, die tijdens de oorlog Benitö Musso- iit zijn ballingschap ontvoerde, uit Duits gevangenenkamp ontsnapt. Zoals bekend, werd Skorzeny in Septem- het vorige jaar door de Ameri kanen vrijgesproken van de beschuldi ging, dat hij Duitse troepen aan Amerik. uniformen bad geholpen. Hy was echter opnieuw aangehouden door de Duitse, autoriteiten, omdat hij Nazi geweest Paul de Groot hoofdred. „De Waarheid" af „Hdt Parool" maakt melding van het feit, dat Paul de Groot zijn functie als hoofdredacteur van „De Waarheid" neer- e om zich aan zijn belangrijke taak alg. secretaris der C.P.N. te kunnen wijden, In de vergadering van het partij bestuur, dat bovendien Fred Schoonen- berg tot hoofdredacteur benoemde, kwam ontevredenheid over de gang van zaken bij de verkiezingsactie aan het licht. Het stemmenverlies werd geweten aan fou- n sterke tekortkomingen. Zo heeft de Illusies die de Marshall-hulp wekte onderschat, de zegeningen van hei Sovjet-socialisme zijn onvoldoende uit- RUSSISCHE GEZANT IN ISRAEL. volgens Ass. Press, is Pavel Ershoff I worden naar vereniging van N.V.V. mei Israël benoemd. I E.V.C, weerbericht wel laat zien, nog niet zicht. Wel zullen over enkele dagen wat koelere luchthoeveelheden van het Zuid- Westen uit over Frankrijk gaan door dringen, doch deze lucht wordt bij het opdringen in Noord-Oostelijke richting nog weer flink verwarmd. De verande ringen voltrekken zich echter maar zeer langzaam. Amerikaans Superfort in zee gestort Een der drie Amerikaanse Superfor ten, die een vlaxcht om de wereld ma ken, is gisteravond bij Aden in zee ge stort. Men vreest, dat de 19 inzittenden om het leven zijn gekomen, want de haaien zijn talrijk op de plaats van het ongeluk. Eén overlevende, werd door een visser gered. De Kamerleden legden gisteren hun eden af Gerbrandy wel, Weiter niet tevreden (Van eeD onzer verslaggevers. De plechtige beëdiging van de 1 gekozen Kamerleden was gisteren ee bere, doch indrukwekkende plechtigheid. In de Kamerbanken zaten nu ook de demissionnaire ministers, die tot lid der Kamer gekozen werden. De formateur, de heer Beel, had zijn plaats evene ingenomen naast prof. Romme. Hij le: mede de eed in handen van voorzitter Van Schaik af De communisten volstonden met het geven van de belofte. Met hen deden dat de P v. d. A.-leden: v. d. Bom. Donker. Drees, Goedhart, De Kadt, Van Lienden, Mansholt, Schilthuis, Suurhoff, Vos en Vermeer. Alle andere Kamerleden riepen God als getuige aan over hun handelingen en tijdens hun verkiezing en zwoer Zijn Naam de belangen van het Konink rijk te zullen bevorderen. Daarna werd, zoals we reeds kort meldden, de heer Van Schaik op- tot Kamerpresident gekozen. Als tweede en derde voorzitters kwamen de Joekes en mr Terpstra op de Vijf dames van onze Olympische zwemploeg, n.1- v.l-n.r. Coby Floor, Janny de Groot, Hanny Termeulen, Willy Langerveld en Margot Marsman hebben het ook behoorlijk warm in Engeland. Omdat ze straks nog genoeg in het water zullen zijn, volstaan ze thans maar met een voetbad. Minder inspannend en toch koel DAT thans tot de aanbesteding van een ieuwe semi-permanente nijverheids school voor Waalwijk e.o. zal worden overgegaan. DAT 4 Aug. de 41ste zelfstandige mi trailleurscompagnie van het depót Maas tricht naar Indië vertrekt. DAT in de afgelopen week de bankbil- jettencirculatie in ons land is toegenomen et ca. f 37 millioen tot f 2995,9 millioen. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. bevat ai „Beschikking arbeidstijd voor admi nistratief personeel", een „Vacantierege- ling stucadoorsbedrijf" en een „Algemeen verbindend verklaring van de C.A.O. voor de textielindustrie". DAT C. v. Mierop, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Textielarbeidersbond Unitas, tot 7e bestuurslid van het C.N.V. werd gekozen. DAT bij het aanleggen van een nieuwe riolering in Heerlen Romeinse vondsten zyn gedaan. DAT de 38-j. kleermaker van Die uit Barendrecht, die met zijn 11-j. zoontje per motorrijwiel op de Rijksstraatweg te Rijsoord reed, in botsing kwam met een vrachtauto en vader en zoon op slag werden gedood. DAT de burgemeester van Pontianak, A. D. S. Hidayat, op Schiphol arriveerde n de Haagse feesten bij te wonen. DAT het A'damse B.G. de 51-j. H. Be- gieneman, de politieman-plunderaar van het Bureau Joodse Zaken te A'dam, tot 12 jaar (im.a.) veroordeelde. Eis was 14 DAT de in ons land vertoevende Ita liaanse Opera 4 en 5 Aug. voorstellingen geeft in Heerlen en Maastricht. DAT is benoemd tot adm. aan Finan ciën, drs R. H. Haentjens, wnd. vertegen woordiger van de min. van Financiën te Batavia. DAT gister en vandaag te Bergen op Zoom voor de 25ste maal een streekbeurs werd gehouden voor West-Brabant Zeeland. DAT het gisteren uit Indië terugge keerde 8ste Bat. Stoottroepen, 10 Aug. te 's-Hertogenbosch officieel wordt ontvan gen. DAT Bergen op Zoom een ovei komst met de Staatsmijnen wil sluiten over gaslevering en, als dit niet lukt, nieuwe gasfabriek moet gaan bouwen. DAT Bergen-op-Zoomse badgasten te kampen hebben met door riolering ver ontreinigd Scheldewater maar de ge meente deze moeilijkheden wil oplossen. DAT diverse leegstaande wederop- bouwkampen als sanatoria zullen worden ingericht om in het nijpend ruimtegebrek te voorzien. DAT te Venlo weer 500 Weense kinde ren arriveerden, die, daar zij Protestant zijn, in Protestantse gezinnen worden dergebracht en morgen te Enschede nog 100 Oostenrijkertjes worden verwacht voor een verblijf van 3 mnd. DAT de mars van 1300 man troepen van het 2e Mil. Gewest door de Gelderse Ach terhoek en Twente gisteren is besloten met een défilé voor het stadhuis te En schede. DAT het openluchttheater te Bloemen- daal 11 Aug. wordt geopend door de Haarl. Orkestver. DAT mr dr M. F. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curagao in Ne derland en W. R. Plantz, onder-voorz. van de Staten van Curacao, «morgen naar West-Indië terugkeren. DAT in het kader van het nationale radio-programma op 31 Aug. a.s. com munity-singing wordt uitgezonden, waar aan behalve ons land ook de Ned. kolo nies te Brussel, Davos, Londen en Kopen hagen zullen meewerken. DAT Marinus Egberts te R'dam is ge huldigd i.v.m. z'n 40-j. toonkunstenaars jubileum, DAT jhr mr L. A. de Milly van Heiden Reinestein per 1 Aug. eervol is ontslagen als ambtenaar van het O.M. bij de kan tongerechten in het arrondissement R'dam DAT de hoofdportier der R'damse be graafplaats Crooswijk H. J. Haijemaije 31 Juli met pensioen gaat. DAT, gelijk al gedeeltelijk gemeld, overwerk t.b.v. de Unac is vrijgesteld van loonbelasting. DAT krachtens het onlangs tot stand gekomen handelsverdrag wij voor Rus land e en compleet walvismoederschip van 22.500 ton zullen bouwen met een levertijd van 5 jaar, alsook een walvis jager, 3 vrachtschepen van 5000 ton, tan kers en koelschepen. DAT over enkele dagen een deputatie der conferentie van staatshoofden, welke de bekende resolutie over de vorming van de V.S. van Indonesië opstelde, naar ons land komt voor een onderhoud met de „Negen Mannen." DAT het besluit der r.k. werkgevers jn de metaalindustrie, om vrijwillig een extra-kinderbijslag te geven, door .Ret Vrije Volk" wordt gelaakt en als een „doorbreken van de loonpolitiek" wordt gekwalificeerd. DAT de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen 31 Juli van 36 uur een bondsstranddag houdt op het daalse strand. Dit is Den Haag in deze stad van licht en vlaggen, feestelijk. De versierde Groe op de achtergrond de eer St. Jacobstoren, die vanavo dracht te staan. Deze moet, zoals men weet, de Prinses-Regentes worden aan geboden, die dan de definitieve benoemin gen doet. De aanwijzingen geschiedden alle bij ïrste stemming. De heer verwierf 95, mr Joekes 81 Terpstra 91 stemmen. Aan dit alles was een rapport ovc onderzoek van de geloofsbrieven nieuwe leden vooraf gegaan. Daarbij was het opgevallen, dat de gemeente Wymbritseradeel indertijd wel een Pieter Gerbrandy, maar geen P S. Gerbrandy geboren was. Aangezien de laatste naam die van het nieuwgeko- zen A.R.-Kamerlid is, was er een Kleine moeilijkheid. De commissie was evenwel coulant. In Friesland, zo stelde zij vast, is het ge woonte, dat zoons de naam van hun vader als tweede voornaam gebruiken. Er was eerder een dergelijk gevaï in de is-amer geweest en dus werd, onder grote vrolijk heid besloten, de heer Gerbrandy toch als Kamerlid toe te laten. We geloven niet, dat de heer Weiter even tevreden was als de heer Gerbrandy nadien. Men heeft de R.K. opstandeling nl. een plaats gegeven in volstrekte eenzaamheid, helemaal achter de banken der communis ten. Hij zit dus wel uiterst links. Het was kennelijk niet naar de zin van de nieuw gekozene. Het gebaar waarmee hij, na het verzoek van de voorzitter dat ieder van zijn eigen plaats af de eed zou afleggen, zijn bank in bezit nam was berustend, maar welsprekend! De Tweede Kamer-agenda voor m< gen vermeldt o.a. instelling en benoemi en trekking der afdelin- WELTER FOR EVER Bij de samenstelling der verschillende commissies in de Eerste Kamer bleek gisteren, dat één der leden zijn stem had uitgebracht op de heer Welter, hoewel I XT. deze geen deel van die Kamer uitmaakt. -Niemand Met grote vrolijkheid na-men de leden van diie vergissing kennis. Rodriques Lopez weer voor de rechtbank Wegens „een tragische vergissing" Voor de Amsterdamse Rechtbank stond gisteren de hoofdredacteur van „De Nieuwe Post", L. A. Rodriques Lopez, tereoht. Hij had in een van zijn artikelen de tegenwoordige Haagse politie-inspec- teur H. P. Huijsman (vroeger bij de P. R.A.) beschuldigd van het neerschieten van een communist in de -bezettingstijd. De verdachte iheetft de beschuldiging destijds al teruggenomen en verklaarde thans, dat ,zij op een „tragische vergis sing" toerustta. De O. v. J. mr Kist eiste 250 boete of 25 dagen, en een gevange nisstraf van 10 maanden, met een progf- tyd van drie jaar. De verdediger vroeg een geringere boete, mede wegens het feit, dat verdachte door zijn artikelen talrijke na-oorlogse euvelen in het licht der openbaarheid bracht. Vader en zoon te Rijsoord op slag gedood 38-jarige kleermaker Van Dit Barendreoht, die met zijn elfjarig 2 tje per motorrijwiel op de Rijksstraat weg te Rijsoord reed, kwam gisteren ir botsing met een vrachtauto. Vader er liepen beiden een schedelbasisfrac- tuur op en werden op slag gedood. ONZE DIEREN VRAGEN BESCHER MING TEGEN DE ZON. De Ned. Ver. tot Bescherming var Dieren vestigt er de aandacht op, dat het gewenst is, voor dieren in de weide be schutting aan te brengen tegen de bran dende zon. Voorts late men honden op zonnige wegen niet urenlang achter een rijwiel aandraven. NED. ARTSEN ALS EMIGRANT NAAR ZUID-AFRIKA? Reuter weet te melden, dat de Zuid- Afrikaanse regering overweegt, Neder landse artsen te doen immigreren, om het ontworpen plan voor vry'e hospitalen in Transvaal te kunnen uitvoeren, zulks ondanks de huidige oppositie in de Zuid- Afrik. medische raad. Republiek proclameert een volkomen breuk Hatta mag premier blijven Het repub. kabinet heeft thans het z.g. gen te Djokja mede. De voorzitter het comité voo ret nationaal programma, mr Tamboenan, heeft naar aanleiding hiervan te kennen gegeven, dat het kabi net mag aanblijven, mits de partijen, die thans nog niet vertegenwoordigd zijn, in het kabinet mogen, zitting nemen. (Naar wij reeds meldden, betekent dit program de volkomen verwerping van het accoord der „Renville" en de volkomen breuk met alles wat men door dit accoord had wil len bereiken, o.a. uitbreiding der buiten landse betrekkingen, een sterker leger, nationalisatie, enz. Red.) Indië nog niet aan de beurt in Lake Success De behandeling van het Indische vraag stuk in de Veiligheidsraad is, na oor spronkelijk op gisteren te zijn vastge steld, verschoven naar Donderdag a.s. Tegen aanrander dr Rood- zant 5 jaar geëist Het drama op de Rijksweg bij Zoetermeer Gisteren eiste de Officier van Justitie van de Haagse redhtbank, zoals gisteren reeds in een deel onzer edities gemeld, 5 jaar met aftrek tegen de 20-j. Scheve- ninger L, Groobveld uit de Westduinweg (en niet Marcelisstraat). G. heeft op de avond van de 23ste Jan. j.l. de Haagse dierenarts dr P. Roodzant, tijdens een autorit, ter hoogte van Zoetermeer, be roofd. Na een worsteling nam de aan rander achter het stuur plaats en met 120 km-vaart reed hy bij de Nutricia- fabriek tegen een muurtje op, wat aan dr R. het leven kostte. getuige van het gebeur de, zodat de president volstaan moest met het voorlezen van verklaringen, door en-kelen te Zoetermeer, na het on geluk, afgelegd. De tenlastelegging vermeldde, behalve diefstal van 90 uit een Ulo-school a^n de Duinweg te Scheveningen, ook dief stal van ongeveer 71 ten nadele van dr Roodzant. Voor de R.-C. had G. verklaard met te zijn gegaan om hem te be- dr R. roven. Uit het requisitoir bleek dat verd. op zeer jeugdige leeftijd al blijk gaf van een misdadige inslag. De verdediger bepleitte clementie, daar het rapport over verd. melding maakte van slechte geestvermogens. Uitspraak 10 Augustus. BENOEMINGEN MILITAIRE WILLEMSORDE. Als ridder 3e klasse der M.W.O. wordt ingeschreven wijlen de kapt.-vlieger waarnemer der Mil. Luchtvaart van het K.N.I.L. J. P. van Helsdingen en als rid der 4e kL wijlen de vaandrig-vlieger waarnemer der Mil. Luchtvaart van het K.N.I.L. J. F. Scheffer. Benoemd tot rid der 4e kl. der M.W.O. de serg.-vlieger der Mil. Luchtvaart van het K.N.I.L. G. M. Bruggink en de sedert tot kapt. be vorderde le luit.-vlieger-waarnemer vaa het K-N.I.L. A. G. Deibei, zulks onder intrekking van het vliegerkruis. ER KOMT MINDER PALING UIT HET IJSELMEER. De palingvangst in het IJselmeer is dit seizoen minder dan vorig jaar. Dt snoekbaars biedt extra gunstige vooruit zichten. De na de inundaties weer veel voorkomende bot schijnt zich thans uit de binnenzee teruggetrokken te hebben. WEERBERICHT Hittegolf duurt voort Tot morgenavond verwacht De Bilt: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag zeer warm en zonnig weer. echter met een kleine kan6 op enkele verspreide warmte-onweders in de na middag in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk '~.X Oostelijke richtingen. ZON EN MAAN. 28 Juli. Zon op 4.57; onder 30.36. Maaa op 23.29, onder 13.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1