jUniorr Cciit5dir (Courant Geallieerden hebben weer de leiding in t probleem-Berlijn Wist U DINSDAG 27 JULI 1948 BUR. en REDACTIE tiogewi Tel- redactie: 20408; Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaa ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7571 DIRECTIEF. DIEMER. CHRIS TELIJK-NA TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$t(inlüflstifb Is ahpHeoffl myn bert in teyljenspoet- In tropische hitte sloeg Oranjeploeg zwak Eire, 3-1 Zie pagina 3 Economische sancties en gekibbel over Markgraf Het maakt de indruk, dat de Westelijke geallieerden weer de leiding nemen in het geschil over Berlijn, en het politiek offensief tegen Rusland heropenen, zulks natuurlijk ongeacht de diplomatieke stappen om tot een compromis te komen. Dit blijkt uit twee maatregelen: ten eerste de gisteren reeds gemelde economische sanctie ten aanzien van het goederenvervoer tussen de dubbelzone en het Oosten en ten tweede de schorsing van Paul Markgraf, de chef van politie te Berlijn. De stopzetting van het goederenver voer treft, volgens de Berlijnse corres pondent van het A.N.P., niet slechts de Oostelijke zone van Duitsland en haar, voornamelijk voor de Sowjet-Unie wer kende, industrie, doch ook sommige West- Europese staten zeer gevoelig, o.a. Zwit serland en Italië. Bovendien laat het zich aanzien, dat spoedig meerdere sancties zullen volgen. Ten aanzien van de schor sing van Paul Markgraf, verluidt, dat deze afkomstig is uit het communistisch eomité „Vrij Duitsland" en opgeleid werd te Moskou; hij was vroeger bakker var beroep. Markgraf heeft er steeds naar ge streefd, door het verplaatsen van onge wenste personen en het ontslaan van niet- communistische beambten, het Berlijnse politie-apparaat geheel onder com tische controle te brengen. Door de mijdelijk geworden splitsing der Berlijnse politie, wordt de strijd tussen het demo cratische gemeentebestuur en de commu nistische „Duitse Economische Commis sie" verscherpt. De Sowj et-commandant van Berlijn, generaal Koktikof, heeft Markgraf officieel erkend als het nog steeds in functie zijnde hoofd van de Ber lijnse politie en diens opvolger, eer zekere dr Johannes Stumm, moest ont slagen worden. Het merkwaardige feit doet zich dan ook voor, dat de Berlijnse politie-chef Markgraf officeel door het gemeentebestuur ontslagen, vanmorgen „unverfrohren" zijn plaats op het hoofd kwartier van politie, in de Sowjetsector gelegen, heeft ingenomen, alsof er niets gebeurd was, terwijl juist Johannes Stumm, de sociaal-democratische pl.v. politie-chef, schitterde door afwezigheid. Te Washington werd door Charles Ross, pers-secretaris van Truman, ver klaard, dat er geen officieel voorstel gedaan is betreffende een eventuele be spreking dier Duitse kwestie door de Grote Vier. De strategische posities der beide par tijen wijzen op versterking. Zo is vol gens Reuter, het Amerik. vliegtuig-moe derschip „Sicdly", dat, zoals gemeld, ge reed gehouden werd om met 57 straal vliegtuigen aan boord naar Europa te Overeenstemming met de West- Duitse staten De besprekingen tussen de drie mili taire gouverneurs van West-Duitsland en de elf premiers'der West-Duitse staten, te Frankort, over een te vormen Wést- Duitse staat, hebben tot overeenstemming geleid. Op 1 September a.s. komt een parlementaire raad bijeen, die de zgn. basiswet moet opstellen. De deur voor de Sowjet-Unie wordt opengehouden. Mevrouw Steyn( Zuid-Afrika) komt naar Den Haag Mevr. Steyn, de 83-jarige weduwe van president Steyn, de laatste president van de vroegere Oranje-Vrijstaat-republiek is door Zuid-Afrika aangewezen als speciale afgezante naar de viering van het gouden jubileum van Koningin Wilhelmina. Zij reist in een zeer comfortabel vliegtUig. EX-KONING PETER OP DE „NIEUW AMSTERDAM". Ex-koning Peter van Joegoslavië is met zijn vrouw en zoontje met de „Nieuw Amsterdam" uit New York naar Europa vertrokken. Hij zal vermoedelijk in Frankrijk van boord gaan. Franse socialisten slechts aarze lend in Kabinet Over de vorming vain het Franse ka binet door André Marie, waarvan wij de samenstelling gisteren reeds meldden, wordt nog bericht, dat de socialisten enigszins aarzelend aan deze regering hebben deelgenomen, enerzijds onder aandringen van president Auriol, ander zijds uirt vrees voor volkomen misluk king van de pogingen van Marie, of andere -leiders der centrum-partijen, waar na ontbinding van het parlement en ver kiezingen zouden hebben moeten volgen. KATHOLIEKEN UIT BESTUUR ITAL. VAKVERBOND De vertegenwoordigers van de Katho lieke vakverenigingen in Italië, zijn gis teravond uit het bestuur van het, door die communisten beheerste, Italiaanse vakverbond gezet. Onder een blauwe lucht werd de „Indrapoera" ontscheept Hartelijk weerzien in een groot aantal families Onder een strakblauwe hemel werd op de Lloydkade te Rotterdam hedenmor gen om 9 uur een begin gemaakt met de debarkatie van de ongeveer 1400 demo biliserende militairen, die gisteravond laat met het troepenschip „Indrapoera" te Rotterdam waren aangekomen. Minister Fiévez sprak namens de Regering een welkom, terwijl namens Z.K.H. Prins Bernhard overste Maas het woord tot de mannen richtte. De -burgemeester van Haarlem, de heer Cremers was aanwezig ter verwelkoming van het „Kennemer Bataljon". In de loodsen van de R'damse Lloyd stonden de dames van de Bond „Neder- land-Indië" klaar met fruit en andere verversingen. Buiten wachtte een lange file van 56 touringcars om de jongens thuis te brengen. Prin6 Bernhard naar 01. Spelen Prins Bernhard drie uur van Soesterberg naar Londen vertrokken. De Prins zal Ln Engeland de Olympische Spelen bijwonen. De Prinses-Regentes zal zich tijdens de Spelen niet naar Londen begeven. tr Schotland. De Russische luchtstrijdlkraohtein ooi de Oostelijke zone worden versbenkit. Vijf tig jagers worden gestationneerd op het vliegveld Mock-au bij Leipzig, eenzelfde aantal te Sohkeudiitz, tussen Leipzig en Halile, en ruim honderd de Jueterbog in Pruisen. Teneinde de spanning van de zenuwen- oorliog weer wat op te voeren, maakt het blad „Die Welf" er melding van, dat vier Sowjeit-legers met in totaal 330.000 man (volgens andere gegevens 170.000) manoeuvres houden -in de Russische zone van Duitsland, waaraan ook door tanks en ander zwaar materiaal wordt deel genomen. Tenslotte nog diit: het debat, dait mor gen in het Britse Lagerhuis over de buitenlandse politiek zou worden gehou den, is afgelast in verband met de deli cate internationale toestand. Mogelijk dat Bevin een algemene verklaring zal afleggen over de internationale situatie, alvorens het Lagerhuis Vrijdag as. op Vleesbonnen met een week verlengd Doch we krijgen wat kaas extra. Tengevolge van tijdelijke moeilijkhe den bij de vleesvoorziening, vooral ver oorzaakt door weinig aanbod op de bin nenlandse markt en enige vertraging in de import, heeft men geldigheidsduur van de lopende vleesbonnen met een week verlengd, n.l tot en met 7 Augustus. De nieuwe bonnen, die deze week zouden kunnen worden verwacht, zullen per 7 Augustus, dus een week later, wordep aangewezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bonnen nog nader zal worden bepaald. Ter compensatie zal op de nieuwe kaasbon van deze week 50 gram meer kaas worden gegeven. Voor kleine kinderen (DE-groep) echter maar 25 gr Als om ons te troosten over het feit. dat het ons deze week op de bonnenlijst niet „naar de Vlese zal gaan", wijst die Donderdagse verrassing ons nog één ei per persoon aan. En verder de gebruike lijke rantsoenen waspoeder. NED. PAPIERFABRIEKEN KRIJGEN HET DRUKKER. De houtaanvoer voor de papierfabriek van Van Gelder Zn nam de laatste week aanmerkelijk toe, vooral uit Fin land, Thans lossen niet minder dan vier schepen te Velsen, drie Finnen en een Deen, die Canadees hout aanvoerde. EUROPA GEZAMENLIJK TEGEN COLORADO-KEVER Het Brirtse ministerie van Landbouw heeft meegedeeld, dat al-l-e Europese re geringen worden uitgenodigd, om in October aan een conferentie ter bestrij ding van de C ol or ado "kever in Genève deel te nemen. Dr Beel schijnt thans toch spijkers met koppen te slaan Een vreemde eend in de formatiebijt (Van een onzer verslaggevers.) Wie de figuren aanziet, die in deze dagen van beraad het kabinet van de heer Beel plegen in en uit te gaan, kan zich niet onttrekken aan de gedachte, dat de formateur bezig is spijkers met koppen te slaan. En evenmin ontgaat het hem, dat het getimmerte uiteindelijk weinig zal afwijken, van het zo juist prijsgegevene. In de loop van Maandag zijn, zoals we ten dele reeds meldden, de heren Drees, Van den Brink, Mansholt en Fiévez bij de minister-president op bezoek geweest. Zij zijn voor de heer Beel waarschijn lijk geen vraagstuk meer, na het be zoek van de heer Drees, van wiens hou ding veel afhing. Het schijnt, dat hij-en-de-formateur elkaar uiteindelijk gevonden hebben, want de vooruitzichten werden ons gis terenavond als „niet onbevredigend" ge kenschetst. Dat er evenwel nog moei lijkheden kunnen rijzen is, na hetgeen we gisteren van vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid mochten horen, eveneens zo klaar als een klont. De zegen op dr Beel's arbeid zal, voor zover het de PvdA aangaat, in zeer sterke mate afhankelijk zyn van de figuren, die hy aanzoekt. In dit verband is de positie van één der bezoekers van gisterenmiddag, jhr H. A. van Karnebeek (en niet Van Vre- denburch, zoalc abusievelijk gemeld), ons niet geheel duidelijk. Het officiële communiqué, dat over de besprekingen werd gegeven, noemt hem niet als be zoeker in verband met de kabinetsfor matie. Zijn naam komt er slechts ter loops in voor. Na de mededeling, dat de heren Mansholt en Fiévez de formateur bezochten in verband met de kabinets formatie, wordt de heer Van Karnebeek genoemd als bezoeker van de heer Beel, zonder meer. Maar enige dagen geleden is uitdruk kelijk verzocht, niet alle komenden en gaanden -bij de heer Beel als toekom stige ministers te doodverven, doch de officiële gegevens af te wachten. Dié noe men thans de naam van de heer Van Karnebeek, zodat wij ons dus toch met hem mogen bezig houden. Prins Bernhard reikte onder scheidingen uit in Breda In de Ohassé-kazerne te Breda heeft Prins Bernhard hedenmorgen aan groot aantal militairen onderscheidingen uitgereikt. Van de gedecoreerden noemen wij slechts hen, die in Den Haag en om geving wonen. Het zijn: majoor A. van den Wall Bake, Den Haag (Bronzen Kruis); dpi. soldaat J. J. Leerink, Den Haag (Bronzen Kruis); luit.-kol. der ar tillerie P. J. M. T. Driebeek, Wassenaar (Kruis van Verdienste) en kapt. ter koopvaardij L. M. J. Schriwaneck, Den Haag (Kruis van Verdienste). Vijftien millioen dollar voor Nederlandse schepen De vice-president van de wereldbank, mr Gardner, deelde gisteren op een pers conferentie mee, dat Nederland spoedig een gezamenlijke lening van de wereld bank en van Amerik. banken aal ontvan gen, tot een bedrag van 5 millioen dol lar, voor de aankoop van schepen. Ook België zou een lening ontvangen van 5 België zou een lening ontvangen van 15 20 millioen dollar voor staal- en elec- triciteits voorziening. AUSTRALISCHE VICE-PREMIER IN LONDEN. De Australische plv.-premier en minis ter van Buitenl. Zaken, dr Evatt, is ir Londen aangekomen voor de besprekin gen met de Britse regering over een vre- desvedrag met Japan en zijdelings ook over de Duitse kwestie. TSJECHISCHE SOKOL WORDT GEZUIVERD Udit Praag wordt gemeld, dat in aille districten vam Tsjecho-Slowakije com missies van acht leden zijn gevormd, die belast zijn met de zuivering van de So- kol, de (opstandige) na-tiona-le sport organisatie. Een 29-j. N.S.B.-kantoorbediende uit A'dam, gedetineerd in het kamp te Laren wist tijdens een bezoek aan het consul tatiebureau voor TBC te ontvlucht» Tevens zijn twee delinquenten, te werk gesteld in de IJpolder, ontvlucht. De heer Van Karnebeek is de zoon in de bekende oud-minister van Bui tenlandse Zaken. Hij heeft drie broers, diplomatieke dienst zijn. Hij is directeur van de Standard Vacuum Pe troleum Maatschappij, die in Indië werkt. Zelf vertoefde hij daar negentien jaar en hij maakte als geïnterneerde de Japanse Van de Nederlandse poli tiek hield hij zich, naar hij ons zeide. steeds afzijdig. Mogen we in hem een vakminister zien? Een vakminister, die tevens goed Indië. kenner is? Voor Verkeer? Voor Buitenlandse Za ken? Voor Overzeese Gebiedsdelen? Het blijven vraagtekens, vooral omdat e niet de indruk hebben, dat de visie van de heer Van Karnebeek op de In dische politiek als twee droppels water lijkt "op die van de heer Drees, of zelfs aar op die van de heer Beel. Gisterenavond consulteerde de forma- air, naar men ons verzekerde, niemand Vandaag zullen we Plein 1813 dus weer constant bezet moeten houden! Vanmorgen zette de heer Beel zijn besprekingen voort in een onderhoud Schokking, Chr. Hist, wet houder van Amsterdam. Op het vliegveld Hendon, by Londen, landde gisteren Prins Bernhard met zijn eigen Dakota voor een bezoek aan de Olympische Spelen. De Prins in gezelschap van RAF-kapitein Rodgers. Grondwetswijzigingen zijn ingediend Bij de Tweede Kamer zijn de vier ont- verpen tot wijziging van de grondwet in gediend. 'T LAGE NUMMER gebeurde gister, vieren in de Haags kinderen die 2 zon aantrokken - En natuurlijk stoven zi en grote glanzende lin erd HX I) af, om te zie i zijn kinderen nu een ;ed de limousine weg c verf Twee oudjes in Tilburg door gas gestikt Ook twee jongens in een kelder byna het slachtoffer. Toen de zoon van de 83-jarige heer C. H. van Ierland en de 81-jarige mevr. P. J. van Ierland-v.- d. Schoot aan hun wo ning aan de Tuinstraat te Tilburg belde, kreeg hij geen gehoor. Nadat hij was bin nengedrongen vond hij zijn ouders dood te bed liggen. De gasslang van een com- foortje was van de leiding gegleden en het gas stroomde vrij de woning binnen Ook twee jongens, die in de kelder van de bakkerij van W. de Thomas, aan de Thomas a Kempisstraat te Tilburg werk ten, geraakten bedwelmd tengevolge van een lek in de gasleiding. Zij werden op genomen in het ziekenhuis. Noodlanding bij Zwolle: vlieger Gistermiddag werd de Spitfire H. 12 van de Jachtvliegschool op het vliegveld Twenthe, bestuurd door de sergeant vlieger Vermeuton, vermoedelijk door motorstoring gedwongen een noodlanding uit te voeren. Sergt Vermeulen, de enige inzittende, zette zijn toestel aan de grond op een weiland aan de Meppeler- weg op 5 km benoorden Zwolle, maar moest tussen twee boomen door. zodat beide vleugels afknapten; Hij bleef onge- GENERAAL CLAY IS ZIEK Volgens A.F.P. is generaal Clay ziek uit Londen te Berlijn teruggekeerd. Gis termiddag op de conferentie met de elf West-Duitse premiers, werd hem tot tweemaal toe een injectie toegediend door een Amerikaanse arts. Dr Beel opende zitting van Staten-Generaal Vanmiddag om één uur opende dr Beel in opdracht van H.K.H. de Prinses Regen tes en namens H.M. de Koningin de tus sentijdse zitting van de Staten-Generaal. Een sobere plechtigheid Leden van de commissie van in- en uitgeleide waren de Eerste Kamerleden prof. De Zwaan en mej, Tjeenk Willink en de Tweede Ka merleden Andriesen, Stapelkamp en Hof- Tot de bijzondere gasten hoorden de mi nisters, de leden van de Raad van State met de vice-president, de presidenten de Hoge Raad en de Bijz. Raad van Cas satie, dr P. J. Idenburg, die belast is mei de voorbereiding van het Hoge Commis sariaat in Nederland en enkele anderen. In zijn rede zeide de heer Beel, dat de komende zittingsperiode kort maar belangrijk zal zijn. De regering heeft hot voornemen terstond de medewerking de leden in te roepen voor de behandeling in tweede lezing van de voorstellen tot verandering van de grondwet. De Staat kundige hervorming van het Koninkrijk kan dan tot stand komen. De minister-president kwam en ging uit en naar het paleis Noordeinde. Kinderen in Nederland kun nen ouders in Indië groeten Gedurende de feestweek t.g.v. het rege ringsjubileum van de Koningin zullen de programma's van de omroeporganisaties een feestelijk karakter dragen. Daarnaast wil men Ned. en Ind. ouders in Indië, wier kinderen zich in Nederland bevinden, een extra verrassing bereiden. Er zal ge tracht worden zoveel mogelijk kinderen in die dagen voor de microfoon een soonlijke groet aan hun ouders te doen uitspreken. De groeten worden tevoren op gramofoonplaten opgenomen en tussen 31 Aug. en 6 Sept. uitgezonden. Radio- Batavia relayeert de groeten en waa schuwt de ouders. Alleen kinderen, wii beide ouders in Indië zijn, en die de 21 jaar nog niet zijn overschreden, kunnen eventueel via pleegouders of voogden vóór 5 Aug. een aanvraag indienen bij Radio Nederland Wereldomroep, Postbus 137, Hilversum; op de enveloppe „Groe- tenuitzending Indonesië". Baileybrug in Brabant maakt reeds tweede slachtoffer Latten van het wegdek de oorzaak Een wielrijder, die de hoge Baileybrug over de Mark bij Standdaarb-uiten (N. Br.) Zondagnacht passeerde, schijnt door de latten, die dwars over het wegdek zijn geslagen, de macht over zijn stuur te zijn verloren en te zijn gevallen. Hij sloeg met zijn hoofd op een ijzeren balk en liep een diepe hoofdwonde op. Dr Van Son uit Oudenbosoh, die onmiddel lijk was gewaarschuwd, kon slechts de dood constateren. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van het slachtofèr. Reed" eerder kostte in een soortgelijk ongeval deze brug iemand het leven. Botter vaart uit om goud te vissen bij Texel De botter UK 230. waarmee het voor bereidende onderzoek naar het goud van het in 1917 gezonden Duitse smokkel- schip „Renate Leonhardt" wordt verricht, vertrok van Zaandam naar Den Helder. Vandaag zijn de Zaankanters by Texel begonnen met zoeken naar de staven goud ter waarde van 54 millioen gulden. Vijf slachtoffers van de Mitchell-vliegramp gisteren ter aarde besteld Militair eerbetoon in Den Haag, A'dam en Dordt De Commissie van Drie doet weer een greep naar de macht Het plan-Dubois en Critchley wordt ons opnieuw opgedrongen Na de logeerparty by Sockarno te j (Tot zover Aneta. Het is duidelyk, dat Sarangan heeft de Commissie van Drie hierby het plan-Dubois en -Critchley in aan de vooravond van de zitting van de de Veiligheidsraad wordt geïntroduceerd Veiligheidsraad inzake Indië een nieuwe en dat volgens het op het laatste ogen- poging gedaan om met behulp van de blik uit Djokja gezonden telegram, waar- Raad de positie van scheidsrechter te ver-1 van Nederland niet kennis kon nemen werven: een greep naar de macht wordt gedaan. Aneta seint namelijk uit Lake Success, I Het is dus wel duidelijk, dal het afbreken dat de Commissie van Drie een telegram heeft gezonden aan' de voorzitter Veiligheidsraad, waarin zij de uitspreekt, dat de politieke onderhande lingen niet kunnen worden hervat, tenzij een der partijen een vast omlijnd pro gramma opstelt voor de Verenigde Sta ten van Indonesië, terwijl de andere partij dan belangrijke concessies moet doen. Een dergelijke poging zou, volgens de Commissie, minstens de geheele reeks van aangelegenheden moeten betreffen, die vervat zijn in de voorstellen van het Amerikaanse en het Australische lid der Commissie van Drie. DAT nu weer op de jaarverg. der Ver. >or Broederijen en Pluimveefokkerijen het los laten der eierdistributie als ge wenst werd verklaard, doch over de deviezenkwestie niet is gerept. DAT nu de V V.D. 10.000 stemmen eer behaalde bij de Kamerverkiezingen dan de communisten de partij van Oud als vijfde partij in het Seniorenconvent zal plaats nemen en de C.P.N. daaruit verdwijnt. DAT tegen de voorgevel van het stad huis te Zandvoort een Burgemeester van Alphen-fontein in werking is gecreëerd. DAT prof. Balth. van der Pol door de Internationale Consultatieve Commissie de Radio, die op het ogenbik Stockholm bijeen is, tot voorzitter werd gekozen. DAT het Genootschap voor Reclame 20 en 21 Sept. in de R'damse Beurs z'n zilveren jubileum zal herdenken. DAT min. Drees een Commissie Blindenvraagstukken o.l.v. dr L. Leydens- dorff, pl.v. dir.-gen. van de Volksgezond heid, heeft geïnstalleerd. DAT in Roosendaal de nieuwe fabrieks gebouwen van de Zuid-Ned. Hoedenfa- briek „La Coquette" van de N.V. De Schepper in gebruik zijn gesteld. DAT op zijn verzoek eervol ontslag u verleend aan dr J. G. Wuite als contro lerend geneesheer bij de R.V.B. DAT over het nieuwe pijleraccoord in de mijnen overeenstemming werd bereikt op basis van uitbetaling van niet meer dan 10 pet van het per pijler verdiende DAT de Eerste Holl. Levensverz Bank te A'dam van de winst ad f 234.000 over 1947 6 pet uitkeert. DAT de 19-j. Greet Kolkman te Haar- m is gekozen als „Flora", de bloemên- koningin, <iie in de komende bloemen- week over Haarlem zal „regeren". DAT de St. Crt. van gisteren o.m. be vat een „Verordening betr. oorlogsschade aan bezittingen in Hongarije" en geling van lonen en arbeidsvoorwaarden voor het graanbedrijf". DAT onze permanente vertegenwoordi ger bij de V.N., jhr J. W. M. Snouck Hur- gronje, tijdelijk wordt vervangen door dr J. G. de Beus. DAT de ambachtstentoonstelling Zilveren Schelp" in Den Bosch al 55.000 bezoekers noteerde. DAT lt.-adm. Helfrich Zaterdag 10.30 uur in Boymans te R'dam de leger- tentoonstelling zal openen, die tot 14 Aug op „Dijkzigt" gehouden wordt. DAT dr A. J. Brabers 15 Aug. 50 jaar arts te Roosendaal is. DAT drie ministers nodig zijn geweest om het Tweede Kamerlid Borst n.a.v. zijn klachten over te laag geschatte grond prijzen in Geleen en Beek te verwijzer naar de centrale commissie voor onteige ningsvergoedingen. de onderhandelingen door de repu bliek in dit spel past. Red.) Een tweede belangrijke stap doet de Commissie in haai' rapport aan de Vei ligheidsraad inzake de handelsbelemme- Zij heeft n.l. in dit rapport ver klaard, dat het noodzakelijk is, dat de Nederlandse betalingen op de buitenland- handel voor de Republiek ter zee er te land aanmerkelijk worden verzacht er tevens zeer soepel worden toegepast. (Dit betekent, dat Nederland groot gevaar loopt ten gevolge van een besluit, le door de Veiligheidsraad de con trole over de wapensmokkel te verlie- Red.). „Haarlemse Tulpjes De Haarlemse banketbakkers hebben »n onderlinge wedstrijd een „tulpen koekje" vervaardigd, dat bestemd zal wor- Is een vermaarde Haarlemse spe cialiteit in binnen- en buitenland bekend heid te krijgen. Zoiets dus als de Arnhem se meisjes, Weesper moppen en eet zi nog maar even lekker verder PASSAGIER VAN HET KPM-SCHIP „RUYS" VERMIST Volgens Reuiter heeft een Amerik. ra diostation -te Manilla een boodschap op gevangen van het Ned. passagiersschip „Ruys", waarin aan dn de buurt zijnde schepen wordt verzocht uit te zien n een vermiste passagier. Het schip i ongeveer halverwege tussen Saigon Manilla, waar het Donderdag-mort wordt yerwacht. Het betreft hier de „Ruys" van de KP.M. Gromyko, de zwijger Andrei Gromyko. de scheidende So- wjet-gedelegeerde by de Ver. Naties, is op weg naar Rusland te Gothenburg gekomen. De hofmeester van de „Grips- holm" noemde hem „de ideale passagi Hij zei nl. geen woord gedurende de hele reis. Miaar hoe kan het ook anders, na talloze malen zijn veto iin de Veilig heidsraad te hebben uitgesproken. Gro myko had 75 stuks bagage bij zich. Alle- maal Nylons voor z'n familie? De droeve stoet, die gistermiddag door de Residentie trok. Door de gloeiend hete Laan van Meer- dervoort in Den Haag trok gisterenmid dag de stoet, die de drie slachtof fers van de Mitchell-ramp in Schotland: luit. vlieger D. H. Gentis, officier-zee waarnemer F. Grimmon en de sergeant C. L. Swens naar de begraafplaats West duin bracht. Tamboers en pij-pers van de mariniers gingen voorop, een vuurpeloton van dat wapen en deputaties uit Valken-burg volgden. De met vele kransen en de Nederlandse vlag gedekte r-ouw wagens werden geflankeerd door officieren en onderofficieren van de Marine Lucht vaartdienst. Er gingen geen familieleden Die wachtten op West- duin, waar men om vier uur arriveerde. Bij hen -hadden zich gevoegd de verte genwoordigers van de minister va-n ma- luit. adm. C. E. L. Helfrich, bevel hebber van de zeesïrijdkraohten, de vlagofficier va-n de Marine Luchtvaart dienst, H. Schaper en de commandant am Valkenburg, de officier-vlieger eer- e klas H. L. J. Swaab. Toen de kisten op de baren waren neergezet, weerklonk het eerste salvo. Het daverde opnieuw, nadat marineper soneel van Valkenburg de kisten naar de drie, naast elkaar gedolven graven, had gebracht en voor de derde maai, en, onder tromgeroffel, de stoffelijke •sten in de groeve waren neergelaten. De vlootpredikanit ds Koers bepaalde Huwelijksmisère leidt tot brandstichting G'sternacht half twaalf brak brand lit in de woning van de landarbeider E. - Mulder te Harculo (Zwollerkerspel). De mwonenden konden met moeite ont snappen, maar enige geiten kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel ver brandden geheel. Gisteravond bleek, dat de brand was ingestoken door een schoonzoon van Mulder, de 29-jarige grondwerker P. L. M. uit Hattem, die gescheiden van zyn w leefde. Deze vrouw -had een toe vlucht gezocht in het huis van haar vader en de man had uit woede het rieten dak van de woning aangestoken. Hij bekende en is opgesloten. Huis en inboedel waren verzekerd. Ook Nederland gaat gramofoon platen maken Ongeveer half Sept. zal men te Heem stede beginnen met de productie van gramofoonplaten. De fabriek moet voor zien in een groot deel van de Ned. be hoefte, omdat wij vrijwel geheel vai voer zijn verstoken. Men maakt gebruik van Engelse licenties met Engelse trijzen en machines. Verder van Zwit serse merken, terwyl met Amer. firma' onderhandelingen worden gevoerd. De platen komen onder hun eigen name: als H.M.V., Columbia en Parlophone ii de handel. Daarnaast worden ook i: Nederland opgenomen repertoirestukken uitgebracht, vooral opnamen ten behoeve van schoolmuziekonderwijs. ERWTEN EN BONEN WORDEN DUURDER. Met ingang van 23 Juli jj. werden de prijzen voor groene erwten verhoogd met 6 ot en voor apliterwten met 8 ct per kg. Voor schokkers en bruine bonen bleven de prijzen dezelfde, terwyl witte bonen, grauwe erwten en capu- cijners de prijs thans vrij is. Groene erwten kosten nu 50 ct per kg, apliterwten 62 ct, schokkers 56 ot, en bruine bonen 78 et per kg. toén aandacht van nabestaanden en belangstellenden bij Psalm 62, waaruit hy enkele verzen las. Commandant Swaab roemde de trouw en plichtsbetrachting van de omgeko men mannen. Hun verscheiden is des '-9 tragischer, nu zij alle drie op het punt stonden de dienst te verlaten. Zij heb ben hun placht gedaan en hun namen zullen worden toegevoêgd bij die indruk wekkende lijst va-n hen, die hun leven in dienst van het vaderland hebben ge geven. Familieleden dankten voor de belang stelling. De andere slachtoffers Op hetzelfde ogenblik werd op de be graafplaats Zorgvlied te Amsterdam het stoffelijk overschot van korporaal-vlieg- tuiigmateer M. N. A. Brouwer begraven. Luit. ter zee G. Sc-hopmeijer vertegen woordigde de minister van Marine, schout bij nacht J. J. L. Willinge woon de de begrafenis bij. Het eerbetoon was gelijk aan het, de Ln Den Haag begraven slachtoffers gebrachte. Schout bij nach*. Willinge zeide, dat dit sterven bewijst, dat het leven gedragen wordt door een Hogere Macht. Uit het besef va-n die waarheid moet men moed blijven putten. Onder de tonen van het Wilhelmus zonk de kist in het graf. Een broer dankte voor de belangstel ling. H. A. Bolleurs. Wijlen sergeant-vliegtuig-telegrafist H. A. Bolleurs. het vijfde slachtoffer van de Mitchellramp in Schotland, werd in Dordrecht uitgedragen. Een ongewapend geleide van matrozen, twee tamboers en twee pijpers gingen in de stoet mee. Voorts onderofficieren van de marine, die kran-sen droegen. Bij aankomst op de begraafplaats loste een vuurpeloton sa luutschoten. De stafofficier van de com mandant zeemacht F. Margadant hield een korte toespraak, waarop pastoor L. Rinkel, emeritus voorganger van de Oud- Katholieke kerk. de aandacht vestigde op het grote leed, dat de familie Bol leurs treft. Nauwelijks bekomen van de ontzetting over de vermissing van de jongste zoon Jan in Indië, overkwam hun dit ongeluk, dat deze gevallene uit het leven rukte. In Zwolle is gisterenmiddag op de be graafplaats „Kranenburg" de Sergeant vlieger J. ten Donkelaar begraven. Tamboers, pijpers en hoornblazers van het Corps mariniers speelden treurmu ziek. De lijkbaar was bedekt met de Nederlandse drikleur en met talrijke kransen, waaronder een van Jan P. Strijbos, die de overledene tijdens de walvisvaart met de Willem Barendsz heeft leren kennen Ds Wyminga. veld prediker bij het marineopleidingskamp te Hilversum sprak. De minister van Marine was vertegenwoordigd door de lt. ter zee eerste klasse P. J. S. de Jong. WEERBERICHT Zeer warm weer Tot morgenavond verwacht De Bilt Heldere nacht met weinig wind. Morgen- overdag zeer warm en zonnig weer, ech ter met een kleine kans op enkele ver spreide warmteontladers in het Zuidên van het land. Matige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. ZON EN MAAN. 28 Juli. Zon op 4.55, onder 20.37. Maas op 23.15, onder 12.44. LuK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1