JliriHtre ^fiiisdic Courant Dr BEEL, DIE NIEUWE OPDRACHT KREEG, streeft naar program-kabinet Zal de Partii van de Arbeid hiermee Wist ZATERDAG 24 JULI 1948 BUK. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm-: 22710. Postrekening: 58936- ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste Jaargang Nb. 7569 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tatihttslirfe te ihéhvtfi myo ijtrt in teyljtnspsrf- „De Opbouw" Boeken Tijdschriften BREESTRAAT 151 LEIDEN Telefoon 20733 Partij thans wel accoord gaan? H.K.H. de Regentes bAft Beel gisteren ontheven van zijn vorige opdracht en hem thans opnieuw opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. Onze Parlementsredacteur tekent hier bij aan: Men kan deze nieuwe opdracht uiter aard niet loszien van de vorige. Het is wel duidelijk geworden, dat dr Beel de eerste opdracht tot de vorming van een parlementair kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer zou genieten, zodanig heeft ge ïnterpreteerd, dat dit per se een kabinet op brede basis moest worden. Wij hebben sterk de indruk, dat met opzet een for mulering was gekozen, die zo op het oog ook de mogelijkheid van de vorming van een kabinet op ongewijzigde rooms-rode basis in zich borg, uitsluitend met het doel, de socialisten niet onmiddellijk af te stoten. De juiste interpretatie wij schreven dit reeds eerder kwam rechtstreeks voor rekening van dr Beel, die daarnaar dan ook heeft gehandeld. De nieuwe opdracht draagt wel een breed karakter: het vormen van een kabinet. Wij menen eohter, dat men de formulering van deze opdracht ook weer niet los mag zien van het teruggeven van de vorige opdracht door dr Beel. In het officiële bericht, dat over dit terug geven is verstrekt wordt er namelijk over gesproken, dat dr Beel aan de Re gentes heeft moeten meedelen, dat hij niet is kunnen slagen in het vormen van een parlementair kabinet. Merkwaardi gerwijze ontbrak hieraan de in de op dracht voorkomende uitdrukking „dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer zou genieten". Men mag hieruit de conclusie trekken, dat dr Beel geen kans heeft gezien, binnen zijn oorspronkelijke opdracht een parlemen tair kabinet te vormen, maar ev min met overschrijding zijn strikte opdracht. Dit zal hem duidelijk geworden zijn uit de bespre kingen, die hij zo voor en na ijverig heeft gevoerd. In dit licht bezien wagen wij het te voorspellen, dat dr Beel niet van plan is, hoewel de mogelijkheid daartoe nog meer dan vorige maal openligt, een nieuw kabinet op smalle rooms- rade basis te vormen. De feiten zullen het tonen, dat 'hij van plan is zeer spoedig voor de dag te komen met een niet-parlementair kabinet, dat wij het liefst zouden willen aanduiden met de naam program-kabinet. Gistermorgen heeft dr Beel een onder houd gehad met de heer Drees. Daarna is de heer Drees bij de Prinses-Regentes ontboden. Wij hebben zo'n vermoeden, dat de rustige en evenwichtige minister van Sociale Zaken niet vreemd is het opnieuw aan dr Beel verlenen de opdracht. De ontwikkeling var toestand in Indië heeft in bijzondere mate doen zien, dat het nodig is, zeer spoedig met een kabinet gereed te komen. Dat ook in de hoogste regionen dit feit sterk meespeelt blijkt wel uit de omstandig heid, dat de heer Drees aanvankelijk pas vanmorgen naar Soestdijk zou gaan, doch plotseling gistermiddag nog deze reis aanvaardde. Het is duidelijk, dat de vorming een program-kabinet de socialisten niet erg aangenaam is. Maar eindelijk zullen ook zij zich moeten leren buigen onder de onverbiddelijke taal der feiten. Wij zullen hopen dat de grote invloed de heer Drees hier zijn goede werking niet zal missen. Uit het onmiddellijk door dr Beel raad plegen van de demissionnaire ministers Lieftmck en In 't Veld, beiden socialisten, mag men concluderen, dat de formateur inderdaad uit deze hoek de grootste moei lijkheden verwacht. Moge het hem» ge lukken, deze te overwinnen en moge het hem evenzeer gelukken, dat hij s p o e - d i g, dn het landsbelang, gereed komt met zijn opdracht. Vanmorgen om half elf ontving dr Beel, de demissionnaire minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen. en om ïr dr Jos. J. Gielen, de demission- minister van Onderwijs. Vanmiddag ontving dr Beel de dem. ministers Van den Brink (Econ. Zaken) en Van Maar- ;veen .(Justitie). Voorts vernamen wij, dat de P.v.d.A. hedenmorgen fractievergadering heeft gehouden. Het is te verwachten, dat de socialisten hun standpunt ten aanzien de nieuwe ontwikkeling zullen be- Zal Marie goedkeuring van Assemblee krijgen? De positie van Bidault nog onzeker André Marie, de nieuwe Franse ka binetsformateur heeft gisteren president Vandaag stellen wij IJ voor: Sold. D. V. VAN HEMESSEN, Van Velzenstraat 9, Alphen aan den Rijn. Dick is 31 Maart jl. met de Kota Baroe vertrokken en werd te Semarang van de boot gehaald door zijn oudste broer. Daar werd de foto gemaakt: links Dick en rechts Otto, die er met Augustus twee jaar op heeft zitten en naar terug hoopt te komen. Dick was by de Geneeskundige Dienst, maai nu in Semarang bij de politie. Daar moette hij nog meer dorpsgenoten, zoals Jaap Hoogeveen, Cor de Bruin en Kees Waardenburg. Alphen ging dus nog wel eens over de tong! De jongens hebben het samen best naar de zin. Dick op 30 Juni jarig (nog proficiat!), het was ons helaas niet mogelijk op die dag de foto te plaatsen. Straalvliegtuig bij het Kattegat ontploft Een Zweeds straalvliegtuig is gisteren bij het Kattegat in de lucht uit elkaar gesprongen. De piloot werd gedood. OOK DE SUIKER IN BELGIË VRIJ. Behalve brood, zal België per 1 Oct. ook de suiker bonvrij maken. Vermoede lijk ook op of vóór die datum de drie Bog gedistribueerde producten, zeep, •pijsolie en geïmporteerde boter. ook maar zover. Auriöl bezocht en daarna een onderhoud met Bidault gehad. Hij verwachtte zelf /oor zijn kabinet nodige, constitu tionele meerderheid van 311 stemmen in de Assemblee, welke vandaag bijeen kwam, te verkrijgen. In Parijs meen'. dat een kernkabinet gevormd is, bestaande uit André Marie, Leon Blum, Paul Reynaud en Robert Schuman, die Bidault, als minister van Buitenlandse Zaken, zou vervangen. Het lot van Marie als premier is echter nog onzeker, zo lang de partijen in de Nationale Verga dering hun houding niet hebben bepaald. En dit gebeurt pas na de rede van Marie, vandaag in de Assemblée. Eerst klein en dan groot vlagvertoon in Den Haag Feestverlichting zal vanavond niet branden. Ter gelegenheid van het zevende eeuw feest van Den Haag, zal van gemeente wege op 28, 29 en 30 Juli van de open bare gebouwen gevlagd worden met z.g klein vlagvertoon. Op 31 Juli, de hoogtij dag van de viering, zal groot vlagvertoon plaats hebben. Tengevolge van keerde informatie van de zijde Haagse G.E.B., meldden wij. dat reeds vanavond de officiële feestverlichting het eerst zou branden. Het Haags Jubileumcomité bericht thans, dat dit pas Woensdag 28 Juli zal zijn, tot en met de 31ste, van des avonds 9 tot half 12. Wat het uitsteken van de vlaggen be treft wekt het Haagse gemeentebestuur de gehele burgerij op, om bij deze ring vooral op 31 Juli allerwege voluit te vlaggen, om de stad e zonder fleurige aanblik te geven. Een verschrikkelijk ongeluk te Hank (N.B.) Te Hank (Langstraat) zijn gisteren 2 zusjes uit het gezin A. van der Pluyn, 2 en 4 jaar oud, door een zandauto over reden. De kinderen speelden op een nieuwe wegaanleg. Het ongeluk gebeur de, toen de auto achteruitreed. Het twee-jarig kind was direct dood. De 4-jarige is, zwaar gewond, naar het ziekenhuis in Raamsdonk gebracht. Deviezen voor touristen naar België Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld, dat tot en met September a s. de viezen beschikbaar zijn gesteld voor tou risme naar België en Luxemburg. Perso nen van 15 jaar en ouder ontvangen voor tenminste 3 en ten hoogste 8 dagen 300 Belg. fr. per dag, kinderen 150. Aanvra gen moeten tot uiterlijk 30 Juli a.s. wor den ingediend bij deviezenbanken en er kende reisbureaux. Toewijzing geschiedt na loting. Deviezen zijn niet overdraag baar en mogen alleen gebruikt worden voor tourisme. Zij, die reeds vacantie- deviezen voor 1948 hebben ontvangen, komen niet in aanmerking. Voor eendag reizen per autobus wordt een afzonder lijke regeling getroffen. INDRAPOERA KOMT MAANDAG IN ONS LAND. Het troepenschip „Indrapoera" wordt Maandag a.s. om 8u. te Hoek van Hol land verwacht. De ontscheping zal ge schieden Dinsdag 27 Juli om 9 u. v.m. te Rotterdam. De Marinekapel is gisteren te Priok ingescheept op de „Johan van Oldenbar- nevelt" die met 1800 repatriërende mi litairen thuisvaart. Tijdens een verblijf 2 Vz maand op Java werden 100 con certen gegeven. Het hospitaalschip „Grote Beer" vertrok met merendeels gewone zieke militairen aan boord en voorts mariniers, het laatste contingent oor logsvrijwilligers der mariniersbrigade. Turkije krijgt weer Amerik. oorlogsschepen Binnen het kader der Amerikaanse huilp, heeft Turkije gisteren weer elf oorlogsschepen ontvangen, waaronder acht mijnenvegers. Indië Dinsdag in de Veilig heidsraad De Commissie van Drie heeft een tele gram gezonden aan de Veiligheidsraad waarin gemeld wordt, dat de republiek geen politieke besprekingen meer wil voeren. Uit Lake Success wordt gemeld, dat de Veiligheidsraad Dinsdag Indië zal behandelen. VLIEGTUIG EVEN DUUR ALS AUTO. Binnenkort gaat een Franse fabriek in serie een vliegtuig voor toerisme vaardigen, onder de naam Norecrin II, welk vliegtuig niet duurder zal zijn dan een auto, en dat een snelheid van 220 km per uur kan halen. „IK WIERP DIE BOM OP DE VER. NATIES" Stephen, Supina, oud-kanonnier van een vliegend fort, heeft bekend de da der te zijn van de poging om het ge bouw der Ver. Naties te Lake Success te bombarderen. Op de plaats Supina's „donderbus" neerkwam, werd ook een enveloppe gevonden, die de papieren bevatte over het ontslag de vlieger uit het leger. Met rode inkt was er doorgeschreven: „Wij willen vrede. Wij hebben vrede nodig, hebben genoeg van de oorlog", hoopte in de gelegenheid gesteld worden naar Lake Success terug te ren „om zijn strijd voor de wereld vrede voort te zetten". Merkwaardige mummies in Tholen gevonden Halslinten niet eens verteerd In de Ned. Herv. Kerk te Tholen zijn dezer dagen 21 mummies gevonden, die nog in zeer goede staat verkeerden. Het staat nog niet vast of deze lichamen ge balsemd zijn geweest, er -kruiden in de kisten hebben gelegen, die de lichamen verduurzaamden, dan wel het totaal af sluiten van lucht en voch' de lichamen betrekkelijk gaaf hield. De kleren zijn nog ómtact en één der halslinten bleek niet eens verteerd te zijn. Tante Pos op gespannen voet met de ball-point.pen Volgens de P.T.T. voldoet het schrift van de „ball-point"-vulpennen niet de gestelde eisen. Zij heeft dan ook het gebruik daarvan voor formulieren, welke met inkt of inktpotlood moeten worden ingevuld, verboden. Het schrift van deze pennen verbleekt en verdwijnt in sommige gevallen ge heel. Vandaar het verbod, dat ook reed? in Zwitserland en België geldt. Ter gelegenheid van het a.s. aftreden van H.M. Koningin Wilhelmina heeft Radio Vaticaan hulde gebracht aai Landsvrouwe, die steeds een sympathieke houding t.o. de R.K. Kerk heeft aange- Min. Lieftinck niet achter de tramconducteurs Minister Lieftinck is, blijkens zijn ant woord op de vragen van het Communis tische Tweede Kamerlid Hoogcarspel, niet van mening, dat de belasting der fooien van de Haagse tramconducteurs onrechtvaardig is. De opvatting, dat de directie van de H.T.M. de fooien schat op f 0.50 per dag, terwijl de -aanslag is opgelegd naar een extra inkomen van f 500.per jaar, verwerpt de minister. Genoemde twee kwartjes worden de conducteur, die als bestuurder optreedt, niet gegeven als vergoeding voor het verlies van emulumenten. Overigens is de minister van mening, dat men met deze klachten niet bij hem, doch bij de Raad van beroep voor de directe belastingen moet zijn. Te Genua vond de politie 150 kisten, met meer dan 30 ton springstoffen, be stemd voor het buitenland. Een Oostenrijkse non bU een hospitaal aan de Via Dolorosa in Jeruzalem. Ook dit ziekenhuis werd niet ontzien, toen tijdens een hevig gevecht honderden mortiergranaten in de zgn- „oude stad" ontploften- Een gat gaapt in de muur Nog een proeve van illuminatie in de 700-jarige Residentie: de St. Jacobstoren. Eisenhower maant de Ver. Staten aan tot standvastigheid Moet, volgens Clay, de luchtbrug zelfs in de komende winter voortduren Het gezaghebbende woord van een man als generaal Eisenhower heeft onze sym pathie. De gewezen geallieerde opperbevelhebber, heeft namelijk met klem betoogd, dat de Ver. Staten standvastig moeten blijven in een zo critieke situatie als Berlijn. Wanneer men eerst de Russen overtuigd heeft van Amerika's morele houding, welke ook, volgens de plechtige overeenkomsten is (Yalta en Potsdam), moet „Uncle Sam" zich thans niet terugtrekken. Er komt dus, zoals ook in ,,'t Verklaarde Uitzicht" van heden vermeld, een nieuwe nota van de Westelijke geallieerden aan Moskou en de ontwerp-nota zou reeds ter goedkeuring op weg zijn naar Londen en Parijs. Echter dient ook eerst de Franse regeringscrisis definitief te zijn opgelost, •voor Marie in de Franse politieke keuken zijn best doet. Generaal Eisen hower heeft bovengenoemde uitlating ge daan in een onderhoud met de Republi keinse candidaat voor het presidentschap, Thomas E. Dewey. Generaal Clay heeft in tussen te Wash ington verklaard, dat Amerika het be sluit, om in Berlijn te blijven, ongetwij feld zal en kan uitvoeren. Eaton, de voorzitter van de commissie voor buiten landse betrekkingen, met wie Clay ook ten onderhoud had, zeide met „enige interesse een bericht te hebben gelezen, dat de Russen aangeboden hadden de blokkade op te heffen, indien zy dan vrije toegang tot de Amerikaanse zone zouden krijgen. Sokolofsky heeft de waarheid hiervan ontkend. Clay merkte voorts nog op, dat Amerika en Engeland nog steeds in staat zijn de Duitse hoofdstad van voed sel en andere voorraden te voorzien en dit desnoods de gehele winter zullen laten voortduren.. Hij achtte een goede kans aanwezig om het geschil op te lossen. Maar als tegenhanger verklaarde Clay, dat de situatie thans zo is, dat zij door onverstandig optreden tot een oorlog zou kunnen leiden. De luchtbrug kost thans 1% millioen dollar per week, doch het aantal vliegtuigen zal nog worden uitge breid, - ondanks dit grote bedrag. Clay i! gisteravond per vliegtuig naar Duitsland vertrokken. Op het vliegveld Dessau zouden 17 Rus- sisché superforten geland zijn. Volgens de RAF hebben de Sowjets gis teren twee maal de vliegregels in de Britse luchtcorridor overtreden, nl. door bombardementsoefeningen en schietoefe ningen op een Russisch vliegtuig. Bekende Duitse uuruerkfabrieken gaan verdwijnen Het Franse bestuur in Duitsland heeft opdracht gegeven, onmiddellijk te begin- met demontage van 38 fabrieken. Byna de gehele uurwerkindustrie valt hieronder, bijv. Junghans en Kienzle. De ze fabrieken zijn onder beheer der Fran sen gesteld. Door deze maatregel gaat een exportcapaciteit van 6,5 millioen dollar per jaar verloren en verliezen 600C beiders hun werk. DAT het Friese literaire tijdschrift „De Tsjerne" een speciaal nummer heeft uit gegeven t.g.v. de 50ste verjaardag van de Friese dichter Fedde Schurer. DAT ook Aalsmeer het regeringsjubi leum op 30 en 31 Juli zal vieren met aen openluchtspel. DAT Dinsdag a.s. in Friesland de eer ste bijenmarkt wordt gehouden en wel te Drachten. DAT mej. A. C. Schonk te Delft, die 50 jaar huishoudster is bij de fam. Ciere- mans aldaar, de medaille met oorkonde kreeg van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. DAT het echtpaar Boersma—Schreuder te Enschede op 5 Aug. 60 jaar getrouwd DAT de voorm. organist van de Euse- biuskerk te Arnhem, Simon C. Jansen, in gelijke functie is benoemd aan de Grote of St Laurenskerk te Alkmaar. DAT op 27 Juli het gouden jubileum van de N.C.S.V.-kampen wordt gevierd op het huidige kampeerterrein vai Ned. Chr. Studenten Vereniging aa: Waskolk te Nunspeet. DAT de 80-j. afd. van het Rode Kruis te Bergen op Zoom .18 en 19 Sept. natio nale wedstrijden houdt en reeds 28 he ren- en damesploegen inschreven. DAT de British Airways van Donderdag a.s. af twee maal per dag naar Amster dam vliegt nl om 11.20 uur en om 16 20 uur (vertrek van Schiphol 13.35 en 18.50 DAT het kasteel te Dussen raadhuis en gemeentewoning wordt en dit 2 ton kost, terwijl Wederopbouw en O. K. W. steun toezegden. DAT van 24 Juli af de scheepvaart door de Mannheimerbruggen weer vi maar oplettendheid geboden blijft. DAT mr J. P. Coops te Laagkeppel, pres.-comm. der Gelderse Tramweg Mij, benoemd werd tot Officier O.N. DAT de R'damse politie getuigen op roept van het op Dinsdag j.l. op de Wil lemsbrug doodrijden van een 17-jarige jongen, die een handkar duwde. DAT de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders het 15000ste lid boekte. DAT de 50.000ste bezoeker van de Dordtse tentoonstelling „Dawet" giste ren de controle passeerde. DAT in Middelburg de viering van het regeringsjubileum is ingezet met de pre mière van het openluchtspel „Myn schilt ende betrouwen" van het echtpaar W. AbelevenLabberton. waarin, onder de 500 spelers, ook 28 West-Kappelse dijk werkers optreden. DAT de voorz. van de Natioyale Wo ningraad, W. Steinmetz, op het congres te Apeldoorn huurverhoging heeft be- DAT 24 Nederlanders deel zullen nemen aan een van 24 t/m 31 Juli te Tormestorp (Zweden) te houden internat, conferentie van Christen-asperantisten. DAT Berkel en Schipbeek geheel drei gen te verzanden door verwaarlozing de Duitse bovenlopen dezer beken er gelanden het Rijk verzochten de kosten van het uitbaggeren voor zijn rekening te nemen. DAT voor het B.G. te Zwolle gisteren 20 jaar gevangenisstraf werd gevraagd te gen de Steen wij ker landwachtcomman dant Bouwe Vaartjes, ondanks het feit dat de ex-kringleider, de NSB-er K. Pit, hem een man met een gouden hart noemde. DAT L. P. v. d. Kroft te Den Haag L. Brink is opgevolgd als lid der Centrale Filmkeuringscommissie. DAT op Koninginnedag op Tholen de ronde van Oud Vossemeer verreden wordt, waarvoor vele bekende wielren ners inschreven. DAT in A'dam mr M. Rooij, voorz. der Federatie van Ned. Journalisten, gisteren de Raad van Tucht dezer federatie in stalleerde. DAT de Staatsmijnen twee nieuwe mo torschepen van 1200 ton. de „Hendrik" en de „Maurits", zullen krijgen. DAT de voorz. van de Chr. Mijnwer- kersbond (die deze week te Heerlen zijn 30-j. bestaan vierde), J. H. Krooshof, ovei enkele dagen wordt benoemd tot C.N.V.- bestuurder voor het midden des lands. DAT de bekende zwemster Marie Ba ron (mevr. De Puy-Baron) 39 j. oud aan een slepende ziekte is overleden. DAT de Rietvlecht- en Nijverheids school te Noordwolde half Aug. niet haar 75-jarig, doch haar 50-jarig jubileum zal herdenken. DAT de bij Soekaboemi vermoorde planter bleek te zijn de 39-j. ongehuwde C. S. Luining uit Heemstede. DAT de 18-j. Wilhelmina v. d. Velde uit R'dam door de stoomtram aldaar is gfepen en in zorgwekkende toestand is opgenomen. DAT uit het kamp te Crailoo 2 gedeti neerden zyn ontsnapt, t.w. H. M. M. uit Duitsland en J. H. uit Lisse. DAT 73 Franse priesterstudenten studenten aan de Sorbonne tot 12 Aug. in Rijsbergen zullen verblijven en schillende trips door ons land maken, o.m. een ontvangst door kard. De Jong. DAT na een bezoek aan Europa, een ontmoeting met dr Plesman, John Barringer, chef luchtvaartafd. van he State Department te Washington, gister avond naar New-York ie vertrokken. DAT in de R'damse haven 2000 ton Birma-rijst arriveerde, terwyl reeds 1000 ton van de toegewezen 3000 ton Egyp tische rijst kort te voren ons land bereikte. DAT de 45-j. P. Roberts te Sittard bij een nachtelijke overval levensgevaarlijk is mishandeld. DAT het te R'dam door een melkwagen dood gereden jongetje een zekere Jacob de Ruyter bleek te zijn. DAT in tegenwoordigheid van burge meester Oud aan de Botersloot te R'dam een fraai nieuw pand der fa Rouppe v. d. Voort in gebruik is genomen. DAT Ged. Staten van N.-Holland het besluit van B. eir W. van Haarlem heb ben vernietigd, waarbij aan de NSB- caféhouder P. K. v. d. E. wegens zijn on nationale houding tijdens de bezetting het Verlof A werd ontnomen, zulks daar de straf is uitgezeten. DAT Nederland met West-Duitse fa brieken contracteerde voor levering 30.000 ton cement, waartoe wij de nodige kolen en papieren zakken zullen sturen, zoals we ook bij de aankoop van Zuid- Duitse cement deden. DAT de in het kamp te Laren doodge schoten NSB-er bleek te zijn de 43-j. Haagse slager H. C. v. d. Hoven, die al eerder had getracht uit te breken. DAT het Ned. Instituut voor Volkshuls- vesting en Stedebouw gisteren de „Kor- relbetonbouw" in Dordrecht bezocht er de uitvinder van dit materiaal, de heer Greeven, huldigde omdat het systeem ge legenheid biedt woningen san de lopende band te bouwen. Smeenk en De Wilde Mag ik deze beide namen zo oneerbie dig, zonder titulatuur, hierboven schry- Ja, want deze oneerbiedigheid be tekent vriendschap, intimiteit, ook in de kring van lezers van dit blad. Wie kent hen niet, wie eert; hen niet, en wie heeft hen niet gedurende vele jaren lang ge waardeerd als sieraden in onze Volks vertegenwoordiging? Vandaag zijn de beide Kamers der Staten-Generaal gesloten, en Dinsdag 27 Juli zullen de nieuw-gekozen Kamers oor 't eerst bijeen komen. In de nieuwe Tweede Kamer zullen verscheidene oud-Kamerleden niet terug keren. Dit stond reeds vast vóór de ver kiezing van 7 Juli j.L, omdat enkelen hunner zich niet meer beschikbaar had den gesteld voor het lidmaatschap van deze Kamer. Aan het slot van de laatste vergadering van de thans verdwijnende Kamer, op 1 Juli j J., sprak de voorzitter, de heer Van Schaik, tot hen enige har telijke woorden: „Menigeen" aldus de heer Van Schaik „zal het scheiden hard vallen. Vooral hun, die krachtens het hun door de kiezers geschonken en bij herhaling hernieuwd vertrouwen reeds langer deel hebben uitgemaakt van dit college. De overtuiging, op vruchtbare wijze te heb ben kunnen bijdragen tot behartiging van de belangen van land en volk, zal hun het heengaan echter vergemakkelijken". De Kam er-president noemde een vijf tal abituriënten met name. en wel in het bijzonder de heren Smeenk en De Wilde. Hij herinnerde er aan, hoe zij, de heer De Wilde ook als minister van achter de groene tafel, een groot en gewichtig aan deel hebben gehad in de voorbereiding de totstandkoming van zeer vele, voor s volksleven zo uiterst belangrijke maatregelen van wetgeving. Voor hun jarenlange opbouwende en onvermoeide parlementaire arbeid bracht hij hun openlijk dank. De Kamer stemde met deze woorden m harte in. Gelukkig zijn de verhou dingen in onze Volksvertegenwoordiging nog zo, dat wij ook by verschil van staat kundig inzicht, elkaar weten te respec teren en te waarderen. De Kamer ziet in het bijzonder de heer Smeenk node heengaan, die gedurende 30 jaren onafgebroken al zijn tijd en vlijt het Parlement gaf en die nog ge durende de laatste dagen als waarnemend voorzitter tot ieders voldoening de be raadslagingen heeft geleid. De heer C. Smeenk werd 17 September 1918 lid der Kamer, was journalist, wethouder van Arnhem, Statenlid van Gelderland, voor zitter en redacteur van Patrimonium, kenner van het sociale leven en door dit alles, door de volle aanraking met .het werkelijke volksleven, een man van ken- in ervaring, naar wiens oordeel men luisterde. Vóór mij ligt zijn laatst ver schenen studiewerk: „Onze Volksvrij heden" (de hoofdbeginselen der Neder landse Grondwet), een respectabele stu- 'an bijkans 600 bladzijden. Ook door dit studiewerk zal zijn arbeid onder ons volk nog lange tijd voortleven. Mr J. A. de Wilde werd ook op 17 Sep tember 1918 lid der Kamer, als advocaat procureur reeds toen geen onbekende den lande. Van 1919 tot 1931 tevens Wethouder van Den Haag. waren zijn steeds boeiende beschouwingen in ge meenteraad en Kamer gezaghebbend. Zijn Kamerlidmaatschap werd onderbroken van 1933 tot 1939: eerst vier jaar als mi nister van Binnenlandse Zaken, daarna twee jaar als minister van Financiën. Een ieder begrijpt, dat een man met een der gelijke ervaring op staatkundig gebied het oor van de Kamer had, dit te meer waar de heer De Wilde altijd, èn als mi nister èn als Kamerlid op tintelend® wijze zijn gedachten tot uitdrukking bracht. De Tweede Kamer zal hém in het bijzonder missen als deskundige, speciaal op het zo uiterst moeilijke financiële en belastinggebied. Ik acht het gelukkig, dat de Eerste Kamer in de toekomst nog van zijn deskundigheid zal mogen profiteren. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: sold. G. Kouwenberg, uit Amsterdam, aan wonden overleden, korp. A. W. Lips, uit Oud-Beierland, korp. H. Stoppelenburg, uit Rotterdam, beiden gesneuveld. De Kon. Marine en het Kon. Ned. Ind. Leger hebben deze week geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.L zijn 43 man gesneuveld en 11 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslijsten be vatten 605 namen. De Wilde en Smeenk Zo zien wy dan heden een tweetal mannen uit de Tweede Kamer van onze Staten-Generaal heengaan, die voor al hun arbeid, voor al hun zorg en toewij ding, de dank van het vaderland hebben verdiend. Het zal hun ik kan mij dat gevoelen zo volkomen begrijpen niet gemakkelijk vallen deze arbeid neer ta leggen. Maar God heeft hun arbeid in menig opzicht gezegend. Zy mogen op een ryk stuk leven terug zien: een leven van voortdurende inspanning, van voort durende lering, ook wel van teleurstel ling. een leven, waarin ook vriend schapsbanden werden gelegd. De Here schenke hun nog menig jaar n op deze rijke arbeid ♦»- Brits opperbevel Midden-Oosten wordt samengebundeld Het Britse opperbevel in het Midden- Oosten zal tengevolge van de ontruiming van Palestina, India, Pakistan en Birma door Britse troepen, worden gereorgani seerd. Er zal gestreefd worden naar een samenvoeging van leger, vloot en lucht macht onder één opperbevel. Reuter vermoedt, dat de reorganisatie gebaseerd is op de veronderstelling, dat een even tuele nieuwe wereldoorlog in de eerste plaats gericht zal zijn op de olie van het Midden-Oosten. BALLON VLOOG TEGEN SCHOUW BURGDAK: TWEE DODEN. Ter gelegenheid van de Nationale Feestdag in België, steeg te Binche een ballon op, die vermoedelijk te zwaar ge laden was, want bij het stijgen raakte de gondel het dak van de schouwburg, waardoor enkele zware stenen losraakten en tussen de toeschouwers vielen. Twee personen, waaronder een jongetje van acht jaar, werden gedood. Drie anderen werden ernstig gewond. De Britse consul-generaal te Haifa, Mar riott, heeft by Israël geprotesteerd tegen het bevel tot heropening van de olieraf finaderijen in Haifa, die hoofdzakelijk Brits eigendom zijn. Minder koele nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Weinig wind. Iets warmer des nachts. ZON EN MAAN 25 Juli: Zon op 4.50. onder 20.41; Maan op 22 41. onder 9.12. 26 Juli: Zon o» 4.52, onder 20.40; Maan op 22 52, onder 10.21. 28 Juli LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1