Iliftture Jri&srijr (tfourant Russen dreigen met sluiting van twee der drie luchtcorridors Wist U ✓RIJD1 AG 16 JULI 1948 BUK ji rtiSDACTiü. ciogewoerd 108. Tel. redactie: 20408; Adm.: 32710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; 0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7562 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOTS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Is ofjetteurt myo bert in legjjenspoet" Gezien Leids school hoofd gaat heen Zie pagina 2 „Binnen acht weken hebben wij de geallieer den uit Berlijn weggebezemd" De toestand in Berlijn is na de onverzoenlijke Russische nota in een zeer verscherpt stadium getreden, hetgeen ook blijkt uit de reacties te Londen, Parijs en Washington. Een voordeel is, dat het probleem er overzichtelijker door werd. De Russen draaien er niet meer omheen. Als de moeilijkheden veroorzaakt worden door „technische storingen", dan zijn het de internationaal politieke- Het doel, dat de Russen in deze krachtmeting beogen, blijft de geallieerden uit Berlijn weg te Wanneer zij er de leans toe zien, len zij het luchtvervoer voor de ravitail lering geheel onmogelijk maken. Beide maohtsformaties houden dus voet bij stuk enéén vonk in het kruitvat het is gebeurd! Wat zal de volgende stap van de Westelijke geallieerden zijn, der aan prestige in te boeten? Spanning te Londen. Bijna drie uur lang heeft het Britse kabinet gisteren op Downingstreet 10 de Russische antwoordnota bestudeerd. Bui ten verzamelde zich een menigte, aan de dagen van München. Bevin, die het eerste buiten kwam, begaf zich ter stond naar Buckingham Palace, or koning rapport uit te brengen. Churchill vroeg de regering voorbereidingen te treffen om het parlement tijdens het re- cès met spoed te kunnen terugroepen, indien zich ernstige gebeurtenissen moch ten voordoen. De Franse bladen v, het er over eens, dat de Russische nota de Westelijke mogendheden in een passé gevoerd heeft en enkele bladen zien zelfs wapengeweld, als enige uit weg. In Washington werd verklaard, dat Marshall's woorden van 30 Juni j.l. ook nu nog gelden, n.l. „Wij blijven". Hard tegen hard. Te Berlijn deelde een hoge, Russisch< politieke functionaris aan vooraanstaan de communisten, w.o. Wilhelm Pieck. mee, dat de Westelijke mogendheden binnen aoht weken gedwongen zullen zjjn Berlijn te verlaten, wanneer bepaal de lekken in de blokkade doeltreffend kunnen worden gedicht." De Rus voorts, dat de ware betekenis van Sowjet-nota de weigering tot opheffing der blokkade is. Volledige Sowjet-contröle van Berlijn is voor Rusland van even groot belang als de Russische invloedssfeer op de Bal kan. Sokolofsky heeft uit Moskou ni< instructies van Stalin meegebracht, aldus de woordvoerder, en zij zullen stipt den uitgevoerd. Het stoppen der lekken in de blokkade zou bestaan uit het bevel aan de geal lieerden, om twee van de drie luchtcorri dors te sluiten. De ene nog overblijvende corridor zou in breedte van 20 tot 10 mijl worden teruggebracht. Voor elke vlucht zouden de Westelijke mogendheden i Binnen drie dagen moet er wanenstilstand zijn Veiligheidsraad pakt Palestijnse koe bij de horens. De Veiligheidsraad heeft besloten, voorlopig last te geven een eind te maken aan de strijd in Palestina, zo nodig door middel van geweld. Dit besluit werd aan genomen met 9 tegen 1 stem (Syrië) naar aanleiding van de Amerikaanse resolutie. De Joden en Arabieren krijgen drie dagen de tijd om het vuren te sta ken. Indien zij hieraan geen gevolg geven kan een nog te formeren, beschei den, gewapende V.N.-macht ingrijpen. Rusland en Oekraine onthielden zich van stemming, omdat zij tegen het voort zetten van Bernadotte's bemiddeling wa ren. Alle afgevaardigden stemden echter voor een bevel, dat het vuren in Jeru zalem onvoorwaardelijk zou worden ge staakt. Direct na de goedkeuring der re solutie, is aan de Ver. Staten, Frankrijk en België verzocht, om militaire wa< mers te leveren, die bejast worden met toezicht op de naleving van het bestand Bernadotte vliegt morgen uit New-York naar Rhodos terug. De Joden hebben Cairo gebombardeerd en de Egypten; Tel Aviv met brisantbommen bestrooid. De militaire situatie blijft vrijwel onge wijzigd, maar de Joden zijn strategisch in het voordeel. Een Noors lid van c V.N.-garde, Ole Bakke, werd door ee scherpschutter gedood. Trygve Lie naar Europa vertrokken. Trygve Lie is gisteren met de „Queen Elizabeth" naar Europa vertrokken. Hij zal Parijs, Genève en Londen bezoeken. Op 4 Augustus gaat hij naar Lake Success terug. Prinses Margaret verrekt haar hals. Prinses Margaret heeft gisteren haar hals verrekt in Buckingham Palace. Zij was hierdoor verhinderd een tentoon stelling te bezoeken. MUSEUM-DIRECTEUREN PLEITEN VOOR Dr A. B. DE VRIES Een aantal museum-directeuren en do centen, die niet in ambtelijk verband staan tot dr A. B. de Vries, de directeur van het Mauritshuis in Den Haag, heeft een verklaring uitgegeven, waarin ont stemming wordt uitgesproken over het feit, dat de aanklacht tegen hun in het buitenland hooggeschatte collega open baar is gemaakt, terwijl diens zaak nog in onderzoek is en de ten laste gelegde feiten nog niet bewezen zijn. Bescherming architecten titel Een ontwerp-architeetenwet heeft het dep, van Onderwijs, K. en W. verlaten en is thans bij de Raad van State. Voor het A'damse B.G. werd 20 jaar geëist tegen de 54-j. A'damse V-man L Walraven, die vele Joden verried. (Uit spraak 29 Juli). In Middelburg is een uitgebreide handel in valse textielpunten ontdekt; talrijke arrestaties zijn verricht en 30.000 punten werden in beslag genomen. De geldigheidsduur der in Indië door het militair gezag uitgevaardigde maat regelen is met 3 jaar verlengd. af toestemming moeten vragen, ondei overlegging van een gespecificeerde lijst van lading en passagiers. Vliegtuigen, die het verbod overtreden, zouden met reeds aangevoerd luchtdoelgeschut, tot dalen worden gedwongen. De plannen zijn ter goedkeuring naar Moskou gezonden. Ten slotte werd de aandachtig luisterende communisten verteld, dat voor Sokolofs ky nog geen opvolger benoemd is. De Amerikaanse vliegerkapitein, Wright, heeft in antwoord hierop verzekerd, dat de geallieerden door de drie luchtcorri dors zullen blijven vliegen. Er komen nog meer vliegtuigen, volgens generaal Clay, totdat er dagelijks 5400 ton voedsel wordt aangevoerd. Volgens een der bladen zou de K.L.M. verzocht zijn om dagelijks 15 ton Nederl. voedsel naar Berlijn te brengen. Voor het autoverkeer tussen Berlijn en de Sowjetzone zijn weer enkele vergunningen verstrekt. De industrie van West-Berlijn ligt thans door de stroom- beperkingen voor de helft stil. Rijnland-Westfalen tegen Lon- dense voorstellen Het parlement van Noord-Rijnland- Westfalen verwierp het voorstel van de Londense conferentie tot onmiddellijke vorming van een wetgevende vergadering voor West-Duitsland. De geallieerden toonden zich doör deze houding zeer onaangenaam getroffen. Partijen beraden zich over program-Beel Van onze Parlementsredactenr) Vandaag en morgen zijn voor dr Beel, als kabinetsformateur, rustige dagen. Na het onderhoud van vanmorgen-vroeg met mr Oud is het zwaartepunt tijdelijk ver plaatst naar de partijen, wier voorman nen zijn geraadpleegd. Vandaag en mor gen vergaderen de Tweede Kamer-frac ties dezer partijen over het regerinigs- program, rond hetwelk dr Beel het ko mende kabinet wil groeperen. Het stand punt dezer partijen wil de kabinetsfor mateur uiterlijk Zaterdag-avond op schrift in zijn bezit hebben, zodat hij niet voor Maandag zal kunnen beginnen met het polsen van personen voor be- TANKSCHIP „ONDINA" ALS EERSTE SCHIP ONDERSCHEIDEN Het tankschip „Ondina" van de petro- leummü. „La Corona" van de Shellgroep is als eerste koopvaardijschip met de „Koniniklijike vermelding bij dagorder", welke onderscheiding vorig jaar L: gesteld. In Nov. 1942 werd het schip zwaar besohadigd na een strijd tegen Ja panners. Todh bleef de „Ondina" drijven a de bevrijding kiwam het als eerste tanker in het vaderland. Chr. bakkers willen 't brood van de bon De Ver. van Prot.-Ghr. Werkgevers het bakkersbedrijf heeft minister Mans- holt verzocht, over te gaan tot opheffing de broodddstributie. Het bestuur der vereniging meent, dat het mogelijk is 1 controle op het gebruik van brood »r veevoeder in te stellen. Het daartoe te stellen apparaat zou aanzienlijk minder kosten dan de handhaving van de brooddistributie. Bovendien komt door deze maatregel een groot aantal arbeids krachten voor het bedrijfsleven vrij. Bo vendien meent, het bestuur, dat de gun stige veevoederpositie een ernstige vrees, dat brood hiervoor zou worden gebruikt, overbodig maakt. Drie directeuren van Rath en Dood gearresteerd Op vermoeden van omvangrijke deviezenfraude Drie directieleden van de N.V. Rath en Doodeheefver's Behangselpapierfe te' Amsterdam, de gebr. F. C., H. P. J. C. Doodeheefver zijn gearresteerd der verdenking van een omvangrijke deviezenfraude, waarbij de Staart ca. 8 ton zou zijn benadeeld. Woensdag a-s. zullen zij voor de economische poli tierechter in Amsterdam terecht staan. De firma exporteerde op legale wijze behang o.a. naar haar filiaal in België, doch deed de opbrengst niet, zoals wet telijk is voorgeschreven, naar Nederland overmaken, maar wendde het geld België voor andere zakelijke doeleinden aan, zo zou uit een uitgebreide controle van de boekhouding zijn gebleken. De toegestane export zou hierdoor zijn ver anderd in een met de deviezenbepaüiin- gen strijdige transactie. Voorts zou eer lading van 17.000 kg behangselpapier clandestien over de Belgische -grens zijn overgebracht. Deze partij kon nog w den achterhaald. Voorts zouden ook de facturen onregelmatigheden zijn o dékt, terwijl ten slotte ook de transacties met Zweden en Zwitserland niet geheel volgens d-e bepalingen zouden- zijn ge daan. Ook ondergeschikten schijnen in deze zaak betrokken te zijn. BIJSLAG VACANTIEBONNEN BOUWVAKARBEIDERS. Aan bouwvakarbeiders mag geen bij slag op de vacantiebonnen worden ver strekt. Slechts aan de volgende catego rieën kan een bijslag tot het bedrag der overbruggingsuitkering worden leend: bouwvakarbeiders, die aa Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling zijn tewerkgesteld, doch op grond de korte tijd van tewerkstelling na verlaten van de cursus niet voldoende acantiebonnen hebben kunnen sparen; niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bij de D.U.W. en gedemobiliseerde militairen bouwvakarbeiders, die als gevolg van de tijd, doorgebracht in dienst, niet in het bezit zijn van voldoende vacantiebonnen. Blijft versiering in Delft hangen? Gemeentelijke en burgerlijke instanties Delft denken er hard over, de feest verlichting, in verband met het 20ste lus trum van het D.S.C., te laten hangen tot de kroningsfeesten. De studentenfeesten zijn morgen afgelopen. De delegaties voor de Haagse Conferentie De delegaties, die Maandag a.s. in Den Haag bijeenkomen binnen het kader van de West-Europese Unie, zullen, zoals ge meld, worden geleid door Bevin voor Engeland, Bidault voor Frankrijk en •r België, terwijl de Nederlandse vertegenwoordiging o.a. bestaat uit: mi- van Boetzciaer, jhr Michiels van Verduynen, ambassadeur in Londen, A. Lovink, secr.-gen. van het dep. van Bui- tenl. Zaken, en prof. mr dr Francois, raad-adviseur van genoemd departement, ment. Rijksambtenaren te Parijs gaan ook staken In de Leidse Hout waren gisteren honderden leerlingen van de Leidse Lagere scholen aan het oefenen voor de massa-gymnastiek demonstratie, die tijdens de Jubileumfeestviering zal worden uitgevoerd. De voorbereidingen begonnen reeds vroeg! Italiaanse regering drukt onlusten hardhandig de kop in kverbond beveelt stopzetting der staking morgenmiddag om 12 uur Alcide de Gasperi blijkst vastbesloten zijn, om elke communistische poging tot het omverwerpen van zijn regering met alle mogelijke middelen te ver ijdelen. „Indien het vakverbond tegen de regering is, zal de regering tegen het vakverbond zijn", verklaarde de premier. Dat de Italiaanse regering inderdaad drastisch optreedt, blijkt wel uit de ge- ;n maatregelen. De politie maakte gebruik van gummiknuppels tegen de unisten, die de winkeliers trachtten te verhinderen hun zaken te heropenen. De treinen beginnen weer uit Rome te rijden. Zij werden bemand door vrijwil ligers. In de hoofdstad chaufferen vrij willigers de autobussen, nu het bus- en trampersoneel nog staakt. Er werden maatregelen genomen om de stakers, die de fabrieken bezet houden, daaruit te verdrijven. Het „moreel" van politie en leger wordt zeer goed genoemd. In Va ticaanstad bemerkt men niet veel van de algemene staking, die in Italië heerst. Het miniatuurlegértje, bestaande uit de Zwitserse Garde en de Pauselijke Gen darmerie, is geconsigneerd in de kazer- ;n de straatpatrouilles zijn versterkt. Op het St. Pieterplein wilden betogers zich verzetten tegen verkoop van de ,Osservatore Romanó", het officiële or gaan van het Vaticaan, dat ondanks de stading gedrukt wordt. De Zwitserse Garde wist echter snel de orde te herstel len. In de meeste steden keerde gisteravond laat de rust weer, nadat op de dag in verschillende plaatsen, o.a. Milaan, bloe dige botsingen hadden plaats gevonden. De spoorlijn tussen Rome en Civitavec chia, aan de kust, werd op twee plaatsen opgeblazen. In Turijn hebben arbeiders dertig vooraanstaande industriëlen ge vangen gezet, onder wie de directeur van de Fiat-fabrieken. In Genua is de staat van beleg afge kondigd. DOODSTRAF IN ENGELAND GEHANDHAAFD. Het Britse Lagerhuis sprak zich met 307 tegen 209 stemmen uit voor hand having van de doodstraf in Engeland >or bepaalde gevallen van moord. Gromyko is vandaag met het Zweedse passagiersschip „Gripsholm" uit New York naar Gothenburg vertrokken, voor zijn vacantie in Rusland. Na de krachtige maatregelen der gering, heeft het vakverbond bevel ge geven de algemene staking, die uitge vaardigd was uit protest tegen de aanslag op Togliatti, met ingang van morgen, Zaterdag, om 12 uur te beëindigen. De regering heeft toegezegd geen represaille maatregelen te zullen treffen. Togliatti's toestand is ongewijzigd. Hij heeft echter voor het eerst weer wat voedsel gebruikt. Het communistisch en niet-i tisch overheidspersoneel der regerings- bureaux te Parijs heeft besloten, zich te voegen bij de 70.000 reeds stakende em- ployé's van het ministerie van Financiën, tenzij de regering verdere concessies doet, naar aanleiding van de looneisen. De regering waarschuwde hogere ambte- n, dat zij geschorst worden, wanneer de staking wordt deelgenomen. Ook 7000 postambtenaren en politiemannen in staking gegaan. TRUMAN TREEDT HANDELEND OP. President Truman heeft gisteren offi cieel het Congres per 26 Juli in speciale zitting bijeengeroepen ter behandeling de hoge prijzen en de moeilijkheden met de behuizingen. Het Congres, dat, zoals gemeld, op reces is, zou eigenlijk "n Januari a.s., dus na de verkiezin gen, bijeen moeten komen. Tegen de auto van de hertogin van Kent, de schoonzuster van de Engelse koning, zijn gisteren, toen zij een ten toonstelling te Brighton bezocht, stenen geworpen. De politie arresteerde een Bouwland en millioenen bakstenen gingen verloren door bureaucratie Kijfwaardse polder onder Pannerden overstroomd i geweldige stortbui, gepaard met er, heeft gistermiddag het lot be zegeld van de inderhaast opgeworpen bekisting langs de Zomerdijk, die de KijSwaardsepolder onder Pannerden moest beschermen tegen het wassende Rijnrwarter. In korte tijd werd de polder overstroomd, zodat ongeveer 300 ha bouw- en grasland, alsmede twee grote de polder gevestigde steenfabrieken verdronken. Naar schatting 5 mi'Ilioen bakstenen zijn hierbij verloren gegaan. De bewoners van de polder hadden het ar reeds zien aankomen en het vee dan ook tijdig geborgen. Ongeluk ken zijn op de 50 boerenbedrijfjes niet voorgekomen. Zondag, toen de Rijn begon te wassen, de bevolking met man en macht be gonnen achter 't, in de afgelopen winter in de dijk geslagen en nog steeds niet ge dachte. gat, een bekisting van planken zandzakken te maken en de dijk ook verder over een lengte van bijna 800 meter te versterken. Het heeft alles niet gebaat. .Men is nu bezig het gat te dich- Laten we die Vos in de gaten houden Want hy draagt z'n naam met ere! De Amerikaanse filmmagnaat Matthew Fox, die de laatste tijd grote bekendheid heeft door de oprichting van Amerikaanse Oost-Indisdhe Compag- in samenwerking met de republiek, verschijnt thans op een foto in het be kende weekblad „Time", waarop hij pra tend tezamen met de republikeinse ver tegenwoordiger Soemitro aan een schrijf tafel zit. „Time" verklaart, dat Fox de reputatie heeft van een handige jongen te zün en een speculant met een buiten gewoon goed oog voor een voordelig zaakje. Hij heeft de hand weten te leg gen op 91 pet van de aandelen in de door hem opgerichte Compagnie, welke 5 procent oommissie zal ontvangen, voor elke ton producten, welke wordt ver voerd. De eerste buit, die men op het oog heeft, is een partij van 170 millioen dollar aan rubber, tin, peper, enz., die de republiek niet uit kan, zolang Neder land een wakend oogje in het zeil houdt (Het is dus gestolen goed, anders kon men gemakkelijk verlof brijigen voor de uitvoer. Red.) Soemitro beweert: We hebben het kapitaal en de bekwaamheid der V.S. nodig en „we like Matty". Amerikaanse superfort verongelukt: 9 doden. Bij Salina (Kansas) is gisteren een Amerikaans Superfort brandend neer gestort. Negen personen kwamen om het DAT het Eerste Kamerlid Van Santen minister Van Boetzelaer gevraagd heeft of er hoop bestaat op een onverwijlde erkenning van Israël. DAT het volgens een circulaire var heerders-vereffenaars van de Liquidatie Verwaltung Sarphatistraat te Amster dam mogelijk wordt, bepaalde restituties en voorschotten te krijgen. DAT in Den Haag is overleden m C. graaf Schimmelpenninck. DAT H. G. de Langen is benoemd tot technisch-hoofdambt. in vaste dienst bij Wederopbouw en Volkshuisvesting. DAT in Maart j.l. de intensiteit van het rijwiel- en motorfiets-verkeer 100 pet. groter was dan in Maart '47, van per sonenauto's 60, autobussen 40 en vracht auto's 3 pet., hetgeen is toe te schrijven aan de koude maanden in 1947. DAT op de weg Den HaagR'dam vol gens de laatste telling de meeste perso nenauto's rijden en deze weg vrachtauto's op de 2e en motorfietsen op de 3e plaats komt. DAT op de 4e dag van de „Ned. Land- bouwweek" te Wageningen dr J. W Pette, dr ir G. Posthumus, ir J. G. Vee- ning en C. Zwagerman spraken over de DAT deze week een ambtenaar van de Haagse rechtbank in het huwelijk is ge treden ondanks het feit, dat zich weke lijks honderd mensen bij hem vervoegen om hun echtverbintenis te verbreken. DAT door het ongunstige weer het her stel in de haven van Vlissingen wordt vertraagd en de voorgenomen ingebruik neming van de spoorlijn Vlissingen-Bres- kens tot 18 Juli wordt uitgesteld. DAT het N.V.V. de betrokken ministers verzocht Consumeentencredietbonnen aan te wijzen vóór de puntenloze textieldistri butie begint. DAT nu ook verschillende uiterwaarden langs de Bergse Maas zijn ondergelopen, de boeren hun vee binnenbrengen en de erwtenoogst daar dreigt te mislukken. DAT het in de oorlog zwaar bescha digde bedrijf van de jamfabriek „De Be tuwe" te Tiel gisteren weer in gebruik is genomen. DAT is ingesteld een Adviescommissie voor de financiering van bedrijven op het gebied van verkeer te water onder voor zitterschap van J. de Vries van het dir.- gen. van het Verkeer. DAT wederom uit Transvaal het terug roepen van prof. Leo Fouché, gezant in Nederland en België, wordt gemeld, we gens zijn Smuts-denkbeelden. DAT is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau H. P. Matthee te Moerdijk, secr. van de Nat Fed. „Het Wit-Gele Kruis". DAT van 26 Juli tot begin Sept bij Grijpskerk (Zld.) een werkkamp wordt georganiseerd voor uitgeweken Tjechi- sche en Poolse studenten en van alle Ned. studenten hulp wordt verzocht door het „World Student Relief", Rapenburg 34, Leiden. DAT Zwitserland geweigerd heeft in Den Haag besprekingen te voeren over een bedrag van 500 millioen Zw. francs aan door de Duitsers uit Nederland ge stolen goud, binnen zijn grenzen, zich daarbij beroepend op een met andere ge allieerden getroffen accoord voor de helft DAT de Dordtse handels- en industrie tentoonstelling „Dawet 1948" vandaag door de Comm. der Koningin is geopend. DAT mr H. F. v. Walsem, lid van praesidium van Philips, op zijn 60ste jaardag werd benoemd tot ridder in Orde van de Ned. Leeuw. DAT door het B.G. te A'dam 10 jaar werd geëist tegen de ex-agent van het Bureau Joodse Zaken, Tjeerd de Vries, aldaar. DAT vandaag de scheepvaartredacteur der N.R.C., A. Willems, z'n zilveren jubi leum vierde. DAT mej. Tetje Heeringe te Heeren veen, eens bewaarschooljuffrouw var burg d'Ailly van A'dam, vandaag 100 jaar werd. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. eer Prijzenbeschikking Bouwkassen 1948 be vat. DAT de nieuwe gezant in Athene, G. W. Boissevain, spreekuur houdt in R'dams Beursgebouw, Coolsingel 51 20 Juli 1012.30 uur en het A'dams Beursgebouw, Damrak, op 22 Juli 10 12.30 uur. DAT morgen in Koudekerke op Walche ren een internat, vacantiecentrum van d« „Internat. Friendship League" wordt ge- operid. DAT door de Stichting Friesland 1940- 1945 in Lemmer een gedenkteken is ont huld op het graf van de verzetsstrijder Luitje Mulder uit Oosterzee. DAT in de kerktoren van Scheemda, waar de klok door de Duitsers werd weg gehaald, een nieuwe klok en een nieuw uurwerk zijn geplaatst. DAT men in West-Brabant door in schakeling van militairen de vlasoogst van rotting hoopt te kunnen redden. DAT de slager S. v. Wieringen te Rijs wijk (Z.-H.) 3 jaar lang geen leidende functie in het bedrijfsleven mag uitoefe ten. Een half jaar rte laat helaas. Doch irn de afgelopen winter wiist men nog niet welke instantie voor de reparatie verantwoordelijk was. En dus liet men het gat maar zitten. Driehonderd ha bouwland en 5 millioen kostbare bak stenen gingen verloren tengevolge van de bureaucratie. De natuurelementen hebben ons weer een lesje gegeven. AbdoelkadirDan maar zonder de republiek Volgens een door Ass. Press doorge seind persgesprek van het hoofd der Nederlandse delegatie. Raden Abdoel kadir, met het republ. persbureau An- tara, heeft Abdoelkadir verklaard, dat de V.S. van* Indonesië desnoods zonder de republiek moeten tot stand komen. Als er geen overeenstemming -komt met de republ. moet er een lichaam in het leven geroepen worden, waaraan de macht kan worden overgedragen, en de interim- regering moet .de bij het accoord der „Renville"-voorgeschreven volksstem ming leiden. Wat de terreur op Java be treft, deze heeft volgens Abdoelkadir niets te maken met nationale idealen. Abdoelkadir heeft gisteren een onder houd gehad met de republ. premier Hatta. Wij gaan nog niet naar huis, nog lange niet Het secretariaat van de Commissie Drie richt zich in voor een lang verblijf te Batavia en heeft daarom een eigen huis betrokken, terwijl vele vrouwen en kinderen laten overkomen. Het secreta riaat bestaat uit Amerikanen, Fransen, Voor-Indiërs, Engelsen, een Tsjech, een Chinees en Australiërs, en kost 180.000 dollars per jaar. DE OMGEKEERDE WERELD. De republ. regering noemt de Neder landse publicaties over de moeilijkheden, die zij ondervindt door achtergelaten repubL strijdkrachten een schending v het bestand, aldus Antara. HATTA ZENDT TROEPEN NAAR DELANGGOE. In verband met de woelingen in 1 stakingscentrum Delanggoe heeft de republ. premier Hatta daarheen troepen gezonden. NIEUWE GEVECHTEN OP MALAKKA. In een gevecht 28 km bezuiden Kuala Lumpur op Malakka zijn 11 communisten gesneuveld. Dit jaar nog nieuwe munten in circulatie Nog voorzien van beeltenis van Koningin Wilhelm ina Op 1 Augustus a.s. zal de nieuwe Munbwet in werking treden. Dit jaar nog zullen de nieuwe munten, nl. rakkelen kwartjes en dubbeltjes en ronde bronzen stuivers en centen in omloop worden ge bracht. Zij zullen nog zijn voorzien van de beeltenis van H.M. Koningin Wilhel- miina, naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. De zilveren rijksdaalders en guldens blijven gangbaar. De andere „oude" mun- De nieuwe muntstukken naar ont werp van prof. L. C. Wencke bach: het kwartje cn (ronde!) stui vertje. In het midden de beeldenaar van HJtf- de Koningin zoals die op alle munten voorkomt. ten, zowel de zilveren en bronzen als de zinken, zullen geleidelijk buiten omloop worden gesteld. De halve gulden, de halve stuiver en de halve cent zullen nog dit jaar verdwijnen. De oude stui vers, dubbeltjes en kwartjes volgen later. WEERBERICHT Weinig verandering enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke riohtingen, Weinig verandering in temperatuur. Vanmorgen RJ. in colonne door de Residentie langs de bevlagde straten met een applaudisserend en juichend pubiïek, ojficieel werden ontvangen. De troep passeert de Vijverberg. Onbevredigend De Tweede Kamer wordt geacht, het Nederlandse volk te vertegenwoordigen. Maar als men de uitslag van de laatste verkiezingen beziet, de bereikte percen tages en daarnaast de zetels, die de ver schillende partijen verwierven, dan komt men tot de pijnlijke ontdekking, dat deze beiden niet dan tot op zekere hoogte met elkaar in overeenstemming zijn. Zo kwam >de K.V.P. met haar percen tage maar even boven de 31 procent uit, doch zij kreeg 32 zetels. Bij de Partij van de Arbeid is het nog opmerkelijker. Zij bleef beneden de 26 procent, doch zij kreeg27 zetels. Aan de andere kant kreeg de Middenstandspartij geen zetel, hoewel zij meer dan 0.80 procent van de kiesdeler haalde. Wij weten, dat dit alles samenhangt met de wettelijke voorschriften op dit punt en dat men in het verleden tal van pogingen heeft gedaan om een regeling te treffen, die zo weinig mogelijk onbevredigend was. Maar de laatste uitslag laat nog eena duidelijk zien, dat men in het vinden van een bevredigende regeling slechts ten dele is geslaagd. Op zichzelf is het niet verwonderlijk, dat daarom in het land weer meer stem men opgaan om te komen tot afschaffing van het stelsel der evenredige vertegen woordiging. Hoe het zij, zolang wij dit stelsel hebben, zal men toch moeten blij ven zoeken naar een regeling, die het mogelijk maakt, dat de uitslag in procen ten en de zetelverdeling elkander zo goed mogelijk dekken, dat deze beiden zich in elk geval beter dekken dan bij deze laatste verkiezingen het geval was. Wat is het gevolg geweest van de be staande regeling? Niet alleen, dat vele kiezers het gevoel moeten hebben, in het thans gekozen parlement niet te zijn ver tegenwoordigd (dit zou niet altijd te ont gaan zijn), maar zelfs, dat zij zijn verte genwoordigd door partijen, die zij niet lusten en die zij in de verkiezingsstrijd fel hebben bestreden. Zo kon het R.K. dagblad „De Tijd" de zer dagen wijzen op het feit, dat de heer Welter, die in de verkiezingsstrijd de so cialisten scherp heeft bestreden en ook een tegenstander was van het samengaan van Rooms en rood, de P.v.d.A., die im mers niet minder dan twee restzetel* kreeg, heeft versterkt. Zonder Weiter zou de P.v.d.A. namelijk slechts 26 zetels heb ben gekregen. Ook is het zeer wel moge lijk, dat tal van stemmen, op de S.G.P. uitgebracht, ten goede zijn gekomen aan de K.V.P. Men voelt, dat deze situatie onbevredi gend is en blijft. Hier moet voor de kie zer een vreemde gedachte blijven, dat zijn stem heeft bijgedragen tot de verkie zing van iemand, wiens verkiezing hij niet heeft willen bevorderen. Het moet aan de andere kant voor de „gekozene" een vreemde gedachte zijn, dat hij in wer kelijkheid niet is gekozen, maar dat hij zijn „verkiezing" heeft te danken aan de min of meer toevallige bepalingen van het kiesrecht. Het 32e lid der K.V.P. en het 27e lid der P.v.d.A. hebben wel een heel slap bandje met het kiezersvolk. Wij kennen de moeilijkheden op dit punt. Wij kennen ook het verlangen om kleine partijtjes geen vruchtbare voe dingsbodem te geven, omdat hun bestaan in strijd kan komen met een gezond par lementair stelsel. Maar wanneer men wenst en wie wil dat niet? dat de volksvertegenwoordiging een zo zuiver mogelijk beeld geeft van de wil der kie zers, die zal nog liever de gevaren van de eenmanspartij aanvaarden dan goedkeu ren. dat de volksvertegenwoordiging een scheef beeld geeft. En dit laatste is thans het geval. Zou het in theorie gespro ken en even afgedacht van de verstrek- kênde consequenties op het gebied der wetgeving dan niet nog meer aanbeve ling verdienen, de restzetels te laten ver vallen? Zou het onder bepaalde omstan digheden niet nog meer de voorkeur ver dienen, het honderdtal niet helemaal vol te maken? Men moet niet vergeten, dat door een onzuivere verkiezing velen sceptisch gaan staan tegenover de mogelijkheden van het parlementaire stelsel, hoezeer de zuiver- houding daarvan bij het ontwerpen van de thans geldende bepalingen wellicht al* bedoeling heeft voorgezeten. Moge het zijn, dat velen de moed kun nen opbrengen om te blijven zoeken naar een oplossing voor het vraagstuk, dat nu nog dat van de vierkante cirkel schijnt te ZON EN MAAN. Zaterdag 17 Juli: zon op 4.40, onder 20.52 uur; maan op 18.32, onder 1.04 uur. 20 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1