$iitxwt GTmtmnt Berlijnse spanning krijgt een explosief karakter, nu Moskou zwijgt Wist U WOENSDAG 14 JULI 1-948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103. TeL redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1.30 per maand; 0.30 per week. DIRECTIE: T. DIE MER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leidon en Omatreken ^ItttthwsRrb te ohcMfoffl nuffl hert in tegjjenspoet" Negen en twintigste jaargang No. 7560 EEN VERGETEN JARIGE Zie pagina 2 ijke spot van de door de Russen gecontroleerde „Rundschau" De Russen spelen voor sfinx van Moskou. Zü zwijgen voorsbands en zullen, na hun perfide pogingen om Berlijn uit te hongeren, misschien blijven zwijgen, maar hierin schuilt niet altijd kracht, eerder is het een te doorzichtige tactiek, waaraan ieder „fair play" ontbreekt. Sokolof9ky is nog niet naar Berlijn teruggekeerd, omdat het Russische antwoord op de geallieerde vertogen nog steeds niet is uit gebroed en de precaire situatie te Berlijn eist thans een bliksemsnelle oplossing. Eden, die na Berlijn Hamburg bezocht, en Robertson hebben over het verhandelde tog niets losgelaten. De veronderstelling, dat het Kremlin er ernstig over denkt, zich niets aan te trekken van het protest der Westelijke mogendheden, won veld door de bood schap van een hoge Russische functio- i Duitse communistische hoofd redacteuren: „Er is nog niet definitief besloten op de Westelijke nota's te ant woorden. Voor de geallieerden is een dringende aangelegenheid, dat zij een antwoord ontvangen, zodat zij zich op nieuwe stappen kunnen beraden Voor Rusland echter bestaat er in het geheel geen urgentie", aldus de bood schap. De levensmiddelenpositie in lijn is reeds zeer nijpend en thar.s komt het Duitse nieuwsbureau Dena met het bericht, dat alle levensmiddelenfabric- ken in de Amerikaanse sector de produc tie, ter besparing van steenkool, moeten stopzetten. De luchtbrug moet deze ver mindering compenseren. De Britse re gering heeft de Engelse vliegtuig-char ter-maatschappijen verzocht om machines voor de voedselaanvoer naar Berlijn ge reed te houden. De Amerik-.nen hebben weer een aantal Skyrnasters uit Amerika laten komen. De „American Overseas Airways" gaat het luchtpostverkeer bo ven de Westelijke zones van Duitsland met ingang van morgen overnemen. Een nieuwe verordening der Russen: Berlijners, die naar het Westen willen taan, kunnen slechts bij de Sovjet-kom- mandantura een interzonale pas krijgen. De passen der geallieerden verliezen hun geldigheid. Door deze maatregel krij gen de Russen volkomen controle iet komen en gaan der Berlijners. Gen.-maj. Hays, Amerikaans plv. mili- air gouverneur, heeft in een brief le Sovjets, ontkend, dat Amerikaanse 'liegtuigen de geallieerde rechten iet gebruik van de luchtcorridor te bui en waren gegaan. De Russen hebben dr Kurt Fischer, de ommunistische minister van Binnen- andse Zaken van Saksen, tot president an het Duitse binnenlandse bestuur in le Oostelijke zone benoemd. In de Sov- etzone is voorts een politieke politie, le „K5", opgericht, die moet toezien op le toepassing der Russische bevelen. Hoe de stemming in Berlijn is, blijkt lit een walglijk artikel in de, door de .-tussen gecontroleerde, „Tagliche Rund schau". „In Groenland sparen de Eski mo's ijspegels op, teneinde ze aan de hongerende Berlijners te zenden. De grootste gift wordt uit India verwacht. Zij bestaat uit enige scheepsladingen Bijbels, die de Engelsen gedurende de jongste hongersnood uitdeelden om d uitgehongerde bevolking bij te staan' Met dergelijke infame, cynische spot tracht de communistische vogelaar de Duitse bevolking op zijn hand te krij;. Het blad eist verder de onmiddellijke capitulatie van West-Berlijn. Indien Rusland „neen" zegt op de Wes telijke eis tot opheffing der blokkade, zal Engeland de voedselvoorziening door de Weer een fel debat om koning Leopold verwacht De Belgische Senaat besloot gisteren 'n wetsontwerp te bestuderen, dat een voor stel inhoudt, om een einde te maken aan het regentschap van prins Karei en de in ballingschap levende koning Leopold op de Belische troon terug te brengen. De rechtse Katholieken en communisten stemden voor bestudering, de socialisten en liberalen waren tegen. Het door de Katholiek De Dorlodot. ingediende ont werp wil de wet van 2 Juli 1945, waarbij bepaald werd, dat koning Leopold door zijn positie onmogelijk verder kon rege ren, intrekken. Het ontwerp gaat nu naar een senaatscommissie. Bij de behandeling in de Senaat wordt een hevig debat ver wacht. AMERIKAANSE DEMOCRATEN SOMBER GESTEMD. De democratische conventie te Phila delphia hield gisteren een niet al te op timistische: vierde zitting. Algemeen ver wacht men door de republikeinen gesla gen te worden. Waarschijnlijk zal de 70-jarige senator van Kentucky, Alben Barkley, candidaat voor het vice-presi- dentschap worden, waardoor de strijd in November dus tussen DeweyWarren en TrumanBarkley zou gaan. Indien de staking van het Canadese spoorwegpersoneel wordt doorgezet, zal de gehele export van morgen af stil komen te liggen. RAAD VAN TUCHT VOOR JOURNA LISTEN Op 23 Juli zal te A'dam de Raad van Tucht der Fed. van Ned. journalisten worden geinstalleerd. bestaande uit prof. mr J. A. v. Hamel (voorz.), prof. mr A J. P. Tammes (plv. voorz.), de niet-jour- nalisten mr G. C. J. D. Kropman en J. v. d. Kieft, beiden te A'dam (leden) en mevr. mr J. Brans-Woltering te Den Haag en mr H. Dikkers te Zwolle (plv. leden), namens de Ned. Journalistenkring, dr E. v. Raalte te Scheveningen (lid) en dr E. Diemer te R'dam (plv. lid), namens de Kath. Ned. Journalistenkring drs. T. Wijffels te Den Haag (lid) en H. N. Smits te Hoorn (plv. lid). Secretaris is mr. A. E. v. Rantwijk, p.a. N. Z. Kolk 28, Amsterdam. Zondagsheiliging in ons leger. Op de vragen van het C.H. Tweede Kamerlid Beernink naar een oproep van militairen op een Zondag, deelt mi nister Fiévez mede, dat deze oproep is ongedaan gemaakt en dat er geen mili tairen op Zondag zullen worden opge lucht nog intensiever maken. Daartoe worden reeds grootscheepse plannen uit gewerkt. Volgens de „Daily Telegraph" heeft Frankrijk een uitnodiging gestuurd Engeland, de Ver. Staten en de Benelux om op 25 Juli te Parijs een conferentie te houden over het bestuur van de Ruhr. Daar Rusland ook zeer veel belangstel ling voor het Ruhrgebied heeft, is deze kwestie van groot belang voor de Ber lijnse crisis. Volgens het Franse persbureap RFP, zou het Russische antwoord op de Britse nota over de toestand te Berlijn vanmid dag op het Britse ministerie van Bui- tenl. Zaken zyn ontvangen. Over de in houd is nog niets bekend. Mannentaal van Eden. Eden heeft vanochtend in een spraak tot de Berlijnse bevolking klaard, dat Engeland de maatregelen de blokkade te breken, krachtig steunt. „Indien er ooit een tijdsomstandigheid is geweest, om sterk te staan, dan is het nu in Berlijn", zei hij. Eden voerde nog besprekingen met leiders der democrati sche partijen. K.L.M. vliegt weer naar Frankrijk Franse brandewijn voor Belgische levensmiddelen De K.L.M. zou vandaag de diensten op en via Frankrijk hervatten, omdait de staking van heit grondpersoneel Franse vliegvelden is opgeiheven. De diensten AmsterdamMarseilleRome en AmsterdamGenèveRome-Tunis, zullen, evenals de route AmsterdamPa rijs, weer gevlogen worden. Vanmiddag can 4 uur zou het eerste toestel Parijs vertrekken. De overige stakingen in Frankrijk gaan intussen voort. Door de douane- staking zijn de Belgen in staat, om goede zaken te doen. Fransen komen de grens over, om de in hun land schaarse artike- kopen, zoals koffie, suiker, nylons. Auto's wippen even heen er weer om benzine te tanken en teger goede Franse brandewijn ruilen de Bel gen levensmiddelen. Ook het overheids personeel is nog steeds in staking. Nieuwe twee-motorige machines voor de K.L.M. Deze maand wordt het eerste toesta van een serie van 12 twee-motorige con solidated vultee Co rw air"-verkeers vliegtuigen voor die K.L.M. op Sohi-phol verwa-cihrt. De „Convai-r 240" -kan 40 sagiers vervoeren en is bestemd het gebruik op lijnen tussen plaatsen, die niet al te ver van elkaar liggen. De actie radius is ongeveer 1280 km. De elf an dere toestellen zullen dit jaar stuk voor stak in ons land aankomen uit Amerika DE KLM IN OCTOBER NAAR SHANGHAI? De KLM zal vermoedelijk in October een dienst openen op Shanghai en eenmaal per week met een Lockheed „Constellation". .die dwarsligger toch. Desnoods geweld in Palestina, aldus Amerika en Engeland In de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren Amerika heeft gisteravond in de Vei ligheidsraad een scherpe resolutie inge diend, waarin Joden en Arabieren wordt gelast, om binnen drie dagen het vuren in Palestina te staken. Wanneer één der partijen aan deze order geen gehoor zou geven, zouden allerlei sancties worden opgelegd, zoals verbreking der diploma tieke betrekkingen, maatregelen op eco nomisch gebied en zelfs militaire actie. Een dergelijk krachtig ingrijpen was door Bernadotte tevoren aan de Raad aanbe- Merle Cochran volgt Court Dubois op Mr Van Klef fens verwacht overeenkomst President Truman heeft de 56-ja-rige diplomaat, de heer Merle Cochran, be noemd tot lid van de Commissie van Drie als opvolger van de heer Dubois. De nieuw benoemde heeft sinds 1947 de rang van gezant en is sedert 1914 in de buitenlandse dienst geweest. Als advi seur woonde hy de economische confe rentie van Genève bij. (Amerika schuif*, dus klaarblijkelijk een zwaarder stuk naar voren op het Indische schaakbord Red.) Uit Washington wordt boven dien gemeld, dat de Ned. ambassadeur, mr Van Kleffens, tezamen met de heer Blom, raadadviseur van het Ned. dep. van Buitenlandse Zaken, anderhalf uur lanig een onderhoud heeft gehad met de Am. onderminister Lovett, waarbij Indië het onderwerp vormde. Na afloop zeide de heer Blom: Nederland krijgt binnen kort een nieuwe regering, die ongetwij feld een nieuwe houding zal innemen inzake Inddë. Aan het einde van de conferentie zeide mr Van Kleffens: ,Wij verwachten ten slotte een overeenkomst. Wij zijn het inleidende stadium voorbij." Abdoelkadir en Sjahrir naar Djokja Raden Abdoelkadir is in zijn kwaliteit van voorzitter der Nederlandse delegatie, van Batavia naar Djokja gevlogen In hetzelfde toestel reisden Soetan Sjahrir en enige republikeinse ministers. (Naar men weet was de heer Abdoelkadir zeer lang buiten gevecht, volgens de berich ten was hij overspannen. Naar men tevens weet, waren er onlangs stellige berichten, dat Sjahrir te Bandoeng ver toefde, waarop een even stellige tegen spraak volgde, Sjahrir was dus te Ba tavia. Red.) Bloembollen naar Engeland De invoer van beperkte hoeveelheden bloembollen in Engeland is toegestaan, aldus verneemt A,P. Handelaren, bona fide kwekers of importeurs, kunnen na 31 October aanvragen indienen. volen. Engeland, dat steeds scherp tegen de Amerik. voorstellen gekant was, -schijnt thans bereid, om met de U.S.A. één lijn te trekken. Verwacht wordt, dat de resolutie de vereiste meerderheid van 7 stemmen zal halen. Voor Jeruzalem wordt in de resolutie een onvoorwaarde lijke wapenstilstand binnen 24 uur eist en Bernadotte krijgt opdraoht o„. trechten de stad te demilitariseren. Graaf Bernadotte sprak de Raad toe en zei, dat de beslissing thans aan de afgevaardig den is. De Ver. Naties mogen Palestina niet opnieuw slagveld laten worden. In tussen wordt op alle fronten hevig ge vochten. Jeruzalem beleefde de meest dramatische nacht sinds 15 Mei. De Ha- ganah concentreerde het vuur op de oude stad. De Arabieren beantwoordden dit met artillerie, het Koning David-hotel als voornaamste mikpunt nemende. Op het Franse consulaat-generaal sloegen enkele granaten in, terwijl ook de Amerikaanse en Britse consulaten onder vuur genomen werden. Pari. kabinet op zo breed mogelijke basis Luidt de opdracht aan dr Beel Gisteravond om 8 uur heeft de Prinses-Regentes de huidige (demls- sionnalre) minister-president, dr L. J. M. Beel, op het Paleis Soest dijk ont vangen. Toen dr Beel tegen midder nacht weer thuis kw^m, had hü de opdracht tot de vorming van een Kabinet in z'n zak. De Prinses-Re gentes wenst een parlementair ka binet, dat een zo groot mogeiyk ver trouwen van de Tweede Kamer Dr Beel heeft de opdracht in beraad gehouden. Opening Ver. Vergadering der Staten-G ener aal: 27 Juli Spoedig is een K.B. te wachten, waar bij de minister-president wordt gemach tigd om namens de Prinses-Regentes de verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer der Starten-Generaal op Dinsdag 27 Juli as. te openen. Stormloop op textiel te wachten Uitverkoop zonder of voor minder punten Aan texitielwimkelders zal binnenkort vergunning gegeven worden, om gedu rende 14 dagen uitverkoop te houden. De artikelen mogen dian zonder of tegen verminderde puntenwaardering verkodht worden, mits de prijzen met 10% wor den verlaagd. Dat belooft dus een storm loop op de winkels. Voor woningtextiel, dekens, e.d. zal binnenkort geen bereidverklaring van de winkeliers meer nodig zijn. DE ZES-MINISTERS-CONFERENTIE IN DEN HAAG. Volgens het A.N.P., zal de conferentie der Westerse ministers van Buitenl. Za ken, die Maandag in Den Haag begint, twee dagen duren en zal de NederL minister van Buitenl. Zaken als voor zitter fungeren. J)e vergaderingen wor den op het dep. van Buitenl. Zaken ge houden. Op de eerste conferentiedag dineren de ministers in de Trèveszaal van het dep. van BinnenL Zaken. Deense Koningin en Prinsessen bij auto-ongeluk gewond Koningin Ingrid van Denemarken en haar beide dochters Prinses Margarethe en Prinses Anne Marie zijn vanochtend li'cht gewond, toen de auto, waarin ze' reden en dig door de Koningin bestuurd werd, tegen een boom reed. Ze zijn op genomen inhet ziekenhuis te Sonder- borg. Het ongev?) gebeurde op 2 km ten Noorden van het Kon. veifclyf te Graas ten op Zuid-Jutland. Later werd gemeld, dat Koningin In grid een diepe hoofdwonde heeft opge lopen en haar rechterknieschijf is ver brijzeld. Ambtenarenverbod keert weer terug Minister Witteman heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het zogenaamde ambtenarenverbod binnen kort weer zal worden toegepast. Ter toe lichting van deze mededeling herinneren wij eraan, dat reeds voor de laatste oor log in het ambtenarenreglement een be paling voorkwam, dat een ambtenaar wegens revolutionnaire gezindheid kan worden ontslagen nadat een commissie (de zgn. „Commissie van hoogstaande mannen") hierover gehoord was. Deze commissie werd door de Duitsers opge heven. Thans komt er weer zo'n com- DE TOTALISATOR. n rapporteurs der Tweede Kamer heeft de Regering een nadere uiteenzetting gevraagd inzake de totalisatorwet. daar de Regering in haar M. v. A. hierop slechts terloops is inge gaan. „Sibajak" komt a.s. nacht ln Rotterdam. Het ms. „Sibajak" met ruim 700 re- partriërenden aan boord o.w. vele mili tairen, wordt a.s. nacht te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal morgen om uur aanvangen. Voor een regelmatig overleg tussen de chefs van de marinestaf, generale staf en luchtmachtstaf heeft de minister in gesteld het „Ohefs van staven-comiité" o.'l.v. de chef van de generale staf. Een beeld dat sinds mensenheugenis niet gezien is: midden ii gen de boeren langs de IJsel hun vee in veiligheid het abnormale weer oorzaak is. het wassende i Partij van de Arbeid zocht contact met C.H.U. In verband met de Kabinetsformatie Of in deze vergadering iets is besproken over het toekomstige sociaal-economische program hebben wij niet kunnen ach terhalen. Merkwaardig is, dat er contact is ge weest tussen voormannen van de Party van de Arbeid en van de Christeiyk Historische Unie. Het meest merkwaar dige hierby Is echter, -dat het i n i t i a- (Van onze Parlementsredactenr) Het laat zich aanzien, dat dr Beel, die belast is met de 'kabinetsformatie, in de lbop van de dag voornamelijk be zig zal houden met de opstelling van een regeriingsprogram, dat hij zal voor leggen aan degene, die hy zal uitkiezen voor het komende kabinet en uiteraard aan de leiders der partijen, die hij in het nieuwe kabmet vertegenwoordigd wenst te zien Naar verluidt hoopt dr Beel vrij spoedig klaar te zijn. Vanmorgen werden ten departemerrte van Algemene Zaken geen bijzondere persoonlijkheden ontvangen: slechts had de normale vergadering van de econo mische sectie uit de Ministerraad plaats. Revolveraanslag te Rome op Togliatti Leider van dp communisten in Italië Hedenmorgen is in het gentrum van Rome een aanslag gepleegd op de com munistische leider Palmiro Togliatti. De dader, die onmiddellijk werd gearres teerd, loste vier sohoten, waarvan er een Togliatti in de heup trof. Volgens de eerste berichten, i6 zyn toestand niet ernstig. Scheen de toestand van Togliatti, na de aanslag, aanvankelijk minder ernstig, volgens latere talegrammen, verkeert hy in een toestand van bewusteloosheid en óók aan hert hoofd en onder de linker long bleek hij geraakt te zijn. Hij is ge opereerd. Togliatti werd door zijn aan valler, een jong student, Ballante, ge troffen, toen hij tezamen met de vrou welijke comm. afgevaardigde Leonide Jotti de Kamer van Afgevaardigden ver liet. Zij bleef ongedeerd. De aanvaller loste vier schoten en werd onmiddellijk gearresteerd. Uitgebreide politie-verster- kingen zetten het terrein ogenblikkelijk af. In de Senaat en Kamer werd de ver gadering geschorst en er speelden zich opgewonden tonelen af Ballante had er reeds lang op geloerd Togliatti neer te sohieten. Het dagelijks bestuur van het Italiaanse vakverbond is bijeengeroepen een krachtig protest. tief hie i de Party i itgega i de Arbe Berichten, dat er tussen de C.H.U. de V.V.D. een gentlemen's agreement is gesloten om by de kabinetsformatie één lyn te trekken, kunnen wy met de mees te stelligheid tegenspreken: er is geen enkel contact geweest tussen de heer Tilamis en mr Oud. DEN HAAG ANTWOORDT MOSKOU Als antwoord op de Russische protest nota van 9 Juni j.l. betreffende een be schouwing van een militaire medewerker in „Het Vrije Volk" van 13 April over „De Russische strategie en het antwoord daarop" (waarin gewezen werd op de kwetsbare plekken in het Russische rijk bij een eventuele atoombommen-oorlog) heeft de Ned. Regering in een antwoord nota op de voorgrond gesteld, dat zy on voorwaardelijk is gekant tegen elke vorm van propaganda voor een nieuwe oorlog. De bezwaren tegen het betreffende artikel deelt onze Regering echter niet, omdat het slechts een aantal theoretische be schouwingen bevat. Bovendien kan de Ned. Regering alleen maatregelen nemen, wanneer de wettelijke bepalingen wor den overtreden. Betreurd wordt, dat het artikel aanleiding heeft gegeven tot mis verstand. Weer lokt 'n wrak met goud de gelukzoekers Voor Egmond ligt een schip met 55 millioen aan boord. De Wormer tuinier P. Visser en een aantal Zaankanters staan gereed om sa men een avontuur te beginnen, gelijk aan dat van de legendarische „Lutine". Zij zijn n.l. van mening, dat voor de kust van Egmond een goudschip moetKliggen, de „Renate Leonhardt", die, met o.m. 454 kistjes goud aan boord in 1917 werd ge torpedeerd. Met de UK 230, een duikerskooi en de wetenschap, dat de Renate een uiterst kostbare lading aan boord had, willen de Zaankanters uitvaren om de inhoud van het schip te bergen. In 1937 zijn de plannen reeds gemaakt, omdat toen een grote hoeveelheid cacao boter aanspoelde, die, naar de mening van de Egmondse jutters, afkomstig moest zijn van het getorpedeerde schip. Een boring, boven de vermoedelijke lig plaats in zee. leverde inderdaad boter- sporen op. De goudzoekers, die gehoord hadden, dat de totale waarde van de la ding 55 millioen was, zetten toen een boei uit boven het wrak, maar de oorlog verstoorde de plannen. De Duitsers ver wijderden de boei, doch na 1945 werd het goudoffensief opnieuw ingezet. Waarschijnlijk is de „Renate Leonhardt" een min of meer officieel smokkelschip geweest. De heer Visser verwacht zelfs juwelen te zullen vinden. Maar de wind moet eerst Z.O. worden. DAT de thesaurier-generaal van Finan ciën, A. Treep, en z'n echtgenote met vacantie te New York arriveerde 20 Juli naar Curasao doorreist. DAT de onlangs als lid van het Suri naamse gerechtshof afgetreden heer F. Heemskerk per K.L.M. naar A'dam ver trok om er zijn particuliere practijk te hervatten. DAT de Rijksontvanger te Almelo, O. W. de Graaf, op 25 Juli zijn zilveren dienstjubileum by de Belastingadmini stratie zal vieren. DAT de Nat. Bloemendemonstratie te Apeldoorn („Berg en Bos") Vrydags is gesloten. Zaterdags is geopend van 921 uur in Juli en van 920 uur in Aug. en de overige dagen van 918 uur. DAT min. Gielen Zaterdag a.s. in het Oisterwijkse Natuurtheater een vorstel ling dor middelbare scholen zal bijwo nen van Vondel's „Leeuwendalers." DAT volgens het antwoord van minis ter Van Boetzelaer aan het Tweede Ka merlid Ruygers geregeld wordt aange drongen op herziening der bepalingen inzake het verkeer met Duitsland en er een nieuwe regeling voor het grensver keer is ontworpen. DAT de bankbiljettenomloop, welke vorige week e#n jaarrecord van 2991.4 min. had bereikt, met f30 min. is ver minderd DAT het Schiedamse echtpaar H. BleeckeHogeboezem verblijd werd met een drieling, doch daar het inwonend is het ruimte-probleem thans ernstig wordt. DAT de AVRO weer 160.000 leden telt DAT Deense en Zwitserse volksdans groepen einde Juli een bezoek aan ons land brengen. DAT het Comité Benelux van 4-20 Sept. in Charleroi een internat, tentoonstelling over chemie zal organiseren. DAT de Ned. ambassadeur in Parijs, jhr. mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, met verlof van zyn post is vertrokken en tijd. wordt ver vangen door W. C. Posthumus Meyjes. DAT de oud-dir. der Amstel-brouwe- rijen, jhr. Ernest de Pesters, die in Zwit serland woont en in Baarn logeert, 18 Juli 80 j. wordt DAT mr M. J. Wolthers afscheid nam als gem. secr. van Groningen en dr M. Troostwijk werd geïnstalleerd. DAT onder een verkeersbrug te Wilder- vank nog twee niet ontplofte landmijnen werden gevonden. DAT vrywel iedere bezoeker van Ouwehands dierenpark in Rhenen een toegangskaart koopt met een toeslag van 5 ct. voor de Niwin. gehouden. DAT op de jaarlijkse byenmarkt te Veenendaal 1300 korven en 66 kasten werden aangevoerd (v.j. 2000) en de prij zen varieren van f 15 tot f 20 per korf. DAT de Chr. vacantiekolonies Elim op Schiermonnikoog en Het Ruigeveld by Rolde worden uitgebreid. DAT Bergen op Zoom een goed kersen jaar heeft gehad, aan rode bessen slechts een opbrengst van 60 pet wordt ver wacht. doch zwarte bessen, peren en frambozen zeer goed staan. DAT de Ned. Chem. Ver. van 14 tra. 16 Juli haar 100ste jaarverg. houdt in Hil versum en 15 Juli recipieert van 78 u. n.m. in „Hamdorff te Laren. DAT het gerestaureerde openluchtthea ter te Soest 19 Juli wordt heropend. Dat min. Mansholt gisteren op 't tuin derscongres te Huissen sprak over de perspectieven in de tuinbouw. DAT Venray begin volgend jaar mijn- gas krygt DAT de veerdienst Druten-Dodewaard door hoog water is gestremd voor het ge motoriseerde verkeer. DAT de Ned. Heide Mij. deze zomer met speciale colonnes oogstarbeiders de Limburgse boeren gaat helpen bij de oogstwerkzaamheden. DAT de besturen van bloemenveilingen op een te Utrecht gehouden vergadering besloten m.i.v. 1 Juni 1.1. van de geveilde producten 1 pet te heffen voor het Fonds Minimum-prijzen. DAT is benoemd tot voorz. van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwpro ducten. ir J. A. P. Franke, hoofd afd. Landbouw en Voeding van het dep. van Landbouw c.a. DAT de Stichting voor de Landbouw adviseert de stoppelgewassen dit jaar vooral vroeg te zaaien. DAT min. Gielen gisteren de jubileum tentoonstelling t.g.v. het 30-j. bestaan van het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem heeft geopend. DAT. blijkens een antwoord van minis ter van de Brink aan het Tweede Ka merlid v. d. Heuvel, zijn departement aan de buitenandse pers een foutieve opgave van de totale «taatsschuld heeft verstrekt. DAT op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan jhr. ir. A. C. D. de Graeff als administrateur bij het dep. van We deropbouw. DAT de Ned. schippers M. Hartman, uit Den Haag, A. H. Hartman en J. S. Stoffer uit Amsterdam, zomede R Hart man uit Zwolle, in Doornik wegens dief stal tot gevangenisstraf en boete werden veroordeeld. DAT de federatie, de Groep en de Bond van vertegenwoordigers en Agen ten in het Assurantiebedrijf, naar sa menwerking en gemeenschappelijke op lossing van diverse moeilijkheden zullen streven. DAT zijn gearresteerd de gebroeders H. en J. v. E. uit Boxtel, die een party van 20.000 sigaretten stalen van een ex peditiebedrijf. tijdens een transport van A'dam naar Bergen op Zoom. DAT de Ned. sopraanzangeres Helène Ludolph morgen naar Engeland vertrekt om de slotscène te zingen in de te Heem stede gemaakte film „Murthe en de de- DAT te A'dam 87 j. oud overleed de oud-notaris A. L. Haremaker. DAT de saldo-grens, waarby inschrü- vingen in het grootboek 1946 zonder machtiging van de ontvanger der be lastingen aan derden kunnen worden overgedragen, is gebracht van f 500 op f 1000. DAT 69 j. oud te Den Haag is overleden de oud-of f. van Gezondheid dr J. L P H Knoppert. DAT te Spannum (Fr.) medio Januari een schaap een tweeling wierp en schaap zulks thans herhaalde, hetgeen zelden voorkomt In nevelen De gedachten zijn in Nederland in deze dagen bij de Kabinetsformatie. Maar in tussen gaan in Indië de zaken door. gaaa zelfs in te sneller tempo, naarmate in Ne derland een nieuw en mocht het zijn krachtiger bewind op zich laat wachten. De laatste dagen hebben het bewezen. Men weet. dat de onderhandelingen met de republiek nog steeds in een impasse verkeren. Het dubieuze voorstel van twee leden der Commissie van Goede Diensten kon moeilijk beschouwd worden als een nuttige bydrage om uit deze impasse te geraken. Wat thans echter in Indië gebeurt, heeft al evenzeer bedenkelijke kanten. Rege ringspersonen uit enkele deelstaten de* Indonesische federatie zyn er thans, het wachten moede, toe overgegaan contact te zoeken met de republiek. In het raam van de Regeringspolitiek zou dit op zichzelf tot op zekere hoogt* toe te juichen zijn geweest. Den Haag en Batavia willen nu eenmaal ook aan de re publiek van Djokja een plaats inruimen in de federatie. Djokja echter laat zich niet gemakkelyk over de brug lokken, omdat het. gestijfd door artikel 1 van Linggadjati. zeer hoge pretenties heeft Maar nu willen enkele federalisten ge daan zien te krijgen, wat aan Den Haag en aan Batavia tot nu toe niet is gelukt. Wat kan daarop tegen zijn? Er kan heel wat op tegen zijn. Er was al dadelijk dit op tegen, dat de Nederlands-Indische re gering niet wist, hoever de bemiddelings pogingen van deze federalisten zich uit strekten. De eerste berichten dienaan gaande waren tamelijk verontrustend. La ter bleek het mee te vallen, maar dat het mogelyk is gebleken, dat de Regering zo wel in Batavia als in Den Haag zolang in onzekerheid moest verkeren het is nog niet duidelijk of de onzekerheid geheel is opgeheven is bevreemdend. Wat hier gebeurd is. wijst er op. dat het initiatief voor een deel is overgegaan naar de deelstaten. Men kan het ook anders formuleren. De zaak is de Nederlandss Regering ten dele uit handen gelopen. Hier wreekt zich opnieuw een tweetal factoren. In de eerste plaats, dat de Regering in Den Haag en in Batavia geen recht inzicht heeft gehad in de verplichtingen, welke de sou- vereiniteit van het Koninkrijk der Neder landen ook in deze periode van overgang met zich brengt. In de tweede plaats, en in aansluiting daaraan, wreekt zich even zeer de opvatting van Batavia, dat de toe komstige Unie tussen Nederland en Indië een contract moet worden tussen twee staten, hetwelk niet meer is dan een ver drag. Deze laatste gedachte hebben bepaalde republikeins gezinde federalisten met graagte aangegrepen. Het is bekend, dat vooral in de deelstaat Oost-Indonesië sterke republikeinse sympathieën leven. Weliswaar heeft de republiek destyds na de gebruikelijke aarzelingen de deelstaat Oost-Indonesië als deelstaat erkend waardoor het unitarische streven van de republiek principieel werd doorbroken maar Oost-Indonesië heeft de vriende lijke erkenning beantwoord met het zen den van een goodwillmissie naar Djokja. De banden van sympathie tussen Oost- Indonesië en Djokja zyn sindsdien niet geslaakt. Met dit beeld van een tamely k losse Nederlands-Indonesische Unie voor ogen en met het afnemende souvereiniteitsbesef van het Koninkrijk kon het niet anders, of in deze nieuwe situatie hadden be paalde federalisten alle mogelijkheden om tot gevaarlijke initiatieven te komen. Het is niet duidelyk, of het thans nog is goedgegaan. omdat het genomen initiatief werkelijk niet gevaarlijk was of omdat de republiek ook dit initiatief heeft afge- Er zyn verschynselen, die ook in laatst bedoelde richting wyzen. Djokja heeft namelyk meegedeeld, dat het alleen voor stellen van de Nederlandse delegatie in overweging kan nemen, geen voorstellen, die van deelstaten afkomstig zijn. Is dit een vriendelijkheid van Djokja jegens de Nederlanders? Heeft Djoka niet beseft, welke mogelykheden er lig gen in onderhandelingen met de deel- Het is geen vriendelijkheid jegens de Nederlanders en het besef van de moge lykheden, welke hier liggen, heeft de re publiek. wie het aan diplomatieke be kwaamheden nimmer heeft ontbroken, zeer wel. Maar de republiek zoekt het Indien de republiek zou treden in be sprekingen met de federalisten, dan zou zy eerst recht komen in het federale ka der, in het kader van de toekomstige Verenigde Naties van Indonesië. Maar op datzelfde ogenblik zou zy afstand doen van de mogelijkheid om de republikeinse kwestie te houden in de internationale sfeer, in de sfeer van Lake Success. Want op datzelfde ogenblik zou de republikeinse kwestie een kwestie worden binnen de Verenigde Staten van Indonesië en als zodanig buiten het bereik van het volken recht. Dit alles ook gezien in het licht van de vreemde opvattingen, welke thans op de wereld over de grenzen van vol kenrecht en staatsrecht bestaan. Er is de republiek in dit stadium nog zeer veel aan gelegen, dat voor het oog der wereld en in het byzonder voor de critische ogen van Lake Success, de „In dische" kwestie een kwestie is tussen de republiek en Nederland. Van dit stand punt heeft de overredingspoging van en kele federalisten haar niet kunnen af brengen. Moge het intussen voor de Nederlandse Regering weer een les zyn geweest, waar haar souvereiniteit ligt. HITLER GAF DOCUMENTEN AAN STALIN. Karl Ritter. Duits oud-ambassadeur in Brazilië, verklaarde te Neurenberg, dat Hitler in 1940 vele geheime documenten aan de Sowjet-Unie uitleverde, omdat Stalin weigerde over een niet-aanvals- verdrag te onderhandelen, indien hy die stukken r WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht de Bilt: Wisselende bewolking met enkele plaat selijke buien. Matige, af en toe nog vry krachtige wind uit Westelijke richtin gen Weinig verandering van tempera- ZON EN MAAN Donderdag 15 Juli: zon op 4.37. onder 20.54; maan op 15.57. onder 0.30 uur. 20 Juli V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1