Jliruuif Criasdic (jTottmnJ Geruchten over troepenversterkingen voor Berlij n Wist IJ DINSDAG 13 JULI 1948 BUR. eD REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 3.90 per kwartaal; 1.30 per maand; 0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7559 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhjflsKrh te öbebkitftl mya^erl in t^enipoet* 50.000 „K. EN 0."- BEZOEKERS Zie pagina 2 Geallieerden beraadslagen, terwijl Moskou zwijgt Generaal Brian Robertson zou hebben Voorgesteld, de Britse troepen in Duits land, gedurende de Berlijnse crisis, te versterken, in het bijzonder ter verstevi ging van de luchtbrug. Van andere zijde werd dit bericht echter tegengesproken, omdat versterkingen het voorzienings probleem van Berlijn nog zouden ver groten. Thans zijn er nl. minder dan twee Britse bataljons in de Duitse hoofdstad. Ook zou voor troepenuitbreiding de goed keuring van het kabinet nodig zijn. Vol gens de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Mayhew, wordt de mogelijkheid onder ogen gezien, om zieken en ouden van dagen uit Berlijn door de lucht te evacueren. Ass. Press weet nog te mel den, dat Engeland de laatste weken aan zienlijke troepencontingenten naar Duits land heeft gestuurd, waaruit blijkt dat de Britten toch op alles voorbereid zijn. In het geallieerde kamp wordt druk gecon fereerd. Maarschalk Montgomery bestu deert momenteel het probleem van de coördinatie der Britse militaire plannen met die van Amerika en Frankrijk, voor zover het Berlijn en West-Duitsland be treft. Generaal Robertson had een onder houd met de Massigli en Douglas, resp. Frans en Amerik. ambassadeur te Londen. Ook Antony Eden, oud-minister van Bui- tenl. Zaken, is in Duitsland aangekomen. Hij zou vandaag met Robertson naar Ber lijn vliegen. De Russen hebben gisteren alle vergun ningen voor Duitse motorrijtuigen om de Sowjetzone uit Berlijn binnen te komen, ingetrokken. Hierdoor is opnieuw alle rijverkeer tussen Berlijn en omstreken •til komen te liggen. De Amerikaanse vliegtuigen vestigden gisteren een luchtbrug-record door in de Is „Berlijn" een oorlog waard IN TROEBEL WATER is het goed vis sen. Waar één zaak tussen twee part ners hopeloos scheef ligt, is er altijd wel een schijnbaar meer passieve „derde" in de buurt, die plotseling tekenen gaat geven van verhoogde interesse en activi teit. De aangelegenheid „Berlijn ligt zc 6cheef, dat er niet zo heel veel aar diplomatieke stommiteit behoeft te wor den uitgehaald of er keldert iets naai de afgrond. De drie Geallieerden hame ren krachtig op het aambeeld: de Rus moet de verkeerswegen naar het Westen heropenen. Maar deze cynische Rus maakt er zich met een „Jantje van Berlijn' vanaf. In bun machtsbewustzijn blijven de Sowjet-autoriteiten treiteren, hinderen, er zeker van zijnde, dat de drie Geallieerden wel iets willen, moedelijk niets kunnen beginnen. Is „Berlijn" een oorlog waard? Maar deze psychische, geestelijke en physieke blok kade van Berlijn kan niet lang m verdragen worden. Dit kost Amerika Engeland schatten geld. Generaal Clay kijkt de Amerikaanse ambassadeur, Dou glas, bedenkelijk aan: „waarheen gaan wij, als het Russische antwoord gatief uitvalt." Als immers geen der beide partijen bereid is tot concessie betekent verspeling van pres tige, dreigt inder daad een duistere af grond. Misschien wil len de Russen nog wel weer een Internationaal „patience spelletje," zoals gespeeld werd te Moskou en Londen. Dit zal dan niet gaan „Berlijnse impasse" alleen, maa het ganse Duitse vraagstuk. Wij krijgen dan slechts herhalingen. Het op de lange baan schuiven met „dwarsliggers." Wat is nu des Pudels kern? Het gaat feitelijk om een Russisch Berlijn als toe komstige hoofdstad van een Oost-Duitse staat. Om zo'n gerussificeerd Berlijn verkrijgen, dienen de drie Geallieerden weggewerkt. Maar die zullen blijven, althans is zulks bij herhaling door hen verkondigd. Een Oost-Duitse staat met Berlijn als hoofdstad zou de sympathie van'West-Duitsland magnetisch aantrek ken, omdat het thans nog passieve, ver slagen, herwaarts, derwaarts geslingerde, depressieve Duitse volk nog van een po- litiek-economische eenheid droomt. Nog eenmaaldas Reich! Gelooft men niet, dat het zo erg is? Hebben de premiers der West-Duitse lan den zich te Koblenz dan niet in begin sel uitgesproken tegen de vorming van een West-Duitse staat? Tegen een rege ring en een grondwet, zoals de Weste lijke bezettings-mogendheden hebben afgelopen 24 uur 1.249 ton voorraden naar Berlijn te brengen. Op de spoor lijn MaagdenburgMariënborn hebben de Russen nu ook zwakke dwarsliggers ontdekt, zodat hier herstelwerkzaamhe den natuurlijk dringend nodig zijn en het verkeer nog lang niet hervat kan wor den. Het met Russische toestemming ver schijnende, Berlijnse communistische blad „Vorwarts". gaf in een hoofdartikel toe, dat de blokkade van Berlijn inder daad een politieke zet is en niet te wijten „technische gebreken" aan de spoor wegen. Vijftien volledig bewapende jagers met straalaandrijving vertrokken uit Michi- met als doel de Amerikaanse zone Duitsland, aan welk bezoek vanzelf sprekend de nodige betekenis wordt gehecht. Henderson in Duitsland. De Britse onderminister voor Duitse aangelegenheden, Lord Henderson, kwam per vliegtuig in Duitsland aan. Hij ver trok uit Keulen direct naar Dusseldorf. Communisten bezetten onder neming op Malakka Communisten in de staat Perak op Ma lakka hebben de rubberonderneming Se- neggang bezet. Het kolenmijn-centrum Batoe Arang (houtskool-steen) werd anderhalf uur lang door comm. bezet ge houden en 5 Chinezen werdén vermoord, terwijl zij vitale onderdelen der mijnen vernielden. Zij dwongen een machinist, eep graafmachine in een kloof te rijden en beroofden 53 treinpassagiers. De di rectie had reeds 14 dagen tevoren om be scherming verzocht, maar had die niet gekregen. OOSTENRIJK NAAR DE DONAU- CONFERENTIE. Oostenrijk heeft maarschalk Tito's uit nodiging, namens de vier mogendheden gedaan, om de Donauconferentie op Juli te Belgrado bij te wonen, aangeno- Veiligheidsraad opnieuw voor 't Palestijnse karretje Maar het zit volkomen in het moeras Graaf Bernadotte heeft te Lake Success een beroep gedaan op Engeland en Ame rika, aan te dringen op onverwijlde actie van de Veiligheidsraad in de Palestijnse crisis. De Raad zou heden in spoedzitting bijeenkomen, om het rapport van Berna dotte aan te horen. Grijpt de V.N. thans niet krachtig in, dan wordt de toekomst van de Joodse staat definitief op het slag veld beslist. Het gaat er nu om, of de de legaties concluderen, dat thans onmiddel lijk een dreiging van de vrede in de zin van het handvest is opgetreden. Voor wat de strijd betreft, meldt Reuter, dat de Jo den met de verovering van de Arabische steunpunten Lydda en Ramleh een be langrijke strategische voorpost hebben betrokken. De vraag is, of Israël de 100.000 Joden in Jeruzalem voldoende kan blijven ravitailleren. Engeland zal geen beslissing nemen aangaande de uit betaling over een kwartaal van de jaar lijkse 2 millioein pond sterling, aan Trans-Jordanië. voordat de Veiligheids raad bijeen is geweest. Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië is van plan alle pe- troleum-concessies te annuleren, indien tegen de Arabische landen sancties zou den worden getroffen. PAUL HOFFMAN NAAR EUROPA. Paul Hoffman, de administrateur voor het plan-Marshall, vertrekt 21 Juli naar Europa voor besprekingen. De haring kost eerst op 2 Aug. 10 cent Uiterlijk op 2 Augustus zal schoonge maakte haring ten hoogste 10 cent mogen kosten. In verband met de geringe ai voer is nl. besloten de instelling van maximum prijsregeling uit te stellen het zal van de grote van de aanvoer hangen, of zij reeds voor de genoemde datum zal kunnen ingaan. In de omgeving van Tasikmalaja (West- Java) heeft de politie tientallen terroris ten gearresteerd, in de kampong Soeka- warni alleen al 7. Drijvende dierentuinen op weg naar ons land ,Van 't Hoff" en „Salatiga" ver sterken onze menagerieën Het s.s. „Van 't Hoff", van de Kon. Rott. Lloyd, dat morgenochtend in Rotterdam aankomt, heeft meer van een drijvende dierentuin dan van een schip. Met bestem ming Artis bevinden zich nl. aan boord, drie giraffes en vier struisvogels. Een der opvarenden, de heer Peters, brengt bo vendien acht apen, acht zebra's, twee schildpadden, vier schapen, twee kalve- i, drie kamelen, een grote krat met kraanvogels, een dito met struisvogels en n mee! Schapen, kalveren en ka melen lopen vrij aan dek rond. Naar ver luidt, zou kapitein Hilbrandie op deze zijn dagelijkse ronde maken, gezeten en kameel en voorafgegaan door een giraffe. Een schildpad sluit de stoet. De eigenaar wil de dieren verkopen in Limburg en Rhenen. Men is benieuwd, of de giraffen weer zo trots zullen zijn als ■orige keer, toen zij hun kop niet wilden buigen bij het passeren van een viaduct te Rotterdam. De „Salatiga, die 29 dezer wordt ver wacht, brengt uit Belawan maar liefst Lerhonderd apen en twee tijgers mee, plus zes Lampongaapjes voor het Dieren park Wassenaar. Prins Bernhard hezocht K.L.M. legt diensten op Frankrijk stil Wegens staking grondpersoneel op Franse vliegvelden 't Verklaarde uitzicht De elf premiers der „Lander" zijn tegen de constituerende vergadering en tegen veel meer, dat thans nog verzwegen In troebel Berlijns water is het goed vissen. En wat is op de duur meer waard, het Amerikaanse „herstel-programma" of het koortsig begeerde „Das Reich", waarmede de Sowjets in de democratische Duitse lendenen porren. Vergeet niet, dat de drie Westelijke Geallieerden wel een structuur en regering voor West-Duits land kunnen voorleggen, maar dat zij voor de verwerkelijking mede afhan kelijk zijn van het Duitse volk en hun weifelende autoriteiten. De Russische hazewindhonden snuffe len aan deze West-Duitse federatie als het te Berlijn mis blijft, gaan, zal de democratische onwil driester n treden. Begrijp goed: Amerika stampt geen Duitse democratie uit een politiek drassige grond. Duitsland wordt heen weer geslingerd tussen neo-nazisme eommunisme. Duitse democratie is opge legd door Amerika, want de „zinkput van Bevin" kon niet blijven voortbestaan. De Duitse bevolking wenst niet de per manente verscheurdheid, veroorzaakt door een aparte West- en Oost-Duitse staat en vandaar het gevaar van de met „eenheid" lokkende, communistische vogelaar. Frankrijk voelt dit gevaar niet afkerig van nieuwe besprekingen met de Russen over het gehele Duitse vraagstuk. Mogelijk, dat de Russen hun voorsprong te Berlijn zullen uitspelen, de Duitse kwestie opnieuw onder de loupe te nemen. De K.L.M. is hierdoor genoodzaakt haar diensten op Parijs tot nader order te sta ken. De K.LJd.-macljine, die gisteravond op Schiphol moest aankomen, zou eerst vanmorgen met zoveel mogelijk passa giers uit Parijs naar Amsterdam ver trekken. Ook de British European Air ways hebben de diensten op Frankrijk stilgelegd. De K.L.M.-dienst Schiphol Rome, welke via Marseille gaat, wordt omgelegd over Bazel. Er is een oproep tot de 1500 stakers gericht, om het werk te hervatten, onder bedreiging met ontslag. Franse regering geeft stakers toe Het Franse kabinet heeft na dagen van spoedzittingen bekend gemaakt, dat 31 milliard francs beschikbaar worden ge steld, voor de verhoging der salarissen het burgerlijk personeel, van wie 70.000 in staking zijn. De brugwachters de douane-beambten bij de Italiaanse ns hebben nu ook het bijltje er bij neergelegd. DAKOTA BIJ PARIJS VERONGELUKT. Gisteravond is op het vliegveld Orly bij Parijs een Dakota met 8 passagiers, bij het opstijgen verongelukt. De inzit tenden wisten het toestel, voor het in brand vloog, te verlaten. Een nieuw plan voor de Antillen van prof. Poelje Prof. Poelje, voorzitter van de Aruba- Curacao-commissie, zal over enkele we- plan bij de Nederlandse Rege ring en de ronde-tafel-conferentie met de West indienen, hetwelk een volkomen op lossing bedoelt te geven voor de moeilijk heden op de Antillen. Het stelt een fede ratie voor van drieledige structuur, waarin Aruba, Curacao en Bonaire, te met de Eilanden. Boven de Wind, als samenstellende delen zullen opgeno- zijn. Elk zal vijf leden benoemen in wetgevende federale raad, waarvan vijf leden steeds een beroep zouden kun nen doen op de Kroon. Elk der delen krijgt zelfstandig inwendig bestuur. De heren mr M. F. da Costa Gomez en W. R. Plantz tonen zich thans zeer optimistisch over de gang van zaken. De eerste prijst het diepe inzicht van minister Jonkman. Een nieuiv kermisballonnetje van de republiek De republ. vertegenwoordiger in Mel bourne, mr Oesman Sastroamidjojo, voert thans actie tegen de Nederlandse contróle op de uitvoer door te beweren, dat er 10.000 ton rubber, 3000 ton thee, „45.000" ton koffie en „600.000" ton tabak gereed liggen voor verscheping Australië. (Deze cijfers zijn fantastisch hoog. Zij doen denken aan de 700.000 ton rijst, die aan Voor-Indië moesten worden geleverd, waarvan enkele honderden tons inderdaad afgevoerd werden. Red.) MOORD EN DOODSLAG IN MIDDEN-JA VA. Door de staking op de katoenonder nemingen in de republiek bij Delangoe dreigen grote aanplantingen verloren te gaan. De stakers hebben reeds twee landbouwers doodgeschoten omdat deze in verzet komen, zich tegen hen organi- ren en zich aansluiten bij de Mohamme daanse gevechtsgroepen, de Hizboellah. DE CONFERENTIE TE BANDOENG. De conferentie van negara- en daerah- hoofden te Bandoeng is gisteren begon nen, Zy draagt een besloten karakter. (Alles wat voorafging, moeten dus bereidende besprekingen zijn geweest. Red.). vakvereniging C.G.T. Ook in Algerije m staking uitgebroken. Het gaat o m loongeschil. MORGEN WORDT IDLEWILD IN GEBRUIK GENOMEN. Het nieuwe internationale vliegveld Idlewild, bij New York, wordt morgen ingewijd door de aankomst van vliegtuigen van de Air France. :on Aneta verneemt, dat Washington in het geheel niet welwillend staat tegenover Fox' plannen voor een Amerikaanse Oost- Indische Compagnie tot exploitatie republiek. Men heeft dit zowel aan Fox de Nederlandse ambassade mede gedeeld. Ontsnapte Tsjechische journalist in Engeland. De Tsjechische journalist Peroutka, oud-hoofdredacteur van de „Svobodne Noviny", die uit Tsjechoslowakije is ont snapt, is met zijn vrom gekomen. De volgende afvaarten vam de „Wü- lem Buys" zijn mede i.vjm. de gezins hereniging, vastgesteld op 17 Aug., 9 Oct., 5 Dec. en 3 Febr. De lord-provost van Edinburgh, Amdirew Murray, vertoeft i.vm. het as. bezoek van het Concertgebouworkest aan Schotland, in A'dam. as Bernhard heeft gistermiddag in Wageningen de opening van de dertiende landbouwweek bijgewoond en daarna verschillende laboratoria en proeftuinen bezocht. Zo zag hij een demonstratie van de z.g. remrosmolen, waarmede de trekkracht paarden wordt gemeten, de micro organismen in het laboratorium van prof. Smits en. verschillende proefnemingen op land- en tuinbouwgebied, waarna hij om uur vertrok. MIDDELBURG GAAT REGERINGS JUBILEUM VIEREN. Middelburg viert 23 en 24 Juli feest ter re van het gouden regeringsjubileum an de Koningin. Historische optochten worden gehouden, een openluchtspel ,Mijn schilt ende betrouwen" wordt op gevoerd met het stadhuis in wisselende belichting als achtergrond en er is koor zang. Het spel is geschreven door Wim Abeleven en mevr. Abeleven-Labberton n aan de opvoering werken 300 spelers n 300 zangers mede. DRIE GROTE AANNEMERS VAN COLLABORATIE VRIJGESPROKEN. Het Haagse B.G. heeft hedenmorgen de directeur der Holl. Beton Mij, te Den L. Doedes, en de gebr. R. 1 C. F. de Vilder, directeuren-bestuurders der N.V. A'damse Ballast Mij, vrij gespro- en ontslagen van rechtsvervolging. Zij hadden terecht gestaan wegens colla boratie. A. K. Joesoef, een der ontvoerders var Sjahrir, is te Djokja tot 4 jaren gevange nisstraf veroordeeld. De politie der gemeente Leiden vraagt opsporing en aanhouding van de eige naar van dit gevonden voorwerp, te weten een oud stuk veldgeschut, dat zicb op de binnenplaats van het politiebureau aan de Zonneveldstraat te Leider bevindt. Het kanon werd Maandagochtend, zoals bekend, door enige Leidse studenten onbeheerd aangetroffen en ingevolge de gelasting van de commissa ris der politie tot het inleveren van vuurwapenen door hen naar genoemd politiebureau opgebracht. Zij, die menen, dat het kanon door hen kan zijn verloren, gelieven zich op het politiebureau te vervoegen, daarbij de uiterste voorzichtigheid met brandende tabaks-artikelen betrachtend. Foto N. van der Horst Katz ontving voor circa 2/4 millioen aan schilderijen gratis terug Brieven aan Goering, met dank voor ontvangst gevonden A. B. de Vries en de Dierense mil- lionnair Katz, die, zoals men weet. Vrijdag j.l. werden gearresteerd, in verband met 'egelmatigheden met schilderijen van de Stichting Nederlands Kunstbezit, zijn gisteren in het Huis van Bewaring in Den Haag opgesloten. De kunsthandel is zeer verontwaardigd /er deze aanhoudingen, daar dr de Vries ;n kunsthistoricus is met internationale reputatie, wiens arrestatie men een mis verstand, om niet te zeggen een fout acht. Inmiddels bleek gisteren, dat van de 31 doeken, die Katz, na de bevrijding bijna kosteloos van de Stichting terug ontving, (hoewel hij die, tijdens de bezetting, re glementair aan de kunsthandel Goudstik ker in Amsterdam verkocht) acht werken van zeer grote waarde waren, n.l. twee Rembrandt's (een is een zelfportret), 2 werken van Gerard Dou, een Jan Steen, twee van van Heemskerck en één van Pieter de Hoogh. In totaal vertegenwoor digen deze doeken een waarde var millioen gulden. De acht genoemde doe ken werden aan Goudstikker, de overige 23 schilderijen regelrecht aan de Duit sers verkocht. Ook Goudstikker was ir handen van de Duitsers, n.l. van Goering's gemachtigde Miedl en er zyn in de ad- Op Huls ten Bosch duurde gisteren het overleg tussen de Prinses-Regentes en de politieke leiders nog steeds voort. V.l.n.r. ds P. Zandt (S.G.P.), Gerben Wagenaar (C.P.N-) en dhr Ch. J. L RL Weiter. DAT binnenkort de benoeming verwachten van mr. W. M. E. Noach te Leiden tot hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit te Batavia. DAT voor het voeren van economische en financiële besprekingen op Schiphol arriveerde een West Indische delegatie bestaande uit de heren R. S. Ferrier, A. W. Brakke, A. J. May, W. G. H. J. C. Smit, mr. P. G. F. H. v. d. Brugh en H. A. M. Specken. DAT het grote bedrag der terugbeta lingen op spaartegoeden van de laatste maanden is te wijten aan de zeer grote bedragen, die aan heffingen e.a. belastin gen moeten worden betaald, doch sinds 5 mnd. wel 40.000 nieuwe boekjes werden uitgegeven. DAT het nieuwe gebouw van de Rott. Bank aan de Coolsingel te R'dam (tel. 29420, interlocaal 23290) 26 Juli gedeelte lijk wordt geopend, doch eerst geheel. DAT i.v.m. deze verhuizing de kantoren Calandstr. en Coolsingel 107 op 24 Juli gesloten zijn, terwijl van 26 Juli af het Westplein 2 een wisselkantoor wordt geopend. DAT zekere Westenbrink uit (Dr.) bij Koekange door een trein werd DAT deze week in Delft een internat, optisch congres wordt gehouden e deelnemers ook Philips zullen bezoeken. DAT is benoemd tot burg. van Bleis- wijk J. Bakker, burg.-secr. te Sloten (Fr.) DAT de aardappel- en vlasoogst op Tholen door de aanhoudende regen ern stig wordt bedreigd. DAT prof. R. Casimir zijn 4000-delige bibliotheek heeft vermaakt aan Twentse Instituut voor Opvoedingsvraag stukken, hetwelk deze boekerij schonk aan de Openb. bibliotheek Enschede. DAT 21 Deense kanovaarders week deelnemen aan een internat, kano tocht van 200 km. door ons land. DAT in het tehuis „Levensavond" to Nijmegen mej. E. Schultz. haar 100ste verjaardag vierde. DAT het Residentie-Orkest volgende maand In Knocke (België) zal DAT de eerste zes maanden van dit jaar 113.000 personen het Rijksmuseum te Am- serdam bezochten. DAT is benoemd (bij bevordering) tot officier in de Orde van O.N. A. A. Mijs te Middelharnis, voorz. van de afd. Goeree Overflakkee van de Holl. Mij Landbouw. DAT een Batavia-vliegtuig van de KLM door motorstoring te Basra wordt opge houden. DAT de Stichting Ned. Kunstbezit 14 van de uit Duitsland teruggekeerde schil derijen heeft toegewezen aan het Gem. Museum te Arnhem. DAT leerlingen der militaire chauf feursopleiding te Ede (veldart.) 14 en 15 Juli een oefenrit door de Ardennen zullen maken. DAT wijlen C. G. Harrenstein te A'd: f 50.000 legateerde aan de Geref. kerk gl- DAT J. v. Keulen te Overschie is be noemd tot bezoldigd secretaris Ned. Chr. Kruideniersbond, secretariaat gevestigd is op Prinsenstraat 76 te Utrecht. DAT de Raad van Beroep voor de Pers zuivering de te Delft gedetineerde dr J. G. Loohuis tot Febr. 1949 uit het vak ont zette, doch t.a.v. de eveneens in Delft ge detineerde B. L. Poelstra geen ontzetting nodig vond, terwijl in eerste instantie respect. 10 en 6 j. was opgelegd. DAT in het gezin De Vos, Gravenstraat 9 te Arnhem, Zondag drie meisjes zijn ge boren, die Beatrix, Irene en Margriet den genoemd en respect. 12, 18 en 21 wogen. tratie van Goering brieven gevon den, waarin Katz de rijksmaarschalk dan kend de ontvangst van de koopsom be vestigde. Het staat dus vast, dat hij de staat voor een groot bedrag benadeelde. De rol van dr de Vries is nog onzeker. Bij hem was steeds enige aarzeling om trent de juistheid van de transacties met Katz merkbaar, omdat hij op de formu lieren, die de schilderijen vergezelden, im- ler een clausule deed opnemen, die Katz erplichtte de schilderyen te allen tijde /eer ter beschikking van de Stichting te stellen. De Stichting moet voorts geweten heb ben, dat Miedl en niet Katz eigenaar van de teruggegeven schilderijen was, want er zijn claims op de schilderijen, ten name Miedl gevonden. Die waren steeds nodig, voor men in Duitsland naar ver dwenen doeken zoeken ging. Uit het feit, dat deze papieren niet vernietigd zijn, meent men te kunnen opmaken, dat zij het geweten van dr de Vries niet be lastten en dat hem dus alleen grove na laligheid moet worden verweten. Hij wa groot vriend van de familie Katz, ii het bijzonder van de in Bazel wonende Nathan Katz, die dr de Vries, tijdens diens verblijf in Zwitserland in de oorlog, geholpen heeft. Behalve dr de Vries was ook de direc- e van het Nederlands Beheersinstituut verantwoordelijk voor de teruggave de schilderijen, want zij gaf daarop haar fiat. Bij Tiel staat het water heel hoog Zullen honderden ha. hooiland verloren De waterstand van de Waal bij Tiel was gisteravond zeer hoog gestegen. De gierpont is uit de vaart genomen veerdienst wordt nu onderhouden dóbr stoomboot met aangekoppelde pont Het autoverkeer ondervindt aanzienlijke vertraging. Met grote spanning wacht men af, of de reeds versterkte zomerkaden het t ter tegen zullen houden. Mochten doorbreken of overstromen, dan zullen honderden hectaren gras- en hooiland voor dit jaar verloren gaan, terwijl ook de steenindustrie grote schade zal lijden. DAT in tegenstelling met andere kerke raden de Geref. kerkeraden te A'dam geen officieele uitnodiging ontvingen vo nat. samenkomsten in Sept. a.s. en daarover inlichtingen zal vragen. DAT het telefoonverkeer Nederland- Siam is heropend. DAT voor de stormramp in West-Gro- ningen f 100.000 werd bijeengebracht. DAT de tot directeur van de H.A.L. be noemde A.T.O.-directeur C. C. v. Houten wordt opgevolgd door de adj.-dir. v A.T.O. H. v. Wessem. DAT te Baarn 70 j. oud is overleden de »p. ritmeester-tit, der cavalerie F. E. ba rn van Heerdti DAT de administrateur ener thee-onder neming, R. A. Onslow van Lierop, dezer dagen bij Panjairam N.Ö.I.) door ter roristen is vermoord. DAT de Wezenstichting der Geref. Kerk in de Hugo de Grootkade te A'dam gens gebrek aan kinderen wordt opgehe- en vader en moeder Wijkhuizen, na 25 j. arbeid, worden gepensionneerd. DAT W. Strijbis van het Chr. Nat. Vak- verbond in een ziekenhuis is opgenomen. DAT de oud-hoofdambtenaar der PTT, ir J. H. Warning, is overleden. DAT de wielrijder M. uit Gaanderen bij Doetinchem is dood gereden. DAT de tentoonstelling „Oud Rotter dam" in de Diergaarde al ruim 100.000 bezoekers trok. DAT de Holl. Kunstzijde Industrie te Breda van de winst ad f 5.800.000 negen pet uitkeert (v.j. 8). DAT de Haagse politierechter, econ. po litierechter en kinderrechter zowel in Lei den als Delft zitting gaan houden. DAT voor het B.G. te Groningen levens lang werd geëist tegen de 45-j. scheeps- tuiger en ex- bewaker in 't kamp Erica te Ommen, T. Kanter te Groningen. DAT 28 Franse landbouwingenieurs proeftuinen en instituten te Wageningen bezochten. Wanneer 9n Oranjeivimpel bij de Ned. vlag? Teneinde eenheid te brengen in het gebruik van de Ned. vlag, heeft de mi nisterraad de volgende richtlijnen voor het gebruik van de Oranjewimpel bij de vlag vastgesteld. 1. Op verjaardagen van alle leden van het Kon. Huis wordt door alle offi ciële instanties gevlagd met Oranje wimpel. 2. Op feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uitdrukking wordt gebracht, wordt gevlagd met Oranje-wimpel. 3. In alle andere gevallen, dus bv. op de nationale herdenking op 5 Mei, wordt gevlagd zonder Oranje-wimpel. Het bovenstaande geldt voor alle ge bouwen en terreinen, onverschillig of voor of op het gebouw zelf wordt ge- 5. Het bovenstaande geldt niet voor HJH.'s schepen van oorlog, voor Ma rine-inrichtingen aan de wal, voor kazernes en analoge militaire inrichtin gen, voor vaartuigen in andere pu blieke dienst, voor de koopvaardij- en de vissersvloot, die steeds de Ned. vlag zonder wimp< Indiër halfstok wordt gevlagd moet de vlc worden gehesen, alvorens haar half stok te doen waaien. Bij het binnen halen moet de vlag van halfstok weer eerst vol worden gehesen, alvorens haar in te halen. Bij halfstok-vlaggen wordt nimmer gebruik gemaakt van DE RIJN WAST. Door de zware regenval is de Rijn in Zuid-Duitsland ernstig gewassen Ver schillende steden en dorpen zijn ovi stroomd. GAULLISTISCHE BIJEENKOMST VERSTOORD. Communistische demonstranten hebben een Gaullistische bijeenkomst te Tarbes (Hautes Pyrenées), waar kol. Gaston Palewski, medewerker van De Gaulle, het woord voerde, verstoord. De politie ont- k~vde de zaal. Partij en wereld Het is stellig geen bewijs van zwakheid, wanneer men belang stelt in anderer cri- tiek op eigen overtuiging. Als het goed is. kan die overtuiging tegen die critiek en anders kan die overtuiging met die critiek stellig nog haar winst doen. Zo plegen wij steeds kennis te nemen van de stemmen uit de groep, welke zich noemt de Prot. Chr. Werkgemeenschap, de groep van Christenen, die zich destijds hebben aangesloten bij de Partij van de Arbeid, of die bij de oprichting van die partij reeds de socialistische richting wa rn toegedaan. In het laatste nummer van het week blad dezer groep, „Tijd en Taak", meent prof. dr W. Banning een onbehagen op te merken in allerlei politieke partijen. Men stemt wel voor een bepaalde partij, maar dit betekent niet dat men tegen die party geen bezwaren heeft. Daarvan meent prof. Banning enkele voorbeelden te kunnen i. Zo blijkt naar zijn oordeel volgens vele socialisten te weinig van socialisti sche invloed op het Indische beleid, waarin nog te zeer „de brutaliteit van het militarisme" hoogtij viert In de C.H. Unie, meent hij, zit men kennelijk met de antithese, die men zegt niet te willen en die men toch verdedigt en doorvoert Jongeren bij de AJt., zo vervolgt hij, ver zetten zich tegen de conservatieve poli tiek, die met „Gereformeerde beginselen zou'worden gedekt. Roomse arbeiders zouden wel graag op Drees willen stem men, maar zij zitten met de traditie van „alle Roomsen in één partij". Hiertegenover stelt hij, dat de proble men van de wereld na de tweede wereld oorlog blijven knagen en dat de innerlijke onmacht, die onbewust wordt gevoeld, een innerlijke angst verwekt, die men tracht te overschreeuwen met lawaai, ofmet een beroep op de Bijbel. Hij acht het een der symptomen van de gespletenheid van ons volk, dat ook de wereld der Christe nen zozeer verscheurd ligt, dat wat in de ene groep bezieling wekt, de andere met afkeer en smart vervult „Dat is voor mij het meest beklem mende in de huidige situatie onzer poli tiek: de partijverhoudingen in de greep van onmacht en onwaarachtigheid, niet slaande op de wezenlijke problemen van deze tijd, het ontbreken van een concrete toekomstvisie, die samenbrengt, wie sa men behoren, een volk dat de gespleten heid als normaal aanvaardt en in zijn we zen de eis van radicale vernieuwing af- Men zal moeten erkennen, dat het beeld, dat prof. Banning hier geeft, ernstig is. De partijverhoudingen zouden liggen in de greep van onmacht en onwaarachtig heid en zouden niet slaan op de wezen lijke problemen van deze tijd. Is het helemaal waar, of voor een deel? En als het helemaal of voor een deel is, wat dan daaraan te doen? lu „..s antwoord willen wy ons tot een bepaald punt beperken. En wel dit: Slaan de partijverhoudingen niet op de wezen lijke problemen van deze tijd? Er zijn fei ten, die prof. Banning in het gelyk schij nen te stellen. Ook wij hebben mensen ontmoet, die, wat de Indische politiek be treft, de voorkeur zouden geven aan een bepaalde partij, wat de sociale politiek betreft, aan een andere, en wat de bestrij ding van het communisme aangaat, een derde. Zij mochten echter slechts één stem uitbrengen en meenden voor een moeilijke keus te staan. Voor hen gold, dat de partijverhoudingen niet sloegen op de problemen van de tijd. Hoe in het reine te komen met de moeilijkheden, die hier rijzen? Luisteren wij eerst naar het geen prof. Banning hierover schrijft. Hij is van oordeel, dat er geen oplossing mo gelijk is zolang „de oude tegenstellingen" „heilig" worden verklaard. Hij ziet de op lossing alleen in een uittrekken uit het vertrouwde land der eigen „Christelijke" instituten (de aanhalingstekens zijn van hem) naar een onbekende toekomst. Zou hiermede de oplossing verkregen zijn? Wij menen zeer beslist van niet. Wy ver trouwen niet ver van de waarheid te zijn, wanneer wy vermoeden, dat toen prof. Banning schreef over het „uittrekken uit het vertrouwde land", hem het beeld van Abram voor de geest stond, die ook moest uittrekken, een onbekende toe komst tegemoet. Men zy voorzichtig met dit beeld. Want Abram trok inderdaad uit, maar uit een heidense omgeving en straks kwam hij in het Heilige Land, kwam er aan zijn uittrekken en voort trekken een einde en vestigde hij zich op een plaats, waar wat later het volk Israël tamelijk geïsoleerd, doch tot een teken in de wereld, zou leven. Hoe dan? Indien iemand tegen een be paalde Christelijke partijformatie bezwa ren heeft, omdat hij daarin slechts voor een deel bevrediging vindt, dan zyn er twee mogelijkheden. Of hij heeft ongelijk en zal dit bij nadere overweging moeten toegeven, of hij heeft gelijk, maar dan zal die partijformatie zich dienen te herzien. Want als het waar is, dat ook vandaag nog en dat i s waar het woord van God „slaat" op de wezenlijke problemen deze tijd, dan is het voor een Christe lijke partijformatie (wij laten de aanha lingstekens weg) mogelijk om gelovig dat woord van God te luisteren en het door te geven in de wereld. Waarom partijformatie in de wereld niet en zelfs niet beter kunnen doen wat prof. Banning wel individueel in de Partij van de Arbeid meent te kunnen doen? Maar zoland prof. Banning het „politieke verwording" noemt, wanneer een partij de strijd ingaat met de Bijbel in de hand, zijn ook voor dit laatste onze verwachtin gen niet al te hoog gespannen. MIDDENSTANDSPARTIJ WIL TOCH EEN ZETEL. Het partijbestuur van de Middenstands- partij heeft telegrafisch bij de fractielei ders der Tweede Kamer aangedrongen op wijziging van de regeling der restze- telverdeling. (Zoals bekend worden de restzetels verdeeld naar het stelsel der grootste gemiddelden, hetgeen altijd voor delig is voor de grootste partijen; lijsten die niet de zgn. kiesdeler bereiken doen aan de restzetelverdeling niet mee De Middenstandspartij behaalde deze kies deler niet, al scheelde het n^aar 0,2 pCt. - Red.) Plaatselijke buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord- West Weinig verandering in tempera- ZON EN MAAN. Woensdag, 14 Juli. Zon op 4.36, onder 20.55 uur; maan op 14.35, onder 0.22 uur. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1