JHetuire geïitèctu (iëurant Russen erkennen eindelijk, dat het door 'n paar „dwarsliggers" komt Wist U MAANDAG 12 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redfttie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0 30 per week. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tonfuasfirfc Is aMfaett myn b^r» in tegijenspoet* Negen en twintigste jaargang No. 7558 ^NOGMAALS OVER DE NZH. Zie pagina 2 Daardoor is de toestand in Berlijn thans zo kritiek geworden Terwijl ieder ogenblik de Russische antwoord-nota op de geallieerde vertogen kan worden verwacht, blijven de Russen het vervoer door de lucht hinderen en protesteren zij tegen het gebruik van aken voor de kolenvoorziening van Ber lijn. Ook is het uitgaand verkeer voor geallieerd personeel der hoofdstad on derworpen aan een nieuw controle systeem van dë Sowjet-autoriteïten, maar de Amerikanen en Britten nemen dahr weinig notitie van. De levensmiddelenvoorziening komt dusdanig in het gedrang, dat zelfs de verloven van het Amerikaanse en Britse personeel te Berlijn werden opgeschort, om meer vliegtuigruimte vrij te houden Vermoedelijk zullen de Russen de bal weer terugkaatsen en het Amerikaanse optreden in Duitsland krachtig veroor delen, terwijl zij er op zullen aandringen het Berlijnse vraagstuk te behandelen in het kader van een algemene bespreking over Duitslanda Sokolofsky, van men beweert, dat hij spoedig Duitsland zal verlaten om een hoge militaire post in de Sowjet-Unie te aanvaarden, wordt van zijn reis naar Moskou, vandaag in de Duitse hoofdstad terugverwacht. Inmid- dèls arriveerde gen. Brian Robertson, de Britse gouverneur, voor belangrijke be sprekingen over Duitsland. Sokolfsky, van wie men beweert, dat hij spoedig Duitsland zal verlaten om een hoge mili taire post in de Sowjet-Unie te aanvaar den, wordt van zijn reis naar Moskou, vandaag in de Duitse hoofdstad terug verwacht. Inmiddels arriveerde gen. Brian Ro bertson, de Britse gouverneur, voor be langrijke besprekingen in Londen, van waar hij ook heden weer naar Berlijn zou terugkeren. Zijn bezoek staat in banS met de verergering van de toestand In Berlijn, waarbij het electriciteits- tekort en de werkloosheid een belang rijke rol spelen, terwijl tevens dq West- Duitse premiers een negatieve reactie vertonen op de voorstellen voor de ming van een consultatieve assemblée voor Duitsland. De Russen hebben op de hun bekende ironische wijze verklaard, dat de lijn HelmstedtBerlijn zo snel mogelijk zal worden gerepareerd en zij camoufleren hun methode de geallieer- Franse ambtenarenstaking gaat hard tegen hard Beide partijen willen niet van toegeven weten. De ambtenaren van het Franse mi nisterie van Economische Zaken hebben zich Zaterdag bij de 60.000 stakende employé's, die onder het ministerie van Financiën ressorteren, gevoegd. Afge- wars te zitten" met de bewering, dat'vaardigden van 100.000 postbeambten groot aantal dwarsliggers van de schortten het stakingsbevel, dat zij Za- spoorbaan in zeer slechte staat verkeerde, terdag wilden afkondigen, tot morgen hét rotten ge-jop, in afwachting van de regeringsplan- gaan! Inen over de salarissen. De algemene De Australische premier Chifley, die vakbond van ambtenaren zegde volledige in Berlijn vertoeft, heeft toegezegd, met steun toe aan de stakingsbeweging en de vliegtuigen te willen helpen, waardoor stakers wordt verzocht, pas dan dus de luchtbrug naar Berlijn versterkt actie af m worden. Het bericht, dat Britse gezinnen uit Bbrlijn zouden worden geëvacueerd, wordt tegengesproken. Zaterdag werden opnieuw verscheidene Amerik. auto's aangehouden bij Helmstedt. Een nieuwe moeilijkheid is daarin ge legen, dat de Russische autoriteiten in Berlijn het gemeentebestuur bevolen hebben, geen bezettingskosten en andere kosten meer voor de Westelijke sectoren te betalen, welke verplichting nu op de geallieerden komt te rusten. Vermelden wij nog, dat Churchill op nieuw verklaard heeft, dat Engeland te Berlijn niet moet wijken, omdat deze houding de enige kans is om een derde wereldoorlog te vermijden. Als symptoom van deze houding diene, dat Engeland Zaterdag ,r e c ht s tr e ek s het eerste 4-motorige' toestel met gedroogde aard appelen naar Berlijn zond. indien de t gewilligd. Robert Schuman, de premier, verklaarde, dat de regering niet zal toe geven. Door de staking wordt de siga- rettenvoorziening, zoals bekend, een regeringsmonopolie, bedreigd, de be lastingen worden niet geïnd, terwijl de smokkelaars de vrije hand hebben. Democraten somber gestemd nu Eisenhower „neen" zei De conventie der Amerikaanse demo cratische partij is vandaag in Philadel phia begonnen. Vijftienhonderd afgevaar digden zullen candiidaten kiezen voor het presidentschap en het vice-pres.ident- schap, als tegenstander van de republi kein Dewey. Men is somber gestemd over de kansen der democraten, nu Eisenho wer definitief weigerde, zich candidaat te stellen. Wel gelooft men, dat Truman de democratische mededinger zal worden. Woorden en daden bij Joden en Arabieren MIk ben geen gebroken man", zegt Bernadotte Terwijil door de reis van Bernadotte »aar Lake Success, de diplomatieke actie (momenteel stil staat, slaan Joden en Arabieren er weer duchtig op los en van een wapenstilstand is niets te bespeuren. Ondanks heilige eden, strekken de mili taire operaties zich ook uk tot Jeruza lem. Op alle fronten wordt verwoed ge- Streden. Toen Bernadotte gistermiddag op Schiphol aankwam, verklaarde hij tegenover de journalisten: „U ziet geen gebroken man voor U." En nog-steeds hoopte hij het conflict langs diploma tieke weg te kunnen regelen. De Arabi sche Liga heeft verzamelen geblazen in de bergen van de Libanon, om de voor stellen van Bernadotte nogmaals te be spreken. Met de instelling van een voor lopig bUaigeriijik bestuur voor Palestina, is de politieke commissie der Liga ac- coord gegaan. Van beide zijden. Joden en Arabieren', vermeldt inen krijgssuc- eessen, terwijl zij elkaar ervan beschul digen het eerst het vuur op Jeruzalem te hebben geopend. In het Notre Dame- hospitium van Jeruzalem zou een hevige brand zijn uitgebroken en het vitale electrische koppelstation werd vernie tigd, de hele stad in duister gezet en de ziekenhuizen van stroom beroofd. Vol gens een Syrisch communiqué, was het slagveld dn Noord-Oost-falestina bezaaid met 450 lijken. Dat de hartstochten weer eterk opgelaaid zijn, en het aan weder zijdse insinuaties niet ontbreekt, blijkt o.a. uit het feit, dat het Iraakse Huis Afgevaardigden een wet heeft ingediend, waarbij Zionisme, anarchi en atheïsme op één lijn worden gestel^, strafbaar als uirtring van eenrevolutionnaire vensbeschouwing. Wat valt er dan een regeling of compromis te verwach ten? Voorwerker der N.S. nabij Voorschoten gedood Werd slachtoffer van zijn beroep De 51-jarige voorwerker der Neder landse Spoorwegen, C. L. M. Bancken, is hedenochtend, ongeveer 10 uur op het baanvak VoorschotenDen Haag door trein 1023, die om 9.49 u. uit Leiden was vertrokken, overreden en gedood. De heer B„ die werkzaamheden aan de lijn ver richtte, was gehuwd en vader van vier kinderen. Hij woonde aan de Wijngaar denlaan te Voorschoten. Zijn stoffelijk overschot is met een trein uit de richting Den Haag naar het station Leiden over gebracht, vanwaar het per auto naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. Beide treinen hadden enige vertraging: Vier Amsterdamse rechercheurs gearresteerd Vier Amsterdamse rechercheurs M., R.. den O. en de W. van het bureau Econ. Zaken, zijn in voorlopige hechtenis geno men, in verband met de in 1946 ontdekte fraude op het in Hattum gevestigde bij kantoor van het C.D.K. De drie eerstgenoemden hebben na het Verhoor tegen de gevangeneming appèl aangetekend. ZIT HEM DAAR DE KNEEP? Het links-georiënteerde Engelse Zon dagsblad „The People" beweert, dat maarschal Tito uit de Kominform werd gezet, omdpt hij plannen beraamt on opvolger te worden van Stalin. Dit dus Stalirf II wordenl Duizenden jongeren uit heel Nederland hebben Zaterdagmiddag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam met een grandioos openluchtspel een overzicht gegeven van het jeugdwerk gedurende de regering van H.M. Koningin Wilhel- mina. Een opname tijdens de finale- Inzet: v.l.n.r. burgemeester d'Ailly, onze Landsvrouwe erdds N. O. Steenbeek, voorzitter der N.J.G., op de ere-tribune. H.M. de Koningin door de jeugd op grootse wijze gehuldigd Als inzet van viering van Haar Regeringsjubileum De in de N. J. G. georganiseerde Ne derlandse jeugd heeft Zaterdag op spon tane, van jonge vitaliteit tintelende en indrukwekkende wijze hulde gebracht aan H. M. de Koningin en hiermede de viering van Haar Regeringsjubileum ge opend. Ruim 3000 jongeren hebben in het Olympisch Stadion te Amsterdam een spel opgevoerd, waarin wij de jeugd zien gaan door de jaren der 19e eeuw en onze tijd. Een jongen, als „toeschouwer" spe lende en zich steeds temidden van het spel bewegende, spreekt steeds met een onzichtbarè andere over deze bewogen tijden. Het verleden wordt uitgebeeld: de tegenstelling der 19e eeuw tussen de arbeiders- en rijkelui's jeugd. Maar dan komen de kerkelijke en vrije jeugdorga nisaties en de verklarende tekst roept herinneringen op aan de pioniers. Anders is het tweede deel, waarin een stroom van duizenden jongeren het midden veld opgolft: alle bij de N. J. G._aange- sloten organisaties ziet men er. log komt en de bevrijding. Jeugdorgani saties herrijzen. Deze scharen zich in eer oranjecirkel om hun hulde en dankbaar- Het voorstel van Tahya verworpen? Indonesische vervangers voor dr Van Mook. Reuter verneemt te Batavia, dat Tahya te Djokja heeft voorgesteld dr Van Mook te vervangen door een Indonesisch drie manschap, terwijl dr Van Mook de posi- an hoge commissaris van Nederland te Batavia zou krijgen. De republiek wierp echter dit voorstel, omdat het niet genoeg garanties inhield aangaande de volmachten aan de federale regering er de positie der republiek. Volgens Aneta is te Djokja niets be kend omtrent dergelijke voorstellen var Tahya. Hevige gevechten in de republiek In de republiek wordt thans hevig ge vochten langs de rivier Asahan op Su matra, waardoor het hospitaal en dc employé's-woningen van de onderneming Membangmoeda van de Rubbercultuur- Mij Amsterdam in vlammen zijn op gegaan. Ook in Zuid-Tapanoeli wordt ge vochten. De bevolking vlucht in deernis wekkende toestand naar het bevrijde ge bied, waar het Ned. Roode Kruis allen voedt en kleedt en de zieken geneest. Op de Nederlandse en Belgische palmolie ondernemingen in de republiek kapt de bevolking de palmen om de palmiet te eten. heid aan de Koningin te betuigen in apotheose, waarmede het spel sluit •aarbij allen, de jeugd op het veld er zeker 30.000 jongeren op de tribunes, zich verenigen in het Wilhelmus. Twee jongeren boden H. M. de Ko ningin, die o.m. met de ministers Beel, Gielen en Van Maarseveen in de ereloge gedenkbord aan met de initialen der N.J.G.-organisaties. Een driewerf .Leve de Koningin" brak los. De Vorstin betuigde tegenover het bestuur, de schrij- het stuk, dr Knorringa en de re gisseurs Ben Groeneveld, Anton Sweers Ben Albach, haar dank. Omstuwd door duizenden reed Zij tenslotte in haar auto door het veld en verliet het stadion. Zij verwelkomd door burg. d'Ailly N. J. G.-voorzitter, ds N. O. Steen beek, die in zijn openingswoord gewaagd van het voorbeeld, dat H. M. steeds het volk geweest is met haar devies „Christus voor alles". Ro3e troepen bezetten mijnstad op Malakka Rode troepen hebben de mijnstad Ba- toe Arang, op Malakka, bezet. Politie ei militairen rukken thans op voor ee: tegenaanval. OUD-GOUVERNEUR BRONS NAAR NEDERLAND. De afgetreden gouverneur van Suri- ame, de heer J. Brons is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Felle critiek op advocaten van de N.S.B.-ers Ook de Groningse ex-illegalen contra de communisten. Op de Zaterdag te Groningen gehou den landdag van de Gron. Ver. van Oud- Illegale Werkers besprak burgemeester Onta van Stedum de verdediging der politieke delinquenten, die steeds weer door dezelfde advocaten gevoerd wordt meestal op een Wijze die, naar zijn mening, kant nog wal raakt. Hoe langer hoe meer worden, aldus, spr.. in de rechtszalen de politieke de linquenten als jammerlijke slachtoffers omstandigheden voorgesteld. Dit brengt velen er toe te menen, dat het ongepast zou zijn in onze maatschappij de doodstraf toe te passen op hen, aan wier handen bloed kleet van gevallen illegale strijders. Voorts protesteerde de heer Onta er tegèn, dat in tal van zaken de tijd tussen de veroordeling van een delinquent tot de doodstraf en de vol trekking daarvan veel te lang duurt. Tevens wilde spr de min. van Justitie een brief zenden, waarin wordt aange drongen om massamoordenaars ter dood te veroordelen. Tenslotte wekte spr de mannen op zich aan te melden bij natio nale reserve, omdat daarmede een legaal middel wordt geschapen in de strijd tegen het dreigende communisme. Spr stelde voor de communisten uit de gereorgani seerde oud-illegaliteit te verwijderen. De vergadering stond o.l,v. de heer G. Stra- ting uit Haren, terwijl verder nog het woord werd gevoerd door de burgemees ter van Haren, mr F, W. Kettwich Ver schuur, de heer E. v. Ruller, te Groninn- gen en dr M. A. Jansma, voorz., van he: hoofdbestuur. Weer één ei voor iedereen! Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal deze week weer een bor aangewezen worden voor een ei. voo: iedere leeftijdsgroep. ALLEEN DE ERWTEN LIJDEN OP WALCHEREN. In tegenstelling tot Zuid-Beveland ei Zeeuws-Vlaanderen, waar storm en regen veel feller huishielden onder de te velde staande gewassen, zijn op Walcheren alleen de erwtenvelden ernstig bescha digd. Maar er is slechts weinig grond met erwten bezaaid, zodat er over het alge meen op dit eiland een tevreden stem ming heerst. Er is ook nog geen aard appelziekte geconstateerd. TEKENINGEN VAN DE PRINSESJES. Op de tentoonstelling van tekeningen, gemaakt door kinderen uit de „Werk plaats" van Kees Boeke te Bilthoven, ook werk van de twee oudste prinsesjes Vier millioen dollar voor Ned. tarwe en bloem. Nederland ontvangt deze week uit de Marshall hulp 4.790.944 dollar voor de aankoop van tarwe en bloem. Het in cassatie gaan van Rautey De kamer van de Raad, die de zaak Rauter 20 October a.s. in cassatie zal be handelen is als volgt samengesteld: presi dent: mr H. Haga; raadsheren: prof. mr dr J. H. W. Verzijl, prof. mr dr S. van Brakel, prof. mr W. P. J. Pompe; mili taire raadsheer: ltn.-gen. P. W. Best; bij zitter vice-adm. F. J. Heeris en griffier L van Boordt. Het is nog niet bekend r A. M. baron van Tuyl van Seroos- kerken, dan wel prof. G. E. Langemeyer de functie van proc.-fiscaal zal vervullen. ZAL DE KANAALTUNNEL ER NU KOMEN? Drie Britse parlementsleden, die te Parijs een bijeenkomst bijwoonden plannen voor een tunnel onder Ihet Ka naal tussen Engeland en Frankrijk, zijn te Londen teruggekeerd. In het Britse Franse parlement zullen dienaangaan de resoluties worden ingediend. Dit is Coby Floor, een echte Hollandse waterrot uit Amsterdam. Zaterdag middag maakte zij deze fraaie sprong tijdens de nationale zwemkampioen- schappen in het Haagse Zuiderparkbad, waar zy tweede werd in het kampioen schap schoonspringen-dames. Geen wonder, dat zy afgevaardigd is naar de Olympische Spelen! Directeur van het Mauritshuis in arrest gesteld Wegens bevoordeling van een antiquair Gisteren werd bekend gemaakt, dat de directeur van het Mauritshuis in Den Haag, A. B. de Vries, door de Cen trale Vermogens Opsporingsdienst uit Amsterdam werd gearresteerd. Die dag is ook de kunsthandelaar B. Katz uit Dieren aangehouden. Beiden zijn opge sloten in het hoofdbureau van politie in Amsterdam. Deze arrestatie* slaan in verband met onregelmatigheden, die gepleegd zjjn bij de Stichting Nederlands Kunstbezit. De heer De Vries is van die Stichting ook directeur en hy bekleedde dezelfde functie bij het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie in Den Haag. Dr De Vries, zo wordt verder over deze arrestaties gemeld, zou enkele tien tallen schilderijen, eigendom van de ge noemde Stichting, onrechtmatig aan de kunsthandelaar Katz geretourneerd heb ben. Deze schilderijen had de heer Katz in de oorlog op normale wijze verkocht en hij kreeg ze thans terug, zonder er een cent voor ,te betalen. De Staat der Nederlanden (die de Stichting Neder lands Kunstbezit oprichtte voor het in onfcvarugstnemen van alle uit Duitsland terugkerende kunafcbezittingen) is daar door voor een bedrag benadeeld, dat in de h onderdduizenden guldens loopt. Voor de veroriderstellihg, dat dr De Vries udt deze 'transacties voor zichzelf voordeel heeft getrokken, bestaat echter geen bewijs. De arrestatie van de 22-jarige L. J. van Waohum, een der hogere ambtenaren van de Stichting Nederlands Kunstbezit op 1 Mei j.L, is aanleiding voor deze aanhoudingen geworden.Bij het toen gevolgde onderzoek kwam aan het licht, dat de heer Katz in de oorlogsjaren kostbare schilderijen verkocht aan de firma Goudstikker in Amsterdam, die daarvoor de normale prijs -betaalde. Goudstikker verhandelde deze doeken aan de Duitsers. Na de bevrijding wer den zij alle in Duitsland teruggevonden, als Nederlands bezit herkend en naar ons land teruggebracht. De Stichting moet uitmaken, of de kunststukken geroofd zijn, dan wel tegen een te geringe be taling werden meegenomen. De laatste zijn twijfelgevallen en de zaak Katz be hoorde daartoe. Dr De Vries heeft echter de hierboven genoemde beslissingen ge troffen, terwijl de heer Katz geen enkel bewijs had, dat hy beroofd werd. Hoe wel de heer Katz gedurende de oorlog gTote bedragen voor de schilderijen op streek, werden ze hem nu tegen mini male bedragen geretourneerd, voldoende voor gemaakte transport- en admini-* tiekosten. De boekhouding van de firma Goud stikker heeft aangetoond, dat K. n schoots schadeloos gesteld werd vooi verkoop van de doeken in kwestie. De Haagse Officier van Justitie Oveibeek is belast met het onderzoek, waarover geen nadere bijzonderheden worden meegedeeld. MONTGOMERY DRONK THEE MET RUSSISCHE COMMISSARIS Montgomery heeft gisteren, na aankomt te Wenen uit Parijs, thee ge dronken met luit.-gen. Galloway, Britse hoge commissaris, en gen. Zjeltof plv. Russisch commissaris in Oostenrijk. Later bezocht hij president Karl Renner en een voorstelling van irDe Zigeuner- Nu de verkiezingen achter de rug zyn, wacht iedereen gespannen de nieuwe kabinetsformatie af. Zaterdagmiddag ontving H.K.H. de Prinses-Regentes op Huis ten Bosch reeds enkele fractievoorzitters. VJjur. jhr mr M. van der Goes van Naters (P.v d.A.), J. Schouten (A.R.) en prof. mr C. P. RL Romme (K.V.P.) Gissingen Zal de nu begonnen week ons verder brengen in de Kabinetsformatie? In dat geval zouden eerst vele moeilijkheden uit de weg moeten zijn geruimd. Want men weet, dat het ditmaal niet gaat om een formatie zonder meer, waarbij het dus op zichzelf voldoende is, dat de Regering over een gewone meerderheid in de volks vertegenwoordiging beschikt. Neen, dit maal zal zij, althans bij de Grondwets herziening, gesteund worden door een meerderheid van twee derden. En daar beginnen de kwesties. De beide regeringspartijen van de thans afgesloten parlementaire periode beschik ken gewone meerderheid, maar de bijzondere meerderheid, welke de Grondwetsherziening eist. Wat nu? Om te beginnen kunnen we dit wel zeg gen, dat vele aanhangers van het tori nu toe gevoerde regeringsbeleid een uitbrei ding van het Kabinet met groot wantrou wen tegemoet zien. Twee stemmen vin gen we in dit verband op. De eerste is een socialistische. Volgens een bepaalde groep in de Partij van de Arbeid zou het onjuist zijn. op zware voorwaarden de in stemming van de V.V.D. en de C.H.U. te gaan „kopen". Deze groep overweegt thans reeds de wenselijkheid, om heel de Grond wetsherziening te laten varen en zonder deze herziening op de oude basis verder te regeren. De tweede stem kwam zowel uit een deel van de P.v.d_A. als uit een deel van de K.V.P. Hierbij wordt aangedrongen op een Kabinet als het voorgaande met (blijkbaar) hetzelfde beeld en dan, zo zegt men hier, zou de verantwoordelijk heid voor de afstemming van de Grond wetsherziening geheel op de oppositie, vooral op de V.V.D. en de C.H.U. komen te liggen en deze partijen zullen het zo ver niet durven laten komen. Merkwaardig in deze laatste opvatüng dat men de V.V.D. en C.H.U. druk 3 de Regering, ja zelfs chantage verwijt, iaar dat men er zelf blijkbaar geen been ziet, met passering van de stembusuit slag de verantwoordelijkheid van beide genoemde oppositiepartijen scheef te trek ken. Dit zou politiek zijn van zeer beden kelijke hoedanigheid. Hiertegenover menen wij, dat «zeer ve- n in de K.V.P.. in het bijzonder Romme i zijn vrienden, zullen staan op verbre ding van de basis, ook omdat de P.v.d.A., zetels in rechtse richting verloor zetels van links won. uiteraard aanzienlijk linkser van inslag is gewor den. Zeker is, dat de P.v.d.A., die de moeilijkheden van de nieuwe situatie, waarin zij verzeild is, zeer wel inziet, het politieke been nog volkomen stijf houdt publiekelijk nog niets voelt voor enige verbreding van de regeringsbasis. Afwachten blijft onder dit alles gebo den. Niettemin willen wij nu reeds mel ding maken van enkele stellig vermel denswaardige uitlatingen uit naar wij aannemen gezaghebbende kringen der C.H. Unie. De Unie wenst een nationaal Kabinet. „Het grote offer, dat de toetre ding der oppositie tot een nieuwe Rege ring zou beduiden, kan slechts vrucht dragen indien de gehele oppositie één lijn trekkend, als derde regeringsgroep naast de K.V.P. en de P.v.d.A. optreedt. Nu vooral wachte men zich voor versnip pering". Nog duidelijker was een andere uitla ting uit de C. H. Unie: „Ons schijnt alleen een nationaal Kabinet in de rechte bete kenis van het woord voor de C.H.U. ac ceptabel". Wij beschouwen deze uitlatingen als van grote betekenis. De Unie acht alleen een nationaal Kabinet acceptabel en %en na tionaal Kabinet is een Kabinet waarvan ook de A.R. deel uitmaken". „Diep leeft in onze Unie de overtuiging, dat de Groen- partijen in nationale aangelegenheden slechts verenigd de volle kracht der C.H.- of A.R.-richting in ons volksleven kunnen uitoefenen". Het zal niet verbazen, dat wij deze uit latingen met instemming doorgeven. Zo de donkere situatie, waarin ons land en Indië verkeren, en de druk, welke enkele machtige partijen op kleinere partijen denken te kunnen uitoefenen, tot gevolg zou hebben, dat enkele (kleinere) begin selpartijen, die elkander principieel zo na staan, tot nauwere aansluiting en tot een gemeenschappelijke bepaling van de positie geraken, dan zou dat in deze don kere dagen een reden tot troost en grote dankbaarheid geven. Daarom namen wy van deze duidelijke uitlatingen uit C.H. kring met grote aan dacht nota. Inzake de Kabinetsformatie zelf zitten wij voor het overige nog slechts in het onvruchtbare stadium van gissingen. „Weet U wel, dat Uw huis in brand staat Kwekersfamilie op Clingendaal beleefde angstige Zaterdagmiddag DAT Gerben Wagenaar gekozen is tot voorz. der Comm. Tweede Kamerfractie. DAT tijdens de kermis in Lottum (L.) de koperen vaan, die een hoge symboli sche waarde heeft voor alle Lottumers i.v.m. de vroegere twisten met de Grub- benvorsters, is gestolen. DAT zowel in Bussum als in Bergen op Zoom Zaterdag provinciale brandweer wedstrijden zijn gehouden ter voorberei ding van de afdelingswedstrijden en het landskampioenschap. DAT een plan voor de bouw van 144 montagewoningen in Overschie de Rot terdamse Gem.raad heeft bereikt. DAT p.v. is opgemaakt tegen zekere J. M. uit Goes, die alle bonkaarten van zijn gezin (man, vrouw en 2 kinderen) al een jaar lang had verkocht en nog drie stam kaarten had verpand, waarop anderen bonnen haalden. DAT J. G. Suurhoff Zaterdag 60 j. kel dermeester was bij Merens en Co te Am sterdam en hij de gouden medaille van d< Orde van O.N. ontving. DAT het vele riet in het onontgonnen deel van de N.O. Polder productief is ge maakt door een bedrijfje op het Kamper Eiland, hetwelk bouwplaten voor dakbe schot, scheidingswanden en betonkisting vervaardigt. DAT de Amerik. vertegenwoordiger van de Alg. Ned. V.V.V. Den Bosch be zocht, om hierna de Amerikanen vooi deze stad trachten te interesseren. DAT de trein Vlissingen-Breskens 18 Juli kan gaan rijden daar de veerboot deze route dan gereed is. DAT op de viering van het 25-j. bestaan van de nat. federatie „Het Wit-Gele Kruis" 15 Juli o.m. kard. De Jong en min. Drees zullen spreken en ook-Prins Bern- hard aan de lunch zal deelnemen. DAT 53 j. oud te Delden overleed ir J. Fabritius Schutter, bestuurslid der Ned. Jagersver. DAT te Middelburg is geopend de ten toonstelling van de Stichting Ned. Koop- vaardijweek 1948. DAT het Concertgebouworkest deze week met vacantie gaat tot 19 Aug., de dag waarop het naar Edinburgh vertrekt. DAT gisteren ruim 600 R.K. Friese mannen* een bedevaart per fiets van Leeuwarden naar het martelveld van St. Bonifatius te Dokkum hebben gemaakt. DAT de Ned. Chr. Bond van Verzeke ringsagenten en Ziekenfondsboden op Juli tear jaarvergadering houdt in Grand Hotel\,Gooiland" te Hilversum. DAT is opgericht de Bond van Middel bare en Hogere Technici, met als se tariaat Spoorlaan 46, Bilthoven. DAT de PTT binnen afzienbare tijd ca 25 mobilofoonposten in ons land zal vestigen en dan ook een gebruik door particuliere automobilisten mogelijk wordt gemaakt. DAT de heer Reinders uit Breda dezer dagen op de Graafseweg te Nijmegen met zijn auto tegen een vrachtwagen botste en later aan de bekomen verwondingen overleed. DAT in Hengelo enige huizen zijn inge richt als tentoonstelling van modern DAT in het Betuwse stadje Huissen, bij Arnhem, feest wordt gevierd i.v.m. het 600-jarig bestaan van deze plaats. Zaterdagmiddag, toen de familie L. Hoek, die de kwekerswoning op het land goed Clingendaal aan de Wassenaarseweg bewoont, in de tuin zat thee te drinken, kwam de krantenbezorger vragen „of men wist, dat het huis in brand stond?" f De ervaring was voor allen nieuw, maar schrikwekkend. Het dak van het lange, vrij lage ge bouw, is van riet en een forse vlam wap perde daar reeds door en belekte de schoorsteen. Er was één brandslang op Clingendaal, die het eerst water gaf, even later werd zij versterkt met het vocht, dat de brand weer uit de vijvers opzoog.. Door dit snel aanpakken was het gauw afgelopen m de vlammen, maar het achterdeel van h huis droop van water en werd bovendii onttakeld, doordat de brandweer o de laatste resten vuur te vernietigen het riet van het dak rond de brandhaard trok. Mevrouw Hoek meende, dat het vuur moest zijn ontstaan, toen zij, ten behoeve van de badkamer, het vuur on der de ketel der centrale verwarming aan maakte. Er is waarschijnlijk een lek in de schoorsteen geweest en één vonk genoeg. Alle meubelen waren terstond naar ten, gesleept, maar men kon een half later alweer met het inpakken van Vliegtuig viel op huizenblok: 10 doden. Tien personen kwamen om, toen marine-vliegtuig in 'het centrum van Antaonio (Texas) te pletter viel op kele huizen. ZON EN MAAN Maandag 13 Juli: zon op 4.3S, onder 20.56 uur; maan op 13.13, onder 14 Juli EK. drooggebleven kamers beginnen. Het landgoed is gemeente Wassenaar, doch rondom ligt Den Haag. Vandaar dat de brandweer van beide gemeenten blus- Bontjassen en haardvuren voor Eng. vacantiegangers In Kent verzamelen zwaluwen zich reeds voor de trek. Niet alleen de sneeuwstormen in Frankrijk. Beieren en Zwitserland ge tuigen van het winterse weer in deze Julimaand. In Engeland was de tempe ratuur gisteren slechts twee graden ho ger dan die van Kerstmis 1947, nL 58 gr. F. In bontjassen stonden vacantie gangers op de stations in de rij voor de treinen. Veel regen en veel wind deed de mensen in hotels en pensions rond de brandende haardvuren huiveren, slechts met de herinnering aan schone natuur beschrijvingen in het hart. De zwaluwen in Kent zyn zich reeds aan het verzame len,'bij wijze van voorbarige voorberei ding voor hun doorgaans eerst in de herfst plaats vindende reis naar war- De mensen geven, als zij over het on gewone weer spreken, de schuld aan de atoombommen. Maar dat geloven wij niet! Aanhoudend koel met regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met regen. Naar Noord westelijke richtingen draaiende en voor al aan de kust tot krachtig toenemend* wind. Koel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1