SCHRIFTKUNST in dienst der Heilige Schrift IfUi tjn 000 zal op zijn u Oliebollen NTEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 JULI 194S (Van één onzer redacteuren) Wij schrijven, herschrijven en schrijven nog den heiligen Name van God' Het is alsof deze woorden van Gezelle de schriftkunstenaar Gerrit Jan Haalhoom uit Utrecht een blijvend richtsnoer zijn geworden. Hij heeft, toen hij belijdenis deed van zijn predikant de opdracht meegekregen, die eens aan de apostel werd gegeven: „Schrijf, want deze woorden zijn waar achtig en gertouw." Baanbrekend werk van G. J. Haalhoom Met zijn schriftkunst wil Gerrit Haal hoom de teksten en wandplaten, in doop- kaarten en kalenderschilden de verkon diging van het Woord, dienen. Men zegt wel eens, dat de vorm-er niet toe doet, dat het alleen maar op de inhoud aankomt. Maar moeten beide geen een heid vormen? Is het niet zo, dat een schone gedachte in klare taal moet den uitgedrukt? Past bij niet een artistieke lijst? Zal een melodie niet te beter de luisteraar aanspreken, tyanneer zy door passende harmonieën w.ordt vergezeld? Waarlijk het uiterlijk doet er veel toe. C?ok het kerkelijk leven vraagt eigen kerkelijk verantwoorde vormen, en het is vierblijdend, dat kerkelijk Nederland in d.e kunstenaar Gerrit Jan Haalboom een figuur bezit, die zich dagelijks bezig houdt' de woorden der Schrift te schrij ven iio een vorm, die beantwoordt aan hun eigen sprake. Opgeleid tot tech- willig nisch tekenaar is hij als ^zodanig enkele jaren" werkzaam ge- wee? maar de he istelling van de Vïans 29-jarige ging ^ffnmer uit naar ver betering van de wijze waarop de Kerk het geschreven Woord Waren er geen grote misstanden in deze? Wie herinnert zich niet de suiker-zoete zondagsschoolkaartjes, de monsterlijke flu weelteksten of de door vergeet-mij-nietjes om rankte bijbelwoorden? Haalboom is krach- .tig tegen deze wan smakelijkheden opge treden. Hij begeerde geen kunstschrift, maar wel een schrift kunst, die aan elke tekst het specifiek karakter wil geven. Zou een gebed niet anders geschreven moeten worden, dan een loflied? Past bij het eerste niet een lettertype, dat het ten hemel stijgende accentueert hoort bij het schrijven van een lofzang niet een feestelijke letter? Bij voorkeur gebruikt Haalboom het sobere en klas sieke zwart en het juichende rood. Met de stalen pen worden de letters direct „in het net" op papier gezet, geschreven, want tekenen doet Haalboom niet. Hij schrijft en dat geeft een stoer en tevens levenswarm karakter aan zijn werk. Het is verheugend, dat Hervormde, Lutherse en Gereformeerde kerken op drachten aan deze kunstenaar geven. Want wanneer de kerk haar leden iets meegeeft in de vorm van belijdeniskaart of doopboekje, dan komt het er wel zeer op aan hoe de kerk haar boodschap brengt. Wil er overeenstemming zijn tus sen inhoud en vorm, dan zal de kunste naar de geestelijke achtergrond van de tekst in zijn werk tot uitdrukking moeten brengen. Wtfd perspectief. Wijd is het perspectief, dat Haalboom voor zijn werk zich heeft gesteld. Zijn •r, om met Luther te spreken, geen woorden uit de Schrift, die het waard zijn telkens onder de aandacht gebracht te worden? Mogen zulke teksten niet de wanden van het kerkgebouw sieren? Moeten ook de kerkelijke bladen in hun uitvoering niet het eigen karakter der gemeenschap, die zij dienen, laten uit komen? Zal de dagkalender niet tevens het christelijk karakter van zijn bood schap accentueren? Ook het borduren van kansel- en avondmaalstafelkleden heeft Haalboom in zijn objecten betrok- srhUrfpriilien- Zel*s heeft hij het plan in Septem- - ber een atelier daarvoor in te richten. Ook ziet hij de noodzaak in dat opschrif ten van grafstenen en zerken een st volle verzorging krijgen. Tevens ziet Haalboom zich een taak de vormgeving van avondmaalsstellen werkt hij eraan gebeitelde opschriften panelen een betere vorm te geven. Bij dit alles wil hij het Woord, het hart der Kerk, dat in de verkondiging voortleeft en in het letterschrift wordt vastgelegd, als een goed werkmeester ge- vreugde dienen. Het borduren van kleden voor kerkelijk gebruik, naar ontwerp van G. J. Haalboom. Kabinetsformateur krijgt het niet gemakkelijk Prinses-Regentes ontving vice- pres. R. v. S. en Kamer voorzitters (Van onze Parlementsredacteur). Gisteren hebben verschillende toekom stige fracties van de Tweede Kamer ver gaderd. uiteraard om zich te beraden ovet de uitslag der verkiezingen en de hierna nodige kabinetsformatie. 's Middags heeft de Prinses-Regentes mr J. R. H. van Schalk, voorzitter der Tweede Kamer, in audiëntie ontvangen. Van te voren had zij advies ontvangen van jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State en prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Naar wij vernemen verwacht dr Beel, dat hem weer zal worden verzocht, een kabinet samen te stellen en wel zelfs zeer spoedig en naar verluidt, zou hij van plan zijn, deze opdracht „in beraad te hou den", hetgeen betekent, dat hij in prin cipe bereid is, opnieuw een kabinet te Deze kabinetsformateur zal het overi gens niet gemakkelijk krijgen. Daar is ïr de eerste laats de kwestie van de bezet ting van de post aan Overzeese Gebieds delen. Nu de Partij van de Arbeid enige zetels verloren heeft en daardoor de af stand tussen K.V.P. en P.v.d.A. wat groot te betreft vrij aanzienlijk is toegenomen, is het mogelijk, dat de eerste partij staan zal, een minister voor deze belang rijke post te leveren. Was de P.v.d.A. niet geslonken, dan zou, gelijk wij reeds der hebben geschreven, de heer Joekes (Arb.) een goede kans hebben gemaakt. Dan is er de post van Buitenlandse Zaken. Het vrij „kleurloze" beleid var minister Van Boetzelaer heeft nu niet be paald veel enthousiasme gewekt. Blijk baar is men thans bereid, voor deze post een uitgesproken partij-figuur ti ien. Het spreekt vanzelf, dat ook hie; r de Partij van de Arbeid en de K.V.P. het touwtrekken gaan: voor de e is favoriet jhr Van der Goes van Naters zoor de andere mr Sassen, beiden Tweede Kamerleden. n is het zeker, dat minister Witte- niet terugkeert aan Binnenlandse Zaken. Ook hiernaar kijkt de P.v.d.A. met geïnteresseerd oog. En tenslotte heeft minister Gielen eigenlijk te kennen ge geven, liever niet weer excelleentie tt -den. Er is, zo vernemen wij echter, reeds by voorbaat een beroep op hem gedaan om toch Onderwijs te blijven be heren, temeer daar hier enige zeer be langrijke wetsontwerpen in een vrij vei gevorderd stadium van voorbereiding zijn, zoals de Pers-wet, de Radio-wet de Kweekschool-wet. De toekomst zal ons over dit alles wel Ds S. S. de Vries vijftig jaar Zendingspredikant Dinsdag 20 Juli a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat ds S. S. de Vries in als Zendeling op de jaarvergadering het Nederlands Zendelinggenootschap te Rotterdam, naar Oost-Java werd afge vaardigd. Veertig jaren lang heeft ds De Vries de Zending actief gediend, waarna hij in 1938 emeritaat ontving. Hij is thans Wassenaar woonachtig. Ds De Vries ;en van oudere Zendingsarbeiders, die de overgang van de patriarchale tijd van de zelfstandigwording der kerken Indië heeft meegemaakt. Jt psaA.<ri32:8 Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 9 Juli. In de algemene tendenz van de fond- tenmarkt was heden geen merkbare wij- ziging gekomen De koersen bewogen zich merendeels rondom het vorig peil en de afwijkingen waren zeer gering. Een uitzondering vormde Aku, waarin nogal iets omging in verband met de aangekondigde jaarvergadering en het binnenkort te verwachten verslag. Het dividend van de Aku is nog niet bekend, doch kennelijk vooruitlopend op de jaar- itukken, waren de aandelen gevraagd en aan de vaste kant. Na de opening op 163% werd 167 bereikt (gisteren 163%) doch hierop bleef de koers niet volkomen gehandhaafd, zodat het slot kwam jp circa 166 Niettemin vormde, Aku de ge hele middag de afdeling ter beurze, waar naar de grootste belangstelling uitging Daarentegen hadden de andere hoeken vrij algemeen een betrekkelijk stil voor komen- In de laatste tape reageerde Aku nog iets verder zodat zij per saldo de markt verlieten op 164%. De markt der Indische cultuurfondsen wist zich goed te handhaven en na een reeds betere opening, had het koerspeii de neiging om nog iets verder aan te trekken Amsterdam rubber kwamen op 166 HVA op 223 en Deli Mij op 158 De oud-politieman te Velsen, Noor man, die o.m. 4 Joodse kinderen aan de Duitsers overleverde, is door het B.G. te A'dam tot levenslang veroordeeld (eis Na in de Zendingsarbeid door zijn schoonvader, J. Kruyt Sr., te Modjowarno te zijn ingeleid, kreeg hy in 1900 een zelf standige werkkring te Segaran (Modjo- kerto). Het grootste deel van zijn zende lingsleven bracht hij door te Swaroe (ten Zuiden van Malang). Hij zag zich voor de zware taak gesteld Christenge meenten, die door landontginning waren ontstaan, tot zelfonderhoud op te voeden. Dit waren de gemeenten: Peniwen, Wo- noredjo, Sitiardjo, Rowo-trate, Tambak- asri, Tambakredjo. Sendangbiroe en Poedjiardjo. Te Swaroe legde ds De Vries, door de ziekenbehandeling ter hand te nemen, de grondslag voor een ziekenhuisje, dat voor de oorlog met Japan als hulpzieken huis ressorteerde onder het centrale Zendingsziekenhuis „Soekoen" te Malang. Door zjjn initiatief werden in de Chris tengemeenten poliklinieken gesticht. Ook op het gebied van het Zendings- onderwijs heeft ds De Vries zijn sporen verdiend. In al de Christengemeenten het Zuid-Malangse, bouwde hy scho- Ds C. W. Nortier voor de NCRV In de door de Nederlandse Zendiings Raad geprojecteerde serie radiotoespra ken over de Zending zal de C. W. Nor- tier, secretaris voor publiciteit van het Zendingsbureau te Oegstgeest, Maandag avond 12 Jufli van 8.459.05 uur voor de N.CJt.V. spreken over het onderwerp: „Dr B. M. Schuurman, Zendeling by de Gratie Gods". len en wist het peil van het onderwijs zó op te voeren, dat de Zendingsscholen in die gebieden volgens het getuigenis van de Gouvernementsinspecteurs de beste golden van de Zendingsscholen in Oost-Java. Ds De Vries was een stille, stoere wer ker, die in de Zuid-Malangse Christen gemeenten de grondslag legde, waarop nu de Oost-Javaanse Kerk kan vo bouwen, Drs J. Zijlstra te Rotterdan gepromoveerd Vele deze aula van de Ned. Econ. Hogeschool te Rot terdam aanwezig bij de promotie van de heer J. Zijlstra, lector aan deze hogeschool en benoemd tot hoogleraar aan de V. U. Deze promotie geschiedde met lof, op het proefschrift: „De omloopsnelheid van het geld en zijn betekenis voor geldwaarde en monetair evenwicht". Prof. dr Zijlstra werd in 1918 geboren en deed ln 1945 doctoraal examen te Rotterdam. Direct werd hij be noemd tot assistent aan deze school, later tot hoofdassistent en lector. Hij was enige tijd praeses van de SSR ln Rotterdam en maakte deel uit van de CNV-i bestudering van de bezitssprelding. Een Nederlandse orde van Advocaten. Ingediend is een wetsontwerp tot in stelling van een Nederlandse orde van advocaten, een centraal orgaan, dat be staan zal uit alle Nederlandse advocaten dat niet alleen repressief kan optre den, doch ook verordenende bevoegdheid heeft. In hoofdzaak is het ontwerp van het bestuur der Ned. Advocatenvereni- ging gevolgd, aldus de Regering. Volgens Reuter schat men in Johore de communisten in Malakka op 100.000 man. Onlangs hebben zy in de staat Pahang versterkingen aan land gezet. 2 Commu nistische leiders zijn door Britse troepen od, een Brits officier werd gewond, :na reservisten zijn opgeroepen om de troepen te versterken. Dakconstructies van gewapend hout Vijftig jaar geleden werd een Frans Ingenieur door zijn collega's uitgelachen omdat hy de mogelijkheid opperde beton met ijzer te veraterken. Algemeen was men van oordeel, dat een verbinding van beton met ijzer niet mogelijk zou »ijn, doch het resultaat van het doorzettingsvermogen van de ingenieur is. dat thans voor schier elk bouwwerk gewapend beton wordt gebruikt- Toen een half jaar geleden de Oosterbeekse architect de heer J- H. v. d- Veer een uitvinding deed, waarbij hout versterkt werd met ijzer, stond men eveneens sceptisch hiertegenover. Met evenveel recht ala de Franse ingenieur destijds, zette de heer v. d. Veer door en het resultaat was, dat een dakconstructie voltooid werd, waarbij hout. versterkt met ijzer, was gebruikt. Nieuwe vinding bespaart 20 pet hout Sinds jaar em dag doet in de bouw wereld die theorie opgeld, dat een ver binding van hout en ijzer niet mogelijk Deze theorie is evenwel door de heer d. Veer teniet gedaan. De term ge wapend hout bestaat sinds korte tijd en hoewel de bouwwereld aanvankelijk niet enthousiast was voor de theorie van de vinding, de houtconstructie werd be proefd en niet te licht bevonden. De uitvinder trok naar het Gelderse Ede, het Eindhoven van Gelderland, en kocht daar een industrieterrein van 25.000 m2, waarop hij in zeer korbe tijd grote loods bouwde. Hier werkte hij verder aan zijn uitvinding met als re sultaat, dat ln Februari van dit jaar pa tent kon worden aangevraagd. In April stond op de Voorjaarsbeuirs te Utrecht een dakspant van gewapend hout. Zelfs de minister van Wederop bouw toonde hiervoor interesse en be loofde de uitvinder alle mogelijke steun, zo kwam verleden week een uit gelezen gezelschap van architecten en bouwkundigen in de fabriekshal van de N.V. Verbeco te Ede bijeen. De dak spant zou een proefbelasting ondergaan ,'kundigen van de Wederopbouw waren aanwezig om een rapport over 'eze nieuwe vinding samen te stellen. In de ruime fabriekshal stond een nieuw geconstrueerde spant. Zorg vuldig waren de houten delen met een soort kunstharslijm op elkaar gelijmd: tussen de houten delen wa ren ijzeren stangen aangebracht. Negen schommels hingen aan de spant: voor iedere schommel wer den zakken cement van 50 kg aan gedragen en toen iedere schommel met 400 kg was verzwaard, werd de spant gecontroleerd. Zes en dertig honderd kilogram cement, alsmede het gewicht van de houten schom mels had de spant te dragen, doch ondanks deze belasting van bijna 4 ton. hetgeen het dubbele is van de normale belasting uit de practijk, boonde geen enkel scheurtje of barst je, dat de spant onbetrouwbaar zou zijn. Ook andere proeven verliepen zeer gunstig. Het oordeel van de -bouwkundi- was dan ook uitermate gunstig, te- daar een dergelijke houtconstruc- _3n besparing van 20 hout geeft in vergelijking met de thans gebruikelijke houten dakconstructies. Een besparing hout, doch Holland geniet de voorkeur. Inmiddels heeft de uitvinder niet stil gezeten. De fabrieksloods en de voorbe reidingen zijn thans zover gevorderd, dat deze week met de productie kon worden begonnen. Contacten werden reeds gelegd in Amerika, Zuid-Afrika en de Congo. In Zuid-Afrika werkt reeds een ver tegenwoordiger en daar alom belangstel ling voor deze houten constructies aan de dag gelegd wordt, heeft men in ver schillende landen reeds een basis gelegd om neventoedrijven te vestigen. Jonge M.T.S.-ers zullen ln Ede worden opge leid teneinde als bedrijfsleiders naar de fabrieken in het buitenland te kunnen vertrekken. Hoe belangrijk de verkoop naar het buitenland echter ook irioge zijn, de vin ding Is allereerst bedoeld voor de weder opbouw van ons land. Woningen en boer derijen, opslagplaatsen en loodsen, fa brieken en garages, kerken, scholen en gymnastieklokalen: deze alle gunnen in de toekomst voorzien worden van een Verbeco-spant. want iedere vorm en iedere maat. tot een maximum van 70 meiter breedte kan geleverd worden. Zo draagt Ede's industrie bij tot een snelle wederopbouw van ons land en een zuinig beheer van de deviezenpot EEN GEWETENLOOS INTRIGANT WERD HERTOG VAN 0TRANT0 In elke oorlog, in elke revolutie treffen we figuren aan, die zich meer dan iemand anders gehaat maken, hetzij door hun wreedheid dan wel door hun geslepenheid. Soms zijn het figuren met een geprononceerd karakter, dan weer de karakterlozen, de kameleons. Maar dit hebben ze gemeen, dat :e desnoods over lijken gaan om hun doel te bereiken. Zulk een figuur, en dan van het gewetenloze type, was Joseph Fouché, de gevreesde politie chef van Napoleon. hem bedreigen om het even of het mede standers of vijanden zijn. Maar zo wordt zijn leven één stuk tra giek. Hij blijft de eenzame, die niem -d vertrouwt, maar ook door niemand ver trouwd wordt. Hij complotteert en verraadt het Direc toire. Hij haalt Napoleon naar voren en wordt zijn minister, maar even gemakke lijk intrigeert hij tegen de keizer en laat hem los als zijn roem gaat tanen. Als Na poleon van Elba weerkeert is Fouché onder zijn aanhangers, maar ter zelfder tijd zweert hy al weer samen met de koningsgezinden en is de onmisbare als de Bourbons de Franse troon weer bestijgen. Zijn vorstelijke meesters haten hem allen, maar zij durven hem niet aan de kant te zetten, omdat hij zich steeds on misbaar weet te maken. jemanszoon is deze geslepen, gladde figuur van de achtergrond opge klommen tot hertog van Otranto. Van armzalig kloosterling werd hij mul- timilHonnair. Van een onbetekenend leraar een man voor wie de duizenden beefden. Dat alles heeft hij bereikt door zijD vrienden te verraden, door zo nodig voor zijn vijanden te pleiten, door zijn geloof, zijn kerk, zijn keizer of zijn koning te verloochenen. Geen geluk. Zyn eerzucht heeft hij ten volle kun- an bevredigen, maar geluk heeft ;uj niet gekend. Hoe hoog hy ook op de maatschappelijke ladder klom, hij is steeds gebleven de kloosterling in zijn smerige soutane, die niet werd geteld, die óch uitgestoten voelde. Als zovelen, die ten koste van vele medemensen omhoog klommen. is hij steeds gedrukt geweest door een minderwaardigheidscomplex. Zijn leven eindigt hij in ballingschap De royalisten dulden tenslotte de mi trailleur van Lyon, de moordenaar vnn honderden aristocraten, niet in hun mid- Het leven van Fouché In zijn „Roman van een gewetenloze"*) somt Stefan Zweig de benamingen op waarmee tijdgenoot en nageslacht Fouché hebben willen typeren. Het is een aan eenschakeling van uitdrukkingen als „ge boren verrader, armzalige intrigant, slaafse politieziel, gladde reptielennatuur, erbarmelijke immoralist, enz". Wie Zweig's boek leest moet tot de slot som komen, dat hier niets te veel is gezegd, dat al deze namen Fouché inder daad typeren. Het leven van zulk een mens is een leven vol avontuur, vol spanning, vol gevaar. En tpch, en dat typeert hem misschien nog het meest, Fouché blijft daarbij uiterlijk de onbewogene. Hij in trigeert, hij verandert van party als een kameleon van kleur, hij oefent een bijna dictatoriaal gezag uit, hij is gevreesd en gehaat, maar bij alles blijft hy de man op de achtergrond, de ongrijpbare. Nim mer heeft men vat op hem, al vermoedt men zijn hand in velerlei kwaad en el- We zouden het beeld dat Zweig van hem tekent wellicht als grenzeloos over dreven verwerpen, als we in de achter ons liggende jaren onder de Duitsers niet dergelijke figuren hadden gekend. Mensen, waarvan iedereen weet, da velen in een hel hebben doen leven, de dood hebben ingejaagd, maar tegen wie het wettig en overtuigend bewijs bijna niet te leveren valt. Mitrailleur van Lyon. Zo is het leven van Fouohé wonder lijk en vol avontuur. Geboren uit zeeiiedengeslacht in Marseille moet hij met zijn zwakke gezondheid maar gaan studeren. Hij komt in een klooster van zijn twintigste tot zijn dertigste jaar wiskundeleraar Als de Franse revolutie uitbreekt werpt hij de soutane a wordt de leider van de revolutionn: in Nantes. Eerst gematigd, omdat dit het meeste voordeel biedt, wordt hij onder Robespierre een van de feilen, zonder zicht echter op de voorgrond te dringen. Als hij ter verantwoording geroepen voor zijn bestiaal optreden in Lyon, dat hem de bijnaam mitrailleur van Lyon" be zorgde, bemerkt dat Robespierre, zijn vroegere vriend, de dan oppermachtige, zich tegen hem keert, dan rust hij niet voor Robespierre's hoofd onder de guillot- tine gevallen is. Op dezelfde geslepen en duistere wijze, zelf buiten schot blijvend, ontdoet hij zich steeds van degenen, die Duur en gevaarlijk De Prijscontróleddenst waarschuwt te gen het gebruik vam een onlangs door een Amsterdamse firma in de handel gebrachte zonnebril, dde tegen de prijs vam f 1,95 of f 1,97 aan het publiek wordt aangeboden. De bril is een massa-artikel en voor de genoemde prijzen veel te duur Om diie reden werden reeds enige duizenden exemplaren in beslag genomen, Echter geldt de waarschuwing tevens de grote brandbaarheid van dit, als „vederlicht" aangeprezen, artikel, welke brandbaar heid tot ongelukken voor de drager kunnen leiden. Op 14 Juli viert „tante" Hieke Vis- serdokter in Holluin (Ameland) haar 100e verjaardag. Bossche allegorische optocht brengt sappige humor DE VORSTIN TER ERE (Van een onzer verslaggevers) Kostelijk is die sappige Brabantse hu mor, zo in de stijl van De Jong. Jammer, dat wij die niet kennen. Een Brabander en een meer Noordelijk wonende Neder lander vormen nogal een sterk contrast in geaardheid. Daarom moet het zyn nut hebben om er eens nader kennis m« maken, al was het slechts om beide bevol kingsgroepen wat meer tot elkaar te brengen. Deze gelegenheid doet zich voor bij de viering van het regeringsjubileum, op 4 September. Dan zal een allegoriscne optocht uit Den Bosch door de Maasstad trekken, een optocht met 750 deelnemers, 700 personen en 50 paarden. Iets wat de steden in Holland eigenlijk nog nooit zien hebben. Het zal ons vreemd r ook prettig aandoen, omdat het alles echt Brabants zal toegaan met narren en beeld-' Fritsje was jarig en wilde graag olie bollen gaan eten. Hij wist een poffertjes kraam en overijld te werk gaande als kinderen dat vaak doen wilde hij met een maar met vader en moeder daarheen gaan. Gelukkig is zijn vader bedachtza mer. „Fritsje" vroeg ik, „heeft die onder nemer, die poffertjes verkoopt, zijn be drijf reeds langer dan gedurende een aan eengesloten periode van één maand ir deze gemeente uitgeoefend?" Het kind keek me verbaasd aan. „Maar jongen dan toch", riep ik ontsteld uit, „je wilt toch geen poffertjes gaan eten zonder je daar- tevoren vergewist te hebben? Heb je dan vergeten, dat krachtens artikel 12 var de „Prijzenbeschikking Poffertjes, Pa tates Frites en soortgelijke eetwaren vooi gebruik ter plaats van verkoop 1947" de duur van uitoefening van het bedrijf be langrijke invloed op de prijzen uitoefent? Wou je dan soms een oliebol kopen, zon der nauwkeurig te hebben vastgesteld wat het ding kosten mag? Herinner je je dan niet, dat het kinderrechtelijk aequivalent n gevangenisstraf van vier jaren geldboete van tienduizend gulden krachtens artikel 12 van de Prysopdry- vings- en Hamsterwet je jonge leven be dreigt, wanneer je door handelen of nala ten opzettelijk bewerkt of medebewerkt, prijsvoorschrift niet wordt nage komen? Een cent teveel betaald voor eer oliebol en je bent in de greep van hei misdrijf; een donkere schaduw hangt ovei de rest van je bestaan; je bent een gete kende; je opsporing, aanhouding en voor geleiding kunnen worden verzocht doodstraf), evenals de autohandelaar RosI misschien komt zelfs je signalement uit Laren (conform de eis) wegens ver- het politieblad". Met tranen in de ogen raad. I en bleek van aandoening betuigde de Zo gingen we dan op weg voor gevaarlijke expeditie. Eerst wandelden we naar het Handelsregister, om de in schrijving van de ondernemer te contro leren. Fritsje liep voorop met de gebrui kelijke uitrusting van de feestganger, eer duimstok voor de oliebollen en een weeg schaal voor eventuele poffertjes. Mijn vrouw had nog de Staatscourant va Juni 1947, no. 109 willen meenemen aan de hand van het subtiele proza van minister Mansholt de prijzen ter plaatse te controleren, maar ik voorkwam deze blamage. Mijn fiere terechtwijzing „Neen, liefste, een Nederlander kent de wet!" deed haar blozen van schaamte. Gelukkig bleek uit het Handelsregister, dat de ondernemer al meer dan maand in deze gemeente zijn bedrijf uit oefende. Dat maakte de grote oliebollen twee en de kleine één cent goedkoper. Zo togen we naar de zaak en ik vroeg aller eerst aan de juffrouw achter de toonbank, of de betrokkene ook aanwezig was. Ze vroeg: „Welke betrokkene?" Toen ik haar antwoordde: „De betrokkene in de zin van artikel 6 der Prijzenbeschikking Pof fertjes, Patates Frites en soortgelijke eet waren voor gebruik ter plaatse van ver koop 1947" ging haar een licht op. „O, die!" riep ze en liep naar achteren, waar de betrokkene juist met het fornuis be zig was. Zijn handen afwrijvend aan zijn voorschoot kwam hij bij me en vroeg, waarmee hy my van dienst kon zijn. „Ik wilde alleen maar even weten of u een bijzonder geval bent", informeerde ik be leefd. Ik zag een olijke tinteling in zijn ogen. toen hij hoofdschuddend antwoord de: „Nee. ik heb het wel geprobeerd, maar het is niet gelukt. De Directeur- Generaal wilde er niet van weten." Ik wendde mij tot mijn wederhelft: „Nu vrouwtje, we kunnen gerust zijn, hier geldt gewoon artikel 1 sub. C." Mijn vrouw en ik gingen aan een tafel tje zitten. Fritsje verboden we dat. Hij is immers nog jong en sterk. Als we hem lieten staan en hij zijn bordje in zijn handen hield, viel hij onder de „overige gevallen" van artikel 1, sub. C, afdeling a, nummer 2 en kostten zijn grote olie bollen dus een cent per stuk minder. Zo dra de dampende oliebollen ons waren geserveerd, togen we natuurlijk aan het meten om de gemiddelde middellijn te be palen. Fritsjes oliebol had een middellijn van 4.8 cm, mijn vrouw bracht het niet verder dan 4.7. De ondernemer keek in spanning toe en ofschoon ik de middellijn van de mijne op 5.3 bepaalde, was het mij duidelijk, dat dit de zaak toch niet meer kon redden. Het gemiddelde was beneden de 5 cm en daarmede waren de oliebollen van de categorie sub C, afdeling a gedeclasseerd in de categorie sub C, af deling b, wat een verschil van niet min- der dan vijf cent per stuk uitmaakt. Ik| gever Voor mij v s het e strop en nog niet eens ae laatste strop op die dag, want in middels was het half vijf geworden plotseling klonk van achter een scherm muziek in het zaaltje. Mijn hoop, dat het een electrische piano was, verdween, toen ik achter het scherm keek. De klanken door een bekoorlijke pianiste aan haar in strument ontlokt, moesten worden aan gemerkt als „andere dan mechanische muziek" in de zin van artikel 4 e verhoogden de wettelijke toegestane maximum-prijs van de oliebollen, inclu sief eventuele verpakking, met één cent hield de man dit voor, maar eerst toen ontdekte ik, met een niet middelmatig vernuft te doen te hebben. „U kunt niet volstaan met uw eigen oliebollen te meten", zei hij scherpzinnig. „De minister heeft de gemiddelde middellijn van de totaliteit van oliebollen in dit bedrijf be doeld. „Kom mee. we gaan aan het werk!" Vol wettelijke ijver ging ik met hem mee naar zyn voorraadstapel. Ik kon niet ontkomen aan de indruk, dat hij enkele oliebollen wat met de hand van boven samenkneep, eer hij ze aan mij ter meting gaf, om zo de diameter te vergroten, maar in ieder geval was het resultaat overtuigend. Het gemiddelde was 5.2 cm en de eer van de ondernemer en zijn portemonnaie waren gered. De oliebollen mochten acht centen kosten voor mijn Mijn vrouw, die nooit uitblinkt in wets- kennis maakte zich nog zorgen feit, dat ze meende iets van t als aan de oliebol toegevoegd ingrediënt te proeven. „Kom, kom", zei ik bemoedi gend, „hoe kun je daar nu over tobben? Denk je soms, dat de Nederlandse wet- pietlut is, die op allerlei klei nigheden acht slaat? Neen, wij nemen hier altijd de grote l|jn in acht en toevoegin gen van zout, zuurwaren, suiker of der gelijke (want deze opsomming is niet limitatief), leiden krachtens artikel 3 niet tot verhoging van de in de voorgaande artikelen genoemde prijzen." Het was wel Jammer, dat de bollen tijdens het op meten koud geworden waren en da door al onze werkzaamheden de tijd ten. er meer te eten, maar toen we huis gingen, hadden we toch het voldane gevoel, nu eens echt oliebollen te hebben gegeten als Nederlandse burgers, die te veel eerbied voor de wet koesteren, er maar in vermetel vertrouwen op de toepassing van artikel 167, lid 2 Straf vordering op los te leven. schone meisjes, die met elkaar deze twee kilometer-lange optocht als het ware zul len spelen. In deze stoet zal in de eerste plaats de aanhankelijkheids-gedachte aan de jubilerende vorstin uitgedragen worden. Haar bijzondere karaktereigenschappen zullen door meer dan één praalwagen- groep worden uitgebeeld, haar kunst- ei liefdadigheidszin. haar wijsheid en ver antwoordelijkheidsbesef worden gesym boliseerd door dank en hulde biedende groepen, die in hun midden het Oranje zonnetje dragen als een manifestatie var de vele goede jaren, die ons volk heeft gekend met en voor het Huis van Oranje Nassau. Het geheel zal omlijst worden door fijn snarenspel en tokkelmuziek. schalmeien en hobo's zullen de vredelievendheid van de Koningin vertolken, gesteund door vocalisten. Het spreekt vanzelf, dat de Oranje-kleur in de stoet cal domineren, hoewel het is immers een Bossche op tocht het zwart en geel van Brabant een ruime plaats is toebedeeld. Overigens is getracht een zo rijk mogelijke kleuren- schakering aan te brengen. Verscheidenheid is trouwens voor wat de gehele stoet betreft het parool. Herau ten met de wapens van het vorstelijk huis en met die van Nederland, Brabant Den Bosch gaan voorop, gevolgd door i praalwagen, die Hare Majesteit's rege- ringsdeugden symboliseert, haar onwan kelbaar geloof, beleid en rechtvaardig heidszin, minstrelen en tamboers schep pen rond deze praalwagen een geheel aparte sfeer. Onze welvaart wordt uitge beeld door een groep boeren en boerin nen, die een rijke oogst binnenhalen. Speellieden en marktventers omgeven het al. Elven later wordt de uitbundige vreug de getemperd door een afdeling hulp behoevenden, die strompelend voortgaan, gesteund echter door de talryke charita tieve instellingen, wie de vorstin steeds een zo warm hart heeft toegedragen. Jonge vrouwen met in hun midden Mercurius, vertolken dan de arbeids vreugde. Talrijke handwerkslieden ver volmaken dit tafereel. Dan verschijnt de Bossche stadmaagd, gezeten onder een baldakijn, op een heuvel, waaruit het water der drie rivieren, de A. de Dommel en de Dieze stroomt. Meyer SchtcenckeStreng c.8.voor de perszuivering Naar wij vernemen zullen op 18 Augus tus enkele beruchte nat.-soc. schrijvers, onder wie Meyer Schwencke, Streng en de pers-fotograaf Kierdorf voor de pers zuivering terecht staan. Op 27 Juli worden de zaken behan deld tegen enkele NSB-bladen. Op 22 Juli komen 22 redacteuren en medewerkers van het „Nat Dagblad" voor en op 17 Juli zal Haighton. van de „Lotisico", zich te verantwoorden hebben. De dood van de beroemde doch ge vreesde hertog van Otranto wekt in de wereld zelf geen beroering meer. Hij heeft afgedaan. Hij is een vergetene ge worden. Maar nog eenmaal is zijn naam op veler lippen, nog eenmaal sidderen honderden als het gerucht gaat, dat de mémoires van Fouché zullen worden uit gegeven Talloze carrières zullen gebro ken zijn als de intrigant nog eenmaal spreken zal, als de geheimen, die hy be waarde aan de openbaarheid zullen wor den prijsgegeven. Maar de vrees ver dwijnt als de mémoires even onbetrouw baar blyken te zijn als Fouché zelf. Zyn geheimen heeft hy meegenomen in het graf. Fouché is gebleven een geheimzinnige figuur, wiens geschiedqpiS'WÉ fn«t gro'.e belangstelling maar Qok met grote ont zetting lezen. Zijn leven laat np huiveringwekkende wijze zien. waartoe de mens die God uit zyn leven gebannen heeft en z:jn gewe ien heef» "oegeschroeid vervallen kan. Joseph Fouché 17591820 Wie zal onze schaakkampioen mogen uitdagen? EngelandNederland In September Daar de wedstrijd om het kampioenschap an Nederland tussen de kampioen dr M. 'uwe en de winnaar van een vorig candl- aten-tournool van Scheltlnga nog steeds let Is gespeeld. Is men enlgszlhs achterop eraakt. Van 15—27 November zal te NIJ- ïegen een kamp plaats vinden waaraan ïeedoen. Cortlever, Kramer, Henneberke, Mlndeno, Prins, Mührlng. Vlagsma, en og twee nader aan te wijzen spelers. Da kampioen van dit tournool zal mogen spe len tegen de kampioen van Nederland, dia le wedstrijd Euwe—Van Scheltlnga. tke ook nog dit Jaar wordt gespeeld >rschljn komt. rts zal op 11 en 12 September te Lon- e wedstrijd Engeland—Nederland wor- respeeld. Deelnemers zijn van onze Euwe. v. d. Bosch, Cortlever. Fontljn. •berke. Kramer. Mührlng. Prins. Van Scheltlnga en Vlagsma. De cellist van het Paganini-strijk- kwartet, de Belg Robert Maas. is tydenj een concert ln Californië, aan hartver lamming overleden. MARKT- EN VI8SERIJBERICHTEN. KATWIJK a. d. RIJN. 9 Juli. Grocntenvel- ltng Aardappelen (bonken) 620—7.40. Idem (grote) 8—12 40; ld. (drielingen) 6 40—10.—; ld. (kriel) 3—720: waspeen I 14—18; ld. TI 1314; sla I 2-504.80; doperwten (blauw schokkers). 6979; doperwtan 48—76; kroten 6—16: rabarber 6 50-6 70: tuinbonen 17—32. •onenkrult 6 60—7.70: Princessebonen 1.50— .60; rode bessen 45-50. witte bassen 45—48. Hes per 100 kg; bosuien 720—10.40; boskro- en 3205.40; peterselie 0.903 70: selderie 80—3. alles per 100 bos; bloemkool IA 50— 59; I 28—44; II 14—28. alles per 100 stuks. LEIDEN, 9 Juli. Groentenveiling. Andyvt (100 bos) 2.80—6.1( par i 8—10. bloemkool IA 18—59. I 12—44. II 5 m 4—13, komkommer IA 14—22. I 9—2 kg ibarber 5—6.10. i sla I 2.40—5. II 2 gld., spinazie 2137. aard- 100 kg) 108-176. perziken 2 90-45. per 100 kg 2833, mtjboncn 142-164. lUm- waspeen 15—18. aardappelen 874. bonken 42—54. kriel 10—18. doperwten 37—62. uien (100 kg) 6—16. 100 boe 7.60-11 10. tuinbonen U—21. isnijbonen 113—131. netmeloenen >189. iaa 64—118. rode kool 7—14. rode bessr 42-56, zwarte bessen 92—116.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3